1. Оборудование трубного производства
2. Дисциплина в соответствии с квалификацией специальности:
Для квалификации 100602 2 - Трубопрокатчик:
Горячая прокатка и прессование труб
Для квалификации 100605 2 - Волочильщик цветных металлов:
Холодная прокатка и волочение труб
3. Дисциплина в соответствии с квалификацией специальности:
Для квалификации 100602 2 - Трубопрокатчик:
Производство сварных труб
Для квалификации 100605 2 - Волочильщик цветных металлов:
Производство труб из цветных металлов и сплавов
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1006000 - Металлообработка (по видам)

1. Құбыр өндірісінің жабдығы
2. Мамандандырылуға сәйкес пән:
100602 2 - Құбыр құюшы біліктілігі үшін:
Құбырларды ыстықтай таптау және пресстеу
100605 2 - Түсті металл илеуші біліктілігі үшін:
Құбырларды салқындай таптау және созу
3. Мамандандырылуға сәйкес пән:
100602 2 - Құбыр құюшы біліктілігі үшін:
Дәнекерленген құбырларды өндіру
100605 2 - Түсті металл илеуші біліктілігі үшін:
Құбырларды түсті металдар және қорытпалардан өңдіру
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 166-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1006000 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)

Для квалификации: 100604 2 - Вальцовщик холодного металла - Технология производства листа
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 167
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1006000 - Металлообработка (по видам)

100604 2 - Салқын металл біліктеуші біліктілігі үшін:
Қаңылтыр өндіру технологиясы
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 167-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1006000 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)

288
ПА 00
- промежуточная аттестация
216
ОУПП 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
ИА 00
- итоговая аттестация: защита дипломного проекта
67
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации
400
Ф
Факультативные занятия
428
Всего:
6588
Форма завершения обучения: защита дипломного проекта
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 172
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1006000 - Металлообработка (по видам)»

288
АА 00
- аралық аттестаттау
216
КДДБ 00
- кәсіптік дайындығын бағалау деңгейі және біліктілігін беру
5
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
67
Міндетті оқудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
400
Ф
Факультативтік сабақтар
428
Барлығы:
6588
Оқуды бітіру саны: диплом жобасын қорғау
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 172-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1006000 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)

Квалификации: 100601 3 - Техник-технолог
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования.
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
1
2
4
5
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- государственный язык Республики Казахстан – казахский и русский языки;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
владеть навыками:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
Профессиональный казахский (рус.) язык с основами делопроизводства:
синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем). Профессиональное общение. Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
БК1
БК2
БК6
БК10
ПК8
ПК9
ОГД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- иностранный язык;
владеть:
- лексическим грамматическим минимумом, необходимым для чтения перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
БК1
БК2
БК6
БК10
ПК8
ПК9
ОГД 03
Общегуманитарные дисциплины
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен знать:
- основные исторические факты, даты, события и имена исторических и современных деятелей Казахстана; культуру народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития;
уметь:
- делать выводы о международной политической обстановке, процессах политического развития в Казахстане, его положения в современном мире;
История Казахстана

Біліктілігі: 100601 3 - Техник-технолог
Мамандандырылуы: «Металдарды қысыммен өңдеу
«Металдарды термиялық өңдеу»
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім беру базасында.
Пән циклдарының қысқартылған атауы
Пәндердің және кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Пәндердің және кәсіптік модулдер бөлімдердің атауы
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
білyi керек:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ және орыс тілдері;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясын;
дағдысын қалыптастырады:
- сауатты хат, сөздердің дұрыс жазылуы, сөзді синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекет тілінде қызметтік хат жазысу;
іскерлігі болу керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолданады, өзінің кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілдерінің білімін қолдану қабілеттілікті қолдану;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
Іс жүргізу негізімен кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеу өркендеуі. Мамандық терминалогиясы. Аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу. Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ10
КҚ8
КҚ9
ЖГП 02
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
білyi керек:
- шетел тілін;
дағдысын қалыптастырады:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды;
меңгереді:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолданады, өзінің кәсіби қызметінде шетел тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұхбаттасу.
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ10
КҚ8
КҚ9
ЖГП 03
Жалпы гуманитарлық пәндер
Пәндер циклын оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
білуi керек:
- Қазақстаның тарихи қазіргі қайраткерлердің тарихи шын, күндері, оқиға, аттары; Қазақстан елінің  мәдениеті және дамудың болашағы;
іскерлігі болу керек:
- халықаралық саясат туралы Қазақстанда саясат даму процестері туралы және қазіргі әлемде оның орны;
Казахстан тарихи

Квалификация: 100601 3 – Техник- технолог
Специализация: «Обработка металлов давлением»
СД 1.1
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- кристаллическое строение металлов, структурные несовершенства в реальных кристаллах, основные механизмы пластической деформации, структурные изменения при нагреве, основы теории разрушения;
уметь:
- производить металлографический анализ состояния материала, а также использовать полученные теоретические знания при выборе необходимого оборудования и технологии обработки металлов.
Металловедение:
Технология конструкционных материалов. Классификация материалов; их основные свойства, принципы выбора и использования. Кристаллизация расплавов; диаграммы состояния, типы структур материалов; фазовые превращения в сплавах. Механические и физические свойства, как показатели качества; стандартные испытания. Сплавы системы железо-углерод, цветных металлов. Порошковые, композиционные, аморфные материалы. Неметаллические материалы. Виды термической обработки. Гомогенизационный, рекристаллизационный и дорекристаллизационный отжиги. Отжиг для уменьшения остаточных напряжений. Отжиг второго рода сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов. Общие закономерности фазовых превращений в твердом состоянии. Закалка с полиморфным превращением, мартенситное и бейнитное превращения. Отпуск, закалка без полиморфного превращения, старение. Термомеханическая, химико-термическая обработки.
БК1
БК2
БК10
ПК5
ПК6
ПК8
СК3
СК4
СК6
СК7
СД 1.2
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- виды обработки металлов давлением, величины, характеризующие изменение размеров в процессе деформации, основные законы пластической деформации, виды смазки, применяемой для снижения сил трения;
- основные определения напряженного и деформированного состояния, основы тензорного исчисления, физические уравнения связи напряженного и деформированного состояния;
уметь:
- производить расчеты основных показателей пластической деформации;
- определять напряженно-деформированное состояние при различных способах деформирования;
должен владеть навыками:
- использования научной и технической литературы в целях совершенствования знаний по механизму пластической деформации, а также их практического применения;
- расчета энергосиловых параметров;
- определения напряженного и деформированного состояния в любой точке деформируемого тела.
Теория обработки металлов давлением:
Виды обработки металлов давлением. Контактное трение при обработке металлов давлением. Факторы, влияющие на величину контактного трения. Смазки. Общие положения пластической деформации: условие постоянства объема; механические схемы деформации; неравномерность деформаций при обработке металлов давлением. Усилие и работа деформации. Элементы теории разрушения. Сверхпластичность. Принципы разработки процессов обработки металлов давлением.
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
СК1
СК2

Біліктілігі: 100601 3 – Техник-технолог
Мамандандырылуы: «Металдарды қысыммен өңдеу»
АП 1.1
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металдардың кристалдық құрылымы, реалды кристалдардағы құрылымдық жетілмегендіктері, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теориясының негіздері;
меңгереді:
- материал күйінің металлографиялық талдауын жүргізуді, сонымен қатар қажетті жабдық пен металды өңдеу технологияларын таңдай кезінде алынған теориялық білімдерді қолдануды.
Металтану:
Конструкциялы материалдардың технологиясы. Материалдардың классификациясы; олардың негізгі қасиеттері, таңдау және пайдалану қағидалары.  Қорытпалардың кристалдануы; күй диаграммасы, материалдар құрылымының түрлері; қорытпалардағы фазалық түрленуі. Механикалық және физикалық қасиеттер сапа көрсеткіштері ретінде; стандартты сынаулар. Темір- көміртегі жүйесінің, түсті металдар қорытпалары. Ұнтақты, композициялы, аморфты материалдар. Металл емес материалдар. Термиялық өндеу түрлері. Гомогенизация, рекристалдану және реккристалдандыруға дейін жасыту. Қалдықты кернеуді төмендету үшін жасыту. Екінші ретті болаттарды, шойындарды; түсті металдар мен құймаларды  жасыту. Қатты күйдегі фазалық түрлендіру негіздерінің жалпы заңдылықтары. Полиморфты түрлендірумен шынықтыру; мартенситті, бейнитті түрлену. Босату, полиморфсіз түрлендірумен шынықтыру, ескіру. Термомеханикалық өндеу; химия-термиялық өндеу.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ5
КҚ6
КҚ8
АҚ3
АҚ4
АҚ6
АҚ7
АП 1.2
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металдарды қысыммен өңдеу түрлері, деформация үрдісі кезінде өлшемдерді сипаттайтын шамалар, пластикалық деформацияның негізгі заңдары, үйкеліс күштерін майлау түрлері;
- кернеулік және деформациялық күйдің негізгі анықтамалары, тензорлық есептеп шығару негіздері, кернеулік және деформациялық күй байланыстарының физикалық теңдеулері;
меңгереді:
- пластикалық деформацияның негізгі көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді;
- әр түрлі деформациялау тәсілдерінде кернеулік және деформациялық күйді анықтау;
дағдысын қалыптастырады:
- пластикалық деформация механизмі бойынша білімдерді жетілдіру мақсатында ғылыми және техникалық әдебиетті қолдану, сонымен қатар оларды іс жүзінде қолдану;
- энергокүштік параметрлерді есептеу;
- деформацияланатын дененің кез-келген нүктесінде кернеулік және деформациялық күйді анықтау.
Металдарды қысыммен өңдеу теориясы:
Металдарды қысыммен өңдеу түрлері. Металдарды қысыммен өңдеу кезіндегі түйісу үйкелісі. Түйісу үйкеліс шамасына әсер беретін факторлар. Майлау. Пластикалық деформацияның жалпы жағдайлары: көлем тұрақтылық шарты; деформацияның механикалық схемалары; металдарды қысыммен өңдеу кезінде деформация әркелкілігі. Деформация күші мен жұмысы. Бұзылу теориясының элементтері. Жоғары пластикалық. Металдарды қысыммен өңдеу процестерін жасау принциптері.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ4
КҚ5
АҚ1
АҚ2

СД 1.3
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основные определения процессов прокатки, классификацию способов и видов прокатки, основные задачи теории прокатки, основные величины, характеризующие очаг деформации, кинематику процесса прокатки;
- основные методики расчета технологических параметров;
- основные дефекты горячекатаного и холоднокатаного проката, о мерах по их предупреждению и устранению;
уметь:
- рассчитывать параметры очага деформации;
- выбирать рациональные режимы деформирования на станах горячей и холодной прокатки;
должен владеть навыками:
- расчета технологических параметров горячей и холодной прокатки.
Технология производства листа:
Общие понятия и определения. Классификация листовых станов для холодной прокатки. Технология производства холоднокатаных листов. Основы расчета режимов холодной прокатки. Особенности производства нержавеющей и электротехнической листовой стали. Холодная прокатка цветных металлов. Производство фольги. Валки станов холодной прокатки. Дефекты холоднокатаных листов и полос, их предотвращение.
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
СК1
СК2
СД 1.4
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: - основные методики расчета технологических параметров;
уметь:
- рассчитывать технологические параметры деформации;
- выбирать рациональные режимы деформирования на сортовых станах;
должен владеть навыками:
- расчета калибровок различных профилей.
Технология производства сортового проката и труб: Краткая характеристика производства сортового проката и труб. Виды продукции. Технология производства гнутых профилей. Калибровка валков и особенности процесса профилирования при производстве гнутых профилей. Технология производства периодических профилей, цельнокатаных колес и бандажей, шаров и ребристых труб, зубчатых колес и шестеренок. Технология производства бесшовных труб. Прокатка, прессование, волочение труб. Технология производства сварных труб. Отделка и контроль качества бесшовных и сварных труб и специальных профилей.
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
СК1
СК2
СД 1.5
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- технологический процесс ковки и штамповки;
- основные материалы для ковки и штамповки;
- влияние ковки и штамповки на качество металла;
- автоматизацию и механизацию процессов ковки и штамповки;
- о влиянии ковки и штамповки на структуру металла;
- основные способы ковки и штамповки;
- основные инструменты для ковки и штамповки;
- основное оборудование, применяемое для ковки и штамповки;
уметь:
- разрабатывать технологический процесс ковки и горячей штамповки;
- определять энергосиловые параметры ковки и штамповки;
- рассчитывать и выбирать оборудование для ковки и штамповки;
- выполнять расчеты укова, размеров заготовок.
Технология ковки и горячей штамповки:
Виды заготовок, используемых в кузнечном производстве и их выбор. Ковка. Виды операции ковки (основные и вспомогательные операции ковки). Разработки технологического процесса ковки и штамповки. Инструменты для ковки и штамповки. Горячая штамповка. Открытая и закрытая штамповка. Штамповка на прессах и молотах. Обрезка облоя. Правка, отделка и разделка исходных материалов для ковки и штамповки. Штамповка на горизонтально-ковочных машинах. Штамповка на винтовых и гидравлических прессах, на машинах специального назначения
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
СК1
СК2

АП 1.3
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
білуі қажет:
- таптау үрдістерінің негізгі анықтамаларын, таптау тәсілдері мен түрлерінің жіктелуін, таптау теориясының негізгі мәселелерін, деформация ауқымын сипаттайтын негізгі шамаларды, таптау үрдісінің кинематикасын;
- технологиялық параметрлерді есептеудің негізгі әдістемелері;
- ыстықтай және салқындай тапталған таптаманың негізгі ақауларын, олардың алдын ала ескерту және жою шараларын;
меңгереді:
- деформация ауқымының параметрлерін есептеуді;
- ыстықтай және салқындай таптау стандарында рационалды деформациялау режимдерін таңдауды;
дағдысын қалыптастырады:
- ыстықтай және салқындай таптаудың технологиялық параметрлерін есептеу.
Қаңылтырды өндіру технологиясы:
Жалпы ұғымдар мен анықтамалар. Салқындай таптау үшін қаңылтыр стандарының классификациясы. Салқындай тапталған қаңылтырлар өндіру технологиясы. Салқындай таптау режимдерін есептеу негіздері. Тоттанбайтын және электротехникалық қаңылтырлы болат өндіру ерекшеліктері. Түсті металдардың салқындай таптау. Фольга өндіру. Салқындай таптау стандарының біліктері. Салқындай тапталған қаңылтырлар мен жолақтардың ақаулары және оларды жою мен алдын-алу шаралары.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ4
КҚ5
КҚ7
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ8
АП 1.4
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- технологиялық параметрлерді есептеудің негізгі әдістемелерін;
меңгереді:
- деформацияның технологиялық параметрлерін есептеуді;
- сортты стандарда деформациялаудың рационалды режимдерін таңдау;
дағдысын қалыптастырады:
- әртүрлі профилдерді калибрлеуді есептеу.
Сортты таптама және құбырларды өндіру технологиясы:
Таптаманың түрлерін және құбырларды өндірудің қысқаша сипаттамасы. өнім түрлері. Иілген профилдерді өндіру технологиясы. Біліктерді калибрлеу және иілген профилдерді өндіру кезінде профилдеу процесінің ерекшеліктері. Периодты профилдерді, бүтін тапталған дөңгелектерді және бандаждарды, шарлар мен қабырғалы құбырларды, тісті дөңгелектерді және шестерняларды өндіру технологиясы. Тігіссіз құбырларды өндіру технологиясы. Құбырларды таптау, престеу, созу. Құбырларды өндіру технологиясы. Тігіссіз және пісіріп жалғанған құбырлар мен арнайы профилдерді  өңдеу және сапасын бақылау.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ4
КҚ5
КҚ7
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АП 1.5
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- соғудың және штамптаудың технологиялық үрдістерін;
- соғуға және штамптауға арналған негізгі материалдарды;
- соғу мен штамптаудың металл сапасына әсерін;
- соғу мен штамптау үрдістерін автоматтандыру және механикаландыруды;
- соғу мен штамптаудың металл құрылымына әсерін;
- соғу мен штамптаудың негізгі тәсілдерін;
- соғу мен штамптауға арналған негізгі аспаптар;
- соғу мен штамптауда қолданылатын негізгі жабдық;
меңгереді:
- соғу мен штамптаудың технологиялық үрдісін жасай;
- соғу мен штамптаудың энерго-күштік параметрлерін анықтай;
- соғу мен штамптауға арналған жабдықты есептей және таңдай;
- уков, дайындама өлшемін есептеуді орындай.
Соғу және ыстықтай штамптау технологиясы:
Ұсталық өндiрiсте, қолданылатын дайындамалардың түрi және оларды таңдау. Соғу. Соғу операциялардың түрлері (соғудың негізгі және қосалқы операциялары). Соғу және қалыптаудың технологиялық процесiн жасау. Соғу және қалыптау үшін құрылғылар. Ыстықтай қалыптау. Прессте және тоқпақта қалыптау. Ашық және жабық қалыптау. Кенерiктi кесу. Соғу және қалыптау үшін алғашқы материалдарды түзету, өңдеу және мүшелеу. Көлденең соғу машинасында қалыптау. Бұрамалы және гидравликалық престерде қалыптау.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ4
КҚ5
КҚ7
КҚ8
КҚ9
АҚ1

СД 1.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- технологические процессы листовой штамповки;
- формоизменяющие операции листовой штамповки;
- разделительные операции листовой штамповки;
- основное оборудование листовой штамповки;
- автоматизацию и механизацию листовой штамповки;
- прогрессивные технологии листовой штамповки;
- технологию холодной объемной штамповки;
уметь:
- разрабатывать технологический процесс;
- производить расчет размеров заготовок;
- проектировать штампы;
- выбирать оборудование;
- проводить проверочные расчеты деталей штампов.
Технология холодной штамповки:
Общая характеристика холодной штамповки и ее роль в отраслях промышленности. Классификация операций холодной штамповки. Материалы для холодной штамповки. Явления, происходящие в металле в результате штамповки. Штампуемость листового металла. Разделительные операции. Отрезка. Вырезка. Вырубка и пробивка Зачистка. Обрезка. Раскрой листового материала. Формоизменяющие операции. Гибка. Вытяжка. Отбортовка. Обжим. Раздача. Формовка. Правка. Комбинированная штамповка. Калибровка. Чеканка и клеймение. Редуцирование. Штамповка в мелкосерийном и единичном производстве. Штампы для листовой штамповки.
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
ПК7
ПК8
ПК9
СК1
СД 1.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- назначение и классификацию прокатных станов, основные расчетные параметры прокатных станов, основные типы прокатных станов, основное и вспомогательное оборудование прокатных станов;
уметь:
- производить проверочный расчет оборудования главной линии прокатного стана;
- организации планово- предупредительного ремонта;
должен владеть навыками:
- технической эксплуатации и обслуживания прокатного и волочильного оборудования.
Оборудование прокатных цехов:
Назначение и классификация прокатных станов. Основные параметры прокатных станов. Кинематика процесса прокатки. Давление металла на валки. Направление сил, действующих на валки. Момент и мощность прокатки. Основные типы прокатных станов. Рабочие клети и их привод. Машины и механизмы для перемещения слитков и проката. Ножницы и дисковые пилы. Правильные машины и прессы. Моталки и разматыватели. Машины и агрегаты для зачистки, клейменения, резки, укладки, упаковки и обвязки проката. Агрегаты травления и покрытия полос. Агрегаты термической обработки и ускоренного охлаждения проката. Перспективы развития прокатных станов
БК1
БК2
БК10
ПК1
ПК2
ПК4
ПК8
ПК9
СК1
СК8
СК9
СД 1.8
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- классификацию машин, их схемы и конструкции;
уметь:
- производить расчеты основных узлов и вести прокатку на прочность и жесткость;
должен владеть навыками:
- производить выбор оборудования для изготовления конкретной продукции.
Оборудование кузнечно-штамповочных цехов: Принцип действия и классификация кузнечно-штамповочных машин. Молоты. Паровоздушные молоты. Приводные молоты. Высокоскоростные молоты. Фундаменты молотов. Гидравлические прессы. Принцип действия и классификация гидравлических прессов. Гидравлический привод. Типовые конструкции узлов гидропривода. Гидравлические прессы с насосно-безаккумуляторным приводом. Гидравлические прессы с мультипликаторным приводом. Упругие деформации и гидравлический удар в гидравлических прессах. Типовые конструкции узлов гидравлических прессов. Винтовые прессы. Винтовые фрикционные прессы. Электровинтовые прессы. Механические прессы. Кривошипные прессы. Исполнительные механизмы. Узлы и детали кривошипных прессов. Ползуны. Шатуны. Кривошипные валы. Зубчатые передачи. Муфты. Тормоза. Станины. Вспомогательные узлы прессов. Энергетика кривошипных прессов. Ротационные машины. Ротационно-ковочные и радиально-обжимные машины.
БК1
БК2
БК10
ПК1
ПК2
ПК4
ПК8
ПК9
СК1
СК8
СК9

АП 1.6
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- қаңылтырлы штамптаудың технологиялық үрдістерін;
- қаңылтырлы штамптаудың пішін өзгерту операцияларын;
- қаңылтырлы штамптаудың бөлу операцияларын;
- қаңылтырлы штамптаудың негізгі жабдығын;
- қаңылтырлы штамптауды автоматтандыру және механикаландыруды;
- қаңылтырлы штамптаудың прогрессивті технологияларын;
- салқындай көлемдік штамптау технологиясын;
меңгереді:
- технологиялық үрдістерді жасау;
- дайындама өлшемдеріне есептеу жүргізуді;
- штамптарды жобалау;
- жабдықты таңдау;
- штамп бөлшектерін тексеру есептеулерін жүргізу.
Салқындай штамптау технологиясы:
Салқындай қалыптаудың негiзгi сипаттамасы және оның өнеркәсiп саласындағы мәнi. Салқындай қалыптау операцияларын топтау. Салқындай қалыптау материалдары, қалыптау нәтежесiнде металда пайда болатын құбылыс. Қаңылтыр металдың штампталу қабілеті. Бөлу операциялары. Кесiп алу. Ою. Кесу және тесу. Тазарту. Қию. Қанылтырлы металды пiшу. Пiшiн өзгертетiң операциялар. Ию. Кермелеу. Көмкеру. Жаншу. Кеңейту. Қарамалау. Түзету. Көпоперациялы қалыптау. Мөлшерлеу. Безеулеу және таңбалау. Жеңiлдету. Шағын-сериялы және жеке өндiрiстегi қалыптау. Қаңылтырды қалыптауда пайдаланалынатын қалыптар.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ4
КҚ5
КҚ7
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АП 1.7
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- таптау стандарының тағайындалуы мен жіктелуі, таптау стандарының есептеу параметрлері, таптау стандарының негізгі үлгілері, таптау стандарының негізгі және қосымша жабдығы;
меңгереді:
- таптау станының бас желісіндегі жабдықтың тексеру есептеуін жүргізу;
- жоспарлы-алдын-алу жөндеулерді ұйымдастыру;
дағдысын қалыптастырады:
- таптау және созу жабдығын техникалық пайдалану және қызмет көрсету.
Таптау цехтарының жабдығы:
Таптау стандарының тағайындалуы мен жіктелуі. Таптау стандарының негізгі параметрлері. Таптау процесінің кинематикасы. Біліктерге металдың қысым түсіруі. Біліктерге әсер ететін күш бағыттары. Таптау моменті мен қуаты. Таптау стандарының негізгі үлгілері. Жұмыс клеттері және олардың жетектері. Құймалар мен таптамаларды орын ауыстыруға арналған машиналар мен механизмдер. Дискілі аралар мен қайшылар. Түзету машиналар мен престер. Орағыштар мен тарқатқыштар. Таптаманы тазалау, таңбалау, кесу, жинақтау, орау және байлауға арналған машиналар мен агрегаттар. Жолақтарды химилық өңдеу мен қаптау агрегаттары. Таптаманы термиялық өндеу мен жылдамдатып салқындату агрегаттары. Таптау стандарының даму болашағы.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ1
КҚ2
КҚ4
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АҚ8
АҚ9
АП 1.8
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- машиналардың жіктелуін, олардың сүлбелері мен конструкциясын;
меңгереді:
- негізгі буындардың есептеуін жүргізу және таптауды беріктік пен қатаңдыққа жүргізу;
дағдысын қалыптастырады:
- нақты өнімді дайындау үшін жабдықты таңдауды жүргізу.
Ұсталық-штамптау цехтарының жабдығы:
Ұсталау-штамптау машиналарының әсер ету принципi және топтасуы. Шақпақтар. Ауа-булы шақпақ. Жетектi шақпақ. Жоғары жылдамдықты шақпақ. Шақпақтың iргетасы. Гидравликалық  пресс. Гидравликалық престердің әсер ету принципi және топтасуы. Гидравликалық жетек.  Гидрожетек тiзiлiмiнiң үлгілік құрылымы. Аккумуляторсыз сорғы жетегi бар гидравликалық пресс. Гидравликалық пресс гидравликалық соққы және серпiмдi деформация. Гидравликалық престердің тiзiлiмiнiң үлгілік құрылымы. Бұрама пресс. Үйкелiстi бұрама пресс. Электрбұрама пресс. Механикалық престер. Кривошипті пресс. Орындаушы механизмдер. Кривошипті престердің тетiгi және тiзiлiмi. Сырғақтар. Бұлғақтар. кривошипті бiлiк. Тiстi берiлiс. Жалғастырғыш. Тежеуiш. Тұғырлар. Престің қосалқы тiзiлiмдерi. Кривошипті пресстің энергетиқасы. Айналмалы машиналар. Айналмалы-усталау және радиаль-сығу машиналары.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ1
КҚ2
КҚ4
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АҚ8
АҚ9

СД 1.9
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- типы и конструкции нагревательных и горелочных устройств, применяемых в металлургии;
- сущность процесса горения различных видов топлива, применяемых в металлургии;
- способы нагрева и охлаждения металла;
- методы повышения эффективности работы промышленных печей;
- технологические процессы горячей обработки металлов давлением;
уметь:
- правильно выбрать и назначить режимы нагрева и охлаждения металла;
- выбирать режимы времени нагрева;
- рассчитывать нагревательные (горелочные) устройства;
- рассчитывать горение топлива.
Нагревательные устройства и печи:
Тепловые процессы при производстве и обработке металлов и применение закономерностей технической термодинамики, механики жидкостей и газов, тепло - и массообмена для анализа и расчета. Развитие теории и методов нагрева кузнечных заготовок и слитков. Топливо и его сжигание. Основы тепло передачи в печах. Нагрев и охлаждение металла. Основные конструкции пламенных печей и способы повышения эффективности их работы.
БК1
БК2
БК10
ПК1
ПК2
ПК4
ПК8
ПК9
СК1
СК8
СК9
СД 1.10
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: - организацию планирования на предприятиях в условиях рынка, планирование труда и заработной платы, оперативно-производственное планирование, сетевые методы планирования и управления;
уметь:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
должен владеть навыками:
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК1
БК2
БК10
ПК4
ПК5
СК1
СК2
СД 1.11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы организации службы контроля охраны труда, законодательные и нормативные акты по охране труда, метеорологические условия производственной среды;
- общие вопросы техники безопасности;
- технику безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов;
уметь:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
должен владеть навыками:
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности:
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрыво-опасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
БК1-БК10
ПК7
ПК8
ПК9
СК12
СД 02
Специальные дисциплины

АП 1.9
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металлургияда қолданылатын қыздыру және жандырғыш құрылғыларының үлгілері мен конструкциясы;
- металлургияда қолданылатын әрүрлі отын түрлерінің жану үрдісінің мәні;
- металды қыздыру және салқындату тәсілдері;
- өнеркәсіптік пештердің жұмыс тиімділігін жоғарылату әдістері;
- металдарды қысыммен ыстықтай өңдеу үрдістері;
меңгереді:
- металды қыздыру және салқындату режимдерін дұрыс таңдау және тағайындау;
- қыздыру уақытының режимін таңдау;
- қыздыру (жандырғыш) құрылғыларын есептеу;
- отынның жауын есептеу.
Қыздыру құрылғылары мен пештер:
Металдарды өндiру мен өңдеу кездерiндегi жылу процестерi және оларды талдау мен есептеуге техникалық термодинамика, сұйықтар мен газдардың механикасы, жылу және масса алмасу заңдылықтарын қолдану, отын және оны жағу, отқа төзiмдi және жылу оқшаулайтын материалдар; туынды энергия қорларын пайдалану тәсiлдерi мен құрылғылары, отынды жағу мен туынды энергия қорларын қайта пайдаланудың экологиялық аспектiлерi; қара және түстi металлургия өндiрiсiнде қолданыҒлатын пештердiң конструкциясы.
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ1
КҚ2
КҚ4
КҚ8
КҚ9
АҚ1
АҚ8
АҚ9
АП 1.10
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- нарық жағдайларында кәсіп-орынды жоспарлауды ұйымдастыру, еңбек және еңбек ақыны жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлау, жоспарлаудың және басқарудың тораптық әдістері;
меңгереді:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
дағдысын қалыптастырады:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер.
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау:
Салалардың кәсіпорындарының нарық жүйесінің қатынастарында. Менеджмент. Басқарудың негізгі әдістері мен қағидаттары. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Сала кәсіпорындарының капиталдық салымдар мен капиталдық құрылысы. Қосымша және негізгі өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Салалардың кәсіпорындарындағы техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарындағы еңбек ақы төлеуін ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайларындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік шаруашылық қызметін есептеу мен талдау негіздері.
БҚ1-
БҚ10
КҚ8
КҚ9
АҚ11
АП 1.11
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- еңбекті қорғау қызметін ұйымдастыру негіздерін, еңбекті қорғау заңды және нормативті актілерін, өндірістік ортаның метеорологиялық шартын;
- техника қауіпсіздігінің жалпы мәселелерін;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықта жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
меңгереді:
- жарақаттануды болдырмайтын және қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерін жоюшы тәсілдерді, шараларды және құралдарды білікті іздеу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды;
- қауіпсіздік және еңбекті қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
дағдысын қалыптастырады:
- өндірістік апат нәтижесінде жәбірленген адамға бірінші көмекті көрсету.
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі:
Еңбек қорғаудың пәні, құрама бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, арналуы, мәні, терминдері, анықтамалары. Кәсіпорындағы еңбек қорғау жағдайына бақылау жүргізу қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша заңдылық және нормативтік кесімдері. Еңбекті қорғау бойынша жұмыскерлерді оқыту. Жарақаттану және кәсібі аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары. Өндірістік жарық беру, оның мөлшерленуі, есебі. Өндірістік шу, дірілдеу, адамға әсер ету, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылу жану қауіптіліктер бойынша өндірістік бөлімелердің бөлінуі, өрт жарылу қауіпті бөлмелердің жабдықтары. Ғимараттар мен құрылымдарын найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы жүргізілетін шаралар.
БҚ1-
БҚ10
КҚ7
КҚ8
КҚ9
АҚ12
АП 02
Арнайы пәндер

Квалификация: 100601 3 – Техник- технолог
Специализация: «Термическая обработка металлов»
СД 2.1
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы процессов кристаллизации, структурообразования, диаграммы состояния сплавов, методы исследования;
уметь:
- анализировать макро- и микроструктуру;
владеть навыками:
- исследования макро- и микроструктуры металлов и сплавов на их основе.
Металловедение:
Строение и кристаллизация металлов. Деформация и разрушение металлов Механические свойства металлов. Основы теории сплавов. Строение железоуглеродистых сплавов. Легирующие элементы в стали. Классификация сталей. Маркировка. Конструкционные стали и сплавы. Инструментальные стали и твердые сплавы. Стали и сплавы с особыми физическими свойствами. Тугоплавкие металлы и их сплавы.
ПК2.1
ПК2.6
СК2.1
СД 2.2
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- кристаллическое строение металлов и структурные несовершенства в реальных кристаллах;
уметь:
- выполнять расчеты и построения относительно кристаллического строения металлов;
владеть навыками:
- методиками определения характеристик кристаллического строения металлов.
Основы теории строения металлов:
Теория строения металлов – базовая дисциплина в подготовке специалистов технологов по металловедению и термической обработке. Общие сведения об атомно-кристаллическом строении материалов. Кристаллические фазы. Типы кристаллических решеток различных фаз. Строение реальных кристаллов металла. Дефекты кристаллического строения металлов: точечные, линейные и поверхностные. Изменение структуры металлов в твердом состоянии. Возможности достижения высокой прочности материалов.
ПК2.1
ПК2.6
СК2.1
СК2.4
СД 2.3
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы упругой, пластической деформации и разрушения, основные методы механических испытаний;
уметь:
- выполнять расчеты по определению основных характеристик механических свойств металлов, проводить стандартные испытания;
владеть навыками:
- методиками определения основных характеристик механических свойств металлов.
Механические свойства металлов:
История развития методов механических испытаний и способов оценки механических свойств. Напряженное и деформированное состояние металлов. Упругость и виды пластической деформации: скольжение, двойникование. Типы разрушения металлов: хрупкое и вязкое. Классификация методов и оборудования механических испытаний металлов. Классификация методов и оборудования технологических испытаний металлов.
ПК2.1
ПК2.6
СК2.1
СК2.4
СК2.5
СД 2.4
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основы фазовых превращений при нагреве и охлаждении металлов и сплавов, о структурообразовании после термической обработки;
уметь:
- разрабатывать технологию термической обработки изделия и выполнять основные операции термообработки;
владеть навыками:
- разработки наиболее эффективного технологического процесса термообработки.
Технология термической обработки металлов и сплавов:
Общие принципы технологических процессов термообработки. Обоснование выбора технологии в зависимости от характера изделий, требования к свойствам, масштабов производства. Организация контроля термообработки. Теплотехнические основы нагрева и охлаждения стали при термообработки. Классификация и регулирование контролируемых атмосфер. Охлаждение в средах. Основы технологии химико-термической обработки: цементация, нитроцементация, азотирование, диффузионное насыщение металлами и неметаллами. Технология термообработки сортового проката общего назначения, железнодорожных колес и рельсов, труб, проволоки, шестерен, деталей подшипников качения, пружин и рессор, штампов для холодного и горячего деформирования, режущих инструментов.
ПК2.1
ПК2.6
СК2.1
СК2.2
СК2.3
СК2.4
СК2.5
СК2.6
СД 2.5
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- электронное строение металлов и его связь с электрическими, магнитными и теплопроводными свойствами
уметь:
- выполнять расчеты по определению основных характеристик физических свойств металлов;
владеть навыками:
- методиками определения основных характеристик физических свойств.
Физические свойства металлов:
Классификация физических свойств. Диффузия в металлах и сплавах. Тепловые свойства металлов: теплоемкость, теплопроводность. Коэффициент теплового расширения. Термоэлектрические явления в металлах. Дифференциальная и простая термопары. Электрические свойства металлов. Металлы и сплавы для изготовления элементов сопротивления, нагревательных приборов и проводников электрического тока. Ферримагнитные свойства. Методы и аппаратура измерения физических свойств.
ПК2.1
ПК2.6
СК2.1
СК2.4
СК2.5
СД 2.6
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- основное и вспомогательное оборудование, их маркировку, технические данные;
уметь:
- выбирать основное, дополнительное и вспомогательное оборудование для проведения операций термической обработки изделий;
владеть навыками:
- определение оптимальных и рациональных технологических режимов работы оборудования.
Оборудование для термической обработки: Основное оборудование термических цехов: печи непрерывного, периодического действия, для нагрева в кипящем слое. Установки для поверхностного нагрева. Назначение, устройства и характеристики. Оборудование для охлаждения. Дополнительное и вспомогательное оборудования. Установки для контролируемых атмосфер. Подъемно-транспортное оборудование. Промышленные роботы и термические агрегаты. Эксплуатация термического оборудования. Основы проектирование термических цехов
ПК1
ПК2
ПК4
ПК8
ПК9
СК2.2
СК2.3
СК2.5
СД 2.7
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать:
- общие положения экономической теории, организации и планирования производства;
уметь:
- выполнять экономические расчеты составления технико-экономических обоснований и сметной документации.
владеть навыками:
- выбора рациональных способов защиты и порядка действия коллектива (цеха, отделения, участка) при работе и в чрезвычайных ситуациях.
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
ПК8
ПК9
СК2.7

Біліктілігі: 100601 3 – Техник-  технолог
Мамандандырылуы: «Металдарды термиялық өңдеу»
АП 2.1
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- кристалдану үрдістерінің, құрылым түзілу, қорытпалардың диаграмма, зерттеу әдістерінің негіздерін;
меңгереді:
- макро- және микроқұрылымды талдап жіктеу;
дағдысын қалыптастырады:
- металдар мен олардың негізіндегі қорытпалардың макро- және микроқұрылымын зерттеу.
Металтану:
Металдардың құрылымы және кристаллизациясы. Металдардың деформациясы және қирату. Металдардың механикалық қасиеттері. Қорытпалардың негізгі теориясы. Темір-көміртегі қорытпаларының құрылымы. Болатын легірленген элементтері. Болат классификациясы. Маркалау. Конструкциялық болат пен қорытпа. Аспаты болат және қатты қорытпалар. Болатжәне қорытпалар ерекше физикалық қасиеттермен . Баяу балқитын металдар және олардың қорытпалары.
КҚ2.1
КҚ2.6
АҚ2.1
АП 2.2
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металдардың кристалдық құрылымы және реалды  кристалдардағы құрылымыдық жетілмегендіктер;
меңгереді:
- металдың кристалдық құрылымына байланысты есептеулер мен құрастыруларды орындай;
дағдысын қалыптастырады:
- металдардың кристалдық құрылым сипаттамасын анықтау әдістемелер.
Металдардың құрылуының теория негіздері:
Металдар құрамының теориясы – метал тану мен термиялық өндеу бойынша технолог мамандарын дайындаудың базалық пәндері. Материалдардың атомды-кристалдық құрамы тұралы жалпы мағлуматтар. Кристалды фазалар. Әр түрлі кристалды кестелердің түрлері. Металдың нақты кристалдарының құрамы. Металдың кристалды құрамдарының ақаулары: нүктелі, сызықтық және беттік. Металдардың қатты жағдайдағы құрылымының өзгеруі. Материалдардың жоғары беріктігіне жету мүмкіншіліктері.
КҚ2.1
КҚ2.6
АҚ2.1
АҚ2.4
АП 2.3
Кәсіптік модулді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- серпімді, палстикалық деформацияның негізі және бұзылу, механикалық сынақтың негізгі әдісін;
меңгереді:
- металдардың механикалық қасиетінің негізгі сипаттамасын анықтау бойынша есепті орындауды, стандартты сынақ жүргізуді
дағдысын қалыптастырады:
- металдардың механикалық қасиетінің негізгі сипаттамасын анықтау әдістемелі.
Металдардың механикалық қасиеттері:
Механикалық зерттеу тәсілдері мен механикалық қасиеттерін бағалау әдістерінің даму тарихы. Металдардың кернеулі және пішіні өзгеру күйі. Серпімділік және пластикалық пішіні өзгеру: сырғанау, екілік. Металдардың бұзылу түрлері: нәзіктік және тұтқырлы. Топтастыру тәсілдері және металдарды механикалық зерттеу жабдықтары. Топтастыру тәсілдері және металадрды технологиялық зерттеу тәсілдері.
КҚ2.1
КҚ2.6
АҚ2.1
АҚ2.4
АҚ2.5
АП 2.4
Кәсіптік модулді оқып үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металдарды және қорытпаларды қыздыру және салқындату кезінде фазалық айналдыру негізін, термиялық өңдеуден кейін құрылымы пайда болуын;
меңгереді:
- бұйымды термиялық өңдеу технологиясын жасау және негізгі операцияларды орындау;
дағдысын қалыптастырады:
- термиялық өңдеудің ең тиімді технологиялық процесті жасау.
Металдарды және қорытпаларды термиялық өңдеудің технологиясы:
Термиялық өңдеудің технологиялық үрдістерінің жалпы қағидаттары. Өнімдердің сипатына, құрамдылық талаптарына, өндіріс масштабына қарасты технологияны таңдау негіздері. Термиялық өңдеудің бақылауын ұйымдастыру. Термиялық өңдеу кезінде болаттың қыздыру және салқындату технологиялық негіздері. Бақыланатын атмосфераларын реттеу және топтау. Орталардағы салқындату. Химия-термиялық өңдеу технологиясының негіздері: цементтеу, нитроцементтеу, азоттандыру, металдармен және бейметалдарымен диффузиялық толтыру. Жалпы түрде қажетті сортты таптаудың, темір жол дөңгелектері мен рельстерін, құбырларын, шестерняларын, қозғалыс подшипниктерінің детальдарын, серіппелер мен рессорларын, ыстықтай және суықтай пішін өзгерту үшін штамптарын, кесу аспаптарын термиялық өңдеу технологиясы.
КҚ2.1
КҚ2.6
АҚ2.1
АҚ2.2
АҚ2.3
АҚ2.4
АҚ2.5
АҚ2.6
АП 2.5
Кәсіптік модулді оқып үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- металдардың электронды құрылу және оның байланысы электр тоғымен, магниттік және жылу өткізгіштік қасиеттермен
меңгереді:
- металдардың физикалық қасиеттерінің негізгі сипаттамасын анықтау бойынша есепті орындау;
дағдысын қалыптастырады:
- физикалық қасиеттерінің негізгі сипаттамасын анықтау әдістемесі.
Металдардың физикалық қасиеттері:
Физикалық қасиеттерін топтастыру. Металдар мен қорытпалардағы диффузия. Металдардың жылулық қасиеттері:жылу сыйымдылық, жылу өткізгіштік. Жылулық кеңею коэффициенті. Металдардағы термоэлектрлік құбылыстар. Дифференциалды және жай термопаралар. Металдардың электрлік қасиеттері. Қарсылыс элементерін, қыздыру аспатары мен эленктрлы ток өткізгіштер үшін металдар мен қорытпалар. Феромагниттік қасиеттер. Физикалық қасиеттерін өлшеу әдістері мен аспаптар.
КҚ2.1
КҚ2.6
АҚ2.1
АҚ2.4
АҚ2.5
АП 2.6
Кәсіптік модулді оқып үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- негізгі және қосалқы жабдықтарын, оларды маркалау, техникалық берілгендерді;
меңгереді:
- бұйымды термиялық өңдеу операциясын өткізуге арналған негізгі, қосымша және қосалқы жабдықтарын таңдау;
дағдысын қалыптастырады:
- жабдықтың жұмыс істеудің қолайлы және рационалды технологиялық режимдерін анықтау.
Термиялық өңдеуге арналған жабдық:
Термиялық цехтардың негізгі жабдықтары: қайнаған қабатта шектегінде қыздыруға үшін арналған үздіксіз және мезгілді әрекеттегі пештер. Беттік қыздыруға үшін арналған қондырғылар. Тағайындалу құрылғысы және сипататмасы. Салқындатуға арналған жабдықтар. Қосымша және қосалқы жабдықтар. Бақылау атмосфералары үшін қондырғылар. Көтеру-транспорттық жабдықтар. өндірістік жұмыстары мен термиялық агрегаттары. Термиялық жабдықтарын пайдаландыру. Термиялық цехтарын жобаландыру негіздері.
КҚ1
КҚ2
КҚ4
КҚ8
КҚ9
АҚ2.2
АҚ2.3
АҚ2.5
АП 2.7
Кәсіптік модулді оқып үйрену нәтижесінде білім алушы:
біледі:
- экономикалық теориясының жалпы жағдайын, ұйымдастыру және өндірісті жоспарлау;
меңгереді:
- техника-экономикалық негіздемені құрудың экономикалық есебін және смета құжаттарын орындау.
дағдысын қалыптастырады:
- жұмыс істеу кезінде және төтенше жағдайда коллективті (цехтін, бөлімнің, участоктін) әрекетік тәртібінің және қорғаудың рационалды әдістерін таңдау.
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау:
Салалар кәсіпорындары нарықтық қатынастар жүйесінде. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері мен әдістері. Маркетинг. Салалар кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Салалар кәсіпорындарының капиталдық салымдары мен капиталдық құрылысы. Негізгі және қосалқы өндірісін ұйымдастыру. Ғылыми еңбекті ұйымдастыру. Салалар кәсіпорындарында техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімдері. Салалар өндірісінде еңбек ақы төлеу. Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Салалар кәсіпорындарында жоспар ұйымдастыру. Салалар кәсіпорындардың өндірістік-шаруашылық қызметінің талдау мен есеп жүргізу негіздері.
КК8
КҚ9
АҚ2.7

4320
К
Консультации
240
1,2,3
1,2,3,4,5,6
Ф
Факультативные занятия
200
1,2,3
1,2,3,4,5,6
Всего:
4760
Итоговая аттестация проводится в форме государственных экзаменов по следующим дисциплинам:
для квалификации 101301 2 «Наладчик автоматических линий и агрегатных станков»:
Технология наладки автоматических линий и агрегатов
Токарные станки и работы выполняемые на них
Фрезерные станки и работы выполняемые на них
для квалификации 101302 2 «Наладчик автоматов и полуавтоматов»:
Наладка автоматов и полуавтоматов
Сведения о механизмах и деталях машин
Общие сведения о наладке
для квалификации 101303 2 «Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением»:
Технология наладки станков и манипуляторов с программным управлением
Технология слесарных и слесарно-сборочных работ
Общие сведения о наладке
для квалификации 101304 2 «Наладчик шлифовальных станков»:
Основные узлы и механизмы шлифовальных станков
Электрооборудование шлифовальных станков
Технология наладки шлифовальных станков
для квалификации 101305 2 «Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики»:
Электромонтажные работы
Наладка и испытание контрольно-измерительных приборов и элементов автоматики
Технология слесарных и слесарно-сборочных работ
для квалификации 101306 2 «Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике»:
Электромонтажные работы
Ремонт, сборка и регулировка контрольно-измерительных приборов и элементов автоматики
Технология слесарных и слесарно-сборочных работ
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 175
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение
Специальность: 1013000 – Механообработка, контрольно-измерительные
приборы и автоматика в промышленности
Квалификации:
101301 2 - Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
101302 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов
101303 2 - Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением
101304 2 - Наладчик шлифовальных станков
101305 2 - Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
101306 2 - Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Форма обучения: очная

4320
К
Консультациялар
340
1,2,3
1,2,3,4,5,6
Ф
Факультативтік сабақтар
300
1,2,3
1,2,3,4,5,6
Барлығы:
4960
Қорытынды аттестаттау біліктіліктер бойынша келесі пәндерден мемлекеттік емтихан тапсыру түрінде жүргізіледі:
101301 2 «Автоматты желілер мен агрегаттық станоктарды реттеуші» біліктілігі: токарь станоктары және онымен жұмыс істеу, фрезерлік станоктар және олармен атқарылатын жұмыстар, автоматты желілер мен агрегатты станоктарды жөндеу.
101302 2 «Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші» біліктілігі: автоматты және жартылай автоматты жөндеуші, механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы мәліметтер, жөндеу жұмыстарына дайындық туралы жалпы мәлімет.
101303 2 «Станоктарды және программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші» біліктілігі: программалап басқарылатын манипуляторлы станоктарды баптау технологиясы, слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары технологиясы, жөндеу жұмыстарына дайындық туралы жалпы мәлімет.
101304 2 «Әрлеу станоктарын реттеуші» біліктілігі: тегістеу станоктарының негізгі бөліктері мен механизмдері, тегістеу станоктарының электр жабдықтары, тегістеу станоктарын жөндеу технологиясы.
101305 2 «Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші» біліктілігі: электромонтажды жұмыстар, автоматика элементтері мен бақылау-өлшеу құралдарын баптау және сынау, слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары технологиясы.
101306 2 «Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша дәнекерлеуші» біліктілігі: электромонтаждық жұмыстар, автоматика элементтері мен бақылау-өлшеу құралдарын реттеу, құрастыру және жөндеу, слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары технологиясы.
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 175-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау Мамандығы: 1013000 – «Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өнеркәсіптегі автоматика» мамандығы бойынша
Біліктілігі:
101301 2 - Автоматты желілер мен агрегаттық станоктарды реттеуші
101302 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші
101303 2 - Станоктарды және программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші
101304 2 - Әрлеу станоктарын реттеуші
101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші
101306 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша дәнекерлеуші
Оқыту түрі: күндізгі

144
ИА 00
итоговой аттестации
67
ОУППК 00
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Итого:
10
4320
1800
2450
70
2,3,4
3,4,5,6,7,8
23
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 178
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательной учебной программы по уровням
технического и профессионального образования
1.1 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1013000 – «Механообработка, контрольно-измерительные приборы и
автоматика в промышленности» (повышенный уровень)

144
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ 00
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
қорытынды:
10 4320 1800 2450 70 2,3,4 3,4,5,6,7,8 23
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік әндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 178-қосымша
ТЕХНИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІПТІК БІЛІМ ДЕҢГЕЙІ БОЙЫНША БІЛІМ ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
1.1 1013000 – «Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өнеркәсіптегі автоматика» (жоғары деңгей) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім оқу бағдарламасының құрылымы

1.2 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1013000 – «Механообработка, контрольно-измерительные приборы и
автоматика в промышленности» (повышенный уровень)
Срок обучения: 1 год 10 месяцев
Сокращенное наименование дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения;
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
БК6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности;
уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
БК7
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причины национально-освободительных восстаний и движений;
- сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале XX в.;
- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития «Казахстан 2030»;
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- доказывать отличия социалистического и капиталистического строя;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
- анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрывать роль и вклад Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
- раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале XX в.
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;

АҚ 1 АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5 АҚ 6
АҚ 7 АҚ 8
ӨО 00
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1.2     1013000 – «Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өнеркәсіптегі автоматика» (жоғары деңгей) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің және кәсіптік модульдердің оқу циклдары
Пәндер мен кәсіптік модуль тарауларының атаулары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер модулі
ЖГП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі (оқу тілі қазақ (орыс) тілі емес топтарда):
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ 6
ЖГП 02
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
орындай алуы тиіс:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
Кәсіби шетел тілі:
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ 7
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясын;
көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихтағы ролі мен қосқан үлесін;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің бастауын, құрылуын және дамуын;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуын, жаулап алуын, отарлау процесін;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептерін;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламасының мәнін;
- 20-30  жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайын;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдарын;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының салдарын;
- Қазақстанның көпұлттылығының себебін;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептерін;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық саяси реформаларын және олардың нәтижелерін;
- Қазақстан 2030 даму бағдарламасын;
орындай алуы тиіс:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- көшпелі мал шаруашылығының шығу себебін ашуды;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттауды;
- Қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттауды;
- капиталистік және социалистік құрылыстың айырмашылығын дәлелдеуді;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттауды:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беруді;
- қазіргі кезеңдегі тарихи деректерді жан-жақты және сыни талдауды;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдауды;
- жаңа экономикалық саясат, ұжымдастыру, индустрияландыру саясаттарының мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этно-демографиялық жағдайды талдауды;
- Қазақ диаспорасының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның ролі мен қосқан үлесін;
- XX ғасырдың басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәнін ашуды;
- капиталистік және социалистік құрылыстың ерекшеліктерін анықтауды
Қазақстан тарихы:
мектептегі жалпыға бірдей білім беру курстары;
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңіндегі атқарған ролі;

Срок обучения: 3 года 10 месяцев
Сокращенное наименование дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения;
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
БК1
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности;
уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
БК1
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
уметь:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
Физическая культура:
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
БК1
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности культуры древней Азии
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің және кәсіптік модульдердің оқу циклдары
Пәндер мен кәсіптік модуль тарауларының атаулары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
БҚ1
ЖГП 02
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
орындай алуы тиіс:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
Кәсіби шетел тілі:
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ1
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
істеуі керек:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі  және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
БҚ1
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- Орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
орындай алуы тиіс:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді.
Мәдениеттану
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

Общепрофессиональные дисциплины Квалификация: 101403 2 - Слесарь -ремонтник
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и методику составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 5,6,7 ПК 4
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные требования ГОСТ, ЕСКД, ЕСТД законы, методы и основы начертательной геометрии;
- законы, методы и основы машиностроительного черчения и инженерной графики;
- чтение и построение машиностроительных чертежей;
уметь:
- читать чертежи общего вида;
- выполнять эскизы рабочих чертежей и рисунков изделий из металла, узлов машин, оборудования и их деталей.
Чтение чертежей
Геометрическое черчение;
геометрические построения и вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение;
правила разработки и оформления конструкторской документации;
машиностроительное черчение;
средства инженерной графики;
основы и методы выполнения чертежей и элементов схем;
программное обеспечение на CAD, CAM, CAE, компас 3D, 3D Мах и др.
БК 7 ПК 1 СК 2
ОПД 1.3
В результате изучение дисциплины обучающиеся должен знать:
- условное обозначение схем электрических элементов;
- построение проводниковых приборов;
- микроэлектронику и интегральные микросхемы;
- устройство электроприводов и виды.
уметь:
- использовать проводниковые приборы;
- различать схемы;
- рассчитать мощность электродвигателей;
- составить принципиальные схемы логических элементов.
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного и переменного токов. Трансформаторы.
Электрические сети.. Трехфазные электрические цепи. Электроприводы. Электрические измерения. Микроэлектроника.
БК 3 ПК 1 СК 1,5,7
ОПД 1.4
В результате изучение дисциплины обучающиеся должен знать:
- требования Государственного технического регулирования РК;
- классификацию измерительных средств.
уметь:
- правильные замеры с помощью средств измерения;
работать на средствах контроля.
Допуски и техническое измерение
Значение технических измерений при современных организациях производства. Основные понятия о взаимозаменяемости, точности, допусках, посадках и технических измерениях. Метрология. Универсальные измерительные средства и измерительные автоматы. Методы и средства контроля.
БК 2,3 ПК 4 СК 3

Жалпы кәсіптік пәндер Біліктілігі: 101403 2 - Жөндеуші -слесарь
452
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қызметтік хаттар мен құжат құрастырудың тәсілдерін;
- құжатты рәсімдеу ережесін;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын түрлі программалар арқылы  тіркеуді;
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды унификациялық жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын  ұйымдастыруды;
- тіркеу жүргізуді, есепке алу, сақтауды, құжаттың орындалуын бақылау.
40
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік корреспонденция мен іс қағаздарын жүргізу; құжаттарды құрастыру әдістері,  компьютерде іс жүргізу тәсілдері; рәсімдеу ерекшеліктері; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді  ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 5,6,7
КҚ  4
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызудың негізгі орындалу ережелерін;
- ТҚБЖ, КҚБЖ, МССТ инженер – графикалық стандарттарын;
істеуі керек:
- AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APMWinMachine Программасында жұмыс істеуді, ТҚБЖ, КҚБЖ, МССТ бойынша сызуды рәсімдеуді
40
Сызу
Мемлекеттік стандарт. КҚБЖ бойынша сызуларды рәсімдеу және орындау ережесінің негізі. Техникалық сызудағы үш өлшемді көрініс. Машина детальдарының,аспаптарының және оның элементтерінің инженер-графикалық сызуы; инженер–графикалық программаларда AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APMWinMachine детальдардың жалпы жинақтау сызуын көрсету.
БҚ 7
КҚ 1
АҚ 2
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Электр элементтерінің схемасының шартты белгіленуі
- өткізгіш аспаптарды құрастыруы,
- микроэлектрониканы және интегралды схемалар;
- электр жетектерінің құрылысы мен түрлері;
істеуі керек:
- Өткізгіш аспаптарды қолдану,
- схемаларды ажырату,
- электр жетектерінің қуатын есептеу,
- логикалық элементтердің принципиальды схемасын құрастыру.
88
Электротехника және электроника
Тұрақты және айнымалы тоқ электр тізбектері.Электр өткізгіштер. Трансформаторлар. Электр желілер. Үш фазалы электр жетектері. Электр өлшеу. Микроэлектроника.
БҚ 3
КҚ 1
АҚ 1,5,7
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ҚР мемлекеттік техникалық реттеу талабын;
- өлшеу құралдарының жіктелуін;
істеуі керек:
- өлшеу құралдарымен дұрыс өлшем жүргізуді;
- бақылау құралдарында жұмыс істеуді.
68
Шектеуліктер және техникалық өлшемдер
Машина жасау дәлдігі; орнығу және ауытқушылық жүйесі; метрология; өлшеудің түрлері, әдістері және ауытқушылықтар; өлшеу бірлігін қамтамасыздандырудың мемлекеттік жүйесі; өлшеуді бақылау мен өлшеу құралдары, кедір-бұдырлық сапасы; өлшеу құралдарына мемлекеттік бақылау; норма бақылау; өнім сапасы.
БҚ 2,3
КҚ 4
АҚ 3

СК 2,3,4
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о макро- и микроэкономике;
- классификацию формы предпринимательства;
уметь:
- ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
- принимать участие в решении управленческих задач;
70
Экономика отрасли и предприятия
Особенности экономики в машиностроении; виды предпринимательства; формы предприятий; организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата; издержки производства; маркетинг; формирование цен; финансы предприятия; налоговая система; производственный персонал предприятия; менеджмент. Разработать Бизнес-план
БК 3,4,6
ПК 4,5 СК 1
ДО 00
Дисциплины определяемые организацией образования
72
ПП 00
Профессиональная практика
776
Приложение 184
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 110000 - "Транспорт по отраслям"
Специальность: 1107000- «Техническая эксплуатация
подъемно-транспортных, дорожных машин и оборудования (по отраслям)»
Квалификация: 110701 2- Наладчик путевых машин и механизмов
110702 2- Машинист железнодорожных строительных машин
110703 2- Машинист путевых машин
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
III. План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Количество конт. работ
Количество часов
Распределение по курсам
Всего
Из них
1 курс
2 курс
3 курс
Экзаменов
Зачет
Теоретические занятия
Лаб. практ занятия
Курс. проектов

АҚ 2,3,4
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- макро және микроэкономика туралы;
- кәсіпкерлік формаларын жіктеуді;
істеуі керек:
- өндірістегі әлеуметтік-экономикалық проблемалардың әлемдік еңбек нарығы мен бизнесте қалыптасуын;
- басқару мәселелерінде шешім қабылдауға қатысуды;
Кәсіпорын мен салалық экономика
Машина жасау экономикасының ерекшеліктері; кәсіпкерлік түрлері; кәсіпорындардың түрлері; еңбек өнімділігін ұйымдастыру, материалдық қорлар, еңбек ақы; өндіріс шығындары; маркетинг; бағаларды құру; кәсіпорын қаржылары; салық жүйесі; кәсіпорындағы өндіріс қызметкерлері; менеджмент. Кәсіпкерлік–жоспарын құрастыру
БҚ 3,4,6
КҚ 4,5
АҚ 1
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын  пәндер
КП 00
Кәсіптік практика
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 184-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бағдары: 110000 - "Көлік (салалары бойынша)"
Мамандығы:1107000- «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарды техникалық пайдалану» (салалар бойынша)
Біліктілігі:  110701 2- Жол машиналары мен механизмдерді реттеуші
110702 2- Теміржол құрылыс машиналарының машинисі
110703 2- Жол машиналарының машинисі
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндерінің атауы
Семестрлар бойынша бөлу
Бақылау жұмыс саны
Сағаттар саны
Курстар бойынша бөлу
Барлығы
Оның ішінде
1 курс
2 курс
3 курс
Емтихандар
Сынақ
Теориялық сабақтар
Зерт. практ сабақтар
Курс. Жобалау

Квалификация: 110701 2 –наладчик путевых машин и механизмов
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение и конструкцию элементов грузоподъемных машин и механизмов;
- назначение, конструкцию, технические характеристики путевых машин, вопросы техники безопасности при их эксплуатации;
- назначение и виды технологических линий для сборки-разборки рельсо-шпальной решетки;
- конструкцию грузовых и пассажирских дрезин и их технические характеристики;
уметь:
- производить подбор канатов, работать со стандартами;
- проводить операции по подготовке машин к работе и в транспортное состояние;
иметь практический опыт:
- владеть рациональными и безопасными приемами работы;
- обнаруживать и устранять неисправности.
Конструкция путевых машин и механизмов:
Грузоподъемные машины.
Машины для ремонта и содержания пути.
Машины для сборки рельсошпальной решетки.
Железнодорожные транспортные средства.
Механизированный путевой инструмент.
Машины для борьбы со снежными заносами.
БК 2
ПК1
ПК9
СК1
СК2
СК4
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные положения по эксплуатации машин и механизмов;
- виды изнашивания деталей и способы его уменьшения;
- основные положения по техническому обслуживанию агрегатов и узлов, путевых машин и механизмов, технику безопасности;
- основные положения по организации ремонта машин;
- методы восстановления деталей;
- типы и структуру ремонтных предприятий;
уметь:
- определять техническое состояние машин, вести учетно-отчетную документацию;
- выбирать рациональный метод восстановления деталей;
иметь практический опыт:
- по ремонту и наладке механизмов и систем путевых машин;
- по определению износов, подбору необходимых масел и смазок.
Технология ремонта путевых машин и механизмов:
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов.
Износ деталей машин.
Система планово-предупредительного ремонта машин.
Организация ремонта путевых машин.
Методы восстановления деталей.
Ремонт деталей и узлов.
Ремонт двигателей внутреннего сгорания.
Ремонт путевых машин.
БК2
ПК2
ПК3
ПК9
СК2
СК3
СК 4
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- классификацию приводов, их достоинства и недостатки;
- конструкцию приборов, аппаратуры управления, принцип действия;
- принцип работы электростанций и дизель-электрических агрегатов;
- устройство аппаратов электрических, гидравлических и пневматических систем путевых, погрузочно-разгрузочных и строительных машин, принцип их работы и взаимодействие;
уметь:
- выбирать тип привода;
- читать электрические, гидравлические и пневматические схемы машин;
иметь практический опыт:
- по нахождению возможных неисправности и их устранению;
- по наладке передвижных электростанций.
Электро гидрооборудование и устройства автоматики путевых и строительных машин и механизмов:
Основы электро гидро- пневмопривода машин и механизмов.
Аппаратура управления и автоматические устройства.
Агрегаты бензоэлектрические.
Дизель- электрические агрегаты
Электрооборудование путевых машин
Электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин.
Гидравлическое оборудование путевых и строительных машин
Пневматическое оборудование путевых машин.
Автоматические устройства путевых машин.
БК2
ПК2
ПК3
СК1
СК2
СК3
СК4
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания;
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации;
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
уметь:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава железных дорог требованиям правил технической эксплуатации;
иметь практический опыт:
- использовать знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения:
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог
Инструкция по сигнализации
Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
БК2
БК3
ПК6
ДО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
Квалификация:

110701 2 –Жол машиналары мен механизмдерін реттеуші
АП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- көліктер мен механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту тәсілдерін;
- агрегаттар мен тораптар, жол көліктері мен механизмдеріне техникалық қызмет жасаудың негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын;
- көліктерді жөндеуді ұйымдастырудың негізгі ережелерін;
- бөлшектерді орнына келтіру әдістерін;
- жөндеу ұйымдарының құрылымы мен түрлерін.
орындай алуы қажет:
- көліктің техникалық жағдайын анықтау, есептеу-санау құжаттарын жүргізуді;
- бөлшектерді орнына келтірудің тиімді  әдістерін таңдауды;
- жол көліктері жүйесі мен механизмдерді жөндеу және қалпына келтіруді;
- тозуларды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
Жол машиналары мен механизмдерің құрылымы
Көліктер мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелері.
Көлік бөлшектерінің тозуы.
Көліктердің жоспарлы-ескертулік жөндеу жүйесі.
Жол көліктерін жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді орнына келтірудің әдістері. Іштен жану қозғалтқыштың бөлшектерін жөндеу
Жол көліктеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Бөлшектер мен тораптарды жөндеу.
Жол көліктерін жөндеу.
БҚ2
КҚ1
КҚ9
АҚ1
АҚ2
АҚ4
АП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- көліктер мен механизмдерді пайдалану бойынша негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозуының түрлері және оны азайтудың тәсілдерін;
- агрегаттар мен түйіндерді, жол көліктері мен механизмдерін, қауіпсіздік техникасына техникалық қызмет көрсету бойынша негізгі ережелерін;
- көліктерді жөндеуді ұйымдастыру бойынша негізгі ережелерін;
- бөлшектерді қалпына келтірудің әдістерін;
- жөндеу кәсіпорындарының құрылысы мен түрлерін;
орындай алуы қажет:
- көліктердің техникалық жағдайын анықтау, есептеу- есеп беру құжаттамасын жүргізу;
- бөлшектерді қалпына келтірудің рационалды әдісін таңдау;
практикалық тәжірибені игеруі қажет:
- механизмдерді және жол көліктерінің жүйелерін жөндеу және түзету бойынша;
- тозуды анықтау бойынша, қажетті майлар мен майлауларды таңдау бойынша.
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу технологиясы:
Көліктер мен механизмдерді пайдалану бойынша негізгі ережелер.
Көлік бөлшектерінің тозуы.
Машина жөндеудің жоспарлы-алдын алудың жүйесі.
Жол көліктерін жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді қайта қалпына келтірудің әдістері.
Бөлшектер мен түйіндердің жөндеу жұмысы.
Ішкі жанудың қозғалтқыштарын жөндеу.
Жол көліктерін жөндеу.
БҚ2
КҚ2
КҚ3
КҚ9
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жетектер жіктеуішін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
орындай алуы қажет:
- жетектің түрін таңдауды;
- көліктердің электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
Жол және құрылыс машиналары мен механизмдердің электрогидрожабдықтары мен автоматты құрылғылары
Электрогидро жабдықтар  механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар. Жол көліктерінің электрожабдығы Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлік сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол көліктерінің пневматикалық жабдығы.
Жол көліктерінің автоматты құрылымы.
БҚ2
КҚ2
КҚ3
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП 04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
орындай алуы қажет:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының  техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
Теміржолдарын техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру.
Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
БҚ2
БҚ3
КҚ6
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
Біліктілігі:

110702 2-машинист железнодорожных строительных машин;
110703 2-машинист путевых машин.
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды земляного полотна;
- классификацию поперечных профилей,
- элементы верхнего строения пути, основные технические и эксплуатационные характеристики элементов верхнего строения пути;
- габариты приближения строений и подвижного состава;
- устройство рельсовой колеи, ширину колеи и уровень на прямых и кривых участках;
- конструкцию переездов, виды путевых знаков и приборов путевого заграждения;
- соединения и пересечения путей, типы стрелочных переводов;
уметь:
- определять элементы земляного полотна, вычерчивать поперечные профили;
- производить выбор типа верхнего строения пути, определять типы рельсов, шпал, промежуточных скреплений;
- различать виды соединения и пересечения путей;
иметь практический опыт:
- пользования шаблонами и измерений ширины и уровня колеи на прямых и кривых участках;
- определения неисправности стрелочных переводов.
Конструкция, техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути:
Земляное полотно.
Верхнее строение пути.
Взаимодействие пути и подвижного состава.
Переезды и приборы путевого заграждения.
Соединение и пересечение путей.
БК2
СК 4
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные положения по эксплуатации машин и механизмов;
- виды изнашивания деталей и способы его уменьшения;
- основные положения по техническому обслуживанию агрегатов и узлов путевых машин и механизмов, технику безопасности;
- методы восстановления деталей;
- основные положения по ремонту и наладке механизмов и систем путевых и строительных машин;
- типы и структуру ремонтных предприятий;
уметь:
- определять техническое состояние машин, вести учетно-отчетную документацию;
- определять износы, подбирать необходимые масла и смазки;
- выбирать рациональный метод восстановления деталей;
иметь практический опыт:
- по проведению технического обслуживания агрегатов и узлов.
Эксплуатация, техническое обслуживание путевых и строи тельных машин и механизмов:
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов.
Износ деталей машин.
Система планово-предупредительного ремонта машин.
Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин.
Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания.
Эксплуатация и техническое обслуживание путевых и строительных машин.
Организация ремонта путевых и строительных машин.
Методы восстановления деталей.
Ремонт деталей и узлов.
Ремонт двигателей внутреннего сгорания. Ремонт путевых и строительных машин.
Ремонтные предприятия.
БК2
ПК2
ПК3
СК1
СК2
СК3
СК 4
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- классификацию приводов, их достоинства и недостатки;
- конструкцию приборов, аппаратуры управления, принцип действия;
- принцип работы электростанций и дизель-электрических агрегатов;
- устройство аппаратов электрических, гидравлических и пневматических систем путевых, погрузочно-разгрузочных и строительных машин, принцип их работы и взаимодействие;
уметь:
- выбирать тип привода;
- читать электрические, гидравлические и пневматические схемы машин;
иметь практический опыт:
- по производству наладки передвижных электростанций;
- по нахождению возможных неисправностей и их устранению.
Электрогидро- оборудование и устройства автоматики путевых и строительных машин и механизмов:
Основы электро-гидро- пневмопривода машин и механизмов.
Аппаратура управления и автоматические устройства.
Агрегаты бензоэлектрические.
Дизель- электрические агрегаты
Электрооборудование путевых машин
Электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин.
Гидравлическое оборудование путевых и строительных машин
Пневматическое оборудование путевых машин.
Автоматические устройства путевых машин.
БК2
ПК2
ПК3
СК1
СК2
СК3
СК4
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания;
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации;
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
уметь:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава железных дорог требованиям правил технической эксплуатации;
иметь практический опыт:
- использования знаний правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения:
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог
Инструкция по сигнализации
Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
БК2
БК3
ПК6
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды земляного полотна;
- классификацию поперечных профилей;
- элементы верхнего строения пути, основные технические и эксплуатационные характеристики элементов верхнего строения пути;
- габариты приближения строений и подвижного состава;
- устройство рельсовой колеи, ширину колеи и уровень на прямых и кривых участках;
- конструкцию переездов, виды путевых знаков и приборов путевого заграждения; -соединения и пересечения путей, типы стрелочных переводов.
уметь:
- определять элементы земляного полотна, вычерчивать поперечные профили;
- производить выбор типа верхнего строения пути, определять типы рельсов, шпал, промежуточных скреплений;
- различать виды соединения и пересечения путей;
иметь практический опыт:
- пользования шаблонами и измерения ширины и уровня колеи на прямых и кривых участках;
- определения неисправности стрелочных переводов.
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути:
Земляное полотно.
Верхнее строение пути.
Взаимодействие пути и подвижного состава.
Переезды и приборы путевого заграждения.
Соединение и пересечение путей.
БК2
СК4
1.2 - Структура образовательной учебной программы
повышенного уровня технического и профессионального образования
по специальности 1107000 – «Техническая эксплуатация
подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и
оборудования» (по отраслям)
Срок обучения: 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный казахский (русский) язык:
фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. профессиональное общение;
БК2
ПК1
ПК8
СК 6
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный (английский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
БК2
ПК1
ПК8
СК8
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

110702 2-Темір жол құрылысы машиналарының машинисі;
110703 2- жол машиналарының машинисі.
АП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- көліктер мен механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту тәсілдерін;
- агрегаттар мен тораптар, жол көліктері мен механизмдеріне техникалық қызмет жасаудың негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын;
- көліктерді жөндеуді ұйымдастырудың негізгі ережелерін;
- бөлшектерді орнына келтіру әдістерін;
- жөндеу ұйымдарының құрылымы мен түрлерін.
орындай алуы қажет:
- көліктің техникалық жағдайын анықтау, есептеу-санау құжаттарын жүргізуді;
- бөлшектерді орнына келтірудің тиімді  әдістерін таңдауды;
- жол көліктері жүйесі мен механизмдерді жөндеу және қалпына келтіруді;
- тозуларды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
Жол машиналары мен механизмдерің құрылымы
Көліктер мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелері.
Көлік бөлшектерінің тозуы.
Көліктердің жоспарлы-ескертулік жөндеу жүйесі.
Жол көліктерін жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді орнына келтірудің әдістері. Іштен жану қозғалтқыштың бөлшектерін жөндеу
Жол көліктеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Бөлшектер мен тораптарды жөндеу.
Жол көліктерін жөндеу.
БҚ2
АҚ4
АП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- көліктер мен механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен  оларды азайту әдістерін;
- торап және агрегаттарға, жол көліктері мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын,
- бөлшектерді қалыпқа келтіру әдістерін;
- құрылыс және жол көліктер жүйесі мен механизмдерді қалыпқа келтіру және жөндеу бойынша негізгі ережелерді;
- жөндеу ұйымдарының тұрпаттары мен құрылымын.
орындай алуы қажет:
- көліктердің техникалық жағдайын анықтау, санау-есептеу құжаттарды жүргізуді,
- тозуды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
- бөлшектерді қалпына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды.
- агрегаттар мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді.
Жол машиналары мен механизмдерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету
Көлік және механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелері.
Көлік бөлшектерінің тозуы
Көлікті жоспарлы-ескертпе жөндеу жүйесі.
Көлік тораптары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсету.
Іштен жану қозғалтқышқа техникалық қызмет көрсету.
Құрылыс және жол көліктеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Құрылыс және жол көліктеріне жөндеу жұмысын ұйымдастыру.
Бөлшектерді қалпына келтіру әдістері.
Тораптар мен бөліктерді жөндеу.
Іштен жану қозғалтқышты жөндеу.
Құрылыс және жол көліктерін жөндеу.
Жөндеу ұйымдары.
БҚ2
КҚ2
КҚ3
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жетектер жіктеуішін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
орындай алуы қажет:
- жетектің түрін таңдауды;
- көліктердің электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
Жол және құрылыс машиналары мен механизмдердің электрогидрожабдықтары мен автоматты құрылғылары
Электрогидро жабдықтар және жол көліктері мен  механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол көліктерінің электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлік сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол көліктерінің пневматикалық жабдығы.
Жол көліктерінің автоматты құрылымы.
БҚ2
КҚ2
КҚ3
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП 04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
орындай алуы қажет:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының  техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру.
Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
БҚ2
БҚ3
КҚ6
АП 05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жол шаруашылығын басқару құрылысын. Жол шаруашылығының кәсіпорны мен бөлімшелері, олардың мақсаттар мен міндеттері, жол талаптары мен жабдықталуы, жол жұмыстарының түрлері, жолды жөндеудің кезектілігі, жолдарды жөндеуді тағайындаудың белгілері. Жол дистансасының техникалық паспортының құрамын;
- ТСП қойылатын талаптар, жолдың негізгі ақаулары, олардың пайда болу себептері мен жою тәсілдері. Жол, құрылыстар мен құрылғылардың жағдайын бақылау жүйесін. ВСП материалдарының ағымдағы мазмұнның  технологиясын, негізгі жол жұмыстарын орындау технологиясын. Түйісусіз жолдың мазмұнының ерекшеліктерін, құрсаулау, орталықтандыру және электрлі тартылыспен желілердегі темір бетон шпалдарындағы жол, жол учаскелері мен пойыздардың жылдамдық қозғалысындағы учаскелерінде;
- техникалық жобаның құрамы. Нормативтік құжаттар мен жол жөндеуді жобалаудың нормалары. Рельстердің аралас ауысымы, жолды жөндеудің көтеру, орта және күрделі жөндеу жұмысының қызметі, жер төсемі мен өткелдердің күрделі жөндеу жұмысы, стрелкалы ауысымды ауыстыру. Жұмыстар технологиясы мен құрамы. Жұмысты өндірудің технологиялық үрдістері. Жөндеуден кейін қабылдауға техникалық шаралар мен нормалары және рұқсат берулері. Пойыздардың қауіпсіз қозғалысы мен қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету;
- ескі жылдық материалдарды қолдануға техникалық шарттар. Рельстерді, шпалдарды, стрелкалы ауысымдардың металл бөліктерін, ауыстыру жарыспалы екі ағаштарын тексеру. ВСП жөнделген элементтерін қабылдауға техникалық шарттар;
- ТСП бойынша техникалық құжаттамаларды енгізу. Жол өлшеу вагондарын лентасы бойынша жол жағдайын бағалау. Рельстік жолдардың  нормалары мен шегі. Жол өлшеу вагондарының жұмыстарын ұйымдастыру. Жоспардағы қисық учаскелердің мазмұны  мен нормалары. Жоспарда қисықтарды түзетуді есептеу. Жылдар кезеңі бойынша кезекті жұмыстардың тізімі. Жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыруды.
- Қар басып қалған жолдардың сипаты. Қар және құммен күрес жұмысын ұйымдастыру. Сумен күрес. Аралықтар мен стансалардағы жолдарды борасыннан қорғау. Аралықтар мен стансалардағы қардан жолдарды тазалау. Құм басып қалу мен тасқын сулардан жолдарды қорғау.
орындай алуы қажет:
- қалыптасқан жөндеу нормалары мен белгілері бойынша жол жөндеудің қызметі. Шекаралар, жол дистансасы, айналыс және жұмыс бөлімдерін анықтау. Жол дистансасының рельстік-шпалдық-балласт картасын құру.
- құрылғылар мен құрылыс жолдарының ақауларын анықтау, оларды жою бойынша жұмысты белгілеу. ВСП материалдарының жағдайын, құрылыс және құрылғылардың жол жағдайын талдау. Түйіссіз жолды түзетуді есептеудің әдістемесін. Рельс желілерінің температуралық аралығын есептеу. Техникалық нормативтерді қолдану. Жұмысты өндіру орнын қоршау. Нұсқаулықты өткізу.
- Жолдың күрделі және орташа жөндеу жұмысына жұмыс технологиялық процестерді құру. ПМС тәуліктік өнімділігін анықтау, «терезе» жұмыстарының фронты. Шаруашылық пойыздарының ұзындығын анықтау мен қалыптастырудың кестесі. Еңбек шығынының мәліметін құру.
- жөндеу үшін ауыстырылатын жарыспалы екі ағаштың стрелкалы ауыстырулардың металл бөліктерінің рельстерін,  іріктеу.
- Жол дистансасының техникалық паспортын толтыру. Жол өлшеу лентасының шифрын ашу, жол дистансасының балластын, айналысын, жұмыс бөлімін, километрін анықтау. Қисық металды бөліп тарату және иілу стрелкасын түсіру. Жоспарда түзету үшін қисықтарды есептеу. Айналу үшін жоспарлы-алдын алу жұмыстарының кестесін құру.
- Борасын деңгейін анықтау. Тұрақты қардан қорғану дуалдарының құрылғысы мен қардан қорғану қалқандарын орнату. Қар және сумен күресудің шұғыл жоспарын құру. Құмды көшкінімен күресудің әдістерін қолдану.
Темір жолды жөндеу және техникалық қызмет көрсету:
Жол шаруашылығын басқаруды ұйымдастыру және құрылысы.
Жол шаруашылығын енгізудің негізі.
Жолдың паспорты.
Жолдың кезекті жағдайының міндеттері.
Жолдың ақаулары, олардың пайда болу себептері мен жою тәсілдері.
Жол жағдайын бақылау.
Жолдың жоғарғы құрылысының кезекті жағдайы.
Жер төсемі, өткелдермен дабыл белгілерінің жағдайы.
Темір бетон шпалдарындағы жолдың мазмұны.
Түйіссіз жолдардың жағдайы.
Құрсаулау, орталықтандыру және электрлі тартылыспен желілердегі жолдардың жағдайы.
Пойыздардың жылдамдық қозғалысымен желілердегі жолдың жағдайы.
Шоғырланған учаскелердегі жолдың жағдайы.
ТСП бойынша негізгі жұмыстар.
Стрелкалы ауыстырулардың металл бөліктері мен рельстерінің тозуы.
Жол жөндеу жұмысы.
Жол жөндеу жұмысын ұйымдастыру.
Жол жөндеу өндірісінің технологиялық процестері.
Жолдың көтерме жөндеу жұмысы. Жолдың орташа жөндеу жұмысы.
Жолдың күрделі жөндеу жұмысы.
Рельстердің аралас ауысымы.
Жөндеуден өткен жолды қабылдаудың ережесі.
Стрелкалы ауыстыруларды ауыстыру.
Жер төсемінің күрделі жөндеу жұмысы.
Өткелдердің күрделі жөндеу жұмысы.
ВСП элементтерін жөндеу.
Рельстерді жөндеу.
Стрелкалы ауыстырулардың металл бөліктерін жөндеу.
Шпалдар мен жарыспалы екі ағаштарды жөндеу.
Жөнделген ескі жылдық материалдарды қабылдауға техникалық жағдайлар.
ТСП бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есептеу бойынша құжаттама.
Жол жағдайын бағалау.
ТСП бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру.
Есеп беру мен міндетті нұсқаулықтар бойынша техникалық құжаттама.
Жолды қар, құм басып қалудан және тасқын сулардан қорғау.
БҚ2
АҚ4
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын
1.2 - 1107000 – «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану» (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің жоғары деңгейдегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі: 10 ай
Базасы: жалпы орта білім
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- қазақ /орыс/тілінің синтаксисін;
- Кәсіптік сөйлеуді;
орындай алуы қажет:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару/сөздікпен/
Кәсіби қазақ /орыс/ тілі
Қазақ /орыс/тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша терминдер.
Кәсіптік бағытталған мәтіннің техникалық аудармасы/сөздікпен/ Кәсіптік сөйлеу, даму.
БҚ2
КҚ 1
КҚ8
АҚ6
ЖГП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
орындай алуы қажет:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату/ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
Кәсіби шетел тілі/ағылшын/
кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату/ауызша, жазбаша, монолог, диалог/кәсіптік бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
БҚ2
КҚ1
КҚ8
АҚ8
ЖГП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Қазақстан тарихы;

- заполнять книги формы ПУ-2, ПУ-2а, ПУ-4, ПУ-5, ПУ-7
- составить и заполнить график ПУ-74
- определять степени эффективности использования основных фондов. Анализ использования производственных фондов.
- заполнить формы Бо-13, БО-9
- определять выполнение плана по труду на дистанции пути
- определять порядок рассмотрения и утверждение проектно-сметной документацией.
Экономика и управление на железнодорожном транспорте:
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции.
Основные положения хозяйственного расчета.
Финансирование и материально-техническое обеспечение
Материально-техническое обеспечение
Фонды экономического стимулирования
Использование средств фонда развития производства
Сметная документация.
Системы документации и калькуляции.
Локальные и объектные сметные расчеты.
Сводный сметный расчет
Порядок формирования договорных цен
Накладные расходы
Расчет внешне накладных расходов
Авторский надзор и его формы
Стоимость строительство путевых машин
Изобретательство и патентное право.
Основные положение по организации изобретательства
Основы изобретательского и патентного права
Открытия и изобретательство.
Затрат на изобретение рационализации
Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности
Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности
Учет материалов верхнего строение пути
Бухгалтерская отчетность.
Анализ производственно-финансовой деятельности дистанцией пути и ПМС
Анализ расходов на капитальный ремонт
Анализ выполнение плана по труду
Сметные нормативы и сметная документация
Согласования, утверждения и экспертиза проектно – сметной документации
Планировки, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства.
Промышленные предприятия путевого хозяйства
Планирование производственной деятельности
Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
БК2
ПК5
ПК8
1.4 - Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования специалиста
среднего звена по специальности 1107000 – «Техническая
эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных
машин и оборудования» (по отраслям) специалиста среднего уровня
Срок обучения: 2 года 6 месяцев
На базе: общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;

- ПУ-2, ПУ-2а, ПУ-4, ПУ-5, ПУ-7 түріндегі кітаптарды толтыру.
- ПУ-74 кестесін құру және толтыру.
- негізгі қорларды қолданудың тиімділік деңгейін анықтау. Өндірістік қорларды қолдануды талдау.
- Бо-13, БО-9 түрін толтыру
- жол дистансасындағы еңбек бойынша жоспарды орындауды анықтау;
- жобалық-сметалық құжаттамаларды бекіту мен қарастырудың тәртібін анықтау
Экономика және темір жол көлігін басқару:
Жол дистансасы мен жол көлік стансасының шаруашылық есебі.
Шаруашылық есебінің негізгі ережелері.
Қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Экономикалық ынталандыру қорлары.
Өндірісті дамытудың қор құралдарын қолдану.
Сметалық құжаттама.
Құжаттамалар мен есептеулер жүйесі.
Локалды және объектілі сметалық есептер.
Жалпы сметалық есеп. Келісімді бағаларды қалыптастырудың тәртібін.
Анықталған шығындар.
Сыртқы анықталған шығындарды есептеу.
Авторлық бақылау және оның формалары.
Жол көліктерін құрудың құны.
Жасампаздық және құқық.
Жасампаздықты ұйымдастыру бойынша негізгі ережелер.
Жасампаздық пен патенттік құқықтың негіздері.
Ашылу мен жасампаздық.
Рационализаторлықты жасауға шығын.
Өндірістік –қаржылық қызметті есептеу, есеп беру мен талдаудың негізі.
Бухгалтерлік есеп. Есеп және есеп беру негіздері.
Жолды жоғарыдан құрудың материалдарын есептеу.
Бухгалтерлік есеп беру.
Жол дистансасы мен ПМС өндірістік-қаржылық қызметті талдау.
Күрделі жөндеу жұмысына шығындарды талдау. Еңбек бойынша жоспарды орындауды талдау.
Сметалық нормативтер мен сметалық құжаттамалар.
Жобалық-сметалық құжаттамалардың сараптамасы, бекітілуі және келісімі.
Жол шаруашылығының өндірістік-қаржылық қызметін талдау, жоспарлау және ұйымдастыру.
Жол шаруашылығының өнеркәсіптік кәсіпорындары.
Өндірістік қызметтерді жоспарлау.
Жалақы қоры мен экономикалық ынталандыру қорын жоспарлау.
БҚ2
ҚҚ5
КҚ8
1.4 Орта буыны маманының -1107000 – «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану» (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі: 2 жыл 6 ай
Базасы: жалпы орта білім
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- негізгі түсініктерді;
- түсінік: конфуцишылдық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиетін, мәдениетін және философиясын;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
орындай алуы қажет:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі
орнын көрсету.
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;

культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
БК2
БК4
СЭД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК2
БК4
СЭД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
общие положения экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
- формы и виды собственности;
- виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
- методы экономического обоснования планов;
- бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;
- планировать деятельность;
- использовать информацию при планировании и разработке прогнозов;
- контролировать и корректировать выполнение планов;
- понимать, составлять и формировать элементы инфраструктуры.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы, микроэкономика; ресурсы, механизмы рыночного ценообразования, конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансовая, денежно-кредитная и налоговая система; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
БК2
ПК5
ПК8
СЭД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.
БК2
БК4
СЭД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и обязанности работников в сфере профессиональной деятельности
- законодательные акты и другие нормативные документы, регулирующие правоотношения в процессе профессиональной деятельности
- правовое отношение субъектов правоотношений в сфере профессиональной деятельности
Уметь:
- защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством
Основы права и транспортного законодательства
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта; право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа; «Устав железных дорог»; ответственность на железнодорожном транспорте; порядок предъявления и распределения претензий и исков; трудовое право; коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт); правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте; дисциплина работников железнодорожного транспорта; ответственность за нарушение безопасности движения; порядок разрешения трудовых споров; патентное право.
БК5
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технику перевода професионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2
ПК1
ПК8
СК6
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технику перевода професионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на английском языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на английском языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2
ПК1
ПК 8
СК8
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать: - историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
БҚ2
БҚ4
ӘЭП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінікті;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінікті;
орындай алуы қажет:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс–тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай;
Адам және космос;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы;
Адамдық таным және әрекет;
Ғылым және оның рөлі; адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
БҚ2
БҚ4
ӘЭП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі мен шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- мақсаты, негізгі түсінігін, қызметі, мәні мен принциптерін;
- жекеменшіктің түрі мен нысанын;
- жоспарлар түрлерін, олардың негізгі кезеңдерін, мазмұны мен стратегиялық жоспарлауды;
- жоспарлардың экономикалық қалыптасуының әдістерін;
- бизнес-жоспарлау: белгісі, мазмұны, бизнес-жоспар құрылысын;
орындай алуы қажет:
- өзінің кәсіби әрекетінде бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану;
- ұйымның экономикалық әрекеті мен жекеменшігін басқару;
- әрекетін жоспарлау;
- жоспарлауды жасау мен жоспарлау барысындағы ақпараттарды қолдану;
- жоспарлардың орындалуын түзету мен бақылау;
- инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, құру және түсіну.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері, микроэкономика; ресурстар, нарықтық баға құру мен бәсекелестіктің механизмі; фирма әрекетінің экономикалық негіздері; антимонополдік реттеу; тұрғындардың кірісі; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; ел экономикасының құрылысы; қаржылық, ақша-несиелік және салық жүйесі; инфляциялық үрдістер; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстандық экономиканың микро- және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінісі; тауарлар, қызметтер мен валюталардың әлемдік нарығы; бизнес негіздері
БҚ2
КҚ5
КҚ8
ӘЭП 04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
орындай алуы қажет:
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану пән ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік қауымдастықтар;
Әлеуметтік және  этноұлттық қатынастар;
Әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
БҚ2
БҚ4
ӘЭП 05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіби әрекеттер саласында жұмысшылардың құқықтары мен міндеттерін;
- кәсіби әрекеттердің үрдісінде құқықтық қатынасты реттеуші заңды актілер мен басқа да нормативтік құжаттарды;
- кәсіби әрекеттер саласындағы құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтық қатынасын
орындай алуы қажет:
- еңбек заңдылығына сәйкес өз құқықтарын қорғау
Құқық және көлік заңнамасының негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары, Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі, егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу; жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы; «Темір жолының жарлығы»; темір жол көлігіндегі жауапкершілік; талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі; еңбек құқығы; ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт); темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу; темір жол көлігінің пәні; қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі; еңбек дауларын шешудің тәртібі; патенттік құқық.
БК5
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіби-бағыттағы мәтіндерді аудару тәсілін;
- мамандық бойынша лексикалық-граматикалық материалдарды.
орындай алуы қажет:
- қазақ (орыс) тіліндегі кесте мен технологиялық картаны құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыру білу;
- қазақ (орыс) тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білу: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ2
КҚ1
ПК8
АҚ6
ЖГП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіби бағыттағы мәтінді аудару техникасын;
Мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
орындай алуы қажет:
- технологиялық карта мен ағылшын тіліне кестені құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- ағылшын тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білу: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша,
монологты, сұхбаттық);
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ2
КҚ1
КҚ8
АҚ8
ЖГП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Қазақстан тарихын
- қазақ ұлтының қалыптасуы;
- көшпенділік жахандануынаң пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи ескерткіштері;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIII ғ.ғ. тәуелсіздікке жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық көтеріліс

5760
Ф
Факультативные занятия
428
К
Консультации
400
ИТОГО:
6588
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 191
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1108000 - Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Специализация: 1108000.01-Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация: 110806 2 - Помощник машиниста тепловоза*; 110807 2 -
Помощник машиниста электровоза*; 110808 2 - Помощник машиниста
электропоезда*; 1108013 2 - Машинист дизель поезда*; 1108010 2 -
Машинист электропоезда*; 1108011 2 - Машинист тепловоза*; 1108012 2 -
Машинист электровоза*; 110809 2 - Помощник машиниста дизель поезда*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Количество конт. работ
Количество часов
Распределение по курсам
Всего
Из них
1 курс
2 курс
Экзаменов
Зачет
Теоретические занятия
Лаб.практ занятия
Курс. проектов

5760
Ф
Факультативтік сабақтар
428***
К
Консультациялар
400**
Қорытынды:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 191-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:1108000 - "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу
және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)"
Мамандандыру: 1108000.01 «Темір жолының тартуға арналған жылжымалы
құрамдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу»
Біліктілігі: 110811 2 – Тепловоз машинисі*;
110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі*;
110812 2 – Электровоз машинисі*;
110807 2 – Электровоз машинисінің көмекшісі*;
1108013 2 – Дизель пойызының машинисі*;
110808 2 – Электр пойызы машинисінің көмекшісі*;
110809 2 – Дизель пойызы машинисінің көмекшісі*;
110810 2 – Электр пойызы машинисі*;
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу үрдісінің жоспары
Индекс
Оқу пәндерінің атауы
Семестр бойынша бөлу
Бақылау жұмыс саны
Сағаттар саны
Курстар бойынша бөлу
Барлығы
Олардың ішінде
1 курс
2 курс
Емтихандар
Сынақ
Теориялық сабақтар
Зертх-практ сабақтар
Курс. жобалау

576
Э 00
Экзамены
36
ПА 00
Промежуточная аттестация
36
Итого на обязательное обучение
1440
Ф
Факультативные занятия
60
К
Консультации (на каждую учебную группу на весь период обучения)
60
Итого:
1560
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
Приложение 194
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:1108000 - Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Специализация: 1108000.02 - Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных
дорог
Квалификация: 110801 2 – Осмотрщик вагонов; 110802 2 – Поездной
электромеханик; 110803 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава;
110805 2 – Проводник пассажирских вагонов; 110815 2- Механик
рефрижераторных установок; 110816 2 – Проводник по сопровождению
грузов и специальных вагонах; 110817 2 – Проводник по сопровождению
локомотивов и пассажирских вагонов в нерабочем состоянии*; 110819 2 –
Слесарь- электрик по ремонту элекрооборудования.
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Количество конт. работ
Количество часов
Распределение по курсам
Всего
Из них
1 курс
2 курс
3 курс
Экзаменов
зачет
Теоретические занятия
Лаб.практ занятия
Курс. проектов

576
Е 00
Емтихандар
36
АА 00
Аралық аттестаттау
36
Міндетті оқудың қорытындысы:
1440
Ф
Факультативтік сабақтар
60
К
Консультациялар (барлық оқу кезеңіне әр оқу топтарына)
60
Қорытынды:
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 194-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен: бейіні 1100000 – Көлік (сала бойынша)
Мамандығы:1108000 – «Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу
және техникалық қызмет көрсету» (түрлері бойынша)
Мамандандыру:1108000.02 – «Вагондар мен темір жол рефрижераторлы
жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет
көрсету»
Біліктілік: 110801 2 – вагондарды қараушы; 110805 2 – жолаушылар вагонының жолсерігі; 110802 2 – пойыз электромеханигі; 110815 2- рефрижераторлы қондырғылардың механигі; 110803 2 – жылжымалы құрамды жөндеудің темір ұстасы; 110819 2 – электр жабдықтарын жөндеу бойынша электр-темір ұстасы; 110816 2 – Арнайы вагондар мен жүктерді жеткізу бойынша жолсерік; 110817 2 – Жарамсыз локомотивтер мен жолаушылар вагондарын жеткізу бойынша жолсерік*; 110819 2 – Электр жабдықтарын жөндеудің электр-темір ұстасы.
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
III. Оқу үрдісінің жоспары
Индекс
Оқу пәндерінің атаулары
Семестр бойынша бөлінуі
Бақылау жұмыстарының саны
Сағат саны
Курс бойынша бөлінуі
Барлығы
Оның ішінде
1 курс
2 курс
3 курс
Емтихандар
Сынақ
Теориялық сабақтар
Зерт. тәжіриб. сабақтар
Курс. жобалар

216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
67
ОУПП 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
ИТОГО на обязательное обучение
4320
Ф
Факультативные занятия
340
К
Консультации не более 100ч на уч.гр.
300
ВСЕГО
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
Приложение 198
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000-Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1100000 - Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание подвижного состава железных дорог
Специализация: 1108000.02 - Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных
дорог
Квалификация 110803 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава; 110805
2 – Проводник пассажирских вагонов; 110815 2- Механик рефрижераторных
установок; 110816 2 – Проводник по сопровождению грузов в специальных
вагонов; 110817 2 – Проводник по сопровождению локомотивов и
пассажирских вагонов в нерабочем состоянии*; 110819 2 – Слесарь-
электрик по ремонту элекрооборудования.
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование учебных дисциплин
Распределение по семестрам
Количество Контр. работ
Количество часов
Распределение по курсам
Всего
Из них
1 курс
Экзаменов
Зачетов
Теоретические занятия
Лаб. практ занят
Курс. проектов

216
АА 00
Аралық аттестация
144
КА 00
Қорытынды аттестация
67
КДДБ 00
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндетті оқудың қорытындысы:
4320
Ф
Факультативтік сабақтар
340
К
Консультациялар (барлық оқу кезеңіне әр оқу топтарына)
300
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 198-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000-Көлік (салалар бойынша)
Мамандық:1108000 «Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету»
Мамандандыру:1108000.02 – «Вагондар мен темір жол рефрижераторлы жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету »
Біліктілігі: 110803 2 – Жылжымалы құрамды жөндеудің темір ұстасы; 110805 2 – Жолаушылар вагонының жолсерігі; 110815 2- Рефрижераторлы қондырғылардың механигі; 110816 2 – Арнайы вагондар мен жүктерді жеткізу бойынша жолсерігі; 110817 2 – Жарамсыз локомотивтер мен жолаушылар вагондарын жеткізудің жолсерігі*; 110819 2 – Электр жабдықтарын жөндеудің электр-темір ұстасы.
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім беру базасында
III. Оқу үрдісінің жоспары
Индекс
Оқу пәндерінің атаулары
Семестр бойынша бөлінуі
Бақылау жұмыстарының саны
Сағат сандары
Сағат сандары
Оның ішінде
Оның ішінде
Оның ішінде
Емтихандар
Сынақтар
Теориялық сабақтар
Зертханалық практикалық сабақтар
Курс.
жобалар

110804 2 – Водитель дрезины*
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- конструкцию и ремонт, действие энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения;
- назначение, устройство, ремонт, принцип действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры;
- назначение и устройство электрических машин и линий, конструкцию распределительных устройств и расположение на них электрических аппаратов;
- основные правила построения принципиальных электрических схем;
- систему технического обслуживания электрооборудования локомотивов, содержание и последовательность проведения технического обслуживания, требования к электрооборудованию при различных видах технического обслуживания, требования техники безопасности при проведении технического обслуживания и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава,
- использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Устройство и ремонт дрезины
Конструкция, принцип действия и технические характеристики локомотивов, устройством и ремонтом дизеля и вспомогательного оборудования, экипажной частью, электрическими машинами, электрическими аппаратами, электрической схемой, ремонтом электрических аппаратов, устройством электрических магистралей, линий и распределительных устройств, электрических схем, а также систем технического обслуживания электрооборудования локомотивов,
ПК6
СК3
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные технические данные и характеристики подвижного состава железных дорог Республики Казахстан. Устройство и ремонт подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Управление дрезиной
Знание конструкции и ремонта в обеспечении безопасности движения, повышении скорости железнодорожного транспорта, изучения конструкции и ремонта, принципа действия, устройство и работа технического обслуживания и управления.
ПК 6
СК 3
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК 6
СК 3
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза тягового подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование тягового подвижного состава, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
ПК15
СК8
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- задачи железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структуру управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда,
- определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование локомотивного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации локомотивов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя.
ПК11
СК 1
Квалификация

110804 2 – Дрезина жүргізушісі*
АП.01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты реттеу құрылғыларын жөндеу, құрылысы мен әрекетін,
- электрмен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерімен дрезиналар электр жабдықтарының құрылымдық кестелерін құру принципін;
- реттеу аппаратының дабыл және байланыс жүйелері, электрлі аппараттардың әрекет ету принципі, құрылғысы, жөндеу жұмысы мен қызметін;
- электрлі машиналар мен желілердің құрылғысы мен қызметін, тарату құрылғыларының құрылымын және оларда электрлі аппараттардың орналасуын;
- негізгі электрлі кестелерді құрудың негізгі ережелерін;
- дрезиналар электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетуінің жүйесін, техникалық қызмет көрсетуді өткізудің реттілігі мен мазмұнын, техникалық қызмет көрсетудің әртүрлі түрлері барысындағы электр жабдықтарына қойылатын талаптар, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін
жасауы қажет:
- игерілген білімді жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану,
- жұмыстың үнемді және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алуды, реттеуді және күтіп ұстауды жүзеге асыру
Дрезина құрылғысы мен жөндеу жұмысы
Дрезиналардың техникалық белгісі, әрекет ету принципі, құрылымы, дизель және қосалқы құрылғылар құрылғысы мен жөндеу жұмысы, экипаж бөлігімен, электрлі машиналармен, электрлі аппараттармен, электрлі кестемен жөндеу жұмысы, электрлі аппараттарды жөндеу, электрлі магистраль құрылғыларымен, желілер мен тарату құрылғыларын жөндеу, сонымен қатар дрезиналардың электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету жүйелерін жөндеу
КҚ 6
АҚ 3
АП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Қазақстан Республикасы темір жолының жылжымалы құрамының негізгі техникалық мәліметтері мен сипаттамаларын. Жылжымалы құрам мен оның түйіндерінің құрылғысы мен жөндеу жұмысын, техникалық-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштерді, жұмыс шарттарын, пайдалану және жөндеу ережелерін.
Жасауы қажет: жылжымалы құрамды жөндеу және қызмет көрсетуде меңгерілген білімді қолдану, үнемді және қауіпсіз жұмыс режимін қолдану, жылжымалы құрамды жөндеуде реттеу мен күтіп ұстауды және тоқтатулардың алдын алуды жүзеге асыру
Дрезинаны басқару
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуде, темір жол көлігінің жылдамдығын арттырудағы жөндеу мен құрудың білімін, техникалық қызмет көрсету мен басқарудың құрылғысы мен жөндеу жұмысын, әрекет ету принципін, құрылысы мен жөндеуді оқып игеру
КҚ 6
АҚ 3
АП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жолдарының құрылысы мен құрылғысы, олардың негізгі өлшемдерінің нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін;
- апаттық және стандартқа сай емес жағдайлардағы әрекеттердің тәртібі;
ТЖ пайдалану ережелері;
жасауы қажет:
- техникалық пайдаланудың ережелеріне сәйкес негізгі құрылыстар мен түйіскен желі құрылғыларының техникалық жағдайын қолдау;
- темір жол көлігінде қолданылатын ережелер мен нұсқаулықтардың білімін қолдану
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігі мен басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер;
Жол және жол шаруашылығы, темір жол көлігі мен темір жолдың жылжымалы құрамындағы дабылдар туралы жалпы мәліметтер;
Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру және темір жол тасымалы; ТЖ ТПЕ;
Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері; дабыл бойынша нұсқаулық, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық
КҚ 6
АҚ 3
АП.04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- автоматты тежеу әрекетінің құрылғысы, белгісін, автоматты тежеуіштерді пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін
жасауы қажет:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері
Тежеу негіздері, тежеу түрлері, вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері, ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі, қысылған ауамен қуат алу құралдары, компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі, тежеуді басқару құралдары, тежеу құралдары, ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі, электрлі пневматикалық тежеулер, автотұрақ және жылдамдық өлшеуіштері, тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану
КҚ 15
АҚ 8
АП 05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттерін, локомотив депосын басқарудың құрылысын, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдарын
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды,
ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу,
- локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет,
- еңбек өнімділігін анықтау.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Локомотив шаруашылығын жоспарлау және ұйымдастыру, еңбекті және жалақыны ұйымдасттыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, шаруашылық есебі, депоның өндірістік-қаржылық қызметін талдау, есептеу, локомотивтерді пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқарудың әдістері мен негізгі принциптері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 11
АҚ 1
Біліктілігі

110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- конструкцию и ремонт, действие энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования тепловозов с различными системами электроснабжения;
- назначение, устройство, ремонт, принцип действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры;
- назначение и устройство электрических машин и линий, конструкцию распределительных устройств и расположение на них электрических аппаратов;
- основные правила построения принципиальных электрических схем;
- систему технического обслуживания электрооборудования локомотивов, содержание и последовательность проведения технического обслуживания, требования к электрооборудованию при различных видах технического обслуживания, требования техники безопасности при проведении технического обслуживания и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава,
- использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Устройство и ремонт тепловоза
Конструкция, принцип действия и технические характеристики тепловоза, устройством и ремонтом дизеля и вспомогательного оборудования, экипажной частью, электрическими машинами, электрическими аппаратами, электрической схемой ремонтом электрических аппаратов, устройством электрических магистралей, линий и распределительных устройств, электрических схем, а также систем технического обслуживания электрооборудования тепловозов,
ПК 1
СК 5
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные технические данные и характеристики подвижного состава железных дорог Республики Казахстан.
- устройство и ремонт подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава,
- использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Управление и обслуживание тепловоза
Знание конструкции и ремонта в обеспечении безопасности движения, повышении скорости железнодорожного транспорта, изучения конструкции и ремонта, принципа действия, устройство и работа технического обслуживания и управления.
ПК 1
СК 5
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК 1
СК 5
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза тягового подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование тягового подвижного состава, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
ПК 1
СК 5
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- силы действующие на поезд, порядок и методику их расчета
уметь:
- производить расчеты сил действующих на поезд, основных и удельных сопротивлений, расчет массы состава поезда, расчет ускоряющих и замедляющих сил, построение скорости движения поездов и определение перегонного времени хода поезда, решение тормозных задач, расход топлива, электрической энергии
Основы электрической и тепловозной тяги
Сила действующая на поезд, основные и удельные сопротивления, расчет массы состава поезда, расчет ускоряющих и замедляющих сил, построение скорости движения поездов и определение перегонного времени хода поезда, решение тормозных задач, расход топлива, электрической энергии
ПК 1
СК 5
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- задачи железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структуру управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда,
- определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование локомотивного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно-финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации локомотивов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя.
ПК 1
СК 5
Квалификация

110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі*
АП.01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты реттеу құрылғыларын жөндеу, құрылысы мен әрекетін,
- электрмен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерімен тепловоздар электр жабдықтарының құрылымдық кестелерін құру принципін;
- реттеу аппаратының дабыл және байланыс жүйелері, электрлі аппараттардың әрекет ету принципі, құрылғысы, жөндеу жұмысы мен қызметін;
- электрлі машиналар мен желілердің құрылғысы мен қызметін, тарату құрылғыларының құрылымын және оларда электрлі аппараттардың орналасуын;
- негізгі электрлі кестелерді құрудың негізгі ережелерін;
- локомотивтер электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетуінің жүйесін, техникалық қызмет көрсетуді өткізудің реттілігі мен мазмұнын, техникалық қызмет көрсетудің әртүрлі түрлері барысындағы электр жабдықтарына қойылатын талаптар, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін
жасауы қажет:
- игерілген білімді жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың үнемді және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алуды, реттеуді және күтіп ұстауды жүзеге асыру
Тепловоз құрылғысы мен жөндеу жұмысы
Тепловоздардың техникалық белгісі, әрекет ету принципі, құрылымы, дизель және қосалқы құрылғылар құрылғысы мен жөндеу жұмысы, экипаж бөлігімен, электрлі машиналармен, электрлі аппараттармен, электрлі кестемен жөндеу жұмысы, электрлі аппараттарды жөндеу, электрлі магистраль құрылғыларымен, желілер мен тарату құрылғыларын жөндеу, сонымен қатар локомотивтердің электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету жүйелерін жөндеу
КҚ 1
АҚ 5
АП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Қазақстан Республикасы темір жолының жылжымалы құрамының негізгі техникалық мәліметтері мен сипаттамаларын.
- Жылжымалы құрам мен оның түйіндерінің құрылғысы мен жөндеу жұмысын, техникалық-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштерді, жұмыс шарттарын, пайдалану және жөндеу ережелерін.
Жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды жөндеу және қызмет көрсетуде меңгерілген білімді қолдану, үнемді және қауіпсіз жұмыс режимін қолдану,
- жылжымалы құрамды жөндеуде реттеу мен күтіп ұстауды және тоқтатулардың алдын алуды жүзеге асыру
Тепловозды басқару және қызмет көрсету|
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуде, темір жол көлігінің жылдамдығын арттырудағы жөндеу мен құрудың білімін, техникалық қызмет көрсету мен басқарудың құрылғысы мен жөндеу жұмысын, әрекет ету принципін, құрылысы мен жөндеуді оқып игеру
КҚ 1
АҚ 5
АП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жолдарының құрылысы мен құрылғысы, олардың негізгі өлшемдерінің нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін;
- апаттық және стандартқа сай емес жағдайлардағы әрекеттердің тәртібі;
ТЖ пайдалану ережелері;
жасауы қажет:
- техникалық пайдаланудың ережелеріне сәйкес негізгі құрылыстар мен түйіскен желі құрылғыларының техникалық жағдайын қолдау;
- темір жол көлігінде қолданылатын ережелер мен нұсқаулықтардың білімін қолдану
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігі мен басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер;
Жол және жол шаруашылығы, темір жол көлігі мен темір жолдың жылжымалы құрамындағы дабылдар туралы жалпы мәліметтер;
Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру және темір жол тасымалы; ТЖ ТПЕ;
Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері; дабыл бойынша нұсқаулық, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық
КҚ 1
АҚ 5
АП.04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- автоматты тежеу әрекетінің құрылғысы, белгісін, автоматты тежеуіштерді пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін
жасауы қажет:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері
Тежеу негіздері, тежеу түрлері, вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері, ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі, қысылған ауамен қуат алу құралдары, компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі, тежеуді басқару құралдары, тежеу құралдары, ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі, электрлі пневматикалық тежеулер, автотұрақ және жылдамдық өлшеуіштері, тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану
КҚ 1
АҚ 5
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- пойызға әсер етуші күштер, оларды есептеудің әдістемесі мен тәртібі
жасауы қажет:
- пойызға әсер етуші күштердің есебін, негізгі және созылмалы кедергілерді, пойыз құрамының көлемін есептеуді, жылдамдатқыш және бәсеңдеткіш күштерді есептеуді, пойыздар қозғалысының жылдамдығын құруды және пойыз қозғалысының аралық уақытын анықтауды, тежеу міндеттерін отын мен электрлі энергияның шығынын шешуді жүзеге асыру
Электрлі және тепловоз тартылысының негіздері
Пойызға әсер етуші күш, негізгі салыстырмалы кедергілер, пойыздар құрамының шамасын есептеу, жылдамдатқыш және бәсеңдеткіш күштерді есептеу, пойыздар қозғалысының жылдамдығын құру және пойыздар қозғалысының аралық уақытын анықтау, тежеу міндеттерін, отын мен электр қуатының шығынын есептеу
КҚ 1
АҚ 5
АП.06
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттерін, локомотив депосын басқарудың құрылысын, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдарын
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу,
- локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет,
- еңбек өнімділігін анықтау.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Локомотив шаруашылығын жоспарлау және ұйымдастыру, еңбекті және жалақыны ұйымдасттыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, шаруашылық есебі, депоның өндірістік-қаржылық қызметін талдау, есептеу, локомотивтерді пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқарудың әдістері мен негізгі принциптері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 1
АҚ 5
Біліктілігі

1108010 2 – Машинист электропоезда*
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
конструкцию и ремонт, действие энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения;
назначение, устройство, ремонт, принцип действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры; назначение и устройство электрических машин и линий, конструкцию распределительных устройств и расположение на них электрических аппаратов;
основные правила построения принципиальных электрических схем; систему технического обслуживания электрооборудования локомотивов, содержание и последовательность проведения технического обслуживания, требования к электрооборудованию при различных видах технического обслуживания, требования техники безопасности при проведении технического обслуживания и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Устройство и ремонт электропоезда
Конструкция, принцип действия и технические характеристики электропоездов, устройством и ремонтом генераторов и вспомогательного оборудования, экипажной частью, электрическими машинами, электрическими аппаратами, электрической схемой, ремонтом электрических аппаратов, устройством электрических магистралей, линий и распределительных устройств, электрических схем, а также систем технического обслуживания электрооборудования локомотивов,
СК 1
СК 4
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные технические данные и характеристики подвижного состава железных дорог Республики Казахстан. Устройство и ремонт подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
уметь:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы,
- осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
Управление электропоезда
Знание конструкции и ремонта в обеспечении безопасности движения, повышении скорости железнодорожного транспорта, изучения конструкции и ремонта, принципа действия, устройство и работа технического обслуживания и управления.
СК 1
СК 4
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК 1
СК 4
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза тягового подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное подвижного состава, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
ПК10
СК 4
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- силы действующие на поезд, порядок и методику их расчета
уметь:
- производить расчеты сил действующих на поезд, основных и удельных сопротивлений, расчет массы состава поезда, расчет ускоряющих и замедляющих сил, построение скорости движения поездов и определение перегонного времени хода поезда, решение тормозных задач, расход топлива, электрической энергии
Основы электрической и тепловозной тяги
Сила действующая на поезд, основные и удельные сопротивления, расчет массы состава поезда, расчет ускоряющих и замедляющих сил, построение скорости движения поездов и определение перегонного времени хода поезда, решение тормозных задач, расход топлива, электрической энергии
ПК10
СК 4
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- задачи железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структуру управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, - организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование локомотивного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации локомотивов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя.
ПК 9
Квалификация:

1108010 2 – Электр пойызының машинисі*
АП.01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты реттеу құрылғыларын жөндеу, құрылысы мен әрекетін,
- электрмен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерімен локомотивтер электр жабдықтарының құрылымдық кестелерін құру принципін;
- реттеу аппаратының дабыл және байланыс жүйелері, электрлі аппараттардың әрекет ету принципі, құрылғысы, жөндеу жұмысы мен қызметін;
- электрлі машиналар мен желілердің құрылғысы мен қызметін, тарату құрылғыларының құрылымын және оларда электрлі аппараттардың орналасуын;
- негізгі электрлі кестелерді құрудың негізгі ережелерін;
- локомотивтер электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетуінің жүйесін, техникалық қызмет көрсетуді өткізудің реттілігі мен мазмұнын, техникалық қызмет көрсетудің әртүрлі түрлері барысындағы электр жабдықтарына қойылатын талаптар, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін
жасауы қажет:
- игерілген білімді жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың үнемді және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алуды, реттеуді және күтіп ұстауды жүзеге асыру
Электр пойызының құрылғысы мен жөндеу жұмысы
Электр пойызының техникалық белгісі, әрекет ету принципі, құрылымы, дизель және қосалқы құрылғылар құрылғысы мен жөндеу жұмысы, экипаж бөлігімен, электрлі машиналармен, электрлі аппараттармен, электрлі кестемен жөндеу жұмысы, электрлі аппараттарды жөндеу, электрлі магистраль құрылғыларымен, желілер мен тарату құрылғыларын жөндеу, сонымен қатар локомотивтердің электр жабдықтарын техникалық қызмет көрсету жүйелерін жөндеу
АҚ 1
АҚ 4
АП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Қазақстан Республикасы темір жолының жылжымалы құрамының негізгі техникалық мәліметтері мен сипаттамаларын. Жылжымалы құрам мен оның түйіндерінің құрылғысы мен жөндеу жұмысын, техникалық-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштерді, жұмыс шарттарын, пайдалану және жөндеу ережелерін.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды жөндеу және қызмет көрсетуде меңгерілген білімді қолдану, үнемді және қауіпсіз жұмыс режимін қолдану,
- жылжымалы құрамды жөндеуде реттеу мен күтіп ұстауды және тоқтатулардың алдын алуды жүзеге асыру
Электр пойызын басқару
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуде, темір жол көлігінің жылдамдығын арттырудағы жөндеу мен құрудың білімін, техникалық қызмет көрсету мен басқарудың құрылғысы мен жөндеу жұмысын, әрекет ету принципін, құрылысы мен жөндеуді оқып игеру
АҚ 1
АҚ 4
АП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жолдарының құрылысы мен құрылғысы, олардың негізгі өлшемдерінің нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін;
- апаттық және стандартқа сай емес жағдайлардағы әрекеттердің тәртібі;
ТЖ пайдалану ережелері;
жасауы қажет:
- техникалық пайдаланудың ережелеріне сәйкес негізгі құрылыстар мен түйіскен желі құрылғыларының техникалық жағдайын қолдау;
- темір жол көлігінде қолданылатын ережелер мен нұсқаулықтардың білімін қолдану
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігі мен басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер;
Жол және жол шаруашылығы, темір жол көлігі мен темір жолдың жылжымалы құрамындағы дабылдар туралы жалпы мәліметтер;
Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру және темір жол тасымалы; ТЖ ТПЕ;
Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері; дабыл бойынша нұсқаулық, пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық
КҚ 1
АҚ 4
АП.04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- автоматты тежеу әрекетінің құрылғысы, белгісін, автоматты тежеуіштерді пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін
жасауы қажет:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері
Тежеу негіздері, тежеу түрлері, вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері, ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі, қысылған ауамен қуат алу құралдары, компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі, тежеуді басқару құралдары, тежеу құралдары, ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі, электрлі пневматикалық тежеулер, автотұрақ және жылдамдық өлшеуіштері, тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану
КҚ 10
АҚ 4
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- пойызға әсер етуші күштер, оларды есептеудің әдістемесі мен тәртібі
жасауы қажет:
- пойызға әсер етуші күштердің есебін, негізгі және созылмалы кедергілерді, пойыз құрамының көлемін есептеуді, жылдамдатқыш және бәсеңдеткіш күштерді есептеуді, пойыздар қозғалысының жылдамдығын құруды және пойыз қозғалысының аралық уақытын анықтауды, тежеу міндеттерін отын мен электрлі энергияның шығынын шешуді жүзеге асыру
Электрлі және тепловоз тартылысының негіздері
Пойызға әсер етуші күш, негізгі салыстырмалы кедергілер, пойыздар құрамының шамасын есептеу, жылдамдатқыш және бәсеңдеткіш күштерді есептеу, пойыздар қозғалысының жылдамдығын құру және пойыздар қозғалысының аралық уақытын анықтау, тежеу міндеттерін, отын мен электр қуатының шығынын есептеу
КҚ 10
АҚ 4
АП.06
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттерін,
- локомотив депосын басқарудың құрылысын, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру,
- еңбек төлемін реттеудің сауалдарын
жасауы қажет:
-жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу,
- локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет,
- еңбек өнімділігін анықтау.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару Локомотив шаруашылығын жоспарлау және ұйымдастыру, еңбекті және жалақыны ұйымдасттыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, шаруашылық есебі, депоның өндірістік-қаржылық қызметін талдау, есептеу, локомотивтерді пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқарудың әдістері мен негізгі принциптері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 9
Біліктілігі:

По специализации 1108000.02 «Эксплуатация, ремонт и техническое
обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных
дорог»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
с получением общего среднего образования/
Срок обучения: 1 год 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
с получением общего среднего образования/
Срок обучения: 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
с получением общего среднего образования
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД.00
Модуль общеобразовательных дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. профессиональное общение;
БК 2
ПК1
ПК8
СК 6
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный (английский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
БК2
ПК1
ПК8
СК8
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;

1108000.02 «Вагондар мен темір жол рефрижераторлы жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету» мамандандырылуы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқу бағдарламасының құрылымы
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
Жалпы орта білім алумен негізгі орта білім базасында/
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
Жалпы орта білім алумен негізгі орта білім базасында/
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім алумен негізгі орта білім базасында
Индекс
Пәннің және кәсіби модульдің оқу циклдары
Пәннің және кәсіби модульдер бөлімдерінің атаулары
Қалыптасқан құзіреттіліктердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндерінің модульдері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіби-бағыттық мәтіндерді аудару техникасын;
- мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
жасауы қажет:
- қазақ (орыс) тілінде технологиялық карта және схема жасау;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізе
білу;
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу  үлгілерін ажырату: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды;
сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу  үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық); кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ 2
КҚ 1
КҚ 8
АҚ 6
ЖГП 02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын;
- мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды.
жасауы қажет:
- ағылшын тілінде техникалық карта және кесте құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізе білу;
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін ажырату: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды;
сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу  үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық); кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ 2
КҚ 1
КҚ 8
АҚ 8
ЖГП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресейге құрамына кіруін;
- XVII-XVIII ғғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;
- XXғ 20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар.
-  XX ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 ж Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз жолдары мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
жасауы қажет
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістің  аяқталу себептерін талдау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайлар. Репрессия мен депортациялар;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диспаросының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп курстары бойынша білім алушылардың қайталау білімі;
Өзінің қалыптасуында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
Көшпенділер өркениеті;
Көшпенділер мәдениетінің қалыптасу жолдары;
Көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу кезіндегі, сонымен қатар Ресей империясының құрамы кезіндегі ішкі саяси жағдай;
Ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
XX ғ 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы;
Совет өкіметінің бірінші жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Коммунистік партия және комсомол;
Қазақ диаспорасының білімі;
Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның рөлі;

110801 2- Осмотрщик вагонов *
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технико-экономические характеристики вагонов и контейнеров и их конструкцию
уметь:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
Конструкция вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
ПК 1
СК 1
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
ПК 1
СК 1
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологические процессы ремонта, эксплуатации, технического обслуживания вагонов, методику работы с нормативно- технической и технологической документацией
уметь:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
Технология ремонта вагонов.
Система технического обслуживания и ремонта вагонов, технологические процессы ремонта вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживания ходовых частей приводов генераторов, автосцепного оборудования, кузовов и оборудования вагонов и контейнеров
ПК10
СК 2
СД04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Принципы построения структурных схем электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава с различными системами электроснабжения;
- назначение, устройство принцип действия электрических аппаратов систем защиты и сигнализации регулирующей аппаратуры;
- назначения и устройство электрических машин и линии, конструкцию распределительных устройств и расположения на них электрических аппаратов, основные правила построения принципиальных электрических схем.
уметь:
- читать электрические схемы, контролировать состояния электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, осуществлять его техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт.
Электрические аппараты и цепи.
Электрооборудования, электрические цепи, системы электроснабжения пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические аппараты и элементы их конструкции, аппараты силовых электрических цепей, системы защиты сигнализации, регулирующая аппаратура, электрические магистрали и линии, распределительные устройства пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические схемы пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, техническое обслуживание электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава
ПК 3
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК10
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Задачи железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики;
- структуру управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование вагонного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя
СК 1
Квалификация:

110801 2-вагон қараушы*
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
жасауы қажет:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
Вагондардың құрылымы
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс түйіндері, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
КҚ 1
АҚ 1
АП.02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- автоматты тежеуіштердің атқаратын қызметін, құрылғысын; автоматты тежеуіштердің пайдалануын, техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін;
жасауы қажет:
- тежеуіш құралдарын сынау, ретке келтіру және олардың ақауларын анықтау және жою.
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуiштерi
Тежеуіш негіздері, тежеуіштердің жіктелуі, локомотивтер мен вагондардың тежегіш құралдары, тежеуіш процесстері, жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қойылатын ТПЕ талаптары және қозғалыс қауіпсіздігі, қысылған ауасы бар қоректендіргіш құралдар, компрессорлардың қызмет ету принципі және құрылымдық жіктелуі, тежеуіштерді басқару құралдары, тежеуіш құралдары, вагондардың тетікті берілістері мен ауа құбырлары, электрлі пневматикалық тежеуіштер, автоаял және жылдамдық өлшемдері, тежеуіш құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 1
АҚ 1
АП.03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық  құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
жасауы қажет:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық  құжаттармен жұмыс істеу.
Вагондарды жөндеу технологиясы.
Вагондарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондарды жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 10
АҚ 2
АП.04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- электрмен қамтамасыз ететін әр түрлі жүйелері бар жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарының құрылымдық схемаларының құрастырылу принципі, қорғау жүйесінің электр аппаратының және реттеуіш аппаратура сигнализациясының атқаратын қызметі, құрылғысы, қызмет принципі, электр машиналары мен линияларының құрылғысы және атқаратын қызметі, үлестіргіш құрылғылардың құрылымын және оларға электр аппараттарының орналастырылуы, түбегейлі электр жүйелерін құрастырудың негiзгi ережелерi.
жасауы қажет:
- электр схемаларын оқу, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарынының жағдайын бақылау және оларды пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету, кезектік жөндеу жүргізу.
Электр аппараттары мен тізбектері.
Электр жабдықтары, электр тізбектері, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары, күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, сигнализацияның қорғау жүйелерi, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен линиялары, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамының үлестіргіш құралдары, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
КҚ 3
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- темір жол жұмысшыларының жалпы міндеттерін, темір жол құрылғысы мен жылжымалы құрамның негізгі құрылысын, олардың мазмұнының нормалары мен талаптарын; пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін; апаттық және стандартқа сай жағдайлардағы әрекеттің тәртібін; пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібін.
жасауы қажет:
- темір жол көлігі жұмысшылардың жалпы міндеттерін;
- темір жол құрылғылары мен негізгі құрылыстар;
- жылжымалы құрамның құрылғысы;
- құрылғылар мазмұнына қойылатын нормалар мен талаптарын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі;
- дабыл принципі;
- апаттық жағдайлардағы әрекеттің тәртібі;
- пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібі;
- негізгі нұсқаулықтарын.
жасау:
- жұмысты өндіру үшін орынды қоршау;
- пойыздар қозғалысын қамтамасыз ету;
- автомотриспен жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- аралықта пойыздардың орын алуына пойыз құжаттамасын толтыра білу;
- ақаулар актісін толтыру;
- шұғыл хабарласуларды жүзеге асыру;
- наряд, рұқсат, ескертулерді, шұғыл журналдарды толтыру;
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшенің ТПЕ пунктерін орындау;
- электрмен жабдықтау объектілерінің техникалық жағдайын анықтау
түсінуі қажет:
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы пойыздар қозғалысын қолдану бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар туралы;
- темір жол көлігіндегі дабыл жүйесі туралы;
- темір жолды пайдалануда техникалық дамудың кезеңдері мен мәні туралы
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көілігінің құрылысы; тж негізгі бөлімшелерінің өзара әрекеті мен өзара байланысы; тж жұмысшыларының міндеттері; жол құрылғылары мен жол шаруашылығының талаптары; жылжымалы құрамға қойылатын талаптар;темір жолдарының қалыптастырушы құралдары; пойыздардың тартылысы; электрлі жылжымалы құрамның тартылыс және тоқ сипаттамалары; электрлі жылжымалы құрамның электрмен жабдықтау құрылғыларымен өзара байланыстыру; пойыздар қозғалысы барысындағы байланыс және дабыл жүйесі, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету; жұмыстар категориясы, түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралары, негізгі және ведоствалық нұсқаулықтар, ТЖ, ТП, ЛЭПта жұмыстардың жеке түрлерін орындау барысындағы бланктар мен журналдарды толтыру.
КҚ 10
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажатті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің, материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
АҚ 1
Біліктілігі:

110802 2- Поездной электромеханик*;
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технико-экономические характеристики вагонов и контейнеров и их конструкцию
уметь:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
Конструкция вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
СК1-8
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
СК1-8
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологические процессы ремонта, эксплуатации, технического обслуживания электрооборудования вагонов, методику работы с нормативно- технической и технологической документацией
уметь:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей электрооборудования вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно-технической и технологической документацией.
Технология ремонта электрооборудования.
Система технического обслуживания и ремонта электрооборудования вагонов, технологические процессы ремонта электрооборудования вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживания ходовых частей приводов генераторов.
ПК1-16
СК1-8
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Принципы построения структурных схем электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава с различными системами электроснабжения,
- назначение, устройство принцип действия электрических аппаратов систем защиты и сигнализации регулирующей аппаратуры,
- назначения и устройство электрических машин и линии, конструкцию распределительных устройств и расположения на них электрических аппаратов, основные правила построения принципиальных электрических схем.
уметь:
- Читать электрические схемы, контролировать состояния электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, осуществлять его техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт.
Электрические аппараты и цепи вагонов.
Электрооборудования, электрические цепи, системы электроснабжения пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические аппараты и элементы их конструкции, аппараты силовых электрических цепей, системы защиты сигнализации, регулирующая аппаратура, электрические магистрали и линии, распределительные устройства пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические схемы пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, техническое обслуживание электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава
СК1-8
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации ТП;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основного электрооборудования тяговых подстанций в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ ТП;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
СК1-8
СД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Задачи железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики,
- структуру управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование вагонного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя
ПК1-16
СК1-8
Квалификация

110802 2- Пойыз электромеханигі*
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
жасауы қажет:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
Вагон құрылымдары. Вагондар, дөңгелек қосағы, букс түйіндері, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
АҚ 1-8
АП.02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- автоматты тежеуіштердің атқаратын қызметін, құрылғысын; автоматты тежеуіштердің пайдалануын, техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін;
жасауы қажет:
- тежеуіш құралдарын сынау, ретке келтіру және олардың ақауларын анықтау және жою.
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуiштерi
Тежеуіш негіздері, тежеуіштердің жіктелуі, локомотивтер мен вагондардың тежегіш құралдары, тежеуіш процесстері, жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қойылатын ТПЕ талаптары және қозғалыс қауіпсіздігі, қысылған ауасы бар қоректендіргіш құралдар, компрессорлардың қызмет ету принципі және құрылымдық жіктелуі, тежеуіштерді басқару құралдары, тежеуіш құралдары, вагондардың тетікті берілістері мен ауа құбырлары, электрлі пневматикалық тежеуіштер, автоаял және жылдамдық өлшемдері, тежеуіш құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АҚ 1-8
АП.03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
жасауы қажет:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
Вагондардың электрлі жабдықтарын жөндеу технологиясы:
Вагондардың электрлі жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондардың электрлә жабдықтарын жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ1-16
АҚ1-8
АП.04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- электрмен қамтамасыз ететін әр түрлі жүйелері бар жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарының құрылымдық схемаларының құрастырылу принципі, қорғау жүйесінің электр аппаратының және реттеуіш аппаратура сигнализациясының атқаратын қызметі, құрылғысы, қызмет принципі, электр машиналары мен линияларының құрылғысы және атқаратын қызметі, үлестіргіш құрылғылардың құрылымын және оларға электр аппараттарының орналастырылуы, түбегейлі электр жүйелерін құрастырудың негiзгi ережелерi.
жасауы қажет:
- электр схемаларын оқу, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарынының жағдайын бақылау және оларды пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету, кезектік жөндеу жүргізу.
Электр аппараттары мен тізбектері.
Электр жабдықтары, электр тізбектері, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары, күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, сигнализацияның қорғау жүйелерi, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен линиялары, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамының үлестіргіш құралдары, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
АҚ1-8
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- темір жол жұмысшыларының жалпы міндеттерін, темір жол құрылғысы мен жылжымалы құрамның негізгі құрылысын, олардың мазмұнының нормалары мен талаптарын; пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін; апаттық және стандартқа сай жағдайлардағы әрекеттің тәртібін; пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібін.
Жасауы қажет:
- темір жол көлігі жұмысшылардың жалпы міндеттерін;
- темір жол құрылғылары мен негізгі құрылыстар;
- жылжымалы құрамның құрылғысы;
- құрылғылар мазмұнына қойылатын нормалар мен талаптарын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі;
- дабыл принципі;
- апаттық жағдайлардағы әрекеттің тәртібі;
- пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібі;
- негізгі нұсқаулықтарын.
Жасау:
- жұмысты өндіру үшін орынды қоршау;
- пойыздар қозғалысын қамтамасыз ету;
- автомотриспен жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- аралықта пойыздардың орын алуына пойыз құжаттамасын толтыра білу;
- ақаулар актісін толтыру;
- шұғыл хабарласуларды жүзеге асыру;
- наряд, рұқсат, ескертулерді, шұғыл журналдарды толтыру;
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшенің ТПЕ пунктерін орындау;
- электрмен жабдықтау объектілерінің техникалық жағдайын анықтау
түсінуі қажет:
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы пойыздар қозғалысын қолдану бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар туралы;
- темір жол көлігіндегі дабыл жүйесі туралы;
- темір жолды пайдалануда техникалық дамудың кезеңдері мен мәні туралы
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы; тж негізгі бөлімшелерінің өзара әрекеті мен өзара байланысы; тж жұмысшыларының міндеттері; жол құрылғылары мен жол шаруашылығының талаптары; жылжымалы құрамға қойылатын талаптар;темір жолдарының қалыптастырушы құралдары; пойыздардың тартылысы; электрлі жылжымалы құрамның тартылыс және тоқ сипаттамалары; электрлі жылжымалы құрамның электрмен жабдықтау құрылғыларымен өзара байланыстыру; пойыздар қозғалысы барысындағы байланыс және дабыл жүйесі, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету; жұмыстар категориясы, түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралары, негізгі және ведоствалық нұсқаулықтар, ТЖ, ТП, ЛЭПта жұмыстардың жеке түрлерін орындау барысындағы бланктар мен журналдарды толтыру.
АҚ1-8
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажетті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің, материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
КҚ1-16
АК1-8
Біліктілігі:

110805 2- Проводник пассажирского вагона*; 110816 2- Проводник по сопровождению грузов и специальных вагонах*;
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технико-экономические характеристики вагонов и контейнеров и их конструкцию
Уметь:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
Конструкция и эксплуатация вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
ПК 1-7
СК1-15
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
ПК 1-7
СК1-15
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Правила и организацию перевозок грузов и пассажиров.
уметь:
- определять вид подвижного состава для перевозки конкретного груза, поверить подготовку вагонов к перевозке, правильность размещения и крепления груза, определить стоимость проезда пассажира и перевозки груза
Организация пассажирских перевозок
Грузовая и коммерческая работа, организация и эксплуатации грузовых и изотермических вагонов, технология подготовки грузов к перевозкам и условия перевозок, перевозки пассажиров багажа и грузобагажа.
ПК 1-7
СК1-15
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Назначение и конструкцию высоковольтного, низковольтного электрооборудования, распределительных устройств, систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
уметь:
- Обслуживать высоковольтное, низковольтное оборудование, распределительные устройства, системы вентиляции и кондиционирования воздуха, определять их техническое состояние.
Конструкция и эксплуатация электрического оборудования
Междувагонные электрические соединения, подвагонная магистраль и аппаратура. Нагревательные элементы и узлы. Тепло-автоматика отопления. Электрические машины, аккумуляторные батареи. Приборы регулирования, коммутация и защиты. Цепи сигнализации и приборы освещения и связи. Нагревательные приборы. Система вентиляции. Кондиционирование воздуха
ПК 1-7
СК1-15
СД.05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации КС;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основных сооружений, устройств контактной сети в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ КС;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
ПК 1-7
СК1-15
СД.06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Задачи железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики,
- структуру управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование вагонного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя
ПК 1-7
СК1-15
СД.07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные мероприятия, направление на предупреждение возникновение заболеваний, гигиенические нормативы и требования,
- знать причины возникновений и распространении эпидемий, первые признаки инфекционных заболеваний, места положения жгута при кровотечениях, способы искусственного дыхания, требования санитарии и эпидемиологии, предъявляемые к содержанию вагона.
уметь:
- поддерживать условия, обеспечивающие сохранение здоровья, предупреждающие возникновение и распространение эпидемий, инфекционных заболеваний,
- определить первые признаки инфекционных заболеваний, оказать первую помощь при поражении глаз электрическим током, переломах, кровотечениях, делать искусственное дыхания поддерживать санитарное состояние вагона в соответствии требованиям санитарных норм и правил предъявляемых в СЭС.
Основы санитарии и эпидемиологии, оказание первой медицинской помощи
Оказание первой помощи неотложной помощи при ожогах, травмах, при внезапной родовой деятельности пассажиров, при кровотечении, при приступах бронхиальной астмы и нарушений сердечной деятельности (искусственное дыхание и непрямой массаж сердца). Действие проводника при подозрений и выявлении инфекционных болезней особо опасных инфекций среди пассажиров. Опрос, осмотр t0 термометрия, изоляция больного или подозреваемого в отдельное купе, перепись контактных по купе, по вагону.
ПК 1-7
СК1-15
СД.08
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные отрасли и методы психологии личности. Социально-психологическую культуру. Культуру обслуживания пассажиров.
уметь:
- определить психологическое состояние и социальное поведение личности, действовать в конфликтных ситуациях
Этика и психология деловых отношений
Психология как наука. Основные отрасли и методы психологии. Психология личности, психологическое состояние личности. Социальное поведение личности. Социально-психологическая культура. Психологическая, этическая, эстетическая и организационно-техническая культура сервиса. Психологические особенности работы проводника. Профессиональная этика и этикет. Поведение проводника внештатных ситуациях. Эстетика ношения форменной одежды. Передовые приемы обслуживания пассажиров.
ПК 1-7
СК1-15
Квалификация:

110805 2 – Жолаушылар вагонының жолсерігі, 110816 2 – Арнайы вагондар және жүктерді жеткізу бойынша жолсерік
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
жасауы қажет:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
Вагон құрылымдары және пайдалану.
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс түйіндері, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
КҚ1-7
АҚ 1-15
АП.02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- автоматты тежеуіштердің атқаратын қызметін, құрылғысын; автоматты тежеуіштердің пайдалануын, техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін;
жасауы қажет:
- тежеуіш құралдарын сынау, ретке келтіру және олардың ақауларын анықтау және жою.
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуiштерi
Тежеуіш негіздері, тежеуіштердің жіктелуі, локомотивтер мен вагондардың тежегіш құралдары, тежеуіш процесстері, жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қойылатын ТПЕ талаптары және қозғалыс қауіпсіздігі, қысылған ауасы бар қоректендіргіш құралдар, компрессорлардың қызмет ету принципі және құрылымдық жіктелуі, тежеуіштерді басқару құралдары, тежеуіш құралдары, вагондардың тетікті берілістері мен ауа құбырлары, электрлі пневматикалық тежеуіштер, автоаял және жылдамдық өлшемдері, тежеуіш құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ1-7
АҚ 1-15
АП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру мен ережелерін.
жасауы қажет:
- нақты жүкті тасымалдау үшін жылжымалы құрамның түрін анықтау, тасымалдауға вагондардың дайындығын тексеру, жүктің дұрыс орналасуы мен бекітілуін, жол құнын және жүкті тасымалдау құныны анықтау
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру
Жүк және коммерциялық жұмыс, жүк және изотермикалық вагондарды ұйымдастыру және пайдалану, жүктерді тасымалдауға дайындау технологиясы және тасымалдау шарттары, жолаушылар жүгі мен жүк багажын тасымалдау
КҚ1-7
АҚ 1-15
АП.04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
Жасауы қажет:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
Электрлі жабдықтарының құрылымы және пайдалану
Вагондардың электрлі жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондардың электр жабдықтарын жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ1-7
АҚ 1-15
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- темір жол жұмысшыларының жалпы міндеттерін, темір жол құрылғысы мен жылжымалы құрамның негізгі құрылысын, олардың мазмұнының нормалары мен талаптарын; пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін; апаттық және стандартқа сай жағдайлардағы әрекеттің тәртібін; пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібін.
жасауы қажет:
- темір жол көлігі жұмысшылардың жалпы міндеттерін;
- темір жол құрылғылары мен негізгі құрылыстар;
- жылжымалы құрамның құрылғысы;
- құрылғылар мазмұнына қойылатын нормалар мен талаптарын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі;
- дабыл принципі;
- апаттық жағдайлардағы әрекеттің тәртібі;
-пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібі;
- негізгі нұсқаулықтарын.
жасау:
- жұмысты өндіру үшін орынды қоршау;
- пойыздар қозғалысын қамтамасыз ету;
- автомотриспен жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- аралықта пойыздардың орын алуына пойыз құжаттамасын толтыра білу;
- ақаулар актісін толтыру;
- шұғыл хабарласуларды жүзеге асыру;
- наряд, рұқсат, ескертулерді, шұғыл журналдарды толтыру;
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшенің ТПЕ пунктерін орындау;
- электрмен жабдықтау объектілерінің техникалық жағдайын анықтау
түсінуі қажет:
- түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы пойыздар қозғалысын қолдану бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар туралы;
- темір жол көлігіндегі дабыл жүйесі туралы;
- темір жолды пайдалануда техникалық дамудың кезеңдері мен мәні туралы
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы; тж негізгі бөлімшелерінің өзара әрекеті мен өзара байланысы; тж жұмысшыларының міндеттері; жол құрылғылары мен жол шаруашылығының талаптары; жылжымалы құрамға қойылатын талаптар;темір жолдарының қалыптастырушы құралдары; пойыздардың тартылысы; электрлі жылжымалы құрамның тартылыс және тоқ сипаттамалары; электрлі жылжымалы құрамның электрмен жабдықтау құрылғыларымен өзара байланыстыру; пойыздар қозғалысы барысындағы байланыс және дабыл жүйесі, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету; жұмыстар категориясы, түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралары, негізгі және ведоствалық нұсқаулықтар, ТЖ, ТП, ЛЭПта жұмыстардың жеке түрлерін орындау барысындағы бланктар мен журналдарды толтыру.
КҚ1-7
АҚ1-15
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажатті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің, материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
КҚ1-7
АҚ1-15
АП.07
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Аурудың пайда болуының алдын алуына бағытталған негізгі іс-шараларды, гигиеналық нормативтер мен талаптарды, індеттің таралуы мен пайда болуының себептерін білу,
- жұқпалы аурулардың бірінші белгілерін, қансырау кезінде бұрауды қою орындарын, жасанды дем берудің тәсілдерін, вагон ішінде қолданылатын эпидемиология және санитария талаптарын.
жасауы қажет:
- жұқпалы аурулар мен індеттердің пайда болуы мен таралуының алдын алатын, денсаулық сақтауды қамтамасыз ету жағдайларын жасау, жұқпалы аурулардың алғашқы белгілерін анықтау, - қансырау, сүйектің сынуы, тоқ соққан жағдайда алғашқы көмек көрсету, жасанды дем беруді жасау, СЭС ережелері мен талаптарына сәйкес тазалықты сақтау
Санитария және эпидемиология негіздері, алғашқы медициналық көмек көрсету
Күйіп қалу, жарақаттану, жолаушылардың кенеттен толғатуы, қансырау, демікпе, және жүрек қызметінің бұзылуы кезінде алғашқы көмек көрсету (жасанды дем беру және ұқалау). Жолаушылар арасында қауіпті жұқпалы аурулардың анықталуы мен күдік туған кезіндегі жолсерігінің әрекеті. Сұрақ-жауап алу, термометрия t0 өлшеу, күдіктіні немесе ауруды жеке купеге оқшаулау, вагон, купе бойынша санақ алу
КҚ1-7
АҚ1-15
АП.08
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- тұлға психологиясының негізгі салалары мен тәсілдерін. Әлеуметтік-психологиялық мәдениетті. Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениетін.
жасауы қажет:
- тұлғаның психологиялық күйі мен әлеуметтік жүріс-тұрысын анықтау, жанжал туындаған жағдайларда әрекет ету
Іскерлік қатынастар этикасы мен психология
Психология ғылым ретінде. Психологияның негізгі салалары мен әдістері. Тұлға психологиясы, тұлғаның психологиялық көңіл күйі. Тұлғаның әлеуметтік жүріс тұрысы. Әлеуметтік –психологиялық мәдениет. Қызмет көрсетудің психологиялық, этикалық, эстетикалық және ұйымдастырушылық –техникалық мәдениеті. Жолсерігі жұмысының психологиялық ерекшеліктері. Кәсіптік этика және этикет. Штаттан тыс жағдайлардағы жолсерігінің іс әрекеті. Үлгідегі киім киюдің эстетикасы. Жолаушыларға қызмет көрсетудің алдыңғы қатарлы тәсілдері.
КҚ1-7
АҚ1-15
Біліктілігі:

110817 2- Проводник по сопровождению локомотивов и пассажирских вагонов в нерабочем состоянии*
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технико-экономические характеристики вагонов и контейнеров и их конструкцию
уметь:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
Конструкция подвижного состава
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
СК1-5
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростимеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
СК1-5
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологические процессы ремонта, эксплуатации, технического обслуживания вагонов, методику работы с нормативно- технической и технологической документацией
уметь:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
Технология ремонта подвижного состава
Система технического обслуживания и ремонта вагонов, технологические процессы ремонта вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживания ходовых частей приводов генераторов, автосцепного оборудования, кузовов и оборудования вагонов и контейнеров
СК1-5
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать.
- принципы построения структурных схем электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава с различными системами электроснабжения,
- назначение, устройство принцип действия электрических аппаратов систем защиты и сигнализации регулирующей аппаратуры,
- назначения и устройство электрических машин и линии, конструкцию распределительных устройств и расположения на них электрических аппаратов, основные правила построения принципиальных электрических схем.
уметь.
- читать электрические схемы, контролировать состояния электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, осуществлять его техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт.
Электрические аппараты и цепи подвижного состава
Электрооборудования, электрические цепи, системы электроснабжения пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические аппараты и элементы их конструкции, аппараты силовых электрических цепей, системы защиты сигнализации, регулирующая аппаратура, электрические магистрали и линии, распределительные устройства пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические схемы пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, техническое обслуживание электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава
СК1-5
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации ТП;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основного электрооборудования тяговых подстанций в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ ТП;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
СК1-5
СД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- Задачи железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики,
- структуру управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование вагонного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя
СК1-5
Квалификация:
1108019 2 – Слесарь- электрик по ремонту электрооборудования;
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технико-экономические характеристики вагонов и контейнеров и их конструкцию
Уметь:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
Конструкция вагонов
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
СК1-8
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство действие автоматических тормозов эксплуатацию, ремонт и технические обслуживание автоматических тормозов
уметь:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудования
Автоматические тормоза подвижного состава
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростимеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
СК1-8
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологические процессы ремонта, эксплуатации, технического обслуживания электрооборудования вагонов, методику работы с нормативно- технической и технологической документацией
уметь:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей электрооборудования вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
Технология ремонта электрооборудования.
Система технического обслуживания и ремонта электрооборудования вагонов, технологические процессы ремонта электрооборудования вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживания ходовых частей приводов генераторов.
СК1-8
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- принципы построения структурных схем электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава с различными системами электроснабжения,
- назначение, устройство принцип действия электрических аппаратов систем защиты и сигнализации регулирующей аппаратуры,
- назначения и устройство электрических машин и линии, конструкцию распределительных устройств и расположения на них электрических аппаратов, основные правила построения принципиальных электрических схем.
уметь:
- читать электрические схемы, контролировать состояния электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, осуществлять его техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт.
Электрические аппараты и цепи подвижного состава
Электрооборудования, электрические цепи, системы электроснабжения пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические аппараты и элементы их конструкции, аппараты силовых электрических цепей, системы защиты сигнализации, регулирующая аппаратура, электрические магистрали и линии, распределительные устройства пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного состава, электрические схемы пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного, техническое обслуживание электрооборудования пассажирских вагонов и рефрижераторного подвижного
СК1-8
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- систему организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Правила эксплуатации ТП;
уметь:
- поддерживать техническое состояние основного электрооборудования тяговых подстанций в соответствии с правилами технической эксплуатации,
- применять знания правил и инструкций, действующих на железнодорожном транспорте.
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления;
общие сведения о пути и путевом хозяйстве, сигнализации на железнодорожном транспорте и подвижном составе железной дороги;
организация движения поездов и железнодорожные перевозки; ПТЭ ТП;
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
СК1-8
СД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- задачи железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики,
- структуру управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда
уметь:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава,
- выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих и фонда оплаты труда, определять производительность труда.
Экономика транспорта и управление производством
Организация и планирование вагонного хозяйство, организация труда и заработной платы, экономика производства, организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо, хозяйственный расчет, учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо, организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов, основы управленческой деятельности, основы принципы и методы управления, руководитель трудового коллектива, психология личности, планирование и организация личной работы руководителя
СК1-8
1.4 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1108000– «Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание
подвижного состава железных дорог» по специализации 1108000.02
«Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и
рефрижераторного подвижного состава железных дорог»

110817 2 – Жарамсыз локомотивтер мен жолаушылар вагондарын жеткізудің жолсерігі*
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
жасауы қажет:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
Жылжымалы құрамның құрылысы.
Жылжымалы құрамның, дөңгелек қосағы, букс түйіндері, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
АҚ1-5
АП.02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- автоматты тежеуіштердің атқаратын қызметін, құрылғысын; автоматты тежеуіштердің пайдалануын, техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін;
жасауы қажет:
- тежеуіш құралдарын сынау, ретке келтіру және олардың ақауларын анықтау және жою.
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуiштерi
Тежеуіш негіздері, тежеуіштердің жіктелуі, локомотивтер мен вагондардың тежегіш құралдары, тежеуіш процесстері, жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қойылатын ТПЕ талаптары және қозғалыс қауіпсіздігі, қысылған ауасы бар қоректендіргіш құралдар, компрессорлардың қызмет ету принципі және құрылымдық жіктелуі, тежеуіштерді басқару құралдары, тежеуіш құралдары, вагондардың тетікті берілістері мен ауа құбырлары, электрлі пневматикалық тежеуіштер, автоаял және жылдамдық өлшемдері, тежеуіш құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АҚ1-5
АП.03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
жасауы қажет:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
Жылжымалы құрамның жөндеу технологиясы
Жылжымалы құрамның жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондарды жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АҚ1-5
АП.04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- электрмен қамтамасыз ететін әр түрлі жүйелері бар жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарының құрылымдық схемаларының құрастырылу принципі, қорғау жүйесінің электр аппаратының және реттеуіш аппаратура сигнализациясының атқаратын қызметі, құрылғысы, қызмет принципі, электр машиналары мен линияларының құрылғысы және атқаратын қызметі, үлестіргіш құрылғылардың құрылымын және оларға электр аппараттарының орналастырылуы, түбегейлі электр жүйелерін құрастырудың негiзгi ережелерi.
жасауы қажет:
- электр схемаларын оқу, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарынының жағдайын бақылау және оларды пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету, кезектік жөндеу жүргізу.
Жылжымалы құрамның электр аппараттары мен тізбектері. Электр жабдықтары, электр тізбектері, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары, күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, сигнализацияның қорғау жүйелерi, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен линиялары, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамының үлестіргіш құралдары, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
АҚ1-5
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- темір жол жұмысшыларының жалпы міндеттерін, темір жол құрылғысы мен жылжымалы құрамның негізгі құрылысын, олардың мазмұнының нормалары мен талаптарын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін;
- апаттық және стандартқа сай жағдайлардағы әрекеттің тәртібін;
- пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібін.
Жасауы қажет:
- құрылғылар мазмұнына қойылатын нормалар мен талаптарын;
-пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі;
-пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібі, негізгі нұсқаулықтарын.
Жасау:
- пойыздар қозғалысын қамтамасыз ету, аралықта пойыздардың орын алуына пойыз құжаттамасын толтыра білу;
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көілігінің құрылысы; тж негізгі бөлімшелерінің өзара әрекеті мен өзара байланысы; тж жұмысшыларының міндеттері; жол құрылғылары мен жол шаруашылығының талаптары; жылжымалы құрамға қойылатын талаптар;темір жолдарының қалыптастырушы құралдары; пойыздардың тартылысы; электрлі жылжымалы құрамның тартылыс және тоқ сипаттамалары; электрлі жылжымалы құрамның электрмен жабдықтау құрылғыларымен өзара байланыстыру; пойыздар қозғалысы барысындағы байланыс және дабыл жүйесі, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету; жұмыстар категориясы, түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралары, негізгі және ведмоствалық нұсқаулықтар, ТЖ, ТП, ЛЭПта жұмыстардың жеке түрлерін орындау барысындағы бланктар мен журналдарды толтыру.
АҚ1-5
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
Нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды пайдалануды,  техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажетті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің,  материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
АҚ1-5
Біліктілігі:
110819 2–Электр жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь-электрик;
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
жасауы қажет:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
Вагондардың құрылымы
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс түйіндері, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
АҚ1-8
АП.02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- автоматты тежеуіштердің атқаратын қызметін, құрылғысын; автоматты тежеуіштердің пайдалануын, техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін;
жасауы қажет:
- тежеуіш құралдарын сынау, ретке келтіру және олардың ақауларын анықтау және жою.
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуiштерi
Тежеуіш негіздері, тежеуіштердің жіктелуі, локомотивтер мен вагондардың тежегіш құралдары, тежеуіш процесстері, жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қойылатын ТПЕ талаптары және қозғалыс қауіпсіздігі, қысылған ауасы бар қоректендіргіш құралдар, компрессорлардың қызмет ету принципі және құрылымдық жіктелуі, тежеуіштерді басқару құралдары, тежеуіш құралдары, вагондардың тетікті берілістері мен ауа құбырлары, электрлі пневматикалық тежеуіштер, автоаял және жылдамдық өлшемдері, тежеуіш құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АҚ1-8
АП.03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
жасауы қажет:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
Электрлі жабдықтарын жөндеу технологиясы
Вагондардың электрлі жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондардың электрл жабдықтарын жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
АҚ1-8
АП.04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- электрмен қамтамасыз ететін әр түрлі жүйелері бар жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарының құрылымдық схемаларының құрастырылу принципі,
- қорғау жүйесінің электр аппаратының және реттеуіш аппаратура сигнализациясының атқаратын қызметі, құрылғысы,
- қызмет принципі, электр машиналары мен линияларының құрылғысы және атқаратын қызметі, үлестіргіш құрылғылардың құрылымын және оларға электр аппараттарының орналастырылуы, түбегейлі электр жүйелерін құрастырудың негiзгi ережелерi.
жасауы қажет:
- электр схемаларын оқу, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электр жабдықтарынының жағдайын бақылау және оларды пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету, кезектік жөндеу жүргізу.
Электр аппараттары мен тізбектері. Электр жабдықтары, электр тізбектері, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары, күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, сигнализацияның қорғау жүйелерi, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен линиялары, жолаушылар вагондары мен рефрижераторлы жылжымалы құрамының үлестіргіш құралдары, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
АҚ1-8
АП.05
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- темір жол жұмысшыларының жалпы міндеттерін, темір жол құрылғысы мен жылжымалы құрамның негізгі құрылысын, олардың мазмұнының нормалары мен талаптарын;
- пойыздар қоғалысын ұйымдастырудың жүйесі мен дабыл принциптерін;
- апаттық және стандартқа сай жағдайлардағы әрекеттің тәртібін;
- пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етудің тәртібін.
Жасауы қажет:
- құрылғылар мазмұнына қойылатын нормалар мен талаптарын, пойыздар қозғалысын ұйымдастырудың жүйесі;
- пойыздар қозғалысын қамтамасыз ету, электрмен жабдықтау объектілерінің техникалық жағдайын анықтау
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы; тж негізгі бөлімшелерінің өзара әрекеті мен өзара байланысы; тж жұмысшыларының міндеттері; жол құрылғылары мен жол шаруашылығының талаптары; жылжымалы құрамға қойылатын талаптар;темір жолдарының қалыптастырушы құралдары; пойыздардың тартылысы; электрлі жылжымалы құрамның тартылыс және тоқ сипаттамалары; электрлі жылжымалы құрамның электрмен жабдықтау құрылғыларымен өзара байланыстыру; пойыздар қозғалысы барысындағы байланыс және дабыл жүйесі, қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету; жұмыстар категориясы, түйіскен желі мен тартуға арналған бөлімшедегі жұмыстар барысындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралары, негізгі және ведоствалық нұсқаулықтар, ТЖ, ТП, ЛЭПта жұмыстардың жеке түрлерін орындау барысындағы бланктар мен журналдарды толтыру.
АҚ1-8
АП.06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
жасауы қажет:
- жылжымалы құрамды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажетті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің, материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
АҚ1-8
1.4 1108000 - «Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығының 1108000.02 – «Вагондар мен темір жол рефрижераторлы жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету» мамандандырылуы бойынша техникалық және кәсіби білім берудегі оқу бағдарламасының құрылымы

4320
К
Консультации
240
1,2,3
1,2,3
Ф
Факультативные занятия
200
Всего:
4760
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 201
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1109000 - Токарное дело и металлообработка (по видам)
Квалификации: 110901 2 - Токарь*
110902 2 - Токарь-карусельщик*
110903 2 - Токарь-расточник*
110904 2 - Токарь-револьверщик*
110905 2 - Зуборезчик*

4320
К
Консультациялар
240
1,2,3
1,2,3
Ф
Факультативтік сабақтар
200
1,2,3
1,2,3
Барлығы:
4760
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік прАҚтика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 201-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000-Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1109000 -Токарлық және металл өндеу мамандығы бойынша
Біліктілігі: 110901 2 - Токарь*
110902 2 - Карусель жөндейтін токарь*
110903 2 - Токарь – егеуші*
110904 2 - Тапанша жөндейтін токарь*
110905 2 - Тіс кесуші*

110906 2 - Фрезеровщик*
110907 2 - Шевинговальщик*
110910 2 - Станочник широкого профиля*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов / Зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Количество контрольных работ
Всего
Из них на:
*Распределение по курсам и полугодиям (семестрам)
Теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
на базе основного среднего
на базе общего среднего, на базе технического и профессионального
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
308
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
72
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
64
ОГД 03
История Казахстана
80
ОГД 04
Физическая культура
92
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
282
ОПД 01
Материалы и технология машиностроения
зачет
46
ОПД 02
Допуски и технические измерения
зачет
34
28
6
ОПД 03
Электротехника
зачет
34
ОПД 04
Основы рыночной экономики
зачет
34
ОПД 05
Психология и этика профессиональной деятельности
зачет
18
ОПД 06
Охрана труда и техника безопасности
зачет
24
ОПД 07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
зачет
18
ОПД 08
Основы теории резания
экзамен
40
ОПД 09
Черчение
зачет
34
СД 00
Специальные дисциплины:
Специальная технология (по квалификациям)
экзамен
190
ПО 00
ПП 00
Производственное обучение и Профессиональная практика
576
ДО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
48
Э 00
Экзамены:
36
ПА 00
-промежуточной аттестации
36
ИА 00
-итоговой аттестации
ОУППК 00
-оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
Итого:
1440
К
Консультации
60
Ф
Факультативные занятия
60
Всего:
1560
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 202
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1109000 - Токарное дело и металлообработка (по видам)

110906 2 - Оюшы*
110907 2 - Шевинговальщик*
110910 2 - Кең бейінді станокшы*
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында.
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Циклдер мен оқу пәндерінің атауы
Бақылаудың нысандары
Емтихан/сынақ
Оқу уақытының көлемі (сағат, кредит)
Бақылау жұмыстарының саны
Барлығы
Оның ішінде:
Курстарға және жартыжылдықтарға (семестрлерге) бөлу
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар
Курстық жоба (жұмыс)
Негізгі орта білім базасында
Жалпы орта білім базасында
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
308
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс)тілі
72
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
64
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
80
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
92
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
282
ЖКП 01
Машинақұрылыс технологиясы және материалдар
сынақ
46
ЖКП 02
Шектер және техникалық өлшеулер
сынақ
34
28
6
ЖКП 03
Электротехника
сынақ
34
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері
сынақ
34
ЖКП 05
Кәсіби қызметтің этикасы және психологиясы
сынақ
18
ЖКП 06
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
сынақ
24
ЖКП 07
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
сынақ
18
ЖКП 08
Кесу теориясының негіздері
Е
40
ЖКП 09
Сызу
сынақ
34
АП 00
Арнайы пәндер
Арнайы технология
(мамандық бойынша)
Е 190
ӨО 00
Өндірістік оқу және кәсіптік практика (танысу, оқу, өндірістік, диплом алды)
576
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
48
Е 00
Емтихандар:
36
АА 00
- аралық аттестаттау
36
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
КДДБ 00
- кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
1440
К
Консультациялар
60
Ф
Факультативтік сабақтар
60
Барлығы:
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік прАҚтика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 202-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000-Көлік ( салалар бойынша)
Мамандығы: 1109000 -Токарлық және металл өңдеу мамандығы бойынша

110912 3 «Электромеханик»
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение и особенности работы элементов и блоков систем управления и их практическое применение
- принципиальные электрические схемы
- основные динамические характеристики элементов и систем
- физическую сущность изучаемых явлений
уметь:
- выбирать схемы автоматизации
- определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления
- применять теорию автоматического регулирования при составлении структурных и функциональных схем различных систем
- пользоваться справочной литературой
Автоматизация производственных процессов и АСУТП отрасли:
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов металлообрабатывающих станков. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы)
СК 11
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
физические основы функционирования типовых элементов систем автоматического управления
- устройство и конструкцию типовых элементов автоматики и управления
- устройство и принцип действия специальных элементов автоматики
уметь:
- выбор элементов автоматики
- обосновать выбор элементов автоматики для конкретной системы управления
- грамотно эксплуатировать элементы автоматики
- читать функциональные и электрические схемы
- пользоваться нормативными, справочными материалами
Автоматическое регулирование и регуляторы:
Элементы автоматизированных систем (АС). Общие сведения, характеристики, электромеханические измерительные преобразователи неэлектрических величин. Основные теории автоматизированного регулирования. Автоматические регуляторы (АР). Микропроцессоры в системах управления техническими процессами. Организация микропроцессорной системы, архитектура микропроцессорных систем управления.
СК 11
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации
уметь:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации
- организовывать работы по монтажу и наладке
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП.
Эксплуатация автоматизированных установок:
Монтаж и наладка приборов и средств автоматизации. Общие сведения об электромонтаже. Монтаж и наладка приборов и средств автоматического контроля и регулирования. Эксплуатация приборов и средств автоматизации. Общие сведения об эксплуатации. Особенности эксплуатации, монтажа и наладки автоматизированных систем управления технологическими процессами. Техника безопасности и организация службы эксплуатации электрооборудования и систем автоматизации.
СК 11
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации
уметь:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации
- организовывать работы по монтажу и наладке
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП
Эксплуатация, ремонт и наладка металлорежущего оборудования:
Износ деталей промышленного оборудования, пути повышения долговечности машин; технология сборки; технология ремонта промышленного оборудования; организация ремонта и модернизации оборудования; особенности эксплуатации ремонта и наладки отраслевого оборудования.
Монтаж и наладка металлорежущего оборудования. Техника безопасности и организация службы эксплуатации промышленного оборудования.
СК12

110912 3 Электромеханик
АП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- басқару жүйесін және олардың тәжірибеде пайдаланудағы жұмыс элементін және шығырының ерекшеліктері және тағайындау
- ұстанымды электрлік сызбалар
- элементтердің және жүйелердің негізгі динамикалық сипаттамалары
- пайда болудың физикалық маңызы
істей білуі тиіс:
- автоматтандыру сызбаларын таңдау;
- басқару жүйесінің ерекше сипаттамаларын және оңтайлы түрлерін анықтау;
- түрлі жүйенің функционалды және құрылымдық сызбаларын құру кезіндегі автоматты басқарудың теориясын қабылдау;
- анықтамалық әдебиетті пайдалану;
Өндірістік барысты және ТБАБЖ салаларын автоматтандыру
Өндірістік үрдісті автоматтандырудың жалпы мәселелері.
Металл өңдейтін станоктардың технологиялық үрдісін автоматтандыру. Жалпы зауыттық технологиялық объектіні және қондырғыны автоматтандыру. Технологиялық үрдісті автоматты басқару жүйелері (ТБАБЖ). ТБАБЖ техникалық құралдары және аралық жүйелері. Бағдарламамен басқарылатын автоматты манипуляторлар (өндірістік роботтар).
АҚ 11
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- автоматты басқарудың типті элемент жүйелерінің қызмет істеуінің физикалық негіздері
- автоматиканың арнаулы элементтерінің құрылысы және іс-әрекетінің ұстанымы
істей білуі тиіс:
- автоматиканың элементтерін таңдау
- автоматиканың элементтерін сауатты пайдалану
- функционалды және электрлік сызбаларды оқу
- нормативті, анықтамалық материалдарды пайдалану.
Автоматты реттегіштер және реттеушілер.
Автоматтандырылған жүйелердің (АЖ) элементтері. Жалпы мәліметтер, сипаттамалары, электр емес шамаларды
түрлендіретін электрмеханикалық өлшегіштер. Автоматты реттеудің негізгі теориясы. Автоматты реттегіштер (АР). Техникалық үрдісті басқару жүйесіндегі микропроцессорлар. Микропроцессорлы жүйені ұйымдастыру, микропроцессорлы жүйені басқару жүйесінің архитектурасы
АҚ11
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыруын
істей білуі тиіс:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану
- АСУ ТП есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
Автоматтандырылған құрылғыларды пайдалану.
Автоматтандыру құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Электромонтаж туралы жалпы мәліметтер. Автоматты бақылаудың және басқарудың құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Автоматтандырудың құралдарын және құрылғыларын пайдалану. Пайдалану жөніндегі жалпы мағлұматтар. Технологиялық барыспен автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану, реттеу және монтаждаудың ерекшеліктері. Электроқұрылғының және автоматтандыру жүйесінің ұйымдастыру қызметі және техника қауіпсіздігі
АҚ11
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыруын
істей білуі тиіс:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру
- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану
- АБЖ ТӨ есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
Металл кесетін құрылғыларды пайдалану, жөндеу және баптау.
Өнеркәсіп құрылғыларындағы бөлшектердің тозуы, машиналардың ұзақ мерзімділігін жоғарылату жолдары; құрастыру технологиясы; өнеркәсіптік құрылғыларды жөндеу технологиясы; құрылғыларды жетілдіруді және жөндеуді ұйымдастыру; салалы құрылғыларды пайдалану, жөндеу және реттеу ерекшеліктері.
Металл кесетін құрылғыларды орнату және баптау. Өндірістік құрылғыларды пайдаланудағы техника қауіпсіздігі және қызметін ұйымдастыру
АҚ12

1.1 Структура образовательной учебной программы специалиста
повышенного уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности
1112000 Эксплуатация машин и оборудования промышленности
Квалификации:
111201 2 - Слесарь-инструментальщик;
111202 2 - Слесарь механосборочных работ
111203 2 - Слесарь ремонтник
Срок обучения 2 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ООД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- государственный и русский языки, владеть лексическим и грамматическим уровнем, необходимым для чтения текстов со словарем, текстов социальной направленности;
- синтаксический, морфологический, фонетический разбор слов;
уметь:
- общаться в быту и социальной сфере;
- читать деловые бумаги, художественную литературу на казахском языке
- переводить тексты без помощи учебника;
- употреблять закон сингармонизма в казахском языке.
Казахский (русский) язык:
Фонетика: звуки и буквы; специфические звуки казахского языка; закон сингармонизма; прогрессивная и регрессивная ассимиляция; состав слова; окончания множественного числа; окончания формы принадлежности; порядок слов в предложении; вопросительные частицы. Морфология: имена существительные, имена прилагательные, местоимения; глагол. Синтаксис: словосочетание и предложение; союзы; члены предложения; простое и сложное предложения; развитие устной и письменной речи; лексический материал.
БК 1-7
ООД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- биографии ведущих писателей;
- тексты художественных произведений;
- эстетическое, общечеловеческое и историческое значение художественных произведений;
- характерные художественные особенности изученных произведений;
- владение теоретическими понятиями необходимыми для анализа текста
- понятие о критерии злободневности и актуальности
уметь:
- свободно, грамотно и выразительно общаться на русском языке;
- самостоятельно анализировать художественные произведения, используя литературоведческий терминологический арсенал;
- грамотно и логично, обоснованно излагать в письменной и устной форме свою интерпретацию художественного текста;
- актуализировать и соотносить изучаемые произведения с современностью;
- выразительно читать художественные тексты, передавая индивидуальные особенности стиля писателя и собственное отношение к прочитанному;
- писать сочинения проблемного характера с эпиграфом и планом.
Казахская (русская) литература
Русская литература 19 века. Русская литература XX века. Грамматика, орфография, пунктуация. Морфология на синтаксической основе.
БК 1-7
ООД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся
должен знать:
- образование множественного числа существительных;
- образование степеней сравнения прилагательных;
- модальные глаголы;
- времена английского глагола;
- Participle I,II;
- предлоги;
- артикль;
- числительные;
- личные и притяжательные местоимения;
- образование прямой и косвенной речи;
- способы словообразования в английском языке;
- притяжательный падеж имени существительного;
- неправильные глаголы;
- правила образования степеней сравнения прилагательных в английском языке;
- правило об исчисляемых и неисчисляемых существительных
- части речи, образование и употребление Participle Constructions, употребление модальных глаголов.
- правило употребления и образования инфинитива.
уметь:
- образовывать множественное число существительных,
- ставить прилагательное в разные степени сравнения,
- использовать модальные глаголы,
- составлять предложения в разных временах,

1.1 Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтарының жоғары деңгейлері бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының құрылымы
Мамандығы: 1112000 Өнеркәсіп машиналары және жабдықтарын пайдалану
Біліктілігі: 111201 2 - Құрал сайман слесарі
111202 2 - Механикалық жинақтау жұмысының слесарі
111203 2 - Жөндеуші слесарь*
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Пәндердің және кәсіптік модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖБП
00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
Мемлекеттік және орыс тілдерін, социалды және кәсіби бағыттағы лексикалық және грамматикалық дәрежесін білу, оған сәйкес мәтіндерді сөздікпен талдауы.
Синтактикалық, морфологиялық, фонетикалық таң дау сөзі;
істеуі керек:
Әлеуметтік ортасы мен араласы;
Іс қағазын, көркемдік әдебиеттерін қазақ тілінде оқу;
Кітаптың көмегінсіз мәтіндерді аудару;
Қазақ тілінде үндестік заңын  қолдану.
Қазақ тілі (орыс) тілі:
Фонетика: әріптер мен дыбыстар, қазақ тілінің арнайы дыбыстар, сингормонизм ережесі; ассимимиляцияның прогресі мен регресі, сөз құрамы, көптік жалғауының жалғаулары, сөздердің сөйлемдегі орналасуы; сұрау жалғаулары.
Морфология: зат есім, сан есім, есімлік, етістік.
Синтаксис: сөйлемдегі сөз тіркестері, сөйлем мүшелері, жай және күрделі сөйлемдер, жазбаша және ауызша сөйлеуді дамыту, лексикалық материалдар.
БҚ 1-7
ЖБП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жүргізуші жазушылар өмірбаяны;  көркем туындылар мәтіндері;
- көркем туындылардың эстетикалық, жалпы адамдық және тарихи мағынасы;
- туындылардың жаттанды көркемдік ерекшеліктері;
- мәтінін талдау үшін қажетті түрде теориялық түсінігін меңгеру;
- актуалды және көкейкесті критериялары туралытүсінік.
істей білуі керек:
- орыс тілінде мәнерлі және сауатты және еркін сөйлеу;
- көркемдік туындыларына өз бетінше анализ жасау, терминологиялық арсенал әдебиет тану ғылымын пайдалану;
- көркемдік мәтіндегі өзінің түсіндірме ауызша және жазбаша түрінде сауатты және оймен дәлелдеп баяндау;
- қазіргі заманғы туындыларын үйретудегі ара қатынасын актуалдандыру;
- көркемдік мәніді мәнерлеп оқу, жазушының жеке ерекше стилі мен өзінше оқыған қатынасы;
- шығарманы эпиграф және жоспарымен прблемалық сиапатта жазу.
Қазақ (орыс) әдебиеті:
19 ғасырдағы Орыс әдебиеті. ХХ ғасырдағы Орыс әдебиеті. Грамматика, орфоргафия, пунктуация. Синтастикалық негізіндегі морфология.
БҚ 1-7
ЖБП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- зат есімде көптік формасын жасау;
- сын есімнің шырай түрлерін жасау;
- Модальды етістік;
- Ағылшын тілінің етістік шақтары;
- Participle, І,ІІ;
- Шылаулар;
- Артикаль;
- Сан есім;
- Жіктік және тәуелдік есімдіктер;
- Төл сөз және төлеу сөздерін жасау;
- Ағылшын тіліндегі сөз құру тәсілдері;
- Зат есімнің ілік септігі;
- Бұрыс етістіктер;
- Ағылшын тіліндегі сын есімнің шырай түрлерін құру ережелері;
- Зат есім туралы санамалы және саналмайтын ережелері;
- Сөз таптары Participle Constructions жасалуы және пайдалану, модальдік есітсіктерді пайдалану;
- Тұйық етістіктің жасалуы және пайдалану ересі.
істеуі керек:
- Зат есімде көптік формасын жасай білу;
- Сын есімдердің әр түрлі шырайларын жасау;
- Модальді етістіктерді пайдалану;
- Сөйлемдердегі етістіктердің әр түрлі шақтарын құрастыру;

- производить слесарную обработку и шабрение деталей и узлов с точностью по 8-11 квалитетам; сложные, ответственные и точные слесарные работы по ремонту оборудования и его узлов точностью по 6-9 квалитетам.
- изготовлять сложный и точный инструмент и приспособления с применением специальной технологической оснастки и шаблонов;
- производить доводку инструмента и рихтовку деталей
- выполнять работы с применением механизированных инструментов, приспособлений и сверлильных станков.
- определять основные причины дефектов, предупреждать и устранять их;
- читать рабочие чертежи деталей и сборочные чертежи.
- правильно организовывать и содержать рабочее место; экономно расходовать материалы и электроэнергию.
- применять наиболее целесообразные и производительные способы работы и совершенные методы организации труда.
- выполнять требования безопасности труда, пожарной безопасности и правила внутреннего распорядка.
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная).
Безопасность труда и пожарная безопасность в учебных мастерских и в период практики на предприятии. Слесарные работы. Работа на сверлильных, строгальных, фрезерных станках. Пригоночные операции. Слесарно-сборочные работы. Монтаж и регулировка узлов машин и их испытание. Разборка, ремонт, сборка и регулировка производственного оборудования. Поузловой ремонт производственного оборудования. Капитальный ремонт производственного оборудования. Узловая сборка. Сборка машин и регулировка их узлов. Ремонт, испытание и проверка приспособлений и контрольно-измерительных приборов. Проверочная работа. Предвыпускная производственная практика на рабочих местах предприятия. Выпускные квалификационные экзамены
БК 1-7 СК 1-6
1.2 Структура образовательной учебной программы
специалиста повышенного уровня квалификации технического и
профессионального образования по специальности 1112000
Эксплуатация машин и оборудования промышленности
Квалификации
111201 2 - Слесарь-инструментальщик*
111202 2 - Слесарь механосборочных работ*
111203 2 - Слесарь ремонтник*
Нормативный срок обучения 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- государственный и русский языки, владеть лексическим и грамматическим уровнем, необходимым для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности, деловые бумаги.
уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
- излагаться письменно без помощи учебника.
Профессиональный казахский (русский) язык:
Фонетика: звуки и буквы; специфические звуки казахского языка; закон сингармонизма; прогрессивная и регрессивная ассимиляция; состав слова; окончания множественного числа; окончания формы принадлежности; порядок слов в предложении; вопросительные частицы. Морфология: имена существительные, имена прилагательные, местоимения; глагол. Синтаксис: словосочетание и предложение; союзы; члены предложения; простое и сложное предложения; развитие устной и письменной речи; лексический материал.
БК 1-7
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся
должен знать:
- иностранный язык в объеме, необходимом для профессионального общения уметь: - свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение;
БК 1-7
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные исторические факты, события, имена исторических и современных деятелей Казахстана
- стратегию Казахстан 2030;
- традиции и обычаи казахского народа.
Уметь:
- оценивать события, анализировать причины и последствия
- давать характеристику исторической личности;
- читать карту и показывать территорию проходивших событий;
- рассказывать об изменениях в области международных отношений.
История Казахстана Казахстан в период становления тоталитарной системы; начало индустриализации в Казахстане; насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия для казахского народа; 2 мировая война, вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х - первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан - суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана - гарант демократии и независимости республики.
БК 1-7
ОГД 5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- основные составляющие здорового образа жизни.
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
БК 1-7
ОПД 0 1
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0 2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретические способы построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемы построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единую систему конструкторской документации (ЕСКД), правила выполнения и оформления технических чертежей, приемы вычерчивания контуров технических деталей, общие сведения о проектировании
уметь:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения
Черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
БК 1-7 ПК 1,6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- законы физики, используемые в технических целях, для обоснования расчетов при создании электрических машин, электроизмерительных устройств, преобразователей электронных и ионных приборов аппаратуры управления и защиты;
- способы получения передачи, преобразования, распределения и использования электрической энергии;
- трехфазные цепи переменного тока и способы подключения ним потребителей;
- электрические машины переменного и постоянного тока, пусковую и защитную аппаратуру, простейшие электронные приборы, применяемые в системе автоматики.
уметь:
- собирать простейшие схемы управления электродвигателями, подключать в сеть трансформаторы и электродвигатели, применять направления вращения двигателей, подбирать электродвигатели для технологического оборудования
Теоретические основы электротехники.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи постоянного тока. Электрические цепи переменного тока. Электрического устройства. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины, устройства. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
БК 1-7 ПК 1,3,5,6
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- экономические законы и их применение в конкретных ситуациях;
- механизмы рыночного ценообразования;
- регулирование социально-экономических проблем;
- кредитную, налоговую систему;
- проблемы экономического роста;
уметь:
- применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия
Основы рыночной экономики:
Экономика и ее основные проблемы, Микро-, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
БК 1-7 ПК 4,6
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- история создания вычислительной техники;
- общие сведения о персональных компьютерах;
- структурно-функциональную схему промышленных электронно-вычислительных машин;
- сервисные программы;
- виды антивирусных программ;
уметь:
- пользоваться компьютерной техникой;
- использовать периферийные устройства;
- пользоваться антивирусными программами.
Компьютерные технологии
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
ПК6
ОПД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
- основы теории измерений;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
уметь:
- применить государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
- проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
Основы стандартизации:
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
ПК6
ОПД 07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
уметь:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
Основы технической механики.
Сведения о механизмах и машинах. Кинематика механизмов. Сведения о деталях машин. Детали и сборочные единицы специального назначения. Типовые детали и сборочные единицы, применяемые в станках. Соединение деталей. Механизмы для передачи вращательного движения. Детали и сборочные единицы передач вращательного и поступательного движения. Механизмы для преобразования движения;
ПК6
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- методы, принципы стандартизации и обеспечение качества продукции;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- систему управления качеством на производстве
- способы и методы технических измерений, правила пользования средствами измерения;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, формы и методы стимулирования качества продукции
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей
Допуски, посадки и технические измерения Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий
БК 1-7,

- 8-11 квалитет бойынша дәлділік түзілімі және қырғыштық бөлшектері мен темір ұстасын тазартуын өндіру; қиын,6-9 квалитеті бойынша дәлділік түзілімі мен жабдықтарды жөндеу жөніндегі нақты темір ұста жұмысына жауаптылығы;
- Құрастыру сызбасын және жұмыс сызба бөлшектерін оқу,
- Жұмыс орынын дұрыс қарау және ұйымдастыру; электр тоғын және шығыс материалдарын үнемдеу;
- Жетілген әдістерімен еңбегін ұйымдастыру және өндірілген жұмыс тәсілдерін және мақсатқа сай қолдану;
Ішкі тәртіп ережесін және өрт қауіпсіздігін, еңбек қауіпсіздігін талапқа сай орындау.
Кәсіптік практика мен өндірістік оқыту
Кәсіпорында практикадан өтер алдында және оқу шеберханаларындағы өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі. Темір ұста жұмысы. Жонғылау, сүргілеу, бұрғылау станктерімен жұмыс істеу. Қиюластыру операциясы. Құрастыру темір ұста жұмысы.оларды сынау және машиналарды түзілмін реттеу және монтаждау. Өндірістік жабдықтарды құрастыру және реттеу, жөндеу, бұзу. Өндірістік жабдықтарын түзілімдік жөндеу. Өндірістік жабдықтарын күрделі жөндеу. Түзілімін құрастыру. Олардың түзілімін реттеу және машинасын құрастыру. Бақылау-өлшеуіш құралдары мен беймделуін тексеру мен сынау, жөндеу. Тексеріс жұмысы. Үңгілеушімен бірге штаттық жұмыскерлермен бітірер алдындағы өндірістік практика. Бітірушінің біліктілік емтиханы.
БҚ 1-7
КҚ  1-6
Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтарының жоғары деңгейі бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының құрылымы.
Мамандығы: 1112000 - Өнеркәсіп машиналары және жабдықтарын пайдалану
Біліктілігі:
111201 2 - Құрал сайман слесарі
111202 2 - Механикалық жинақтау жұмысының слесарі
111203 2 - Жөндеуші слесарь*
Оқыту мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Пәндердің және кәсіптік модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖБП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Мемлекеттік және орыс тілдерін, социалды және кәсіби бағыттағы лексикалық және грамматикалық дәрежесін білу, оған сәйкес мәтіндерді сөздікпен талдауы.
істеуі керек:
- Кәсіби және ауыз екі сөйлеу.
- Кітаптың көмегінсіз жазбаша баяндау.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Фонетика: әріптер мен дыбыстар, қазақ тілінің арнайы дыбыстар, сингормонизм ережесі; ассимимиляцияның прогресі мен регресі, сөз құрамы, көптік жалғауының жалғаулары, сөздердің сөйлемдегі орналасуы; сұрау жалғаулары.
Морфология: зат есім, сын есім, есімдік, етістік.
Синтаксис: сөйлемдегі сөз тіркестері, сөйлем мүшелері, жай және күрделі сөйлемдер, жазбаша және ауызша сөйлеуді дамыту, лексикалық материалдар.
БҚ 1-7
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Кәсіби қатынастағы шет тілі көлемі.
істеуі керек:
- Осы күнгі салаларды қолдана отырып құжаттарды оқу және еркін сөйлеу.
Кәсіби шетел тілі:
Дұрыс айту жұмысы; таныстыру материалдарын оқу; грамматикалық материалдар; жай сөйлемдер құрылымы; бағыныңқы құрмалас сөйлемдер құрылымы; ауыз екі сөйлеу;
БҚ 1-7
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Негізгі тарихи факторларды, оқиғаларды, Қазақстанның қазіргі және тарихи тұлғаларының аттарын білу керек.
- Қазақстанның 2030 стратегиясы;
- Қазақ халқының әдеп- ғұрпы мен дәстүрі;
істеуі керек:
- Себептері мен салдарына анализ жасу, оқиғаны бағалау;
- Қоғамдық-саяси өмірдегі өзгерістері туралы айту;
- Облыстық халықаралық қатынасының өзгерістері туралы айту;
- Тарихи жеке тұлғаға сипаттама беру;
- Аумақта болған жағдайларды көрсету және картаны оқу; Облыстық халық аралық қарым-қатынасының өзгерісі туралы айту.
Қазақстан тарихы:
Тоталитар режимі орналасу кезіндегі Қазақстан, Қазақстандағы индустриялындырудың басы, күшпен «ұжымдастыру» саясаты және оның қазақ халқына әсері, ІІ дүние жүзілік және Қазақстанның фашизмді жеңудегі үлесі, 40-шы және 80-ші жылдарда.
Қазақстандағы социалды – экономикалық даму, ауыл шаруашылығындағы дағдарыс, ұлт аралық қатынас пен саяси өмірі, қайта құру кезеңі, Қазақстанның егемендігін алуы және әлем сақынасында шығуы, Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі, конституциясы мен демократиясы.
БҚ 1-7
ЖКП 5
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Салауатты өмір салтын негізін құрастыру;
істеуі керек:
- Физикалық белсенділігін сақтау жүйелігін, спортпен айналасу.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ 1-7
КМ 00
Кәсіби модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының, машина жасаудағы сызудың элементтерін, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
істей білуі керек
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды;
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді;
- анықтамаларды қолдануды.
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Бұранданың сызбалары. Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
БҚ 1-7
КҚ 1,6
ЖКП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрлік кернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
- Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың линиялық және линиялық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын;
істей білуі керек
- электр тізбектерін есептей білуді;
- Кулон заңын қолдануды;
- Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді;
- конденсаторды зарядтауды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді.
Электротехниканың теориялық негіздері
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі процестер.
БҚ 1-7
КҚ 1,3,5,6
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы
істей білуі керек
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды;
Өндірісті жоспарлау және нарық экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері; меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 1-7
КҚ 4,6
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- есептеу техникасының пайда болу тарихын;
- дербес компьютерлер туралы жалпы мәліметтерді;
- дербес электронды есептеу машинасы құрылымдық-қызмет нобайын;
- сервистік бағдарламаларды;
- антивирустық бағдарламалардың түрлерін
істей білуі керек
- компьютерлік техниканы пайдалануды;
- периферийлік құрылғыны пайдалануды;
- антивирус бағдарламасын қолдануды.
Компьютерлік технологиялар
- Қазіргі компьютерлер және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйенің негізгі анықтамалары және түсініктемелері. Операциялық жүйенің командалары. Сервистік бағдарлама. Вирусқа қарсы бағдарламалар (тұрпаттары, қолдану, орнату).
- Офистік бағдарламалар.
КҚ 6
ЖКП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандарттаудың негізгі ережелерін;
- стандарттау саласындағы жалпы ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнім сапасын көтерудегі стандарттаудың ролін;
- мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендерін.
істей білуі керек
- стандарттарды қолдануды;
- қондыруды таңдауды;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару.
Стандарттау негіздері
Стандарттау негіздері. Ұйымдастыру негіздері, стандарттау саласындағы халықаралық ынтымақтастық және өнім сапасы. Мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендері. Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару
КҚ 6
ЖКП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің беріктікке, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін;
істей білуі керек
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакцияларын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- беріктікке, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеулер жүргізуді.
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі. нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, біліктер, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу).
КҚ 6
ЖКП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- бөлшектерді дайындаудағы ақаулар;
- өлшеулердің ақаулары;
- шектеулі ауытқулар;
- дәлдік шегі, қондыру және кедір-бұдырлылық
істей білуі керек
- номиналь, шектеулі және нақты өлшемдерді анықтауды;
- дәлдік шегі, қондыру және кедір-бұдырлылықты анықтауды;
- - шектеулі ауытқуларды анықтауды.
Рұқсат және қондыру, техникалық өлшемдер.
Бөлшектерді дайындау мен жинаудағы ауытқулар. Өлшемдегі ауытқулар: өлшемдердің дәлдігін жоғарылатудың түрлері мен тәсілдері.Өлшемдер: номиналь, шектеулі, нақты. Шектеулі ауытқулар. Өлшемнің дәлдік шегі, аймағы. Қондырулар. Беттің кедір-бұдырлығы. Сызықты өлшемдерді өлшеу құралдары.Өлшем құралдарын таңдауды анықтайтын негізгі факторлар. Сызықты өлшемдерді өлшеу.
БҚ 1-7

- производить слесарную обработку и шабрение деталей и узлов с точностью по 8-11 квалитетам; сложные, ответственные и точные слесарные работы по ремонту оборудования и его узлов точностью по 6-9 квалитетам.
- изготовлять сложный и точный инструмент и приспособления с применением специальной технологической оснастки и шаблонов;
- производить доводку инструмента и рихтовку деталей
- выполнять работы с применением механизированных инструментов, приспособлений и сверлильных станков.
- определять основные причины дефектов, предупреждать и устранять их;
- читать рабочие чертежи деталей и сборочные чертежи.
- правильно организовывать и содержать рабочее место; экономно расходовать материалы и электроэнергию.
- применять наиболее целесообразные и производительные способы работы и совершенные методы организации труда.
- выполнять требования безопасности труда, пожарной безопасности и правила внутреннего распорядка.
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная).
Безопасность труда и пожарная безопасность в учебных мастерских и в период практики на предприятии. Слесарные работы. Работа на сверлильных, строгальных, фрезерных станках. Пригоночные операции. Слесарно-сборочные работы. Монтаж и регулировка узлов машин и их испытание. Разборка, ремонт, сборка и регулировка производственного оборудования. Поузловой ремонт производственного оборудования. Капитальный ремонт производственного оборудования. Узловая сборка. Сборка машин и регулировка их узлов. Ремонт, испытание и проверка приспособлений и контрольно-измерительных приборов. Проверочная работа. Предвыпускная производственная практика на рабочих местах предприятия. Выпускные квалификационные экзамены
БК 1-7 СК 1-6
1.3 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1112000 – «Эксплуатация машин и оборудования промышленности»
специалист среднего звена
Квалификация: 111204 3 Техник-механик
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ООД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
государственный и русский, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем, необходимым для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности;
уметь:
общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Казахский язык
Фонетика: звуки и буквы; специфические звуки казахского языка; закон сингармонизма; прогрессивная и регрессивная ассимиляция; состав слова; окончания множественного числа; окончания формы принадлежности; порядок слов в предложении; вопросительные частицы. Морфология: имена существительные, имена прилагательные, местоимения; глагол. Синтаксис: словосочетание и предложение; союзы; члены предложения; простое и сложное предложения; развитие устной и письменной речи; лексический материал.
БК 1-7
ООД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные произведения русской, казахской и иностранной классики;
уметь:
использовать нравственные начала в профессиональной деятельности.
Казахская литература
Казахская литература 10-х и 50-х годов 20 века. Казахская литература 60-х и 90-хгодов 20 века. Русская литература 19 века. Русская литература XX века.
БК1-6
ООД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
иностранный язык в объеме, необходимом для профессионального общения;
уметь:
свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
БК5-6
ООД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные исторические факты, события, имена исторических и современных деятелей.
Всемирная история
Первобытность. История древнего мира. История древнейших цивилизаций. История средних веков. Социальная структура средневекового Казахстана. История нового времени. История древнейшего времени. Мировая цивилизация и исторические цивилизации в XX в. Изменение геологической карты мира в ХХв. Основные этапы и тенденции международных отношений в XX веке. Первая и вторая мировая война, их итоги. Динамика отношений Запад - Восток, Север - Юг. Внешняя политика Казахстана и других государств. Международные организации, их роль в урегулировании международных проблем.
БК 1-6
ООД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные исторические факты, события, имена исторических и современных деятелей Казахстана.
История Казахстана
Казахстан в период становления тоталитарной системы; начало индустриализации в Казахстане; насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия для казахского народа; 2 мировая война, вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х - первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан - суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана - гарант демократии и независимости республики.
БК 1-6
ООД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные принципы философии и социологии;
уметь:
использовать этические и моральные принципы в личной жизни и в работе.
Обществознание
Философия - основа научного мировоззрения. Логика, этика, эстетика, социальная психология. Философская антропология, социология. Сферы общественной жизни. Граждановедение. Этика, мораль. Человек и экономика.
БК1-6
ООД 07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные сведения по географии современного мира.
уметь:
производить оценку характеристик регионов в зависимости от их местоположения.
География
Общая экономика - географическая характеристика мира. Региональный обзор мира. География современного мира. Общая география. Географическая оболочка. Человечество на Земле.
БК 1-5
ООД 08
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные элементы алгебры, тригонометрии, геометрии.
уметь:
применять математический аппарат для решения практических задач.
Математика
Функции и их свойства, графики.
Тригонометрические функции. Введение в анализ. Производная и ее приложения. Аксиомы стереометрии. Параллельность прямых и плоскостей. Перпендикулярность прямых и плоскостей. Степенная функция. Элементы теории вероятности и математической статистики.
БК1-5

- 8-11 квалитет бойынша дәлділік түзілімі және қырғыштық бөлшектері мен темір ұстасын тазартуын өндіру; қиын,6-9 квалитеті бойынша дәлділік түзілімі мен жабдықтаржы жөндеу жөніндегі нақты темір ұста жұмысына жауаптылығы;
- Қимаүлгіні және жабдықтың аранайы технологиясын қолданудағы бейімделуі мен қиындығын дайындау;
- Бабына жеткізу құралын және түзетуін өндіру;
- Бейімделген бұрғылау станоктерін, механикаланған құралдарын қолдануда жұмысын орындау;
- Оларды жоын ескерту, дефектер себептерінің негізін анықтау
- Жабдықтарды монтаждау мен құрастыру үшін бейімделген қарапайым дайындамасын істей білу;
- Қима үлгілер және арнайы технологиялық жабдықтарды пайдалануда бейімделі мен қиын және нақ құралдарын дайындау;
- Үзету бөлшектері мен бабына жеткізу құралын өндіру;
- Бұрғылау станоктері мен бейімделу, механикаланған құралдарды пайдалану жұмысын орындау;
- Оларды жою және ескерту, дефектер себептер негізін анықтау;
- Құрастыру сызбасын және жұмыс сызба бөлшектерін оқу,
- Жұмыс орынын дұрыс қарау және ұйымдастыру; электр тоғын және шығыс материалдарын үнемдеу;
- Жетілген әдістерімен еңбегін ұйымдастыру және өндірілген жұмыс тәсілдерін және мақсатқа сай қолдану;
- Ішкі тәртіп ережесін және өрт қауіпсіздігін, еңбек қауіпсіздігін талапқа сай орындау.
- Жөндеуде дефектік тізімін құрастыру.
Кәсіптік практика мен өндірістік оқыту (таныстыру, оқу, өндірістік, диплом алдындағы)
Кәсіпорында практикадан өтер алдында және оқу шеберханаларындағы өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі. Темір ұста жұмысы. Жонғылау, сүргілеу, бұрғылау станктерімен жұмыс істеу. Қиюластыру операциясы. Құрастыру темір ұста жұмысы.оларды сынау және машиналардытүзілмін реттеу және монтаждау. Өндірістік жабдықтарды құрастыру және реттеу, жөндеу, бұзу. Өндірістік жабдықтарын түзілімдік жөндеу. Өндірістік жабдықтарын күрделі жөндеу. Түзілімін құрастыру. Олардың түзілімін реттеу және машинасын құрастыру. Бақылау-өлшеуіш құралдары мен беймделуін тексеру мен сынау, жөндеу. Тексеріс жұмысы. Үңгілеушімен бірге штаттық жұмыскерлермен бітірер алдындағы өндірістік практика. Бітірушінің біліктілік емтиханы.
БҚ 1-7
КҚ1-7
АҚ 1-6
1.3 1112000 «Өнеркәсіп машиналары және жабдықтарын пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейі бойынша білім оқу бағдарламасының құрылымы орта буын маманы
Біліктігі 111204 3 - Техник - механик
Оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Кәсіптік модульдердің және пәндердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіптік модульдер тарауларының атаулары
Қалыптасатын компетенция
коды
ЖБП.01
Жалпы білім пәндері
ЖБП 01
Пән циклін оқу  нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- мемлекеттік және орыс тілдерін, социалды және кәсіби бағыттағы лексикалық және грамматикалық дәрежесін білу, оған сәйкес мәтіндерді сөздікпен талдауды;
істей білуі керек:
- кәсіби және ауыз екі сөйлесу.
Қазақ (орыс) тілі
Фонетика: әріптер мен дыбыстар, қазақ тілінің арнайы дыбыстары, сингармонизм ережесі; ассимиляцияның прогресі мен регрессі, сөз құрамы, көптік жалғауының жалғаулары, сөздердің сөйлемдегі орналасуы; сұрау жалғаулары.
Морфология: зат есім, сын есім, есімдік, етістік. Синтаксис: сөйлемдегі сөз тіркестері, сөйлем мүшелері, жәй және күрделі сөйлемдер, жазбаша және ауызша сөйлеуді дамыту, лексикалық материалдар.
БҚ 1-7
ЖБП 02
Пән циклін оқу  нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі қазақ, орыс және шетел классиктерінің шығармаларын;
істей білуі керек:
- кәсіптік бастамасында оқып үйренгенін көрсете білуді.
Қазақ (орыс) әдебиеті
XX ғасырдың 10-шы және 50 – жылдардағы Қазақ әдебиеті. XX ғасырдың 60-шы және 90 – жылдардағы Қазақ әдебиеті. XIX ғасырдағы Орыс әдебиеті. XX ғасырдағы Орыс әдебиеті.
БҚ 1-6
ЖБП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- кәсіби қарым-қатынаста қажетті деңгейде шетел тілін білу;
істей білуі керек:
- өндірістегі бар терминдерді пайдаланып еркін сөйлеу мен құжаттарды оқу.
Шетел тілі
Дыбыстардың дұрыс айтылуын дамыту, зерттеу және танысу материалдарын оқу, лексикалық материалдар, сөз жасам аффиксалды сөз жасаулар, грамматикалық материалдар, жай сөйлемдердің құрылымы, күрделі бағынышты сөйлемдердің құрылымы, ауыз екі сөйлесу.
БҚ 1-7
ЖБП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тарихи факторлардың негізі, оқиғалар, тарихи және қазіргі тұлғалардың аттарын.
істей білуі керек:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- тарихи кезеңдерді ажырата білу.
Дүниежүзілік тарихы
Алғашқы қауым. Ежелгі дәуір тарихы. Ежелгі мәдениет тарихы. Орта ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік құрылымы. Қазіргі заман тарихы. Ежелгі ғасыр тарихы XX ғасыр тарихи өркениеттері және әлемдік өркениет. XX ғасыр халықаралық тенденциялардың және негізгі этаптар қатынасы. I-ші және II-ші дүние жүзілік соғысының тарихы, олардың қорытындысы. Шығыс – Батыс, Оңтүстік – Солтүстік арасындағы динамикалық қатынастар. Қазақстанның және басқа мемлекеттерінің сыртқы саясаты. Халық аралық ұйымдар, олардың халық аралық мәселелерді шешудегі рөлі.
БҚ 1-6
ЖБП05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі тарихи факторларды, оқиғаларды, Қазақстанның қазіргі және тарихи тұлғаларының аттарын білу керек.
істей білуі керек
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- көшпелі мал
- шаруашылығының шығу
себебін ашуды;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттауды;
- Қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттауды.
Қазақстан тарихы
Тоталитар режимі орналасу кезіндегі Қазақстан, Қазақстандағы индустрияландырудың басы, күшпен "ұжымдастыру" саясаты және оның қазақ халқына әсері, ІІ дүние жүзілік және Қазақстанның фашизмді жеңудегі үлесі, 40-шы және 80-ші жылдарда. Қазақстандағы социалды - экономикалық даму, ауыл шаруашылығындағы дағдарыс, ұлт аралық қатынас пен саяси өмірі, қайта құру кезеңі, Қазақстаның егемендігін алуы және әлем сақынасына шығуы, Қазақстан республикасының тәуелсіздігі, конституциясы мен демократиясы.
БҚ 1-6
ЖБП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- саясаттану және философияның негізгі принциптері;
істей білуі керек
- этикалық және моральдық принциптерді өмірде және жұмыста қолдану.
Қоғамтану
Философия-әлеуметтану ғылымының негізі. Логика, этика, эстетика, арнайы психология. Философия антропологиясы, саясаттану. Қоғам өмірінің аумағы. Азаматтану. Этика, мораль. Адам және экономика.
БҚ 1-6
ЖБП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі әлемнің жағрафиялық мағлұматтарының негізін;
істей білуі керек
- аймақтың мінездемесіне баға беру оның орналасуына байланысты.
Жағрафия:
Жалпы экономика – географиялық мінездемелер негізі. Әлемнің аймақтық көрінісі. Әлемнің қазіргі жағрафиясы. Жалпы жағрафия. Жағрафиялық қабық. Адам жерде. Әлем және оның бөліктері. Жағрафияның оптимизациядағы рөлі.
БҚ 1-5
ЖБП 08
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алгебра элементінің негізі, тригонометрия, геометрия;
істей білуі керек
- практикалық есептерді математикалық құралдармен шешу.
Математика
Функция және оның қасиеттері, графигі. Тригонометриялық функциялар. Анализге кіріспе. Шешімдер және оның қосымшасы. Стереометрияның аксиомасы. Жазықтықпен түзудің параллелдігі. Жазықпен түзудің перпендикулярлығы. Сатылы функция. Математикалық статистика және сәйкестік теориясының элементтері.
БҚ 1-5

216
ПА
Промежуточная аттестация
144
ИА
Итоговая аттестация
67
ОУППК
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
ВСЕГО
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 215
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы по уровням
технического и профессионального образования
1.1 Структура образовательной учебной программы специалиста повышенного уровня квалификации технического и профессионального образования по специальности
1202000 – «Организация перевозок и управление движением на транспорте
(по отраслям)»
120201 2 - Дежурный по метрополитену*;
120202 2 - Кассир багажный, товарный, (грузовой)*
120203 2 - Кассир (билетный)*
120204 2 - Таксировщик*
120205 2 - Оператор по обработке перевозочных документов
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
уметь:
- анализ хозяйственной деятельности.
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности.
Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.

216
АА
Аралык аттестаттау
144
ҚА
Қорытынды аттестаттау
67
КДББ
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
5
Міндетті білім берудің қорытындысы
4320
К
Консультацииялар
300
Ф
Факультативтік сабақтары
340
БАРЛЫҒЫ
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 215-қосымша
1 ТЕХНИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІПТІК БІЛІМ БЕРУ ДЕҢГЕЙЛЕРІ БОЙЫНША БІЛІМ
БЕРУ ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
1.1 1202000 – «Тасымалдауды ұйымдастыру және көліктегі қозғалысты басқару (салалар бойынша)» мамандығы бойынша жоғары деңгейдегі маманның техникалық және кәсіптік білім деңгейінің білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 120201 2 «Метрополитен бойынша кезекші
120202 2 - Жүк, тауар кассирі
120203 2 - Кассир (билет сататын)
120204 2 - Баға қоюшы;
120205 2 - Тасымалдау құжаттарын өңдейтін оператор
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
негiзгi орта бiлiм базасында
Пәндер циклінің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарықтың экономикалық түсініктемелері, кәсіпорындардың өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негіздері мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
істеуі керек:
- шаруашылық қызметті талдауды.
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндіріс үдерісін ұйымдастыру. Ғылыми ұйымдастыру және еңбекті нормалау. Жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау, кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.

БК 1,3,4
ПК 2,4
ОПД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- источники транспортного права; виды административной и уголовной ответственности за транспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; ответственности сторон, права и обязанности перевозчика и пассажиров;
уметь:
- пользоваться гражданским кодексом; составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при транспортных правонарушениях.
Основы транспортного права:
Транспортное право. Виды договоров.
Договор перевозок грузов.
Договор перевозки пассажиров, багажа, почты. Договор пере
Правовое регулирование международных перевозок.
Право собственности. Защита права собственности.
Уголовное право. Семейное право.
Экологическое право. Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации транспортных средств.
БК 1,4,5,6
ПК 2,3,4,5,6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- психологические характеристики личности: воля, темперамент, характер способности;
- методы преодоления негативных психологических состояний личности;
- способы психологической защиты;
- виды и средства общения;
- моральные нормы делового общения;
уметь:
- преодолевать конфликтные ситуации;
- выбирать правильное поведение во внештатных, конфликтных ситуациях.
Основы психологии и этика общения:
Основы психологии. Психология личности. Психологическое состояние личности. Социальное поведение личности. Этика делового общения. Этапы делового общения и их краткая характеристика. Моральные нормы делового общения. Конфликты. Типы, причины конфликтов. Культура обслуживания пассажиров.
БК 1-6
ПК 5
ОПД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
уметь:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
БК 1,2
ПК 3,5,6
ОПД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основы производства;
- производственные и технологические процессы;
уметь:
- пользоваться технологической документацией
Технология отрасли:
Типы производства, организация производства, производственная инфраструктура. Производственные и технологические процессы. Техническая подготовка производства, ее содержание, производственный цикл. Основы логистики предприятия
БК 1,2

БҚ 1,3,4
КҚ 2,4
ЖКП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- көліктік құқық көздерін; көліктік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік пен қылмыстық жауапкершiлiктің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың ұғымын; тараптар жауапкершілігін, тасымалдаушы мен жолаушылардың құқықтары мен міндеттерін;
істеуі керек:
- азаматтық кодексті пайдалануды; жүк тасымалдауға келiсiм жобасын жасауды;
- көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымдарды жасауды.
Көліктік құқық негiздерi:
Көлiк құқығы. Келiсiм-шарт түрлерi. Жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жолжүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты.
Тура аралас қатынаста тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу.
Меншiк құқығы. Меншiк құқығын қорғау. Қылмыстық құқық..
Отбасылық құқық.
Экологиялық құқық.
Табиғатты көлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз зардаптарынан құқықтық қорғау.
БҚ 1,4,5,6
КҚ 2,3,4,5,6
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жеке тұлғаның психологиялық мінездемесін: еркіндік, қызулылық, алғырлық мінезін;
- жеке тұлғаның негативті психологиялық жағдайынан өту әдістерін;
- психологиялық қорғаныс әдістерін;
- қатынастың түрлері мен құралдарын;
- іскерлік қарым-қатынастың моральдық нормалары;
істеуі керек:
- дау-жанжал жағдайларынан алшақ болу;
- дау-жанжал жағдайында, штаттық емес жағдайларда дұрыс тәртіпті таңдау.
Қарым-қатынас этикасы мен психология негіздері
Психология негіздері. Жеке тұлға психологиясы. Жеке тұлға психологиялық жағдайы. Жеке тұлғаның әлеуметтік мінез-құлқы. Іскерлік қатынастың этикасы. Іскерлік қатынастың кезеңдері және олардың қысқаша сипаттамасы. Іскерлік қатынасының адамгершілік нормалары. Шиеленіс. Шиеленіс түрлері мен себептері. Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті.
БҚ 1-6,
КҚ 5
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
істеуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
Еңбек пен қоршаған ортаны қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
БҚ 1,2 КҚ 3,5,6
ЖКП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндіріс негіздерін;
- өндірістік және технологиялық процестерді;
істеуі керек:
- технологиялық құжаттарды қолдануын.
Сала технологиясы:
Өндірістің түрлері, өндірістің ұйымдастырылуы, өндірістік инфрақұрылым. Өндірістік және технологиялық процесстер. Өндірістің техникалық дайындығы, оның мазмұны, өндірістік цикл. Кәсіпорын логистикасының негіздері.
БҚ 1,2

ПК1,2,3,5
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация 120201 2 – Дежурный по метрополитену
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство и назначение универсальных турникетов;
- технологию работы станции метрополитена;
- производственные и технологические процессы;
- порядок работы турникетных линий в пиковые и непиковые часы;
уметь:
- выявлять простейшие неисправности устранять их;
- вести журнал осмотра (выявления и устранения) неисправностей устройств турникетной линии.
Оборудование:
Сооружения и устройства, обеспечивающие пассажирские перевозки.
Назначение и устройство турникетных линий пригородного сообщения. Порядок работы турникетных линий в пиковые и непиковые часы. Простейшие неисправности и способ их устранения. Устройство связи, освещение.
БК 1,2
ПК 1,2,3,5,6
СК 4,5,6,
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- значение пассажирских перевозок и их структуру;
- основные документы, регламентирующие организацию пассажирских перевозок;
- график и расписание движения пассажирских поездов;
уметь:
- организовывать работу всех служб станции метрополитена.
Спецтехнология:
Основные направления перевозок грузов и пассажиров. Opганизация пассажирских перевозок. Условия перевозки пассажиров. Условия перевозки ручной клади, багажа и грузобагажа. Транспортное обслуживание пассажиров. Справочно-информационная работа.
Культурно-бытовое обслуживание пассажиров.
Взаимодействие всех подразделений станции.
Контрольный пункт на выход в город. Порядок работы контрольных пунктов при неисправности турникетов.
БК 1-6
ПК 1-6
СК 1-7
Квалификация 120202 2 – Кассир багажный, товарный, (грузовой)
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- работу автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
уметь:
- выявлять простейшие неисправности устранять их.
Оборудование:
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ. Порядок набора информации и оформления перевозочных материалов.
БК 1,2
ПК 1,2,5,6
СК 4,5
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале;
- порядок работы багажных касс;
- правили перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
уметь:
- организовывать сервисное обслуживание, работы по приему багажа и грузобагажа;
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифному руководству;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности.
Спецтехнология:
Понятие о технологическом процессе работы автостанции и автовокзала. Технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале. Работа багажных касс.
Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке. Оформление перевозки; перевозочные документы.
Виды тарифов. Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки. Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров. Тарифы в международном сообщении. Тарифные расстояния.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов. Инкассация.
БК 1-6
ПК 1-6

КҚ 1,2,3,5
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік 120201 2 – Метрополитен бойынша кезекші
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әмбебап турникеттердің құрылғысы мен мәнін;
- метрополитен станциясының жұмыс технологиясын;
- өндірістік және технологиялық үдерістерді;
- үдемелі мен үдемелі емес сағаттарда турникеттік желілердің жұмыс тәртібін;
істеуі керек:
- жай жөндемсіздіктерді айқындап жоюды;
- турникет желісі құрылғыларының жөндемсіздіктерін қарау (айқындау және жою) журналын жүргізуді.
Жабдықтар:
Жолаушыларды тасымалдауды қамтамасыз ететін құрылғылар мен ғимараттар. Қала жанындағы қатынастарының турникеттік желілердің құрылғысы мен тағайындауы. Үдемелі мен үдемелі емес сағаттарда турникеттік желілердің жұмыс тәртібі. Қарапайым жөндемсіздіктер және оларды жоюдың тәсілдері.
Байланыс құрылғысы, жарықтандыру.
БҚ 1,2
КҚ 1,2,3,5,6
АҚ 4,5,6
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жолаушыларды тасымалдаудың мәнін және олардың құрылымын;
- жолаушылар тасымалдауын ұйымдастыруды реттейтін негізгі құжаттарды;
- жолаушылар пойыздары қозғалыс кестелері мен графигін;
істеуі керек:
- метрополитеннің барлық қызметтерінің жұмысын ұйымдастыруды.
Арнайы технология
Жүк және жолаушыларды тасымалдаудың негізгі бағыттары. Жолаушылар тасымалдауын ұйымдастыру. Жолаушыларды тасымалдаудың шарттары. Жүк, жолжүктер мен қол жүгін тасымалдау шарттары;
Жолаушыларға көліктік қызмет көрсету. Аңыктамалық-ақпараттық жұмыс. Жолаушыларға мәдениет-тұрмыстық қызмет көрсету. Станцияның барлық бөлімшелерінің өзара әрекеттесуі;
Қалаға шығуға бақылау пункттері. Турникеттердің жөнімсіздіктері кезіндегі бақылау пункттерінің жұмыс тәртібі.
БҚ1-6
КҚ 1-6
АҚ 1-7
Біліктілік 120202 2 –Жүк, тауар кассирі
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
істеуі керек:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды.
Жабдықтау:
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
БҚ1,2
КҚ 1,2,5,6
АҚ4,5
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автовокзалдағы жүк бөлімі жұмысының технологиялық үдерісін;
- жүк кассаларының жұмыс тәртібін;
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- кассалық есептердің түрлері, мерзімдері және ресімдеу тәртібін;
істеуі керек:
- сервистік қызмет көрсетуді, жолжүк пен жүктерді қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- кассалық есеп беру нысандарының барлық нысандарын толтыру мен құруды.
Арнайы технология:
Автостанциялар мен автовокзалдар жұмысының технологиялық үдерісі туралы ұғым. Автовокзалдағы жолжүк бөлімі жұмысының технологиялық үдерісі. Жүк кассаларының жұмысы.
Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдауға қабылдау шарттары. Тасымалдауды ресімдеу, тасымалдау құжаттары. Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдаудың тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық.. Кассалық есептердін түрлері. Есеп берудің мерзімдері мен тәртібі. Инкассация.
БҚ1-6
Қ1-6

СК 1-8
Квалификация 120203 2 – Кассир (билетный)
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- работу автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
уметь:
- выявлять простейшие неисправности устранять их.
Оборудование:
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ. Порядок набора информации и оформления перевозочных материалов.
БК 1,2
ПК 1,2,5,6
СК 1,2,5
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- правили перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- работу билетных кассиров;
уметь:
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифному руководству;
- оформлять проездные документы.
Спецтехнология:
Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке. Оформление перевозки; перевозочные документы
Виды тарифов. Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки. Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров. Тарифы в международном сообщении. Тарифные расстояния.
Права, обязанности и ответственность кассира билетного на транспорте. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность за сохранность проездных и перевозочных документов и денежных средств. Правила сдачи денежной выручки в инкассацию. Оформление и продажа проездных документов и составление сменных, месячных отчетов (согласно графику) продажи билетов. Заполнение книг учета продажи билетов.
БК 1-6
ПК 1,2,4,5,6
СК 1-6
Квалификация 120204 2 – Таксировщик
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- работу автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
уметь:
- выявлять простейшие неисправности устранять их.
Оборудование:
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ. Порядок набора информации и оформления перевозочных материалов.
БК 1,2
ПК 1,2,5,6
СК 4,5
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- работу таксировщика;
- правили перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
уметь:
- оформлять документацию;
- оформлять перевозочные документы;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифному руководству.
Спецтехнология:
Права, обязанности и ответственность таксировщика. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность. Составление сменных, месячных отчетов (согласно графику). Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке. Оформление перевозки; перевозочные документы.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов. Инкассация.
Виды тарифов. Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки. Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров. Тарифы в международном сообщении. Тарифные расстояния.
БК 1-6
ПК 1-6

АҚ1-8
Біліктілік 120203 2 – Кассир (билет сататын)
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
істеуі керек:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды
Жабдықтау:
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
БҚ1,2
КҚ1,2,5,6
АҚ 1,2,5
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- билет кассирлерінің жұмысын;
істеуі керек:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- жол құжаттарын ресімдеуді.
Арнайы технология:
Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдауға қабылдау шарттары. Тасымалдауды ресімдеу, тасымалдау құжаттары.
Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифті орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдаудың тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық.. Көліктегі билет кассирлерінің міндеттері, жауапкершіліктері мен құқығы. Қатаң есеп берудегі бланкілер мен ақша қаражаттарын сақтауды қамтамасыз ету. Ақша қаражаттары, жол жүру және тасымалдау құжаттарын сақтау үшін материалдық жауапкершілік. Инкассацияға ақша түсімдерін дұрыс тапсырудың ережелері. Жол құжаттарын ресімдеу және сату, билет сату туралы ауысымды және айлық есептерді құру (кестеге сәйкес). Билеттердің сатылуын есепке алу кітабын толтыру.
БҚ1-6,
КҚ1,2,4,5,6
АҚ1-6
Біліктілік 120204 2 – Баға қоюшы
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
істеуі керек:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды.
Жабдықтау:
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
БҚ1,2
КҚ1,2,5,6
АҚ4,5
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- таксировщиктің жұмысын;
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- кассалық есеп беруді ресімдеудің түрлерін, мерзімдері мен тәртібін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
істеуі керек:
- құжаттарды ресімдеуді;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін толтыруды және ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаға сәйкес тарифтерді белгілеуді.
Арнайы технология:
Таксировщиктің міндеттері, жауапкершілігі мен құқығы. Қатаң есеп берудегі бланктер мен ақша қаражаттарын сақтауды ұйымдастыру. Материалдық жауапкершілік. Ауысымдық, айлық есеп берулерді құру (кестеге сәйкес).
Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдауға қабылдау шарттары. Тасымалдауды ресімдеу, тасымалдау құжаттары.
Кассалық есептердін түрлері. Есеп берудің мерзімдері мен тәртібі. Инкассация.
Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдау тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық..
БҚ1-6,
КҚ1-6

СК 1-8
Квалификация 120205 2 – Оператор по обработке перевозочных документов
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- работу автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
уметь:
- выявлять простейшие неисправности устранять их.
Оборудование
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ. Порядок набора информации и оформления перевозочных материалов.
БК 1,2
ПК 1,2,6
СК 6
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- правили перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
уметь:
- оформлять перевозочные документы;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифному руководству.
Спецтехнология
Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке. Оформление перевозки; перевозочные документы.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов. Инкассация.
Виды тарифов. Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки. Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров. Тарифы в международном сообщении. Тарифные расстояния.
БК 1-6
ПК 1,2,4,5,6
СК 1-8
1.2 Структура образовательной учебной программы
специалиста повышенного уровня квалификации технического и
профессионального образования по специальности 1202000 –
«Организация перевозок и управление движением на транспорте (по
отраслям)»
120201 2 - Дежурный по метрополитену*
120202 2 - Кассир багажный, товарный, (грузовой*
120203 2 - Кассир (билетный)*
120204 2 - Таксировщик*
120205 2 - Оператор по обработке перевозочных документов*
Срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,5,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,5,6
ОГД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

АҚ1-8
Біліктілік 120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
істеуі керек:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды.
Жабдықтау:
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жолжүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
БҚ1,2
КҚ1,2,6
АҚ6
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- кассалық есеп беруді ресімдеудің түрлерін, мерзімдері мен тәртібін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
істеуі керек:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін толтыру және ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаға сәйкес тарифтерді белгілеуді.
Арнайы технология: Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдау. Жүк және жолжүктерді тасымалдауға қабылдау шарттары. Тасымалдауды ресімдеу, тасымалдау құжаттары.
Кассалық есеп беру нысандары. Есеп беруді құру мерзімдері мен тәртібі. Инкассация.
Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдау тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық..
БҚ1-6,
КҚ1,2,4,5,6
АҚ1-8
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00 КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1.2 1202000 – «Тасымалдауды ұйымдастыру және көліктегі қозғалысты басқару (салалар бойынша)» мамандығы бойынша жоғары деңгейдегі маманға техникалық және кәсіптік білім деңгейінің білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 120201 2 - Метрополитен бойынша кезекші
120202 2 - Жүк, тауар кассирі ;
120203 2 - Кассир (билет сататын)
120204 2 - Баға қоюшы
120205 2 - Тасымалдау құжаттарын өңдейтін оператор
Оқыту мерзімі: 10 ай
жалпы орта бiлiм базасында
Пәндер циклінің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби қазақ тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 1,5,6
ЖГП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 1,5,6
ЖГП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVI-XVIII ғасырлардағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт-азаттық күресін;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации. Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Строительство казарменного социализма. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния (1969, 1979, 1986). Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
БК 1,5,6
ОГД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.

- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін;
- қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда өткен желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР-ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
істеуі керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әнгіме құруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС-тың, ұжымдастырудың мәнісін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспорларының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлінің қандай болғанын ашу.
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және рөлі. Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс. Аркаим - әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан XX ғасырдың басында, азаматтық қарама-қарсылық кезеңінде. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлттық- азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин-Голощекиндық қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси қуғын-сүргін. Екінші дүние жүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалыпан келтіру. Тың көтеру. Республиканың дамуындағы интенсификация. Саяси қарама-қарсылықтар (0969, 1979, 1986 ж.ж.). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
БҚ 1,5,6
ЖГП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік
- биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
істеуі керек:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.

БК 2,5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
уметь:
- анализ хозяйственной деятельности.
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
БК 1,3,4
ПК 2,4
ОПД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- источники транспортного права; виды административной и уголовной ответственности за транспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; ответственности сторон, права и обязанности перевозчика и пассажиров;
уметь:
- пользоваться гражданским кодексом; составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при транспортных правонарушениях.
Основы транспортного права:
Транспортное право. Виды договоров. Договор перевозок грузов. Договор перевозки пассажиров, багажа, почты. Договор перевозок в прямом и смешанном сообщении. Правовое регулирование международных перевозок. Право собственности. Защита права собственности. Уголовное право. Семейное право. Экологическое право. Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации транспортных средств.
БК 1,4,5,6
ПК 2,3,4,5,6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- психологические характеристики личности: воля, темперамент, характер способности;
- методы преодоления негативных психологических состояний личности;
- способы психологической защиты;
- виды и средства общения;
- моральные нормы делового общения;
уметь:
- преодолевать конфликтные ситуации;
- выбирать правильное поведение во внештатных, конфликтных ситуациях.
Основы психологии и этика общения:
Основы психологии. Психология личности. Психологическое состояние личности. Социальное поведение личности. Этика делового общения. Этапы делового общения и их краткая характеристика. Моральные нормы делового общения. Конфликты. Типы, причины конфликтов. Культура обслуживания пассажиров.
БК 1-6
ПК 5
ОПД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
уметь:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.

БҚ 2,5
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарықтың экономикалық ұғымдары, кәсіпорындардың өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негіздері мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
істеуі керек:
- шаруашылық қызметті талдауды.
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндіріс үдерісінің ұйымдастырылуы. Ғылыми ұйымдастыру және еңбекті нормалау. Жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау, кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
БҚ 1,3,4
КҚ 2,4
ЖКП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- көліктік құқық көздерін; көліктік құқық бұзушылықтары үшін әкімшілік пен қылмыстық жауапкершiлiктің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың ұғымын; тараптар жауапкершілігін, тасымалдаушы мен жолаушылардың құқықтары мен міндеттерін;
істеуі керек:
- азаматтық кодексті пайдалануды; жүк тасымалдауға келiсiм жобасын жасауды;
көліктік құқық бұзушылықтарында залалды өтеу туралы шағымдарды жасауды.
Көліктік құқық негiздерi:
Көлiк құқығы. Келiсiм-шарт түрлерi. Жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жолжүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты.
Тура және аралас қатынаста тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу.
Меншiк құқығы. Меншiк құқығын қорғау. Қылмыстық құқық.
Отбасылық құқық.
Экологиялық құқық.
Көлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз зардаптарынан табиғатты құқықтық қорғау.
БҚ 1,4,5,6 КҚ 2,3,4,5,6
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жеке тұлғаның психологиялық мінездемесін: еркіндік, қызулылық, алғырлық мінезін;
-жеке тұлғаның негативті психологиялық жағдайынан өту әдістерін;
- психологиялық қорғаныс әдістерін;
- қатынастың түрлері мен құралдарын;
- іскерлік қарым-қатынастың моральдық нормаларын;
істеуі керек:
- дау-жанжал жағдайларынан алшақ болу;
- дау-жанжал жағдайында, штаттық емес жағдайларда дұрыс тәртіпті таңдау.
Қарым-қатынас этикасы мен психология негіздері:
Психология негіздері. Жеке тұлға психологиясы. Жеке тұлға психологиялық жағдайы. Жеке тұлғаның әлеуметтік мінез-құлқы. Іскерлік қатынастың этикасы. Іскерлік қатынастың кезеңдері және олардың қысқаша сипаттамасы. Іскерлік қатынасының адамгершілік нормалары. Шиеленіс. Шиеленіс түрлері мен себептері. Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті.
БҚ 1-6, КҚ 5
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
істеуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттану қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
Еңбек пен қоршаған ортаны қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үдерістердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.

БК 1-6
ПК 1,2,4,5,6
СК 1-8
1.3 Структура образовательной учебной программы
специалиста среднего звена технического и профессионального
образования по специальности 1202000 – «Организация перевозок
и управление движением на транспорте (по отраслям)»
Квалификация: 120206 3 - Техник
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплин
ОГД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,2,3,5,7,8,9
ОГД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,2,3,5,7,8,9
ОГД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 3,6,8,9
СЭД 00
Социально- экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
БК 1,2,3,7,8,9
СЭД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 1,2,3,7,8,9
СЭД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
БК 1,2,3,7,8,9
СЭД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
БК 1,2,3,7,8,9
СЭД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
БК 1,2,3,7,8,9
СК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
уметь:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.

БҚ 1-6
КҚ 1,2,4,5,6
АҚ 1-8
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1.3. 1202000 – «Тасымалдауды ұйымдастыру және көліктегі қозғалысты басқару (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманының білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 120206 3 - Техник
Оқыту мерзімі: 3 жыл 10 ай
негiзгi орта бiлiм базасында
Пәндер циклінің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби қазақ тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 1,2,3,5,7,8,9
ЖГП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
істеуі керек:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 1,2,3,5,7,8,9
ЖГП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік -биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
істеуі керек:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ 3,6,8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және отан мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
БҚ 1,2,3,7,8,9
ӘЭП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
істеуі керек:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
БҚ 1,2,3,7,8,9
ӘЭП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
Білуі керек:
- заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік шешім түсінігі;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу және әлеуметтік әрекеттесу туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтену үрдістерінің, түзету формаларының ерекшеліктерін білу;
Істей алу керек:
- әлеуметтік қозғалыс пен әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- биліктің болмысын анықтау, саясат субъектілері, саяси қарым-қатынас пен үрдістер (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік қалыптастыру.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде.
Әлеуметтік жалпылық. Әлеуметтік және ұлттық этностық қарым-қатынас. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: оның әлеуметтік маңызы және әлеуметтік мінез-құлық.
Саясаттану пәні. Саяси билік және өктемшіл қарым-қатынас. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
БК 1,2,3,7,8,9
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- ел мен шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономика негіздері, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Істей алу керек:
- өзінің кәсіби әрекетінің бағытталуына қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктер, функциялары, болмысы, принциптері.
Меншіктіліктің формалары мен түрлері, меншікті басқару.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері және болжамдарды өңдеу.
Бизнес-жоспарлау.
Экономикалық сараптау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфрақұрылым
БҚ 1,2,3,7,8,9
ӘЭП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
істеуі керек:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 1,2,3,7,8,9
АҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелуін;
істеуі керек:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі. Офистік және құжаттама жұмысының негіздері.

ПК 1,2,3,5,7,9
ПК 5 СК5,8,9
ОПД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
уметь:
- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей;
- спроецировать чертеж;
- рисовать технически;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
Основы технической графики:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
БК 1,3,5
ПК 5
ОПД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
уметь:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие. Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
БК 1,3,5,8
ПК 5,6,7
ОПД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
уметь:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники
Основы электротехники:
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.

ҚҚ 1,2,3,5,7,9
КҚ 5 АҚ5,8,9
ЖКП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- геометриялық сызудың ережелерін;
- сызбаларды ресімдеу ережелерін;
- конструкторлық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
істеуі керек:
- техникалық бөлшектердің контурын геометриялық сызуды салуды;
- сызбаны проекциялауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
Техникалық графика негіздері:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер, жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Мамандық бойынша сызбаларды, құрылыс сызудың элементтерін орындау. Машина құрылысы мен құрылыс сызбаларына стандарттар.
БҚ 1,3,5
КҚ 5
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштер жүйесінің тепе-теңдегі шартын;
- нүкте мен оське қатысты күш моментін,
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезалар мен жорамалдарды;
- беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шартын;
істеуі керек:
- тірек реакцияларды аналитикалық анықтауды;
- күштердің түрлі жүйелер тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешуді;
- жай мен күрделі кесінділердің ауырлық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салу.
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесін мен жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы ұғым.
БҚ 1,3,5,8
КҚ 5,6,7
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника негіздерін;
- тұрақты және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
-трансформаторлар түрлерін;
- электрожетек негіздерін;
-электроника негіздерін;
-электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
-микропроцесстер мен микроЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
істеуі керек:
- өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқ электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
- автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғыларын пайдалануды.
Электр техника негіздері:
Электр алаңы.
Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм.
Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары.
Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электрмашиналары.
Трансформаторлар.
Электржетек негіздері.
Электрон аспаптар.
Электронды генераторлар мен өлшеуіш приборлар.
Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары.
Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.

БК 1,2,4
ПК5,7
ОПД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные сведения о металлах;
- способы получения стали и чугуна;
- виды термической и химико-термической обработки;
- способы получения цветных металлов;
- основные сплавы цветных металлов;
- виды коррозии и способы борьбы с ней;
способы обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках;
уметь:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
Конструкционные материалы:
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов. Основные сведения из теории сплавов. Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали. Чугуны. Основы термической обработки. Основы химико-термической обработки. Легированные стали. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею. Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка. Пайка металлов. Основные понятия о допусках, посадках и технических измерениях. Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
БК 1,3,5,
ПК 2,5,7
ОПД 06
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
уметь:
рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
БК 1,3,4,5,6,8
ПК 1,3,5,
СК 1,2,4,5,6,7,9
ОПД 07
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- источники автотранспортного права; виды административной и уголовной ответственности за автотранспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; ответственности сторон, права и обязанности перевозчика и пассажиров;
уметь:
- пользоваться гражданским кодексом; составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при дорожно-транспортных правонарушениях.
Автотранспортное право:
Автотранспортное право. Виды договоров. Договор автомобильных перевозок грузов. Договор перевозки пассажиров, багажа, почты. Договор перевозок в прямом и смешанном сообщении. Правовое регулирование международных перевозок. Право собственности. Защита права собственности. Уголовное право. Семейное право. Экологическое право. Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации автотранспортных средств.

БҚ 1,2,4
КҚ 5,7
ЖКП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- металлдар туралы негізгі мәліметтерді;
- болат пен шойынды алу тәсілдерін;
- термикалық және химиялық-термикалық өңдеудің түрлерін;
- түсті металлдарды алу тәсілдерін;
- түсті металлдардың негізгі қорытуларын;
- коррозия түрлері мен онымен күресу тәсілдерін;
- металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, қалайылаумен өңдеу тәсілдерін;
- металл кесуші станоктарда бөлшектердің формасын жасаудың негізгі тәсілдерін;
істеуі керек:
- физикалық қасиеттер бойынша негізгі металл мен қорытулардың түрлерін анықтауды;
- конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтауды.
Құрастырушы материалдар
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құрылысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтер. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері. Химиялық-термикалық өңдеудің негіздері.Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары. Металдар коррозиясы және олармен күресу шаралары.
Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдарды қалайылау.
Техникалық өлшеу, қондыру, рұқсат беру туралы негізгі ұғымдар. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар.
Металдарды өңдеудің электрлік әдістері.
БҚ 1,3,5,
КҚ 2,5,7
ЖКП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарықтың экономикалық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
істеуі керек:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндіріс үдерісін ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау, жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
БҚ 1,3,4,5,6,8
КҚ 1,3,5,
АҚ 1,2,4,5,6,7,9
ЖКП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автокөлік құқығының көздерін; автокөліктік бұзушылықтар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершiлiктің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың түсініктемесін;
- тараптар жауапкершілігін, тасымалдаушы мен жолаушылардың міндеттерін;
істеуі керек:
- азаматтық кодексті пайдалануды;
- жүк тасымалдауға келiсiм жобасын құруды;
- жол-көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымды жасауды.
Автокөлік құқығы:
Автокөлiк құқығы.
Келiсiм-шарт түрлерi. Автомобильдермен жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жолжүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты.
Тура және аралас қатынаста тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу.
Меншiк құқығы. Қылмыстық құқық..
Отбасылық құқық..
Экологиялық құқық.
Табиғатты автокөлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз салдарларынан құқықтық қорғау.

БК 1,3,5,7,8,9
ПК 1,2,4,5
СК 2,3,5,8
ОПД 08
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
уметь:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
БК 1,6,8
ПК 1,2,4,5,6,7
СК 1,3
ОПД 09
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
уметь:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
БК 1,3,7
ПК 3,5
СК 5,7,8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные узлы и агрегаты автомобиля, их устройство и принцип действия; классификацию, назначение различного подвижного состава специализированного назначения; способы хранения автомобилей;
уметь:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
Подвижной состав автомобильного транспорта
Устройство автомобилей. Автомобильные двигатели. Электрооборудование. Трансмиссия. Ходовая часть, кузов и кабина. Рама. Подвеска. Колеса и шины. Кузов и кабина. Механизмы управления. Специализированный подвижной состав. Основы теории автомобиля. Основы технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
БК 1,3,5,6
ПК 1,5
СК 1,2,3,8
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные свойства, показатели качества эксплуатационных материалов;
- организацию их рационального применения;
уметь:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
Эксплуатационные материалы:
Автомобильные бензины. Дизельные топлива. Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла. Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов. Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.

БҚ 1,3,5,7,8,9
КҚ 1,2,4,5 АҚ2,3,5,8
ЖКП 08
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
істеуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
Еңбек пен қоршаған ортаны қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
БҚ 1,6,8
КҚ 1,2,4,5,6,7
АҚ1,3
ЖКП 09
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
істеуі керек:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелердің анықтау мен негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
БҚ 1,3,7
КҚ 3,5
АҚ 5,7,8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автомобильдін негiзгi узелдері мен агрегаттары, олардың құрылғысы мен жұмыс қағидатын;
- мамандандырылған түрлі жылжымалы құрамының маңызын, классификациясын;
- автомобильдердi сақтаудың тәсiлдерiн;
істеуі керек:
- автомобильдiң жөндемсіздіктерін анықтауды;
- жұмыстың түрлі пайдалану көрсеткіштерін айыруды.
Автомобиль көлігінің қозғалмалы бөлігі:
Автомобиль құрылғысы.
Автомобиль қозғалтқыштары.
Электржабдық.. Трансмиссия. Қозғалғыш бөлік, қорап және кабина. Рама. Подвеска.
Доңғалақтар мен шиналар.
Басқару механизмдерi.
Мамандандырылған жылжымалы құрам. Автомобиль теориясының негiздерi. Жылжымалы құрамды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудiң негіздерi.
БҚ 1,3,5,6
КҚ 1,5
АҚ 1,2,3,8
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- пайдалану материалдарының сапасының негізгі қасиеттерін, көрсеткіштерін;
- оларды рациональды қолданудың ұйымдастырылуын;
істеуі керек:
- көлік құралының нақты типі үшін жағар материалдары мен отынның маркілерін дұрыс таңдауды;
- ауыстырғышты іріктеудің техникалық негіздеуін.
Эксплуатациялық материалдар:
Автомобиль бензиндері. Дизель отындары.
Газдан және мұнайдан емес жасалған отын.
Жағар майлары.
Пластикалық жағындылар.
Арнайы сұйықтар. Отын, жағар майлары мен арнайы сұйыктардың тиімді пайдалануын ұйымдастыру. Негізгі пайдалану материалдардың улылығы және отқа қауіптілігі. Қоршаған ортаны қорғау. Лакбояу материалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.

БК 1,5
ПК 2,5,7
СК 3,5,8
СД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- сущность и задачи складской и транспортной логистики, сущность системы тарифов, основные понятия, экономические и математические подходы при решении оптимизационных задач, службы транспортного сервиса и модели их функционирования, тарифы и идентификацию тарифов, логистические системы и эффективность внешнеэкономических операций, практику логистической системы обеспечения внешнеэкономических связей, риски внешнеэкономических операций.
уметь:
выбрать транспорт для перевозки, эффективную политику обслуживания, определить оптимальный уровень концентрации транспортно-экспедиционного обслуживания, поставить задачу и модель транспортной среды, оптимизировать деятельность транспортно-грузовых комплексов, смоделировать процесс транспортного рынка.
Основы логистики:
Понятие и сущность логистики. Функции и задачи логистики. Основные понятия логистики. Логистика складирования. Основные понятия складской деятельности. Логистический процесс на складе. Складская документация. Тара и упаковка в логистике складирования. Основные этапы создания системы складирования. Методы учета и контроля запасов продукции на складе. Планирование складских помещений. Торгово-технологические процессы на складе. Проверка качества продукции. Выбор расположения складских систем. Сущность, принципы и функции транспортной логистики. Основные понятия транспортировки и экспедирования грузов. Транспортно-логические цепочки, информационное обеспечение. Системы доставки и распределения.
БК 1,3,4,5,6,7,8
ПК 1-7
СК 1-9
СД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- классификацию грузов и подвижного состава, условия эксплуатации подвижного состава; характеристику технико-эксплуатационных показателей работы подвижного состава автомобильного транспорта, мероприятия по их улучшению, методику выбора типа подвижного состава (по равноценному расстоянию); организацию перевозок грузов и коммерческую работу; правила перевозки грузов, тарифы, документацию (договор, заявка, путевой лист), организацию труда водителей; технологию перевозки различных видов груза с использованием различных машин и механизмов для их погрузки и разгрузки; экономико-математические методы планирования автомобильных перевозок;
уметь:
- определять основные ТЭП и производительность подвижного состава, его количество; составлять графики работы на различных маршрутах движения; оформлять заявки и заказы, заполнять и таксировать путевые листы; рассчитывать стоимость перевозки грузов, составлять график работы водителей; обрабатывать путевую документацию, проводить анализ выполнения заданий водителями, производить расчет сменных заданий водителям, подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ; составлять транспортно-технологические схемы доставки различных видов грузов; решать задачи на определение производительности и потребного количества ПРМ. производить расчет потребного количества подвижного состава; составлять график движения при организации перевозок.
Организация и технология грузовых перевозок:
Единая транспортная система Республики Казахстан. Дорожные условия эксплуатации подвижного состава. Технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава.
Организация движения подвижного состава.
Организация перевозок грузов.
Оперативное руководство перевозками грузов. Элементы погрузочно-разгрузочных работ. Погрузочно-разгрузочные пункты и склады
Основы организации и планирования погрузочно-разгрузочных работ, нормы выработки и оплаты труда. Общие сведения о погрузочно-разгрузочных машинах и устройствах.
Механизация погрузочно-разгрузочных работ и ее влияние на повышение производительности автомобилей и снижение транспортных расходов. Механизация погрузочно-разгрузочных работ на перевозках. Автомобили-самопогрузчики. Техника безопасности при погрузочно-разгрузочных работах. Основы транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий.
Междугородние и международные перевозки грузов. Основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания населения.
БК 1,3,4,5,6,7,8
ПК 1-7
СК 1-9
СД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основы управления пассажирским автотранспортом; организационную структуру и задачи автотранспортных предприятий; характеристики и условия эксплуатации подвижного пассажирского транспорта; организацию движения автобусов и легковых автомобилей-такси на городских маршрутах; во внегородском сообщении (пригородные, сельские и междугородные перевозки), работу автовокзалов и пассажирских станций; международные автобусные перевозки; систему диспетчерского управления движением автобусов и легковых автомобилей-такси; виды тарифов и основы их построения; определение доходов от перевозок пассажиров;
уметь:
- планировать городские автобусные перевозки и определять основные технико-эксплуатационные показатели; составлять графики работы на различных маршрутах движения; составить расписание движения автобусов и организовать и регулировать движение на пассажирских автобусных перевозках; подготавливать и организовывать выпуск автобусов и автомобилей-такси на линию; обрабатывать путевую документацию, проводить анализ выполнения заданий водителями, производить расчет сменных заданий водителям, подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ; производить расчет потребного количества подвижного состава; составлять график движения при организации пассажирских перевозок.
Организация и технология пассажирских перевозок:
Система пассажирского автомобильного транспорта.
Развитие пассажирского транспорта. Подвижной состав автомобильного транспорта.
Организация автобусных перевозок. Классификация автобусных маршрутов.
Планирование и организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов во внегородском сообщении. Диспетчерское управление движением автобусов в городских и внегородских сообщениях.
Перевозка пассажиров легковым автотранспортом.
Организация таксомоторных перевозок. Диспетчерское управление движением автомобилей – такси.
Организация перевозок легковыми автомобилями служебного пользования.
Организация работы пассажирского транспорта.
Координация работы автомобильного и других видов пассажирского транспорта.
Тарифы и билетная система на пассажирском автотранспорте.
Контрольно-ревизорская служба и ее задачи на пассажирском автомобильном транспорте.
БК 1,3,4,5,6,7,8
ПК 1-7
СК 1-9
СД 06
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные теории автоматизированных систем управления;
- задачи оптимального планирования грузовых и пассажирских перевозок;
- состав и структуру автоматизированных систем управления автотранспорта;
уметь:
- работать с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками;
- организовывать диспетчерское управление перевозками на базе ЭВМ;
- производить автоматизированный учет производственно-финансовой деятельности предприятия.
Автоматизация производства:
Автоматизированные системы управления. Основные теории управления. Классификация АСУ. Состав и структура АСУ автотранспорта. Микропроцессоры и микроЭВМ, их применение на транспорте. Типовые схемы и узлы ЭВМ. Кодирование. База данных – программное средство безбумажного делопроизводства. Автоматизация планирования и управления автомобильными перевозками. АСУ автобусными и таксомоторными перевозками. Задачи оптимального планирования грузовых перевозок. Работа с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками. АСУ в организации ТО и ремонта подвижного состава. Автоматизация учета производственно-финансовой деятельности предприятий. Финансовые расчеты ЭВМ. Организация диспетчерского управления на базе использования ЭВМ.

БҚ 1,5
КҚ 2,5,7
АҚ 3,5,8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білу керек:
- қоймалық және көлік логистикасының болмысы мен міндеттері, тарифтер жүйесінің болмысы, негізгі түсініктер, оптималды міндеттерді шешудің экономикалық және математикалық жолдары, көлік сервисі қызметтері және олардың жұмыс істеу моделін, тарифтер мен тарифтерді идентификациялау, логистикалық жүйелер және сыртқы экономикалық операциялардың тиімділігін, сыртқы экономикалық байланысты қамтамасыз ететін логистикалық жүйе практикасын, сыртқы экономикалық операциялардың қауіптілігі.
істей алу керек:
Тасымалдауға арналған көлікті, қызмет көрсетудің тиімді саясатын таңдау, көліктік-экспедициялық қызмет көрсету шоғырлануының оптималды деңгейін анықтау, көлік ортасының міндеті мен моделін қою, жүк-көлік кешендерінің жұмысын тиімді ету, көлік нарығының үрдісін модельдеу.
Логистика негіздері:
Логистика түсінігі мен болмысы. Логистиканың функциялары мен міндеттері. Логистиканың негізгі түсініктері. Қаттау логистикасы. Қойма жұмысының негізгі түсініктері. Қоймадағы логистикалық үрдіс. Қойма құжаттамасы. Қаттау логистикасындағы қораптар мен орамалар. Қоймалар жүйесін қалыптастырудың негізгі кезеңдері. Қоймадағы өнім қорын есепке алу мен бақылау әдістері. Қойма бөлмелерін жоспарлау. Қоймадағы сауда-технологиялық үрдістер. Өнім сапасын тексеру. Қойма жүйелерінің орналасуын таңдау. Көлік логистикасының болмысы, принциптері мен функциялары. Жүкті тасымалдау мен экспедициялаудың негізгі түсініктері. Көліктік-логистикалық байланыс, ақпараттық қамтамасыздандыру. Жеткізу және тарату жүйелері.
БК 1,3,4,5,6,7,8
ПК 1-7
СК 1-9
АП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жүк және жылжымалы құрамының жiктемесiн, жылжымалы құрамды пайдалану жағдайларын;
- автомобиль көлігі жылжымалы құрамы жұмысының техникалық-пайдалану көрсеткiштерiнiң сипаттамасын, оларды жақсартудың iс-шараларын;
- жылжымалы құрам (тең бағалас ара қашықтығы бойынша) типтерiн таңдаудың әдісін;
- жүк тасымалдауды ұйымдастыруды және коммерциялық жұмысты;
- жүк тасымалдау ережесiн, тарифтердi, құжаттаманы (келiсiм-шарт, сұраным, жол парағы), жүргiзушiлердiң еңбегiн ұйымдастыруды;
- жүктердiң әр түрлi түрлерiн тасымалдау технологиясын, оларды тиеп-түсiруге арналған түрлі машиналар мен тетіктерді пайдалануды;
-автомобильдермен тасымалдауды жоспарлаудың экономикалық-математикалық әдiстерiн;
істеуі керек:
- жылжымалы құрамның өнiмдiлiгi мен негiзгi ТПК, оның санын анықтауды;
- қозғалыстың әр түрлi бағыттарында маршрутында жұмыс кестесін құрастыруды;
-тапсырыс пен сұранымды ресiмдеудi, жол қағаздарын таксирлеу мен толтыруды;
- жүк тасымалдау құнын есептеудi, жүргiзушiлер жұмысының кестесін құруды;
- жол құжаттамасын өңдеуді; жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жүргізуді, жүргізушілерге ауысым тапсырмаларының есеп айырысуын жүргізуді, ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды; жүктердiң әр түрлi түрлерiн жеткiзудiң көлiк-технологиялық схемаларын құруды, ЖТТМ-ның қажеттi санын және өнiмдiлiгiн анықтауға арналған мәселелерді шешуді; жылжымалы құрамның қажетті санының есеп айырысуын жүргізуді; тасымалдауды ұйымдастырғанда қозғалыс кестесін құруды.
Жүк тасымалын ұйымдастыру технологиясы:
Қазақстан Республикасының бiрыңғай көлiк жүйесi. Жылжымалы құрамды пайдаланудың жол жағдайлары. Жылжымалы құрам жұмысының техникалық-пайдалану көрсеткiштерi.
Жылжымалы құрам қозғалысын ұйымдастыру. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру. Жүк тасымалдаудың жедел басқарылуы. Жүк түсiру – жүк тиеу жұмыстарының элементтерi. Жүк тиеу-жүк түсiру пункттерi мен қоймалары.
Жүк тиеу -жүк түсiру жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру негiздерi, өнім шығару мен еңбектi төлеу нормалары.
Жүк түсiру-жүк тиеу машиналары мен құрылғылары туралы жалпы мәлiметтер.
Жүк түсiру-жүк тиеу жұмыстарын механизациялау және оның автомобильдер өнiмдiлiгiн арттыруға және көлiк шығынын төмендетуге ықпалы. Тасымалдаудағы жүк түсiру-жүк тиеу жұмыстарын механизациялау.
Автомобиль - өзi тиегiштер. Жүк түсiру – жүк тиеу жұмыстары кезiнде техникалық қауiпсiздiк.
Кәсіпорындарға көлiк – экспедициялық қызмет көрсетудің негiздерi.
Қалааралық және халықаралық жүк тасымалдау.
Халыққа көлiк – экспедициялық қызмет көрсетудi ұйымдастырудың негiздерi.
БҚ 1,3,4,5,6,7,8
КҚ 1-7
АҚ 1-9
АП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жолаушы автокөлiгiн басқару негiздерiн; автокөліктік кәсіпорындардың құрамы мен мiндеттерiн; жылжымалы жолаушылар көлiгiнiң сипаттамасын, оны пайдалану жағдайын;
қалалық бағыттарда автобустар мен жеңіл автомобиль-таксилердің қозғалысын ұйымдастыруды;
қаладан тыс қатынастағы (қала маңындық, ауылдық, қалааралық тасымалдау) автобустардың қозғалысын ұйымдастыруды; жолаушылар станциясы мен автовокзалдардың жұмысын; халықаралық автобустармен тасымалдау жұмысын; автобус пен жеңiл автомобиль таксидiң қозғалысын диспетчерлiк басқару жүйесiн; тариф түрлерін және оларды құру негiздерiн, жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысты анықтауды;
істеуі керек:
- қалалық автобустармен тасымалдауды жоспарлауды және техникалық-пайдалану көрсеткіштерін анықтауды;
- автобустардың қозғалыс кестесiн жасауды және жолаушылар автобус тасымалдауларында қозғалысты ұйымдастырып реттеуді, желіге автобус пен автомобильдердің шығаруын дайындап ұйымдастыруды; жол құжаттамасын өңдеуді, жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жасауды; жүргізушілерге ауысымдық тапсырмалардың есеп айырысуын жүргізуді; ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды; жылжымалы құрамының санының есептеуін жүргізуді; жолаушылар тасымалдауын ұйымдастырғанда қозғалыс кестесін жасауды.
Жолаушыларды тасымалдау технологиясы және оны ұйымдастыру:
Жолаушылар автомобиль көлігінің жүйесi.
Жолаушылар көлiгiнiң дамуы.
Автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы.
Автобустармен тасымалдауды ұйымдастыру. Автобус маршруттарының жіктелуі.
Қалалық маршруттарда автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қаладан тыс қатынаста автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қалада және қаладан тыс қатынастарда автобус қозғалыстарын диспетчерлiк басқару. Жолаушыларды женiл автомобиль көлiгiмен тасымалдау. Таксомоторлық тасымалдауды ұйымдастыру. Жеңiл автомобиль – такси қозғалысын диспетчерлiк басқару. Қызмет бабында пайдаланылатын жеңiл автомобильдермен тасымалдауды ұйымдастыру. Жолаушылар көлiгiнiң жұмысын ұйымдастыру. Автомобиль және жолаушылар көлiгiнiң басқа да түрлерiнiң жұмысын үйлестіру. Жолаушылар автокөлiгiндегi билет жүйесі мен тарифтер. Бақылау- ревизорлық қызмет және оның жолаушы автомобиль көлiгiндегi мiндеттерi.
БҚ 1,3,4,5,6,7,8
КҚ 1-7
АҚ 1-9
АП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматтандырылған басқару жүесінің негізгі теорияларын;
- жүк және жолаушыларды тасымалдауды оптималды жоспарлау мәселелерін;
- автокөлікті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің құрылымы мен құрамын;
істеуі керек:
- тасымалдауды басқару және жоспарлау бойынша қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу;
- ЭЕМ-ның негізінде тасымалдаудың диспетчерлік басқаруын ұйымдастыруын;
- кәсіпорынның өндірістік және қаржылау қызметінің автоматтандырылған есепке алуын жүргізу.
Өндірісті автоматтандыру:
Автоматтандырылған басқару жүйелері. Басқарудың негізгі теориялары.
АБЖ жіктелуі.
Автокөлік АБЖ құрылымы мен құрамы. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ, олардың автомобиль көлігінде пайдалануы.
ЭЕМ типтік схемалары мен тораптары.
Кодтау. Мәліметтер базасы- қағазсыз іс жүргізудің бағдарламалық құралы.
Автомобиль тасымалдауын басқару мен жобалауды автоматтандыру. Автобус пен таксомоторлық тасымалдауының АБЖ. Жүк тасымалдауын оптимальды жоспарлаудың міндеттері. Тасымалдауды басқару мен жоспарлау жөніндегі қолданбалы бағдарламалр пакетімен жұмыс жасау. Жылжымалы құрам жөндеу мен ТҚ ұйымдастыруындағы АБЖ. Кәсіпорындардың өндірістік-қаржы қызметінің есепке алуын автоматтандыру. ЭЕМ қаржылық есептесулері. ЭЕМ пайдалану негізінде диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру.

БК 1,3,5,6,7
ПК 1,3,4,5,6,
СК 1-9
СД 07
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- сущность маркетинга и менеджмента;
- этапы принятия управленческих решений;
- теории мотивации;
- функции менеджмента;
- виды рекламы и политику ценообразования;
уметь:
- проводить управленческий анализ;
- анализировать поведение потребителей на рынке;
- объяснять коммуникационные процессы;
- применять на практике теории мотивации;
- выбирать метод ценообразования.
Основы маркетинга и менеджмента:
Маркетинг. Изучение и освоение рынка автотранспортных услуг.
Содержание маркетинга, его роль в бизнесе. Основные факторы и функции маркетинга
Маркетинговые исследования рынка. Сегментирование рынка. Выбор целевых сегментов. Разработка новых видов товаров, новых автотранспортных услуг. Техника рекламы. Стратегическое маркетинговое планирование. Разработка цен и ценовая политика. Маркетинг во внешнеэкономической деятельности. Некоммерческий маркетинг. Основы маркетинга
Сущность менеджмента, эволюция развития. Процесс принятия и реализации управленческих решений. Основные методы управления в менеджменте. Управление персоналом и делегирование полномочий. Конфликты в деятельности менеджера, ликвидация и контроль. Организация личной работы менеджера. Психология профессионального общения менеджера, невербальное общение. Управление развитием производства. Инновационный менеджмент. Менеджмент и предпринимательская среда.
БК 1,3,4,5,6,9
ПК 1,2,3,4,5,6
СК 1-9
СД 08
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные понятия статистики; ее задачи, формы и методы; задачи и методы статистики основных фондов, МТС, труда себестоимости перевозок в АТП; базу формирования учетной политики АТП, способы и подготовку предоставления финансовой и бухгалтерской отчетности АТП; основные понятия бухгалтерского учета, особенности его ведения в АТП; задачи и методы учета основных средств, заработной платы, уставного и оборотного фонда, запасных частей и топлива, себестоимости автотранспортных перевозок; сущность и функции финансов; сущность и функции денег; виды ценных бумаг; сущность и принципы страхования, кредитования и налогообложения; виды налогов РК;
уметь:
- проводить статистические исследования, применять на практике различные виды величин, проводить взаимосвязь между конкретными индексами; вести учет затрат на производство, списочного и среднесписочного состава автопарка, топлива и МТС, производительности труда; составлять генеральный план счетов финансово-хозяйственной деятельности; составлять корреспонденцию счетов; вести бухгалтерский учет основного и оборотного фондов, заработной платы, ТМЗ, затрат на текущий и капитальный ремонт, готовой продукции и прочих доходов, уставного капитала; составлять соответствующие документы; составлять калькуляцию себестоимости автомобильных перевозок; планировать финансовую структуру АТП (составление бизнес-планов); правильно выбирать форму страхования; правильно определять и рассчитывать суммы налоговых платежей.
Учет, финансы и кредитование:
Статистические наблюдения и сводка данных статистических наблюдений. Обобщающие статистические показатели. Статистика перевозок. Статистика основных фондов и новой техники. Статистика труда и заработной платы. Статистика материально-технического снабжения. Статистика себестоимости автоперевозок. Учетная политика и ее раскрытие. Бухгалтерский учет денежных средств.
Бухгалтерский учет расчетов и обязательств. Учет труда и оплата труда. Учет товарно-материальных запасов. Учет основных средств и нематериальных активов. Учет затрат на производство и прочих расходов предприятия. Учет готовой продукции (оказание услуг) и ее реализация. Учет прочих доходов. Учет собственного капитала, фондов и резервов.
Формирование финансовой отчетности. Денежная система.
Система безналичных расчетов.
Финансы и финансовая система. Финансовый рынок. Финансы АТП. Социальное обеспечение и социальное страхование.
Имущественное и личное страхование. Кредит и организация кредитов. Финансовая политика Республики Казахстан.

БҚ 1,3,5,6,7
КҚ 1,3,4,5,6,
АҚ 1-9
АП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- маркетинг пен менеджменттің мазмұнын;
- басқарушылық шешiмдердi қабылдаудың кезеңдерiн;
- мотивация теорияларын;
- менеджмент функциясын;
- жарнама түрлерi мен баға белгілеу саясатын;
істеуі керек:
- басқарушылық талдауды жүргізуді;
- рыноктағы тұтынушылардың мінез-құлқын талдауды;
- коммуникациялық процесстерді түсіндіруді;
- мотивация теорияларын тәжиребеде қолдануды;
- баға белгілеу әдісін таңдауды.
Менеджмент және маркетинг негiздерi:
Маркетинг. Автокөлiк қызметтерiнiң нарығын зерттеу және игеру. Маркетинг мазмұны, оның бизнестегi рөлi. Маркетинг қызметi және оның негiзгi факторлары. Нарықты маркетингтiк зерттеу. Нарықты сегменттеу. Мақсатты сегменттi таңдау. Жаңа автокөлiк қызметтерiн, тауардың жаңа түрлерiн әзiрлеу. Жарнама техникасы. Стратегиялық маркетингтiк жоспарлау. Баға саясаты және бағаны әзірлеу. Сыртқы экономикалық қызметтегі маркетинг. Коммерциялық емес маркетинг. Маркетинг негiздерi. Менеджмент мәнi, даму эволюциясы. Басқару шешiмдерiн қабылдау және жүзеге асыру процессi. Менеджменттегi басқарудың негiзгi әдiстерi. Персоналды басқару және өкiлеттiктi басқа адамға беру. Менеджер жұмысындағы дау-жанжалдар, жою және бақылау. Менеджердiң жеке жұмысын ұйымдастыру. Менеджердiң кәсiби қатынас психологиясы, ауызша емес қатынас. Өндiрiстiң дамуын басқару. Инновациялық менеджмент. Менеджмент және кәсiпкерлiк орта.
БҚ 1,3,4,5,6,9
КҚ 1,2,3,4,5,6
АҚ 1-9
АП 08
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- статистиканың негiзгi түсiнiктерiн; оның мiндеттерi мен формаларын, әдiстерiн;
- АКК-да тасымалдаудың өзінідік құнының еңбегінің, МТС, негізгі қорлары статистикасының әдiстерi мен мiндеттерiн, АКК есепке алу саясатын қалыптастырудың базасын, АКК қаржы мен бухгалтерлiк есеп беруін ұсынудың тәсілдері мен дайындығын; бухгалтерлік есеп берудің негізгі ұғымдары, оны АКК-да жүргізудің ерекшеліктері; негізгі құралдар, жарғылық және айналым қоры, қосалқы бөлшектер мен отынды, автокөліктік тасымалдаудың өзіндік құнын есепке алудың міндеттері мен әдістерін; қаржы мәні мен міндеттерін;
- бағалы қағаздар түрлерiн; несие, салық салу, сақтандырудың қағидаттары мен маңызын, несие принциптерiн және оның маңызын; ҚР салықтар түрлерін.
істеуі керек:
- статистикалық зерттеудi жүргiзудi; практикада шамалардың әр түрлi түрлерiн қолдануды, нақты индекстер арасында өзара қатынасты жүргiзудi;
- еңбек өндірісіне, отын мен МТС, автопарктің тізімдік және орташа тізімдік құрамының өндірісіне шығындардың есепке алуын жүргізуді; қаржы-шаруашылық шоттарының бас жоспарын құруды; шоттар корреспонденциясын құруды; негізгі мен айналым қорларының, еңбек ақысының, ТМҚ, ағымдағы мен күрделі жөндеуге шығындарының, дайын өнім мен басқа табыстардың, жарғылық капиталдың бухгалтерлік есебін жүргізуді; тиісті құжаттарды құруды; автомобиль тасымалдауының өзіндік құнының калькуляциясын құруды; АКК қаржылық құрамын жоспарлауды (бизнес-жоспарларды құруды); сақтандырудың нысанын дұрыс таңдауды; салық төлемдерінің сомасын дұрыс анықтауды және есептеуді.
Есеп, қаржы және кредиттеу
Статистикалық бақылау және берiлген статистикалық бақылау мәліметі. Жалпылау санақ көрсеткiштерi. Тасымалдау статистикасы. Негiзгi қорлар мен жаңа техника статистикасы. Еңбек және еңбек ақыны төлеу статистикасы. Материалдық-техникалық жарақтандыру статистикасы. Автотасымалдаудың өзiндiк құнының статистикасы. Есеп беру саясаты және оны ашу. Қаржылық бухгалтерлiк есеп. Есеп айырысу мен мiндеттемелердiң бухгалтерлiк есебi. Еңбек есебi және еңбектi төлеу. Тауарлық-материалдық қорларды есепке алу. Негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi есепке алу. Кәсiпорынның өндiрiске және басқа да шығыстарын есепке алу. Дайын өнiмдi (қызмет көрсету) есепке алу және оны iске асыру. Басқа табыстарды есепке алу. Жеке капиталды, қорды, оның резервтерiн есепке алу. Қаржылық есеп берудi қалыптастыру.
Ақша жүйесi. Ақшасыз есеп айырысу жүйесi. Қаржы және қаржы жүйесі. Қаржы рыногы. АКК-ның қаржылары. Әлеуметтiк қамтамасыз ету және әлеуметтiк сақтандыру. Заттай және жеке басты сақтандыру. Несие және несиелеуді ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының қаржылық саясаты.

БК 1,5,6
ПК 5,
СК 2,5,6,7,8,9
СД 09
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств;
уметь:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
БК 1,8
ПК 4,7
СК 4,8
1.4. Структура образовательной учебной программы
специалиста среднего звена технического и профессионального
образования по специальности 1202000 – «Организация перевозок
и управление движением на транспорте (по отраслям)»
Квалификация:120206 3 - Техник
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплин
ОГД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,2,3,5,7,8,9
ОГД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 1,2,3,5,7,8,9
ОГД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

БҚ 1,5,6
КҚ 5,
АҚ 2,5,6,7,8,9
АП 09
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
істеуі керек:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
БҚ 1,8
КҚ 4,7
АҚ 4,8
1.4 1202000 – «Тасымалдауды ұйымдастыру және көліктегі қозғалысты басқару (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманның білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 120206 3 - Техник
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта бiлiм базасында
Пәндер циклінің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби қазақ тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ1,2,3,5,7,8,9
ЖГП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ1,2,3,5,7,8,9
ЖГП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVI-XVIII ғасырлардағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт-азаттық күресін;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации. Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Строительство казарменного социализма. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния (1969, 1979, 1986). Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
БК 1,8,9
ОГД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.

- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін;
- Қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда болған желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР-ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
істеуі керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әнгіме құрастыруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС-тың, ұжымдастырудың мәнісін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспорларының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және рөлі. Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс. Аркаим - әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан XX ғасырдың басында, азаматтық қарама-қарсылық кезеңінде. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт азаматтық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азамат соғысы және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин-Голощекиндық қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси қуғын-сүргін. Екінші дүние жүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалпына келтіру. Тың игеру. Республика дамуындағы интенсификация. Саяси қарама-қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж.). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
БҚ1,8,9
ЖГП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік
- биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
істеуі керек:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.

ПК 1,3
СК 1,2,3,4,5,6,7
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство, принцип действия и эксплуатация судовых грузоподъемных механизмов;
- устройство шлюпок и правила их эксплуатации на воде;
- устройство и правила эксплуатации судовой радиостанции, средств зрительной и световой связи;
- правила радиосвязи с судами и береговыми объектами;
- основы материаловедения, электротехники, системы допусков, посадок и технической механики;
- правила чтения технических чертежей;
- виды слесарных работ и порядок их выполнения;
- ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- технология ремонтных работ;
- документация, оформляемая при ремонте судна, его агрегатов и механизмов;
- порядок представления судна к освидетельствованию;
уметь:
- открывать и закрывать трюмы; поднимать и опускать грузовые стрелы; эксплуатировать судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводить их техническое обслуживание;
- вязать морские узлы, выполняет такелажные, парусные, плотницкие и малярные работы;
- выполнять швартовные операции;
- определять осадку судна по маркировке на штевнях, замерять уровень воды в льялах и танках (цистернах);
- выполнять сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживать и ремонтировать орудия лова;
- выполнять все операции при спуске и подъеме орудии лова;
- определять видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
- производить предварительную их обработку;
- соблюдать безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
Основы технических знаний, слесарные и электромонтажные работы:
Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация в машиностроении. Погрешности при изготовлении деталей и сборке машин. Номинальный и предельные размеры. Действительный размер. Допуск размера. Поле допуска. Посадки, их виды и назначение. Точность обработки. Квалитеты и параметры шероховатости. Системы допусков и посадок. Метрология. Универсальные средства измерения. Основные сведения из технической механики. Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали машин. Детали и сборочные единицы. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные): назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Сопротивление материалов. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения. Слесарные работы. Организация слесарных работ. Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте судовых энергетических установок и вспомогательных механизмов. Электромонтажные работы. Электромонтажное оборудование, приспособления, инструменты и материалы, применяемые при электромонтажных работах. Технология проведения электромонтажных работ. Основные требования к качеству соединений и укладке кабелей.
ПК 3,5
СК 1,5,6,8
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные требования Международной конвенции по безопасности морских судов;
- уставы службы на судах морского и рыбопромыслового флотов;
- основные инструкции, наставления и приказы, регламентирующие службу на судах морского и рыбопромыслового флотов;
- порядок и содержание подготовки судна к плаванию;
- требования правил Регистра;
Уметь:
- выполнять судовые, такелажные, малярные работы и текущий ремонт под руководством боцмана или рулевого.
- поддерживать чистоту на палубах и судовых помещениях, следить за соблюдением членами экипажа правил внутреннего распорядка дня.
- следить за сохранностью грузов, инвентаря и судового имущества.
- производить подачу и уборку швартовных канатов и трапов, обеспечивая их надежное закрепление при стоянке судна.
- по указанию вахтенного начальника отдавать и поднимать якоря, участвовать в спуске и подъеме шлюпок.
- принимать участие в подготовке грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке, выгрузке и уборке их по походному.
- пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами, знать их размещение на судне.
- следить за исправностью аварийно-спасательного имущества, средств пожаротушения, сигнальных огней.
- работать веслами на шлюпке.
- по указанию вахтенного начальника измерять глубину судового хода.
Морская практика
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС): общие положения, структура, значение терминов, употребляемых в МППСС, содержание. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения.
Судовые такелажные работы. Рулевое устройство: назначение, классификация, схема устройства, характеристика различных типов рулевых устройств, техническая эксплуатация. Швартовное устройство: назначение, основные части, их расположение и устройство. Грузовые устройства судна: классификация, назначение, характеристика, устройство, размещение на судне, принцип действия, техническая эксплуатация. Средства связи судна: виды, характеристика, применение. Основы морских перевозок грузов. Подготовка судна к погрузке. Погрузка и укладка грузов. Рейдовые грузовые операции.
Приемка, счет и сдача грузов. Перевозка нефтеналивных грузов. Борьба за живучесть судна. Оказание помощи судам, терпящим бедствие. Судовые шлюпки и их эксплуатация.
Малярные работы. Плотницкие работы.

КҚ 1,3
АҚ 1,2,3,4,5,6,7
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- шлюпкалар құрылысы мен оларды теңізде пайдалануды;
- кеме жүк көтеру механизмдері құрылысы мен оларды қолдануды;
- кеме радиостанциясы, жарық және дыбыстық құралдардың құрылысы мен қолдану ережесін;
- жағыдағы объектілер және басқа кемелермен радиобайланыс орнату тәртібін;
- материалтану негіздерін, электротехника, техникалық механика қондыру мен дәлдік шегі жүйелерін;
- техникалық сызбаларды оқу ережесін;
- түрлі слесарлық жұмыстарды атқару тәртібін;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- жөндеу жұмыстары технологиясы;
- кеме механизмдері мен агрегаттары, двигательдерін жөндеу кезінде техникалық құжаттарды рәсімдеуді;
- істей алуы керек:
- трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
- теңіз түйіндерін жасауды, такелажды, ағаш ұстасы, желкендік жұмыстарын атқаруды;
- кемені жағаға тоқтату жұмыстарын;
- кеменің белгілеріне қарай сыйымдылығын анықтау, цистерналардағы су мөлшерін тексеруді;
- ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
- кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
- оларды алдын ала өңдеуді;
- аулау жұмысы мен өңдеу кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды.
Техникалық білім негіздері, слесарлық және электромонтаж жұмыстары
Техникалық өлшеу, қондыру және дәлдік шегі. Стандарттау мен машина құрылыс. Машина құрастыру мен деталдарды дайындауда. Жіберілетін қателіктер, жалпы сипаттамасы, себептері, түрлері. Наминалды және ауытқулы өлшемдер. Нақты өлшем. Дәлдік шегі мен оның аумағы. Өңдеу дәлдігі. Квалитеттер мен тегістік параметрлері. Дәлдік шегі мен қондыру жүйесі. Метрология; түсінік, қолданылатын терминдері, өлшеу аспаптарының көрсеткіші, әмбебап өлшеу құралдары; түрлері, жалпы сипаттамасы, қолданылуы, құрылысы мен пайдалану тәртібі. Техникалық механика туралы жалпы мәлімет. Машина мен механизмдер түрлері, бөліктері, кинематикалық механизмдер.
КҚ 3,5
АҚ 1,5,6,8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Халықаралық конвенция негізгі талаптарын;
- теңіз және балық аулау флоты кемелерінде қызмет ету жарғысын;
- теңіз және балық аулау флоты қызметін реттейтін бұйрықтар мен нұсқаларды, басқа да ресми құжаттарды;
- кемені жүзуге дайындау тәртібін;
- регистр ережелері талаптарын;
істей алуы керек:
- теңізде жүзушілерге берілетін навигациялық хабарламалар мен ескертпелерді алу тәртібін;
- жүзуге арналған парталар, оларға жергілікті жағдайларға байланысты түзетулер енгізуді;
- ашық теңізде қақтығыстар болдырмаудың Халықаралық ережелерін;
- апатқа ұшыраған кемелер мен адамдарды құтқарудың теңіз және балық аулау флоты жарғысы талаптарын;
- экипаж мүшелерінің дабылды сигналдар кезіндегі іс-әрекетін;
- жалпы және жеке құтқару құралдарының құрылысы мен пайдалану тәртібі;
- құтқару және өрт сөндіру құралдары, полубалық жарықтар мен сигналдық құрылғыларды пайдалануды, күтіп ұстау мен сақтауды;
- кеме танкерінің су сыйымдылығын, оның қозғалысын анықтау тәсілдерін;
- кеменің жүк қоймалары мен ондағы температураны тұрақты өлшеп отыруды;
Теңіз практикасы
Кемелердің қақтығысуын болдырмаудың Халықаралық ерекшеліктері, жалпы жағдайлар, құрылымы, терминдер мәні, ережелер, мазмұны мен оларды қолдану жолдары. Рангоут. Такелаждық жабдықтар мен материалдар. Кемедегі такелаждық жұмыстар. Руль арқылы басқаратын кезде ағылшын және орыс тілдерінде берілетін командалар, олардың мәні. Арқаннан байлау механизмдері, брашниль, лебедка, шпильдер, түрлері, кемеде орналасуы, жұмыс істеу принципі және техникалық күтімі. Кеме тораптары: түрлері, қызметі және құрылысы, техникалық күтімі. Теңіз жүк тасымал негіздері. Кемені жүк тасымалына әзірлеу. Жүктерді тиеу және орналастыру. Рейдті жүк тиеу операциялары. Жүктерді қабылдау және есептеу, тапсыру. Мұнай өнімдерін танкер арқылы тасымалдау. Кеменің суға батып кетпеуін қамтамасыз ететін шаралар. Аппатты жағдайдағы кемелерге жәрдем беру. Кемедегі қайықтар және оны пайдалану талаптары. Кемедегі майлау, сырлау жұмыстары. Ағаш өңдеу және ұстамалық жұмыстар.

ПК 5,6,8
СК 2,3,5,7
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия гидравлики;
- Закон непрерывности потока жидкости;
- насосные установки и ее принципиальные схемы;
- достоинства и недостатки поршневых насосов;
- технологию проведения электромонтажных работ;
- классификацию холодильных агрегатов;
- принцип действия конденсаторов холодильных установок;
- изоляционные устройства;
уметь:
- определять зависимость всасывания от разрежения, гидравлического сопротивления всасывающего трубопровода и температуры жидкости;
- обслуживать и ремонтировать поршневые насосы;
- применять ротационные насосы;
- обслуживать и ремонтировать лопастные насосы;
- обслуживать и ремонтировать судовые холодильные установки;
- применять холодильные машины;
- использовать приборы автоматики, регуляторы перегрева холодильного агента;
- подготавливать холодильные установки к пуску;
- регулировать режим работы холодильной установки;
- выявлять и устранять неисправности холодильных установок;
- соблюдать безопасность труда.
Судовые вспомогательные механизмы:
Основные судовые вспомогательные механизмы: классификация, назначение, предъявляемые к ним требования, характеристики и приводы. Основы гидравлики.
Насосы и их параметры. Поршневые насосы: понятие, принципиальная схема, классификация, устройство, принцип действия, достоинства и недостатки. Ротационные насосы: понятие, классификация, характеристика. Лопастные насосы: классификация, характеристика, устройство, принцип действия, применение. Струйные насосы: виды, устройство, принцип действия, применение, достоинства и недостатки. Гидроприводы: назначение, принципиальная схема, виды, устройство, органы управления, эксплуатация и ремонт. Судовые вспомогательные паровые котлы: назначение, классификация, характеристика, устройство, применяемое топливо и его классификация. Процесс горения топлива. Судовые холодильные установки. Холодильные агенты и теплоносители. Компрессоры холодильных установок: назначение, классификация, характеристика, устройство, принцип действия. Теплообменные и вспомогательные аппараты холодильных установок. Автоматика судовых холодильных установок. Способы охлаждения трюмов, охлаждающие и замораживающие устройства. Эксплуатация судовых холодильных установок.
ПК 1,3,6,8
СК 5,6,7
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- обязанности матроса в соответствии с уставами службы на судах морского, рыбопромыслового флотов;
- орудия лова промыслового судна, их устройство, принцип действия, обслуживание и ремонт;
- правила выполнения операций по спуску и подъему орудии лова;
- правила определения качества рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
- технология разделки рыбы, беспозвоночных и растений для изготовления готовой продукции;
- сроки хранения рыбы, промысловых беспозвоночных и растений на палубе до их разделки и готовой продукции в цехе;
- правила безопасности труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
- санитарно-гигиенические правила работы с рыбой, промысловыми беспозвоночными и растениями.
уметь:
- выполняет сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживает и ремонтирует орудия лова;
- выполняет все операции при спуске и подъеме орудии лова;
- определяет видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
- производит предварительную их обработку;
- соблюдает безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
Техника промышленного рыболовства.
Основные материалы, применяемые для изготовления оснастки орудий лова. Кошельковый лов: принцип, объекты лова и районы промысла, конструкция неводов, промысловые схемы и технология лова. Дрифтерный лов: принцип, объекты и орудия лова, дрифтерные порядки и их типы, техника лова. Техническая эксплуатация орудий лова. Промысловая ихтиология. Общая технологическая характеристика рыбы. Основы обработки рыбы.

КҚ 5,6,8
АҚ 2,3,5,7
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- гидравликаның негізгі ұғымын;
- сұйықтық ағысының толассыздық заңдарын;
- насос қондырғыларын және олардың принципиалды схемасын;
- поршенді насостың артықшылығы мен жетіспеушілігін;
- электр монтаждық жұмыстарын жүргізу технологиясын;
- тоңазытқыш агрегаттарының классификациясын;
- тоңазытқыш қондырғысы конденсаторының әрекет ету принциптерін;
- оқшаулағыш құрылғыларын;
істей алуы керек:
- сұйықтық температурасын және сорғыш құбырдың гидравликалық кедергісін, сиретуден сору тәуелділігін анықтайды;
- поршенді насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- ротационды насостарды қолданады;
- лопастты насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- кеменің тоңазытқыш қондырғыларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- тоңазытқыш машиналарын қолданады;
- жасанды
- тоңазытқыш агентінің қызып кететін реттегіштерін, автоматика құралдарын қолданады;
- іске қосуға тоңазытқыш қондырғыларын дайындайды;
- тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимін жөнге келтіреді;
- тоңазытқыш қондырғыларының ақаулықтарын табады және жояды;
- еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
Кемедегі қосымша механизмдер
Кемедегі негізгі көмекші механизмдер, түрлері, қызметі, жетектер, жалпы сипаттамалар мен оларға қойылатын талаптар. Гидравлика негіздері. Сорап қондырғылары туралы ұғым және оның нақты сүлбасы. Піспекті сораптар: ұғым, нақты сүлбасы, құрылысы, жұмыс істеу принципі; артықшылықтары мен кемшіліктері. Ротациялық сораптар туралы жалпы түсінік, сыйпаттамасы мен түрлері. Қалақты сораптар: түрлері, құрылысы, қолдануы және жұмыс істеу принципі, жетістіктері мен кемшіліктері. Гидрожетектер: түрлері, құрылысы басқару органдары, пайдаланылуы және жөндеу. Кемедегі қосымша бу қазандықтары: түрлері, қолдануы, жалпы сыйпаттамасы, құрылысы, пайдаланылатын жанармайлары және олардың түрлері.Кемедегі мұздатқыш құрылғылар. Жасанды суық алу агрегаттарын пайдалану. Мұздатқыш машиналар мен қондырғылар, компрессорлар түрлері, суыту әдістері, жұмыс істеу принципі, нақтылық сүлбасы. Кеме мұздату қондырғыларын автоматтандыру, олардың параметрлері, баптау жұмыстары.
Трюмдерді салқындату тәсілдері, мұздатқыш қондырғылар, олардың мұздату тәсілдеріне жалпы сипаттама. Кеме сұздатқыш құрылғыларын пайдалану.
КҚ 1,3,6,8
АҚ 5,6,7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- теңіз және балық аулау флотында шағын кемелерді ережеге сай жүргізуді;
- кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды;
- дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
- балықты сақтау ережелерін;
- дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
- балықты сақтау ережелерін;
- еңбек және техника қауіпсіздігінің шараларын сақтау;
- санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды.
істей алуы керек:
- ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
- кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
- оларды алдын ала өңдеуді;
- аулау жұмысы мен өңдеу кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды.
Кәсіптік балық аулау техникасы.
Балық аулауда қолданылатын негізгі құрал-жабдықтар. Кеме борты мен кормалары арқылы балық аулау тәсілдері, пайдаланылатын механизмдер мен құрылғылар, кеменің кәсіптік балық аулау схемасы. Балық аулау құралдары мен механизмдерінің жұмысын бақылайтын аспаптар. Қалталы аулау тәсілі; негізгі аулау принципі, құралдар, кәсіпшілік ауданы. Дрифтерлі аулаудың негізгі принциптері мен құрал-жабдықтары, аулау технологиясы. Ауа құралдарының техникалық күтімі. Кәсіптік ихтология. Кәсіптік балықтарға жалпы технологиялық сипаттама. Ұзақ мерзімге сақтау және антисептиктерді қолдану. Балықтарды өндірістік салқындату тәсілдері. Омыртқасыз жәндіктер мен өсімдік өңдеу кәсіпшілігі.

ПК 1,4
СК 2
СД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство и правила технической эксплуатации судовых трюмов, грузовых стрел, лебедок, кранов, грузозахватных приспособлений и механизмов;
- технологическое оборудование в рыбном цехе судна; устройство, принцип действия, техническое обслуживание и ремонт;
уметь:
- открывает и закрывает трюмы; поднимает и опускает грузовые стрелы; эксплуатирует судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводит их техническое обслуживание.
Промысловые механизмы:
Промысловые лебедки: назначение, классификация, характеристика, общее устройство, применение. Механизмы тралового лова. Механизмы дрифтерного промысла. Неводовыборочные машины и силовые блоки. Ремонт промысловых механизмов.
ПК 3
СК 2,7
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные требования Международной конвенции по безопасности морских судов;
- уставы службы на судах морского и рыбопромыслового флотов;
- основные инструкции, наставления и приказы, регламентирующие службу на судах морского и рыбопромыслового флотов;
- порядок и содержание подготовки судна к плаванию;
- требования правил Регистра;
уметь:
- управлять механизмами рулевого, швартовного, якорного, буксирного устройства судна, соблюдать правила ухода за ними.
- выполнять требования международных правил предупреждения, столкновения судов, Правил плавания по внутренним водным путям, местных правил плавания, основных положений общей и специальной лоции.
- под руководством вахтенного начальника управлять судном как по визуальным ориентирам, так и по курсоуказателю.
- выполнять малярные, плотницкие и такелажные работы, а также все работы, входящие в обязанности матросов.
- следить за чистотой на мостике и в рубке.
- нести ходовые и стояночные вахты в часы, установленные судовым расписанием вахт.
- спускать и поднимать шлюпку, а также управлять шлюпкой.
- выполнять указания вахтенного начальника по наблюдению за окружающей обстановкой и управлению судном.
- проверять действие сигнальных огней, а в дневное время – наличие сигнальных флагов и знаков, необходимых в данной обстановке.
- проверять исправность работы рулевого устройства при выходе судна в рейс или продолжении рейса после стоянки судна.
Морская практика
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС): общие положения, структура, значение терминов, употребляемых в МППСС, содержание. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения.
Судовые такелажные работы. Рулевое устройство: назначение, классификация, схема устройства, характеристика различных типов рулевых устройств, техническая эксплуатация. Швартовное устройство: назначение, основные части, их расположение и устройство. Грузовые устройства судна: классификация, назначение, характеристика, устройство, размещение на судне, принцип действия, техническая эксплуатация. Средства связи судна: виды, характеристика, применение. Основы морских перевозок грузов. Подготовка судна к погрузке. Погрузка и укладка грузов. Рейдовые грузовые операции.
Приемка, счет и сдача грузов. Перевозка нефтеналивных грузов. Борьба за живучесть судна. Оказание помощи судам, терпящим бедствие. Судовые шлюпки и их эксплуатация.
Малярные работы. Плотницкие работы.

КҚ 1,4
АҚ 2
АП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кеме трюмдері, жүк арту, түсіру крандары, арқандар, басқа да қосалқы механизмдер құрылысы мен пайдалануын;
- кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды;
істей алуы керек:
- трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
Кәсіптік механизмдер
- Кәсіптік лебедкалар: түрлері, құрылысы, пайдаланылуы. Тралмен аулау механизмдері.
- Дрифтерей аулау механизмдер. Ауды тарататын машиналар. Балық аулау механизмдерін күтіп-баптау және жөндеу.
КҚ 3
АҚ 2,7
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Халықаралық конвенция негізгі талаптарын;
- теңіз және балық аулау флоты кемелерінде қызмет ету жарғысын;
- теңіз және балық аулау флоты қызметін реттейтін бұйрықтар мен нұсқаларды, басқа да ресми құжаттарды;
- кемені жүзуге дайындау тәртібін;
- регистр ережелері талаптарын;
істей алуы керек:
- теңізде жүзушілерге берілетін навигациялық хабарламалар мен ескертпелерді алу тәртібін;
- жүзуге арналған парталар, оларға жергілікті жағдайларға байланысты түзетулер енгізуді;
- ашық теңізде қақтығыстар болдырмаудың Халықаралық ережелерін;
- апатқа ұшыраған кемелер мен адамдарды құтқарудың теңіз және балық аулау флоты жарғысы талаптарын;
- экипаж мүшелерінің дабылды сигналдар кезіндегі іс-әрекетін;
- жалпы және жеке құтқару құралдарының құрылысы мен пайдалану тәртібі;
- құтқару және өрт сөндіру құралдары, полубалық жарықтар мен сигналдық құрылғыларды пайдалануды, күтіп ұстау мен сақтауды;
- кеме танкерінің су сыйымдылығын, оның қозғалысын анықтау тәсілдерін;
- кеменің жүк қоймалары мен ондағы температураны тұрақты өлшеп отыруды;
Теңіз практикасы
- Кемелердің қақтығысуын болдырмаудың Халықаралық ерекшеліктері, жалпы жағдайлар, құрылымы, терминдер мәні, ережелер, мазмұны мен оларды қолдану жолдары. Рангоут. Такелаждық жабдықтар мен материалдар. Кемедегі такелаждық жұмыстар. Руль арқылы басқаратын кезде ағылшын және орыс тілдерінде берілетін командалар, олардың мәні. Арқаннан байлау механизмдері, брашниль, лебедка, шпильдер, түрлері, кемеде орналасуы, жұмыс істеу принципі және техникалық күтімі. Кеме тораптары: түрлері, қызметі және құрылысы, техникалық күтімі. Теңіз жүк тасымал негіздері. Кемені жүк тасымалына әзірлеу. Жүктерді тиеу және орналастыру. Рейдті жүк тиеу операциялары. Жүктерді қабылдау және есептеу, тапсыру. Мұнай өнімдерін танкер арқылы тасымалдау. Кеменің суға батып кетпеуін қамтамасыз ететін шаралар. Аппатты жағдайдағы кемелерге жәрдем беру. Кемедегі қайықтар және оны пайдалану талаптары. Кемедегі майлау, сырлау жұмыстары. Ағаш өңдеу және ұстамалық жұмыстар.

ПК 1,6,
СК 1,5,6,7
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия гидравлики;
- Закон непрерывности потока жидкости;
- насосные установки и ее принципиальные схемы;
- достоинства и недостатки поршневых насосов;
- технологию проведения электромонтажных работ;
- классификацию холодильных агрегатов;
- принцип действия конденсаторов холодильных установок;
- изоляционные устройства;
уметь:
- определять зависимость всасывания от разрежения, гидравлического сопротивления всасывающего трубопровода и температуры жидкости;
- обслуживать и ремонтировать поршневые насосы;
- применять ротационные насосы;
- обслуживать и ремонтировать лопастные насосы;
- обслуживать и ремонтировать судовые холодильные установки;
- применять холодильные машины;
- использовать приборы автоматики, регуляторы перегрева холодильного агента;
- подготавливать холодильные установки к пуску;
- регулировать режим работы холодильной установки;
- выявлять и устранять неисправности холодильных установок;
- соблюдать безопасность труда.
Судовые вспомогательные механизмы:
Основные судовые вспомогательные механизмы: классификация, назначение, предъявляемые к ним требования, характеристики и приводы. Основы гидравлики.
Насосы и их параметры. Поршневые насосы: понятие, принципиальная схема, классификация, устройство, принцип действия, достоинства и недостатки. Ротационные насосы: понятие, классификация, характеристика. Лопастные насосы: классификация, характеристика, устройство, принцип действия, применение. Струйные насосы: виды, устройство, принцип действия, применение, достоинства и недостатки. Гидроприводы: назначение, принципиальная схема, виды, устройство, органы управления, эксплуатация и ремонт. Судовые вспомогательные паровые котлы: назначение, классификация, характеристика, устройство, применяемое топливо и его классификация. Процесс горения топлива. Судовые холодильные установки. Холодильные агенты и теплоносители. Компрессоры холодильных установок: назначение, классификация, характеристика, устройство, принцип действия. Теплообменные и вспомогательные аппараты холодильных установок. Автоматика судовых холодильных установок. Способы охлаждения трюмов, охлаждающие и замораживающие устройства. Эксплуатация судовых холодильных установок.
ПК 1,3
СК 4,5,6,8
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
- назначение и схема электрооборудования судна;
- назначение, устройство, принцип действия и расположение электрических приборов, аппаратов, механизмов и установок на судне;
- устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
- назначение, устройство и эксплуатация автоматизированных устройств, регулирующих работу электрооборудования;
- основы электротехники и материаловедения;
- периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
- схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
- назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
- назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
уметь:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
- контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
- проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
- обслуживать аккумуляторные батареи;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- читать чертежи и электрические схемы;
- вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
- нести вахту согласно судовому расписанию;
- действует по всем видам тревог;
- спускать и поднимать шлюпки, ходить на них под веслами и с двигателем;
- пользоваться коллективными и индивидуальными спасательными средствами;
- соблюдает правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
- выполнять меры противопожарной безопасности и пользуется противопожарными средствами.
Электрооборудование судов
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.

КҚ 1,6,
АҚ 1,5,6,7
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- гидравликаның негізгі ұғымын;
- сұйықтық ағысының толассыздық заңдарын;
- насос қондырғыларын және олардың принципиалды схемасын;
- поршенді насостың артықшылығы мен жетіспеушілігін;
- электр монтаждық жұмыстарын жүргізу технологиясын;
- тоңазытқыш агрегаттарының классификациясын;
- тоңазытқыш қондырғысы конденсаторының әрекет ету принциптерін;
- оқшаулағыш құрылғыларын;
істей алуы керек:
- сұйықтық температурасын және сорғыш құбырдың гидравликалық кедергісін, сиретуден сору тәуелділігін анықтайды;
- поршенді насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- ротационды насостарды қолданады;
- лопастты насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- кеменің тоңазытқыш қондырғыларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- тоңазытқыш машиналарын қолданады;
- жасанды;
- тоңазытқыш агентінің қызып кететін реттегіштерін, автоматика құралдарын қолданады;
- іске қосуға тоңазытқыш қондырғыларын дайындайды;
- тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимін жөнге келтіреді;
- тоңазытқыш қондырғыларының ақаулықтарын табады және жояды;
- еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
Кемедегі қосымша механизмдер
Кемедегі негізгі көмекші механизмдер, түрлері, қызметі, жетектер, жалпы сипаттамалар мен оларға қойылатын талаптар. Гидравлика негіздері. Сорап қондырғылары туралы ұғым және оның нақты сұлбасы. Піспекті сораптар: ұғым, нақты сүлбасы, құрылысы, жұмыс істеу принципі; артықшылықтары мен кемшіліктері. Ротациялық сораптар туралы жалпы түсінік, сыйпаттамасы мен түрлері. Қалақты сораптар: түрлері, құрылысы, қолдануы және жұмыс істеу принципі, жетістіктері мен кемшіліктері. Гидрожетектер: түрлері, құрылысы басқару органдары, пайдаланылуы және жөндеу. Кемедегі қосымша бу қазандықтары: түрлері, қолдануы, жалпы сипаттамасы, құрылысы, пайдаланылатын жанармайлары және олардың түрлері. Кемедегі мұздатқыш құрылғылар. Жасанды суық алу агрегаттарын пайдалану. Мұздатқыш машиналар мен қондырғылар, компрессорлар түрлері, суыту әдістері, жұмыс істеу принципі, нақтылық сұлбасы. Кеме мұздату қондырғыларын автоматтандыру, олардың параметрлері, баптау жұмыстары.
Трюмдерді салқындату тәсілдері, мұздатқыш қондырғылар, олардың мұздату тәсілдеріне жалпы сипаттама. Кеме мұздатқыш құрылғыларын пайдалану.
КҚ 1,3
АҚ 4,5,6,8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кеме электрстанцияларын, құрылысын, жұмыс істеу принципін, технологиялық қызмет көрсетуі мен жөндеуін;
- кеме электр жабдықтары мен оның пайдалануын;
- электр аспаптары мен құрылғыларының кемеде орналасуын, құрылысын, жұмыс істеу приципін;
- электр жетектері құрылысы, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуді;
- автоматты қондырғылар жүйесін;
- электротехника және материалтану негіздерін;
- назначение, принцип действия, основные параметры, устройство аккумуляторных батарей; схемы зарядных устройств преобразователей;
- кемедегі кабельдік беріліс жүйелерін, олардың ақаулары мен болдырмау шараларын, жөндеу тәсілдерін;
- жарық беруші электр қондырғыларды, аспаптар қызметі мен құрылысын;
- сигнал оттары мен прожекторларды, жарық және дыбыстық апатты жағдайда пайдалануды;
- аккумулятор батареяларының пайдалану мерзімі мен оларға техникалық қызмет көрсетуді;
- кемедегі командалық телефондық және апатты кезеңдегі байланыс тәсілін;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысын, пайдалануды;
істей алуы керек:
- кеме электрстанциялары механизмдері мен агрегаттарын іске қосуға дайындауды, жұмыс режимін тексеріп, тоқтата білу мен техникалық қызмет көрсету;
- кеме электр жабдықтарын реттеп, ақауларын анықтауды және түзеуді;
- слесарлық жұмыстар мен техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- кеме рулін басқару жетектері мен электр қозғалтқыштарға, басқа да қосымша механизмдер мен агрегаттарға электр энергиясының берілуін бақылауды;
- кеме кабельдерін қайта құрастырып, жөндеуді, электр жабдықтары мен жарық беруші сигналдық желілерді түзетуді:
- аккумулятор батареяларына қызмет көрсетуді;
- апатты, командалық және телефондық байланыстарды қалыпты жағдайда ұстап, қызмет көрсетуді;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалануды;
- электр схемалары мен сызбалардағы белгілерді оқуды;
- кеме электр жабдықтарының техникалық құжаттарын жүргізуді;
- кемедегі вахталық қызметті кейінге сай атқаруды;
- барлық дабылдарда іс-әрекет етуді;
- жеке және ұжымдық құтқару құралдарын пайдалануды;
- еңбек қорғау мен санитарно-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауды;
- өрт қауіпсіздігі ережелері мен сөндіру құралдарын пайдалануды.
Кеме электр жабдықтары
Кеме электр станциялары: түрлері, қызметі, техникалық сипаттамасы, құрылысы мен қолданылуы. Кеме электр тізбектері, ондағы электр энергиясының таратылу схемасы, түрлері, жалпы сипаттамасы. Үлестіруші қондырғы мен басқару аппараттары, түрлері, қызметі, жұмыс істеу принципі және орналастыру. Электр шамдарының құрылысы мен олардың түрлері. Кеме электр жетегі: жалпы түсінік: түрлері, сипаттамасы, құрылысы мен қызметі (тұрақты және айнымалы ток электр қозғалтқыштары) электр қозғалтқыштарын түрлі режимге басқару схемасы. Оларға техникалық және жөндеу аппаратурасы; түрлері, пайдалану, құрылысы және қызметі, түйіспелер: түрлері, құрылысы, жалпы сипаттамасы, техникалық қызметі. Электр басқару схемалары; (электр қозғалтқыштар, көмекші механизмдер, электр жетекті сораптар, желдеткіштер мен компрессорлар) құрылысы, құрастыру және пайдалану тәртібі. Рульдік құрылғылардағы электр жетектер. Зәпірлік құрылғылардың электр жетектері және оларды пайдалану. Тралды шығарлардың электр жетектері. Жүк көтергіш құрылғылардың электр жетектері. Аккумулятор батареялары: түрлері, сипаттамасы, жұмыс істеу принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Кеменің ішкі байланысы, радио-байланыс және апатты-ескертпелі сигналдар. Электр қозғалтқышты кемелер: жалпы сипаттамалары, электр ескектерінің сызбасы, бас генераторлар мен электр қозғалтқышты ескектері. Кеме электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету; жөндеу кезеңдері, техникалық қызмет технологиясы, машиналарды реттеу, баптау және консервациялау, құрғату аспаптар мен жабдықтарды тексеру.

ПК 4,3
СК 1,6
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать
- нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
- устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
- мощность и экономичность ДВС;
- рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
- коэффициент избытка воздуха;
- экономичность двигателя;
- пути увеличения мощности;
- удельный расход топлива;
- способы получения однородной смеси;
уметь:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск. Воздушные фильтры.
ПК 1,3,6
СК 1,2,3, 5,8
СД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- параметры состояния физических тел;
- понятие холодильного коэффициента;
- свойства теплоносителей;
- тепловые характеристики работы компрессорной холодильной машины;
- элементы вспомогательного оборудования;
- влияние масла на работу теплообменных аппаратов и холодильной установки;
- особенности устройства рефрижераторных судов;
- механизацию процессов загрузки и выгрузки аппаратов;
- принцип работы кондиционирования воздуха;
уметь:
- производить замену расширительного цилиндра регулирующим вентилем;
- определять качество показателей работы холодильной установки;
- обслуживать и ремонтировать судовые компрессоры;
- применять основные материалы при изготовлении теплообменных аппаратов;
- выполнять техническое обслуживание и ремонт теплообменных аппаратов холодильных машин;
- регулировать температуру охлаждающих помещений;
- выполнять проверку готовности компрессоров и систем установки;
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- проводить испытания холодильной установки после ремонта;
- заполнять техническую документацию;
- соблюдать безопасность труда при ремонте холодильной установки.
Судовые рефрижераторные установки
Физическая сущность искусственного охлаждения.
Термодинамические основы рабочих процессов холодильных машин. Холодильные агенты и теплоносители. Холодильные машины на затрате механической энергии. Компрессоры судовых холодильных машин: назначение, классификация, характеристики, устройство, применение. Теплообменные аппараты холодильных машин. Вспомогательные аппараты, трубопроводы и арматура холодильных машин. Холодильные машины, работающие с затратой тепловой энергии. Особенности устройства рефрижераторных судов. Судовые изоляционные материалы и конструкции: закономерности теплоотдачи, коэффициент теплоотдачи изоляционных материалов, требования к изоляционным материалам, характеристики, конструкции изоляционного материала. Способы охлаждения трюмов и устройство охлаждающих приборов. Судовые холодильные установки: принципиальная схема, узлы включения отдельных механизмов и теплообменных аппаратов, предъявляемые требования. Технологическое холодильное оборудование. Мелкие холодильные установки: назначение, классификация, применение. Холодильники: назначение, типы, характеристика, устройство, схемы технологического процесса. Установки кондиционирования воздуха: классификация, принципиальное устройство, характеристика, принцип работы, контрольно-измерительные приборы, требования, предъявляемые к ним. Эксплуатация судовых холодильных установок. Ремонт холодильной установки.

КҚ 4,3
АҚ 1,6
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кеме жұмысында қолданылатын негізгі материалдарды;
- алуан түрдегі жүктерді және тиеу ережесін;
- мұнай өнімдерін және олардың разрядтарын;
- жүк тиеу жұмысының кеме-сағаттық нормаларын;
- жүк тиеу және түсіру актісін және оларды құрастыру ретін;
- ыдыстың бұзылуы кезінде жүктерді ашып алудың ретін;
- билеттер түрлерін және формасын;
- жолаушыларды тасымалдау кезіндегі экипаждың міндеттерін;
- тарифтің түрлерін және формасын;
- істей алуы керек:
- малярлық жұмыстар атқарады;
- жүктер күйінің сапасын анықтайды;
- айлақтағы жұмыстарды жүргізеді;
- жүктерді қабылдауға танктерді дайындайды;
- мұнай өнімдерімен жұмысы кезінде сақтандырғыш жабдықтарын қолданады;
- жұмыссыз тұру мезгіліне есептер шығарады;
- құжаттарды толтырады;
- жүктерді қатарлап қояды және сақтайды;
- жолаушыларға қызмет көрсетеді;
Кеменің энергетикалық қондырғылары
Такелажды жабдықтың материалдары және заттары (арқандар, такелажды шынжырлар, жүк көтергіш темір ілгек (гак), такелажды қапсырма шегелер, талрептер, блоктар, жүк көтергіштер). Кеменің такелажы және рангоуттар. Кеме бөлмесін және корпусын күту. Жүк тасымалының негіздері және тасымалдау ережелері. Жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстарын жүргізу ережелері. Ауыр жүкті, палуба жүктерін және ағаштар жүгін арту ерекшеліктері. Мұнай құйылған жүктерді арту және тасымалдау. Сұйықтықты жүктер классификациясы. Мұнай өнімдері және олардың разрядтары. Жүк тиеу жұмыстарының кеме-сағатты нормалары. Көлік құжаттарын рәсімдеу және тасымалдауға жүктерді қабылдау. Кемедегі жүктерді тапсыру және сапар жолдағы операциялар. Бекітілген пунктегі жүктерді беру және сақтау. Почта және ауыр жүктер багажын, жолаушыларды тасымалдау. Тарифтер, есептемелер ретін және оларды қолдану ережелері.
КҚ 1,3,6
АҚ 1,2,3, 5,8
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- физикалық денелер күйінің параметрін;
- тоңазытқыш коэффициенті туралы ұғымын;
- жылу таратқыштың қасиеттерін;
- тоңазытқыш машинасының компрессорлы жұмысының жылулық сипаттамасын;
- қосалқы жабдықтардың элементтерін;
- тоңазытқыш қондырғысы мен жылу алмастырғыш аппаратурасының жұмысына майдың әсерін;
- кеменің рефрижераторлық құралғысының ерекшеліктерін;
- аппараттың жүктерін түсіру және тиеудің механикаланған процестерін;
- ауаны тазартудың жұмыс принциптерін;
істей алуы керек:
- кеңейтілген цилиндрді реттегіш желдеткішпен ауыстырып отырады;
- тоңазытқыш қондырғысының жұмыс көрсеткіштер сапасын анықтайды;
- кеме компрессорларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- жылу алмастырғыш аппаратураларын дайындау кезінде негізгі материалдарды қолданады;
- тоңазытқыш машинасының жылу алмастырғыш аппаратурасына техникалық күтім жасайды және жөндеу жүргізеді;
- салқындатқыш бөлмесінің температурасын жөнге келтіреді;
- компрессорлар мен қондырғылар жүйесінің дайындығына тексеріс жүргізеді;
- жүйелерді маймен және хладагентпен толтырады;
- жөндеуден кейін тоңазытқыш қондырғысын сынақтан өткізеді;
- техникалық құжатнамаларды толтырады;
- тоңазытқыш қондырғысын жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
Кеменің рефрижераторлық (тоңазытқыш машинаның бөлімі) қондырғылары
Жасанды салқындатудың физикалық мәні. Тоңазытқыш машинаның жұмыс процесіндегі термодинамиканың негіздері. Тоңазытқыш агенттері және жылу таратушылар. Механикалық энергиямен шығындалатын тоңазытқыш машиналары. Кеме тоңазытқыш машинасының компрессорлары. Тоңазытқыш машинаның жылу алмастырғыш аппаратуралары. Тоңазытқыш машинасының арматурасы және құбырлары, қосалқы аппаратуралары. Жылу энергиясы шығынымен жұмыс істейтін тоңазытқыш машиналар. Кеменің рефрижераторлық құрылғысының ерекшеліктері. Кеменің оқшаулағыш материалдары және конструкциясы. Салқындату құралдарының құрылысы және трюмдерді салқындату тәсілдері. Кеменің тоңазытқыш қондырғылары. Технологиялық тоңазытқыш жабдықтары. Ұсақ тоңазытқыш қондырғылары. Тоңазытқыштар. Ауаны тазартқыш қондырғылары. Кеме тоңазытқыш қондырғысын пайдалану. Тоңазытқыш қондырғысын жөндеу.

ПК 2,3,5,6
СК 1,2,3, 5,8
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
- устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
- мощность и экономичность ДВС;
- рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
- коэффициент избытка воздуха;
- экономичность двигателя;
- пути увеличения мощности;
- удельный расход топлива;
- способы получения однородной смеси;
уметь:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск. Воздушные фильтры.

КҚ 2,3,5,6
АҚ 1,2,3, 5,8
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
- кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспа жасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
істей алуы керек:
- жүйені май және тоңазытуагентімен толтыруы;
- топтама мен жұмсалуын және жалпы сипаттамасын анықтауы;
- орташа инжикаторлық қысым, әсерлі қуат, пайдалы әрекет коэфициентін анықтауы;
- болуы мүмкін ағаттықтарды жоюы және оны жою тәртібін білуі;
- отын сорабын реттеуі (клапан типтес, реттығын типтес жоғары қысымды);
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесін қызмет көрсету және жөндеуді;
- жинағыш, басқыш, сақтандырғыш клапан және қондырғы қаңылтағына қызмет көрсетуі.
Кемедегі энергетикалық қондырғылар
Кемедегі негізгі энергетикалық қондырғалар: түрлері, сипаты, қолданылуы. Іштен жану двигательдері: түрлері, параметрі, термодинамикалық процесстер. Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі жұмыс процестері (төрт контактылы және екі контактылы, тыныштық қалпы, пішпек қозғалысы, цилиндр көлемі, қысу деңгейін, такт т.б.), дизельді және карбюраторлары қозғалтқыштар. Басты қозғалмайтын деталдары (орнатылған рама, рама подшипниктері, цилиндр қақпақтары). Құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Кривошипті-шатунды механизм. Газ таратқыш механизмдер: реттелуі, жұмыс істеу принципі, байқалатын ақаулар және оларды жою жолдары. Іштен жану двигательдерінің қоректендіру жүйелері: түрі, схемалары, негізгі элементтері мен жұмыс істеу принципі. Майсорғыш сораптар; форсункалар, сүзгіштер, сепараттарлар, олардың құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Сораптар мен гидроисстектер. Жылу өткізгіштер мен сепараторлар: қызметі, түрлері, бекіту тәсілдері. Іштен жану двигательдерінің суыту жүйелері; қызметі, түрлері, негізгі элементтері және жұмыс істеу принципі. Оталдыру жүйесі, құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Ауа шығару және кіргізу жүйелері.

288
ПА
промежуточной аттестации
216
ИА
итоговой аттестации
67
ОУППК
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультация
400
Ф
Факультативные занятия
428
Всего
6588
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 243
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
1.1 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1205000 «Управление движением и эксплуатация воздушного
транспорта» специалиста среднего звена
Квалификация 120501 3 – Диспетчер по движению (самолетов)
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
владеть:
- лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
техникой перевода профессионально ориентированных текстов;
иметь навыки:
- элементарного общения на казахском и русском языках;
Профессиональный казахский язык (в группах неказахским языком обучения);
профессиональный русский язык (в группах нерусским языком обучения);
Лексико-грамматический минимум для овладения основными видами и формами речевой деятельности для усвоения базового и технического подъязыка (500 лексических единиц). Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка. Делопроизводство на государственном (русском) языке. Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на иностранном языке текстов профессиональной направленности;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- воспринимать информацию на слух, вести беседу на иностранном языке по заданной тематике;
владеть:
- лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода иностранных текстов профессиональной направленности;
- техникой перевода профессионально ориентированных текстов;
- способен продолжить изучение иностранного языка для осуществления профессиональной деятельности в иноязычной среде.
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический минимум по специальности, необходимый для профессионального общения; для овладения основными видами и формами речевой деятельности и для усвоения базового и технического подъязыка.
Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка, соответствующего профилю изучаемой специальности (500 лексических единиц). Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической) на иностранном языке;
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
ПК 2
ПК 6
СК 3
ОГД 2.3
в результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы здорового образа жизни;
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека,
- о способах поддержания и укрепления здоровья;
уметь:
выполнять комплексы физических упражнений;
владеть:
умениями и навыками физического самосовершенствования
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста.
Формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 3
БК 5
СК 5
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представления о научных, философских, религиозных картинах мироздания, сущности назначения и смысла жизни человека;
- иметь представление о мировой истории и знать историю Казахстана;
- иметь представление о сущности культуры, видах культуры и ее исторических и социальных аспектах;
иметь представление о методологических основах социологии, социальной и социально-классовой структуре общества;
- иметь представление о принципах современной экономической теории;
- иметь представление о правовых основах государства;
- культуру народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития.
уметь:
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
- выявлять субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.

288
АА
- аралық аттестаттау
216
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
- кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Барлығы міндетті оқуға:
5760
К
Консультациялар
400
Ф
ФАҚультативтік сабақтар
428
Барлығы:
6588
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 243-қосымша
1.1 1205000 «Қозғалысты басқару және әуе көлігін пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлері бойынша орта буындағы маманның білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 120501 3-– Әуе қозғалысының (ұшақтың) диспетчері
Оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Пәндер циклының (коды) қысқартылған атауы
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
істеуі керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық сұхбат);
қабілетті:
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқу және аудару үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасын меңгеру керек;
дағдылары:
- қазақша және орысша тілдесу.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқымайтын топтарға);
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарға);
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары (500 лексикалық бірлік).
Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері. Мемлекеттік (орыс) тілде іс-қағаздарын жүргізу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, шетел тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздіктен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
істеуі керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды білу керек (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
игеру керек:
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасын;
- қазақша және орысша тілдесуге дағдылануы;
- шет тілдегі берілген тақырыпты естіп және оны жеткізуді;
қабілетті:
- басқа ортада кәсіби қызметін жүзеге асыру үшін шетел тілін үйренуді жалғастыруға.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары (500 лексикалық бірлік). Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері, шетел тілінде сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің (ауызша, жазбаша) сипатын айыру; мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 3
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- салауатты өмір салтының негіздерін;
- адам организмінің қызметі заңдылықтары туралы;
- денсаулықты сақтау және нығайту тәсілдері туралы;
істеуі керек:
- дене шынықтыру жаттығулары кешендерін орындау;
дағдылануы керек:
- денені өзбетінше жетілдіру дағдылары мен шұғылдану.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындауда дене тәрбиесінің ролі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; денені өзбетінше жетілдіру негіздері.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ 3
БҚ 5
AК 5
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- дүниенің ғылыми, пәлсапалық, діни бейнесін, адам өмірінің мәні мен мағынасын;
- Қазақстан тарихы және әлем тарихы туралы түсінігі;
- психология туралы түсінігі, әдістер мен міндеттерді;
- кәсіби қызметтің психологиялық негіздерін;
- мәдениеттің мәні, түрлері мен оның тарихы, әлеуметтік аспектілері туралы ұғымдарды;
- әлеуметтанудың методологиялық негіздері, қоғамның әлеуметтік-таптық құрылымы, еңбек социологиясын, ұлттық қатынастар социологиясын, демократиялық қатынастар мен үрдістер социологиясын;
- қазіргі заманғы экономикалық теория принциптерін, нарық теориясы негіздерін, нарықтық экономиканың макродеңгейлерін;
- мемлекеттің құқықтық негіздерін, мүліктік қатынастарды құқықтық реттеуді, құқықтық кәсіби бағдарды, халықаралық құқықты;
- эстетикалық құндылықтарды, мәдениеттердің түрі мен типтері, дүние жүзінің және аймақтың негізгі мәдени-тарихи орталықтары жайлы;
- Қазақстан халықтарының мәдениеті мен оны әрі қарай дамуының болашағы туралы;
істеуі керек:
- қоғам мен адамдар арасындағы адамгершілік байланыс нормасын реттеуді:
- саясаттың субъектісін әшкерелеуді, саяси қатынастар және процестерді (Қазақстанда және дүние жүзінде жалпы);
- экономикалық ақпараттарды табу және қолдануды;
- кәсіби міндеттерді шешу үшін психологиялық процестердің заңдылығын айыра білу және білімді пайдалануды.

СЭД 3.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия: конфуцианство; даосизм;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш; Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- раскрыть особенности национальных культур;
- показать специфику материальной и духовной культуры различных национальных образований, в том числе кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация;
становление культуры.
Различные типы культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
БК 4
СК 5
БК 7
СК 5
БК 5
СЭД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество.
Цивилизация, культура; свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 4
БК 5
БК 4
СЭД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- различать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития, политические системы и политические режимы;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом).
Основы социологии и политологии:
Социология как наука;
общество как социокультурная система.
Социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы; социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
БК 7
СК 3
СК 5
СК 4

ӘЭП 3.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- негізгі ұғымдарды;
- ұғымдар, конфуциялық, даосизм;
- үнді мәдениеті мен оның негізгі табыстары, ерекшеліктерін;
- ұғымдар: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; МеКҚе;
- христиан ілімі мен оның негізгі принциптері;
- Франция мәдениеті;
- көшпенділердің өмір салты мен жүйесі туралы;
- қазақтың орта ғасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениеттерінің ықпалы туралы;
- көшпенділердің өмір сүру салты мен құндылық жүйелері жөнінде;
- ортағасырлар кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімін қалыптастыру;
істеуі керек:
- ұлт мәдениетінің ерекшеліктерін ашуын;
- мәдениеттанудың негізгі түсініктерін еркін қолдануын;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениеттерінің ерекшелігін, оның әлем мәдениетіндегі орнын көрсетуін игеруі керек.
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі.
Мәдениетті зерттеудегі сипаттың көпқырлылығы.
Мәдениет және цивилизация;
мәдениеттің қалыптасуы.
Мәдениеттің әртүрлі типтері.
Батыс еуропа мәдениеті және оның қазіргі заманғы дүниенің дамуына әсері.
Африка мәдениетінің ерекшелігі расизм мәселесі.
Көшпенділер мәдениетінің пайда болуы және ерекшелігі.
Орта ғасыр кезеңіндегі Қазақстан мәдениеті;
XVII-XIX ғасырдағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазақстанның қазіргі мәдениеті.
БҚ 4
АҚ 5
БҚ 7
АҚ 5
БҚ 5
ӘЭП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- адам өмірі мүддесі, дүние жүзінің философиялық, ғылыми және діни көріністерін;
- ғылымның ролі мен ғылымды тану, оның құрылымы, формалары мен әдістері, әлеуметтік және этникалық проблемалары туралы түсінікті;
істеуі керек:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани принциптеріне негізделген адам мінезін, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінезді анықтауын;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың өнегелі қалыптарын.
Философия негіздері:
Философия пәні әлемдегі философиялық ойлардың негізгі кезеңдері.
Адам табиғаты мен оның тіршілік мәні;
адам және Құдай;
адам және ғарыш;
адам, қоғам.
Цивилизация, мәдениет
жеке адамның еркіндігі мен жауапкершілігі.
Адам тану мен қызметі;
ғылым және оның ролі;
адамзат алдындағы басты проблемалар.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 4
ӘЭП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қоғам даму заңдылықтарын түсінуде әлеуметтік тәсілі туралы;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тарату, әлеуметтік қарым-қатынастар туралы;
- жекелендіруді қоғам мүлкіне айналдыру процесі ерекшеліктерін, оның реттеу нысандарын;
- халықаралық саяси жағдай, Қазақстандағы саяси процестер, қазіргі дүние жүзіндегі оның жағдайлары туралы түсінігін;
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалысты және басқа әлеуметтік өзгерістер мен даму факторларын ажыратуды;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік құруға;
- билік маңызын, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) айқындауды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану ғылымы:
қоғам әлеуметтік мәдени жүйе.
Әлеуметтік бірлік;
әлеуметтік және этноұлттық қатынасы.
Әлеуметтік процестер:
әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке адам: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінезі;
саясаттану пәні.
саяси билік және өкімшілік қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
БҚ 7
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 3

СЭД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики:
Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка, рыночная инфраструктура.
БК 4
БК 5
СК 5
СЭД 3.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые акты регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Понятие права, система, источники, Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 4
СК 5
СК 4
ОПД 04
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- объем знаний по математике, необходимый как для изучения смежных технических дисциплин, так и для специальных курсов;
уметь:
- решать математические задачи с доведением решения до практически приемлемого результата (формулы, числа, графика качественного вывода и т.д.), связанных с будущей специальностью;
- математически исследовать прикладные вопросы;
- самостоятельно разбираться в математических терминах, содержащихся в литературе, связанной со специальностью;
- выбирать и использовать при решении необходимые вычислительные методы и средства (компьютеры, справочники, таблицы) с целью получения
практических рекомендаций.
Основы высшей и прикладной математики
Элементы линейной алгебры:
определители второго, третьего и n-го порядка, их свойства. Решение систем n-линейных уравнений по правилу Крамера.
Матрицы, матричный способ решения систем линейных уравнений.
Введение в математический анализ: функция одной независимой переменной, свойства; пределы функции.
Дифференцирование явных функций, неявных функций, функций заданных параметрически. Дифференциалы высших порядков.
Исследование функции, экстремумы функции. Первообразная. Интегрирование неопределенного интеграла заменой переменной, по частям.
Тригонометрические функции.
Определение и свойства определенного интеграла.
Элементы векторной алгебры:
векторы, линейные операции над векторами.
БК 3
БК 5
СК 3

ӘЭП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- салық, ақша-несие туралы әлеуметтік және инвестициялық саясатта мАҚро және микроэкономикалар негізін;
істеуі керек:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табуға және қолдана білуді.
Экономика негіздері:
Негізгі түсініктері, қызметтері, маңызды принциптері.
Меншіктілік түрлері мен формалары, меншіктілікті басқару.
Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды дайындау.
Бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
нарықтық жағдайды талдау;
нарық инфрақұрылымдары.
БҚ 4
БҚ 5
АҚ 5
ӘЭП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- адам мен адамзат құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және құлықты этикалық қалыптарды;
істеуі керек:
- нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалануды;
- маман кәсіби қызметін реттеуге дағдылануды.
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, материалдар, Қазақстан Республикасының Конституциясы-заңға сүйенген жүйелер түйіні.
Жалпы декларация адам құқығы, жеке адам, құқық, құқықты мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері.
Құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 4
АҚ 5
АҚ 4
ЖКП 04
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- аралық техникалық пәндерді, сондай-ақ арнайы курстарды оқуға қажетті математикадан білім көлемін;
- анықтамалықтармен өз бетінше жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- болашақ мамандығына байланысты қолданбалы сипаттағы есептерді шешуде үйренген математикалық әдістер мен математикалық тапсырмаларды шешуді;
- математикалық есептерді қолданбалы нәтижеге жеткізіп, шешуді (формулалар, сандар, сапалы шығатын графика және т.б.)
- қолданбалы мәселелерді математикалық жағынан зерттеу;
- мамандыққа байланысты әдебиеттердегі математикалық терминдерді өз бетінше шешуді;
- тәжірибелік нұсқауды алу мақсатында қажетті есептеу әдістері мен тәсілдерді таңдау және қолдануды (компьютерлер, анықтамалықтар, кестелер).
Жоғары және қолданбалы математика негіздері:
Сызықтық алгебра элементтері.
Екінші және үшінші қатар айқындауыштары, олардың қасиеттері.
Айқындауыштарды жол бойынша қойып есептеу.
n-ретті айқындауыш туралы ұғым.
Сызықтық теңдеу жүйелері.
n-сызықтық теңдеуді Крамер ережесі бойынша n белгісіз арқылы шешу.
Матрицалар. Кері матрица ұғымы. Сызықтық теңдеу жүйесімен матрицалық шешу тәсілі.
Айқын функциялар, айқын емес функциялар, берілген параметрлік функцияларды дифференциалдау.
Жоғары ретті дифференциалдар.
Функцияны зерттеу, функция экстремумдары.
Тригонометриялық функциялар.
Айқындалған интегралдардың қасиеті және анықтау.
Векторлы алгебра элементтері.
Векторлар, сызықтық векторлар арасындағы операция.
БҚ 3
БҚ 5
АҚ 3

ОПД 4.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные законы механики и гидроаэромеханики;
- законы термодинамики, динамики;
- уравнения и формулы, описывающие работу электрического тока;
- сведения об изменении свойств вещества в при различных физических состояниях;
- виды колебаний;
- принцип действия и виды тепловых двигателей. КПД;
- законы электромагнитных колебаний;
уметь:
- решать задачи на кинематику поступательного и вращательного движения;
- на применение законов динамики, закон сохранения импульса;
- на расчет характеристик гармонических колебаний,
- на расчет термодинамических параметров, применение газовых законов;
- на расчет электрических характеристик;
- работать с измерительными приборами;
- определять ускорение свободного падения с помощью математического маятника;
- измерять силу тока, напряжение, сопротивление.
Физика
Физический взгляд на окружающий мир.
Элементы гидроаэромеханики.
Молекулярная физика и основы термодинамики.
Молекулярно-кинетическая теория.
Процессы изменения состояния вещества и их характеристики.
КПД. Тепловые двигатели.
Равномерное движение, его уравнение и графики. Сложение движений.
Сила, масса, ускорение. Сложение сил. Законы динамики.
Сила всемирного тяготения. Сила упругости. Сила трения. Вес тела, невесомость.
Статика. Работа. Мощность. Закон сохранения энергии.
Гармонические колебания, их виды. Виды и cвойства волн.
Электризация тел. Взаимодействие зарядов. Работа магнитных сил. Самоиндукция. Энергия магнитного поля.
Электромагнитные волны. Радиоприемники. Излучения. Спектры. Спектральный анализ.
БК 4
БК 5
БК 2
БК 6
БК 4
БК 2
БК 6
ОПД 4.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретическую базу обработки, сохранения и хранения различных видов информации,
- тестовой редактор Word, электронные таблицы Exel, графическую программу Power Point и их практические приложения;
- о роли информатики в современном обществе, будущей профессиональной деятельности и развитии науки и техники;
уметь:
работать в Word, Exel и Power Point;
овладеть навыками работы:
- с текстовой информацией (создание документа, его редактирование и форматирование, добавление в текст табличных данных, диаграмм, картинок, сохранение документа и вывод его на печать);
- с электронными таблицами (создание таблиц, обработка табличных значений, работа с формулами, построение диаграмм по данным таблиц, вывод их на печать);
- создания презентаций.
Прикладная информатика
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации.
Языки программирования; технология программирования; компьютерная графика.
БК 3
БК 4

ЖКП 4.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- механика мен гидроаэромеханиканың негізгі заңдарын;
- термодинамика, динамика заңдарын;
- электр тогының жұмысын сипаттайтын теңделер мен формулаларды;
- заттың әртүрлі жағдайдайғы қасиеттерінің өзгеруін;
- тербеліс түрлерінің;
- молекулалық-кинетикалық теорияның ережелерін;
- жылу қозғалтқыштардың қимыл принциптері мен түрін;
- ПӘК-ін;
- электромагнитті тербеліс заңын;
істеуі керек:
- айналмалы қозғалыс кинематикасына есеп шығаруды;
- динамика заңдарын, импульсты сақтау заңын қолдануды;
- гармониялық тербеліс сипаттамасын есептеуді;
- термодинамикалық параметрлерді есептеуді, газ заңдарын қолдануды;
- электрлік сипаттамаларды есептеуді;
- кедергілерді анықтауды;
- өлшеу құралдарымен жұмыс істеуді;
- ток күшін, қысымды, кедергіні есептеуді.
Физика:
Әлемдегі қоршаған ортаға  физикалық көзқарас.
Гидроаэромеханика элементтері.
Малекулярлық физика және термодинамика негіздері.Малекуярлы-кинетикалық теория. Заттың өзгеріс процесі және олардың сипаттамасы. ПӘК. Жылулық қозғалтқыштар.
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс, және оның теңдеуі мен графигі. Қозғалыс қосындысы.
Күш, масса, үдеу. Күш қосындысы. Динамика заңдары.
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Серпімділік күші. Үйкеліс күші. Дене салмағы. Салмақсыздық.
Статика. Жұмыс. Қуат. Энергияның сақталу заңы.
Гармоникалық тербелістер және оның түрлері.
Толқындардың қасиеті және оның түрлері.
Денелердің электризациясы. Зарядтардың өзара әсерлесуі. Магнит күшінің жұмысы. Өздік индукция. Магнит өрісінің энергиясы.
Электромагниттік толқындар. Радиоқабылдағыштар. Сәулелендіру. Спекторлар.Спекторлық анализ.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 4
БҚ 2
БҚ 6
ЖКП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- түрлі ақпаратты өңдеудің, сақтаудың теориялық негізін;
- Word мәтіндік редакторын, Excel электрондық кестелерді, Power Point графикалық бағдарламасын және оның тәжірибелік қосымшаларын;
- қазіргі заманғы қоғамдағы ақпараттың ролі, болашақ кәсіби қызметі мен ғылым мен техниканың дамуындағы ақпараттың ролі туралы қалыптасқан ұғымдарды;
істеуі керек:
Word, Excel және Power Point-та;
жұмыс істеуге қабілеті:
- мәтіндік ақпаратпен (құжат жасау, оның редакциялау және форматтау, мәтінге кестелік мәліметтерді диаграммаларды, суреттерді қосу, құжатты сақтау және оны шығару);
- электрондық кестелермен (кесте жасау, кестелік мәндерді өңдеу, формулалармен жұмыс жасау, кестенің мәліметтері бойынша диаграммалар құру, оларды шығару);
- презентациялар жасау.
Қолданбалы информатика:
Ақпараттық үрдіс туралы түсінік және оның құрылымы.
Бағдарламалар тілі: бағдарлама жасау технологиясы, компьютерлік графика.
БҚ 3
БҚ 4

ОПД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы начертательной геометрии,
- назначение линий /ГОСТ 2.303-68/;
- требования к оформлению размеров, размерных линий, знаков, условных обозначений, условностей и упрощений;
- масштабы, применяемые при выполнении машиностроительных чертежей/ГОСТ 2.302-68/;
- эскиз и чертеж,
- виды конструкторской документации,
- последовательность чтения сборочных чертежей;
- деталирование сборочных чертежей;
уметь:
- владеть практикой выполнения чертежей;
- оформлять поле чертежа, с соблюдением правил нанесения всех условных обозначений, размеров, размерных линий, упрощений;
- оформлять спецификацию,
- правильно читать сборочные чертежи;
- правильно изображать сопряжения его элементы, кривые второго порядка;
- выполнять технические чертежи на компьютере в специальных прикладных программах.
Техническое черчение и инженерная графика
Методы проецирования.
Задание точки, прямой, плоскости и поверхности на чертеже.
Метрические и позиционные задачи на точки, прямые, плоскости и поверхности. Способы преобразования чертежа.
Многогранные поверхности. Криволинейные поверхности. Поверхности вращения. Пересечение поверхности прямой и плоскостью.
ГОСТы ЕСКД - основные правила оформления чертежей.
Виды, разрезы, сечения. Разъемные и неразъемные соединения.
Виды конструкторской документации и стадии ее разработки.
Специальные прикладные программы для выполнения технических чертежей на персональных компьютерах.
ПК 1
БК 4
БК 4
БК 5
ОПД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные соотношения и физические процессы в цепях постоянного и переменного электрического тока,
- характеристики электрического поля, их физический смысл;
- законы последовательного, параллельного, смешанного соединений в электроцепях;
- принципы электрических измерений;
- основы электромагнетизма;
- иметь представление об однофазных и трехфазных электрических цепях, трансформаторах и электрических машинах постоянного и переменного тока;
- принципы передачи и распределение электрической энергии;
- основы электроснабжения;
уметь:
- рассчитывать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- рассчитывать электрические цепи,
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно гос.стандартам;
- читать схемы размещения приборов.
Основы электротехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов.
Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические цепи, трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля. Конденсаторы.
Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников; закон Ома.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
БК 4
БК 2
БК 6
БК 2
БК 4

ЖКП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сызба геометрия негіздерін;
- сызықтық мәнін: /ГОСТ 2.303-68/;
- беттің негізгі өлшемінің /ГОСТ 2.301-68/;
- машинажасау сызбаларын орындаудағы қолданылатын масштабы /ГОСТ 2.303-68/;
- эскиз бен сызбаны;
- конструкторлық құжаттардың түрлерін;
- жиналмалы сызбаның мәнін, ерекшелігін;
- жиналмалы сызбаны оқу реті;
- жиналмалы сызбаны бөліктеуді;
істеуі керек:
- сызбаны орындау тәжірибесін;
- сызбаны толтыруды, барлық шартты белгілерді, өлшемдерді, өлшем сызықтарын салып, сақтай отырып;
- ерекшеліктерді толтыру;
- жылжымалы сызбаларды бөліктеуді жүргізу;
- жылжымалы сызбаларды дұрыс оқу;
- қосындыларды дұрыс белгілеу, екінші қатардағы қисықты белгілеу;
- арнайы қолданбалы бағдарламаларда компьютерде техникалық сызбаларды орындау.
Техникалық сызба және инженерлік графика:
Проециялау әдістері.
Сызбада нүкте, түзу, жазықтық және бет тапсырмалары.
Нүкте, түзу, жазықтық және беттегі метрлік және позициялы тапсырмалар.
Сызбаны қайта құру тәсілдері.
Көпқырлы бет. Қисық сызықты бет. Айналыс беті.
Түзу және жазықтық беттердің қиып өтуі.
ГОСТ ЕСКД сызбаны дайындаудың негізгі ережелері.
Түрлері, кесу, тілік. Ажырататын және ажыратпайтын қосылыс.
Крнструкторлық құжаттама түрлері мен оны өңдеу сатысы.
Арнайы қолданбалы бағдарламаларда компьютерде техникалық сызбаларды орындау.
КҚ 1
БҚ 4
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- тұрақты және ауыспалы электр ток тізбектеріндегі негізгі қатысымен және физикалық процесстерін;
- электр өрісі сипаттамаларын, олардың физикалық мәнін;
- электр тізбнгіндегі жүйелі, қатарлас, аралас қосылыстар заңдарын;
- электр өлшеу принциптерін;
- электромагнетизм негізін;
- бір фазалы және үш фазалы электр тізбегі,тұрақты және ауыспалы тоқтың трансформаторлары мен электр машиналары туралы ұғымды;
- электр энергиясын беру және тарату принциптері;
- электр жабдықтауды;
істеуі керек:
- электр өрісі сипаттамасын есептеу;
- аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
- электр сұлбаларындағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
- электр тізбегі режимдерін анықтау;
- электр тізбегін есептеу;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес шартты белгілердің көмегімен типтердің әртүрлі электр сұлбаларын орындау;
- аспаптардың орналастыру сұлбаларын оқу;
Электротехника негіздері:
Электр энергиясы, оның қасиеті және қолдануы.
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі.
Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектері;электромагнетизм; электр тізбегі, үш фазалы тізбек; трансформаторлар; электр машиналары.
Электроэнергетика, электротехника, электроника қазіргі күйі және даму болашағы.
Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденцаторлар.Электр тогы және оның әртүрлілігі.Тоқтың бағыты,шамасы, жазықтығы.Электр өткізгіштік және өткізгіштер кедергісі.
Ом заңы.
Электр тізбегінің негізгі элементтері:электр энегия көздері және қабылдағышы,олардың қуаты мен ПӘК-і;
Электр тізбегінің жұмыс режимдері:қалыпты,бос жүріс, тұйықталу.
Электр тізбегін есептеу негізі (қосудың нақтылық сұлбасы, орнын басу сұлбасы):
Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер; сұлба бөлімі; тармақ, торап,контур.
Күрделі электр тізбегін есептеу туралы түсінік.
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 3
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 6

ОПД 4.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные основополагающие научные концепции, понятия и идеи исследования теории движения, устойчивости и управляемости воздушных судов гражданской авиации для обеспечения безопасности и регулярности полетов и высоких экономических показателей авиаперевозок;
- основные параметры и физические свойства воздуха;
- конструктивно-аэродинамические особенности самолета;
- летные характеристики самолета на основных этапах полета;
- факторы, влияющие на центровку, равновесие, устойчивость и управляемость самолета;
- особенности полета в особых условиях полета;
уметь:
- применять в практической работе знания по практической аэродинамике самолета для обеспечения безопасности полета;
- применять методы исследования и анализа летно-технических характеристик воздушного судна для решения практических задач;
- определять посадочные характеристики самолета при различных условиях внешней среды и ВПП.
Аэродинамика
Основные законы аэродинамики. Аэродинамические силы.
Аэродинамика крыла:
геометрические характеристики, геометрическая и аэродинамическая крутая крыла, распределение давления по профилю.
Подъемная сила крыла.
Аэродинамика самолета.
Скоростная аэродинамика:
основные уравнения, скорость звука.
Аэродинамические силы воздушных винтов. КПД винта.
Практическое применение воздушных винтов.
Горизонтальный полет самолета: схема сил, действующих на самолет.
Набор высоты, взлет самолета, вираж: схема сил, действующих на самолет.
Центровка самолета: центр тяжести, расчет центровки самолета.
БК 5
БК 4
БК 6
ОПД 4.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы радиосвязи,
- характеристики радиотехнических сигналов и их спектры,
- физику работы электронных приборов и цифровой схемотехники; импульсных устройств, устройств питания и отображения информации;
- полупроводниковых приборов; фотоэлектрических приборов, электронных выпрямителей, электронных усилителей, электронных генераторов и измерительных приборов;
уметь:
- различать типы и характеристики приборов;
- использовать различные типы приборов в практической деятельности;
- читать схемы размещения радио- и электронных приборов;
- анализировать работу приборов, с точки зрения возникновения погрешностей их показаний;
- анализировать причины отказов и неисправностей.
Основы радиотехники и радиоэлектроники
Принципы радиосвязи, радиотехнические сигналы и их спектры; элементы нелинейных и параметрических цепей.
Электронные приборы, выпрямители, усилители, генераторы. Приемные и передающие устройства; элементы цифровых устройств; антенны и распространение радиоволн.
БК 3
СК 3

ЖКП 4.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қазіргі заманғы негізігі ғылыми концепцияларды, ұғымдар мен идеяларды және әуе тасымалының жоғарғы экономикалық көрсеткіштерін қамтамасыз ету үшін азаматтық авиацияның әуе кемелерінің тұрақтылығы мен басқарылуын;
- ауаның негізгі өлшемдері мен физикалық қасиеттерін;
- ұшақтың құрылымдық әуеайлақтардың ерекшеліктерін;
- ұшудың негізгі этаптарында ұшақтың ұшу сипаттамаларын;
- центрлеуге ықпал ететін факторларды, ұшақтың тепе-теңдігін, тұрақтылығы мен басқарылуын;
- ұшудың ерекше жағдайларындағы ұшу ерекшеліктерін;
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұшақтың практикалық аэродинамикасы бойынша білімнің практикалық жұмысын қолдану;
- практикалық міндеттерді шешуде әуе кемесінің ұшу техникалық сипаттамаларын зерттеу және талдау әдәстерін қолдану;
- ҰҚЖ-ғы және сытқы ортаның әртүрлі жағдайларындағы ұшақтың қону сипаттамаларын анықтау.
Аэродинамика:
Аэродинамиканың негізгі заңдары.
Аэродинамикалық күштер. Қанаттың аэродинамикасы: геометриялық сипаттамалар, қанаттың геометриялық және аэродромның қисығы; профиль бойынша қысымды реттеу (тарату).
Қанаттың күші.Ұшақтың аэродинамикасы. Жылдымдық аэродинамикасы: негізгі тепе-теңдігі, дыбыс жылдамдығы.
Әуе бұрамасының аэролромдық күші.
Бұраманың ПӘК-і. Әуе бұрамасының практикалық қолдануы.
Ұшақтың көлденең ұшуы: ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы.
Биіктік жиынтығы.
Ұшақтың ұшуы,вираж, ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы.
Ұшақты кіндіктеу: ауырлық орталығы, ұшақты кіндіктеуді есептеу.
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 4.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радиобайланыс принциптерін;
- радиотехникалық белгілер сипаттамасы және олардың спекторын;
- электронды аспаптардың және сандық цифрлық схемотехниканың жұмыс физикасы: импульстік құрылғы,қоректену және ақпаратты бейнелеу құрылғыларын;
- жартылай өткізгіштік аспаптарды;
- фотоэлектрлік аспаптарды,электрондық түзеткіш,электрондық күшейткіш,электрондық генераторлар және өлшеуіш аспаптарды;
істеуі керек:
- аспаптардың типін және сипаттамаларын ажырату;
- практикалық қызметте аспаптардың әртүрлі типтерін қолдану;
- радио және электрондық аспаптарды орналастыру сұлбаларын оқу;
- көрсеткіштерді ақаудың пайда болу жағынан аспаптар жұмысын талдау;
- істен шығу және жөнделмейтін себептерді талдау;
Радиотехника және радиоэлектроника негіздері:
Радиобайланыс принциптері, радио-техникалық белгілер және олардың спекторлары.
Сызықты емес және параметрлік тізбектер.
Электрондық аспаптар, түзеткіштер, күшейткіштер, генераторлар.
Қабылдау және беру құрылғылары; цифрлық құрылғы элементтері; антенналар және радиотолқынның таралуы.
БҚ 3
АҚ 3

ОПД 4.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- особенности авиационной связи;
- составные элементы наземной и подвижной связи;
- принципы построения и характеристику работы радиотехнических систем связи, радиолокации и радионавигации;
- структуру и принципы применения автоматизированных систем обслуживания воздушного движения;
- элементную базу связи;
- особенности блоков питания радиоэлектронного оборудования (на борту самолета;
- особенности перспективных систем обслуживания воздушного движения;
уметь:
- пользоваться различными средствами авиационной связи;
- различать радиолокаторы и радиопеленгаторы различных типов;
- использовать выносное оборудование обслуживания воздушного движения;
- читать блок-схему радиолокаторной станции;
- использовать РЛС в различных режимах.
Радиотехнические системы обслуживания воздушного движения.
Общие сведения; элементы теории связи, организация авиационной связи, средства подвижной (воздушной связи), средства наземной связи; спутниковые системы связи.
Физические основы радионавигации.
Приводные радиостанции, пеленгационные, угломерно-дальномерные и инструментальные системы посадки.
Первичные и вторичные радиолокационные станции, системы отображения информации. Организация радиотехнического обеспечения полетов.
Автоматизированные системы обслуживания воздушного движения.
Назначение, структура, принципы построения и применения аэродромных и трассовых автоматизированных систем обслуживания воздушного движения.
Перспективные системы обслуживания воздушного движения.
ПК 1
БК 5
БК 6
БК 4
ПК 1
ОПД 4.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
уметь:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
владеть:
- методами построения организации, принятия решений; формами конкретного проявления экономических законов и общетранспортных закономерностей в гражданской авиации;
Экономика производства
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; организация и планирование деятельности предприятия; фонды предприятия, внедрение новой техники и технологии, освоение новых видов продукции и услуг, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия.
Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Психолого-педагогические основы управления; мотивация и стимулирование производственной деятельности, организация контроля; типы, стили руководства.
БК 3
БК 7
СК 5

ЖКП 4.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық байланыстың ерекшеліктері;
- жердегі және жылжымалы байланыстар құрама элементтерін;
- байланыс, радиолокация және радионавигацияның радиотехникалық жүйелерін құру принципі мен жұмыс сипаттамаларын;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудің автоматты жүйесін қолдану принципі мен құрылымын;
- байланыстың элементтік базасын;
- радиоэлектрондық жабдықтардың қоректендіру блогының ерекшеліктерін (ұшақ бортында);
- әуе қозғалысына қызмет көрсету болашақ жүйесінің ерекшелігі;
істеуі керек:
- авиациялық байланыстың әртүрлі жабдықтарын айыру;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудің шығарылмалы жабдықтарды қолдану;
- радиолокаторлық станция блок-схеманы оқу;
- әртүрлі режимде РЛБ қолдану.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің радиотехникалық жүйелері:
Жалпы мәліметтер; байланыс теориясының элементтері, авиациялық байланысты ұйымдастыру, (әуе байланысының) жылжымалы құралы;
Байланыстың спутниктік жүйелері.
Радионавигацияның физикалық негізі.
Сымды радиостанция, қонудың торуылдау, бұрыш өлшегіш-қашықтық өлшегіш және құрал сайман жүйелері.
Бірінші және екінші радиолАҚациялық станциялар,ақпаратты бейнелеу жүйелері.
Ұшудың радиотехникалық қамсыздандыруын ұйымдастыру.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің автоматтандыру жүйелері.
Тағайындау, құрылым, әуе қозғалысына көрсетудің автоматты, әуе айлақтық және трассалық жүйелерді құру және қолдану принциптері.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің болашақ жүйелері.
КҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 4
КҚ 1
ЖКП 4.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- көлік кәсіпорнындағы экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін, олардың өзара байланыстарын;
істеуі керек:
- экономикалық факторлардың әсерін жүйелеуді, модельдеуді, анықтауды, жеткен нәтижелерді бағалауды, өндіріс тиімділігін арттыру көздерін табу;игеру керек:
- ұйымның құрылу әдістерін, шешімдерді қабылдауды; әлеуметтік-нарықтық жағдайларда экономика дамуының жалпы заңдылығын.
Өндіріс экономикасы:
Әуе көлігі экономикасының ерекшеліктері және оның өнімдері; еңбекті ұйымдастыру, жоспарлау және қалыптастыру; еңбек өнімділігі, оны өлшеу және арттыру жолдары; мекемені
ұйымдастыру, жоспарлау және қалыптастыру;
қаржы қызметін жоспарлау. Салық жүйесі, мекеменің қоры жаңа техника мен технологиялар енгізу, өнімнің жаңа түрлерін және қызметін меңгеру, кәсіпорынның есеп және техникалық құжаттамалары, патенттеу негіздері. Өндірістік қаржылық қызметтің есебі және талдау; маркетинг және оның қызметтері;
тарифтік саясат, кәсіпорынды басқару; менеджмент негіздері; басқарудың әдістері мақсаттары, принциптері, қызметтері.
Басқарудың психологиялық-педагогикалық негіздері; өндірістік қызметтің мотивациясы және ынталандырылуы, бақылауды ұйымдастыру; типтері, басқару стилі.
БҚ 3
БҚ 7
АҚ 5

ОПД 4.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды радиотехнических цепей и сигналов;
- состав и принцип работы радиопередающих и радиоприемных устройств;
- принципы действия аннтенно-фидерных устройств СВЧ;
уметь:
- анализировать работу радиоаппаратуры связи, самолетовождения, активного ответа и опознания;
- определять неисправности в системе РТС ВС.
Радиотехнические системы воздушных судов
Принцип построения, функционирования и техническая эксплуатация радиооборудования воздушных судов различных типов.
Состав РТС ВС: радиоаппаратура связи, самолетовождения, активного ответа и опознания.
Аппаратура предупреждения о столкновениях.
БК 5
БК 2
ОПД 4.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- порядок проведения летной работы;
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- порядок взаимодействия служб по организации и обеспечению полетов, - распределение функций между службами обеспечения;
уметь:
- контролировать и проводить анализ работы и взаимодействия наземных и летной службы для обеспечения безопасности, регулярности и экономической эффективности полетов;
- анализировать эффективности распределения функций между службами по организации и обеспечению полетов;
- руководить работой служб обеспечения полетов и летной службы.
Организация работы летной и наземной служб
Общие сведения о воздушных судах. Эксплуатационные ограничения. Подготовка и выполнение полета. Летные характеристики. Эксплуатация систем самолета.
Основные требования к организации работы летной и наземной служб. Планирование летной работы, профессиональная подготовка летного состава, предварительная и предполетная подготовка экипажей, проверка работы летного состава. Контроль выполнения полетов и анализ летной работы.
Организация работы служб, обеспечивающих аэронавигационной и метеорологической информацией, службы инженерно-авиационного и аэродромного обеспечения, электросветотехническое и радиотехническое обеспечение, медицинское обеспечение полетов, службы организации воздушных перевозок.
Взаимная связь служб по организации и обеспечению полетов, распределение их функций.
БК 2
БК 3
БК 6
БК 5
ОПД 4.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы работы и структуру энергоснабжения аэродромов;
- структурное построение электрооборудования обслуживания воздушного движения;
- основы технической эксплуатации электросветотехнического оборудования аэродромов;
- особенности светотехнических систем, применяемых в гражданской авиации;
- структуру взаимодействия аэродромной и наземных служб для обеспечения работы электросветотехнического оборудования;
уметь:
- организовать работу электросветотехнического обеспечения аэродромов в штатных ситуациях и при особых условиях;
- контролировать и анализировать работу электросветотехнического обеспечения аэродромов.
Электросветотехническое оборудование аэродромов
Системы энергоснабжения аэропортов, трансформаторные подстанции, дизель-генераторные установки и автоматические устройства энергоснабжения.
Световые и сигнальные системы, их виды, назначение, контроль и управление ими при организации воздушного движения.
Организация работы электросветотехнического обеспечения аэродромов при выполнении полетов.
Световые системы, применяемые в гражданской авиации.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 4

ЖКП 4.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радио- техникалық тізбектер мен белгілердің түрлерін;
- радиоберуші және радиоқабылдаушы қондырғының құрамы мен жұмыс принципін;
- ЖТЖ антенді-фидерлік қондырғының жұмыс принципін;
дағдылар:
істеуі керек:
- байланыс радиоаппараты жұмысын талдау; ұшақ жүргізу, соқтығыстың алдын алу аппараты;
- ӘК РТЖ ақауды анықтау.
Әуе кемелерінің радиотехникалық жүйелері:
Әртүрлі типті әуе кемелерінің радиожабды ғының құрылымы, жұмыс істеу және техникалық пайдалану принципі;
ӘК РТЖ құрамы: байланыс радиоаппараты; ұшақ жүргізу, белсенді жауап беру және тану, Соқтығыстың алдын алу аппараты.
БҚ 5
БҚ 2
ЖКП 4.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- барлық жердегі және ұшу қызметінің құрамын, қызметін және жұмыс тәртібін;
- ұшу жұмысын өткізу тәртібін;
- әуе кемелерінің пайдалану ерекшеліктерін;
- ұшуды дайындау кезеңідері мен орындауды;
- әртүрлі типті әуе кемелерінің ұшу сипаттамалары мен пайдалану тәртібін;
- ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету қызметтерінң өзара әрекет ретін;
- қамтамасыз ету қызметтерінің арасында қызметтерді бөлуді;
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін, тұрақтылығын және экономикалық өнімділігін қамтамасыз ету жердегі және ұшу қызметінің жұмысын бақылау, талдау жасау;
- ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету қызметтері арасындағы міндеттерді бөлу өнімділігіне талдау жасау;
- ұшуды қамтамасыз ету қызметіне басшылық жасау
Ұшу және жердегі қызметтердің жұмысын ұйымдастыру:
Әуе кемелері туралы жалпы мәліметтер. Пайдалану шектері. Ұшуды дайындау және орындау. Ұшу сипаттамалары. Ұшақ жүйелерінің пайдалану.
Ұшу және жердегі қызметтердің жұмысын ұйымдастыруға қойылатын негізі талаптар. Ұшу жұмысын жоспарлау, ұшу құрамының кәсіби дайындылығы, экипаждың алдын-ала және ұшу алдындағы дайындығы; ұшу құрамының жұмысын тексеру. Ұшуды орындауды тексеру және ұшу жұмысын талдау; ұшуды аэронавигациялық және метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ететін қызметің жұмысын ұйымдастыру, ұшуды медициналық қамтамасыз ету, инженерлік- авиациялық және әуеайлақтық қамтамасыз ету, электр жарық техникасы мен радиотехникалық қамтамасыз ету қызметтері, әуе тасымалы ұйымдастыру қызметі.
Ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету қызметтерінің өзара байланысы, олардың қызметтерін бөлу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 4
ЖКП 4.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуеайлақтарды энергиямен жабдықтау жұмысының принциптері мен құрылымын;
- әуе қозғалысына қызмет ететін электр жабдықтары құрылымының сипатын;
- азаматтық авиацияда қолданылатын жарық техникалық жүйесінің ерекшеліктерін;
- электр-жарық техникалық жабдықтар жұмысын қамтамасыз ету үшін әуеайлақтар мен жердегі қызметтің өзара әрекеттесу құрылымдарын;
істеуі керек:
- штаттық жағдайда және ерекше жағдайда әуеалаңдарды электр жарық техникалармен қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру;
- әуеалаңдардың электр жарық техникамен қамтамасыз ету жұмысын бақылау және талдау.
Әуеайлақтың электр-жарық техникалық жабдықтары:
Әуежайлардың энергиямен қамтамасыз ету жүйесі, трансформаторлық подстанция лар, дизель-генераторлық қондырғылар мен автоматты жүйелер.
Жарық белгі беру жүйелері, олардың түрлері, қызметі, әуе қозғалысын басқару кезінде оларды бақылау және басқару.
Ұшу кезінде әуе алаңдарды электр жарықпен қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру.
Азаматтық авиацияда қолданылатын жарық техникалық жүйелері
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 4

ОПД 4.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, комплект, размещение, принципы действия и взаимодействия авиационных приборов, систем навигации и управления воздушного судна особенности их функционирования, эксплуатационные характеристики,
- принципы работы и структуру средств определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна;
- порядок работы приборов контроля силовой установки и самолетных систем, средств регистрации полетной и речевой информации;
уметь:
- использовать правила технической эксплуатации приборного оборудования ВС;
- анализировать причины отказов и неисправности приборного оборудования в полете;
Приборное оборудование воздушных судов
Принципы работы авиационных приборов, систем навигации и управления воздушного судна.
Средства определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна.
Приборы контроля силовой установки и самолетных систем, средства регистрации полетной и речевой информации.
Противопожарное и кислородное оборудование.
Правила технической эксплуатации приборного оборудования ВС.
Влияние работы приборного оборудования ВС на обеспечение безопасности полетов и регулярности и экономической эффективности полетов.
БК 3
БК 6
БК 5
БК 3
БК 2
ОПД 4.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю самолетостроения,
- технические характеристики современных и перспективных ЛА;
- конструкцию и принцип работы агрегатов планера и функциональных систем ЛА;
- методы оценки состояния работоспособности агрегатов и систем ЛА как объекта эксплуатации;
- иметь понятие об основных направлениях развития АТ;
уметь:
- на основе полученных знаний принципов работы производить проверку и определение работоспособности систем АТ с целью обеспечения безопасности, регулярности полетов и экономической эффективности;
- давать описание и общие данные выбранного типа самолета;
- характеризовать конструкцию, работу и особенности выбранной функциональной системы самолета.
Конструкция и летная эксплуатация летательных аппаратов
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов. Требования, предъявляемые к самолетам.
Условия нагружения летательных аппаратов.
Система шасси самолета: назначение, основные требования, параметры, схемы.
Система управления самолетом.
Силовая установка.
Гидравлическая и топливная система: назначение и принцип работы.
Система кондиционирования воздуха (СКВ), назначение и основные требования.
Система автоматического регулирования давления воздуха (САРД), состав агрегатов и принцип работы, назначение и основные требования.
Работа воздушно-тепловой, противообледенительной и электрической системы.
Противопожарная система самолета. Система пожаротушения.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 5
БК 4
БК 6
СД 05
Специальные дисциплины

ЖКП 4.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авияциялық аспаптардың өзара әрекеттері мен міндетін, кешенін, орналастыру және жұмыс принципін; әуе кемесінің навигация және басқару жүйесін, олардың жұмыс істеу, пайдалану сипаттамаларының ерекшеліктерін;
- жоғары-жылдамдықты параметрлердің анықтау құралының құрылымы мен жұмыс принципін, әуе кемесінің кеңестік жағдайы мен координатын;
- ұшақ жүйесі мен күштік қондырғыны бақылау аспаптарының жұмыс тәртібін, ұшу және сөйлеу ақпараттарын тіркеу құралдарын;
істеуі керек:
- әуе кемесінің аспаптық жабдықтардың техникалық пайдалану ережесін қолдану;
- ұшуда аспаптық жабдықтардың істен шығуы мен жөнделмейтін себептерін талдау.
Әуе кемелері аспаптық жабдықтары:
Әуе кемесін басқару және навигация жүйесі, авиациялық аспаптардың жұмыс принципі.
Жоғары жылдамдықты параметрлерін анықтау құралы, әуе кемесінің кеңістік жағдайы мен координаты.
Ұшақ жүйесі және күштік қондырғыны бақылау аспаптары, ұшу және сөйлеу ақпараттарын тіркеу құралы.
Өртке қарсы және оттекті жабдықтар.
Әуе кемесін аспаптық жабдықты техникалық пайдаланудың ережесі.
Ұшу кауіпсіздігі мен ұшудың экономикалық тиімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз етудегі әуе кемесін аспаптық жабдықтың жұмысқа ықпалы.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 2
ЖКП 4.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ұшақ жасаудың тарихын,
- қазіргі заманғы және болашақтағы ҰА техникалық сипаттамалары;
- ҰА құрылымын және планердің агрегаттарының жұмыс принциптері;
- пайдалану объектісі сияқты ҰА жүйесі мен агрегаттардың жұмыс істеу қабілетінің күйін бағалау әдісін;
- АТ дамуның негізгі бағыттары туралы ұғымын.
істеуі керек:
- жұмыс принциптерінде алған білімдері негізінде ұшу қауіпсіздігі, тұрақтылығы және экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында АТ жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін анықтау және тексеру жүргізуді;
- ұшақ типінің сипаттамасын және жалпы мәліметтерін беру
- ұшақтың функциональдық жүйесінің жұмысын және ерекшелігін, құрылымын сипаттауды.
Ұшу аппараттарының құрылымы және оны ұшуда пайдалану:
Әуе кемелері мен ұшу аппараттарының құрылымдары мен негізгі түрлері.
Ұшаққа көрсетілген талаптар.
Ұшу аппараттарын тиеу шарттары.
Ұшақтың шасси жүйесі: міндеті, негізгі талаптары, параметрлері, сұлбалары.
Ұшақты басқару жүйесі.
Күштік қондырғы.
Гидравликалық және отын жүйесі: белгілеу және жұмыс принципі, Ауаны салқындату жүйесі (АСЖ), белгілеу және негізгі талаптар.
Ауа қысымын автоматты реттеу жүйесі (АҚАРЖ), агрегат құрамы және жұмыс принципі, белгілеу және негізгі талаптар.
Ауа-жылу жұмысы, мұздануға қарсы және электр жүйесі.
Ұшақтың өртке қарсы жүйесі. Өрт сөндіру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 6
АП 05
Арнайы пәндер

СД 5.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
теорию авиационной метеорологии, основные метеорологические элементы и явления погоды, карты погоды;
- как использовать метеорологическую информацию, предлагаемую в кодовой форме;
- опасные для авиации явления погоды, особенности полетов на малых высотах и местные признаки погоды, особенности полетов в средней и верхней тропосфере;
уметь:
- грамотно использовать метеорологическую информацию, консультации синоптиков, бортовую погоду при анализе и оценке метеорологической обстановки;
- анализировать и оценивать влияние метеорологических элементов, явлений, условия погоды в различных типах воздушных масс, атмосферных фронтах, барических системах,
- принимать, читать и анализировать аэросиноптический материал, международные авиационные метеорологические коды
Авиационная метеорология
Авиационная метеорология - раздел общей метеорологии, ее задачи.
Анализ авиационных происшествий, связанных с нарушениями минимумов погоды.
Международные авиационные метеорологические коды: WINTEM, SIGMET, AIRMET, GAMET, SNOWTAM.
Условия полета при различных опасных атмосферных явлениях.
Анализ авиационных происшествий и инцидентов, связанных с явлениями погоды. Рекомендации по полетам и управлению движением воздушных судов в условиях опасных явлений погоды.
Структура организации метеорологического обеспечения ГА.
Сводки погоды, прогноз для посадки типа TREND, аэрологические и радиолокационные наблюдения, предупреждения по аэродрому, прогнозы по аэродрому, по маршрутам и районам полетов.
Предполетная метеоподготовка, ее содержание и назначение. Порядок метеорологического обеспечения полетов в зависимости от продолжительности полетов.
ПК 1
ПК 2
БК 5
ПК 2
ПК 3
ПК 3
ПК 5
СД 5.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные характеристики воздушного движения и системы обслуживания ВД,
- методы обслуживания, управления и контроля воздушного движения;
- формы взаимосвязи подсистем обслуживания воздушного движения;
- международную практику ICAO в области обслуживания воздушного движения;
уметь:
- определять количественные характеристики системы обслуживания воздушного движения;
- правильно использовать методы обслуживания воздушного движения;
- оценивать безопасность полетов при обслуживании воздушного движения;
- корректировать деятельность диспетчера с целью повышения уровня безопасности полетов и нейтрализации неблагоприятных факторов.
Основы теории обслуживания воздушного движения.
Назначение и характеристики системы обслуживания воздушного движения.
Основные характеристики воздушного движения.
Методы обслуживания управления и контроля воздушного движения.
Деятельность диспетчера в системе обслуживания воздушного движения.
Контур «Диспетчер – экипаж воздушного судна-диспетчер».
Факторы, влияющие на качество деятельности диспетчера. Анализ деятельности диспетчера. Необходимость введения количественных характеристик.
Характеристики потоков воздушных судов в системе обслуживания воздушного движения. Пропускная способность простейшего контура. Безопасность полетов обслуживания воздушного движения и ее оценка. Международная практика, стандарты и рекомендации ICAO в области обслуживания воздушного движения.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 3
ПК 2
СК 3
БК 6
ПК 1
ПК 2

АП 5.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық метеорологиялық теориясын;
- метеорологиялық элементтерді, табиғат құбылысын, ауа массасын, ауа райы картасын;
- код түрінде берілген метеорологиялық ақпаратты қолдануды;
- авиация қауіпті ауа райы құбылысын, кіші биіктіктердегі ұшу ерекшелігін, жергілікті ауа райы белгілерін, орта және жоғарғы тропосферадағы ұшу ерекшелігін;
істеуі керек:
- метеорологиялық элементтерді ауа райы құбылыстарын, әртүрлі ауа массалардағы ұшудың метео жағдайларын бағалау;
- негізгі метеорологиялық элементтердің әсері, ауа массасын, атмосфералық фронтты, бари жүйесін метеорологиялық кодтарды талдау және бағалау;
- аэросиноптикалық материалдарды, халықаралық авиациялық метеорологиялық кодтарды оқу және талдау.
Авиациялық метеорология:
Авиациялық метеорология – жалпы метеорологияның бөлігі, оның міндеттері.
Ауа-райының бұзылуына байланысты авиациялық оқиғаларды талдау. Халықаралық авиациялық рестеориялық кодтар: WINTEM, SIGMET, AIRMET, GAMET, SNOWTAM.
Әртүрлі қауіпті атмосферлық құбылыс кезіндегі ұшу жағдайлары. Ауа райы құбылысына байланысты авиациялдық оқиғалар мен қақтығыстарды талдау.
Ауа райы құбылыстарының қауіпті жағдайында әуе кемесі қозғалысын басқару және ұшу бойынша сипаттама.
АА метрологиялық қамсыздандыруды ұйымдастыру құрылымы.
Ауа райы мәліметі, TREND типі қону үшін болжам, аэрологиялық және радиолакациялық бақылау, әуеайлақ бойынша ескерту, әуеайлақ бойынша бағыт, және ұшу ауданы бойынша болжам.
Ұшу алдындағы методайындық, оның мазмұны мен белгіленуі.
Ұшуды жалғастыруға байланысты ұшудың метеорологиялық қамтамасыз ету ережесі.
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 5
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 3
КҚ 5
АП 5.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ӘК қызмет көрсету жүйелері мен әуе қозғалысының негізгі сипаттамаларын;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету, басқару және бақылау әдістерін;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету аясында халықаралық ИКАО тәжірибесін;
істеуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің сандық сипаттамаларын анықтау;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету әдісін дұрыс қолдану;
- әуе қозғалысына қызмет ету кезінде ұшу қауіпсіздігін дұрыс қолдану;
- ұшу қауіпсіздігі деңгейін арттыру және жағымсыз факторларды болдырмау мақсатында диспетчердің қызметін түзетуді;
Әуе қозғалысына қызмет көрсету теориясының негіздері:
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің міндеттері мен сипаттамалары.
Әуе қозғалысының негізгі сипаттамалары. Әуе қозғалысын басқару мен бақылаудың әдістері. Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесіндегі диспетчердің қызметі. Диспетчер қызметінің ерекшелігі. «Диспетчер-әуе кемесінің экипажы-диспетчер» контуры. Диспетчер қызметіне әсер етуші факторлар. Диспетчер қызметіне талдау жасау. Сандық сипаттама енгізу қажеттігі. Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесіндегі әуе кемелері ағынының сипаттамасы. Қарапайым контурдың жіберу қабілеті.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуде ұшу қауіпсіздігі және оны бағалау.ӘТ құрылымы.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету саласындағы ИКАО-ның халықаралық тәжірибесі, стандарттары мен кеңестері.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 3
КҚ 2
АҚ 3
БҚ 6
КҚ 1
КҚ 2

СД 5.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации;
- требования документов, регламентирующих деятельность службы движения в гражданской авиации;
- обстоятельства и причины характерных авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами;
- мероприятия по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов;
уметь:
применять полученные знания в практической деятельности.
Нормативно-правовая база организации воздушного движения
Характеристика и требования основных нормативных документов по организации, обеспечению и выполнению полетов:
«Указ Президента РК об использовании воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 20.12.1995 г. № 2697»;
«Положение об использовании воздушного пространства РК от 28.02.1997 г. № 285»;
«ОПП ГА Республики Казахстан 98»; «ПРАПИ-96»; «Приложение № 13 к Конвенции о Международной гражданской авиации»;
«Положение о рабочем времени и времени отдыха экипажа ВС ГА (ПРВ ГА РК-98)».
Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов ВС (РПАСОП-85).
Выписка из Уголовного кодекса РК об ответственности работников авиационного транспорта за нарушение безопасности полетов.
БК 4
БК 3
ПК 1
ПК 2
БК 2
ПК 5
СК 1
СК 3
СД 5.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы и порядок организации, координирования и планирования воздушного движения в районе полетной информации, районе подхода, зоне взлета и посадки;
- правила непосредственного управления воздушным движением (диспетчерское обслуживание) со всех диспетчерских пунктов, предусмотренных для данной категории специалистов;
- инструкции по осуществлению диалога с автоматизированными системами (АС) управления воздушным движением, ведению телеграфной связи;
- систему, методы и принципы обеспечения безопасности воздушного движения;
уметь:
- решать задачи по организации воздушного движения в различных районах полета;
- планировать и контролировать воздушное движение в указанных районах;
- контролировать порядок использования воздушного пространства;
- непосредственно управлять воздушным движением (диспетчерское обслуживание) со всех диспетчерских пунктов предусмотренных для данной категории специалистов;
- осуществлять диалог с АС УВД.
Технология организации воздушного движения
Организация воздушного движения в районе полетной информации, районе подхода, зоне взлета и посадки; планирование и координирование воздушного движения в указанных районах.
Контроль за порядком использования воздушного пространства.
Непосредственное управление воздушным движением (диспетчерское обслуживание) со всех диспетчерских пунктов, предусмотренных для данной категории специалистов.
Оказание квалифицированной помощи экипажам при управлении воздушным движением в особых условиях и при особых случаях в полете.
Осуществление диалога с автоматизированными системами (АС) управления воздушным движением, ведение телеграфной связи. Оценка качества работы АС УВД.
Система, методы и принципы обеспечения безопасности воздушного движения.
БК 3
ПК 1
ПК 2
БК 5
БК 6
БК 2

АП 5.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- азаматтық авиациялық әуе кемесінің ұшуын ұйымдастыру бойынша нормативтік және басшылық құжаттарының талаптарын;
- азаматтық авиацияда қозғалыс қызметінің регламенттеуші қызметін, құжаттар талаптарын;
- әуе кемесінің ерекше авиациялық оқиғалары мен қақтығыстарының міндеті мен себептерін;
- авиациялық оқиғалар мен қақтығыстардан сақтап қалу жөніндегі шараларды;
істеуі керек:
- практикада алған білімдерін қолдану.
Әуе қозғалысын ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық базасы:
Ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша негізгі нормативтік құжаттардың сипаттамалары мен талаптары.
1995 20.12. № 2697 ҚР Президентінің «Әуе кеңестігін пайдалану және ҚР азаматтық авиация қызметі туралы» Заңдық күші бар жарлығы;
1997 28.02. № 285 «ҚР әуе кеңістігін пайдалану туралы Ереже» «Қазақстан Республикасы АА ҰӨҰ-98» «ПРАПИ - 96»;
«Халықарлық азаматтық авиация туралы конвенциясына № 13 қосымша»;
« АА ӘК экипажының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы Ереже» (ҚР -98 ААЖ УЕ)
ӘК ұшуда іздеу және апаттық-құтқаруды қамтамасыз ету жөніндегі басшылық (ҰҚ ІАҚҚБ-85)
Ұшу қауіпсіздігін бұзуда авиация көлігі қызметкерлерінің жауапкершілігі туралы ҚР қылмысты кодексінен көшірме.
БҚ 4
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 2
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 3
АП 5.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу ақпараты, ұшу және қону аумағында әуе қозғалысын ұйымдастыру, жоспарлау, байланыстыру тәртіптері мен принциптерін;
- осы саладағы мамандарға арналған диспетчерлік пунктерден әуе қозғалысын тікелей басқару ережесін;
- әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесімен сұхбат жүргізу нұсқауын;
- телеграфты байланыс жүргізуді;
- әуе қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін, әдістері мен принциптерін;
істеуі керек:
- әртүрлі ұшу аумағында әуе қозғалысын ұйымдастыру бойынша міндеттерді шешу;
- көрсетілген аумақтарда әуе қозғалысын жоспарлау және бақылау;
- әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бақылау;
- осы саладағы мамандарға арналған диспетчерлік пункттерден әуе қозғалысын тікелей басқаруын;
- ӘҚБ АЖ сұхбат жүргізуді.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру технологиясы:
Ұшу ақпараты, ұшу және қону аумағында әуе қозғалысын ұйымдастыру; жоғарыда көрсетілген аудандарда әуе қозғалысын жоспарлау және реттеу.
Әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бақылау.
Осы саладағы мамандарға арналған диспетчерлік пункттерден әуе қозғалысын тікелей басқаруын.
Ерекше жағдайларда және ұшу кезіндегі ерекше жағдайларда әуе қозғалысын басқаратын экипажға алғашқы көмек көрсету.
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесімен сұхбат жүргізуді жүзеге асыру.
ӘКБ АЖ жұмыс сапасын бағалау.
Әуе қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі, әдістері мен принциптері.
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2

СД 5.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные технические средства воздушной навигации;
- основные правила штурманской подготовки к выполнению полета по маршруту;
- особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки;
- перспективные средства и методы воздушной навигации и обслуживания воздушного движения;
уметь:
- выполнять расчеты, связанные с подготовкой, выполнением полета и обслуживанием воздушного движения;
- рассчитывать навигационные элементы полета ВС по маршруту и при заходе на посадку при различных погодных условиях;
- производить расчеты в уме основных элементов полета и решать задачи на маневрирование ВС в воздухе.
Воздушная навигация и аэронавигационное обеспечение полетов
Штурманский контроль готовности экипажа к полету.
Обеспечение безопасности воздушной навигации.
Навигационный штурманский расчет.
Порядок выполнения полета экипажем ВС.
Зональная навигация. Сущность комплексного использования технических средств воздушной навигации.
Схемы маневров снижения и захода на посадку ВС, применяемых в гражданской авиации в сложных метеорологических условиях, в ночных условиях, на малых высотах, в горной местности и т.п.
Розыгрыш полета.
Особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки.
Заполнение полетной документации, составление штурманского плана.
Особенности обеспечения иностранных экипажей ВС.
Технология работы диспетчера «Брифинг».
СК 2
БК 2
БК 3
ПК 5
БК 5
БК 6
БК 4
ПК 2
ПК 5
ПК 1
ПК 2
СД 5.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- цели и задачи организации обслуживания воздушного движения;
- структуру и основные этапы функционирования системы ОВД;
- организацию ОВД в РА и аэроузлов и районных центрах;
- организацию ОВД при выполнении различных видов авиационных работ;
- основы пилотирования и обеспечения безопасности полетов;
уметь:
- самостоятельно разбираться в структуре системы ОВД, определять ее преимущества и недостатки;
- оценивать количественные и качественные показатели системы ОВД;
- разрабатывать мероприятия по обеспечению безопасности полетов при ОВД;
Организация обслуживания воздушного движения
Международное воздушное право, структура воздушного пространства.
Планирование воздушного движения. Общие принципы и методы предварительного и суточного планирования.
Принципы организации системы ОВД.
Деление воздушного пространства на районы ОВД. Структура района ОВД. Служба воздушного движения, ее структура и место в транспортной системе.
Структура, организация диспетчерских пунктов. Организация диспетчерских смен. Организация ОВД в районах аэродромов (аэроузлов). Организация ОВД при полетах на воздушных трассах и линиях всех категорий и производстве различных видов работ.
Организация ОВД в особых условиях и особых случаях в полете.
Анализ эффективности организационных решений в системе ОВД.
БК 2
БК 5
БК 3
БК 6
БК 3
БК 2
БК 6

АП 5.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе навигациясының қазіргі заманғы техникалық құралдарын;
- бағыт бойынша ұшуды орындауға штурмандық негізгі ережелерін;
- навигациялық жағдайлардағы әртүрлі жағдайларда әуе навигациясының ерекшеліктерін;
- әуе қозғалысына қызмт ету мен әуе навигациясының болашақтағы тәсілін, әдістерін;
істеуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет ету және ұшуды дайындау, орындаумен байланысты есептерді орындау;
- ауа-райының әртүрлі жағдайларында қонуға бет алу кезіндегі және бағыт бойынша ӘК ұшудың навигациялық элементтерін есептеу;
- ӘК ауада маневр жасауын есептеу және ұшудың негізгі элементтерін есептеу.
Әуе навигациясы және ұшуды әуенавигациялық қамтамасыз ету:
Ұшуға экипаж дайындығының штурмандық бақылауы.
Әуе навигациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Навигациялық штурмандық есеп.
ӘК экипажымен ұшуды орындау тәртібі.
Өңірлік навигация. Әуе навигациясының техникалық құрылымын кешендік пайдалану маңызы.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда, түнгі жағдайларда, аз биіктікте, таулы жерлерде және т.б жағдайларда, Азаматтық авиацияда қолданылатын қонуға бет алу және төмендеу маневрларының сұлбасы.
Ұшу ұтысы.
Әуе қозғалысын басқарудың автоматты жүйемен сұхбат жүргізу нұсқауын.
Штурмандық жоспар құру, ұшу құжаттамасын толтыру.
ӘК шетел экипаждарын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
«Брифинг» диспетчері жұмысының технологиясы.
АҚ 2
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 5
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 4
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
АП 5.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет етуді ұйымдастырудың мақсаттары мен міндеттерін;
- ӘҚҚ жүйесі қызметінің құрылымы мен негізгі кезеңін;
- ӘА-да ӘҚҰ және әуе желілері мен аудан орталықтарын ұйымдастыру
- әртүрлі авиациялық жұмыстарды орындау кезеңінде ӘҚҚ ұйымдастыруын,
- ұшқыштық негіздерін және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
істеуі керек:
- ӘҚҚ жүйесінің құрылымын өз бетінше түсіну,
- ӘҚҚ жүйесінің сандық және сапалық көрсеткіштерін бағалау;
- оның артықшылықтарымен кемшіліктерін анықтау;
- ӘҚҚ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жасау;
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуді ұйымдастыру:
Халықаралық әуе құқығы, әуе кеңістігінің құрылымы. Әуе қозғалысын жоспарлау. Алдын ала және тәуліктік жоспарлаудың жалпы принциптері мен әдістері.
ӘҚҰ жүйесін ұйымдастыру принципі. Әуе кеңістігін ӘҚҰ аудандарына бөлу. ӘҚҰ ауданының құрылымы, қозғалыс қызметі, құрылымы және оның көлік жүйесіндегі орны.
Диспетчерлер ауысымын ұйымдастыру. Әуеайлақтар (әуетораптар) ауданында ӘҚҰ ұйымдастыру. Әуе трассаларымен ұшу кезінде ӘҚБ ұйымдастыру.
Ұшуда ерекше жағдайларда ӘҚҰ ұйымдастыру.
ӘҚҰ жүйесінде ұйымдастырлған шешімдердің тиімділігін талдау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 3
БҚ 2
БҚ 6

СД 5.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования основных нормативных документов, по обеспечению безопасности полетов,
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- основные причины авиационных происшествий;
- организационные основы обеспечения безопасности полетов;
- основные мероприятия по предотвращению авиационных происшествий;
- технические средства обеспечения безопасности полетов;
уметь:
- работать с документами по обеспечению безопасности;
- владеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроишествий;
- пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов действующих в ГА в области безопасности полетов.
Основные факторы, обеспечивающие БП.
Экипаж воздушного судна и безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения (ОВД) и безопасность полетов.
Техническое обслуживание и безопасность полетов.
Внешняя среда и безопасность полетов.
Система обеспечения и безопасность полетов.
Социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния БП с гражданскими ВС РК за 3 последних года и за текущий период.
Количественные показатели надежности и уровня БП с гражданскими ВС.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
БК 2
СК 3
ПК 2
СД 5.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные принципы автоматизации планирования воздушного движения;
- основные принципы автоматизации процессов ОВД;
- принципы функционирования современных АС ОВД и решаемые задачи;
уметь:
- научно объяснять принципы автоматизации процессов ОВД;
- обосновать необходимость и преимущества внедрения АС ОВД;
- разбираться в функционировании современных и перспективных АС ОВД.
Автоматизированные системы организации воздушного движения
Необходимость автоматизации процессов ОВД. Основные требования ICAO к автоматизации процессов ОВД.
Автоматизация процессов организации ОВД и планирования воздушного движения в Республике Казахстан.
Влияние процессов автоматизации ОВД на рост интенсивности воздушного движения.
Автоматизация процессов непосредственного ОВД: технологические особенности деятельности диспетчера при работе на современных АС ОВД.
Автоматизация ОВД на основе спутниковых систем.
Обзор функциональных возможностей не менее чем двух систем АС ОВД.
БК 4
БК 6
БК 5
ПК 2
БК 4
СК 3
СД 5.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- правила составления основных речевых конструкций в системе «диспетчер -экипаж ВС» на английском языке;
уметь:
- вести диалог в системе «диспетчер - экипаж ВС», используя основные речевые конструкции для обслуживания воздушного движения;
- владеть фразеологией радиообмена и практическими навыками ОВД на английском языке, согласно установленным международным нормам, рекомендованных ICAO;
Профессиональный иностранный (английский) язык
Основные эксплуатационные процедуры при обслуживании воздушного движения.
Аэронавигационная информация. Погода.
Фразеология радиообмена при обслуживании воздушного движения на всех этапах полета, начиная с буксировки и запуска, и заканчивая посадкой воздушного судна и зарулированием на стоянку.
Аварийные и срочные сообщения.
Чтение и перевод технической литературы по профессиональной тематике.
Отработка фразеологии радиообмена между диспетчером и экипажем воздушного судна.
БК 3
ПК 3
ПК 2
ПК 1
БК 4
ПК 2

АП 5.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
- авиациялық оқиғаның негізгі себептерін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырылған негіздерін;
- авиациялық оқиғаны болдырмаудың негізгі шаралары;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдарын;
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс істеу;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен материалдарды пайдалану.
Ұшу қауіпсіздігі:
Ұшу қауіпсіздік саласындағы нормативтік құжаттардың негізгі талаптары.
ҰҚ қамтамасыз ететін негізгі факторлар.
Әуе кемесінің экипажы және ұшу қауіпсіздігі.
Әуе қозғаласына қызмет көрсету (ӘҚҚ) және ұшу қауіпсіздігі.
Техникалық қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі.
Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі.
Қамтамасыз ету жүйесі және ұщу қауіпсіздігі.
Әлеуметтік жағдайлар және ұшу қауіпсіздігі.
Соңғы 3 жылдың және қазіргі кезеңдегі ҚР азаматтық ӘК-нен ҰҚ жағдайын талдауды үйрену.
Азаматтық ӘК-мен ҰҚ деңгейі мен сенімділігінің сандық көрсеткіші.
Авиациялық оқиғалардың міндеттері мен себептерін үйрену.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
БҚ 2
АҚ 3
КҚ 2
АП 5.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе қозғалысын жоспарлауды, автоматтандырудың негізгі принциптерін,
- ӘҚҰ процессін автоматтандырудың негізгі принципін;
ӘҚҰ АЖ қызмет принципін және шешілетін есептерді;
істеуі керек:
- ӘҚҰ процессін автоматтандыру принциптерін ғылыми түсіндіру;
- ӘҚҰ АЖ енгізу қажеттігі мен артықшылығын негіздеу;
- ӘҚҰ қазіргі және болашақтағы АЖ-ң қызмет етуін түсіну.
Әуе қозғалысын ұйымдастырудың автоматтандырылған жүйелері:
ӘҚҰ процестерін автоматтандыру қажеттілігі.
ӘҚҰ автоматтандыру процесінің ААХҰ негізгі талаптары.
ӘҚҰ ұйымдастыру процестерін автоматтандыру және Қазақстан Республикасының әуе қозғалысын жоспарлау.
Әуе қозғалысының қарқынды дамуына ӘҚҰ автоматтандыру процестерінің әсері.
Тікелей ӘҚҰ процестерін автоматтандыру. Қазіргі ӘҚҰ АЖ жұмыс істеу кезіндегі диспетчер қызметінің технологиялық ерекшеліктері.
Жер серіктік жүйе негізінде ӘҚҰ автоматтандыру. ӘҚҰ АЖ кем дегенде екі жүйесінде функционалдық мүмкіндікті шолу.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 5
КҚ 2
БҚ 4
АҚ 3
АП 5.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ағылшын тілінде «диспетчер ӘК экипажы» жүйесінде негізгі сөйлеу құрылымын құрастыру ережелерін білу
істеуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет ету ұшты, негізгі сөйлеу құрылымын қолдана отырып, «диспетчер ӘК экипажы» жүйесінде сұхбат құру.
- ХААҰ ұсынатын халықаралық нормаларға сәйкес ағылшын тілінде радиобайланыс фразеологиясын және ӘҚБ тәжірибелік дағдыларын меңгеру.
Кәсіптік шетел (ағылшын) тілі
Әуе қозғалысына қызмет көрсету кезіндегі негізгі пайдалану процедуралары.
Әуе навигациялық ақпарат. Ауа райы.
ӘК сүйреу және қосудан бастап, қону және тұраққа бұруға дейінгі ұшудың барлық кезеңіндегі әуе қозғалысына қызмет көрсету кезіндегі радио ауыстыру фразеологиясы.
Апаттық және жедел хабарламалар.
Кәсіптік тематика бойынша техникалық әдебиеттерді оқу және аудару.
Әуе кемесі экипаждары мен диспетчерлер арасындағы радио ауыстыру фразеологияны өңдеу.
БҚ 3
КҚ 3
КҚ 2
КҚ 1
БҚ 4
КҚ 2

ОГД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на иностранном языке текстов профессиональной направленности;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- воспринимать информацию на слух, вести беседу на иностранном языке по заданной тематике;
владеть:
- лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода иностранных текстов профессиональной направленности;
- техникой перевода профессионально ориентированных текстов;
-способен продолжить изучение иностранного языка для осуществления профессиональной деятельности в иноязычной среде.
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический минимум по специальности, необходимый для профессионального общения; для овладения основными видами и формами речевой деятельности и для усвоения базового и технического подъязыка.
Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка, соответствующего профилю изучаемой специальности (500 лексических единиц). Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической) на иностранном языке;
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
ПК 2
ПК 6
СК 3
ОГД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- сведения о формировании казахского народа, появлении кочевой цивилизации;
- о национально-освободительной борьбе за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана в 20-30 годы XX в.;
- о всемирном курултае казахов;
- о декабрьских событиях 1986 года в Алматы;
- об обретении государственной независимости РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.

ЖГП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, шетел тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздіктен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
істеуі керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды білу керек (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбат);
игеру керек:
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасын;
- қазақша және орысша тілдесуге дағдылануы;
- шет тілдегі берілген тақырыпты естіп және оны жеткізуді;
қабілетті:
- басқа ортада кәсіби қызметін жүзеге асыру үшін шетел тілін үйренуді жалғастыруға.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары (500 лексикалық бірлік). Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері, шетел тілінде сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің (ауызша, жазбаша) сипатын айыру; мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 3
ЖГП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қалыптасу жолында қазақ халқының тарихын;
- көшпенділер мәдениетінің пайда болуы;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі;
- XX ғ. 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
істеуі керек:
- қысқа тарихи археологиялық әңгіме құруға;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себебін ашуға;
- алғашқы мемлекеттік құрылымдарды сипаттауға;
- Көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтауға;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдауға;
- ЖЭС мәнін коллективтендіру мәнін ашуға;
- картамен жұмыс істеуге;
- қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашуға;
- Қазақстанның Ұлы Отан Соғысынан кейінгі кезеңдегі ролін ашуға дағдыландыру керек.
Қазақстан тарихы:
Көшпенділер мәдениеті, көшпелі мемлекеттің пайда болу жолы, көшпенділердің рухани мәдениеті.
Қазақстанның Ресейге қосылу алдындағы, сондай-ақ, Ресей империясы құрамындағы ішкі саяси жағдайы; ұлттық-азаттық көтерілістері мен қозғалыстар.
X X ғ. Басындағы саяси партиялар мен ағымдардың маңызы.
Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай.
Коммунистік партия және комсомол;
қазақ диаспорасының құрылуы;
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғыстан кейінгі мерзімдегі Қазақстанның ролі;

СД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные технические средства воздушной навигации;
- основные правила штурманской подготовки к выполнению полета по маршруту;
- особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки;
- перспективные средства и методы воздушной навигации и обслуживания воздушного движения;
уметь:
- выполнять расчеты, связанные с подготовкой, выполнением полета и обслуживанием воздушного движения;
- рассчитывать навигационные элементы полета ВС по маршруту и при заходе на посадку в штиль и с учетом ветра;
- производить расчеты в уме основных элементов полета и решать задачи на маневрирование ВС в воздухе;
- соблюдать меры безопасности полетов в штурманском отношении при обслуживании воздушного движения.
Воздушная навигация
Штурманский контроль готовности экипажа к полету.
Обеспечение безопасности воздушной навигации.
Навигационный штурманский расчет.
Порядок выполнения полета экипажем ВС.
Зональная навигация. Сущность комплексного использования технических средств воздушной навигации.
Схемы маневров снижения и захода на посадку ВС, применяемых в гражданской авиации в сложных метеорологических условиях, в ночных условиях, на малых высотах, в горной местности и т.п.
Розыгрыш полета.
Особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки.
Заполнение полетной документации, составление штурманского плана.
Особенности обеспечения иностранных экипажей ВС.
ПК 4
БК 2
БК 3
ПК 3
БК 5
ПК 4
ПК 5
ПК 5
СК 4
СД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы психологии: ее основные понятия и теории;
– обязательный минимум в области психологии;
- свои индивидуально-психологические особенности;
- рациональные приемы для самовоспитания необходимых в профессиональной деятельности личностных качеств;
- психологические особенности других людей, и учитывать их для успешной совместной работы;
уметь:
- использовать знания о теориях и понятиях психологии в повседневной жизни и в практической деятельности;
- развивать познавательный интерес и творческие способности;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
Авиационная психология
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности.
Человек-оператор в авиационных системах управления.
Надежность деятельности оператора, ее критерии.
Психологический отбор в авиации.
Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом. Психологическая совместимость в коллективе.
Утомление, переутомление операторского и летного состава.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях.
Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
СК 5
СК 2
СК 1
СК 5

АП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе навигациясының қазіргі заманғы техникалық құралдарын;
-бағыт бойынша ұщуды орындауға штурмандық негізгі ережелерін;
- навигациялық жағдайлардағы әртүрлі жағдайларда әуе навигациясының ерекшелітері;
- әуе қозғалысына қызмет ету мен әуе навигациясының болашақтағы тәсілін, әдістерін;
істеуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет ету және ұшуды дайындау, орындаумен байланысты есептерді орындау;
- ауа-райының әртүрлі жағдайларында қонуға бет алу кезіндегі және бағыт бойынша ӘК ұшудың навигациялық элементтерін есептеу;
- ӘК ауада маневр жасауда тапсырмаларды шешу және ұшудың негізгі элементтерін есептеу.
- әуе қозғалысына қызмет көрсетуде штурмандық көңіл күйде ұшудың қауіпсіздік шараларын сақтау.
Әуе навигациясы:
Ұшуға экипаж дайындығының штурмандық бақылауы.
Әуе навигациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Навигациялық штурмандық есеп.
ӘК экипажымен ұшуды орындау тәртібі.
Өңірлік навигация. Әуе навигациясының техникалық құрылымын кешендік пайдалану маңызы.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда, түнгі жағдайларда, аз биіктікте, таулы жерлерде және т.б жағдайларда, Азаматтық авиацияда қолданылатын қонуға бет алу және төмендеу маневрларының сұлбасы.
Ұшу ұтысы.
Әуе қозғалысын басқарудың автоматты жүйемен сұхбат жүргізу нұсқауын.
Штурмандық жоспар құру, ұшу құжаттамасын толтыру.
ӘК шетел экипаждарын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
КҚ 4
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3
БҚ 5
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 5
АҚ 4
АП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- психология негіздерін: оның негізгі ұғымдары мен теорияларын;
- келесі арнайы пәнді оқып білу үшін теориялық негізін;
- жаңа қоғам өміріндегі психологияның рөлі туралы;
- психология саласындағы міндетті минимумды;
- өзінің жеке психологиялық ерекшеліктерін;
- қажетті кәсіптік қызметте өзін-өзі тәрбиелеу үшін жеке қасиетін ұтымды қабылдауды;
істеуі керек:
- күнделікті өмірде және тәжірибелік қызметте психологияның теориялары мен түсініктері туралы білімін қолдануды;
- танырлық қызығушылығы мен шығармашылық қабілеттілігін дамытуға дағдылану керек;
- білімді өздігінен қолдану;
- оқу, анықтама, кез-келген қосымша әдебиеттерді қолдану;
- қажетті кәсіби сапаны алуда тәжірибелік психологиялық әдістер мен ұтымды қабылдау ерекшеліктерді.
Авиациялық психология:
Кәсіптік қызметті іске асырудағы психологиялық негіздер. Авиациялық басқару жүйесіндегі адам-оператор.
Оператор қызметінің сенімділігі және оның белгісі.
Авиациядағы психологиялық таңдау.
Ерекше жағдайлардағы авиациялық қызметкерлерді дайындау және оқытудағы психологиялық талаптар.
Ұшу және авиациялық қызметкерлерді басқаруда әлеуметтік-психологиялық жағдайлар.
Ұжымдағы психологиялық бірлестік.
Операторлық және ұшу құрамының қажуы.
Авиациялық жағдайларда қызметкердің әсер тигізу ерекшеліктері. Авиациялық ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуде жеке тұлғалар арасындағы қатынастың ролі.
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 6

СД 4.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы теории связи, радионавигации и радиолокации;
- принципы построения и характеристику работы радиотехнических систем связи, радионавигации и радиолокации;
- принципы работы систем отображения информации и организацию радиотехнического обеспечения полетов;
- основные принципы автоматизации процессов ОВД;
- принципы функционирования современных АС ОВД;
уметь:
- пользоваться полученными знаниями в процессе практической работы;
- объяснять принципы автоматизации процессов ОВД;
- обосновать необходимость и преимущества внедрения АС ОВД;
- разбираться в функционировании современных АС ОВД.
Радиотехнические системы и автоматизированные системы обслуживания воздушного движения
Общие сведения о РТС и АС ОВД. Элементы теории связи, организация авиационной связи, средства подвижной (воздушной) связи, средства наземной связи, спутниковый системы связи.
Физические основы радионавигации. Приводные радиостанции, пеленгационные, угломерно-дальномерные и инструментальные системы посадки. Первичные и вторичные радиолокационные станции. Системы отображения информации.
Основы автоматизации организации воздушного движения.
Назначение, основные задачи системы ОВД. Необходимость
автоматизации процессов ОВД. Основные требования ICAO к автоматизации процессов ОВД.
Автоматизация ОВД в Республике Казахстан.
Автоматизация процессов организации непосредственного ОВД и планирования воздушного движения.
Влияние процессов автоматизации ОВД на рост интенсивности воздушного движения.
Автоматизация ОВД на основе спутниковых систем.
БК 3
БК 5
ПК 1
БК 6
БК 3
БК 5
БК 4
СД 4.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных документов ИКАО и Республики Казахстан по обеспечению авиационной безопасности;
- структуру служб авиационной безопасности;
- средства и меры безопасности при применении спецсредств;
- методы обнаружения и меры безопасности при обращении с оружием, взрывными устройствами (ВУ);
- порядок и организацию проведения специального досмотра воздушных судов;
уметь:
- обращаться с выявленным оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, взрывными устройствами и опасными предметами до прибытия специалистов;
- правильно действовать в условиях чрезвычайной ситуации, связанной с актом незаконного вмешательства в отношении воздушного судна находящегося на земле и в воздухе;
- применять нормы и меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте.
Обеспечение авиационной безопасности
Основные принципы и концепции авиационной безопасности.
Определение характера угрозы для авиации, новые виды угроз.
Неблагоприятные факторы, влияющие на безопасность и их оценка, технические средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
Порядок действий и меры безопасности при обнаружении запрещенных к провозу предметов и устройств; закамуфлированных взрывных (подозрительных) устройств и опасных предметов.
Организация и порядок специального досмотра воздушного судна и досмотра служебных помещений, действия персонала при его проведении.
Организация действий в случае актов незаконного вмешательства на земле.
Изучение недавних случаев нападения на основе конкретных примеров актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
БК 2
БК 6
СК 1
СК 3
БК 3
БК 2

АП 4.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- байланыс теориясы, радионавигация мен радиолокацияның радиотехникалық жүйелерінің құрылым принципі мен жұмыс сипаттамасын,
- ақпаратты бейнелеу жүйесінің жұмыс принципін және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды;
- ӘҚҰ процестерін автоматтандырудың негізгі принциптерін;
- ӘҚҰ қазіргі заманғы АЖ қызмет ету принципін;
істеуі керек:
- алған білімдерін практикалық жұмыс барысында пайдалану;
- ӘҚҰ процестерін автоматтандыру принциптерін түсіндіру;
- ӘҚҰ АЖ ендіру қажеттігі мен артықшылығын негіздеу;
- ӘҚҰ қазіргі заманғы АЖ қызметіне талдау жасау.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің радиотехникалық жүйелері мен автоматтандыру жүйелері:
ӘҚҰ РТЖ және АЖ туралы жалпы мәліметтер.
Байланыс теориясының элементтері, авиациялық байланысты ұйымдастыру, жылжымалы (әуе) байланыс құралдары, жердегі байланыс құралдары, спутниктік байланыс жүйелері.
Радионавигацияның физикалық негіздері. Жетекті радиостанциялар, пеленгациялық бұрыш өлшеуіш, қашықтық өлшеуіш және құралдық қону жүйелері. Алғашқы және екінші радиолАҚациялық станциялар. Ақпаратты бейнелеу жүйелері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандыру негіздері.
ӘҚҰ мақсаты, жүйенің негізгі міндеттері.
ӘҚҰ процестерін автоматтандырудың қажеттігі. ӘҚҰ процестерін автоматтандыруға ХААҰ-ның негізгі талаптары. Қазақстан Республикасындағы ӘҚҰ автоматтандыру.
ӘҚҰ тікелей ұйымдастыру және әуе қозғалысын жоспарлауды ұйымдастыру процестерін автоматтандыру.
ӘҚҰ автоматтандыру процестерінің әуе қозғалысы қарқындылығының өсуіне әсері.
Жер серіктік жүйелердің негізінде ӘҚҰ автоматтандыру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2
КҚ 2
АП 4.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі
керек:
- авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша ААХҰ мен Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының талабын;
- авиация қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- арнайы құралдарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік құралдары мен шараларын;
- қарумен, жарылғыш құрылғыларымен (ЖҚ) ұстау кезінде қауіпсіздік шараларын;
- әуе кемесіне арнайы тексеру жүргізуді ұйымдастыру және тәртібін;
істеуі керек:
- табылған қару және оқ–дәрілермен, жарылғыш заттармен, жарылғыш құрылғылармен, қауіпті заттармен мамандар келгенше жұмыс істеуді;
- жерде және ауадағы әуе кемесіне қатысты заңсыз араласу актісіне байланысты төтенше жағдайлар кезінде дұрыс әрекет жасау;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдануды.
Авиациялық қауіпсіздік:
Авиациялық қауіпсіздіктің негізгі принциптері мен концепциялары. Авиация үшін қауіп сипатын анықтау, қауіптің жаңа түрлері. Қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз факторлар және олардың бағасы, қамтамасыз ету әдістері мен техникалық құралдары, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты басқарушы құжаттар. Тасымалдауға тыйым салынған заттар мен құрылғылар табылған кездегі қауіпсіздік шаралары мен іс-әрекеттер тәртібі; жасырылған жарылғыш (күдікті) құрылғылар мен қауіпті заттар.
Әуе кемесін арнайы тексеру және қызмет жайларын тексеру тәртібі мен оны ұйымдастыру және оны жүргізудегі қызметкердің іс-әрекеті.
Жерде әуе кемесіне қатысты заңсыз араласу актісі болған жағдайда әрекет ұйымдастыру. Авиация қызметіне заңсыз араласу актісінің нақты мысалы негізінде шабуылдың жақын арада болған оқиғаларын зерделеу.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 2

СД 4.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные положения по организации летной работы в подразделениях ГА;
- методику процесса обучения летного состава при вводе их в строй;
- методику анализа состояния организации летной работы;
- методику изучения основных руководящих документов, регламентирующих летную и методическую работу в подразделениях ГА;
уметь:
- оформлять необходимую летную документацию.
Организация летной работы
Профессиональная подготовка летного состава.
Переподготовка на другой тип ВС. Повышение квалификации. Подготовка летного состава к самостоятельной работе. Поддержание уровня профессиональной подготовленности. Продление срока действия свидетельства.
Порядок формирования экипажей ВС. Порядок замены членов экипажа и допуска их к полетам. Порядок включения проверяющего в состав экипажа.
Проверка на допуск летного состава к полетам. Провозка на аэродромы, по трассам МВЛ. Допуск после перерыва в летной работе.
Оформление летной и технической документации. Полеты с проверяющими в составе экипажа.
Организация и содержание разборов полетов. Учет и контроль за качеством проведения разборов. Разбор в экипаже.
Контроль и анализ качества выполнения полетов по данным средств сбора полетной информации.
Порядок разработки нормативных документов и их внедрение. Контроль состояния летно- методической работы. Организация и выполнение методических полетов. Учебно-методическая база.
Программа подготовки летного состава в транспортной авиации ГА. Ведение летно-штабной документации.
БК 6
БК 2
ПК 4
ПК 5
ПК 4
ПК 3
ПК 4
СК 4
СК 5
СД 4.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю самолетостроения,
- технические характеристики современных и перспективных ЛА;
- конструкцию и принцип работы агрегатов планера и функциональных систем ЛА;
- методы оценки состояния работоспособности агрегатов и систем ЛА как объекта эксплуатации;
- иметь понятие об основных направлениях развития АТ;
уметь:
- на основе полученных знаний принципов работы производить проверку и определение работоспособности систем АТ с целью обеспечения безопасности, регулярности полетов и экономической эффективности;
- давать описание и общие данные выбранного типа самолета;
- характеризовать конструкцию, работу и особенности выбранной функциональной системы самолета.
Конструкция и летная эксплуатация летательных аппаратов
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов. Требования, предъявляемые к самолетам.
Условия нагружения летательных аппаратов.
Система шасси самолета: назначение, основные требования, параметры, схемы.
Система управления самолетом.
Силовая установка.
Гидравлическая и топливная система: назначение и принцип работы.
Система кондиционирования воздуха (СКВ), назначение и основные требования.
Система автоматического регулирования давления воздуха (САРД), состав агрегатов и принцип работы, назначение и основные требования.
Работа воздушно-тепловой, противообледенительной и электрической системы.
Противопожарная система самолета. Система пожаротушения.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 5
БК 4
БК 6

АП 4.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АА бөлімшелеріндегі ұшу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша негізгі ережені;
- қатарға енгізу кезінде ұшу құрамының оқу үрдісінің әдісін;
- ұшу жұмысының ұйымдастыру жағдайын талдау әдісін;
- АА бөлімшелерінің тәртіпке салатын ұшу және әдістемелік жұмыстарын негізін басқаратын құжаттардың оқу әдісін;
істеуі керек:
- қажетті ұшу құжатын рәсімдеуге.
Ұшу жұмыстарын ұйымдастыру:
Ұшу құрамын кәсіби дайындау.
ӘК басқа типіне қайта дайындау.
Біліктілікті көтеру.
Өздік жұмысқа ұшу құрамын дайындау. Куәліктің жарамды мерзімін ұзарту.
ӘК экипажын қалыптастыру.
Ұшқыштар құрамын ұшуға жіберу. Экипаж мүшелерін ауыстыру тәртібі және оларды ұшуға жіберу. Экипаждың құрамында тексеруші бар кезіндегі ұшулар.
Демалыстан кейін ұшуға жіберу.
Ұшу және техникалық құжаттамаларды рәсімдеу.
Ұшуды талдау. Экипажда ұшу жұмыстарын ұйымдастыру. Талдауды жүргізудің сапасына есеп және бақылау. Экипажды талдау.
Ұшу ақпараттар жиынтығының осы құралдары бойынша ұшуды сапалы орындауды бақылау және талдау.
Нормативті құжатты дайындаудың тәртібі және оны енгізу.
Әдістемелік ұшуларды ұйымдастыру және орындау. Оқу –әдістемелік база.
АА авиация көлігіндегі ұшу құрамын дайындау бағдарламасы. Ұшу құжаттамаларын жүргізу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2
БҚ 6
АҚ 1
АП 4.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшақ жүргізу тарихын;
- жаңа заманға сай және болашағы бар ҰА ұшу-техникалық сипаттамаларын;
- ҰА функционалды жүйесі және планер, агрегат жұмысының принципі мен құрылымын;
- ҰА жүйесі мен агрегаттарының жұмысқа қабілеттілігін бағалау әдісін;
- АТ негізгі даму бағыты туралы түсінігі болуы;
- азаматтық авиацияда ғылыми-техникалық үрдістердің ерекшеліктері туралы;
- жаңа заманға сай әуе кемелерінің құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану сипаттамалары туралы;
- ӘК жұмыс принципі мен агрегаттарды араластырудың функционалдық жүйесі және оларды ұшуда пайдалану;
істеуі керек:
- экономикалық тиімділікті және ұшу тұрақтылығын, қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында АТ жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін анықтау және тексеруді;
- таңдалған ұшақ типіне жалпы сипаттама және мәліметтер беруді;
- ұшақтың таңдалған функционалды жүйесінің құрылымын, жұмысы мен ерекшеліктері сипаттауға.
Ұшу аппараттарының құрылымы және оны ұшуда пайдалану:
Ұшу аппараттары мен әуе кемелерінің негізгі түрлері және құрылымдары. Ұшаққа қойылатын талаптар.
Ұшу аппараттарына тиеу шарттары.
Ұшақтың шасси жүйесі: міндеті, негізгі талаптары, параметрлері, сұлбалары.
Ұшақты басқару жүйесі.
Күштік қондырғы.
Гидравликалық және жанармай жүйелері: міндеті мен жұмыс принципі.
Ауаны салқындату жүйесі (АСЖ). Міндеті және негізгі талаптары.
Қысымды автоматты реттеу жүйесі (ҚАРЖ), агрегаттар құрамы мен жұмыс принципі, міндеті және негізгі талаптары.
Ауа-жылу және электр жүйесінің жұмысы.
Ұшақтың өртке қарсы жүйесі: өрт сөндіру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 1
БҚ 2

СД 4.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата выпускного типа;
- правила его технической эксплуатации;
уметь:
- грамотно готовить электро-оборудование к полету,
- правильно эксплуатировать его в штатных и нештатных ситуациях.
Электрооборудование и его летная эксплуатация
Электрооборудование самолета, систем постоянного и переменного тока, электропривода органов управления ВС.
Приборное оборудование контроля силовых установок, работы высотной, кислородной систем.
Источники постоянного тока и переменного тока самолета.
Электрооборудование систем запуска двигателей и ВСУ.
Электрооборудование противопожарных, противообледенительных и топливных систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем управления и гидравлических систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем внутреннего и внешнего освещения.
Распределительные сети, элементы токовой защиты и управление энергосистемами летательных аппаратов.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 3
БК 5
БК 3
БК 5
ПК 2
СД 4.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды радиотехнических цепей и сигналов;
- состав и принцип работы радиопередающих и радиоприемных устройств;
- принципы действия аннтенно-фидерных устройств СВЧ;
уметь:
- анализировать работу радиоаппаратуры связи, самолетовождения, активного ответа и опознания;
- определять неисправности в системе РТС ВС.
Радиооборудование и его летная эксплуатация
Принцип построения, функционирования и техническая эксплуатация радиооборудования воздушных судов различных типов.
Состав РТС ВС: радиоаппаратура связи, самолетовождения, активного ответа и опознания.
Аппаратура предупреждения о столкновениях.
Основы построения и функциональное описание радиотехнических систем связи, навигации и наблюдения для организации воздушного движения.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 6
СД 4.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- проблемы спасания пассажиров и экипажей ВС в реальных авиапроисшествиях по результатам анализа АП;
- типовые аварийные ситуации и основной порядок действий в типовых аварийных ситуациях;
- принципы подавления паники, закономерности поведения пассажиров при возникновении аварийной ситуации;
- организацию поиска и спасания пассажиров и экипажей ВС при полетах по внутренним и международным воздушным линиям; - конструкцию бортового аварийно-спасательного оборудования (БАСО);
- размещение аварийно-спасательного оборудования.
уметь:
- открывать аварийные и основные выходы, используемые при эвакуации;
- применять бортовое аварийно-спасательное оборудование;
- организовать обеспечение выживания в условиях автономного существования после авиапроисшествий;
- принимать правильные решения при быстром развитии аварийных ситуаций.
иметь:
- твердые навыки применения бортового аварийно-спасательного оборудования;
- навыки взаимодействия между членами экипажа в аварийных ситуациях.
Аварийно-спасательная подготовка
Причины авиационных происшествий. Анализ спасания пассажиров и членов экипажей воздушных судов в авиационных происшествиях.
Типовые ситуации на борту ВС и факторы угрозы для пассажиров и членов экипажей.
Особенности полета в условиях турбулентной атмосферы и неблагоприятных метеоусловиях.
Рекомендации по выживанию при пожаре.
Организация и проведение поисково-спасательных работ и аварийно-спасательных работ.
Бортовое аварийно-спасательное оборудование воздушного судна. БАСО. Правила применения. Возможные отказы и действия при отказах. Конструкция, состав, размещение, основные эксплуатационные характеристики и конструктивные особенности БАСО ВС разных типов. Возможные отказы и действия при отказах.
Действия экипажа и бортпроводников в аварийных ситуациях: перед посадкой на сушу, перед посадкой на воду, при аварии на земле. Аварийное расписание.
Действия бортпроводников и членов экипажей ВС при возникновении пожара на борту ВС, при разгерметизации и аварийном падении давления.
Выживание в условиях автономного существования: действия при автономном существовании в условиях пустыни, на водной поверхности, в арктических условиях, в тайге, джунглях. Факторы, влияющие на выживание. Средства сигнализации.
БК 3
БК 5
ПК 2
БК 2
БК 7
БК 6
БК 6
ПК 5
БК 2
СК 4

АП 4.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу аппараттарының шығару типі электр жабдығының міндеті, құрылғысы, жұмыс принципін;
- оның техникалық пайдалану ережесін;
істеуі керек:
- ұшуға электр жабдығын дұрыс дайындауды;
-штаттағы және штаттан тыс жағдайларды дұрыс пайдалануды.
Электр жабдықтары және оны ұшуда пайдалану:
Ұшақтың электр жабдығы, тұрақты және ауыспалы ток жүйелері. ӘК басқару органдарының электр жетегі. Күштік қондырғыны бақылаудың аспаптық жабдығы, жоғарғы оттекті жүйелерінің жұмыстары.
Ұшақтың тұрақты ток және ауыспалы ток көздері,
Қозғалтқыштар мен КҚ шығару жүйелерінің электр жабдықтары.
ӘК ҰА өртке қарсы, мұздануға қарсы және жанармай жүйелерінің электр жабдықтары.
ӘК ҰА басқару жүйелері мен гидравликалық жүйелердің электр жабдығы.
Ішкі және сыртқы жарық түсіру жүйелерінің электр жабдықтары.
Бөліп таратқыш желілер, ток қорғау және ҰА
энергия жүйелерімен басқарудың элементтері.
БҚ 3
БҚ 7
К 5
АП 4.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радиотехникалық тізбектер мен белгілердің түрлерін;
- радиотаратушы және радиоқабылдағыш құрылғылардың құрамы мен жұмыс принципі;
- ЖЖТ антенналы-фидерлік құрылғылардың қызмет принципін;
істеуі керек:
- байланыс радиоаппаратурасының, ұшақ жүргізу, белсенді жауап пен тануды талдау;
- ӘК РТЖ жүйесіндегі ақауларды анықтау.
Радиожабдықтар және оны ұшуда пайдалану:
Әуе кемесінің әртүрлі типтерінде радиожабдықтарды құру принципі, жұмыс істеуі және техникалық пайдалануы.
ӘК РТЖ құрамы: байланыстары, ұшақ жүргізу, белсенді жауаптың, танудың радиоаппаратурсы.
Қақтығыс туралы ескерту аппаратурасы.
Әуе қозғалысын ұйымдастыруда үшін байланыстың, навигация және бақылаудың радиотехникалық жүйелерінің құру негіздері мен функционалды суреттеуі.
БҚ 3
БҚ 5БҚ
БҚ 6
АП 4.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АО талдау нәтижесі бойынша авиациялық нақты оқиғаларда жолаушылар мен ӘК экипаждарын құтқару мәселелері;
- типтік авиациялық жағдайлардағы типтік апаттық жағдайлар және әрекеттерінің негізгі тәртібін;
- апаттық жағдайлар шыққан кезде жолаушылардың заңдылық мінездерін, дүрбелеңдерін басу принциптерін;
- ішкі және халықаралық әуе жолдары арқылы ұшу кезінде жолаушылар мен ӘК экипаждарын іздеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыруын;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарының құрылысын (БАҚЖ);
- апатты-құтқару жабдықтарын орналастыруын;
- дағдылануы:
- құтқару кезінде пайдаланылатын апаттық және негізгі шығатын есіктерді ашуға;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарын қолдануға;
- авиациялық оқиғадан кейін дербес өмір жағдайларына қамтамасыз етуін ұйымдастыруға;
- апаттық жағдайлардың тез дамуы кезінде дұрыс шешім қабылдауға;
игеруі керек:
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарды қолдануға берік дағдысы;
- апаттық жағдайларда экипаж мүшелері арасындағы қарым-қатынас.
Апаттық-құтқару дайындығы:
Авиациялық оқиғалардың себептері. Авиациялық оқиғаларда ӘК экипаждар мүшелері мен жолаушыларды құтқаруды талдау. ӘК бортындағы типтік жағдайлар және экипаж мүшелері мен жолаушылар үшін қауіпті факторлар. Турбуленттік атмосфера жағдайында және қолайсыз метео жағдайлардағы
ұшу ерекшеліктері.
Өрт кезінде тірі қалу бойынша нұсқаулықтар.
Іздеу-құтқару жұмыстары мен апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Әуе кемесінің борттық апаттық-құтқару жабдықтары (БАҚЖ). Қолдану ережелері.
Істен шығу кезіндегі әрекеттер мен мүмкін болатын ақаулар.
Әртүрлі типтегі әуе кемелерінің БАҚЖ құрылымдық ерекшеліктері, құрылымы, құрамы, орналасуы, негізгі пайдалану сипаттамалары.
Мүмкін болатын ақаулар мен ақаулар кезіндегі әрекеттер.
Апаттық жағдайда экипаждар мен әуесеріктің іс-әрекеттері: құрғақ жерге қону алдындағы, суға қону алдындағы, жерде апат болған кезде. Апат кестесі. ӘК бортында өрт шыққан кездегі экипаждар мен әуесеріктің іс-әрекеттері:
Автономиялы тіршілік жағдайында тірі қалу: шөл далада, су бетінде в артикалық жағдайларда, тайгада автономиялы тіршілік іс-әрекеттер. Тірі қалуға әсер ететін факторлар. Белгі беру құралдары.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 4

ОПД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия необходимые для освоения СУБД Access: окно Access,основное меню, панель инструментов;
- способы создания форм
- обработку данных в СУБД Access;
- способы построения запросов в Access;
уметь:
- создавать базы данных Access;
- создавать различные формы, отчеты, запросы;
- освоить режимы создания таблиц;
- создавать таблицы в Режимах Таблица, Конструктор, Мастер Таблиц.
- овладеть приемами работы по использованию элементов управления в форме,
- применять способы реализации операций поиск, корректировка, просмотр, сортировка, удаление, фильтрация;
- обрабатывать данные в таблицах и формах;
- овладеть приемами работы в режиме Конструктор для создания запросов.
Решение технических задач на ЭВМ
Моделирование и решение инженерных задач, конструирование и проектирование с Помощью современных средств компьютерной техники и программного обеспечения, освоение двухмерного черчения, трехмерного моделирования и получения конструкторской документации по ним.
Решение курсовых проектов.
СК 3
БК 6
ОПД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы начертательной геометрии,
- назначение линий /ГОСТ 2.303-68/;
- размеры основных размеров листов/ГОСТ 2.301-68/
- требования к оформлению размеров, размерных линий, знаков, условных обозначений, условностей и упрощений;
- масштабы, применяемые при выполнении машиностроительных чертежей/ГОСТ 2.302-68/;
- эскиз и чертеж,
- виды конструкторской документации,
- последовательность чтения сборочных чертежей;
- деталирование сборочных чертежей;
уметь:
- владеть практикой выполнения чертежей;
- оформлять поле чертежа, с соблюдением правил нанесения всех условных обозначений, размеров, размерных линий, упрощений;
- оформлять спецификацию,
- правильно читать сборочные чертежи;
- правильно изображать сопряжения его элементы, кривые второго порядка;
- выполнять технические чертежи на компьютере в специальных прикладных программах.
Техническое черчение и инженерная графика
Методы проецирования.
Задание точки, прямой, плоскости и поверхности на чертеже.
Метрические и позиционные задачи на точки, прямые, плоскости и поверхности. Способы преобразования чертежа.
Многогранные поверхности. Криволинейные поверхности. Поверхности вращения. Пересечение поверхности прямой и плоскостью.
ГОСТы ЕСКД - основные правила оформления чертежей.
Виды, разрезы, сечения. Разъемные и неразъемные соединения.
Виды конструкторской документации и стадии ее разработки.
Специальные прикладные программы для выполнения технических чертежей на персональных компьютерах.
ПК 1
БК 4
БК 4
БК 5

ЖКП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- СУБД Access меңгеру үшін негізгі қажетті ұғымды: Access терезесі, негізгі мәзір, саймандар тақтасын;
- үлгіні құру тәсілдерін;
- СУБД Access деректерді өңдеуді;
- Access сауалдарын құру тәсілдерін,
істеуі керек:
- Access деректер базасын құру;
- әртүрлі есептерді, сауалдарды құру;
- кестені құру режимдерін меңгеру;
- Кесте, Конструктор, Кесте Шебері режимдерінде кесте құру;
- үлгіде басқару элементтерін қолдану бойынша жұмыс қабылдауды меңгеру;
- іздеу, түзету, қарау, сорттау, жою, сүзу операцияларын іске асыру тәсілдерін қабылдау;
- кестелер мен үлгілерде деректерді өңдеу.
ЭЕМ-де модельдеу және техникалық тапсырмаларды шешу:
ЭЕМ техникалық тапсырмаларды шешу және өңдеу, компьютер техникасының қазіргі құралдары мен бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен құру және жобалау, екі өлшемді сызбаны, үш өлшемді сызбаны үлгілеуді меңгеру және ол бойынша конструкторлық құжаттаманы алу.
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сызба геометрия негіздерін;
- сызықтық мәнін: /ГОСТ 2.303-68/;
- беттің негізгі өлшемінің /ГОСТ 2.301-68/;
- машинажасау сызбаларын орындаудағы қолданылатын масштабы /ГОСТ 2.303-68/;
- эскиз бен сызбаны;
- конструкторлық құжаттардың түрлерін;
- жиналмалы сызбаның мәнін, ерекшелігін;
- жиналмалы сызбаны оқу реті;
- жиналмалы сызбаны бөліктеуді;
істеуі керек:
- сызбаны орындау тәжірибесін;
- сызбаны толтыруды, барлық шартты белгілерді, өлшемдерді, өлшем сызықтарын салып, сақтай отырып;
- ерекшеліктерді толтыру;
- жылжымалы сызбаларды бөліктеуді жүргізу;
- жылжымалы сызбаларды дұрыс оқу;
- қосындыларды дұрыс белгілеу, екінші қатардағы қисықты белгілеу;
- арнайы қолданбалы бағдарламаларда компьютерде техникалық сызбаларды орындау.
Техникалық сызба және инженерлік графика:
Жобалау әдістері.
Сызбада нүкте, түзу, жазықтық және бет тапсырмалары.
Нүкте, түзу, жазықтық және беттегі метрлік және позициялы тапсырмалар.
Сызбаны қайта құру тәсілдері.
Көпқырлы бет. Қисық сызықты бет. Айналыс беті.
Түзу және жазықтық беттердің қиып өтуі.
ГОСТ ЕСКД сызбаны дайындаудың негізгі ережелері.
Түрлері, кесу, тілік. Ажырататын және ажыратпайтын қосылыс.
Конструкторлық құжаттама түрлері мен оны өңдеу сатысы.
Арнайы қолданбалы бағдарламаларда компьютерде техникалық сызбаларды орындау.
КҚ 1
БҚ 4
БҚ 4
БҚ 5

ОПД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие о предмете и основных понятиях теоретической и прикладной механики,
- аксиомы статики,
- о силах в векторной и аналитической форме;
- понятие о моменте сил,
- плоской системе сил, системах параллельных и произвольных сил,
- понятия кинематики, естественных и векторных параметрах движения точки, скорости и ускорении;
- уравнения движения;
- основные законы динамики,
- кинетической энергии поступательного и вращательного движения, работе сил, мощности;
- механику материалов,
- об устойчивости сжатых стержней,
- понятие о сложном напряженном состоянии, усталости материалов;
- гипотезы прочности.
уметь:
- определять степени свободы, связи и реакции связи;
- определять момент сил и векторы сил, центр тяжести;
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- применять уравнения движения для решения практических задач;
- использовать законы динамики в практических целях.
Теоретическая механика
Статика: основные понятия и аксиомы статики, плоская система сил. Пространственная система, центр тяжести.
Кинематика: параметры движения точки, сложное движение твердого тела.
Динамика: основные понятия и аксиомы динамики. Общие теоремы динамики. Сопротивление материалов: растяжение и сжатие, практические расчеты на срез и смятие. Кручение, изгиб (поперечный). Сложное напряженное состояние. Гипотезы прочности. Расчеты на усталость, устойчивость сжатых стержней.
БК 3
БК 5
БК 4
БК 3
ОПД 3.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- характеристики электрического поля, физический смысл; законы последовательного, параллельного, смешанного соединений конденсаторов; необходимость их соединения;
- электрические цепи постоянного тока;
- основы электромагнетизма;
- принципы электрических измерений;
- однофазные электрические цепи переменного тока;
- трехфазные электрические цепи;
Устройство трансформаторов,
- электрические машины переменного тока и постоянного тока;
- основы электропривода;
- принципы передачи и распределение электрической энергии;
- основы электроснабжения;
- электронные лампы и газоразрядные приборы;
- полупроводниковые приборы;
- фотоэлектрические приборы;
- электронные выпрямители;
- электронные усилители;
- электронные генераторы и измерительные приборы;
- интегральные схемы микроэлектроники;
уметь:
- рассчитывать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно гос.стандартам.
Основы электротехники и радиотехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Успехи электротехники как науки, изучающей методы и средства использования электрических и магнитных явлений в технике.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Электрическое поле. Основные характеристики электрического поля: напряженность, потенциал, электрическое напряжение, Закон Кулона.
Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Электрическая емкость. Конденсаторы. Соединения конденсаторов. Электроизоляционные материалы.
Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур; законы Кирхгофа.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
БК 5
БК 4
БК 2
БК 3
БК 3
БК 2
БК 5
БК 2
ПК 6

ЖКП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- теориялық және қолданбалы механиканың негізгі ұғымы мен пән туралы ұғымын;
- статика АҚсиомаларын,
- векторлық және аналитикалық түрдегі күштер туралы;
- күш кезеңі туралы түсінігін,
- күштің жалпақ жүйесі, қосарлы және қосалқы күш жүйелерін;
- кинематика ұғымы, нүктелердің, жылдамдықтардың, жеделдетудің табиғи және векторлық өлшемдерін;
- қозғалыс теңдігін;
- динамиканың негізгі заңдарын;
- кинетикалық энергияны;
- материалдар механикасын;
- беріктілік гепотезасын;
істеуі керек:
- еркін, байланыс және байланыс реАҚцияларының дәрежесін анықтау;
- күш кезеңін және күш векторларын, барынша салмағын анықтау;
- нүктелер қозғалысының параметрлерін, оның жылдамдығы мен тездетуін есептеу;
- тәжірибелік есептерді шешу үшін қозғалыс теңдеуді қолдану;
- тәжірибелік мақсаттарда динамика заңын қолдану.
Теориялық механика:
Статика: негізгі ұғымы және АҚсиома статикасы, күштің жалпақ жүйесі. Кеңістік жүйесі, ауырлық орталығы.
Кинематика: нүктенің қозғалыс параметрі, қатты дененің күрделі қозғалысы.
Динамика: негізгі ұғымы мен динамика АҚсиомалары.
Динамиканың жалпы теоремалары. Материалдар кедергісі: ұлғайту және қысу, кесудегі практикалық есептер.
Айналу, қисаю (көлденең).
Күйдің күрделі кернеуі.
Беріктілік гепотезасы.
Қысылған өзектің қажырағандығы, тұрақтылығына есептер.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 3
ЖКП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- тұрақты және ауыспалы электр ток тізбектеріндегі негізгі қатысымен және физикалық процесстерін;
- электр өрісі сипаттамаларын, олардың физикалық мәнін;
- электр тізбнгіндегі жүйелі, қатарлас, аралас қосылыстар заңдарын;
- электр өлшеу принциптерін;
- электромагнетизм негізін;
- бір фазалы және үш фазалы электр тізбегі,тұрақты және ауыспалы тоқтың трансформаторлары мен электр машиналары туралы ұғымды;
- электр энергиясын беру және тарату принциптері;
- электр жабдықтауды;
істеуі керек:
- электр өрісі сипаттамасын есептеу;
- аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
- электр сұлбаларындағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
- электр тізбегі режимдерін анықтау;
- электр тізбегін есептеу;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес шартты белгілердің көмегімен типтердің әртүрлі электр сұлбаларын орындау.
Электротехника және радиотехника негіздері:
Электр энергиясы, оның қасиеті мен қолдануы.
Электр өрісінің негізгі сипаттамалары. Электр сыйымдылығы.
Конденцаторлар. Конденцаторлардың қосылуы. Электр тогы және оның әртүрлілігі.Токтың бағыты, шамасы, жазықтығы. Электр өткізгіштік және өткізгіштер кедергісі.
Тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері; электромагнетизм;
электр тізбегі, үш фазалы тізбек; трансформаторлар; электр машиналары.
Электр энергетика, электр техника, электроникалардың қазіргі күйі және даму болашағы. Электр өрісі.
Электр тізбегінің негізгі элементтері: электр энегия көздері және қабылдағышы, олардың қуаты мен ПӘК-і;
Электр тізбегінің жұмыс режимдері: қалыпты, бос жүріс, тұйықталуы.
Электр тізбегін есептеу негізі (қосудың нақтылық сұлбасы, орнын басу сұлбасы):
Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер; сұлба бөлімі; тармақ, торап, контур. Кирхгофа заңы.
Күрделі электр тізбегін есептеу туралы түсінік.
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 3
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 6

ОПД 3.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные технические требования, предъявляемые к летательным
аппаратам и двигателям:
- иметь представления:
- о классификации ЛА и АД;
- о перспективах развития ЛА и АД;
- об использовании авиации в народном хозяйстве:
- об организационной структуре технического обслуживания и ремонта AT;
- характеристику основных конструктивных элементов самолетов;
- структуру инженерно-авиационной-службы;
- виды технического обслуживания воздушного судна;
- документацию, оформляемую при техническом обслуживании.
- основные части самолетов ГА;
уметь:
- использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики.
Общий курс воздушного транспорта
Содержание профессиональной деятельности специалиста.
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов, авиационных двигателей
Обучение в авиации.
Основные требования, предъявляемые к самолетам и вертолетам ГА.
Полет самолета. Основные этапы полета. Дальность и продолжительность полета.
Характеристика основных конструктивных элементов самолетов.
Использование авиации в хозяйственной деятельности и в чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации. Летный состав ГА.
Специалисты по технической эксплуатации в ГА.
Виды технического обслуживания ВС.
Организация процесса технического обслуживания ВС.
Документация, оформляемая при техническом обслуживании.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 6
БК 5
БК 4
ОПД 3.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
уметь:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
владеть:
- методами построения организации, принятия решений; формами конкретного проявления экономических законов и общетранспортных закономерностей в гражданской авиации; общими закономерностями развития экономики в условиях социально – рыночного хозяйства.
Экономика производства
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; расчет заработной платы; организация и планирование деятельности предприятия; налоговая система; фонды предприятия, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия.
Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Психолого-педагогические основы управления; мотивация и стимулирование производственной деятельности, организация контроля; типы, стили руководства.
БК 3
БК 7
СК 5

ЖКП 3.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарға қойылатын негізгі техникалық талаптарды;
инженерлік-авиациялық қызмет құрылымын;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың жіктелуін;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың даму болашағы туралы;
- авиацияны халық шаруашылығында қолдану туралы;
- АТ жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылған құрылымы туралы;
- ұшақтың негізгі құрылымдық элементтерінің сипаттамасын;
- авиациялық- инженерлік қызметтердің құрылымдарын;
- әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- техникалық қызмет көрсету кезінде ресімделетін құжаттамаларды;
- АА ұшақтарының негізгі бөліктерін.
істеуі керек:
- техникалық қызмет көрсетудің түрлері;
- техникалық қызмет көрсету кезіндегі ресімделетін құжаттамалар;
- арнайы және жалпы кәсіби пәндерді оқуда алған білімдерін қолдану;
- оқу және кәсіби тәжірибеден өту кезінде білімдерін қолдану.
Әуе көлігінің жалпы курсы:
Маманның кәсіптік қызметінің мазмұны.
Ұшу аппараттары мен әуе кемелерінің, авиациялық қозғалтқыштардың негізгі түрлері мен құрылымдары.
Авиацияда оқу.
АА ұшақтары мен тікұшақтарына қойылатын негізгі талаптар. Ұшақтың ұшуы.
Ұшудың негізгі кезеңдері.Ұшу ұзақтығы мен қашықтығы. Ұшақтың негізгі құрылымдық элементтерінің сипаттамасы.
Шаруашылық қызметтерде және төтенше жағдайларда авиацияны қолдану. Авиациядағы негізгі мамандықтар. АА-дағы техникалық пайдалану жөніндегі мамандар.
АА ұшу құрамы.
ӘК техникалық қызмет түрлері.
ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процессі.
Техникалық қызмет көрсету кезінде дайындалатын құжаттар.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 4
ЖКП 3.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- көлік кәсіпорнындағы экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін, олардың өзара байланыстарын;
істеуі керек:
- экономикалық факторлардың әсерін жүйелеуді, модельдеуді, анықтауды, жеткен нәтижелерді бағалауды, өндіріс тиімділігін арттыру көздерін табу;
игеруі керек:
- ұйымның құрылу әдістерін, шешімдерді қабылдауды; әлеуметтік-нарықтық шаруашылық жағдайларда экономика дамуының жалпы заңдылығын;
- азаматтық авиацияда экономикалық заңдар мен жалпы көліктік заңнамалардың нақты пайда болу түрлерін.
Өндіріс экономикасы:
Әуе көлігі экономикасының ерекшеліктері және оның өнімдері; еңбекті ұйымдастыру, жоспарлау және қалыптастыру; еңбек өнімділігі, оны өлшеу және арттыру жолдары; кәсіпорынның қызметін
ұйымдастыру, жоспарлау және қалыптастыру;
қаржы қызметін жоспарлау, салық жүйесі, кәсіпорын қоры жаңа техника мен технологиялар енгізу, өнімнің жаңа түрлерін және қызметін меңгеру, кәсіпорынның есеп және техникалық құжаттамалары, патенттеу негіздері. Өндірістік қаржылық қызметтің есебі және талдау; маркетинг және оның қызметтері;
тарифтік саясат, кәсіпорынды басқару; менеджмент негіздері; басқарудың әдістері мақсаттары, принциптері, қызметтері.
Басқарудың психологиялық-педагогикалық негіздері; өндірістік қызметтің мотивациясы және ынталандырылуы, бақылауды ұйымдастыру; типтері, басқару стилі.
БҚ 3
БҚ 7
АҚ 5

ОПД 3.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- вредные и опасные производственные факторы;
- виды ответственности;
- травмы и профессиональные заболевания;
- организационные, технические, санитарно – гигиенические причины возникновения производственных травм;
- психофизиологические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно – допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
- основополагающие документы в области охраны труда.
уметь:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
Охрана труда в ГА и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники.
Структура организации охраны труда на предприятиях гражданской авиации.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Электробезопасность.
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология.
Основы экологического законодательства в РК.
Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях ГА.
БК 2
БК 1
БК 2
БК 5
БК 2
БК 1
БК 2
ОПД 3.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы психологии: ее основные понятия и теории;
– обязательный минимум в области психологии;
- свои индивидуально-психологические особенности;
- рациональные приемы для самовоспитания необходимых в профессиональной деятельности личностных качеств;
- психологические особенности других людей, и учитывать их для успешной совместной работы;
уметь:
- использовать знания о теориях и понятиях психологии в повседневной жизни и в практической деятельности;
– самостоятельно приобретать знания,
- пользоваться учебной, справочной, любой дополнительной литературой.
– развивать познавательный интерес и творческие способности;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
Авиационная психология
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности.
Человек-оператор в авиационных системах управления.
Надежность деятельности оператора ее критерии.
Психологический отбор в авиации.
Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом. Психологическая совместимость в коллективе.
Утомление и переутомление операторского и летного состава.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях.
Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
СК 5
СК 4
БК 2
СК 5

ЖКП 3.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
- жауапкершілік түрлерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының себептері;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының техникалық себептерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының санитарлық- гигиеналық себептерін;
- өндірістің пайда болу кезіндегі психо-физиологиялық себептерін;
- өндіріс ғимаратының оптимальді және рұқсат етілетін микроклиматтық жағдайлары;
- жұмыс аумағында ауадағы зиянды заттардың шоғырлануын;
- зиянды заттар, олардың түрлері және олардың адам ағзасына ену жолдары;
- ҰА тұрақ орнында ауа ластануының көздері;
- зиянды заттармен қатынас кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын;
- еңбекті қорғау саласындағы негізгі құжаттар;
істеуі керек:
- күнделікті өмірде және өндірісте техника қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды пайдалану;
- өндірісте және тәжірибеден өту кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бұлжытпай орындау.
АА еңбекті қорғау және экология негіздері:
Қоршаған ортаны қорғау мәселелері, экология өнеркәсібі, негізгі заңнамалық АҚтілер, нормалар мен ережелер,
Физика-психологиялық факторлар әсері және еңбек қауіпсіздігіне арналған қызмет шарттары.
Авиациялық техникаға қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
АА-дағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру құрылымдары. Жұмыс орны, қауіпті және өндірістік зиянды факторлар.
Өндірістік жарақаттану және кәсіптік ауру.
Электр қауіпсіздігі.
Авиациялық химикалық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Электржабдықтарын құру және пайдалану кезінде өртке қарсы талаптар, үрлеу және жылыту.
Экология.
ҚР экологиялық заңнама негіздері.
АА кәсіпорнындағы қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
БҚ 2
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 3.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- психология негіздерін: оның негізгі ұғымдары мен теорияларын;
- келесі арнайы пәнді оқып білу үшін теориялық негізін;
- жаңа қоғам өміріндегі психологияның рөлі туралы;
- психология саласындағы міндетті минимумды;
- өзінің жеке психологиялық ерекшеліктерін;
- қажетті кәсіптік қызметте өзін-өзі тәрбиелеу үшін жеке қасиетін ұтымды қабылдауды;
істеуі керек:
- күнделікті өмірде және тәжірибелік қызметте психологияның теориялары мен түсініктері туралы білімін қолдануды;
- танырлық қызығушылығы мен шығармашылық қабілеттілігін дамытуға дағдылану керек;
- білімді өздігінен қолдану;
- оқу, анықтама, кез-келген қосымша әдебиеттерді қолдану;
- қажетті кәсіби сапаны алуда тәжірибелік психологиялық әдістер мен ұтымды қабылдау ерекшеліктерді.
Авиациялық психология:
Кәсіптік қызметті іске асырудағы психологиялық негіздер. Авиациялық басқару жүйесіндегі адам-оператор.
Оператор қызметінің сенімділігі және оның белгісі.
Авиациядағы психологиялық таңдау.
Ерекше жағдайлардағы авиациялық қызметкерлерді дайындау және оқытудағы психологиялық талаптар.
Ұшу және авиациялық қызметкерлерді басқаруда әлеуметтік-психологиялық жағдайлар.
Ұжымдағы психологиялық бірлестік.
Операторлық және ұшу құрамының қажуы.
Авиациялық жағдайларда қызметкердің әсер тигізу ерекшеліктері. Авиациялық ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуде жеке тұлғалар арасындағы қатынастың ролі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
АҚ 5
АҚ 4
БҚ 2
АҚ 5

СД 4.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата выпускного типа;
- правила его технической эксплуатации;
уметь:
- грамотно готовить электро-оборудование к полету,
- правильно эксплуатировать его в штатных и нештатных ситуациях.
Электрооборудование и его летная эксплуатация
Электрооборудование самолета, систем постоянного и переменного тока, электропривода органов управления ВС.
Приборное оборудование контроля силовых установок, работы высотной, кислородной систем.
Источники постоянного тока и переменного тока самолета.
Электрооборудование систем запуска двигателей и ВСУ.
Электрооборудование противопожарных, противообледенительных и топливных систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем управления и гидравлических систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем внутреннего и внешнего освещения.
Распределительные сети, элементы токовой защиты и управление энергосистемами летательных аппаратов.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 3
БК 5
БК 3
БК 5
ПК 2
СД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды радиотехнических цепей и сигналов;
- состав и принцип работы радиопередающих и радиоприемных устройств;
- принципы действия аннтенно-фидерных устройств СВЧ;
уметь:
- анализировать работу радиоаппаратуры связи, самолетовождения, активного ответа и опознания;
- определять неисправности в системе РТС ВС.
Радиооборудование и его летная эксплуатация
Принцип построения, функционирования и техническая эксплуатация радиооборудования воздушных судов различных типов.
Состав РТС ВС: радиоаппаратура связи, самолетовождения, активного ответа и опознания.
Аппаратура предупреждения о столкновениях.
Основы построения и функциональное описание радиотехнических систем связи, навигации и наблюдения для организации воздушного движения.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 6
СД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физические принципы работы, принципы работы, конструктивные и эксплуатационные характеристики авиационных приборов и комплексов, систем навигации и управления воздушного судна;
- назначение, комплект, размещение, принципы взаимодействия приборов и систем, их функционирование, эксплуатационные характеристики,
- правила пользования приборным оборудованием ВС;
- основные принципы и методы технической эксплуатации, настройки и регулировки;
- основные направления и перспективы развития авиационных приборов и комплексов.
уметь:
- анализировать работу приборов и комплексов с точки зрения возникновения погрешностей их показаний;
- анализировать отказы и неисправности приборного оборудования в полете;
- владеть рациональными приемами поиска и использования справочной и научно-технической информации.
Приборное оборудование и его летная эксплуатация
Авиационные приборы, системы навигации и управления воздушного судна, средства определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна; их влияние на повышение эффективности, безопасности и экономичности полетов.
Классификация, условия эксплуатации, конструктивные особенности и эксплуатационные требования к авиационному оборудованию.
Правила пользования приборным оборудованием ВС: основные принципы и методы технической эксплуатации, настройки и регулировки.
Приборы контроля силовой установки и самолетных систем, средства регистрации полетной и речевой информации, противопожарное и кислородное оборудование.
Расходомеры, системы программного управления расходом и запасом топлива.
Приборы для измерения вибрации, особенности технической эксплуатации.
Автомат углов атаки и перегрузки, система опасного сближения с землей: назначение, принцип построения, работа, функциональные схемы, особенности электрических схем, погрешности и методы их устранения.
Размещение авиационных приборов и комплексов.
БК 3
ПК 2
БК 5
БК 2
БК 3
ПК 2
БК 2
БК 6

АП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу аппараттарының шығару типі электр жабдығының міндеті, құрылғысы, жұмыс принципін;
- оның техникалық пайдалану ережесін;
істеуі керек:
- ұшуға электржабдығын дұрыс дайындауға;
- штаттағы және штаттан тыс жағдайларды дұрыс пайдалануға дағдылану керек.
Электр жабдығы және оны ұшуда пайдалану:
Ұшақтың электржабдығы, тұрақты және ауыспалы ток жүйелері. ӘК басқару органдарының электр жетегі. Күштік қондырғыны бақылаудың аспаптық жабдығы, жоғарғы оттекті жүйелерінің жұмыстары. Ұшу аппараттарының шығару типінің электр жабдықтары туралы жалпы деректер.
Тұрақты ток көздері және ауыспалы бір фазалы ток көздері, ауыспалы үш фазалы ток көздері.
ӘК ҰА өртке қарсы мұздануға қарсы және жанармай жүйелерінің электр жабдықтары.
ӘК ҰА басқару жүйелері мен гидравликалық жүйелердің электр жабдығы.
Ішкі және сыртқы жарық түсіру жүйелерінің электр жабдығы.
Бөліп таратқыш желілер, ток қорғау және ҰА
энергия жүйелерімен басқарудың элементтері.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2
АП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радиотехникалық тізбектер мен белгілердің түрлерін;
- радиотаратушы және радиоқабылдағыш құрылғылардың құрамы мен жұмыс принципі;
- ЖЖТ антенналы-фидерлік құрылғылардың қызмет принципін;
істеуі керек:
- байланыс радиоаппаратурасының, ұшақ жүргізу, белсенді жауап пен тануды талдау;
- ӘК РТЖ жүйесіндегі ақауларды анықтау.
Радиожабдықтар және оны ұшуда пайдалану:
Құру принципі.
Әуе кемесінің әртүрлі типтерінде радиожабдықтарды техникалық пайдалану.
ӘК РТЖ құрамы: радиоаппаратура байланыстары, ұшақ жүргізуде нақты жауап.
Қақтығыс туралы ескерту аппаратурасы.
Жұмысы (жұмыс принципі) және ұшуда пайдалану.
Байланыстың радиотехникалық жүйесін құру негіздері және функциональды сипаттамасы.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 6
АП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық аспаптар мен кешендерінің, әуе кемесінің басқару және навигация жүйелері жұмыстарының физикалық принципін, жұмыс принципін, құрылымдық және пайдалану сипаттамаларын;
- аспаптар мен жүйелердің міндетін, кешенін, орналасуын өзара әрекеттесу принциптерін, олардың қызметін, пайдалану сипаттамаларын;
- ӘК аспаптық жабдықтарын дұрыс пайдалануын;
- техникалық пайдалану әдістері, реттелуін;
- авиациялық аспаптар мен кешендердің даму болашағын, негізгі бағытын;
істеуі керек:
- авиациялық аспаптар мен кешендердің жұмысын талдау жасау;
-ұшуда аспаптық жабдықтардың ақаулары мен істен шығуларын талдау
- анықтамалық және ғылыми-техникалық ақпараттарды іздеу мен қолданудың ұтымды әдістерін білу.
Аспаптық жабдықтар және оны ұшуда пайдалану:
Авиациялық аспаптар, навигация жүйесі, әуе кемесін басқарудың жоғары жылдамдықты параметрлерін анықтау құралы, әуе кемесінің кеңістік жағдайы мен координаты; олардың ұшу тиімділігін, қауіпсіздігі мен экономикасын жоғарлатуға әсері.
Жіктелуі, пайдалану жағдайы, авиациялық жабдықтарға пайдалану шарттары мен пайдалану талаптары.
ӘК аспаптық жабдықтарын дұрыс пайдалану: негізгі принциптері мен техникалық пайдалану әдістері, реттелуі.
Ұшақ жүйесі және күштік қондырғыны бақылау аспаптары, ұшу және сөйлеу ақпараттарын тіркеу құралы.
Өртке қарсы және оттекті жабдықтар. Шығын өлшегіштер, шығын және жанармай қорын басқару жүйелері.
Дірілді өлшеуге арналған аспаптар, техникалық пайдаланудың ерекшеліктері. Жерге қауіпті жақындау жүйесі, атқылау бұрышы мен артық тиеу автоматтары,: міндеті, жасалу принципі, жұмысы, функциональды сұлбасы, электр сұлбаларының ерекшеліктері, оларды жөндеу қателігі мен әдістері.
Авиациялық аспаптар мен кешендерді орналастыру.
Әуе кемесін аспаптық жабдықты техникалық пайдаланудың ережесі.
Ұшу қауіпсіздігі мен ұшудың экономикалық тиімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз етудегі әуе кемесін аспаптық жабдықтың жұмысқа ықпалы.
БҚ 3
КҚ 2
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2
БҚ 6

СД 4.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- об особенностях научно-технического прогресса в гражданской авиации;
- об эксплуатационных характеристиках и конструктивных особенностях современных воздушных судов;
- летно-технические характеристики современных и перспективных ЛА;
- конструкцию и принцип работы агрегатов планера и функциональных систем ЛА;
- принцип работы и размещение агрегатов функциональных систем на ВС, их летную экслуатацию;
- иметь понятие об основных направлениях развития АТ.
уметь:
- эксплуатировать ВС в соответствии с руководством по летной эксплуатации;
- обнаруживать нарушения работоспособности конструкций, производить поиск отказов;
- на основе знания принципов работы производить проверку и определение работоспособности агрегатов, узлов и систем АТ с целью обеспечения безопасности, регулярности полетов и экономической эффективности;
- работать с технической литературой и материалами, размещенными в Интернете.
- давать описание и общие данные выбранного типа самолета;
- характеризовать конструкцию, работу и особенности летной эксплуатации выбранного типа самолета.
Конструкция и летная эксплуатация летательных аппаратов
Процессы эксплуатации ЛА.
Контроль технического состояния ЛА.
Конструкция и прочность элементов конструкции планера, взлетно-посадочных устройств, систем управления самолетом.
Гидравлические и газовые энергетические системы.
Конструктивные схемы самолетов.
Фюзеляж самолета.
Крыло. Назначение и основные требования. Нагрузки, действующие на крыло. Внешние формы и параметры крыла, конструкция основных элементов и механизация крыла.
Назначение и основные требования к оперению. Конструкция и работа управляемого стабилизатора.
Шасси самолета.
Система уборки и выпуска шасси. Система разворота колес передней опоры.
Система управления самолетом. Назначение и основные требования. Работа системы управления.
Силовая установка.
Принципиальные схемы и агрегаты гидросистем. Система питания топливом двигателей и ВСУ: система перекачки топлива в расходный бак, система заправки топливом.
Система кондиционирования воздуха (СКВ).
Система автоматического регулирования давления (САРД) и кондиционирования воздуха. Противообледенительная система самолета. Работа воздушно-тепловой и электрической системы.
Противопожарная система самолета: пассивная противопожарная система и система пожаротушения.
Конструкция вертолета.
Фюзеляж, шасси и хвостовая балка. Несущий винт, его работа и конструкция. Хвостовой винт и трансмиссия.
Особенности летной эксплуатации вертолетов.
БК 6
ПК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
БК 3
БК 5
БК 2
БК 3
ПК 1

АП 4.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- азаматтық авиацияда ғылыми-техникалық үрдістердің ерекшеліктері туралы;
- жаңа заманға сай әуе кемелерінің құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану сипаттамалары туралы;
- жаңа заманға сай және болашағы бар ҰА ұшу-техникалық сипаттамаларын;
- ҰА функционалды жүйесі және планер агрегат жұмысының принципі мен құрылымын;
- ӘК жұмыс принципі мен агрегаттарды араластырудың функционалдық жүйесі және оларды ұшуда пайдалану;
- АТ негізгі даму бағыты туралы түсінігі болуы;
істеуі керек:
- ұшуды пайдалану жөніндегі басшылыққа сәйкес ӘК пайдалануды;
- құрылымның жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуын анықтау, ақауларға іздеу жүргізуді;
- экономикалық тиімділікті және ұшу тұрақтылығын, қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында АТ аппараттарының, түйіндері мен жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін анықтау және тексеруді;
- интернеттегі техникалық әдебиеттер және материалдармен жұмыс істеуді;
- таңдалған ұшақ типіне жалпы сипаттама және мәліметтер беруді;
- ұшуда пайдаланылатын таңдалған ұшақ типінің жұмысы мен ерекшеліктері және құрылымын сипаттауға.
Ұшу аппараттарының құрылымы және оны ұшуда пайдалану:
ҰА пайдалану процестері. ҰА техникалық күйін бақылау.
Планер құрылымының, ұшып-қону құрылымының, ұшақты басқару жүйесінің құрылымдар мен беріктігі.
Гидравликалық және газды энергетикалық жүйелер.
Ұшақтардың құрылым сұлбалары.
Ұшақ фюзеляжы.
Қанат. Міндеті мен негізгі талаптары. Қанатқа әсер ететін жүктемелер. Қанаттың сыртқы түрлері мен өлшемдері, қанаттың негізгі элементтерінің құрылымы және қанатты механикаландыру.
Тіректің міндеті мен негізгі талаптары. Басқаратын тұрақтандырғыштың құрылымы мен жұмысы.
Ұшақтың шассиі.
Шассиді жинау және шығару жүйесі.
Ұшақты басқару жүйесі.
Міндеті мен негізгі талаптары.
Басқару жүйесінің жұмысы.
Күштік қондырғы.
Гидрожүйелердің принциптік сұлбалары мен агрегаттары. Қозғалтқыштар мен ӘКБ жанармаймен қамтамасыз ету жүйесі: жанармайды жұмсау багына айдау жүйесі, май құю жүйесі.
Ауаны салқындату жүйесі (АСЖ).
Қысымды автоматты реттеу жүйесі (ААРЖ) және ауаны салқындату. Ұшақтың мұздануға қарсы жүйесі.
Әуе-жылу және электр жүйесінің жұмысы.
Ұшақтың өртке қарсы жүйесі: пассивті өртке қарсы жүйесі және өрт сөндіру жүйесі.
Тікұшақтың құрылымы.
Фюзеляж, шасси және соңғы аралығы.
Бұрама, оның жұмысы және құрылымы, трансмиссиясы.
Тікұшақтарды ұшуда пайдалану ерекшеліктері.
БҚ 6
КҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1

СД 4.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию основных устройств, агрегатов и узлов авиационных двигателей;
- порядок эксплуатации авиационных двигателей;
- основные летно-технические данные двигателя выпускного типа ВС;
- правила эксплуатации авиадвигателей;
- перспективы развития авиационных двигателей;
уметь:
- эксплуатировать двигатель в соответствии с установленными требованиями;
Конструкция и летная эксплуатация авиационных двигателей
Рабочий процесс и характеристики авиационных газотурбинных двигателей.
Внешняя, винтовая, высотная характеристики двигателя.
Режимы работы двигателя.
Цилиндропоршневая группа: назначение, работа.
Механизм газораспределения, нагнетатель: назначение, конструкция, принцип работы.
Маслосистема: приборы контроля, ограничения, назначение, работа, тех.данные. Топливная система: приборы контроля, тех. данные.
Регулятор постоянных оборотов: назначение, конструкция.
Воздушный винт: назначение, технические данные, управление, ограничения.
Подготовка к запуску двигателя (кабина экипажа). Запуск двигателя, прогрев, параметры двигателя на МГ. Номинальный режим; Взлетный режим. Порядок останова двигателя. Эксплуатация двигателя в осеннее-зимний период. Эксплуатация двигателя в весенне-летнюю навигацию.
Управление створками м\ радиатора. Управление створками капота.
БК 3
ПК 2
ПК 4
ПК 1
ПК 2
СД 4.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- проблемы спасания пассажиров и экипажей ВС в реальных авиапроисшествиях по результатам анализа АП;
- типовые аварийные ситуации и основной порядок действий в типовых аварийных ситуациях;
- принципы подавления паники, закономерности поведения пассажиров при возникновении аварийной ситуации;
- организацию поиска и спасания пассажиров и экипажей ВС при полетах по внутренним и международным воздушным линиям; - конструкцию бортового аварийно-спасательного оборудования (БАСО);
- размещение аварийно-спасательного оборудования.
уметь:
- открывать аварийные и основные выходы, используемые при эвакуации;
- применять бортовое аварийно-спасательное оборудование;
- организовать обеспечение выживания в условиях автономного существования после авиапроисшествий;
- принимать правильные решения при быстром развитии аварийных ситуаций.
иметь:
- твердые навыки применения бортового аварийно-спасательного оборудования;
- навыки взаимодействия между членами экипажа в аварийных ситуациях.
Аварийно-спасательная подготовка
Причины авиационных происшествий. Анализ спасания пассажиров и членов экипажей воздушных судов в авиационных происшествиях.
Типовые ситуации на борту ВС и факторы угрозы для пассажиров и членов экипажей.
Особенности полета в условиях турбулентной атмосферы и неблагоприятных метеоусловиях.
Рекомендации по выживанию при пожаре.
Организация и проведение поисково-спасательных работ и аварийно-спасательных работ.
Бортовое аварийно-спасательное оборудование воздушного судна. БАСО. Правила применения. Возможные отказы и действия при отказах. Конструкция, состав, размещение, основные эксплуатационные характеристики и конструктивные особенности БАСО ВС разных типов. Возможные отказы и действия при отказах.
Действия экипажа и бортпроводников в аварийных ситуациях: перед посадкой на сушу, перед посадкой на воду, при аварии на земле. Аварийное расписание.
Действия бортпроводников и членов экипажей ВС при возникновении пожара на борту ВС, при разгерметизации и аварийном падении давления.
Выживание в условиях автономного существования: действия при автономном существовании в условиях пустыни, на водной поверхности, в арктических условиях, в тайге, джунглях. Факторы, влияющие на выживание. Средства сигнализации.
БК 3
БК 5
ПК 2
БК 2
БК 7
БК 6
БК 6
ПК 5
БК 2
СК 4

АП 4.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық қозғалтқыштардың түйіні мен агрегаттары, негізгі құрылғыларының құрылымын;
- авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану тәртібін;
- ӘК шығу типіндегі қозғалтқыштың негізгі ұшу-техникалық мәліметтерді;
- әуеқозғалтқыштарды дұрыс пайдалануды;
- авиациялық қозғалтқыштардың даму жетістігін;
істеуі керек:
- белгіленген талаптарға сай қозғалтқышты пайдалануды.
- әуе кемесі шығу типінің авиациялық қозғалтқыштарын пайдалану ережесі және құрылымы, техникалық деректерді;
- ұшуға қозғалтқыштың дайындығын тексеруді дұрыс жүргізуге;
- қозғалтқыш жүйелерін дұрыс пайдалануға дағдылану керек.
Авиациялық қозғалтқыштардың құрылымы және оны ұшуда пайдалану:
Авиациялық газтурбиналық қозғалтқыштардың жұмыс істеу процессі мен сипаттамалары.
Қозғалтқыштың сыртқы, бұрамалы және жоғарғы сипаттамалары.
Қозғалтқыштың жұмыс режимі.
Цилиндр- піспекті (поршень) тобы:міндеті, жұмысы.
Газ тарату, айдағыш механизмдері: міндеті, құрылымы, жұмыс принципі.
Май жүйелері: техникалық мәліметтері, жұмысы, міндеті. Жанармай жүйесі: техникалық мәліметтері, бақылау аспабы.
Тұрақты айналымның реттегіші: міндеті, техникалық мәліметтері, басқарылуы, шектеулері.
Қозғалтқышты қосуға дайындық (кабина экипаж). Қозғалтқышты қосу, қыздыру, МГ-да қозғалтқыштар параметрі. Номиналді режим. Ұшу режимі. Қозғалтқышты тоқтау тәртібі.
Күз-қыс мезгілдерінде қозғалтқышты пайдалану. Көктем-жаз мезгілдерінде қозғалтқышты пайдалану
Радиатордың м/ жармасымен басқару. Қақпақ жармасымен басқару.
БҚ 3
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 1
КҚ 2
АП 4.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АО талдау нәтижесі бойынша авиациялық нақты оқиғаларда жолаушылар мен ӘК экипаждарын құтқару мәселелері;
- типтік авиациялық жағдайлардағы типтік апаттық жағдайлар және әрекеттерінің негізгі тәртібін;
- апаттық жағдайлар шыққан кезде жолаушылардың заңдылық мінездерін, дүрбелеңдерін басу принциптерін;
- ішкі және халықаралық әуе жолдары арқылы ұшу кезінде жолаушылар мен ӘК экипаждарын іздеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыруын;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарының құрылысын (БАҚЖ);
- апатты-құтқару жабдықтарын орналастыруын;
дағдылануы:
- құтқару кезінде пайдаланылатын апаттық және негізгі шығатын есіктерді ашуға;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарын қолдануға;
- авиациялық оқиғадан кейін дербес өмір жағдайларына қамтамасыз етуін ұйымдастыруға;
- апаттық жағдайлардың тез дамуы кезінде дұрыс шешім қабылдауға;
игеруі керек:
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарды қолдануға берік дағдысы;
- апаттық жағдайларда экипаж мүшелері арасындағы қарым-қатынас.
Апаттық-құтқару дайындығы:
Авиациялық оқиғалардың себептері. Авиациялық оқиғаларда ӘК экипаждар мүшелері мен жолаушыларды құтқаруды талдау. ӘК бортындағы типтік жағдайлар және экипаж мүшелері мен жолаушылар үшін қауіпті факторлар. Турбуленттік атмосфера жағдайында және қолайсыз метеожағдайлардағы
ұшу ерекшеліктері.
Өрт кезінде тірі қалу бойынша нұсқаулықтар.
Іздеу-құтқару жұмыстары мен апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Әуе кемесінің борттық апаттық-құтқару жабдықтары (БАҚЖ). Қолдану ережелері.
Істен шығу кезіндегі әрекеттер мен мүмкін болатын ақаулар.
Әртүрлі типтегі әуе кемелерінің БАҚЖ құрылымдық ерекшеліктері, құрылымы, құрамы, орналасуы, негізгі пайдалану сипаттамалары.
Мүмкін болатын ақаулар мен ақаулар кезіндегі әрекеттер.
Апаттық жағдайда экипаждар мен әуесеріктің іс-әрекеттері: құрғақ жерге қону алдындағы, суға қону алдындағы, жерде апат болған кезде. Апат кестесі. ӘК бортында өрт шыққан кездегі экипаждар мен әуесеріктің іс-әрекеттері:
Автономиялы тіршілік жағдайында тірі қалу: шөл далада, су бетінде в артикалық жағдайларда, тайгада автономиялы тіршілік іс-әрекеттер. Тірі қалуға әсер ететін факторлар. Белгі беру құралдары.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2
КҚ 2
БҚ 7
БҚ 6
БҚ 6
КҚ 5
БҚ 2
АҚ 4

СД 4.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы теории связи, радионавигации и радиолокации;
- принципы построения и характеристику работы радиотехнических систем связи, радионавигации и радиолокации;
- принципы работы систем отображения информации и организацию радиотехнического обеспечения полетов;
- основные принципы автоматизации процессов ОВД;
- принципы функционирования современных АС ОВД;
уметь:
- пользоваться полученными знаниями в процессе практической работы;
- объяснять принципы автоматизации процессов ОВД;
- обосновать необходимость и преимущества внедрения АС ОВД;
- разбираться в функционировании современных АС ОВД.
Радиотехнические системы и автоматизированные системы обслуживания воздушного движения
Общие сведения о РТС и АС ОВД. Элементы теории связи, организация авиационной связи, средства подвижной (воздушной) связи, средства наземной связи, спутниковый системы связи.
Физические основы радионавигации. Приводные радиостанции, пеленгационные, угломерно-дальномерные и инструментальные системы посадки. Первичные и вторичные радиолокационные станции. Системы отображения информации.
Основы автоматизации организации воздушного движения.
Назначение, основные задачи системы ОВД. Необходимость
автоматизации процессов ОВД. Основные требования ICAO к автоматизации процессов ОВД.
Автоматизация ОВД в Республике Казахстан.
Автоматизация процессов организации непосредственного ОВД и планирования воздушного движения.
Влияние процессов автоматизации ОВД на рост интенсивности воздушного движения.
Автоматизация ОВД на основе спутниковых систем.
БК 3
БК 5
ПК 1
БК 6
БК 3
БК 5
БК 4
СД 4.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о воздушном судне выпускного типа,
- эксплуатационные ограничения,
- этапы подготовки и выполнения полета;
- правила летной эксплуатации систем самолета
- порядок и условия летной эксплуатации в особых случаях полета;
уметь:
- эксплуатировать воздушное судно выпускного типа в соответствии с требованиями руководства по летной эксплуатации.
Летная эксплуатация
Общие сведения о воздушных судах, эксплуатационные характеристики и ограничения.
Подготовка и выполнение полета. Летные характеристики. Эксплуатация систем самолета. Особые случаи полета.
БК 3
ПК 4
ПК 1
СД 4.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия и определения безопасности полетов;
- организационные основы обеспечения безопасности полетов;
- технические средства обеспечения безопасности полетов;
- основные мероприятия по предотвращению авиационных происшествий;
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- нормативные документы по безопасности полетов;
- требования основных нормативных документов, обеспечивающих безопасность полетов, -основные причины авиационных проишествий;
уметь:
иметь навыки работы с документами по обеспечению безопасности полетов,
- овладеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроишествий;
- пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов действующих в ГА в области безопасности полетов.
Основные факторы, обеспечивающие БП.
Экипаж воздушного судна и безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения (ОВД) и безопасность полетов.
Техническое обслуживание и безопасность полетов.
Внешняя среда, система обеспечения, социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния БП с гражданскими ВС РК за 3 последних года и за текущий период. Количественные показатели надежности и уровня БП с гражданскими ВС.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
СК 2
СК 3
СК 4
БК 2
ПК 2

АП 4.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- байланыс теориясы, радионавигация мен радиолокацияның радиотехникалық жүйелерінің құрылым принципі мен жұмыс сипаттамасын,
- ақпаратты бейнелеу жүйесінің жұмыс принципін және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды;
- ӘҚҰ процестерінавтоматтандырудың негізгі принциптерін;
- ӘҚҰ қазіргі заманғы АЖ қызмет ету принципін;
істеуі керек:
- алған білімдерін практикалық жұмыс барысында пайдалану;
- ӘҚҰ процестерін автоматтандыру принциптерін түсіндіру;
- ӘҚҰ АЖ ендіру қажеттігі мен артықшылығын негіздеу;
- ӘҚҰ қазіргі заманғы АЖ қызметіне талдау жасау.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің радиотехникалық жүйелері мен автоматтандырылған жүйелері:
ӘҚҰ РТЖ және АЖ туралы жалпы мәліметтер.
Байланыс теориясы элементтері, авиациялық байланысты ұйымдастыру, жылжымалы (әуе) байланыс құралдары, жердегі байланыс құралдары, спутниктік байланыс жүйелері.
Радионавигацияның физикалық негіздері. Жетекті радиостанциялар, пеленгациялық бұрыш өлшеуіш, қашықтық өлшеуіш және құралдық қону жүйелері. Алғашқы және екінші радиолакациялық станциялар. Ақпаратты бейнелеу жүйелері.
Әуе қозғалысын ұйымдастыруды автоматтандыру негіздері.
ӘҚҰ мақсаты, жүйенің негізгі міндеттері.
ӘҚҰ процестерін автоматтандырудың қажеттігі. ӘҚҰ процестерін автоматтандыруға ХАА Ұ-ның негізгі талаптары. Қазақстан Республикасындағы ӘҚҰ автоматтандыру.
ӘҚҰ тікелей ұйымдастыру және әуе қозғалысын жоспарлауды ұйымдастыру процестерін автоматтандыру.
ӘҚҰ автоматтандыру процестерінің әуе қозғалысы қарқындылығының өсуіне әсері.
Жер серіктік жүйелердің негізінде ӘҚҰ автоматтандыру.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 4
АП 4.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе кемесі шығу типі туралы жалпы деректерді;
- пайдалануды шектеуді;
- дайындалу кезіндегі және ұшуды орындауды;
- ұшақ жүйесінде ұшуда пайдалану ережесін;
- ұшудың ерекше жағдайында ұшуда пайдаланудың тәртібін және жағдайын;
істеуі керек:
- ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықтың талаптарына сәйкес әуе кемесі шығу типін пайдалануға
Ұшуда пайдалану:
Әуе кемесі туралы жалпы деректер, пайдаланылған сипаттамалар мен шектеулер. Ұшуға дайындық және орындау. Ұшу сипаттамалары. Ұшақ жүйесін пайдалану. Ұшудың негізгі жағдайлары.
БҚ 3
КҚ 4
КҚ 1
АП 4.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі түсініктерін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын, авиациялық оқиғаның негізгі себептерін;
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс дағдысы болуы;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен дағдылану керек.
Ұшу қауіпсіздігі:
Ұшуды орындау және қамтамасыз етуді ұйымдастыру кезіндегі нормативтік құжаттарға қатысты негізгі талаптары. ҰҚ қамтамасыз ететін негізгі факторлар.
Әуе кемесі экипажы және ұшу қауіпсіздігі. Әуе кемесі мен ұшу қауіпсіздігі. Әуе қозғалысын басқару (ӘҚБ) және ұшу қауіпсіздігі. Қамсыздандыру жүйесі және ұшу қауіпсіздігі.
Техникалық күтімдеу және ұшу қауіпсіздігі.
Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі.
Әлеуметтік жағдай және ұшу қауіпсіздігі. Соңғы 3 жыл және осы мерзімдегі ҚР азаматтық ӘК ҰҚ жағдайын талдауды үйрену.
Азаматтық Әк-мен ҰҚ сенімділігі мен деңгейінің сандық көрсеткіштері.
Авиациялық оқиғалардың жағдайы мен себептерін зерттеу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
БҚ 2
КҚ 2

СД 4.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные технические средства воздушной навигации;
- основные правила штурманской подготовки к выполнению полета по маршруту;
- особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки;
- перспективные средства и методы воздушной навигации и обслуживания воздушного движения;
уметь:
- выполнять расчеты, связанные с подготовкой, выполнением полета и обслуживанием воздушного движения;
- рассчитывать навигационные элементы полета ВС по маршруту и при заходе на посадку в штиль и с учетом ветра;
- производить расчеты в уме основных элементов полета и решать задачи на маневрирование ВС в воздухе;
- соблюдать меры безопасности полетов в штурманском отношении при обслуживании воздушного движения.
Воздушная навигация
Штурманский контроль готовности экипажа к полету.
Обеспечение безопасности воздушной навигации.
Навигационный штурманский расчет.
Порядок выполнения полета экипажем ВС.
Зональная навигация. Сущность комплексного использования технических средств воздушной навигации.
Схемы маневров снижения и захода на посадку ВС, применяемых в гражданской авиации в сложных метеорологических условиях, в ночных условиях, на малых высотах, в горной местности и т.п.
Розыгрыш полета.
Особенности воздушной навигации в различных условиях навигационной обстановки.
Заполнение полетной документации, составление штурманского плана.
Особенности обеспечения иностранных экипажей ВС.
ПК 4
БК 2
БК 3
ПК 3
БК 5
ПК 4
ПК 5
ПК 5
СК 4
СД 4.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных документов ИКАО и Республики Казахстан по обеспечению авиационной безопасности;
- состояние авиационной безопасности в мире и в Республике Казахстан;
- структуру служб авиационной безопасности;
- степени допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
- правила поведения на территории ограниченного доступа;
- технические средства досмотра, правила их применения и меры безопасности;
- средства, применяемые при актах незаконного вмешательства;
- меры безопасности при применении спецсредств;
- правила специального досмотра воздушного судна;
- действия инженерно-технического персонала при актах незаконного вмешательства
уметь:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе техника;
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте;
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности, уровень безопасности, неблагоприятные факторы влияющие на безопасность и их оценка, тех средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 2
ПК 6
СК 1
СК 4
БК 2

АП 4.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуе навигациясының қазіргі заманғы техникалық құралдарын;
- бағыт бойынша ұщуды орындауға штурмандық негізгі ережелерін;
- навигациялық жағдайлардағы әртүрлі жағдайларда әуе навигациясының ерекшелітері;
- әуе қозғалысына қызмт ету мен әуе навигациясының болашақтағы тәсілін, әдістерін;
істеуі керек:
- әуе қозғалысына қызмет ету және ұшуды дайындау, орындаумен байланысты есептерді орындау;
- ауа-райының әртүрлі жағдайларында қонуға бет алу кезіндегі және бағыт бойынша ӘК ұшудың навигациялық элементтерін есептеу;
- ӘК ауада маневр жасауда тапсырмаларды шешу және ұшудың негізгі элементтерін есептеу.
- әуе қозғалысына қызмет көрсетуде штурмандық көңіл күйде ұшудың қауіпсіздік шараларын сақтау.
Әуе навигациясы:
Ұшуға экипаж дайындығының штурмандық бақылауы.
Әуе навигациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Навигациялық штурмандық есеп.
ӘК экипажымен ұшуды орындау тәртібі.
Өңірлік навигация. Әуе навигациясының техникалық құрылымын кешендік пайдалану маңызы.
Күрделі метеорологиялық жағдайларда, түнгі жағдайларда, аз биіктікте, таулы жерлерде және т.б жағдайларда, Азаматтық авиацияда қолданылатын қонуға бет алу және төмендеу маневрларының сұлбасы.
Ұшу ұтысы.
Әуе қозғалысын басқарудың автоматты жүйемен сұхбат жүргізу нұсқауын.
Штурмандық жоспар құру, ұшу құжаттамасын толтыру.
ӘК шетел экипаждарын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
КҚ 4
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3
БҚ 5
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 5
АҚ 2
АП 4.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық қауіпсіздік бойынша Қазақстан Республикасы мен ИКАО нормативтік құжаттарының талаптарын;
- дүние жүзінде және ҚР авиациялық қауіпсіздік жағдайын;
- авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- әуежай алаңы мен авиа кәсіпорындарына кіру дәрежесін;
- кіруге шек қойылған алаңға;
- тексерудің техникалық құралдары, олардың қолдану ережелері мен қауіпсіздік шараларын;
- заңсыз қатысу актісі кезіндегі қолданылған құралдарын;
- арнайы құралдарды қолданудағы қауіпсіздік шараларын;
- әуе кемесін арнайы тексеру ережесі;
- заңсыз қатысу актісіндегі инженер-техникалық қызметкердің әрекетін;
істеуі керек:
- техника жұмысына авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдануға;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздік шараларын қолдану.
Авиациялық қауіпсіздік:
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері, қауіпсіздік деңгейі, қауіпсіздікке әсерін тигізетін қолайсыз факторлар және олардың қамтамасыз ету құралдары мен әдістерінің бағасы, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты басқаратын құжаттар.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 2
КҚ 6
СК 1
АҚ
БҚ 2

СД 4.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных документов по перевозке опасных грузов;
- классификацию опасных грузов;
- маркировку и знаки опасности;
- ограничения и освобождения при перевозке опасных грузов;
- требования к подготовке воздушного судна и перевозке опасных грузов;
- порядок погрузки и размещения опасных грузов;
- меры безопасности;
- перевозочную документацию, уведомления командиров воздушных судов;
- аварийный комплект необходимый при перевозке опасных грузов;
- порядок действий членов экипажа, бортпроводников, бортоператоров при инцидентах с опасными грузами на земле и в полете.
уметь:
- производить приемку и контролировать погрузку опасных грузов;
- задавать вопросы пассажирам для выявления опасных грузов, возможно находящихся в их багаже, грузе, ручной клади;
- грамотно действовать в аварийной ситуации при инцидентах с опасными грузами на земле и в полете.
Опасные грузы
Классификация опасных грузов. Дополнительные виды опасности.
Группы упаковывания опасных грузов. Инструкции по упаковыванию. Международные коды и указатели упаковочных комплектов.
Маркировка грузовых мест и знаки опасности.
Обязанности грузоотправителя, аэропорта и эксплуатанта по маркировке. Знаки опасности и правил обработки.
Ограничения при перевозке опасных грузов на воздушных судах.
Опасные грузы, запрещенные к перевозке по воздуху при любых обстоятельствах.
Опасные грузы, запрещенные к перевозке воздушным транспортом при отсутствии освобождения.
Освобождения для опасных грузов эксплуатанта.
Положения, касающиеся опасных грузов, перевозимых пассажирами или членами экипажа.
Перевозочная документация порядок ее оформления и информирование об опасных грузах.
Сертификат. Авиагрузовая накладная. Декларация (заявление) грузоотправителя.
Информация командиру корабля об опасных грузах. Порядок ее заполнения и использования.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 3
БК 3
БК 2
ПК 2
ПК 4
ПК 5
ПК 2
СД 4.15
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные параметры и физические свойства воздуха;
- причины образования полной аэродинамической силы, ее составляющие и факторы влияющие на нее,
- геометрические характеристики крыла,
- основные уравнения скоростной аэродинамики,
- аэродинамические силы, действующие на летательный аппарат, элемент воздушного винта и на весь винт,
- расчет центровки самолета;
- понятие о продольном и поперечном, путевом и боковом равновесии самолета,
- методы исследования и анализа летно-технических характеристик устойчивости и управляемости воздушного судна;
- влияние внешних условий и технического обслуживания на безопасность и экономичность полетов;
уметь:
применять методы исследования и анализа летно-технических характеристик воздушного судна;
- определять влияние внешних условий и технического обслуживания на безопасность и экономичность полетов;
- решать проблемы технической эксплуатации ВС, связанные с изменением летно-технических характеристик воздушного судна в полете;
Практическая аэродинамика
Предмет аэродинамики. Основные законы аэродинамики.
Обтекание профиля крыла потоком воздуха. Аэродинамические силы.
Аэродинамика крыла. Подъемная сила крыла. Продольное сопротивление.
Аэродинамика самолета.
Скоростная аэродинамика.
Основные уравнения скоростной аэродинамики, скорость звука.
Принцип работы винта изменяемого шага (ВИШ) и фиксированного шага (ФИШ). Аэродинамические силы воздушных винтов.
Схема сил, действующих на самолет в горизонтальном полете. Условия выполнения горизонтального полета. Факторы, влияющие на характеристики горизонтального полета.
Схема сил, действующих на самолет при наборе высоты. Условия выполнения набора высоты.
Схема сил при снижении самолета. Условия выполнения снижения. Режимы снижения. Дальность планирования.
Схема сил действующих на самолет на взлете. Факторы, влияющие на взлет самолета.
Параметры и этапы посадки самолета. Факторы, влияющие на посадку самолета.
Схема сил, действующих на самолет на вираже. Условия выполнения виража.
Расчет центровки самолета.
Равновесие самолета.
Устойчивость самолета.
Понятие об управляемости самолета. Факторы, влияющие на управляемость самолета.
Основы аэродинамики вертолета.
Режимы полета вертолета. Авторотация.
БК 3
ПК 1
БК 5
ПК 1
ПК 1
ПК 2
БК 5
БК 3
БК 5
ПК 1
ПК 2
БК 4

АП 4.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша нормативтік құжаттардың талаптарын;
- қауіпті жүктердің жіктелуі;
- қауіптіліктің таңбасы мен белгісін;
- қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі шектеулер мен босатуын;
- әуе кемесін дайындау және қауіпті жүктерді тасымалдау талаптарын;
- тиеу реті мен қауіпті жүктерді орналастыруын;
- әуе кемесі командирінің ескертпесін, тасымалдау құжаттамасын;
- қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі қажетті апаттық жиынтығын;
- жүктер, қол жүгі және қауіпті жүктердің қандай болуын;
- жерде және ұшуда қолданылатын жүктермен қақтығыстар кезінде экипаж мүшелері, әуесеріктер, операторлар әрекеттерінің тәртібін;
істеуі керек:
- қауіпті жүктерді қабылдау және бақылау жүргізуге;
- жолаушыларға олардың жүктеріндегі, қол жүктеріндегі қауіпті жүктердің болу мүмкіндігіне байланысты қауіпті жүктер айқындау үшін сұрақтар қоюға;
- жерде және ұшуда қауіпті жүктермен қақтығыс кезінде апаттық жағдайда дұрыс әрекет жасауға.
Қауіпті жүктер:
Қауіпті жүктерді жіктеу. Қауіптіліктің қосымша түрлері.
Қауіпті жүктердің қапталуы (оралуы). Қапталу (оралу) топтары. Қапталудың жалпы талаптары. Қапталу бойынша нұсқау.
Қапталған жиынтықтың халықаралық коды және көрсеткіштері.
Жүк орындарын таңбалау және қауіптілік белгілері. Жүк жіберушінің, әуежайдың және таңбалау жөніндегі пайдаланушының міндеттері.
Әуе кемесіне қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі шектеулер.
Кез-келген жағдайдағы әуеде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті жүктер. Жолаушылар мен экипаж мүшелері тасымалдайтын қауіпті жүктерге қатысты Ереже.
Тасымалдау құжаттамасы және қауіпті жүктер туралы ақпарат беру.
Тасымалдау құжаттамасы және оны рәсімдеу тәртібі. Сертификат.Жүк жіберушінің декларациясы (өтініші). Қауіпті жүктер туралы әуе кемесі командиріне ақпарат беру. Оны толтыру және қолдану тәртібі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 3
БҚ 3
БҚ 2
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 2
АП 4.15
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ауаның негізгі өлшемдері мен физикалық қасиеттерін;
- толық аэродинамикалық күш жасау себебін, оның құрамдас бөліктері мен оған әсер етуші факторларды;
- қанаттың геометриялық сипаттамаларын; -Жылдамдықты аэродинамиканың негізгі теңдеулерін;
- ұшу аппараттарына әсер етуші аэродинамикалық күштері, әуе бұралмасы элементін;
- ұшақты кіндіктеуді есептуді,
- ұшақтың көлденең және тік жолай және бүйірлік теңдігі туралы ұғымды;
- әуе кемесінің тұрақтылығы мен басқарушылығының ұшу-техникалық сипаттамаларын зерттеу және талдау әдістерін;
- ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігіне сыртқы жағдайлар мен техникалық күтімдеудің әсерін;
істеуі керек:
- әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларын зерттеу әдістері мен талдауды қолдану;
- ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігіне сыртқы жағдайлар мен техникалық күтімдеудің әсерін анықтау;
- ұшу кезінде әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларының өзгеруімен байланысты ӘК техникалық пайдалану мәселелерін шешу.
Практикалық аэродинамика:
Аэродинамика пәні.
Аэродинамиканың негізгі заңдары.
Аэродинамикалық күштер.
Қанаттың аэродинамикасы.
Қанаттың көтеру күші.
Көлденең қарсылық.
Ұшақтың аэродинамикасы.
Жылдамдық аэродинамикасы.
Жылдамдық аэродинамикасының негізгі теңдеулері, дыбыс жылдамдығы.
Өзгермелі қадам бұрамасы (ӨҚБ) және белгіленген қадам жұмыс принципі.
Әуе бұрамасының аэродинамикасының күштері.
Көлденең ұшу кезінде ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы. Көлденең ұшуды орындау шарттары.
Көлденең ұшу сипаттамасына әсер ететін факторлар.
Биіктік оларда ұшаққа әсер ететін күш схемасы.
Биіктік алуды орындау шарттары.
Ұшақ төмендегендегі күш схемасы.
Төмендеуді орындау шарттары.
Төмендеу режимі.
Жоспарлау қашықтығы.
Ұшу кезінде ұшаққа әсер етуші күш схемасы. Ұшақтың ұшуына әсер ететін факторлар.
Ұшақты қондыру өлшемдері мен кезеңдері.
Ұшақтың қонуына әсер ететін факторлар.
Вираж кезінде ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы. Сатымды орындау шарттары.
Ұшақты кіндіктеуді есептеу.
Ұшақтың тұрақтылығы.
Ұшақтың тепе-теңдігі. Ұшақтың басқарушылығы туралы түсінік.
Ұшақтың басқарылуына әсер ететін факторлар.
Тікұшақтың аэродинамикасы негіздері.
Тікұшақтың ұшу режимдері. Авторотация.
БҚ 3
КҚ 1
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
БҚ 4

СД 4.16
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные положения по организации летной работы в подразделениях ГА;
- методику процесса обучения летного состава при вводе их в строй;
- методику анализа состояния организации летной работы;
- методику изучения основных руководящих документов, регламентирующих летную и методическую работу в подразделениях ГА;
уметь:
- оформлять необходимую летную документацию.
Организация летной работы
Профессиональная подготовка летного состава.
Переподготовка на другой тип ВС. Повышение квалификации. Подготовка летного состава к самостоятельной работе. Поддержание уровня профессиональной подготовленности. Продление срока действия свидетельства.
Порядок формирования экипажей ВС. Порядок замены членов экипажа и допуска их к полетам. Порядок включения проверяющего в состав экипажа.
Проверка на допуск летного состава к полетам. Провозка на аэродромы, по трассам МВЛ. Допуск после перерыва в летной работе.
Оформление летной и технической документации. Полеты с проверяющими в составе экипажа.
Организация и содержание разборов полетов. Учет и контроль за качеством проведения разборов. Разбор в экипаже.
Контроль и анализ качества выполнения полетов по данным средств сбора полетной информации.
Порядок разработки нормативных документов и их внедрение. Контроль состояния летно- методической работы. Организация и выполнение методических полетов. Учебно-методическая база.
Программа подготовки летного состава в транспортной авиации ГА. Ведение летно-штабной документации.
БК 6
БК 2
ПК 4
ПК 5
ПК 4
ПК 3
ПК 4
СК 4
СК 5
СД 4.17
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы аэродинамики;
- принципы конструкции планера самолета функциональных систем и размещения оборудования;
- принципы конструкции хим. аппарата и его систем.
уметь:
- грамотно анализировать эффективность использования авиатехники и трудозатрат в эксплуатации при производстве авиационно-химических работ.
Организация и выполнение авиационно-химических работ
Этапы развития авиатехники. История развития авиахимических работ.
Аэродинамика и конструкция летательных хим. аппаратов и оборудование АХР. Конструктивные элементы летательных аппаратов и силовых установок.
Общие положения выполнения авиационно-химических работ.
Выбор и оборудование аэродромов.
Подготовка и допуск летного и технического состава к производству АХР.
Перелет к месту, подготовка и выполнение АХР.
Правила выполнения полетов на АХР.
Организация авиационной электросвязи при проведении АХР.
Медицинское обеспечение полетов на АХР.
Организация и обеспечение полетов.
Учет и сдача выполненных работ.
Авиационная химическая аппаратура.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 5
ПК 1
ПК 2
ПК 6
ПК 5
БК 5
БК 3
ПК 2

АП 4.16
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АА бөлімшелеріндегі ұшу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша негізгі ережені;
- қатарға енгізу кезінде ұшу құрамының оқу үрдісінің әдісін;
- ұшу жұмысының ұйымдастыру жағдайын талдау әдісін;
- АА бөлімшелерінің тәртіпке салатын ұшу және әдістемелік жұмыстарын негізін басқаратын құжаттардың оқу әдісін;
істеуі керек:
- қажетті ұшу құжатын рәсімдеуді.
Ұшу жұмыстарын ұйымдастыру:
Ұшу құрамын кәсіби дайындау.
ӘК басқа типіне қайта дайындау.
Біліктілікті көтеру.
Өздік жұмысқа ұшу құрамын дайындау. Куәліктің жарамды мерзімін ұзарту.
ӘК экипажын қалыптастыру.
Ұшқыштар құрамын ұшуға жіберу. Экипаж мүшелерін ауыстырутәртібі және оларды ұшуға жіберу. Экипаждың құрамында тексеруші бар кезіндегі ұшулар.
Демалыстан кейін ұшуға жіберу.
Ұшу және техникалық құжаттамаларды рәсімдеу.
Ұшуды талдау. Экипажда ұшу жұмыстарын ұйымдастыру. Талдауды жүргізудің сапасына есеп және бақылау. Экипажды талдау.
Ұшу ақпараттар жиынтығының осы құралдары бойынша ұшуды сапалы орындауды бақылау және талдау.
Нормативті құжатты дайындаудың тәртібі және оны енгізу.
Әдістемелік ұшуларды ұйымдастыру және орындау. Оқу–әдістемелік база.
АА авиация көлігіндегі ұшу құрамын дайындау бағдарламасы. Ұшу құжаттамаларын жүргізу.
БҚ 6
БҚ 2
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 4
КҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АП 4.17
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білу
керек:
- аэродинамика негіздерін;
- ұшақ планер құрылымының принциптерін, қызмет ету жүйелері мен жабдықтарының орналасуын;
- химиялық аппараттар құрылымы мен оның жүйесінің принциптерін;
істеуі керек:
- авиациялық-химиялық жұмыс өндірісі кезінде авиатехника мен еңбек шығынын қолдану тиімділігін дұрыс талдауды.
Авиациялық–химиялық жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Авиатехниканың даму кезеңдері. Авиахимиялық жұмыстардың даму тарихы. АХЖ ұшу химаппараттары мен құрал-жабдықтарыдың құрылымы және аэродинамикасы. Ұшу аппараттары мен күштік қондырғының құрылымдық элементтері.
Авиациялық–химиялық жұмыстарды орындаудың жалпы ережесі. Әуеайлақты таңдау және әуеайлақ жабдықтары. Авиациялық–химиялық жұмысты орындау үшін әуеайлақта ұшуға дайындық. АХЖ өндірісіне ұшу және техникалық құрамның дайындығы мен рұқсаты. АХЖ орындауға дайындық, АХЖ орнына ұшып өту.
АХЖ–да ұшуды орындау ережесі. АХЖ жүргізу кезінде авиациялық элекр байланысты ұйымдастыру. АХЖ ұшуды медициналық қамтамасыз ету. Ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету. Орындалған жұмыстың есебі және орындалған жұмысты тапсыру. Авиациялық химиялық аппаратура.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 6
КҚ 5
БҚ 5
БҚ 3
КҚ 2

ОПД 3.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные основополагающие научные концепции, понятия и идеи исследования теории движения, устойчивости и управляемости воздушных судов гражданской авиации для обеспечения безопасности и регулярности полетов и высоких экономических показателей авиаперевозок;
- основные параметры и физические свойства воздуха;
- конструктивно-аэродинамические особенности самолета;
- летные характеристики самолета на основных этапах полета;
- факторы, влияющие на центровку, равновесие, устойчивость и управляемость самолета;
- особенности полета в особых условиях полета;
уметь:
- применять в практической работе знания по практической аэродинамике самолета для обеспечения безопасности полета;
- применять методы исследования и анализа летно-технических характеристик воздушного судна для решения практических задач;
- определять посадочные характеристики самолета при различных условиях внешней среды и ВПП.
Основы аэродинамики
Основные законы аэродинамики.
Аэродинамические силы.
Аэродинамика крыла:
геометрические характеристики, геометрическая и аэродинамическая крутая крыла, распределение давления по профилю.
Подъемная сила крыла.
Аэродинамика самолета.
Скоростная аэродинамика:
основные уравнения, скорость звука.
Аэродинамические силы воздушных винтов. КПД винта.
Практическое применение воздушных винтов.
Горизонтальный полет самолета: схема сил, действующих на самолет.
Набор высоты, взлет самолета, вираж: схема сил, действующих на самолет.
Центровка самолета: центр тяжести, расчет центровки самолета.
БК 5
БК 4
БК 6
ОПД 3.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные технологические процессы литья, горячей и холодной обработки металлов давлением, сварки, а также механической обработки заготовок на металлорежущих станках,
- характеристики неметаллических материалов, широко применяемых в авиастроении;
- основные сведения о составе, строении, технологии получения и некоторых физико- механических свойствах пластмасс, резины, герметики, клеев, лакокрасочных и текстильных материалов;
уметь:
- классифицировать и распознавать маркировку железоуглеродистых сплавов, углеродистых конструктивных сталей;
- проектировать формы;
- рассчитывать режим электродуговой сварки;
- проводить контроль сварных швов;
- определять технико-экономические показатели электродуговой сварки;
различать конструкции и геометрии сверл, зенкеров и разверток.
Материаловедение и обработка материалов
Строение твердого тела.
Строение металлических сплавов. Термическая и химико-термическая обработка сплавов.
Пластическая деформация, упрочнение и разрушение металлов.
Эксплуатационные свойства конструкционных материалов и методы их оценки.
Стали и сплавы. Легкие металлы и их сплавы. Медь и ее сплавы.
Неметаллические материалы. Композиционные материалы. Обработка металлов резанием. Литейное производство. Обработка металлов давлением. Сварка и пайка металлов. Обработка металлов абразивным инструментом. Обработка неметаллических и композиционных материалов.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 2
ПК 2

ЖКП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қозғалыс теориясына қатысты қазіргі заманғы негізгі ғылыми концепцияларды, ұғымдар мен идеяларды, ұшу қауіпсіздігі мен тұрақтылығын және әуе тасымалының жоғары экономикалық көрсеткіштерін қамтамасыз ету үшін азаматтық авиацияның әуе кемелерінің тұрақтылығы мен басқаруын;
- ауаның негізгі өлшемдері мен физикалық қасиеттерін;
- ұшақтың құрылымдық-аэродинамикалық ерекшеліктерін;
- ұшудың негізгі кезеңдерінде ұшақтың ұшу сипаттамаларын;
- ұшақты кіндіктеуге, тепе-теңдігіне, тұрақтылығы мен басқаруына әсер ететін факторларды;
- ұшудың ерекше жағдайында ұшу ерекшеліктерін;
- толық аэродинамикалық күштің жасалу себебі, оның құрамы, оған әсер ететін факторлар;
- қанаттың геометриялық сипаттамасы, қанаттың геометриялық және аэродинамикалық қисығы;
- профиль бойынша қысымды реттеу;
- ұшақты кіндіктеу, ұшақты кіндіктеуді есептеу;
істеуі керек:
- практикалық тапсырмаларды шешуде әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларын зерттеу және талдау әдістерін қолдану;
- сыртқы жағдайлар мен ҰҚЖ кезінде ұшақтың қону сипаттамасын анықтау;
- ӘК техникалық күтімдеу мәселелерін шешуді, әуе кемесінің ұшу кезінде ұшу-техникалық сипаттамалық өзгеруімен байланысты.
Аэродинамика негіздері:
Аэродинамиканың негізгі заңдары.
Аэродинамикалық күштер.
Қанат аэродинамикасы.
Қанаттың геометриялық сипаттамасы, қанаттың геометриялық және аэродинамикалық қисығы.
Профиль бойынша қысымды бөлу.
Қанаттың көтеру күші.
Ұшақ аэродинамикасы.
Жылдамдық аэродинамикасы:
негізгі теңдеулері, дыбыс жылдамдығы.
Әуе бұрамасының аэродинамикалық күштері. КПД бұрамасы.
Әуе бұрамасын практикалық қолданылуы.
Ұшақтың көлденең ұшуы: ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы.
Биіктікке көтерілу, ұшақтың ұшуы, вираж: ұшаққа әсер ететін күш сұлбасы. Ұшақты центрлеу: ауырлық орталығы, ұшақты центрлеу есебі.
БҚ 5
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 3.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құюдың негізгі технологиялық процестерін, металды қысыммен ыстық және салқын түрде өңдеуді, пісіруді, сондай-ақ, металл кесетін станоктарда механикалық өңдеуді;
- әуе кемесін жасауда кең қолданылатын металл емес материалдың сипаттамалары;
- пластмассалардың, резина, герметика, желімнің, лакпен бояу, тоқыма материалдың кейбір физика-механикалық қасиеттері, құрамы, құрылысы, алу технологиясы туралы негізгі мәліметтерді;
істеуі керек:
- теміркөмірсутекті құймалар мен шойынның белгілерін білу, жіктеу;
- түрдегі құманың орнын таңдау;
- түрлерді жобалау;
- электрдоғалы құйманы есептеу тәртібі;
- пісіру жібін бақылауды жүргізу;
- электрдоғалы пісірудің техника-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
- зенкердің, бұраманың құрылымы мен геометриясын айыруды.
Материалтану және материалдарды өңдеу:
Қатты дененің құрылымы. Металл қоспаларының құрылысы. Қорытпалардың химиялық-термиялық өңделуі. Пластикалық деформация, металдарды бекіту және бұзу. Құрылымдық материалдың пайдалану қасиеті және оларды бағалау әдістері. Болат және қортпалары. Мыс және оның қорытпалары. Металл емес материалдар. Құранды материалдар. Металлды кесу арқылы өңдеу. Құю өндірісі. Металды қысым арқылы өңдеу. Металды балқыту және дәнекерлеу. Металлдарды электрлік-химиялық өңдеу. Қайрақ аспаппен және құранды материаловдар өңдеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2
КҚ 2

ОПД 3.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы измерений;
- основы теории измерений;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
- понятия: качество, обеспечение качества;
- управление качеством,
- показатели качества, методы их определения и сравнения;
уметь:
- применять государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию.
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем.
Виды, области и методы измерений.
Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений.
Разновидности измерений и средства измерений, нормируемые метрологические характеристики, классы точности и метрологическая надежность.
Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Определение наиболее распространенных шкал (времени, температуры, учета, твердости, уровней громкости, частоты, ионизирующих изучений, светочувствительности, землетрясений, силы ветра, водородного показателя).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия.
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственная стандартизация, принципы, методы.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений.
Контроль и аттестация качества продукции, система управления принципы приемки.
БК 5
БК 6
ПК 1
БК 6
БК 5
БК 2
ОПД 3.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
законы равновесия и движения жидкостей;
- основное уравнение гидростатики;
- закон Архимеда;
- уравнение Бернулли;
- уравнение Вейсбаха;
- формулу Дарси;
- устройства и характеристики насосов различных видов;
- характеристики и режимы гидропередач, гидромуфт;
- классификацию и преимущества гидроприводов по сравнению с механическими и электрическими приводами;
- устройство и принцип действия гидрораспределителей;
уметь:
- измерять давление жидкости и газа;
- определять количественные показатели при различных режимах течения жидкостей;
- рассчитывать силу давления жидкости на стенку (плоскую и криволинейную);
- использовать уравнения и законы гидравлики в практике;
- применять различные виды насосов в профессиональной деятельности;
- проводить расчет гидроприводов.
Гидравлика
Основные свойства жидкостей. Гидростатика. Уравнения неразрывности и уравнение Бернулли.
Расчет простых и сложных трубопроводов.
Истечение из сопел и отверстий.
Гидравлический удар. Гидропривод и гидропередача, основы расчета и конструирования.
Насосы, и гидродвигатели. Вспомогательное оборудование и контрольно-регулирующая аппаратура. Понятие о следящих и само регулируемых системах гидроприводов.
БК 2
БК 5
БК 6
ПК 1

ЖКП 3.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- өлшемдердің мақсатын, міндеттерін, принциптерін,объектілерін, субъектілерін, тәсілін, әдісін, құқықтық негіздерін;
- өлшемдердің теориясы негіздерін;
- халықаралық және аймақтық стандарттың құрылымын;
- ҚР ГОСТ сертификаттау жүйесін;
- сапа, сапаны қамтамасыз ету ұғымын;
- сапаны басқару, оперативтік сипаттағы әдістері мен қызметін;
- сапа көрсеткіштерін, оларды анықтау мен салыстыру әдістерін;
істеуі керек:
- мемлекеттік және мемлекетаралық жүйелерді қолданады;
- ұлттық, аймақтық, халықаралық стандарттарды анықтауды.
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері:
Өлшемдер мен өлшеу жүйелерінің кепілді дәлдігін қамтамасыз ету теориясы мен практика негіздері.
Өлшеу түрлері, аясы және әдістері.Өлшенген көлемдер, сапалы және сандық сипатамалары, өлшем бірліктері.
Өлшеудің әртүрлілігі және өлшеу құралдары, қалыпты метрологиялық сипаттамалары, дәлдік нүктесі мен метрологиялық сенімділігі.
СИ (SJ)- физикалық бірлігінің когеренттік жүйесі. Ең көп тараған шкаланы анықтау (уақыт, температура, есеп, қаттылық, шу деңгейі, жиілік, жарық сезімталдығы, жер сілкіну, жел күші, сутегі көрсеткіштері). Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. (ӨМЖ). Квалиметрия. Заңнамалық метрология және стандарттау, нормативтік-құқықтық регламентация. Мемлекеттік стандарттау принциптері, әдістері. Стандартқа және өлшеу құралдарына мемлекеттік бақылау және ведомоствалық бақылау. Өнім сапасын бақылау және оның аттестациясы, қабылдау принциптерін бақылау жүйесі.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 2
ЖКП 3.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сұйықтың тепе-теңдігі мен қозғалысы заңын, гидростатиканың негізгі теңдігін;
- Архимед заңын;
- Бернулли теңдігін;
- Вейсбах теңдігін;
- Дарси формуласын;
- әртүрлі сорғылардың құрылымы мен сипаттамаларын;
- гидроберу, гидромуфтаның сипаттамасы мен тәртібін;
- механикалық және электрлік жетекті гидроприводты артықшылығы мен түрлерін;
- гидротаратқыштың құрылымы мен қызмет принципін білу керек;
істеуі керек:
- сұйық пен газдың қысымын өлшеу;
- сұйық ағуының түрлі режимдегі сандық көрсеткіштерін анықтау;
- сұйықтың қабырғаға қысым күшін есептеу (жалпақ және қисық сызықты);
- тәжірибеде теңдеу және гидравлика заңын қолдану;
- кәсіби қызметінде сорғыштың түрлерін қолдану;
- гидрожетектің есебін жүргізу.
Гидравлика:
Сұйықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатика. Гидродинамика. Бернулли теңдеуі және тығыздық теңдеуі. Қарапайым және күрделі құбырлар есебі. Қақпақтан және жарықтан өтуі.
Гидравликалық соққы. Гидрожетек және гидротаратқыш, есеп және құрастыру негіздері. Сорғылар мен гидроқозғалтқыштар. Қосалқы жабдықтар мен реттеу-бақылау аппаратурасы.
Гидрожетектің өздігінен реттейтін және қадағалайтын жүйелері туралы түсінік.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1

ОПД 3.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- аксиомы статики,
- о силах в векторной и аналитической форме;
- понятие о моменте сил,
- плоской системе сил, системах параллельных и произвольных сил,
- понятие о центре тяжести;
- понятия кинематики, естественных и векторных параметрах движения точки, скорости и ускорении;
- о поступательном и вращательном движении, сложном движении,
- уравнения движения;
- основные законы динамики,
- о кинетической энергии поступательного и вращательного движения,
- о механике материалов,
- понятия поперечного изгиба, растяжения, сжатия, ПМ вига, кручения;
- об устойчивости сжатых стержней,
- понятие о сложном напряженном состоянии, усталости материалов;
уметь:
- определять степени свободы, связи и реакции связи;
- определять момент сил и векторы сил, центр тяжести;
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- применять уравнения движения для решения практических задач;
- проводить расчеты элементов на прочность, устойчивость и усталость.
Основы теоретической механики
Статика: основные понятия и аксиомы статики, плоская система сил. Пространственная система, центр тяжести.
Кинематика. Параметры движения точки, сложное движение твердого тела.
Динамика: основные понятия и аксиомы динамики. Общие теоремы динамики. Сопротивление материалов: растяжение и сжатие, практические расчеты на срез и смятие. Кручение, изгиб (поперечный). Сложное напряженное состояние. Гипотезы прочности. Расчеты на усталость, устойчивость сжатых стержней.
БК 3
ПК 4
ПК 5
ОПД 3.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- характеристики электрического поля; законы последовательного, параллельного, смешанного соединений конденсаторов;
- электрические цепи постоянного и переменного тока;
- электрические машины переменного тока и постоянного тока;
- принципы передачи и распределение электрической энергии;
- основы электроснабжения;
- сведения об устройстве и принципе работы электронных и полупроводниковых приборов;
уметь:
- рассчитывать характеристики поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно гос.стандартам;
- читать схемы электронных размещения приборов.
Основы электротехники и электроники
Электрическая энергия, ее свойства и применение.
Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля: напряженность, потенциал, электрическое напряжение.
Электрическая емкость. Конденсаторы. Соединения конденсаторов. Электроизоляционные материалы.
Общие сведения об электрических цепях. Направление, величина и плотность тока.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД.
Проводниковые материалы, их характеристики. Изделия, изготавливаемые из них.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам.
Основы электроники: электронные приборы, выпрямители, усилители, генераторы. Приемные и передающие устройства; элементы цифровых устройств; антенны и распространение радиоволн.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 2
БК 2
БК 6
СК 1

ЖКП 3.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- статика аксиомаларын;
- векторлық және аналитикалық түрдегі күштер туралы;
- күш сәті, ең басты күш сәті, басты вектор туралы ұғымды;
- күштің жалпақ жүйесі, қосарлы және қосалқы күш жүйелерін;
- кинематика, нүктелерінің, жылдамдықтарын, жеделдетудің табиғи және векторлық өлшемдерін;
- қозғалыс теңдігін;
- динамиканың негізгі заңдарын;
- кинетикалық энергияны;
- беріктілік гепотезасын;
істеуі керек:
- бостандығы дәрежесін, байланыстары мен реакцияларын;
- векторлық және аналитикалық түрдегі күштер туралы;
- күш сәті, ең басты күш сәті, басты вектор туралы ұғымды;
- күштің жалпақ жүйесі, қосарлы және қосалқы күш жүйелерін;
- күш динамикасы және айырлық орталығы;
- нүктелер, жылдамдықтарын, жеделдетудің табиғи және векторлық өлшемдерін;
- тәжірибелік есептерді шешу үшін теңдеуді қолдану;
- элементтердің беріктілігін, тұрақтылығы мен төзімділігін есептеу.
Теориялық механика негіздері:
Статика: негізгі ұғымы және статика АҚсиомалары, күштің жалпақ жүйесі. Кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы. Кинематика. Нүкте қозғалысының параметрлері. Қатты дене қозғалысы. Динамика: негізгі ұғымы және статика аксиомалары. Динамиканың негізгі теоремалары. Материалдар кедергісі: созылуы және қысылуы, практикалық есебі, кесу және талқандаудың практикалық есебі. Бұрау, (көлденең) иілу. Беріктік гипотезасы. Қажу есебі. Сығылған өзектің тұрақтылығы.
БҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
ЖКП 3.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- электрлік өрісі сипаттамаларын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбегін;
- электрлік өлшемнің принциптерін;
- ауыспалы токтың бір фазалы электрлік тізбегін;
- ауыспалы және тұрақты токты электрлік машиналарды;
- электр энергиясын беру және тарату принциптерін;
- электрмен қамтамасыз ету негіздерін;
- электрондық және жартылай өткізгіш аспаптар құрылғысы мен жұмыс принциптері туралы мәліметтерді;
істеуі керек:
- өріс сипаттамалары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
- аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
- электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
- шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
- аспаптың электрондық орналасу сұлбаларын оқуды.
Электротехника және электроника негіздері:
Электр энергиясы, оның қасиеті және қолдануы.
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі.
Электроэнергетика, электротехника,электроника қазіргі күйі және даму болашағы.
Электр өрісінің негізгі сипаттамалары: шиеленісушілік, потенциал, электр қуаты. Электрсыйымдылығы.
Конденсаторлар.
Конденсаторларды қосу.
Электр тізбегі туралы жалпы мәліметтер. Электр тізбегінің жұмыс режимдері, көрсетілген бос жүрісі, тұйықталуы. Токтың бағыты және ток тығыздығы.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК.
Өткізгіш материалдар және олардың сипаттамасы. Олардан жасалатын бұйымдар.Электр тізбектерін есептеудің негіздері (қосылыстың негізгі сұлбалары, орнын басатын сұлбалар).
Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер.
Электроника негіздері: электрлік аспаптар, күшейткіштер, түзеткіш, генераторлар. Қабылдау және беру құрылғылары. Сандық құрылғылардың элементтері; антенналар мен радиотолқындарды тарату.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2
БҚ 6
АҚ 1

ОПД 3.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию ЛА и АД;
- о перспективах развития ЛА и АД;
- об использовании авиации в народном хозяйстве:
- об организационной структуре технического обслуживания и ремонта AT;
- характеристику основных конструктивных элементов самолетов;
- назначение и классификацию авиадвигателей;
- основные профессии в авиации, летный состав ГА;
- специалисты по технической эксплуатации в гражданской авиации;
- структуру инженерно-авиационной-службы;
- организацию технического обслуживания ВС в эксплуатационном предприятии;
уметь:
- использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики.
Общий курс воздушного транспорта
Содержание профессиональной деятельности специалиста.
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов, авиационных двигателей.
Сведения о самолетах и вертолетах ГА.
Основные требования, предъявляемые к самолетам и вертолетам ГА.
Основные требования аэродинамики самолетов. Полет самолета. Основные этапы полета.
Характеристика основных конструктивных элементов самолетов.
Использование авиации в хозяйственной деятельности.
Применение авиации в чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации. Летный состав ГА.
Специалисты по технической эксплуатации в ГА. Структура ИАС.
Организация технического обслуживания ВС в эксплуатационном предприятии.
Виды технического обслуживания ВС.
БК 3
БК 6
БК 5
ПК 4
ПК 1
БК 6
БК 5
БК 3
БК 3
БК 3
ПК 3
ОПД 3.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормы, правила и процедуры технологии аэропорта;
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда;
- понятие о генплане аэропорта и аэродрома;
- технологию обслуживания различных классов аэродрома;
- элементы аэродрома и аэропорта;
- аркировку аэродромных покрытий.
уметь:
- составлять план аэропорта по классу;
- составлять «розу» ветров;
- составлять технологические схемы по организации перевозочных процессов в аэропортах;
- определять геометрические характеристики ВПП, РД и МС.
Аэропорты и их эксплуатация
- Общие понятие об аэропорте.
- Основные части аэропорта и их назначения.
- Элементы аэродрома и их назначения.
Классификация аэропортов и воздушных трасс.
- Пассажирский комплекс.
- Классификация аэродромов.
- Понятие о генплане аэропорта.
- Понятие о « розе»ветров.
- Ветровой режим местности.
- Построение «розы» ветров и определение направления ВПП.
- Рулежные дорожки аэропортов, их виды, назначение и размеры.
- Перрон, определение количества МС на стоянке.
- Маркировка ВПП, РД, перрона МС.
- Классификация и область применения аэродромных покрытий.
- Организация воздушного пространства.
- Основы управления воздушным движением.
- Общие правила полетов.
- Регулярность воздушного движения.
- Маркировочные знаки на летных полосах аэродромов.
- Сезонная эксплуатация аэродромов
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 1
ПК 3
СК 1
СК 3
СК 4

ЖКП 3.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарға қойылатын негізгі техникалық талаптарды;
- инженерлік-авиациялық қызмет құрылымын;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың жіктелуін;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың даму болашағы туралы;
- авиацияны халық шаруашылығында қолдану туралы;
- АТ жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылған құрылымы туралы;
- ұшақтың негізгі құрылымдық элементтерінің сипаттамасын;
- авиациялық- инженерлік қызметтердің құрылымдарын;
- әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- техникалық қызмет көрсету кезінде ресімделетін құжаттамаларды;
- АА ұшақтарының негізгі бөліктерін.
істеуі керек:
- техникалық қызмет көрсетудің түрлері;
- техникалық қызмет көрсету кезіндегі ресімделетін құжаттамалар;
- арнайы және жалпы кәсіби пәндерді оқуда алған білімдерін қолдану;
- оқу және кәсіби тәжірибеден өту кезінде білімдерін қолдану.
Әуе көлігінің жалпы курсы:
Маманның кәсіптік қызметінің мазмұны.
Ұшу аппараттары мен әуе кемелерінің, авиациялық қозғалтқыштардың негізгі түрлері мен құрылымдары.
Авиацияда оқу.
АА ұшақтары мен тікұшақтарына қойылатын негізгі талаптар. Ұшақтың ұшуы.
Ұшудың негізгі кезеңдері.Ұшу ұзақтығы мен қашықтығы. Ұшақтың негізгі құрылымдық элементтерінің сипаттамасы.
Шаруашылық қызметтерде және төтенше жағдайларда авиацияны қолдану. Авиациядағы негізгі мамандықтар. АА-дағы техникалық пайдалану жөніндегі мамандар.
АА ұшу құрамы.
ӘК техникалық қызмет түрлері.
ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процессі.
Техникалық қызмет көрсету кезінде дайындалатын құжаттар.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 5
КҚ 4
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 3
БҚ 3
КҚ 3
ЖКП 3.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуежайдың технология процедуралар мен ережелерін, нормаларын;
- қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі туралы нұсқаулар мен ережелерді, норма талаптарын;
- әуежай мен әуеайлақтың бас жоспарын;
- әуеайлақтың әртүрлі класстарына қызмет көрсетудің технологиясын;
- әуежай мен әуеайлақтың элементтерін;
- әуеайлақ жамылғысының таңбалануын;
істеуі керек:
- класс бойынша әуежай жоспарын құру;
- жел бағытының көп жылдық диаграммасын құру;
- әуежайда тасымалдау процестерін ұйымдастыру бойынша технологиялық сұлбаларын;
- ҰҚЖ, БЖ және ТО геометриялық сипаттамаларын анықтау.
Әуежайлар мен оларды пайдалану:
- Әуежай туралы жалпы түсінік.
- Әуежайдың негізгі бөліктері және олардың міндеті.
- Әуеайлақ элементтері және олардың міндеті.
- Әуежайлар мен әуе трассаларының жіктелуі.
- Жолаушылар кешені.
- Әуеайлақ жіктелуі.
- Әуежайдың бас жоспары туралы түсінік.
- Жел бағытының көп жылдық диаграммасы туралы түсінік және ҰҚЖ бағытын анықтау.
- Әуежайдың бұрылу жолдары, олардың түрлері, міндеті және өлшемі.
- Перрон, тұрақтағы ТО санын анықтау.
- ҰҚЖ, БЖ таңбалау, перрон ТО.
- Әуеайлақ жамылғысының жіктелуі мен қолдану аясы.
- Әуе көлігін ұйымдастыру.
- Әуе қозғалысымен басқару негіздері.
- Ұшудың жалпы ережелері.
Әуе қозғалысының тұрақтылығы.
- Әуеайлақтардың ұшу жолақтарындағы таңбалау белгілері.
- Әуеайлақтарды маусымдық пайдалану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4

ОПД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- постановку задач, изложенных на языке строго определенных математических понятий;
- теоретическую базу обработки, сохранения и хранения различных видов информации;
- тестовой редактор Word, электронные таблицы Exel, графическую программу Power Point и их практические приложения;
- о роли информатики в современном обществе, будущей профессиональной деятельности
уметь:
решать задачи, связанные с исследованием реального объекта, описывать этот объект в математических терминах, т. е. построить его математическую модель
Решение технических задач на ЭВМ
Постановка задачи и построение алгоритма. Математическая модель объекта. Метод математического моделирования реальных явлений.
Элементы теории алгоритмов
Понятие алгоритма. Свойства алгоритмов: дискретность (прерывность, раздельность): Определенность; результативность (конечность); массовость; Средства, используемые для записи алгоритмов.
Словесная запись алгоритма. Команды алгоритма.
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации.
Языки программирования; технология программирования; компьютерная графика
СК 3
БК 6
ОПД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- грамматические правила языка;
- грамотную письменную речь;
- составление плана по содержанию текста;
- оформление официальных деловых документов;
- понимать основное смысловое содержание текста;
уметь:
- давать пояснения по документу;
- заполнять справочные документы;
- исполнять делопроизводство на государственном языке;
Делопроизводство на государственном языке
Казахский язык - государственный язык.
История казахского делопроизводства.
Виды делопроизводительных документов.
Приказы и их виды.
Трудовой договор и порядок его оформления.
Договора и их виды.
Информационно-справочные документы.
Постановления, решения, протоколы.
Правила оформления документов по делопроизводству.
1310013
ПК 6
1310023
ПК 1
1310033
СК 3
1310043
СК 4
1310053
1310063
СК 3
ОПД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормы, правила и процедуры технологии аэропорта;
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда;
- понятие о генплане аэропорта и аэродрома:
- технологию обслуживания различных классов аэродрома:
- элементы аэродрома и аэропорта;
- маркировку аэродромных покрытий;
уметь:
- составлять план аэропорта по классу;
- составлять технологические схемы по организации перевозочных процессов в аэропортах;
- определять геометрические характеристики ВПП, РД, МС.
Аэропорты и воздушные линии
- Общие понятие об аэропорте.
- Основные части аэропорта и их назначения.
- Элементы аэродрома и их назначения.
Классификация аэропортов и воздушных трасс.
- Пассажирский комплекс.
- Классификация аэродромов.
- Понятие о генплане аэропорта.
- Понятие о «розе ветров».
- Ветровой режим местности.
- Построение розы ветров и определение направления ВПП.
- Рулежные дорожки аэропортов, их виды, назначение и размеры.
- Перрон, определение количества МС на стоянке.
- Маркировка ВПП, РД, перрона МС.
- Классификация и область применения аэродромных покрытий.
- Организация воздушного пространства.
- Основы управления воздушным движением.
- Общие правила полетов.
- Регулярность воздушного движения.
- Маркировочные знаки на летных полосах аэродромов.
- Сезонная эксплуатация аэродромов.
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 1
ПК 3
СК 1
СК 3
СК 4

ЖКП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- қатал белгілі бір математикалық түсінік тілінде баяндалған тапсырмаларды орнатуды;
- Ақпараттардың әртүрлі тілдерін өңдеу, сақтаудың теориялық базасын;
- Word мәтіндік редакторы, Exel электрондық кестелер, Power Point графикалық бағдарламалар мен олардың практикалық қосымшаларын;
- қазіргі қоғамдағы болашақ кәсіби қызметтің информатика ролі туралы;
істеуі керек:
- нақты объектіні зерттеуге байланысты тапсырмаларды шешу, осы объектіні математикалық терминде бейнелеп түсіндіру яғни оның математикалық моделін құру.
ЭЕМ-де модельдеу және техникалық тапсырмаларды шешу:
Тапсырмаларды орнату және алгоритм құру. Объектінің математикалық үлгісі. Нақты құбылыстарды математикалық модельдеу әдістері. Алгоритм теориясының элементтері. Алгоритм ұғымы. Алгоритм қасиеттері: дискренттік (үзілмелілік, жекелік): Анық, нәтижелілік (түпкілік); Алгоритмдерді жазуға қолданылатын құралдар.
Алгоритмнің ауызша жазылуы. Алгоритм командасы. Интерполяция ұғымы; ақпараттарды жинау, беру, өңдеу және толықтыру процестері.
Бағдарламалау тілдері; бағдарламалау технологиясы, компьтерлік графика.
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- тілдің грамматикалық ережесін;
- мәтін мазмұны бойынша жоспар құруды;
- арнайы ресми құжаттарды ресімдеуді;
- мәтін негізгі мағыналық мазмұны түсіну;
істеуі керек:
- құжат бойынша түсініктеме беру;
- анықтамалық құжаттарды толтыру;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізуді орындау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Қазақ тілі – мемлекеттік тіл. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізудің тарихы.
Іс қағаздарының түрлері.
Бұйрықтар және оның түрлері.
Еңбек шарты және оны ресімдеу тәртібі. Келісімшарттар және олардың түрлері. Ақпараттық- анықтамалық құжаттар. Қаулы, шешім хаттамалар. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу бойынша құжаттарды ресімдеу ережесі.
1310013
КҚ 6
1310023
КҚ 1
1310033
АҚ 3
1310043
АҚ 4
1310053
1310063
АҚ 3
ЖКП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуежайдың технология процедуралары мен ережелері, нормаларын;
- қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі туралы нұсқаулар, мен ережелер, норма талаптарын;
- әуежай мен әуеайлақтың бас жоспарын;
- әуеайлақтың әртүрлі класстарына қызмет көрсетудің технологиясын;
- әуежай мен әуеайлақтың элементтерін;
- әуеайлақ жамылғысының таңбалануын;
істеуі керек:
- класс бойынша әуежай жоспарын құру;
- жел бағытының көп жылдық диаграммасын құру;
- әуежайда тасымалдау процестерін ұйымдастыру бойынша технологиялық сұлбаларын;
- ҰҚЖ, БЖ және ТО геометриялық сипаттамаларын анықтау.
Әуежайлар және әуе жүйелері
- Әуежай туралы жалпы түсінік.
- Әуежайдың негізгі бөліктері және олардың міндеті.
- Әуеайлақ элементтері және олардың міндеті.
- Әуежайлар мен әуе трассаларының жіктелуі.
- Жолаушылар кешені.
- Әуеайлақ жіктелуі.
- Әуежайдың бас жоспары туралы түсінік.
- Жел бағытының көп жылдық диаграммасы туралы түсінік және ҰҚЖ бағытын анықтау.
- Әуежайдың бұрылу жолдары, олардың түрлері, міндеті және өлшемі.
- Перрон, тұрақтағы ТО санын анықтау.
- ҰҚЖ, БЖ таңбалау, перрон ТО.
- Әуеайлақ жамылғысының жіктелуі мен қолдану аясы.
- Әуе көлігін ұйымдастыру.
- Әуе қозғалысымен басқару негіздері.
- Ұшудың жалпы ережелері.
- Әуе қозғалысының тұрақтылығы.
- Әуеайлақтардың ұшу жолақтарындағы таңбалау белгілері.
- Әуеайлақтарды маусымдық пайдалану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4

ОПД 3.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации;
- требования документов, регламентирующих деятельность службы движения в гражданской авиации;
- обстоятельства и причины характерных авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами;
- мероприятия по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов;
уметь:
применять полученные знания в практической деятельности
Авиационное законодательство
Роль Международной организации гражданской авиации;
Роль Европейского агентства по авиационной безопасности;
Коммерческая воздушная перевозка;
Сертификация воздушного судна;
Правила сертификации;
Действующие международные требования к
- программам, контролю, и проверкам технического обслуживания и ремонта;
- перечням необходимого бортового оборудования;
- директивам по летной годности;
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 5
БК 2
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 4
ПК 5
БК 2
ОПД 3.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знать
- принципы внутрифирменного управления, управления производством, управления персоналом.
- знать основные принципы менеджмента;
- знать особенности системы гражданской авиации и регулирование ее деятельности;
- знать основы рекламной деятельности авиакомпаний;
уметь применять концепции маркетинга и менеджмента на воздушном транспорте и конкретные методы ее использования в практике деятельности авиакомпаний.
Основы маркетинга и менеджмента
- Регулирование деятельности гражданской авиации;
- Маркетинговая среда; коммерческая деятельность авиакомпаний;
- Маркетинговые исследования; основные направления маркетинговых исследований авиакомпаний.
- Сегментация рынка авиаперевозок;
- Маркетинговая стратегия авиакомпаний;
- Продукт авиакомпании; авиакомпания и ее продукция;
- Продвижения продукта на рынок;
- Система продажи авиаперевозок;
БК 4
БК 5
ПК 2
ПК 4
СК 1
ОПД 3.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы психологии: ее основные понятия и теории;
– обязательный минимум в области психологии;
- свои индивидуально-психологические особенности;
- рациональные приемы для самовоспитания необходимых в профессиональной деятельности личностных качеств;
- психологические особенности других людей, и учитывать их для успешной совместной работы;
уметь:
- использовать знания о теориях и понятиях психологии в повседневной жизни и в практической деятельности;
- развивать познавательный интерес и творческие способности;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств. В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- вредные и опасные производственные факторы;
- виды ответственности;
- организационные, технические, санитарно – гигиенические причины возникновения производственных травм;
- психофизиологические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно – допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
- основополагающие документы в области охраны труда.
уметь:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
Авиационная психология
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности.
Психологический отбор в авиации.
Особенности психических процессов полета. Психологические проблемы безопасности полетов. Психология личности и коллектива. Общение как социально-психологическая проблема. Особенности вербального и невербального общения. Конфликты и пути их размещения. Деловой этикет. Этикет и коммуникация. Особенности речевого этикета. Имидж делового человека
Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом. Психологическая совместимость в коллективе.
Утомление, переутомление операторского и летного состава.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях.
Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
СК 5
СК 4
БК 2
СК 5
СД 04
Специальные дисциплины

ЖКП 3.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- азаматтық авиация әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша нормативтік, басқаратын құжаттар талаптарын;
- азаматтық авиацияда қозғалыс қызметін реттейтін қызмет құжаттарының талаптарын;
- авиациялық оқиғалар мен қақтығыс жағдайы мен себептерін;
- авиациялық оқиғалар мен қақтығыстадан қорғап қалу бойынша шараларды;
істеуі керек:
- тәжірибелік қызметте алған білімдерін қолдануды.
Авиациялық заңнама:
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының ролі.
Авиациялық қауіпсіздік бойынша Еуропалық агенттіктің ролі.
Коммерциялық әуе тасымалы.
Әуе кемесін сертификаттау.
Сертификаттау ережесі.
Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бағдарламасына, бақылау және тексеруге, қажетті борт жабдықтарының тізіміне, ұшу жарамдылығы жөніндегі директорға қойылатын халықаралық талаптар.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 5
БҚ 2
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 4
КҚ 5
БҚ 2
ЖКП 3.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- фирмаішілік басқару принципі, өндіріспен басқару, қызметкермен басқаруды;
- менеджменттің негізгі принциптерін;
- азаматтық авиация жүйесінің ерекшеліктерін және қызметін реттеуді;
- әуекомпанияның жарнамалық қызметінің негізін;
істеуі керек:
- әуе көлігінде маркетинг және менеджмент концепцияларын қабылдауды және әуекомпания қызметі практикасында оны қолданудың нақты әдістерін.
Маркетинг және менеджмент негіздері:
Азаматтық авиация қызметін реттеу. Маркетингілік орта; әуе компанияның коммерциялық қызметі; маркетингілік зерттеу, әуе компанияның маркетингілік зерттеудің негізгі бағыттары. Әуе тасымалынарығын сегменттеу; Әуекомпанияның маркетингілік стратегиясы. Әуекомпания өнімдері; әуекомпания және оның өнімдері. Нарықтағы өнім қозғалысы. Әуекомпанияның сату жүйелері.
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2
КҚ 4
АҚ 1
ЖКП 3.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- психология негіздерін: оның негізгі ұғымдары мен теорияларын;
- психология саласындағы міндетті минимумды;
- өзінің жеке психологиялық ерекшеліктерін;
- қажетті кәсіптік қызметте өзін-өзі тәрбиелеу үшін жеке қасиетін ұтымды қабылдауды;
- басқа да адамдардың психологиялық ерекшеліктерін және табысты бірлесіп атқаратын жұмыс үшін оларды ескеруді;
істеуі керек:
- күнделікті өмірде және тәжірибелік қызметте психологияның теориялары мен түсініктері туралы білімін қолдануды;
- қажетті кәсіби сапаны алуда тәжірибелік психологиялық әдістер мен ұтымды қабылдау ерекшеліктерді;
- танымдық қызығушылығы мен шығармашылық қабілеттілігін дамытуға дағдылану керек
Авиациялық психология:
Кәсіптік қызметті іске асырудағы психологиялық негіздер.
Авиациядағы психологиялық таңдау.
Ұшуда психологиялық процестердің ерекшелігі. Ұшу қауіпсіздігінің психологиялық мәселелері.
Жеке тұлғалар мен ұжымдағы психология.
Қатынас әлеуметтік-психологиялық мәселе. Ауызша және жазбаша қатынастың ерекшеліктері.
Қақтығыстар және оларды орналастыру жолдары.
Іскери әдеп (этикет). Әдеп және қарым-қатынас. Сөйлеу әдебінің ерекшеліктері. Іскери адамның беделі. Ерекше жағдайдағы авиациялық қызметкерді оқыту және дайындауда психологиялық талаптар.
Ұшу және авиациялық қызметкерлерді басқаруда әлеуметтік-психологиялық жағдайлар.
Операторлық және ұшу құрамының қажуы.
Авиациялық жағдайларда қызметкердің әсер тигізу ерекшеліктері.
Авиациялық ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуде жеке және жеке тұлғалар арасындағы қатынастың ролі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
АҚ 5
АҚ 4
БҚ 2
АҚ 5
АП 04
Арнайы пәндер

СД 4.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знать:
- Нормы правила и процедуры технологии регистрации пассажиров, багажа, ручной клади;
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности;
- требования норм;
Уметь:
- Регистрировать билеты и оформлять багаж пассажиров;
- Заполнять перевозочные документы;
- производить посадку пассажиров в воздушные суда;
Организация воздушных перевозок
- Особенности развития пассажирских воздушных перевозок в мире, СНГ, Казахстане;
- Особенности международных и внутренних пассажирских воздушных перевозок; особенности международных авиаперевозок;
- Технологическая схема обслуживания пассажирских перевозок в международных аэропортах;
- Организация перевозок пассажиров, требующих специального обслуживания.
- Перевозочные документы перевозочная корреспонденция.
- Организация багажных перевозок;
Тарифы;
Претензии иски. Ответственность перевозчика.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
СД 4.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования основных нормативных документов, по обеспечению безопасности полетов,
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- основные причины авиационных происшествий;
- организационные основы обеспечения безопасности полетов;
- основные мероприятия по предотвращению авиационных происшествий;
- технические средства обеспечения безопасности полетов;
уметь:
- работать с документами по обеспечению безопасности;
- владеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроисшествий;
- пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов действующих в ГА в области безопасности полетов.
Основные факторы, обеспечивающие БП.
Экипаж воздушного судна и безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения (ОВД) и безопасность полетов.
Техническое обслуживание и безопасность полетов.
Внешняя среда, система обеспечения, социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния БП с гражданскими ВС РК за 3 последних года и за текущий период. Количественные показатели надежности и уровня БП с гражданскими ВС.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий
БК 3
БК 2
ПК 3
СК 5
БК 2
БК
СД 4.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных документов ИКАО и Республики Казахстан по обеспечению авиационной безопасности;
- состояние авиационной безопасности в мире и в Республике Казахстан;
- структуру служб авиационной безопасности;
- степени допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
- правила поведения на территории ограниченного доступа;
- технические средства досмотра, правила их применения и меры безопасности;
- средства, применяемые при актах незаконного вмешательства;
- меры безопасности при применении спецсредств;
- правила специального досмотра воздушного судна;
- действия инженерно-технического персонала при актах незаконного вмешательства
уметь:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе техника;
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности, уровень безопасности, неблагоприятные факторы влияющие на безопасность и их оценка, тех средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
БК 2
БК 3
ПК 3
ПК 4
СК 2

АП 4.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жолаушыларды, жүкті, қол жүгін тіркеу технологиясының процедуралар мен ереже нормаларын;
- қауіпсіздік техникасы бойынша норма, ереже мен нұсқаулықтар талаптарын;
- норма талаптарын;
істеуі керек:
- билетті тіркеу және жолаушылардың жүктерін ресімдеу;
- тасымалдау құжаттарын толтыру;
- әуе кемесіне жолаушыларды отырғызу.
Әуе тасымалын ұйымдастыру:
Әлемде, ТМД, Қазақстанда жолаушылар әуе тасымалының даму ерекшеліктері. Жолаушылардың халықаралық және ішкі әуе тасымалының даму ерекшеліктері; халықаралық әуе тасымалының ерекшеліктері; Халықаралық әуежайларда жолаушылар тасымалына қызмет көрсетудің технологиялық сұлбасы. Арнайы қызмет көрсетуді талап ететін жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру. Тасымалдау құжаты, тасымалдау корреспонденциясы. Жүк тасымалын ұйымдастыру. Тарифтер. Арыз шағымдар. Тасымалдаушының жауапкершілігі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
АП 4.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
- авиациялық оқиғаның негізгі себептерін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырылған негіздерін;
- авиациялық оқиғаны болдырмаудың негізгі шаралары;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдарын;
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс істеу;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
-ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен материалдарды пайдалану.
Ұшу қауіпсіздігі:
Ұшу қауіпсіздік аясындағы АА қолданыстағы нормативтік құжаттардың негізгі талаптары.
ҰҚ қамтамасыз ететін негізгі факторлар.
Әуе кемесінің экипажы және ұшу қауіпсіздігі.
Әуе қозғаласына қызмет көрсету (ӘҚҚ) және ұшу қауіпсіздігі.
Техникалық қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі.
Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі.
Қамтамасыз ету жүйесі және ұшу қауіпсіздігі.
Әлеуметтік жағдайлар және ұшу қауіпсіздігі.
Соңғы 3 жылдың және қазіргі кезеңдегі ҚР азаматтық ӘК-нен ҰҚ жағдайын талдауды үйрену.
Азаматтық ӘК-мен ҰҚ деңгейі мен сенімділігінің сандық көрсеткіші.
Авиациялық оқиғалардың міндеттері мен себептерін үйрену.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
БҚ 2
АҚ 3
КҚ 2
АП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша ААХҰ мен Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының талабын;
- әлемде және Қазақстан Республикасында авиациялық қауіпсіздіктің жағдайын;
- авиация қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- әуежайлар мен әуекәсіпорындар аумағына кіру құжаттарының дәрежесін;
- шектеулі кіру аумағына мінез-құлық ережесін;
- тексерудің техникалық құралдарын, оларды қолдану ережесі мен қауіпсіздік шараларын;
- заңсыз араласу актісі кезінде қолданылатын құралдарды;
- арнайы құралдарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- әуе кемесін арнайы тексеру ережесін;
- заңсыз араласу актісі кезінде инженерлік- техникалық қызметкердің іс- әрекетін;
істеуі керек:
- техникамен жұмыс істеуде авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдануды;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдануды.
Авиациялық қауіпсіздік:
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері, қауіпсіздік деңгейі, Қауіпсіздікке әсер ететін жағымсыз факторлар және олардың бағасы, техникалық құралдары, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты басқарушы құжаттар.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 2

СД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
Предварительное бронирование
Уровни доступа в АСБ при бронировании ресурсов мест перевозчиков
Понятие очередей в АСБ
Бронирование и продажа воздушной перевозки с одним участком (односегментный маршрут)
Бронирование и продажа воздушной перевозки по сложному маршруту
Бронирование и продажа воздушной перевозки с открытой датой вылета
Бронирование воздушной перевозки на «лист ожидания»
Бронирование и продажа по уведомлению о предварительной оплате перевозки (РТА)
Бронирование воздушных перевозок для групп пассажиров
Понятие «группа пассажиров»
Основные правила создания группового бронирования
Модификация группового PNR
Бронирование и продажа воздушных перевозок для особых категорий пассажиров
Бронирование и продажа воздушной перевозки пассажиру, требующего дополнительного кресла
Бронирование и продажа воздушной перевозки для несопровождаемых детей
Бронирование и продажа воздушной перевозки ценного багажа в салоне ВС
Бронирование специальных услуг
Бронирование специальных услуг (специального обслуживания) в АСБ
Бронирование и продажа воздушной перевозки участнику программы часто летающих пассажиров
Бронирование и продажа воздушной перевозки военнослужащих с оплатой воинскими перевозочными документами
Понятие добровольного и вынужденного отказа от полета
Возврат (аннулирование) мест в АСБ
Порядок выполнения операций в АСБ по возврату билетов
Порядок аннулирования билет
Общее описание процесса электронного билетооформления в Системе взаиморасчетов на воздушном транспорте
Электронное билетооформление в Системе взаиморасчетов на воздушном транспорте с использованием оплаты пластиковой картой («ПК»)
Электронное билетооформление в СВВТ с использованием
Автоматизированные системы бронирования на ВТ
Автоматизированные системы бронирования (АСБ)
Понятие инвенторных и распределительных АСБ
Телекоммуникации и сети передачи данных
Структура сети передачи данных АСБ
Порядок подключения пультов к АСБ «Сирена»
Обмен почтовыми сообщениями
Автоматизированное билетооформление
Порядок представления данных для обеспечения доступа агентствам к АСБ при бронировании и продаже воздушных перевозок.
Порядок представления данных для осуществления бронирования и продажи перевозок в АСБ.
Тарифы на воздушном транспорте
Льготы на воздушном транспорте
Бронирование и продажа воздушных перевозок
Принципы получения информации в АСБ. Сеансы работы в АСБ «Сирена»
Управление процессом бронирования и продажи воздушных перевозок в АСБ
Управление доступом агентств по продаже воздушных перевозок к ресурсу мест перевозчика
Регулирование прав продажи воздушных перевозок аккредитованных агентств в АСБ.
Кодификаторы в АСБ
Кодировка объектов (города, перевозчики, аэропорты) в АСБ
Классы обслуживания и бронирования
Коды статусов полетных сегментов
Коды специального обслуживания
Коды категорий пассажиров
Коды форм оплаты и платежных систем
Запись о пассажире (PNR). Элементы PNR. Перечень разрешенных в АСБ процедур при работе с PNR
Основные положения бронирования и продажи воздушных перевозок
Общий алгоритм бронирования и продажи воздушной перевозки в АСБ
Порядок выполнения операций в АСБ по отказу от полета и оформления соответствующей документации
Порядок выполнения операций в АСБ по обмену билетов
Нарушения при бронировании и продаже авиаперевозок
Контроль за соблюдением правил бронирования и продажи авиаперевозок на СПД
Электронное билетооформление
Общее описание процесса электронного билетооформления в Системе взаиморасчетов на воздушном транспорте
Регулирование прав продажи воздушных перевозок аккредитованных агентств (пунктов продажи) в АСБ на электронных билетах НСАВ-ТКП
БК 2
СК 2

АП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- алдын ала брондауды;
- тасымалдаушы орны ресурстарына брондау кезінде БАЖ кіру деңгейін;
- бір теліммен әуе тасымалын брондау және сату (бір сегменті маршрут);
- күрделі маршрут бойынша әуе тасымалын брондау және сатуды;
- «Күту парағында» әуе тасымалын брондау.
- тасымалды алдын ала төлеу туралы хабарлама бойынша брондау және сатуды;
- жолаушылардың тобына әуе тасымалын брондауды;
- «жолаушылар тобы» түсінігі.
- топтық брондауды құрудың негізгі ережесін;
- топтық PNR түрлендіру (модификация);
- ерекше категориядағы жолаушылар үшін әуе тасымалын брондау және сатуды;
- қосымша орындықты талап ететін жолаушыларға әуе тасымалын брондау және сатуды;
- ӘК салонына бағалы жүктерге әуе тасымалын брондау және сатуды;
- БАЖ–да арнайы қызметті брондауды;
- бағдарламаларға қатысатын жиі ұшатын жолаушыларға әуе тасымалын брондау және сатуды;
- ересектердің қарауынсыз жүретін балалар үшін әуе тасымалын брондау және сатуды;
- ұшудан өз бетімен және лажсыздан бас тарту түсінігі.
- БАЖ орынды қайтару (жою).
- Билетті қайтару бойынша БАЖ операцияны орындау тәртібін;
- билетті жою тәртібін;
- әуе көлігіндегі өзара есеп айырысу жүйесінде электрондық билет ресімдеу процессінің жалпы зерттелуін;
- пластикалық картамен төлеуді қолданумен әуе көлігіндегі өзара есеп айырысу жүйесінде электрондық билетті ресімдеуді;
ӘК брондаудың автоматтандырылған жүйелері:
Брондаудың автоматтандырылған жүйесі (БАЖ). Инвенторлы және таратылған БАЖ түсінігі. Телекоммуникация және мәліметтерді беру желілері. БАЖ мәліметтерін беру желілерінің құрылымы.
«Сирена» БАЖ пультті қосу тәртібі. Пошта хабарларымен алмасу. Автоматтандырылған билет ресімдеу. Әуе тасымалын брондау және сату кезінде БАЖ-ға агенттікпен кіруді қамтамасыз ету үшін мәліметтер берудің тәртібі.
БАЖ-да тасымалды брондау және сатуды іске асыру үшін мәліметтер берудің тәртібі.
Әуе көлігіндегі тарифтер.
Әуе көлігіндегі жеңілдіктер. Әуе тасымалын брондау және сату. БАЖ-да ақпаратты алу принциптері. «Сирена» БАЖ-да жұмыс сеанстары. БАЖ-да ә уе тасымалын брондау және сату процестерімен басқару. Тасымалдаушы орны ресурстарына әуе тасымалын сату бойынша агенттікке кірумен басқару.
БАЖ-дағы кодификаторлар.
БАЖ-да объектіні кодтау (қалалар, тасымалдаушылар, әуежайлар). Қызмет көрсету және брондау кластары.
Ұшу сегменті статустарының кодтары.
Арнайы қызмет көрсету қодтары. Төлем формалары мен төлем жүйелерінің кодтары. Жолаушы туралы жазу (PNR).
PNR элементтері. PNR жұмыс кезінде БАЖ процедурасында рұқсат еткен тізім. Әуе тасымалын брондау және сатудың негізгі ережелері. БАЖ-да әуе тасымалын брондау және сатудың жалпы алгоритмі.
Ұшудан бас тарту және құжатқа сәйкес ресімделу бойынша БАЖ-да операцияны орындау тәртібі.
Әуе тасымалын брондау және сату кезіндегі бұзушылықтар.
СПД-да әуе тасымалын брондау және сату ережелерінің сақталуын бақылау.
Электрондық билет ресімдеу.
Әуе көлігіндегі өзара есеп айырысу жүйесінде электрондық билет ресімдеу процессінің жалпы зерттелуі.
БАЖ НСАВ –ТКП электрондық билеттерде аккредитивтік агенттіктің әуе тасымалын сату құқығын реттеу.
БҚ 2
СК 2

СД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- Общие вопросы государственного управления, организации таможенного дела РК;
- принципы проведения таможенной политики;
- принципы перемещения порядок пропуска лиц товаров и транспортных средств через таможенную границу РК;
- задачи, структуру таможенных органов РК;
- законодательство РК о государственной границе;
- виды таможенных правонарушений;
- ответственность за нарушение законодательства РК о Государственной и таможенной границе;
уметь:
- оформлять соответствующие правовые акты для пропуска физических лиц, товаров, транспортных средств через таможенную границу РК;
- определять задачи и структуру пограничных войск, таможенных служб.
Административно-таможенные формальности
Таможенное дело, таможенная политика и экономическая безопасность РК;
Принципы перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу РК;
Таможенные органы РК;
Таможенное оформление, таможенный контроль, таможенные платежи, таможенная документация; таможенные режимы РК; Правоохранительная деятельность таможенных органов;
Понятие система источники международного таможенного права.
БК 2
БК 3
ПК 3
СК 2
СК 4
СД 4.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- систему автоматизированного расчета коммерческой загрузки пассажирских и грузовых воздушных судов;
- влияние коммерческой загрузки на балансировку, устойчивость и управляемость воздушных судов;
уметь:
- производить расчеты распределения коммерческой загрузки пассажиров, багажа, грузов, почты
- составлять график загрузки и центровки воздушного судна, центровочный график;
- рассчитывать окончательные значения предельной коммерческой загрузки и комплектование загрузки воздушного судна;
Загрузка и центровка ЛА
Терминология, обозначения и определения дисциплины;
Массовые характеристики воздушных судов;
Центровочные характеристики самолета; предельно допустимые полетные центровки самолета, центровочный график;
Расчет коммерческой загрузки пассажирских и грузовых самолетов;
Обеспечение центровки и загрузки пассажирских и грузовых самолетов;
Должностные инструкции диспетчера по загрузке и центровке;
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3
ПК 4
СК 2
СК 4
СД 4.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- руководящие документы, действующие в авиапредприятиях и регламентирующие работу бортпроводников;
- права, обязанности, ответственность бортпроводников;
- структуру службы бортпроводников;
- перевозочную документацию, технологическую карту;
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда
уметь:
- правильно и четко взаимодействовать с членами экипажа в случае возникновения аварийных ситуаций;
- четко выполнять технологию обслуживания пассажиров на борту воздушного судна;
- планировать свою работу;
Организация летной работы службы бортпроводников
Авиационная терминология.
Руководящие документы, действующие в авиапредприятиях и регламентирующие работу бортпроводников.
Структура службы бортпроводников.
Права, обязанности, ответственность бортпроводников.
Предполетная подготовка. Личная подготовка к рейсу накануне вылета, выполнение обязанностей в день вылета. Перевозочная документация. Технологическая карта. Подготовка и выдача летной документации.
Проведение инструктажа. Медицинский контроль.
Взаимодействие с летным составом и с другими службами аэропорта.
Работа бортпроводников в промежуточных, конечных и базовом аэропортах.
Проведение послеполетного разбора полетов.
Служебная этика. Культура обслуживания пассажиров.
Внешний вид. Форменная одежда.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
ПК 2
ПК 3
ПК 4

АП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мемлекеттік басқарудың негізгі мәселелерін, ҚР кедендік ісін ұйымдастыруды;
- кедендік саясатты жүргізу принциптерін;
- ҚР кедендік шекара арқылы өтетін жек тұлға тауарлары мен көліктік құралдарын өткізу тәртібін ауыстыру принциптерін;
- ҚР кедендік органдарының құрылымыын, міндетін;
- мемлекеттік шекара туралы ҚР заңнамасын;
- Мемлекеттік және кедендік шекараны;
істеуі керек:
- ҚР кедендік шекара арқылы өтетін жек тұлғады, тауарлар мен көліктік құралдарын өткізу үшін құқықтық актілерді ресімдеу;
- шекаралық әскер, кедендік қызмет құрылымдары мен міндеттерін анықтау.
Әкімшілік-кедендік шарттылық:
ҚР кедендік ісі, кедендік саясаты және экономикалық қауіпсіздігі.
ҚР кедендік шекара арқылы өтетін жеке тұлға тауарлары мен көліктік құралдарын өткізу тәртібін ауыстыру принциптері. ҚР кедендік органдары. ҚР кедендік ресімдеуі, кедендік бақылау, кедендік төлемдері, кедендік құжаттамасы; кедендік режимдері. Кедендік органдардың құқық қорғау қызметтері. Халықаралық кедендік құқық көздері жүйесі туралы түсінік.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3
АҚ 2
АҚ 4
АП 4.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жолаушылар және жүк әуе кемелерінің коммерциялық тиеудің автоматтандырылған есеп жүйесін;
- әуе кемелерін теңгеру, тұрақтылығы мен басқарушылығына коммерциялық тиеу әсерін;
істеуі керек:
- жолаушылар, жүк және поштаның коммерциялық тиеудің бөлу есебін жүргізуді;
- әуе кемесіне тиеу және центрлеу кестесі, орталық кестесін құруды;
-әуе кемесіне тиеу жинақтығы мен коммерциялық тиеудің соңғы мәнін есептеу.
ҰА тиеу және центрлеу:
Пәннің терминологиясы, белгіленуі және анықтамасы.
Әуе кемелерінің массалық сипаттамалары. Ұшақтың центрленген сипаттамалары; ұшақтың ұшуға жіберілген центірлегіші, центрленген кестесі.
Жолаушылар және жүк ұшақтарының коммерциялық тиеу есебі. Тиеу және центрлеу бойынша диспетчердің лауазымдық нұсқаулары.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3
КҚ 4
АҚ 2
АҚ 4
АП 4.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуекомпанияларда қолданыстағы басқарылатын құжаттар мен әуесеріктің реттеу жұмыстарын;
- әуесерік құқығын, міндетін, жауапкершілігін;
- әуесерік қызметінің құрылымын;
- тасымалдау құжаттамасын, технологиялық картасын,
- қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі бойынша норма, ереже мен нұсқаулық талаптарын;
істеуі керек:
- апаттық жағдайлар туындаған жағдайда экипаж мүшелерімен дұрыс және нақты өзара әрекеттесу;
- әуе кемесі бортына жолаушыларға қызмет көрсету технологиясын нақты орындау;
- өз жұмысын жоспарлауды.
Әуесерік қызметінің ұшу жұмыстарын ұйымдастыру:
Авиациялық терминология. Әуекомпанияларда қолданыстағы басқарылатын құжаттар мен әуесеріктің реттеу жұмыстары.
Әуесерік құқығы, міндеті, жауапкершілігі.
әуесерік қызметінің құрылымы.
Ұшу алдындағы дайындық. Ұшатын күні міндетін орындауда ұшу қарсаңында рейске жеке дайындығы. Тасымалдау құжаттамасы. Технологиялық карта. Ұшу құжаттамасын дайындау және беру.
Нұсқаулық жүргізу. Медициналық бақылау. Ұшу құрамы мен әуежайдың басқа да қызметтерімен өзара әрекет жасау. Аралық, соңғы және базалық әуежайлардағы әуесеріктің жұмысы.Ұшып қонғаннан кейін ұшуға талдау жүргізу.
Қызметтік әдеп (этика). Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті. Сыртқы түрі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4

СД 4.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные руководящие документы, регламентирующие обслуживание в полете;
- технологию обслуживания различных категорий пассажиров: встреча, размещение пассажиров;
- виды услуг, оказываемых пассажирам в полете;
- технологию обслуживания пассажиров питанием (первый, бизнес, экономический классы);
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда
уметь:
- руководствоваться основными документами, регламентирующими обслуживание пассажиров в полете;
- соблюдать последовательность в технологии обслуживания;
Технология обслуживания пассажиров на борту ВС
Изучение основных руководящих документов, регламентирующих обслуживание в полете.
Предполетная подготовка на борту ВС.
Распределение обязанностей в бригаде бортпроводников. Отчетность каждого члена экипажа.
Технология обслуживания пассажиров:
Встреча, размещение пассажиров;
Оказание услуг на земле до взлета;
Обслуживание в полете, виды услуг, информация по СГУ, музыкальные и видео программы, периодическая печать;
Технология обслуживания пассажиров питанием (первый, бизнес, экономический классы);
Последовательность в технологии обслуживания;
Техника подачи питания в салоне;
Рекомендации вино-водочных изделий;
Практические занятия по обработке навыков.
Информационно-справочная работа на борту, тексты обязательных информаций.
Организация работы перед и после посадки в аэропорту.
Особенности обслуживания пассажиров спец. рейсов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 5
СК 1
СК 2
СК 3
СД 4.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- документы по организации питания пассажиров ( инструкции, санитарные правила);
- отчетную документацию и порядок ее заполнения;
- принципы эксплуатации буфетно-кухонного оборудования.
уметь:
- организовать питание членов экипажа и пассажиров, руководствуясь инструкцией и санитарными правилами;
- составлять отчетную документацию и заполнить ее согласно требованиям.
Организация бортового питания
Изучение документов по организации питания пассажиров ( инструкции, санитарные правила)
Состав рационов, сервировка, стандартное меню, посуда.
Виды питания.
Заказ питания на борт ВС.
Отчетная документация и порядок ее заполнения.
Эксплуатация буфетно-кухонного оборудования.
Заказ питания на борт ВС.
Прием и сдача бортового питания, продуктов, напитков, посуды.
Организация питания членов экипажа и пассажиров.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2
СК 1
СК 2
СД 4.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- конструкцию бортового аварийно-спасательного оборудования (АСО);
- правила организации и проведения поисково-спасательных работ;
- проблемы спасания пассажиров и экипажей ВС в реальных авиапроисшествиях по результатам анализа АП;
уметь:
- размещать аварийно-спасательное оборудование;
- организовать поиск и спасание пассажиров и экипажей ВС при полетах по внутренним и международным воздушным линиям;
- открывать аварийные и основные выходы, используемые при эвакуации;
- применять бортовое аварийно-спасательное оборудование,
- организовать обеспечение выживания в условиях автономного существования после авиапроисшествий;
- принимать правильные решения при быстром развитии аварийных ситуаций.
Аварийно-спасательная подготовка
Система поиска и спасения пассажиров и членов экипажа ВС, терпящих бедствие.
Организация и проведения поисково-спасательных работ.
Взаимодействие членов экипажа ВС, терпящего или терпящего бедствие, со спасательными службами.
Аварийные ситуации на борту ВС и факторы угрозы для пассажиров и экипажа. Типовые аварийные ситуации.
Бортовое аварийно – спасательное оборудование (АСО) ВС. Основные данные и конструктивные АСО. Состав и размещение АСО на различных типах ВС. Правила применения АСО. Отработка навыков по применению АСО (огнетушители, кислородное и дымозащитное оборудование, спасательные трапы, желобы, канаты, открытие аварийных люков, спасательные жилеты, аварийные средства связи, плавсредства, аварийный топор и т.д.)
Действие экипажа в аварийных ситуациях.
Факторы, влияющие на выживание человека и особенности выживания в различных климатогеографических условиях.
Оказание доврачебной помощи.
Основы анатомии и физиологии человека. Поражение человека в аварийных ситуациях.
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 4
СК 2
СК 3

АП 4.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшуда қызмет көрсетуді реттейтін негізгі басқаратын құжаттарды;
- әртүрлі категориядағы жолаушыларға қызмет көрсету технологиясын: жолаушыларды қарсы алу, орналастыру;
- ұшуда жолаушыларға көрсететін қызмет түрлерін;
- жолаушыларға тағаммен қызмет көрсету технологиясын (бірінші, бизнес, эконом кластар);
- қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігі туралы норма, ереже және нұсқаулық талаптарын;
істеуі керек:
- ұшуда жолаушыларға қызмет көрсетуді реттейтін, негізгі құжаттармен басқаруды;
- қызмет көрсету технологиясында жүйелілікті сақтау.
ӘК бортында жолаушыларға қызмет көрсету технологиясы:
Ұшуда қызмет көрсетуді реттейтін негізгі басқаратын құжаттар. ӘС бортында алдын ала дайындық. Әуесерік бригадасында міндеттерді бөлу.
Әрбір экипаж мүшелерінің есебі.
Жолаушыларға қызмет көрсету технологиясы: жолаушыларды қарсы алу, орналастыру. Ұшуға дейін жерде қызмет көрсету.
Ұшуда қызмет көрсету, қызмет түрлері, СГу бойынша ақпараттар, әуенді және бейне бағдарламалар.
Жолаушыларға тағаммен қызмет көрсету технологиясы (бірінші, бизнес, эконом кластар).
Қызмет көрсету технологиясындағы жүйелілік. Салонда тамақ беру техникасы. Арақ-шарап өнімдерін ұсыну.
Дағдыны қалыптастыру бойынша тәжірибелік сабақтар.
Борттағы ақпараттық-анықтама жұмыстары, міндетті ақпараттық мәтіндер.
Әуежайда қону алдындағы және қонғаннан кейінгі жұмыстарды ұйымдастыру.
Арнайы рейстерде жолаушыларға қызмет көрсету ерекшеліктері.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АП 4.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жолаушылардың тағамдарын ұйымдастыру бойынша құжаттарды (нұсқаулар, санитарлық ереже);
- есеп құжаттамасын және оны толтыру тәртібін;
- буфет – ас үй жабдықтарын пайдалану принциптерін;
істеуі керек:
- нұсқаулар мен санитарлық ережені басшылыққа ала отырып, экипаж мүшелері мен жолаушылардың тағамдарын ұйымдастыру;
- есеп құжаттамасын жасау және талапқа сәйкес оны толтыру.
Борт тағамдарын ұйымдастыру: Жолаушылардың тағамдарын ұйымдастыру бойынша құжаттарды (нұсқаулар, санитарлық ереже) оқу. Тамақ мөлшерінің құрамы, тамақ ішетін орынды даярлау, стандартты мәзір, ыдыс – аяқ, Тағам түрлері.
ӘК бортындағы тағам тапсырысы.
Буфет – ас үй жабдықтарын пайдалану.
Есеп құжаттамасы және оны толтыру тәртібі.
Борт тағамдарын, азық – түліктерді, сусындарды, ыдыс – аяқтарды қабылдау және беру.
Экипаж мүшелері мен жолаушылардың тағамдарын ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 2
АП 4.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарының құрылымын (АҚЖ);
- іздеу-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізуді;
- АО талдау нәтижесі бойынша авиациялық нақты оқиғаларда жолаушылар мен ӘК экипаждарын құтқару мәселелері;
істеуі керек:
- апатты-құтқару жабдықтарын орналастыруын;
- ішкі және халықаралық әуе жолдары арқылы ұшу кезінде жолаушылар мен ӘК экипаждарын іздеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыруын;
- борттық апаттық-құтқару жабдықтарын қолдануға;
- апаттық жағдайлардың тез дамуы кезінде дұрыс шешім қабылдауға;
Апаттық-құтқару дайындығы:
Апатқа ұшырауда ӘК экипаж мүшелері мен жолаушыларды іздеу және құтқару жүйелері.
Іздеу-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Апаттық жағдайларда құтқару қызметтері мен экипаж мүшелері арасындағы қарым-қатынас.
ӘК бортындағы апаттық жағдайлар және экипаж мүшелері мен жолаушылар үшін қауіпті факторлар.
Типтік апаттық жағдайлар.
Борттық апаттық-құтқару жабдықтары (АҚЖ).
Құрылымдық АҚЖ және негізгі мәліметтері.
Әртүрлі типтегі әуе кемелеріне АҚЖ орналасуы және оның құрылымы.
АҚЖ қолдану ережелері.
АҚЖ қолдану бойынша дағдыны жұмыспен өтеу (өрт сөндірушілер, оттекті және түтіннен қорғау жабдықтары, құтқару траптар, арқандар, ашық апаттық люктер, құтқару кеудешесі, байланыстың апаттық құралдары, жүзу құралдары, апаттық балта және т.б.).
Апаттық жағдайда экипаждың іс-әрекеттері.
Адамның тірі қалуға әсер ететін факторлар және әртүрлі климатогеографиялық жағдайларда тірі қалу ерекшелігі.
Дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Адам анатомиясы мен физиологиясы негіздері.
Апаттық жағдайларда адамның зақымдануы.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2
КҚ 2
БҚ 7
БҚ 6
БҚ 6
КҚ 5
АҚ 4

Д 4.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- правила оказания медицинской помощи в полете;
- влияние физических факторов полета на организм;
- причины и основные признаки пищевых отравлений;
- признаки недоброкачественных продуктов.
уметь:
- оказать доврачебную медицинскую помощь пассажирам в полете;
- выявлять причины и основные признаки пищевых отравлений
Медицинское обслуживание в условиях полета
Вопросы авиационной организации, гигиены, санитарии, оказания медицинской помощи в полете, влияние физических факторов полета на организм. Причины и основные признаки пищевых отравлений, предупреждение отравлений, оказание помощи, признаки недоброкачественных продуктов.
Понятие об инфекционных заболеваниях, их профилактика, особо опасные инфекции, клиника, профилактика, тактика поведения на борту ВС.
Оказание доврачебной помощи, уход за больным пассажиром, выявление на борту ВС врача или профессионального медработника, медикаменты и бортовая аптечка.
Вопросы карантинного контроля за ВС и пассажирами.
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 2
СК 1
СК 2
Д 4.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на английском языке текстов профессиональной направленности;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- воспринимать информацию на слух, вести беседу на английском языке по заданной тематике;
владеть:
- лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода иностранных текстов профессиональной направленности;
- техникой перевода профессионально ориентированных текстов;
- способен продолжить изучение английского языка для осуществления профессиональной деятельности в иноязычной среде.
Профессиональный английский язык:
Лексико-грамматический минимум по специальности, необходимый для профессионального общения; для овладения основными видами и формами речевой деятельности и для усвоения базового и технического подъязыка.
Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка, соответствующего профилю изучаемой специальности (500 лексических единиц). Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической) на иностранном языке;
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
ПК 2
ПК 6
СК 3
1.9 Структура образовательной учебной программы
технического и профессионального образования по специальности
1205000 «Организация движения и эксплуатация воздушного
транспорта» специалиста среднего звена

АП 4.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшуда медициналық көмек көрсету ережесін;
- организмге ұшудың физикалық факторлардың әсерін;
- тамақтан улану себептері мен негізгі белгілері;
- сапасыз азық – түлік белгілерін; істеуі керек:
- ұшуда жолаушылар дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
- тамақтан улану себептері мен негізгі белгілерін анықтау.
Ұшу жағдайында медициналық қызмет көрсету:
Организмге ұшудың физикалық факторлардың әсері, ұшуда медициналық көмек көрсету, авиациалық ұйымдастыру, гигиена, санитария мәселелері. Тамақтан улану себептері мен негізгі белгілері, уланудың алдын- алу, көмек көрсету, сапасыз азық – түлік белгілері. Жұқпалы аурулар туралы түсінік, оларды алдын – алу, ерекше қауіпті жұқпалы аурулар, клиника, алдын–алу, ӘК бортында мінез-құлық тактикасы.
Дәрігерге дейінгі көмек көрсету, ауру жолаушылар күтімі, ӘК бортында дәрігер немесе кәсіби медқызметкердің, дәрі – дәрмектер мен борт қорабының (аптечка) табылуы.
ӘК мен жолаушылардың карантиндік бақылау жағдайлары.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 2
АП 4.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, шетел тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздіктен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
істеуі керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды білу керек (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбат);
- берілген тақырып бойынша ағылшын тіліндеауызша әңгіме жүргізу ақпараттарын түсіну;
игеру керек:
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқу және аударуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
- кәсіби бағдарлық мәтіндерді аудару техникасын;
қабілетті:-өзге тілді ортада кәсіби қызметін жүзеге асыру үшін ағылшын тілін үйренуді жалғастыруға.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары (500 лексикалық бірлік). Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері, шетел тілінде сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбат) сипатын айыру; мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
КҚ 2
КҚ 6
АҚ 3
ҚП.00
Қосымша пәндер
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
КП.02
Кәсіби дағдыларды алуға оқу практикасы
КП.03
Өндірістік технологиялық практикасы
1.8 1205000 «Қозғалысты басқару және әуе көлігін пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлері бойынша орта буындағы маманның білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы

ОПД 4.3
В результате изучения дисциплины студент должен:
знать:
- механизм химических реакций;
- зависимость между структурой органических веществ и их свойствами;
- классификацию органических соединений
уметь:
- проводить диагностику состояния деталей и узлов конструкций ЛА, работающих в коррозийнно-активных средах, прогнозировать возможность возникновения повреждений, обусловленных коррозией и другими химическими процессами;
Органическая химия
Органическая химия- раздел химии, изучающий соединения углерода, их структуру, свойства, методы синтеза.
Выделение индивидуальных веществ из растительного, животного или ископаемого сырья; синтез и очистка соединений; определение структуры веществ; изучение механизмов химических реакций; выявление зависимостей между структурой органических веществ и их свойствами; классификация органических соединений.
БК 4
СК 4
ОПД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы начертательной геометрии,
- назначение линий /ГОСТ 2.303-68/
- размеры основных размеров листов/ГОСТ 2.301-68/
- требования к оформлению размеров, размерных линий, знаков, условных обозначений, условностей и упрощений;
- масштабы, применяемые при выполнении машиностроительных чертежей/ГОСТ 2.302-68/;
- эскиз и чертеж,
- виды конструкторской документации,
- предназначение сборочных чертежей, спецификация;
- последовательность чтения сборочных чертежей;
- деталирование сборочных чертежей,
уметь:
- владеть практикой выполнения чертежей;
- оформлять поле чертежа, с соблюдением правил нанесения всех условных обозначений, размеров, размерных линий, упрощений;
- оформлять спецификацию,
- проводить деталирование сборочных чертежей,
- правильно читать сборочные чертежи;
- правильно изображать сопряжения его элементы, кривые второго порядка;
- выполнять технические чертежи на компьютере в специальных прикладных программах.
Техническое черчение и инженерная графика
Методы проецирования.
Задание точки, прямой, плоскости и поверхности на чертеже.
Метрические и позиционные задачи на точки, прямые, плоскости и поверхности. Способы преобразования чертежа.
Многогранные поверхности. Криволинейные поверхности. Поверхности вращения. Пересечение поверхности прямой и плоскостью.
ГОСТы ЕСКД - основные правила оформления чертежей.
Виды, разрезы, сечения. Разъемные и неразъемные соединения.
Виды конструкторской документации и стадии ее разработки.
Специальные прикладные программы для выполнения технических чертежей на персональных компьютерах.
СК 1
БК 4
БК 5
БК 5
БК 4

ЖКП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- химиялық реакциялардың механизмдері;
- органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділік; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
істеуі керек:
- ҰА құрылымы түйіндеріне және бөлшектердің жағдайына диагностика жүргізу, коррозиялы-активті ортада жұмыс істейтін, басқа да химиялық үрдістердің, ақаулардың туындау мүмкіндіктерін тұжырымдау,
Органикалық химия
Органикалық химия –углерод қосылыстарын, олардың құрылымын, құрамын, синдездеу әдісін оқытатын химияның бөлімі.
Өсімдік, жануарлар және шикі қазбалардан жеке заттарды бөлу; қосылыстарды синтездеу және тазалау; химиялық реакциялардың механизмдерін оқыту;
органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділікті анықтау; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
БҚ 4
АҚ 4
ЖКП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сызба геометрия негіздерін;
- сызықтық мәні /ГОСТ 2.303-68/;
- қоғамдық негізгі өлшемдерін /ГОСТ 2.303-68/;
- толтыру өлшемдеріне, өлшем сызықтық шартты белгілердің, шарттылықтар мен қысқартулардың талаптарын;
- машинажасау сызбаларын орындаудағы қолданылатын масштабы /ГОСТ 2.303-68/;
- түрлерді, қисықтарды, қиындыларды, қиындылардың жіктемесін
- эскиз бен сызбаны;
- жиналмалы сызбаның мәнін, ерекшелігін;
- жиналмалы сызбаны оқу реті;
- жиналмалы сызбаны бөліктеуді.
істеуі керек:
- сызбаны орындау тәжірибесін;
- сызбаны толтыруды, барлық шартты белгілерді, өлшемдерді, өлшем сызықтарын салып, сақтай отырып;
- Ерекшеліктерді толтыру;
- жылжымалы сызбаларды бөліктеуді жүргізу;
- жылжымалы сызбаларды дұрыс оқу;
- қосындыларды дұрыс белгілеу, екінші қатардағы қисықты белгілеу;
- арнайы қолданбалы бағдарламаларда компьютерде техникалық сызбаларды орындау.
Техникалық сызба және инженерлік графика
Жобалау әдісі. Сызықтық жазықтық, түзу, нүкте тапсырмалары. Үстінгі және жазықтық, түзу, нүктелерге метрикалық және позициялық тапсырмалар. Сызбаны өзгерту тәсілдері. Үстіңгі қисық сызықтар.Үстіңгі айналым. Түзу сызықтық жазықтық пен және екі жазықтық өзара түйісуі. Түзу сызықтық жазықтық пен және екі жазықтықтың паралельдігі мен перпендикулярлығы. Қисық сызық пен беті. Аксиометриялық проекциялар. Жобалау құжаттарының бірыңғай жүйесі. Сызбалардың орындалу тәжірибесі.
ГОСТы ЕСКД – сызбаны рәсімдеудің негізгі ержелері. Қиылысу, үзіктер түрлері. Ажырату мен ажыратпауды біріктіру. Құрылымдық құжаттардың түрлері және оларды дайындау деңгейі. Жеке компьютерлерде техникалық сызбаларды орындау үшін арнайы қолданбалы бағдарламалар.
АҚ 1
АҚ 4
БҚ 5
БҚ 5
БҚ 4

ОПД 4.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные технологические процессы литья, горячей и холодной обработки металлов давлением, сварки, а также механической обработки заготовок на металлорежущих станках,
- характеристики неметаллических материалов, широко применяемых в авиастроении;
- основные сведения о составе, строении, технологии получения и некоторых физико- механических свойствах пластмасс, резины, герметики, клеев, лакокрасочных и текстильных материалов;
уметь:
- классифицировать и распознавать маркировку железоуглеродистых сплавов, углеродистых конструктивных сталей;
- проектировать формы;
- рассчитывать режим электродуговой сварки;
- проводить контроль сварных швов;
- определять технико-экономические показатели электродуговой сварки;
различать конструкции и геометрии сверл, зенкеров и разверток.
Материаловедение и технология материалов
Строение твердого тела.
Строение металлических сплавов. Термическая и химико-термическая обработка сплавов.
Пластическая деформация, упрочнение и разрушение металлов.
Эксплуатационные свойства конструкционных материалов и методы их оценки.
Стали и сплавы. Легкие металлы и их сплавы. Медь и ее сплавы.
Неметаллические материалы. Композиционные материалы. Обработка металлов резанием. Литейное производство. Обработка металлов давлением. Сварка и пайка металлов. Обработка металлов абразивным инструментом. Обработка неметаллических и композиционных материалов.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 2
ПК 2
ОПД 4.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
уметь:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
1310013
ПК 6
1310023
ПК 1
1310033
СК 3
1310043
СК 4
1310053
1310063
СК 3
ОПД 4.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы измерений;
- основы теории измерений;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
- понятия: качество, обеспечение качества;
- управление качеством,
- показатели качества, методы их определения и сравнения;
уметь:
- применять государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию.
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем.
Виды, области и методы измерений.
Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений.
Разновидности измерений и средства измерений, нормируемые метрологические характеристики, классы точности и метрологическая надежность.
Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Определение наиболее распространенных шкал (времени, температуры, учета, твердости, уровней громкости, частоты, ионизирующих изучений, светочувствительности, землетрясений, силы ветра, водородного показателя).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия.
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственная стандартизация, принципы, методы.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений.
Контроль и аттестация качества
продукции, система управления принципы приемки.
БК 5
БК 6
ПК 1
БК 6
БК 5
БК 2

ЖКП 4.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- құюдың негізгі технологиялық процестерін, металды қысыммен ыстық және салқын түрде өңдеуді, пісіруді, сондай-ақ, металл кесетін станоктарда механикалық өңдеуді;
- әуе кемесін жасауда кең қолданылатын металл емес материалдың сипаттамалары;
- пластмассалардың, резина, герметика, желімнің, лакпен бояу, тоқыма материалдың кейбір физика-механикалық қасиеттері, құрамы, құрылысы, алу технологиясы туралы негізгі мәліметтерді;
істеуі керек:
- теміркөмірсутекті құймалар мен шойынның белгілерін білу, жіктеу;
- түрдегі құманың орнын таңдау;
- түрлерді жобалау;
- электрдоғалы құйманы есептеу тәртібі;
- пісіру жібін бақылауды жүргізу;
- электрдоғалы пісірудің техника-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
- зенкердің, бұраманың құрылымы мен геометриясын айыруды.
Материалтану және материалдарды өңдеу
Қатты дененің құрылымы. Металл қоспаларының құрылысы. Құймаларды теориялық өңдеу. Құймаларды химиялық-термиялық өңдеу. Пластикалық деформация, металдарды бекіту және бұзу. Металл конструкциялардың шаршау беріктігі. Конструкциялы металдардың пайдалану қасиеті және оларды бағалау әдістері. Болат және құймалар. Жоғарғы температурадағы құймалар. Металл емес материалдар. Құранды материалдар. Металды кесу арқылы өңдеу. Құю өндірісі өте жоғары дәлдіктегі құю. Металды қысым арқылы өңдеу. Металды балқыту және дәнекерлеу. Металдарды электрлік-химиялық өңдеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 2
КҚ 2
ЖКП 4.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- мемлекеттік тілдегі іс-қағаздарының негізгі терминологиясы, қызметтік хаттар мен құжаттардың негізгі түрлері.
істеуі керек:
қазақ тілінде қызметтік хат жазысу, әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттарды рәсімдеу және құру.
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын ұйымдастыру жүйелері және түсінігі. Ұйымдастыру-бөлу, нормативті-құқықтық, ақшалай-қаржылы есептеу және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттардың негізгі әдістері. Іс қағаздарын жүргізуде АБЖ қолдану. Істерді архивке өткізу, сақта және рәсімдеу.
1310013
КҚ 6
1310023
КҚ 1
1310033
АҚ 3
1310043
АҚ 4
1310053
1310063
АҚ 3
ЖКП 4.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- өлшеудің құқықтық базаларын, әдістерін, құралдарын, субъектілерін, объектілерін, принциптерін, тапсырмаларын, мақсаттарын;
- өлшеудің негізгі теориялары;
аумақтық және халықаралық стандарттық құрылымдары;
- ҚР МБСТ сертификация жүйесі; түсінік: сапа, сапаны қамтамасыз
- ету;
- сапаны басқару;
- сапаны көрсеткіштер, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
істеуі керек:
- мемлекеттік және халықаралық жүйелерді қолдану;
- аумақтық, халықаралық, ұлттық стандарттарды қолдану.
Метрология, стандартизация және сертификация негіздері
Өлшеу жүйелерінің кепілденген нақты қамтамасыз ету тәжірибелері және теория негіздері. Өлшеу әдістері мен салалары, түрлері. Өлшеу бірліктері, сандық және сапалық сипаттамалары, өлшем көлемдері. Метрологиялық сенімділік және нақты кластар, метрологиялық сипаттамалар, өлшеу құралдары және әртүрлі өлшеуіштер. Физикалық көлем бірліктерінің Когерентті жүйесі – СИ (SJ). Біршама кең таралған шкалдарды анықтау (уақытты, температураны, есепке алуды, қаттылықты, жиілікті, жарықсезгіштікті, жер сілкінісін, жел күшін, су көрсеткішін). Өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (МӨЖ), техникалық негізі, физикалық бірліктердің негізі, этолондар. Квалиметрия. Нормативтік–құқықтық реттеуші, заңдық метрология және стандартизация. Мемлекеттік стандартизация, принциптері мен әдістері. Өлшеу құралдарын және стандартты ведомстволық тексеру және мемлекеттік бақылау. Қабылдау принциптерін басқару жүйесі, өнімдердің сапасын бақылау.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 2

ОПД 4.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормы, правила и процедуры технологии аэропорта;
- требования норм, правил и инструкций по технике безопасности, пожарной безопасности и безопасности труда;
- понятие о генплане аэропорта и аэродрома;
- технологию обслуживания различных классов аэродрома;
- элементы аэродрома и аэропорта;
- маркировку аэродромных покрытий.
уметь:
- составлять план аэропорта по классу;
- составлять «розу» ветров;
- составлять технологические схемы по организации перевозочных процессов в аэропортах;
- определять геометрические характеристики ВПП, РД и МС.
Аэропорты и их эксплуатация
- Общие понятие об аэропорте.
- Основные части аэропорта и их назначения.
- Элементы аэродрома и их назначения.
Классификация аэропортов и воздушных трасс.
- Пассажирский комплекс.
- Классификация аэродромов.
- Понятие о генплане аэропорта.
- Понятие о « розе»ветров.
- Ветровой режим местности.
- Построение «розы» ветров и определение направления ВПП.
- Рулежные дорожки аэропортов, их виды, назначение и размеры.
- Перрон, определение количества МС на стоянке.
- Маркировка ВПП, РД, перрона МС.
- Классификация и область применения аэродромных покрытий.
- Организация воздушного пространства.
- Основы управления воздушным движением.
- Общие правила полетов.
- Регулярность воздушного движения.
- Маркировочные знаки на летных полосах аэродромов.
- Сезонная эксплуатация аэродромов
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 1
ПК 3
СК 1
СК 3
СК 4
ОПД 4.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
уметь:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
владеть:
- методами построения организации, принятия решений; формами конкретного проявления экономических законов и общетранспортных закономерностей в гражданской авиации; общими закономерностями развития экономики в условиях социально – рыночного хозяйства.
Экономика производства
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; расчет заработной платы; организация и планирование деятельности предприятия; налоговая система; фонды предприятия, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия.
Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Психолого-педагогические основы управления; мотивация и стимулирование производственной деятельности, организация контроля; типы, стили руководства.
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 2
ПК 6
СК 1
СК 4

ЖКП 4.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуежай технологиясының процедуралары мен ережелері, нормалары;
- еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникалары бойынша құрылымдар мен ережелер, норма талаптары;
- әуежайдың және аэролаңның генжоспары туралы түсінік;
- әртүрлі аэроалаң кластарына қызмет көрсету технологиясы;
- әуежай және аэролаң элементтері;
- аэролаңдық жамылғыларды белгілеу.
істеуі керек:
- класс бойынша әуежай жоспарын құру;
- жел диаграммасын құру;
- әуежайларда тасымалдауды ұйымдастыру үрдісі бойынша технологиялық сызбалар құру.
- ТО, БЖ және ҰҚЖ геометриялық сипаттарын анықтау.
Әуежайлар және оларды пайдалану
- әуежайлар туралы жалпы мәлімет.
- Әуежайлар және оларды тағайындаудың негізгі бөліктері.
- Аэроалаң элементтері және оларды тағайындау.
- Әуе жолдарының және әуежайлардың жіктемесі.
- Жолаушылар кешені.
- Аэроалаңдар жіктемесі.
- әуежайдың генжоспары туралы түсінік.
- Жел диаграммасы туралы түсінік.
- Жергілікті жел режімі.
- ҰҚЖ бағытын анықтау және жел диаграммасын құру.
- Әуежайдың бұру жолдары, олардың түрлері.
- Перрон, тұрақта ТО санын анықтау.
- ТО перрон, БЖ, ҰҚЖ белгілеу.
- Аэроалаңдық жамылғыларды қолдану саласы және жіктемесі.
- Әуе кеңістігін ұйымдастыру.
- Әуе қозғалысын басқару негіздері.
- Ұшудың жалпы ережелері.
- Әуе қозғалысын реттеу.
- Аэроалаңдардың ұшу жолағының белгілері.
- Аэролаңдарды мезгілдік пайдалану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4
ЖКП 4.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- көліктік мекемелерде болатын, экономикалық үрдістердің мазмұны, олардың өзара байланысы мен өзаратәуелділігі.
істеуі керек:
- өндірістің нәтижелілігін көтеруді, нәтижеге жеткендерін бағалау, экономикалық факторлардың әсерін анықтау, моделдеу және жүйелеу;
дағдылануы керек:
- шешімдерді қабылдау, ұйымдастыруды құру әдістері; азаматтық авиацияда жалпы көліктік заңдарды және экономикалық заңдарды нақты көрсету формалары. Әлеуметтік–нарықтық шаруашылықта экономика жағдайларын дамытудың жалпы заңдары.
Өндірістегі экономика
Әуе көлігіндегі экономиканың ерекшеліктері, олардың өнімдері, еңбекті нормалау және жоспарлау, ұйымдастыру;
- еңбекті өндіру, оларды өлшеу және ұөтеру жолдары;
- еңбек ақыны есептеу;
- мекеменің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру;
- салықтық жүйе;
- мекеменің қоры, негізгі патенттер, мекеменің техникалық және есептік құжаттары;
- қаржы-өндірістік қызметін талдау және есептеу;
- маркетинг және олардың құрылымы;
- бағалау, тарифті саясат;
- мекемені басқару;
- менеджмент негіздері, мақсаты, принциптері, функциялары және басқару әдістері;
- психологиялық-педогогикалық басқару негіздері;
- тексеруді ұйымдастыру түрлері.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 2
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 4
БҚ 3
БҚ 7
АҚ 5

ОПД 4.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- краткие сведения о летательных аппаратах ГА;
- конструкцию основных узлов двигателя;
- работу основных систем ЛА;
- конструкцию пленера и его основных частей;
- определять виды ЛА и двигателей ГА;
уметь:
- конструировать основные узлы двигателей;
- устранять дефекты пленера ВС
Основы конструкции авиационной техники
Основные конструкции фюзеляжа. Схемы, геометрические характеристики, основные части пленера. Общее понятие о крыле. Оперение. Руль направления, руль высоты, киль, стабилизатор. Система управления. Пневматические системы.,
Условия нагружения летательных аппаратов; конструкция и прочность элементов конструкции пленера, взлетно-посадочных устройств, систем управления самолетом, гидравлические и газовые энергетические системы. Системы кондиционирования и регулирования давления в гермокабинах.
Конструктивные силовые схемы современных ГТД; расчет на прочность элементов конструкций двигателей; схемы редукторов для турбовальных ЛА
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
ПК 3
СК 2
ОПД 4.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
законы равновесия и движения жидкостей;
- основное уравнение гидростатики;
- закон Архимеда;
- уравнение Бернулли;
- уравнение Вейсбаха;
- формулу Дарси;
- устройства и характеристики насосов различных видов;
- характеристики и режимы гидропередач, гидромуфт;
- классификацию и преимущества гидроприводов по сравнению с механическими и электрическими приводами;
- устройство и принцип действия гидрораспределителей;
уметь:
- измерять давление жидкости и газа;
- определять количественные показатели при различных режимах течения жидкостей;
- рассчитывать силу давления жидкости на стенку (плоскую и криволинейную);
- использовать уравнения и законы гидравлики в практике;
- применять различные виды насосов в профессиональной деятельности;
- проводить расчет гидроприводов.
Гидравлика
Основные свойства жидкостей. Гидростатика. Уравнения неразрывности и уравнение Бернулли.
Расчет простых и сложных трубопроводов.
Истечение из сопел и отверстий.
Гидравлический удар. Гидропривод и гидропередача, основы расчета и конструирования.
Насосы, и гидродвигатели. Вспомогательное оборудование и контрольно-регулирующая аппаратура. Понятие о следящих и само регулируемых системах гидроприводов.
БК 2
БК 5
БК 6
ПК 1
ОПД 4.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство, принцип работы атоматических систем управления;
- классификацию систем автоматического управления;
- основные структуры систем автоматического управления и процессы, протекающие в АСУ.
уметь:
- пользоваться необходимой учебной и справочной литературой;
- применять знания, полученные по данному курсу на практике, и при изучении дальнейших смежных дисциплин;
- оценивать качество управления АСУ.
Основы автоматики и управления
Общие сведения с системах автоматического управления. Линейные системы автоматического управления. Нелинейные системы автоматического управления. Импульсные и цифровые системы автоматического управления. Оптимальные и адаптивные системы автоматического управления.

ЖКП 4.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АА ұшу аппараттары туралы жалпы мәліметтер;
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндерінің құрылымы;
- ҰА негізгі жүйелерінің жұмысы;
- планердің және оның негізгі бөліктерінің құрылымы;
- АА қозғалтқыштарының және ҰА түрлерін анықтау.
істеуі керек:
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндерін;
- ӘК планерінің ақауларын жою.
Авиациялық техника құрылымының негіздері
Фюзеляждың негізгі құрылымдары. Планердің негізгі бөліктері, геометриялық сипаттары, сызбалары. Қанат туралы жалпы мәлімет. Бұру рулі, биіктік рулі, киль, тұрақтандырғыш. Басқару жүйесі. Пневматикалық жүйелер. Ұшу аппартттарына тиеу шарты; планер құрылымы элементтерінің мықтылығын, ұшып-қону құрылғысын, ұшақты басқару жүйесі, газды энергетикалық және гидравликалық жүйелер.
Гермокабинадағы қысымды реттеу және желдету жүйесі.
заманауи конструктивті күштік сызбалар; қозғалтқыш құрылым элементінің мықтылығын есептеу; ҰА арналған редукторлар сызбасы.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 2
ЖКП 4.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сұйықтың тепе-теңдігі мен қозғалысы заңын, гидростатиканың негізгі теңдігін;
- Архимед заңын;
- Бернулли теңдігін;
- Вейсбах теңдігін;
- Дарси формуласын;
- әртүрлі сорғылардың құрылымы мен сипаттамаларын;
- гидроберу, гидромуфтаның сипаттамасы мен тәртібін;
- механикалық және электрлік жетекті гидроприводты артықшылығы мен түрлерін;
- гидротаратқыштың құрылымы мен қызмет принципін білу керек;
істеуі керек:
- сұйық пен газдың қысымын өлшеу;
- сұйық ағуының түрлі режимдегі сандық көрсеткіштерін анықтау;
- сұйықтың қабырғаға қысым күшін есептеу (жалпақ және қисық сызықты);
- тәжірибеде теңдеу және гидравлика заңын қолдану;
- кәсіби қызметінде сорғыштың түрлерін қолдану;
- гидрожетектің есебін жүргізу.
Гидравлика
Сұйықтықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатика. Өнеркәсіптік қондырғылардың гидравликалық және газ жүйелері. ГЖ-де қолданатын сұйықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатика. Гидродинамика. ГидравликҮздіксіз және Бернулли теңдеуі.
адағы энергетика заңдары. Пневматикалық қондырғылар. Сұйықтардың стационарлық емес ағуы. Роторлы және поршеньді насостардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық және пневматикалық сымдар. Гидро және пневмоприводтардың бұғылау-қосымша апаратурасы.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1
ЖКП 4.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- автоматтық басқару жүйесінің жұмыс принципі, құрылғылары мен тағайындауы;
- автоматтық басқару жүйесінің жіктемесі;
- автоматтық басқару жүйесінің негізгі құрылымдары және АБЖ үрдісі;
істеуі керек:
- қажетті оқулықтар мен анықтамалық әдебиеттерді қолдану;
- осы курс бойынша аралас пәндерді оқыту кезінде және тәжірибеде алған білімдерін қолдану;
- АБЖ басқару сапасын бағалау.
Автоматика және басқару негіздері
Автоматтық басқару жүйесі туралы жалпы мәлімет. Автоматтық басқарудың сызықтық жүйесі. Автоматтық басқарудың сызықтық емес жүйесі. Автоматтық басқарудың импульсті және сандық жүйесі. Автоматтық басқарудың оптимальды және адаптивті жүйесі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ3
АҚ 2

ОПД 4.15
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования нормативных документов ИКАО и Республики Казахстан по обеспечению авиационной безопасности;
- состояние авиационной безопасности в мире и в Республике Казахстан;
- структуру служб авиационной безопасности;
- степени допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
- правила поведения на территории ограниченного доступа;
- технические средства досмотра, правила их применения и меры безопасности;
- средства, применяемые при актах незаконного вмешательства;
- меры безопасности при применении спецсредств;
- правила специального досмотра воздушного судна;
- действия инженерно-технического персонала при актах незаконного вмешательства
уметь:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе техника;
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте;
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности, уровень безопасности, неблагоприятные факторы влияющие на безопасность и их оценка, тех средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 2
ПК 6
СК 1
СК 4
БК 2
ОПД 4.16
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования основных нормативных документов, по обеспечению безопасности полетов,
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- основные причины авиационных происшествий;
- организационные основы обеспечения безопасности полетов;
- основные мероприятия по предотвращению авиационных происшествий;
- технические средства обеспечения безопасности полетов;
уметь:
- работать с документами по обеспечению безопасности;
- владеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроисшествий;
- пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов действующих в ГА в области безопасности полетов.
Основные факторы, обеспечивающие БП, экипаж воздушного судна и безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения (ОВД) и безопасность полетов.
Техническое обслуживание и безопасность полетов.
Внешняя среда, система обеспечения, социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния БП с гражданскими ВС РК за 3 последних года и за текущий период. Количественные показатели надежности и уровня БП с гражданскими ВС.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий.
БК 3
БК 2
ПК 3
СК 5
БК 2
БК 2
ОПД 4.17
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию ЛА и АД;
- о перспективах развития ЛА и АД;
- об использовании авиации в народном хозяйстве:
- об организационной структуре технического обслуживания и ремонта AT;
- характеристику основных конструктивных элементов самолетов;
- назначение и классификацию авиадвигателей;
- основные профессии в авиации, летный состав ГА;
- специалисты по технической эксплуатации в гражданской авиации;
- структуру инженерно-авиационной-службы;
- организацию технического обслуживания ВС в эксплуатационном предприятии;
уметь:
- использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики.
Общий курс воздушного транспорта
Содержание профессиональной деятельности специалиста.
Основные виды и конструкции летательных аппаратов и воздушных судов, авиационных двигателей.
Сведения о самолетах и вертолетах ГА.
Основные требования, предъявляемые к самолетам и вертолетам ГА.
Основные требования аэродинамики самолетов. Полет самолета. Основные этапы полета.
Характеристика основных конструктивных элементов самолетов.
Использование авиации в хозяйственной деятельности.
Применение авиации в чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации. Летный состав ГА.
Специалисты по технической эксплуатации в ГА. Структура ИАС.
Организация технического обслуживания ВС в эксплуатационном предприятии.
Виды технического обслуживания ВС.
БК 2
БК 4
ПК 2
ПК 4
СК 2
СК 4
СК
СД 05
Специальные дисциплины

ЖКП 4.15
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының және ХААҰ нормативтік құжаттың талаптарын;
- дүние жүзіндегі және Қазақстан Республикасындағы авиациялық қауіпсіздіктің жағдайы;
- авиация қауіпсіздік қызметінің құрылымын;
- әуежайдың және авиа мекемелердің территориясына кіретін рұқсат қағаздардың деңгейі;
- шектеу қойылған территорияларда жүру ережелері;
- заңсыз араласу актілері кезіндегі қолданатын құралдар;
- арнайы құралдарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік құралдары мен шаралары;
- әуе кемесіне арнайы тексеру жүргізуді ұйымдастыру;
- заңсыз араласу актілері кезіндегі инженерлік-техника персоналдардың әрекеттері.
істеуі керек:
- техник жұмысында авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдану;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдануды.
Авиациялық қауіпсіздік
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері, қауіпсіздік деңгейі,
Қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз факторлар, және олардың бағалары, техникалық құралдары және қамтамасыз ету тәсілдері, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етумен байланысты басқарылатын құжаттар.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 2
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 4
БҚ 2
ЖКП 4.16
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
- авиациялық оқиғаның негізгі себептерін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырылған негіздерін;
- авиациялық оқиғаны болдырмаудың негізгі шаралары;
- ұшудың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары.
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс істеу;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен материалдарды пайдалану;
Ұшу қауіпсіздігі.
Ұшу қауіпсіздік саласындағы нормативтік құжаттардың негізгі талаптары.
ҰҚ қамтамасыз ететін негізгі факторлар.
Әуе кемесінің экипажы және ұшу қауіпсіздігі.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету (ӘҚҚ) және ұшу қауіпсіздігі.
Техникалық қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі.
Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі.
Қамтамасыз ету жүйесі және ұщу қауіпсіздігі.
Әлеуметтік жағдайлар және ұшу қауіпсіздігі.
Соңғы 3 жылдың және қазіргі кезеңдегі ҚР азаматтық ӘК-нен ҰҚ жағдайын талдауды үйрену.
Азаматтық ӘК-мен ҰҚ деңгейі мен сенімділігінің сандық көрсеткіші.
Авиациялық оқиғалардың міндеттері мен себептерін үйрену.
БҚ 3
БҚ 2
КҚ 3
АҚ 5
БҚ 2
БҚ 2
ЖКП 4.17
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АҚ және ҰА жіктемесі;
- АҚ және ҰА дамыту перспективасы туралы;
- Халық шаруашылығында авиацияны қолдану туралы:
- АТ жөндеу және техникалық қызмет көрсету құрылымын ұйымдастыру;
- ұшақтардың құрылымдық элементтердің негізгі сипаттамалары;
- авиа қозғалтқыштардың жіктемесі мен қызметін;
- АА ұшқыштар құрамы, авиациядағы негізгі мамандықтарын;
- Азаматтық авиацияда техникалық пайдалану бойынша мамандықтар;
- инженерлік-авиациялық қызмет құрылымын;
- ӘК пайдаланушы мекемелерде техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
істеуі керек:
- жалпы пәндер мен арнайы пәндерді оқыған кезде алған білімдерін қолдану;
- өндірістік және оқу практикадан алған білімдерін қолдану.
Әуе көлігінің жалпы курсы.
Мамандардың кәсіби іс-әрекеттерінің мазмұны.
Авиациялық қозғалтқыштардың, әуе кемелерінің және ұшу аппараттарының құрылымы және негізгі түрлері. АА тікұшақ пен ұшақтар туралы мәлімет. АА тікұшақ пен ұшақтарға қойылатын негізгі талаптар.Ұшақтың аэродинамикасына негізгі талаптар.Ұшақтардың ұшуы.Ұшудың негізгі сатылары. Ұшақтардың негізгі конструктивті элементтеріне сипаттама. Шаруашылықта авиацияның қолданылуы. Төтенше жағдайларда авиацияны қолдану.Авиациядағы негізгі мамандықтар. АА ұшқыштар құрамы. АА техникалық пайдалану бойынша мамандықтар. ИАҚ құрылымы. ӘК өндірістегі қызмет көрсетуінің техникалық органикалық қызмет көрсетуі. ӘК техникалық қызмет көрсетуінің түрлері.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2
КҚ 4
АҚ 2
АҚ 4
АҚ
АП 05
Арнайы пәндер

СД 5.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- свойства горючих и смазочных материалов;
- методы улучшения экологических свойств ГСМ;
- основные причины и источники загрязнения ГСМ;
- требования для сохранения качества ГСМ
уметь:
- повышать эффективность применения ГСМ в условиях эксплуатации;
- совершенствовать методы оценки качества ГСМ
Химмотология и контроль качества ГСМ
Химмотология- область знаний о свойствах, качестве и рациональном использовании горючих и смазочных материалов(ГСМ) в технике (двигателях, особенно внутреннего сгорания, машинах и механизмах).
Проблемы химмотологии: 1) стабилизация добычи нефти и получение моторных топлив из альтернативного сырья; 2)изучение и улучшение экологических свойств ГСМ.
Задачи химмотологии: 1)оптимизация качества ГСМ, обеспечением наиболее полного соответствия эксплуатационных свойств ГСМ требованиям двигателей, 2)повышение эффективности применения ГСМ в условиях эксплуатации, 3)разработка и совершенствование методов оценки качества ГСМ.
Физико-химические, эксплуатационные и экологические свойства ГСМ.
Основные причины и источники загрязнения ГСМ.
Требования для сохранения качества ГСМ.
БК 2
БК 3
ПК 2
ПК 3
СК 1
СД 5.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и эксплуатацию систем топливообеспечения;
- основные требования по технике безопасности;
- сроки службы системы топливообеспечения;
уметь:
- эффективно использовать системы топливообеспечения ВС в широком диапазоне климатических метеорологических условий;
Системы топливообеспечения ВС
Применяемые средства заправки: топливозаправщики, малогабаритные заправочные агрегаты, стационарные системы заправки на базе разборного трубопровода.
Обеспечение необходимой подачи заправки; простота устройства и эксплуатации; высокая надежность и большой срок службы; высокая экономичность; возможность эффективного использования в широком диапазоне климатических метеорологических условий; минимальный обслуживающий персонал; безопасность эксплуатации и безвредность для здоровья человека; универсальность.
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 3
СК 3
СД 5.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные направления деятельности топливозаправочного комплекса;
- требования к средствам заправки;
- классификацию, состав и свойства топлив;
- методы оценки и экспресс-контроля качества масел в эксплуатации;
уметь:
- повышать эффективность применения топливно-смазочных материалов в аэропортах.
- осуществлять заправку воздушных судов ГСМ различными техническими средствами;
- осуществлять периодические формы обслуживания технологического оборудования средств и объектов, а также их обслуживание перед каждым приемом ГСМ, наполнением средств заправки, по установленной технологии работы
Оборудование и технические средства топливного комплекса аэропортов
Для заправки ВС авиа ГСМ используются следующие средства: подвижные (автотопливозаправщики типа АТЗ-60, ТЗ-22,ТЗ-7,, 5-5334, АТЗ-40, АТЗ-11,5 маслозаправщики типа МЗ-66); стационарные (системы централизованной заправки самолетов (ЦЗС); передвижные(агрегаты типа УЗС-7Б); переносные ( агрегаты типа ФЗА-3М).
Основное оборудование топливозаправщиков: цистерны, наливная горловина, дыхательный клапан, поплавковый указатель уровня, отстойник с водоотделителем, ограничитель наполнения, фильтр тонкой очистки, фильтр грубой очистки, контрольно-измерительные приборы, арматура, клиновая задвижка, муфтовый вентиль, торцовый вентиль, раздаточно-приемные рукава, раздаточный кран, противопожарное оборудование.
Основное оборудование маслозаправщиков: котел, насосы и приводы к ним, форсунки, масляные фильтры, контрольно-измерительные приборы, арматура.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2
ПК 3
СК

АП 5.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жанар-жағар материалдарының қасиеттерін;
- ЖЖМ экологиялық құрамын жақсарту әдісі;
- ЖЖМ көздерінің ластануы және негәзгә себептері;
- ЖЖМ сапасын сақтауға арналған талаптар;
істеуі керек:
- пайдалану жағдайларындағы ЖЖМ қолдану;
- ЖЖМ сапасын бағалау әдісі.
Химмотология және ЖЖМ сапасын тексеру
Химмотология – құрылғылар туралы білім саласы, жанар-жағар материалдарды(ЖЖМ) техникада (қозғалтқыштарында, механизмдерде және машиналарда, әсіресе ішк іжануларда) рационалды сапалы қолдану;
Химмотология мәселелері: 1) альтернативті шикізаттан жанармай алу және мұнай алуды тұрақтандыру;
2)ЖЖМ экологиялық қасиеттерін жақсарту және оқыту.
Химмотолгия тапсырмалары: 1) ЖЖМ сапасын жақсарту, қозғалтқыштардың талабы бойынша ЖЖМ пайдалану құрылғыларына сәйкес барынша толық қамтамасыз ету,
2) пайдалану жағдайларында ЖЖМ қолдануды көтеру,
3) ЖЖМ сапасын бағалау әдісі.ЖЖМ экологиялық физико-химиялық пайдалану.ЖЖМ көздерінің ластануы және негізгі себептері. ЖЖМ сапасын сақтау үшін қойылатын талаптар.
БҚ 3
КҚ 4
КҚ 1
АҚ 1
АП 5.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ӘК жанар маймен қамтамасыз ету жүйесін пайдалану және құрылғылары;
- техника қауіпсіздігі бойынша негізгі талаптар;
- жанар маймен қамтамасыз ету жүйесі қызметінің уақыты;
істеуі керек:
- ӘК жанар маймен қамтамасыз ету жүйесін кең диапазонды климатикалық метеорологиялық жағдайларда қолдану;
ӘК жанармаймен қамтамасыз ету жүйесі.
Жанармай құю кезіндегі құралдар: жанармай құюшылар, кіші габаритті жанармай құю агрегаттары, құбыр өткізгіштер базасында жанармай құю жүйесі.қажетті жанармайлармен қамтамасыз ету; пайдаланудың және құрылғының жайлылығы; қызметтің үлкен мерзімі мен биіктік сенімділігі, жоғарғы үнемділік, метеорологиялық жағдайларда кең климаттық диапазондарды қолдану мүмкіндігі; қызмет көрсетуші персонал; қауіпсіздікті пайдалану және адам өміріне арналған қауіпсіздік тудырмау. Универсалды.
АҚ 3
БҚ 6
СД 5.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жанармай құю кешені қызметінің негізгі бағыттары;
- құю құралдарына қойылатын талаптар;
- жанармай қасиеті мен құрамы, жіктемесі;
- майды пайдалану сапасын экспресс-тексеру және бағалау әдісі;
істеуі керек:
- әуежайларда жанар-жағар материалдарын тиімді қолдануды көтеру;
- әуе кемесіне ЖЖМ әртүрлі техникалық құралдармен құюды іске асырады;
- орнатылған жұмыс технологиясы бойынша құралдарды жанармаймен құю,
- объектілер мен технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді іске асыру, сонымен қатар, оларға әрбір ЖЖМ қабылдау алдында қызмет көрсету.
Әуежайдың жанармай кешендерінің техникалық құралдары және жабдықтары
Жанармай құюшылардың негізгі жабдықтары: цистерналар, құю мойындығы, тыныстау қақпағы, қалыпты көрсеткіш деңгейі, су бөлгіш тұтындырғышы, толтыруды шектеу, жұқа тазалау фильтрі, дөрекі тазалау фильтрі, бақылау-өлшеу аспаптары, арматура, сына, муфты шұра, торцты шұра, қабылдап-тапсыру қолы, тарату краны, өртке қауіпті жабдықтар.
Май құюшылардың негізгі жабдықтары: котел, оларға қатысты сорғылар және жетектер, бүрікіш, майлы фильтрлер, өлшеу-тексеру аспаптары, арматура.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2
АҚ 3

СД 5.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физико-химические, эксплуатационные свойства современных авиационных ГСМ;
- технологию применения ГСМ и их влияние на работу аэропортов и окружающую среду;
- основные требования по технике безопасности, производственной санитарии, пожарной и взрывной безопасности на объектах ГСМ и при заправке воздушных судов;
- основные требования нормативных документов, касающихся транспортировки, хранения и использования ГСМ и специальных жидкостей;
- роль ГСМ в решении задач производственной деятельности гражданской авиации - обеспечения безопасности, регулярности и эффективности полетов воздушных судов;
уметь:
- использовать полученные теоретические знания для обеспечения требуемого уровня надежности эффективности технической эксплуатации авиационной техники;
- применять комплекс знаний о физико-химических явлениях в прикладной деятельности специалиста гражданской авиации;
- применять полученные знания при выборе и эксплуатации воздушных судов.
Авиа ГСМ и специальные жидкости
Общая характеристика топлив.
Топлива для авиадвигателей. Топлива для агрегатов газоперекачки.
Масла и спец жидкости. Производство масел. Синтетические смазочные материалы. Трансмиссионные и приборные масла.
Консистентные и твердые смазки.
Жидкости для гидросистем. Моющие жидкости.
Контроль качества ГСМ.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
ПК 3
СД 5.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормы технологического проектирования объектов авиатопливообеспечения аэропортов;
- опасные и вредные производственные факторы, технологического процесса топливообеспечения;
- токсикологические характеристики заправляемых в самолет ГСМ и спецжидкостей;
- знать и выполнять правила личной гигиены при работе с ГСМ и спецжидкостями
уметь:
- оказывать первую медицинскую помощь при отравлении ГСМ и спецжидкостями
Технологические процессы топливообеспечения
Расположение места стоянок самолетов.
Нормы технологического проектирования объектов авиатопливообеспечения аэропортов.
Требования к местам расположения площадок для заправки самолетов.
Оборудование мест стоянок самолетов стационарными заземляющими устройствами для защиты от статистического электричества.
Отсутствие дефектов на поверхности покрытий мест стоянок самолетов и площадок для заправки самолетов.
Исключить возможность нанесения механических повреждений перемещаемым заправочным рукавам( острые кромки твердого покрытия, выступающие концы арматуры и др.)
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
ПК 3
СК 1
СД 5.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормативную базу при разработке и оформлении и технической документации;
- методы управления качеством выдаваемых продуктов;
- основные методы оценки качества и надежности авиа ГСМ;
- технические и метрологические характеристики наземного технологического оборудования
уметь:
- оформлять техническую документацию по авиатопливообеспечению с использованием средств автоматизации;
- осуществлять технический контроль соответствия качества ГСМ и спецжидкостей установленным нормативам;
- оформлять документацию по управлению качеством продукции;
- определять показатели технического уровня проектируемых объектов и новых технологий
Автоматизация процессов топливообеспечения
Автоматизированный комплекс учета ГСМ на объектах авиатопливообеспечения аэропортов гражданской авиации предназначен:
- для оперативного сбора и обработки информации о движении ГСМ;
- повышения достоверности и объективности коммерческих расходов;
- проведения компактного документирования и долгосрочного хранения результатов.
Автоматизация процессов топливообеспечения (прием, хранение, выдача ГСМ) предполагает создание цифровой аппаратно-программной системы автоматического управления (ЦСАУ) с заданными показателями качества..
Основными достоинствами ЦСАУ являются: — высокая точность и быстродействие;
реализация алгоритмов управления любой сложности;
возможность осуществлять многоточечное управление в реальном масштабе времени;
помехозащищенность, т.к. за счет избыточности кодовой информации система позволяет автоматически обнаружить и исправить возможные ошибки и искажения;
объединение в единую систему простых одноплатных и универсальных ЭВМ;
способность передачи информации на любые расстояния.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 3

СД 5.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық ЖЖМ жаңа физика-химиялық, пайдалану қасиеттерін;
- олардың сапасын бақылау әдістерін;
- әуе кемелері мен күштік қондырғының отын жүйелеріндегі бөлшек ақауларының шығуына отын сапасының ықпалын;
- ЖЖМ қолдану технологиясын және оларды әуежайлар мен қоршаған ортадағы жұмыстарға ықпалын;
- әуе кемелеріне отын (май) құю кезінде ЖЖМ нысанындағы техника қауіпсіздігі өндірістік санитария өрт және жарылғыш қауіпсіздіктері бойынша негізгі талаптарды;
- ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды қолдану және сақтауда, тасымалдауға қатысты нормативтік құжаттардың негізгі талаптарын;
- азаматтық авиацияда өндірістік қызметте тапсырмаларды шешуде ЖЖМ рөлі - әуе кемелерінің ұшуын реттеу және қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
істеуі керек:
- авиация техникасында талап етілген деңгейінде техникалық пайдаланудың тиімділігін, сенімділігін қамтамасыз ету үшін алған білімдерін пайдалануға;
- ӘК пайдалану және таңдау кезінде алған білімдерін қолдануға дағдылану керек.
Авиа жанар жағармай және арнайы сұйықтықтар
Отынның жалпы сипаттамасы. Авиақозғалтқышқа арналған отын. Газды тасымалдау агрегатына арналған отын. Арнайы сұйықтықтар мен майлар. Майдың өндірісі. Синтетикалық майлау материалдары. Трансмиссиялық және аспаптық майлар. Консистенттік және қатты майлаулар. Гидрожүйелерге арналған сұйықтықтар. Жуатын сұйықтықтар. ЖЖМ бақылау сапасы.
БҚ 5
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 1
АҚ 1
КҚ 1
АҚ 3
АП 5.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- әуежайды жанармаймен қамтамасыз ету объектілерін жобалаудың технологиялық үрдісі;
- қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
- жанармаймен қамтамасыз етудің технологиялық үрдісі;
- ұшаққа құйылатын ЖЖМ және арнайы сұйықтықтардың токсикологиялық сипаттамасы;
- ЖЖМ және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу кезінде жеке гигиена ережесін білу және орындау керек;
істеу керек:
- ЖЖМ немесе арнайы сұйықтықтармен улану кезінде алғашқы көмек көрсету.
Жанармаймен қамтамасыз етудің технологиялық үрдісі
Ұшақтарды тұрақ орнына орналастыру. Әуежайдың авиа жанармаймен қамтамасыз ету объектілерін жобалаудың технологиялық нормасы. Ұшақтарға жанармай құюға арналған алаң орнына қойылатын талаптар. Статикалық электрден қорғауға арналған ұшақ тұрақ орнының стационарлық жерге қосу құрылғыларының жабдықтары.Ұшақтарға жанармай құюға арналған алаңдар мен ұшақ тұрақ орнының үстіңгі жамылғыларында ақаудың жоқтығы.
БҚ 5
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 1
АҚ 1
КҚ 1
АҚ 3
АП 5.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- техникалық құжаттарды рәсімдеу және дайындау кезінде нормативті базаны;
- беретін өнім сапасын басқару әдісін;
- авиа ЖЖМ сенімділігі мен сапасын бағалаудың негізгі әдісін;
- жердегі технологиялық жабдықтардың техникалық және метрологиялық сипаттамалары;
істеу керек:
- автоматизация құралдарын қолдануда авиа жанармаймен қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- орнатылған нормативті арнайы сұйықтық және ЖЖМ сапасына сәйкес техникалық бақылауды іске асыру;
- жаңа технологиялар мен объектілер деңгейінің техникалық көрсеткішін анықтау.
Жанармаймен қамтамасыз етудің автоматтандырылған үрдісі
Азаматтық авиация әуежай объектілерінде авиа жанармаймен қамтамасыз етуді ЖЖМ есепке ала отырып автоматтандырылған кешенді тағайындалады:
ЖЖМ қозғалысы туралы ақпараттарды өңдеу және оперативті жинауға арналған;
коммерциялық шығындардың объективтілігін және нақты көтеру;
жинақты құжаттар жүргізу және олардың қортындысын ұзақ уақытқа сақтау;
Жанармаймен қамтамасыз етудің автоматтандырылған үрдісі (қабылдау, сақтау, ЖЖМ беру) сапаны көрсететін автоматтық басқару жүйесі сандық аппаратты-бағдарлама (САБЖ) жүргізуді ұсынады;
САБЖ-ның негізгі қасиеттері: жоғары нақтылық және тез әрекет ету; қандай болмасын қиындықты басқару алгоритімін іске асыру; нақты уақыт масштабын басқару мүмкінділігі; көптілік есебінен кедергілерден қорғау, ақпараттық код жүйесі, болатын қателіктерді түзету және табуға мүмкіндік береді; қарапайым және жан-жақты ЭВМ бір жүйеге біріктіру; қандайда бір қашықтықта ақпаратты беру тәсілі.
АҚ 1
КҚ 4
КҚ 1
АҚ 3
БҚ 4

СД 5.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию, состав и свойства топлив;
- нормы расхода и мероприятия по экономии топлива;
- закономерности изменения свойств смазочных материалов и рабочих жидкостей в процессе их использования;
- основные методы оценки качества и надежности авиа ГСМ;
- правила эксплуатация технических средств топливообеспечения ВС;
- средства инженерного обеспечения эффективного использования топливно-смазочных материалов;
уметь:
- внедрять технологические процессы обслуживания летательных аппаратов ГСМ и специальными жидкостями;
- использовать методики оценки исправности функционирования применяемых систем топливообеспечения при расследовании аварий;
- повышать эффективность применения ГСМ в условиях эксплуатации;
- внедрять
Техническая эксплуатация и обслуживание средств топливообеспечения ВС
Работы по заправке воздушных судов ГСМ и контроль их качества осуществляют в соответствии с требованиями инструкции по организации и обеспечению заправки самолетов(вертолетов) горюче-смазочными материалами в эксплуатационных предприятиях гражданской авиации. Ответственность за качество ГСМ и состояние средств заправки возлагается соответственно на службы горюче-смазочных материалов и спецавтотранспорта авиапредприятий. Руководители служб и исполнители обязаны обеспечить заправку ВС только кондиционными и подготовленными к использованию ГСМ. Разрешение на заправку воздушных судов ГСМ дают должностные лица.
Потребное количество топлива на полет определяет дежурный штурман аэропорта и уточняет командир ВС.
Транспортировка, хранение и предварительная очистка авиационного топлива. Фильтрация топлива, очистка топлива от воды. Специфика эксплуатации станции применительно к конкретным условиям. Аэродромный контроль качества топлива, масла и спецжидкостей. Заправка воздушных судов ГСМ с помощью централизованных заправочных систем, спецмашин (ТЗ,МЗ) и других заправочных средств. Автоматизация ЦЗС. Инструкция по организации и обеспечению заправки ВС горюче-смазочными материалами в эксплуатационных предприятиях гражданской авиации.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
СК 1
СК 2
СД 5.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- вредные и опасные производственные факторы;
- виды ответственности;
- организационные, технические, санитарно – гигиенические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- источники загрязнения воздуха на стоянке ЛА;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
- требования безопасности при выруливании и при буксировке ЛА;
- требования безопасности при заправке ЛА топливом и спец. жидкостями;
- требования безопасности к устойчивости и тормозным устройствам грузоподъемных машин;
- основополагающие документы в области охраны труда.
уметь:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
Охрана труда в ГА и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники.
Структура организации охраны труда на предприятиях гражданской авиации.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Факторы, определяющие санитарно-гигиеническую обстановку на предприятиях ГА.
Электробезопасность.
Действия инженерно-технического состава в особых условиях на земле.
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология. Основы экологического законодательства в РК.
Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях ГА.
БК 1
БК 3
БК 2
БК 3
БК 5
БК 1
БК 2
БК 5
БК 2
БК 6
БК 2
2.0 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1205000
«Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта»
специалиста среднего звена

АП 5.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жанармай құрамын, жіктемесін;
- жанармайды үнемдеу бойынша шаралар және шығыс нормаларын;
-жағар материалдарының құрамы өзгеруі және жұмыс сұйықтықтары және оларды қолдану;
- авиа ЖЖМ сенімділігі мен сапасын бағалаудың негізгі әдістері;
- ӘК жанармаймен қамтамасыз етуде техникалық құралдарды пайдалану ережелері;
- жанар-жағар материалдарды қолдануда инженерлік қамтамасыз ету құралдары;
істеу керек:
- арнайы сұйықтықтарды және ЖЖМ ұшу аппаратында қызмет көрсету үрдісінде технологиялық түсіндіру;
- апатты зерттеу кезінде жанармайды қолдану жүйесін бағалау әдісін қолдану;
- пайдалану жағдайларын ЖЖМ қолдануды көтеру.
ӘК жанармаймен қамтамасыз ету құралдары және техникалық пайдалану.
Азаматтық авиация мекемелерінде пайдаланылатын жанар-жағар материалдарын ұшақтарға (тік ұшақ) құюды қамтамасыз ету және ұйымдастыру бойынша нұсқау талаптарына сәйкес ӘК ЖЖМ құю бойынша жұмыс сапаларын іске асырады және тексереді.
Әуе мекемелерінің арнайы автокөліктері және жанар-жағар материалдар қызметі
ЖЖМ сапасына және оны құю құралдарының жағдайын жауапты.
Қызмет басшылары және оларды орындаушылар ӘК тек кондиционды және дайын ЖЖМ қамтамасыз етуге міндетті. Әуе кемелеріне ЖЖМ құюға лауазымды тұлғалар рұқсат береді.
Ұшуға қажетті жанармай құюды көлемін әуежайдың кезекші штурманы анықтайды және ӘК командирі тексереді.
Авиациялық жанармайды алдын-ала тазалайды және сақтайды, тасымалдайды.
Жанармайды судан тазалау және фильтрлеу. Арнайы сұйықтықтарды және майларды, жанармай сапасын аэроалаңдық тексеру. Әуе кемелеріне, арнайы машиналарға (ТЗ,МЗ) және басқа да құю құралдарына орталықтандырылған жүйелердің көмегімен ЖЖМ құю. Автоматтандырылған ЦЗС. Азаматтық авиация мекемелерінде пайдаланылатын жанар-жағар материалдарын ӘК құюды қамтамасыз ету және ұйымдастыру бойынша нұсқау.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 2
АП 5.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
- жауапкершілік түрлерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының себептері;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының техникалық себептерін;
- өндірістік жарақаттың пайда болуының санитарлық- гигиеналық себептерін;
- өндіріс ғимаратының оптимальді және рұқсат етілетін микроклиматтық жағдайлары;
- зиянды заттар, олардың түрлері және олардың адам ағзасына ену жолдары;
- ҰА тұрақ орнында ауа ластануының көздері;
- улы заттардың адам ағзасына әсер ету ерекшелігі, созылмалы және кенет улану;
- улы заттармен қатынас кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
- рульдеу және ҰА буксерлеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
- ҰА отынмен және арнайы сұйықтықтармен толтырудағы қауіпсіздік ережелері;
- жүк көтергіш машиналарды тіркеу және техникалық куәлік беру ережелері;
- еңбекті қорғау саласындағы негізгі құжаттар;
істеуі керек:
- күнделікті өмірде және өндірісте техника қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды пайдалану;
- өндірісте және тәжірибеден өту кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бұлжытпай орындау.
АА еңбекті қорғау және экология негіздері.
Қоршаған ортаның және өндірістік экологияның мәселелері, негізгі заңдық актілер, нормалар мен ережелер. Еңбек қауіпсіздік қызметінің шарттары мен физиолог-психологиялық факторлардың әрекеті.Авиациялық техникаға қызмет көрсету шараларын кезіндегі қауіпсіздік шаралары. АА кәсіпорнындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру. Өндірістік жарақат пен кәсіби аурулар. АА мекемелерінде санитарлы-гигиеналық жағдайларды анықтайтын факторлар. Электр қауіпсіздігі. Жердегі ерекше жағдайларда инженерлі-техникалық құрамның әрекеті. Авиациялық-химиялық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы. Электржабдықтарын құру және пайдалану кезінде өртке қарсы талаптар, үрлеу және жылыту.
Экология.ҚР экологиялық заңнама негіздері. АА мекемелерінде қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2
ҚП.00
Қосымша пәндер
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
КП.02
Кәсіби дағдыларды алуға оқу практикасы
КП.03
Өндірістік технологиялық практикасы
1.9. 1205000 «Қозғалысты басқару және әуе көлігін пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлері бойынша орта буындағы маманның білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы

ОПД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы термодинамических расчетов параметров двигателей,
- принципы работы авиационных и поршневых и газотурбинных двигателей, зависимости их параметров от условий эксплуатации;
- иметь представление о действии термодинамических процессов в двигателях, о влиянии параметров рабочего цикла на энергетические и экономические характеристики двигателей;
- схему и принцип действия газовой турбины, ее КПД, основные параметры ступени турбины;
уметь:
- использовать законы термодинамики при расчетах тепловых машин,
- проводить расчеты по уравнениям состояния,
- определять КПД тепловых машин,
- проводить расчет мощности компрессора, - выполнять графическое изображение процесса сжатия воздуха;
- определять КПД турбины.
Основы термодинамики и теплотехники
Основные понятия и законы термодинамики. Параметры состояния.
Термодинамические свойства и процессы газов и газовых смесей.
Циклы тепловых машин.
Теплоемкость газов. Энтальпия.
Газовые смеси. Процессы изменения состояния рабочего тела.
Понятие об энтропии. Цикл Карно. Термический к.п.д. цикла.
Цикл Карно и реальный цикл поршневого двигателя.
Идеальный и реальный циклы. Циклы ГТД. Работа цикла.
Основные процессы изменения состояния реальных газов.
Рабочий цикл поршневого авиационного двигателя.
БК 4
БК 5
БК 3
БК 6
БК 5
БК 3
ОПД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современную теорию строения атома, природы и типов химических связей, взаимосвязей между природой веществ, их строением, реакционной способностью и биологической значимостью;
- физико-химические основы методов разделения веществ;
- основы химической кинетики и катализа, электрохимических процессов.
- о химических веществах, участвующих в процессах жизнедеятельности;
- правила международной химической номенклатуры;
уметь:
- проводить простейшие химические исследования с анализом и оформлением результатов: качественного анализа простых и сложных веществ; определять реакции среды в растворе и биологических жидкостях;
- выполнять прогностические расчеты термодинамической вероятности различных типов реакций;
- работать с аппаратурой, используемой в клинических и физико-химических лабораториях.
Основы общей химии
Элементы химической термодинамики. Элементы химической кинетики. Растворы электролитов и неэлектролитов. Законы Рауля. Осмотическое давление. Закон Вант Гоффа. Ионное равновесие. Теории кислот и оснований. Буферные системы, расчет pH. Электрическая проводимость растворов электролитов. Электродные потенциалы. Уравнение Нернста. Гальванические элементы. Строение электронных оболочек атомов. Периодический закон и Периодическая система Д.И. Менделеева. Основные положения методов валентных связей и молекулярных орбиталей. Строение молекул. Типы химических связей. Комплексные соединения. Химия s-, p-, d-элементов Периодической системы и их соединений, биологическая роль, применение в медицине. Проблемы защиты окружающей среды. Физико-химические основы поверхностных явлений. Физико-химические основы дисперсных систем.

ЖКП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- Қозғалтқыш параметрін есептеудің термодинамикалық негізгі авиациялық және газ турбиналық қозғалтқыштарының пайдалану жағдайынан олардың параметрлеріне байланысты жұмыс істеу принциптерін;
- қозғалтқыштардың энергетикалық және экономикалық сипаттамаларын жұмыс циклінің параметрлеріне ықпалы туралы қозғалтқыштағы термодинамикалық процестердің әсері туралы түсінуді;
- сығымдағыштардың пайдалану сипаттамаларын;
- турбина сатысының негізгі параметрлерін, оның ПӘК, газ турбина сатысының әсер ету принциптері мен сұлбаларын;
істеуі керек:
- жылу машинасы есептеудің термодинамиканың заңын қолдануға;
- теңдік күйіне есеп жүргізуге;
- жылу машинасының ПӘК анықтауға;
- турбиналардың ПӘК анықтауға.
Термодинамика және жылу техника негіздері
Термодинамиканың негізгі ұғымдары мен заңдары. Термодинамика қасиеттері және газдар мен газ қоспаларының үрдістері. Газ ағынының термодинамикасы. Жылу машиналарының циклдары. Газдың жылу сыйымдылығы. Қажыр (энтальпия). Газ қоспасы. Жұмыс денесінің өзгеріс күйінің процестері. Энтропия туралы түсінік. Карно циклы. Циклдың термикалық ПӘК. Нақты газдар, олардың идеалды газдардан айырмашылығы. Нақты газдардың өзгеру күйінің негізгі процестері. Карно циклы және піспекті қозғалтқыштың нақты циклы.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 3
ЖКП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- атомның заманауи теориясын, химиялық байланыс түрлерін және табиғатын, табиғи заттар арасындағы арабайланыс, оларды құру, биологиялық маңыздылығы мен реакциялық тәсілдерін;
- заттарды бөлудің физико-химиялық негізі; электромагниттік үрдістердің, катализдің және кинетиканың химиялық негізі;
- өмірге қатысты химиялық заттар туралы;
- халықаралық химия номенклатура ережесі;
істеуі керек:
- қортындыларды рәсімдеу және талдау кезінде қарапайым химиялық зерттеулер жүргізу: қарапайым және күрделі заттарды сапалы талдау; биологиялық сұйықтықтар мен еріткіш реакциясын анықтау; әртүрлі реакция түрлерін термодинамиканың болуын болжамдық есепке алып орындау;
- физико-химиялық лабораторияларда және клиникада қолдану, аппартурамен жұмыс.
Жалпы химия негіздері
Химиялық термодинамиканың элементтері. Химиялық кинетиканың элементтері. Электролиттер және электролит емес еріткіштер. Рауль заңы. Тексеру қысымы. Вант Гофф заңы. Ионды тепе-теңдік. Қышқылдар теориясы. Буферлі жүйелер, рН есебі.Электролит еріткіштерін электрлік өткізу. Электродты потенциалдар. Нернст теңдеуі. Гальваникалық элементтер. Атомның электронды қабықшаларын құру.
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі және периодтық заңы.
Молекулярлы орбитальды және валентті байланыс әдісінің негізгі ережелері. Молеклалар құру. Хмимялық байланыс түрлері. Кешенді бірлестіктер. Химия s-, p-, d-элементтері. Периодтық жүйелер және олардың бірігуі, биологиялық рөлі, медицинада қолдануы. Қоршаған ортаны қорғау мәселелері. Сыртқы көріністердің физико-химиялық негізі. Дисперсті жүйенің физико-химиялық негізі.
БҚ 2
БҚ3
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 4
АҚ 1
АҚ 4

ОПД 3.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия необходимые для освоения СУБД Access: окно Access, основное меню, панель инструментов;
- способы создания форм
- обработку данных в СУБД Access;
- способы построения запросов в Access;
уметь:
- создавать базы данных Access;
- создавать различные формы, отчеты, запросы;
- освоить режимы создания таблиц;
- создавать таблицы в Режимах Таблица, Конструктор, Мастер Таблиц.
- овладеть приемами работы по использованию элементов управления в форме,
- применять способы реализации операций поиск, корректировка, просмотр, сортировка, удаление, фильтрация;
- обрабатывать данные в таблицах и формах;
- овладеть приемами работы в режиме Конструктор для создания запросов.
Решение технических задач на ЭВМ
Моделирование и решение инженерных задач, конструирование и проектирование с Помощью современных средств компьютерной техники и программного обеспечения, освоение двухмерного черчения, трехмерного моделирования и получения конструкторской документации по ним.
Решение курсовых проектов.
СК 3
БК 6
ОПД 3.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы измерений;
- основы теории измерений;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК;
- понятия: качество, обеспечение качества;
- управление качеством,
- показатели качества, методы их определения и сравнения;
уметь:
- применять государственные и межгосударственные системы;
- определить национальную, региональную, международную стандартизацию.
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем.
Виды, области и методы измерений.
Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений.
Разновидности измерений и средства измерений, нормируемые метрологические характеристики, классы точности и метрологическая надежность.
Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Определение наиболее распространенных шкал (времени, температуры, учета, твердости, уровней громкости, частоты, ионизирующих изучений, светочувствительности, землетрясений, силы ветра, водородного показателя).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия.
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственная стандартизация, принципы, методы.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений.
Контроль и аттестация качества продукции, система управления принципы приемки.
БК 5
БК 6
ПК 1
БК 6
БК 5
БК 2

ЖКП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ДББЖ Access туралы негізгі мәліметтерді;
- Access ДДБЖ меңгеруге қажетті негізгі түсініктерді;
- Access ДДБЖ меңгеруде қажетті негізгі түсініктерді: Access терезесі негізгі мәзір, саймандар тақталарын;
- пішіндерді құру тәсілдерін;
істеуі керек:
- Access деректер базасын құруға;
- әртүрлі пішіндерді, есептерді, сұраныстарды құруға;
- кесте, конструктор, мастер таблиц режимдерінде кестелер құруға;
- пішінді басқару элементтерін пайдаланудың тәсілдерін игеруге;
- пішіннің әр түрін құрастыруға;
- деректермен орындалатын әрекеттерді анықтауға: іздеу, түзету, қарап шығу, сұрыптау, жою, сүзгіден өткізуге;
- кестелерде және пішіндерде, деректерде өңдеудің мүмкіндіктерін пайдалануға;
- конструктор режимінде сұраныстар, тоғысқан сұраныстар құруға арналған тәсілдерді игеруге дағдылануы керек.
ЭЕМ-де модельдеу және техникалық тапсырмаларды шешу
Инженерлік тапсырмаларды үлгілеу және шешу, компьютерлік техниканың жаңа құралдарының көмегімен құрылымдау және жоспарлау және бағдарламамен қамтамасыз ету, екі өлшемді сызуды меңгеру, үшөлшемді үлгілеу және оларға нұсқаулық құжаттаманы алу. Курстық жобаларды шешу.
АҚ 3
БҚ 6
ЖКП 3.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- өлшеудің құқықтық базаларын, әдістерін, құралдарын, субъектілерін, объектілерін, принциптерін, тапсырмаларын, мақсаттарын;
- өлшеудің негізгі теориялары;
- аумақтық және халықаралық стандарттық құрылымдары;
- ҚР МБСТ сертификация жүйесі;
- түсінік: сапа, сапаны қамтамасыз ету;
- сапаны басқару;
- сапаны көрсеткіштер, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
істеуі керек:
- мемлекеттік және халықаралық жүйелерді  қолдану;
- аумақтық, халықаралық, ұлттық стандарттарды қолдану.
Метрология, стандартизация және сертификация негіздері
Өлшеу жүйелерінің кепілденген нақты қамтамасыз ету тәжірибелері және теория негіздері. Өлшеу әдістері мен салалары, түрлері. Өлшеу бірліктері, сандық және сапалық сипаттамалары, өлшем көлемдері. Метрологиялық сенімділік және нақты кластар, метрологиялық сипаттамалар, өлшеу құралдары және әртүрлі өлшеуіштер. Физикалық көлем бірліктерінің Когерентті жүйесі – СИ (SJ) . Біршама кең таралған шкалдарды анықтау (уақытты, температураны, есепке алуды, қаттылықты, жиілікті, жарықсезгіштікті, жер сілкінісін, жел күшін, су көрсеткішін). Өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (МӨЖ), техникалық негізі, физикалық бірліктердің негізі, этолондар. Квалиметрия. Нормативтік–құқықтық реттеуші, заңдық метрология және стандартизация. Мемлекеттік стандартизация, принциптері мен әдістері. Өлшеу құралдарын және стандартты ведомстволық тексеру және мемлекеттік бақылау. Қабылдау принциптерін басқару жүйесі, өнімдердің сапасын бақылау.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 1
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 2

СД 4.2
В результате изучения дисциплины студент должен:
знать:
- механизм химических реакций;
- зависимость между структурой органических веществ и их свойствами;
- классификацию органических соединений
уметь:
- проводить диагностику состояния деталей и узлов конструкций ЛА, работающих в коррозийнно-активных средах, прогнозировать возможность возникновения повреждений, обусловленных коррозией и другими химическими процессами;
Органическая химия
Органическая химия- раздел химии, изучающий соединения углерода, их структуру, свойства, методы синтеза.
Выделение индивидуальных веществ из растительного, животного или ископаемого сырья; синтез и очистка соединений; определение структуры веществ; изучение механизмов химических реакций; выявление зависимостей между структурой органических веществ и их свойствами; классификация органических соединений.
БК 4
СК 4
СД 4.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- Инструкцию по организации и обеспечению заправки воздушных судов горюче-смазочными материалами в эксплуатационных предприятиях гражданской авиации;
- устройство, принципиальные и монтажные схемы устройств объектов авиационного топливообеспечения, полуавтоматизированных систем централизованной заправки ВС;
- оформлять техническую документацию по внедрению и совершенствованию технологии систем и средств заправки, при испытании систем фильтрации и очистки топлив
уметь:
- оформлять техническую документацию по авиатопливообеспечению ВС;
- использовать методики оценки исправности функционирования применяемых систем топливообеспечения;
- производить оценку технического состояния пунктов налива топлива, заправочных средств (заправочных агрегатов, топливо- и маслозаправщиков, заправщиков специальными жидкостями)
- оформлять техническую документацию по внедрению и совершенствованию технологии систем и средств заправки, при испытании систем фильтрации и очистки топлив
Системы заправки ГСМ и специальные жидкости воздушных судов
Планирование и выполнение работ по заправке ВС.
Заправка воздушных судов ГСМ осуществляется на основании суточных планов полетов..
Заправка ВС производится с помощью стационарных средств заправки и специальных машин: топливозаправщиков(ТЗ), маслозаправщиков (МЗ), заправочных агрегатов(ЗА), заправщиков дистиллированной водой.
ВС, прилетающие в базовые аэропорты, заправляются авиа ГСМ по прилету, независимо от времени предстоящего вылета.
Ответственность за несвоевременную заправку, а также за качество заправляемых ГСМ устанавливается в соответствии с действующим законодательством РК.
Заправка спецжидкостями производится в соответствии с РО и руководством по летной эксплуатации ВС данного типа.
На спецжидкости, подаваемые к ВС для заправки, соответствующие службы авиапредприятия представляют паспорт (контрольный талон, выписку из паспорта) с записью о проведенном контроле и соответствии их государственным стандартам. Спецжидкости, доставленные без паспорта (контрольного талона), применять запрещается.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2
ПК 3
ПК 4
СК 3
СК 4

АП 4.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- химиялық реакциялардың механизмдері;
- органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділік; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
істеуі керек:
- ҰА құрылымы түйіндеріне және бөлшектердің жағдайына диагностика жүргізу, коррозиялы-активті ортада жұмыс істейтін, басқа да химиялық үрдістердің, ақаулардың туындау мүмкіндіктерін тұжырымдау,
Органикалық химия
Органикалық химия–углерод қосылыстарын, олардың құрылымын, құрамын, синдездеу әдісін оқытатын  химияның бөлімі.
Өсімдік, жануарлар және шикі қазбалардан жеке заттарды бөлу; қосылыстарды синтездеу және тазалау; химиялық реакциялардың механизмдерін оқыту;
органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділікті анықтау; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
БҚ 4
АҚ 4
АП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- азаматтық авиация мекемелерінде пайдаланатын жанар-жағар материалдарын әуе кемесіне құюды қамтамасыз ету және ұйымдастыру бойынша нұсқау;
- құрылғылар,ӘК орталықтандырылған жартылай автоматты жүйелерді авиацилық жанармаймен қамтамасыз ету объекті құрылғыларының принципті және монтажды сызбалары.
- жанармайды тазалау және фильтрлеу жүйелерін сынау кезінде, құю құралдары мен технологиялық жүйелерді енгізу ойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу.
істеуі керек:
- ӘК авиа жанармаймен қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- жанармаймен қамтамасыз ету жүйелерінде қолданатын түзетулерді бағалау әдісін қолдану;
- құю құралдарын(құю агрегаттары, жанармай және май құю, арнайы сұйықтықтар құю) жанармай құю пунктінің техникалық жағдайын бағалау;
- жанармайды тазалау және фильтрлеу жүйелерін сынау кезінде, құю құралдары мен технологиялық жүйелерді енгізу ойынша техникалық құжаттарды рәсімдеу.
ӘК арнайы сұйықтар және ЖЖМ құю жүйелері
ӘК құю бойынша жұмыстарды орындау және жоспарлау.
Ұшуды тәуліктік жоспарлау негізінде әуе кемелеріне ЖЖМ құю іске асырылады. ӘК жанармай құю стационарлы құралдардың немесе арнайы машиналардың көмегімен жүзеге асады: жанармай құюшылар (ЖҚ), майқұюшылар (МҚ), агрегат құюшылар (АҚ).
Базалы әуежайларға ұшып келген ӘК, авиа ЖЖМ құйылады. ҚР орнатылған заңнамасына сәйкес, ЖЖМ уақытылы және сапалы құюға жауапты.
Осы типті ӘК ұшуда пайдалану бойынша басшылық және РО сәйкес арнайы сұйықтарды құю жүргізіледі.
ӘК құюға беретін арнайы сұйықтықтарға, авиа мекемелері ұсынып отырған төлқұжат (тексеру талоны, төлқұжаттан қосымша) тексеру жүргізген жазбалары туралы және олардың мемлекеттік стандартқа сәйкестігі. Төлқұжатсыз (тексеру талонынсыз) жеткізілген арнайы сұйықтықтарды қолдануға тиым салынады.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
АҚ 3
АҚ 4

СД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- документы, стандарты, положения, инструкции и другие руководящие материалы по проведению лабораторных анализов и испытаний;
- оборудование лаборатории и правила его эксплуатации;
- основные технологические процессы и режимы производства.
уметь:
- следить за исправным состоянием установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования;
- выполнять простую регулировку лабораторного оборудования;
- вносить необходимые исправления в техническую документацию в соответствии с полученными результатами анализов и испытаний.
Приборы и оборудование лабораторного контроля
В лаборатории ГСМ при выполнении анализов широко применяются химическая посуда и приборы из стекла. Стеклянную посуду и приборы из стекла, которые предполагают применять для работы под вакуумом или давлением, сначала испытывают.
Мытье, сушка и хранение химической посуды.
Месторасположение лаборатории.
Подводка в здание лаборатории силовой и осветительной электрической сети.
Обеспечение лаборатории водопроводом и канализацией. Приточно-вытяжная вентиляция контрольных лабораторий. Паровое или водяное отопление лаборатории.
Перспективное оборудование лабораторные комбайны состоят из лабораторного стола с дверками из органического стекла, вытяжного шкафа, полок для хранения стеклянной посуды и раковины-мойки. В таких комбайнах водопроводные, газовые, воздушные, вакуумные краны, электрические розетки и выключатели смонтированы снаружи шкафа.
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 2
ПК 3
СК 1
СК
СД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- документы, стандарты, положения, инструкции и другие руководящие материалы по проведению лабораторных анализов и испытаний;
- правила оформления технической документации на проведенные лабораторные анализы и испытания;
- основные технологические процессы и режимы производства;
- правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
уметь:
- проводить анализы и испытания по определению химического состава и основных свойств материалов в соответствии с требованиями стандартов и технических условий;
- оформлять результаты анализов и испытаний,  вести их учет, составлять техническую документацию по выполняемым лабораторией работам.
Технология проведения лабораторных работ
Анализы физико-химических показателей качества авиа ГСМ выполняются в специализированных лабораториях горюче-смазочных материалов потребителей. Проверка уровня чистоты авиационных топлив и авиационных масел производятся в местах отбора проб (склад ГСМ, стоянка спецавтотранспорта, летное поле).
Регистрация проб авиа ГСМ, поступивших в лабораторию для анализа, в Журнале регистрации проб ( приложение 44 к Правилам).
Проведение анализов качества и чистоты авиа ГСМ на метрологически проверенных средствах измерений и испытаний.
Результаты анализа физико-химических показателей авиа ГСМ считаются удовлетворительными, если их величина не превышает предельно-допустимых значений.
Результаты анализов проб, выполненные лабораторией, вносятся в Журнал регистрации анализов (приложения 46, 47, 48 к Правилам)
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 3
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5

АП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- зертханалық анализ бен сынау өткізу бойынша басқа да басқаратын материалдарды және нұсқауды, ережені, стандартты, құжаттарды;
- зертханадағы жабдықтар және оларды пайдалану ережесі;
- өнім режімі мен негізгі технологиялық үрдістер.
істеуі керек:
- басқа да зертханалық жабдықтар және құрал-саймандар, аспаптардың, қондырғылардың жағдайын бақылау;
- зертханалық жабдықтарға қарапайым реттеу жүргізу;
- анализ бен сынаудың қортындысын алғаннан кейін, құжаттарға қажетті техникалық түзетулер енгізу.
Зертханалық тексерудің жабдықтары мен аспаптары
ЖЖМ зертханаларында талдауларды анализдерді орындау кезінде химиялық ыдыс және шыныдан жасалған ыдыстар қолданылады. Шыны ыдысты немесе шыныдан жасалған аспапты, қысыммен немесе вакууммен жұмыс істеу үшін алдын-ала тексереді. Химиялық ыдыстарды жуу, кептіру және сақтау. зертхананың орналасуы. Зертхана мекемелеріне жарықтандырғыш электр желілерін жүргізу. зертханаларды канализациямен және су құбырларымен қамтамасыз ету. Зертхананы бумен немесе сумен жылыту. Перспективті жабдықтар зертханалық комбайндар зертханалық үстел органикалық әйнекті есіктерімен, шкаф, шыны ыдыстарды сақтайтын сөрелер және жуу-раковиналардан тұрады. Осындай комбайндар су өткізгіш, газды, вАҚумды крандар, электрлі розеткалар және шкаф сыртындағы қосқыштар.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 5
АП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- зертханалық анализ бен сынау өткізу бойынша басқа да басқаратын материалдарды және нұсқауды, ережені, стандартты, құжаттарды;
- анализ бен сынаудың қортындысын алғаннан кейін, құжаттарға қажетті техникалық түзетулер енгізу.
- өнім режімі мен негізгі технологиялық үрдістер.
- өртке қарсы қорғау және өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау нормасы мен ережесі.
істеуі керек:
- техникалық жағдайлар мен стандарт талаптарына сәйкес негізгі материалдар және химиялық құрамды анықтау бойынша сынау мен анализ жүргізу;
- зертханалық жұмыс орындау бойынша техникалық құжаттарды құру, оларды есепке алу, сынау және анализдер қортындысын рәсімдеу.
Зертханалық жұмыстарды жүргізу технологиясы
Авиа ЖЖМ сапасының физико-химиялық көрсеткіштерін талдау жанар-жағар материалдарын тұтынушылар арнайы зертханаларда орындалады. Авиациялық жанармай және авиациялық майларды өндіру орындарында (ЖЖМ қоймалары, арнайы автокөлік тұрақтарында, ұшу алаңында) тазалық деңгейін тексеру. Зертханаларға талдауға түскен, проб авиа ЖЖМ  проб журналында (ережеге 44 қосымша) тіркеледі. Метрологиялық сынау және өлшеу құралдарында ЖЖМ тазалығы мен сапасына талдау жүргізу. Авиа ЖЖМ физика-химиялық көрсеткіштер талдауының қортындысы қанағаттанарлық болады, егер олардың мөлшері қалыпты нормадан аспаса. Зертханаларда орындалған, проб талдаудың қортындысы, талдауды тіркеу журналына (Ережеге 46, 47, 48 қосымша) енгізіледі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 1
АҚ2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5

ОПД 4.3
В результате изучения дисциплины студент должен:
знать:
- закономерности химических процессов и определяющие их факторы;
уметь:
- проводить диагностику состояния деталей и узлов конструкций ЛА, работающих в коррозийнно-активных средах, прогнозировать возможность возникновения повреждений, обусловленных коррозией и другими химическими процессами;
64
Химия
Основные законы химии. Основы химической термодинамики. Теория строения атома. Периодический закон Д.И. Менделеева. Химическая связь и строение молекул. Агрегатные и фазовые состояния веществ. Химическая кинетика и равновесие. Растворы и их свойства. Реакции в растворах электролитов. Использование реакций окисления-восстановления при эксплуатации и ремонте АТ. Основы коллоидной и органической химии..
БК 4
СК 4
ОПД 4.4
В результате изучения дисциплины студент должен:
знать:
- механизм химических реакций;
- зависимость между структурой органических веществ и их свойствами;
- классификацию органических соединений
уметь:
- проводить диагностику состояния деталей и узлов конструкций ЛА, работающих в коррозийнно-активных средах, прогнозировать возможность возникновения повреждений, обусловленных коррозией и другими химическими процессами;
70
Органическая химия
Органическая химия- раздел химии, изучающий соединения углерода, их структуру, свойства, методы синтеза.
Выделение индивидуальных веществ из растительного, животного или ископаемого сырья; синтез и очистка соединений; определение структуры веществ; изучение механизмов химических реакций; выявление зависимостей между структурой органических веществ и их свойствами; классификация органических соединений.
БК 4
СК 4
ОПД 4.5
В результате изучения дисциплины студент должен:
знать:
- основы начертательной геометрии, стандарты и правила построения графических изображений;
уметь:
- применять методы начертательной геометрии к решению задач инженерной графики, читать __________и выполнять чертежи;
60
Инженерная и компьютерная графика
Конструкторская документация. Оформление чертежей. Элементы геометрии деталей. Изображения, надписи, обозначения. Изображения и обозначения элементов деталей. Изображение и обозначение резьбы. Рабочие чертежи деталей. Выполнение эскизов деталей машин. Чтение чертежей общего вида. Выполнение чертежей сборочных единиц. Формирование конструкторских спецификаций. Правила черчения в САПР на ЭВМ.
Выполнение чертежей в САПР. Построение пространственных моделей деталей. Построение пространственных моделей сборочных единиц.
Применение баз данных (библиотек) стандартных элементов, стандартных изделий.

ЖКП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- химиялық үрдістердің заңдылығы және оларды анықтау факторлары;
істеуі керек:
- ҰА құрылымы түйіндеріне және бөлшектердің жағдайына диагностика жүргізу, коррозиялы-активті ортада жұмыс істейтін, басқа да химиялық үрдістердің, ақаулардың туындау мүмкіндіктерін тұжырымдау,
Химия
Химияның негізгі заңдары. Химиялық термодтнамиканың негізі. Атомды құру теориясы.
Д.И.Менделеевтің периодтық заңы. Молекуланы құру және химиялық байланыс. Заттардың фазалық және агрегаттық жағдайы. Химиялық кинетика және тепе-теңдік. Еріткіштер және олардың қасиеттері. Электролит еріткіштеріндегі реакция. АТ жөндеу және пайдалану кезінде реакцияларды қолдану.
БҚ 4
АҚ 4
ЖКП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- химиялық реакциялардың механизмдері;
- органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділік; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
істеуі керек:
- ҰА құрылымы түйіндеріне және бөлшектердің жағдайына диагностика жүргізу, коррозиялы-активті ортада жұмыс істейтін, басқа да химиялық үрдістердің, ақаулардың туындау мүмкіндіктерін тұжырымдау,
Органикалық химия
Органикалық химия–углерод қосылыстарын, олардың құрылымын, құрамын, синдездеу әдісін оқытатын химияның бөлімі.
Өсімдік, жануарлар және шикі қазбалардан жеке заттарды бөлу; қосылыстарды синтездеу және тазалау; химиялық реакциялардың механизмдерін оқыту;
органикалық заттардың құрылымы және олардың қосылыстары арасындағы тәуелділікті анықтау; органикалық қосылыстардың жіктемесі.
БҚ 4
АҚ 4
ЖКП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сызу геометриясының негізі, стандарттары және графикалық бейнелерді құру ережесі;
істеуі керек:
- сызбаларды орындау және оқу, инженерлік графика тапсырмасын шешу,сызба геометрия әдісін қолдану;
Инженерлі және компьютерлік графика
Конструкторлық құжат. Сызбаларды рәсімдеу. Геометрия бөлшектерінің элементтері. Мағынасы, жазбалары, бейнесі. Бөлшек элемнттерінің мағынасы мен бейнесі. Бөлшектердің жұмыс сызбалары. Машина бөлшектерінің эскизін жасау. Жалпы түрдегі сызбаларды оқыту. Жинақталған бірлік сызбаларын орындау. ЭЕМ САПР сызбаларының ережесі. САПР сызбаларын орындау. Бөлшек моделдерінің кеңістігін құру. Жинақталған бірлік моделдерінің кеңістігін құру. Стандартты бөлшекер, стандартты элементтер мәліметі базасын қолдану.

ОПД 4.13
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- краткие сведения о летательных аппаратах ГА;
- конструкцию основных узлов двигателя;
- работу основных систем ЛА;
- конструкцию пленера и его основных частей;
- определять виды ЛА и двигателей ГА;
уметь:
- конструировать основные узлы двигателей;
- устранять дефекты пленера ВС
92
Основы конструкции авиационной техники
Основные конструкции фюзеляжа. Схемы, геометрические характеристики, основные части пленера. Общее понятие о крыле. Оперение. Руль направления, руль высоты, киль, стабилизатор. Система управления. Пневматические системы.,
Условия нагружения летательных аппаратов; конструкция и прочность элементов конструкции пленера, взлетно-посадочных устройств, систем управления самолетом, гидравлические и газовые энергетические системы. Системы кондиционирования и регулирования давления в гермокабинах.
Конструктивные силовые схемы современных ГТД; расчет на прочность элементов конструкций двигателей; схемы редукторов для турбовальных ЛА
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
ПК 3
СК 2
ОПД 4.14
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные технические требования, предъявляемые к летательным аппаратам и двигателям:
- структуру системы ОВД, принципы ее работы;
- причины авиационных происшествий и инцидентов, связанных с недостатками обслуживания воздушного движения и мероприятия по их устранению;
- об использовании авиации в народном хозяйстве:
- основные профессии в авиации, летный состав ГА;
- структуру инженерно-авиационной службы;
- организацию процесса технического обслуживания ВС;
- основные этапы развития авиации;
- классификацию воздушных судов и типы современных летательных аппаратов;
- структуру авиакомпании, аэропорта, их взаимодействие;
- иметь представление об объемах пассажирских и грузовых перевозок, обслуживании на борту воздушного судна, о продаже авиаперевозок;
уметь:
- использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики
- пользоваться национальными и международными регламентирующими документами;
- использовать знания о структуре основных авиапредприятий в своей практической деятельности и повседневной жизни.
48
Общий курс воздушного транспорта
Гражданская авиация – как отрасль экономики.
Основные этапы и перспективы развития ГА.
Международные организации и документы, регламентирующие деятельность авиационных предприятий. Нормативно-. распорядительные документы Республики Казахстан по гражданской авиации.
Современные летательные аппараты. Классификация воздушных судов: по назначению, дальности полетов, максимальной взлетной массе.
Авиакомпания, аэропорт, аэродром. Структура авиакомпании и их взаимодействие.
Понятие пассажирских и грузовых перевозок. Методы и средства наземного обслуживания пассажиров и обработки багажа.
Система организации воздушного движения, как сложная система управления.
Состояние и развитие гражданской авиации
Полет самолета, основные этапы, дальность и продолжительность полета.
Использование авиации в хозяйственной деятельности и при чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации.
БК 2
БК 4
ПК 2
ПК 4
СК 2
СК 4
СК

ЖКП 4.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АА ұшу аппараттары туралы жалпы мәліметтер;
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндерінің құрылымы;
- ҰА негізгі жүйелерінің жұмысы;
- планердің және оның негізгі бөліктерінің құрылымы;
- АА қозғалтқыштарының және ҰА түрлерін анықтау.
істеуі керек:
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндерін;
- ӘК планерінің ақауларын жою.
Авиациялық техника құрылымының негіздері
Фюзеляждың негізгі құрылымдары. Планердің негізгі бөліктері, геометриялық сипаттары, сызбалары. Қанат туралы жалпы мәлімет. Бұру рулі, биіктік рулі, киль, тұрақтандырғыш. Басқару жүйесі. Пневматикалық жүйелер. Ұшу аппартттарына тиеу шарты; планер құрылымы элементтерінің мықтылығын, ұшып-қону құрылғысын, ұшақты басқару жүйесі, газды энергетикалық және гидравликалық жүйелер.
Гермокабинадағы қысымды реттеу және желдету жүйесі.
заманауи конструктивті күштік сызбалар; қозғалтқыш құрылым элементінің мықтылығын есептеу; ҰА арналған редукторлар сызбасы.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 2
ЖКП 4.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- АҚ және ҰА жіктемесі;
- АҚ және ҰА дамыту перспективасы туралы;
- Халық шаруашылығында авиацияны қолдану туралы:
- АТ жөндеу және техникалық қызмет көрсету құрылымын ұйымдастыру;
- ұшақтардың құрылымдық элементтердің негізгі сипаттамалары;
- авиа қозғалтқыштардың жіктемесі мен қызметін;
- АА ұшқыштар құрамы, авиациядағы негізгі мамандықтарын;
- Азаматтық авиацияда техникалық пайдалану бойынша мамандықтар;
- инженерлік-авиациялық қызмет құрылымын;
- ӘК пайдаланушы мекемелерде техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
істеуі керек:
- жалпы пәндер мен арнайы пәндерді оқыған кезде алған білімдерін қолдану;
- өндірістік және оқу практикадан алған білімдерін қолдану.
Әуе көлігінің жалпы курсы.
Мамандардың кәсіби іс-әрекеттерінің мазмұны.
Авиациялық қозғалтқыштардың, әуе кемелерінің және ұшу аппараттарының құрылымы және негізгі түрлері. АА тікұшақ пен ұшақтар туралы мәлімет. АА тікұшақ пен ұшақтарға қойылатын негізгі талаптар.Ұшақтың аэродинамикасына негізгі талаптар.Ұшақтардың ұшуы.Ұшудың негізгі сатылары. Ұшақтардың негізгі конструктивті элементтеріне сипаттама. Шаруашылықта авиацияның қолданылуы. Төтенше жағдайларда авиацияны қолдану.Авиациядағы негізгі мамандықтар. АА ұшқыштар құрамы. АА техникалық пайдалану бойынша мамандықтар. ИАҚ құрылымы. ӘК өндірістегі қызмет көрсетуінің техникалық органикалық қызмет көрсетуі. ӘК техникалық қызмет көрсетуінің түрлері.
БҚ 2
БҚ 4
ПК 2
ПК 4
СК 2
СК 4
СК

СД 4.17
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования основных нормативных документов, по обеспечению безопасности полетов,
- эксплуатационные ограничения воздушных судов;
- основные причины авиационных происшествий;
- организационные основы обеспечения безопасности полетов;
- основные мероприятия по предотвращению авиационных происшествий;
- технические средства обеспечения безопасности полетов;
уметь:
- работать с документами по обеспечению безопасности;
- владеть общими принципами выработки мероприятий по предотвращению авиапроисшествий;
- пользоваться документами и материалами по обеспечению безопасности полетов.
34
Безопасность полетов
Основные требования нормативных документов действующих в ГА в области безопасности полетов.
Основные факторы, обеспечивающие БП, экипаж воздушного судна и безопасность полетов.
Обслуживание воздушного движения (ОВД) и безопасность полетов.
Техническое обслуживание и безопасность полетов.
Внешняя среда, система обеспечения, социальные условия и безопасность полетов.
Изучение анализов состояния БП с гражданскими ВС РК за 3 последних года и за текущий период. Количественные показатели надежности и уровня БП с гражданскими ВС.
Изучение обстоятельств и причин характерных авиационных происшествий.
БК 3
БК 2
ПК 3
СК 5
БК 2
БК 2
СД 05
Специальные дисциплины
696
СД 5.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- законы равновесия и движения жидкостей;
- основное уравнение гидростатики;
- устройства и характеристики насосов различных видов;
- характеристики и режимы гидропередач, гидромуфт;
- устройство и принцип действия гидрораспределителей;
- технические нормы жидкостей
уметь:
- измерять давление жидкости и газа;
- определять количественные показатели при различных режимах течения жидкостей;
- использовать уравнения и законы гидравлики в практике;
- руководствоваться соответствующими инструкциями при использовании ЖГС.
40
Гидравлика и жидкости гидравлических систем (ЖГС)
Основные свойства жидкостей.
Гидравлический удар. Гидропривод и гидропередача, основы расчета и конструирования.
Насосы, и гидродвигатели. Вспомогательное оборудование и контрольно-регулирующая аппаратура. Понятие о следящих и само регулируемых системах гидроприводов.
Современные летательные аппараты имеют целый ряд гидравлических устройств, в которых рабочим телом являются жидкости.. Условия работы и требования к жидкостям. Сорта жидкостей для гидравлических систем и их характеристика. Жидкости для борьбы против обледенения летательных аппаратов. Технические нормы жидкостей. Моющие жидкости. Состав моющих жидкостей и рекомендации по их использованию.
БК 2
БК 3
ПК 1
ПК 2
ПК 3
СК 2

ЖКП 4.17
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын;
- әуе кемелерін пайдаланудағы шектеулерін;
- ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды;
- авиациялық оқиғаның негізгі себептерін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырылған негіздерін;
- авиациялық оқиғаны болдырмаудың негізгі шаралары;
- ұшудың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары.
істеуі керек:
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттармен жұмыс істеу;
- авиациялық оқиғаны болдырмауға, шараларды өңдеудің жалпы принциптерін меңгеруін;
- ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құжаттар мен материалдарды пайдалану;
Ұшу қауіпсіздігі.
Ұшу қауіпсіздік саласындағы нормативтік құжаттардың негізгі талаптары.
ҰҚ қамтамасыз ететін негізгі факторлар.
Әуе кемесінің экипажы және ұшу қауіпсіздігі.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету (ӘҚҚ) және ұшу қауіпсіздігі.
Техникалық қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігі.
Сыртқы орта және ұшу қауіпсіздігі.
Қамтамасыз ету жүйесі және ұшу қауіпсіздігі.
Әлеуметтік жағдайлар және ұшу қауіпсіздігі.
Соңғы 3 жылдың және қазіргі кезеңдегі ҚР азаматтық ӘК-нен ҰҚ жағдайын талдауды үйрену.
Азаматтық ӘК-мен ҰҚ деңгейі мен сенімділігінің сандық көрсеткіші.
Авиациялық оқиғалардың міндеттері мен себептерін үйрену.
БҚ 3
БҚ 2
КҚ 3
АҚ 5
БҚ 2
БҚ 2
АП 05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сұйықтар қозғалысын және тепе-теңдік заңын;
- гидростатиканы басқару негізі;
- әртүрлі сорғылардың сипаттамасы және құрылғысы;
- гидромуфт, гидрохабарламалар режімі және сипаттамалары;
- гидробөлгіштер әрекетінің принципі және құрылысы.
- сұйықтықтардың техникалық нормасы.
істеуі керек:
- газдың және сұйықтықтың қысымын өлшеу;
- әртүрлі сұйықтықтардың ағуы режімі кезінде сандық көрсеткіштерді анықтау;
- практикада гидравлика заңын және теңдеуді қолдану;
- ГСЖ қолдану кезінде нұсқауға сәйкес басқару.
Гидравлика және гидравликалық сұйықтықтар жүйесі (ГСЖ)
Сұйықтықтардың негізгі қасиеттері. Гидравликалық соққы. Гидрожетектер және гидрохабарламалар, және оларды есепке алу негізі. Сорғылар және гидроқозғалтқыштар. Қосымша жабдықтар және тексеру-реттеуші аппаратура.
Гидрожетектер жүйесін реттеу және бақылау туралы түсінік. Заманауи ұшу аппараттарына гидравликалық құрылғылар бар. Сұйықтықтарға қойылатын талаптар мен жұмыс шарты. Гидравликалық жүйелерді реттейтін сұйықтықтар сорты және олардың сипаттамасы.
Ұшу аппараттарының мұздануына қарсы күреске арналған сұйықтықтар. Сұйықтықтардың техникалық нормасы. Жуатын сұйықтықтар және оларды қолдануға ұсыну.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 2

СД 5.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знать:
- виды и конструкцию специальных машин, используемых при обеспечении полетов в авиации;
- основные технические данные их агрегатов;
- особенности эксплуатации спецмашин и их обслуживание;
- меры по технике безопасности при эксплуатации спецмашин
Уметь:
- правильно эксплуатировать спецмашины;
- проводить техническое обслуживание спецмашин для зимнего содержания аэродромов;
- проводить техническое обслуживание спецмашин для летнего содержания аэродромов.
Механизация и автоматизация производственных процессов в ГА
Основы механизации и автоматизации процессов воздушных перевозок; основы применения средств наземной механизации; средства перронной механизации.
Механизация и автоматизация процессов перевозок грузов и багажа; механизация и автоматизация грузовых перевозок; средства для погрузки и выгрузки грузов и багажа; техника и оборудование для обслуживания пассажиров, багажа и грузов; видлы грузовых аэровокзалов, степень их механизации.
Спецавтотранспорт: машины для зимнего содержания аэродромов; машины для летнего содержания аэродромов; основные сведения по горюче-смазочным матераилам, применяемым в ГА.
БК 2
БК 5
БК 6
ПК 2
СК 3
СД 5.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные системы радиоэлектронного оборудования ВС;
- правила пользования усилителями и формирователями;
- конструктивно-компоновочные схемы и характеристики РЭО;
- назначение и конструкцию основных агрегатов РЭО;
- нагрузки, действующие на РЭО;
- принципы и методику проектирования агрегатов и деталей РЭО;
уметь:
- правильно эксплуатировать РЭО ВС;
- определять виды неисправностей РЭО ВС;
- проводить качественную интерпретацию в проектировании;
- выполнять проектировочные и проверочные расчеты на прочность агрегатов и систем РЭО;
- выбирать схемы РЭО и определять его основные параметры
Конструкция радиоэлектронного и приборного оборудования
Радиоэлектронное оборудование ВС (приборы) усилители и формирователи, генераторы, селекторы, цифроаналоговые и аналого- цифровые преобразователи, функциональные преобразователи; аналоговые ключи; источники электропитания.
Структурные схемы; назначение и конструктивные особенности основных агрегатов радиоэлектронного оборудования; назначение и конструкция основных силовых элементов радиоэлектронного оборудования; назначение энергетических систем, систем управления полетом, взлетно-посадочных устройств; выбор схемы радиоэлектронного оборудования и определение его основных параметров; компоновка и центровка радиоэлектронного оборудования.
БК 3
БК 5
ПК 1
ПК 3
СК 1
СК 3

АП 5.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиацияда ұшуды қамтамасыз ету кезінде қолданылатын, арнайы көліктер құрылымы мен түрлері;
- негізгі техникалық мәліметтер және олардың агрегаттары; арнайы машиналарды пайдалану ерекшеліктері және оларға қызмет көрсету; арнайы машиналарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
істеуі керек:
- арнайы машиналарды дұрыс пайдалану;
- аэроалаңдарда қыста ұстауға арналған арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету;
- аэроалаңдарда жазда ұстауға арналған арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету;
АА үрдісінде өндірістік автоматизация және механизация
Әуе тасымалы үрдісінде автоматизация және механизация негіздері; жердегі механизация құралдарын қолдану негіздері; перронды механизация құралдары. Жүкті тасымалдау үрдісінде автоматизация және механизация; жүкті тиеу және түсіруге арналған құралдар; жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған жабдықтар мен техника; жүк аэроалаңдарының түрлері, олардың механизациясының деңгейі. Арнайы автокөлік: аэроалаңдарда қыста ұстауға арналған арнайы машиналар;
аэроалаңдарда жазда ұстауға арналған арнайы машиналар; АА қолданылатын, жанар-жағар материалдар бойынша негізгі мәліметтер.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2
АҚ 3
АП 5.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ӘК радиоэлектронды жабдықтардың негізгі жүйесі;
- күшейткіштерді қолдану ережесі;
- РЭЖ сипаттамасы және сызбаларды конструктивті үйлестіру;
- РЭЖ негізгі агрегаттар құрылымы және қызметі;
- РЭЖ әсер ететін жүктемелер;
- РЭЖ бөлшектері және агрегаттарды жобалау әдісі және принципі;
істеуі керек:
- ӘК РЭЖ дұрыс пайдалану;
- ӘК РЭЖ бұзылу түрлерін анықтау;
- жобалауда сапалы интерпретация жүргізу;
- РЭЖ жүйелеріне және агрегаттардың мықтылығын есептеп тексеру және жобалауды орындау;
- РЭЖ сызбаларын анықтау және олардың негізгі параметрлерін анықтау.
Радиоэлектронды және аспаптық жабдықтардың конструкциясы
ӘК радиоэлектронды жабдықтар күшейткіштері және генераторлар, селекторлар, сандық аналогті және аналогті-сандық түрлендірушілер, функционалды түрлендірушілер, аналогті кілттер, электрқорек көздері; құрылымдық сызбалар; радиоэлектронды жабдықтардың негізгі агрегаттарының конструктивті ерекшеліктері және қызметі; ұшып-қону құрылғылары, ұшуды басқару жүйесі, энергетикалық жүйені тағайындау; радиоэлектронды жабдықтар сызбасын таңдау және олардың негізгі параметрлерін анықтау; радиоэлектронды жабдықтарды орталықтандыру және үйлестіру.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 3

СД 5.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- эксплуатационные характеристики и конструктивные особенности современных воздушных судов;
- содержание и сущность технической деятельности техников - механиков;
- пути и методы совершенствования режимов, видов и средств ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей;
- методы и формы организации ремонта авиационной техники;
- номенклатуру и порядок ведения документации на ремонт авиатехники;
уметь:
- выполнять техническое обслуживание авиационной техники в соответствии с регламентирующими документами;
- грамотно применять средства наземной механизации;
- обеспечивать подготовку производства ремонтных работ.
Техническая эксплуатация ЛА и АД
Эффективность использования ЛА и АД. Эксплуатационная технологичность ЛА и АД.
Процессы эксплуатации ЛА и АД. Организация процесса технического обслуживания авиационной техники по состоянию.
Контроль технического состояния ЛА и АД.
Эксплуатационно-техническая документация. Особенности технического обслуживания ЛА и АД в различных климатических условиях.
Особенности технической эксплуатации вертолетов.
СК 1
ПК 4
ПК 1
СК 3
БК 4
СД 5.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- этапы производства ремонта;
- основные технологические процессы восстановления деталей авиационной техники;
- способы сборки и испытания узлов, агрегатов, авиадвигателей и летательных аппаратов после ремонта;
- виды ремонта авиатехники;
- документацию, оформляемую при подготовке и производстве ремонта авиатехники;
- перспективы развития авиаремонтного производства.
уметь:
- определять техническое состояние деталей авиадвигателей и летательных аппаратов;
- заполнять необходимую документацию;
- производить ремонт отдельных деталей авиатехники.
Технология ремонта ЛА и АД
Причины поступления авиационной техники в ремонт. Системы ремонтов авиатехники.
Классификация авиаремонтных предприятий, особенности авиаремонтного производства.
Производственный и технологический процессы ремонта авиатехники.
Типовые технологии ремонта летательных аппаратов и авиадвигателей.
ПК 6
ПК 2
СК 3
СД 5.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, комплект, размещение, принципы действия и взаимодействия авиационных приборов, систем навигации и управления воздушного судна особенности их функционирования, эксплуатационные характеристики,
- принципы работы и структуру средств определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна;
- порядок работы приборов контроля силовой установки и самолетных систем, средств регистрации полетной и речевой информации;
уметь:
- использовать правила технической эксплуатации приборного оборудования ВС;
- анализировать причины отказов и неисправности приборного оборудования в полете;
Приборное оборудование ЛА
Принципы работы авиационных приборов, систем навигации и управления воздушного судна.
Средства определения высотно-скоростных параметров, пространственного положения и координат воздушного судна.
Приборы контроля силовой установки и самолетных систем, средства регистрации полетной и речевой информации.
Противопожарное и кислородное оборудование.
Правила технической эксплуатации приборного оборудования ВС.
Влияние работы приборного оборудования ВС на обеспечение безопасности полетов и регулярности и экономической эффективности полетов.
БК 3
БК 6
БК 5
БК 3
БК 2

АП 5.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық техниканы жөндеуді ұйымдастыру әдістері мен түрлерін;
- авиатехниканы жөндеуде құжаттарды жүргізу номенклатурасын және тәртібін;
- реттелген құжаттарға сәйкес авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындауға;
- жердегі механизация құралы мен жөндеу құралдарын дұрыс пайдалануға;
- өндірістік жөндеу жұмыстарын дайындауды қамтамасыз етуге дағдылану керек.
ҰА мен АҚ техникалық пайдалану
ҰА пайдаланудың тиімділігі. ҰА пайдалану процестері. Инженерлік-техникалық қызмет көрсетудің міндеттері мен ұйымдастырылған құрылымдары. Авиациялық техниканың жағдайына байланысты техникалық қызмет көрсету процестерін ұйымдастыру. ҰА техникалық жағдайын бақылау. Пайдалану-техникалық құжат. Әртүрлі климат жағдайларында ҰА техникалық қызмет көрсету ерекшеліктер. Тікұшақтарды техникалық пайдалану ерекшеліктері.
АҚ 1
КҚ 4
КҚ 1
АҚ 3
БҚ 4
АП 5.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- жөндеудің тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштерін;
- жөндеу өндірісінің кезеңдерін;
- авиациялық техника бөлшектерін орнына келтірудің негізгі технологиялық процестерін;
- жөндеуден кейін түйіндер, агрегаттар, авиа қозғалтқыштар мен ҰА жинау және сынау тәсілдерін;
- авиатехниканы жөндеу түрлерін;
- авиатехниканы жөндеу өндірісінде және дайындауда рәсімделген құжаттарын;
- авиа өңдеу өндірісінің болашақ дамуын;
- әуеқозғалтқыштар мен ҰА бөлшектерінің техникалық жағдайын анықтауға;
- қажетті құжаттаманы толтыруға;
- авиатехниканың бөлшектерін жөндеуді жүргізуге дағдылану керек.
ҰА және АҚ жөндеу технологиясы
Авиациялық техниканың жөндеуге түсу себептері. Авиатехниканы жөндеу жүйелері. Авиажөндеу кәсіпорындарының топтастырылуы, авиажөндеу өндірісінің ерекшеліктері. Авиатехниканы жөндеудің өндірістік және технологиялық процестері. ҰА және әуе қозғалтқыштарды жөндеудің типтік технологиялары.
КҚ 6
КҚ 2
АҚ 3
АП 5.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- авиациялық аспаптардың өзара әрекеті және жұмыс принципі, орналастыру, кешендеу, тағайындау, әуе кемесін басқарудың ерекшеліктері және навигацияны жүйелеу және оларды реттеу, пайдалану сипаттамасы.
- әуе кемесінің координаты және кеңістік жағдайын, биік жылдамдық параметрлерін анықтау құралы және жұмыс принципі;
- сөйлеу ақпаратын және ұшуды тіркеу құралдары, ұшақтық жүйе және күштік қондырғыларды тексеру аспаптары;
істеуі керек:
- ӘК аспаптық жабдықтарын техникалық пайдалану ережені қолдану;
- ұшуда аспап жабдықтарының ақаулығын және істен шығу себептерін талдау.
ҰА аспаптық жабдықтары
Әуе кемесін басқару және навигация жүйесі, авиациялық аспаптар жұмысының принципі.Әуе кемесінің координаты және кеңістік жағдайын, биік жылдамдық параметрлерін анықтау құралы. Сөйлеу ақпаратын және ұшуды тіркеу құралдары, ұшақтық жүйе және күштік қондырғыларды тексеру аспаптары. Өртке қарсы және кислородтық жабдықтар. ӘК аспаптық жабдықтарын техникалық пайдалану ережесі.Ұшудың экономикалық тиімділігі реттеу және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету ӘК аспаптық жабдықтар жұмысына әсері.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 2

СД 5.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата выпускного типа;
- правила его технической эксплуатации;
уметь:
- грамотно готовить электро-оборудование к полету,
- правильно эксплуатировать его в штатных и нештатных ситуациях.
Электрооборудование ЛА
Электрооборудование самолета, систем постоянного и переменного тока, электропривода органов управления ВС.
Приборное оборудование контроля силовых установок, работы высотной, кислородной систем.
Источники постоянного тока и переменного тока самолета.
Электрооборудование систем запуска двигателей и ВСУ.
Электрооборудование противопожарных, противообледенительных и топливных систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем управления и гидравлических систем ЛА ВТ.
Электрооборудование систем внутреннего и внешнего освещения.
Распределительные сети, элементы токовой защиты и управление энергосистемами летательных аппаратов.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 3
БК 5
БК 3
БК 5
ПК 2
СД 5.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды радиотехнических цепей и сигналов;
- состав и принцип работы радиопередающих и радиоприемных устройств;
- принципы действия аннтенно-фидерных устройств СВЧ;
уметь:
- анализировать работу радиоаппаратуры связи, самолетовождения, активного ответа и опознания;
- определять неисправности в системе РТС ВС.
Радиооборудование ЛА
Принцип построения, функционирования и техническая эксплуатация радиооборудования воздушных судов различных типов.
Состав РТС ВС: радиоаппаратура связи, самолетовождения, активного ответа и опознания.
Аппаратура предупреждения о столкновениях.
Основы построения и функциональное описание радиотехнических систем связи, навигации и наблюдения для организации воздушного движения.
БК 3
БК 5
БК 2
БК 6
СД 5.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- как правильно обслуживать радиоэлектронное оборудование;
- правила проведения технического обслуживания ВС;
- принцип работы РЭО и их назначение.
уметь:
- правильно диагностировать и ремонтировать РЭО
Технология ремонта А и РЭО
Технологический цикл ремонта РЭО. Этапы технологического процесса ремонта РЭО: приемка в ремонт РЭО и хранение ремонтного фонда; общая дефектация комплекта РЭО; демонтаж блоков, сборочных единиц, узлов РЭО; ремонт типовых деталей, узлов, плат сборочных единиц; сборка блоков, узлов и РЭО в целом; комплексная послеремонтная проверка технического состояния РЭО, настройка, регулировка; оформление соответствующих ремонтных документов. Текущий ремонт РЭО; особенности ремонта РЭО. Использование контрольно-измерительных приборов.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
ПК 1
ПК 2
СК 2
СК 3

АП 5.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшу аппараттарының шығару типі электр жабдығының міндеті, құрылғысы, жұмыс принципін;
- оның техникалық пайдалану ережесін;
істеуі керек:
- ұшуға электржабдығын дұрыс дайындауға;
- штаттағы және штаттан тыс жағдайларды дұрыс пайдалануға дағдылану керек.
ҰА электр жабдықтары
Ұшақтың электржабдығы, тұрақты және ауыспалы ток жүйелері. ӘК басқару органдарының электр жетегі. Күштік қондырғыны бақылаудың аспаптық жабдығы, жоғарғы оттекті жүйелерінің жұмыстары. Ұшу аппараттарының шығару типінің электр жабдықтары туралы жалпы деректер.
Тұрақты ток көздері және ауыспалы бір фазалы ток көздері, ауыспалы үш фазалы ток көздері.
ӘК ҰА өртке қарсы мұздануға қарсы және отын жүйелерінің электр жабдықтары.
Ішкі және сыртқы жарық түсіру жүйелерінің электр жабдығы.
Бөліп таратқыш желілер, ток қорғау және ҰА
энергия жүйелерімен басқарудың элементтері
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2
АП 5.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радиотехникалық тізбектер мен белгілердің түрлерін;
- радиотаратушы және радиоқабылдағыш құрылғылардың құрамы мен жұмыс принципі;
- ЖЖТ антенналы-фидерлік құрылғылардың қызмет принципін;
істеуі керек:
- байланыс радиоаппаратурасының,  ұшақ жүргізу, белсенді жауап пен тануды талдау;
- ӘК РТЖ жүйесіндегі ақауларды анықтау.
ҰА радио жабдықтары
Құру принципі.
Әуе кемесінің әртүрлі типтерінде радиожабдықтарды техникалық пайдалану.
ӘК РТЖ құрамы: радиоаппаратура байланыстары, ұшақ жүргізуде нақты жауап.
Қақтығыс туралы ескерту аппаратурасы.
Жұмысы (жұмыс принципі) және ұшуда пайдалану.
Байланыстың радиотехникалық жүйесін құру негіздері және функционалды сипаттамасы.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 6
АП 5.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- радиоэлектрондық жабдықтарға қалай дұрыс қызмет көрсету;
- ӘК техникалық қызмет көрсету ережесі;
- РЭЖ жұмыс принципі және олардың қызметі.
істеуі керек:
- РЭЖ дұрыс жөндеу және диагностикалау.
РЭЖ және А технологиялық жөндеу
РЭЖ жөндеудің технологиялық циклі. РЭЖ жөндеу үрдісінің технологиялық сатысы: РЭЖ жөндеуге қабылдау және жөндеу қорында сақтау; РЭЖ жиынтығының жалпы ақаулары; РЭЖ түйіндерін, жиынтық бірліктерді, блоктарды жөндеу;
Жалпы РЭЖ түйіндерін, блок жиынтықтарын, жинақтық бірлік плат, түйін, үлгілік бөлшектерді жөндеу; РЭЖ техникалық жөндеуден кейінгі жағдайын реттеу және кешендік тексеру; жөндеу құжаттарын рәсімдеу; РЭЖ жөндеу; РЭЖ жөндеу ерекшеліктері; тексеру-өлшеу аспаптарын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 2
АҚ 3

СД 5.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные требования действующих нормативных документов по организации, обеспечении и выполнении полетов.
уметь:
- использовать полученные знания при подготовке и выполнении полетов.
Авиационное законодательство
Закон Республики Казахстан о государственном регулировании гражданской авиации.
«Указ Президента РК об использовании воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 20.12.1995 г. № 2697». «Положение об использовании воздушного пространства РК от 28.02.1997 г. № 285».
«Приложение № 13 к Конвенции о Международной гражданской авиации».
«Положение о рабочем времени и времени отдыха экипажа ВС ГА (ПРВ ГА РК- 98)».
«Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов ВС (РПАСОП-85)».
«Наставление по производству полетов в ГА НПП ГА-85»
Термины и определения, общие положения, организация летной работы, правила выполнения полетов. Управление воздушным движением. Особые случаи в полете и полеты в особых условиях.
Приказы, инструкции и Указания руководящих органов по организации обеспечению и выполнению полетов.
Рекомендации по выполнению полетов в условиях ПМ вига ветра. Максимально-допустимые отклонения ВС при заходе на посадку.
Выписка из Уголовного кодекса РК об ответственности работников авиационного транспорта за нарушение безопасности полетов.
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 5
БК 2
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 4
ПК 5
БК 2
Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1205000
«Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта»
специалиста среднего звена
Квалификация 1205010 3 – авиационный техник по ремонту авиационных
агрегатов и авиационного оборудования
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 01
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
владеть:
- лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
техникой перевода профессионально ориентированных текстов;
иметь навыки:
- элементарного общения на казахском и русском языках;
Профессиональный казахский язык (в группах неказахским языком обучения);
профессиональный русский язык (в группах нерусским языком обучения);
Лексико-грамматический минимум для овладения основными видами и формами речевой деятельности для усвоения базового и технического подъязыка (500 лексических единиц). Словообразовательные модели, термины и лексические конструкции подъязыка. Делопроизводство на государственном (русском) языке. Основы делового языка по специальности, профессиональное общение.
БК 3
БК 4
БК 5

АП 5.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- ұшуды орындау және қамтамасыз ету, ұйымдастыру бойынша нормативті құжаттардың негізгі талаптары;
істеуі керек:
- ұшуды орындау немесе дайындау кезінде алған білімдерін қолдану.
Авиациялық заңнама
Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы Қазақстан Республикасының Заңы.«20.12.1995 г. №2697 заңдық күші бар, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметін және әуе кеңістігінде қолдану туралы ҚР Президентінің жарлығы».«28.02.1997 ж. №285 ҚР әуе кеңістігін қолдану туралы ережесі».«Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға №3 Қосымша». «(ҚР ПРВГ-98) АА ӘК экипажының демалыс уақыты мен жұмыс уақыты туралы ереже».«(РПАСОП-85) ӘК ұшуды апаттық-құтқару және іздеу бойынша қамтамасыз ету бойынша басшылық».«НПП АА-85 АА ұшуды жүзеге асыру бойынша тәлімгерлік».Ұшуды орындау ережесі, ұшуды ұйымдастыру жұмысы, жалпы ережелер, анықтау және терминдер».Әуе қозғалысын басқару. Ерекше жағдайларда ұшу және ұшу кезіндегі ерекшеліктер. Ұшуды орындау және ұйымдастыру бойынша қамтамасыз ету бойынша басқарушы органдардың нұсқауы.ПМ желі кезінде ұшуды орындауды ұсыну. Ұшу қауіпсіздігін бұзу кезіндегі авиациялық көлік жұмысшыларының жауапкершілігі ҚР кодексінен.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 5
БҚ 2
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 4
КҚ 5
БҚ 2
ҚП.00
Қосымша пәндер
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
КП.02
Кәсіби дағдыларды алуға оқу практикасы
КП.03
Өндірістік технологиялық практикасы
1205000 «Қозғалысты басқару және әуе көлігін пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлері бойынша орта буындағы маманның білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 1205010 3-Авиациялық агрегаттар мен авиациялық құрал-жабдықтарды жөндеу жөніндегі әуетехнигі
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Пәндер циклының(коды) қысқартылған атауы
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖГП 01
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі, мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
істеуі керек:
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрінің сипатын айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық сұхбат);
қабілетті:
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқу және аудару үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
- мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасын меңгеру керек;
дағдылары:
- қазақша және орысша тілдесу.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқымайтын топтарға);
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарға);
Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық минимум; оқыған мамандығына сәйкес сөз жасам түрлерін, терминдері мен лексикалық құрылымдары (500 лексикалық бірлік).
Кәсіби қарым-қатынас; мамандықтарға арналған іскери тіл негіздері. Мемлекеттік (орыс) тілде іс-қағаздарын жүргізу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5