О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2013 года № 8701.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам бухгалтерского учета единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 194
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и дополнения по вопросам
бухгалтерского учета единого накопительного пенсионного фонда и
добровольных накопительных пенсионных фондов
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 134 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5089) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Деньги клиентов, принятые банком-кастодианом на основании кастодиального договора, и операции с деньгами, принятыми в соответствии с кастодиальным договором, а также полученный инвестиционный доход (расход), учитываются на следующих балансовых счетах:
2012 "Корреспондентские счета иностранных центральных банков" - в случае, если кастодиальный договор заключен с иностранным центральным банком;
2013 "Корреспондентские счета других банков" - в случае, если кастодиальный договор заключен с банком (кроме иностранного центрального банка);
2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" - в случае, если кастодиальный договор заключен с добровольным накопительным пенсионным фондом по пенсионным активам или организацией, осуществляющей управление инвестиционным портфелем;
2203 "Текущие счета юридических лиц" - в случае, если кастодиальный договор заключен с иными организациями (кроме добровольных накопительных пенсионных фондов по пенсионным активам, организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, и банков).
Бухгалтерский учет иных активов, принятых банком-кастодианом на основании кастодиального договора, осуществляется на внебалансовых счетах группы счетов 7700 "Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов добровольных накопительных пенсионных фондов", предусмотренных Типовым планом счетов бухгалтерского учета.";

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының бухгалтерлік есебі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 194 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 13 қыркүйекте № 8701 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының бухгалтерлік есебі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 194 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорларының бухгалтерлік есебі мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілерінің
тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы № 134 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5089 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Клиенттердің кастодиан банк кастодиан шарты негізінде қабылдаған ақшасы және кастодиан шартына сәйкес қабылданған ақшамен операциялар, сондай-ақ алынған инвестициялық кіріс (шығыс) мынадай баланстық шоттарда:
2012 "Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары" - егер кастодиан шарты шетелдік орталық банкпен жасалған жағдайда;
2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары" - егер кастодиан шарты банкпен (шетелдік орталық банкті қоспағанда) жасалған жағдайда;
2202 "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" - егер кастодиан шарты зейнетақы активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен немесе инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен жасалған жағдайда;
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары" - егер кастодиан шарты өзге ұйымдармен (зейнетақы активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларын, инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарды және банктерді қоспағанда) жасалған жағдайда есепке алынады.
Кастодиан банк кастодиан шартының негізінде қабылдаған өзге активтердің бухгалтерлік есебі Бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында көзделген 7700 "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда, кастодиандық сақтауға қабылданған активтер" шоттар топтарының баланстан тыс шоттарында жүзеге асырылады.";

подпункт 1) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"1) на сумму денег:
Дт
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
Кт
2012
"Корреспондентские счета иностранных центральных банков"
2013
"Корреспондентские счета других банков"
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский инвестиционный счет)

33-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақша сомасына:
Дт
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт
2012
"Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары"
2013
"Басқа банктердің корреспонденттік шоттары"
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (банктік инвестициялық шот)

2203
"Текущие счета юридических лиц" (банковский инвестиционный счет);";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, получении инвестиционного дохода (расхода) и совершении иных операций с финансовыми инструментами, принятыми на основании кастодиального договора, помимо бухгалтерских записей, предусмотренных настоящей Инструкцией, осуществляются бухгалтерские записи по дебету и (или) кредиту балансовых счетов 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан", 1052 "Корреспондентские счета в других банках" и кредиту и (или) дебету балансовых счетов 2012 "Корреспондентские счета иностранных центральных банков", 2013 "Корреспондентские счета других банков", 2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем", 2203 "Текущие счета юридических лиц" соответственно.";
в главе 4:
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Учет пенсионных взносов, а также выплат и переводов пенсионных накоплений в единый накопительный пенсионный фонд и другие добровольные накопительные пенсионные фонды";

2203
"Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары" (банктік инвестициялық шот);";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны орналастыру, инвестициялық кіріс (шығыс) алу және кастодиан шарты негізінде қабылданған қаржы құралдарымен өзге де операциялар жасау кезінде осы Нұсқаулықта көзделген бухгалтерлік жазбалармен қатар 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот", 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар" баланстық шоттардың дебеті және (немесе) кредиті және тиісінше 2012 "Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары", 2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары", 2202 "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар", 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары" баланстық шоттардың кредиті және (немесе) дебеті бойынша бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.";
4-тарауда:
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Зейнетақы жарналарын, сондай-ақ зейнетақы жинақтары төлемдерін және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуды есепке алу";

пункты 71, 72, 73 и 74 изложить в следующей редакции:
"71. При поступлении пенсионных взносов вкладчиков на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
2013
"Корреспондентские счета других банков"
Кт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский инвестиционный счет).
72. При осуществлении переводов пенсионных накоплений в единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды и банки, обслуживающие получателей пенсионных выплат, с банковского счета пенсионных выплат добровольного накопительного пенсионного фонда, в соответствии с кастодиальным договором осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по переводу суммы с банковского инвестиционного счета добровольного накопительного пенсионного фонда на банковский счет пенсионных выплат добровольного накопительного пенсионного фонда:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский инвестиционный счет)
Кт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский счет пенсионных выплат);
2) по переводу суммы на счет банка, обслуживающего получателя пенсионных выплат:
Дт

