О внесении изменения в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 02-02-18/29 "Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта, а также Правил присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 26 сентября 2013 года № 343. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2013 года № 8864. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 157
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 10.06.2016 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 02-02-18/29 «Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта, а также Правил присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам» (далее – Приказ) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6864; опубликованный в «Егемен Қазақстан» от 24.05.2011 г., № 215-216 (26614); «Казахстанская правда» от 14.06.2011 г., № 187 (26608); Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан 2011 года № 16) внести следующие изменения и дополнения:
Правила присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту физической культуры (Казбеков К.М.):
1) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Пресс-службе после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить опубликование на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова Е.Б.

"Дене шынықтыру және спорт саласында азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу мен шарттарының ережесін, сондай-ақ Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2011 жылы 5 наурыздағы № 02-02-18/29 бұйрығына өзгеріс бойынша
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 343 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 қазанда № 8864 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 157 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.06.2016 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Дене шынықтыру және спорт саласында азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу мен шарттарының ережесін, сондай-ақ Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2011 жылы 5 наурыздағы № 02-02-18/29 бұйрығына (бұдан әрі – бұйрық) (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізімінде № 6864 тіркелді; «Егемен Қазақстан» 2011 жылғы 24 мамырдағы № 215-216 (26614) жарияланды; Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2011 жылғы № 16) келесідей өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекiтiлген Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын беру ережесінде осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Дене шынықтыру департаменті (Қ.М. Қазбеков ):
1) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Баспасөз қызметі осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің ресми сайтында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по делам спорта и
физической культуры                        Е. Кожагапанов
Приложение
к приказу Министра туризма и
спорта Республики Казахстан
от 5 марта 2011 года № 02-02-18/29
«Приложение 2
к приказу Министра туризма и
спорта Республики Казахстан
от 5 марта 2011 года № 02-02-18/29
Правила
присвоения квалификационных категорий
тренерам, методистам, инструкторам 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 3 и 4 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» от 2 декабря 1999 года.
2. Настоящие Правила регулируют порядок присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам организаций физической культуры и спорта.
Присвоение квалификационных категорий (далее – категории) проводится в целях повышения профессионального мастерства, ответственности за обучение и воспитание спортсменов и призвано способствовать повышению уровня деятельности, росту престижа и авторитета работников физической культуры и спорта в обществе, расширению возможности их морального и материального поощрения за плодотворный труд.
Основными принципами присвоения категорий являются добровольность, открытость, коллегиальность, системность.
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) квалификационная категория – соответствующий нормативным критериям уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполнения работ;
2) присвоение квалификационной категории – процедура, проводимая с целью определения уровня тренерско-преподавательского состава на соответствие требованиям, предусмотренным настоящими Правилами.
4. Присвоению категорий подлежат следующие категории работников физической культуры и спорта:
1) тренеры всех специальностей;
2) методисты всех специальностей;
3) инструкторы-спортсмены.
5. Присвоение категорий осуществляется Квалификационной комиссией (далее – Комиссия), которая проводит заседания не реже одного раза в квартал, рассматривает документы на соответствие кандидата заявленной категории, выносит в течение трех дней решение по итогам работы Комиссии.
6. Комиссия создается:
1) в Агентстве Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры – для присвоения работникам организаций физической культуры и спорта категорий:
тренер высшего и среднего уровней квалификации высшей категории;
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории;
методист высшего и среднего уровней квалификации высшей категории.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі Төраға                          Е. Қожағапанов
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 5 наурыздағы
№ 02-02-18/29 бұйрығына
қосымша
«Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің м.а.
2011 жылғы 5 наурыздағы
№ 02-02-18/29 бұйрығына
2-қосымша
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға
біліктілік санаттарын беру
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының 22-1-бабының 3 және 4-тармақшаларына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже дене шынықтыру және спорт ұйымдарының жаттықтырушыларына, әдіскерлеріне, нұсқаушыларына біліктілік санаттарын берудің тәртібін реттейді.
Біліктілік санаттарын беру кәсіби шеберлікті көтеру, спортшыларды оқытудағы және тәрбиелеудегі жауапкершілікті арттыру мақсатында жүргізіледі және дене шынықтыру мен спорт қызметкерлерінің қоғамдағы орны мен беделін арттыруға, қызметтерінің деңгейін көтеруге, оларды жемісті еңбегі үшін моральдық және материалдық көтермелеу мүмкіндігін кеңейтуге ықпал ететін болады.
Біліктілік санаттарын берудің негізгі принциптері еріктілік, ашықтылық, алқалық, жүйелілік болып табылады.
3. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік санаты - қызметкерлерге белгілі бір күрделі дәрежедегі кәсіби міндеттерді шешу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, нормативтік критерийлерге сәйкес келетін біліктілік деңгейі;
2) біліктілік санатын беру - жаттықтырушы-оқытушы құрамының білім деңгейінің дене шынықтыру және спорт саласында көрсетілетін қызметке сәйкестігін бақылау мақсатында өткізілетін рәсім.
4. Санаттарды игеруде Дене шынықтыру және спорт қызметкерлерінің мына санаттары жатады:
1) барлық мамандықтардың жаттықтырушылары;
2) барлық мамандықтардың әдіскерлері;
3) нұсқаушы-спортшылар;
5. Біліктілік комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) комиссияны өткізудің мерзімдерін анықтайды, өтініш берілген біліктілік санатына үміткердің сәйкестігіне құжаттарын қарайды, комиссия жұмысының нәтижелері бойынша үш күн ішінде шешім шығарады.
6. Біліктілік комиссиясы:
1) Қазақстан Республикасы спорт және дене шынықтыру істері агенттігінде - дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметкерлеріне мынадай біліктілік санаттарын беру үшін құрылады:
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы;
«Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» құрмет атағы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы;
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.

