О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 436. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2013 года № 8683. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5945, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 год) следующие изменения и дополнения:
В квалификационных характеристиках должностей работников здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в разделе 1. "Медицинские организации":
в параграфе 1. "Должности руководителей":
в подразделе 1 "Руководитель организации здравоохранения":
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
руководителя организации здравоохранения республиканского значения: высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы — по профилю) с наличием первой/высшей квалификационной категории по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или наличие магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент") и стаж работы на руководящих должностях в органах государственного управления здравоохранением или в организациях здравоохранения не менее 5 лет; или высшее экономическое образование с наличием магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения") и стаж работы на руководящих должностях в органах государственного управления здравоохранением или в организациях здравоохранения не менее 5 лет;

"Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 436 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 тамызда № 8683 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы кодексінің 32-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелді, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2010 жылы № 7 болып жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласы қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында:
"Медициналық ұйымдар" деген 1-тарауда:
"Басшылардың лауазымдары" деген 1-параграфта:
"Денсаулық сақтау ұйымының басшысы" деген 1-кіші бөлімінде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
Республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының болуы немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент") мамандығы бойынша магистратураның және мемлекеттік басқару органдарында немесе денсаулық сақтау ұйымдарында басшылық лауазымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
немесе жоғары экономикалық білімнің "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша магистратураның болуы және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдарында немесе денсаулық сақтау ұйымдарында басшылық лауазымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;

руководителя организации здравоохранения областного значения (города республиканского значения, столицы): высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы — по профилю) с наличием первой/высшей квалификационной категории по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или наличие магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент") и стаж работы в органах государственного управления здравоохранением не менее 3 лет или стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 5 лет; или высшее экономическое образование с наличием магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения") и стаж работы в органах государственного управления здравоохранением не менее 3 лет или стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 5 лет;
руководителя организации здравоохранения районного и городского значения: высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы — по профилю) с наличием сертификата по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или наличие магистратуры/специализации по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент") и стаж работы в органах государственного управления здравоохранением или на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 2 лет; или высшее экономическое образование с наличием магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение" ("Менеджмент здравоохранения") и стаж работы в органах государственного управления здравоохранением или на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 2 лет.";
в подразделе 2. Заместитель руководителя организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг):
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
заместителя руководителя организации здравоохранения республиканского значения по медицинской части: высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю), наличие первой/высшей квалификационной категории по специальности и стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 5 лет;
заместителя руководителя организации здравоохранения областного значения по медицинской части (города республиканского значения, столицы): высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы — по профилю), наличие первой/высшей квалификационной категории по специальности и стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 2 лет;
заместителя руководителя организации здравоохранения районного и городского значения по медицинской части: высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы - по профилю), наличие второй/первой квалификационной категории по специальности и стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 1 года;
заместителя руководителя организации здравоохранения по контролю качества медицинских услуг: высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы - по профилю), первая/высшая квалификационная категория по специальности и стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 2 лет.";
в параграфе 2. "Должности специалистов с высшим уровнем квалификации":
в подразделе 13 Врач (или специалист) общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист)":
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
Высшее медицинское образование (по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Восточная медицина", "Стоматология", "Медико-биологическое дело", "Сестринское дело" и переподготовка по специальности "Общественное здравоохранение") или высшее медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело").";
в подразделе 14 "Менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг)":
шестую часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
Высшее медицинское образование (бакалавр) по специальности "Общественное здравоохранение", "Сестринское дело" (или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Медико-профилактическое дело", "Восточная медицина", "Медико-биологическое дело", "Стоматология" и переподготовка по специальности "Менеджмент здравоохранения").";
в параграфе 3. "Должности специалистов со средним уровнем квалификации":
в подразделе 23. "Фельдшер":
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лечебное дело" (или "Акушерское дело" и повышение квалификации по специальности "Лечебное дело", а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", "Сестринское дело", для лиц, приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "лечебное дело"), сертификат специалиста по специальности "Лечебное дело" или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.";
в подразделе 26. "Участковая (ый) медицинская (ий) сестра (брат)/медицинская (ий) сестра (брат) общей практики":
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело", сертификат специалиста по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело", а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач" для лиц, приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "сестринское дело) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина", "Сестринское дело" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.";
в подразделе 27. "Медицинская (ий) сестра (брат) специализированная (ый))":
третью часть изложить в следующей редакции:
"Требования к квалификации:
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело", сертификат специалиста по соответствующей специальности, а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "сестринское дело") или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина", "Сестринское дело" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.".

