О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 623 "Об утверждении Правил изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 октября 2013 года № 573. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2013 года № 8866. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № ҚР ДСМ-13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года и в целях совершенствования трансплантации тканей и (или) органов (части органов) в соответствии с международными стандартами, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 623 "Об утверждении Правил изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5909, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 30 декабря 2009 года № 198 (1795)) следующее изменение:
Правила изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.

"Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 623 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 03 қазандағы № 573 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 қазанда № 8866 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № ҚР ДСМ-13 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 170-бабының 8-тармағына сәйкес және халықаралық стандарттарға сәйкес тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттауды жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 623 ("Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 198 (1795) жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5909 тіркелген)бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізу қағидасы жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 октября 2013 года № 573
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2009 года № 623
Правила
изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и
(или) органов (части органов) от человека к человеку и
от животных к человеку
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации пункта 8 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
1) донор – человек, труп человека, животное, от которых производятся забор донорской крови, ее компонентов, иного донорского материала (в том числе спермы, половых клеток, яйцеклетки), а также изъятие ткани и (или) органов (части органов) для трансплантации к реципиенту;
2) реципиент – пациент, которому производится переливание донорской крови или выделенных из нее компонентов и (или) препаратов, введение мужского или женского донорского материала (спермы или яйцеклетки) либо трансплантация ткани и (или) органа (части органа) от донора;
3) смерть мозга - состояние полного и необратимого прекращения всех функций головного мозга, регистрируемое при работающем сердце и принудительной вентиляции легких. Смерть мозга приравнивается к смерти человека;
4) орган – часть организма, выполняющая определенную функцию;
5) ткань – совокупность клеток и межклеточного вещества, имеющих одинаковое строение, функции и происхождение;
6) изъятие – извлечение тканей, одного или более органов (части органов) у донора с целью трансплантации реципиенту;
7) консервация – совокупность мер, обеспечивающих защиту клеток тканей и (или) органов (части органов) от внутреннего и внешнего воздействия, с целью сохранения жизнедеятельности тканей и (или) органов (части органов);
8) трансплантация – пересадка, приживление тканей и (или) органов (части органов) на другое место в организме или в другой организм;
9) трансплантационная бригада – группа врачей, имеющих сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедших переподготовку по специальности "трансплантология", являющиеся штатными сотрудниками медицинских организаций здравоохранения;
10) стационарный трансплантационный координатор – диспетчер и инициатор донорства тканей и (или) органов (части органов) в медицинских организациях, являющийся штатным сотрудником стационара. На должность стационарного трансплантационного координатора, назначается врач, имеющий квалификацию по специальности реаниматолог, хирург, невропатолог, уролог и др., имеющие допуск в отделения реанимации и интенсивной терапии и другие отделения, оказывающие экстренную стационарную медицинскую помощь, приказом руководителя РКЦТ, по представлению регионального трансплантационного координатора;