2) в областных, городов республиканского значения и столицы, исполнительных органах по физической культуре и спорту – для присвоения работникам организаций физической культуры и спорта категорий:
тренер высшего и среднего уровней квалификации первой категории;
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории;
методист высшего и среднего уровней квалификации первой категории.
3) в районных исполнительных органах по физической культуре и спорту – для присвоения работникам организаций физической культуры и спорта соответствующих районов, городов категорий:
тренер высшего и среднего уровней квалификации второй категории;
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории;
методист высшего и среднего уровней квалификации второй категории.
7. В состав комиссии входят: председатель комиссии - заместитель руководителя, ответственные работники, юрист уполномоченного на присвоение категории ведомства или местного исполнительного органа, руководители подведомственных организаций, ведущие тренеры-преподаватели.
2. Порядок присвоения категорий
8. Присвоение категорий работнику проводится на основе анализа уровня его квалификации, профессиональной компетенции, участия в методической работе, при условии прохождения им курсов повышения квалификации не реже одного раза в 5 лет.
9. Категории присваиваются при условии стажа работы тренера со спортсменом не менее двух лет и сроком на 5 лет с момента принятия решения комиссией.
10. По истечении срока действия присвоенной категории работник, не представивший или не защитивший заявленную категорию, подтверждает имеющуюся у него категорию. Работнику, не подтвердившему имеющуюся у него категорию, решением Комиссии категория понижается на один уровень категории.
11. Присвоение категории осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры и спорта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Для тренера, выполнившего требования высшей категории и имеющего звание «Заслуженный тренер Республики Казахстан», указанная категория сроком действия не ограничивается.
13. В случае выполнения требований на присвоение почетного спортивного звания «Заслуженный тренер Республики Казахстан» по заявлению работника комиссия квалифицирует работника с целью повышения категории.
14. Категория не присваивается нескольким тренерам за подготовку одного и того же спортсмена, за исключением следующих видов спорта: велоспорт и игровые виды спорта, спортивная гимнастика, художественная гимнастика, фигурное катание, прыжки в воду, синхронное плавание, биатлон, лыжное двоеборье, современное пятиборье, а также за исключением случаев передачи спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам.
Тренеры, передавшие спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам, имеют право на присвоение категорий по результатам выступления этих спортсменов, достигнутым в течение двух лет с момента передачи спортсмена.

2) облыстарда (республикалық маңызы бар қалада және астанада) дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органдарда - дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметкерлеріне мынадай біліктілік санаттарын беру үшін құрылады:
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы;
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
3) дене шынықтыру және спорт жөніндегі аудандық атқарушы органдарда - тиісті аудандар мен қалалардың дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметкерлеріне мынадай біліктілік санаттарын беру үшін құрылады:
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы;
біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
7. Комиссияның құрамына: комиссияның төрағасы - басшының орынбасары, жауапты қызметкерлер, біліктілік санатын беру жөніндегі уәкілетті ведомствоның немесе жергілікті атқарушы органның заңгері, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшылары, жетекші жаттықтырушы-оқытушылар кіреді.
2. Біліктілік санаттарын беру тәртібі
8. Қызметкерге біліктілік санаттарын беру 5 жыл ішінде кемінде бір рет біліктілік курстарынан өткен жағдайда, оның біліктілік деңгейін, кәсіби құзыреттілігін, әдістемелік жұмысқа қатысуын талдаудың негізінде өткізіледі.
9. Санаттар жаттықтырушының спортшымен кемінде екі жыл жұмыс істеген өтілі болған жағдайда және комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 5 жылдық мерзімге беріледі.
10. Берілген біліктілік санатының қолданыс мерзімі аяқталысымен, біліктілік санатын қорғауға өтінім бермеген немесе оны қорғамаған қызметкер өзінің біліктілік санатын растауы тиіс. Өзінің біліктілік санатын растамаған қызметкердің біліктілік санаты тиісті біліктілік комиссиясының шешімімен санаттың бір деңгейіне төмендейді.
11. Санаттарды беру осы ереженің 1-қосымшасындағы нысанға сәйкес дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлерінің лауазымдарына арналған біліктілік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Жоғары санат талаптарын орындаған және «Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» атағы бар жаттықтырушы үшін көрсетілген санаттың қолданылу мерзімі шектелмейді.
13. «Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» құрметті спорт атағын иеленудің талаптары орындалған жағдайда, комиссия қызметкердің өтініші бойынша қызметкердің санатын көтеру мақсатында белгілей алады.
14. Біліктілік санаты төмендегі спорт түрлерін, велоспорт және спорттың ойын түрлері, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, мәнерлеп сырғанау, суға секіру, үйлесімді жүзу, биатлон, шаңғы қоссайысы, қазіргі бессайысты қоспағанда, сонымен қатар спортшыларды одан әрі спорттық шеберліктерін көтеру үшін басқа жаттықтырушыларға тапсыруды қоспағанда, бір спортшыны дайындаған бірнеше жаттықтырушыға берілмейді.
Спортшыларды одан әрі спорттық шеберліктерін көтеру үшін басқа жаттықтырушыларға тапсырған жаттықтырушылардың спортшының тапсырылған сәтінен бастап екі жыл ішінде қол жеткізген нәтижелері бойынша біліктілік санаттарын иеленуге құқылары бар.