облыстық маңызы бар (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау ұйымының басшысы үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының болуы немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент") мамандығы бойынша магистратураның және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдарында кемінде 3 жыл немесе денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы; немесе жоғары экономикалық білімнің "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті",) мамандығы бойынша магистратураның болуы және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдарында кемінде 3 жыл немесе денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы.
аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша сертификаттың болуы немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент") мамандығы бойынша магистратураның/мамандандырудың және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдарында немесе денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы; немесе жоғары экономикалық білімнің "Қоғамдық денсаулық сақтау" ("Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша магистратураның болуы және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдарында немесе денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы.";
"Денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары (медицина бөлімі жөніндегі, медициналық қызметтердің сапасын бақылау жөніндегі)" деген 2-кіші бөлімде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымы басшысының медицина бөлімі жөніндегі орынбасары үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының және денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
облыстық маңызы бар (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау ұйымы басшысының медицина бөлімі жөніндегі орынбасары үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының және денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы;
аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымы басшысының медицина бөлімі жөніндегі орынбасары үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), мамандығы бойынша екінші/бірінші біліктілік санатының және денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 1 жыл еңбек өтілінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымы басшысының медициналық қызметтердің сапасын бақылау жөніндегі орынбасары үшін: жоғары медициналық білімнің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін – бейіні бойынша), мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының және денсаулық сақтау ұйымдарының басшылық лауазымдарында кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы.";
"Біліктілік деңгейі жоғары мамандардың лауазымдары" деген 2-параграфта:
"Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (немесе маманы) (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер)" деген 13-кіші бөлімде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары медициналық білімінің ("Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Шығыс медицинасы", "Стоматология", "Медициналық-биологиялық іс", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша және "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша қайта даярлық) немесе жоғары медициналық білімінің ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Медициналық-профилактикалық іс" мамандықтары бойынша) болуы.".
"Денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызмет сапасы бойынша, медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша)" деген 14-кіші бөлімде:
алтыншы бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Қоғамдық денсаулық сақтау", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің (бакалавр) (немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Шығыс медицинасы", "Медициналық-биологиялық іс", "Стоматология" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білім және "Денсаулық сақтау менеджементі" мамандығы бойынша қайта даярлық) болуы.".
"Біліктілік деңгейі орта мамандардың лауазымдары" деген 3-параграфта:
"Фельдшер" деген 23-кіші бөлімде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім (немесе "Акушериялық іс" және "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша, аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға дейін іске кіріскен адамдар үшін, "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілік арттыру), "Емдеу ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маманның сертификаты.".
"Учаскелік мейірие/ жалпы тәжірибе мейіриесі" деген 26-кіші бөлімде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім (немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі", "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға дейін кіріскендер үшін "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша біліктілік арттыру) немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маманның сертификаты.".
"Мамандандырылған мейірие" деген 27-кіші бөлімде:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім (немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі", тиісінше мамандығы бойынша маман сертификаты, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға кіріскендер үшін "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша біліктілік арттыру) немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маманның сертификаты.".

2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Сыздыкова А.А.) в установленном законодательном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) в установленном законодательном порядке обеспечить официальное опубликование настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
"Согласовано"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________Т. Дуйсенова
30 июля 2013 года

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (А.Ә. Сыздықова) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асаинова) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 30 шілде