71, 72, 73 және 74-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Салымшылардың зейнетақы жарналары ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына келіп түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2013
"Басқа банктердің корреспонденттік шоттары"
Кт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (банктік инвестициялық шот).
72. Кастодиан шартына сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы төлемдерінің банк шотынан зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы төлемдерін алушыларға қызмет көрсететін банктерге аударуды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотынан соманы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы төлемдерінің банк шотына аудару бойынша:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (банктік инвестициялық шот)
Кт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (зейнетақы төлемдерінің банк шоты);
2) зейнетақы төлемдерін алушыға қызмет көрсететін банктің шотына соманы аудару бойынша:
Дт

2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский счет пенсионных выплат)
Кт
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
2013
"Корреспондентские счета других банков".
73. При возврате сумм, поступивших на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда и признанных ошибочно зачисленными, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский счет пенсионных выплат)
Кт

2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (зейнетақы төлемдерінің банк шоты)
Кт
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2013
"Басқа банктердің корреспонденттік шоттары".
73. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына келіп түскен және қате есепке алынды деп танылған сомаларды қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (зейнетақы төлемдерінің банк шоты)
Кт

1052
"Корреспондентские счета в других банках"
2011
"Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан"
2013
"Корреспондентские счета других банков".
74. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, получении инвестиционного дохода (расхода) и совершении иных операций с пенсионными активами, помимо бухгалтерских записей, предусмотренных настоящей Инструкцией, осуществляются бухгалтерские записи по дебету и (или) кредиту балансовых счетов 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан", 1052 "Корреспондентские счета в других банках", 2011 "Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан", 2013 "Корреспондентские счета других банков" и кредиту и (или) дебету балансового счета 2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" соответственно.";
абзац первый пункта 75 изложить в следующей редакции:

1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2011
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары"
2013
"Басқа банктердің корреспонденттік шоттары".
74. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны орналастыру, инвестициялық кіріс (шығыс) алу және зейнетақы активтерімен өзге де операцияларды жасау кезінде осы Нұсқаулықта көзделген бухгалтерлік жазбалармен қатар 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот", 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар", 2011 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары", 2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары" баланстық шоттарының дебеті және (немесе) кредиті және тиісінше 2202 "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" баланстық шотының кредиті және (немесе) дебеті бойынша бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.";
75-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"75. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда, принятых на основании кастодиального договора, в ценные бумаги осуществляются следующие бухгалтерские записи:";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. При зачислении на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда суммы пени, начисленной за несвоевременное размещение пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
Кт
2012
"Корреспондентские счета иностранных центральных банков"
2013
"Корреспондентские счета других банков"

"75. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан шарты негізінде қабылданған зейнетақы активтерін бағалы қағаздарға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Зейнетақы активтерін уақтылы орналастырмағаны үшін есептелген өсімпұл сомасын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына есепке алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт
2012
"Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары"
2013
"Басқа банктердің корреспонденттік шоттары"

2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем" (банковский инвестиционный счет).";
абзац первый пункта 78 изложить в следующей редакции:
"78. При проведении переоценки стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:";
абзац первый пункта 81 изложить в следующей редакции:
"81. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой, и осуществляет следующие бухгалтерские записи:";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда во вклады в банках и Национальном Банке Республики Казахстан на сумму вклада с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7406
"Вклады в других банках".";
абзац первый пункта 89 изложить в следующей редакции:
"89. В соответствии с кастодиальным договором, заключенным между добровольным накопительным пенсионным фондом и банком-кастодианом, в сроки, определенные учетной политикой банка-кастодиана, производится начисление сумм вознаграждения (доходов) за кастодиальное обслуживание добровольного накопительного пенсионного фонда, а также начисление сумм комиссионных расходов по переводам денег и других расходов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:";
абзац первый пункта 90 изложить в следующей редакции:
"90. При оплате услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг и других понесенных расходов, подлежащих возмещению добровольным накопительным пенсионным фондом в соответствии с кастодиальным договором осуществляется следующая бухгалтерская запись:";
пункты 91, 92 и 93 изложить в следующей редакции:

2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар" (банктік инвестициялық шот).";
78-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Кастодиан шарты негізінде қабылданған зейнетақы активтері есебінен сатып алынған, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:";
81-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Банк әрбір есепті күні халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының және есеп саясатының талаптарына сәйкес амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануына тест жүргізеді және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін мәміле бойынша шығындарды ескере отырып банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға орналастыру кезінде салым сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7406
"Басқа банктердегі салымдар".";
89-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры мен кастодиан банк арасында жасалған кастодиан шартына сәйкес, кастодиан банктің есеп саясатында белгіленген мерзімде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиандық қызмет көрсету үшін сыйақы (кірістер) сомасын есептеу, сондай-ақ ақша аударымдары бойынша комиссиялық кірістер және басқа шығыстар сомасын есептеу жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:";
90-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметі үшін ақы төлеу және кастодиан шартына сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры өтеуге тиісті басқа келтірілген шығыстарды төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:";
91, 92 және 93-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"91. При возмещении и оплате добровольным накопительным пенсионным фондом расходов, произведенных банком-кастодианом, подлежащих возмещению в соответствии с кастодиальным договором, а также оплате начисленных сумм комиссионного вознаграждения банка-кастодиана, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт

"91. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры кастодиан банк жұмсаған, кастодиан шартына сәйкес өтелуі тиіс шығыстарды өтеу және төлеу, сондай-ақ кастодиан банктің комиссиялық сыйақысының есептелген сомаларын төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт

1819
"Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности".
92. При задержке добровольным накопительным пенсионным фондом платежей по начисленному вознаграждению осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму начисленного, но непогашенного вознаграждения за предоставленные добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора:
Дт

1819
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер"
1860
"Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар".
92. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры есептелген сыйақы бойынша төлемдерді кешіктірген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиандық шарт негізінде ұсынылған қызметтер үшін есептелген, бірақ өтелмеген сыйақы сомасына:
Дт

1839
"Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
Кт
1819
"Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг"
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности";
на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности"
Кт
4900
"Неустойка (штраф, пеня)".
93. При погашении начисленного просроченного вознаграждения за оказанные добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора, а также начисленной суммы неустойки (штрафа, пени) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1839
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер"
Кт
1819
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер"
1860
"Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар";
тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
1860
"Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар"
Кт
4900
"Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
93. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиан шарты негізінде көрсетілген қызметтер үшін есептелген мерзімі өткен сыйақыны, сондай-ақ тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) есептелген сомасын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму начисленного просроченного вознаграждения:
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт
1839
"Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
2) на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
2202
"Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем"
Кт
1860
"Прочие дебиторы по банковской деятельности".".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликованное 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами, обществами взаимного страхования, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, акционерными инвестиционными фондами и микрофинансовыми организациями (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Синтетические счета бухгалтерского учета в Плане счетов расположены в порядке уменьшения ликвидности. Номера счетов бухгалтерского учета в Плане счетов содержат четыре знака. Первая цифра номера указывает на принадлежность к параграфам главы 2 Плана счетов, вторая - на принадлежность к группам, третья и четвертая цифры - на принадлежность к подгруппам синтетических счетов.";

1) есептелген мерзімі өткен сыйақы сомасына:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт
1839
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер";
2) тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
2202
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар"
Кт
1860
"Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар".".
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 28 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілері жинағының № 12 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің осы үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, өзара сақтандыру қоғамдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының, акционерлік инвестициялық қорлардың және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін құндық көрсеткіш бойынша топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуге арналған.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттар жоспарында бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттары өтімділіктің азаюы тәртібімен орналастырылған. Шоттар жоспарында бухгалтерлік есеп шоттарының нөмірлері төрт таңбадан тұрады. Нөмірдің бірінші цифры Шоттар жоспарының 2-тарауының параграфтарына тиесілілігін, екіншісі – топтарға тиесілілігін, үшіншісі және төртінші цифрлары – синтетикалық шоттардың шағын топтарына тиесілілігін көрсетеді.";

подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) 60-79 "Операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем", на которых отражаются операции, совершаемые накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Счета, предусмотренные параграфами с 1 по 5 главы 2 Плана счетов, отражаются в бухгалтерском балансе организации.
Счета, предусмотренные параграфами 6 и 7 главы 2 Плана счетов, отражаются в отчете о прибылях и убытках организации.
Счета, предусмотренные параграфом 8 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организации.
Счета, предусмотренные параграфом 9 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и являются счетами меморандума.
Счета, предусмотренные параграфом 10 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.";
в главе 2:
в параграфе 1:
после счета 1130 03 дополнить счетами следующего содержания:
"1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости";
после счета 1140 05 дополнить счетами следующего содержания:
"1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости";
название счета 1270 63 изложить в следующей редакции:
"1270 63
Просроченные комиссионные доходы от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним";
номер и название счета 1280 61 "Требования по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" исключить;
после счета 1290 41 дополнить счетом следующего содержания:
"1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости";
в параграфе 2:
после счета 2020 03 дополнить счетами следующего содержания:

4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 60-79 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметіне байланысты операциялар", оларда жинақтаушы зейнетақы қорлары және инвестициялық портфельді басқарушылар жасайтын операциялар көрсетіледі;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шоттар жоспарының 2-тарауының 1 – 5 аралығындағы параграфтарында көзделген шоттар ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 6 және 7-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның пайда және залалдар туралы есебінде көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 8-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және ұйымның шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 9-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және меморандум шоттары болып табылады.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1130 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
1140 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
1270 63-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1270 63
Зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен түскен мерзімі өткен комиссиялық кірістер";
"Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша талаптар" 1280 61-шоттың нөмірі мен аты алып тасталсын;
1290 41-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
2-параграфта:
2020 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:

"2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении";
после счета 2030 05 дополнить счетами следующего содержания:
"2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости

"2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер";
2030 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт

2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости";
в параграфе 3:
номер и название счета 3430 61 "Краткосрочные резервы по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" исключить;
в параграфе 5:

2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
3-параграфта:
"Номиналдық кiрiстiлiк көрсеткiшi мен кiрiстiлiктiң ең аз мәнi арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзiмдi резервтер" 3430 61-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
5-параграфта:

номер и название счета 5470 61 "Счет корректировки резерва по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" исключить;
в параграфе 6:
номер и название счета 6110 63 "Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения" заменить номером и названием счета следующего содержания:
"6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении";
номер и название счета 6240 61 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" исключить;
в параграфе 7:
номер и название счета 7440 61 "Расходы по формированию резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" заменить номером и названием счета следующего содержания:
"7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении";
в параграфе 1 главы 3:
после описания счета 1130 03 дополнить названиями и описаниями счетов 1130 61, 1130 62, 1130 63 следующего содержания:
"1130 61 "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
1130 62 "Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над стоимостью ее приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
1130 63 "Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над ее номинальной стоимостью (премия).

"Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервті түзету шоты" 5470 61-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
6-параграфта:
"Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу" 6110 63-шоттың нөмірі мен аты мынадай мазмұндағы шоттың нөмірімен және атымен ауыстырылсын:
"6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер";
"Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалпына келтіруден (жоюдан) болған кірістер" 6240 61-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
7-параграфта:
"Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалыптастыру бойынша шығыстар" 7440 61-шоттың нөмірі мен аты мынадай мазмұндағы шоттың нөмірімен және атымен ауыстырылсын:
"7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар";
3-тараудың 1-параграфында:
1130 03-шоттың сипатынан кейін 1130 61, 1130 62, 1130 63-шоттардың мынадай мазмұндағы аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"1130 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің номиналдық құнын оны өтеу, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1130 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1130 63 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).

По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.";
после описания счета 1140 05 дополнить названиями и описаниями счетов 1140 61, 1140 62, 1140 63, 1140 64, 1140 65 следующего содержания:
"1140 61 "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится стоимость краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
1140 62 "Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
1140 63 "Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
1140 64 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1140 65.
1140 65 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1140 64.";

Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.";
1140 05-шоттың сипатынан кейін 1140 61, 1140 62, 1140 63, 1140 64, 1140 65-шоттардың мынадай мазмұндағы аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"1140 61 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын оны өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1140 62 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1140 63 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1140 64 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнының асып кетуінен іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе № 1140 65 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1140 65 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе № 1140 64 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";

названия и описания счетов 1270 61, 1270 62, 1270 63 изложить в следующей редакции:
"1270 61 "Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода при их взимании накопительным пенсионным фондом либо управляющим инвестиционным портфелем.
1270 62 "Начисленные комиссионные доходы от пенсионных активов" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от поступивших пенсионных активов, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов при их взимании накопительным пенсионным фондом либо управляющим инвестиционным портфелем.
1270 63 "Просроченные комиссионные доходы от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов накопительного пенсионного фонда либо управляющего инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов накопительного пенсионного фонда либо управляющего инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним при их погашении либо списании с баланса.";
номер, название и описание счета 1280 61 исключить;
после описания счета 1290 41 дополнить названием и описанием счета 1290 61 следующего содержания:
"1290 61 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, приобретенным за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости финансовых активов с баланса организации.";

1270 61, 1270 62, 1270 63-шоттардың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1270 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық кірістен жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген инвестициялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық кірістен жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қоры не инвестициялық портфельді басқарушы алған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес зейнетақы активтерінен түскен, жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтерінен жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сома жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қоры не инвестициялық портфельді басқарушы алған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 63 "Зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен болған мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының не инвестициялық портфельді басқарушының зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының не инвестициялық портфельді басқарушының мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомаларын олар өтелген не баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.";
1280 61-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
1290 41-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 1290 61-шоттың атымен және сипатымен толықтырылсын:
"1290 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын оларды жою немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.";

после описания счета 2020 03 дополнить названиями и описаниями счетов 2020 61, 2020 62, 2020 63, 2020 64 следующего содержания:
"2020 61 "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
2020 62 "Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над стоимостью ее приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
2020 63 "Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над ее номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
2020 64 "Активы, находящиеся во внешнем управлении" (активный).
Назначение: учет активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится увеличение активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.";

2020 03-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 2020 61, 2020 62, 2020 63, 2020 64-шоттардың аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"2020 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2020 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2020 63 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2020 64 "Сыртқы басқарудағы активтер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есепке алу.
Шоттың дебеті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтердің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есептен шығару жүргізіледі.";

после описания счета 2030 05 дополнить названиями и описаниями счетов 2030 61, 2030 62, 2030 63, 2030 64, 2030 65 следующего содержания:
"2030 61 "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
2030 62 "Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
2030 63 "Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
2030 64 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2030 65.
2030 65 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2030 64.";

2030 05-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 2030 61, 2030 62, 2030 63, 2030 64, 2030 65-шоттардың аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"2030 61 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2030 62 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2030 63 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2030 64 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнының асып кетуінен іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе осы соманы № 2030 65 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2030 65 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе осы соманы № 2030 64 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.";

названия и описания счетов 3380 61, 3380 62 изложить в следующей редакции:
"3380 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода при их оплате накопительным пенсионным фондом либо управляющим инвестиционным портфелем.
3380 62 "Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов, причитающегося накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов, причитающегося накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов при их оплате накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.";
номер, название и описание счета 3430 61 исключить;
номер, название и описание счета 5470 61 исключить;
названия и описания счетов 6110 61, 6110 62 изложить в следующей редакции:
"6110 61 "Комиссионные доходы от инвестиционного дохода".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от инвестиционного дохода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем, от инвестиционного дохода.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 62 "Комиссионные доходы от пенсионных активов".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от поступивших пенсионных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от поступивших пенсионных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

3380 61, 3380 62-шоттардың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"3380 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорына және инвестициялық портфельді басқарушыларға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын жинақтаушы зейнетақы қоры не инвестициялық портфельді басқарушы төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыларға тиесілі зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.";
3430 61-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
5470 61-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
6110 61, 6110 62-шоттардың аттары және сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"6110 61 "Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорлары және инвестициялық портфельді басқарушылар есептеген инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры және инвестициялық портфельді басқарушы есептеген инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 62 "Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен түскен, есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен түскен, есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