15. После истечения срока действия категории работников на основании их заявлений продлеваются в случаях:
1) временной нетрудоспособности;
2) нахождения в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождения в командировке, на учебе, работе по специальности за рубежом по направлению государственных органов, общественных объединений по видам спорта, физкультурно-оздоровительных организаций.
16. Тренер для присвоения и/или подтверждения категории предоставляет в комиссию следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности;
3) копии документов об образовании, о повышении квалификации;
4) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивной справки, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
5) справку о подготовке спортсменов тренером-преподавателем по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (за исключением присвоения категорий тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории);
6) копии протоколов соревнований, заверенные печатью республиканской федерации по данному виду спорта (за исключением присвоения категорий тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории);
7) копию удостоверения о присвоении предыдущей категории.
17. Тренер для присвоения почетного звания «Заслуженный тренер Республики Казахстан» (далее - почетное звание) предоставляет в комиссию следующие документы:
1) представление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя республиканской федерации по виду спорта;
3) две фотографии размером 3х4.
18. Методист для присвоения и/или подтверждения категории предоставляет в комиссию следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности;
3) копии документов об образовании, о повышении квалификации;
4) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;

15. Қолданыс мерзімі өткеннен кейін қызметкерлердің біліктілік санаттары олардың өтініштерінің негізінде мына жағдайларда ұзартылады:
1) уақытша еңбекке жарамсыздығы;
2) жүктілік және босану, бала күтімі бойынша демалыста болуы;
3) мемлекеттік органдардың, спорт түрлерінен қоғамдық бірлестіктердің, дене шынықтыру-сауықтыру ұйымдарының жіберуімен шетелде мамандығы бойынша іссапарда, оқуда, жұмыста болуы.
16. Жаттықтырушыға біліктілік санаттарын беру және/немесе растау үшін жаттықтырушы комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы Ереженің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтініш;
2) жеке куәлігінің көшірмесі;
3) білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
4) жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының және еңбек шартының көшірмесі, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінің үзіндісінің көшірмесі, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасының көшірмесі;
5) осы Ереженің 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес жаттықтырушы-оқытушының спортшыны даярлауы туралы анықтама (біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушының біліктілік санаттарын қоспағанда);
6) аталған спорт түрінен республикалық федерацияның мөрімен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері (біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушының біліктілік санаттарын қоспағанда);
7) бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
17. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» (бұдан әрі - құрметті атағы) құрмет атағын алу үшін жаттықтырушы комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы Ереженің 6-қосымшасындағы нысанға сәйкес ұсыным;
2) спорт түрлері бойынша республикалық федерацияның басшысының мөрімен қолы қойылған жарыс хаттамасының көшірмесі;
3) 2 дана 3х4 фото.
18. Әдіскерлерге біліктілік санатын беру және/немесе растау үшін әдіскер комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы Ереженің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтініш;
2) жеке куәлігінің көшірмесі;
3) білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
4) жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының және еңбек шартының көшірмесі, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінің үзіндісінің көшірмесі, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасының көшірмесі;

