О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 "Об утверждении Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 887. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 24 декабря 2013 года № 9019
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в сфере гражданской авиации, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 «Об утверждении Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7006, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 26 июля 2011 г. № 105 (2095), от 27 июля 2011 г. № 106 (2096), от 28 июля 2011 г. № 107 (2097), от 29 июля 2011 г. № 107 (2098) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной указанным приказом:
пункт 67 изложить в следующей редакции:
«67. Органы ОВД обеспечиваются последней информацией о фактических и прогнозируемых метеорологических условиях, а также вулканической деятельности, необходимой для выполнения ими соответствующих функций в соответствии с Правилами метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1768 «Об утверждении Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан».»;
пункт 408 изложить в следующей редакции:
«408. Аварийным оповещением обеспечиваются:
1) все воздушные суда, которым предоставляется диспетчерское обслуживание;
2) другие воздушные суда, представившие план полета или местонахождение которых известно органам ОВД из других источников с учетом положений пункта 1 статьи 60 и пункта 4 статьи 61 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации»;
3) воздушные суда, в отношении которых известно или предполагается, что они являются объектом незаконного вмешательства»;
пункт 411 изложить в следующей редакции:
«411. В случае возникновения аварийного положения с воздушным судном, находящимся на ОВД у диспетчера АДЦ (ДПРА) он уведомляет об этом в порядке очередности аварийно–спасательную команду аэродрома посадки и соответствующий координационный центр поиска и спасания»;
пункт 412 изложить в следующей редакции:

"Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 887 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 желтоқсанда № 9019 тіркелді
Азаматтық авиация саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7006 тіркелген «Юридическая газета» газетінде 2011 жылғы 26 шілдедегі № 105 (2095), 2011 жылғы 27 шілдедегі № 106 (2096), 2011 жылғы 28 шілдедегі № 107 (2097), 2011 жылғы 29 шілдедегі № 107 (2098) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық:
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«67. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1768 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес ӘҚҚ органдары нақты және болжамды метеорологиялық жағдайлар, сондай-ақ оларға тиісті функцияларды орындау үшін қажетті жанартаудың қызметі туралы соңғы ақпаратпен қамтамасыз етіледі.»;
408-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«408. Авариялық хабардар етумен:
1) диспетчерлік қызмет көрсету ұсынылатын барлық әуе кемелері;
2) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабы 1-тармағының және 61-бабының 4-тармағының ережелерін есептеу ұшу жоспарын ұсынған немесе олардың орналасу орны ӘҚҚ органдарына өзге көздерден белгілі болған басқа әуе кемелері;
3) заңсыз араласу объектісі болып табылатын әуе кемесі, белгілі болуына немесе болжалуына қатысты қамтамасыз етіледі.»;
411-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«411. ӘҚҚ-да тұрған әуе кемесінде апатты жағдай туындаған кезде ӘДО диспетчерінде (ӘАДП) ол бұл туралы әуеайлақтың апатты-құтқару командасын және тиісті іздестіру және құтқару үйлестіру орталығын кезектілік ретімен хабардар етеді.»;
412-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«412. Если органом ОВД не назначено время очередного сеанса радиосвязи экипажи воздушных судов, выполняющие полет в контролируемом воздушном пространстве, производят проверку радиосвязи с органом ОВД в период между 20 и 40 минут после времени последнего сеанса радиосвязи, для того, чтобы указать, что полет проходит в соответствии с планом. Донесение включает опознавательный индекс (позывной) воздушного судна и слова «полет проходит нормально» или сигнал QRU (ЩРУ)»;
дополнить пунктом 412-1 следующего содержания:
«412-1. Сообщение, содержащее фразу «Полет проходит нормально», передается на рабочей частоте соответствующего диспетчерского пункта (станции авиационной электросвязи) в районе ответственности которого выполняется полет воздушного судна, либо на другой частоте, в том числе смежного диспетчерского пункта (станции авиационной электросвязи), для ретрансляции сообщения соответствующему диспетчерскому пункту»;
пункт 413 исключить;
пункт 414 изложить в следующей редакции:
«414. Органы ОВД уведомляют координационные центры поиска и спасания в случаях, указанных в приложении 4 к настоящей Инструкции»;
пункт 415 изложить в следующей редакции:
«415. Информация, передаваемая в координационный центр поиска и спасания, имеет следующее содержание:
1) стадия аварийного положения (стадия неопределенности – INCERFA, стадия тревоги – ALERFA или стадия бедствия DETRESFA);
2) наименование органа, передающего сообщение;
3) характер происшествия;
4) необходимая информация, касающаяся плана полета;
5) орган, у которого был на связи экипаж воздушного судна в последний раз, время и использованное средство;
6) информация о последнем местоположении и способ его определения;
7) окраска и отличительная маркировка воздушного судна (при наличии информации);
8) наличие опасных грузов (при наличии информации);
9) действия, предпринятые органом, передающим уведомление и другие необходимые сведения.
