Об утверждении профессионального стандарта "Общие профессии электротехнического производства"
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2014 года № 9186. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Общие профессии электротехнического производства".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН":
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
28 января 2014 года
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 468
Профессиональный стандарт
"Общие профессии электротехнического производства"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Общие профессии электротехнического производства" (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности "Электротехническое производство" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;

"Электр техникасы өндірісінің жалпы кәсіптер" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 наурызда № 9186 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Электр техникасы өндірісінің жалпы кәсіптер" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.Ә. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықты орындауды бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 28 қаңтар
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 468
бұйрығымен бекітілген
"Электр техникалық өндірісінің ортақ кәсіптері" кәсіби
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Электр техникалық өндірісінің ортақ кәсіптері" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) "Электр техникалық өндіріс" кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;

3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;

3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;

11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) "71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций";
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
выпуск электрических приборов, устройств и максимальное удовлетворение потребностей внутреннего рынка, расширение экспорта за счет увеличения производства конечной продукции с высокой добавленной стоимостью;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1
"Испытатель электрических машин, аппаратов и приборов"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Испытатель электрических машин, аппаратов и приборов";
3) возможные наименования должности (профессии): испытатель электрических машин, аппаратов и приборов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – проведение систематического испытания электрических машин, аппаратов и приборов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.

11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 03-2007) "71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және бұл салада техникалық кеңестер ұсыну";
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
электр аспаптары мен құрылғыларын шығару және ішкі нарық қажеттіліктерін барынша қанағаттандыру, жоғары қосылған құнымен соңғы өнім өндірісін арттыру есебінен экспортты кеңейту;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы"
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын жүйелі түрде сынау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 1-кестесінде келтірілген.

Параграф 2
"Контролер сборки электрических машин, аппаратов и приборов"
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Контролер сборки электрических машин, аппаратов и приборов";
3) возможные наименования должности (профессии): контролер сборки электрических машин, аппаратов и приборов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – осуществление контроля за ходом сборки электрических машин, аппаратов и приборов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3
"Регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов"
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов";
3) возможные наименования должности (профессии): регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов.
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечения высокой точности регулировки и градуировки шкал электроизмерительных приборов.
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4
"Сборщик ртутных выпрямителей"
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Сборщик ртутных выпрямителей";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик ртутных выпрямителей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки ртутных выпрямителей;

2-параграф "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын
құрастыруды бақылаушы"
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыруды бақылаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыруды бақылаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыру барысын бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыруды бақылаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф "Электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеуші"
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеуші";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеуші.
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр өлшегіш аспаптарын реттеу және шәкілдерін бөліктеудің жоғары дәлдігін қамтамасыз ету.
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф "Сынап түзегіштерді құрастырушы"
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Сынап түзегіштерді құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: сынап түзегіштерді құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – сынап түзегіштерді құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5
"Сборщик сильноточных конденсаторов"
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Сборщик сильноточных конденсаторов";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик сильноточных конденсаторов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки сильноточных конденсаторов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6
"Сборщик трансформаторов"
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Сборщик трансформаторов";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик трансформаторов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки трансформаторов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7
"Сборщик электроизмерительных приборов"
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сынап түзегіштерді құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф "Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушы"
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф "Трансформаторларды құрастырушы"
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Трансформаторларды құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: трансформаторларды құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – трансформаторларды құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Трансформаторларды құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф "Электр өлшегіш аспаптарды құрастырушы"
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;

2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Сборщик электроизмерительных приборов";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик электроизмерительных приборов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки электроизмерительных приборов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8
"Сборщик электрических машин и аппаратов"
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Сборщик электрических машин и аппаратов";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик электрических машин и аппаратов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки электрических машин и аппаратов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9
"Термостатчик"
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-2;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Термостатчик";
3) возможные наименования должности (профессии): термостатчик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – осуществление контроля за ходом процесса термической обработки изделий;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.

2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр өлшегіш аспаптарды құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр өлшегіш аспаптарды құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр өлшегіш аспаптарды құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр өлшегіш аспаптарды құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф "Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы"
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр машиналары мен аппараттарын құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 8-кестесінде келтірілген.
9-параграф "Термостатшы"
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-2;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Термостатшы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: термостатшы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – өнімдерді термикалық өңдеу процесінің барысын бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Термостатшының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 9-кестесінде келтірілген.

Параграф 10
"Электромонтажник-схемщик"
15. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8282 "Электромонтажник-схемщик";
3) возможные наименования должности (профессии): электромонтажник-схемщик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение качественной монтажной работы электросхем и приборов.
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 10 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 11
"Электромеханик"
16. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 5-6;
2) базовая группа по Государственному классификатору профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ГК РК 05 - 2008): 3113 "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования"
3) возможные наименования должности (профессии): электромеханик, электрик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация работ по монтажу, ремонта и эксплуатации электрических и электромеханических оборудовании;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 11 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 12
"Техник, механик"
17. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 5-6;
2) базовая группа по Государственному классификатору профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ГК РК 05-2008): 7222 "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в машиностроении";
3) возможные наименования должности (профессии): мастер, механик участка или цеха;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация работ по монтажу, ремонта и эксплуатации станков, оборудования и контрольно-измерительных приборов;

10-параграф "Электр монтажшы-схемашы"
15. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8282 "Электр монтажшы-схемашы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр монтажшы-схемашы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр схемалары мен аспаптарды сапалы монтаждауды қамтамасыз ету.
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр монтажшы-схемашының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 10-кестесінде келтірілген.
11-параграф "Электр механик"
16. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 5-6;
2) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі кәсіптер мен мамандықтардың мемлекеттік жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 05 – 2008) бойынша базалық тобы: 3113 "Электр және электр механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу"
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр механик, электрик;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр және электр механикалық жабдықтарды монтаждау, жөндеу және пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр механиктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 11-кестесінде келтірілген.
12-параграф "Техник, механик"
17. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 5-6;
2) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі кәсіптер мен мамандықтардың мемлекеттік жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 05 – 2008) бойынша базалық тобы: 7222 "Механикалық өңдеу, машина жасаудағы бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: учаске немесе цех шебері, механигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – білдектерді, жабдықтар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын монтаждау, жөндеу және пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 12 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 13
"Инженер-энергетик (энергетик)"
18. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 7-8;
2) базовая группа по Государственному классификатору специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ГК РК 08-2009): 2143 "Электроэнергетика";
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-энергетик, энергетик, главный энергетик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация и управление работой по эксплуатации, ремонта и проектирования электрических и электромеханических оборудовании;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 13 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 14
"Инженер"
19. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 7-8;
2) базовая группа по Государственному классификатору специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ГК РК 08-2009): 2145 "Машиностроение";
3) возможные наименования должности (профессии): инженер, главный инженер, инженер-механик, главный механик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация и управление работой по эксплуатации, ремонта и проектирования станков, оборудования и контрольно-измерительных приборов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 14 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
20. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 1-14 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник, механиктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 12-кестесінде келтірілген.
13-параграф "Инженер-энергетик (энергетик)"
18. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 7-8;
2) Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 08-2009) бойынша базалық тобы: 2143 "Электр энергетикасы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер-энергетик, энергетик, бас энергетик;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану, жөндеу және жобалау бойынша жұмысты ұйымдастыру және басқару;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-энергетиктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 13-кестесінде келтірілген.
14-параграф "Инженер"
19. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 7-8;
2) Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 08-2009) бойынша базалық тобы: 2145 "Машина жасау";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер, бас инженер, инженер-механик, бас механик;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – білдектерді, жабдықтар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын пайдалану, жөндеу және жобалау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және басқару;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 14-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
20. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-14-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.