5) копию удостоверения о присвоении предыдущей категории.
19. Инструктор для присвоения и/или подтверждения категории предоставляет в комиссию следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности;
3) копии документов об образовании, о повышении квалификации;
4) копию трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
5) заверенное печатью ходатайство республиканской федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена за последние 2 года;
6) копию удостоверения о присвоении предыдущей категории.
20. Результаты о присвоении кандидату категории определяются голосованием по итогам заседания Комиссии и оформляются в виде протокола. Протокол подписывается председателем, заместителем председателя, секретарем и членами Комиссии в течение трех дней.
Заключение Комиссии считается действительным, если на ее заседании присутствовало 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов в 3/4 от числа членов комиссии, принявших участие в заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя Комиссии. Относительно каждого кандидата на присвоение категории Комиссия дает одно из следующих заключений:
1) соответствует требованиям заявленной категории;
2) не соответствует требованиям заявленной категории.
21. В случае несогласия с заключением Комиссии кандидат обжалует решение Комиссии путем подачи заявления в Агентстве Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры или непосредственно в суд в течение 3-х месяцев с момента получения обжалуемого решения.
3. Заключительные положения
22. Руководители уполномоченного на присвоение категории ведомства или местного исполнительного органа на основании заключения Комиссии издают приказы о присвоении работникам категорий.
23. По результатам присвоения категорий тренерам, методистам, инструкторам выдается удостоверение установленного образца по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Копия удостоверения хранится в их личном деле. Выдача удостоверений регистрируется в журнале по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
24. Удостоверения о присвоении категорий действуют на всей территории Республики Казахстан.

5) бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
19. Нұсқаушыларға біліктілік санатын беру және/немесе растау үшін нұсқаушы комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы Ереженің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтініш;
2) жеке куәлігінің көшірмесі;
3) білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
4) жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының және еңбек шартының көшірмесі, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінің үзіндісінің көшірмесі, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасының көшірмесі;
5) спорт түрінен республикалық федерацияның спортшының соңғы 2 жылдағы жетістіктері көрсетілген, біліктілік санатын беру туралы мөрмен расталған қолдаухаты;
6) бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
20. Үміткерге біліктілік санатын беру нәтижелері комиссия отырысының қорытындылары бойынша дауыс берумен анықталады және хаттама түрінде рәсімделеді. Хаттамаға төраға, төрағаның орынбасары, хатшы және біліктілік комиссиясының мүшелері үш күнде мерзімде қол қояды.
Егер комиссия отырысына оның 2/3 мүшесі қатысса, онда комиссия қорытындысы жарамды деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері отырысқа қатысқан комиссия мүшелері санының 3/4-нен көбі дауыс бергенде анықталады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады. Әрбір үміткерге біліктілік санатын беруге қатысты комиссия мынадай қорытындылардың бірін береді:
- өтінім берілген санаттың талаптарына сай;
- өтінім берілген санаттың талаптарына сай емес.
21. Үміткер комиссия қорытындысымен келіспеген жағдайда, комиссия шешіміне Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігіне өтініш беру арқылы, немесе шағым түсірілетін шешім алынған сәттен бастап 3 ай ішінде тікелей сотқа өтініш беру арқылы шағымдана алады.
3. Ереженің қорытындысы
22. Біліктілік санатын беруге уәкілетті ведомствоның немесе жергілікті атқарушы органның басшылары комиссия қорытындысының негізінде қызметкерлерге біліктілік санатын беру туралы бұйрық шығарады.
23. Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік берудің нәтижелері бойынша осы Ереженің 4-қосымшасындағы нысанға сәйкес белгіленген үлгідегі куәлік беріледі. Куәліктің көшірмесі олардың жеке ісінде сақталады. Куәліктердің берілуі осы Ереженің 5-қосымшасындағы нысанға сәйкес журналға тіркеледі.
24. Біліктілік санаттарын беру туралы куәліктер Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.

25. Приказ о присвоении категорий вступает в силу со дня его подписания.
Приложение 1
к Правилам присвоения
квалификационных категорий
тренерам, инструкторам, методистам
форма
Квалификационные требования для должностей
работников организаций физической культуры и спорта 1. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет прохождения курсов повышения квалификации, наличия соответствующего удостоверения в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиадах, международных юношеских играх, в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских Юношеских Параолимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

25. Біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
№ 1-қосымша
нысан
Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметкерлерінің
лауазымдарына арналған біліктілік талаптары
1. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, біліктілік арттыру курсынан өтуі, тиісті куәлігінің болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарда спорт түрлерінен бағдарламада немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азияның Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын Түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, халықаралық жасөспірімдер ойындарында жеке немесе командалық ойын түрлерінен 1-5 орын алған, немесе студенттер арасындағы чемпионатта 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия Жасөспірімдер Параолимпиялық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған немесе жастар мен мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионаттарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы элем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде үш жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі басқа да стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.

2. Тренер высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Параолимпийских, Сурдолимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиад;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 места на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских Юношеских Параолимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
3. Тренер высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена занявшего 6-8 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг. Астаны и Алматы;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
или иметь диплом с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплом об окончании указанных учебных заведений и факультетов и наличие спортивного звания не ниже «Мастер спорта Республики Казахстан».
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

2. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиадалық, Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарға бір қатысушыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарына, Дүниежүзілік универсиадаларға бір қатысушыны дайындау;
немесе мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия Жасөспірімдер Параолимпиялық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе халықаралық кешенді жеткіншектер арасындағы ойындарда жеке немесе спорттың ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасында мүгедектер спорты түрінен әлем немесе Азия чемпионатында 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығуы үшін төрт спортшыны тапсыру;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрлерінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер арасында мүгедектер спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионаттарында 6-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатқа немесе спорт колледжіне одан әрі жаттығуы үшін екі спортшыны тапсыру;
немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жоғары оку орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесі факультетін үздік бітіргені туралы дипломының, сондай-ақ көрсетілген оқу орны мен факультетті бітіргені туралы диплом мен «Қазақстан Республикасының спорт шеберінен» төмен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.