номер, название и описание счета 6110 63 заменить номером, названием и описанием счета 6110 64 следующего содержания:
"6110 64 "Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении".
Назначение: учет сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 6240 61 исключить;
номер, название и описание счета 7440 61 заменить номером, названием и описанием счета 7440 62 следующего содержания:
"7440 62 "Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении".
Назначение: учет сумм расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится сумма расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.".
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6110 63-шоттың нөмірі, аты және сипаты мынадай мазмұндағы 6110 64-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен ауыстырылсын:
"6110 64 "Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6240 61-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
7440 61-шоттың нөмірі, аты және сипаты мынадай мазмұндағы 7440 62-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен ауыстырылсын:
"7440 62 "Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.".
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) следующие изменения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
в пункте 13:
название группы счетов 7400 изложить в следующей редакции:
"7400
Пенсионные активы добровольных накопительных пенсионных фондов, принятые на хранение";
название группы счетов 7700 изложить в следующей редакции:
"7700
Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов добровольных накопительных пенсионных фондов";
в главе 2:
в параграфе 2:
название счета 2202 изложить в следующей редакции:
"2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем";
в параграфе 7:
название счета 7400 изложить в следующей редакции:
"7400
Пенсионные активы добровольных накопительных пенсионных фондов, принятые на хранение";
название счета 7414 изложить в следующей редакции:
"7414
Обязательства добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы";
название счета 7700 изложить в следующей редакции:
"7700
Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов добровольных накопительных пенсионных фондов";
в главе 3:
в параграфе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Балансовые счета";
название и описание счета 2202 изложить в следующей редакции:
"2202. Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем (пассивный).
Назначение счета: Учет неинвестированных остатков денежных средств, принятых банками на условиях кастодиальных договоров, заключенных с добровольными накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводятся суммы денег, принятых банками на условиях кастодиального договора, поступивших на текущий счет добровольных накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущего счета добровольных накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
в параграфе 2:

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
13-тармақта:
7400-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7400
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының сақтауға қабылдаған зейнетақы активтері";
7700-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7700
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда, кастодиандық сақтауға қабылдаған активтері";
2-тарауда:
2-параграфта:
2202-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2202
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар";
7-параграфта:
7400-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7400
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының сақтауға қабылдаған зейнетақы активтері";
7414-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7414
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелері";
7700-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7700
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда, кастодиандық сақтауға қабылдаған активтері";
3-тарауда:
1-параграфта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Баланстық шоттар";
2202-шотының аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"2202. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар (пассив).
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларымен және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдармен жасалған кастодиандық шарттардың талаптарымен банктер қабылдаған ақша қаражатының инвестицияланбаған қалдықтарын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың ағымдағы шотына келіп түскен, кастодиандық шарт талаптарымен банктер қабылдаған ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың ағымдағы шотынан келіп түскен ақша сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша есептен шығару жазылады.";
2-параграфта:

названия и описания счетов 7401, 7403, 7404, 7405, 7406, 7407 изложить в следующей редакции:
"7401. Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан, при их погашении эмитентом или их реализации.
7403. Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан, при их погашении эмитентом или их реализации.
7404. Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи, при их погашении эмитентом или их реализации.
7405. Ценные бумаги международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международных финансовых организаций.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международной финансовой организации.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международной финансовой организации, при их погашении эмитентом или их реализации.

7401, 7403, 7404, 7405, 7406, 7407-шоттардың аттары және сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7401. Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7403. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7404. Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7405. Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.

7406. Вклады в других банках.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных во вклады других банков.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных во вклады другого банка.
По расходу счета проводится списание сумм денег, размещенных во вклады другого банка, при их погашении.
7407. Прочие пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в прочие пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенные в прочие пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм денег, размещенных в прочие пенсионные активы при их погашении или реализации.";
название и описание счета 7414 изложить в следующей редакции:
"7414. Обязательства добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм обязательств добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, опубликованное 5 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2134)) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, страховыми брокерами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг, специальными финансовыми компаниями, акционерными инвестиционными фондами и микрофинансовыми организациями (далее – организация).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:

7406. Басқа банктердегі салымдар.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа банктердің салымдарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа банктің салымдарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа банктің салымдарына орналастырылған ақша сомаларын оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.
7407. Басқа да зейнетақы активтері.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақша сомаларын оларды өтеген немесе сатқан кезде есептен шығару жазылады.";
7414-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"7414. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелері.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.";
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 тіркелген, 2011 жылғы 5 қазанда "Заң газеті" газетінде № 144 (1960) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының, сақтандыру брокерлерiнiң, бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылардың, арнайы қаржы компанияларының, акционерлік инвестициялық қорлардың және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрi – ұйым) меншiктi ақшаны салымдарға, заемдарға, бағалы қағаздарға, туынды құралдарға, тазартылған қымбат металдарға, шетел валютасына орналастыру операцияларының, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және керi РЕПО операцияларының бухгалтерлiк есебін жүргiзуді нақтылайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"3. Бухгалтерский учет операций с ценными бумагами";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"4. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Бухгалтерский учет операций по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"6. Бухгалтерский учет операций с иностранной валютой";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"7. Бухгалтерский учет предоставленных займов";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"8. Бухгалтерский учет вкладов";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"9. Бухгалтерский учет операций с производными инструментами";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"10. Бухгалтерский учет хеджирования";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"11. Бухгалтерский учет операций по начислению комиссионного вознаграждения от пенсионных активов и от инвестиционного дохода по пенсионным активам";
главу 12 исключить.
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликованное 2 ноября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 160 (2150)) следующие изменения и дополнение:
в постановлении:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами";
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:

"2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. РЕПО және кері РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату операцияларының бухгалтерлік есебі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шетел валютасымен операциялардың бухгалтерлік есебі";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Берілген заемдардың бухгалтерлік есебі";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салымдардың бухгалтерлік есебі";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Туынды құралдармен операциялардың бухгалтерлік есебі";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Хеджирлеудің бухгалтерлік есебі";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Зейнетақы активтерінен және зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу операцияларының бухгалтерлік есебі";
12-тарау алып тасталсын.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 тіркелген, 2011 жылғы 2 қарашада "Заң газеті" газетінде № 160 (1976) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспе және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық";
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и детализирует ведение бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами (далее - Фонд).";
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.";
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"3. Бухгалтерский учет операций по получению пенсионных взносов и выплате пенсионных накоплений";
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Единый накопительный пенсионный фонд на основании платежных документов и списков физических лиц, в чью пользу перечисляются обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы и пени, полученных от Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий", за предыдущий рабочий день осуществляет следующую бухгалтерскую запись:";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. На сумму добровольных пенсионных взносов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах.";
главу 4 изложить в следующей редакции:
"4. Бухгалтерский учет операций
по размещению пенсионных активов в ценные бумаги

"1. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрi – Қор) жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.";
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негізгі ұғымдар";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Нұсқаулықта "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
3-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Зейнетақы жарналарын алу және зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі";
5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры төлем құжаттары және алдыңғы жұмыс күні үшін олардың пайдасына "Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорнынан алынған міндетті зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары мен өсімпұлдар аударылатын жеке тұлғалардың тізімдері негізінде мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ерiктi зейнетақы жарналарының сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаттары (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары.";
4-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Зейнетақы активтерiн бағалы қағаздарға орналастыру бойынша
операциялардың бухгалтерлiк есебi

Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг,
оцениваемых по справедливой стоимости
9. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категории "оцениваемые по справедливой стоимости" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на сумму комиссионных расходов:
Дт

1-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған
борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
9. "Әділ құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);
2) комиссиялық шығыстар сомасында:
Дт

7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности;
3) при выплате ранее начисленных комиссионных расходов:
Дт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
5) на сумму премии:
Дт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
6) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
7) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
8) в случаях, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт

7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар
Кт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар;
3) бұрын есептелген комиссиялық шығыстарды төленген кезде:
Дт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
5) сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
6) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
7) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
8) операция бағасы активтің әділ құнын білдірмеген жағдайда қаржы активтерін бастапқы тану әділ құн бойынша жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асқан кезде:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
9) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
10. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер.";
9) мәміле күні валюталандыру күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болған жағдайда, валюталандыру күні әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаты (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);
10. Әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
11. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
12. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 10 и 11 настоящей Инструкции производится переоценка по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
3) на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер;
11. Әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконтты (жеңiлдiкті) амортизациялау кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыстар
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконт (жеңiлдiк) амортизациясы сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер.
12. Осы Нұсқаулықтың 10 және 11-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақы немесе дисконт (жеңiлдiктi) амортизациясынан кейiн әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды Қордың есеп саясатында белгiленген кезеңдiлiкпен әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
1) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған кірістер;
2) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
3) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әдiл құнының есепте тұрған оң немесе терiс түзету сомасына:
Дт

1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
13. При переоценке долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 01
Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты;
и одновременно:
Дт
7430 01
Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости

1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
13. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетiлген әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
6250 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер;
және бір мезгілде:
Дт
7430 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы

1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
и одновременно:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6250 01
Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты.
14. После начисления вознаграждения согласно пункту 10 настоящей Инструкции, при погашении эмитентом начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
15. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг согласно пунктам с 10 по 12 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости

1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
және бір мезгілде:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер.
14. Осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейiн әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi) (инвестициялық шот)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы.
15. Сыйақыны есептегеннен кейін, сыйлықақы немесе дисконт (жеңiлдiк) амортизациясы және сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әдiл құны бойынша қайта бағалағаннан кейiн әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды осы Нұсқаулықтың 10-12-тармақтарына сәйкес сатқан кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы

2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
5) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт

2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңiлдiк) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
4) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды әділ құн бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
5) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
6) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәмiле сомасы олардың есептiк құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
7) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
8) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
16. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг, согласно пунктам 10, 11 и 12 настоящей Инструкции, на сумму денег, поступивших от эмитента, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Параграф 2. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых
по справедливой стоимости
17. При покупке долевых ценных бумаг, классифицированных в категории "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на сумму комиссионных расходов:
Дт
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности;

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
7) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәмiле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
8) мәміле күні валюталандырылған күннен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болса валюталандырылған күні сатылған әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
16. Эмитент әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде, осы Нұсқаулықтың 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны, амортизацияны, сыйлықақыны немесе дисконтты есептегеннен кейін және әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін эмитенттен келіп түскен ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi)
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
2-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған үлестiк
бағалы қағаздарды есепке алу
17. "Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" санатына жіктелген үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi);
2) комиссиялық шығыстар сомасына:
Дт
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
Кт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар;

3) при выплате ранее начисленных комиссионных расходов:
Дт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами
3540
Прочие краткосрочные обязательства;
5) в случаях, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долевых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
при превышении справедливой стоимости долевых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
6) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
18. После принятия решения о выплате дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, на общем собрании акционеров акционерного общества (акции которого приобретены Фондом) на сумму причитающихся дивидендов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
19. При переоценке по справедливой стоимости приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, и по обменному курсу валют долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

3) бұрын есептелген комиссиялық шығыстар төленген кезде:
Дт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер;
5) операция бағасы активтің әділ құнына тең болмаған жағдайда қаржылық активтерді бастапқы тану әділ құн бойынша жүзеге асырылады:
үлестік бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
Үлестік бағалы қағаздардың әділ құнының оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1140 61
Әділ ұны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар;
6) мәміле күні валюталандырылған күннен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болса валюталандырылған күні әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi).
18. Акционерлiк қоғам акционерлерiнiң (акцияларын Қор сатып алған) жалпы жиналысында әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешiм қабылданғаннан кейiн, тиесiлi дивидендтер сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
19. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша және құны шетел валютасымен көрсетілген әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар валюталарының айырбастау бағамы бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:

1) если справедливая стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости, на сумму положительной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт

1) егер әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса, оң түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт

6150 01
Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости, на сумму отрицательной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт

6150 01
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған кірістер;
2) егер әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса, теріс түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт

7470 03
Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
3) на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
20. После начисления дивидендов согласно пункту 18 настоящей Инструкции при выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
21. При продаже приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости

7470 03
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
3) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын есепте тұрған оң немесе терiс түзету сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
20. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағына сәйкес дивидендтерді есептегеннен кейін әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша эмитент дивидендтерді төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
21. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету

4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

4) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки – продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости;
6) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
Параграф 3. Учет операций с ценными бумагами,
оцениваемыми по амортизированной стоимости
22. При покупке ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по амортизированной стоимости", на покупную стоимость, включающей затраты по сделке, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) мәміле күні валюталандырылған күннен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болса валюталандырылған күні сатылған әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
3-параграф. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы
қағаздармен операцияларды есепке алу
22. "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген бағалы қағаздарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындар кіретін сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
9) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (дата фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
23. При начислении вознаграждения по приобретенным ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
24. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып түскен жағдайда:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
9) егер мәміле күні валюталандыру күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болған жағдайда, валюталандыру күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi).
23. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
24. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:
1) сыйлықақы амортизация сомасына:
Дт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясымен байланысты болған шығыстар
Кт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясымен байланысты кірістер

25. При переоценке ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активы, оцениваемым по амортизированной стоимости

25. Құны валюталарды айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген, амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы

27. При продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 23 и 24 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт

27. Осы Нұсқаулықтың 23 және 24-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт

1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
3) на сумму заключенной сделки по продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
6) в случае если дата сделки отлична от даты валютирования (дата фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
28. При погашении эмитентом ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 23 и 24 настоящей Инструкции, на сумму денег, поступивших от эмитента, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
4) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтері)
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыстар
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) егер мәміле күні валюталандыру күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару күні) өзгеше болған жағдайда, валюталандырылған күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатылған бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
28. Осы Нұсқаулықтың 23 және 24-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған соң эмитент амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды өтеген кезде эмитенттен түскен ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт

2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Параграф 4. Учет при обесценении ценных бумаг, оцениваемых
по амортизированной стоимости
29. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. При наличии признаков, указывающих на возможное обесценение ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, производится расчет убытка от обесценения.

2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
4-параграф. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы
қағаздар құнсызданған кезде есепке алу
29. Қор әрбір есепті күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануына халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес тест жүргізеді. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың ықтимал құнсыздануын көрсететін белгілер болған кезде құнсызданудан болған зиян есептеледі.

30. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.

30. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнсыздануынан болған зияндарды жабуға резервтер (провизиялар) құрылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
7440 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтер бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар).

31. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.

31. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнсыздануынан болған зияндарды жабуға резервтер (провизиялар) азайған (күшін жойған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
6240 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.

32. При списании обесцененных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости.

32. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын құнсызданған бағалы қағаздарды қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.

33. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, списанных за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.
34. В случае принятия решения о возмещении Фондом убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.
35. При возмещении Фондом убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

33. Эмитент амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтері)
Кт
6240 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.
34. Қор амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зиянды өтеу туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6240 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.
35. Қор амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зиянды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт

1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
36. На каждую отчетную дату Фонд проводит тест на обесценение дебиторской задолженности по возмещению убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ұлттық валютадағы ақша (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
36. Қор әрбір есепті күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнсыздануынан болған зиянды өтеу бойынша дебиторлық берешектің құнсыздануына халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес тест жүргізеді.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Бухгалтерский учет операций по размещению пенсионных активов во вклады";
главу 6 изложить в следующей редакции:
"6. Бухгалтерский учет переклассификации приобретенных
долговых и долевых ценных бумаг по категориям
53. При переводе долговых ценных бумаг из категорий "оцениваемые по справедливой стоимости" в категорию "оцениваемые по амортизированной стоимости" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых долговых ценных бумаг согласно пунктам 10, 11 и 12 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

"5. Зейнетақы активтерін салымдарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі"
6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сатып алынған борыштық және үлестік бағалы қағаздарды
санаттар бойынша қайта жіктеудің бухгалтерлік есебі
53. Сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін, осы Нұсқаулықтың 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес қайта жіктелетін борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаған соң борыштық бағалы қағаздарды "әділ құны бойынша бағаланатын" санаттан "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санатқа аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:

1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости);
3) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму положительной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт

1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты);
3) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) әділ құны бойынша борыштық бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасына:
Дт

1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
6) на сумму отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
54. При переводе долговых ценных бумаг из категории "оцениваемые по амортизированной стоимости" в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) по переклассифицируемым ценным бумагам согласно пунктам 23 и 24 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости);

1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
6) әділ құны бойынша борыштық бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
54. Сыйақыны есептегеннен кейін, осы Нұсқаулықтың 23 және 24-тармақтарына сәйкес қайта жіктелетін бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған соң борыштық бағалы қағаздарды "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санаттан "әділ құн бойынша бағаланатын" санатқа аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты);

4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"7. Бухгалтерский учет операций по размещению пенсионных активов в аффинированные драгоценные металлы";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:

4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Зейнетақы активтерін тазартылған қымбат металдарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Бухгалтерский учет операций обратного РЕПО";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"9. Бухгалтерский учет операций с производными инструментами";
в главе 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"10. Бухгалтерский учет операций по формированию инвестиционного дохода и комиссионных вознаграждений";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. При формировании инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:

"8. Kepi РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Туынды қаржы құралдарымен операциялардың бухгалтерлік есебі";
10-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Инвестициялық кірісті және комиссиялық сыйақыларды қалыптастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Инвестициялық кірісті қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму имеющихся доходов:
Дт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям обратное РЕПО с ценными бумагами
6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6250 01
Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доход от покупки-продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 03
Нереализованные доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 01
Нереализованный доход от переоценки сделки фьючерс
6290 02
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по ценным бумагам
6290 03
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по иностранной валюте
6290 04
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по аффинированным драгоценным металлам
6290 05
Нереализованный доход от переоценки сделки опцион
6290 07
Нереализованный доход от переоценки сделки своп
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
Кт
5610
Итоговая прибыль (итоговый убыток);
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Итоговая прибыль (итоговый убыток)
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 01
Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты
7430 02
Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты

1) бар кірістер сомасына:
Дт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кiрiстер
6110 04
Бағалы қағаздармен керi РЕПО операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кiрiстер
6110 29
Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 30
Мерзiмдi салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кiрiстер
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
6150 01
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған кірістер
6240 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтердi
(провизияларды) қалпына келтiруден (жоюдан) түскен кiрiстер
6240 02
Екiншi деңгейдегi банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтердi (провизияларды) қалпына келтiруден (жоюдан) түскен кiрiстер
6250 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер
6280 01
Тазартылған қымбат металдарды сатып алудан-сатудан түскен кіріс
6280 03
Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер
6280 07
Басқа да кірістер
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер
6290 01
Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 02
Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 03
Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 04
Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 05
Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 07
Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер
Кт
5610
Жиынтық пайда (жиынтық залал);
2) бар шығыстар сомасына:
Дт
5610
Жиынтық пайда (жиынтық залал)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
7310 25
Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
7430 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған iске асырылмаған шығыстар
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар

7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
7470 01
Расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 04
Нереализованные расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
7480 01
Нереализованный расход от переоценки сделки фьючерс
7480 02
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по ценным бумагам
7480 03
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по иностранной валюте
7480 04
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по аффинированным драгоценным металлам
7480 05
Нереализованный расход от переоценки сделки опцион
7480 07
Нереализованный расход от переоценки сделки своп

7440 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтердi (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтердi (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
7470 01
Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар
7470 03
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған шығыстар
7470 04
Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыстар
7470 81
Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7480 01
Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 02
Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс
7480 03
Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 04
Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 05
Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 07
Своп мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс

7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. При начислении причитающегося Фонду комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму причитающегося Фонду комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Қорға тиесiлi инвестициялық кiрiстен комиссиялық сыйақыны есептеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) Қорға тиесiлi инвестициялық кiрiстен комиссиялық сыйақының сомасына мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

7470 27
Прочие комиссионные расходы
Кт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода.
При перечислении суммы комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода на текущий счет Фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).";
пункт 89 исключить;
главу 11 изложить в следующей редакции:
"11. Бухгалтерский учет пенсионных активов переданных в доверительное управление зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан
90. При передаче пенсионных активов зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении
Кт
Соответствующие счета активов.
91. При переоценке пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
1) на сумму положительной переоценки:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении
Кт
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении;
2) на сумму отрицательной переоценки:
Дт
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении.
92. При возврате (изъятии) пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
Соответствующие счета активов
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении.".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 270 "Об утверждении Правил организации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7978, опубликованное 12 декабря 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 431-432 (27250-27251)) следующее изменение:
в Правилах организации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
абзац второй пункта 141 изложить в следующей редакции:
"в проверке тождественности расчетов с банками, органами казначейства, финансовыми, налоговыми органами, единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами, с дочерними организациями;".

7470 27
Басқа да комиссиялық шығыстар
Кт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар.
Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы сомасын Қордың ағымдағы шотына аударған кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi).";
89-тармақ алып тасталсын;
11-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай
келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi
шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік
ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерінің
бухгалтерлік есебі
90. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымға зейнетақы активтерін берген кезде:
Дт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер
Кт
Активтердің тиісті шоттары.
91. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерін қайта бағалау кезінде:
1) оң қайта бағалау сомасына:
Дт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер
Кт
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
2) теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
Кт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер.
92. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтері қайтарылған (алынған) кезде:
Дт
Активтердің тиісті шоттары
Кт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер.".
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7978 тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2012 жылғы 12 желтоқсанда № 431-432 (27894) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларында:
141-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"банктермен, қазынашылық органдарымен, қаржы, салық органдарымен, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен және ерікті жинақтаушы зейнетақы, еншілес ұйымдарымен есептердің бірдейлігін тексерумен;".