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 3 қазандағы
№ 573 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 30 қазандағы № 623
бұйрығымен бекітілген
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін)
алу, консервациялау, адамнан адамға және жануарлардан адамға
транспланттауды жүргізу
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 170-бабының 8-тармағын іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) донор - донорлық қан, оның компоненттері, өзге де донорлық материал (оның ішінде шәует, жыныс жасушалары, аналық жасуша) алу жүргізілетін, сондай-ақ реципиентке транспланттау үшін тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу жүргізілетін адам, адамның мәйіті, жануар;
2) реципиент – донорлық қан немесе одан бөлінген компоненттер және (немесе) препараттар құйылатын, еркектің немесе әйелдің донорлық материалы (шәует немесе аналық жасуша) енгізілетін не донордан алынған тіндерді және (немесе) ағзаны (ағзаның бөліктерін) транспланттау жасалатын пациент;
3) мидың өлімі – жүрек жұмыс істеп тұрғанда және өкпені ықтиярсыз желдету кезінде тіркелетін мидың барлық қызметінің толық және біржола тоқтатуы. Мидың өлімі адам өліміне теңестіріледі;
4) ағза – белгілі бір функцияны орындайтын организмнің бөлігі;
5) тін – бірдей құрылымы, функциясы және түптегі бар жасушылар мен жасушааралық заттың жиынтығы;
6) алу – реципиентке транспланттау мақсатында донордан тіндерді, бір және (немесе) одан да көп ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу;
7) консервациялау – тіндердің және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) тіршілік әрекетін сақтау мақсатында ішкі және сыртқы әсерлерден тіндердің және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөліктерін) жасушыларын қорғауды қамтамасыз ететін шаралар жиынтығы;
8) транспланттау – тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) организмнің басқа жеріне немесе басқа организмге ауыстырып салу, сіңістіру;
9) транспланттау бригадасы – медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының штаттағы қызметкерлері болып табылатын "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлер тобы;
10) стационарлық транспланттаушы үйлестіруші – стационардың штаттағы қызметкері болып табылатын медициналық ұйымдарда тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) донорлау диспетчері және бастамашысы. Стационарлық транспланттаушы үйлестіруші лауазымына шұғыл стационарлық медициналық көмек көрсететін реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде және басқа бөлімшелерге рұқсаты бар рениматолог, хирург, невропатолог, уролог және басқа мамандықтар бойынша біліктілігі бар дәрігерлер, өңірлік транспланттау қызметін үйлестірушінің ұсынуы бойынша ТРҮО басшысының бұйрығымен тағайындалады.

11) региональный трансплантационный координатор – врач, организатор межгоспитального взаимодействия медицинских организаций в области трансплантации тканей и (или) органов (части органов) в областных центрах Республики Казахстан. На должность регионального трансплантационного координатора, назначается врач, имеющий квалификацию по специальностям: общественное здравоохранение, реаниматолог, хирург, невропатолог, уролог и др., имеющим стаж работы не менее 5 лет в государственных медицинских организациях, приказом руководителя РКЦТ;
12) республиканский трансплантационный координатор – организация здравоохранения, осуществляющая координацию деятельности медицинских организаций в области трансплантации тканей и (или) органов (части органов).
Координацию осуществляет "Республиканский координационный центр по трансплантации" (далее - РКЦТ).
2. Порядок изъятия и консервации тканей и
(или) органов (части органов)
от человека и от животных
3. Изъятие и консервацию тканей и (или) органов (части органов) с целью трансплантации осуществляют трансплантационные бригады или врачи, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология".
4. Стационарный трансплантационный координатор, ответственный за выявление потенциальных доноров в медицинской организации, в случае выявления потенциального донора, сразу информирует регионального трансплантационного координатора.
5. Региональный трансплантационный координатор ежедневно осуществляет контроль за работой стационарных трансплантационных координаторов и взаимодействие с РКЦТ, путем получения и анализа ежедневных отчетных форм, сообщений с использованием средств коммуникаций (телефонная и факсимильная связи, интернет и др. средства коммуникаций) о наличии потенциального донора или реципиента.
При получении информации о наличии потенциального донора, региональный трансплантационный координатор, совместно с руководителем медицинской организации, где выявлен потенциальный донор, организует доставку образцов крови от донора в лабораторию медицинской организации, осуществляющей HLA-типирование в течение 24 часов с момента забора образцов крови, воздушным или наземным транспортом, в вакутейнерах при температуре 18-20 градусов Цельсия.
6. После констатации смерти головного мозга и получения письменного согласия законных представителей донора на изъятие тканей и (или) органов (части органов), сразу сообщает об указанном доноре в РКЦТ.