4. Тренер высшего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
5. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Параолимпийских и Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиадах, комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских Юношеских Параолимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или работа в качестве государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее трех лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарда спорт түрлерінен немесе ойын спорты түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия Жасөспірімдер Параолимпиялық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерінен элем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
немесе елдің құрама командасында мемлекеттік, аға жаттықтырушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде үш жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.

6. Тренер среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Параолимпийских и Сурдолимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиад;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных Игр инвалидов, Азиатских Юношеских Параолимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
7. Тренер среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 2 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Европы, Азии, Азиатских игр, этапов кубка мира, Всемирных юношеских игр, международных юношеских игр стран СНГ, Балтии и регионов России в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр инвалидов, Азиатских Юношеских Параолимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг. Астаны и Алматы;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
или иметь диплом с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплом об окончании указанных учебных заведений и факультетов и наличие спортивного звания не ниже «Мастер спорта Республики Казахстан».
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындардың бір қатысушысын дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Параолимпиялық, Сурдолимпиялық ойындарында спорт түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде немесе ойын спорты түрлерінен 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарының, Дүниежүзілік универсиадалардың бір қатысушысын дайындау;
немесе мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия Жасөспірімдер Параолимпиялық ойындарда спорттың жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны немесе жастар мен студенттердің әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттық жеке немесе ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында
4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін екі спортшыны тапсыру;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушылық-оқытушылық жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары:. орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
әлем, Еуропа, Азия, чемпионаттарына, Азия ойындарына, әлем кубогы кезеңдеріне, Дүниежүзілік жасөспірімдер ойындарына, ТМД, Балтық және Ресей өңірлері елдерінің халықаралық жасөспірімдер ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны дайындау;
немесе мүгедектер спорты түрлерінен элем, Азия чемпионаттарына, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарына, Азия Жасөспірімдер Параолимпиялық ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен қатысушы бір спортшыны немесе жастар және мүгедек студенттер арасыңдағы элем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін төрт спортшыны тапсыру;
немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жоғары оқу орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесі факультетін үздік бітіргені туралы дипломының, сондай-ақ көрсетілген оқу орны мен факультетті бітіргені туралы диплом мен «Қазақстан Республикасының спорт шеберінен» темен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.

8. Тренер среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование и наличие спортивного звания не ниже «Мастер спорта Республики Казахстан».
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
9. Заслуженный тренер Республики Казахстан
Квалификационные требования: стаж работы не менее 3 лет со спортсменом (спортсменами), выполнившим (выполнившими) одно из нижеследующих требований по олимпийским видам спорта:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Олимпийских играх среди взрослых;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира среди взрослых;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место в розыгрыше Кубка мира среди взрослых (сумма этапов или финал);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Всемирной Универсиаде;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Юношеских Олимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи (юниоров);
или подготовить двух спортсменов или одного дважды занявшего 1 место на чемпионате мира среди юношей;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на летних или зимних Азиатских играх среди взрослых (дисциплины, включенные в программу Азиатских игр).
По неолимпийским видам спорта почетное звание присваивается за подготовку спортсменов, выполнивших одно из нижеследующих требований при участии на соревнованиях представителей не менее 20 стран:
подготовить трех спортсменов или одного трижды занявшего 1 место на чемпионате мира среди взрослых;
подготовить трех спортсменов или одного трижды занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи (юниоров);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 места на Паралимпийских и Сурдлимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских и Всемирных играх инвалидов или чемпионатах мира среди инвалидов.
По игровым видам спорта (олимпийские, неолимпийские), почетное звание присваивается за подготовку спортсменов (не менее трех игроков) или команд, выполнивших одно из нижеследующих требований:
за выход в финальную часть на Олимпийских играх или на чемпионатах мира, в групповой турнир Лиги Чемпионов УЕФА (UEFA) или Лиги Европы УЕФА (UEFA) среди взрослых;

8. Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: Орта білім (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы білім және «Қазақстан Республикасының спорт шеберінен» темен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
9.Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы
Біліктілік талаптары: құрмет атағымен спортшымен (спортшылармен) кемінде 3 жыл жұмыс жасаған және олимпиадалық спорт түрлерінен келесі нәтижелерге қол жеткізген азаматтар марапатталады:
Олимпиада ойындарында 1-3 орын ересектер арасында алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем кубогы финалында (кезең қосындысы немесе финалы) 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Дүниежүзілік универсиадада 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жастар (юниорлар) арасындағы әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер арасындағы әлем чемпионатында 1 орынды иеленген екі спортшыны немесе екі мәрте 1 орынды иеленген бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында жазғы және қысқы Азия ойындарында (Азия ойындарының бағдарламасына енген спорт түрлерінен) 1 алған бір спортшыны дайындау.
Құрмет атағымен олимпиадалық емес спорт түрлерінен кемінде 20 мемлекет өкілдері қатысқан жарыстарда келесі нәтижелерге қол жеткізген спортшыны дайындағаны үшін:
ересектер арасында әлем чемпионатында 1 орынды иеленген үш спортшыны немесе үш мәрте 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жастар (юниорлар) арасындағы әлем чемпионатында 1 орынды иеленген үш спортшыны немесе үш мәрте 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Паралимпиадалық және Сурдолимпиадалық ойындарда 1-3 орын, немесе спортта мүмкіндіктері шектеулі тұлғалар арасындағы дүниежүзлік ойындарында немесе спортта мүмкіндіктері шектеулі тұлғалар арасындағы әлем және Азия чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау.
Ойын спорт түрлерінен құрмет атағымен спортшыларды (кемінде 3 спортшы) немесе командалармен кемінде 3 жыл жұмыс жасаған және келесі нәтижелерге қол жеткізген азаматтар марапатталады:
ересектер арасындағы Олимпиада ойындарында және әлем чемпинаттарында (ойын спорт түрлерінен) ақтық сынға немесе УЕФА (UEFA) Лига Чемпионатында және УЕФА (UEFA) Еуропа Лигасының топтық турниріне шықса;

или 1-6 место на Олимпийских играх среди взрослых;
или 1-3 место на Юношеских Олимпийских играх;
или 1-3 место на чемпионате мира среди взрослых;
или 1 место на чемпионате Азии среди взрослых;
или 1 место в первом дивизионе или 1-3 место в высшем дивизионе на чемпионате мира среди юношей и девушек до 18 лет;
или 1 место в первом дивизионе или 1-5 место в высшем дивизионе на чемпионате мира среди юношей до 20 лет;
или 1-3 место на кубке Европейских чемпионатов среди клубных команд среди взрослых;
или 1-3 место на Всемирной Универсиаде или чемпионате мира среди студентов;
или 1-3 место на Азиатских играх среди взрослых.
По национальным видам спорта почетное звание присваивается за подготовку спортсменов высокого класса, развитие, пропаганду и внедрение видов спорта на международной спортивной арене или из нижеследующих требований:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на чемпионате мира среди взрослых;
или 1 места на Чемпионате Азии по кокпару среди взрослых.
За одного и того же спортсмена почетное звание одновременно присваивается «первому» тренеру и тренеру спортсмена, в соответствии со списками сборных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта (далее - список).
Почетное звание также присваивается другим тренерам в соответствии со списком в случае повторного выполнения установленных требований спортсменом.
Награждение почетным званием повторно не производится.
10. Методист высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет. Наличие методических разработок, внедренных в практику работы;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 3 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

немесе ересектер арасында Олимпиада ойындарында 1-6 орын;
немесе жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындарында 1-3 орын;
немесе ересектер арасында әлем чемпионатында 1-3 орын;
немесе ересектер арасында Азия чемпионатында 1 орын;
немесе 18 жасқа дейінгі жасөспірмдер мен қыздар арасындағы әлем чемпионатындағы жоғары дивизионда 1-3 орын немесе бірінші дивизионда 1 орын;
немесе 20 жасқа дейінгі жасөспірмдер әлем чемпионатындағы жоғары дивизионда 1-5 орын немесе бірінші дивизионда 1 орын;
немесе ересектер арасында Еуропа кубогында клубты командалар арасында 1-3 орын;
немесе дүниежүзлік универсиадада немесе студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1-3 орын;
немесе ересектер арасында Азия ойындарында 1-3 орын.
Ұлттық спорт түрлерінен құрмет атағымен жоғары дәрежелі спортшылар дайындаған үшін, ұлттық спорт түрлерін дамытуға, насихаттауға және халықаралық спорттық аренаға енгізгені үшін немесе келесі нәтижелерге қол жеткізген азаматтар марапатталады:
әлем чемпионатында 1 орын ересектер арасындағы алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында көкпардан Азия чемпионатында 1 орын.
Көрсетілген талаптарды орындаған жағдайда бір спортшы үшін бір уақытта «бірінші» жаттықтырушысы және спорт түрлерінен Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының тізіміндегі (бұдан әрі-тізім) жаттықтырушысына құрметті атақ беріледі.
Спортшы қайтадан жоғарыда көрсетілген талаптарды орындаған жағдайда басқа да жаттықтырушы тізімге сәйкес марапатталады.
Аталған құрметті атақпен жаттықтырушы қайта марапатталмайды.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Жұмыс тәжірибесіне енгізілген ғылыми әзірлемелерінің болуы;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 3 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.