Если какая-либо информация, указанная в настоящем пункте отсутствовала в момент передачи уведомления координационному центру поиска и спасания, орган ОВД пытается получить ее до объявления стадии бедствия, если имеется обоснованная уверенность в том, что эта стадия наступит»;
пункт 416 изложить в следующей редакции:
«416. Кроме уведомления о стадии аварийного положения координационный центр поиска и спасания обеспечивается любой дополнительной полезной информацией, особенно об изменении аварийного положения по стадиям или информацией об отмене аварийной обстановки»;
пункт 422 изложить в следующей редакции:
«422. Если орган ОВД устанавливает, что воздушное судно находится в аварийном положении, он информирует о характере аварийного положения экипажи воздушных судов, находящихся вблизи, за исключением случаев, указанных в пункте 423 настоящей Инструкции»;
дополнить приложением 4 согласно приложению к настоящему приказу.

«412. Егер ӘҚҚ органы бақыланатын әуе кеңістігінде ұшуды орындайтын әуе кемелерінің экипаждары радиобайланысының кезекті сеанс уақытын белгілемесе, ұшу жоспарға сай өткізіліп жатқандығын көрсету үшін радиобайланыстың соңғы уақытынан кейін 20 және 40 минут аралығында ӘҚҚ органымен радиобайланысты тексереді. Хабарлау әуе кемесінің танымдық (шақыру) индексін және «ұшу қалыпты жағдайда өтуде» деген сөзді немесе QRU (ЩРУ) сигналын қамтиды»;
мынадай мазмұндағы 412-1-тармағымен толықтырылсын:
«412-1. «Ұшу қалыпты жағдайда өтуде» деген сөздерді қамтитын хабарлама тиісті диспетчерлік пунктке хабарламаны тарату үшін әуе кемесі ұшуды орындайтын жауапкершілік ауданындағы тиісті диспетчерлік пунктінің (авиациялық электрбайланыс станциясы), соның ішінде аралас диспетчерлік пункттің жұмыс жиілігінде немесе басқа жиілікте беріледі.
413-тармақ алып тасталсын;
414-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«414. Осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасында көрсетілген жағдайларда ӘҚҚ органдары іздестіру және құтқару органдарын үйлестіру орталықтарына хабар береді.»;
415-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«415. Іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығына берілген ақпараттың мынадай мазмұны бар:
1) авариялық жағдай сатысы (белгісіздік сатысы - INCERFA, дабыл сатысы - ALERFA немесе апат сатысы - DETRESFA);
2) хабарлама берген органның атауы;
3) оқиғаның сипаты;
4) ұнғу жоспарына қатысты қажетті ақпарат;
5) әуе кемесінің экипажы байланыста соңғы рет болған орган, уақыт және пайдаланылған құрал;
6) соңғы орналасқан жері туралы ақпарат және оны анықтау тәсілдері;
7) әуе кемесінің түсі мен ерекшеленетін таңбасы (ақпарат бар болған кезде);
8) қауіпті жүктердің бар болуы (ақпарат болған жағдайда);
9) хабарламаны және басқа қажетті мәліметтерді беретін, орган қолданатын іс-қимылдар.
