О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2013 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2013 года № 8878. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 116 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 августа 2011 года № 7126, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 5 июня 2012 года № 169-170 (26988-26989)) следующие изменения и дополнения:
в приложении 1 к указанному приказу:
примечание формы № ОС-1 изложить в следующей редакции:
"Акт по форме № ОС-1 применяется для оформления приемки-передачи (перемещения) основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость", а также долгосрочных активов по договорам концессии. Акт по форме № ОС-1 составляется в двух экземплярах на каждый отдельный объект (предмет, комплект). Для однотипных и имеющих одинаковую стоимость машин, аппаратуры, приборов, хозяйственного инвентаря и оборудования допускается составление общего Акта по форме № ОС-1 на приемку нескольких объектов (предметов).
Для приемки объектов (предметов) основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости распоряжением (приказом) руководителя государственного учреждения создается комиссия. Акт по форме № ОС-1 утверждается руководителем государственного учреждения.
Акт по форме № ОС-1 после его оформления передается в бухгалтерскую службу. К акту прилагается техническая документация, относящаяся к данному объекту (предмету). На основании этих документов бухгалтерская служба присваивает объекту инвентарный номер и производит соответствующие записи в регистрах учета.
Допускается оформление приемки отдельных предметов непосредственно на основании первичных документов (счетов-фактур и других первичных документов).
Материально-ответственные лица делают на первичных документах о поступлении, кроме расписки в принятии объектов (предметов) на ответственное хранение, отметку о записи их в инвентарный список долгосрочных активов (по месту их нахождения и эксплуатации) по форме № ОС-13 с указанием инвентарного номера.";
в приложении 4 к указанному приказу:
примечание формы № НОС-1 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 12 қазандағы № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 қарашада № 8878 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексі 116-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiнде 2011 жылғы 15 тамызда № 7126 болып тіркелген, 2012 жылғы 5 маусымдағы, № 292-297 (27371) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
№ ОС-1 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"№ ОС-1 нысаны бойынша акт 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шоттары бойынша негізгі құралдарды және 510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдап алу-беруді (тасымалдауды) ресімдеу үшін қолданылады. № ОС-1 нысаны бойынша акт әрбір жеке объектіге (зат, жинақ) екі данада жасалады. Біртекті және құны бірдей машиналар, аппаратура, аспаптар, шаруашылық мүкәммал және жабдық үшін бірнеше объектілерді (заттарды) қабылдауға жалпы № ОС-1 нысаны бойынша жалпы акті жасауға жол беріледі.
Негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс және инвестициялық жылжымайтын мүлік объектілерін (заттарын) қабылдау үшін мемлекеттік мекеме басшысының өкімімен (бұйрығымен) комиссия құрылады. № ОС-1 нысаны бойынша актіні мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді.
№ ОС-1 нысаны бойынша акті ресімделгеннен кейін бухгалтерлік қызметке беріледі. Актіге осы объектіге (затқа) қатысты техникалық құжаттама қоса беріледі. Осы құжаттардың негізінде бухгалтерлік қызмет объектіге түгендеу нөмірін береді және есептеу тіркеулерінде тиісті жазбалар жүргізеді.
Жеке заттарды қабылдауды тікелей бастапқы құжаттар (шот-фактуралар мен басқа да бастапқы құжаттар) негізінде ресімдеуге жол беріледі.
Материалдық жауапты адамдар түсуі туралы алғашқы құжаттарда объектілерді (заттарды) жауапты сақтауға қабылдау қолхатынан басқа, оларды түгендеу нөмірін көрсете отырып, № ОС-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізіміне олардың жазылғаны туралы (олардың орналасқан жері мен пайдаланылуы бойынша) белгі жасауы тиіс.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
№ НОС-1 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:

"Применяется для оформления приемки-передачи объекта нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы" и приемки- передачи (перемещения) долгосрочных активов по договорам концессии. В Акте по форме № НОС-1 указывается точное наименование вида нематериальных активов, дата его передачи государственному учреждению, характеристика объекта, его себестоимость (первоначальная стоимость), норма амортизации и другие данные, необходимые для приемки-передачи нематериальных активов.
При оформлении приемки нематериальных объектов Акт по форме № НОС-1 составляется в одном экземпляре на каждый объект нематериальных активов. Допускается составление общего Акта по форме № НОС-1, оформляющего приемку нескольких однотипных нематериальных активов. Акт по форме № НОС-1 после его оформления с приложенной документацией, описывающей сам объект нематериальных активов, порядок его использования, а также документы, подтверждающие те или иные имущественные права государственного учреждения, относящиеся к данному объекту, передается в бухгалтерскую службу, подписывается главным бухгалтером или лицом им уполномоченным и утверждается руководителем государственного учреждения. При передаче (продаже, безвозмездной передаче) нематериальных активов другому государственному учреждению Акт по форме № НОС-1 составляется в двух экземплярах, для государственного учреждения, сдающего и принимающего нематериальные активы.";
в приложении 5 к указанному приказу:
примечание формы № ОС-3 изложить в следующей редакции:
"Акт по форме № ОС-3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания отдельных объектов основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2360 "Машины и оборудование", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость".
В Акте по форме № ОС-3 на списание указываются данные, характеризующие объекты: год изготовления или постройки (окончания строительства) объекта, дата его поступления в государственное учреждение или время ввода в эксплуатацию, себестоимость (первоначальная стоимость) объекта, сумма накопленной амортизации по данным бухгалтерского учета, количество проведенных капитальных ремонтов и другие данные характеризующие объект.
Подробно освещаются причины выбытия объекта основных средств, незавершенного строительства или инвестиционной недвижимости, дается техническая характеристика основных частей, деталей, узлов, конструктивных элементов.

"2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтердің объектілерін қабылдап алу-тапсыруды және концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдап алу-беруді (орнын ауыстыруды) ресімдеу үшін қолданылады. № НОС-1 нысаны бойынша актіде материалдық емес активтер түрінің нақты атауы, оны мемлекеттік мекемеге беру күні, объектінің сипаттамасы, оның өзіндік құны (бастапқы құны), амортизация нормасы және материалдық емес активтерді қабылдап алу-беру үшін қажетті басқа да деректер көрсетіледі.
Материалдық емес объектілерді қабылдауды ресімдеу кезінде № НОС-1 нысаны бойынша акт материалдық емес активтердің әрбір объектісіне бір данада жасалады. Бірнеше біртекті материалдық емес активтерді қабылдауды ресімдейтін № НОС-1 нысаны бойынша жалпы акті жасауға жол беріледі. № НОС-1 нысаны бойынша акт ресімделгеннен кейін материалдық емес активтердің объектісін, оны пайдалану тәртібін сипаттайтын құжаттаманы, сондай-ақ осы объектіге қатысты мемлекеттік мекеменің осы немесе өзге мүліктік құқығын растайтын құжатты қоса бере отырып, бухгалтерлік қызметке беріледі, оған бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды және мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді. Материалдық емес активтерді өзге мемлекеттік мекемеге берген (сатқан, ақысыз берген) кезде № НОС-1 нысаны бойынша акт материалдық емес активтерді тапсырушы және қабылдаушы мемлекеттік мекеме үшін екі данада жасалады.";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
№ ОС-3 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"№ ОС-3 нысаны бойынша акт 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шоттары бойынша негізгі құралдардың жекелеген объектілерін және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ ОС-3 нысаны бойынша актіде есептен шығаруға объектілерді сипаттайтын мынадай деректер көрсетіледі: объектіні дайындау немесе салу (құрылысын аяқтау) жылы, оның мемлекеттік мекемеге түскен жылы немесе пайдалануға енгізілген уақыты, объектінің өзіндік құны (алғашқы құны), бухгалтерлік есептің деректері бойынша жинақталған амортизация сомасы, жүргізілген күрделі жөндеулер саны және объектіні сипаттайтын басқа да деректер.
Негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс немесе инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін істен шығарудың себептері егжей-тегжейлі көрсетіледі, негізгі бөліктердің, бөлшектердің, тораптардың, конструктивтік элементтердің техникалық сипаттамасы беріледі.

Акт по форме № ОС-3 на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения. Один экземпляр Акта по форме № ОС-3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости, второй экземпляр остается у материально-ответственного лица и служит основанием для сдачи на склад годных узлов и деталей, лома, утиля и других запасных частей полученных от ликвидации основных средств и инвестиционной недвижимости. Разборка и демонтаж основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости до утверждения Актов по форме № ОС-3 на списание не допускается.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.";
в приложении 9 к указанному приказу:
примечание формы № ОС-6 изложить в следующей редакции:
"Инвентарная карточка формы № ОС-6 предназначена для учета основных средств и инвестиционной недвижимости, в том числе, зданий, сооружений и передаточных устройств, машин и оборудования, инструментов производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств и других основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", кроме животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью в государственных учреждениях и по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость", а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии.
Записи в Инвентарной карточке формы № ОС-6 производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов-изготовителей и других первичных документов. В Инвентарной карточке формы № ОС-6 указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и номер акта ввода основных средств и инвестиционной недвижимости в эксплуатацию.
В Инвентарную карточку формы № ОС-6 записывается сумма накопленной амортизации в тенге, норма амортизации, месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация. При этом графы 13 "Сумма накопленной амортизации, тенге" и 14 "Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация" заполняются только при выбытии долгосрочного актива. В графе 8 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) основных средств и инвестиционной недвижимости: бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
В разделе "Краткая индивидуальная характеристика объекта" записываются только основные качественные и количественные показатели основного объекта, а также относящихся к нему важнейших пристроек, приспособлений и принадлежностей. Если в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и другого оборудования имеются драгоценные металлы, то указывается перечень деталей, в составе которых имеются драгоценные металлы, наименование детали и масса металла, указанная в техническом паспорте.
Если качественные и количественные показатели характеристики объекта в результате реконструкции, достройки и модернизации значительно изменены, то прежнюю инвентарную карточку, по которой учтен данный объект (в случае трудности отражения в ней всех показателей, характеризующих модернизированный или реконструированный объект в целом), допускается заменить новой. Прежнюю инвентарную карточку сохраняют как справочный документ (с обязательной отметкой о замене карточки).";
в приложении 10 к указанному приказу:
примечание формы № ОС-8 изложить в следующей редакции:

Негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған № ОС-3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді. № ОС-3 нысаны бойынша актінің бір данасы негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық-жауапты адамда қалады және негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті жоюдан алынған жарамды тораптар мен бөлшектерді, сынықты, ескі-құсқы мен өзге қосалқы бөлшектерді қоймаға тапсыру үшін негіз болады. № ОС-3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған актіні бекітуге дейін негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті бөлшектеуге және бұзуға жол берілмейді.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеме негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған актілерді жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.";
көрсетілген бұйрыққа 9-қосымшада:
№ ОС-6 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"№ ОС-6 нысанының түгендеу карточкасы мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес жануарлардан (өнімді мал), өсімдіктерден басқа, 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар" шоттары бойынша және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, құрылыстарды және беріліс қондырғыларын, машиналарды және жабдықтарды, өндірістік (тиістілікті қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммалды, көлік құралдарын және басқа да негізгі құралдарды есепке алуға, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алуға арналған.
№ ОС-6 нысанды түгендеу карточкасында жазбалар мынадай бастапқы құжаттар: пайдалануға енгізу туралы қабылдау актілері, әзірлеуші зауыттардың техникалық паспорттары және басқа да бастапқы құжаттар негізінде жүргізіледі. № ОС-6 нысанды түгендеу карточкасында объектілердің (заттардың) мынадай өзіне тән белгілері: сызба, модель, үлгі, маркасы, зауыттық нөмірі, шығару (әзірлеу) күні, негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті пайдалануға енгізу актісінің нөмірі көрсетіледі.
№ ОС-6 нысанды түгендеу карточкасына жинақталған амортизация сомасы теңгемен, амортизация нормасы, амортизация соңғы рет есептелген ай мен жыл жазылады. Бұл ретте 13 "Жиналған амортизация сомасы, теңге" және 14 "Амортизация соңғы рет есептелген ай мен жылы" бағандары ұзақ мерзімді актив шығарылған кезде толтырылады. 8 "Қаржыландыру (түсім) көзі" бағанында: бюджеттік - 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс - 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қаржыландыру (түсім) көзі көрсетіледі.
"Объектiнiң қысқаша жеке сипаттамасы" бөлiмiнде негiзгi объектiнiң сондай-ақ оған жататын маңызды құрылыстардың, қондырғылардың және жабдықтардың негiзгi сапалық және сандық көрсеткiштерi ғана жазылады. Егер жабдықтардың, құралдардың, есептеу техникаларының және басқа жабдықтардың құрамында қымбат бағалы металдар бар болса, онда құрамында қымбат бағалы металдар бар бөлшектердің тiзбесi, бөлшектің атауы және техникалық паспортта көрсетiлген металдың салмағы көрсетiледi.
Егер объект сипаттамасының сапалық және сандық көрсеткiштерi реконструкциялау, қосымша құрылыс салу және жаңғырту нәтижесiнде айтарлықтай өзгерсе, онда ол бойынша есепке алынған бұрынғы түгендеу карточкасын (жаңғыртылған немесе реконструкцияланған объектiлердi тұтастай алғанда сипаттайтын ондағы барлық көрсеткiштердi көрсету қиын болған жағдайда) жаңасымен ауыстыруға рұқсат етiледi. Бұрынғы түгендеу карточкасы анықтамалық құжат ретiнде (карточканы ауыстыру туралы мiндеттi түрде белгi соға отырып) сақталады.";
көрсетілген бұйрыққа 10-қосымшада:
№ ОС-8 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:

"Инвентарная карточка формы № ОС-8 применяется для индивидуального учета рабочего скота, а также для учета многолетних насаждений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью и капитальных затрат по улучшению земель (без сооружений) по субсчету 2383 "Прочие основные средства".
Инвентарная карточка формы № ОС-8 также может быть использована и для группового учета животных.
Краткая индивидуальная характеристика животных ограничивается основными показателями, указанными в карточке, так как их полная характеристика отражена в соответствующей зоотехнической документации.
Многолетние насаждения учитываются по инвентарным объектам с указанием породы, количества высаженных единиц и площади. В стоимость объекта включаются затраты, относящиеся к принятым в эксплуатацию площадям, независимо от окончания всего комплекса работ.
Учет капитальных затрат по улучшению земель ведется в разрезе мероприятий: планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, расчистка зарослей, очистка водоемов с указанием занимаемой площади и стоимости выполненных работ по каждому мероприятию.
В графе "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью: бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
В Инвентарной карточке формы № ОС-8 записывается сумма накопленной амортизации в тенге, шифр нормы амортизации, месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация, только по выбывшим долгосрочным активам. При этом следует иметь в виду, что по рабочему скоту, буйволам, волам, экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных учреждениях), а также по многолетним насаждениям не связанным с сельскохозяйственной деятельностью, не достигшим эксплуатационного возраста, амортизация не определяется.";
в приложении 12 к указанному приказу:
примечание формы № БА-3 изложить в следующей редакции:
"Применяется для учета биологических активов (животных) по счету 2610 "Животные". В графе "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (животных): бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № БА-3 ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа "Сумма накопленной амортизации, тенге" заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).";
в приложении 13 к указанному приказу:
примечание формы № БА-3А изложить в следующей редакции:

"№ ОС-8 нысанды түгендеу карточкасы 2383 "Өзге негізгі құралдар" қосалқы шоты бойынша өнімді малды жеке есептеу үшін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес көп жылғы екпелер мен жерді (құрылыс салынбаған) жақсарту бойынша күрделі шығындарды есептеу үшін қолданылады.
№ ОС-8 нысанды түгендеу карточкасы жануарларды топтық есепке алу үшін де қолданылуы мүмкін.
Жануарлардың қысқаша жеке сипаттамасы, олардың толық сипаттамасы тиiстi зоотехникалық құжаттамада толық көрсетiлгендiктен, карточкада көрсетілген негiзгi көрсеткіштермен шектеледі.
Көп жылғы екпелер түгендеу объектiлерi бойынша тұқымы, егілген түптердің саны және алаңы көрсетiлiп, ескерiледi. Объектінің құнына жұмыстың барлық кешенін аяқтауға қарамастан, пайдалануға қабылдаған алаңдарға қатысты шығындар қосылады.
Жерлердi жақсарту бойынша күрделі шығындардың есебі мынадай іс-шаралар бөлінісінде жүргiзiледi: жер учаскелерін жоспарлау, егін егiлетiн алаңдарды өңдеу, арам шөптерден тазарту, алып отырған алаңдарын және әрбір іс-шара бойынша орындалған жұмыстардың құны көрсете отырып су қоймаларын тазалау.
"Қаржыландыру (түсім) көзі" бағанында жануарларды (өнімді мал), ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес өсімдіктерді қаржыландыру (түсім): бюджеттік 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша көрсетіледі.
№ ОС-8 түгендеу карточкасында шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана жинақталған амортизация сомасы теңгемен, амортизация нормасының шифрi және амортизация соңғы рет есептелген айы мен жылы жазылады. Бұл ретте өнiмдi мал, буйвол, қашыр, жануарлар әлемiнiң экспонаттары (хайуанаттар паркiнде және басқа ұқсас мекемелерде) бойынша, сондай-ақ пайдалану жасына жетпеген ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес көп жылдық екпелер бойынша тозу анықталмайтындығын назарға алу керек.";
көрсетілген бұйрыққа 12-қосымшада:
№ БА-3 нысананың ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"2610 "Жануарлар" шоты бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алу үшін қолданылады. "Қаржыландыру (түсім) көзі" бағанында биологиялық активтерді (жануарларды) қаржыландыру (түсім) көзі: бюджеттік 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі. № БА-3 нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. "Жиналған амортизациялау сомасы, теңге" бағаны істен шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.";
көрсетілген бұйрыққа 13-қосымшада:
№ БА-3А нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:

"Применяется для учета биологических активов (растений) по счету 2620 "Многолетние насаждения". В графе "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (растений): бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № БА-3А ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа "Сумма накопленной амортизации, тенге" заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).";
в приложении 16 к указанному приказу:
примечание формы № ОС-13 изложить в следующей редакции:
"Инвентарный список по форме № ОС-13 долгосрочных активов ведется по следующим счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения", 2710 "Нематериальные активы", а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии. Применяется в местах нахождения (эксплуатации) объектов (предметов) долгосрочных активов для по объектного учета, а также по каждому материально-ответственному лицу. В графе 5 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) долгосрочных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
Данные по объектному учету долгосрочных активов по местам их нахождения (эксплуатации) тождественны записям в инвентарных карточках учета долгосрочных активов, произведенными бухгалтерской службой.";
в приложениях 56 и 91 к указанному приказу:
в примечаниях формы № 405, № 460 внесены изменения в текст на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
приложения 14, 22, 23, 26, 39, 50, 52, 59, 64, 65, 66, 72, 76, 77, 81, 98, 99, 100, 101, 108 изложить в редакции согласно приложениям 1-20 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 121-124 согласно приложениям 21-24 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназаровой З.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.

"2620 "Көп жылдық екпелер" шоты бойынша биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алу үшін қолданылады. "Қаржыландыру көзі (түсімдер)" бағанында биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі. № БА-3А нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. "Жиналған амортизациялау сомасы, теңге" бағаны шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.";
көрсетілген бұйрыққа 16-қосымшада:
№ ОС-13 нысанының ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"№ ОС-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізімі мынадай шоттар бойынша: 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпелер", 2710 "Материалдық емес активтер" шоттары бойынша, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін жүргізіледі.Ұзақ мерзімді активтер объектілерiнiң (заттардың) орналасқан (пайдалану) жерлерінде әр объектiлiк есеп үшін, сондай-ақ әрбір материалдық-жауапты адам бойынша қолданылады. 5 "Қаржыландыру көзі (түсімдер)" бағанында ұзақ мерзімді активтерді қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі.
Ұзақ мерзімді активтердің олардың орналасқан (пайдалану) жерлері бойынша әр объектілік есептеу деректері ұзақ мерзімді активтерді түгендеу есеп карточкаларындағы бухгалтерлік қызмет жасаған жазбаларға барабар.".;
көрсетілген бұйрыққа 56-қосымшада:
№ 405 нысан ескертуінің мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірнеше есептесу-төлеу ведомостары жазылатын мемлекеттік мекемелерде, сондай-ақ орталық бухгалтерияларда бұл ведомостардың қорытындысы бойынша жиынтық есептесу ведомостары жасалады, мұның өзі жалақы жөніндегі мемориалдық ордер болып табылады, ол 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" және 3240 "Қызметкерлер алдындағы қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" шоттары бойынша жүргізіледі. № 405 нысан бойынша Жиынтық негізінде 5 мемориалдық ордерде 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша жеке табыс салығын ұстап қалу, 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша әлеуметтік салықты есептеу, 3141 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды аудару, 3142 "Жинақтаушы зейнетақы қорларына зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалу, 3244 "Уақытша жұмысқа жарамсыздық жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы бойынша уақытша жұмысқа жарамсыздық жөніндегі әлеуметтік жәрдемақыны есептеу және өзге де ұстап қалулар мен есептеулер жүргізіледі. Айдың аяғында қорытындылар шығарылды, олар № 308 "Бас журнал" нысаны бойынша кітапқа және талдамалы есеп тізілімдемесіне тиісті корреспонденцияда жазылады.";
көрсетілген бұйрыққа 91-қосымшада:
№ 460 нысан ескертуінің мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 460 нысан бойынша есепке алу ведомості кірістердің әрбір түрі (тобы) жөнінде 4310 "Алдағы кезеңдердің кірістері" шоты бойынша алдағы кезеңдердің кірістерін талдамалы есептеу үшін қолданылады. № 460 нысан бойынша Есепке алу ведомості тоқсан сайын жасалады;
14, 22, 23, 26, 39, 50, 52, 59, 64, 65, 66, 72, 76, 77, 81, 98, 99, 100, 101, 108-қосымшалар осы бұйрыққа 1-20-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 21-24-қосымшаларға сәйкес 121-124-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 14
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № НОС-6
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета нематериальных активов
Краткая характеристика ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата принятия на учет и номер документа
Регистрационный номер
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Шифр нормы амортизации/или срок полезного использования
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Выбытие/внутреннее перемещение
Причина выбытия
Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация
Дата
Наименование, дата и № документа
7
8
9
10
11
12
Карточку заполнил _____________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
"____" _______________ г.
Примечание:
Применяется для учета всех видов нематериальных активов поступивших в государственное учреждение по счету 2710 "Нематериальные активы", а также для учета нематериальных активов по договорам концессии. В графе 4 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) нематериальных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № НОС-6 открывается бухгалтерской службой на каждый отдельный объект нематериальных активов. При этом графы 8 "Сумма накопленной амортизации, тенге" и 12 "Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация" заполняются только при выбытии долгосрочного актива.
Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов, подтверждающих факт получения государственным учреждением объекта нематериальных активов: "Акта приемки-передачи нематериальных активов", технической и другой документации подтверждающей получение нематериальных активов.
Основанием для отметок о выбытии нематериальных активов при передаче другому государственному учреждению является "Акт приемки-передачи нематериальных активов".
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 22
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 438
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Мемориальный ордер 9
за ___________________г.
Накопительная ведомость по выбытию и
перемещению долгосрочных активов
№ п/п
Дата
Номер документа
Наименование документа
Материально-ответственное лицо
Код государственного учреждения
1
2
3
4
5
6
Дебет счетов/субсчетов
Кредит счетов/субсчетов
Вторые записи
Итого
Итого
Дт
Дт
Дт
Кт
Кт
Кт
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Исполнитель _________________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись Ф.И.О
Приложение на _________ листах
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 438 мемориальный ордер 9 применяется для учета выбывающих и перемещаемых к другим материально-ответственным лицам объектов (предметов) долгосрочных активов по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения" и 2710 "Нематериальные активы". Записи в ведомости производятся по каждому документу по выбытию и перемещению долгосрочных активов (по форме № ОС-4, 443, 444 и другие документы по выбытию и перемещению долгосрочных активов).

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
14-қосымша
№ НОС-6 нысан
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Материалдық емес активтерді есепке алудың түгендеу карточкасы
Қысқаша сипаттама ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Есепке алуға қабылдау күні және құжаттың нөмірі
Тіркеу нөмірі
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсім) көзі
Өзіндік бағасы (бастапқы құны), теңге
Амортизациялау нормасының шифры/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Шығу/ішкі орналастыру
Шығу себебі
Соңғы рет амортизация есептелген ай және жыл
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
7
8
9
10
11
12
Карточканы толтырған _______________________ "__"____________ ж.
лауазымы қолы аты-жөні
Ескерту:
2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша, сондай-ақ концессиялық шарттар бойынша материалдық емес активтерді есепке алу үшін мемлекеттік мекемеге түскен материалдық емес активтердің барлық түрлерін есептеу үшін қолданылады. 4 "Қаржыландыру (түсім) көзі" бағанында материалдық емес активтерді қаржыландыру (түсім) көзін көрсету қажет: бюджеттік – 5011 "Бюджеттік қаражат есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс – 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түсетін табыс", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша. № НОС-6 нысаны бойынша Түгендеу карточкасы бухгалтерлік қызметпен материалдық емес активтердің әрбір жеке объектілері үшін ашылады. Бұл ретте 8 "Жинақталған амортизация сомасы, теңге" және 12 "Соңғы рет амортизация есептелген ай мен жыл" бағандары ұзақ мерзімді актив істен шыққан кезде ғана толтырылады.
Нысан мемлекеттік мекемелердің материалдық емес активтердің объектілерін алған фактісін растайтын құжаттар: "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі", техникалық және басқа құжаттар негізінде бір данада толтырылады.
Басқа мемлекеттік мекемеге беру кезінде материалдық емес активтердің істен шыққаны туралы белгі үшін "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі" негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
22-қосымша
№ 438 нысан
_____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
9 мемориалдық ордер ____ ж.
Ұзақ мерзімді активтерді шығару
және орналастыру бойынша жинақтау ведомості
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі
Құжаттың атауы
Материалдық-жауапты адам
Мемлекеттік мекеменің коды
1
2
3
4
5
6
Шоттар/субшоттар дебеті
Шоттар/субшоттар кредиті
Екінші жазбалар
Жиыны
Жиыны
Дт
Дт
Дт
Кт
Кт
Кт
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Орындаушы _________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Бас бухгалтер _____________________________
қолы аты-жөні
Қосымша _________ парақ
Ескерту:
Жинақтаушы ведомость № 438 нысаны бойынша 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2411 "Аяқталмаған құрылыс", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпелер" және 2710 "Материалдық емес активтер" шоттары бойынша өзге материалдық-жауапты тұлғаларға шығарылатын және көшірілетін ұзақ мерзімді активтердің объектілерін (заттарын) есептеу үшін қолданылады. Ведомостке жазба ұзақ мерзімді активтердің істен шығарылуы және көшірілуі бойынша әрбір құжат бойынша (№ НҚ-4, 443, 444-нысандары және ұзақ мерзімді активтерді шығару және көшіру бойынша өзге құжаттар) жасалады.

По выбывающим объектам долгосрочных активов, составляются следующие записи по счетам: в дебет счета 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов" (по остаточной балансовой стоимости) и субсчетов 2391 "Накопленная амортизация основных средств", 2521 "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", 2631 "Накопленная амортизация биологических активов" и 2721 "Накопленная амортизация нематериальных активов" (на сумму накопленной амортизации), по кредиту счетов учета долгосрочных активов: 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2411 "Незавершенное строительство", 2380 "Прочие основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость" и 2710 "Нематериальные активы" (по себестоимости (первоначальной стоимости)), 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения" (по справедливой стоимости (себестоимости)). Для исчисления суммы амортизации используются данные инвентарных карточек.
По окончании месяца по всем графам Накопительной ведомости по форме № 438 мемориальный ордер 9 подсчитываются итоги, при этом в графе "Итого" записывается сумма выбывших и перемещенных долгосрочных активов, которая равняется сумме записей по дебету счетов/субсчетов. Мемориальный ордер 9 подписывается составителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные заносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Соответствующие записи также производятся в инвентарных карточках, которые изымаются из картотеки, но сохраняются как справочный документ.
Одновременно составляется вторая запись на потребление финансирования капитальных вложений (в случае не полностью самортизированных долгосрочных активов), отнесение недостачи на виновное лицо и на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом (в случае выявленной недостачи подлежащей взысканию в доход бюджета).
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 23
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 443
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Согласовано
Руководитель вышестоящего государственного органа/
уполномоченный орган соответствующей отрасли
__________________________________________________
подпись Ф.И.О.
М.П. "____" _________ г.
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
________________________________________
подпись Ф.И.О.
от "____" ________________ г.
Код государственного учреждения
Инвентарный номер
Основной
счет
Корреспондирующий счет
Отдел, подразделение
Акт №_______
на списание с баланса инструментов,
производственного и хозяйственного инвентаря
от ___________________ г.
Комиссия в составе __________________________________________________
должность Ф.И.О. председателя и членов комиссии
_____________________________________________________________________
назначенная приказом (распоряжением) от "____" ___________________ г.
№ __________, произвела проверку состояния пришедших в негодность
инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря __________
_____________________________________________________________________
наименование отделения, кабинета и тому подобное
и установила, что не поддается ремонту, не могут быть реализованы или
переданы другим государственным учреждениям перечисленные ниже
ценности, подлежащие списанию и исключению из учета:
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование и описание (марка, сорт и другое)
Дата поступления
Срок эксплуатации
Количество предметов
Цена за единицу
Итого
Причина негодности
Материально-ответственное лицо
Сумма (по первоначальной стоимости, тенге)
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона ф. № 443
Всего по настоящему акту ____________________________________________
количество прописью
на общую сумму ______________________________ тенге ____________ тиын
прописью
Особые замечания комиссии ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии _______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Члены комиссии: _____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Перечисленное в настоящем акте имущество принял на ответственное
хранение ___________________________ "____" ________________ г.,
"____" _________________ г. в присутствии той же комиссии,
произведена ликвидация (разборка) инструментов, производственного и
хозяйственного инвентаря, поименованных в настоящем акте:
_____________________________________________________________________
сумма прописью
В инвентарной карточке выбытия инструментов, производственного и
хозяйственного инвентаря отмечено.
Председатель комиссии _________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Члены комиссии: _______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Кладовщик _____________________________________________________
подпись Ф.И.О.
"____" ________________ г.
Примечание:

Ұзақ мерзімді активтердің істен шығарылатын объектілері жөніндегі шоттар бойынша мынадай жазбалар жасалады:7420 "Ұзақ мерзімді активтерді істен шығару бойынша шығыстар" шотының (қалған теңгерімдік құны бойынша) және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", 2521 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", 2631 "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы" және 2721 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы" қосалқы шоттарына дебет (жинақталған амортизация сомасына), ұзақ мерзімді активтерді есептеу шоттарының кредиті бойынша: 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" және 2710 "Материалдық емес активтер" (Өзіндік құны (бастапқы құны) бойынша), 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпе" (әділ құн (өзіндік құны) бойынша). Амортизация сомасын есептеу үшін түгендеу карточкаларының деректері пайдаланылады.
Айдың соңында жинақтаушы ведомосттің № 438 нысаны жөніндегі барлық бағандары бойынша жиыны есептеледі, бұл ретте "Жиыны" бағанында істен шығарылған және көшірілген ұзақ мерзімді активтер сомасы жазылады, ол шоттар/қосалқы шоттар дебеті бойынша жазба сомасына тең болуы тиіс. Мемориалдық ордерге жасаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды, одан кейін деректер № 308 нысанындағы "Бас журнал" кітабына енгізіледі. Тиісті жазбалар сол сияқты түгендеу карточкаларына жүргізіледі, олар картотекадан алынады, бірақ анықтамалық құжат ретінде сақталады.
Бір уақытта капиталдың салымды қаржыландыруды тұтынуға (толығымен амортизацияланбаған ұзақ мерзімді активтер жағдайында), жетіспеушілікті айыпты тұлғаға жатқызуға және бюджет алдында айыпты тұлғаның жетіспеушілікті өтеуі бойынша міндеттемені есептеуге (бюджет кірісіне өндіріп алуға жататын жетіспеушілік анықталған жағдайда) екінші жазба жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
23-қосымша
№ 443 нысан
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Келісілді Бекітемін:
Мемлекеттік басқару органының басшысы Мемлекеттік мекеменің басшысы
_____________________________________ ______________________________
қолы аты-жөні қолы аты-жөні
М.О "__" ____________________ ж "__" ______________________ ж.
Мемлекеттік мекеменің коды
Түгендеу нөмірі
Негізгі есеп
Корреспонденцияланатын есеп
Бөлім, бөлімше
______________ ж. құралдарды, өндірістік және шаруашылық инвентарларды баланстан есептен шығарудың № ______ актісі
Мынадай құрамдағы комиссия
_____________________________________________________________________
төрағаның және комиссия мүшелерінің аты-жөні, лауазымы
"__" _________________ ж. № ________________, бұйрықпен (өкіммен)
тағайындалған өндірістік және шаруашылық инвентарлардың жарамсыздығын
анықтап, бөлімшенің, кабинеттің және осыған ұқсастың атауына тексеру
жүргізген ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
және жөндеуге жатпайтынын, есептен шығаруға және есептен алып
тастауға жататын төменде санамаланған құндылықтар сатылуға
жарамайтындығын немесе басқа мемлекеттік мекемеге беруге
жарамайтындығын белгіледі:
р/с №
Түгендеу нөмірі
Атауы мен сипаттамасы (марка, сұрып және басқа)
Түскен күні
Пайдалану мерзімі
Заттардың саны
Бірліктегі бағасы
Жиыны
Жарамсыздық себебі
Материалдық-жауапты тұлға
Сомасы (бастапқы құны бойынша, теңге)
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық қүны, теңге
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 443 н. сырт жағы
Осы акті бойынша барлығы
_____________________________________________________________________
жазбаша саны
жалпы сомасы ____________________________ теңге ______ тиын
жазбаша
Комиссияның айрықша ескертуі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Осы актідегі мүліктерді жауапты сақтауға қабылдады ______"__"___ ж.,
"__" _________________ ж. сол комиссияның қатысуымен осы актіде
аталған құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды жою (бұзу).
_____________________________________________________________________
жазбаша сомасы
Түгендеу карточкасында құралдарды, өндірістік, шаруашылық мүкәммалды
шығарғаны белгіленді.
Комиссия төрағасы:
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Комиссия мүшелері:___________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Қоймашы ___________________________
қолы аты-жөні
"__" _______________ ж.
Ескерту:

Акт по форме № 443 составляется в двух экземплярах по счету 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь". Первый экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально-ответственного лица.
Списание пришедших в ветхость и негодность инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения Акта по форме № 443.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № 443 на списание инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря государственного учреждения с органом государственного управления.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 26
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № М-2а
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Доверенность действительна по "____" __________________ г.
_____________________________________________________________________
наименование потребителя, БИН/ИИН и его адрес
_____________________________________________________________________
наименование плательщика, БИН/ИИН и его адрес
ИИК № _______ в______________________________________________________
наименование органа Казначейства
ДОВЕРЕННОСТЬ № ______
Дата выдачи "____" _______________ г.
Выдана ______________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество
Паспорт, удостоверение личности № _______ от "____" ______________ г.
выдан _______________________________________________________________
На получение от _____________________________________________________
наименование поставщика
товарно-материальных ценностей по ___________________________________
номер и дата документа
Оборотная сторона ф. № М-2а
Перечень товарно-материальных ценностей, подлежащих получению
№ п/п
Наименование товарно-материальных ценностей
Единица измерения
Количество (прописью)
1
2
3
4
Подпись лица, получившего доверенность ______________________________
образец подписи лица, получившего доверенность удостоверяем
Руководитель
государственного учреждения _________________________
М.П. подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер __________________________
подпись Ф.И.О.
Примечание:
Применяется для оформления права отдельного должностного лица выступать в качестве доверенного государственного учреждения при получении материальных ценностей. Доверенность по форме № М-2а в одном экземпляре выдается бухгалтерской службой (централизованной бухгалтерией) под расписку. Доверенность по форме № М-2а применяют государственные учреждения, у которых получение товарно-материальных ценностей по доверенностям носит разовый характер. При выдаче Доверенности по форме № М-2а регистрируют в заранее пронумерованном и прошнурованном журнале учета выданных доверенностей (форма № М-3).
Срок действия Доверенности по форме № М-2а устанавливается государственным учреждением в зависимости от срока получения и вывоза соответствующих материальных ценностей, но не более десяти календарных дней.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 39
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 395
Образец обложки
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Книга учета животных
По данному образцу печатать все страницы ф. № 395
Вид животных _______________________
Возрастная группа __________________
Счет _______________________________
Дата
№ мемориального ордера
Дата поступления животного
Содержание записи (откуда животное поступило или куда выбыло, привес)
Дебет
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
Продолжение
Кредит
Остаток
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:

№ 443 нысан бойынша акт 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал" шоты бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Ескі және жарамсыз құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығару мемлекеттік мекеменің басшысы бекіткен № 443-нысан бойынша есептен шығаруға арналған акті негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өз жүйесі үшін бекіткен жұмыс істеу мерзімін ескере отырып жүргізіледі.
"Келісілді" грифі мемлекеттік мекеменің өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруға арналған актісі № 443-нысан бойынша мемлекеттік басқару органымен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
26-қосымша
№ М-2а нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Сенімхат "__" ________________ жылға дейін жарамды
_____________________________________________________________________
тұтынушының атауы, БСН/ЖСН және оның мекенжайы
_____________________________________________________________________
төлеушінің атауы, БСН/ЖСН және оның мекенжайы
ЖСК № _______ _______________________________________________________
Қазынашылық органының атауы
СЕНІМХАТ № ______ Берілген күні "___" _______________ ж.
Берілді _____________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
Төлқұжат, жеке бас куәлігінің № _____ "__" _______________________ ж.
_________________________________________________________ берілді.
Алуға _______________________________________________________________
өнім берушінің атауы
_____________________ бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарды құжаттың нөмірі мен атауы
№ М-2а н. сырт жағы
Алуға жататын тауарлық-материалдық құндылықтардың тізбесі
р/с
Тауарлық-материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны (жазбаша)
1
2
3
4
Сенімхат алған тұлғаның қолын ______________________ куәландырамыз
сенімхат алған тұлға қолының үлгісі
Мемлекеттік мекеменің
басшысы __________________________________________
қолы аты-жөні
М.О.
Бас бухгалтер __________________________________________
қолы аты-жөні
Ескерту:
Жеке лауазымды тұлғаның белгiлi бiр материалдық құндылықтарды алу кезiнде сенiмгер ретiнде әрекет ету құқығын ресiмдеу үшiн қолданылады. Бiр данадағы сенiмхатты бухгалтерлiк қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) қолхатпен бередi. № М-2а-нысан бойынша сенiмхатты тауар-материалдық құндылықтарды алуы бiр жолғы сипатқа ие мемлекеттік мекемелер қолданады. № М-2а-нысан бойынша сенiмхатты берген кезде берiлген сенiмхаттардың алдын ала нөмiрленген және тiгiлген есеп журналында (№ M-3-нысан) тiркеледi.
Мемлекеттік мекемелер № М-2а-нысан бойынша Сенiмхаттың әрекет ету мерзiмiн тиiстi құндылықтардың алыну және шығарылу мерзiмiне байланысты белгiлейдi, бірақ он күнтізбелік күннен артық емес.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
39-қосымша
№ 395 нысан
Мұқаба үлгісі
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Жануарларды есепке алу кітабы
Осы үлгі бойынша № 395 н. барлық парағын басып шығару
Жануарлар түрі ______________________________________________________
Жастық тобы _________________________________________________________
Есеп ________________________________________________________________
Күні
Мемориалдық ордердің №
Жануардың түскен күні
Жазбаның мазмұны (жануар қайдан әкелінді, қайда апарылды)
Дебет
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
Жалғасы
Кредит
Қалдық
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
және с.с. соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:

Применяется для аналитического учета молодняка животных и животных на откорме по субсчету 1319 "Прочие материалы". В Книге по форме № 395 открываются отдельные аналитические счета по видам и возрастным группам молодняка животных, животных на откорме.
В централизованных бухгалтериях Книги по форме № 395 открываются по каждому обслуживаемому государственному учреждению.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 50
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 434-з
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Подразделение _______________________
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
________________________________________
подпись Ф.И.О.
"_____" _________________ г.
Накладная на внутреннее перемещение запасов
Всего отпущено ______________ наименований на сумму ___________ тенге
Отпуск разрешил _____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер _____________________________________________
подпись Ф.И.О.
МП
Сдал (выдал) _________________________________________________
подпись Ф.И.О.
Принял (получил)______________________________________________
подпись Ф.И.О.
Примечание:
Накладная по форме № 434-з применяется для оформления приема или выдачи запасов на склад (кладовую) или со склада (кладовой), внутреннего перемещения по субсчетам счета 1310 "Материалы" и счетам 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути". Форма № 434-з выписывается в двух экземплярах. В бухгалтерскую службу Накладные по форме № 434-з передаются на основании реестра оформленного распиской получателя.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 52
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 443-а
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
________________________________________
подпись Ф.И.О.
от "____" ________________ г.
Код государственного
учреждения
Основной счет
Корреспондирующий счет
Отдел, подразделение
Акт № _______
а списание с баланса спецодежды и
других предметов индивидуального пользования
от ___________________ г.
Комиссия в составе __________________________________________________
должность Ф.И.О. председателя и членов комиссии
_____________________________________________________________________
назначенная приказом (распоряжением) от "____" ___________________ г.
№ __________, произвела проверку состояния пришедших в негодность
спецодежды и других предметов индивидуального пользования и
установила, что перечисленные ниже ценности, подлежащие списанию и
исключению из учета:
№ п/п
Наименование и описание
Дата поступления
Срок эксплуатации
Количество предметов
Цена
Сумма, тенге
Причина негодности
Материально-ответственное лицо
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона ф. № 443-а
Всего по настоящему акту ____________________________________________
количество прописью
на общую сумму _______________________________ тенге ___________ тиын
прописью
Особые замечания комиссии ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии _________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Члены комиссии: _______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Перечисленное в настоящем акте имущество принял на ответственное
хранение ____________________________________________________________
"____" ________________ г.,
"____" _________________ г. в присутствии той же комиссии,
произведено уничтожение спецодежды и других предметов индивидуального
пользования, поименованных в настоящем акте.
_____________________________________________________________________
сумма прописью
Председатель комиссии _________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Члены комиссии: _______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Кладовщик _____________________________________________________
подпись Ф.И.О.
"____" _____________________ г.
Примечание:

1319 "Өзге материалдар" қосалқы шоты бойынша жас малды және бордақылаудағы малды талдамалы есептеу үшін қолданылады. Кітапта № 395 нысан бойынша жас малды, бордақылаудағы малды түрлері мен жас топтары бойынша жеке талдамалы есеп ашылады.
Кітаптың орталықтандырылған бухгалтериясында № 395 нысан бойынша қызмет көрсететін әрбiр мемлекеттік мекеме бойынша ашылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
50-қосымша
№ 434-з нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бөлімше ______________
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
_____________________________
қолы аты-жөні
"__" ______________________ ж.
Қорларды ішке орналастырудың жүк құжаты
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Алушы
Жөнелтуші
Шығыстар ерекшелігі
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Қорлардың атауы
Өлшем бірлігі
Номенклатуралық нөмірі
Саны
Бағасы
Сомасы, теңге
Барлық жөнелтілген атаулар _______________ сомасы _________ теңге
Жөнелтуге рұқсат берген _____________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Бас бухгалтер _______________________________________________________
қолы аты-жөні
МО
Тапсырды (берді)_____________________________________________________
қолы аты-жөні
Қабылдады (алды) ____________________________________________________
қолы аты-жөні
Ескерту:
№ 434-з нысан бойынша жүк құжат 1310 "Материалдар" шотының қосалқы шоты және 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорды қоймаға (қоймашық) немесе қоймадан (қоймашық) қабылдау немесе алуды, ішкі көшірілуін ресімдеу үшін қолданылады. № 434-з-нысаны екі данада жасалады. Бухгалтерлік қызметке № 434-з нысаны бойынша жүк құжат ілеспе құжат алушының қолхатымен ресімделген тізілім негізінде беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
52-қосымша
№ 443-а нысаны
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
________________________________
қолы аты-жөні
"__" ______________________ ж.
Мемлекеттік мекеменің коды
Негізгі есеп
Корреспонденцияланатын есеп
Бөлім, бөлімше
___________ ж.
арнайы киімді және жеке пайдаланудағы
басқа да заттарды баланстан есептен шығарудың № ____ актісі
Мынадай құрамда комиссия ____________________________________________
лауазымы Төрағаның және комиссия мүшелерінің аты-жөні
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___" _________________ жылғы
№ _______ бұйрығымен (өкімімен) тағайындалып, арнайы киім мен жеке
пайдаланатын басқа да заттардың жарамсыздығын анықтады_______________
_____________________________________________________________________
пайдаланған және сатылмайтын жөндеуге келмейтін немесе басқа
мемлекеттік органға берген бөлімшелердің атауы мына құндылықтар
есептен шығарылады, алып тасталынады:
р/с №
Атауы мен сипаттамасы
Түскен күні
Пайдалану мерзімі
Заттардың саны
Бағасы
Сомасы, теңге
Жарамсыздық себебі
Материалдық-жауапты адам
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 443-а н. сырт жағы
Осы акті бойынша барлығы ____________________________________________
саны жазбаша
жалпы сомасы __________________________________ теңге _______ тиын
жазбаша
Комиссияның айрықша ескертулері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Комиссия мүшесі:_____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Осы актіде жазылған мүліктерді жауапты сақтауға қабылдаған
"____" _______________ж.,
"____" ______________ ж. сол комиссияның қатысуымен, осы актіде
аталған арнайы киімдер мен басқа да жеке пайдаланудағы заттар
жойылды._____________________________________________________________
сомасы жазбаша
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Комиссия мүшесі _____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_____________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Қоймашы ______________________________________
қолы аты-жөні
"____" _____________________ ж.
Ескерту:

Акт по форме № 443-а составляется в двух экземплярах по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования". Первый экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй экземпляр Акта по форме № 443-а остается у материально-ответственного лица.
Списание пришедших в ветхость и негодность спецодежды и предметов индивидуального пользования производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения Акта по форме № 443-а.
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 59
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 421
Табель
учета использования рабочего времени
за ______________ г.
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Количество рабочих дней в месяце ____________________________________
Условные обозначения:
Выходные и праздничные дни......................................... В
Работа в ночное время.............................................. Н
Выполнение обязанностей............................................ Г
Очередные трудовые и дополнительные отпуска........................ О
Нетрудоспособность................................................. Б
Декретный отпуск................................................... Д
Часы сверхурочной работы........................................... С
Прогулы............................................................ П
Неявки с решениями администрации................................... А
Отпуск по учебе................................................... ОУ

№ 443-а нысан бойынша акті 1317 "Арнайы киім және өзге жеке пайдалану заттары" қосалқы шоты бойынша екi данада жасалады. Бiрiншi данасы бухгалтерлiк қызметке беріледi, екiншi данасы № 443-а нысан бойынша актісі материалдық жауапты адамда қалады.
Тозған және жарамсыз арнайы киімді және өзге жеке пайдалану заттарын есептен шығаруды мемлекеттік мекеменің басшысы бекіткен № 443-а нысан бойынша есептен шығаруға арналған актi негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өз жүйесі үшін бекіткен қызмет мерзімін ескере отырып жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
59-қосымша
№ 421 нысаны
________________________________ ж.
жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу табелі
________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Айдағы жұмыс күнінің саны _____________________________________
Шартты белгілер:
Демалыс және мереке күндері..........................Д
Түнгі уақыттағы жұмыс................................Т
Міндеттемелерді орындау..............................М
Кезекті еңбек және қосымша демалыс...................К
Еңбекке жарамсыздық..................................Е
Декреттік демалыс....................................Д
Үстеме жұмыс сағаты..................................Ү
Қалған күндері.......................................Қ
Әкімшілік шешімдерімен келіспеу......................Ә
Оқу бойынша демалыс..................................ОД

Для получения полной информации об удержанных и перечисленных пенсионных взносах физического лица (работника государственного учреждения) ведется Карточка по форме № 451 по субсчету 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды".
Карточка по форме № 451 ведется ежемесячно, в конце отчетного года подсчитываются итоги по всем графам, и выводится сальдо на конец отчетного периода. В новом году производится открытие новой Карточки по форме № 451.
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 65
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 455
Список
для зачисления причитающейся
заработной платы на лицевые счета по вкладам
Работников _________________________________________________________,
(наименование государственного учреждения)
находящееся в ______________________________________________________
(город или село и его название)
и состоящем на республиканском (местном) бюджете, для зачисления сумм заработной платы за ________________ месяц _________ года на счета по вкладам в ___________________________ Районном Филиале Банка
_____________________________________________________________________
№ п/п
Номер лицевого счета по вкладу
Ф.И.О. работника
Сумма заработной платы
№, дата, кем выдано удостоверение личности
ИИН
Номер районного филиала
Примечание
Итого
Всего подлежит к зачислению ___________________________________ тенге
сумма прописью
Руководитель государственного учреждения ____________________________
подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись Ф.И.О.
М.П.
Примечание:
Для выплаты заработной платы и других денежных выплат работникам государственного учреждения через филиалы и структурные подразделения банков второго уровня путем зачисления на лицевые счета по вкладам государственное учреждение формирует список работников по форме № 455, которые дали письменное согласие (заявление) для зачисления причитающейся суммы заработной платы на лицевые счета по вкладам.
В Списке по форме № 455 указывается наименование государственного учреждения, источник финансирования (республиканский или местный бюджет), местонахождение государственного учреждения (в городской или сельской местности).
В Списке по форме № 455 отражаются следующие реквизиты:
- номер лицевого счета;
- фамилия, имя и отчество работника (полностью);
- сумма на зачисление;
- данные удостоверения личности;
- индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
- номер структурного подразделения.

Жеке тұлғаның (мемлекеттік мекеме қызметкерінің) ұсталған және аударылған зейнетақы жарналары туралы толық ақпарат алу үшін 3142 "Жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты жөніндегі № 451 нысан бойынша карточка жүргізіледі.
№ 451 нысан бойынша карточка ай сайын жүргізіледі, есепті жылдың соңында барлық бағандар бойынша жиыны есептеледі және есепті жылдың соңына сальдо шығарылады. Жаңа жылы № 451 нысан бойынша жаңа карточканы ашу жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
65-қосымша
№ 455 нысан
Салым бойынша жеке шотқа тиесілі жалақыны аудару үшін тізім
Қызметкерлер ___________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
__________________________________________________________ орналасқан
(қала немесе ауыл және оның атауы)
және жалақы сомасын аудару үшін республикалық (жергілікті)
бюджеттетұрған
__________________ айы_________ жылы __________________ салым бойынша
Банктің аудандық филиалына __________________________________________
р/с
Салым бойынша
жеке шот нөмірі
Қызметкердің аты-жөні
Жалақы
сомасы
№, күні, жеке бас куәлігін кім берді
ЖСН
Аудан
филиалының нөмірі
Ескерту
Жиыны
Аударуға жататын ақша жиыны ___________________________________ теңге
сома жазбаша
Мемлекеттік мекеменің басшысы _______________________________________
аты-жөні
Бас бухгалтер ___________ ___________________________________________
қолы аты-жөні
М.О.
Ескерту:
Екінші деңгейдегі банктердің филиалдары мен құрылымдық бөлімшелері арқылы мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне жалақылар мен басқа да ақшалай төлемдерді салымдар бойынша жеке шоттарға есептеу жолымен төлеу үшін мемлекеттік мекеме салымдар бойынша жеке шоттарға жалақының тиесілі сомасын есептеу үшін жазбаша келісім (өтініш) берген қызметкерлердің тізімін № 455-нысан бойынша қалыптастырады.
№ 455-нысан бойынша тізімде мемлекеттік мекеменің атауы, қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджет), мемлекеттік мекеменің нақты орналасқан жерінің анықтамасы (қалалық және жергілікті жерлерде) толық көрсетіледі.
№ 455-нысан бойынша тізімде мынадай деректемелер көрсетіледі:
- жеке шоттың нөмірі;
- қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (толықтай);
- есептеуге арналған сомасы;
- жеке бас куәлігінің деректері;
- жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
- құрылымдық бөлімшенің нөмірі.

Список по форме № 455 представляется в электронном формате в виде файла на магнитном носителе информации и в бумажном виде. Списки по форме № 455 в бумажном виде подписываются руководителем государственного учреждения и главным бухгалтером и заверяются печатью государственного учреждения.
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 66
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 456
Список
для зачисления причитающихся
денежных выплат на текущие счета
Работников __________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
для зачисления заработной платы и других денежных выплат на текущие
счета в Банках Республики Казахстан за ____________________ г.
по специфике ________________________________________________________
Номер карточки
Сумма
Ф.И.О.
ИИН
Итого
Руководитель государственного учреждения ____________________________
подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись Ф.И.О.
М.П.
Примечание:
Для выплаты заработной платы и других денежных выплат работникам государственного учреждения через филиалы и структурные подразделения банков второго уровня путем выплаты через текущие счета государственное учреждение формирует список работников по форме № 456, с указанием номеров карточек, фамилий, имен и отчеств, ИИН и причитающихся им сумм заработной платы.
Список по форме № 456 представляется в электронной форме (на дискете) в формате, указанном банком, государственным учреждением список распечатывается в двух экземплярах. При этом каждый лист по форме заверяется должностными лицами, имеющими право подписи (согласно представленного документа с образцами подписей), и скрепляется печатью государственного учреждения.
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 72
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 294
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Книга учета плановых назначений и расходов
на ______ год
Программа _________ Подпрограмма __________ Специфика _______
Дата и номер документа
Содержание операции
Плановые назначения для принятия обязательств
Оплаченные обязательства
Восстановление оплаченных обязательств
Остаток плановых назначений на конец периода __
Фактические расходы
Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов
1
2
3
4
5
6
7
8
итого
Примечание:
В государственных учреждениях, осуществляющих учет исполнения планов финансирования самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении сводных планов финансирования по однотипным государственным учреждениям аналитический учет плановых назначений и расходов ведется в Книге учета по форме № 294 по программам/подпрограммам и спецификам экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан.
Записи в книге производятся по каждому документу, поступившему за день.

№ 455-нысан бойынша тізім электрондық нысанда ақпараттарды магниттік тасымалдау арқылы файл түрінде және қағаз түрінде тапсырылады. Қағаз түріндегі № 455-нысан бойынша тізімге мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы мен бас бухгалтер қол қояды және мемлекеттік мекеменің мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
66-қосымша
№ 456 нысаны
Ағымдағы шотқа тиесілі
ақшалай төлемді аудару
тізімі
Қызметкерлер _____________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
________________ жылға Қазақстан Республикасының Банктерінде ағымдағы
шотқа жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді аудару үшін
ерекшелік бойынша ___________________________________________________
Карточканың нөмірі
Сомасы
Аты-жөні
ЖСН
Жиыны
Мемлекеттік мекеменің басшысы __________ ____________________________
қолы аты-жөні
Бас бухгалтер _________ _____________________________
қолы аты-жөні
М.О.
Ескерту:
Екінші деңгейдегі банктердің филиалдары мен құрылымдық бөлімшелері арқылы мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне жалақылар мен басқа да ақшалай төлемдерді ағымдағы шоттар арқылы төлеу жолымен төлеу үшін мемлекеттік мекеме № 456-нысан бойынша қызметкерлердің тізімін, карточкалардың нөмірлерін, аты-жөнін, ЖСН және оларға тиесілі еңбекақы сомасын көрсете отырып қалыптастырады.
№ 456-нысан бойынша тізім банк, мемлекеттік мекеме көрсеткен форматтағы электрондық нысанда (дискетте) ұсынылады, тізім екі данада басылып шығарылады. Бұл ретте нысан бойынша әрбір парақ қол қоюға құқығы бар (тапсырылған қол үлгілері бар құжатқа сәйкес) лауазымды тұлғалармен расталады және мемлекеттік мекеме мөрінің таңбасымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
72-қосымша
№ 294 нысан
____________________________________________________________
мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
_________ жылға
арналған жоспарлы тағайындаулар мен шығыстар
кітабы
Бағдарлама _________ Кіші бағдарлама _______ Ерекшелігі _____________
Құжаттың нөмірі мен күні
Операцияның мазмұны
Міндеттемелерді қабылдау үшін жоспарлы тағайындау
Төленген міндеттемелер
Төленген міндеттемелерді қалпына келтіру
___ кезең аяғындағы арналған жоспарлы тағайындау қалдығы
Іс жүзіндегі шығыстар
Күрделі шығындар, қаржылық инвестициялар және қарыздарды өтеу
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
Ескерту:
Қаржыландыру жоспарларының орындалуын есепке ала отырып, дербес жүзеге асырылатын мемлекеттік мекемелерде және орталықтандырылған бухгалтерияларда бір типті мемлекеттік мекемелер бойынша жоспарлы тағайындау мен шығыстарды талдамалы есепке алу Қазақстан Республикасы бюджетінің шығыстар экономикалық сыныптамасының бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша есептеу кітабы № 294 нысан бойынша жүргізіледі.
Кітаптағы жазулар күн ішінде түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.

По графам 1 "Дата и номер документа" и 2 "Содержание операции" записывается месяц, в котором предусмотрены плановые назначения, восстановлены оплаченные обязательства, дата проведения оплаченных обязательств, дата оформления документа по произведенным фактическим расходам, капитальным затратам, финансовым инвестициям и погашению займов.
Графа 3 "Плановые назначения для принятия обязательств" заполняется на основании индивидуального плана финансирования по обязательствам.
Графа 4 "Оплаченные обязательства" заполняется на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения".
Графа 5 "Восстановление оплаченных обязательств" заполняется на основании формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов".
По окончании месяца итоги, выведенные по графам в книге выводятся итоги, которые сравниваются по каждой специфике с формой 4-20 "Сводный отчет по расходам", предоставляемой территориальными органами казначейства на 1 число каждого месяца.
Графы 7 "Фактические расходы" и 8 "Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов" заполняются на основании бухгалтерских документов, подтверждающих произведенные затраты.
В графе 7 "Фактические расходы" отражаются начисленные операционные расходы государственного учреждения, за исключением не денежных расходов по счетам 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7140 "Прочие операционные расходы".
Суммы произведенных капитальных затрат, приводящих к увеличению стоимости активов, а также вложения в финансовые инвестиции и погашение займов подлежат отражению в графе 8 "Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов".
Данные по фактическим расходам в форме № 294 Альбома форм подлежат сверке данными по начисленным расходам по бухгалтерскому учету, учтенных на счетах раздела 7 "Расходы" Плана счетов бухгалтерского учета. Расхождения между данными по графе 7 "Фактические расходы" ф. 294 Альбома форм и начисленными расходами по данным бухгалтерского учета (по счетам раздела 7 "Расходы" Плана счетов бухгалтерского учета) объясняются не денежными расходами по следующим счетам:
7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов";
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом";
7140 "Прочие операционные расходы";
7320 "Прочие расходы по управлению активами";
7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости";
7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов";
7430 "Расходы по курсовой разнице";
7440 "Расходы от обесценения активов";
7450 "Расходы по созданию резервов";
7460 "Прочие расходы".
Данная Книга учета по форме № 294 заполняется нарастающим итогом, остатки по спецификам на конец месяца переносятся на начало следующего.
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 76
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 381
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Мемориальный ордер 3
за _________________________ г.
Накопительная ведомость по учету денежных средств на КСН
платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи,
КСН временного размещения денежных средств, КСН местного
самоуправления,
КСН целевого финансирования, на счете в иностранной валюте и
специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта
по внешним займам и грантам
Остаток на начало месяца __________
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в дебет счета/субсчета
с кредита счетов/субсчетов
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
Оборотная сторона ф. № 381
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в кредит счета/субсчета
с дебета счетов/субсчетов
итого
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Всего
Остаток на конец месяца __________________
Исполнитель ______________________________
должность подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер __________________ Приложение на ________ листах
подпись Ф.И.О.
Примечание:
Операции по движению денежных средств на других счетах государственных учреждений оформляются мемориальным ордером 3 накопительная ведомость по учету денежных средств на КСН спонсорской и благотворительной помощи по субсчету 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", КСН платных услуг по субсчету 1042 "КСН платных услуг", КСН временного размещения денег по субсчету 1043 "КСН временного размещения денег", КСН местного самоуправления по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления", КСН целевого финансирования по субсчету 1045 "КСН целевого финансирования", на счете в иностранной валюте по счету 1050 "Счет в иностранной валюте", специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по грантам по субсчету 1061 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам", по внешним займам по субсчету 1062 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам" и по прочим денежным средствам по субсчетам счета 1070 "Прочие денежные средства". Записи операций в мемориальный ордер 3 производятся на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-33 "Отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг", 4-20 "Сводный отчет по расходам" выданных территориальными органами казначейства и приложенных к ним документов.
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 77
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 440
Образец ярлыка
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Кассовая книга
на _______ год
Образец титула (страница 2-чистая)
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Кассовая книга
на __________ год
Каждый лист кассовой книги состоит из двух равных частей: одна
из них (с горизонтальной линовкой), заполняется кассиром как первый
экземпляр и остается в книге, другая (без горизонтальных линеек)
заполняется с лицевой и оборотной стороны через копировальную бумагу
и как отчет кассира является отрывной частью листа.
Записи кассовых операций начинаются на лицевой стороне
неотрывной части листа (после строки "Остаток на начало дня").
Предварительно лист сгибают пополам по линии отреза,
подкладывая отрывную часть листа под часть, которая остается в книге.
Для ведения записей после "Переноса" отрывную часть листа
накладывают на лицевую сторону неотрывной части и продолжают записи
по горизонтальным линейкам оборотной стороны неотрывной части листа.
Бланк отчета до конца операций за день не отрывается.
По строке "в том числе на зарплату" показывается сумма по
платежным ведомостям на заработную плату, не списанным в расход
кассы.
Образец 3, 5, 7 и т.д. страниц по 93 включительно ф. № 440, 95 страница чистая
Касса за "____" _____________ г. Лист _______
№ документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/ субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Остаток на начало дня.....
х
х
Перенос
продолжение таблицы
№ документа
От кого получено или кому выдано
№ корреспондирующего счета/ субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Итого за день.................
Остаток на конец дня..........
х
х
в том числе на зарплату.......
х
х
Кассир ___________________________
подпись
Записи в кассовой книге проверил и
документы в количестве __________
прописью
приходных и ___________ расходных
получил прописью
Бухгалтер _______________________
подпись

"Құжаттың нөмірі мен күні" деген 1-баған және "Операциясының мазмұны" деген 2-баған бойынша жоспарлы тағайындаулар көзделген, төленген міндеттемелер, төленген міндеттемелердің өткізілген күні, іс жүзінде жүргізілген шығыстар, күрделі шығындар, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеу бойынша құжатты ресімдеу күні қалпына келтірілген.
"Міндеттемелерді қабылдау үшін жоспарлы тағайындаулар" деген 3-баған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары негізінде толтырылады.
"Төленген міндеттемелер" деген 4-баған "Мемлекеттiк мекеменiң жүргiзілген төлемдерi жөнiндегi күнделiктi көшiрмесi" 5-15-нысаны негізінде толтырылады.
"Төленген міндеттемелерді қалпына келтіру" деген 5-баған "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" 5-17-нысаны негізінде толтырылады.
Айдың аяғында бағандар бойынша шығарылған кітапта қорытынды шығарылады, ол әрбір айдың 1 күніне қазынашылықтың аумақтық органдары ұсынатын "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20-нысанды әрбір ерекшелік бойынша салыстырылады.
"Нақты шығыстары" деген 7 және "Күрделі қаржы шығындары, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеуі" деген 8-бағандар жүргізілген шығындарды растайтын бухгалтерлік құжаттар негізінде толтырылады.
"Нақты шығыстары" деген 7-бағанда 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шоттары бойынша ақшалай емес шығыстарды алып тастағанда, мемлекеттік мекеменің есептелген операциялық шығыстары көрсетіледі.
Активтері құнының өсуіне әкеп соғатын жүргізілген күрделі қаржы шығындарының сомалары, сондай-ақ қаржы инвестицияларына салымдар мен қарыздарды өтеу "Күрделі қаржы шығындары, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеуі" деген 8-бағанда көрсетуге жатады.
Нысандар альбомының № 294 нысанында іс жүзіндегі шығыстар бойынша деректер Бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарының "Шығыстар" деген 7-бөлімінің шоттарында есепке алынған бухгалтерлік есеп бойынша есептелген шығыстар жөніндегі деректермен салыстырып тексеруге жатады. Нысандар альбомының № 294 нысанындағы "Іс жүзіндегі шығыстар" деген 7-баған мен бухгалтерлік есеп деректері бойынша (Бухгалтерлік есеп шоттары жоспарының "Шығыстар" деген 7-бөлімінің шоттары бойынша) есептелген шығыстар жөніндегі деректер арасындағы айырмашылық мынадай шоттар бойынша ақшалай емес шығыстармен түсіндіріледі:
7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар";
7140 "Өзге операциялық шығыстар";
7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар";
7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар";
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар";
7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар";
7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар";
7460 "Өзге шығыстар".
Осы есепке алу кітабы № 294 нысан бойынша өсетін қорытындымен толтырылады, айдың соңына ерекшеліктер бойынша қалдықтар келесінің басына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
76-қосымша
№ 381 нысан
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
3 мемориалдық ордер
_______________________ж
Ақылы қызметтер ҚБШ-ғы, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ-ғы, ақшалай қаражатты уақытша орналастыру ҚБШ-ғы, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-ғы, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-ғы, сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның шетел валютасындағы шоттарында және арнайы шоттарындағы ақшалай қаражатты есепке алудың жинақтау ведомості
Айдың басына қалдық __________
р/н №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/қосалқы шоттың дебетіне
шоттың/қосалқы шоттың кредитінен
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Барлығы
№ 381 н. сыртқы жағы
р/н №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/қосалқы шоттың кредитіне
шоттың/қосалқы шоттың дебетінен
жиыны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Барлығы
Айдың аяғына қалдық ___________________________
Орындаушы _____________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Қосымша ________ парақ
Бас бухгалтер _________________________________
қолы аты-жөні
Ескерту:
Мемлекеттік мекемелердің өзге шоттарында ақшалай қаражаттың қозғалысы бойынша операциялар 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ, 1042 "Ақылы төлемдер ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақылы төлемдер ҚБШ, 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ, 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", 1050 "Шетел валютасындағы шот" қосалқы шоты бойынша шетел валютасындағы шотта, 1061 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында, 1062 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша сыртқы қарыздар бойынша және 1070 "Өзге ақшалай қаражат" қосалқы шоты бойынша өзге ақшалай қаражат бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында ақшалай қаражатты есептеу бойынша жинақтаушы ведомость 3-мемориалдық ордермен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
77-қосымша
Жапсырма үлгісі
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Кассалық кітап
_______ жылға
Титул үлгісі (2-парақ таза)
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Кассалық кітап
____________ жылға
Кассалық кітаптың әр беті екі тең бөлімнен тұрады: олардың бірін (көлбеу сызықпен) бірінші дана ретінде кассир толтырады да, кітапта қалады, келесісі (көлбеу сызықтарсыз) көшірме қағаздар арқылы оң және келесі беті арқылы толтырылады және кассирдің есебі ретінде парақтың жыртылатын бөлігі болып табылады.
Кассалық операциялардың жазбалары парақтың жыртылмайтын бөлігінің оң бетінен басталады. ("Күннің соңына қалдық" деген жолдан кейін).
Алдын ала парақты кесу жолы бойынша ортасынан бүктеп, кітапта қалатынын бөлінген бөлігін бөліктің астына қояды. "Тасымалдан" кейін жазба жүргізу үшін парақтың жартысын жыртылмайтын бөліктің оң бетіне орналастырады және парақтың жыртылмайтын бөлігінің келесі бетінен көлденең сызығы бойынша жазбаны жалғастыра береді Есеп бланкісі күнде операцияның соңына дейін сақталады.
"Оның ішінде жалақы" жолы бойынша кассаның шығысына есептен шығарылмаған жалақыға төлем ведомостары бойынша сома көрсетіледі.
93-параққа дейінгі парақ № 440 н. қоса алғанда, 95 парақ таза
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
кіріс
шығыс
кіріс
шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Күннің басына қалдық.........
х
х
Тасымалдау
таблицаның жалғасы
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
кіріс
шығыс
кіріс
шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Бір күнге барлығы..........
Күннің соңына Х Х
қалдық...........
оның ішінде жалақы........ Х Х
Кассир ____________________________
қолы
Кассалық кітаптағы жазбаны тексерген және кіріс құжаттары________________мөлшерде
жазбаша
және__________________________шығысты алған
жазбаша
Бухгалтер _______________________
қолы

Образец 4, 6, 8 и т.д. страниц по 94 включительно ф. № 440
Касса за "____" _____________ г. Лист _______
оборотная сторона
№ документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Остаток на начало дня....................
х
х
Перенос
продолжение таблицы
№ документа
От кого получено или кому выдано
№ корреспондирующего счета/субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Итого за день.................
Остаток на конец дня..........
х
х
в том числе на зарплату.......
х
х
Кассир __________________________
подпись
Записи в кассовой книге проверил и
документы в количестве __________
прописью
приходных и ___________ расходных
получил прописью
Бухгалтер _______________________
подпись
Печатать на последней странице в правом нижнем углу
В этой книге пронумеровано и прошнуровано ___________ страниц
М.П. Подпись ______________
"____" ____________________ г.
Примечание:
В Кассовой книге по форме № 440 ведется учет кассовых операций государственного учреждения, имеющего денежные операции по бюджетным средствам по счетам 1010 "Денежные средства в кассе", 1020 "Текущий счет государственного учреждения", а также по учету денег от спонсорской и благотворительной помощи по субсчету 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", на КСН платных услуг по субсчету 1042 "КСН платных услуг", временного размещения денег по субсчету 1043 "КСН временного размещения денег" и по субсчетам 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования". Записи по учету кассовых операций в Кассовой книге по форме № 440 производятся: по бюджетным средствам - в графах "По бюджету", по субсчетам для учета денег от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег графах "По КСН от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования".
Записи в Кассовой книге по форме № 440 производятся кассиром сразу же после получения или выдачи денег по каждому приходному или расходному кассовому ордеру.

4 алғанда 6, 8 үлгі және т.б. 94-парақ бойынша № 440 н. қоса
"___" __________ ж. касса ____ парақ
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
кіріс
шығыс
кіріс
шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Күннің басына қалдық............
х
х
Тасымалдау
таблицаның жалғасы
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, мақсатты қаржыландыру ҚБШ бойынша
кіріс
шығыс
кіріс
шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Бір күнге барлығы..........
Күннің соңына Х Х
қалдық...........
оның ішінде жалақы........ Х Х
Кассир ____________________________
қолы
Кассалық кітаптағы жазбаны тексерген және кіріс
құжаттары ________________мөлшерде
жазбаша
және ___________________________шығысты алған
жазбаша
Бухгалтер _______________________
қолы
Оң төменгі бұрыштығы соңғы парақта басып шығару
Осы кітапта нөмірленді ______________ бет бекітілді
М.О. Қолы _________
"__"________________ ж.
Ескерту:
№ 440 нысанды кассалық кітапта 1010 "Кассадағы ақшалай қаражат", 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" шоттары бойынша бюджеттік қаражат бойынша ақшалай операциялары бар мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларын есептеу, сондай-ақ 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін ақшаны, 1042 "Ақылы төлемдер ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақылы төлемдер ҚБШ, 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ есептеу бойынша және 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" жүргізіледі. № 440 нысан бойынша Кассалық кітапта кассалық операциялар есебі жөніндегі жазулар: бюджет қаражаты бойынша – "Бюджет бойынша" бағанында, ақылы қызметтерден, демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша бағанда. уақытша орналастыруды есептеу үшін қосалқы шоттар бойынша – "Ақылы төлемдер, демеушілік және қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша бағанда. Әрбір ордер немесе оны алмастыратын басқа құжат бойынша ақша алған немесе берген бойда кассир кітапқа жазу жүргізеді.
№ 440 нысан бойынша кассалық кітапта жазбаны әрбір кіріс және шығыс кассалық ордер бойынша ақшаны алғаннан немесе бергеннен кейін кассир бірден жүргізеді.

Применяется для начисления расходов по бюджетным выплатам по счетам 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям" и 7240 "Расходы по выплате субвенций". В ведомости на основании соответствующих документов расходы группируются по видам бюджетных выплат. В конце месяца в ведомости подводятся итоги, которые соответствующей корреспонденцией оформляются мемориальным ордером 20 формы № 458-а, который подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу формы № 308 "Журнал-главная".
Приложение 18
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 100
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 458-б
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Мемориальный ордер 21
за _________________ г.
Накопительная ведомость начисления расходов
по управлению активами
№ п/п
Дата
№ документа
Содержание операции
Код единой бюджетной классификации
в дебет счетов 7310, 7320 с кредита счетов
с кредита счетов 7310, 7320 в дебет счетов
Итого

7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" және 7240 "Субвенциялар төлеу бойынша шығыстар" шоттары бойынша бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеу үшін қолданылады. Ведомосте тиісті құжаттар негізінде шығыстар бюджеттік төлемдердің түрлері бойынша топталады. Ай соңында ведомосте қорытынды жасалады, олар тиісті корреспонденциямен № 458-а нысанды 20-мемориалдық ордермен ресімделеді, оған орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысанды "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
100-қосымша
№ 458-б нысаны
________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
21 мемориалдық ордер
______________ ж.
Активтерді басқару бойынша шығыстарды
есептеудің жинақтау ведомості
р/н №
Күні
Құжаттың №
Операцияны ұстау
Бірыңғай бюджеттік сыныптама коды
шоттар кредитінен 7310, 7320 шоттар дебетіне
7310, 7320 шоттар кредитінен шоттар дебетіне
Жиыны

Мемориальный ордер 22 подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 20
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 108
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 285
1-я страница ф. № 285
Оборотная ведомость
по __________________________
2-я страница ф. № 285
№ п/п
№ счета/субсчета
Остаток на ___ г.
Оборот за ____
Остаток на __________ г.
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Итого:
По образцу 2-й страницы печатать все вкладные листы ф. № 285 со своим оборотом
Примечание:
Для контроля за правильностью бухгалтерских записей по всем счетам синтетического и аналитического учета составляется оборотная ведомость по форме № 285.
Оборотная ведомость по форме № 285 составляется ежемесячно.
Итоги оборотов и остатки по каждому аналитическому субсчету оборотной ведомости сверяются с итогами оборотов и остатками этих субсчетов книги по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 21
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 121
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № НОС-3
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного
органа/уполномоченный орган
соответствующей отрасли
_________________________________
подпись Ф.И.О.
М.П. "__" _________ г.
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
______________________________
подпись Ф.И.О.
от "____" ________________ г.
Код ГУ _________
Акт на списание нематериальных активов
Номер документа
Дата составления
Отдел подразделения
Инвентарный номер
Единица измерения
Количество
Сумма накопленной амортизации
Балансовая стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением) _____________________
_____________________________________________________________________
от "____" _______________________ г. № _________________ на основании
_____________________________________________________________________
произвела осмотр ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
наименование объекта
и установила его подлежащим списанию на основании следующего:
1. Год приобретения ____________________________
2. Состояние и причины списания _______________________
3. Заключение комиссии __________________________________________
Приложение: перечень прилагаемых документов _____________________
Председатель комиссии: ______________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Члены комиссии: _____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
_____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Материально-ответственное лицо ______________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Расчет результатов от списания объектов:
Затраты на списание
Наименование документа, дата, №
Специфика расходов
Сумма, тенге
Результаты от списания ______________________________________________
В инвентарной карточке учета нематериального актива, отмечено
_____________________________________________________________________
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись Ф.И.О.
"____" __________________________ г.
Примечание:

22 мемориалдық ордерге орындаушы және бас бухгалтер немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысанды "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
108-қосымша
№ 285 нысаны
№ 285 н. 1-парағы
Айналым ведомості
№ 285 н. 1-парағы
р/н №
Шоттың/қосалқы шоттың №
_______
жылға қалдық
__________
айналым
__________ жылға қалдық
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жиыны
2-парақтың үлгісі бойынша № 285 н. барлық салынған парақтарын өз айналымымен басып шығару
Ескерту:
Синтетикалық және талдамалы есептің барлық шоттары бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін № 285-нысанды айналым ведомосты жасалады.
№ 285-нысанды айналым ведомості ай сайын жасалады.
Айналым қорытындылары мен айналым ведомостінің әрбір талдамалы қосалқы шоты бойынша қалдық № 308-нысанды "Бас журнал" кітабындағы осы қосалқы шоттардың айналымдарының және қалдығының қорытындыларымен салыстырып тексеріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
121-қосымша
№ НОС-3 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді: Бекітемін:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның Мемлекеттік мекеменің басшысы
/тиісті саланың уәкілетті органының _____________________________
басшысы қолы аты-жөні
___________________________________ "___" ___________________ ж.
қолы аты-жөні ММ коды _________
М.О. "__" ___________________ ж.
Материалдық емес активтерді есептен шығару актісі
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Бөлім, бөлімше
Түгендеу нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Жинақталған амортизациялау сомасы
Баланстық құны, теңге
1
2
3
4
5
6
Тағайындалған комиссия (бұйрықпен, өкіммен)
___________________________________________
"__" _______________________ ж. № _________________________ негізінде
_____________________________________________________________________
____________________________________________________ тексеру жүргізді
____________________________________________________ объектінің атауы
және мынадай негізде есептен шығаруға жататыныны белгіленді:
1. Сатып алған жылы _________________________________________________
2. Жай күйі мен есептен шығару себебі _______________________________
3. Комиссияның қорытындысы __________________________________________
Қосымша: берілген құжаттардың тізбесі _______________________________
Комиссия төрағасы:___________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Комиссия мүшелері:___________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
:____________________________________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Материалдық жауапты тұлға ___________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Объектілерді есептен шығару нәтижелерінің есебі:
Есептен шығаруға кеткен шығындар
Құжаттың атауы, күні, №
Шығыстардың ерекшелігі
Сома, теңге
1
2
3
Есептен шығарудың нәтижелері
______________________________________________________
Материалдық емес активтерді есепке алуды түгендеу карточкасында белгіленді
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________________________________
қолы аты-жөні
"__" _______________________ ж.
Ескерту:

Акт по форме № НОС-3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания объектов нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы".
В акте на списание нематериальных активов по форме № НОС-3 указываются данные: дата составления документа, инвентарный номер, сумма накопленной амортизации, балансовая стоимость, год приобретения, состояние и причины списания.
Акт по форме № НОС-3 на списание нематериальных активов составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения. Один экземпляр Акта по форме № НОС-3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания нематериальных активов, второй экземпляр остается у материально-ответственного лица. Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание нематериальных активов государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 22
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 122
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 434-с
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Подразделение _______________________
Утверждаю
Руководитель государственного учреждения
________________________________________
подпись Ф.И.О.
"_____" _________________г.
Накладная на отпуск запасов на сторону
Номер документа
Дата составления
Код государственного учреждения
Получатель
Отправитель
Специфика расходов
Корреспондирующий счет/субсчет
Наименование запасов
Единица измерения
Номенклатурный номер
Количество
Цена
Сумма, тенге
Всего отпущено ______________ наименований на сумму __________ тенге
Отпуск разрешил _____________________________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись Ф.И.О.
МП
Сдал (выдал) ________________________________________________________
подпись Ф.И.О.
Принял (получил)_____________________________________________________
подпись Ф.И.О.
Примечание:
Накладная по форме № 434-с применяется для оформления отпуска запасов на сторону по субсчетам счета 1310 "Материалы" и счетам 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути".
Форма № 434-с выписывается в двух экземплярах. В бухгалтерскую службу Накладные по форме № 434-с передаются на основании реестра оформленного распиской получателя.
Приложение 23
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 123
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 429-р
______________________________________________ ИИН/БИН______________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Утверждаю
Руководитель государственного учреждения
________________________________________
подпись Ф.И.О.
"_____" _________________ г.
Акт об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже долгосрочных активов
Номер документа
Дата составления
Акт на списание долгосрочных активов
номер
дата
Корреспондирующий счет
Запасы
Единица измерения
Количество, полученное при разборке и демонтаже
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
наименование, сорт, размер, марки
номенклатурный номер
1
2
3
4
5
6
7
Члены комиссии: _____________/_____________________/_________________________________
должность подпись Ф.И.О.
______________/ _____________/ ______________________________________
должность подпись Ф.И.О.
Главный бухгалтер
_________________/______________/____________________________________ должность подпись Ф.И.О.
Примечание:

№ НОС-3 нысанның акт мемлекеттік мекемелерде 2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтерді есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ НОС-3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған материалдық емес активтердің актісінде мынадай деректер: құжаттың жасалған күні, түгендеу нөмірі, жинақталған амортизациялау сомасы, баланстық құны, сатып алған жылы, жай-күйі мен есептен шығару себебі көрсетіледі.
Материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған № НОС-3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді.
№ НОС-3 нысаны бойынша актінің бір данасы материалдық емес активтерді есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық-жауапты тұлғада қалады. "Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеменің материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған актісі жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
122-қосымша
№ 434-с нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бөлімше ______________
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің басшысы
_____________________________
қолы аты-жөні
"___" ___________________ ж.
Қорларды шетке беруге арналған жүкқұжат
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Алушы
Жөнелтуші
Шығыстар ерекшелігі
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Запастардың атауы
Өлшем бірлігі
Номенклатуралық нөмірі
Саны
Бағасы
Сома, теңге
Барлық жөнелтілген атаулар ______________ сомасы ___________ теңге
Жөнелтуге рұқсат берілген ___________________________________________
лауазымы қолы аты-жөні
Бас бухгалтер _______________________________________________________
қолы аты-жөні
МО
Тапсырды (берді)_____________________________________________________
қолы аты-жөні
Қабылдады (алды _____________________________________________________
қолы аты-жөні
Ескерту:
№ 434-c нысаны бойынша жүкқұжат 1310 "Материалдар" шотының қосалқы шоттары мен 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша запастарды сыртқа беруді ресімдеу үшін жолданылады. № 434-с-нысаны екі данада жасалады. Бухгалтерлік қызметке № 434-c нысанындағы жүкқұжаттар алушының қолхатымен ресімделген тізілім негізінде беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
123-қосымша
№ 429-р нысаны
____________________________________ ЖСН/БСН ______________________
Мемлекеттік мекеменің
(орталықтандырылған бухгалтерияның атауы)
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің басшысы
_____________________________
қолы аты-жөні
"___" ___________________ ж.
Ұзақ мерзімді активтерді
бұзу және бөлшектеу кезінде
алынған запастарды кіріске алу туралы акті
Құжат нөмірі
Жасалған күні
Ұзақ мерзімді активтерін есептен шығару актісі
нөмірі
күні
Корреспонденцияланатын шот
Қорлар
Өлшем бірлігі
Бөлшектеу мен бұзу кезінде алынған саны
бір бірлігінің бағасы, теңге
Сомасы, теңге
атауы, сұрыпы, мөлшері, маркасы
номенклатуралық нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Комиссия мүшелері:
______________________/_____________________/________________________
лауазымы қолы аты-жөні
_________________/_________________/__________
лауазымы қолы аты-жөні
Бас бухгалтер:_________________/_____________________/_______________
лауазымы қолы аты-жөні
Ескерту:

Форма № 429-р "Акт об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств" применяется для учета запасов по субсчетам счета 1310 "Материалы", полученных при разборке и демонтаже долгосрочных активов".
Приложение 24
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2013 года № 480
Приложение 124
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 454-м/с
КНИГА
по учету использования средств,
выделенных на решение вопросов местного значения
мемлекеттік мекеменің атауы
Код государственного учреждения _____________________
Содержание
операции
Дата
Номер документа
Остаток на начало периода
Поступило доходов на решение вопросов местного значения
Итого
поступило
Доходы от имущественного найма (аренды) государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села поселка, сельского округа
Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы
Штрафы, взимаемые акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения
Добровольные сборы физических и юридических лиц
Прочие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Всего
(продолжение)
Израсходовано по направлениям:
Итого расходов
Остаток на конец периода
1
11
12
13
14
15
16
Аким города районного
значения, села, поселка, сельского округа __________ _______________
подпись (Ф.И.О)
Руководитель финансовой службы ___________________ _________________
подпись (Ф.И.О)
Примечание:
В Книге по учету использования средств, выделенных на решение вопросов местного значения по форме 454-м/с ведется учет средств государственным учреждением, поступившим по доходам на решение вопросов местного значения по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления".
В данной Книге по форме № 454-м/с показывается остаток средств на начало периода, поступление доходов по видам, расходование средств по направлениям и остаток денег на конец периода. Записи ведутся бухгалтером или лицом его заменяющим.

№ 429-р "Ұзақ мерзімді активтерді бұзу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы акті" нысаны 1310 "Материалдар" шотының қосалқы шоттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді бұзу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды есепке алу үшін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 12 қазандағы
№ 480 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
124-қосымша
№ 454-м/с нысаны
Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген қаражатты пайдалануды есепке алу кітабы
Мемлекеттік мекеменің атауы ____________________
Мемлекеттік мекеменің коды _____________________
Операцияны ұстауы
күні
Құжаттың нөмірі
Кезең басындағы қалдық
Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге түскен кірістер
Барлық түсімдер
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдерінің басқаруында тұрған мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудан (жалға алудан) түскен түсімдер
сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыру үшін төлем
көзделген әкімшілік құқық бұзғаны үшін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімдері өндіріп алатын айыппұлдар
Жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары
Өзгелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
Барлығы
(жалғасы)
Бағыттары бойынша жұмсалды:
Барлығы шығыстар
Кезеңнің соңындағы қалдық
1
11
12
13
14
15
16
17
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың,
кенттің, ауыл округінің әкімі ________________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қаржы қызметінің басшысы __________________ _________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Күні _____ж. "__"____________
Ескерту
Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген қаражатты пайдалануды есепке алу кітабында 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге түскен кірістер бойынша мемлекеттік мекеме 454-м/с нысаны бойынша қаражатты есепке алуды жүргізеді.
Осы кітапта № 454-м/с нысан бойынша кезеңнің басына қаражат қалдығы көрсетіледі, түрлері бойынша кірістердің түсімі, бағыттары бойынша қаражатты жұмсау және кезеңнің соңына қаражат қалдығы. Жазбаны бас бухгалтер немесе оның орнын ауыстыратын тұлға жүргізеді.