Не менее 1 года на 6 уровне ОРК
Высшее образование
Без требований к опыту работы
8
Высшее образование
Не менее 2 лет на 7 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
Таблица 14 14. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы инженер
Возможные места работы по профессии (предприятия)
Машиностроительный завод, машиностроительное предприятие, машиностроительная компания, цех
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
7
Высшее образование
Не менее 2 лет на 6 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
8
Высшее образование
Не менее 3 лет на 7 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
"Общие профессии
электротехнического производства"
Перечень единиц ПС
Таблица 1 1. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Испытатель электрических машин,
аппаратов и приборов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Электрические, механические и термические испытания, не требующие изменения режимов, простых электрических машин, аппаратов и приборов
Ф 2
Проведение контрольных электрических испытаний электрических машин, аппаратов и приборов. Выполнение необходимых расчетов, связанных с испытанием электрических машин, аппаратов. Наладка и управления испытательными оборудованиями, приборами
Ф 3
Измерение коэффициента трансформации, омического сопротивления обмоток, характеристик изоляции, диэлектрических потерь. Вычисление мощности, коэффициента полезного действия и других характеристик. Устранение дефектов, выявленных при испытании. Оформление протоколов результатов испытаний образцов
Таблица 2 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Контролер сборки электрических машин,
аппаратов и приборов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Проверка основных характеристик электрических машин. Контроль прочности и изоляционных свойств электрических цепей, вакуумных процессов и сухой оборки различных типов силовых конденсаторов. Электрическая проверка стрелочных приборов постоянного и переменного тока
Ф 2
Контроль и окончательная приемка электрических машин постоянного и переменного тока малой и средней мощности. Определение дефектов и своевременное принятие мер по их устранению
Ф 3
Проверка на специальных стендах характеристик электротехнических машин и приборов на соответствия паспортным данным. Контроль и окончательная приемка электрических машин и приборов
Таблица 3 3. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Регулировщик-градуировщик
электроизмерительных приборов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1

СБШ 6-деңгейінде кемінде 1 жыл
Жоғары білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
8
Жоғары білім
СБШ 7-деңгейінде кемінде 2 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
14-кесте
14. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженердің еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Машина жасау зауыты, машина жасау кәсіпорны, машина жасау компаниясы, цехы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары білім
СБШ 6-деңгейінде кемінде 2 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
8
Жоғары білім
СБШ 7-деңгейінде кемінде 3 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
"Электр техникалық өндірісінің ортақ кәсіптері"
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Қарапайым электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын электрлі, механикалық және термикалық, режимді өзгертуді талап етпейтін, сынақтардан өткізу
2 Ф
Электр машиналарының аппараттары мен аспаптарының бақылау электр сынақтарын өткізу. Электр машиналарын, аппараттарын сынауға байланысты қажетті есептерді орындау. Сыналатын жабдықтарды және аспаптарды қалыпқа келтіру және басқару
3 Ф
Трансформация коэффициентін, орамалардың ом қарсылығын оқшаулау сипаттамаларын, диэлектрикалық шығындарды өлшеу. Пайдалы істің қуатын, коэффициентін және басқа сипаттамаларын есептеп шығару. Сынақ кезінде байқалған ақауларды жою. Үлгілердің сынақ тәжірибелерінің хаттамаларын ресімдеу
2-кесте
2. "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыруды
бақылаушы" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Электр машиналарының негізгі сипаттамаларын тексеру. Әр түрлі күшті конденсаторлар түрлерінің электр шынжырларының, вакуум процесі мен құрғақ жинамаларының мықтылық және оқшаулық қасиеттерін бақылау. Тұрақты және ауыспалы токтың бағыттауыш аспаптарын электрлі тексеру
2 Ф
Шағын және орта қуатты тұрақты және ауыспалы токты электр машиналарын бақылау және түпкілікті қабылдау. Ақауларын айқындау және оларды уақытында жою шешімін қабылдау
3 Ф
Электр машиналары мен аспаптары сипаттамаларының төлқұжат деректеріне сәйкестігін арнайы стендтерде тексеру. Электр машиналары мен аспаптарын бақылау және түпкілікті қабылдау
3-кесте
3. "Электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеуші" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф

Градуировка шкал электроизмерительных приборов класса 1,5 и менее и до 0,5 на специальных градуировочных установках; электрическая и механическая регулировка, и настройка электроизмерительных приборов
Ф 2
Градуировка шкал, электрическая и механическая регулировка электроизмерительных приборов класса 0,5 до 0,1 на специальных установках; проверка приборов с вычислением абсолютной и относительной погрешности; составление таблиц поправок
Ф 3
Градуировка шкал, электрическая и механическая регулировка электроизмерительных приборов класса 0,1 и выше на специальных установках; регулировка, подгонка и градуировка образцовых и эталонных электроизмерительных приборов
Таблица 4 4. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик ртутных выпрямителей"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Сборка простых узлов ртутных выпрямителей под руководством сборщика более высокой квалификации; подготовка деталей для вакуумной сборки: карцовка деталей, промывка в бензине и других растворителях, протирка и обдувка сжатым воздухом
Ф 2
Сборка простых узлов ртутных выпрямителей; слесарная обработка и вакуумная сборка отдельных узлов ртутных выпрямителей в соответствии с техническими требованиями; выбор измерительного и режущего инструмента
Ф 3
Сборка сложных узлов и опытных образцов ртутных выпрямителей; вакуумная сборка сложных ртутных выпрямителей с подгонкой собираемых узлов и деталей; сборка и испытание формовочных стендов и пультов управления; определение и устранение дефектов при сборке
Таблица 5 5. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик сильноточных конденсаторов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Сборка из непропитанных пакетов выемной части сильноточных конденсаторов под руководством сборщика более высокой квалификации; осмотр внешнего вида и протирка деталей перед сборкой
Ф 2
Сборка из непропитанных пакетов выемной части сильноточных конденсаторов; сборка и пайка электрической схемы выемной части конденсаторов; сборка пропитанной выемной части сильноточных конденсаторов, подгонка емкости выемной части; пайка отводов и шин; определение и устранение дефектов в пропитанных конденсаторах
Ф 3
Сборка пропитанной выемной части сильноточных конденсаторов с последующей подгонкой емкости в соответствии с проведенным расчетом; разборка и устранение обнаруженных дефектов в конденсаторах после испытаний
Таблица 6 6. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик трансформаторов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение отдельных типовых операций по сборке силовых трансформаторов. Работы по подготовке обмоток к насадке на стержень
Ф 2
Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов. Сборка автотрансформаторов малой мощности и малогабаритных трансформаторов
Ф 3
Выполнение работ по первой, второй третьей сборкам силовых трансформаторов с регулировкой под нагрузкой. Полная сборка вольтодобавочных трансформаторов
Ф 4
Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам мощных уникальных силовых трансформаторов и автотрансформаторов. Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам электропечных трансформаторов. Сборка силовых трансформаторов и автотрансформаторов с регулировкой напряжения
Таблица 7 7. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик электроизмерительных приборов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение подготовительных сборочных работ: очистка, протирка, промывка, комплектование деталей для сборки; пользование простым ручным и механизированным инструментом с электрическим и пневматическим приводом; сборка простых схем измерительных приборов
Ф 2
Сборка, механическая и электрическая регулировка простых электроизмерительных приборов. Пользование контрольными электроизмерительными приборами и несложными специальными установками. Испытание изготавливаемых приборов с устранением всех обнаруженных дефектов
Ф 3
Сборка, механическая и электрическая регулировка и градуировка сложных электроизмерительных приборов. Изготовление ответственных узлов. Участие в проведении всевозможных испытаний
Ф 4
Сборка, механическая и электрическая регулировка и градуировка особо сложных опытных, эталонных и уникальных образцов электроизмерительных приборов. Полная механическая обработка сложных деталей приборов; выбор рациональной технологической последовательности обработки деталей и сборки узлов и приборов; уточнение чертежных данных при сборке; участие в разработке технической документации
Таблица 8 8. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик электрических машин и аппаратов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение подготовительных сборочных работ; предварительный подбор листов; разметка деталей по шаблону; крепление табличек с основными механическими данными
Ф 2
Сборка простых узлов машин, низковольтных и высоковольтных аппаратов и электротехнических изделий при полной взаимозаменяемости деталей с применением специальных приспособлений и инструмента; нарезание резьбы плашками или метчиками вручную или на станке; сборка и регулировка простых электрических машин и аппаратов; механическая и электрическая регулировка собранных электрических машин, низковольтной и высоковольтной аппаратуры; напрессование роторов на валы асинхронных электрических машин; шихтовка сердечников из сегментов статоров турбо- и гидрогенераторов, крупных высокочастотных электрических машин высотой до 600 мм
Ф 3

1,5 және одан төмен, 0,5 дейінгі класты электр өлшегіш аспаптарының шәкілдерін арнайы белгілеу қондырғыларында белгілеу; электрлік және механикалық реттеу; электр өлшегіш аспаптарын қалыпқа келтіру
2 Ф
0,5 және 0,1 дейінгі класты электр өлшегіш аспаптарының шәкілдерін арнайы белгілеу қондырғыларында белгілеу, электрлік және механикалық реттеу; абсолютті және салыстырмалы кемшіліктерін есептей отырып аспаптарды тексеру; түзету кестелерін жасау
3 Ф
0,1 және олан жоғары класты электр өлшегіш аспаптарының шәкілдерін арнайы белгілеу қондырғыларында белгілеу, электрлік және механикалық реттеу; үлгі және эталонды электр өлшегіш аспаптарын реттеу, дәлдеу және белгілеу
4-кесте
4. "Сынап түзегіштерді құрастырушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Біліктілігі жоғары құрастырушының басшылығымен сынап түзегіштердің қарапайым тораптарын құрастыру; бөлшектерді вакуумды жинауға дайындау; бөлшектерді тазалау, бензин және басқа еріткіштерде жуу, сүрту және сығылған ауамен үрлеу
2 Ф
Сынап түзегіштердің қарапайым тораптарын құрастыру; техникалық талаптарға сәйкес сынап түзегіштердің тораптарын слесарлік өңдеу және вакуумдық әдіспен құрастыру; өлшегіш және кесу құралдарын таңдау
3 Ф
Сынап түзегіштердің күрделі тораптарын және тәжірибелі үлгілерін құрастыру; жиналатын тораптар мен бөлшектерді келістіре отырып күрделі сынап түзегіштерін вакуумдық әдіспен құрастыру; қалыптық стендтер мен басқару пульттерін жинау және сынау; құрастыру кезінде ақауларды анықтау және жою
5-кесте
5. "Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Барынша жоғары біліктілі бар құрастырушының басшылығымен жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың алмалы-салмалы бөліктерін ылғалданбаған пакеттерден құрастыру; құрастырар алдында бөлшектердің сыртқы түрін қарау және сүрту
2 Ф
Жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың алмалы-салмалы бөліктерін ылғалданбаған пакеттерден құрастыру; конденсаторлардың алмалы-салмалы бөліктерінің электр схемаларын құрастыру және дәнекерлеу; жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың ылғалданған алмалы-салмалы бөліктерін құрастыру; алмалы-салмалы сыйымдылықты қиюластыру; бұрулар мен шиналарды дәнекерлеу; ылғалданған конденсаторлардағы ақауларды анықтау және жою
3 Ф
Жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың ылғалданған алмалы-салмалы бөліктерін құрастыру; келтірілген есептерге сәйкес сыйымдылықты одан әрі қиюластыру; сынаудан кейін конденсаторлардағы анықталған ақауларды бөлшектеу және жою
6-кесте
6. "Трансформаторларды құрастырушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Күштік трансформаторларын құрастыру бойынша жеке үлгілік операциялар орындау. Орауды білікке отырғызуға дайындау жұмыстары
2 Ф
Күштік трансформаторларын бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау. Шағын қуатты автотрансформаторлар мен габариті шағын трансформаторларын құрастыру
3 Ф
Күштік трансформаторларды кернеуін жүктемемен реттей отырып бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау. Вольтқосушы трансформаторды толық құрастыру
4 Ф
Қуатты бірегей күштік трансформаторларды және автотрансформаторларды бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау. Электр пешінің трансформаторларын бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау. Күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды кернеуін жүктемемен реттей отырып құрастыру
7-кесте
7. "Электр өлшегіш аспаптарды құрастырушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Құрастыруға дайындық жұмыстарын: құрастыруға арналған бөлшектерді тазалау, сүрту, жуу, жинақтауды орындау; қарапайым қол және электр және пневматикалық жетекті құралдарды пайдалану; өлшеу аспаптарының қарапайым сызбасын құрастыру
2 Ф
Қарапайым электр өлшеу аспаптарын құрастыру, механикалық және электрлі реттеу. Бақылау электр өлшегіш аспаптары мен өздігінен бапталатын қарапайым арнаулы қондырғыларды пайдалану. Жасалатын аспаптарды анықталған ақауларын жоя отырып сынау
3 Ф
Күрделі электр өлшегіш аспаптарын механикалық және электрлік реттеу, шәкілдерін бөлшектеу. Жауапты тораптарды жасау. Әр түрлі сынауларды жүргізуге қатысу
4 Ф
Ерекше күрделі, тәжірибелік, эталондық және бірегей электр өлшегіш аспаптарын жинау, механикалық және электрлік реттеу және шәкілдерін бөлшектеу. Аспаптардың күрделі бөлшектерін толық механикалық өңдеу; бөлшектерді өңдеудің, тораптар мен аспаптарды құрастырудың оңтайлы технологиялық кезектілігін таңдау; құрастыру кезінде сызба деректерін нақтылау; техникалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу
8-кесте
8. "Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Дайындық құрастыру жұмыстарын орындау; парақтарды алдын ала іріктеу; бөлшектерді шаблон бойынша белгілеу; негізгі механикалық деректері бар таблицаларды бекіту
2 Ф
Машиналардың, төмен вольтті және жоғары вольтті аппараттар мен электр техникалық бұйымдардың қарапайым бөлшектерін, олар толық өзара ауыстырыла алатын кезде, арнаулы айлабұйымдар мен құралды отырып пайдалана құрастыру; сызба сызықтарды плашкамен немесе белгілеуішпен қолмен не білдекте кесу; қарапайым электр машиналары мен аппараттарын құрастыру және реттеу; жинақталған электр машиналары төмен вольтті және жоғары вольтті аппаратураларды механикалық және электрлік реттеу; роторларды асинхронды электр машиналарының білігіне баспақтау; турбо және гидрогенераторлары, биіктігі 600 мм. дейінгі жоғары жиіліктегі электр машиналары статоры сегменттерінен өзекшені шикі құрамдау
3 Ф

Сборка и регулировка электрических машин и аппаратов средней сложности; притирка и пришабривание сопрягаемых поверхностей деталей и узлов; опрессование активной стали статоров гидрогенераторов переносными гидропрессами; шихтовка сердечников из сегментов статоров турбо- и гидрогенераторов; крупных высокочастотных электрических машин высотой свыше 600 мм; механическая и электрическая регулировка электрических машин, мощных турбо- и гидрогенераторов, высоковольтной аппаратуры и установок; разгонка клиньев по диаметрам и хордам статоров крупных электрических машин, турбо- и гидрогенераторов мощностью до 150 кВт под сборку активной стали
Ф 4
Окончательная сборка, регулировка особо сложных, ответственных и уникальных электрических машин и аппаратов; сборка и регулировка турбогенераторов с водородным и смешанным охлаждением; подбор сборочных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и установок; определение рациональной технической последовательности сборки; выполнение расчетов и эскизов, необходимых при сборке изделий
Таблица 9 9. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Термостатчик"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Ведение процесса термостабилизации и искусственного старения приборов низшего класса, простых катушек, рамок, деталей и материалов, в термостатах; загрузка и выгрузка приборов, катушек, рамок и деталей; включение термостатов, поддержание необходимого режима и выключение; ведение записей регистрации времени загрузки и выгрузки
Ф 2
Наблюдение за работой термостата и регулирование заданного температурного режима по показаниям контрольно-измерительных приборов; определение времени нахождения приборов и катушек в термостатах в соответствии с инструкцией на старение; проверка правильности показаний приборов; ведение журнала регистрации
Таблица 10 10. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтажник - схемщик"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение вспомогательных работ, связанных с монтажом электросхем узлов и изделий. Зачистка провода и установка кабельных наконечников. Окраска проводников в установленные цвета. Изолировка проводников и маркировка кабеля
Ф 2
Монтаж и вязка простых электросхем по чертежам и образцам. Связывание групп проводников и изолирование их, пропитка изоляции лаком Изготовление несложных шин силовой цепи по чертежу или шаблону и установка их на изделие. Изготовление шарнирных переходов групп проводников на двери и крышки шкафов. Монтаж силовой цепи в распределительных секциях со свободным допуском к месту установки
Ф 3
Монтаж особо сложных электросхем с большим количеством проводников различного сечения, аппаратуры и приборов. Полный монтаж станций и пультов управления. Монтаж электрического и пневматического оборудования. Установка шин со сложным расположением их на панелях. Изготовление шаблонов для шин сложной конфигурации
Ф 4
Монтаж опытных и экспериментальных электросхем с большим количеством проводников различного сечения, аппаратуры и приборов. Подбор монтажного провода в зависимости от аппаратуры, силы тока, напряжения и вида исполнения аппаратов и приборов. Проверка работы установок с последующим устранением дефектов монтажа и сборки, заменой участков схемы на более рациональное расположение. Наладка коммутационной аппаратуры и электромеханизмов. Составление принципиальных схем монтажа и маркировки
Таблица 11 11. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромеханик"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство рабочими с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке технологического процесса
Ф 2
Эксплуатационное обслуживание и наблюдение за работой механизмов и измерительных приборов
Ф 3
Выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования
Таблица 12 12. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Техник, механик"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Ведение технической документации
Ф 2
Руководство подчиненным ему персоналом на закрепленном участке работ
Ф 3
Обеспечение надежной работы, осуществление технического обслуживания и контроля оборудования, находящегося в его ведении
Ф 4
Участие в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов
Таблица 13 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Инженер-энергетик (энергетик)"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Внедрение систем комплексного регламентированного обслуживания, эксплуатации, обеспечивающих эффективную работу предприятия; прогрессивной технологии обслуживания и эксплуатации оборудования, механизации трудоемких процессов
Ф 2
Разработка комплекса мероприятий, направленных на совершенствование организации обслуживания и эксплуатации оборудования, улучшение качества организации деятельности, повышение эффективности использования основных фондов и оборудования организации
Ф 3
Участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта, модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей
Ф 4
Участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию оборудования.
Таблица 14 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Инженер"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Внедрение систем комплексного регламентированного обслуживания, эксплуатации, обеспечивающих эффективную работу предприятия; прогрессивной технологии обслуживания и эксплуатации оборудования, механизации трудоемких процессов
Ф 2
Разработка комплекса мероприятий, направленных на совершенствование организации обслуживания и эксплуатации оборудования, улучшение качества организации деятельности, повышение эффективности использования основных фондов и оборудования организации
Ф 3
Участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта, модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей
Ф 4
Участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию оборудования.
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
"Общие профессии
электротехнического производства"
Описание единиц ПС
Таблица 1 1. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Испытатель электрических машин,
аппаратов и приборов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Простые электрические машины, аппараты и приборы
Контрольно-измерительные приборы, испытательные стенды, подвесной конвейер
З 1-1 Загрузка изделий на подвесной конвейер
Навыки обслуживания подвесного конвейера
Знание принципа работы подвесных конвейеров
З 1-2 Осуществление электрических, механических и термических испытаний
Навыки проведения электрических, механических и термических испытаний электрических машин, аппаратов и приборов
Знание принципа работ простых
инструментов, оборудования,
процедуры процессов работы для осуществления электрических, механических и термических испытаний.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 2
Электрические машины, аппараты и приборы конструкции средней сложности
Контрольно-измерительные приборы, испытательные стенды, инструменты для ремонта
З 2-1 Осуществление контрольных электрических испытании, исследование новых образцов электрических машин, аппаратов и приборов
Выбор способов действий из известных на основе знаний и
практического опыта
Практико-ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
З 2-2 Выполнение необходимых расчетов, осуществление наладки сложных испытательных оборудовании и приборов
Умение решать стандартные и
простые однотипные
практические задачи. Навыки выполнения необходимых расчетов, осуществления наладки испытательного оборудования и приборов
Знания основных принципов использования, техобслуживания, перемещения, сохранности и складирования инструментов и оборудования.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Электрические машины, аппараты и приборы сложной конструкции
Контрольно-измерительные приборы, испытательные стенды, инструменты для ремонта
З 3-1 Измерение коэффициента трансформации, омического сопротивления обмоток, характеристик изоляции, диэлектрических потерь
Навыки обслуживания подвесного конвейера
Знание принципа работы подвесных конвейеров
З 3-2 Проверка взаимодействия различных узлов и механизмов, устранение дефектов, выявленных при испытании
Навыки проведения электрических, механических и термических испытаний электрических машин, аппаратов и приборов
Знание принципа работ простых
инструментов, оборудования,
процедуры процессов работы для осуществления электрических, механических и термических испытаний.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Таблица 2 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Контролер сборки электрических машин,
аппаратов и приборов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Электрические машины, аппараты и приборы средней сложности
Контрольно-измерительные инструменты
З 1-1 Осуществление регулировки электрических машин, аппаратов и приборов. Осуществление электрической проверки стрелочных приборов постоянного и переменного тока
Умение осуществлять проверки электрических машин и регулирование
Знание процедуры процессов работы для осуществления проверки электрических машин.
Знания, полученные в процессе
профессиональной подготовки по контролю работы электрических машин.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Осуществление контроля прочности изоляционных свойств электрических цепей, вакуумных процессов и сухой оборки электрических приборов
Умение решения стандартных практических задач с
применением основных практических
и познавательных навыков в сфере контроля
Ф 2
Электрические машины, электро-измерительные приборы
Контрольно-измерительные инструменты. Экспериментальные стенды
З 2-1 Приемка электрических машин, приборов
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта
Практико-ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
З 2-2 Выявление причины дефектов и принятие мер по их устранению
Умение решать стандартные и
простые однотипные
практические задачи, навыки определения причин дефектов при сборке, и принятие мер по их устранению
Знания основных принципов техобслуживания.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Электрические машины, электро-измерительные приборы. Электротехнические изделия
Контрольно-измерительные инструменты. Специальные Экспериментальные стенды
З 3-1 Осуществление проверки на соответствие характеристик. Выполнение расчета допустимой нагрузки электрических машин и приборов
Применение практических навыков при осуществлении проверки на соответствие характеристик
Владение широким спектром знаний по рабочим процессам, контроль качества
З 3-2 Контроль сборки и прием электрических машин и приборов
Выбор технологических путей
осуществления деятельности
Знания для осуществления контроля окончательной приемке
Таблица 3 3. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Регулировщик-градуировщик
электроизмерительных приборов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Градуировочные установки; электроизмерительные приборы
Контрольно-измерительные инструмент
З 1-1 Осуществление градуировки шкалы электроизмерительных приборов
Выбор способа действий по заданному инструкциями алгоритму и коррекция действий
Знание принципов работы инструментов, оборудования.
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки или самостоятельно
З 1-2 Осуществление сборки и разборки простых схем, испытание сопротивления и изоляции
Практические и познавательные навыки для выполнения несложных задач
Ф 2
Градуировочные установки; электроизмерительные приборы; cложные специальные измерительные установок
Контрольно-измерительные инструменты

Күрделілігі орташа электр машиналары мен аппараттарын құрастыру және реттеу; тораптар мен бөлшектердің жымдасатын беттерін өңдеу; гидрогенератор статорларының белсенді болат бөлігін баспақтау; турбо және гидрогенераторлары, биіктігі 600 мм. асатын жоғары жиіліктегі электр машиналары статоры сегменттерінен өзекшені шикі құрамдау; электр машиналарын, қуатты турбо және гидрогенераторларды, жоғары вольтті аппаратуралар мен қондырғыларды механикалық және электрлік реттеу; қуаты 150 кВт электр машиналары мен турбо және гидрогенераторлардың статорларын диаметрлері мен ходтары бойынша сыналарын айыру
4 Ф
Ерекше күрделі, жауапты және бірегей электр машиналары мен аппараттарын жеткере отырып түпкілікті құрастыру, реттеу; сутегімен және аралас салқындатылатын турбогенераторларды құрастыру, реттеу; құрастыру айлабұйымдарын, бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларын іріктеу; құрастырудың оңтайлы техникалық кезектілігін айқындау; бұйымдарды құрастыру кезінде қажетті есептер мен сызбаларды орындау
9-кесте
9. "Термостатшы" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Термостаттардағы төмен сыныпты аспаптардың, қарапайым катушкалардың, рамкалардың, бөлшектер мен материалдарды термотұрақтандыру және жасанды тозу процесін жүргізу; аспаптарды, катушкаларды, рамкалар мен бөлшектерді тиеу және түсіру; термостаттарды қосу, қажетті режимді ұстау және ажырату; тиеу және түсіру уақытын тіркеу жазбасын жүргізу
2 Ф
Термостаттардағы жоғары сыныпты жауапты катушкалардың термотұрақтандыру және жасанды тозу процесін берілген режимге баптай отырып жүргізу; термостаттың жұмысын қадағалау және берілген температура режимін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу; термостаттардағы аспаптар мен катушкалардың болу уақытын тозу нұсқаулығына сәйкес айқындау; аспаптар көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру; тіркеу журналын жүргізу
10-кесте
10. "Электр монтажшы-схемашы" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Тораптар мен бұйымдардың электр сызбасын монтаждаумен байланысты қосалқы жұмыстарды орындау. Сымдарды тазарту және кабель ұштарын орнату. Өткізгіштерді белгіленген түрге бояу. Өткізгіштерді оқшаулау және кабельді таңбалау
2 Ф
Қарапайым электр схемаларын сызбалар мен үлгілер бойынша монтаждау және байламдау. Өткізгіш топтарын байламдау және оқшаулау, оқшаулау лагымен сіңірмелеу. Күштік тізбедегі қарапайым шиналарды сызба немесе шаблон бойынша жасау және оны бұйымға орнату. Есіктер мен шкаф қақпақтарына арналған өткізгіштер топтарының шарнирлі өтпелерін жасау. Таратып бөлу секцияларындағы күштік тізбені орнату жеріне еркін жетерліктей етіп монтаждау
3 Ф
Ерекше күрделі, түрлі қимадағы өткізгіш саны көп электр сызбасын, аппаратура мен аспаптарды монтаждау. Станциялар мен басқару пульттерін толық монтаждау. Электр және пневматикалық жабдықты монтаждау. Пішін үйлесімі күрделі шиналарға арналған шаблондарды жасау
4 Ф
Түрлі қимадағы өткізгіш саны көп тәжірибелік және эксперименталдық электр сызбасын, аппаратура мен аспаптарды монтаждау. Аппаратураға, тоқ күшіне, кернеу мен аппаратура мен аспаптардың орындалуына қарай монтаж сымын іріктеу. Монтаждау және құрастыру ақауларын біртіндеп жоя отырып, сызба учаскелерін анағұрлым оңтайлы орналастыра отырып қондырғы жұмысын тексеру. Коммутационды аппаратурасы мен электр механизмдерін баптау. Монтаждау мен таңбалаудың принциптік сызбасын жасау
11-кесте
11. "Электр механик" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Нақты технологиялық процесс учаскесінде әрекеттерінің нәтижесі үшін жауапкершілікті қабылдаумен жұмысшыларды басқару
2 Ф
Механизмдер мен өлшейтін аспаптардың жұмысына пайдаланушылық қызмет көрсету және бақылау
3 Ф
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою
12-кесте
12. "Техник, механик" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Техникалық құжаттаманы жүргізу
2 Ф
Бекітілген жұмыс учаскесінде қол астындағы персоналды басқару
3 Ф
Сенімді жұмысты қамтамасыз ету, оның жүргізуіндегі құрал-жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен бақылауды жүзеге асыру
4 Ф
Жаңа технологиялық процестерді әзірлеу мен қолданыстағыларын жетілдіруге қатысу
13-кесте
13. "Инженер-энергетик (энергетик)" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кәсіпорынның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін, кешенді регламенттелген қызмет көрсету, пайдалану жүйелерін; жабдыққа қызмет көрсету және пайдаланудың ілгерішіл технологиясын, еңбек сыйымды процестерді механикаландыруды ендіру
2 Ф
Жабдыққа қызмет көрсету және пайдалануды ұйымдастыруды жетілдіруге, қызметті ұйымдастыру сапасын арттыруға, ұйымның негізгі қорлары мен жабдығын пайдалану тиімділігін көтеруге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
3 Ф
Өндірісті техникалық дамытуды, күрделі жөндеуді жоспарлау, негізгі қорларды жаңғырту бойынша жұмысқа, өндірістік қуаттардың балансын құруға қатысу
4 Ф
Жабдықты пайдалану, ұстау бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеумен және ендірумен байланысты жұмысқа қатысу
14-кесте
14. "Инженер" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кәсіпорынның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін, кешенді регламенттелген қызмет көрсету, пайдалану жүйелерін; жабдыққа қызмет көрсету және пайдаланудың ілгерішіл технологиясын, еңбек сыйымды процестерді механикаландыруды ендіру
2 Ф
Жабдыққа қызмет көрсету және пайдалануды ұйымдастыруды жетілдіруге, қызметті ұйымдастыру сапасын арттыруға, ұйымның негізгі қорлары мен жабдығын пайдалану тиімділігін көтеруге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
3 Ф
Өндірісті техникалық дамытуды, күрделі жөндеуді жоспарлау, негізгі қорларды жаңғырту бойынша жұмысқа, өндірістік қуаттардың балансын құруға қатысу
4 Ф
Жабдықты пайдалану, ұстау бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеумен және ендірумен байланысты жұмысқа қатысу
Ескертпе: Ф – функция.
"Электр техникалық өндірісінің ортақ кәсіптері"
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Қарапайым электр машиналары, аппараттары мен аспаптары
Бақылау-өлшеу аспаптары, сынақ стендтері, аспалы конвейер
1-1 М Бұйымдарды аспалы конвейерге тиеу
Аспалы конвейерге қызмет көрсету дағдылары
Аспалы конвейер жұмысының принципін білу
1-2 М Электрлі, механикалық және термикалық сынақтарды жүзеге асыру
Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын электр, механикалық және термикалық сынақтардан өткізу дағдысы
Электр, механикалық және термикалық сынақтардан өткізу үшін қарапайым құралдардың, жабдықтардың жұмыс принципін, жұмыс процесі рәсімдерін білу.
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 2
Құрастыру күрделілігі орташа электр машиналары, аппараттары мен аспаптары
Бақылау-өлшеу аппараттары, сынақ стендтері, жөндеу құралдары
2-1 М Бақылау электр сынақтарын жүзеге асыру, электр аспаптары мен машиналарының жаңа үлгілерін сынау
Білім және практикалық тәжірибе негізіндегі белгілері арасынан іс-әрекет тәсілдерін таңдау
Кәсіби даярлық процесінде алынған практикалық-бағдарлы кәсіби білім
2-2 М Қажетті есептерді орындау, күрделі сынақ жабдықтары мен аспаптарын қалыпқа келтіруді жүзеге асыру
Стандартты және бір үлгідегі қарапайым практикалық тапсырмаларды шеше білу. Қажетті есептерді орындау, сынақ жабдықтары мен аспаптарын қалыпқа келтіруді жүзеге асыра білу дағдысы
Құралдар мен жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, орнын ауыстыру, сақтау және қалыптаудың негізгі принциптерін білу. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 3
Конструкциясы күрделі электр машиналары, аппараттары мен аспаптары
Бақылау-өлшеу аппараттары, сынақ стендтері, жөндеу құралдары
3-1 М Бұйымдарды аспалы конвейерге орнату, трансформатордың коэффициентін өлшеу, орама қарсылығын өлшеу, оқшаулау, диэлектрлік шығындар сипаттамасы
Аспалы конвейерге қызмет көрсету дағдылары
Аспалы конвейер жұмысының принципін білу
3-2 М Әр түрлі тораптар мен тетіктердің өзара іс-әрекетін тексеру, сынақ кезінде байқалған кемшіліктерді жою
Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын электр, механикалық және термикалық сынақтардан өткізу дағдысы
Электр, механикалық және термикалық сынақтардан өткізу үшін қарапайым құралдардың, жабдықтардың жұмыс принципін, жұмыс процесі рәсімдерін білу.
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
2-кесте
2. "Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын құрастыруды
бақылаушы" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Орташа күрделіктегі электр машиналары, аппараттары мен аспаптары
Бақылау-өлшеу құралдары
1-1 М Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын реттеуді жүзеге асыру. Тұрақты және ауыспалы токтың бағыттауыш аспаптарын электрлі тексеруді жүзеге асыру
Электр машиналарын тексеру және реттеу
Электр машиналарын тексеруді жүзеге асыру үшін жұмыс рәсімін білу.
Электр машиналарының жұмысын бақылау бойынша кәсіби даярлық кезінде алынған білім.
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
1-2 М Электр аспаптарының, электр шынжырларының, вакуумды процестер мен құрғақ жинақтауды оқшаулау қасиеттерінің мықтылығын бақылауды жүзеге асыру
Бақылау саласында негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдана отырып қалыпты практикалық міндеттерді шешу
Ф 2
Электр машиналары. Электр-өлшеу аспаптары
Бақылау-өлшеу құралдары. Сынақ стендтері
2-1 М Электр машиналарын, аспаптарын қабылдау
Білім мен практикалық тәжірибенің негізінде белгілі іс-әрекет тәсілдерін таңдау
Кәсіби даярлық процесінде алынған практикалық-бағдарлы кәсіби білім
2-2 М Ақаулардың себептерін табу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау
Құрастыру кезіндегі ақаулардың себептерін айқындау және оларды жою шараларын қабылдауда қалыпты және қарапайым бір түрлі практикалық міндеттерді, дағдыларды шеше білу
Техникалық қызмет көрсетудің негізгі қағидалары
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 3
Электр машиналары, электр - өлшеу аспаптары. Электр бұйымдары
Бақылау-өлшеу құралдары. Арнайы сынақ стендтері
3-1 М Сипаттамалардың сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру. Электр машиналары мен аспаптарының тиісті жүктемесінің есептерін орындау
Сипаттамамен сәйкестігін тексеруді жүргізу кезінде практикалық дағдыларды қолдану
Жұмыс процестері мен сапаны бақылау бойынша жан-жақты білім
3-2 М Электр машиналары мен аспаптарын жинау мен қабылдауды бақылау
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау
Түпкілікті бақылау үшін арналған білім
3-кесте
3. "Электр өлшегіш аспаптарын реттеуші-белгілеуші" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Белгілеу қондырғылары; электр өлшегіш аспаптар
Бақылау-өлшеу құралдары
1-1 М Электр өлшегіш шәкілдерді белгілеуді жүзеге асыру
Нұсқаулықта берілген алгоритм бойынша іс-әрекет тәсілін және оны түзетуді таңдау
Құралдар, жабдықтардың жұмыс істеу принциптерін білу.
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Кәсіби даярлық процесінде алынған немесе дербес алынған білімі
1-2 М Қарапайым схемаларды құрастыру мен бұзуды, қарсылығы мен оқшаулауды сынауды жүзеге асыру
Күрделі емес міндеттерді орындау үшін практикалық және танымдық дағдылар
Ф 2
Белгілеу қондырғылары; электр өлшегіш аспаптар, күрделі арнайы өлшеу қондырғылары
Бақылау-өлшеу құралдары

З 2-1 Градуировка шкал, электрическая и механическая регулировка электроизмерительных приборов класса 0,5 до 0,1
Навыки самостоятельного планирования, выполнения и оценки трудового процесса и его результатов
Знания, полученные в процессе подготовки. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 2-2 Осуществление испытания приборов, со снятием характеристик
Навыки самооценки, самоопределения, самоорганизации и коррекции действий в простых производственных ситуациях
Основные принципы использования и техобслуживания инструментов и оборудования
Ф 3
Градуировочные установки; электроизмерительные приборы; cложные специальные измерительные установок
Контрольно-измерительные инструменты
З 3-1 Градуировка шкал, электрическая и механическая регулировка электроизмерительных приборов класса 0,1 и выше на специальных установках
Навыки самооценки, самоопределения, самоорганизации и коррекции действий в простых производственных ситуациях
Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности. Знание схем сложных электроизмерительных установок и правила их настройки. Требования и правил проведения испытаний приборов. Методы расчета электроизмерительных приборов
З 3-2 Регулировка, подгонка и градуировка образцовых и эталонных электроизмерительных приборов
Навыки использования контрольно-измерительных инструментов
Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 4 4. Вид трудовой деятельности
(профессии) "Сборщик ртутных выпрямителей"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узлы и детали ртутных выпрямителей
Контрольно-измерительные инструменты, транспортные средства, бензин, растворители
З 1-1 Осуществление сборки узлов ртутных выпрямителей, изготовление простых деталей ртутных выпрямителей и выполнение простых слесарно-сборочных работ
Выполнение стандартных
практических заданий для осуществления сборки узлов ртутных выпрямителей
Базовые знания о некоторых простых инструментах и оборудовании. Базовые общие знания о предмете труда. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Изготовление детали для вакуумной сборки: карцовка деталей, промывка в бензине и других растворителях, протирка и обдувка сжатым воздухом
Может использовать ограниченный объем базовых навыков для выполнения простых заданий
Ф 2
Узлы и детали ртутных выпрямителей
Контрольно-измерительные инструменты; вакуумный испытательный стенд; формовочные испытательные стенды
З 2-1 Осуществление сборки простой, средней сложности узлов ртутных выпрямителей, проведение слесарной обработки и вакуумной сборки отдельных узлов ртутных выпрямителей в соответствии с техническими требованиями
Выбор способа действий по заданному инструкциями алгоритму
Знание технологии сборки простой и средней сложности узлов ртутных выпрямителей
З 2-2 Проведение вакуумного испытания, определение и устранение дефектов при сборке; отбраковка деталей
Решение стандартных практических задач с применением основных практических и познавательных навыков
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Сложные узлы и опытные образцы ртутных выпрямителей
Контрольно-измерительные инструменты, формовочные испытательные стенды
З 3-1 Осуществление сбора сложных узлов и опытных образцов ртутных выпрямителей, вакуумной сборки сложных ртутных выпрямителей с подгонкой собираемых узлов и деталей
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
З 3-2 Сборка и испытание формовочных стендов и пультов управления; определение и устранение дефектов при сборке
Умение решать практические задачи, навыки сбора сложных узлов и опытных образцов
Знания основных принципов использования, технические знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности обслуживания
Таблица 5 5. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик сильноточных конденсаторов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узлы и детали сильноточных конденсаторов; сильноточные конденсаторы
Контрольно-измерительные инструменты; слесарные инструменты; испытательные стенды
З 1-1 Осуществление сборки из непропитанных пакетов выемной части сильноточных конденсаторов под руководством сборщика более высокой квалификации
Базовые навыки для выполнения простых задач
Базовые знания о предмете труда сборщика сильноточных конденсаторов
Базовые знания о простых инструментах и оборудовании. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Осмотр внешнего вида и протирка деталей перед сборкой
Корректировка действий в соответствии с условиями рабочей ситуации, установление проблемы, ее причины и решение проблемы
Ф 2
Узлы и детали сильноточных конденсаторов; сильноточные конденсаторы
Контрольно-измерительные инструменты; слесарные инструменты; испытательные стенды
З 2-1 Сборка сильноточных конденсаторов, пропитанную выемную часть конденсаторов, электрическую схему выемной части конденсаторов, состоящей из одного пакета с корпусом
Навыки по сборке сильноточных конденсаторов
Знание процедуры процессов работы для осуществления проверки
З 2-2 Определение и устранение дефектов в пропитанных конденсаторах, подгонка емкости выемной части
Умение решения стандартных практических задач с применением основных практических и познавательных навыков
Знания, полученные в процессе
профессиональной подготовки. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Узлы и детали сильноточных конденсаторов, сильноточные конденсаторы
Контрольно-измерительные инструменты, слесарные инструменты, испытательные стенды
З 3-1 Сборка сильноточных конденсаторов, пропитанную выемную часть конденсаторов, электрическую схему выемной части конденсаторов, состоящей свыше одного пакета с корпусом
Выбор способов действий из
известных на основе знаний и практического опыта
Знания полученные в процессе профессиональной подготовки. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 3-2 Разборка и устранение обнаруженных дефектов в конденсаторах после испытаний
Умение решать стандартные и простые однотипные
практические задачи
Знания методов и способов устранения дефектов
Таблица 6 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик трансформаторов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узлы и детали силовых трансформаторов
Столы для сборки узлов и деталей трансформаторов
З 1-1 Выполнение отдельных типовых операций по сборке силовых трансформаторов
Базовые навыки для выполнения простых задач
Базовые знания о предмете труда сборщика трансформаторов. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Базовые знания о простых инструментах и оборудовании сборщика трансформаторов
З 1-2 Осуществление гибки металлов в холодном состоянии по шаблонам, опиловка, шихтовка, выполнение простых изолировочных работ
Корректировка действий в соответствии с условиями рабочей ситуации, установление проблемы, ее причины и решение проблемы
Ф 2
Силовые трансформаторы, автотрансформаторы, сухие трансформаторы малой мощности
Столы для сборки узлов и деталей трансформаторов, устройства и приспособления для сборки трансформаторов

2-1 М 0,5 және 0,1 класты электр өлшегіш аспаптарының шәкілдерін арнайы белгілеу қондырғыларында белгілеу, электрлік және механикалық реттеу
Еңбек процесін дербес жоспарлау, орындау және бағалау дағдысы және оның нәтижелері
Кәсіби даярлық барысында алынған білім. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
2-2 М Сипаттамасын жасай отырып, аспаптарды сынауды жүзеге асыру
Қарапайым өндірісітік жағдайлардағы өзін бағалау, өзін айқындау, өзін ұйымдастыру және түзету дағдысы
Құралдар мен жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсетудің негізгі принциптерін білу
Ф 3
Белгілеу қондырғылары; электр өлшегіш аспаптар, күрделі арнайы өлшеу қондырғылары
Бақылау-өлшеу құралдары
3-1 М Шәкілдерді,
0,1 және 0,1 класты электр өлшегіш аспаптарын арнайы қондырғыларында белгілеу, электрлік және механикалық реттеу
Қарапайым өндірісітік жағдайлардағы өзін бағалау, өзін айқындау, өзін ұйымдастыру және түзету дағдысы
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Күрделі электроөлшеу қондырғылары кестелерін білу және оларды баптау ережелері. Құралдарды сынауды өткізу ережелері мен талаптары. Электроөлшеу құралдарын есептеу әдістері
3-2 М Үлгілік және эталондық электр өлшеу аспаптарын реттеу, сәйкестендіру, белгілеу
Бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану дағдылары
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау қағидалары
4-кесте
4. "Сынап түзегіштерді құрастырушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Сынапты түзегіштер тораптары мен бөлшектері
Бақылау-өлшеу құралдары, көлік құралдары, бензин, ерітінділер
1-1 М Сынапты түзегіштер тораптарын құрастыруды жүзеге асыру, сынапты түзегіштердің қарапайым бөлшектерін жасау және қарапайым слесарьлық-құрастыру жұмыстарын орындау
Сынапты түзегіштер тораптарын жинауды жүзеге асыру үшін стандартты практикалық тапсырмаларды орындау
Кейбір қарапайым құралдар мен жабдықтар туралы базалық білім. Еңбек құралы туралы базалық жалпы білім. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
1-2 М Вакуумдық жинау үшін бөлшектер дайындау: бөлшектерді тазалау, бензинде және басқа ерітінділерде жуу, сүрту және ауа қысымымен үрлеу
Қарапайым тапсырманы орындау үшін шектеулі базалық дағдыларды пайдалана алады
Ф 2
Сынапты түзегіштер тораптары мен бөлшектері
Бақылау-өлшеу құралдары; авкуумды сынақ стенді; қалыпты сынақ стендтері
2-1 М Сынапты түзегіштерді қарапайым, орташа күрделі құрастыруды жүзеге асыру, сынаптық түзегіштердің жекелеген тораптарын техникалық талаптарға сәйкес слесарьлық өңдеу мен мен вакуумды жинауды жүзеге асыру
Нұсқаулықта берілген алгоритм бойынша іс-әрекет тәсілін таңдау
Сынапты түзегіштердің қарапайым, орта және күрделі тораптарын жинау технологиясын білу
2-2 М Вакуумдық сынауды жүзеге асыру, жинау кезіндегі ақауларды айқындау және жою, бөлшектерді іріктеу
Негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдана отырып қалыпты практикалық міндеттерді шешу
Кәсіби даярлық процесінде алынған білім. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 3
Сынапты түзегіштердің күрделі тораптары мен қалыпты үлгілері
Бақылау-өлшеу құралдары; авкуумды сынақ стенді; қалыпты сынақ стендтері
3-1 М Сынапты түзегіштердің күрделі тораптары мен тәжірибелік үлгілерін жинау; құрастырылатын тораптары мен бөлшектерін дәлдей отырып күрделі сынапты түзеткіштерді вакуумды құрастыру
Білім мен практикалық тәжірибененің негізінде іс-әрекет тәсілдерін таңдау
Кәсіби даярлық процесінде алынған білім
3-2 М Сынапты түзегіштердің күрделі тораптары мен тәжірибелік үлгілерін жинау; құрастырылатын тораптары мен бөлшектерін дәлдей отырып күрделі сынапты түзеткіштерді вакуумды құрастыру
Практикалық міндеттерді шеше білу, сынапты түзегіштердің күрделі тораптары мен тәжірибелік үлгілерін құрастыру дағдысы
Аспаптарды, жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету қағидаттары. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
5-кесте
5. "Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың тораптары мен бөлшектері, жоғары дәлдіктегі конденсаторлар
Бақылау-өлшеу құралдары; слесарлық құралдар; сынақ стендтері
1-1 М Біліктілігі жоғары құрастырушының басшылығымен жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың алмалы-салмалы бөліктерін ылғалданбаған пакеттерден құрастыруды жүзеге асыру
Қарапайым міндеттерді орындау үшін базалық дағдылар
Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастырушының еңбек құралы туралы базалық білімі
Қарапайым құралдар мен жабдықтар туралы базалық білімі. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
1-2 М Құрастырар алдында бөлшектердің сыртқы түрін қарауды және сүртуді жүзеге асыру
Жұмыс жағдайының шарттарына сәйкес іс-әрекетті түзету, проблемаларды, оның себептерін анықтау және проблемаларды шешу
Ф 2
Жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың тораптары мен бөлшектері, жоғары дәлдіктегі конденсаторлар
Бақылау-өлшеу құралдары; слесарлық құралдар; сынақ стендтері
2-1 М Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды, конденсаторлардың ылғалданған алмалы-салмалы бөліктерін, корпусы бар бір пакеттен тұратын конденсаторлардың алмалы-салмалы бөліктерінің электр схемасын құрастыру
Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды құрастыру бойынша дағдылар
Тексеруді жүзере асыру үшін жұмыс барысын білу
2-2 М Ылғалданған конденсаторлардың ақауларын анықтау және жою, алмалы-салмалы бөліктің сыйымдылығын қиюластыру
Негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдана отырып стандартты практикалық міндеттерді орындау
Кәсіби даярлық процесінде алынған білім. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 3
Жоғары дәлдіктегі конденсаторлардың тораптары мен бөлшектері, жоғары дәлдіктегі конденсаторлар
Бақылау-өлшеу құралдары; слесарлық құралдар; сынақ стендтері
3-1 М Жоғары дәлдіктегі конденсаторларды, конденсаторлардың ылғалданған алмалы-салмалы бөліктерін, корпусы бар бір пакеттен көп тұратын конденсаторлардың алмалы-салмалы бөлігінің электр схемасын құрастыру
Білімі мен практикалық тәжірибесі негізінде танымал іс-әрекеттерден тәсілдерді таңдау
Кәсіби даярлық процесінде алынған білім. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
3-2 М Сынаудан кейін конденсаторлардағы анықталған ақауларды бөлшектеу және жою
Стандартты және қарапайым біртектес практикалық міндеттерді шеше білуі
Анықталған ақауларды жоюдың негізгі қағидаттары
6-кесте
6. "Трансформаторларды құрастырушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Күштік трансформаторларының тораптары мен бөлшектері
Трансформаторлардың тораптары мен бөлшектерін жинауға арналған үстелдер
1-1 М Күш трансформаторларын құрастыру бойынша жеке үлгілік операцияларды орындау
Қарапайым міндеттерді орындау үшін базалық дағдылар
Трансформаторларды құрастырушы еңбегінің заты туралы базалық білімі. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Трансформаторларды құрастырушының қарапайым құралдар мен жабдықтар туралы базалық білімі
1-2 М Металды суық күйінде шаблондар бойынша майыстыру, арамен кесу, шикі құрамдау, қарапайым оқшаулау жұмыстарын орындауды жүзеге асыру
Жұмыс жағдайының шарттарына сәйкес іс-әрекетті түзету, проблемаларды, оның себептерін анықтау және проблемаларды шешу
Ф 2
Күштік трансформаторлары, автотрансформаторлар, аз қуатты құрғақ трансформаторлар
Трансформаторлардың тораптары мен бөлшектерін жинауға арналған үстелдер, трансформаторлар трансформаторларды жинауға арналған құралдар мен құрылғылар

З 2-1 Выполнение работы по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов мощностью свыше 100 до 560 кВА, напряжением 35 кВ
Умение применять основные практические и познавательные навыки
Знание технологии по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов. Знание техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 2-2 Выполнение работы по сборке силовых трансформаторов с алюминиевыми обмотками
Выбор способа действий в соответствии с условиями рабочей ситуации
Базовые знания по сборке силовых трансформаторов с алюминиевыми обмотками
Ф 3
Силовые трансформаторы, автотрансформаторы, сухие трансформаторы
Столы для сборки узлов и деталей трансформаторов, устройства и приспособления для сборки трансформаторов
З 3-1 Выполнение работы по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов
Выбор способов действий из
известных на основе знаний и
практического опыта
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
З 3-2 Осуществлять полную сборку вольтодобавочных трансформаторов, подготовить трансформаторы к испытаниям, устранять дефекты, обнаруженных при испытаниях
Сборка вольтодобавочных трансформаторов
Знания основных принципов использования, техобслуживания оборудования. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 4
Силовые трансформаторы, автотрансформаторы, сухие трансформаторы малой мощности
Столы для сборки узлов и деталей трансформаторов, устройства и приспособления для сборки трансформаторов, испытательные стенды
З 4-1 Выполнение работы по первой, второй и третьей сборкам мощных уникальных силовых трансформаторов, сборка шунтирующих реакторов, силовых трансформаторов и автотрансформаторов с регулировкой напряжения
Применение практических и познавательных навыков выполнения работы по первой, второй и третьей сборкам мощных уникальных силовых трансформаторов
Владение широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, качества. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 4-2 Выполнение работы при сборке уникальных трансформаторов в камерах искусственного климата, подготовка уникальных силовых трансформаторов к испытаниям, устранение дефектов
Умение выбора технологических путей осуществления деятельности
Знания для осуществления деятельности по выполнению работы при сборке уникальных трансформаторов
Таблица 7 2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик электроизмерительных приборов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узлы и детали электроизмерительных приборов
Простые ручные и механизированные инструменты с электрическими пневматическими приводами
З 1-1 Выполнение и подготовка сборочных работ: очистка, протирка, промывка, комплектование деталей для сборки
Базовые навыки для выполнения простых задач
Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Знания о простых инструментах и оборудовании сборщика электроизмерительных приборов
З 1-2 Осуществление сборки простых схем измерительных приборов
Корректировка действий в соответствии с условиями рабочей ситуации, установление проблемы, ее причины и решение проблемы
Ф 2
Простые электроизмерительные приборы, электроизмерительные приборы средней сложности
Слесарные инструменты, паяльник, контрольно-измерительные инструменты, сверлильные, токарные и фрезерные станки
З 2-1 Осуществление сборки, механическая и электрическая регулировка простых электро-измерительных приборов
Применение практических и познавательных навыков для выполнения несложных практических задач
Знание электрической регулировки, сборки простых электроизмерительных приборов
З 2-2 Пользование контрольными электроизмерительными приборами и несложными специальными установками
Выбор способа действий по заданному инструкциями алгоритму и коррекция действий в соответствии с условиями рабочей ситуации
Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Электроизмерительные приборы средней сложности
Контрольно-измерительные инструменты, паяльник
З 3-1 Осуществление сборки, механическая и электрическая регулировка и градуировка сложных электроизмерительных приборов
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта
Практико-ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
З 3-2 Использование сложных электроизмерительных установок и контрольно-измерительных приборов
Умение решать стандартные и простые однотипные
практические задачи, навыки в выполнении сложных электроизмерительных установок и контрольно-измерительных приборов
Знания основных принципов использования, техобслуживания. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 4
Сложные и особо сложные электроизмерительные приборы
Контрольно-измерительные инструменты, паяльник
З 4-1 Осуществление сборки, механическая и электрическая регулировка и градуировка особо сложных опытных, эталонных и уникальных образцов электроизмерительных приборов
Применение широкого ряда практических и познавательных навыков при осуществлении сборки, механической и электрической регулировки и градуировки особо сложных опытных, эталонных и уникальных образцов электроизмерительных приборов
Знания по рабочим процессам, контролю процедур, качества. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 4-2 Осуществление выбора рациональной технологической последовательности обработки деталей и сборки узлов и приборов, уточнение чертежных данных при сборке
Выбор технологических путей осуществления деятельности
Знания по выбору рациональной технологической последовательности обработки деталей и сборки узлов и приборов
Таблица 8 8. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик электрических машин и аппаратов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Детали и узлы электрических машин
Слесарные инструменты
З 1-1 Выполнять подготовительные сборочные работы
Базовые навыки для выполнения простых задач
Базовые знания о предмете труда сборщика электрических машин и аппаратов. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 2
Простые конструкции узлов и деталей электрических машин
Электрические и механические инструменты сборки электрических машин, специальные приспособления, инструменты
З 2-1 Осуществлять сборку простых узлов машин, низковольтных и высоковольтных аппаратов и электротехнических изделий при полной взаимозаменяемости деталей
Умеет применять основные практические и познавательные навыки для выполнения несложных практических задач
Знания основ электротехники. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 2-2 Осуществлять механическую и электрическую регулировку собранных электрических машин, низковольтной и высоковольтной аппаратуры
Умение выбора способов коррекции действия в соответствии с условиями рабочей ситуации
Знание принципов механической электрической регулировки собранных электрических машин
Ф 3
Сложные электрические машины и аппараты, турбо- гидрогенераторы
Электрические и механические инструменты сборки электрических машин, паяльник

2-1 М Қуаты 100-ден 560 кВА дейін, кернеуі 35 кВ дейінгі күштік трансформаторларды бірінші, екінші және үшінді құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау
Негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдану білігі
Күштік трансформаторларды бірінші, екінші және үшінді құрастыру жөніндегі технология. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
2-2 М Алюминий орамалы күштік трансформаторларды құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау
Іс-әрекеттерді жұмыс жағдайының талаптарына сәйкес таңдау
Алюминий орамалы күштік трансформаторларды құрастыру жөніндегі базалық білімі
Ф 3
Күштік трансформаторлары, автотрансформаторлар, құрғақ трансформаторлар
Трансформаторлардың тораптары мен бөлшектерін жинауға арналған үстелдер, трансформаторларды жинауға арналған құралдар мен құрылғылар
3-1 М Күштік трансформаторларды бірінші, екінші және үшінді құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау
Білімі мен практикалық тәжірибесі негізінде танымал іс-әрекеттер тәсілдерін таңдау
Кәсіби дайындық процесінде алынған білім
3-2 М Вольт қосушы трансформаторды толық құрастыруды жүзеге асыру, трансформаторларды сынауға дайындау, сынау кезінде анықталған ақауларды жою
Вольт қосушы трансформаторды толық құрастыру
Құралдар-жабдықтарды, пайдалану, техникалық қызмет көрсетудің негізгі қағидаттары. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 4
Күштік трансформаторлары, автотрансформаторлар, аз қуатты құрғақ трансформаторлар
Трансформаторлардың тораптары мен бөлшектерін жинауға арналған үстелдер, трансформаторларды жинауға арналған құралдар мен құрылғылар, сынақ стендтері
4-1 М Қуатты бірегей күштік трансформаторларды бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау, шунтылаушы реакторларды, күштік трансформаторларды және кернеуін реттей отырып құрастыру
Қуатты бірегей күштік трансформаторларды бірінші, екінші және үшінші құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде практикалық және танымдық дағдыларын қолдану
Жұмыс процестері, рәсімдерді бақылау, сапа бойынша білімнің кең спектеріне ие. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
4-2 М Жасанды климатта камераларында бірегей трансформаторларды құрастыру кезіндегі жұмыстарды орындау, бірегей күштік трансформаторлары сынауға дайындау, сынау кезінде анықталған ақауларды жою
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау
Бірегей трансформаторларды құрастыру жұмыстарын орындау үшін қажетті білім
7-кесте
7. "Электр өлшегіш аспаптарды құрастырушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Электр өлшегіш аспаптарының тораптары мен бөлшектері
Электр және пневматикалық жетекті қарапайым қол және механикаландырылған құралдар
1-1 М Құрастыруға дайындық жұмыстарын: құрастыруға арналған бөлшектерді тазалау, сүрту, жуу, жинақтауды орындау
Қарапайым міндеттерді орындау үшін базалық дағдылар
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Электр өлшегіш аспаптарын құрастырушының қарапайым құралдары мен жабдықтары туралы базалық білімі
1-2 М Өлшегіш аспаптарының қарапайым схемаларын құрастыруды жүзеге асыру
Жұмыс жағдайының шарттарына сәйкес іс-әрекетті түзету, проблемаларды, оның себептерін анықтау және проблемаларды шешу
Ф 2
Қарапайым электр өлшегіш аспаптары, орташа күрделі электр өлшегіш құрылғылары
Слесарлық құралдар; дәнекерлеуіш; бақылау-өлшеу құралдары, бұрғылау, токарлік және фрезер білдектер
2-1 М Қарапайым электр өлшегіш аспаптарын құрастыру, механикалық және электрлік реттеу
Күрделі емес практикалық міндеттерді орындау үшін практикалық және танымдық дағдыларды қолдану
Қарапайым электр өлшегіш аппараттарды электрлі реттей, жинай білу
2-2 М Бақылау электр өлшегіш аспаптары мен қарапайым арнаулы қондырғыларды пайдалану
Нұсқаулықта берілген алгоритм бойынша іс-қимыл тәсілін таңдау және жұмыс жағдайының талаптарына байланысты іс-қимылды түзету
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 3
Орташа күрделі электр өлшегіш құрылғылары
Бақылау-өлшеу құралдары, дәнекерлеуіш
3-1 М Күрделі электр өлшегіш аспаптарды құрастыру, механикалық және электрлік реттеу және бөлшектеуді жүзеге асыру
Білімі мен практикалық тәжірибесі негізінде танымал іс-әрекеттер тәсілдерін таңдау
Кәсіби дайындық процесінде алынған практикалық-бағдарланған кәсіби білім
3-2 М Күрделі электр өлшегіш қондырғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану
Күрделі электр өлшегіш аспаптары мен бақылау-өлшегіш аспаптарын пайдалануды, арнайы кесетін құралдарды есептеу және дайындауды орындау контекстінде стандартты және біртипті практикалық міндеттерді, дағдыларды шеше білуі
Құралдар-жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсетудің негізгі қағидаттарын білу. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 4
Күрделі және аса күрделі электр өлшегіш құрылғылары
Бақылау-өлшеу құралдары, дәнекерлеуіш
4-1 М Электрөлшегіш аспаптарының аса күрделі тәжірибелік, эталонды және бірегей үлгілерін құрастыру, механикалық және электрлік реттеу және бөлшектеуді жүзеге асыру
Электр өлшегіш аспаптарының аса күрделі тәжірибелік, эталонды және бірегей үлгілерін құрастыру, механикалық және электрлік реттеу және бөлшектеуді жүзеге асыру кезінде практикалық және танымдық дағдылардың кең қатарын қолданады
Жұмыс процестері, рәсімдерді бақылау, сапа бойынша білімі. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
4-2 М Бөлшектерді өңдеудің, тораптар мен аспаптарды құрастырудың оңтайлы технологиялық кезектілігін таңдау; құрастыру кезінде сызба деректерін нақтылау
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау
Бөлшектерді өңдеу және тораптар мен құрылғыларды құрастырудың оңтайлы технологиялық кезектілігін таңдау бойынша білімі
8-кесте
8. "Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Электр машиналарының бөлшектері мен тораптары
Слесарлық құралдар
1-1 М Дайындық құрастыру жұмыстарын орындау
Қарапайым міндеттерді орындау үшін базалық дағдылар
Электр машиналары мен аппараттары құрастырушы еңбегінің заты туралы базалық білімі. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
Ф 2
Электр машиналарының тораптары мен бөлшектерінің қарапайым конструкциясы
Электр машиналарын, арнайы керек-жарақ құралдарын құрастырурдың электр және механикалық құралдары
2-1 М Машиналардың, төмен вольтті және жоғары вольтті аппараттар мен электр техникалық бұйымдардың қарапайым бөлшектерін, олар толық өзара ауыстырыла алатын кезде құрастыруды жүзеге асыру
Қарапайым міндеттерді орындау үшін негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдану
Электр техникасының негіздері. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары
2-2 М Жинақталған электр машиналары төмен вольтті және жоғары вольтті аппаратураларды механикалық және электрлік реттеуді жүзеге асыру
Жұмыс жағдайының талаптарына сәйкес іс-әрекеттерді түзету әдістерін таңдау
Қызмет көрсететін машиналар құрылғысы, жиналған электр машиналарын механикалық электрлік реттеу қағидаттары
Ф 3
Күрделі электр машиналары мен аппараттары, турбо- гидрогенераторлары
Электр машиналарды, дәнекерлеуіштерді құрастырудың электр және механикалық құралдары