Егер осы тармақта аталған кез келген ақпарат іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығына хабарлама беру сәтінде болмаса, егер апат сатысы болады деген негізделген сенімділік бар болса, ӘҚҚ органы оны апат сатысына дейін алуға тырысады.»;
416-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«416. Авариялық жағдай сатысы туралы хабарламадан басқа іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығы кез келген қосымша маңызды ақпаратпен, әсіресе сатылар бойынша авариялық жағдайдың өзгерісі туралы ақпаратпен немесе апатты жағдайды болдырмау туралы ақпаратпен қамтамасыз етіледі.»;
422-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«422. Егер ӘҚҚ органы әуе кемесі авариялық жағдайда деп белгілесе, осы Нұсқаулықтың 423-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, ол авариялық жағдай сипаты туралы жақында орналасқан әуе кемелерінің экипаждарына хабарлайды.»;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;

2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интернет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование
в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Приложение
к приказу
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 12 ноября 2013 года № 887
«Приложение 4
к Инструкции по организации
и обслуживанию воздушного движения
Введение аварийных стадий и уведомление
координационных центров поиска и спасания
Аварийные ситуации
Получаемая информация
Вводимые аварийные стадии
Стадия неопределенности (уведомление - ALR INCERFA)
Стадия тревоги (уведомление - ALR ALERFA)
Стадия бедствия (уведомление - ALR DETRESFA)
Потеря радиосвязи в полете
Определен факт потери двухсторонней радиосвязи при использовании систем наблюдения ОВД.
вводится через 5 минут после установления факта потери радиосвязи (отправки сообщения РЦФ) при наличии радиолокационной метки ВС
вводится при отклонении от установленного (разрешенного) маршрута полета и отсутствии радиосвязи
вводится при выполнении вынужденной посадки и отсутствии радиосвязи
Определен факт потери двухсторонней радиосвязи без использования систем наблюдения ОВД.
не вводится
вводится через 5 минут после установления факта потери радиосвязи (отправки сообщения РЦФ)
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Не выход экипажа ВС на связь
Если экипаж ВС, получивший разрешение на вход в контролируемое ВП в запрошенное (разрешенное) время входа не вышел на связь и его местоположение не известно
вводится через 5 минут после запрошенного (разрешенного) времени входа
вводится через 15 минут после введения стадии неопределенности
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Если от экипажа ВС не поступил доклад о выходе в неконтролируемое ВП и его местоположение не известно
вводится через 5 минут после расчетного времени выхода
вводится через 15 минут после введения стадии неопределенности
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Пропадание метки ВС
Если пропала радиолокационная отметка ВС, радиосвязь отсутствует, а местоположение ВС неизвестно
не вводится
вводится через 5 минут после пропадания радиолокационной метки ВС, если в течении этого времени радиосвязь с ВС установить не удалось
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Не прибытие ВС на аэродром, вертодром или посадочную площадку
При поступлении информации о неприбытии ВС на неконтролируемый аэродром (посадочную площадку) находящийся в неконтролируемом ВП
не вводится
вводится через 5 минут после получения информации
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Экипаж воздушного судна, выполняющий посадку на неконтролируемом аэродроме (посадочной площадке) находящемся в контролируемом ВП не сообщил органу ОВД о выполнении посадки, радиосвязь с ним отсутствует и местонахождение ВС неизвестно
не вводится
через 20 минут после расчетного времени прибытия