11. Методист высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 2 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 2 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах в течение 2 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
12. Методист высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), работы по специальности не менее 1 года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 1 года;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации без категории.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
13. Методист высшего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное).
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 2 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
12. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі санатсыз әдіскер лауазымындағы жұмыс өтілі;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.
13. Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру).
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.

14. Методист среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет. Наличие методических разработок, внедренных в практику работы:
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 3 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
15. Методист среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки не менее 2 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства в течение 2 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 2 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.

14. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
Жұмыс тәжірибесіне енгізілген әдістемелік әзірлемелерінің болуы;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 3 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың эр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.
15. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.

16. Методист среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 1 года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 1 года;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
17. Методист среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование или наличие спортивного звания не ниже «Мастер спорта Республики Казахстан».
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
18. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
высшей категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба);
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 1-6 место на Олимпийских играх;
1-3 место на чемпионатах мира, 1-2 место на Азиатских играх, 1-2 место на чемпионатах Европы и 1 место в финалах кубка мира по олимпийским видам спорта.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, анти-допинговых правил.

16. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі санатсыз әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.
17. Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы білім немесе «Қазақстан Республикасының спорт шеберінен» төмен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.
18. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты
нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама команданың құрамына (спорт клубына) кіру;
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында Олимпиада ойындарында 1-6 орын;
әлем чемпионаттарында 1-3 орын, Азия ойындарында 1-2 орын, Еуропа чемпионаттарында 1-2 орын және олимпиадалық спорт түрлерінен әлем кубогының финалдарында 1 орын алу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.

19. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
первой категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 4-6 места на чемпионатах мира;
1-3 место на чемпионатах Азии, 3-5 места на Азиатских играх и чемпионатах Европы;
1-3 место на чемпионатах мира среди молодежи, 1 место на чемпионатах Азии среди молодежи по олимпийским видам спорта, 1-3 место на чемпионатах мира по не олимпийским видам спорта, 1 место на чемпионатах Азии по не олимпийским видам спорта.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, анти-допинговых правил.
20. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
второй категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба).
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «Об образовании», «О языках в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией», основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, анти-допинговых правил.
Приложение 2
к Правилам присвоения квалификационных
категорий тренерам, инструкторам, методистам
форма
Председателю ______________________________ квалификационной комиссии
____________________________________________________________________
(наименование ведомства или местного исполнительного органа по
физической культуре и спорту)
Заявление
_______________________________
(вид спорта)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения ________________
Квалификационная категория __________________________________________
Спортивное звание ____________, почетное звание _____________________
Место работы, занимаемая должность __________________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы _____________________________
Домашний адрес: _____________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне _____________________________
Основанием для присвоения квалификационной категории считаю следующие
результаты работы: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(с Правилами присвоения квалификационных категорий тренерам,
методистам, инструкторам ознакомлен (а))
"___" _____________ 20 __ г.
_____________________________
(личная подпись)
Приложение 3
к Правилам присвоения квалификационных
категорий тренерам, инструкторам, методистам
форма
Справка
о подготовке спортсменов тренером-преподавателем
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
Фамилия, имя подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
__________________________________________
Подпись руководителя
М.П. «____» __________ г.
__________________________________________
Управление физической культуры и спорта
(область, город)
Руководитель _________
М.П.
Дата «__» _____ 20 __ г.
Приложение 4
к Правилам присвоения квалификационных
категорий тренерам, инструкторам, методистам
форма
Наименование ведомства или местного исполнительного органа
по физической культуре и спорту
УДОСТОВЕРЕНИЕ № ____
О присвоении квалификационной категории
_____________________________________________________________________
Настоящее удостоверение выдано ______________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
В том, что в соответствии с решением комиссии от «___» _____ 20 __ г.
№ _______ ему (ей), присвоена квалификационная категория
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование должности и категории прописью)
Председатель квалификационной комиссии ______________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество при его наличии)
Секретарь квалификационной комиссии _________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество при его наличии)
М.П.
Регистрационный номер ___________              «____» ______ 20 __ г.
(дата выдачи)
Приложение 5
к Правилам присвоения квалификационных
категорий тренерам, инструкторам, методистам
форма
Журнал
регистрации выдачи удостоверений
о присвоении квалификационных категорий
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование должности и присвоенной квалификационной категории
Дата решения комиссии
Дата и номер приказа о присвоении квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Роспись получения удостоверения
1
2
3
Приложение 6
к Правилам присвоения квалификационных
категорий тренерам, инструкторам, методистам
форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта:
Звание:

19. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты
нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: Жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында әлем чемпионаттарында 4-6 орын;
Азия чемпионаттарында 1-3 орын, Азия ойындары мен Еуропа чемпионаттарында 3-5 орын;
жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-3 орын, олимпиадалық спорт түрлерінен жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1 орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен элем чемпионаттарында 1-3 орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен Азия чемпионаттарында 1 орын.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.
20. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: Жоғары немесе орта білім.
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командасының құрамына (спорт клубына) кіру.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы«Дене шынықтыру және спорт туралы»«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тіл туралы»«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
№ 2-қосымша
нысан
Біліктілік комиссиясының төрағасы
_____________________________________________________________________
(денешынықтыру және спорт жөніндегі ведмостваның немесе жергілікті
атқарушы орган атауы)
ӨТІНІШ
__________________________________
(спорт түрі)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Біліктілік cанаты ___________________________________________________
Спорттық атағы _____________________, құрметті атағы ________________
Жұмыс орны, қызметі _________________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _________________________________
Мекен-жайы: _________________________________________________________
Маған __________________________________________ беру туралы мәселені
қарауыңызды сұраймын.
Біліктілік санатын беру үшін негіз ретінде мына жұмыс нәтижелерін
санаймыз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын
беру ережесімен таныстым)
Күні «__» ___________ 20 __ ж. ______________________________________
(жеке қолы)
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
№ 3-қосымша
нысан
Жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
АНЫҚТАМА
____________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Дайындаған спортшының аты-тегі
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтиже
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат
Басшының қолы
М.О. «___» ___________ 20___ ж.
Облыстық/қалалық спорт басқармасы
басшысының қолы
М.О. «___» __________ 20___ ж.
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
№ 4-қосымша
нысан
Денешынықтыру және спорт жөніндегі ведомстваның немесе
жергілікті атқарушының атауы
_______________________________________
біліктілік санатын беру туралы
№ КУӘЛІК
Осы куәлік __________________________________________________________
(аты-жөні)
_____________________________________________________________ берілді
20 ___ жылғы «__» __________________ № ________________ комиссиясының
шешіміне, сәйкес, оған ______________________________________________
__________________________________________ біліктілік санаты берілді.
Біліктілік комиссиясының
төрағасы ____________________________________________________________
(қолы) (аты-жөні)
Біліктілік комиссиясының хатшысы
_____________________________________________________________________
( қолы) ( аты-жөні)
М.О.
Тіркеу нөмірі __________________ «__» _______________(берілген күні)
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
№ 5-қосымша
нысан
Қызметкерлерге біліктілік санаттарын беру туралы
куәліктерді беруді тіркеу журналы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның аты)
№ п/ п
Тегі, Аты, Әкесінің аты
Қызметінің және берілген біліктілік санатының атауы
Комиссияның шешім қабылдау күні
Біліктілік санатын беру туралы бұйрығының нөмірі және күні
Куәліктің берілген күні
Куәлікті алуды растайтын қолы
1
2
3
Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге,
нұсқаушыларға біліктілік
санаттарын беру ережесіне
6-қосымша
нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі:
Атақ:
Түрлі түсті
сурет

Цветное фото 3 х 4
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется на государственном и русском языках):
Дата рождения:
№ ИИН:
Область, город:
Спортивная школа (клуб):
Место учебы, работы:
Образование:
Стаж работы со спортсменов (для тренера):
Домашний адрес:
Предыдущее звание:
Дата присвоения или подтверждения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Подпись:
Спортсмена
Первого тренера или тренера в соответствии со списками сборных команд Республики Казахстан по видам спорта
Федерация Республики Казахстан по виду спорта
Руководитель ________
М.П.
Дата «__» _____ 20 __ г.
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Руководитель _________
М.П.
Дата «__» _____ 20 __ г.
РГКП «Дирекция штатных национальных команд и спортивного резерва»
Руководитель __________
М.П.
Дата «__» ______ 20 __ г.
Дата поступления на рассмотрение комиссии: «__» ______ 20 __ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число, месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
».

3 х 4
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса) (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады):
Туған күні:
ЖСН:
Облыс, қала:
Спорт мектебі/клуб:
Оқу, жұмыс орны:
Білімі:
Спортшымен шұғылдану уақыты (жаттықтырушылар үшін):
Үйінің мекен-жайы:
Алдыңғы атағы:
Атақ берілген немесе расталған күн:
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса):
Қолы:
Спортшы
Бірінші жаттықтырушысы немесе спорт түрлерінен Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының тізіміндегі жаттықтырушысына
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Басшы ____________________
М.О.
Күні 20__ жыл «__»_______
Дене шынықтыру және спорт басқармасы (облыс, қала)
Басшы ________
М.О.
Күні 20__ жыл «__» _______
РМК «Ұлттық штаттық командалар және спорт резерві дирекциясы»
Басшы ____________
М.О.
Күні 20_ жыл «__» _______
Комиссияның қарауына келіп түскен күні 20__ жыл «__» _____
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған
күні (күні,
айы, жылы)
Жарыстардың
атауы
Жарыс
дәрежесі,
санаты
Көрсеткен
нәтижесі
Төреші
лауазымы
Төрешінің
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса)
Қала (ел)
Төрешілік
санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші,
төреші
».