11) өңірлік транспланттаушы үйлестіруші - дәрігер – Қазақстан Республикасының облыстық орталықтарында тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттау саласында медициналық ұйымдардың ауруханааралық өзара іс-қимылын ұйымдастырушы дәрігер. Өңірлік транспланттаушы үйлестіруші лауазымына қоғамдық денсаулық сақтау, рениматолог, хирург, невропатолог, уролог және басқа мамандықтар бойынша біліктілігі бар, мемлекеттік медициналық ұйымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі бар дәрігер ТРҮО басшысының бұйрығымен тағайындалады.
12) республикалық транспланттаушы үйлестіруші – тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) трансплантациялау саласында медициналық ұйымдардың қызметін үйлестіруді іске асыратын денсаулық сақтау ұйымы.
Үйлестіруді "Транспланттау жөніндегі республикалық үйлестіру орталығы" (бұдан әрі – ТРҮО) іске асырады.
2. Адамнан және жануарлардан тіндерді және (немесе) ағзаларды
(ағзалардың бөліктерін) алу және консервациялау тәртібі
3. Транспланттау мақсатында тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуды, консервациялауды, транспланттау бригадалары немесе "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлер жүзеге асырады.
4. Стационарлық транспланттаушы үйлестіруші медициналық ұйымдарда әлеуетті донорларды анықтауға жауапты, әлеуетті донорды анықтаған жағдайда өңірлік транспланттаушы үйлестірушіге бірден хабарлайды.
5. Өңірлік транспланттаушы үйлестіруші күн сайын стационарлық транспланттаушы үйлестірушілердің жұмысын және ТРҮО-мен өзара іс-қимылды бақылауды күнделікті есептілік нысанын алу мен талдау арқылы бақылауды, әлеуетті донордың немесе реципиенттің болуы туралы коммуникация құралдарын (телефондық және факсимальдік байланыстар, ғаламтор және басқа коммуникациялық құралдар) пайдалана отырып хабарлауды жүзеге асырады.
Әлеуетті донордың болуы туралы ақпаратты алу кезінде өңірлік транспланттаушы үйлестіруші әлеуетті донор анықталған медициналық ұйымның басшысымен бірлесіп, 24 сағаттың ішінде қан үлгілерін жинау кезінен бастап әуе немесе жер үсті көлігімен, 18-20 градустық Цельсий температурасындағы вакутейнерлерде донордан қан үлгілерін HLA-зерттеуді жүзеге асыратын медициналық ұйымның зертханасына жеткізуді ұйымдастырады.
6. Бас миының біржола семуі анықталғаннан кейін және тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуға донордың заңды өкілдерінен жазбаша келісім алғаннан кейін, ТРҮО-ға көрсетілген актуалдық донор туралы бірден хабарлайды.

7. РКЦТ, при необходимости, совместно с Республиканским координационным центром по санитарной авиации обеспечивает доставку трансплантационной бригады или врачей, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология", для изъятия, консервации, транспортировки тканей и (или) органов (части органов) в медицинское учреждение, где выявлен актуальный донор, не позднее 24 часов с момента получения информации о наличии актуального донора.
8. Во время проведения изъятия тканей и (или) органов (части органов) у трупного донора участие судебно-медицинского эксперта осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении Инструкции по организации и производству судебно-медицинской экспертизы" от 20 мая 2010 года № 368 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6305, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 22 сентября 2010 года № 249 (26310)).
9. Руководитель медицинской организации, в которой выявлен потенциальный донор, после констатации смерти головного мозга и получения согласия родственников умершего, обеспечивает трансплантационным бригадам или врачам, имеющим сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшим переподготовку по специальности "трансплантология" беспрепятственное изъятие тканей и (или) органов (части органов).
10. Противопоказания к изъятию тканей и (или) органов (части органов) у трупного донора устанавливаются врачами трансплантационной бригады по изъятию тканей и (или) органов (части органов) или врачами, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология", после ознакомления с медицинской картой стационарного больного (донора).
11. Не допускается изъятие и консервация тканей и (или) органов (части органов) у доноров, которым не проведены исследования крови на ВИЧ-инфекцию, сифилис, гепатиты В и С, а также при наличии других инфекционных заболеваний.
12. После завершения процедуры изъятия, врачи трансплантационной бригады или врачи, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология", заполняют Акт об изъятии тканей и (или) органов (части органов) у донора - трупа для трансплантации по форме № 018/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 24.02.2011 г., № 68-69 (26489-26490)) (далее – Акт об изъятии). Один экземпляр Акта об изъятии вклеивается в медицинскую карту стационарного больного (донора) и по одному экземпляру прилагается к каждой единице изъятой ткани и (или) органов (части органов).

7. ТРҮО қажет болған жағдайда Санитариялық авиация бойынша республикалық үйлестіру орталығымен бірлесіп тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу, консервациялау, тасымалдау үшін "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен трансплантаттау бригадасын немесе дәрігерлерді актуалдық донордың болуы туралы ақпаратты алған кезден бастап 24 сағаттан кешіктірмей оларды транспланттау үшін медициналық мекемеге жеткізуді қамтамасыз етеді.
8. Мәйіттік донордан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуды жүргізу кезінде сот-медициналық сарапшының қатысуы "Сот-медициналық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 20 мамырдағы № 368 ("Егеменді қазақстан" газетінде 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 249 (26310) жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6305 тіркелген) бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Әлеуетті донор анықталған медициналық ұйымның басшысы бас миының біржола семуі анықталғаннан және қайтыс болған адамның туысқандарынан келісім алғаннан кейін транспланттау бригадаларына немесе "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлерге тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) кедергісіз алуды қамтамасыз етеді.
10. Мәйіттік донордан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуға қарсы айғақты тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу жөніндегі транспланттау бригадасының дәрігерлері немесе "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлер стационарлық науқастың (донордың) медициналық картасымен танысқаннан кейін белгілейді.
11. АИТВ инфекциясына, мерезге, В және С гепатиттеріне қанға зерттеу жүргізілмеген, сондай-ақ басқа инфекциялық аурулары бар донорлардан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуға, консервациялауға жол берілмейді.
12. Алу рәсімі аяқталғаннан кейін транспланттау бригадасының "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлер "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 ("Егеменді қазақстан" газетінде 2011 жылғы 24 ақпандағы № 68-69 (26489-26490) жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген)) бұйрығымен бекітілген № 018/е нысаны бойынша транспланттау үшін донор – мәйіттен тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу туралы актіні толтырады (бұдан әрі – Алу туралы акті). Алу туралы актінің бір данасы стационарлық науқастың (донордың) медициналық картасына жапсырылады және алынған тіндердің және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) әрбір бірлігіне бір-бір данадан қоса ұсынылады.

В случае осуществления изъятия тканей и (или) органов (части органов) у донора – живого человека для трансплантации, проводится соответствующая запись в медицинской карте стационарного больного по форме № ТБ 033/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907.
13. Консервация тканей и (или) органов (части органов) проводится врачами трансплантационной бригады или врачами, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология", непосредственно после их изъятия, с соблюдением санитарно-эпидемиологических требований.
14. Растворы для консервации тканей и (или) органов (части органов) подлежат периодическому микробиологическому контролю не реже одного раза в месяц.
15. Изъятые ткани и (или) органы (части органов) помещаются в стерильные, биоинертные, исправные и герметично закрывающиеся контейнеры с соответствующей маркировкой и температурным режимом (0-4 оС) в течение 6-12 часов.
Не допускается использование контейнеров для иных целей.
16. В случае, если изъятые ткани и (или) органы (части органов) у донора, были признаны врачами трансплантационной бригадой или врачами, имеющие сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедшие переподготовку по специальности "трансплантология", непригодными для трансплантации и не были использованы для трансплантации, то они направляются в патологоанатомическое бюро (отделение) в течение 1 рабочего дня, с указанием причины негодности, для проведения патологоанатомического (морфологического) исследования.
17. Утилизация тканей и (или) органов (части органов), образующихся в процессе изъятия, консервации и трансплантации, или признанных непригодными для трансплантации, осуществляется в соответствии п. 60 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2012 года № 291.
3. Порядок трансплантации тканей и (или) органов,
нескольких органов (части органов) от человека
к человеку и от животных к человеку
18. Трансплантация тканей и (или) органов (части органов) осуществляется врачами, прошедшими специализацию по профилю.
19. Трансплантация тканей и (или) органы (части органов) производится по строгим медицинским показаниям.

Транспланттау үшін донордан – тірі адамнан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу жүзеге асырылған жағдайда "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № ТБ 033/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасында тиісті жазбалар енгізіледі.
13. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) консервациялауды транспланттау бригадасының "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлері оларды алғаннан кейін санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтай отырып жүргізеді.
14. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерді) консервациялау үшін ерітінділер айына бір реттен жиі емес микробиологиялық бақылауға жатады.
15. Алынған тіндер және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөліктерді) 6-12 сағат бойы таңбаланған және температуралық режімде (0-4 оС) стерилденген, биоинерттік, бүтін және саңылаусыз жабылатын контейнерлерге орналастырылады.
Контейнерлерді басқа мақсаттар үшін пайдалануға тыйым салынады.
16. Егер донордан алынған тіндер және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөліктері) транспланттау бригадасының "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен дәрігерлері транспланттау үшін жарамсыз болып табылғанда немесе транспланттау үшін пайдаланылмаса, онда оларды 1 жұмыс күнінің ішінде жарамсыздық себебін көрсете отырып, патолоанатомиялық бюроға (бөлімшеге) патологоанатомиялық (морфологиялық) зерттеу жүргізу үшін жібереді.
17. Алу, консервациялау және транспланттау процесінде пайда болған, немесе транспланттау үшін жарамсыз болып табылған тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) пайдаға асыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 6 наурыздағы № 291 қаулысымен бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 60-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін)
алу, консервациялау, адамнан адамға және жануарлардан адамға
транспланттау тәртібі
18. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттауды бейін бойынша мамандандырудан өткен дәрігерлер жүзеге асырады.
19. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттау қатал медициналық айғақтар бойынша жүргізіледі.

20. Трансплантация инфицированных тканей и (или) органов (части органов) не допускается.
21. Трансплантация тканей и (или) органов (части органов) осуществляется с письменного согласия реципиента либо законного представителя несовершеннолетнего реципиента или реципиента, признанного судом недееспособным.
22. Реципиент, его супруг (-га) или близкий родственник, либо законный представитель несовершеннолетнего реципиента или реципиента, признанного судом недееспособным, вправе требовать от организаций здравоохранения полной информации о возможных осложнениях для его здоровья в связи с предстоящим хирургическим вмешательством по трансплантации тканей и (или) органов (части органов).
23. Врачи, осуществляющие изъятие и трансплантацию тканей и (или) органов (части органов) подлежат обследованию на ВИЧ-инфекцию, сифилис, гепатиты В и С один раз в шесть месяцев.

20. Инфекция жұқтырған тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттауға тыйым салынады.
21. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттау реципиенттің, ал мүмкін болмаған жағдайда оның жұбайының немесе жақын туысының не кәмелетке толмаған реципиенттің немесе сот әрекетке қабілетсіз деп таныған реципиенттің заңды өкілінің жазбаша келісімімен жүзеге асырылады.
22. Реципиент, оның жұбайы не жақын туысы немесе кәмелетке толмаған реципиенттің немесе сот әрекетке қабілетсіз деп таныған реципиенттің заңды өкілі денсаулық сақтау ұйымдарынан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттау бойынша алдағы хирургиялық араласуларға байланысты оның денсаулығында орын алуы ықтимал асқыну туралы толық ақпаратты талап етуге құқылы.
23. Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу мен транспланттауды жүзеге асыратын дәрігерлер АИТВ инфекциясына, мерезге, В және С гепатиттеріне алты айда бір рет тексеріп-қаралуға жатады.