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Экипаж воздушного судна, получил разрешение на посадку на контролируемом аэродроме (посадочной площадке) и не произвел ее, местонахождение ВС неизвестно, а радиосвязь с данным воздушным судном отсутствует
не вводится
через 5 минут после выдачи разрешения на посадку, с дополнительным уведомлением аварийно-спасательной команды аэропорта (аэродрома)
при получении достоверной информации об АП или через 15 минут после введения стадии тревоги
Пожары, отказы, неисправности на борту ВС
Получен сигнал срочности (PAN PAN - ПАН ПАН), сигнал Бедствия (MAYDAY или Терплю Бедствие, код ответчика ВОРЛ 7700) или информация, указывающая на то, что эксплуатационное состояние воздушного судна ухудшилось, если экипаж не докладывает о вынужденной посадке
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится при необходимости проведения поисково-спасательной операции
Получен сигнал срочности (PAN PAN - ПАН ПАН), сигнал Бедствия (MAYDAY или Терплю Бедствие, код ответчика ВОРЛ 7700) и/или информация, указывающая на то, что эксплуатационное состояние воздушного судна ухудшилось настолько, что выполняется вынужденная посадка на ближайшем аэродроме
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится при необходимости проведения поисково-спасательной операции
Вынужденная посадка вне аэродрома
Получена информация или имеется обоснованная уверенность в том, что воздушное судно собирается выполнить или выполнило вынужденную посадку и требуется проведение поисково-спасательной операции.
не вводится
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
Акты незаконного вмешательства
Известно или предполагается, что воздушное судно стало объектом незаконного вмешательства (получен доклад от экипажа ВС, отображение кода ответчика ВОРЛ 7500, поступление сведений из других достоверных источников)
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится в случае выполнения вынужденной посадки и необходимости проведения поисково-спасательной операция
Взрывное устройство на борту ВС
Получена информация о взрывном устройстве на борту ВС
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится в случае выполнения вынужденной посадки и необходимости проведения поисково-спасательной операции
Малый остаток топлива
Получено сообщение от экипажа ВС или из других источников стало известно, что запас топлива на борту ВС не гарантирует безопасного окончания полета
не вводится
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации

2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарына жариялануға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрінің
2013 жылғы 12 қарашадағы
№ 887 бұйрығына
қосымша
Әуе қозғалысын ұйымдастыру және
оған қызмет көрсету жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
Авариялық сатыларды енгізу және іздестіру және құтқарудың
үйлестіру орталығына хабарлау
Авариялық
Енгізілетін авариялық сатылар
Белгісіздік сатысы (хабарлама - ALR INCERFA)
Дабыл (хабарлама -  ALR ALERF
Апат сатысы (хабарлама - ALR DETRESFA)
Алынатын ақпарат
Ұшу кезінде радиобайланыстың жоғалуы
ӘҚҚ бақылау жүйесін пайдалану кезінде екіжақты радиобайланыстың жоғалғандығы анықталды.
әуе кемесінің радиолокация ық белгісі бар болған жағдайда радиобайланыстың жоғалғандығы (РЦФ хабарлама жібергендігі) анықталғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
белгіленген рұқсат етілген ұшу  бағытынан ауытқушылығы кезінде радиобайланыс болмаған енгізіледі
мәжбүрлі қонуды орындау кезінде және радиобайланыс болмаған кезде енгізіледі
ӘҚҚ бақылау жүйесін пайдаланбаған кезде екіжақты радиобайланыстың жоғалғандығы анықталды.
енгізілмейді
радиобайланыстың жоғалғандығы (РЦФ хабарлама жібергендігі) анықталғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесі экипажының байланысқа шықпауы
Егер бақыланатын әуе кеңістігіне кіруге рұқсат алған әуе кемесі сұратылған уақытта байланысқа шықпаса және оның орналасқан жері белгісіз болса.
кірудің сұратылған (рұқсат етілген) уақытынан кейін 5 минут өткен соң енгізіледі
белгісіздік сатысы  енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң
дабыл сатысы  енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Егер әуе кемесінің экипажынан бақыланатын әуе кеңістігіне шығуы туралы мәлімет түспесе немесе оның орналасқан жері белгісіз болса
шығудың есептік уақытынан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
белгісіздік сатысы  енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң
дабыл сатысы  енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесі белгісінің жоғалуы
Егер әуе кемесінің радиолокациялық белгісі жоғалса, радио байланыс болмаса, ал әуе кемесінің орналасқан жері белгісіз болса
енгізілмейді
осы уақыт ішінде әуе кемесімен радиобайланыс орнатудың сәті түспесе, әуе кемесінің радиолокациялық белгісі жоғалғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
дабыл сатысы  енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің әуе айлаққа, тікұшақ айлағына немесе қону алаңына келмеуі
Бақыланбайтын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлаққа (қону алаңына) әуе кемесі келмеуі туралы ақпарат түскен кезде
енгізілмейді
ақпарат кейін 5 соң енгізіледі
дабыл сатысы  енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Бақыланатын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақта (қону жолағында) қонуды орындайтын әуе кемесінің экипажы қонуды орындағандығы туралы ӘҚҚ органына хабарламады, радиобайланыс жоқ және орналасқан жері белгісіз
енгізілмейді
келудің уақыты 20 минуттан соң
дабыл сатысы  енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің экипажы бақыланатын әуеайлакка (қону алаңына) қонуға рұқсат алды және қонбады, әуе кемесінің орналасқан жері белгісіз, ал осы әуе кемесімен радиобайланыс жоқ
енгізілмейді
әуежайдың (әуеайлақтың) авариялық-құтқару командасына қосымша хабар берумен рұқсат бергеннен кейін 5 минуттан соң
АЖ туралы сенімді ақпаратты алған кезде немесе дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің бортындағы өрт, жүмыс істемеуі, бүзылуы
Егер экипаж мэжбүрлі қону туралы мэлімет бермесе, жедел дабылы (PAN PAN - ПАН ПАН), зілзала дабылы (MAYDAY немесе Апатқа үшырадым, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің коды) немесе эуе кемесінің пайдалану жай-күйі нашарлағандығын көрсететін ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпаратты кейін 5 ішінде
іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған кезде енгізіледі
Жедел дабылы (PAN PAN - ПАН ПАН), зілзала дабылы (MAYDAY немесе Апатқа үшырадым, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің коды) жэне/немесе эуе кемесінің жай-күйінің нашарлығы жақын арадағы әуеайлаққа мэжбүрлі қонуды орындагандығынан көрсетілетін ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпаратты кейін 5 ішінде
іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған кезде енгізіледі
Әуе айлақтан тыс мәжбүрлі қону
Ақпарат алынды немесе эуе кемесі мэжбүрлі қонуды орындағалы жатканы немесе орындағаны жэне іздестіру-құтқару операциясы орындау қажет етілетін негізді сенімділіктің бар болуы
енгізілмейді
енгізілмейді
ақпаратты  алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
Заңсыз араласы актілері
Әуе кемесі заңсыз араласу объектісі болғандығы белгілі немесе болжамдалады (Әуе кемесінің экипажынан баяндау алынды, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің кодын көрсету, басқа сенімді көздерден мәліметтерің келуі)
енгізілмейді
ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
мәжбүрлі қонуды орындаған және іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған жағдайда енгізіледі
Әуе кемесінің бортындағы жарылғыш құрылғы
Әуе кемесінің бортындағы жарылғыш құрылғы туралы ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпарат кейін 5 ішінде
мәжбүрлі қонуды орындаған және іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған жағдайда енгізіледі
Отынның ең аз қалуы
Әуе кемесінің бортындағы жанармай қоры ұшудың қауіпсіз аяқталуына кепілдік бермейтіндігі туралы әуе кемесі экипажынан хабарлама келді немесе басқа да көздерден белгілі болды
енгізілмейді
енгізілмейді
ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі