Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8602. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 июля 2015 года № 425
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.07.2015 № 425.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008602
Приложение 299
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1405000 - Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения
Квалификации:
140501 2 - Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования*
140502 2 - Слесарь аварийно-восстановительных работ в газовом хозяйстве в газовом хозяйстве*
140503 2 - Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов*.
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев
На базе общего среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование
циклов и
учебных
дисциплин
Формы
контроля
экзаменов /
зачетов
Объем учебного времени
(час, кредит)
Количество
контрольных
работ
всего
из них на:
Распределение
по курсам
и полугодиям
(семестрам)
теоретические
занятия
практические
(лабораторно-практические)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ОГД 01
Общегуманитарные
дисциплины
308
134
174

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8602 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 1 шілдедегі № 425 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 01.07.2015 № 425 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі: V13008602_4 басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
299-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және профилі:1400000 – Құрылыс және үй-жай шаруашылығы
Мамандығы: 1405000 – Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану
Біліктілігі: 140501 2 – Газ құбырларын пайдалану және жөндеу дәнекерлеуші*
140502 2 – Газ шаруашылығында апаттық-қалпына келтіру жұмыстарының дәнекерлеуші*
140503 2 – Жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу дәнекерлеуші*
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Циклдер мен оқу пәндерінің атауы Бақылау түрі
Емтихан/Сынақ
Оқу уақытының көлемі (сағат) Бақылау жұмыстарының саны
Барлығы Оның ішінде: Семестр бойынша бөлу
Теориялық сабақтар практикалық сабақтар Курстық жобалар (жұмыстар) Негізгі орта білім негізінде Жалпы орта білім негізінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 01
Жалпы гуманитарлық пәндер
308 134 174

5760
К
Консультации
400
1,2,3,4,5,6,7
Ф
Факультативные занятия
428
ВСЕГО
6588
31
Примечание ООД- общеобразовательные дисциплины; ОГД- общегуманитарные дисциплины; СЭД- социально-экономические дисциплины; ОПД- общепрофессиональные дисциплины; СД- специальные дисциплины; ДОО- дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП- профессиональная практика; ПА- промежуточная аттестация; ИА- итоговая аттестация; ОУППК- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф- факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 303
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1405000 «Монтаж и эксплуатация
оборудования и систем газоснабжения» повышенного
уровня квалификации
Срок обучения:
2 года 10 месяцев.
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ПД 02
Профессиональные дисциплины
ОПД 02
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- типы линий чертежа и правила выполнения надписей на чертежах;
- основы начертательной геометрии и проекционное черчение;
- машиностроительное черчение.
уметь:
- составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи;
- вычерчивать планы и разрезы здания;
- разрабатывать генплан.
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение:
условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан.
ПК1.2
ПК2.11
ПК3.12
СК 1.4
СК 2.1
СК 3.1
ОПД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- различие между электрическими и магнитными цепями;
- электрические цепи переменного тока;
- магнитные цепи;
электрические устройства;
- электронные приборы и устройства;
- применение электроизмерительных приборов, электрических машин и аппаратов;
- устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
уметь:
-составлять электрические цепи, присоединятся к электропитанию;
- менять предохранители;
-соединять и изолировать провода.
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.

5760
К
Консультациялар
400
1,2,3,4,5,6,7
Ф
Факультативтік сабақтар
428
Барлығы
6588
31
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
303-қосымша
ТЕХНИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІПТІК БІЛІМ ДЕҢГЕЙІНІҢ БІЛІМ БЕРУДЕГІ ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
1.1 1405000 – «Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі жоғары білім деңгейінің оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай.
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндер
КП 02
Кәсіптік пәндер
ЖКП 02
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызудың линияларын және сызудағы жазуларды орындау ережелерін;сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негізін, машинақұрылыс сызуын;
істеуі керек:
- жұмысшы сызба эскизі мен құрама сызуларды және ғимараттың жоспары мен тілігін; бас жоспарды орындауды.
Сызу
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диметриялық проекцияларын бiр және үш жазықтыққа тiк бұрышпен проекциялау. Бөлшектердiң изометриялық проекциясы мен сызбасы. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Қималар мен кесiктер. Бөлшектердiң сызбасын жеткiлiктi көрiнiстермен, қималар мен кесiктерiн тiк бұрышпен аксонометриялық осiн ескере отырып орындау. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы сызбаны бөлшектерге бөлу.
КҚ 1.2
КҚ 2.11 КҚ 3.12
АҚ 1.4
АҚ 2.1
АҚ 3.1
ЖКП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электрлік және магниттік тізбектердің айырмашылығын; айнымалы токтың электрлік тізбегін; магнит тізбектерін; электрлік құрылымдарды; электрлік құрылымдар туралы негізгі түсініктерді; электрондық аспаптар мен қондырғылар; жүйелер қондырғылары мен елді мекендерді электрмен қамтамасыз ету.
істеуі керек:
- электр тізбектерін құру сақтағыштарды ауыстыру, сымдарды жалғау және изоляциялау.
Электротехника
Электр және магнит тiзбегi. Тұрақты ток тiзбегi. Айнымалы ток тiзбегi. Электрлi магнитизм және магнетизм. Электр құрылғылары. Электр құрғылары туралы тусiнiк негiздерi. Электронды приборлар мен құрылғылар. Электр өлшегiш приборлар мен құрылғылар және олардың қолданылуы. Трансфор-маторлар. Электр машиналары. Электр аппараттары. Өндiрiсте электр энергиясын пайдалану және жанжаққа тарату. Электр станциялары, желiлер және электр мен қамтамасыз ету. Электр жетегi мен электрлi автоматика.

ПК 1.1
ПК 2.13
ПК3.14
СК 1.3
СК 2.9
СК 3.10
ОПД 2.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей;
- формирование и распределение доходов;
- вопросы социальной защиты; производство и рынок; конкуренцию и монополии;
- страхование и распределение риска;
- маркетинг и рекламу;
- деньги и банковскую систему; ценные бумаги;
- налоговую систему в РК;
- биржи в современной экономике;
- рынок труда;
- трудовую занятость и безработицу;
- формы организации бизнеса; управление; менеджмент.
уметь:
- формировать и распределять доходы;
- составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики.
Основы экономической теории. Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики. Знакомство с бизнесом.
ПК1.7
ПК 2.3
ПК 3.15
СК 1.4
СК 2.17
СК 3.7
ОПД 2.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- кодирование информации; моделирование;
- виды ОС ОС WINDOWS;
- текстовый процессор WORD;
- электронные таблицы EXCEL;
- векторный редактор Corel DRAW;
- защиту от вирусов;
- архиватор WinZip, ОС DOS;
- программу-оболочку Norton Commander; игры;
- понятие алгоритма;
- условные операторы;
- операторы цикла;
- программирование линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- программирование цикличных программ.
уметь:
-разрабатывать творческие проекты;
Основы информатики и автоматизации производства.
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Массивы. Графические программы. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.

КҚ 1.1
КҚ 2.13 КҚ 3.14
АҚ 1.3
АҚ 2.9
АҚ 3.10
ЖКП 2.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сұраныс, нарықтық тепе-теңдік, тұтынушылар; кірістерді қалыптастыру және тарату; әлеуметтік қорғау сұрақтары; өндіріс және нарық; конкуренция және монополия; тәуекелділікті сақтандыру; маркетинг және жарнама; ақша және банк жүйесі; құнды қағаздар; ҚР салық жүйесі; қазіргі экономикадағы биржа; еңбек нарығы; еңбекпен қамту және жұмыссыздық; бизнесті ұйымдастыру үлгісі; басқару; менеджмент.
істеуі керек:
- кірістерді қалыптастыру және тарату; бәсекелестікке қабілетті болу; бизнесті ұйымдастыру.
Нарықтық экономика негiздерi
1 тарауы. Экономикалық теория негiздерi.
Нарықтық экономикаға кiрiспе Экономика туралы түсiнiк Сұраным. Ұсыныс. Нарықтық тепе-теңдiк Тұтынушылар. Кiрiстi қалыптастыру мен бөлу. Әлеуметтiк қорғау мәселесi. Өндiрiс және нарық. Нарықтық экономика жағдайындағы жұмысшылар. Бәсекелестiк және монополия. Сақтандыру және тәуекелдi болу Маркетинг және жарнама Ақша және банк жүйесi. Бағалы қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесi. Қазiргi экономикадағы биржалар Еңбек рыногы. Еңбекпен қамту және жұмыссыздық. Бизнестi ұйымдастыру нысандары Басқару. Менеджмент Экономикалық даму мен циклдік. Халықаралық сауда және әлемдік экономика Өркениет пен экономиканың толғақты проблемалары.
КҚ 1.7
КҚ 2.3 КҚ 3.15
АҚ 1.4
АҚ 2.17
АҚ 3.7
ЖКП 2.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXSEL; вектор редакторы Corel DRAF;
- вирустардан сақтану; ойындар; архиваторлар; алгоритм туралы түсінік; алгоритм типтері; бағдарлама тілдері; структуралау; командалар мен операторлар; цикл операторлары; сызықты программаларды бағдарламалау;
- тармақталған бағдарламалар; циклдік программаларды бағдарламалау,
істеуі керек:
- шығармашылық жобаларды құрастыру;
- автоматтық реттеу: түсініктер мен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше;
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi.
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциионалдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.

ПК2.5
ПК2.11
ПК2.12
ПК2.13
ПК2.14
ПК2.15
ПК2.16
ПК2.17
СК 2.2
СК 2.3
СК 2.5
СК 2.6
СК 2.7
СК 2.8
СК 2.10
СК 2.11
СК 2.12
СК 2.13
СК 2.14
СК 2.15
СК 2.16
СК 2.17
СК 2.19
СК 2.20
СК 2.21
СК 2.22
СК 2.24
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста электросварки;
- электрическую дугу и ее применение;
- сварку в среде защитных и инертных газов;
- плазменную дугу и ее применение;
- аппаратура для плазменной сварки и резки;
- основы теории газовой сварки;
- металлургические процессы, происходящие при газовой сварке;
- сварочные материалы;
- газы, используемые для газовой сварки;
- флюсы.
уметь:
- организовать рабочее место и соблюдать безопасность труда.
- выполнять ручную кислородную разделительную резку;
- керосино- (бензино) - кислородную резку).
- выполнять сборку и газовую сварку простых деталей из углеродистых сталей.
- определять места прихваток и последовательности их наложения.
- выполнять прихватки.
- наплавку и сварку простых деталей.
- заварку раковин и трещин в простых отливок.
- подогревать конструкции и детали при заварке дефектов и правке.
- испытывать швов на плотность керосиновой пробой и устранять дефекты.
- выполнять газовую многослойную наплавку и сварку.
- газовую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- кислородно-флюсовую резку.
- газовую сварку кольцевых швов.
- газовую сварку цветных металлов и сплавов.
- газовую наплавку твердыми сплавами.
- сборку и газовую сварку деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
- ручную дуговую сварку и резку металла.
- подбирать диаметр и марку электрода.
- выполнять воздушно-дуговую резку, дуговую многослойную наплавку и сварку.
- выполнять ручную дуговую сварку в среде защитного и инертного газа.
- выполнять ручную дуговую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- делать ручную дуговую сварку цветных металлов и сплавов.
- делать ручную дуговую наплавку твердыми сплавами.
- делать плазменно-дуговую резку.
- сборку и дуговую сварку средней сложности.
иметь практический опыт:
- в организации рабочего места и правилах безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов.
- в сварке и склейке пластмасс.
- в применении техники безопасности.
- в подготовке пластмассы под сварку и склейку.
- в соединении пластмассовых и металлических изделий.
Сварка и резка металлов и пластмасс.
Оборудование, техника и технология электросварки. Сварочный пост: основные виды, комплектация оборудованием, приспособлениями, инструментом и общие требования к ним. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста. Дуговая наплавка валиков и сварка пластин в нижнем, наклонном, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва (выбор диаметра и марки электрода, подбор и установка режима наплавки и сварки, выполнение наплавки и сварки). Проверка качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов. Электрическая дуга и ее применение. Сварка в среде защитных и инертных газов. Плазменная дуга и ее применение. Аппаратура для плазменной сварки и резки.
Основы теории газовой сварки.
Сварочное пламя: виды, применение, внешние и тепловые характеристики, строение. Металлургические процессы, происходящие при газовой сварке. Сварочные материалы. Газы, используемые для газовой сварки: виды, свойства, способы получения. Флюсы: назначение, требования, предъявляемые к ним. Газосварочные работы. Обслуживание и эксплуатация аппаратуры для газовой сварки. Ацетиленовые генераторы: назначение, классификация, устройство, работа, правила обслуживания, приемы пользования. Подготовка ацетиленового генератора к работе. Сварочные горелки: классификация, схемы и принципы работы. Подготовка сварочной горелки к работе. Обслуживание газосварочной аппаратуры с соблюдением требований безопасности труда. Газовая наплавка валиков, прихватка и сварка пластин из углеродистой стали (при нижнем, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва). Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Ручная кислородная резка: сущность, назначение, классификация способов. Ручные резаки: классификация, конструктивные особенности, технические характеристики. Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Выполнение ручной кислородной разделительной резки. Керосино (бензино) - кислородная резка (заливка в бачок горючей жидкости, поддержание необходимого давления, резка листового и профильного металла). Сборка и газовая сварка простых деталей из углеродистых сталей. Сборка простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного. Определение мест прихваток и последовательности их наложения. Выполнение прихватки. Наплавка и сварка простых деталей. Заварка раковин и трещин в простых отливках. Подогрев конструкций и деталей при заварке дефектов и правке. Испытание швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов. Газовая многослойная наплавка и сварка. Газовая сварка низко- и среднелегированных сталей. Кислородно-флюсовая резка. Газовая сварка кольцевых швов. Газовая сварка цветных металлов и сплавов. Газовая наплавка твердыми сплавами. Сборка и газовая сварка деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая сварка и резка металла. Сборка деталей под сварку, установка необходимого зазора. Подбор диаметра и марки электрода. Ручная дуговая сварка покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда. Воздушно-дуговая резка. Дуговая многослойная наплавка и сварка. Ручная дуговая сварка в среде защитного и инертного газа. Ручная дуговая сварка низко- и среднелегированных сталей. Ручная дуговая сварка цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами. Плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности деталей и конструкций во всех положениях сварного шва кроме потолочного. Прямолинейная резка пластин из прямоуглеродистой стали толщиной до 30 мм ацетилено-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами, резка профильного металла ацетилено-кислородным пламенем. Установка расхода ацетилена для подогревающего пламени и режущего кислорода в зависимости от толщины разрезаемого металла. Проверка качества резки. Прямолинейная резка пластин, профильного металла и труб пропан-бутан-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами. Установка режима резки. Проверка качества резки. Пробивка и вырезка отверстий в металле при помощи газовой резки. Срезка головок заклепок и болтов. Удаление дефектов сварных швов. Разделка кромок (снятие фаски) на изделиях и заготовках под сварку. Воздушно-дуговая, плазменная, кислородно-флюсовая резки изделий из легированных сталей, цветных металлов и сплавов и чугуна. Правила безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов. Сварка и склейка пластмасс. Техника безопасности. Подготовка пластмассы под сварку и склейку. Соединение пластмассовых и металлических изделий.

КҚ 2.5
КҚ 2.11
КҚ 2.12
КҚ 2.13
КҚ 2.14
КҚ 2.15
КҚ 2.16
АҚ 2.2
АҚ 2.3
АҚ 2.5
АҚ 2.6
АҚ 2.7
АҚ 2.8
АҚ 2.10
АҚ 2.11
АҚ 2.12
АҚ 2.13
АҚ 2.14
АҚ 2.15
АҚ 2.16
АҚ 2.17
АҚ 2.19
АҚ 2.20
АҚ 2.21
АҚ 2.22
АҚ 2.24
АП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын және электрмен дәнекерлеу постында қызмет көрсету еңбегінің қауіпсіздігі; сыртқы түріне қарап дәнекермен жалғанған жерлердің сапасын анықтау, қорғаныш және газдардың ортасында дәнекерлеу жүргізу; плазмалық доға және оны қолдану, плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар; газды дәнекерлеу теориясының негізі; дәнекерлеу жалын: түрлері, қолданылуы, сыртқы және жылу сипаттамалары; газ дәнекерлеуінде жүретін металлургиялық үрдістер, дәнекерлеу материалдары; газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар.
істеуі керек:
- жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасын қадағалау; қолмен бөлетін оттегілік кесуді орындау, (бачокқа жанатын сұйықтықтарды құю, қажетті қысымды ұстап тұру, парақ және профильді металдарды кесу.) көміртекті болаттардың жәй бөлшектерін дәнекерлеу және құрастыру. Жәй құймалардағы жарықтар мен сызаттарды демдеу. Ақауларды жөндегенде конструкциялар мен бөлшектерді қыздыру. Газды көпқабатты балқыту мен дәнекерлеуді орындау. Аз және орташа жақсартылған болаттардың газды дәнекерлеуін орындау. Оттекті флюсті кесуді. Сақиналы жіктерді газбен дәнекерлеу. Орташа күрделіліктегі көміртекті және конструкциялық болаттардың және түсті металдар мен қорытпалардың жинақталуы мен газбен дәнекерлеуін.
Қолмен доғалы дәнекерлеу және металдарды кесу.
Қарапайым өнімдердің жинақталуы мен доғалық дәнекерлеуі.
Электродтың диаметрі мен маркасын таңдау.
Ауалық доғалық кесу. Қатты қорытпалармен қолмен ауалық доғалық балқыту. Плазмалық доғалық кесу. Орташа күрделіліктегі жинақтау мен доғалық дәнекерлеу.
Металдар мен пластмассаларды дәнекерлеу және кесу
Электрмен дәнекерлеудің құрылғылары, техникасы және технологиясы.
Дәнекерлеу посты: негізгі түрлері, құрылғылардың, құралдар мен аспаптар жинақталуы және оларға қойылатын талаптар. Дәнекерлеу постында қызмет көрсеткенде қауіпсіздік техникасын және жұмыс орнын ұйымдастыруға талаптар. Біліктерді доғалық балқыту және пластиналарды төменгі, қиғаш және горизонтальды жағдайда дәнекерлеу жіктері (электродтың маркасы мен диаметрін таңдау, балқыту мен дәнекерлеудің режимін қою). Сыртқы түріне қарап дәнекерлеудің сапасын анықтау, дәнекерлеу жіктерінің ақауларын түзету.
Электрлік доға және оның қолданылуы.
Қорғаныш және инертті газдардың ортасында дәнекерлеу. Плазмалық доға және оның қолдануы. Плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар және кескіштер.
Газбен дәнекерлеудің негізгі теориялары
Пісіретін жалын: түрлері, қолдануы, сыртқы және жылулық сипаттамалары, құрылымы. Металлургиялық процестер, газбен дәнекерлеу кезінде болатындар. Пісіретін материалдар. Газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, қасиеттері, алыну тәсілдері. Флюстер: арналуы және оларға қойылатын талаптар.
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Қызмет ету және газбен дәнекерлеуге арналған аппараттарды пайдалануы. Ацетилендік генераторлар: арналуы классификациясы, құрылымы, жұмысы, қолдану әдістері. Біліктерді газбен балқыту, көміртекті болаттардан алынған пластиндерді дәнекерлеу және қысып ұстауы. Қолмен оттекті кесу: маңызы, тағайындауы, тәсілдердің таптастыруы. Қолдық пышақтар: таптастыру, конструктивті ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары. Құрастыру және көміртекті болаттардан қарапайым бөлшектерді газбен дәнекерлеуі. Жұмыс орнын ұйымдастыруға және еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Газды көп қабатты ерітпелер және дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттардан газды дәнекерлеуі. Оттекті-флюстік кесу. Айналма тігістердің газды дәнекерлеуі. Түрлі түсті металдар және қорытпалардың газды дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен газды балқытуы. Қарапайым бөлшектерден түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және конструкционды болаттардың орташа қиындықтағы бөлшегін газбен дәнекерлеу және құрастыру.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Құрастыру және қарапайым бұйымдарды доғалық дәнекерлеуі. Дәнекерлеу кезінде бөлшектердің құрастыруы, қажетті саңылау құруы. Диаметрді іріктеп алуы және электродтар маркалары.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Ауалы-доғалық кесу. Доғалық көп қабатты балқытулар және дәнекерлеу. Қорғаныш және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттармен қолмен доғалық дәнекерлеу. Түрлі түсті металдар және қорытпаларды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды қолмен доғалық балқыту. Плазмалы-доғалық кесу.
Шектен тек басқасының, барлық жағынан орташа қиындықтағы бөлшектер мен конструкциялар тігістерін пісірудегі доғалық дәнекерлеу және құрастыру.

3 года 10 месяцев.
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Обще гуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- грамматику казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
уметь:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
ПК 4.1
ПК 4.2
ПК 4.3
ПК 4.6
СК 4.1
СК 4.2
ОГД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексику и грамматику иностранного языка, необходимую для профессионального общения;
уметь:
- переводить профессионально-ориентированные тексты;
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
ПК 4.1
ПК 4.2
ПК 4.3
ПК 4.6
СК 4.1
СК 4.2
ОГД 2.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- Об особенностях зарождения физической культуры, истории первых Олимпийских игр;
- О способах и особенностях движений и передвижений человека, роли и значении психических и биологических процессов в осуществлении двигательных актов;
- О работе скелетных мышц, систем дыхания и кровообращения при выполнении физических упражнений, о способах простейшего контроля за деятельностью этих систем;
- Об обучении движениям, роли зрительного и слухового анализаторов при их освоении и выполнении;
- О терминологии изучаемых упражнений, об их функциональном смысле и направленности воздействия на организм;
- О физических качествах и общих правилах их тестирования;
- Об общих и индивидуальных основах личной гигиены, о правилах использования закаливающих процедур, профилактики нарушений осанки и поддержания достойного внешнего вида;
- О причинах травматизма на занятиях физической культурой и правилах его предупреждения.
уметь:
- Составлять и правильно выполнять комплексы утренней гимнастики и комплексы физических упражнений на развитие координации, гибкости, силы, на формирование правильной осанки;
- Вести дневник самонаблюдения за физическим развитием и физической подготовленностью, контролировать режимы нагрузок по внешним признакам, самочувствию и показателям частоты сердечных сокращений;
- Организовывать и проводить самостоятельные занятия;
- Уметь взаимодействовать с сокурсниками и сверстниками в процессе занятий физической культурой.
Физическая культура.
Укрепление здоровья, содействие гармоническому физическому развитию. Расширение двигательного опыта
Обучение жизненно важным двигательным умениям и навыкам. Совершенствование функциональных возможностей организма. Развитие двигательных способностей.
Воспитание индивидуальных психических черт и особенностей в общении и коллективном взаимодействии
Обучение основам знаний педагогики, психологии, физиологии, гигиены, профилактики травматизма, коррекции осанки.
Формирование практических умений в организации и проведении самостоятельных форм занятий физической культурой.
Историческое развитие физической культуры в Казахстане.
Педагогические, физиологические и психологические основы обучения двигательных действий и воспитания физических качеств.
Физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращение и энергообеспечение при мышечных нагрузках.
Возрастные особенности развития физических качеств.
Психофункциональные особенности собственного организма.
Способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями.
Правила личной гигиены, профилактики травматизма.
Технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации.
Проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей.
Разрабатывать индивидуальный двигательный режим
Контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений
Соблюдать правила безопасности и профилактики травматизма
Пользоваться современным спортивным инвентарем и оборудованием с целью повышения эффективности самостоятельных форм занятий физической культурой
ПК 4.5
ПК 4.6
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины

Оку мерзімі 3 жыл 10 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқу циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту
істеуі керек:
- (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
Кәсіби қазақ (орыс) тілдері
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту. Мамандық бойынша терминология. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
ЖГП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қарым қатынасқа арналған, мамандық бойынша қажетті материал.
істеуі керек:
- Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым қатынасқа арналған лексика грамматикалық материал. Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері. Кәсіптік мәтінге арналған аудару техникасы.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
ЖГП 2.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
-Дене шынықтырудың пайда болу ерекшеліктері,бірінші Олипияда ойындарының тарихы.
-Қозғалыс акттарын орындаудағы психикалық және биологиялық үрдістердің маңызы,адамның қозғалу әдістері ерекшеліктері.
-Қаңқа бұлшықеттерінің жұмысын,физикалық жаттығуларды жасау кезіндегі қанайналым және тыныс алу жүйелерінің жұмысын,осы жүйелердің жұмысын бақылау түрлері.
-Жаттығуларды қабылдау және орындау кезіндегі көру дәне есту анализаторларының рөлі
- Орыдалып жатқан жаттығулардың терминалогиясы, ағзаға әрекет ету бағыты және функционалдық мәні.
-Физикалық көрсеткіштері және тестілеудің жалпы ережелері.
-Жеке және жалпы адамдардың жеке гигиенасының негіздерін, шымырландыру үрдісін пайдалану ережелерін,арқаның қисаюының және сыртқы бұзұлуының алдын алу.
-Дене шынықтыру кезіндегі жарақаттану себебтері және оны болдырмау ережелері.
Оқушы келесі ережелері орындай білу тиіс.
-Таңғы гимнастика және майысуға, мықтылыққа арқаның дұрыс құруы және орындауы.
-Өзін бақылау кезіндегі физикалық дамуды есепке алатын күнделікті толтыру, жүректің соғу жиілігінің көрсеткіші,сыртқы белгілер,өзін жақсы сезіну бойынша ауырлық түсіру тәртібін бақылау.
-Жеке жаттығуларды ұйымдастыру және өткізу.
-Дене шынықтыру сабағын өткізу кезінде сыныптастарымен және құрдастарымен бірігіп жұмыс істей алу.
Дене тәрбиесі
Денсаулықты жақсарту, гармоналдық физикасын дамуға септесу, қаралу тәжирибелерін дамыту.
Өмірлік маңызы бар қозғалу қабілеттерін үйрену. Ағзаның функциялық мүмкіндіктерін жаңаландыру. Қозғалу қабілетін дамыту.
Ұжымдық біріккен сұбхаттауларды ерекшеліктерімен психикалық қабілеттерін тәрбиелеу.
Педагокиқалық, психологиялық, физиологиялық, гигиеналық, жарақат профилактикасы, және тіреуіш арқылы түзеу негіздері боыйнша білім беру.
Дене шынықтыру өзара сабақтарын негіздерін ұйымдастыру және өткізу бойынша практикалық қабілеттерді құру.
Қазақстандағы дене шынықтырудың тарихи дамуы.
Қозғалу әрекетінің педагогикалық, физиологиялық және психологиялық негіздерді және физикалық қабілеттерді тәрбиелеу.
Бұлшық еттерге ауырлық түсу кезіндегі қанайналым және энергия мен қамтамасыз ету, тыныс алу жүйелерінің физиологиялық негіздері.
Физикалық қабілеттердін дамуының жасаралық ерекшеліктері.
Ағзаның психо-функционалдық ерекшеліктері.
Физикалық жаттығу сабақтарын өз бетімен өткізу түрлері.
Жеке гигиена ережелері, жараққатардың алдын алу.
Спорт түрінің таңдалған жаттығу әрекетін техникалық дұрыс орындау.
Негізгі физикалық қабілеттерді дамыту бойынша өзара дәріс өткізу.
Жеке қозғалу тәртібін ойластыру.
Физикалық жаттығуларды орындау кезінде ағзаның функционалдық жағдайын бақылау және өзгеріс енгізу.
Қауіпсіздік және жарақатты емдеу ережелерін сақтау.
Дене шынықтыру сабақтарының пайдасын арттыру үшін осы заманға сай спорттық құрылғыларды пайдалану.
КҚ 4.5
КҚ 4.5
ӘЭП 03
Әлеуметтік экономикалық пәндер

СЭД 3.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- Культуру Казахстана;
- развитие культуры народов РК;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности казахской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать развитие культуры народов РК;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология:
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции и новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно- исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения до первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
ПК 4.1
ПК 4.2
ПК 4.4
ПК 4.6
СК 4.2
СК 4.8
СК 4.10
СЭД 3.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования. Бог и человек.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.4
ПК4.6
СК4.2
СК4.10
СЭД 3.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы;
социальные институты и организации.
Личность, ее социальные роли и социальное поведение.
Социальные движения. Социальные конфликты и способы их разрешения.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03. Основы экономики: экономика и ее основные проблемы. Субъекты политики. Политические сознания.

ӘЭП 3.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсініктер;
түсініктер Индия мәдениетінің өнер ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
Ислам түсінігі: ислам; курайш; Мухамед,Кұран, Алла, Мекке;
- Христиан оқуының негізгі принциптері және құндылықтары;
- Франция мәдениеті,
- Көшпенділер өмірі мен олардың құндылық өлшемдері. Орта ғасырдағы қазақ этносы мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру; Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне арабтар мен түріктердің ықпалы.
істеуі керек:
- мәдениеттану түсініктерін еркін игеру;
көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің спецификациясын көрсету.
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы. Салт-дәстүр, жаңашылдық.
Ұлттық және жалпы адамзаттың мәдениетте дамуы. Қазақстанда мәдениеттің даму кезеңдері: пайда болғаннан ерте бронза дәуіріндегі алғашқы өнер қадамына дейін. Орта ғасырдағы Қазақстан халқының көркемсуретті дамуы, салт-дәстүрі, ғұрпы және халық өнері. Қазіргі кездегі Қазақстан халқының мәдениеті поэзиядан, музыкадан қолданбалы өнер, театр, киноға дейін.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.4
КҚ 4.6
АҚ 4.2
АҚ 4.8
АҚ 4.10
ӘЭП 3.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дүниенің философиялық, ғылыми және діни танымдары, адам өмірінің мәні;
ғылымның ролі ғылыми таным түсінігі, оның структурасы, формасы мен әдістері; әлеуметтік және этикалық мәселелер.
істеуі керек:
- адамның мінез құлқын биологиялық, әлеуметтік, дене және рухани бастмасынан анықтау.
Философия негіздері.
Философия негіздері, әлемдік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мәні.Құдай және адам. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және азаттық. Адам танымалдығы мен қызметі. Ғылым және оның ролі. Аса үлкен проблемалар алдындағы адамзат.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.4
КҚ 4.6
АҚ 4.2
АҚ 4.10
ӘЭП 3.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңдылықтарды әлеуметтіктану жағынан түсіну;әлеуметтік, құрылым, әлеуметтік бөліну, әлеуметтік қарым қатынас жағынан түсіну;
тұлғаның әлеуметтендіру ерекшеліктерін.
істеуі керек:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың және әлеуметтік қозғалыстарды дамыту.
Үкіметтің негізін, саясаттың субъектісін.
Әлеуметтану және саяси тану негіздері.
Әлеуметтану ғылым. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе. әлеуметтік қатынастар. әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. әлеуметтік процесстер, әлеуметтік ұйымдар мен институттар. Жеке тұлға оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік тәрбиелілігі.
Әлеуметтік қозғалыстар. Әлеуметтік дау және оны шешу жолдары. Саясаттану пәні. Саяси үкіметтер және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе. Саясат субъектілері. Саяси сана.

ПП 1.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- профессиональную направленность.
- структуру всех направлений производства, по которым в дальнейшем может работать и повышать свою квалификацию учащийся.
- основные производственные операции.
уметь:
- ориентироваться в выбранной профессии, и в технологическом процессе производства и всех его направлениях.
Введение в специальность. Характеристика образовательной деятельности по выбранной специальности (образцы выполнения практических, курсовых и дипломных проектов). Обзор технологического процесса монтажа и эксплуатации, внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (экскурсии). Общие понятия слесарных и монтажных работ. Характеристика предприятий и организаций по профилю обучения. Структурный и профессиональный рост на производстве. Стадии профессионального обучения и карьерный рост. В ходе прохождения краткое конспектирование и выполнение эскизов. Завершение – составление отчета.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
СК4.1
СК4.2
ПП 1.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- виды разметок и разметочные обозначения на трубах;
- резку металла;
- приемы механизированной рубки металла.
- приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах;
- отпиливание, распиливание и зачистку металла;
- зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной;
- нарезание резьбы клуппами на механизмах;
- прогонку резьбы на болтах и в гайках;
- проверку качества резьбы.
- технологию накатывания резьбы;
- изготовление хомута для труб с тягой для подвески,
- кронштейна для вертикального газопровода с хомутами.
уметь:
- пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря;
- зенковать и сверлить сквозные отверстия ручной, электрической сверлильной машиной;
- нарезать резьбы клуппами на механизмах;
- прогонять резьбу на болтах и в гайках;
- проверять качество резьбы;
- накатывать резьбу.
иметь практический опыт:
- в применении техники безопасности при ведении слесарных работ.
Слесарная практика
Умение пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря. Разметка металла. Виды разметок. Разметочные обозначения на трубах. Резка металла. Приемы механизированной рубки металла. Приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах. Отпиливание, распиливание и зачистка металла. Зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной. Нарезание резьбы клуппами на механизмах. Прогонка резьбы на болтах и в гайках. Проверка качества резьбы. Накатывание резьбы. Изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для вертикального газопровода с хомутами. Техника безопасности при ведении слесарных работ.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
СК4.2
СК4.3
СК4.4
ПП 1.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- технику безопасности при разметке и резке труб.
- технологию нарезки резьбы.
- организацию рабочего места;
- технику безопасности при нарезании трубной резьбы вручную и на станках;
- технику сгибания труб;
- технику сверление отверстий в стальной трубе;
- технику безопасности при сверлении стенок труб и меры безопасности при выявлении неисправностей в станке, поломки сверла;
- насадку фланцев на концы труб;
- притирку арматуры;
- шабрение уплотнительных колец задвижек;
- подготовку арматуры к установке;
- испытание арматуры;
- меры безопасности при подготовке арматуры к установке и испытаниях арматуры;
- установку арматуры;
- изготовление кронштейнов с хомутами для крепления труб;
- сборку узлов трубопроводов на резьбовом соединении.
уметь:
- организовывать рабочее место;
- соблюдать технику безопасности. иметь практический опыт:
- в сантехнических работах;
- разметке и резке труб, сверление отверстий для болтов во фланцевом соединении;
- выправке поврежденных концов труб;
- обработке концов труб после газовой сварки и резки.
Сантехническая практика.
Разметка и резка труб. Техника безопасности при разметке и резке труб. Нарезка резьбы. Организация рабочего места. Техника безопасности при нарезании трубной резьбы вручную и на станках. Сгибание труб. Ознакомление с гнутьем труб на ручном трубогибочном станке. Организация рабочего места. Техника безопасности при гнутье труб. Сверление отверстий в стальной трубе. Организация рабочего места. Техника безопасности при сверлении стенок труб и меры безопасности при выявлении неисправностей в станке, поломки сверла. Разметка и сверление отверстий для болтов во фланцевом соединении. Выправка поврежденных концов труб. Меры безопасности при выправке концов труб. Обработка концов труб после газовой сварки, резки. Меры безопасности при обработке концов труб. Насадка фланцев на концы труб. Организация рабочего места при насадке фланцев и меры безопасности при проведении работ. Изготовление хомутов для крепления труб. Изготовление инверторных заглушек. Изготовление прокладок для фланцевых соединений трубопроводов. Меры безопасности при изготовлении прокладок для фланцевых соединений. Притирка арматуры. Шабрение уплотнительных колец задвижек. Подготовка арматуры к установке. Испытание арматуры. Меры безопасности при подготовке арматуры к установке и испытаниях арматуры. Установка арматуры. Изготовление кронштейнов с хомутами для крепления труб, сборка узлов трубопроводов на резьбовом соединении. Меры безопасности при установке арматуры, изготовлении кронштейнов с хомутами и сборке узлов трубопроводов.

КП 1.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Кәсіптік бағытын.
- Оқушының квалификациясын өсіру үшін, өндірістің барлық бағытын білу. өндірістің негізгі операцияларын білу.
істеуі керек:
- Таңдаған кәсіпте, технологиялық үрдісте және оның барлық бағытында хабардар болу.
Мамандыққа енгізу.
Таңдаған мамандығы бойыншаа білім ісінің сипаттамасы (тәжірибелік, курстық және дипломдық жобалардың үлгілері), ішкі санитарлы техникалық қондырғыларын, желдеткіш және инженерлік жүйелердің технологиялық үрдісін монтаждау және пайдалануды шолу (экскурсия). Слесарь және монтаж жұмыстарының жалпы түсінігі. Мекеменің немесе ұйымның оқу профилі бойынша сипттамасы. Өндірісте кәсіптік және құрылымдық өсу. Кәсіптік оқытудың кезеңдері. Тәжірибені өту кезінде қысқаша конспект және эскиз жасау. Аяқтау – есеп беруді құру.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
АҚ 4.1
АҚ 4.2
КП 1.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- Металл өлшемі. өлшем түрлері. Тұрбадағы өлшеуді белгілеу. Металлды кесу. Металды механикалық шабудың әдістері. Тұрбаларды қолмен және механикалық майыстыру мен балқытудың әдістері.болттар мен гайкаға сызба салу
істеуі керек:
- бақылау өлшегіш аспаптармен жұмыс істей білу.
Істеуі керек: құбырлар мен ғимараттарда сынау түсірістерін жасау.
Слесарлық практика
Слесардың өлшеуіш құралымен жұмыс істей білу. Металл өлшемі. өлшем түрлері. Тұрбадағы өлшеуді белгілеу. Металлды кесу. Металды механикалық шабудың әдістері. Тұрбаларды қолмен және механикалық майыстыру мен балқытудың әдістері.болттар мен гайкаға сызба салу. Оюдың сапасын тексеру. Слесарлық жұмыс кезінде қауіпсіздік шаралары.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
КП 1.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Тұрбаларды өлшеу және тұрба кесу. Тұрбаларды өлшеу мен кесуде техникалық қауіпсіздікті сақтау. Оюларды қию. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Станоктарда және қолмен кескенде техника қауіпсіздігі. Тұрбаларды майыстыру. Болат тұрбаларын қуыстарды бұрғылау. Тұрбаларды бұрғылағанда қауіпсіздік техникасын қадағалау. Жқмыс орнын ұйымдастыру.
Майыстырылған бөлшектердің дайындау ұзындықтарын анықтау. Фланецті жалғастыруда болттар үшін ұңғылар белгілеу және бұрғылау. Тұрбалардың зақымдалған жерлерін түзету. Тұрбаларды түзегенде техника қауіпсіздігін сақтау. Тұрбаларды бекіту үшін қамытарды дайындау. Инверторлық бұқтырмаларды дайындау. Фланецтерлі жалғастырулар үшін тығындарды дайындау. Арматураларды үйкеу. Арматураны қондырғыға дайындау.
істеуі керек:
- жұмыс орнын ұйымдастыру. Техника қауіпсіздігін қадағалау.
Тәжірибелік дағдысы болуы керк: электрлік бұрғылау машиналарында. Механизмдермен клуппаларда оюларды жасау. Оюдың сапасын тексеру.
Санитарлық техникалық практика
Тұрбаларды өлшеу және тұрба кесу. Тұрбаларды өлшеу мен кесуде техникалық қауіпсіздікті сақтау. Оюларды қию. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Станоктарда және қолмен кескенде техника қауіпсіздігі. Тұрбаларды майыстыру. Болат тұрбаларын қуыстарды бұрғылау. Тұрбаларды бұрғылағанда қауіпсіздік техникасын қадағалау. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Майыстырылған бөльшектердің дайындау ұзындықтарын анықтау. Фланецті жалғастыруда болттар үшін ұңғылар белгілеу және бұрғылау. Тұрбалардың зақымдалған жерлерін түзету. Тұрбаларды түзегенде техника қауіпсіздігін сақтау. Тұрбалрды бекіту үшін қамытарды дайындау. Инверторлық бұқтырмаларды дайындау. Фланецтерлі жалғастырулар үшін тығындарды дайындау. Арматураларды үйкеу. Арматураны қондырғыға дайындау. Арматураны қондырғыға дайындағанда техника қауіпсіздігін сақтау.
Арматураны қондыру. Тұрбаларды қамыттармен бекіту үшін кронштейндерді дайындау.

ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
СК4.2
СК4.3
СК4.4
ПП 1.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- подготовку геодезических приборов к работе;
- учебно-тренировочные измерения;
- заполнение соответствующих геодезических журналов;
- плановую разбивку трассы трубопровода.
уметь:
- строить продольный профиль в масштабе: горизонтальном 1:500, вертикальном 1:100;
- проектировать трубопровод на проекцию;
- проектировать на плане трассы газопровод водопровод, теплосети;
- переносить проект в натуру.
иметь практический опыт:
- в создании испытательной съемки трубопроводов и сооружений.
Геодезическая практика.
Подготовка (поверка и юстировка) геодезических приборов к работе. Учебно-тренировочные измерения: горизонтального и вертикального углов; превышение на станции; линии мерной лентой или дальномером. Заполнение соответствующих журналов. Плановая разбивка трассы трубопровода.
Нивелирование трассы трубопровода. Построение продольного профиля в масштабе: горизонтальном
1:500, вертикальном 1:100. Проектирование трубопровода на проекции: с уклоном и минимальной глубиной заложения колодцев. Виды и случаи геодезических измерений. Проектирование на плане трассы водопровода, теплосети. Перенесение проекта в натуру (точки проектной оси водопровода, теплосети сооружений на них по схеме).
Испытательная съемка трубопроводов и сооружений.
ПК4.2
ПК4.3
СК4.2
СК4.3
ПП 1.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- организацию рабочего места к газовой сварке и резке металлов.
уметь:
- выполнять сварку соединений металла в стык, в нахлестку и узлов;
- делать сварку труб;
- выполнять газовую резку труб;
- делать кузнечную, газовую, электрическую сварку и резку металла.
- делать ручную ковку;
- выполнять протяжку, оттяжку, высадку, кузнечную сварку;
- применять меры безопасности при работе с машинами и оборудованием для электросварки и резки;
- выполнять ручную дуговую сварку;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
- выполнять воздушно-плазменную сварку и резку металлов.
иметь практический опыт:
- в газовой сварке и резке труб.
Кузнечно-сварочная практика.
Способы сварки и резки металлов. Организация рабочего места к газовой сварке и резке металлов. Кузнечная, газовая, электрическая сварка и резка металла. Сварка соединений металла в стык, в нахлестку и узлов. Сварка труб. Газовая резка труб. Сварка пластмассовых труб и соединений. Воздушно-плазменная сварка и резка металлов. Правила и инструкции по сварке и резке металлов. Ручная ковка. Протяжка, оттяжка, высадка, кузнечная сварка. Меры безопасности при работе с машинами и оборудованием для электросварки и резки. Ручная дуговая сварка. Составление сварочных схем. Особенности выполнения сварки в условиях низких температур.

КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
КП 1.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау. Оқу дайындық өлшемдері. Геодезиялық құралдармен жұмыс істеу – азимуттарды, көлденең және тік бұрыштарды өлшеу. Арнайы журналдарды толтыру. Жылу жүйелерін және трассаларды, су құбырларын жоспарда жобалау. Нивелирлік жұмыстар. Теодолит түсірістерін, трассаны нивелирлеу, көлденең профильдерді түсіру.геодезиялық өлшемдердің түрлері мен жағдайлары.
Істеуі керек: Масштабта көлденең профильді құру; құбырларды проекцияда жобалау; жоспарда трассаны, су жүргізуді, жылу жүйелерін жобалау;
Геодезиялық практика.
Геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау. Оқу дайындық өлшемдері. Геодезиялық құралдармен жұмыс істеу – азимуттарды, көлденең және тік бұрыштарды өлшеу. Арнайы журналдарды толтыру. Жылу жүйелерін және трассаларды, су құбырларын жоспарда жобалау. Нивелирлік жұмыстар. Теодолит түсірістерін, трассаны нивелирлеу, көлденең профильдерді түсіру.геодезиялық өлшемдердің түрлері мен жағдайлары. Ғимараттарды бөлудің инженерлік есебін шешу. Топографиялық геодезиялық жұмыстарды өз бетінше орындау. Тұрбалар мен ғимараттарды алдын ала түсіру.
КҚ 4.2
КҚ 4.3
АҚ 4.2
АҚ 4.3
КП 1.5
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек: жұмыстарына орнын дайындау. Металдарды ұсталық, газды және электрмен дәнекерлеу.
Істеуі керек Металдарды тақап, айқастырып жалғап дәнекерлеу. Тұрбаларды дәнекерлеу. Пластмасса тұрбаларын жалғау және дәнекерлеу. Ауалық плазмалы дәнекерлеу мен металды кесу. Металдарды кесу мен дәнекерлеуде инструкциялар мен ережелер.
Тәжірибелік дағдысы Болуы керек:.құбырларды дәнекерлеу мен кесуде.
Ұсталық дәнекерлеу практикасы.
Металдарды дәнекерлеу және кесу әдістері. Металдарды дәнекерлеу және кесу жұмыстарына орнын дайындау. Металдарды ұсталық, газды және электрмен дәнекерлеу. Металдарды тақап, айқастырып жалғап дәнекерлеу. Тұрбаларды дәнекерлеу. Пластмасса тұрбаларын жалғау және дәнекерлеу. Ауалық плазмалы дәнекерлеу мен металды кесу. Металдарды кесу мен дәнекерлеуде инструкциялар мен ережелер. Қолмен соғу. Электрмен дәнекерлегенде және кескенде құрылғылармен, машиналармен жұмыс істегенде қауіпсіздік шараларын сақтау. Қолмен доғалық дәнекерлеу. Дәнекерлеу схемасын құру. Төменгі температурада дәнекерлеуді орындаудың ерекшеліктері.

ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.4
СК4.2
СК4.3
СК4.4
ПП 1.6
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- подготовительные работы при производстве работ;
- монтаж, эксплуатацию и ремонт систем газоснабжения.
уметь:
- использовать знания рабочей профессии – слесаря по эксплуатации и ремонту газового оборудования, аварийно-восстановительных работ, эксплуатации и ремонту подземных газопроводов
иметь практический опыт:
- в полученной рабочей профессии.
Практика для получения рабочей профессии.
Получение инструктажа.
Подготовительные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт систем газоснабжения.
Овладение знаниями рабочей профессии – слесаря по эксплуатации и ремонту газового оборудования, аварийно-восстановительных работ, эксплуатации и ремонту подземных газопроводов. Сдача экзамена на получение рабочей профессии. Получение разряда по профессии и допуска к газоопасным работам.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.4
ПК4.5
ПК4.6
СК4.2
СК4.3
СК4.4
ПП 1.7
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- строительное черчение и правильность оформления чертежных работ,
- чертежные и строительные ГОСТы;
уметь:
- выполнять строительные чертежи по специальности, отмывку чертежных работ, цветовую гамму в соответствии со строительными ГОСТами по черчению.
иметь практический опыт:
- в выполнении чертежных работ по профессии в ручную и при помощи компьютерных программ.
Практика по чертежному проектированию. Приобретение навыков черчения в области построения генпланов городов и населенных пунктов. Планов многоэтажных и одноэтажных домов. Промышленных и гражданских зданий. Типовых проектов и индивидуального строительства. Разрезов зданий, лестничных клеток. Специального оборудования газового хозяйства. Продольных профилей различных назначений. Строительно-генеральные планы. Отмывка чертежей. Цветовая гамма. Требования к ним строительных чертежных ГОСТов. Знать и применять условные обозначения по специальности в соответствии с действующем в Республики Казахстан ГОСТам. Правильность оформления чертежного формата А – 1. Заполнение штампов чертежных работ и листовых работ пояснительной записки для курсовых и дипломных работ по специальности. Результатом практики: 1.Выполнение чертежных работ в ручную на форматах с отмывкой. 2. Выполнение этих же работ при помощи компьютерных программ.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
СК4.1
СК4.3
ПП 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- сущность технологических процессов монтажных и ремонтных работ на производстве.
- права и обязанности слесаря; степень механизации и автоматизации производственных процессов;
- технологические процессы и технологические карты, графики производства санитарно-технических работ; приемку объектов под монтаж;
- технологию проведения инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- подведение итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчетов);
- работу структурных подразделений предприятия.
уметь:
- производить слесарные работы, работать в бригаде,
- соблюдать технику безопасности при проведении работ,
- выполнять распоряжения мастера и бригадира.
иметь практический опыт:
- в проведении производственных и технологических процессах.
Производственная технологическая практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей слесаря. Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства санитарно-технических работ. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практики.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.4
ПК4.5
ПК4.6
СК4.1
СК4.2
СК4.3
СК4.4
СК4.5
СК4.6
СК4.8
СК4.9
ПП 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- отчетную документацию по выполнению работ;
- обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления;
- составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу;
- монтажно-сборочные работы;
- технику безопасности.
- применение механизмов и оборудования,
- испытание и сдачу в эксплуатацию газовых объектов;
- права и обязанности мастера производителя работ;
- заготовительные работы;
- контроль качества монтажа;
уметь:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- обрабатывать и регистрировать техническую документацию;
- составлять монтажные чертежи, снимать замеры и выполнять замерные эскизы.
иметь практический опыт:
- в организации труда внутри бригады, оплате труда рабочих и инженерно- технических работников.
Производственная преддипломная практика.
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.4
ПК4.5
ПК4.6
СК4.1
СК4.2
СК4.3
СК4.4
СК4.5
СК4.6
СК4.8
СК4.9
СК4.10
1.3 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1405000 «Монтаж и
эксплуатация оборудования и систем газоснабжения» повышенного уровня
квалификации.
Срок  обучения:
10 месяцев.
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; основы делопроизводства на государственном языке.
ПК1.1
ПК2.1
ПК3.1
СК1.3
СК2.22
СК3.4
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); технику перевода профессионально ориентированных текстов.
ПК1.1
ПК2.1
ПК3.1
СК1.3
СК2.22
СК3.4
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана в 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемограическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания обучающихся за курс основной школы; пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале XX в; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в; этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризиса и распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
ПК1.1
ПК2.1
ПК3.1

КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.4
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
КП 1.6
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек
- жұмысты өндіру кезіндегі дайындық жұмыстарын;
- газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану, құрастыру және жөндеу
Істеуі керек
Газдық жабдықтарды пайдалану және жөндеу, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын, жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі дәнекерлеуші жұмысшы мамандығының білімін қолдану.
Жұмысшы мамандығын алу.
Инструктаж алу. Дайындық жұмыстары. Газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану, құрастыру және жөндеу. Газдық жабдықтарды пайдалану және жөндеу, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын, жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі дәнекерлеуші жұмысшы мамандығының білімін игеру. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. Мамандығы бойынша разряд және газбен қауіпті жұмыстарына рұқсат алу.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.4
КҚ 4.5
КҚ 4.6
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
КП 1.7
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек
- құрылыстық сызба және сызба жұмыстарын дұрыс рәсімдеуді,
Істей алуы керек:
Мамандық бойынша құрылыстық сызбаларды орындау,
Практикалық тәжірибесінің болуы:
Мамандығы бойынша сызба жұмыстарын қолмен және компьютерлік бағдарламалардың көмегімен орындау.
Сызу жобасы бойынша практика
Қалалар мен елді мекендердің жалпы жоспарларын құру саласындағы сызу дағдыларын игеру. Көп қабатты және бір қабатты үйлердің жоспарларын. Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттардың.Үлгілік жобалар мен жеке құрылыстардың. Газ шарушылығының арнайы жабдықтарын. Құрылыстық жалпы жоспарлар.Түрлі түсті гамма. А- 1 сызбалық форматын дұрыс рәсімдеу. Практика нәтижесінде:
Форматтарда сызба жұмыстарын қолмен орындау. Осы жұмыстарды компьютерлік бағдарламалардың көмегімен орындау.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
АҚ 4.1
АҚ 4.3
КП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек
- Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізін білу. Слесардың міндеті мен құқығын зерттеуді.. өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері. Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигін, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу.объектіні монтажға қабылдауға; өндіріс жұмыстарының жобасымен және технологиялық карталардың құрастырылуына қатысу; жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу.
істеуі керек:
- слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригада жұмыс істеу, жұмыста қауіпсіздік техникасын қадағалау.
Өндірістік технологиялық практика.
Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізімен танысу. Слесардың міндеті мен құқығын зерттеу. Жұмысшы мамандығкын алуға емтихан тапсыру. өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері. Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигімн, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу.объектіні монтажға қабылдауға; өндіріс жұмыстарының жобасымен және технологиялық карталардың құрастырылуына қатысу; жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу; бір айға жұмыс қорытындысын шығару (нарядтарды шығару, матеиралдардың есебі.). Күнделікті, есеп беруді рәсімдеу,
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.4
КҚ 4.5
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
АҚ 4.5
АҚ 4.6
АҚ 4.8
АҚ 4.9
КП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістегі өрттен қорғау және қауіпсіздік техникасының инструктажын; жұмыстың орындалуы туралы есеп беруді; техникалық құжаттарды тіркеу және рәсімдеу; монтаждық сызуларды құру, өлшеу  эскиздерін. Материалдарды тасымалдау. өндіріс жұмыс мастерінің құқығы мен міндетін, бригаданың ішінде жұмысты орындау. Монтаждың бақылау сапасын.
істеуі керек:
- орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттарын толтыру және құру. Техникалық құжаттарды рәсімдеу, тіркеу және өңдеу.
Диплом алдындағы практика
Жобалау жұмысының жетекшісінің тапсырмасына сәйкес, техник- сантехник ретінде әртүрлі жобалау жұмыстарын дублер ретінде орындау; дипломдық жобаны тақырыбына байланысты жобалау және нормативтік материалдарды қолдану. Диплом жобасының тақырыбына сәйкес, дипломдық материалдарды жинау; диплом жобасына қажетті материалдарды бір жүйеге келтіру Жоспардағы жұмыстарды орындау құжаттары бойынша есеп беру. Мастер жұмыстарының заңдылықтарымен танысу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру және жұмысшылардың еңбек ақысы жөнінде. Монтажға объектіні дайындау. Дайындық жұмыстары. Монтаждың сапалылығын тексеру. Тәжірибе кезінде күнделік дайындау.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.4
КҚ 4.5
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
АҚ 4.3
АҚ 4.4
АҚ 4.5
АҚ 4.6
АҚ 4.8
АҚ 4.9
1.3 1405000 – «Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі жоғары білім деңгейінің оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 10 ай.
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқу циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсініктерді,
әдеби сөйлеу дағдысын;
кәсіби лексикограмматикалық мәтіндермен жұмысты; функционалды, коммуникативті сөйлеу қорын дамытуды;
- кәсіби лексикалық сөйлеу мәдениетін дамытуды;
істеуі керек:
- терминдік сөздікпен, жұмысты;
диалог түрінде пікір алмасу және монологты сипаттағы мәтінді құруды.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мәтінге морфологиялық, синтаксистік талдау.
Мамандыққа байланысты лексико-грамматикалық тақырыптар: ақпараттық жүйенің даму тарихы; ААЖ-нің құрылу тарихы; ақпаратты қорғау; ААЖ-нің еңбекті ұйымдастырудағы талдамасы; бағдарламалау тілі; бухгалтерлік есептің негізгі принциптері.
Мамандыққа байланысты терминдер мен кәсіби сөздер: бағдарламалау тілі, телебайланыс, интерфейс, ақпаратты технология, кассалық құжаттар.
Аударма техникасы. Мамандыққа байланысты құжаттар мен басылымдар.
Кәсіптік кітапханалар, арнайы әдебиеттер, библиографиялар.
КҚ 1.1
КҚ 2.1
КҚ 3.1
АҚ 1.3
АҚ 2.22
АҚ 3.4
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін мамандыққа байланысты лексико-грамматикалық материал таңдауды;
- грамматика және оның жасалу жолдарын;
- жазылу емлесін;
- ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын;
істеуі керек:
- сөйлеу мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ажыратуды;
- жоғары деңгейде ауызша және жазбаша сауатты болуды;
- техникалық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби сөйлеу негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен мамандыққа байланысты терминдер; кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы; кәсіби қарым-қатынас.
КҚ 1.1
КҚ 2.1
КҚ 3.1
АҚ 1.3
АҚ 2.22
АҚ 3.4
ЖГП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын;
- ХVII-XVIII ғғ. Жоңғар ұлт-азаттық қозғалысын;
- Қазақстанның Ресейге қосылуын;
- ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан ( 1914-1920 жж.);
- Қазақстандағы тоталитар-лық жүйені (1918-1939 жж.);
- Қазақстан Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдарын;
- Қазақстанның тәуелсіздігін алу жолын;
істеуі керек:
- тарихты қысқаша баяндауды;
- тарихи оқиғаны талдап және сипаттауды;
- картамен жұмыс істеуді;
- хронологиялық кесте жасауды.
Қазақстан тарихы
(негізгі жалпы орта білім базасында)
Дүниежүзіндегі Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы орны және рөлі; Қазақстан жеріндегі алғашқы қоғамдық құрылыс;
Қазақстан орта ғасырда; Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі;
1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістер; 1917 жылғы ақпан революциясы және қазан төңкерісі; Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезінде; соғыстан кейінгі кезең; (1946-1965 жж); Қазақстан 1970-1980 және 1985-1991 жылдарда; Қазақстан-егеменді, тәуелсіз мемлекет.
КҚ 1.1
КҚ 2.1
КҚ 3.1

СК1.9
СК2.7
СК3.4
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
ПК1.9
ПК2.2
ПК3.16
СК1.6
СК2.13
СК3.8
ПД 02
Профессиональные дисциплины
ОПД 02
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- типы линий чертежа и правила выполнения надписей на чертежах;
- основы начертательной геометрии и проекционное черчение;
- машиностроительное черчение.
уметь:
- составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи;
- вычерчивать планы и разрезы здания;
- разрабатывать генплан.
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение:
условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан.
ПК1.2
ПК2.3
ПК3.2
СК1.8
СК2.1
СК3.1
ОПД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- различие между электрическими и магнитными цепями;
- электрические цепи переменного тока;
- магнитные цепи; электрические устройства;
- электронные приборы и устройства;
- применение электроизмерительных приборов, электрических машин и аппаратов;
- устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
уметь:
- составлять электрические цепи, присоединятся к электропитанию;
- менять предохранители;
- соединять и изолировать провода.
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.

АҚ 1.9
АҚ 2.7
АҚ3.4
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық, физикалық және спорттық жетілдіру негіздерін;
- спорттық ойындарға қатысу және спорт жаттығуларын орындауда қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- баскетбол, волейбол ойындарының ережелерін;
- жүгіру техникасын;
- секіру техникасын;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін;
істеуі керек:
- баскетбол, волейбол ойнауды;
- гимнастикалық жаттығуларды орындауды;
- әртүрлі қашықтыққа жүгіруді;
- биіктікке, ұзындыққа және бір орнынан секіруді;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін ойнауды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі және олардың салауатты өмір салты. Физикалық және спорттық жетілдірудің негізі. Кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы.Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
КҚ 1.9
КҚ 2.2
КҚ 3.16
АҚ 1.6
АҚ 2.13
АҚ 3.8
КП 02
Кәсіптік пәндер
ЖКП 02
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызудың линияларын және сызудағы жазуларды орындау ережелерін;сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негізін, машинақұрылыс сызуын;
істеуі керек:
- жұмысшы сызба эскизі мен құрама сызуларды және ғимараттың жоспары мен тілігін; бас жоспарды орындауды.
Сызу
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диметриялық проекцияларын бiр және үш жазықтыққа тiк бұрышпен проекциялау. Бөлшектердiң изометриялық проекциясы мен сызбасы. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Қималар мен кесiктер. Бөлшектердiң сызбасын жеткiлiктi көрiнiстермен, қималар мен кесiктерiн тiк бұрышпен аксонометриялық осiн ескере отрып орындау. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы сызбаны бөлшектерге бөлу.
КҚ 2.1
КҚ 2.3
КҚ 3.2
АҚ 1.8
АҚ 2.1
АҚ 3.1
ЖКП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электрлік және магниттік тізбектердің айырмашылығын; айнымалы токтың электрлік тізбегін; магнит тізбектерін; электрлік құрылымдарды; электрлік құрылымдар туралы негізгі түсініктерді; электрондық аспаптар мен қондырғылар; жүйелер қондырғылары мен елді мекендерді электрмен қамтамасыз ету.
істеуі керек:
- электр тізбектерін құру сақтағыштарды ауыстыру, сымдарды жалғау және изоляциялау.
Электротехника
Электр және магнит тiзбегi. Тұрақты ток тiзбегi. Айнымалы ток тiзбегi. Электрлi магнитизм және магнетизм. Электр құрылғылары. Электр құрғылары туралы тусiнiк негiздерi. Электронды приборлар мен құрылғылар. Электр өлшегiш приборлар мен құрылғылар және олардың қолданылуы. Трансфор-маторлар. Электр машиналары. Электр аппараттары. Өндiрiсте электр энергиясын пайдалану және жанжаққа тарату. Электр станциялары, желiлер және электр мен қамтамасыз ету. Электр жетегi мен электрлi автоматика.

ПК1.2
ПК2.14
ПК3.15
СК1.3
СК2.9
СК3.10
ОПД 2.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей;
- формирование и распределение доходов;
- вопросы социальной защиты; производство и рынок; конкуренцию и монополии;
- страхование и распределение риска;
- маркетинг и рекламу;
- деньги и банковскую систему; ценные бумаги;
- налоговую систему в РК;
- биржи в современной экономике;
- рынок труда;
- трудовую занятость и безработицу;
- формы организации бизнеса; управление; менеджмент.
уметь:
- формировать и распределять доходы;
- составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики.
Основы экономической теории. Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики. Знакомство с бизнесом.
ПК1.1
ПК2.13
ПК3.1
СК1.4
СК2.12
СК3.7
ОПД 2.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- кодирование информации; моделирование;
- виды ОС ОС WINDOWS;
- текстовый процессор WORD;
- электронные таблицы EXCEL;
- векторный редактор Corel DRAW;
- защиту от вирусов;
- архиватор WinZip, ОС DOS;
- программу-оболочку Norton Commander; игры;
- понятие алгоритма;
- условные операторы;
- операторы цикла;
- программирование линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- программирование цикличных программ.
уметь:
- разрабатывать творческие проекты;
Основы информатики и автоматизации производства.
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Массивы. Графические программы.
Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.

КҚ 1.2
КҚ 2.14
КҚ 3.15
АҚ 1.3
АҚ 2.9
АҚ 3.10
ЖКП 2.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сұраныс, нарықтық тепе-теңдік, тұтынушылар; кірістерді қалыптастыру және тарату; әлеуметтік қорғау сұрақтары; өндіріс және нарық; конкуренция және монополия; тәуекелділікті сақтандыру; маркетинг және жарнама; ақша және банк жүйесі; құнды қағаздар; ҚР салық жүйесі; қазіргі экономикадағы биржа; еңбек нарығы; еңбекпен қамту және жұмыссыздық; бизнесті ұйымдастыру үлгісі; басқару; менеджмент.
істеуі керек:
- кірістерді қалыптастыру және тарату; бәсекелестікке қабілетті болу; бизнесті ұйымдастыру.
Нарықтық экономика негiздерi
1 тарауы. Экономикалық теория негiздерi.
Нарықтық экономикаға кiрiспе Экономика туралы түсiнiк Сұраным. Ұсыныс. Нарықтық тепе-теңдiк Тұтынашылар. Кiрiстi қалыптастыру мен бөлу. Әлеуметтiк қорғау мәселесi. Өндiрiс және нарық. Нарықтық экономика жағдайындағы жұмысшылар. Бәсекелестiк және монополия. Сақтандыру және тәуекелдi болу Маркетинг және жарнама Ақша және банк жүйесi. Бағалы қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесi. Қазiргi экономикадағы биржалар Еңбек рыногы. Еңбекпен қамту және жұмыссыздық. Бизнестi ұйымдастыру нысандары Басқару. Менеджмент Экономикалық даму мен циклдық. Халықаралық сауда және әлемдәк экономика Өркениет пен экономиканың толғақты проблемалары.
КҚ 1.1
КҚ 2.13
КҚ 3.1
АҚ 1.4
АҚ 2.12
АҚ 3.7
ЖКП 2.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXSEL; вектор редакторы Corel DRAF;
- вирустардан сақтану; ойындар; архиваторлар; алгоритм туралы түсінік; алгоритм типтері; бағдарлама тілдері; структуралау; командалар мен операторлар; цикл операторлары; сызықты программаларды бағдарламалау;
- тармақталған бағдарламалар; циклдік программаларды бағдарламалау,
істеуі керек:
- шығармашылық жобаларды құрастыру;
- автоматтық реттеу: түсініктер мен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше;
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi.
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау.
Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны/объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функцииональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.

ПК2.5
ПК2.11
ПК2.12
ПК2.13
ПК2.14
ПК2.15
ПК2.16
ПК2.17
СК 2.2
СК 2.3
СК 2.5
СК 2.6
СК 2.7
СК 2.8
СК 2.10
СК 2.11
СК 2.12
СК 2.13
СК 2.14
СК 2.15
СК 2.16
СК 2.17
СК 2.19
СК 2.20
СК 2.21
СК 2.22
СК 2.24
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста электросварки;
- электрическую дугу и ее применение;
- сварку в среде защитных и инертных газов;
- плазменную дугу и ее применение;
- аппаратура для плазменной сварки и резки;
- основы теории газовой сварки;
- металлургические процессы, происходящие при газовой сварке;
- сварочные материалы;
- газы, используемые для газовой сварки;
- флюсы.
уметь:
- организовать рабочее место и соблюдать безопасность труда.
- выполнять ручную кислородную разделительную резку;
- керосино- (бензино) - кислородную резку).
- выполнять сборку и газовую сварку простых деталей из углеродистых сталей.
- определять места прихваток и последовательности их наложения.
- выполнять прихватки.
- наплавку и сварку простых деталей.
- заварку раковин и трещин в простых отливок.
- подогревать конструкции и детали при заварке дефектов и правке.
- испытывать швов на плотность керосиновой пробой и устранять дефекты.
- выполнять газовую многослойную наплавку и сварку.
- газовую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- кислородно-флюсовую резку.
- газовую сварку кольцевых швов.
- газовую сварку цветных металлов и сплавов.
- газовую наплавку твердыми сплавами.
- сборку и газовую сварку деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
- ручную дуговую сварку и резку металла.
- подбирать диаметр и марку электрода.
- выполнять воздушно-дуговую резку, дуговую многослойную наплавку и сварку.
- выполнять ручную дуговую сварку в среде защитного и инертного газа.
- выполнять ручную дуговую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- делать ручную дуговую сварку цветных металлов и сплавов.
- делать ручную дуговую наплавку твердыми сплавами.
- делать плазменно-дуговую резку.
- сборку и дуговую сварку средней сложности.
иметь практический опыт:
- в организации рабочего места и правилах безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов.
- в сварке и склейке пластмасс.
- в применении техники безопасности.
- в подготовке пластмассы под сварку и склейку.
- в соединении пластмассовых и металлических изделий.
Сварка и резка металлов и пластмасс.
Оборудование, техника и технология электросварки.
Сварочный пост: основные виды, комплектация оборудованием, приспособлениями, инструментом и общие требования к ним. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста. Дуговая наплавка валиков и сварка пластин в нижнем, наклонном, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва (выбор диаметра и марки электрода, подбор и установка режима наплавки и сварки, выполнение наплавки и сварки). Проверка качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов.
Электрическая дуга и ее применение.
Сварка в среде защитных и инертных газов. Плазменная дуга и ее применение. Аппаратура для плазменной сварки и резки.
Основы теории газовой сварки.
Сварочное пламя: виды, применение, внешние и тепловые характеристики, строение. Металлургические процессы, происходящие при газовой сварке. Сварочные материалы. Газы, используемые для газовой сварки: виды, свойства, способы получения. Флюсы: назначение, требования, предъявляемые к ним.
Газосварочные работы. Обслуживание и эксплуатация аппаратуры для газовой сварки. Ацетиленовые генераторы: назначение, классификация, устройство, работа, правила обслуживания, приемы пользования. Подготовка ацетиленового генератора к работе. Сварочные горелки: классификация, схемы и принципы работы. Подготовка сварочной горелки к работе. Обслуживание газосварочной аппаратуры с соблюдением требований безопасности труда. Газовая наплавка валиков, прихватка и сварка пластин из углеродистой стали (при нижнем, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва). Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Ручная кислородная резка: сущность, назначение, классификация способов. Ручные резаки: классификация, конструктивные особенности, технические характеристики. Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Выполнение ручной кислородной разделительной резки. Керосино (бензино) - кислородная резка (заливка в бачок горючей жидкости, поддержание необходимого давления, резка листового и профильного металла). Сборка и газовая сварка простых деталей из углеродистых сталей. Сборка простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного. Определение мест прихваток и последовательности их наложения. Выполнение прихватки. Наплавка и сварка простых деталей. Заварка раковин и трещин в простых отливках. Подогрев конструкций и деталей при заварке дефектов и правке. Испытание швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов.
Газовая многослойная наплавка и сварка. Газовая сварка низко- и среднелегированных сталей.
Кислородно-флюсовая резка. Газовая сварка кольцевых швов. Газовая сварка цветных металлов и сплавов. Газовая наплавка твердыми сплавами. Сборка и газовая сварка деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
Ручная дуговая сварка и резка металла.
Сборка деталей под сварку, установка необходимого зазора. Подбор диаметра и марки электрода. Ручная дуговая сварка покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда. Воздушно-дуговая резка. Дуговая многослойная наплавка и сварка. Ручная дуговая сварка в среде защитного и инертного газа. Ручная дуговая сварка низко- и среднелегированных сталей.
Ручная дуговая сварка цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами. Плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности деталей и конструкций во всех положениях сварного шва кроме потолочного. Прямолинейная резка пластин из прямоуглеродистой стали толщиной до 30 мм ацетилено-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами, резка профильного металла ацетилено-кислородным пламенем. Установка расхода ацетилена для подогревающего пламени и режущего кислорода в зависимости от толщины разрезаемого металла. Проверка качества резки. Прямолинейная резка пластин, профильного металла и труб пропан-бутан-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами. Установка режима резки. Проверка качества резки. Пробивка и вырезка отверстий в металле при помощи газовой резки. Срезка головок заклепок и болтов. Удаление дефектов сварных швов. Разделка кромок (снятие фаски) на изделиях и заготовках под сварку. Воздушно-дуговая, плазменная, кислородно-флюсовая резки изделий из легированных сталей, цветных металлов и сплавов и чугуна. Правила безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов.
Сварка и склейка пластмасс. Техника безопасности. Подготовка пластмассы под сварку и склейку. Соединение пластмассовых и металлических изделий.

КҚ 2.5
КҚ 2.11
КҚ 2.12
КҚ 2.14
КҚ 2.15
КҚ 2.16
КҚ 2.17
АҚ 2.2
АҚ 2.3
АҚ 2.5
АҚ 2.6
АҚ 2.7
АҚ 2.8
АҚ 2.10
АҚ 2.11
АҚ 2.12
АҚ 2.13
АҚ 2.14
АҚ 2.15
АҚ 2.16
АҚ 2.17
АҚ 2.18
АҚ 2.19
АҚ 2.20
АҚ 2.21
АҚ 2.22
АҚ 2.24
АП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын және электрмен дәнекерлеу постында қызмет көрсету еңбегінің қауіпсіздігі; сыртқы түріне қарап дәнекермен жалғанған жерлердің сапасын анықтау, қорғаныш және газдардың ортасында дәнекерлеу жүргізу; плазмалық доға және оны қолдану, плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар; газды дәнекерлеу теориясының негізі; дәнекерлеу жалын: түрлері, қолданылуы, сыртқы және жылу сипаттамалары; газ дәнекерлеуінде жүретін металлургиялық үрдістер, дәнекерлеу материалдары; газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар.
істеуі керек:
- жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасын қадағалау; қолмен бөлетін оттегілік кесуді орындау, (бачокқа жанатын сұйықтықтарды құю, қажетті қысымды ұстап тұру, парақ және профильді металдарды кесу.) көміртекті болаттардың жәй бөлшектерін дәнекерлеу және құрастыру. Жәй құймалардағы жарықтар мен сызаттарды демдеу. Ақауларды жөндегенде конструкциялар мен бөлшектерді қыздыру. Газды көпқабатты балқыту мен дәнекерлеуді орындау. Аз және орташа жақсартылған болаттардың газды дәнекерлеуін орындау. Оттекті флюсті кесуді. Сақиналы жіктерді газбен дәнекерлеу. Орташа күрделіліктегі көміртекті және конструкциялық болаттардың және түсті металдар мен қорытпалардың жинақталуы мен газбен дәнекерлеуін.
Қолмен доғалы дәнекерлеу және металдарды кесу.
Қарапайым өнімдердің жинақталуы мен доғалық дәнекерлеуі.
Электродтың диаметрі мен маркасын таңдау.
Ауалық доғалық кесу. Қатты қорытпалармен қолмен ауалық доғалық балқыту. Плазмалық доғалық кесу. Орташа күрделіліктегі жинақтау мен доғалық дәнекерлеу.
Металдар мен пластмассаларды дәнекерлеу және кесу
Электрмен дәнекерлеудің құрылғылары, техникасы және технологиясы.
Дәнекерлеу посты: негізгі түлері, құрылғылардың, құралдар мен аспаптар жинақталуы және оларға қойылатын талаптар. Дәнекерлеу постында қызмет көрсеткенде қауіпсіздік техникасын және жұмыс орнын ұйымдастыруға талаптар. Біліктерді доғалық балқыту және пластиналарды төменгі, қиғаш және горизонтальды жағдайда дәнекерлеу жіктері (электродтың маркасы мен диаметрін таңдау, балқыту мен дәнекерлеудің режимін қою). Сыртқы түріне қарап дәнекерлеудің сапасын анықтау, дәнекерлеу жіктерінің ақауларын түзету.
Электрлік доға және оның қолданылуы.
Қорғаныш және инертті газдардың ортасында дәнекерлеу. Плазмалық доға және оның қолдануы. Плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар және кескіштер.
Газбен дәнекерлеудің негізгі теориялары
Пісіретін жалын: түрлері, қолдануы, сыртқы және жылулық сипаттамалары, құрылымы. Металлургиялық процестер, газбен дәнекерлеу кезінде болатындар. Пісіретін материалдар. Газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, қасиеттері, алыну тәсілдері. Флюстер: арналуы және оларға қойылатын талаптар.
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Қызмет ету және газбен дәнекерлеуге арналған аппараттарды пайдалануы. Ацетилендік генераторлар: арналуы классификациясы, құрылымы, жұмысы, қолдану әдістері. Біліктерді газбен балқыту, көміртекті болаттардан алынған пластиндерді дәнекерлеу және қысып ұстауы. Қолмен оттекті кесу: маңызы, тағайындауы, тәсілдердің таптастыруы. Қолдық пышақтар: таптастыру, конструктивті ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары. Құрастыру және көміртекті болаттардан қарапайым бөлшектерді газбен дәнекерлеуі. Жұмыс орнын ұйымдастыруға және еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Газды көп қабатты ерітпелер және дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттардан газды дәнекерлеуі. Оттекті-флюстік кесу. Айналма тігістердің газды дәнекерлеуі. Түрлі түсті металдар және қорытпалардың газды дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен газды балқытуы. Қарапайым бөлшектерден түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және конструкционды болаттардың орташа қиындықтағы бөлшегін газбен дәнекерлеу және құрастыру.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Құрастыру және қарапайым бұйымдарды доғалық дәнекерлеуі. Дәнекерлеу кезінде бөлшектердің құрастыруы, қажетті саңылау құруы. Диаметрді іріктеп алуы және электродтар маркалары.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және металл кесуі
Ауалы-доғалық кесу. Доғалық көп қабатты балқытулар және дәнекерлеу. Қорғаныш және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттармен қолмен доғалық дәнекерлеу. Түрлі түсті металдар және қорытпаларды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды қолмен доғалық балқыту. Плазмалы-доғалық кесу.
Шектен тек басқасының, барлық жағынан орташа қиындықтағы бөлшектер мен конструкциялар тігістерін пісірудегі доғалық дәнекерлеу және құрастыру.

ПК3.7
ПК3.15
СК3.2
СК3.3
СК3.8
1.4 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1405000 «Монтаж и
эксплуатация оборудования и систем газоснабжения» уровня квалификации
специалиста - среднего звеня.
Срок обучения:
2 года 10 месяцев.
На базе общего
среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 02
Обще гуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- грамматику казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
уметь:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.6
СК4.1
СК4.2
ОГД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексику и грамматику иностранного языка, необходимую для профессионального общения;
уметь:
- переводить профессионально-ориентированные тексты;
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
ПК4.1
ПК4.2
ПК4.3
ПК4.6
СК4.1
СК4.2
ОГД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана в 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
-характеризовать этнодемограическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания обучающихся за курс основной школы; пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале XX в; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в; этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризиса и распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.

КҚ 3.7
КҚ 3.15
АҚ 3.2
АҚ 3.3
АҚ 3.8
1.4 1405000 «Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің орта буын деңгейінің білім берудегі оқу бағдарламасының құрылымы
Оку мерзімі 2 жыл 10 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту
істеуі керек:
- (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
Кәсіби қазақ (орыс) тілдері
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту. Мамандық бойынша терминология. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
ЖГП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қарым қатынасқа арналған, мамандық бойынша қажетті материал.
істеуі керек:
- Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым қатынасқа арналған лексика грамматикалық материал. Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері. Кәсіптік мәтінге арналған адару техникасы.
КҚ 4.1
КҚ 4.2
КҚ 4.3
КҚ 4.6
АҚ 4.1
АҚ 4.2
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; - - көшпенді өркениетің пайдалу болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
-ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
істей алу керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ даспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды.
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша оқушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті;
көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік пария және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.

- конструкцию теодолитов Т60, Т30, Т10, их проверки, юстировки и основные правила обращения с теодолитом. Основные понятия о свето- и радиодальномерах.
- способы геометрического нивелирования; конструкцию нивелиров Н-3, Н-10, Н-3К, их проверки; правила ухода за нивелирами и нивелирными рейками;
- порядок разбивки и нивелирования трассы железной дороги; способы полевого контроля нивелирования трассы;
- устройство геодезических приборов и последовательность выполнения геодезических съемок;
- общие требования по линейным измерениям при укладке бесстыкового пути, порядок измерений и обработки результатов для получения длины рельсовой плети;
- виды тахеометрических ходов и порядок работы на станциях;
- состав работ по геодезическому обслуживанию строительства железной дороги;
- требования по безопасному ведению геодезических съемок на топографе – геодезических работах и при геодезических съемках на железных дорогах, по противопожарной безопасности, по охране окружающей среды;
- виды органических вяжущих веществ, их свойства, правила приемки и хранения, меры безопасности при работе сними
Уметь:
- пользоваться единицами мер, применяемых в геодезии. Решать задачи по нахождению превышении точек земной поверхности;
- построить линейный и поперечный масштабы и пользоваться ими. Пользоваться масштабами топографических планов, измерять расстояние на них, определять крутизну ската. Откладывать на плане линии заданного уклона. Строить продольный профиль по заданному направлению на плане с горизонталями;
- выполнять проверки теодолитов. Измерять горизонтальные углы теодолитом;
- вычислить неприступные расстояние по измеренным углам и базису;
- решать прямые и обратные геодезические задачи. Обрабатывать и заполнять ведомости координат;
- вычислить площади с помощью полярного планиметра и другими способами;
- выполнять проверки нивелиров, определять превышения и высоты точек способами геометрического нивелирования;
- обрабатывать нивелирный журнал трассы железной дороги увязкой высот, выполнять постраничный контроль. Составлять подробной профиль, поперечные профили. Вычислять проектные и рабочие высоты. Определять расстояния до нулевых мест на профиле. Составлять план полосы отвода.
- пользоваться геодезическими приборами, производить их проверки, выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов геодезических съемок при изысканиях, проектировании и эксплуатации железнодорожного пути;
- выполнять линейные измерения при укладке рельсовой плети;
- выполнять тахеометрическую съемку на местности;
- выносить в натуру отдельные точки, линий сооружений на заданный проектный уровень;
- производить геодезические съемки существующего пути;
- использовать знания в практической работе в период учебной геодезической практики и при дальнейшей работе на геодезических съемках;
Геодезия:
Основные сведения по геодезии
Общие сведения по геодезии
Рельеф местности и его изображения
Понятие о погрешностях измерении и вычислительная техника
Ориентирование линий на местности
Теодолитная съемка
Линейные измерения
Приборы для измерения горизонтальных и вертикальных углов
Производство теодолитной съемки
Обработка полевых материалов
Составление планов теодолитной ходов.
Вычисление площадей
Геометрическое нивелирование
Общие сведения о нивелировании
Приборы для геометрического нивелирования
Производство съемок нивелирования железнодорожной трассы
Обработка полевых материалов нивелирования трассы
Нивелирование участков земной поверхности
Детальная разбивка железнодорожных кривых
Тахеометрическая съемка
Понятие о тахеометрической съемке и применяемых приборах
Производство тахеометрической съемки
Обработка полевых материалов тахеометрической съемки.
Аэрофотосъемка.
Геодезические работы при строительстве и эксплуатации железнодорожного пути
Работы при текущем содержании пути, строительстве железных дорог и правила техники безопасности.
Работы при ремонте и удлинений станционных путей и правила техники безопасности.
Линейные измерения при укладке бесстыкового пути.
БК 6
ПК4
СК3
ОПД 09
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законы статики, кинематики и динамики;
- методику расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах деформаций;
- единицы измерения всех изучаемых величин;
- особенности проектирования деталей и сборочных единиц общего назначения.
уметь:
- применять при анализе механического состояния тела терминологию технической механики;
- выделять из системы тел рассматриваемое тело и силы, действующие на него;
- определять характер нагружения и напряженное состояние в точке элемента конструкции;
- иметь навыки решения типовых задач, связанных с расчетами на прочность и жесткость при растяжении-сжатии, кручении и изгибе - воздействиях статического и динамического характера; работы с учебной, справочной и нормативно-технической литературой.
Техническая механика: основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
ПК1
ПК2
ПК6
СК3
ОПД 10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные элементы железнодорожного пути, виды локомотивов, виды вагонов.
- классификацию станций
- назначение и значение сигналов;
- назначение стрелок, поста ЭЦ и ДЦ; основные виды связи на железнодорожном транспорте.
- понятия графика движения поездов, порядок движения на однопутном и двухпутном участках, роль диспетчера.
уметь:
- различать вид, тип, серию и назначение локомотивов, расшифровать знаки и надписи на вагонах.
- определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номер пути и стрелочного перевода.
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им; путь и путевое хозяйство; подвижной состав железных дорог; локомотивы и локомотивное хозяйство, раздельные пункты; сооружение и устройства сигнализации, связи; устройства электроснабжения железных дорог; организация движения поездов.
ПК1
СК1
СК11
ОПД 11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
общие положения экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
- формы и виды собственности;
- виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
- методы экономического обоснования планов;
- бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;
- планировать деятельность;
- использовать информацию при планировании и разработке прогнозов;
- контролировать и корректировать выполнение планов;
- понимать, составлять и формировать элементы инфраструктуры.
Основы экономики отрасли
Экономика и ее основные проблемы, микроэкономика; ресурсы, механизмы рыночного ценообразования, конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансовая, денежно-кредитная и налоговая система; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
ПК17
СК9
СК10
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация

- Т60, Т30, Т10 теодолиттер құрылымын, тексеру түрін және омен қолданудың негізгі ережелерін. Жарық және радиодальнометрлер туралы негізгі түсініктерді.
- теодолиттік суретке түсірудегі орындалу кезегін және жағдай нұсқасын суретке түсірудің әдістерін.
- теодолиттік суретке түсірудегі егін материалдарын өңдеудің реттік кезегі.
- геометриялық нивелирлеу әдісі; Н-3, Н-10, Н-3К нивелирлер құрылымы, олардың тексеру түрлері; нивелирлер мен нивелирлі рейкаларды күту ережелері;
- темір жол трасасын нивелирлеу және бөлшектеудің реттік кезегі; трассаны нивелирлеудегі қыр бақылауының әдістері;
- кескін түрлері, олардың мағыналары; бойлық кескінді өңдеу ретін, жобалық бағытын есептеу формулаларын, жұмыс пен жоба биіктігі. Бойлық кескіндержегі линиялық құрылыстардың шартты белгілері.
- жер бетінің аймақтарын нивелирлеудің әдістері;
- қисық бөлшектерді бөлу әдісі;
- геодезиялық құралдар құрылғылары және геодезиялық суретке түсіруді орындау реті; жолдың түйіспесіз төсемдерін төсеу кезіндегі линиялық өлшемдер бойынша жалпы талаптарды, рельстік жолдың ұзындығын анықтау үшін қорытындыны өңдеуді және өлшеу ретін;
- тахеометр жүрістерінің түрлері және станцияда атқарылатын жұмыс ретін;
- темір жол құрылысына геодезиялық қызмет көрсету бойынша жұмыс құрамы;
- темір жолды суретке түсіру мен жасанды ғимараттарды жөндеу кезіндегі геодезиялық жұмыс түрлері;
темір жолдарда геодезиялық түсірілім кезіндегі геодезиялық жұмыстардың өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша - топографке геодезиялық суреттерді енгізудегі қауіпсіздік талаптары;
- жылылық сақтау материалдарының таптастыруларын. Олардың талаптары, пайдалану шеңбері, олармен жұмыс атқарудың қауіпсіздік әдістері.
- ұстаттырғыш құралдардың шектелген түрлерін, олардың құрамын, сақтау мен қолдану ережелерін, олармен жұмыс атқару кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
істей алуы қажет:
- геодезияда қолданылатын өлшем бірліктерін пайдалану. Жер бетіндегі нүктелердің көбеюін табу бойынша тапсырмаларды шешу;
- линиялық және шектік маштабтарды жасау және оларды пайдалана алу. Топографиялық жоспарлар маштабтарымен қолдану, олардың ара қашықтығын өлшеу, тік құламаларды анықтау. Берілген ендегі линия жоспарына қою. Көлденең жоспардағы берілген бағыт бойынша бойлық кескін салу.
- жақындық анық көрсетілімімен есептеп шығару, микрокалькуляторды пайдалану және өлшемнің абсолюттік кемшіліктерін анықтау;
- буссоль бойынша магнитті азимут пен румбты өлшеу. Гониометрмен көлденең бұрышты өлшеу.
- сызықтың көлденең қалпын есептеу;
- теодолитті тексеруді орындау. Теодолитпен көлденең бұрыштарды өлшеу;
- өлшенген негіз бен бұрыш бойынша жетпеген қашықтықты есептеу;
- тура және кері геодезиялық тапсырмаларды шешу. Координат ведомостін өңдеу және толтыру;
- полярлы планиметр көмегімен және басқа да әдістермен кеңістікті есептеу;
- нивелирлер тексерісін атқару, геометриялық нивелирлер әдісі арқылы нүктенің жоғарлауы мен көбеюін анықтау;
- айналмалы және ауыспалы қисық сызықтарды бөлу үшін таблицаны пайдалану, пмкетажды есептеудегі қисықтардың басты нүктесін есептеу.
- жоғарғы жиынтықтағы теміржол трассасының нивелирлі журналын өңдеу, кезбелік бақылау жүргізу. Бойлық кескіннің толық кескін құру. Жұмыс және жоба биіктігін есептеу. Кескіндегі нөлдік жерге дейінгі ара қашықтықты анықтау. Кесінді жоспарын құру.
- шаршы бойынша жер бетіндегі нивелирлі аймақтардың қырлы материалдарын өңдеу. Шаршы ұшының жоғарғы нүктесі көрсетілген көлденең аймақты жоспар құру;
- геодезиялық құралдармен пайдалану, олармен тексеру жүргізу, темір жолды пайдалану мен жоспарлау және іздеу кезінде геодезиялық түсірудің далалық материалдарына графикалық және есептік өңдеу жүргізу;
- рельс сабағын төсеу кезінде сызықтық өлшеу жүргізу;
- жерде тахеометрлік түсіруді орындау;
- берілген жоспар деңгейіне ғимараттардың сызықтарын, бөлек нүктелерін шынайы енгізу.
- салынған жолда геодезиялық түсірілім жүргізу;
- геодезиялық оқу тәжірибе уақытындағы тәжірибелік жұмыста және болашақ жұмыстағы геодезиялық түсірілімде алған білімін пайдалану.
Геодезия:
Геодезия бойынша негізгі құралдар. Геодезия бойынша жалпы мәліметтер. Жер бедері және оның бейнесі. Есептік техника мен өлшеу кемшіліктері туралы түсінік. Жерге сызықтың бағытталуы. Теодолитті түсірілім. Сызықтық өлшемдер. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге арналған құралдар. Теодолтиттік түсірілімнің жүргізілуі. Егін материалдарын өңдеу. Теодолиттік жүрістің жоспарын құру. Кеңістікті есептеу. Геометриялық нивелирлеу. Нивелирлеу туралы жалпы түсінік. Геометриялық нивелирлеуге арналған құралдар. Теміржол трассасын нивелирлеуде түсірілім жүргізу. Трассаны нивелирлеудегі материалдарды өңдеу. Жер беттеріндегі аймақты нивелирлеу. Темір жол бұрылыстарын бөлшектеп бөлу.
Тахеометриялық түсірілім. Техеометриялық түсірілім мен пайдаланылатын құралдар туралы түсінік. Техеометриялық түсірілімді жүргізу. Техеометриялық түсірілімнің материалдарын өңдеу.
Аэрофототүсіру. Темір жолды пайдалану мен құрыс жасау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Темір жол құрылысы, жолдың ағымдық күтімі кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Станциялық жолдарды жөндеу мен ұзарту кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері.
Тоғыспайтын жолдарды төсеу кезінде линиялық өлшеулер.
БҚ 6
КҚ4
АҚ3
ЖКП 09
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- статика, кинематика және динамика заңдары;
-бұзылудың түрленуі кезіндегі төзімділік пен қаттылыққа тексеруде конструкцияның элементтерін есептеу әдісін;
- конструкция элементтеріндегі статикалық және динамикалық жүктемені анықтау әдісін;
- машиналар мен механизмдердің кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын анықтау әдәстерін.
- барлық оқылатын шаманың өлшем бірліктерін;
- ұлттық-аймақтық компоненттерді қосқандағы жалпы міндеттегі бөлшектердің жобалану және құрама бірліктердің ерекшеліктері.
істей алуы қажет:
- техникалық механиканың терминология денесінің механикалық күйін талдау кезінде пайдалану;
- қарастырылып отырған дене мен күштен жүйедегі денені ажырату;
- конструкция элементінің нүктесіндегі қуат өзгешелігі мен кернеу күйін анықтау;
- конструкцияның төзімділігі мен қаттылығына жеңіл есеп жүргізу; бөлшектер мен түйіндерді жоспарлау принципінің пайдалы әрі тиімді үнемдеуін пайдалану;
- анықтамалық және нормативті құжаттарлы пайдалану.
- Айналу, иілу және созылу-жиылу статикалық және динамикалық сипатындағы әсерлер кезіндегі төзімділігі мен қаттылығына қатысты типтік тапсырмаларды шешуге дағдылы болу; алғашқы сараптамалық мәліметтер бойынша қалыпты жүктемеде төзімділік пен иілімділік сипаттарын анықтау; анықтамалық, оқу және нормативті-техникалық әдебиеттермен жұмыс істеу, сонымен қатар қызметтегі нормативті құжаттарға сәйкес өзінің жұмыс қорытындыларын рәсімдеу.
- жылу айырғыш материалдарға тиімді таңдау жасау және технико-экономикалық салыстыру жүргізе білу.
Техникалық механика:
Теориялық механика негіздерін; статика: статика аксиомалары; күштің тегістік пен кеңістіктегі жүйесі: кинематика: кинематиканың негізгі ұғымдары; нүкте кинематикасы және дене қаттылығы; динамика: динамика аксиомалары, материалды нүктенің қозғалысы; инерция күші; үйкеліс; жұмыс пен қуаттылық; материалдардың қақтығысы: созылмалы және қалыпты өзгертулер; ішкі және сыртқы күштер; қию әдістері; созылу және қысылу; қажулық пен тұрақтылыққа, төзімділікке пен қаттылықа, кесу мен сығу есептері. қирау; иілім; машиналар мен механизмдер бөлшектері: құрылым элементтері; машиналар мен механизмдердің сипаттамалары.
КҚ1
КҚ2
КҚ6
АҚ3
ЖКП10
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жолдың негізгі элементтерін;
- локомотивтерді құрастырудың құрылымдық схемаларын, вагондардың түрлерін.
- бөлек орындардың түрлерін, станциялардың таптастырылуын;
- сигнал беру белгілерін және негізгі сигнал түстерінің мағыналарын.
- Әрекет принциптері мен құрастыру схемаларының құрылымын, дабылдардың электрлік орталықтандырылуын, темір жол көлігіндегі байланыстардың негізгі түрлерін.
- Поездардың қозғалыс кестесінің мәнін, поездардың екі жолды және бір жолды аймақтардағы қозғалыс тәртібін, поезд кезекшісінің міндетін.
істей алуы қажет:
- Локомотивтердің мәнін, сериясын, типін және олардың түрлерін ажырату, локомотивтердің осьтік формуласын, вагондардағы жазулар мен белгілерді анықтау.
- Жолдың бір жолды және екі жолды аймақтарындағы станциялардың шекараларын анықтау, жол мен бағыттық ауыстырудың нөмерлерін.
- Станциялық автоматика мен поезд қозғалысын реттеу жүйесінің арақашықтығын анықтау.
- Поездар қозғалысының кестесін оқу, тәуліктегі поездар қозғалысының қарқындылығын есептеу.
Темір жолдың жалпы курсы:
Темір жол көлігі мен оларды басқарудың жалпы мәліметтері; жол және жол шаруашылығы; жылжымалы құрам: локомотивтер және вагонды-мотор, жылшымалы құрам, тепловоздар, электровоздар, электр поездары, вагондар; автоматика мен телемеханиканың атқаратын қызметі, сигналдардың таптастырылуы, станциялар мен өткелдердегі СОБ құрылғылары, жүктік және жолаушылық тасымалдауды ұйымдастыру, поездар қозғалысын ұйымдастыру; станциялардың, әр түрлі бөлімшелердің таптастырулары мен атқаратын қызметтері; темір жолдағы энергетикалық шаруашылығы мен тэқ қамтамасыз етудің негізгі ғимараттары; тартым подстанциялары мен түйіспелі желі.
КҚ1 АҚ1 АҚ11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
істей алуы тиіс:
- экономика, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру негіздерін игеру;
- бизнес-жоспар құруды бақылау;
-қызметті жоспарлау;
- инфроқұрылым элементтерін құрастыру және оны түсіну
Сала экономикасының негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, жергілікті кірістер, маниторингі, сұранысы және ұсынысы; отанның экономикалық құрылымын, қаржы, ақшалай кредиттер және салық системасын, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; жұмыссыздық, экономикалық өсудегі келеңсіздіктер, кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; қызмет нәтижелері және экономикалық шығындар; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі;
АҚ9
АҚ 10
АП.00
Арнайы пәндер

1.2 Структура образовательной учебной программы технического
профессионального образования по специальности 1409000 –
«Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство».
Квалификация: 140904 3 - Техник-строитель*
Нормативный срок обучения:
3 года 10 месяцев
на базе основного среднего
образования с получением
общего среднего образования/
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
на базе общего среднего
образования
Сокра-е наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД00
Общеобразовательные дисциплины
БК
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1
БК5
БК8
БК10
ОГД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
- создавать технологическую карту и схему на английском языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на английском языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1
БК5
БК8
БК10
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

1.2 «Темір жол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білім берудегі оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 140904 3- Техник-құрылысшы*
Оқудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
жалпы орта білім алуымен негізгі орта білім базасында/
Оқудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Пән циклының қысқартылған атауы (код)
Пәннің және кәсіби модульдің оқу циклдары
Пәннің және кәсіби модульдер бөлімдерінің атаулары
Қалыптасқан құзіреттіліктердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
БҚ
ЖҚП 00
Жалпы қоғамдық пәндер
ЖҚП.01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- кәсіби-бағыттық мәтіндерді аудару техникасын;
- мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
істей алуы қажет:
- қазақ (орыс) тілінде технологиялық карта және сызба жасау;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізе білу;
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін ажырату: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика–грамматикалық материалдарды;
сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық); кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ1
БҚ5
БҚ8
БҚ10
ЖҚП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын;
мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды.
істей алуы қажет:
- ағылшын тілінде техникалық карта және кесте құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізе білу;
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін ажырату: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
Кәсіби шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды;
сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық); кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
БҚ1
БҚ5
БҚ8
БҚ10
ЖҚП 03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- Қазақстан тарихын
- қазақ ұлтының қалыптасуы;
- көшпенділік жахандануынаң пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи ескерткіштері;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIII ғ.ғ. тәуелсіздікке жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық көтеріліс

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
БК10
ОГД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
- основы здорового образа жизни
уметь:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
БК13
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;

- ХХ ғ.20-80 жылдарындағы қозғалыстар және қалыптасулар.
- ХХ ғ 20-30 жылдардағы Қазақстан мәдениеті.
- әлемдік қазақ құрылтайы;
- 1986 ж Алматы қаласындағы желтоқсан оқиғасы;
- тамыздық бүлік және оның жеңіліс табуы;
- ҚР мемлекеттік Тәуелсіздігі;
істей алуы қажет:
- тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- жер аудару саясатының басты мақсатын анықтау.
- көтерілістің жеңіліс табуын талдау.
- ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 ж. Этнографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортациялар;
- қатемен жұмыс жасау;
- қазақ диаспорасының шығу себебін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның рөлі қандай болғанын ашу.
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп білімдерін қайталау. Қазақ ұлтының қалыптасу кезеңіндегі тарихи және мәдени тарихы.
Көшпенді өркениеті көшпенді мемлекеттік туу жолы; көшпенділердің рухани мәдениеті.
Ресейге қосылу алдындағы Қазақстанның ішкі саяси жағдайы, сонымен қатар Ресей империясының құрамындағы жағдайы; ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар. ХХ ғ. Басындағы партия саясатының маңыздылығы мен ағымы;
ХХ ғ 20-30, ж. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы. Кеңес үкіметіндегі алғашқы кездегі этнографиялық жағдайы;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының пайда болуы.
Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның рөлі
ХХ ғ 50-80, ж. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы. КСРО құлауы мен дағдарыс кезіндегі Қазақстан. ҚР тәуелсіздікті алған жылдардан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ 10
ЖҚП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы денешынықтырудың рөлін;
- салауатты өмір салтының негізін.
істей алуы қажет:
-денсаулықты қалыптастыруда, өмірлік және кәсіби мақсатқа жетуде спорттық–шынықтыру әрекеттерін қолдану.
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы денешынықтырудың рөлі; денешынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; тұлғалық және спорттық өздігінен жетілдіру негіздерін; кәсіби қолданбалы күшке негізделген дайындықты.
БҚ13
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- негізгі түсініктерді;
- ұғымдар: конфуциандық; даосизм; Қытай көркемөнерi; иероглифик; пейзаж бейнелеген Қытай кескiндемесi;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның жетістіктерін.
- ұғымдар: ислам; курайш; Мұқаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптерін және оның бағыттарының құндылығын;
- Франция мәдениетiн: Ашель мәдениеттiн, проманьондықтарды, галлдар, франктердi, философия, әдебиет;
- көшпенділердің өмір сүру мен құндылықтар жүйесі туралы;
- орта ғасыр дәуіріндегі қазақ этносының мәдениеті туралы білімдерін жетілдіру;
- Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
істей алуы қажет:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпелiлердiң материалдық және рухани мәдениетiнiң ерекшелiгiн, оның қоғамдық мәдениеттегi орынын көрсету.
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі; жолдардың мәдениеттi зерттеу қолдарының алуан түрлiлiгі; мәдениет және өркениет; мәдентеттің қалыптасуын; мәдениеттiң конфуциан-даосисттық түрi; мәдениеттiң индо-буддалық түрi; ислам мәдениетінің әлемі; мәдениеттің христиандық түрі; батыс еуропа мәдениеті және оның қазіргі заманның дамуына әсері;
африкалық мәдениеттің ерекшелігі және бірегейлігі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;

культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
БК3
БК8
СЭД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК2
БК 3
БК8
СЭД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
общие положения экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
- формы и виды собственности;
- виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
- методы экономического обоснования планов;
- бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;
- планировать деятельность;
- использовать информацию при планировании и разработке прогнозов;
- контролировать и корректировать выполнение планов;
- понимать, составлять и формировать элементы инфраструктуры.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы, микроэкономика; ресурсы, механизмы рыночного ценообразования, конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансовая, денежно-кредитная и налоговая система; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
БК1
БК14
СЭД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.
БК2
БК3
БК4
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- основы машиностроительного черчения;
- основные правила построения чертежей и схем;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
- способы графического представления графических образов
- основные положения единой системы конструкторской, технологической (ЕСКД, ЕСТД) и другой нормативной документации
Уметь:
- вычеркивать электрические схемы, строительные чертежи по специальности согласно ГОСТ;
- оформлять конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД
Черчение
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теория изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы).
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации ( в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД.
ПК1
ПК2
ПК5
ОПД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- основные законы, термины и определения электротехники, единицы измерения электротехнических и магнитных величин, буквенные и графические обозначения физических величин; основные понятия и законы электромагнитного поля и теории электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах;
уметь:
читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей, использовать законы и методы при изучении специальных электротехнических дисциплин;
владеть: методами расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях, навыками решения задач и проведения лабораторных экспериментов по теории электрических цепей и электромагнитного поля.
Общая электротехника с основами электроники:
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока;
магнитное поле;
магнитные цепи; магнитное поле постоянного тока; расчет магнитных цепей; электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока; основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока; резонанс в электрических цепях; расчет электрических цепей; несинусоидальные периодические напряжения и токи; нелинейные электрические цепи переменного тока; трехфазные цепи; переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ОПД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
систему законодательных, социально-экономических, организационных, технических, гигиенических и лечебно-профилактических мероприятий и средств, обеспечивающих безопасность, сохранение здоровья и работоспособность человека в процессе труда;
- основные положения правовых документов, регламентирующих организацию труда, виды и порядок проведения инструктажей по охране труда;
- опасные и вредные производственные факторы на железнодорожном транспорте; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; порядок проведения служебного и специального расследования несчастных случаев.
- меры безопасности при производстве погрузочно-разгрузочных работ и при работе на высоте;.
- правила техники безопасности при нахождении и работе вблизи железнодорожных путей и на путях.
- противопожарные требования к объектам железнодорожного транспорта; методы их тушения, устройство и порядок применения средств пожаротушения, порядок действий при возникновении пожара;

Ортағасыр аралығындағы Қазақстан мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; заманауи Қазақстанның мәдениеті.
БҚ3
БҚ8
ӘЭП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- әлемнiң философиялық, ғылыми және дiни көріністерін, олардың адам өмiріндегі мәнін түсіну;
- ғылым мен ғылыми ғылым танудың рөлін, оның құрылымын, түрі мен әдісін, әлеуметтік және этикалық проблемасын түсіну.
істей алуы қажет:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, тұлғалық және рухани қалыптасуының, оның санасының маңызын, саналы және санасыз әрекетін ажырату;
- қоғамдағы адамдардың қарым-қатынасындағы адамгершілік норманы реттеу.
Философия негіздері:
Философия пәнін, әлемдік философиялық ойдың негізгі белгілерін; адам жаратылысы және оның өмір сүрудегі мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; адами сана-сезім мен қызмет; ғылым және оның рөлі; ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
БҚ2
БҚ 3
БҚ8
ӘЖП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
Экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономиканың негіздері;
- мақсаттар, негізгі ұғымдар, функциялар, маңыздылығы, ұстанымдар;
- меншіктіліктің түрі мен тұлғасы;
- жоспарлар түрі, олардың негізгі кезеңдері, мазмұндары, стратегиялық жоспарлау;
- жоспарларды экономикалық дәлелдеу әдістері;
- іскерлікті жоспарлау: іскерлік жоспардың қызметі, мазмұны, құрылымы.
істей алуы қажет:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделуге арналған қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
- ұйымның экономикалық қызметін, меншігін басқару
- қызметін жоспарлау;
- жоспарлау мен болжамдарды жасау кезінде ақпаратты пайдалану;
- жоспарларды орындауда бақылап, түзетулер енгізу;
- инфроқұрылымдық элементтерді құрастыру және реттеу.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары, микроэкономика; нарықтық баға құрудың механизмі, бақталастық; фирма қызметінің экономикалық негіздері; монополияға қарсы реттеулер; жергілікті кірістер; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; елдің экономикалық құрылымы; қаржылық, несиелік және салықтық жүйе; құнсыздану процесі; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстан экономикасының микро және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінуі; тауардың әлемдік нарығы, валюта және қызмет көрсету; іскерліктің негіздері.
БҚ1
БҚ14
ӘЭП.04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік жағдай туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктеулер, әлеуметтік қарым-қатынас туралы түсінік;
- социализмдік тұлға үрдісінің ерекешеліктерін, реттеу түрлерін білу;
істей алуы қажет:
- әлеуметтік қозғалыстарды және басқа да әлеуметтік өзгерулер мен даму факторларын дамыту;
- үкімет маңызын, саясатшылар субъектісін, саяси қатынастар мен процестерді анықтау (Қазақстандағы және бүкіл әлемдік);
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсініктерді құрастыру.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік тұтастық; әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынас; әлеуметтік процесстер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар; жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік іс-әрекеті; саясаттану пәні; саяси билік және биліктік қарым-қатынас; саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдеріс.
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ 8
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы білуі қажет:
- машина жасау сызбасының негіздерін;
- сұлбалар мен сызбаларды құрудың негізгі ережелерін;
- конструкторлық құжаттарды рәсімдеу мен жасау ережелерін;
- графикалық бейнелердің графикалық ұсыну тәсілдерін;
- конструкторлық, технологиялық (ЕСКД, ЕСТД) және басқа да нормативтік құжатнамалардың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін.
істей алуы қажет:
- МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыстық сызбаларды, электрлік сұлбаларды сызу;
- ЕСКД және ЕСТД сәйкес конструкторлық, технологиялық және басқа техникалық құжатнамаларды рәсімдеу.
Сызу:
сызбаларды графикалық безендіру; сызбалық шрифтер, сызбалардағы жазулар, сызудың сызбалары, геометриялық құрылысы, кескіндердің теориясы; геометриялық денелердің, түзу сызықтардың, нүктелердің жобалаулары; аксонометриялық жобалаулар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбалары, маштабтары, өлшемдік түсірілімдері; бейнелеу: түрлерді, кесулерді, қималарды; машина жасау сызбалары, конструкторлық құжаттар, негізгі жазулар, бейнелеу және ойма белгілері, бөлшектердің сызбалары, нұсқалар; құрама сызбалар, ажырамалы жалғамалар, құрама сызбаларды бөлшектеу және оқу, құрылыс сызу элементтері (жоспарлар мен кескіндер). Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар: алғашқы және екінші кезектік коммутациялар (соның ішінде КИП), халықаралық стандарт бойынша электржабдықтарының белгілері. МЖМБМ және ЕСКД талаптары.
КҚ1
КҚ2
КҚ5
ЖКП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Негізгі заңдарды, электротехникалық терминдер мен анықтамаларды, элекртотехникалық және магниттік мөлшерлердің өлшеу бірліктерін, физикалық мөлшерлердің әріптік және графикалық түсініктерін; электромагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдары, электрлі және магнитті тізбектердің негізгі теориялары; стационарлы және өтпелі жағдайдағы тұрақты ток пен ауыспалы ток тізбектерін талдау әдісі.
істей алуы қажет:
Күрделі емес электрлі тізбектердің түбегейлі сұлбасы бойынша берілген шартта жинау, құрастыру, оқу, арнайы электротехникалық пәндерді оқу кезінде заңдар мен әдістерді пайдалану;
Линиялық және линиялық емес электрлі тізбектердегі құрылған немесе өтпелі есептеу әдістерін, тапсырманы шешу дағдыларын меңгеру, электромагнитті өріс пен электрлі тізбектердің теориясын бойынша зертханалық эксперименттер жүргізу.
Электротехника негіздерімен жалпы электротехника
Электр өрісі; Тұрақты токтың электрлік тізбектері, ауыспалы токтың электорлық тізбегі физикалық процесстер; ауыспалы токтың электрлі тізбектерінің есебі; магнитті өріс; магнитті тізбектер; тұрақты токтың магнитті өрісі; магниттік тізбектердің есебі; электромагнитті индукция; электромагнитті индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукция құбылыстары; өзіндік индукцияның электрқозғалмалы күші; ауыспалы токтың электрлі тізбектері; синусты қашықтық электрлі ток туралы негізгі мәліметтер; синусты қашықтық тогының линиялы электрлік тізбегі; электрлік тізбектердегі жаңғырық; электрлік тізбектердің есебі; синусты қашықтық емес мезгілдік кернеулер мен токтар; ауыспалы токтың линиялық емес электрлік тізбектері; үшфазалы тізбектер; шоғырланған параметрлі электрлік тізбектердегі өзгергіштік процесстер.
КҚ1
КҚ2
КҚ 3
ЖКП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- қауіпсіздікті қамтамасыз ететін, заң шығаратын, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдық, техникалық, гигиеналық және емдік-профилактикалық шаралардың жүйесі мен құралдарын, еңбек барысында адамның жұмысқа қабілеттілігі мен денсаулығын сақтау;
- Еңбек қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі бойынша еңбек ұйымын реттейтін құқықтық құжаттардың негізгі ережелерін, түрлері мен нұсқауларды өткізу ретін;
- темір жол көлігіндегі қауіпті және зиянды өндіріс факторларын; аурулар мен естен танушылықтың таптастыруларын; жазатайым оқиғалар кезінде арнайы және қызметтік тексерудің өткізілу ретін;
- биіктікте және өндірістегі жүкті тиеу-түсіру жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік ережелерін;
- темір жолда және темір жолға жақын маңда болған немесе жұмыс атқарған кездегі техника қауіпсіздік ережелерін;
- темір жол көлігінің объектілеріне қатысты өртке қарсы сақтық талаптарын; оларды өшірудің жолдарын, өрт туған жағдайдағы іс әрекеттердің ретін, өрт сөндіру құрылғысын және қолдану ретін;

- конструкцию теодолитов Т60, Т30, Т10, их проверки, юстировки и основные правила обращения с теодолитом. Основные понятия о свето- и радиодальномерах.
- последовательность выполнения теодолитной съемки и способы съемки контуров ситуации.
- последовательность обработки полевых материалов теодолитной съемки.
- способы геометрического нивелирования; конструкцию нивелиров Н-3, Н-10, Н-3К, их проверки; правила ухода за нивелирами и нивелирными рейками;
- порядок разбивки и нивелирования трассы железной дороги; способы полевого контроля нивелирования трассы;
- виды профилей, их значение; порядок обработки продольного профиля, формулы вычисления проектных уклонов, проектных и рабочих высот. условные обозначение линейных сооружений на продольных профилях.
- способы нивелирования участков земной поверхности;
-способы детальной разбивку кривых;
- устройство геодезических приборов и последовательность выполнения геодезических съемок;
- общие требования по линейным измерениям при укладке бесстыкового пути, порядок измерений и обработки результатов для получения длины рельсовой плети;
- виды тахеометрических ходов и порядок работы на станциях;
- состав работ по геодезическому обслуживанию строительства железной дороги;
- виды геодезических работ при ремонте искусственных сооружений и съемка железнодорожного пути;
- требования по безопасному ведению геодезических съемок на топографе – геодезических работах и при геодезических съемках на железных дорогах, по противопожарной безопасности, по охране окружающей среды;
- классификацию теплоизоляционных материалов. Требования к ним, область применения, безопасные методы работы с ними.
- виды органических вяжущих веществ, их свойства, правила приемки и хранения, меры безопасности при работе сними
Уметь:
- пользоваться единицами мер, применяемых в геодезии. Решать задачи по нахождению превышении точек земной поверхности;
- построить линейный и поперечный масштабы и пользоваться ими. Пользоваться масштабами топографических планов, измерять расстояние на них, определять крутизну ската. Откладывать на плане линии заданного уклона. Строить продольный профиль по заданному направлению на плане с горизонталями;
- выполнять вычисления с указанной точностью приближения, пользоваться микрокалькулятором и определять абсолютную погрешность измерении;
- измерить магнитный азимут и румб по буссоли. Измерить горизонтальный угол гониометром;
- вычислять горизонтальное проложение линии;
- выполнять проверки теодолитов. Измерять горизонтальные углы теодолитом;
- вычислить неприступные расстояние по измеренным углам и базису;
- решать прямые и обратные геодезические задачи. Обрабатывать и заполнять ведомости координат;
- вычислить площади с помощью полярного планиметра и другими способами;
- выполнять проверки нивелиров, определять превышения и высоты точек способами геометрического нивелирования;
- пользоваться таблицами для разбивки круговых и переходных кривых, выполнять расчеты главных точек кривых в пикетажном исчислении;
- обрабатывать нивелирный журнал трассы железной дороги увязкой высот, выполнять постраничный контроль. Составлять подробной профиль, поперечные профили. Вычислять проектные и рабочие высоты. Определять расстояния до нулевых мест на профиле. Составлять план полосы отвода.
- обрабатывать полевые материалы нивелирования участков земной поверхности по квадратам. составлять план с горизонталями участков с заданными высотами точек вершин квадратов;
- пользоваться геодезическими приборами, производить их проверки, выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов геодезических съемок при изысканиях, проектировании и эксплуатации железнодорожного пути;
- выполнять линейные измерения при укладке рельсовой плети;
- выполнять тахеометрическую съемку на местности;
- выносить в натуру отдельные точки, линий сооружений на заданный проектный уровень;
- производить геодезические съемки существующего пути;
- использовать знания в практической работе в период учебной геодезической практики и при дальнейшей работе на геодезических съемках;
Геодезия:
Основные сведения по геодезии Общие сведения по геодезии
Рельеф местности и его изображения
Понятие о погрешностях измерении и вычислительная техника
Ориентирование линий на местности Теодолитная съемка
Линейные измерения
Приборы для измерения горизонтальных и вертикальных углов
Производство теодолитной съемки Обработка полевых материалов
Составление планов теодолитной ходов. Вычисление площадей
Геометрическое нивелирование Общие сведения о нивелировании
Приборы для геометрического нивелирования
Производство съемок нивелирования железнодорожной трассы
Обработка полевых материалов нивелирования трассы
Нивелирование участков земной поверхности
Детальная разбивка железнодорожных кривых
Тахеометрическая съемка
Понятие о тахеометрической съемке и применяемых приборах
Производство тахеометрической съемки
Обработка полевых материалов тахеометрической съемки.
Аэрофотосъемка.
Геодезические работы при строительстве и эксплуатации железнодорожного пути
Работы при текущем содержании пути, строительстве железных дорог и правила техники безопасности.
Работы при ремонте и удлинений станционных путей и правила техники безопасности.
Линейные измерения при укладке бесстыкового пути.
БК 6
ПК4
СК3
ОПД.11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- основные элементы железнодорожного пути- структурные схемы устройства локомотивов, виды вагонов.
- виды раздельных пунктов, классификацию станций
- назначение сигналов и значение основных сигнальных цветов.
- структурную схему устройств и принцип действия, электрической централизации стрелок и сигналов, основные виды связи на железнодорожном транспорте.
- хозяйство электроснабжения эжд.
- понятия графика движения поездов, порядок движения на однопутном и двухпутном участках, роль поездного диспетчера.
уметь:
- различать вид, тип, серию и назначение локомотивов, назвать осевую формулу локомотивов, расшифровать знаки и надписи на вагонах.
- определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номер пути и стрелочного перевода.
- определять систему интервального регулирования движения поездов и станционной автоматики.
- читать графики движения поездов, подсчитать интенсивность движения поездов в сутки.
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им; путь и путевое хозяйство; путь и путевое хозяйство; подвижной состав: локомотивы и мотор-вагонный подвижной состав, тепловозы и электровозы, электропоезда; Вагоны; назначение автоматики и телемеханики, классификация сигналов, устройство СЦБ на перегонах и станциях; организация грузовых и пассажирских перевозок, организация движения поездов; назначение и классификация раздельных пунктов, станции;
Основные сооружения электроснабжения эжд и энергетического хозяйства железных дорог: тяговые подстанции и контактная сеть.
БК1
СК1
СК2
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- Виды земляного полотна и их применение;
- Классификация поперечных профили земляного полотна их элементы и основные размеры
- Порядок отвода земель и охранные зоны на железных дорогах
- Устройство земляного полотна в сложных условиях
- Расположение искусственных сооружении на железных дорогах
- Конструкций укрепительных и защитные устройства
- Классификации деформации, повреждении разрушение земляного полотна, а также мероприятие по их предупреждение
- Применения бесстыкового пути и технически условия на укладку
- Элементы верхнего строения пути
- Основные технические и эксплуатационные характеристики рельсов
- Технические эксплуатационные показатели различных видов шпал
- Конструкции промежуточных скреплений на деревянных и железобетонных шпал
- Стыковые скрепления, устройства и принцип работы.
- Закрепление пути от угона и конструкции
- Материалы для балластного слоя их поперечные профили и защиту балластного от загрязнения
- Конструкции пути на мостах, в тоннелях и на подходах к ним
- Конструкцию бесстыкового пути
- Развитие верхнего строения пути в связи повышение скорости движения поездов
- Габариты приближения строения и подвижного состава
- Устройства колесной пары и взаимодействие с рельсами
- Устройство рельсовой колей на прямых участках пути
- Ширину колеи и уровень на прямых и кривых участках пути
- Конструкции переездов габаритных ворот и сигнальных знаков
- Виды путевых знаков и приборов путевого заграждения
- Соединения и пересечения путей
- Типы стрелочного перевода
- Размеров обыкновенного -стрелочного перевода
- Разбивку обыкновенного стрелочного перевода
- Пересечение путей и стрелочные съезды
Уметь:
-определять элементы земляного полотна и разновидности грунтов
- проектировать поперечные профили земляного полотна на перегонах и на станционных площадках
- определять размеры полосы отвода и охранные зоны на железных дорогах
- обустраивать земляного полотна в сложных условиях эксплуатации производит расчет водоотводных сооружений для отвода поверхностных и подземных вод
- выбирать виды защитных и укрепительных устройств с учетом природных условий
- устранять деформации повреждение и разрушение земляного полотна с учетом климатических условий
- производить выбор типа верхнего строения пути в зависимости от грузонапряженности и других факторов
- определять типы рельсов и соблюдение требования ГОСТа на рельсы
- определять соответствие шпал требованием ГОСТа и продлять сроки службы деревянных и железобетонных шпал
- определять в соответствие промежуточных скреплений требованием ГОСТа
- правильно и схематично закреплять пути от угона сравнивать характеристики балластного слоя из различного материала
- верхнего строения пути обустраивать путь на мостах и в тоннелях и на подходах к ним
- производить расчеты по водоотводным сооружениям, а также заполнять журнал осмотра ИССО
- анализировать конструкции существующего пути и разрабатывать новые элементы ВСП
- проверять габаритности пути и приближение строении
- соблюдать условия прохождение подвижного состава по рельсовому пути
- соблюдать нормы и допуски содержание пути по шаблону и уровню измерять ширину и уровень прямых и кривых участках пути производить запись в книгу форму ПУ-28
- обустраивать переезды и обеспечивать работу автоматической сигнализации
- производить установку путевых знаков и прибора путевого заграждения различать виды соединения и пересечения путей
- измерять величины износа отдельных частей стрелочного перевода
- производить расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода
- определять основные параметры стрелочных перевода
Железнодорожный путь:
Земляное полотно Назначение земляного полотна и его виды
Поперечные профили земляного полотна
Полоса отвода, охранные зоны
Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях
Водоотводные устройства и сооружения
Укрепительные и защитные устройства и сооружения
Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна
Верхнее строение пути
Назначение и типы верхнего строения пути
Рельсы
Шпалы
Промежуточные рельсовые скрепления
Закрепление пути от угона
Балластной слой
Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях
Длинномерные рельсы и бесстыковой путь
Перспективы развития верхнего строения пути
Взаимодействие пути и подвижного состава
Габариты
Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути
Устройство рельсовой колей в прямых участках пути
Устройство рельсовой колей в кривых участках пути
Переезды и приборы путевого заграждения
Переезды
Путевые знаки и приборы заграждения
Соединение и пересечения путей
Виды соединений и пересечении путей
Обыкновенные симметричные стрелочные переводы
Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода
Разбивка стрелочного перевода
Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. повторительные устройство Сплетения путей
СК13
СК14
СК16
СД.02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- Классификацию дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов по группам, рисункам.
- происхождение дефектов эксплуатационного и металлургического характера
- классификация методов контроля, индекс каждого метода
- принцип построения магнитных дефектоскопов, принцип работы феррозондов и структурных схем основные параметры ультразвукового метода контроля рельсов по стандартным образцам
- принцип работы усилительных каскадов с общим эмиттером, электрических схем генераторов с контуром ударного возбуждения, конструкция магнитных дефектоскопов, их характеристики, управления ими подготовку дефектоскопов к работе
- устройство вагона-дефектоскопа, виды выявляемых дефектов
- конструкцию и принцип работы искательной системы и системы регистрации дефектов по электрографической записи

- Т60, Т30, Т10 теодолиттер құрылымын, тексеру түрін және омен қолданудың негізгі ережелерін. Жарық және радиодальнометрлер туралы негізгі түсініктерді.
- теодолиттік суретке түсірудегі орындалу кезегін және жағдай нұсқасын суретке түсірудің әдістерін.
- теодолиттік суретке түсірудегі егін материалдарын өңдеудің реттік кезегі.
- геометриялық нивелирлеу әдісі; Н-3, Н-10, Н-3К нивелирлер құрылымы, олардың тексеру түрлері; нивелирлер мен нивелирлі рейкаларды күту ережелері;
- темір жол трасасын нивелирлеу және бөлшектеудің реттік кезегі; трассаны нивелирлеудегі қыр бақылауының әдістері;
- кескін түрлері, олардың мағыналары; бойлық кескінді өңдеу ретін, жобалық бағытын есептеу формулаларын, жұмыс пен жоба биіктігі. Бойлық кескіндержегі линиялық құрылыстардың шартты белгілері.
- жер бетінің аймақтарын нивелирлеудің әдістері;
- қисық бөлшектерді бөлу әдісі;
- геодезиялық құралдар құрылғылары және геодезиялық суретке түсіруді орындау реті; жолдың түйіспесіз төсемдерін төсеу кезіндегі линиялық өлшемдер бойынша жалпы талаптарды, рельстік жолдың ұзындығын анықтау үшін қорытындыны өңдеуді және өлшеу ретін;
- тахеометр жүрістерінің түрлері және станцияда атқарылатын жұмыс ретін;
- темір жол құрылысына геодезиялық қызмет көрсету бойынша жұмыс құрамы;
- темір жолды суретке түсіру мен жасанды ғимараттарды жөндеу кезіндегі геодезиялық жұмыс түрлері;
- темір жолдарда геодезиялық түсірілім кезіндегі геодезиялық жұмыстардың өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша - топографке геодезиялық суреттерді енгізудегі қауіпсіздік талаптары;
- жылылық сақтау материалдарының таптастыруларын. Олардың талаптары, пайдалану шеңбері, олармен жұмыс атқарудың қауіпсіздік әдістері.
- ұстаттырғыш құралдардың шектелген түрлерін, олардың құрамын, сақтау мен қолдану ережелерін, олармен жұмыс атқару кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
істей алуы қажет:
- геодезияда қолданылатын өлшем бірліктерін пайдалану. Жер бетіндегі нүктелердің көбеюін табу бойынша тапсырмаларды шешу;
- линиялық және шектік маштабтарды жасау және оларды пайдалана алу. Топографиялық жоспарлар маштабтарымен қолдану, олардың ара қашықтығын өлшеу, тік құламаларды анықтау. Берілген ендегі линия жоспарына қою. Көлденең жоспардағы берілген бағыт бойынша бойлық кескін салу.
- жақындық анық көрсетілімімен есептеп шығару, микрокалькуляторды пайдалану және өлшемнің абсолюттік кемшіліктерін анықтау;
- буссоль бойынша магнитті азимут пен румбты өлшеу. Гониометрмен көлденең бұрышты өлшеу.
- сызықтың көлденең қалпын есептеу;
- теодолитті тексеруді орындау. Теодолитпен көлденең бұрыштарды өлшеу;
- өлшенген негіз бен бұрыш бойынша жетпеген қашықтықты есептеу;
- тура және кері геодезиялық тапсырмаларды шешу. Координат ведомостін өңдеу және толтыру;
- полярлы планиметр көмегімен және басқа да әдістермен кеңістікті есептеу;
- нивелирлер тексерісін атқару, геометриялық нивелирлер әдісі арқылы нүктенің жоғарлауы мен көбеюін анықтау;
- айналмалы және ауыспалы қисық сызықтарды бөлу үшін таблицаны пайдалану, пакетажды есептеудегі қисықтардың басты нүктесін есептеу.
- жоғарғы жиынтықтағы теміржол трассасының нивелирлі журналын өңдеу, кезбелік бақылау жүргізу. Бойлық кескіннің толық кескін құру. Жұмыс және жоба биіктігін есептеу. Кескіндегі нөлдік жерге дейінгі ара қашықтықты анықтау. Кесінді жоспарын құру.
- шаршы бойынша жер бетіндегі нивелирлі аймақтардың қырлы материалдарын өңдеу. Шаршы ұшының жоғарғы нүктесі көрсетілген көлденең аймақты жоспар құру;
- геодезиялық құралдармен пайдалану, олармен тексеру жүргізу, темір жолды пайдалану мен жоспарлау және іздеу кезінде геодезиялық түсірудің далалық материалдарына графикалық және есептік өңдеу жүргізу;
- рельс сабағын төсеу кезінде ссызықтық өлшеу жүргізу;
- жерде тахеометрлік түсіруді орындау;
- берілген жоспар деңгейіне ғимараттардың сызықтарын, бөлек нүктелерін шынайы енгізу.
- салынған жолда геодезиялық түсірілім жүргізу;
- геодезиялық оқу тәжірибе уақытындағы тәжірибелік жұмыста және болашақ жұмыстағы геодезиялық түсірілімде алған білімін пайдалану.
Геодезия:
Геодезия бойынша негізгі құралдар. Геодезия бойынша жалпы мәліметтер. Жер бедері және оның бейнесі. Есептік техника мен өлшеу кемшіліктері туралы түсінік. Жерге сызықтың бағытталуы. Теодолитті түсірілім. Сызықтық өлшемдер. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге арналған құралдар. Теодолтиттік түсірілімнің жүргізілуі. Егін материалдарын өңдеу. Теодолиттік жүрістің жоспарын құру. Кеңістікті есептеу. Геометриялық нивелирлеу. Нивелирлеу туралы жалпы түсінік. Геометриялық нивелирлеуге арналған құралдар. Теміржол трассасын нивелирлеуде түсірілім жүргізу. Трассаны нивелирлеудегі материалдарды өңдеу. Жер беттеріндегі аймақты нивелирлеу. Темір жол бұрылыстарын бөлшектеп бөлу.
Тахеометриялық түсірілім. Техеометриялық түсірілім мен пайдаланылатын құралдар туралы түсінік. Техеометриялық түсірілімді жүргізу. Техеометриялық түсірілімнің материалдарын өңдеу.
Аэрофото түсіру. Темір жолды пайдалану мен құрыс жасау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Темір жол құрылысы, жолдың ағымдық күтімі кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Станциялық жолдарды жөндеу мен ұзарту кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері.
Тоғыспайтын жолдарды төсеу кезінде линиялық өлшеулер.
БҚ 6
КҚ4
АҚ3
ЖКП11
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- темір жолдың негізгі элементтерін;
- локомотивтерді құрастырудың құрылымдық схемаларын, вагондардың түрлерін.
- бөлек орындардың түрлерін, станциялардың таптастырылуын;
- сигнал беру белгілерін және негізгі сигнал түстерінің мағыналарын.
- Әрекет принциптері мен құрастыру схемаларының құрылымын, дабылдардың электрлік орталықтандырылуын, темір жол көлігіндегі байланыстардың негізгі түрлерін.
- Поездардың қозғалыс кестесінің мәнін, поездардың екі жолды және бір жолды аймақтардағы қозғалыс тәртібін, поезд кезекшісінің міндетін.
істей алуы қажет:
- Локомотивтердің мәнін, сериясын, типін және олардың түрлерін ажырату, локомотивтердің осьтік формуласын, вагондардағы жазулар мен белгілерді анықтау.
- Жолдың бір жолды және екі жолды аймақтарындағы станциялардың шекараларын анықтау, жол мен бағыттық ауыстырудың номерлерін.
- Станциялық автоматика мен поезд қозғалысын реттеу жүйесінің арақашықтығын анықтау.
- Поездар қозғалысының кестесін оқу, тәуліктегі поездар қозғалысының қарқындылығын есептеу.
Темір жолдың жалпы курсы:
Темір жол көлігі мен оларды басқарудың жалпы мәліметтері; жол және жол шаруашылығы; жылжымалы құрам: локомотивтер және вагонды-мотор, жылжымалы құрам, тепловоздар, электровоздар, электр поездары, вагондар; автоматика мен телемеханиканың атқаратын қызметі, сигналдардың таптастырылуы, станциялар мен өткелдердегі СОБ құрылғылары, жүктік және жолаушылық тасымалдауды ұйымдастыру, поездар қозғалысын ұйымдастыру; станциялардың, әр түрлі бөлімшелердің таптастырулары мен атқаратын қызметтері; темір жолдағы энергетикалық шаруашылығы мен тэқ қамтамасыз етудің негізгі ғимараттары; тартым подстанциялары мен түйіспелі желі.
БҚ1
АҚ1
АҚ2
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жер төсемдерінің түрлері және олардың қолданылуы;
- жер төсемдерінің бойлық кескінін жіктелуі, олардың негізгі көлемдері мен элементтері.
- темір жолдардағы күзету аймақтары және жерді бөлу тәртібі.
-күрделі жағдайдағы жер төсемдерінің құрылғылары.
- Темір жолдарындағы жасанды ғимараттардың орналасуы.
- бекіту және қорғау құрылғыларының құрылымдары.
- деформация жіктелулері, жер төсемдерінің бұзылулары, сонымен қатар оларды ескерту шаралары.
- түйіспеген жерлердің қолданылуы және төсеудегі техникалық шарттары.
- жолдың үстіңгі қабатындағы элементтері.
- рельстердің пайдалану және негізгі техникалық сипаттамалары.
- шпал түрлерінің техникалық пайдалану көрсеткіштері.
- ағаш және темір бетонды шпалдарға бекітудің аралық құрылымдары.
- түйістіре бекіту, құрылғылар және жұмыс принципі.
- айдау мен құрылымнан жолды бекіту.
- балласттық қабатқа арналған материалдар, оларды күту бағыты және балласты ластанудан қорғау. – көпірдегі, үңгірдегі жол құрылымы және оларға кіру құрылымдары.
- Тоғыспаған жолдардың құрылымы.
- поездар қозғалысының жылдамдығының жоғарлауына байланысты жолдың жоғарғы қабатының өсуі.
- жылжымалы құрам мен құрылыс жақындығы туралы габариттер.
- Дөңгелек қосақтарының құрылғылары және олардың рельстерге әсері.
- жолдың тегіс аймақтарындағы рельс табандарының құрылғылары.
- Табан ені және жолдың тегіс және қисық аймақтарындағы деңгейі.
- ескерту белгілері мен габаритті шығырлардан өтудің құрылымы.
- жол белгілерінің және жолды қоршау құралдарының түрлері.
- Жолдардың тоғысуы мен түйісуі.
- Бағыттық бұрмалардың үлгілері.
- қарапайым бағыт бұрмаларының көлемдері.
- қарапайым бұрмаларды бөлу.
- жолдар мен бағыт съездерінің тоғысуы.
істей алуы қажет:
- жол төсемдерінің элементтері мен топырақтың түрлерін ажырату;
- станциялық алаңдар мен өтлкелдердегі жер төсемдерінің бойлық кескінін жоспарлау.
- темір жолдардағы күзет аймақтары мен бөлу аймақтарының көлемін анықтау;
- пайдаланудық күрделі жағдайларында жер төсемдерін салу, жер асты суы мен үстіңгі қабатты бөлуге арналған суды бөгеу құрылғыларын есептеу.
- ауа райының жағдайын қоса алғанда қорғаныс және бекіту құрылғыларының түрлерін таңдау;
- ауа райының жағдайлары әсерінен жер төсемдерінің бұзылу деформациясын жою;
- жүк салмағы мен басқа да факторларға қарай жолдың үстіңгі қабат түрлеріне таңдау жүргізу.
- рельс үлгілерін таңдау және МЖБМС талаптарына орындау.
- шпалдың МЖБМС талаптарына сай келетіндігін анықтау және ағаш және темір бетонды шпалдардың қызмет мерзімін ұзарту;
- аралық бекітулердің МЖБМС талаптарына сәйкестігін анықтау.
- айдап кету жолынан дұрыс әрі кестелі түрде бекіту;
- түрлі материалдардан жасалған балласт қабатының сипатын салыстыру;
- көпірлерге, туннельдерге және оларға баруға жолдың үстіңгі қабатына жол салу;
- суды бөгеу ғимараттары бойынша есеп жүргізу, сонымен қатар ЖҚ тексеру журналын толтыру;
- қазіргі әрекеттегі жол құрылысын талдау және ЖЖҚ жаңа элементтерін жасау;
- жол габаритін және құрылыстың жақындығын тексеру
- рельстік жол бойынша жылжымалы құрамның жүріп өті шартын сақтау.
- деңгей мен үлгі бойынша күтімнің нормалары мен шегін сақтау;
- жолдың тегіс әрі қисық аймақтарындағы ені мен деңгейін өлшеу және ПУ-28 үлгісіндегі кітапшаны толтыру;
- өткелдерді орнату және автоматты сигнализация жұмысымен қамтамасыз ету;
- жол белгілері мен жол қоршауларының белгіреніе орнату және жолдың түйісу мен қиылысу түрлерін айыру;
- бағыттық бұрмалардың бөлек бөлшектерінің тозу көлемін өлшеу;
- қарапайым бағыт бұрмаларының көлеміне есептеу жүргізу;
- бағыттық бұрманың негізгі шамасын анықтау.
Теміржол табандары:
Жер төсемдері. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері.
Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары. Күрделі жағдайдағы жер төсемдерінің ерекшеліктері.
Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Деформация, жер төсемдерінің бұзылуы мен қирауы. Жолдың үстіңгі қабаты. Жолдың үстіңгі қабатының атқаратын қызметтері мен түрлері.
Рельстер.
Шпалдар.
Рельс арасын бекіткіштер
Айдам шығуға арналған жолдардың бекітілуі. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың үстіңгі қабаттары.
Ұзартылған рельстер мен тоғыспасыз жолдар. Жолдың үстіңгі қабатының даму келешегі. Жолдар мен жылжымалы құрамдардың өзара әрекеттесуі.
Габариттер.
Жылжымалы құрамның рельс жолымен жүру шарттары. Жолдың түзу аймақтарындағы рельс табандарының құрылғылары. Жолдың қисық аймақтарындағы рельс табандарының құрылғылары. Өткелдер мен жол қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Жолдың тоғысуы мен түйісу түрлері. Қарапайым симметриялық бағыт бұрғылары. Қарапайым бағыт бұрмаларының көлемдік шамасы. Бағыт бұрғыларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Жолдардың қиылысуындағы қайталама құралдары.
АҚ13
АҚ14 АҚ16
АП.02
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- Суреттер, топтар бойынша бағыт бұрмаларының элементтері және рельс ақауларының жіктелуі;
- эксплуатациялық және металлургиялық сипаттағы ақаулар;
- бақылау әдістерінің жіктелуі, әр әдістің индексі;
- магнитті дефектоскоптардың орналасу принципі, құрылымдық сұлбалар мен феррозондтардың жұмыс принципі.
- стандарттық үлгі бойынша рельстерді ультрадыбыстық әдіспен басқарудың негізгі параметрлері;
- жалпы эмиттермен алғандағы күшейткiш каскадтарының жұмыс принциптері, екпiндi қоздырудың контуры бар генераторлардың электрлі жүйелері, магнитті дефектоскоптардың құрылымы, олардың сипаттамасы, дефектоскоптарды жұмысқа дайындау және оларды басқару.
- вагон-дефектоскоп құрылғысы, анықталған ақау түрлері;
- электрографикалық жазба бойынша ақауларды тіркеу жүйесі мен іздестіру жүйесінің жұмыс принципін және құрылымын;

- конструкцию дефектоскопа УРДО-3 и Рельс-4 и порядок настройки его на работу по обнаружению дефектов в рельсах
- технические данные дефектоскопов Поиск-2, Поиск-10Э, Рельс-5 технические данные дефектоскопов ДУК-66 ПМ, Рельс-6, УД-13, УД-12
- технические данные дефектоскопов УДС1-20, УДС1-01, дефекты в рельсах от сварки организация контроля дефектных стыков в пути и на РСП.
- Периодичность проверки рельсов в зависимости от грузонапряженности, пропущенного тоннажа.
- График организации работы средств дефектоскопии на дистанции пути.
- Устройство обслуживание аккумуляторных батарей.
- Порядок ограждения работающих дефектоскопов.
- Порядок действия при обнаружении остродефектных рельсов.
Уметь:
- визуально определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов.
- с помощью ультразвуковых методов неразрушающего контроля определять дефекты в рельсах.
- Настраивать усилительные устройства и преобразователи импульсов рельсовых дефектоскопов настраивать дефектоскопы для контроля рельсов, разбирать и собирать их, устанавливать искатели, оценивать показания при обнаружения дефектов в пути.
- Расшифровывать осиллограммы. -Обнаруживать дефекты в рельсах с помощью дефектоскопов УРДО-3, Рельс-4.
- производить вторичный контроль стрелочных переводов и давать оценку показаний дефектоскопов. -Настраивать дефектоскопы для контроля сварных стыков и с помощью выполнять контроль.
- Определять дефекты и их расстояния от исходящей в рельсах.
- Настраивать каждый дефектоскоп для контроля рельсов в пути.
- Разбирать и собирать, ремонтировать искательные системы.
- Настраивать дефектоскоп для контроля рельсов в пути и на РСП. -Определять координаты дефектов, заполнять карту дефектного рельса, стыка.
- Правильно оградить место внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
- обслужить аккумуляторную батарею о установкой на подзарядку и с соответствующим подключением ее для питания дефектоскопа.
Неразрушающий контроль рельсов:
Дефекты рельсов и элементов переводов
Основы неразрушающего контроля
Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов
Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов
Приборы и средства неразрушающего контроля
Общие требования
Блок - схемы дефектоскопов
Магнитные дефектоскоп МРД-66
Магнитные и ультразвукового вагоны-дефектоскопы
Ультразвуковой дефектоскоп УРДО-3
Ультразвуковые дефектоскопы Поиск-2, Поиск-10Э
Ультразвуковой дефектоскоп Рельс-6
Бесконтактной и низкочастотный ультразвуковые дефектоскопы УДС1-20, УДС1-01
Организация контроля сварочных стыков рельсов
Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт
СК1
СК2
СК3
СК5
СК6
СК12
СК17
СК18
СК19
СД.03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- структуру управления путевым хозяйством. Подразделения и предприятия путевого хозяйства, цели и задачи их, оснащение. требования, предъявляемые к пути, виды путевых работ, периодичность ремонта пути, критерии назначения ремонтов пути. Состав технического паспорта дистанции пути.
- требование предъявляемые к ТСП, основные неисправности пути, причины их появления и способы устранения. Систему контроля за состоянием пути, сооружений и устройств. Технологию текущего содержания материалов ВСП, выполнения основных путевых работ. Особенности содержания бесстыкового пути, путь на железобетонных шпалах на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой, на участках скоростного движения поездов и пучинных участках.
- состав технического проекта. Нормативные документы и нормы проектирования ремонта пути. назначение подъемочного, среднего и капитального ремонтов пути, сплошной смены рельсов, капитального ремонта земляного полотна, переездов, смены стрелочного перевода. Состав и технологию работ. Технологические процессы производства работ. Нормы и допуски и технические условия на приемку после ремонта. обеспечение безопасности движения поездов и техники безопасности.
- технические условия на применение старогодных материалов. осмотр рельсов, шпал, металлических частей стрелочных переводов, переводных брусьев. технические условия на приемку отремонтированных элементов ВСП.
- ведение технической документации по ТСП. Оценку состояния пути по ленте путеизмерительного вагона. Нормы и допуски рельсовой колей. Организацию работ путеизмерительного вагона. Нормы и допуски содержания кривых участков в плане. Расчет выправки кривых в плане. Перечь работ по текущему содержанию по сезонам года. Организацию планово предупредительных работ.
- характеристика пути по снегозаносимости. Организация борьбы со снегом, песком. Водоборьба. Защита пути от снежных заносов на перегонах и станциях. Очистка пути от снега на перегонах и станциях. Защита пути от песчаных заносов и паводковых вод.
Уметь:
- назначение ремонтов пути по установленным межремонтным нормам и критериям. Определение границ, дистанции пути, околотков и рабочих отделений. Составление рельсо-шпально-балластной карты дистанции пути.
-определение неисправностей пути сооружений и устройств, наметить работу по их устранению. Анализ состояния материалов ВСП, состояния содержания пути,0 сооружений и устройств. Методику расчета укладки бесстыковго пути. Расчет температурных интервалов рельсовых плетей. Пользование техническими нормативами. ограждение места производства работ. Проведение инструктажа.
- составление рабочих технологических процессов на средний и капитальный ремонты пути. определение суточной производительности ПМС, фронт работ в «окно». Схема формирования и определения длин хозяйственных поездов. Составление ведомости затрат труда.
- рассортировку рельсов металлических частей стрелочных переводов, шпал и переводных брусьев для ремонта.
- заполнять технический паспорт дистанции пути. Расшифровку путеизмерительной ленты, определять баллность дистанции пути, околотка, рабочего отделения, километра. Разбивка кривой и съемку стрел изгиба. Расчет кривой для выправки в плане. Составлять графики планово-предупредительных работ для околотка.
- определение степени заносимости. Устройство постоянных снегозащитных заборов и установка снеговых щитов. Составление оперативного план снего и водоборьбы. Применение методов борьбы от песчаных заносов.
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути:
Организация и структура управления путевым хозяйствам.
Основы ведения путевого хозяйства.
Паспортизация пути.
Текущее содержание пути.
Задачи текущего содержания пути.
Неисправности пути, причины их появления и способы устранения
Контроль состояния пути.
Текущее содержание верхнего строения пути.
Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков.
Содержание пути на железобетонных шпалах.
Содержание бесстыкового пути.
Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой.
Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов.
Содержание пути на пучинных участках.
Основные работа по ТСП.
Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов.
Ремонт пути.
Организация ремонта пути.
Технологические процессы производство путевых работ.
Подъемочный ремонт пути.
Средний ремонт пути.
Капитальный ремонт пути.
Сплошная смена рельсов.
Правила приемки отремонтированного пути.
Смена стрелочных переводов.
Капитальный ремонт земляного полотна.
Капитальный ремонт переездов.
Ремонт элементов ВСП.
Ремонт рельсов.
Ремонт металлических частей стрелочных переводов.
Ремонт шпал и брусьев.
Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов.
Организация работ по ТСП.
Документация по учету и контролю технического состояния пути.
Оценка состояния пути.
Планирование и организация планово предупредительных работ по ТСП.
Техническая документация по отчетности и должностные инструкции.
Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
СК1
СК2
СК3
СК5
СК12
СК17
СК18
СК19
СД.04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- этапы развития механизации путевых и строительных работ путевого хозяйства.
- устройство и принцип работы двигателей внутреннего сгорания
- устройство передвижных электростанций и ЛЭП, электроснабжение путевых инструментов.
- назначение, устройство и технические характеристики путевых инструментов
- назначение и общее устройство электрических инструментов
- назначение и общее устройство воздушных инструмент
- классификацию путевых машин, устройство их назначения по видам работ
- классификация, устройство балластировочных машин.
- виды машин для очистки балласта
- состав машин входящих в комплект путеукладчика и их предназначение
- виды машин и их экономическую эффективность.
- принцип работы и технические характеристики ПРСМ-ЗМ
- классификацию и устройство снегоочистителей и условия их применения
- устройство и назначение снегоочистительных машин и стационарных устройств
- назначение и классификацию козловых кранов.
- назначение и разновидность башенных портальных кранов
- разновидность и назначение дрезин ДГКУ, АГМУ и АС-1А
- назначение автомобилей и тракторов, предназначенных для путевых и строительных работ и их классификацию.
- классификацию, назначение и общее устройство землеройных и землерейно-транспортных машин.
- назначение, классификацию и принцип работы дробильно-сортировочных машин
- назначение и классификацию машин для приготовления бетона и раствора
- общее устройство и классификацию машин и оборудования для подготовки арматуры
Уметь:
- производить анализ развития механизации путевых и строительных работ в путевом хозяйстве.
- готовить двигатели внутреннего сгорания к запуску, запускать и останавливать с соблюдением техники безопасности
- обращаться с электроинструментами
- обращаться с гидравлическим путевым инструментом.
- обращаться с воздушным инструментом
- обращаться с инструментами с двигателями внутреннего сгорания
- определить степень болезни земляного полотна.
-подготовить путь к работе балластировочных машин.
- подготовить участок для работы и машины к работе.

- УРДО-3 мен Рельс-4 дефектоскопының құрылымы және рельстегі ақауды анықтау бойынша оны жұмысқа дайындау реті
- Поиск-2, Поиск-10Э, Рельс-5, ДУК-66 ПМ, Рельс-6, УД-13, УД-12 дефектоскоптарының техникалық сипаттамасы.
- УДС1-20, УДС1-01 дефектоскоптарының техникалық сипаттамалары, рельстердегі ақаулар.
- жіберілген тоннаж, жүк ауырлығына байланысты рельстерді тексеру реті.
- Жол дистанцияларындағы дефектоскоп құралдарының жұмысын ұйымдастыру кестесі.
- аккумулятор қуат көздеріне қызмет көрсету құралдары.
- Іске қосылған дефектоскоптарды қоршауға алу реті.
- ақаулы рельстерді табу кезіндегі әрекет ету реті.
істей алуы қажет:
- бағыт бұрмаларының элементтері мен рельс ақауларының пайда болуын, түрін көзбен шолу арқылы анықтау.
- Рельстердің бүлінбеуін бақылаудың ультрадыбыстық әдістерінің көмегімен релсьстердегі ақауларды анықтау. – рельс дефектоскоптарындағы күшейткіш құралдар мен өзгерту импульстарын ретке келтіру. Дефектоскоптарды рельсті бақылауға реттеу, оларды шашу және жинау, іздеуіштерді орнату, жолдардан ақауларды табу кезіндегі көрсеткіштерді бағалау.
- Осиллограмма шифрын ашу;
- УРДО-3, Рельс-4 дефектоскоптар көмегімен рельстердегі ақауларды табу;
- бағыт бұрмаларына қайталама бақылау жүргізу және дефектоскоптар көрсеткіштеріне баға беру;
- Дефектоскопты дәнекерлік түйістірулерді бақылауға реттеу және оның көмегімен бақылау жүргізу.
- ақауларды анықтау және олардың рельстен шыққан ара қашықтығын.
- жолдағы рельстерді бақылау үшін әр дефектоскопты ретке келтіру.
- іздеу жүйелерін жөндеу, шашу және айта жинау.
- РСП, жолдағы рельстерді бақылау үшін дефектоскопты ретке келтіру.
- ақаулардың координаттарын анықтау, рельстің ақаулық картасын толтыру.
- поездар қозғалысы үшін күтпеген жерден туған кедергілерлі дұрыс қорғау;
- дефектоскопқа қуат беру үшін қуаттау күшіне орналастыру арқылы аккумулятор қуат көзіне қызмет көрсету.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау:
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері.
Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ульрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері.
Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Жалпы талаптар.
Дефектоскоптардың блок-схемасы. МРД-66 магнитті дефектоскоптар.
Магнитті және ультрадыбысты дефектоскоп вагондары. УРДО-3 ультрадыбысты дефектоскоп.
Поиск-2, Поиск-10Э ультрадыбысты дефектоскоптар.
Рельс-6 ультрадыбысты дефектоскоп.
УДС1-20, УДС1-01 түйіспесіз және төмен жиілікті ультрадыбысты дефектоскоптар.
Рельстердің дәнекерлік түйісулеріне бақылау жүргізуді ұйымдастыру.
Дефектоскоптарды кешенді пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру.
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ5
АҚ6
АҚ12
АҚ17
АҚ18
АҚ19
АП.03
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жол шаруашылығын басқару құрылымын. Жол шаруашылығының кәсіпорындары мен бөлімшелері, олардың мақсаттары мен атқаратын қызметтері, жарықталуы. Жолға қойылатын талаптар, жол жұмыстарының түрлері. Жол жөндеудің қайталануы, жол жөндеуді атқарудың белгісі. Жол дистанциясының техникалық құжатының құрамы.
- ТСП қойылатын талаптарды, жолдың негізгі кедергілері, олардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдері. Жолды, ғимараттарды, және құрылғыларды күтудегі бақылау жүйесі. ВСП материалдарын ағымдық күту технологиясын, негізгі жол жұмыстарын орындау. Тоғыспағаг жолдарды күтудің ерекшелігі, поездар жылдам қозғалысындағы аймақтардағы электр тартымы, орталықтандырылған, автоблокировкалы линиялардағы темір бетонды шпалдардағы жолдар.
- техникалық жобаның құрамы. Жол жөндеуді жоспарлау нормалары мен нормативті құжаттар. Жолды қопарма, орта және толық жөндеулердің, рельстерді толық ауыстырудың, жер төсемдерін, өткелдерді толық жөндеуден өткізудің, бағыт бұрмаларын ауыстырудың ерекшелігі. Жұмысты атқарудың технологиялық процесстері. Жөндеуден кейінгі нормалар мен рұқсат берудің және қабылдау шарттары. Поездар қозғалысының қауіпсіздігін және техникалық қауіпсіздікпен қамтамасыз ету.
- ескі материалдарды пайдаланудағы техникалық шарттар. Рельстерді, шпалдарды, бағыт бұрмаларының металлдық бөлшектерін тексеру. ВСП жөндеуден өткізілген элементтерін қабылдаудағы техникалық шарттар.
- ТСП бойынша техникалық құжатты толтыру. Вагонның жол өлшеуіш лентасы бойынша жол жағдайын бағалау. Рельс табандырының нормалары. Жол өлшегіш вагонның жұмысын ұйымдастыру. Жоспардағы қисық аймақтардың нормалары.
Жыл мезгілдері бойынша ағымдық күтімнің жұмыс тізбектері. Жоспарлы ескерту жұмыстарының ұйымдастырылуы.
- қар басу бойынша жолдардың сипаттамасы. Қармен, құммен күресуді ұйымдастыру. Сумен күрес. Станциялар мен өткелдердегі жолдарды қар басудан қорғау. Станциялар мен өткелдердегі жолды қардан тазарту. Жолды тозудан және су алудан қорғау.
- жөндеу аралығында қойылған нормалар бойынша жол жөндеудің атқарылуы. Жұмыс бөлімдерінің, жол дистанцияларының шекарасын анықтау. Жол дистанциясының рельстік-шпалдық-балласты картасын құру.
- жолдың, ғимараттардың және құрылғылардың кедергілерін анықтау, оларды жою бойынша жұмысты белгілеу. ВСП материалдарының жағдайын талдау, жол, ғимараттар және құрылғылар күтімі бойынша жағдайлары.Тоғыспаған жолдарды төсеуді есептеу әдісі. Рельс ұзындығының температуралық аралықтарын есептеу.Техникалық нормативтермен қолдана алу, жұмыс атқару орнын қоршау. Нұсқаулық жүргізу.
- Жолды жартылай және толық жөндеудегі жұмыстың технологиялық процесстерін құру. МПС тәуліктік өнімділігін анықтау. Шаруашылық поездарының ұзындығын анықтау және қалыптастыру схемасы.Еңбек шығынының жиынтық мәліметтерін құру.
- жөндеу үшін бұру бөренелерін, шпалдардың, бағыт бұрмалардың металлдық бөлшектерін, рельстерді реттеу.
- жол дистанциясының техникалықтқұжатын толтыру. Жол өлшегіш ленталардың шифрлық шешімдерін, жол дистанциясының балластың, жұмыс бөлімін, қашықтығын анықтау. Өңірге жоспарлы-ескерту жұмысының кестесін құру.
- Басып қалу дәрежесін анықтау. Тұрақты ар дуалдарының құрылымы және қар қалқандарының орнату. Қармен, сумен күресідің жедел жұмыс жоспарын құру. Тозумен күресудің әдістерін қолдану.
Темір жолға техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері.
Жолдың құжатнамасы. Жолдың ағымдық күтімі.
Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері.
Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі.
Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі.
Элекр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған линиялардағы жол күтімі. Поездардар қозғалысының жылдамдығымен линиялардағы жол күтімі.
ТСО бойынша жұмыс негіздері.
Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөләктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру.
Технологиялық процесстер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу. Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу.
Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру.
Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу.
ВСП элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. ТСП бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. ТСП бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар.
Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ5
АҚ12
АҚ17
АҚ18
АҚ19
АП.04
Пәнді игеру нәтижесінде білім алушы
білуі қажет:
- жол шаруашылығының жол және құрылыстық жұмыстары бойынша механизациясының даму кезеңдерін.
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс принципі және құрылғысы.
- көшпелі электр станциялары мен ЛЭП құрылғылары және жол құралдарын электрмен қамтамасыз ету.
- жол құралдарының техникалық сипаттамалары, құралдары және атқаратын қызметтері.
- электрлі құралдардың атқаратын қызметі және ортақ құрылғылары.
- ауа құралдарының атқаратын қызметі және атқаратын қызметі.
- жол машиналарының жіктелуін, құрылғыларын, жұмыс түрі бойынша олардың атқаратын қызметі
- балласттау машиналарының құрылғылары, жіктелуі.
- балласты тазалауға арналған машина түрлері.
- жол қалауыш машиналар жинағына кіретін машиналар құрамы және олардың қызметтері.
- машина түрлері және олардың экономикалық тиімділігі.
- ПРСМ-ЗМ техникалық сипаттамасы және жұмыс принципі.
- қар тазалағыш құрылғылары, олардың жіктелуі және оларды пайдалану шарттары.
- қар тазалағыш машиналар мен тұрақты құрылғылардың мен атқаратын қызметі мен құрылғылары;
- отырғыш крандардың жіктелуі мен атқаратын қызметі.
- мұнаралы портальды крандардың түрлілігі және атқаратын қызметі.
- ДГКУ, АГМУ и АС-1А дрезиналардың түрлілігі және атқаратын қызметі.
- жол және құрылыстық жұмыстарға арналған автомобильдер мен тракторлардың атқаратын қызметі және олардың жіктелуі.
- жер қазатын және жерқазғыш-көліктік машиналардың атқаратын қызметі, жіктелуі және олардың ортақ құрылғылары.
- уату-сұрыптағыш машиналардың жұмыс принципі және жіктелуі.
- бетондар мен ерітінділерді дайындауға арналған машиналардың атқаратын қызметтері мен жіктелуі.
- темір арқауларды дайындауға арналған машиналар мен жабдықтар және олардың ортақ құрылғылары және жіктелуі;
істей алуы қажет:
- жол шаруашылығындағы жол және құрылыс жұмыстарын механикаландыруды дамытуға анализ жасау.
- iшкi жану қозғалтқыштарын iске қосуға дайындау, техника қауiпсiздiгін сақтау арқылы iске қосып, тоқтату;
- электр құралдарымен қолдана алу;
- гидравликалық жол құралымен қолдана білу;
- ауа құралымен қолдана білу;
- ішкі жану қозғалтқыштары мен құралдарымен қолдана білу;
- жер төсемдерінің ауру дәрежесін анықтау;
- балласттау машиналарының жұмысына жоды дайындау;
- машиналар мен аймақты жұмысқа дайындау;

108
ИА
Итоговая аттестация
67
ОУПП
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Э
Всего экзаменов
180
Итого на обязательное обучение
3780
К
Консультации
260
Ф
Факультативные занятия
280
ВСЕГО
4320
Форма завершения обучения
Защита дипломного проекта
Примечание ООД- общеобразовательные дисциплины; ОГД- общегуманитарные дисциплины; СЭД- социально-экономические дисциплины; ОПД- общепрофессиональные дисциплины; СД- специальные дисциплины; ДОО- дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП- профессиональная практика; ПА- промежуточная аттестация; ИА- итоговая аттестация; ОУППК- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф- факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 311
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальности: 1410000 – Строительство автомобильных дорог и аэродромов
Квалификация: 141002 2 – Машинист бульдозера
141003 2 – Дорожный рабочий
141004 2 – Машинист укладчика асфальтобетона
141005 2 – Машинист катка самоходного и полуприцепного
на пневматических шинах
141006 2 – Машинист компрессора
141007 2 – Машинист катка самоходного с гладкими
вальцами
141008 2 – Машинист уплотняющий
планировочно-уплотняющий машины
141009 2 – Машинист автогрейдера
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
на базе основного среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных
дисциплин
Формы
контроля
Экзаменов/
зачетов
Объем учебного времени (час)
Количество
контрольных
работ
Всего
Из них на:
Распределение
по курсам
и семестрам
теоретические
занятия
практические
(лаб-практ.) занятия
курсовой
проект
(работа)
Курс
Семестр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

108
ҚА
Қорытынды аттестаттау (дипломдық жобаны қорғау)
67
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
Е
Емтихандар
180
Міндетті оқыту қорытындысы
3780
К
Консультациялар
260
Ф
Факультативтік сабақтар
280
БАРЛЫҒЫ
4320
Оқытуды аяқтау нысаны
Дипломдық жобаны қорғау
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
311-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1410000 – Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы
Біліктілік: 141002 2 – Бульдозер машинисі
141003 2 – Жол жұмысшысы
141004 2 – Асфальт-бетон төсегіш жүргізушісі
141005 2 – Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың машинисі
141006 2 – Компрессор машинисі
141007 2 - Тегіс айналмасоққышты өздігімен жүретін каток машинисі
141008 2 – Тығыздау және жоспарлы-тығыздау машинасының машинисі
141009 2 – Автогрейдер машинисі
Оқытудың нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдердің атаулары Бақылау түрлері Емтихандар/ сынақтар Оқу уақытының көлемі (сағат, несие) Бақылау жұмыстар саны
Барлығы Оның ішінде: Курстар мен семестрлер бойынша бөлу
Теориялық сабақтар Зертханалық практикалық сабактар Курстық жобалау (жұмыс) курс семестр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

БК1, 2,4-10, ПК1, 5,7,9, СК1,6
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и строение Земли;
- основные физические, механические свойства грунтов и почв,
их классификацию;
- стадии инженерно-геологических обследований;
- горнотехнические понятия и терминологию;
уметь:
- распознавать, определять и
использовать продукты извержения вулканов;
- определять состав и свойства грунтов;
- составлять паспорт месторождений.
Геология и грунтоведение:
Состав и строение земли. Минералы земной коры. Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды. Основы инженерной геологии. Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов. Лабораторные испытания и классификация грунтов. Основы инженерно- геологических исследований. Инженерно-геологическое обследование вдоль трассы, поиски и разведка месторождений дорожно-строительных материалов.
БК6,
ПК1,2, 4,5,10
СК2-3,6
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- инструкции, руководящие указания по проведению геодезических работ;
- устройство и использование геодезических приборов и инструментов;
- производство наземных съемок и технико-вычислительные
работы;
- производство геодезических работ при проектировании и строительстве автомобильных дорог;
уметь:
- проводить топографо-геодезические, картографические, изыскательские работы.
Геодезия:
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах. Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам. Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения. Определение превышений. Инженерно-геодезические работы при проектировании автомобильных дорог и аэродромов. Теодолитные ходы: теодолитная, тахеометрическая съемки. Методы производства инженерно-геодезических работ при строительстве инженерных сооружений.
БК6, ПК1,2,4, 5,10
СК2-3,6
ОПД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физические, механические, химические, технологические, эксплуатационные свойства дорожно-строительных материалов;
уметь:
- определять свойства материалов;
- рассчитывать состав асфальто-и цементобетонных смесей;
- приготовлять грунты, укрепленные одним из минеральных вяжущих.
Дорожно-строительные материалы:
Основные свойства дорожно-строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства. Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные дорожно-строительные материалы.
БК6,
ПК1,2,4, 5,10 СК2-3,6
ОПД 10
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
уметь:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.

БҚ1, 2,4-10, КҚ1, 5,7, 9, АҚ1, 6
ЖКП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жердің құрылысы мен құрамын;
- жер мен топырақтардың жіктелімін және негізгі физикалық, механикалық қасиеттерін;
- инженерлік-геологиялық зерттеудің кезеңдерін;
- тау техникалық ұғымдарын және терминологияны;
істеуі керек:
- атылған вулкандардың шикізаттарын жол құрылысында пайдалануды, тануды және анықтауды;
- топырақтың құрамын және қасиетін әр түрлі әдістер бойынша анықтауды;
- кен орындарының паспорттарын құруды.
Геология және топырақтану
Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының минералдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, таужыныстары мен жер асты сулары. Инженерлік геология негіздері. Жердің құрамы, жіктелімі және негізгі физикалық-механикалық қасиеттері. Жердің жіктелімі мен зертханалық сынаулар. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері. Трассаның бойына инженерлік геологиялық тексеру, жол-құрылыс материалдарының кен орнын барлау мен іздеу.
БҚ6, КҚ1, 2, 4, 5,10 АҚ2-3, 6
ЖКП 08
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- геодезиялық жұмыстарды жүргізу бойынша нұсқаулықтарды, басқару тапсырмаларды;
- геодезиялық аспаптар мен құралдарының құрылғысы мен пайдалануын;
- жер үстіндегі түсірілімдерді жасауды және техникалық-есептеу жұмыстарын;
- автомобиль жолдарын салу мен жобалаудағы геодезиялық жұмыстардың жасаулуын;
істеуі керек:
- топографиялық – геодезиялық, картографиялық, іздену жұмыстарын жүргізуді.
Геодезия
Геодезия негіздері, масштабтары, жоспарлар мен карталардағы өңір мен рельефті салу. Жоспарлар мен карталар бойынша өңір учаскелердің алаңдарын өлшеу және анықтау. Өңірде сызықтарды бағдарлау, бұрыш өлшеуіш приборлары мен бұрыштық өлшеулер, линиялық өлшеуіштері. Арттыру анықтау. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалаудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстар. Теодолиттік жүрістер: теодолиттік, тахеометриялық түсірілімдер. Инженерлік құрылыстарды салудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстарды жасаудың әдістері.
БҚ6, КҚ1, 2, 4, 5,10 АҚ2-3, 6
ЖКП 09
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол-құрылыс материалдарының физикалық, механикалық, химиялық, технологиялық, эксплуатациялық қасиеттерін;
істеуі керек:
- материалдардың қасиеттерін анықтауды;
- асфальтбетон және цемент-бетон құрамын есептеуді;
- минералды тұтқырдың бірімен бекітілген топырақтарды даярлауды.
Жол-құрылыс материалдары:
Жол-құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материалдары, органикалық тұтқыр материалдары, асфальтбетоны, асфальтты бетон қоспалары, минералды тұтқыр материалдар, цементті бетон, цементті бетон қоспалары және олардың негізгі қасиеттері.
Тұтқыр материалдармен бекітілген топырақтар, жергілікті жол-құрылыс материалдары.
БҚ6, КҚ1, 2, 4, 5,10 АҚ2-3, 6
ЖКП 10
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
істеуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі. Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.

БК1, 3,
ПК8,9
СК1,5,7,8
ОПД 11
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
уметь:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
БК2,4-10
ПК1,4, 5,
СК4,8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- особенности производства и состав изыскательских работ;
- состав проекта и документации;
- типовые конструкции земляного полотна и водоотводных устройств;
- эксплуатационно-технические показатели запроектированной дороги;
уметь:
- производить работы при изысканиях;
- привязывать проектные решения к конкретным условиям;
- проводить трассирование по топографическим картам;
- рассчитывать прочность дорожной одежды;
- проектировать водопропускные трубы и малые мосты;
- определять объемы земляных работ.
Изыскание и проектирование автомобильных дорог и аэродромов:
Основные элементы автомобильных дорог, план трассы, поперечный и продольный профиль дороги, дорожная одежда, земляное полотно. Основы гидростатики и гидродинамики, понятие о водосливах. Экономические и технические изыскания при строительстве, реконструкции и капитальном ремонте автомобильных дорог и аэродромных площадок. Проектирование автомобильных дорог, рабочая документация. Общие принципы прокладки трассы. Проектирование продольного профиля, дорожных одежд, водопропускных и водоотводных устройств. Проектирование земляного полотна, пересечения и примыкания дорог. Обустройство дорог, сравнение вариантов автомобильных дорог.
БК1-7
ПК1,2,4,5,7,9,10
СК1-8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- специфические особенности дорожного строительства;
- методы организации работ;
- требования СНиП к организации и технологии проведения подготовительных и строительно-монтажных работ;
- мероприятия по технике безопасности и охране труда;
уметь:
- выбрать оптимальный способ ведения работ;
- документально оформить приемку и сдачу производства подготовительных и строительно-монтажных работ;
- организовать обеспечение материально-техническими ресурсами подготовительные, строительно-монтажные и ремонтные работы.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов:
организация строительного производства. Документация и материально-техническое обеспечение строительства. Технология и организация строительства автомобильных дорог и аэродромов. Подготовительные и разбивочные работы, разработка, перемещение, укладка и уплотнение грунтов. Строительство оснований и покрытий различных типов, строительство сборных покрытий, производство работ по обстановке автомобильных дорог. Основные сведения о строительстве зданий и сооружений по обслуживанию дорог. Содержание и ремонт автомобильных дорог и аэродромов. Организация дорожной и аэродромной служб, организация и планирование работ по ремонту и содержанию дорог и аэродромов. Содержание земляного полотна, водоотводных и дренажных систем, покрытий. Озеленение автомобильных дорог.
БК1-10
ПК1
СК1-3,5-8
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды и классификацию, организацию работ и технологию строительства искусственных сооружений;
- виды и применение фундаментов, свойства древесины;
- назначение, виды и особенности конструктивных элементов дорожных мостов;
- виды и назначения водопропускных труб, плит проезжей части;
уметь:
- определять и назначать последовательность технологических процессов.
Искусственные сооружения:
Общие сведения об искусственных сооружениях на автомобильных дорогах. Особенности устройства деревянных, железобетонных и бетонных мостов, путепроводов и других искусственных сооружений. Особенности устройства металлических мостов. Организация работ и технология строительства мостов и других искусственных сооружений. Ремонт и содержание мостов и других искусственных сооружений на автомобильных дорогах.
БК1-7
ПК12,10
СК1-9
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- определения, классификацию и проектирование карьеров, вскрышных и взрывных работ;
- технологическую схем асфальто- и цементобетонных заводов;
уметь:
- определять элементы карьера;
- назначать механизмы для вскрышных работ;
- назначать метод взрывных работ;
- уметь рассчитывать составы асфальто- и цементобетонных смесей;
- назначать режимы изготовления железобетонных конструкций.
Производственные предприятия:
Карьеры. Горнотехнические понятия и терминология. Технологический процесс разработки карьеров. Буровзрывные работы. Понятие о взрыве и взрывчатых веществах. Общие правила ведения взрывных работ и техническая документация на их производство. Производственные предприятия. Базы хранения и приготовления вяжущих материалов. Асфальтобетонные и цементобетонные заводы. Полигоны для изготовления железобетонных конструкций.
БК1-10
ПК1-7,9,
СК1,2
СД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- назначение, классификацию, общее устройство и принцип работы машин применяемых на каждом этапе дорожного строительства;
- общие сведения о приводах и системах управления;
- назначение, классификацию, общее устройство и принцип работы подъемно-транспортных машин, энергетического оборудования, механизмов для водоотлива и водопонижения, машин для производства дорожно-строительных материалов.
Дорожные машины:
Общие сведения о дорожных машинах, о приводах и системах управления. Общее устройство подъемно-транспортных машин и энергетического оборудования. Подъемники, краны, погрузочно-разгрузочные машины, механизмы и установки для водоотлива и водоснабжения, компрессоры, паровые котлы и парообразователи. Машины и оборудование для производства дорожно-строительных материалов.
БК1-10

БҚ1, 3,
КҚ8,9
АҚ1, 5, 7,8
ЖКП 11
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
істеуі керек:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды,
курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелердің анықтау мен негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар.
БҚ
2,4-10
КҚ1, 4, 5, АҚ4, 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- іздену жұмыстарының құрамы мен өндірісінің ерекшеліктері;
- жоба мен құжаттаманың құрамын;
-жер төсемінің және субұрғыш жабдықтардың типтік конструкцияларын;
- жобаланған жолдың пайдалану-техникалық көрсеткіштерін;
істеуі керек:
- ізденістер кезінде жұмыстарды жүргізуді;
- нақты жағдайларға жобалау шешімдерді байланыстыруды;
- топографикалық карталар бойынша трассалауды жүргізуді;
- жол киімдерінің беріктігін есептеуді;
- сужіберуші құбырлар мен кіші көпірлерді жобалауды;
- жер жұмыстарының көлемін анықтауды.
Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау және іздеу
Автомобиль жолдарының негізгі элементтері, трасса жоспары, жолдың көлденең және өн бойындағы кескіні, жол кескіні, жер төсемі. Гидростатика мен гидродинамика негіздері, суағар туралы түсінік. Автомобиль жолдары мен аэродром алаңдарын толық жөндеу мен реконструкциялауда, салуда экономикалық және техникалық ізденулер. Автомобиль жолдарын жобалау, жұмыс құжаттамасы. Жоларна салудың жалпы принциптері. Өн бойы кескінін, жол киімдерін, су өткізетін және су бұрғыш құрылымды жобалау. Жер төсемін жобалау, жолдардың қиылысуы мен жанасуы. Автомобиль жолдарының варианттарын салыстыру, жолдарды жайғастыру.
БҚ1-7
КҚ1, 2, 4, 5, 7, 9,10 АҚ1-8
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол құрылысының тән ерекшелігін,
- жұмысты ұйымдастырудынің әдістерін;
- даярлау мен құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру мен технологиясына ҚНжЕ талаптарын;
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды;
істеуі керек:
- жұмыстарды жүргізудің оңтайлы тәсілін таңдауды;
- даярлау мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірісін қабылдау мен тапсыруды құжатпен ресімдеуді;
- даярлау, құрылыс-монтаждау мен жөндеу жұмыстарын материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етілуін ұйымдастыруды
Автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану және салу:
Құрылыс өндірісін ұйымдастыру. Құрылысты материалдық-техникалық қамтамасыз ету және құжаттандыру. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды салуды ұйымдастыру және технологиясы. Топырақты тығыздау мен төсеу, аудару, әзірлеу, бөлу мен даярлау жұмыстары. Әр түрлі типті жабулар мен негіздерді салу, жиынды жабындылар құрылысы, автомобиль жолдарының орналастырылуы бойынша жұмыс жасау. Жолға қызмет көрсету бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу туралы негізгі мәліметтер. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жөндеу және ұстау. Жол және аэродромдардың қызметін ұйымдастыру, жол және аэродромдарды күту мен жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру. Жер төсемін, су бұрғыш пен сусінгіш жүйелерді күту. Автомобиль жолдарын көгаландыру.
БҚ1-10
КҚ1 АҚ1-3,5-8
АП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жасанды ғимараттардың түрлері мен жіктелімін, жұмыстың ұйымдастырылуы мен құрылыс технологиясын;
- фундамент түрлерін және олардың пайдалануын, ағаштың қасиеттерін;
- жол көпірлерінің конструктивтік бөлшектерінің түрлері мен ерекшеліктерін, тағайындалуын;
- су өткізгіш құбырлардың, жүру жол бөлігі плиталарының түрлерін және тағайындалуын;
істеуі керек:
- технологиялық үдерістердің жалғаспалылығын анықтауды және тағайындауды.
Жасанды құрылыстар:
Автомобиль жолдарындағы жасанды құрылыстар туралы жалпы мәліметтер. Ағаш, темір, бетон, жол өткізу және басқа да жасанды құрылыстардың ерекшеліктері, металл көпірлері құрылғыларының ерекшеліктері. Металл көпірлердің құрылысының ерекшеліктері. Көпірлер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу технологиясы және жұмыстарды ұйымдастыру. Автомобиль жолдарында көпірлер мен басқа да жасанды құрылыстарды ұстау және жөндеу.
БҚ1-7
КҚ1
2,10 АҚ1-9
АП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- карьерлердің, аршылымды мен жарылыс жұмыстарының жобалауын, жіктелімін, анықтауын;
- асфальтбетон зауыттарының технологиялық сұлбасын;
істеуі керек:
- карьер элементтерін анықтай алуды;
- аршылымды жұмыстар үшін механизмдерді тағайындауды;
- жарылыс жұмыстарының тәсілдерін тағайындауды;
- асфальт пен цементбетон қоспаларының құрамдарын есептеуді;
- темірбетон конструкцияларды жасау тәртіптерін тағайындауды.
Өндірістік кәсіпорындар:
Карьерлер. Тау-техникалық түсініктер мен терминология. Карьерлерді әзірлеудегі технологиялық процестер. Бұрғылау жару жұмыстары. Жарылыс және қопарғыш заттар туралы түсінік және олардың өндірістегі техникалық құжаттамасы. Өндірістік кәсіпорындар. Тұтқыр материалдарды дайындау және сақтау базасы. Асфальтты бетонды және цементті бетонды зауыттар. Темір бетонды конструкцияларды әзірлеуге арналған полигондар.
БҚ1-10
КҚ1-7, 9, АҚ1, 2
АП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол құрылысының әр кезеңінде қолданылатын машиналардың тағайындалуын, жіктелімін, жалпы құрылысы мен жұмыс қағидаттарын;
- басқару жүйелері мен жетектері туралы жалпы мәліметтерді;
- көтерме-көліктік машиналардың, энергетикалық жабдықтардың, суды алу мен төмендетуге арналған механизмдердің, жол-құрылыс материалдарын жасауға арналған машиналардың тағайындалуын, жіктелімін, жалпы құрылысы мен жұмыс қағидаттарын.
Жол машиналары:
Жол машиналары, жетек және басқару жүйелері туралы жалпы мәліметтер. Көтерме-көлік машина мен энергетикалық жабдықтардың жалпы құрылысы. Көтергіш крандар, тиеу-түсіру машиналары, су төкпе мен сумен жабдықтауға арналған қондырғылар мен механизмдер, компрессорлар, бу қазандары мен бу тудырушылар. Жол-құрылыс материалдары өндірісіне қажетті жабдықтар мен машиналар.
БҚ1-10

ПК5-9
СК1,5-8
СД 06
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств;
уметь:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
БК1,2,4,7,
ПК7,8,9 СК1,4-8
1.2 Структура образовательной учебной программы специалиста
среднего звена технического и профессионального образования по
специальности 1410000 – «Строительство автомобильных дорог и
аэродромов»
Срок обучения:
2 года 6 месяцев
на базе общего среднего
образования
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК2-4,8-10
ПК1,7
СК1
ОГД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК2-4,8-10
ПК1,7
СК1
ОГД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

КҚ5-9
АҚ1,5-8
АП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
істеуі керек:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- олға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді.
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
БҚ1,2,4,7
КҚ7,8,9, АҚ 1,4-8
1.2 1410000 – «Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманына білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі: 2 жыл 6 ай
жалпы орта бiлiм базасында
Пәндер циклінің қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасатын құзыреттің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби қазақ тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ2-4,8-10
КҚ1,7
АҚ1
ЖГП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
істеуі керек:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ2-4,8-10
КҚ1,7
АҚ1
ЖГП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVI-XVIII ғасырлардағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт-азаттық күресін;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации. Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Строительство казарменного социализма. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния (1969, 1979, 1986). Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
БК4,9
ОГД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК14-5,7,9
ПК6
СК3
СЭД 00
Социально- экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
БК45,7-10ПК8
СЭД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество пере длицом глобальных проблем.
БК45,7-10
ПК8
СЭД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
БК45,7-10
ПК8
СЭД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура

- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін;
- Қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда болған желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР-ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
істеуі керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әнгіме құрастыруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС-тың, ұжымдастыру-дың мәнісін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді; -қазақ диаспорларының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және рөлі. Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс. Аркаим-әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан XX ғасырдың басында, азаматтық қарама-қарсылық кезеңінде. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт азаматтық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азамат соғысы және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин-Голощекиндық қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси қуғын-сүргін. Екінші дүние жүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалпына келтіру. Тың игеру. Республика дамуындағы интенсификация. Саяси қарама-қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж.). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
БҚ4,9
ЖГП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
істеуі керек:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ14-5, 7,9 КҚ 6
АҚ3
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзілік және отан мәдениетінің тарихы.  Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
БҚ45,7-10
КҚ8
ӘЭП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық  проблемалары туралы түсінікті;
істеуі керек:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы  мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адамтану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
БҚ45,7-10
КҚ8
ӘЭП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңнамаларды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы ұғымды;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру  процессінің ерекшеліктерін;
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерід (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік  тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процесстер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
БҚ 45,7-10
КҚ8
ӘЭП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
істеуі керек:
- өзінің кәсіби қызметіне қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері.
Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.

БК2,4-7
ПК5,7
СК1,7,8
СЭД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
БК45,7-10
ПК8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- требования предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
уметь:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
БК2-4,8-10
ПК1,7
СК1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
- машиностроительное черчение;
уметь:
- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей;
- спроецировать чертеж;
- рисовать технически;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
БК2,4-10
ПК1, 4,
СК 1,4,8
ОПД 03
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- способы исследования геометрической структуры сооружений;
- методы построения эпюр в многопролетных балках, рамах, арках;
уметь:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений;
- строить эпюры в многопролетных балках и рамах;
- определять усилие в арках и фермах;
- строить линии влияния в балках и фермах и определять по ним усилия.
Основы технической механики и статика сооружений:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие. Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Статика сооружений.
Исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем. Многопролетные статически определимые балки.
Статически определимые плоские рамы. Статически определимые плоские фермы. Определение перемещений в статически определимых плоских системах. Неразрезные балки. Подпорные стены.
БК2,4-10
ПК2,4,10
СК5,8
ОПД 04
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
уметь:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники
Электротехника и электроника:
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.

БҚ2,4-7
КҚ5,7
АҚ1,7,8
ӘЭП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
істеуі керек:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін  нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ45,7-10
КҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылған талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелуін;
істеуі керек:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі. Офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
БҚ2-4,8-10
КҚ1,7
АҚ1
ЖКП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- геометриялық сызудың ережелерін;
- сызбаларды ресімдеу ережелерін;
- конструкторлық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
- машина жасау сызуы.
істеуі керек:
- техникалық бөлшектердің контурын геометриялық сызуды салуды;
- сызбаны проекциялауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер,  жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Мамандық бойынша сызбаларды,құрылыс сызудың элементтерін орындау. Машина құрылысы мен құрылыс сызбаларына стандарттар.
БҚ2,4-10
КҚ1,4,
АҚ 1,4,8
ЖКП 03
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі күш жүйелерін;
күштердің жазық жүйесінің тепе-теңдігін;
- нүкте мен оське қатысты күш моментін, деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезасы мен дәлділігін;
- құрылыстардың геометриялық құрылымын зерттеу тәсілдерін;
- көпбойлы арқалықтарда, рамалар мен аркаларда эпюрлерді салу әдістерін;
істеуі керек:
- тірек реакцияларын аналитикалық анықтауды;
- күштердің әр түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешу;
- жай мен күрделі кесінділердің ауыртпалық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салуды;
- көп бойлы арқалықтар мен рамаларда эпюрлерді салуды;
- арка мен фермалардағы күшейтуді анықтауды;
- арқалық пен фермалардағы әсер ету желілерін салу және олар бойынша күшейтулерді анықтауды.
Техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесіндіге және жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Құрылыстардың статикасы.
Жазық сырықтар жүйелерінің геометриялық  өзгертілмеуін зерттеу.
Көпбойлы статикалық анықталатын білеулер.
Статикалық анықталатын жазық рамалар. Статикалық анықталатын жазық фермалар. Статикалық анықталатын жазық  жүйелеріндегі ауыстырылуды анықтау.
Кесілмеген білеулер. Тіреуіш қабырғалар.
БҚ 2,4-10
КҚ2, 4,10 АҚ5,8
ЖКП 04
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника негіздерін;
- тұрақты  және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
- трансформаторлар түрлерін;
- электрожетек негіздерін;
- электроника негіздерін;
- электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
- микропроцесстер мен микроЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
істеуі керек:
- өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын  пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқ,  электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
- автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғыларын пайдалануды.
Электротехника және электроника:
Электр алаңы. Тұрақты  және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм. Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары.Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток  электрмашиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электрониканың физикалық негіздері. Электрон аспаптар. Электронды генераторлар мен өлшеуіш приборлар. Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.

БК1,2,4-10
ПК1, 3, 8
СК1,8
ОПД 05
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- порядок разработки стандартов, основные понятия системы допусков и посадок, основы метрологии;
- Государственную систему стандартизации, о межотраслевых стандартах, о системе допусков и посадок, о погрешности измерений;
уметь:
- решать задачи по выбору систем и видов посадок, производить измерения и оценивать их погрешность;
- иметь навыки работы с измерительными приборами, обозначения на чертежах допусков, посадок, шероховатости поверхности, работы с измерительными приборами.
Основы стандартизации, метрологии и качество продукции:
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, обозначение их на чертежах. Допуски форм, расположения, шероховатости поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
БК1,2,4-10
ПК1, 4,8-10
СК1,5,8
ОПД 06
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
уметь:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды дорожно-строительных предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при строительстве и эксплуатации автомобильных дорог. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
БК1, 2,4-10,
ПК1,5,7,9,
СК1,6
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и строение Земли;
- основные физические, механические свойства грунтов и почв, их классификацию;
- стадии инженерно-геологических обследований;
- горнотехнические понятия и терминологию;
уметь:
- распознавать, определять и использовать продукты извержения вулканов;
- определять состав и свойства грунтов;
- составлять паспорт месторождений.
Геология и грунтоведение:
Состав и строение земли. Минералы земной коры. Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды. Основы инженерной геологии. Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов. Лабораторные испытания и классификация грунтов. Основы инженерно- геологических исследований. Инженерно-геологическое обследование вдоль трассы, поиски и разведка месторождений дорожно-строительных материалов.
БК6,
ПК1,2,4,5,10
СК2-3, 6
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- инструкции, руководящие указания по проведению геодезических работ;
- устройство и использование геодезических приборов и инструментов;
- производство наземных съемок и технико-вычислительные работы;
- производство геодезических работ при проектировании и строительстве автомобильных дорог;
уметь:
- проводить топографо-геодезические, картографические, изыскательские работы.
Геодезия:
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах. Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам. Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения. Определение превышений. Инженерно-геодезические работы при проектировании автомобильных дорог и аэродромов. Теодолитные ходы: теодолитная, тахеометрическая съемки. Методы производства инженерно-геодезических работ при строительстве инженерных сооружений.
БК6,
ПК1, 2, 4,5,10
СК2-3, 6
ОПД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физические, механические, химические, технологические, эксплуатационные свойства дорожно-строительных материалов;
уметь:
- определять свойства материалов;
- рассчитывать состав асфальто-и цементобетонных смесей;
- приготовлять грунты, укрепленные одним из минеральных вяжущих.
Дорожно-строительные материалы:
Основные свойства дорожно-строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства. Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные дорожно-строительные материалы.
БК6,
ПК1,2, 4,5,10
СК2-3, 6
ОПД 10
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
уметь:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.

БҚ1,2,4-10
КҚ1, 3, 8
АҚ1,8
ЖКП 05
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- стандарттарды даярлау тәртібін, дәлдік шегі мен қондыру жүйесінің негізгі ұғымдарын, метрология негіздерін;
- Мемлекеттік стандарттау жүйесін, сала аралық стандарттар туралы, дәлдік шегі мен қондыру жүйесі туралы, өлшем қателігі  туралы;
істеуі керек:
- қондыру түрі мен жүйесін таңдаудағы тапсырмаларды шешуді, өлшем жүргізу және олардың қателіктерін бағалауды;
- өлшем аспаптарымен  жұмысты, дәлдік шектегі сызба белгілерін, беттің кедір-бұдырлығы, өлшем аспаптарыменмен жұмыс істеу дағдыларына ие болуды.
Стандартау мен метрология негіздері және өнім сапасы:
Стандарттау қағидаттары, әдістері, қолданыстағы стандарттар, КҚБС. Үлгілік қосындылардың өлшемдеріне дәлдік шегі мен қондырулар, оларды сызбаларда белгілеу. Үлгілік қосындылар бетінің кедір-бұдырлығының, орналасуының, нысандарының дәлдік шегі. Неше түрлі бұйымдарды өлшеудің әдістері мен құралдары.
БҚ1,2,4-10
КҚ1, 4,8-10
АҚ1,5,8
ЖКП 06
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарықтың экономикалық ұғымдары туралы,  кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
істеуі керек:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп  жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын  және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.
Өндіріс экономикасы:
Жол-құрылыс кәсіпорындарының айналым және негізгі қорлары, меншіктің әр түріндегі кәсіпорын қызметінің ерекшелігі. Автомобиль жолдарын салу және пайдаланудағы өндірістік үдерістерді ұйымдастыру. Еңбекті нормалау және ғылыми ұйымдастыру. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың пайдалылығы мен табысын, пайдасын жоспарлау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
БҚ1, 2,4-10, КҚ1, 5,7, 9,
АҚ1, 6
ЖКП 07
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жердің құрылысы мен құрамын;
- жер мен топырақтардың   жіктелімін және негізгі физикалық, механикалық қасиеттерін;
- инженерлік-геологиялық зерттеудің  кезеңдерін;
- тау техникалық ұғымдарын және терминологияны;
істеуі керек:
- атылған вулкандардың шикізаттарын  жол құрылысында пайдалануды, тануды және анықтауды;
- топырақтың құрамын және қасиетін әр түрлі әдістер бойынша анықтауды;
- кен орындарының паспорттарын құруды.
Геология және топырақтану
Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының минералдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, таужыныстары мен жер асты сулары. Инженерлік геология негіздері. Жердің құрамы, жіктелімі және негізгі физикалық-механикалық қасиеттері. Жердің жіктелімі  мен зертханалық сынаулар. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері. Трассаның бойына инженерлік геологиялық тексеру, жол-құрылыс материалдарының кен орнын барлау мен іздеу.
БҚ6,
КҚ1, 2, 4, 5,10
АҚ2-3, 6
ЖКП 08
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- геодезиялық жұмыстарды жүргізу бойынша нұсқаулықтарды, басқару тапсырмаларды;
- геодезиялық аспаптар мен құралдарының құрылғысы мен пайдалануын;
- жер үстіндегі түсірілімдерді жасауды және техникалық-есептеу жұмыстарын;
- автомобиль жолдарын салу мен жобалаудағы геодезиялық жұмыстардың жасаулуын;
істеуі керек:
- топографиялық–геодезиялық, картографиялық, іздену жұмыстарын жүргізуді.
Геодезия
Геодезия негіздері, масштабтары, жоспарлар  мен карталардағы өңір мен рельефті салу. Жоспарлар мен карталар бойынша өңір учаскелердің алаңдарын өлшеу және анықтау. Өңірде сызықтарды бағдарлау, бұрыш өлшеуіш приборлары мен бұрыштық өлшеулер, линиялық өлшеуіштері. Арттыру анықтау. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалаудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстар. Теодолиттік жүрістер: теодолиттік, тахеометриялық түсірілімдер. Инженерлік құрылыстарды салудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстарды жасаудың  әдістері.
БҚ6,
КҚ1, 2, 4, 5,10
АҚ2-3, 6
ЖКП 09
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол-құрылыс материалдарының физикалық, механикалық, химиялық, технологиялық, эксплуатациялық қасиеттерін;
істеуі керек:
- материалдардың қасиеттерін анықтауды;
- асфальтбетон және цемент-бетон құрамын есептеуді;
- минералды тұтқырдың бірімен бекітілген топырақтарды даярлауды.
Жол-құрылыс материалдары:
Жол-құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материалдары, органикалық тұтқыр материалдары, асфальтбетоны, асфальтты бетон қоспалары, минералды тұтқыр материалдар, цементті бетон, цементті бетон қоспалары және олардың негізгі қасиеттері.
Тұтқыр материалдармен бекітілген топырақтар, жергілікті жол-құрылыс материалдары.
БҚ6,
КҚ1, 2, 4, 5,10
АҚ2-3, 6
ЖКП 10
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
істеуі керек:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және  жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі  іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі. Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.

БК1, 3,
ПК8,9
СК1, 5, 7,8
ОПД 11
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
уметь:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
БК2,4-10
ПК1, 4, 5,
СК4, 8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- особенности производства и состав изыскательских работ;
- состав проекта и документации;
- типовые конструкции земляного полотна и водоотводных устройств;
- эксплуатационно-технические показатели запроектированной дороги;
уметь:
- производить работы при изысканиях;
- привязывать проектные решения к конкретным условиям;
- проводить трассирование по топографическим картам;
- рассчитывать прочность дорожной одежды;
- проектировать водопропускные трубы и малые мосты;
- определять объемы земляных работ.
Изыскание и проектирование автомобильных дорог и аэродромов:
Основные элементы автомобильных дорог, план трассы, поперечный и продольный профиль дороги, дорожная одежда, земляное полотно. Основы гидростатики и гидродинамики, понятие о водосливах. Экономические и технические изыскания при строительстве, реконструкции и капитальном ремонте автомобильных дорог и аэродромных площадок. Проектирование автомобильных дорог, рабочая документация. Общие принципы прокладки трассы. Проектирование продольного профиля, дорожных одежд, водопропускных и водоотводных устройств. Проектирование земляного полотна, пересечения и примыкания дорог. Обустройство дорог, сравнение вариантов автомобильных дорог.
БК1-7
ПК1, 2, 4, 5, 7, 9,10
СК1-8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- специфические особенности дорожного строительства;
- методы организации работ;
- требования СНиП к организации и технологии проведения подготовительных и строительно-монтажных работ;
- мероприятия по технике безопасности и охране труда;
уметь:
- выбрать оптимальный способ ведения работ;
- документально оформить приемку и сдачу производства подготовительных и строительно-монтажных работ;
- организовать обеспечение материально-техническими ресурсами подготовительные, строительно-монтажные и ремонтные работы.
Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов:
Организация строительного производства. Документация и материально-техническое обеспечение строительства. Технология и организация строительства автомобильных дорог и аэродромов. Подготовительные и разбивочные работы, разработка, перемещение, укладка и уплотнение грунтов. Строительство оснований и покрытий различных типов, строительство сборных покрытий, производство работ по обстановке автомобильных дорог. Основные сведения о строительстве зданий и сооружений по обслуживанию дорог. Содержание и ремонт автомобильных дорог и аэродромов. Организация дорожной и аэродромной служб, организация и планирование работ по ремонту и содержанию дорог и аэродромов. Содержание земляного полотна, водоотводных и дренажных систем, покрытий. Озеленение автомобильных дорог.

БҚ1, 3,
КҚ8,9
АҚ1, 5, 7,8
ЖКП 11
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
істеуі керек:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелердің анықтау мен негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар.
БҚ 2,4-10
КҚ1, 4, 5, АҚ4, 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- іздену жұмыстарының құрамы мен өндірісінің ерекшеліктері;
- жоба мен құжаттаманың құрамын;
- жер төсемінің және субұрғыш жабдықтардың типтік конструкцияларын;
- жобаланған жолдың пайдалану-техникалық көрсеткіштерін;
істеуі керек:
- ізденістер кезінде жұмыстарды жүргізуді;
- нақты жағдайларға жобалау шешімдерді байланыстыруды;
- топографикалық карталар бойынша трассалауды жүргізуді;
- жол киімдерінің беріктігін есептеуді;
- сужіберуші құбырлар мен кіші көпірлерді жобалауды;
- жер жұмыстарының көлемін анықтауды.
Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау және іздеу
Автомобиль жолдарының негізгі элементтері, трасса жоспары, жолдың көлденең және өн бойындағы кескіні, жол кескіні, жер төсемі.  Гидростатика мен гидродинамика негіздері, суағар туралы түсінік. Автомобиль жолдары мен аэродром алаңдарын толық жөндеу мен реконструкциялауда, салуда экономикалық және техникалық ізденулер.  Автомобиль жолдарын жобалау, жұмыс құжаттамасы. Жоларна салудың жалпы принциптері. Өн бойы кескінін, жол киімдерін, су өткізетін және су бұрғыш құрылымды жобалау. Жер төсемін жобалау, жолдардың қиылысуы мен жанасуы. Автомобиль жолдарының варианттарын салыстыру,  жолдарды жайғастыру.
БҚ1-7
КҚ1, 2, 4, 5, 7, 9,10
АҚ1-8
АП 02
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- жол құрылысының тән ерекшелігін,
- жұмысты ұйымдастырудынің әдістерін;
- даярлау мен құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру мен технологиясына ҚНжЕ талаптарын;
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды;
істеуі керек:
- жұмыстарды жүргізудің оңтайлы тәсілін таңдауды;
- даярлау мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірісін қабылдау мен тапсыруды құжатпен ресімдеуді;
- даярлау, құрылыс-монтаждау мен жөндеу жұмыстарын материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етілуін ұйымдастыруды
Автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану және салу:
Құрылыс өндірісін ұйымдастыру. Құрылысты материалдық-техникалық қамтамасыз ету және құжаттандыру. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды салуды ұйымдастыру және технологиясы. Топырақты тығыздау мен төсеу, аудару, әзірлеу, бөлу мен даярлау жұмыстары. Әр түрлі типті жабулар мен негіздерді салу, жиынды жабындылар құрылысы, автомобиль жолдарының орналастырылуы бойынша  жұмыс жасау. Жолға қызмет көрсету бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу  туралы негізгі мәліметтер. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жөндеу және ұстау. Жол және аэродромдардың қызметін ұйымдастыру, жол және аэродромдарды күту мен жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру. Жер төсемін, су бұрғыш пен сусінгіш жүйелерді күту. Автомобиль жолдарын көгаландыру.

БК1-6, ПК3-8 СК1,8
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
организацию работы строительных рабочих на производственных участках при строительстве автомобильных дорог и аэродромов;
уметь:
- выполнять разбивочные и подготовительные работы; устройство подготовительных сооружений; строительство (ремонт) земляного полотна и дорожной одежды; содержание дорог и обстановку пути.
Спецтехнология:
Восстановление и закрепление трассы автомобильной дороги.
Разбивочные работы. Подготовительные работы.
Работы по устройству фундаментов и укладки водопропускных труб Работы по возведению земляного полотна и его подготовки к устройству дорожной одежды Работа по устройству (ремонту) оснований и покрытий.
Отделочные и укрепительные работы.
Работы по повышению безопасности дорожного движения (при устройстве автодорог)
БК1-6
ПК1-8
СК1-8
Квалификация 141004 2 – Машинист укладчика асфальтобетона
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы гидравлического, пневматического, механического и электрического оборудования дорожно-строительных машин;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического, механического и электронного оборудования дорожно-строительных машин.
Оборудование:
Гидравлическое, пневматическое, механическое и электрическое оборудование дорожно-строительных машин.
БК1-6,2,
ПК3-5,6, 7,8
СК 1,3-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство асфальтоукладчика;
- порядок выполнения операций по укладке асфальтобетона;
уметь:
- управлять асфальтоукладчиком, отслеживать режим работы двигателя, показания контрольно-измерительных приборов и работы механизмов.
- отслеживать соблюдение требуемой толщины и ширины слоя смеси.
- проводить техническое обслуживание и ремонт катка.
Спецтехнология:
Устройство асфальтоукладчика.
Управление асфальтоукладчика.
Контроль за техническим состоянием асфальтоукладчика, систем сигнализации и электросвещения.
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов асфальтоукладчика.
Правила и безопасность дорожного движения при работе на асфальтоукладчике
БК1-6
ПК1,36,7, 8
СК2
Квалификация 141005 2 – Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы гидравлического, пневматического, механического и электрического оборудования дорожно-строительных машин;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического, механического и электронного оборудования дорожно-строительных машин.
Оборудование:
Гидравлическое, пневматическое, механическое и электрическое оборудование дорожно-строительных машин.

БҚ 1-6, КҚ 3-8 АҚ 1,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы кезінде құрылыс алаңдарындағы құрылыс жұмысшыларының жұмысын ұйымдастыру;
Істей алу керек:
- бөлу және дайындау жұмыстарын орындау; дайындық құылымдарының құрылғысы; жер жабыны мен жол төсемінің құрылысы (жөндеу); жолдарға күтім жасау және белгілер қою
Арнайы технология:
Автомобиль жолдары трассасын қалпына келтіру және бекіту. Бөлу жұмыстары. Дайындық жұмыстары.
Іргетастарды қалау мен су өткізгіш құбырларды орналастыру бойынша жұмыстар. Жер қабатын төсеу мен оны жол төсемін орналастыруға дайындау жұмыстары. Негіздер мен беткі қабаттарды орналастыру бойынша жұмыстар.
Беткі қабатын түзеу және бекіту жұмыстары.
Жол жүру қауіпсіздігін жоғарылату бойынша жұмыстар. (автожолдарды салу кезінде)
БҚ 1-6
КҚ 1-8
АҚ 1-8
141004 2 – Асфальтбетон төсеуші машинист
АП 01
Пәнді оқыту нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципі;
Істей алу керек:
- Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтар:
Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары.
БҚ1-6, 2,
КҚ3-5, 6, 7, 8
АҚ 1,
3-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
Білуі керек:
- асфальттөсегіш құрылғысын;
- асфальтбетон төсеу бойынша операцияларды орындау тәртібі;
- істей алу керек:
- асфальттөсегішті басқару, қозғалтқыш жұмысының режимін қадағалау, өлшеуіш-сынау аспаптары мен механизмдер жұмысының көрсеткіштері.
- қоспа қабатының қажетті қалыңдығы мен жалпақтығының сақталуын қадағалау.
- катокқа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Арнайы технология:
Асфальттөсегіш құрылғысы.
Асфальттөсегішті басқару.
Асфальттөсегіштің, сигнал беру жүйесінің, электр жарықтандырудың техникалық жағдайын бақылау.
Асфальт төсегіштің барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу.
Асфальттөсегішпен жұмыс істеу кезінде жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі
БҚ1-6
КҚ1,36,7, 8
АҚ2
141005 2 – Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың машинисі біліктілігі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципі;
Істей алу керек:
- Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтар:
Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары.

БК1-6,
ПК1,3-8
СК1-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах;
- порядок выполнения операций по обкатке оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах;
уметь:
- управлять катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах при выполнение операций по обкатке оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов;
- проводить техническое обслуживание и ремонт катка.
Спецтехнология:
Устройство катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах.
Управление самоходного и полуприцепного на пневматических шинах.
Обкатка оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов самоходным и полуприцепным на пневматических шинах.
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах.
Правила и безопасность дорожного движения при работе на катке самоходном и полуприцепном на пневматических шинах.
БК1-6
ПК1,2,6 СК1-4
Квалификация 141006 2 – Машинист компрессора
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы пневматического, механического и электрического оборудования компрессора;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт пневматического, механического и электронного оборудования компрессора
Оборудование:
Пневматическое, механическое и электрическое оборудование компрессора
БК1-6,
ПК1,3-8
СК 1-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство двигателя внутреннего сгорания и компрессора;
- порядок выполнения операций по пуску и регулированию работы компрессоров
уметь:
- проводить пуск и регулирование режимов работы компрессоров;
- проводить техническое обслуживание и ремонт компрессоров.
Спецтехнология:
Устройство компрессора. Пуск и регулирование режимов работы компрессоров
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов и компрессора.
БК1-6
ПК1,2,6 СК 1-45
Квалификация 141007 2 – Машинист катка самоходного с гладкими вальцами
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы гидравлического, пневматического, механического и электрического оборудования дорожно-строительных машин;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического, механического и электронного оборудования дорожно-строительных машин.
Оборудование:
Гидравлическое, пневматическое, механическое и электрическое оборудование дорожно-строительных машин.
БК1-6,
ПК3-5,7 8
СК1,3-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство катка самоходного с гладкими вальцами;
- порядок выполнения операций по обкатке оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов механическим катком;
уметь:
- управлять катком самоходным с гладкими вальцами при выполнение операций по обкатке оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов;
- проводить техническое обслуживание и ремонт катка.
Спецтехнология:
Устройство катка самоходного с гладкими вальцами.
Управление катком самоходным с гладкими вальцами.
Обкатка оснований и углов подготовительных и осадочных бассейнов механическим катком.
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов катка самоходного с гладкими вальцами.
Правила и безопасность дорожного движения при работе на катке самоходном с гладкими вальцами.
БК1-6

БҚ1-6,
КҚ1,3-8
АҚ 1-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі каток құрылғысын;
- Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катокпен дайындау және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын тегістеу бойынша операцияларды орындау тәртібі;
Істей алу керек:
- дайындау және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын тегістеу кезінде пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару;
- катокқа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Арнайы технология:
Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі каток құрылғысы.
Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару.
Дайындаушы және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катокпен тегістеу.
Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу.
Пневматикалық шиналы өздігімен жүретін және жартылай тіркемелі катокпен жұмыс істеу кезіндегі жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі.
БҚ1-6
КҚ1,2,6 АҚ 1-4
141006 2 – Компрессор машинисі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- Компрессорлардың гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципі;
Істей алу керек:
- Компрессордың гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Жабдықтар:
Компрессордың машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары
БҚ1-6,
КҚ1,3-8
АҚ 1-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- іштен жану қозғалтқышы мен компрессор;
- компрессорды іске қосу мен жұмысын реттеу бойынша операцияларды орындау тәртібі
Істей алу керек:
- компрессорлардың жұмыс режимдерін іске қосу мен реттеуді жүзеге асыру;
- компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Арнайы технология:
Компрессор құрылғысы.
Компрессорлардың жұмыс режимдерін іске қосу мен реттеу. Барлық механизмдер мен компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ1-6
КҚ1,
2,6 АҚ 1-4
141007 2 – Тегіс айналмасоққышты өздігімен жүретін каток машинисі біліктілігі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципін;
Істей алу керек:
- жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтар:
Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары
БҚ1-6,
КҚ3-5, 7,
8
АҚ 1,
3-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін каток құрылғысы;
- дайындау және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін катокпен тегістеу операцияларын орындау тәртібі;
Істей алу керек:
- дайындау және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын тегістеу операцияларын орындау кезінде тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін катокты басқару;
- катокқа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Арнайы технология:
Тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін каток құрылғысы.
Тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін катокты басқару.
Дайындау және тұндырғыш бассейндердің негіздері мен бұрыштарын механикалық катокпен тегістеу.
Тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін катокқа техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Тегіс айналмасоққышты өздігінен жүретін катокпен жұмыс істеу кезіндегі жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі.
БҚ1-6

ПК1,36,7, 8
СК2
Квалификация 141008 2 – Машинист уплотняющей и планировочно-уплотняющей машины
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы гидравлического, пневматического, механического и электрического оборудования дорожно-строительных машин;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического, механического и электронного оборудования дорожно-строительных машин.
Оборудование:
Гидравлическое, пневматическое, механическое и электрическое оборудование дорожно-строительных машин.
БК1-6,
ПК1,3-8
СК1-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу;
- порядок выполнения операций по разрушению, уплотнению, смещению, профилированию и загрузке грунта с помощью уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу;
уметь:
- управлять уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу;
- проводить техническое обслуживание и ремонт уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
Спецтехнология:
Устройство уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
Управление уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
Разрушение, уплотнение, смещение, профилирование и загрузка грунта с помощью уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
Правила и безопасность дорожного движения при работе на уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу.
БК1-6
ПК1, 2,6
СК1-4
Квалификация 141009 2– Машинист автогрейдера
СД 01
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- принцип работы гидравлического, пневматического, механического и электрического оборудования дорожно-строительных машин;
уметь:
- проводить техническое обслуживание и ремонт гидравлического, пневматического, механического и электронного оборудования дорожно-строительных машин.
Оборудование:
Гидравлическое, пневматическое, механическое и электрическое оборудование дорожно-строительных машин.
БК1-6,
ПК1,3-8
СК 1-4
СД 02
В результате изучения дисциплины учащийся должен
знать:
- устройство автогрейдера;
- порядок выполнения операций по срезанию, перемещению, разравниванию отсыпного грунта, планировке площадки, засыпке траншей, сгребанию снега.
- работу со смешанным рабочим оборудованием: рыхлителем мерзлого грунта, грабителем для очистки лесосек, древовалом для валки леса, кусторезом и корчевателем пней;
уметь:
- управлять автогрейдером при выполнение операций по срезанию, перемещению, разравниванию отсыпного грунта, планировке площадки, засыпке траншей, сгребанию снега;
- проводить техническое обслуживание и ремонт автогрейдера.
Спецтехнология:
Устройство автогрейдера.
Управление с автогрейдером.
Срезание, перемещение, разравнивание отсыпного грунта, планировку площадки, засыпка траншей, сгребание снега.
Работа со смешанным рабочим оборудованием: рыхлителем мерзлого грунта, грабителем для очистки лесосек, древовалом для валки леса, кусторезом и корчевателем пней.
Техническое обслуживание и текущий ремонт всех механизмов автогрейдера.
Правила и безопасность дорожного движения при работе на автогрейдере.

КҚ1,36,7, 8
АҚ2
141008 2 – Тығыздау және жоспарлы-тығыздау машинасының машинисі біліктілігі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципі;
Істей алу керек:
- жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтар:
Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары
БҚ1-6,
КҚ1,3-8
АҚ 1-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасының құрылғысы;
- шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасының көмегімен топырақты бұзу, тығыздау, ауыстыру, профильдеу және тиеу бойынша операцияларды орындау тәртібі;
Істей алу керек:
- шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасын басқару;
- шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Арнайы технология:
Шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасының құрылғысы.
Шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасын басқару.
Шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасының көмегімен топырақты бұзу, тығыздау, ауыстыру, профильдеу және тиеу.
Шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасының барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу.
Шынжырлы және доңғалақты тығыздағыш және жоспарлы тығыздағыш машинасымен жұмыс істеу кезіндегі жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі.
БҚ1-6
КҚ1,
2,6 АҚ 1-4
141009 2– Автогрейдер машинисі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарының жұмыс істеу принципі;
Істей алу керек:
- Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтар:
Жол-құрылысы машиналарының гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электр жабдықтары.
БҚ1-6,
КҚ1,3-8
АҚ 1-4
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
- автогрейдер құрылғысы;
- себілетін топырақты кесу, ауыстыру, тегістеу бойынша, алаңды жоспарлау, траншеяларды жабу, қарды тазарту бойынша операциялардың орындалу тәртібі.
- аралас жұмыс жабдықтарымен жұмыс істеу: қатқан топырақты қопсытқыш, ағаштарды тазартуға арналған тырнауышпен, ағаштарды құлатуға арналған ағаш құлатқышпен, бұта кескіш пен түбір қопарғыштармен;
Істей алу керек:
- себілетін топырақты кесу, ауыстыру, тегістеу бойынша, алаңды жоспарлау, траншеяларды жабу, қарды тазарту бойынша операциялардың орындалуы кезінде автогрейдерді басқару;
- автогрейдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Арнайы технология:
Автогрейдер құрылғысы.
Автогрейдерді басқару.
Себілетін топырақты кесу, ауыстыру, тегістеу, алаңды жоспарлау, траншеяларды жабу, қарды тазарту.
Аралас жұмыс жабдықтарымен жұмыс істеу: қатқан топырақты қопсытқыш, ағаштарды тазартуға арналған тырнауышпен, ағаштарды құлатуға арналған ағаш құлатқышпен, бұта кескіш пен түбір қопарғыштармен.
Автогрейдердің барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Автогрейдермен жұмыс істеу кезіндегі жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі.

576
Э
Экзамены
36
ИА 00
итоговой аттестации
31
ОУПП 00
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого:
1440
К
Консультации
60
Ф
Факультативные занятия
60
ВСЕГО:
1560
Примечание ООД- общеобразовательные дисциплины; ОГД- общегуманитарные дисциплины; СЭД- социально-экономические дисциплины; ОПД- общепрофессиональные дисциплины; СД- специальные дисциплины; ДОО- дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП- профессиональная практика; ПА- промежуточная аттестация; ИА- итоговая аттестация; ОУППК- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф- факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 317
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1412000 – «Производство строительных изделий и конструкций».
Квалификации:
141201 2 – Загрузчик туннельной печи*;
141202 2 – Шихтовщик *;
141203 2 – Формовщик в производстве стеновых и вяжущих
материалов *;
141204 2 – Машинист сушильных агрегатов *;
141205 2 – Наладчик оборудования в производстве строительных
материалов *;
141206 2 – Садчик *;
141207 2 – Съемщик-укладчик в производстве стеновых и вяжущих
материалов *;
141208 2 – Оператор пульта управления в производстве стеновых
изделий *;
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
На базе: основного
среднего образования
с получением среднего
общего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы
контроля
экзаменов/
зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Количество
контрольных
работ
Всего
из них на:
Распределение
по курсам
и полугодиям
(семестрам)
теоретические
занятия
практические
(лабораторно-практ-ие)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

576
Е
Емтихандар
36
АА 00
- аралық аттестация
67
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
31
КДДБ 00
кәсіптік даярлығының денгейін бағалауды
5
Қорытынды:
1440
К
Консультациялар
60
Ф
Факультативтік сабақтар
60
Барлығы:
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
317-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және үй-жай шаруашылығы
Мамандық: 1412000 – Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі
Біліктілік:
141201 2 – Үңгіжол пешін тиеуші *;
141202 2 – Шихтовшы *;
141203 2 – Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы *;
141204 2 – Кептіру агрегаттарының машинисі *;
141205 2– Құрылыс материалдар өндірісіндегі жабдықты реттеуші*;
141206 2– Отырғызушы *;
141207 2– Қабырға және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші-қалаушы *;
141208 2– Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пульті операторы *;
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
Базасы:негізгі жалпы білім алуымен негізгі орта білім.
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндері мен циклдер атауы Бақылаудың нысандары емтихан/сынақ Оқу уақытының (сағат, кредит) көлемі Бақылау сабақтар саны
Барлығы Олардың ішінде: Курс бойынша және жарты жылдыққа бөлу (семестр бойынша)
Теориялық сабақтар Практикалық сабақтар Курсық жоба (курсық жұмыс
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

3 года 6 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательных дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственный язык;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику; быть способными применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК3
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский язык;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику; быть способными применять знания русского языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК3
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК4
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
уметь:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
Физическая культура:
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
БК6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Кәсіптік модульдердің және пәндердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіптік модульдер тарауларының атаулары
Қалыптасатын компетенция коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
Кәсіби қазақ тілі (оқу тілі қазақ тілі емес топтарда): кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ3
ЖГП 02
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- орыс тілін, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында орыс тілі білімін қолдануға қабілетті болуға
Кәсіби орыс тілі (оқу тілі орыс тілі емес топтарда): кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық – грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ3
ЖГП 03
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
орындай алуы тиіс:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
Шетел тілі:
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ4
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
істеуі керек:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
- өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
- жүзу;
- туризм;
- спорт және қозғалыс ойындары;
- қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
БҚ6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- Орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
орындай алуы тиіс:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

2 года 6 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственный язык;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику; быть способными применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК1
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский язык;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику; быть способными применять знания русского языка в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК1
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК2
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причины национально-освободительных восстаний и движений;
- сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале XX в.;
- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития «Казахстан 2030»;
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- доказывать отличия социалистического и капиталистического строя;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
- анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрывать роль и вклад Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
- раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале XX в.
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;

Оқу мерзімі: 2 жыл 6 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Кәсіптік модульдердің және пәндердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіптік модульдер тарауларының атаулары
Қалыптасатын компетенция коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер модулі
ЖГП 01
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
Кәсіби қазақ тілі (оқу тілі қазақ тілі емес топтарда): кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ3
ЖГП 02
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- орыс тілін, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында орыс тілі білімін қолдануға қабілетті болуға
Кәсіби орыс тілі (оқу тілі орыс тілі емес топтарда): кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ3
ЖГП 03
Пәндер циклын меңгеру нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
орындай алуы тиіс:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
Кәсіби шет тілі:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
- тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
БҚ4
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясын;
- көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихтағы ролі мен қосқан үлесін;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің бастауын, құрылуын және дамуын;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуын, жаулап алуын, отарлау процесін;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептерін;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламасының мәнін;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайын;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршы-лықтың себептері мен салдарын;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының салдарын;
- Қазақстанның көп ұлттылығының себебін;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептерін;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық саяси реформаларын және олардың нәтижелерін;
- Қазақстан 2030 даму бағдарламасын;
істеуі керек:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- көшпелі мал шаруашылығының шығу себебін ашуды;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттауды;
- Қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттауды;
- капиталистік және социалистік құрылыстың айырмашылығын дәлелдеуді;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттауды:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беруді;
- қазіргі кезеңдегі тарихи деректерді жан-жақты және сыни талдауды;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдауды;
- жаңа экономикалық саясат, ұжымдастыру, индустрияландыру саясаттарының мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этно-демографиялық жағдайды талдауды;
- Қазақ диаспорасының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның ролі мен қосқан үлесін;
- XX ғасырдың басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәнін ашуды;
- капиталистік және социалистік құрылыстың ерекшеліктерін анықтауды
Қазақстан тарихы:
мектептегі жалпыға бірдей білім беру курстары;
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңіндегі атқарған ролі;

340
Ф 00
Факультативные занятия
300
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 320
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
Техническое и профессиональное образование
повышенного уровня
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1414000 – Мебельное производство (по видам)
Квалификация:
141401 2 – Комплектовщик мебели
141402 2 – Изготовитель декоративных элементов мебели
141403 2 – Станочник деревообрабатывающих станков
141404 2 – Термообработчик древесноволокнистой
141405 2 – Сборщик изделий из древесины
141407 2 – Мастер столярного и мебельного производства
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев
На базе: общего среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование
циклов и
учебных
дисциплин
Формы
контроля
Экзаменов/
Зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Всего
Из них на:
Распределение по семестрам*
Количество
контрольных
работ
Теоретические
занятия
Практические
(лабораторно-практические)
занятия
На базе
основного
среднего
На базе
общего
среднего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

340
Ф 00
Факультативтік сабақтар
300
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
320-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
жоғары деңгей
Кәсіптік білім бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Біліктіліктері:141401 2 – Жиһаз жинақтаушы*
141402 2 - Жиһаздың әсемдік элементін дайындаушы*
141403 2 - Ағаш өңдеу станоктары станокшысы
141404 2 - Ағаш - талшық термоөңдеуші
141405 2 - Ағаш бұйымдарын жинаушы
141407 2 - Ағаш және жиһаз өндірісінің шебері
Оқыту түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Циклдер мен оқу пәндер атауы
Бақылау түрі Емтихандар/ сынақтар
Оқу уақытының мерзімі (сағат, кредит)
Барлығы
Оның ішінде
курс және семестрлер бойынша болу
Бақылау жұмысының саны
Теориялық пәндер
Практикалық пәндер
Негізгі орта білім базасында
Жалпы орта білім базасында
1 2 3 4 5 6 7 8 9
ЖБП ОО
Жалпы гуманитарлық пәндер

272/216
200/120
72/96
-
3,4
1,2,3
2
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
48/48
48/48
Всего теоретического обучения
3348/
2088
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
1440/
1512
Итого часов обучения
4788/
3600
Э 00
Экзамены
252/180
Э 01
Промежуточная аттестация
180/108
Э 02
Итоговая аттестация
67/67
ОУППК
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5/5
Итого на обязательное обучение:
5040/
3780
К
Консультации
300/260
Ф
Факультативные занятия
460/280
Всего
5800/
4320
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 322
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1414000 – «Мебельное
производство (по видам)»
1.1 Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 1414000 – «Мебельное производство (по видам)» повышенного уровня
Срок обучения:
на базе основного общего
образования - 2 года
10 месяцев
-/- на базе общего
среднего образования - 10
месяцев
Сокращенное
наименование
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владеть стилистикой деловой сферы общения;
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
БК 9
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
БК 1
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана с древнейших времен до 21 века, о сущности судеб и ценностей мировой цивилизации;
- основные этапы и периоды развития Казахстана и их хронологию;
- процессы политического развития в Казахстане, его положение в современном мире;
- основные исторические факты, даты события, и имена исторических и современных деятелей Казахстана;
уметь:
- характеризовать социально-экономическое и политическое положение Казахстана, анализировать основные изменения;
- составлять хронологические и синхронные таблицы исторических событий и фактов;
- работать с документами, применять материалы периодической печати в учебном процессе;
История Казахстана

272/216
200/120
72/96
-
3,4
2,3
2
БҰАП
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
48/48 48/48
Теориялык оқудың барлығы сағаты
3348/ 2088
ӨО 00 КП-00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1440/1512
Оқыту сағаттың қорытындысы
4788/ 3600
Е 00
Емтихандар
252/180
АА 01
Аралық аттестаттау
180/108
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
67/67
КДДБ
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5/5
Міндетті оқу қорытындысы:
5040/ 3780
К
Консультациялар
300/260
Ф
Факультативтік сабақтар
460/280
Барлығы
5800/4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
322-қосымша
1414000 – «Жиһаз өндірісі (түрі бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
1.1 Жоғары деңгейдегі 1414000 «Жиһаз өндірісі (түрі бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқу бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі:
негізгі орта білім базасында: 2 жыл 10 ай
-/- жалпы орта білім базасында: 10 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін;
- тілдік нормаларды және тілдесудің іскерлік аясындағы стилистистикасын игеруді;
істей алуы тиіс:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алуды;
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
БК 9
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
істей алуы керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
БК 1
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- көне заманнан ХХI ғасырдың соңына дейінгі Қазақстан тарихын, дүниежүзі өркениет тағдыры мен құндылықтардың ортақтастығы туралы біртұтас ұғымы болуын;
- Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен дәуірінен және олардың хронологиясын білу;
- Қазақстандағы саяси даму үрдістерін, оның әлемде алған орны туралы ұғым болу;
- Қазақстан тарихына байланысты негізгі фактілер, белгілі күндер, оқиғалар мен тарихи және бүгінгі таңдағы қайраткерлердің есімдерін білу;
істей алуы тиіс:
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайларын сипаттауды, негізгі өзгерістерді талдай алуын;
- тарихи оқиғалар мен деректердің синхронды және хронологиялық кестелерін құрастыруды;
- оқу процесінде мерзімді баспасөз материалдарын қолдануды және құжаттармен жұмыс істей алуды;
Қазақстан тарихы

История Казахстана - часть всемирной истории; древняя история Казахстана; Казахстан в средние века: экономическая и культурная жизнь, политический строй; Казахстан в составе Российской империи; начало присоединения казахских земель к России; развитие русско-казахских отношений в середине ХVII века; культура Казахстана; мир во второй половине ХIХ века; проникновение капиталистических отношений в Казахстан; Казахстан в начале ХХ века; демократические революции; Казахстан в период октябрьского переворота, гражданской войны и иностранной военной интервенции; социалистическое строительство в Казахстане; вторая мировая война; вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х– первой половине 80-х годов; период перестройки; Казахстан – суверенное независимое государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости Республики.
БК 4
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы законодательства
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
БК 2
ОГД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- знать о негативных последствиях проявления насилия и жестокости;
- знать о важности гармоничных отношений с окружающим миром;
- знать о важности сознательного выбора будущей профессии;
- знать о негативных последствиях проявления насилия и жестокости;
уметь:
- понимать значимость общечеловеческих, нравственно-духовных ценностей жизни;
- уметь распознавать и оценивать человеческие взаимоотношения;
- владеть культурой позитивного общения и уметь применять ее на практике в повседневной жизни;
- уметь анализировать и критически оценивать свои взгляды и поступки, взгляды и поступки других людей;
- уметь определять, распознавать прекрасное, возвышенное, трагическое, комическое в жизненных ситуациях и выражать свое отношение к ним;
- уметь продуктивно организовать и использовать свое личное время с пользой для себя и общества;
- уметь оказывать посильную помощь и поддержку своим близким и друзьям;
- уметь проявлять уважение и терпимость к представителям других национальностей и конфессий, независимо от их положения в обществе и личных качеств;
- уметь вести здоровый образ жизни;
- уметь творчески и продуктивно использовать информационные и коммуникационные технологии для самосовершенствования;
- уметь принимать ответственные решения в непростых ситуациях, придерживаясь гражданской позиции;
е- уметь оценивать конкретную ситуацию, уметь вести поиск решения разных вопросов.
Самопознание
Познание человеком самого себя. Человек и общество. Человек и окружающий мир. Духовный опыт человечества.
БК 1
ОГД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 4
ПМ 00
Профессиональные модули
ПМ 01
Общепрофессиональные дисциплины

Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарихтың бір бөлігі; Ежелгі замандағы Қазақстан тарихы; Қазақстан орта ғасырларда: экономикалық және мәдение өмірі, саяси құрылысы; Қазақстан Ресей империясының құрамында; Қазақ жерлерін Ресейге қосудың басталуы; ХҮІІ ғасырдың ортасындағы қазақ-орыс қарым-қатынастарының дамуы; ХІХ ғасырдың ІІ-ші жартысындағы Қазақстан мәдениеті; Қазақстанға капиталистік қатынастардың енуі; Қазақстан ХХ ғасырдың басында; демократиялық революциялар; Қазақстан Қазан төңкерілісі, азамат соғысы мен әскери интервенция кезеңінде; Қазақстандағы социалистік құрылыс; Екінші дүние жүзілік соғыс; Қазақстанның фашизмді жеңуге қосқан үлесі; Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
БК 4
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
істей алуы тиіс:
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
Заңнамалар негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БК 2
ЖГП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- зорлық пен зұлымдықтың негативті салдарын білу;
- қоршаған әлеммен келістілік қарым-қатынастың маңыздылығын білу;
- болашақ мамандықты саналы таңдау.
істей алуы тиіс:
- өмір құндылығының рухани-өнегелілілік, жалпыадамзаттық маңыздылығын білу;
- адамдардың қарым-қатынастарын байқап білу, бағалау;
- позитивті қатынастың мәдениетіне не болу, оны күнделікті өмірде, тәжірибеде қолдана білу;
- өз көзқарасы мен қылықтарын, басқа адамдардың көзқарасың сынап, бағалай және талдай білу;
- түрлі өмір жағдайларындағы әсемдікті, асқақтықты, трагедияларды, комедияларды анықтай білу, оларға өз көзқарасын білдіре білу;
- өзінің және уақытын тиімді ұйымдастырып, пайдалану, өзіне және қоғамға пайда әкелу;
- өзінің жақындарына, достарына көмек көрсете, оларды қолдай білу;
- басқа ұлттар, конфессиялар өкілдеріне, олардың қоғамдық жағдайы мен жеке қасиеттеріне тәуелсіз құрмет және төзерлік көрсету;
- салауатты өмір сүре білу;
- өзін-өзі жетілдіруде ақпараттық және коммуникациялық технологияларды тиімді қолдана білу,
- қиын жағдайларда азаматтық позициямен жауапты мәселелерді шеше білу;
- нақты жағдайларды бағалау, түрлі мәселелердің шешімдерін іздеу.
Өзін-өзі тану.
Адамның өзін-өзі білуі. Адам және қоғам. Адам және қоршаған әлем. Адамзаттың рухани тәжірибесі.
БК 1
ЖГП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
істей алуы тиіс:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі;
БК 4
КМ 00
Кәсіптік модульдер
КМ 01
Жалпы кәсіптік пәндер

ПМ 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение и начертание линий;
- правила использования масштаба;
- основные правила нанесения размеров;
- общие правила выполнения геометрических построений;
- принципы прямоугольного проецирования;
- правила и последовательность выполнения комплексного чертежа детали;
- последовательность выполнения эскизов;
- назначение, основные правила выполнения и обозначения сечений;
- назначение, правила выполнения, расположения и обозначения разрезов;
- назначение сборочных чертежей и общие правила их выполнения;
- назначение спецификации;
- сущность и порядок деталирования.
уметь:
- обводить чертежи линиями различных типов;
- применять масштабы при выполнении чертежей;
- наносить основные размеры;
- выполнять чертежи плоских деталей, требующих применения геометрических построений;
- выполнить технические рисунки деталей;
- соблюдать проекционную связь при расположении видов на чертеже;
- выполнять эскизы несложных деталей;
- выполнять сечения и разрезы на чертежах деталей;
- самостоятельно пользоваться необходимой учебной и справочной литературой;
- применять основные условности и упрощения при выполнении чертежей и использовать их при чтении чертежей;
- читать сборочные чертежи средней сложности по специальности;
- пользоваться спецификацией в процессе чтения сборочных чертежей.
Черчение
Графическое оформление чертежей.
Проекционное черчение.
Основы технического черчения.
Чтение и выполнение чертежей по профессии.
ПК 2
СК 4
ПМ 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение древесины;
- основные свойства древесины;
- причины растрескивания и коробления древесины;
- сильноусыхающие и слабоусыхающие породы древесины;
- пороки древесины;
- характеристики и макроскопическое строение основных пород древесины;
- условия хранения, антисептирования, меры защиты от огня и поражения насекомыми;
- состав, основные свойства клеев, их приготовление и правила хранения;
- материалы и заготовки, применяемые в деревообработке.
уметь:
- различать главные разрезы ствола;
- самостоятельно пользоваться справочной литературой;
- рассчитывать припуски под механическую обработку;
- замерять и определять вид сучков;
- замерять глубину трещин;
- по качеству, количеству и размерам пороков определять возможность применения заготовок;
- различать текстуру основных пород древесины;
- приготавливать по рецептам антисептирующие составы;
- приготавливать, правильно использовать и хранить клеи;
- правильно выбирать и применять электроизоляционные и смазочные материалы.
Материаловедение
Введение. Физические свойства древесины. Основные породы древесины, их характеристика и применение. Механические свойства древесины. Хранение, сушка, антисептирование и огнезащита древесины.
Круглые лесоматериалы, пиломатериалы, заготовки изделия. Лакокрасочные материалы. Электроизоляционные и смазочные материалы.
Изоляционные материалы.
Вспомогательные материалы.
Металлические изделия и мебельная фурнитура.
БК 7
СК 1

КМ 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сызықтардың сызылуы, арналуы;
- масштабты пайдалану;
- мөлшерлерді көрсетудің негізгі ережелері;
- геометриялық құрылыстарды орындаудың жалпы ережелері;
- тік бұрышты проекция жүргізу ережелері;
- бөлшектің кешенді сызбасын жасау ережелері, біріздігі;
- нобайларды жасау бірізділігі;
- қималарды жасау, белгілеу, арналу негізгі ережелері;
- кесінділердің орындары, белгілену, орындалу ережелері;
- жинақтау сызбалардың арналуы, жасаудың жалпы ережелері;
- айрықшалаудың арналуы;
бөлшектеудің тәртібі, мәні.
істей алуы тиіс:
- түрлі типті сызықтармен сызбалардың үстінен жүргізу;
- сызба орындауда масштабтарды қолдану;
негізгі мөлшерлерді салу;
- жазық бөлшектердің сызбаларын жасау (геометриялық құрылыстарды талап ететін);
- бөлшектің техникалық суретін бейнелеу;
- сызба түрлерін орналастырғанда проекциялық байланыстарды сақтау;
- жай бөлшектердің нобайларын жасау;
- бөлшек сызбаларында қималар мен кесінділерді жасау.
Сызу.
Сызбалардың графикалық ресімделуі. Проекциялық кескіндік сызу. Техникалық сызудың негіздірі. Мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау.
КҚ 2
АҚ4
КМ 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағашты меңгеру;
- ағаштың негізгі қасиеттері;
- ағаштың жарылу себебі;
- қатты кебетін және жай - кебетін ағаштар;
- ағаштардың қасиеттері;
- негізгі тұқымды ағаштардың макроскопиялық құрылымы;
- сақтау жағдайы;
- антисептиктеу, өрттен, жәндіктерден сақтандыру шаралары;
- желімдердің негізгі қасиеттері, құрылымы, оларды жасау ережелері;
- ағаш өңдеуде қолданылатын материалдармен, даярламалар.
істей алуы тиіс:
- ағаш бағанының негізгі кесінділерін айыру;
- анықтама әдебиетті қолдану;
- механикалық өңдеуде артықтаманы санау;
- бұталар түрлерін, көлемін өлшеу;
- кемістіктер сапасынан, санынан, мөлшерінен даярламаны қолдану мүмкіншілігін аңықтау;
- ағаштың негізгі тұқымдарының текстурасын аңықтау;
- антисептиктерді рецепт бойынша әзірлеу;
- клейлерді дұрыс әзірлеу, дұрыс қолдану;
- электроқшаулау материалдарын, майлау материалдарын дұрыс таңдап, қолдану.
Материалтану.
Ағаш және сүректің құрылымы. Ағаштың кемістіктері. Ағаштың негізгі тұқымдары, олардың сипаттамалары, қолдануы. Сақтау, кептіру, антисептендіру, өрттен сақтау. Домалақ ағаш материалдары. Желімдер.
Ағаштың физикалық қасиеті. Лак-бояу материалдары. Қаптау және құрылымдық материал. Металл бұйымдар мен жиһаз фурнитурасы. Оқшаулама материалдары. Көмекші материалдар. Электроқшаулама және майлау материалдары
БҚ 7
АҚ 1

ПМ 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов;
уметь:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком;
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
ПК 4,6,8
СК 2,3
ПМ 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
уметь:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
Основы экономики
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
БК 8
ПК 1,4
СК 8
ПМ 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- постановления Правительства РК по вопросам охраны труда и ТБ;
- основные документы законодательства по охране труда в РК;
- задачи охраны труда и ТБ в свете обеспечения оздоровления условий труда;
- понятия об охране труда, технике безопасности, производственном травматизме, производственной санитарии и профессиональных заболеваниях;
- основные причины производственного травматизма и проф. заболеваемости;
- основные статьи КЗОТ по вопросам ОТ и ТБ;
- структуру государственных органов надзора за охраной труда и техникой безопасности;
- методы предупреждения причин травматизма и проф. заболеваний;
- профессиональные вредности, виды травм и их классификацию;
- значение обучения и проверки знаний безопасных методов труда; - виды инструктажей; задачи гигиены труда и производственной санитарии;
- вредные и опасные производственные факторы;
- влияние производственных вредностей на организм человека;
- вредные вещества и их классификацию;
- ТБ при выполнении основных видов строительных работ; монтаже конструкций; эксплуатации и ремонте строительных машин; при работе с инструментом и ручными машинами; при выполнении разгрузочно-погрузочных работ.
- цели и задачи пожарной безопасности, физико-химические основы процессов горения и взрыва.
- особенности горения различных веществ, их пожароопасные свойства, условия протекания процессов горения.
- технические средства пожаротушения.
- устройство, принцип действия и значение пожарной сигнализации.
уметь:
- соблюдать меры безопасности при производстве сварочных работ;
- пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электрическим током;
- организовать безопасные условия работы в целях столярного, мебельного производства;
- обслуживать деревообрабатывающие станки, ручной инструмент.
Техника безопасности и охрана труда
Пожарная безопасность.
Основы безопасности технологических процессов при эксплуатации строительных машин.
Охрана труда на производстве.
Гигиена труда и производственная санитария.
Общие вопросы охраны труда.
БК 11

КМ 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
істей алуы тиіс:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалануды және өшіре алу, қоса білуді;
- электр тогімен зақымданғанда алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
КҚ 4,6,8
АК 2,3
КМ 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін;
істей алуы тиіс:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды;
Экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу;
БК 8
КҚ 1,4
АК 8
КМ 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ҚР үкіметінің еңбекті қорғау, мен қауіпсіздік техникасы туралы қаулылары;
- еңбекті қорғау және ҚТ туралы Қазақстан Республикасының заңнама құжаттары;
- еңбектің жағдайын сауықтырудағы еңбекті қорғаудың және ҚТ міндеттері;
- еңбекті қорғау, қауіпсіздік-техникасы. өндірістік жарақаттану, өндірістік санитария және кәсіби ауырулар туралы ұғымдар;
- өндірістік жарақаттанудың және ауырудың негізгі себептері;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы мәселелері бойынша ЕТЗК баптары;
- еңбекті қорғау, қауіпсіздік техниканы тексеруші мемлекеттік органдарының құрылымы;
- жарақаттану, ауыру себептерін алдын алу әдістері;
- өндірістік зияндық, жарақаттану түрлері, олардың сыныптамалары;
- еңбекті қорғау әдістері бойынша білім беру маңыздылығы, білімдерді тексеру;
- нұсқамалықтар түрлері, еңбек, гигиенасының түрлері және өндірістік санитария;
- зиянды және қауіпті өндірістік факторлар;
- өндірістік зияндықтың адам организіміне беретін ықпалы;
- құрылыс жұмыстарының негізгі түрлерін, конструкцияларды монтаждау, құрылыс машиналарын пайдалану, қол құралдарымен жұмыс істеу, түсіру, тиеу жұмыстарының атқарған кездегі қауіпсіздік техникасы;
- өрт сөндірудің мақсаттары мен міндеттері, жану үдерісінің, жарылудың физикалық-химиялық негіздері;
- түрлі заттардың жану ерекшелігі, олардын өртқауіпті қажеттері, жану үдерісінің жағдайы;
- өрт сөндірудің техникалық құралдары;
- өрт сигнализациясының құрылысы, әрекет принциптері және маңыздылығы.
істей алуы тиіс:
- дәнекерлеу өндірісінде қауіпсіздік шараларын сақтау;
- жеке сақтау құралдарын қолдану;
- электр тогынан, жаза болғанға бірінші медициналық көмек көрсету;
- ағаш ұсталық, жиһаздық өндіріс цехтерінде жұмыстың қауіпсіздік жағдайын ұйымдастыру;
- ағаш өңдеу станоктарына, қол құралдарға қызмет көрсету.
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Өндірістегі еңбекті қорғау. Құрылыс машиналарын пайдаланған кездегі технологиялық үдеріс қауіпсіздігінің негіздері. Өрт қауіпсіздігі
БК 11

ПМ 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- механизмы влияния разнообразных факторов на укрепление здоровья и развитие физических способностей человека;
- способы регулирования собственного здоровья;
- подходы к использованию личностных физических возможностей для сохранения здоровья, обеспечения собственных интересов;
- правила мобилизации внутренних ресурсов для достижения поставленных целей;
- валеологические особенности семейных взаимоотношений;
- основы здорового питания;
правила полового поведения и основы половой гигиены.
уметь:
- осмысливать предлагаемый к изучению теоретический материал и выражать свои суждения по рассматриваемым проблемам;
- программировать собственную деятельность по укреплению здоровья;
- проявлять интерес и осуществлять исследовательскую деятельность в области валеологии на доступном учащимся уровне;
- соблюдать правила безопасности в процессе учебной, бытовой деятельности;
- сознательно осуществлять здоровый образ жизни, грамотно управлять им, а при необходимости — корректировать;
- адаптироваться к негативным факторам в непривычных жизненных ситуациях;
- валеологически грамотно организовывать бытовую и семейную стороны жизни;
- самостоятельно планировать и заниматься социально и личностно значимыми видами досуговой деятельности;
- регулировать свое поведение в области половых отношений.
Экология и валеология
Паспорт здоровья. Здоровый образ жизни. Конституция человека. Экологическое образование. Валеологические основы питания
Конфликт. Основы конфликтологии
Семья. Семейное благополучие
Семейное разногласие
Здоровье семьи
Резервы здоровья
Оздоровительные системы
Социально-нравственные основы здоровья
БК 3
ПМ 02
Специальные дисциплины
ПМ 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные пороки и породы древесины
- основные части дерева, части растущего дерева, главные разрезы ствола дерева
- поперечный разрез ствола дерева
- макроскопическое и микроскопическое строение дерева
- строение древесины хвойных и лиственных пород
- физические, механические и технологические свойства древесины
- лесоматериалы. Основы государственной системы стандартизации
- характеристики круглых лесоматериалов и пиломатериалов
- заготовки из древесины хвойных и лиственных пород древесины
- пороки древесины
- характеристики основных пород древесины, т.е. лиственные и хвойные породы древесины
- Инородные включения, механические повреждения и пороки механической обработки
- краткую характеристику материалов, т.е. фанеру, шпон, ДСП, ДВП, столярные и мебельные щиты, МДФ
- Сушку и хранение древесины.
- химическую защиту древесины от гниения
- огнезащиту древесины.
уметь:
- различать основные пороки и породы древесины
- различать главные разрезы ствола дерева
- изобразить эскиз поперечного разреза ствола дерева
- определять физические, технологические и механические свойства древесины
- определять пороки древесины
- различать породы древесины
- различать характеристики пиломатериалов и лесоматериалов
- определять Инородные включения, механические повреждения и пороки механической обработки
- различать материалы для столярно-мебельных изделий.
- пользоваться антисептиками, пастами
Основные сведения о древесине
Способы продления сроков службы древесины.
Основы древесиноведения.
Материалы для столярно-мебельных изделий.
СК 1

КМ 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- берілген теориялық материалды ұғыну, берілген мәселелер бойынша өз ойларын айта білу;
- денсаулықтарын күшейтуде өз іс-әрекеттерін бағдарламалау;
- өз мүмкіндік деңгейлерінде валеология саласына қызығушылықпен қарап, зерттеушілік қызметті жүзеге асыру;
- оқу, тұрмыс әрекеттері үдерісінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
- сауықты өмір сұруді жүзеге асыру, оны сауатты басқару, керегінде-түзетіп тұру;
- өмірдің жағдайсыз факторларына бейімделу;
- өмірдің тұрмыстық, отбасылық жақтарын валеологиялық сауатты ұйымдастыру;
- бос уақытын жоспарлай білу, қызметті, әлеуметтік және тұлғалық маңызды түрлерімен шұғылдану;
- жыныстық қатынастарда өз мінез-құлығын жөнге салу;
істей алуы тиіс:
- адамның денсаулығын күшейтуде, физикалық қабілеттіктерін дамытуда түрлі факторлардың әсер ету механизмі;
- өз денсаулығын қолға алу әдістері;
- денсаулық сақтауда өз мүдделерін қамтамасыздандыруда, түлғалық физикалық мүмкіншіліктерді пайдалану;
- қойылған мақсаттарға жетуде қолданылатын ішкі ресурстарды жұмылдыру;
- отбасылық қатынастардың валеологиялық ерекшеліктері;
- сауықты тамақтанудың негіздері;
- жыныстық мінез-құлық және жыныстық гигиенаның негіздері.
Экология және валеология.
Денсаулық төлқұжаты. Сауықты өмір сүру. Сауықты адамды тәрбиелеу. Адамның құрылысы. Экологиялық білім. Тамақтанудың валеологиялық негіздері.
Қақтығыс. Қақтығыстарды зерттеу негіздері. Отбасы. Алауыздығы. Отбасы. Отбасы берекесі. Денсаулықтың әлеуметтік, өнегелік денсаулық негіздері. Отбасы денсаулығы
БҚ 3
КМ 02
Арнайы пәндер
КМ 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағаштың негізгі кемістіктері және тұқымдары;
- ағаштың негізгі бөлшектері, өсіп тұрған ағаштың бөлшектері, негізгі кесінділері;
- ағаш бағанынаң көлденең кесіндісі;
- ағаштың макроскопиялық, микроскопиялық құрылымы;
- қылқанды және жапырақты ағаштардың құрылымы;
- ағаштың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері;
- ағаш материалдары. Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негіздірі;
- домалақ ағаштардың және аралап кесілген материалдардың сипаттамалары;
- қылқанды және жапырақты ағаштардан жасалған дайындамалар;- ағаштың кемістіктері;
- ағаштың негізгі тұқымдары: қылқанды, жапырақты;
- бұтана қосулар, механикалық бұзылулар, механикалық өңдеудің кемістіктері;
- материалдардың қысқа сипаттамалары: фанера шпон, ДСП, ДВП, ұсталық, жиһаздық қалқан, МДФ;
- ағашты кептіру, сақтау;
- ағашты шіруден химиялық сақтау;
- ағашты өрттен сақтау.
істей алуы тиіс:
- негізгі тұқымдарды, кемістіктерді айыру;
- ағаштың негізгі кесінділерін білу;
- ағаш бағанының көлденеңді кесіндісін нобайлау;
- ағаштың физикалық, механикалық қасиеттерін анықтау;
- ағаш кемістіктерін айыру;
- ағаш материалдарының, аралап кесілген материалдардың сипаттамаларын айыру;
- бұтана қосуларды анықтау;
- механикалық өңдеудің механикалық бұзылуын аңықтау;
- ұсталық, жиһаздық материалдарды айыру;
- антисептиктерді, пасталарды қолдану.
Ағаш туралы негізгі мәліметтер
Ағаштың қызмет көрсету төзімділігін ұзарту.
Ағаш танудың негіздері.
Ағаш ұсталық жиһаздық бұйымдардың материалдары.
АҚ 1

ПМ 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, классификацию, основные виды станков, органы управления станков, приспособления, оснастку, применяемые при выполнении работ;
- технологию выполнения работ на станках различных видов, режимы работы станков, дефекты обработки, причины, предупреждения;
- методы и средства контроля, правила применения контрольно- измерительных инструментов, государственные стандарты на применяемое сырье и изготавливаемую продукцию;
- безопасные условия труда и организацию рабочего ме6ста при выполнении работ;
- основы черчения и геометрии, основы электротехники;
- породы древесины, строение и пороки;
наименование, маркировку и основные качества обрабатываемых материалов;
- устройства и правила наладки обслуживаемого оборудования;
- технологию настройки станков на параметры обработки деталей и режимы работы станков.
уметь:
- определять виды и назначение станков;
- определять основные узлы и механизмы станков;
- производить выбор приспособлений и оснастки по виду работ;
определять виды резания, угловые и линейные параметры резца;
- читать и оформлять чертежи, схемы, графики;
- составлять эскизы на обрабатываемые детали с указанием допусков и посадок;
- пользоваться спецификацией в процессе чтения сборочных чертежей, схем;
- объяснять все явления сопровождающие действия электрического тока;
- составлять электрические схемы;
- различать породы древесин и их пороки;
- определять основные свойства материалов и выбирать их для профессиональной деятельности;
- подготавливать инструмент к работе;
- осуществлять контроль качества работы и организации рабочего места;
- производить установку и смену режущего инструмента на станках средней сложности;
- выполнять наладку деревообрабатывающих станков;
- производить пиление по разметке;
- сверлить гнезда и отверстия;
- строгать и профилировать заготовки и детали;
- фрезеровать различной сложности детали, углубления под фурнитуру;
организовывать рабочее место;
- осуществлять контроль качества обрабатываемых деталей.
Деревообрабатывающие станки и инструмент
Грузоподъемные машины и оборудование. Струбцины и шаблоны. Пожарная безопасность. Техника безопасности. Конструкция и эксплуатация деревообрабатывающих станков. Электрофицированные ручные инструменты.
БК 8
СК 10
ПК 9
ПМ 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные породы древесины;
- ручной столярный инструмент;
- способы и приемы обработки древесины ручными инструментами, механизированными, ручными машинами, на деревообрабатывающих станках;
- виды и свойства материалов, применяемых для изготовления столярных изделий и мебели;
- назначение, устройство, правила эксплуатации, технического ухода, настройку и регулировку деревообрабатывающих станков, механизированных, ручных машин и приспособлений;
- виды и способы выполнения простых столярных работ;
- столярные соединения деталей и составных частей;
- способы и приемы заделки трещин, сучков и различных повреждений на поверхностях деталей;
- конструкцию и технологию изготовления встроенной мебели;
- способы и приемы изготовления деталей, сборки дверных полотен и оконных переплетов прямоугольной формы всех типов;
- приемы сборки и ремонта прямолинейных фрамуг, оконных створок, глухих переплетов всех типов;
- способы установки дверных, оконных блоков и подоконных досок;
- приемы заготовки, сборки и установки встроенной и корпусной мебели;
- свойства пород и способы обработки древесины твердых пород;
- способы изготовления, пригонки и навески сложных столярных изделий. Устройство арок. куполов, сводов;
- столярные соединения деталей и узлов; материалы для непрозрачной 11 прозрачной отделки изделий;
- способы подготовки изделий к отделке, отделки изделий непрозрачными и прозрачными материалами и сборки встроенной мебели;
- конструкцию, наладку и подготовку плотничного инструмента к работе;
- приемы чистой острожки пиломатериалов;
- способы заготовки прямолинейных щитов опалубки и перегородок под штукатурку;
- способы устройства цоколей, дощатых настилов, перегородок черных обшивок и элементов крыш;
- способы приготовления антисептических и огнеопасных составов, способы их нанесения краскопультами и распылителями;
способы разметки простых крыш и покрытия их рулонными (насухо) и штучными кровельными материалами;
- способы изготовления и установки опалубки колонн, балок, прогонов, щитов настила, стен перегородок и фундаментов;
- способы соединения деталей простыми врубками;
- приемы сборки и ремонта мебели всех типов;
- правила безопасности труда, пожарной безопасности и производственной санитарии, основы экономики труда и производства;
- способы и приемы заделки трещин, сучков и различных повреждений на поверхностях изделий;
- виды и способы выполнения столярных работ средней сложности.
уметь:
- составлять инструкционно- технологические карты по выполнению основных столярно-плотничных видов работ и карт по изготовлению мебели;
- решать задачи на нахождение объема работы, количества расходуемого материала;
- определять норму времени для выполнения основных видов столярно-плотничных работ по ЕНиР;
- применять передовые методы производства работ, организации труда и рабочего места для повышения производительности труда и экономии материалов;
- контролировать качество столярно-плотничных работ;
- решать вопросы дизайна интерьера и экстерьера здания, применяя современные методы евроотделки и евроремонта.
Технология и организация работ
Операции по обработке древесины. Точность обработки поверхности древесины. Организация труда и рабочего места при работе на деревообрабатывающих станках. Части зданий.
Основные виды столярно-плотничных и мебельных соединений. Охрана труда. Пожарная безопасность.
Конструкции основных столярно-плотничных и мебельных изделий. Способы изготовления.
Конструкция и технология изготовления мебели.
Отделка и ремонт столярно-мебельных изделий.
Технология изготовления столярно-плотничных и мебельных изделий.
Ремонт столярно-мебельных изделий и реставрация мебели. Сведения по стандартизации и контролю качества продукции.
Конструирование столярно-мебельных изделий.
Ремонт столярно-плотничных изделий.
Столярно-плотничные работы на строительстве.
Настилка паркетных полов.
Облицовка столярных изделий. Отделка столярно-мебельных изделий.
Настилка линолеума и синтетических плиток.
БК 9
ПК 10
ДО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика

КМ 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- станоктардың арналуын, түрлерін, басқару органдарын, айлабұйымдарын, жұмыс орындау кезіндегі жарақтарын білу;
- Түрлі станоктарда жұмыс технологияларын, станоктардың жұмыс тәртібін, өндеу дефектерін, себептерін, алдын алуды білу;
- Бақылау әдістерін және құралдарын, бақылап-өлшеу құралдарын пайдалана білуді, қолданылатын шикізат және жасалатын бұйымның мемлекеттік стандарттарын білу;
- Еңбектің қауіпсіздік жағдайы, жұмыс орнын ұйымдастыру;
- Сызу және геометрия негіздері, электротехника негіздірі;
- Ағаш тұқымдары, құрылымы, кемістіктері;
- Атаулары, таңбалары, өңделетін материалдың негізгі қасиеттері;
- қызмет көрсету жабдықтарының құрылысы, баптау ережелері;
- станоктарды бөлшектерді өңдеуге реттеу, станоктардың жұмыс тәртібі.
істей алуы тиіс:
- Станоктардың түрлерін, арналуын анықтау;
- Станоктардың негізгі буындары мен механизмдерін анықтау;
- Айлабұйамдар мен жарақтарды таңдау;
- Кесу түрлерін, кескірдің бұрыштық және сызықтық параметрлерін анықтау;
- Сызбаларды, схемаларды, графиктерді оқу;
- өңдеу материалының нобайын жасау;
- жинақтама сызбаларды оқыған кезде спецификацияны пайдалану;
- электр тогына байланысты әрекет құбылыстарын түсіндіру;
- электр схемаларын жасау;
ағаш тұқымдарын және кемістіктерін айыру;
- материалдардың негізгі қасиеттерін анықтау, оларлы кәсіби қызметте пайдалану;
- құрал-сайманды жұмысқа даярлау;
- жұмыстың сапасын және жұмыс орнын ұйымдастыруды бақылау;
- күрделігі орташа станоктардың кесу құралын орнына қою, ауыстыру;
- ағаш өңдеу станоктарын баптау;
- белгілер бойынша аралау;
ойықтарды, тесіктерді жасау;
дайындамаларды, бөлшектерді жону;
- күрделігі түрлі бөлшектерді фрезерлеу, фурнитураға ойықтарды жасау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру, өңдеу
- материалының сапасын бақылау.
Ағаш өңдеу станоктары және құралдары
Электрлендірілген қол құралдары. Ағаш өңдеу станоктарының құрылысы және пайдалануы. Өрт қауіпсіздігі. Қауіпсіздік техникасы. Струбциналар, қимаүлгілер. Жүк көтеру машиналары, жабдықтары.
БҚ 8
АҚ 10
КҚ 9
КМ 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Ағаштың негізгі тұқымдары;
- Ұсталық қол құралдары;
- Механикалық, қол машиналарымен, ағаш өңдеу станоктарында ағаш өңдеу әдістері;
- Ұсталық, жиһаздық бұйымдарының түрлері, қасиеттері;
- Ағаш өңдеу станоктарының, механикалық, тағайындалуы, құрылысы, пайдалану ережелері, техникалық күтімі;
- Жай ұсталық түрлері, әдістері;
- Бөлшектердің ұсталық біріктірілуі;
- Жарықтарды, бұталарды, басқа беттердің бұзылғанын бітеу;
- Құрылымды корпустық жиһаздың конструкциясы, жасау технологиясы;
- Есік полотналарының және терезе қапсырмаларының бөлшектерін жасау әдістері, жинақтау,
- Түзусызықты фрамугаларын, терезе қақпаларын, қапсырмаларын жөндеу, жинақтау әдістері;
- Есік, терезе блоктарын, терезе астындағы тақтаны орнату әдістері;
- Құрылымды, корпустық жиһаздың дайындама әдістері, жинақталуы, орнатылуы;
- Қатты жұөымды ағаштардың қасиеттері, өңдеу әдістері;
- Күрделі ұсталық бұйымдардың навестері мен нагонкаларын жасау әдістері;
- Бөлшектер мен буындардың бірігу әдістері, мөлдір, мөлдір емес әрлеудің материалдары;
- Бұйымдарды мөлдір, мөлдір емес әрлеуге дайындау;
- Балташылық құралдың констркуциясы, бапталуы, дайындығы; аралау материалының таза сүргілеу әдісі;
- Түзу сызықты щиттерді, опалубкаларды, аралықтарды сылақтауға дайындау әдістері;
- Цокольдерді, тақтай төселімдерді, аралықтарды, төбе элементтерін құру әдістері;
- Антисептік. өртқауіптілікті құрылымдарды әзірлеу әдістері, оларды, сырбүріккіш аппараттарымен бүрку әдістері;
- Колонна опалубкаларын, балкаларды, прогноздарды, төсеу щиттерін, қабырға аралықтарын, фундаменттерді жасау, орнату әдістері;
- Бөлшектерді жай түрлі біріктіру;
- Еңбек қауіпсіздігі ережелері, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария, еңбек экономикасының негіздері;
- Жиектерді, жарықтарды бітеу әдістері;
- Күрделігі орташа ұсталық жұмыстардың орындалу әдістері, түрлері.
істей алуы тиіс:
- Негізгі ұсталық-балташылық жұмыс түрлерінің, жиһаз жасаудың технологиялық карталарын жасау;
- Жұмыс көлемін, шығыс материалдар санын есептеу;
- Негізгі ұсталық-балташылық жұмыстарын орындау уақыт нормасын анықтау;
- Еңбек өнімділігін, материал үнемділігін көтеру үшін жұмыс өндірісінің, еңбек үйымдастыру және жұмыс орнын ұйымдастырудың алдыңғы қатарлы әдістерін қолдану;
- Ұсталық-балташылық жұмыстардың сапасын тексеру;
- Ғимарат интерьері, экстерьер дизайн мәселелерін еуроәрлеудің еурожөндеудің қазіргі әдістерін қолданып отырып шешу.
Жұмыстың технологиясы, ұйымдастыруы.
Ағаш өңдеу операциялары.
Ағаш беттерін өңдеудің дәлдігі. Ағаш өңдеу станоктарында жұмыс істеу кезінде еңбекті және жұмыс орнын ұйымдастыру. Ғимарат бөліктері. Ағаш ұсталық, балташы, жиһаз біріктірулердің негізгі түрлері. Еңбекті қорғау. Өрт қауіпсіздігі. Негізгі ұсталық-балташылық бұйымдардың конструкциялары. Ұсталық-балташылық, жиһаздық бұйымдарды жасау технологиясы, жасау тәсілдері. Ұсталық-жиһаздық бұйымдарды әрлеу және жөндеу. Жиһаз жасаудың технологиясы және конструкциясы. Ұсталық бұйымдарды қаптау. Ұсталық бұйымдарды әрлеу. Линолеум және синтетика плиталарды төсеу. Паркет еденін төсеу. Ұсталық-балташылық бұйымдарды жөндеу. Ұсталық-балташылық бұйымдары конструкциялау. Құрылыста ұсталық-балташылық жұмыстар.
Өнім сапасын бақылау, стандарттау мәліметтері жөндеу, жаңғырту. Ұсталық-балташылық бұйымдарды.
БҚ 9
КҚ 10
АП
Білім беру ұйымының анықтаған пәндері
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика

ПМ 0.1
В результате производственного обучения обучающийся должен
знать:
- технику безопасности на производстве;
- комплекс столярно-плотничных и мебельных работ.
уметь:
- планировать свой труд, производить сборку изделия в конструкцию с соблюдением последовательности, мер безопасности;
- устанавливать фурнитуру.
Производственное обучение
Ручная обработка древесины. Механизированная обработка древесины. Изготовление мебельных изделий. Обучение на деревообрабатывающем и мебельном производстве, строительстве. Выполнение комплекса столярно-плотничных и мебельных работ на производстве.
ПК 12
СК 12
ПМ 0.2
В результате практики выпускник должен
знать:
- правила пользования деревообрабатывающими станками;
- правила изготовления мебели на деревообрабатывающих станках.
Профессиональная практика.
Ознакомление с предприятием. Комплексные работы по изготовлению мебели. Изготовление столярных изделий на деревообрабатывающих станках.
ПК 11
СК 11
Нормативный срок освоения образовательной учебной программы
специалиста повышенного уровня технического и профессионального
образования по специальности 1414000 – «Мебельное производство (по
видам)» при очной форме обучения на базе основного среднего
образования:
1.2 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1414000 – «Мебельное
производство (по видам)» специалиста среднего звена
Срок обучения:
на базе основного
общего образования - 3 г. 6 м.;
на базе общего
среднего образования - 2 г. 6 м.
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ООД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 4
ООД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы начальной военной подготовки;
- строевые приемы с оружием и сигналы управления строем;
- содержание опасных и вредных факторов среды обитания;
- содержание чрезвычайных ситуаций;
уметь:
- оперативно действовать в чрезвычайных ситуациях;
- обращаться с оружием;
- выполнять строевые упражнения.
Начальная военная подготовка.
Характеристика опасных и вредных факторов среды обитания: физиологическое воздействие на человека опасных и вредных факторов в производственных условиях. Общие характеристики различных чрезвычайных ситуаций, опасных для жизни и здоровья и выработка действий. Основы военного дела: основы воинской службы, тактическая подготовка, огневая подготовка, строевая подготовка, военная подготовка.
БК 3
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владеть стилистикой деловой сферы общения;
уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
БК 9Й
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
БК 1
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана с древнейших времен до 21 века, о сущности судеб и ценностей мировой цивилизации;
- основные этапы и периоды развития Казахстана и их хронологию;
- процессы политического развития в Казахстане, его положение в современном мире;
- основные исторические факты, даты события, и имена исторических и современных деятелей Казахстана;
уметь:
- характеризовать социально-экономическое и политическое положение Казахстана, анализировать основные изменения;
- составлять хронологические и синхронные таблицы исторических событий и фактов;
- работать с документами, применять материалы периодической печати в учебном процессе;
История Казахстана

КТ 0.1
Өндірістік оқыту нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндірісте қауіпсіздік техникасы;
- ағаш ұстасы, балташы және жиһаз өндірісінің кешені;
істей алуы тиіс:
- өз еңбегін жоспарлау, қауіпсіздік шараларын, бірізділікті сақтап, бұйымдарды конструкцияларға жинақтау;
- фурнитураларды орнату.
Өндірістік оқыту.
Ағашты қолмен өңдеу. Ағашты механикамен өңдеу. Жиһаз бұйымдарын жасау. Ағаш өңдеу және жиһаз өндірісінде оқыту. Ағаш ұсталық, балташылық, жиһаз жасау жұмыстарын өндірісте орындау кешені.
КҚ 12
АҚ 12
КТ 0.2
Практика нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағаш өңдеу станоктарын пайдалануды білу;
- ағаш өңдеу станоктарында жиһаз жасау ережелерін білу.
Кәсіптік практика.
Кәсіпорынмен танысу. Жиһаз жасаудың кешендік жұмыстары. Ағаш өңдеу станоктарында ағаш ұсталық бұйымдарды жасау.
КҚ 11
АҚ 11
1.2 1414000 «Жиһаз өндірісі (түрі бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі орта буын маманының кіріктірілген оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі:
негізгі орта білім базасында: 3 жыл 6 ай
-/- жалпы орта білім базасында: 2 жыл 6 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
істей алуы тиіс:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі;
БҚ 4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алғашқы әскери дайындық негіздерін;
- қарумен сапқа тұру тәсілдері және сапты басқару сигналдары;
- мекен ортасындағы қауіпті және зиянды факторлардың мазмұнын;
- төтенше жағдайлардың мазмұнын;
істеуі керек:
- төтенше жағдайларда шұғыл әрекет жасау;
- қару-жарақты пайдалана білу;
- сапта тұрып, жаттығулар жасау.
Алғашқы әскери дайындық.
Әскери қызмет негіздері. Қазақстан Республикасының егемендігін қорғаудағы қарулы күштер. Қазақстан Республикасының Конституциясы және мемлекетімізді қорғау мен нығайту мақсатындағы заңдар. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің жарлықтары. Практикалық дайындық. Әскери бөлімдер мен бөлімшелердегі қарулану және әскери техника. Әскердің ұрыстағы қимылдары. Азаматтық қорғаныс. Зақымданудың жаңа құралдары. Төтенше жағдайда жергілікті халықты қорғаудың шаралары.
БҚ 3
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін;
- тілдік нормаларды және тілдесудің іскерлік аясындағы стилистистикасын игеруді;
істей алуы тиіс:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алуды;
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
БҚ 9
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
істей алуы керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіптік шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
БҚ 1
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- көне заманнан ХХI ғасырдың соңына дейінгі Қазақстан тарихын, дүниежүзі өркениет тағдыры мен құндылықтардың ортақтастығы туралы біртұтас ұғымы болуын;
- Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен дәуірінен және олардың хронологиясын білу;
- Қазақстандағы саяси даму үрдістерін, оның әлемде алған орны туралы ұғым болу;
- Қазақстан тарихына байланысты негізгі фактілер, белгілі күндер, оқиғалар мен тарихи және бүгінгі таңдағы қайраткерлердің есімдерін білу;
істей алуы тиіс:
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайларын сипаттауды, негізгі өзгерістерді талдай алуын;
- тарихи оқиғалар мен деректердің синхронды және хронологиялық кестелерін құрастыруды;
- оқу процесінде мерзімді баспасөз материалдарын қолдануды және құжаттармен жұмыс істей алуды;
Қазақстан тарихы

История Казахстана - часть всемирной истории; древняя история Казахстана; Казахстан в средние века: экономическая и культурная жизнь, политический строй; Казахстан в составе Российской империи; начало присоединения казахских земель к России; развитие русско-казахских отношений в середине ХVII века; культура Казахстана; мир во второй половине ХIХ века; проникновение капиталистических отношений в Казахстан; Казахстан в начале ХХ века; демократические революции; Казахстан в период октябрьского переворота, гражданской войны и иностранной военной интервенции; социалистическое строительство в Казахстане; вторая мировая война; вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х– первой половине 80-х годов; период перестройки; Казахстан – суверенное независимое государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости Республики.
БК 1
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
БК 6
СЭД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 10
СЭД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
БК 8
СЭД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
БК 7
СЭД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
БК 5
ПМ 00
Профессиональные модули
ПМ 01
Общепрофессиональные дисциплины

Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарихтың бір бөлігі; Ежелгі замандағы Қазақстан тарихы; Қазақстан орта ғасырларда: экономикалық және мәдение өмірі, саяси құрылысы; Қазақстан Ресей империясының құрамында; Қазақ жерлерін Ресейге қосудың басталуы; ХҮІІ ғасырдың ортасындағы қазақ-орыс қарым-қатынастарының дамуы; ХІХ ғасырдың ІІ-ші жартысындағы Қазақстан мәдениеті; Қазақстанға капиталистік қатынастардың енуі; Қазақстан ХХ ғасырдың басында; демократиялық революциялар; Қазақстан Қазан төңкерілісі, азамат соғысы мен әскери интервенция кезеңінде; Қазақстандағы социалистік құрылыс; Екінші дүние жүзілік соғыс; Қазақстанның фашизмді жеңуге қосқан үлесі; Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
БҚ 1
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негідерін;
істей алуы тиіс:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі;
БҚ 4
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
істей алуы тиіс:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
БҚ 6
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
істей алуы тиіс:
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
БҚ 10
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу;
істей алуы тиіс:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
Әлеуметтану мен саясаттану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
БҚ 8
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
істей алуы тиіс:
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 7
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
істей алуы тиіс:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу.
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
БҚ 5
КМ 00
Кәсіптік модульдер
КМ 01
Жалпы кәсіптік пәндер

ПМ 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
БК 9
ПК 5
СК 7
ПМ 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила и приемы геометрического и проекционного черчения;
- основные правила построения чертежей и схем;
- способы графического представления пространственных образов;
- правила разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
уметь:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
Инженерная графика
геометрическое черчение;
правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение;
техническое рисование;
правила разработки и оформления конструкторской документации;
машиностроительное черчение;
категории изображений на чертеже; средства инженерной графики;
методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности;
элементы художественного конструирования;
основные понятия о технических средствах отображения графической информации;
понятие о компьютерной графической системе.
ПК 3,6
СК 2,5,7
ПМ 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и аксиомы теоретической механики, законы равновесия и перемещения тел;
- основные положения статики, кинематики, динамики;
- приемы и методы испытания материалов;
- расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость;
- конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
уметь:
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
- выполнять соединения деталей машин.
Техническая механика
основы теоретической механики; статика;
плоская и пространственная система сил; кинематика;
кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов;
силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб;
расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние;
гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.

КМ 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерiн;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерiн;
iстей бiлуге тиiстi:
- әртүрлi құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
БҚ 9
КҚ 5
АҚ 7
КМ 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелерін;
- сызбалар және схемаларды құрастырудың негiзгi ережелерiн;
- кеңiстiктiк бейнелерді графикалық елестету тәсілдерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу, рәсімдеу, құрастыру ережелерін;
істей алуы тиіс:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындауды;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерiн қолдануды;
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
КҚ 3,6
АҚ 2,5,7
КМ 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымын, денелердің орын ауыстыру және тепе-теңдік заңдарын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерінің беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есебін;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- жалпы тағайындалған механизмдер мен машиналардың бөлшектерін құрастыруды;
істей алуы тиіс:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды;
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы;

ПК 8,10,
14
СК 3,6,8
ПМ 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
уметь:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
Электротехника и электроника
электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
ПК 2,4,5
СК 7,9,12
ПМ 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие об измерениях и единицах физических величин;
- основные виды средств измерений и их классификация.
уметь:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
Электрорадиоизмерения
метрологические показатели средств измерений;
приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности;
измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений.
ПК 4,9,10
СК 4,8
ПМ 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- физические основы электронной техники;
- принцип действия, параметрические соотношения, схемы выпрямителей и типовых электронных устройств;
- основные логические операции, параметры и характеристики логических элементов цифровых электронных систем;
- структура, механические характеристики и расчетные схемы механической части электропривода;
уметь:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
Основы электронной техники и электропривода
Основа электронной техники; образование и свойства р-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства; электронные выпрямители, преобразователи, инверторы; защита электронных устройств; цифровые электронные схемы; применение логических элементов в электротехнических устройствах; основа электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока независимого, последовательного и смешанного возбуждения; электропривод с двигателем переменного тока, классификация электропривода с асинхронными и синхронными двигателями, особенности переходных процессов в них; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности; выбор и проверка электродвигателей.

КҚ 8,10,
14
АҚ 3,6,8
КМ 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектерін;
- тұрақты және ауыспалы токтардың электр машиналарын;
- электроника негіздерін;
- электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтерді;
істей білуі тиіс:
- күш беретін трансформаторларды, трансформаторлардың арнаулы түрлерін сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану.
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтардың электр машиналары; күш беретін трансформаторлар, трансформаторлардың арнаулы түрлері; электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтер; электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар.
КҚ 2,4,5
АҚ 7,9,12
КМ 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- физикалық шаманың бірліктері және өлшеулері жөніндегі ұғымдарды;
- өлшеу құралдарының негізгі түрлерін және олардың топтастырылуын;
істей алуы тиіс:
- өлшеу әдістерін сақтауды;
- өлшеу қателіктерін табуды;
- сигналдар формасын зерттеуді және сигналдар параметрлерін өлшеуді;
Электр радио өлшеулер
Өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; стандартты өлшеу сигналдарын жасау құралдары; токті өлшеу, кернеулік және қуаттылық; электр радио техникалық тізбегі мен компонентінің сипаттамасы және параметрлерін өлшеу; өлшеулер дәлдігіне өлшегіш құралдардың ықпалы; өлшеулерді автоматтандыру.
КҚ 4,9,10
АҚ 4,8
КМ 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- электронды техниканың физикалық негіздерін;
- типтік электрондық құрылғының және түзеткіштердің схемасын, параметрлік қатынасын, әрекет ету принциптерін;
- цифрлік электрондық жүйенің қисынды элементінің сипаттамасын және параметрін, негізгі қисынды операцияларын;
- электр жетектің механикалық бөлігіндегі схемалар есептерін және механикалық сипаттамаларды, құрылымын;
істей алуы тиіс:
- қисынды элементтегі қарапайым схемаларды оқиды;
- электр жетектің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеп шығарады;
Электрондық техника және электр жетек негіздері
Электрондық техника негіздері; р-n ауысу қасиеттері және қалыптасуы; түйіспелі құбылыстар; жартылай өткізгіштер мен фото электрондық құралдарды қосу схемасы және негізгі параметрі, құрылғысы, әрекет ету принципі; ақпаратты бейнелейтін құрылғылар; типтік электрондық құрылғылар; электрондық түзеткіштер, түрлендіргіштер, инверторлар; электрондық құрылғының қорғанышы; цифрлік электронды схемалар;
электр техникалық құрылғыларында қисынды элементтерін қолдану; электр жетек негіздері; электр жетектің орнатылмаған механикалық қозғалысы;
тәуелсіз, жүйелілік және ауыспалы қозғағыштың тұрақты ток қозғалтқышымен электр жетегі; ауыспалы токтің қозғалтқышымен электр жетегі, асинхрондық және синхронды қозғалтқыштармен электр жетектің топтастырылуы, оларда өтетін процестердің ерекшеліктері; электр жетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуаттылық есептері; электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру.

ПК 4,6
СК 6,8
ПМ 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
уметь:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
БК 10
ПК 3
ПМ 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение древесины;
- основные свойства древесины;
- причины растрескивания и коробления древесины;
- сильноусыхающие и слабоусыхающие породы древесины;
- пороки древесины;
- характеристики и макроскопическое строение основных пород древесины;
- условия хранения, антисептирования, меры защиты от огня и поражения насекомыми;
- состав, основные свойства клеев, их приготовление и правила хранения;
- материалы и заготовки, применяемые в деревообработке.
уметь:
- различать главные разрезы ствола;
- самостоятельно пользоваться справочной литературой;
- рассчитывать припуски под механическую обработку;
- замерять и определять вид сучков;
- замерять глубину трещин;
- по качеству, количеству и размерам пороков определять возможность применения заготовок;
- различать текстуру основных пород древесины;
- приготавливать по рецептам антисептирующие составы;
- приготавливать, правильно использовать и хранить клеи;
- правильно выбирать и применять
Материаловедение
Введение. Физические свойства древесины. Основные породы древесины, их характеристика и применение. Механические свойства древесины. Хранение, сушка, антисептирование и огнезащита древесины.
Круглые лесоматериалы, пиломатериалы, заготовки изделия. Лакокрасочные материалы. Электроизоляционные и смазочные материалы.
Изоляционные материалы.
Вспомогательные материалы.
Металлические изделия и мебельная фурнитура.

КҚ 4,6
АҚ 6,8
КМ 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
істей алуы тиіс:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
БҚ 10
КҚ 3
КМ 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағашты меңгеру;
- ағаштың негізгі қасиеттері;
- ағаштың жарылу себебі;
- қатты кебетін және жай кебетін ағаштар;
- ағаштардың қасиеттері;
- негізгі тұқымды ағаштардың макроскопиялық құрылымы;
- сақтау жағдайы;
- антисептиктеу, өрттен, жәндіктерден сақтандыру шаралары;
- желімдердің негізгі қасиеттері, құрылымы, оларды жасау ережелері;
- ағаш өңдеуде қолданылатын материалдармен, даярламалар.
істей алуы тиіс:
- ағаш бағанының негізгі кесінділерін айыру;
- анықтама әдебиетті қолдану;
- механикалық өңдеуде артықтаманы санау;
- бұталар түрлерін, көлемін өлшеу;
- кемістіктер сапасынан, санынан, мөлшерінен даярламаны қолдану мүмкіншілігін аңықтау;
- ағаштың негізгі тұқымдарының текстурасын аңықтау;
- антисептиктерді рецепт бойынша әзірлеу;
- клейлерді дұрыс әзірлеу, дұрыс қолдану;
- электроқшаулау материалдарын, майлау материалдарын дұрыс таңдап, қолдану.
Материалтану
Ағаш және сүректің құрылымы. Ағаштың физикалық қасиеті.
Ағаштың механикалық қасиеті. Ағаштың кемістіктері. Ағаштың негізгі тұқымдары, олардың сипаттамалары, қолдануы. Сақтау, кептіру, антисептендіру, өрттен сақтау. Домалақ ағаш материалдары. Желімдер. Лак-бояу материалдары. Қаптау және құрылымдық материал. Металл бұйымдар мен жиһаз фурнитурасы. Оқшаулама материалдары. Көмекші материалдар. Электроқшаулама және майлау материалдары.

ПК 2,6
СК 3,4
ПМ 1.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- государственные стандарты, технические условия, инструкции;
уметь:
- систематизирует, обрабатывает и подготавливает данные для составления отчетов о работе по стандартизации и сертификации;
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
ПК 7
ПМ 1.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели и задачи, функции менеджмента;
- стратегию и стиль управления;
- принципы делового общения в коллективе;
- особенности планирования действий в управленческий деятельности;
уметь:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством.
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
ПК 2
ПМ 1.11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда;
- опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности;
- структуру управления, организацию работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документацию по безопасности труда,
- виды ответственности за нарушение требований безопасности;
- аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях;
уметь:
- соблюдать технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
- анализировать и прогнозировать опасности при проведении аварийно-спасательных работ.
Охрана труда.
Правила оформления первичных документов на месте дорожно-транспортного происшествия. Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Виды юридической ответственности (административная, гражданско-правовая, материальная, уголовная); опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности; управление охраной труда, структура управления, организация работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документация по безопасности труда, обучение безопасности труда; техника безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов; аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
БК 11
ПМ 02
Специальные дисциплины

КҚ 2,6
АҚ 3,4
КМ 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- мемлекеттік стандартты, техникалық шартты, нұсқауларды;
істей алуы тиіс:
- стандарттау мен сертификаттау бойынша жұмысы жөніндегі есебін құрастыру үшін мәліметтерді әзірлейді және өңдейді, жүйелейді;
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және қондыру жүйелері;
техникалық өлшеулер.
КҚ 7
КМ 1.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- менеджменттің міндеттері мен мақсаттары, функциясын;
- басқарудың стилін және стратегиясын;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынастың принциптерін,
- басқару қызметіндегі жоспарлау әрекетінің ерекшеліктерін;
істей алуы тиіс:
- менеджменттің стратегиясын құрастыруды,
- өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологияларды қолдануды;
Менеджмент.
Қатысты және меншіктік әртүрлі ұйымды-құқықтық түріндегі ұйымдарды басқару міндеттері мен мақсаттары; менеджмент функциясы; ұйымның ішкі және сыртқы ортасы; басқару шешімдерін қабылдаудың негізгі теориясы; стратегиялық менеджмент;
еңбектің жүйелерін қалыптастыру; қауіп-қатерді басқару; дау-жанжалды басқару; менеджмент психологиясы; іскерлік қарым-қатынастың этикасы; өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологиялар; кәсіби қызметтің облысындағы менеджмент ерекшеліктері;
КҚ 2
КМ 1.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың заңдылық және нормативтік-құқықтық негіздерін;
- қауіпті және зиянды факторларды, қорғаныс құралдары мен қауіп жөнінде ескертуді;
- басқару құрылымын, еңбекті қорғау қызметі мен еңбекті қорғау бойынша бірлескен комитеттердің (комиссиялардың) қызметтерін ұйымдастыруды, еңбек қауіпсіздігі бойынша құжаттарды;
- қауіпсіздік талаптарын бұзғандығы үшін жауапкершілік түрлерін;
- төтенше жағдайлардағы қауіпсіздік аспектілерін;
істей білуі тиіс:
- көлік құралдарын, машиналарды, механизмдерді, тетіктерді, жабдықтар мен аспаптарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау;
- апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіптерді талдау және болжау.
Еңбекті қорғау
Жол-көлік оқиғасы болған жерде алғашқы құжаттарды рәсімдеу ережелері. Көлікте қолданылатын ережелерді бұзу жауапкершілігі. Заңдық жауапкершілік (әкімшілік, азаматтық-құқықтық, материалдық, қылмыстық) түрлері; қауіпті және зиянды факторлар, қауіп жөнінде ескерту мен қорғану құралдары; еңбекті қорғауды басқару, басқару құрылымы, еңбекті қорғау қызметі мен еңбекті қорғау бойынша бірлескен комитеттердің (комиссиялардың) қызметтерін ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігі бойынша құжаттар, еңбек қауіпсіздігіне үйрету; көлік құралдарын, машиналарды, механизмдерді, тетіктерді, жабдықтар мен аспаптарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы; төтенше жағдайлардағы қауіпсіздік аспектілері. Көлік құралдарының техникалық күйіне қойылатын талаптар.
БҚ 11
КМ 02
Арнайы пәндер

ПК 6,7,8
СК 4,7
ПМ 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологию подготовки инструмента к работе;
- назначение инструмента;
- правила и приемы работы ручным инструментом;
- технические требования к качеству выполняемых работ;
- способы рациональной работы ручным инструментом;
- устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
- устройство деревообрабатывающих станков;
- технологию настройки станков на параметры обработки деталей и режимы работы станков;
- виды деревообрабатывающего инструмента и его назначение;
- правила установки инструмента;
- технологию выполнения работы на деревообрабатывающих станках;
- приспособления и оснастку, применяемые при выполнении работ;
- дефекты обработки, причины, способы устранения;
- методы и средства контроля;
- технические условия на изготавливаемую продукцию.
уметь:
- подготавливать инструмент к работе;
- производить выбор инструмента, исходя из поставленной задачи;
- подготавливать инструмент к работе;
- производить выбор инструмента, исходя из поставленной задачи;
- выполнять приемы работы ручным инструментом;
- осуществлять контроль качества работ и организации рабочего места;
- выбирать рациональные приемы работы ручным инструментом;
- пользоваться инструкционно-технологической справочной документацией.
Техническая эксплуатация машин и оборудования.
Работа ручным столярным инструментом. Устройство и наладка деревообрабатывающего оборудования.
ПК 1,4,6
СК 2,4
ДО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП.01.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- профессиональную направленность; структуру всех направлений производства, по которым в дальнейшем может работать и повышать свою квалификацию;
- основные производственные операции.
уметь:
- ориентироваться в выбранной профессии, и в технологическом процессе производства и всех его направлениях.
Введение в специальность Характеристика образовательной деятельности по выбранной специальности (образцы выполнения практических, курсовых и дипломных проектов). Обзор технологического процесса монтажа и эксплуатации, внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (экскурсии). Общие понятия слесарных и монтажных работ. Характеристика предприятий и организаций по профилю обучения. Структурный и профессиональный рост на производстве. Стадии профессионального обучения и карьерный рост. В ходе прохождения краткое конспектирование и эскизирование. Завершение – составление отчета.
БК 12

КҚ 6,7,8
АҚ 4,7
КМ 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- құралды жұмысқа даярлау технологиясы;
- құралдың тағайындалуы;
- қол құралымен жұмыс істеу ережелері мен әдістері;
- орындалатын жұмысқа қойылған техникалық талаптар;
- қол құралымен жұмыс жүргізудің тиімді әдістері;
- қызмет көрсету жабдықтарын құрылымы, баптау ережелері;
- ағаш өңдеу станоктарының құрылымы;
- станоктарды бөлшектері өңдеу параметрлеріне қою технологиясы, станоктардың жұмыс тәртібі;
- ағаш өңдеу құралдарының түрлері, олардың тағайындалуы;
- құралды орнату ережелері;
- ағаш өңдеу станоктарында жұмыс істеу технологиясы;
- жұмыста қолданатын түрлі айлабұйымдар;
- өңдеу дефектері, себептері, жою әдістері;
- бақылау құралдары және әдістері;
- жасалатың өнімге техникалық жағдай жасау.
істей алуы тиіс:
- құралды жұмысқа даярлау;
- қойылған міндетке қарай, құралдарды таңдау;
- жұмыс сапасын және жұмыс орнының ұйымдастырылуын бақылау;
- қол құралдармен жұмыстың түрлі тәсілдерін орындау;
- қол құралдарымен жұмыстың тиімді әдістерін таңдау;
- нұсқама-технологиялық, анықтама құжаттарды қолдану;
- құралды жұмысқа даярлау;
- қойылған міндет арқылы керекті құралды таңдау;
- қол құрылымен жұмыстың түрлі әдістерін жасау.
Машиналар және жабдықтарды техникалық пайдалану
Ағаш ұстасының қол құралымен жұмыс істеу. Құрылымы мен баптауы. Ағаш өңдеу жабдықтарының құрылымы мен баптауы.
КҚ 1,4,6
АҚ 2,4
БҰАП
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00
КП-00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
білуі тиіс:
- кәсіптік бағытын;
- оқушының квалификациясын өсіру үшін, өндірістің барлық бағытын білу;
- өндірістің негізгі операцияларын білу.
істей алуы тиіс:
- таңдаған кәсіпте, технологиялық үрдісте және оның барлық бағытында хабардар болу.
Мамандыққа кіріспе.
Таңдаған мамандығы бойынша білім ісінің сипаттамасы (тәжірибелік, курстық және дипломдық жобалардың үлгілері), ішкі техникалық қондырғыларын, желдеткіш және инженерлік жүйелердің технологиялық үрдісін монтаждау және пайдалануды шолу (экскурсия). Слесарь және монтаж жұмыстарының жалпы түсінігі. Мекеменің немесе ұйымның оқу профилі бойынша сипаттамасы. Өндірісте кәсіптік және құрылымдық өсу. Кәсіптік оқытудың кезеңдері. Тәжірибені өту кезінде қысқаша конспект және эскиз жасау. Аяқтау – есеп беруді құру.
БҚ 12

108
ПА
- промежуточной аттестации
72
ИА
- итоговой аттестации
31
ОУПП
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
240
Ф
Факультативные занятия
200
Всего:
4760
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 324
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
повышенного уровня
Код и профиль: 1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Квалификации: 150301 2 – Виноградарь*
150302 2 – Плодоовощевод*
150303 2 – Овощевод*
150304 2 – Табаковод*
150305 2 – Хмелевод*
150306 2 – Цветовод*
150307 2 – Эфиромасличник*
150308 2 – Протравщик хлопковых семян*
150309 2 – Бахчевод*
150310 2 – Питомниковод*
150311 2 – Заготовитель сырья*
150312 2 – Мастер
150313 2 – Оператор начальной обработки хлопка-сырца*
150314 2 – Грибовод*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев
на базе общего среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы
контроля
Экзаменов/
зачетов
Объем учебного времени (час)
Количество
контрольных
работ
Всего
Из них
Распределение
по курсам
и семестрам
теоретические
занятия
практические
(лаб-практические)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

108
АА
- аралық аттестаттау
72
ҚА
- қорытынды аттестаттау
31
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
240
Ф
Факультативтік сабақтар
200
Барлығы:
4760
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
324-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
жоғары деңгей
Білім коды мен бейіні: 1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология*
Мамандығы: 1503000 –Өсімдік шаруашылығы
Біліктілігі: 150301 2 – Жүзім өсіруші*
150302 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші*
150303 2 – Көкөніс өсіруші*
150304 2 – Темекі өсіруші*
150305 2 – Құлмақ өсіруші*
150306 2 – Гүл өсіруші*
150307 2 – Эфир майлары алынатын өсімдіктерді өсіруші
150308 2 – Мақта дәнін егуші*
150309 2 – Бағбан*
150310 2 – Тәлімбақшы*
150311 2 – Шикізат дайындаушы*
150312 2 – Шебер
150313 2 – Шикізат мақтаны алғашқы өңдеу операторы
150314 2 – Саңырауқұлақ өсіруші*
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндері мен циклдер атауы
Бақылау түрі Емтихан/сынақ
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Бақылау жұмыстарының саны
Барлығы
Оның ішінде
Курстар және семестрлер б-ша бөлінуі
теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалық-) сабақтар
Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
1
2
3
4
ЖГД 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

576
Итого часов обучения
1404
Э
Экзамены
36
ПА
Промежуточная аттестация
36
ИА
Итоговая аттестация
ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
60
Ф
Факультативные занятия
60
Всего
1560
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 330
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
специалиста среднего звена
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство,ветеринария и экология
Специальность: 1508000 – Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство» (по видам)
Квалификации: 150804 3 - Мастер леса
150806 3 – Техник-технолог
150807 3 - Техник лесопатолог
150808 3 - Менеджер
150810 3 - Мастер по ландшафтному дизайну
Форма обучения: очная;
Нормативный срок обучения:
3 года 6 месяцев
на базе основного среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование предмета
Распределение
по семестрам
Кол-во контр.
работ
Количество часов
Распределение по курсам и семестрам*
Всего
Из них:
1 курс
2 курс
3 курс
4 курс
Экзамены
Зачеты
Теор.
Лаб.практ.
работы
Курс.
проект
1 сем
16 нед
2 сем
20 нед
3 сем
16 нед
4 сем
12 нед

576
Оқытудың барлығы сағат саны
1404
Е
Емтихан
36
АА
Аралық аттестаттау
36
ҚА
Қорытынды аттестаттау
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау
Міндетті оқытуға бөлінген барлық сағат саны
1440
К
Консультациялар
60
Ф
Факультативтік сабақтар
60
Барлығы
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
330-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
орта буын маманы
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы: 1508000 – Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 150804 3 - Орман мастері
150806 3 - Техник-технолог
150807 3 - Техник-ағаш отырғызушы
150808 3 - Менеджер
150810 3 - Ландшафтты дизайн шебері
Оқу түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Пән атаулары
Семестр бойынша бөлу
Бақылау жұмыстардың саны
Сағаттар саны
Курстар мен семестр бойынша
бөлу*
Барлығы
Оның ішінде:
1 курс
2 курс
3 курс
4 курс
Емтихан.
Сынақ
Теор.сабақ
Практика
Курс. жоба
1сем 16 апт
2 сем 20 апт
3 сем 16 апт
4сем 12 апт

180
ПА
Промежуточная аттестация
108
ИА
Итоговая аттестация
67
ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Итого на обязательное обучение
3780
К
Консультации
260
Ф
Факультативные занятия
280
Всего
4320
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 332
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 1508000 «Лесное хозяйство,
садово-парковое и ландшафтное
строительство (по видам)»
1.1 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по специальности
1508000 «Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное
строительство (по видам)»
Срок обучения
1 год 10 месяцев
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: устройства, поверки и юстировки геодезических приборов, технологии полевых и камеральных работ при производстве теодолитной съемки.
уметь: выполнять по планам и картам необходимые измерения, определять плановое положение точек местности, обрабатывать журнал нивелирования трассы,
Геодезия
Общая геодезия. Изображение земной поверхности на плоскости.
Горизонтальная съемка.
Вертикальные съемки.
Тахеометрическая съемка.
Геодезическое проектирование и перенос на местность садово-паркового и ландшафтного строительства.
БК6
ПК1
ОПД 02
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: назначение операционной системы, виды ОС, порядок и правила ввода команд MS DOC;
текстовый редактор Word, его основные возможности, правила работы с фигурным текстом в Word Art;
электронные таблицы Excel. Обработка табличной формы представления информации. Диаграммы;
правила создания, заполнения, работы с объектами и организации вывода презентации Power Point;
СУБД ACCESS.
уметь: вызвать редактор текста Word, создавать текстовые файлы, сохранять, открывать их;
редактировать и форматировать документ, работать с библиотекой, рисунков, авто фигурами, работать с фигурным текстом Word Art, создавать в Word таблицы;
применять электронные таблицы Excel, и системы управления базами данных ACCESS для решения простейших задач хранения, поиска и обработки информации; создавать презентации в Power Point
Основы информационных технологий
Операционная система MS DOS.
Пакет Microsoft Office
- текстовый редактор Word;
- электронные таблицы Excel;
- базы данных ACCESS;
- рower Point;
- сеть Интернет.
БК6
ПК2
ОПД 03
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: общие сведения о производственной санитарии;
технику безопасности; основы электробезопасности; общие сведения о пожарной безопасности;
уметь: соблюдать технику безопасности; соблюдать электробезопасность; оказать помощь при производственной травме; соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
Производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда.
БК 2
ПК 3
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: изображение зеленых насаждений на планах (проектах) планировки и застройки населенных пунктов;

180
АА
Аралық аттестаттау
108
ҚА
Қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау
5
Міндетті оқытуға бөлінген барлық сағат саны
3780
К
Консультациялар
260
Ф
Факультативтік сабақтар
280
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
332-қосымша
1508000 – «Орман шаруашылығы, саябақ және ландшафт құрылысы» (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
1.1 1508000 – «Орман шаруашылығы, саябақ және ландшафт құрылысы» (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі 1 жыл 10 ай
Пәндер циклының қысқартыл ған атауы (код)
Пәндер және кәсіптік модульдерінің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптастыратын құзыреттілік коды
ЖБП 00 Жалпы білім беру пәндері
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
қондырғыларды, геодезиялық құраларды юстировкалау және тексеру, теодолиттік түсірудің өндірісі кезіндегі дала және камералық жұмыстардың технологиялары.
жасай білу керек:
жоспар мен карталар бойынша керекті өлшемдерді жасау, жергілікті жердің жоспарлы нүктелерін анықтау, трассаның невелирлеу журналын өңдеу.
Геодезия
Жалпы геодезия. Кеңістікте жер бетін бейнелеу.
Көлденең түсірілімдер.
Ұзыннан түсірілімдер.
Тахеометрикалық түсірілімдер.
Геодезикалық жобалау және жерге бау-саябақтық және ландшафттік құрылысты көшіру.
БҚ6
КҚ1
ЖКП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
операциялық жүйенің қолданысын, ОС түрлері, порядок и правила ввода MS DOC командаларын еңгізу ережелері мен тәртібі;
Word мәтіндік редакторы, оның негізгі мүмкіндіктері, правила работы с Word Art –та фигурлық мәтінмен жұмыстың ережелері;
Excel электрондық таблицасы. Ақпарат беру таблицалық формасын өңдеу. Диаграммалар;
құру ережелері, толтыру, Power Point презентациясын еңгізуді ұйымдастыру және нысандармен жұмыс;
СУБД ACCESS.
жасай білу керек:
Word мәтінді редакторын шақыру, мәтінді файлдарды жасау, сақтау, оларды ашу; редакциялау және документ форматтау, кітапханамен, суреттермен, авто фигуралармен жұмыс жасау, Word Art фигуралық мәтінмен жұмыс жасау, Word-та таблица құру; Excel электрондық таблицасын қолдану, оңай есептер шешуге
ACCESS мәліметтер базының басқару жүйесін, сақтау, іздеу және ақпаратты өңдеу; Power Point-та презентация құру.
Ақпараттық технологиясының негіздері
MS DOS операциялық жүйесі.
Microsoft Office пакеті
- Word мәтінді редакторы;
- Excel электрондық таблицасы;
- ACCESS мәліметтер базы;
- рower Point;
- Ғаламшар торы.
БҚ6
КҚ2
ЖКП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
техника қауыпсіздігі; электр қауіпсіздігінің негіздері; өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер;
жасай білу керек:
техника қауыпсіздігін сақтау; электр қауіпсіздігін сақтау; өндірістік жарақаттанғанға көмек көрсету; өрт қауіпсіздігін сақтау.
Еңбекті қорғау
Өрт қауыпсіздігі.
Құралдарды классификациялау:
қолдану, іс-әрекет қағидалары, қондырғылардың ерекшеліктері, таңдау критериялары, қолдану қауыпсыздігінің ережелері;
еңбекті қорғау;
құқықтық және нормативтік база;
Өндірістік зақымдану және сырқаттану;
еңбек жағдайына әсер ететін факторлар,
еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар.
БҚ 2
КҚ 3
ЖКП 04
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
жергілікті құрылыс пунктері және жасыл екпелерді жоспарлау (жобалар) жоспарларында бейнелеу;

основные форматы чертежей; форматы принятые при изготовлении планово-картографических материалов лесоустройства; чертежный шрифт ГОСТ 2.304-81; типы линий применяемые при вычерчивании планово-картографических материалов.
уметь: работать карандашом, тушью, акварельными красками, приемы работы рейсфедером, чертежными перьями.
проводить линии различной толщины с помощью рейсфедера и чертежного пера; выполнение надписей.
Основы черчения
Основы топографического черчения.
Техника топографического черчения.
Линии, форматы, шрифты, масштабы.
Условные знаки и обозначения для планово-картографических материалов лесоустройства.
БК 3
ПК 4
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: круговорот веществ, минеральный и химический состав почв, лесные подстилки, превращение органических веществ в перегной, кислотность и щелочность, буферная способность, физические свойства почв, физико-механические свойства почв, водный баланс почв, аэрация, тепловые свойства почв.
уметь: определять виды минеральных удобрений.
Почвоведение
Основы геологии
Образования, состав и свойства почв.
Почвы СНГ и Казахстана.
БК 3
ПК 5
ОПД 06
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: значение парка в черте города, гигиеническую роль растительности при подборе ассортимента пород;
водоемы в парковых композициях, скульптуру и скульптурные элементы, виды искусственного освещения парка.
уметь: производить зонирование парковой территории, составлять проект размещения архитектурных объектов парка.
сформировать парковый пейзаж.
Композиция городского парка
Планировка парков.
Формирование паркового пейзажа
БК 3ПК 6
ПМ 00
Профессиональные модули
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: строение, функции, формы органов растений, обеспечивающие жизнь отдельной особи и сохранение вида; вегетативные и генеративные органы; метаморфизированные органы; строение клетки.
уметь: проводить морфологический анализ цветкового строения, определять аналогичные и гомологичные органы растений; классифицировать компоненты растительной клетки.
Ботаника
Морфология растений.
Анатомия растений.
Размножение растений.
Систематика растений.
БК1
ПК5
СК1
СД 02
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: производственную (предпринимательскую) деятельность предприятий; структуру основных фондов и оборотных средств; методы оценки фондов; классификацию затрат на производство методику ценообразования; формы организации труда на предприятиях; организацию технического нормирования; нормативы по труду; учет и отчетность
уметь: рассчитывать показатели использования основных производственных фондов; основные экономические показатели работы предприятий; заработной платы при различных формах оплаты труда; провести фотографирования рабочего времени и хронометраж; составить бухгалтерский баланс, заполнить наряд акт
Экономика зеленого хозяйства
Предприятие в условиях рыночной экономики.
Имущество предприятий ландшафтного строительства
Издержки производства, прибыль и валовой доход.
Организация труда и заработной платы.
Техническое нормирование труда.
Планирование на предприятиях ландшафтного строительства.
Ведение учета в ландшафтном строительстве.
БК1
ПК3
СК7
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: основные термины и определения; биологические, экологические, лесоводственные свойства, декоративные качества хвойных и лиственных пород.
уметь: вести фенологических наблюдения; давать полную лесоводственную характеристику пород.
Дендрология
Дендрология.
Хвойные породы.
Лиственные породы.
БК3
ПК5
СК3
СД 04
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: объекты озеленения; объекты озеленения жилой и промышленной застройки; нормы, правила, инструкции по агротехнике озеленительных работ и ведению зеленого хозяйства; устройство дренажных систем; озеленение территорий с перепадами рельефа; мероприятия по сохранению существующих насаждений и растительного покрова;
виды раразбивочных работ.
уметь:
проектировать и составлять планы дренажных систем, ливневых канализационных и водопроводных сетей; проводить защиту ценных пород от повреждений, укрепление деревьев;
составление и чтение разбивочного чертежа планировки и посадочного чертежа; проводить уход за зелеными насаждениями.
Садово-парковое строительство и хозяйство
Специфика и особенности садово-паркового строительства
Подготовительные работы на объектах озеленения.
Создание зеленых насаждений на объектах озеленения.
Устройство садово-парковых дорожек, площадок, сооружений и оборудования.
Организация садово-паркового строительства.
БК2
ПК2
СК4
СД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: основные детали машин и механизмов; принципы работы основных машин и орудий, используемых в озеленении; применение машин и механизмов в озеленении.
уметь: определять причины не исправностей машин и механизмов; устранять не исправности; организовывать техническое обслуживание машинно-тракторного парка.
Машины и механизмы в озеленении
Основы деталей машин и механизмов.
Тракторы и автомобили.
Машины и орудия.
Машино использование.
БК3
ПК3
СК2
СД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: основные термины и определения; биологические, экологические, лесоводственные свойства, декоративные качества хвойных и лиственных пород.
уметь: вести фенологических наблюдения; давать полную лесоводственную характеристику пород.
Декоративное растениеводство
Использование многолетников в озеленении.
Выращивание посадочного материала.
БК3
ПК5
СК3
СД 07
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: правовые основы охраны природы; функции, права, обязанности государственной лесной охраны; виды, причины возникновения; классификация пожаров; внешнее и внутреннее строение насекомых, их развитие и размножение, плодовитость; фазы развития насекомых; причины болезней растений; биологию, экологию птиц и зверей; места их обитания; особенности их строения, размножения, функции отдельных органов. годовой жизненный цикл птиц и зверей; классификацию лесозащитных мероприятий.
уметь: использовать законы, нормативные правовые акты в области охраны природы в профессиональной деятельности; определять степень пожарной опасности; составить схему противопожарных мероприятий предприятия; определять и описывать представителей насекомых обитающих в лесах; определять и описывать фазы развития насекомых; определять болезни: плодов и семян, посадочного материала и молодняков, древесных пород и кустарников, стволов и ветвей, гнилевые болезни; определять лесных птиц и зверей; определять степень угрозы насаждений от вредителей и болезней.
Охрана и защита объектов озеленения
Охрана природы
Охрана лесов и лесная пирология.
Основы лесной энтомологии.
Основы лесной фитопатологии.
Лесные звери и птицы.
Методы, техника и организация лесозащиты.
БК3
ПК3
СК6
СД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: основные детали машин и механизмов; принципы работы основных машин и орудий, используемых в озеленении; применение машин и механизмов в озеленении.
уметь: определять причины не исправностей машин и механизмов; устранять не исправности; организовывать техническое обслуживание машинно-тракторного парка.
Машины и механизмы в озеленении
Основы деталей машин и механизмов.
Тракторы и автомобили.
Машины и орудия.
Машино использование.
БК3
ПК3
йСК2
СД 06
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: роль декоративного растениеводства в профессиональной деятельности специалистов; роль растений в природе и жизни человека; роль растений в охране природы; биологические, экологические, лесоводственные свойства, декоративные качества, народнохозяйственное значение пород; ареал произрастания; семенное и вегетативное размножение; работы по уходу за зимующими многолетниками.
уметь: давать полную, краткую, сравнительную характеристику растений, определять декоративные качества растений; ухаживать за многолетниками, составлять цветочные композиции.
Декоративное растениеводство
Использование многолетников в озеленении.
Выращивание посадочного материала.
БК1
ПК1
СК4
СД 07
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: правовые основы охраны природы; функции, права, обязанности государственной лесной охраны; виды, причины возникновения; классификация пожаров; внешнее и внутреннее строение насекомых, их развитие и размножение, плодовитость; фазы развития насекомых; причины болезней растений; биологию, экологию птиц и зверей; места их обитания; особенности их строения, размножения, функции отдельных органов. годовой жизненный цикл птиц и зверей; классификацию лесозащитных мероприятий.
уметь: использовать законы, нормативные правовые акты в области охраны природы в профессиональной деятельности; определять степень пожарной опасности; составить схему противопожарных мероприятий предприятия; определять и описывать представителей насекомых обитающих в лесах; определять и описывать фазы развития насекомых; определять болезни: плодов и семян, посадочного материала и молодняков, древесных пород и кустарников, стволов и ветвей, гнилевые болезни; определять лесных птиц и зверей; определять степень угрозы насаждений от вредителей и болезней.
Охрана и защита объектов озеленения
Охрана природы
Охрана лесов и лесная пирология.
Основы лесной энтомологии.
Основы лесной фитопатологии.
Лесные звери и птицы.
Методы, техника и организация лесозащиты.
БК3
ПК3
СК6
СД 08
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен:
знать: историю садово-парковое искусства; структуру паркового пространства; цветочные растения в парковых композициях; древесно-кустарниковую растительность парков, озеленение интерьеров.
уметь: ориентироваться в истории садово-паркового искусства различных стран; составлять архитектурные проекты объектов озеленения.
Архитектурная графика и ландшафтное проектирование
Исторический обзор садово-паркового искусства разных стран.
Основные принципы проектирования садов, парков и газонов.
БК1
ПК6
СК8
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по специальности
1508000 «Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное
строительство (по видам)
Срок обучения

негізгі сызба форматтары; орманды орналастырудың жоспарлық-картографиялық материалдарын дайындағанда қабылданған форматтар; ГОСТ 2.304-81 сызба шрифті; жоспарлық-картографиялық материалдарын сызғанда қолданылатын сызықтар түрлері.
жасай білу керек: қарандашпен, тушпен, акварель су бояулармен жұмыс жасау, рейсфедермен, сызба қауырсындарымен жұмыс тәсілдері; рейсфедермен, сызба қауырсындарымен түрлі сызықтар жасау;
жазбаларды орындау.
Сызу негіздері
Топографиялық сызудың негіздері. Топографиялық сызудың техникасы.
Сызықтар, форматтар, шрифттер, масштабтар.
Орманды орналастырудың жоспарлық-картографиялық материалдарына арналған арнайы белгілер мен таңбалар.
БҚ 3
КҚ 4
ЖКП 05
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
заттардың алмасуы, топырақтың минералдық және химиялық құрамы,орман жайылымдары, органикалық заттардың көңге айналуы; қышқылдығы, и сілтілігі, буферлік қабылеті, топырақтың физикалық қасиеттері, топырақтың физикалық-механикалық қасиеттері, топырақтың су балансы, аэрация, топырақтың жылулық қасиеттері.
жасай білу керек: минералдық тыңайтқыштардың түрлерін анықтау.
Топырақтану
Геология негіздері.
Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері.
ТМД және Қазақстанның топырағы.
БҚ 3
КҚ 5
Квалификация 150803 2 «Ландшафттік дизайннің көгалдандырушысы»
ЖКП 06
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: қала аумағындағы саябақтың маныздылығын, тұқым ассортиментін таңдағанда өсімдіктердің гигиеналық ролі; саябақтық композициялардағы суаттар, скульптуралар және скульптуралық элементтер, саябақты жасанды жарықтандыру түрлері.
жасай білу керек: саябақтың аймақтарға бөлу, саябақтың архитектуралық нысандарын орналастыру жобасын құру;
саябақтық пейзажды қалыптастыру.
Қалалық саябағының композициясы
Саябақтарды жоспарлау.
Саябақтық пейзажды қалыптастыру.
БҚ 3
КҚ 6
АП 00
Кәсіптік модульдер
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:құрылымын, функцияларын, жеке түрінің өмірін және бұл түрдің сақталуын қамтамасыз ететін, өсімдіктердің мүшелерінің формалары; өсімдік ағзасының құрылымы; ағза компоненттері, олардың функциялары, құрылымы; өсімдік бірлестіктерінде вегетативтік көбеюдің ролі.
жасай білу керек: гүл өсімдігінің морфологиялық талдауын жасау, өсімдіктің ұқсас және гомологиялық мүшелерін анықтау; биологиялық микроскопты қолдану.
Өсімдіктану
Өсімдіктердің морфологиясы.
Өсімдіктердің анатомиясы.
Өсімдіктердің көбеюі.
Өсімдіктердің физиологиясы.
Өсімдіктердің систематикасы
БҚ.1
КҚ5
АҚ1
АП 02
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: мекеменің өндірістік (кәсіпкерлік) ісін; негізгі қорлар және айналым қаражатының құрылымын; қорларды бағалау әдісін; баға құрылуының әдісі өндірісінің шығындарын классификациялау; мекемеде еңбек ұйымдастыру формалары; техникалық нормаларын ұйымдастыру; еңбек нормативтері; есепке алу және есеп беру.
жасай білу керек: негізгі өндірістік қорлар қолдану көрсеткіштерін есептеу; мекеме жұмысының негізгі экономикалық көрсеткіштері; еңбек жалақысынның біренше формадағы ақысы; жұмыс уақытын белгілеу және хронометраж жасау; бухгалтерлік баланс құру, наряд акт толтыру.
Жасыл сүрек шаруашылығының экономикасы
Нарықтық экономика жағдайындағы мекеме.
Ландшафттық құрылысты мекеменің мүлкі.
Өндірістің шығындары, пайда және жалпы кіріс.
Еңбек және еңбек ақысын ұйымдастыру.
Еңбектің техникалық нормаларын реттеу.
Ландшафттық құрылысты мекемелерде жоспарлау.
Ландшафттық құрылыста есеп жүргізу.
БҚ.1
КҚ3
АҚ7
АП 03
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: басты терминдерді және түсініктерді; сүрек өсімдіктерінің өмірлік формалары; интродукция түрлері; биологиялық, экологиялық, орман өсірушілік қасиеттері, декоративтік сапасы;
жасай білу керек: фенологиялық бақылаулар жүргізу; тұқымның ағаш өсіру мінездемесін беруді.
Дендрология
Дендрология.
Қылқанды тұқым.
Жапырақты тұқым.
БҚ3
КҚ5
АҚ3
АП 04
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: көгалдандыру нысандары; тұрғын және өнеркәсіптік құрылыстар көгалдандыру нысандары; нормалары, ережелері, көгалдандыру жұмыстарының агротехникасының және жасыл шаруашылық жүргізудің нұсқаулары; дренаж жүйесінің қондырғылары; бедер өзгерістерімен территорияларды көгалдандыру; өсіп тұрған екпелер мен өсімдіктерді сақтауға арналған шаралар; бөлектеу жұмыстарының түрлері.
жасай білу керек: ағымды канализациялық және су құбырларының торабының дренаж жүйесінің жобалау және құру; ағаштарды бекіту, зақымданудан құнды тұқымды қорғау;
егу сызбаларын және бөлектеу сызбалардың жоспарын оқу және құру; жасыл екпелерді күту.
Бау-саябақтық құрылыс және шаруашылық
Бау-саябақтық құрылыстың ерекшеліктері және спецификасы.
Көгалдандыру нысандарында дайындық жұмыстар.
Көгалдандыру нысандарында
жасыл екпе ағаштарды құру.
Бау-саябақтық жолдар, алаңдар, құрылыстар және қондырғылар құрылымы.
Бау-саябақтық құрылысты ұйымдастыру.
БҚ.2
КҚ2
АҚ4
150802 2 Квалификациясы «Көгалдандырушы»
АП 05
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: көгалдандыруда пайдаланатын машиналар және құралдардың жұмыс қағидалары; көгалдандыруда пайдаланатын машиналар және құралдарды пайдалану.
жасай білу керек: машиналар және құралдардың ақауларының себептерін анықтау; ақауларын жою; машиналық-тракторлық паркінің техникалық қызметін ұйымдастыру.
Көгалдандырудағы машиналар және механизмдер
Механизмдер мен машиналардың детальдарының негіздері.
Тракторлар және автомобильдер.
Машиналар және құралдар.
Машина пайдалану.
БҚ3
КҚ3
АҚ2.
АП 06
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: мамандардың кәсіби ісінде декоративтік өсімдік өсірушіліктің маңызы;
өсімдіктердің адам өмірінде және табиғаттағы рөлі; өсімдіктердің табиғаттағы қорғауындағы рөлі; орман өсірушіліктегі биологиялық, экологиялық қасиеттері, декоративтік қасиеттері, тұқымның халық шаруашылығындағы маңызы, өсіп-өну ареалы; дәндік және вегетативтік көбею; көпжылдық өсімдіктерді күту жұмыстары.
жасай білу керек: өсімдіктердің толық, қысқа, салыстырмалы мінездемесін беру; өсімдіктердің декоративтік қасиеттерін анықтау; көпжылдық өсімдіктерді күту, гүл композицияларын құру.
Декоративтік өсімдік өсірушілік
Көгалдандыруда көпжылдық өсімдіктерді қолдану.
Көшет материалдарының өсіру.
БҚ1
КҚ1
АҚ4
АП 07
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: табиғатты қорғаудың құқықтық негіздері; функциялары, құқығы, мемлекеттік орман қорғау қызметінің міндеттері; түрлері, өрттің себептері; өрттің классификациясы; жәндіктердің ішкі және сыртқы құрылысы, олардың дамуы, көбеюі; жәндіктердің дамуының фазалары; өсімдіктердің ауру себептері; биологияны, құстар мен аңдардың экологиясын; мекендейтін жерлері; олардың құрылысының ерекшеліктері, төлденуі, жеке мүшелерінің функциялары; құстар мен аңдардың жылдық өмірлік циклы; орманды қорғау іс-шараларының классификациясын;
жасай білу керек: заңдарды қолдану, табиғатты қорғау саласында кәсіптік ісінде нормативтік құқықтық актілерді қолдану; өрт қаупінің дәрежесін анықтау; өртке қарсы шаралардың составить схемасын құру; орманда мекендейтін жәндіктерді анықтау және суреттеу; жәндіктердің дамуының фазаларын анықтау және суреттеу; ауруларды анықтау: тұқым мен дәндердің, жас екпелердің және егу материалдарын, сүрек тұқымдарының және бұталардың, дің және бұтақтар, шірік аурулары; орман құстарын және жануарларын анықтау; екпелерге зияндылар мен аурулардан қаупінің дәрежесін анықтау.
Көгалдандыру нысандарын қорғау және күзету.
Табиғатты қорғау.
Орманды қорғау және ормандық пирологиясы.
Орман энтомологиясының негіздері.
Орман фитопатологиясының негіздері.
Орман құстары және жануарлары.
Орманды қорғауды ұйымдастыру және оның әдістері, техникасы.
БҚ3
КҚ3
АҚ6
150803 2
«Ландшафттік дизайн бойынша көгалдандырушы»
АП 05
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: көгалдандыруда пайдаланатын машиналар және құралдардың жұмыс қағидалары; көгалдандыруда пайдаланатын машиналар және құралдарды пайдалану.
жасай білу керек: машиналар және құралдардың ақауларының себептерін анықтау; ақауларын жою; машиналық-тракторлық паркінің техникалық қызметін ұйымдастыру.
Көгалдандырудағы машиналар және механизмдер
Механизмдер мен машиналардың детальдарының негіздері.
Тракторлар және автомобильдер.
Машиналар және құралдар.
Машина пайдалану.
БҚ3
КҚ3
АҚ2
АП 06
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: мамандардың кәсіби ісінде декоративтік өсімдік өсірушіліктің маңызы;
өсімдіктердің адам өмірінде және табиғаттағы рөлі; өсімдіктердің табиғаттағы қорғауындағы рөлі; орман өсірушіліктегі биологиялық, экологиялық қасиеттері, декоративтік қасиеттері, тұқымның халық шаруашылығындағы маңызы, өсіп-өну ареалы; дәндік және вегетативтік көбею; көпжылдық өсімдіктерді күту жұмыстары.
жасай білу керек: өсімдіктердің толық, қысқа, салыстырмалы мінездемесін беру; өсімдіктердің декоративтік қасиеттерін анықтау; көпжылдық өсімдіктерді күту, гүл композицияларын құру.
Декоративтік өсімдік өсірушілік
Көгалдандыруда көпжылдық өсімдіктерді қолдану.
Көшет материалдарының өсіру.
БҚ1
КҚ1
АҚ4
АП 07
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: табиғатты қорғаудың құқықтық негіздері; функциялары, құқығы, мемлекеттік орман қорғау қызметінің міндеттері; түрлері, өрттің себептері; өрттің классификациясы; жәндіктердің ішкі және сыртқы құрылысы, олардың дамуы, көбеюі; жәндіктердің дамуының фазалары; өсімдіктердің ауру себептері; биологияны, құстар мен аңдардың экологиясын; мекендейтін жерлері; олардың құрылысының ерекшеліктері, төлденуі, жеке мүшелерінің функциялары; құстар мен аңдардың жылдық өмірлік циклы; орманды қорғау іс-шараларының классификациясын;
жасай білу керек: заңдарды қолдану, табиғатты қорғау саласында кәсіптік ісінде нормативтік құқықтық актілерді қолдану; өрт қаупінің дәрежесін анықтау; өртке қарсы шаралардың составить схемасын құру; орманда мекендейтін жәндіктерді анықтау және суреттеу; жәндіктердің дамуының фазаларын анықтау және суреттеу; ауруларды анықтау: тұқым мен дәндердің, жас екпелердің және егу материалдарын, сүрек тұқымдарының және бұталардың, дің және бұтақтар, шірік аурулары; орман құстарын және жануарларын анықтау; екпелерге зияндылар мен аурулардан қаупінің дәрежесін анықтау.
Көгалдандыру нысандарын қорғау және күзету.
Табиғатты қорғау.
Орманды қорғау және ормандық пирологиясы.
Орман энтомологиясының негіздері.
Орман фитопатологиясының негіздері.
Орман құстары және жануарлары.
Орманды қорғауды ұйымдастыру және оның әдістері, техникасы.
БҚ3
КҚ3
АҚ6
АП 08
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: бау-саябақтық өнерінің тарихы; саябақтық кеңістігінің құрылымы; саябақтық композициялардағы гүлдер; саябақтың сүрек-бұталық өсімдіктері, интерьерлерді көгалдандыру.
жасай білу керек: әр түрлі елдердің бау-саябақтық өнерінің тарихын; көгалдандыру нысандарының сәулеттік жобасын құру.
Сәулеттік графика және көгалдандыру нысандарын ландшафттік жобалау
Түрлі елдердің бау-саябақтық өнеріне тарихи шолу.
Бақтарды, саябақты және көгал алаңдарды жобалау негіздері.
БҚ1
КҚ6
АҚ8
1.2 1508000 – «Орман шаруашылығы, саябақ және ландшафт құрылысы» (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы

150805 2 «Лесник»
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: основные виды механических передач и соединения деталей; устройство и принцип работы деталей лесохозяйственных машин и механизмов; классификацию и устройство тракторов, автомобилей и автотракторных двигателей, основные понятия и определения параметров двигателя внутреннего сгорания; назначение, общее устройство и работу КШМ; назначение, типы, общее устройство и работу ГРМ; Виды систем охлаждения двигателя, возможные неисправности и способы их устранения; назначение, устройство и применение основных лесохозяйственных и лесозаготовительных машин и механизмов; технического обслуживания машинно-тракторного парка.
уметь: определение возможных неисправностей КШМ и их устранение; определение неисправностей и их устранение, регулировке тепловых зазоров, выполнении технического обслуживания ГРМ; определение возможных неисправностей технологических лесохозяйственных машин и орудий и устанавливать их причины.
Механизация лесного хозяйства
Основы деталей машин и механизмов.
Тракторы и автомобили.
Машины и орудия.
Машино использование.
Оборудование лесопильно-деревообрабатывающего производства.
БК7
ПК8
СД 04
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: современное состояние экономики РК и проблемы сложившиеся на пути перехода к рынку; принципы организации основного и вспомогательного производства; организацию технического нормирования, формы оплаты труда; основы планирования работ лесхозов; механизм ценообразования; учет и отчетность, методы анализа на изменение производственной программы, производительности труда; основные принципы управления, методы управления, качество руководителя, типы темпераментов, личности, принятие управленческих решений, стиль руководства, этику поведения руководителя, основы трудового законодательства для руководителей, основы маркетинга и менеджмента.
уметь: рассчитывать показатели использования основных производственных фондов, их среднегодовую стоимость; сумму амортизации; показатели, оборачиваемости; провести фотографирования рабочего времени и хронометраж;
рассчитать нормы труда, заработок рабочих при различных формах оплаты труда; распределить заработок между членами бригады при коллективной форме оплаты труда; рассчитать все основные технико – экономические показатели работы лесохозяйственных предприятий; рассчитывать выполнение плана по производству продукции; выявить экономию и перерасход заработной платы; определить темп роста заработной платы; вести учет использования основных материалов; применять современные методы и принципы управления, вырабатывать соответствующий стиль руководителя, приобретать авторитет, владеть приемами этики, культурой речи, готовить и проводить деловые совещания, беседы, использовать маркетинговую систему в снабжении и сбыте, организовывать рекламу.
Экономика, организация и планирование производства в лесном хозяйстве Производственные фонды лесохозяйственных предприятий.
Организация производства.
Техническое нормирование труда.
Организация заработной платы.
Себестоимость и цена лесопродукции.
Планирование производственного процесса.
Хозяйственный учет в лесном хозяйстве.
Основы менеджмента.
Основы маркетинга.
Основы бизнеса.
БК7
ПК1
СК1.
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: история развития лесоводства; экологические факторы, экологические законы; экологию леса, влияние климата на лес и леса на климат; виды и способы возобновления леса; показатели роста и развития, факторы на них влияющие; смена пород; тип леса; виды лесных пользований; классификация рубок главного пользования; цели, задачи, время возраст, проведение рубок ухода; классификация технологии рубок ухода; сущность поквартального способа рубок ухода; определения и понятия продуктивности.
уметь: выделять элементы леса, определять признаки леса; определять значение отдельного фактора среды в жизни леса, характер его влияния на лес; определять вид, способ, категорию возобновления леса; давать лесоводственную оценку насаждению; прогнозировать возможные варианты смен пород;
определять тип леса и тип лесорастительных условий по характеристике участка и условий местопроизрастания; проектировать рубки главного пользования; проектировать рубки ухода; составить технологическую карту на рубки ухода; планировать ежегодный размер рубок ухода, выполнять работы по отводу и таксации квартала, учету древесины; использовать достижения науки и практики для повышения продуктивности лесов.
Лесоводство
Лесоведение.
Лесоводство.
БК7
ПК2
СК2.
СД 06
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: инструменты для измерения размеров ствола и техники их применения; правила применения измерительной техники и ее устройство отечественного и зарубежного производства; общие закономерности в изменении величины прироста в насаждениях; систему таксационных показателей; правила укладки, обмера и учета лесных сортиментов; правила отбора модельных деревьев и основных способов определения запаса насаждений; способы определения разрядов высот; основные закономерности хода роста насаждений; основные показатели лесного фонда, групп и категории лесов в республике; методы лесоустройства; методы таксации в объектах лесоустройства; порядок закладки пробных площадей при проведении полевых лесоустроительных работ; основные положения инструкции по лесоустройству и созданию планово-картографической документации.
уметь: работать с инструментами и таблицами; выбрать способ определения приростов насаждения; определять и рассчитывать таксационные показатели насаждений; пользование соответствующими методиками при определении запаса; выполнение расчетов при использовании товарных и сортиментных таблиц; подбирать таблицы необходимые для практической работы специалистов лесного хозяйства; подготавливать аэрофотоснимки к таксации; заполнять документы лесоустройства на производстве работ; устанавливать возраст рубки и способ в лесах разного назначения; вычислять средние таксационные показатели характеризующие лесной фонд.
Лесная таксация и лесоустройство
Лесная таксация.
Лесоустройство.
БК6
ПК4
СК4.
СД 07
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
знать: факторы, оказывающие влияние на периодичность плодоношения и величину урожая; основные законы наследственности и изменчивости древесных растений; основные способы сбора лесосеменного сырья попородно; основные положения стандартов по отбору средних образцов и основных документов на семена; биологию и морфологические признаки разных древесных пород и основную технологию по выращиванию; приемы и системы обработки почвы в зависимости от категории выбираемых площадей; способы подготовки семян к посеву, виды и схемы посевов применяемых в зависимости от конкретных условий; технологию и агротехнику выращивания посадочного материала в школах; основные категории лесокультурных площадей и лесокультурное районирование; основные способы и механизмы по уходу за лесными культурами.
уметь: учитывать факторы оказывающие влияние на плодоношение; закладка и формирование лесосеменных плантаций семенного и вегетативного происхождения; организацию заготовки, переработки семенного сырья; заполнять основное документы на проверяемые и собранные семена; выбирать места под лесные питомники в соответствии с требованиями проектной документации; подбирать соответствующей системы в зависимости от технологии выращивания для конкретных условий; производить посев и выполнять все работы согласно принятого решения; выполнять работы по приемке и инвентаризации посадочного материала в школах и плантациях;
Заполнить учетно-отчетную документацию по лесному питомнику; выбор соответствующих типов лесных культур конкретно с основными положениями по лесовыращиванию; выбор основных рекомендаций по уходу на основании действующих положений и рекомендаций по уходу за лесными культурами.
Технология лесовыращивания
Лесосеменное дело.
Лесные питомники.
Производство лесных культур.
Лесные мелиорации.
Основы плодоводства.
БК1
ПК5
СК6.
СД 08
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: правила отпуска леса на корню; основные правила отвода в лесах разных групп и категорий.
уметь: пользование нормативными материалами и документами при оформлении отпуска леса и отводе лесосек.
Технология лесопользования
Заготовка древесины.
Транспорт леса и нижескладские работы.
Деревообрабатывающее производство.
Недревесные ресурсы леса и прочие виды пользований.
БК3
ПК1
СК9.

150805 2 «Орманшы»
АП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек: бөлшектердің механикалық байланыс және қосу негізгі түрлерін; орман шаруашылығының машиналары және механизмдер бөлшектерінің құрылымы мен жұмыс ережелерін; тракторлар, автомобильдер құрылымын және автотракторлық қондырғылардың классификациясын, іштен жану қондырғының негізгі түсініктері мен параметрлерінің анықтау; белгілеу, ҚШМ-нің құрылымы және жұмысын; түрлерін, ГРМ-нің жалпы құрылымы және жұмысын; Қондырғының суыту жүйесінің түрлері, болатын ақаулар және оларды жою тәсілдері; белгілеу, негізгі ағаш
Орман шаруашылығын механизациялау
Машиналар мен механизмдер бөлшектерінің негіздері.
Тракторлар мен автомобильдер.
Машиналар мен құралдар.
Машина қолдану.
Ағаш кесу-ағаш өңдеу өндірісінің құрал-жабдығы.
БҚ7
КҚ8
АП 04
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: ҚР экономикасының қазіргі жағдайын және нарыққа көшу жолындағы қалыптасқан қиындықтар; қосалқы және негізгі өндірісті ұйымдастыру қағидалары; техникалық мөлшерлеуді ұйымдастыру, еңбек ақысын төлеу формалары; орман шаруашылықтар жұмысын жоспарлау негіздері; бағаның құрылуы механизмі; есепке алу және есеп тапсыру; еңбек өнімділігі, өндіріс бағдарламасының өзгеруін сараптау әдістері.
жасай білу керек: басты өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін, олардың жылдық орта бағаларын есепке алу; амортизация сомасын; айналымдылық көрсеткіштері; жұмыс күнін және хронометражды белгілеу;
еңбек нормаларын, бірнеше еңбек ақысын төлеу формаларында жұмысшылардың жалақысын есептеу; ұжымдық ақысын төлеу формада жалақыны бригада мүшелерінің арасында бөліп үлестіру; орман шаруашылығы жұмыстарының барлық басты технико – экономикалық көрсеткіштерін есепке алу; өнім өндірісінде жоспардың орындалуын қарастыру; еңбек ақысының шығындары мен үнемдеуін анықтау; еңбек ақысының өсу екпінін анықтау; негізгі материалдардың қолдануын бойынша есеп жүргізу.
Орман шаруашылығындағы экономика және өндірісті ұйымдастыру
Орман шаруашылық мекемелерінің өндірістік қорлары.
Өндірісті ұйымдастыру.
Еңбектің техникалық мөлшерлеу.
Еңбек ақысын төлеуді ұйымдастыру.
Ағаш өнімдерінің өзіндік құны және бағасы.
Өндіріс процессін жоспарлау.
Орман шаруашылығында шаруашылық есеп.
БҚ1
КҚ1
АҚ1
АП 05
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: орман өсірушіліктің даму тарихы; экологиялық факторлар, экологиялық заңдар; орман экологиясы, климаттың орманға әсері және орманның климатқа әсері; орман жаңартуының түрлері мен әдістері; өсудің және дамудың көрсеткіштері, оларға ықпал ететін факторлар; тұқымның дәндері; орман түрлері; орманның қолданыс түрлері; басты мақсатқа пайдалануға кесу классификациясы; мақсаты, мәселелері, жасын белгілеу уақыты, күтімге байланысты кесу; күтіп баптау мақсатындағы кесу технологиясының классификациясы; квартал сайын күтіп баптау мақсатындағы кесудің мәні; тиімділіктің анықтамасы және түсінігі.
жасай білу керек: орман элементтерін анықтау, орман белгілерін анықтау; орман өмірінде дербес орта факторлардың мағынасын анықтау, орманға оның ықпалы; орманның жаңару дәрежесін, әдісін, түрін анықтау; жас егілген ағашқа баға беру; тұқым алмастыру мүмкіндігін болжау; орман түрін және өсіп-өну жағдайларын жер телімі мен өсу орны бойынша анықтау;
басты мақсатқа пайдалануға кесуді жобалау; күтіп баптау мақсатындағы кесуді жобалау; күтіп баптау мақсатындағы кесудің технологиялық картасын құру; күтіп баптау мақсатындағы кесудің мөлшерін жыл сайын жоспарлау; ағаштарды кесуге шығару және тоқсандық таксациялау жұмыстарын орындау, есепке алу; орман өнімділігін арттыру ушін ғылым мен тәжірибе жетістіктерін қолдану.
Орман өсірушілік
Орман өсірушілік.
Орман өсірушілік.
БҚ3
КҚ3
АҚ2
АП 06
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: дің өлшемдерін өлшеу үшін құралдар және оларды қолдану ережелері; өлшеу техникасын қолдану ережелері және оның отандық және шетелдік қондырғысы; екпе ағаштың өсуіндегі өзгерістерінің жалпы заңдылықтары; таксациондық көрсеткіштері жүйесі; орман сұрыптарын есептеу және өлшеу, орнықтыру ережелері; моделдік ағаштарды таңдау және екпе ағаш қорын анықтау ережелері; екпе ағаштың орташа биіктігін анықтау әдістері; екпе ағаштың өсу барысының негізгі заңдылықтары; республикада орман түрлерінің, орман қорының негізгі көрсеткіштері; орманды орналастыру әдістері; орманды орналастыру объектілерінде орманға баға қою әдістері; орманды орналастыру дала жұмыстарында сынақ алаңдарын белгілеу реті; орманды орналастыру және жоспарлау-картографиялық құжаттарды жүргізу бойынша нұсқаулар.
жасай білу керек: құралдар мен таблицалармен жұмыс жасау; екпе ағаштың өсімін анықтауға тәсіл таңдау; екпе ағаштың орманға баға қою көрсеткіштерін анықтау; қор анықталған жағдайда соған сәйкес әдістемелерді қолдану; сұрып және тауарлық таблицасын қолданған кезде есеп жүргізу; орман шаруашылығының мамандарының тәжірибелік жұмыстарға қажетті таблица таңдау; таксацияға аэрофотосуреттерді даярлау; өндірістік жұмыста орманды орналастыру құжаттарын толтыру;
бірнеше қолданыстың ормандарында кесу жасын және тәсілін анықтау; орман қорын белгілейтін орта таксациялық көрсеткіштерді есептеу.
Орманға баға қою және орманды орналастыру
Орманға баға қою.
Орманды орналастыру.
БҚ6
КҚ3
АҚ4
АП 07
Кәсіби модульді меңгеру нәтижесінде білім алушы білу керек: жеміс өнімінің мөлшері және кезеңдеріне ықпал ететін факторлар; сүрек өсімдіктерінің өзгеруі мен тұқым қуалаушылығының негізгі заңдылықтары; тұқымдар бойынша орман тұқымының щикізатын жинаудың негізгі әдістері; орта қалыптары таңдау бойынша негізгі нұсқау стандарты және тұқымға негізгі құжаттар; бірнеше ағаш түрлерінің биологиясын және негізгі өсіру технологиясын және морфологиялық белгілерін; таңдалған ауданның санатына байланысты топырақты өңдеу жүйесі; егуге тұқымды дайындау әдістері, түрлері және нақты жағдайларға байланысты егу сызбалары; мектептерде егу материалдарын өсіру технологиясын және агротехникасын; орман дақылдарын аудандастыру және орман дақылдарының көлемінің негізгі категориялары; орман дақылдарын күтуге арналған механизмдер және әдістер.
жасай білу керек: дақыл беруге ықпал ететін факторларды есепке алу; тұқымдық және вегетативтік өскен түрлі орман тұқымдық плантацияларды қалыптастыру; тұқым шикізатын өңдеуді ұйымдастыру; жинап алынған және тексерістер өтетін тұқымға негізгі құжаттарды толтыру; жоба құжаттамасының талаптарына сәйкес орман тұқымбағының орнын таңдау; нақты жағдайда өсірілетін технологиясына байланысты жүйе таңдау; қабылданған шешімге байланысты тұқым егуді жүргізу және барлық жұмыстарды орындау; плантацияларда және мектептерде егу материалын қабылдау жұмыстарын жасау және түгендеу өткізу; орман тұқымбағының есепке алу-есеп беру құжаттарын толтыру;
орман өсіру туралы нұсқауларға сәйкес орман дақылдарын таңдап алу; орман дақылдарын күту туралы нұсқауларды қазіргі қолданыстағы негізгі нұсқауларға сәйкес таңдау.
Орман өсірушілік технологиясы
Орман тұқымының ісі.
Орман тұқымбағы.
Орман дақылдарының өндірісі.
Жеміс өсірудің негіздері.
БҚ1
КҚ5
АҚ6
АП 08
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек: түптен ағашты қолдануға жіберудің ережелері; әр түрлі топ және дәрежедегі ағаштарды қолдануға жіберудің негізгі ережелері.
жасай білу керек: ағашты қолдануға жібергенде құжаттарды рәсімдеуге нормативтік материалдарды қолдану.
Орман пайдалану технологиясы
Сүрек дайындау.
Орман транспорты және төмен қоймалық жұмыстар.
Ағаш өңдеу өндірісі.
Орманның сүзексіз ресурстары және басқа да қолданыс түрлері.
БҚ6
КҚ8

3 года 6 месяцев
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста;
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
БК 1
ОГД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных
БК 1
ОГД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
БК 2
ОГД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать: понятие о делопроизводстве и корреспонденции; Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
уметь: регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Организационно-распорядительные документы.
Государственная система документационного обеспечения управления.
ПК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; иероглифика;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Оқу мерзімі 3 жыл 6 ай
Пән циклдерінің қысқартылған атаулары (коды)
Пәндер және кәсіптік модульдерінің оқу циклдері
Пәндер және кәсіптік модульдер тарауларының атаулары
Хабардарлықтың қалыптасу коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіптік қарым-қатынас даму;
жасай білу керек:
- мамандық бойынша терминалогияларды қолдануды;
- кәсіптік бағыттағы мәтінде техникалық аударуды қолдану (сөздікпен);
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндердің (сөздікпен) аудару техникасы. кәсіптік қарым-қатынас даму.
БҚ1
ЖГП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынасқа керекті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
жасай білу керек:
- сөйлеудің түрлерін және формаларын айыру (ауызша, жазбаша, монологтік, диологтік);
Кәсіби шетел тілі
кәсіптік қарым-қатынасқа керекті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
сөйлеудің түрлерін және формаларын айыру (ауызша, жазбаша, монологтік, диологтік);
кәсіби бағытталған мәтіндердің аудару техникасы
БҚ 1
ЖГП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде
білім алушы:
білу керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
жасай білу керек:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- дене шынықтыру және спорттық жағынан өзін жетілдіру.
Дене тәрбиесі
Маманды даярлаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыруы.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене шынықтыру және спорттық жағынан өзін жетілдіру негіздері.
БҚ2
ЖГП 04
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік; Мемлекеттік құжаттармен қамтамасыз ету жүйесінің басқармасы (МҚҚЖБ);
жасай білу керек:
тіркеу, есеп жүргізу, құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау;
- ЖЭЕМ-да құжаттарды рәсімдеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік.
Ұйымдастырушылық-жарлықшы құжаттар.
Мемлекеттік құжаттармен қамтамасыз ету жүйесінің басқармасы.
БҚ8
ӘЭП
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде білім алушы:
білу керек:
- негізгі түсініктер;
- түсініктер: конфуциандық; даосизм; иероглифика;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері.
- түсініктер: ислам; құрайш; Мұхаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі қағидалары және оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашел мәдениеті, проманьондар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпелілердің құндылықтар жүйесі және өмір салты туралы;
- ортағасырлар дәуіріндегі қазақ этносының мәдени іргетасы туралы білім қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлар мәдениетіне түркі және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
жасай білу керек:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану түсініктерін кеңінен қолдану;
-бақылау;
- көшпелілердің материалдық және рухни мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету, оның қоғам мәдениетіндегі орны.
Мәдениеттану
мәдениеттану және оның қоғамдағы маңызы;
мәдениетті жан-жақты зерттеу;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің құрылуы;
мәдениеттің конфуциандық-даосистік түрі;
мәдениеттің үнді-буддалық түрі;
ислам мәдениеттінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс-европалық мәдениет және оның қазіргі әлемге әсері;
африкандық мәдениеттің ерекшелігі және бірегейлігі;
расизм мәселесі;
көшпелілердің өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі;
Ортағасырлар дәуіріндегі Қазақстанның мәдениеті;

квалификации: 150901 3 Инспектор по охране и использованию недр
150902 3 Техник особо охраняемых природных территорий
150904 3 Техник-механик
150905 3      Техник-технолог
Срок обучения:
3 года 6 месяцев
на базе основного
среднего образования
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 01
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие;
уметь:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста;
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
БК 3
ОГД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных
БК 3
ОГД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
БК 5
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; иероглифика;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
-прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Біліктілігі: 150901 3 Жер қойнауын қорғау және пайдалану жөніндегі инспектор
150902 3 Табиғат аумағын ерекше қорғау технигі
150904 3 Техник-механик
150905 3 Техник-технолог
Оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай негізгі орта білім базасында
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
ЖГП 01
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 1.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі
- кәсіби қарым – қатынас дамуы.
істеуі керек:
- мамандық бойынша термин сөздерді пайдалану
- кәсіби – мәтіндердің (сөздікпен) аудару техникасын қолдану
Кәсіби қазақ (орыс) тілі (басқа ұлттарды оқыту тобында): қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша термин сөздер; кәсіби – мәтіндердің (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым – қатынас дамуы.
БҚ 3
ЖГП 1.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мамандық бойынша кәсіби қарым – қатынас жасау үшін лексико–грамматикалық материал;
істеуі керек:
-сөйлеу қызметінің әр түрі мен формаларын айыра білу (ауызша, жазбаша, монолог, сұрақ–жауап);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіби қарым–қатынас жасау үшін лексико–грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әр түрі мен формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұрақ–жауап); кәсіби бағыттағы аударма техникасы.
БҚ 3
ЖГП 1.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дене тәрбиесі- нің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
істеуі керек:
- дене тәрбиесінің рөлі, салауатты өмір салтын қалыптастыру.
- дене және спорттық өзін - өзі жетілдіру
Дене тәрбиесі:
Мамандар дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсінігі;
- түсініктері; конфуциандық; даосизмдік; иероглификасы;
- үнді мәдениетінің ерекшелігі мен оның негізгі табыстары;
- түсінік; ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан оқуының негізгі принциптері мен оның бағалы бағдарлары;
- Францияның мәдениеті; Ашель мәдениеті,проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмірі мен бағалалық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасы туралы білімін қалыптастыру;
- Қазақстанның орта ғасырлар мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсер етуі туралы;
істеуі керек:
- қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
- мәдениеттану түсінігін еркін пайдалану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің өзгешелігін, қоғамдық мәдениеттегі оның орнын көрсету;
Мәдениеттану:

Квалификация 150901 3 «Инспектор по охране и использованию недр»
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о происхождении Земли, горных пород и минералов;
- о строении почвенного профиля, лесохимического состава почвы, органической части почвы;
- о кислотности и щелочности;
- о мероприятиях по засолению и заболачиванию почв;
- о методах очистки животноводческих стоков;
- земельные правонарушения и виды ответственности.
уметь:
- распознавать горные породы и минералы, определять цвет, прозрачность, твердость, спайность, блеск, излом;
- составление планов рекультивации земель;
- пользоваться законодательными актами.
Охрана недр и почв:
настоящая программа дисциплины предусматривает изучение следующих тем:
- основы почвоведения: основы геологии, почвообразовательный процесс, свойства почвы, плодородие почвы, понятие о почвенных типах и зонах;
- эрозия почв: защита почв от эрозии, эрозия почв,
пески Казахстана;
- засоление и заболачивание почв, загрязнение почв:
засоление и заболачивание почв, загрязнение почв.
- влияние антропогенного фактора на экологическое состояние почв:
влияние антропогенного фактора на экологическое состояние почв, влияние зонального земледелия на экологическое состояние почв, влияние животноводства на экологические состояние почв;
- мероприятия по охране и восстановлению плодородия почв:
мероприятия по охране и восстановлению плодородия почв;
- правовая охрана почв:
нормативно-правовые акты о земле.
СК 7
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- структуру природных комплексов;
- динамику и эволюцию развития;
- виды антропогенных ландшафтов.
уметь:
- развивать природно-территориальные комплексы;
- оценивать экологические последствия развития ландшафтов.
Ландшафтоведение:
настоящая программа дисциплины предусматривает изучение следующих тем:
- территориально-природные комплексы: их структуру, функционирования, динамику и эволюцию развития;
- природно-антропогенные ландшафты;
- прикладное ландшафтоведение.
СК 8
Квалификация 150902 3 «Техник особо охраняемых природных территорий»
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- правила поведения на особо охраняемых территориях;
- экологические тропы;
- правовой режим особо охраняемых природных территорий.
уметь:
- устранять правонарушения на особо охраняемых природных территориях;
- составлять нормативные документы правонарушений;
- организовывать экологические маршруты.
Организация особо охраняемых природных территорий:
настоящая программа дисциплины предусматривает изучение следующих тем:
- правовые основы образования особо охраняемых природных территорий;
- правой режим особо охраняемых территорий;
- виды особо охраняемых природных территорий;
- памятники природы;
- экологический туризм на особо охраняемых природных территориях.
СК 7
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о жизненных формах растений;
- о росте и развитии растений;
- о систематике голосеменных, покрытосеменных;
- эколого-лесоводственные свойства древесно-кустарниковых пород;
- лес как природная система на различных уровнях.
уметь:
- определять растения;
- физиологию растительной клетки;
- систематику растений;
- работа с классификатором;
- определять компоненты леса.
Охрана растительного и животного мира особо охраняемых природных территорий:
настоящая программа дисциплины предусматривает изучение следующих тем:
- основы ботаники:
морфология растений,
анатомия и физиология растений, систематика растений;
- дендрология:
общие вопросы дендрологии;
лесоводственная характеристика хвойных пород,
лесоводственная характеристика лиственных пород;
- экология леса:
основы экологии.
лес как природная система на различных уровнях,
экология леса,
возобновление леса и смена пород,
рост и развитие леса, типы леса;
- экология лесопользования:
пользование лесом,
рубки главного пользования,
рубки промежуточного пользования;
- лесовосстановление, лесоразведение:
выращивание посадочного материала,
лесные культуры;
- экологическая мелиорация:
полезащитное лесоразведение,
выращивание защитных насаждений на пастбищах,
эрозия почв и борьба с ней,
пески, их укрепление, облесение и хозяйственное использование, защитные насаждения на путях транспорта, озеленение населенных пунктов и промышленных предприятий.
- охрана растительного мира: лес как важнейший растительный ресурс планеты, рациональное использование, воспроизводство и охрана лесов, охрана растительности лугов и пастбищ, охрана хозяйственно-ценных и редких видов растений,
охрана ландшафтов.
правовая охрана растительности;
- охрана животного мира:
роль животных в круговороте веществ в природе и жизни человека,
охрана редких и вымирающих видов,
правовая охрана животного мира.
СК 8

150901 3 «Жер қойнауын қорғау және пайдалану жөніндегі инспектор» біліктілігі
АП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Жердің, таулы тектер мен минералдардың пайда болуы туралы;
- топырақ қапталының, топырақтың ағашхимиялық құрамының, топырақтың органикалық бөлігінің құрылысы туралы;
- қышқылдығы мен сілтілігі туралы;
- топырақтың сорлануы мен саздануы бойынша іс – шаралар туралы;
- мал ағынын тазалау әдістері туралы;
- жер құқығын бұзушылығы мен жауапкершілік түрлерін.
істеуі керек:
- таулы тектері мен минералдарды танып, түсін, мөлдірлігін, қаттылығын, дәнекерлігін, жылтырлығын, сынғыштығын анықтау;
- жер рекультивациялау жоспарын құру;
- құқықтық актілерді пайдалану.
Жер қойнаулары мен топырақты қорғау:
аталған пән бағдарламасы келесі тақырыптарды оқуды көздейді:
- жер құйқасын тану негіздері: геология негіздері, топырақ құрылу процесі, топырақтың қасиеті, топырақтың құнарлылығы, топырақ типтері мен аймақтары туралы түсінік;
- топырақ эрозиясы: топырақты эрозиядан сақтау, топырақ эрозиясы, Қазақстан құмдары;
- топырақтың сорлануы мен саздануы, топырақтың ластануы;
- топырақтың экологиялық жағдайына әсер ететін антропогендік факторлар: топырақтың экологиялық жағдайына әсер ететін антропогендік факторлар, топырақтың экологиялық жағдайына әсер ететін аймақтық егіншілік, топырақтың экологиялық жағдайына әсер ететін мал шаруашылығы;
- топырақтың құнарлылығын қалпына келтіру мен сақтауы бойынша іс – шаралар;
- топырақты құқықтық сақтау: жер туралы нормативтік – құқықтық актілер.
АҚ 7
АП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- табиғат кешендерінің құрылымын;
- даму динамикасы мен эволюциясын;
-антропогендік жертараптар түрлерін;
істеуі керек:
- өлкелік–табиғат кешендерін дамыту;
- жертараптың дамуының экологиялық салдарын бағалау.
Жертараптану:
аталған пән бағдарламасы келесі тақырыптарды оқуды көздейді:
- өлкелік – табиғат кешендері: олардың құрылымын, қызметін, даму динамикасы мен эволюциясы;
- табиғи–антропогендік жертараптар;
- қолданбалы жертараптану.
АҚ 8
150902 3 «Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының технигі» біліктілігі
АП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтардағы тәртіптерін;
- экологиялық соқпалдарды;
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтарды ұйымдастырудың құқылық тәртібін;
істеуі керек:
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтардағы құқылық бұзушылықты жою;
- құқық бұзушылықтың нормативтік құжаттарын құру;
- экологиялық маршруттар ұйымдастыру.
Ерекше қорғалатын табиғи аймақтарды ұйымдастыру:
аталған пән бағдарламасы келесі тақырыптарды оқуды көздейді:
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтарды ұйымдастырудың құқылық негізі;
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтарды ұйымдастырудың құқылық тәртібі;
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтардың түрлері;
- табиғат ескерткіштері;
- ерекше қорғалатын табиғи аймақтардың территориясындағы экологиялық туризмдер.
АҚ 7
АП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өсімдіктердің өмірлік формалары туралы;
- өсімдіктердің өсуі мен дамуы туралы;
- жалаң тұқымдас, жабықтұқымдас жүйелілігі туралы;
- сүрек – бұта түрлерінің экологиялық – орманшылық қасиетін;
- ағаш әр түрлі деңгейдегі табиғаттық жүйе сияқты;
істеуі керек:
-өсімдіктерді анықтау;
- өсімдік клеткасының физиологиясын;
- өсімдіктердің жүйелілігі;
- жіктеуіштермен жұмыс істеу;
- ағаш компоненттерін анықтау.
Ерекше қорғалатын табиғат аймақтардың өсімдіктер мен жануарлар әлемін қорғау:
аталған пән бағдарламасы келесі тақырыптарды оқуды көздейді:
- ботаника негіздерін: өсімдік морфологиясы, өсімдік анатомиясы мен физиологиясы, өсімдік жүйелілігі;
- ағаш ғылымы: ағаш ғылымының жалпы сұрақтары; қылқанды түрлерінің орманшылық сипаттамасы, жапырақты түрлерінің орманшылық сипаттамасы;
- ағаш экологиясы: экология негіздері, ағашты қайта қалпына келтіру мен түрлерін ауыстыру, ағаштың өсуі мен дамуы, ағаш типтері;
- ағашты пайдалану экологиясы;
- ағашты қайта қалпына келтіру, ағашты қайта өсіру: ағаш егу, ағаш мәдениеті;
- экологиялық мелиорация;
- өсімдіктер әлемін қорғау;
- жануарлар әлемін қорғау:
- жануарлар әлемін құқықтық қорғау.
АҚ 8

1440
864
576
К
Консультации
60
Ф
Факультативные занятия
60
Всего
1560
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 339
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
повышенный уровень
Код и профиль образования: 1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1511000 – Землеустройство
Квалификации: 151101 2 – Чертежник
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
На базе основного среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Форма
контроля
Объем учебного времени
Распределение
по курсам
и семестрам*
Кол-во
контрольных
работ
всего
Из них
1 курс
2 курс
3 курс
теоретические
практические
Курсовой
проект
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
4 экз
1668
1238
430
1128
540
6

1440
864
576
К
Консультациялар
60
Ф
Факультативтік сабақтар
60
Барлығы:
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық  пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
339-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
жоғары деңгей
Білім беру коды және бейіні: 1500000 – Ауыл шаруашылық, ветеринария және экология
Мамандығы: 1511000- Жерге орналастыру
Біліктілігі: 151101 2 – Сызушы
Оқыту түрі: күндізгі
Нормативтік оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндері мен циклдерінің атауы
Бақылау түрі
Оқу уақытын көлемі
Курстар және семестрлер б-ша бөлінуі*
Бақылау жұмысының саны
Барлығы
Соның ішінде
1 курс
2 курс
3 курс
Теориялық
Практикалық
Курстық жоба
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндері
4 емт
1668 1238 430
1128 540
6

5040
1440
1440
1440
720
К
Консультации
400
Ф
Факультативные дисциплины
360
Всего:
5800
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 342
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1511000 «Землеустройство»
1.1 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по специальности
1511000 «Землеустройство»
Срок обучения: 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой
компетенции
ОГД.03
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 3.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
государственный язык и владеть лексическим (1200 – 1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
владеть:
- государственным языком Республики Казахстан – казахским;
- навыками грамотного письма, правописанием слов, умением производить синтаксический разбор предложений
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания казахского, русского и иностранного языков в своей профессиональной деятельности
Профессиональный казахский язык (в группах с не казахским языком обучения):
Синтаксис казахского языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на казахском языке. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ОГД 3.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- русский язык и владеть лексическим (1200 – 1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
владеть:
- языком межнационального общения в Республике Казахстан – русским;
- навыками грамотного письма, правописанием слов, умением производить синтаксический разбор предложений
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, быть способным применять знания казахского, русского и иностранного языков в своей профессиональной деятельности.
Профессиональный русский язык
(в группах с не русским языком обучения):
Синтаксис русского языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на русском языке. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

5040
1440 1440 1440 720
К
Консультациялар
400
Ф
Факультативтік сабақтар
360
БАРЛЫҒЫ:
5800
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
342-қосымша
1511000 «Жерге орналастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
1.1 1511000 «Жерге орналастыру» мамандығы бойынша жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім берудің оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 10 ай
Индекс
Кәсіби модулдер мен пәндердің оқу циклдері
Кәсіби модулдер бөлімдері мен пәндердің атаулары
Қалыптасқан компетенциялардың коды
ЖГП .03
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП  3.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (аудармамен) және оқу үшін қажетті грамматикалық және лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) минумдарды игеру және мемелкеттік тілді
игеру керек:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі
– қазақ тілін;
- сауатты жазу, сөздерді дұрыс құрастыру, сөйлемге синтаксистік талдау жасау дағдысын
істей білуі керек:
- кәсіби лексиканы сауатты қолдану, өз кәсіби қызметінде қазақ, орыс және шет тілін пайдалану білуді
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде білім алмайтын топтарда):
Қазақ тілінің синтаксисін. Тіл дамыту. Мамандық бойынша терминология. Қазақ тілінде іс жүргізу. Аудару техникасын (аудармамен). Кәсіби қарым қатынас
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП  3.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (аудармамен) және оқу үшін қажетті грамматикалық және лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) минумдарды игеру және орыс тілді
игеру керек:
- Қазақстан Республикасының ұлт аралық қарым қатынас тілі – орыс тілін;
- сауатты жазу, сөздерді дұрыс құрастыру, сөйлемге синтаксистік талдау жасау дағдысын
істей білуі керек:
- кәсіби лексиканы сауатты қолдану, өз кәсіби қызметінде қазақ, орыс  және шет тілін пайдалану білуді
Кәсіби орыс тілі
(орыс тілінде білім алмайтын топтарда):
Орыс тілінің синтаксисін. Тіл дамыту. Мамандық бойынша терминология. Орыс тілінде іс жүргізу. Аудару техникасын (аудармамен). Кәсіби қарым қатынас
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ОГД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ОГД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений;
сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях;
причины кризиса и распада СССР;
об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
уметь: составлять краткий исторический рассказ;
работать с картой;
раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний;
раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период;
раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
История Казахстана.
Пути исторического и культурного развития казахского народа; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; этнодемографическое положение в первые Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

ЖГП  3.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
- кәсіби қарым қатынаста қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
істей білуі керек:
- тіл қызметінің түрлерін ажырата білуі керек (ауызша, жазбаша, монологиялық, диаологиялық);
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды; кәсіби қарым қатынаста қажетті;
- тіл қызметінің түрлерін ажырата білуі керек (ауызша, жазбаша, монологиялық, диаологиялық); кәсіби аудару техникасын
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП  3.3
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпелі мәдениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек Жолын және тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресейге қосылуын;
- XVII-XVIII ғғ. Жоңғар шапқыншылығында тәуелсіздік үшін азаттық күресті
- 20-80 жылдардағы XXғғ көтерілістер мен қозғалыстарды
- 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстан мәдениетін;
- қазақстардың дүниежүзілік құрылтайын;
- 986 жылғы Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз көтерілі мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсізідігі;
Істей білуі керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыруды;
- көшпелі малшаруашылығының пайда болу себебін ашуды;
- алғашқы мемелкеттік бірігудің сиаптын ашу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды;  - көтерілістердің пайда болу себебін талдауды;
- ұжымдастыру мен ЭС мәнән ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессия және депортацияны;
- картамен жұмыс жасай білу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды;
- Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдарда Қазақстаннның ролі;
Қазақстан тарихы:
Қазақ халқының мәдени дамуының тарихи жолдары;
Көшпенділер мәдениеті;
Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолдары;
Көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы;
Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні;
20-30 жылдардағы XX ғҚазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы;
Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Қазақ диаспорында құрылған коммунистік партия мен комсомол;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның жағдайы;
50-80 жылдарда Қазақстандағы әлеуметтік кономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
КСРО құлдырауы кезінде Қазақстандағы дағдарыс;
Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ОГД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы здорового образа жизни, о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья
Владеть:
умениями и навыками физического самосовершенствования
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда и техника безопасности
Теоретические основы охраны труда. Требования к организации безопасного введения работ.
Правовые вопросы охраны труда в законодательных актах Республики Казахстан.
Производственная санитария. Вредные вещества в работе и защита. Техника безопасности при выполнении работ. Пожарная безопасность.
Организация работ по охране труда
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2
СК 1
СК 3
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
понятие об экологии;
о структуре современной экологии;
истории развития экологии;
об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
об экологических факторах и их классификации;
о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе;
об экологических системах и их классификации;
о биогеохимических циклах;
об экологических сукцессиях;
об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
о функциях живого вещества в биосфере;
о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
о биотехносфере и ноосфере;
об эволюции биосферы.
Уметь: уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
экологические факторы и их влияние на живые организмы;
продуктивность экосистем.
Экология
Экология. Краткий исторический очерк развития экологии
Экология организмов
Экология популяций и сообществ. Биоценоз. Экосистема - основной элемент биосферы. Популяция в экосистеме.
Организация в экосистеме. Человек в экосистеме.
Человечество в биосфере. Учение о ноосфере. На пути к новой цивилизации.
Биотехнология.
Законы социальной экологии, как нормативы человеческой деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2
СК 1
СК 3

ЖГП  3.4
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- салауатты өмір салты негізін;
Игеру керек:
Дене шынықтырудың дағдыларын;
істей білуі керек:
- адам организмінің өмір сүру заңдылықтарын, денсаулықты нығайту және күтілу.
Дене шынықтыру
Мамандарды даярлаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтын қалыптасуы. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биоогиялық және психо-физиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілдіру негіздері. Қосымша кәсіби дене шынықтыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КМ 00
Кәсіби модуль
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
-техника қауіпсіздігін
-электро қауіпсіздік негіздерін;
өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметті
Істей білуі керек:
-техника қауіпсіздігін орындауды;
-электроқауіпсіздігін орындауды;
-Өндірістік зақымдану кезіндегі алғашқы көме көрсетуді;
-өрт қауіпсіздігін сақтауды
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Еңбекті қорғаудың теориялық негіздері. Жұмысты  жүргізудің қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Қазақстан Республикасының заңдылық актілерінде еңбекті қорғаудың құқықтық мәселелері. Өндірістік санитария.Жұмыстағы зиянды заттар және қорғану. Жұмысты орындаудағы техника қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігі. Еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 3
ЖКП 1.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Экология туралы түсінікті; осы заманғы экология құрылымын; экологияның даму тарихын; аутэкология, демэкология, синэкология мен биосфера туралы;
Экологиялық факторлар туралы және оның жіктелуін; орта факторлары туралы; популяция, биоценоз;
Экологиялық жүйе туралы және оның жіктелуін; биогеохимияық циклдер туралы; экологиялық сукцессия туралы;
В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімін;биосферадағы тірі заттар функциясытуралы; негізгі химиялық элементтердегі биогеохимиялық айналымдар туралы;
Биотехносфера мен ноосфера туралы;
биосфера эволюциясы туралы.
Істей білуі керек: табиғатты қорғау қызметінде экологиялық мәселелрді шешуді, агроэкологияны;
анықтауды: негізгі химиялық элементтердегі биогеохимиялық айналымды, экологиялық факторларды және оның тірі организмдерге тигізетін әсерін; экожүйенің өнімділігін.
Экология
Экологияның қысқаша тарихи дамуы. Организмдер экологиясы. Популяция мен қарым қатынас экологиясы. Биоценоз. Экожүйе – биосфераның негізгі элементі. Экожүйедегі популяция. Экожүйедегі ұйымдастыру. Адам және экожүйе. Биосферадағы адамзат. Ноосфера туралы ілім. Хаңа өркениет жолында. Биотехнология. Адам қызметіндегі норматив ретіндегі әлеуметтік экология заңдары.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 3

ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
многообразие форм собственности на землю, роль государства в земельных отношениях, механизм регулирования земельных отношений, земельные ресурсы и их структура, соотношение ресурсного потенциала в сельском хозяйстве, экономические условия и нормативы интенсификации землевладения и землепользования; современное составление земельных отношений и их развитие, о системе землеустройства в Республике Казахстан.
уметь:
вести расчет: земельных ресурсов, ресурсного потенциала, экономических показателей использования земли, землеемкость, землеотдача основных видов продуктов земледелия и животноводства, составлять сметы землеустроительных работ, проводить нормирование труда и заработной платы, составлять бизнес-планы.
Экономика и организация землеустройства.
Земельные отношения в условиях перехода к рыночным отношениям. Земельные отношения и их совершенствование. Содержание, методы и механизмы экономического регулирования земельных отношений. Эколого-экономическая сущность землевладения и землепользования. НТП и его роль в землевладении и землепользовании. Эколого-экономические основы рационального землевладения и землепользования. Плата за землю. Расчет цены земли и арендная плата. Экономическая эффективность землевладения и землепользования в условиях рыночных отношений. Экономика землепользования крестьянских, АО, ТОО, ПК и других товаропроизводителей. Расчет экономических показателей использования земли. Экономика приусадебных землевладений и землепользований коллективного садоводчества. Основы организации землеустройства. Составление смет по сельскохозяйственному землеустройству. Цены на проектно-изыскательные работы. Организация и нормирование труда в землеустройстве. Расчет оплаты труда. Организация и выполнение работ по землеустройству. Планирование работ по землеустройству. Финансирование землеустроительных работ.
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
СД 0.2
Специальные дисциплины
СД 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
основы метода параллельного проецирования;
способы построения в системе прямоугольных проекций;
способы построения прямоугольной изометрической и прямоугольной диаметрической проекций и технических рисунков;
изображения на чертеже (основные и дополнительные виды, разрезы, сечения, выносные элементы);
условности и упрощения на чертежах;
чертежи различного назначения;
схемы;
методы графического отображения информации о трехмерных объектах (метод центрального и параллельного проецирования);
метод прямоугольного (ортогонального) проецирования на одну, две, три взаимно перпендикулярные плоскости проекций;
аксонометрические проекции (прямоугольную изометрическую проекцию, косоугольную горизонтальную изометрическую проекцию), технический рисунок, виды проектной документации и правила ее оформления.
уметь:
использовать геометрические построения при выполнении чертежей;
наблюдать и анализировать форму предметов (с натуры и по графическим изображениям), выполнять технический рисунок;
выполнять чертежи в соответствии с ГОСТами ЕСКД, выбирая необходимое количество изображений (видов, разрезов, сечений и т. д.);
читать и выполнять чертежи несложных изделий;

ЖКП 1.3
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Жер меншігінің көптүрлілігін, жер қатынасындағы мемелкеттің ролін, жер қатынасын реттеу механизмін, жер ресурстары мен оның жіктелуін, ауыл шаруашылығында ресурсты потенциалының қатынасын, жерді пайдалану мен жерді игерудің интенсификация нормативтерін және экономикалық жағдайын, жер қатынасын осы заманғы құрастыруды және олардың дамуын; Қазақстан Республикасындағы жерді орналастыру жүйесі туралы. Істей білуі керек:
Есептей білуі керек: жер ресурстарын, ресурсты потенциалды, жерді пайдаланудағы экономикалық көрсеткіштерді, жер сыйымдылығын, жер және мал шаруашылығында өнімдердің негізгі түрлерін; жерге орналастыру жұмыстарындағы сметаны құрастыру, еңбекті және еңбек ақыны қалыптастыруды жүргізуді, бизнес жоспар құрастыруды.
Жерге орналастыруды ұйымдастыру және экономика.
Нарықтық қатынасқа өту жағдайындағы жер қатынасы. Жер қатынасы және оның дамуы. Жер қатынасын экономикалық реттеудің механизмі, әдісі және мәні. Жерді пайдалану мен игерудің эколо-экономикалық мәні.
Жерді игеру мен пайдаланудағы ҒТП және оның рөлі.
Жерді тиімді игеру мен пайдаланудың эколого-экономикалық негізі.
Жер үшін төлем.
Жер төлемін есептеу және жал төлемі.
Нарық қатынасы жағдайындағы жерді игеру мен пайдаланудың экономикалық тиімділігі.
АҚ, ЖШС,ӨҚ, шаруашлық пен басқа да тауар өндірушілердің жерді пайдалану эконоимикасы.
Жерді пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Ұжымдық бау-бақша жерлерін пайдалану және тұрғын үй бау- бақша жерлерін пайдалану экономикасы
Жерді орналастыруды ұйымдастыру негіздері.
Ауыл- шаруашылық жерлерді орналастыру бойынша сметаны құрастыру.
Жобалау зерттеу жұмыстарының бағасы.
Жерді оранластырудағы еңбекті ұйымдастыру және қалыптастыру.
Еңбек ақыны есептеу.
Жерді орналастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
Жерді орналастыру бойынша жұмысты жоспарлау.
Жерді орналастыру жұмыстарын қаржыландыру.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
АП 0.2
Арнайы пәндер
АП 2.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
параллельді проецирлеу әдісінің негіздері:
тікбұрышты проекция жүйесіндегі құрастыру тәсілдері;
Техникалық суреттерді, тікбұрышты диметриялық проекцияның және тікбұрышты изометриялық проекцияны құру тәсілдерін;
Сызудағы суреттерді (негізгі және қосымша түрлерін кесінділерді, қиылыстарды)
Сызудағы шартты белгілерді, әртүрлі белгідегі сызуларды;схемалар, үш өлшемдік объектілер туралы ақпаратты кестелеу әдістерін (орталық және параллельді проекцирлеу әдісі);проекцияның бір екі, үш аралық перпендикулярлы жазықтықта тікбұрышты проекцирлеу әдісін (ортогональді);
Аксонометрилық проекция (тікбұрышты изометриялық проекцияны, қисықбұрышты көлденең изометриялық проекцияны), техникалық суретті, оның жобалық құжаттарын және оны толтыру ережесін, істей білу керек;
Сызуларды орындау кезінде геометриялық кесінділерді қолдану; құрал түрлерін зерттеуді және талдауды (шынайы және графикалық кесінділер бойынша);

деталировать чертежи сборочной единицы, состоящие из 9—15 несложных деталей, выполняя эскиз (чертеж) одной из них;
выполнять сопряжения, строить линии пересечения поверхностей;
читать и выполнять проекционные изображения, чертежи разверток, художественных и технических изделий;
осуществлять преобразования формы по заданным условиям и отображать новую форму изделий, используя различные типы изображений;
отображать художественно-творческий замысел графическими средствами;
вносить изменения в проектную документацию;
читать несложную проектную документацию.
Черчение
Роль черчения в НТП. метод проецирования и графические способы построения изображений. Чтение и выполнение чертежей. Сечения и разрезы. Условности и упрощения, принятые на чертеже. чертеж общего вида. Сборочные чертежи. Схемы. Проецирование. Проектная документация. Проектирование. Язык схем. Язык диаграмм. Язык графов.
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7
СД 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
Устройство, правило применения и проверку качества чертежных инструментов и принадлежностей.
Картографические условные знаки.
Методику построения, вычерчивания и написания шрифтов
Способы хранения и подготовки к использованию применяемых материалов и принадлежностей
уметь:
Читать планово-картографические документы.
Соблюдать технические и художественные требования, предъявляемые к оформлению графической документации.
Применять при черчение инструменты и принадлежности.
Определять на глаз толщину штриха, размер и форму рисунка, вычерчивать промежутки между буквами, размеры условных знаков.
Черчение в картографии
Элементы картографической графики.
Черчение карандашом, пером, чертежными инструментами.
Шрифты для надписей на картах, планах, атласах.
Картографические условные знаки (коды). Способы их изображения.
Технология создания карт.
Построение фрагмента математической основы карты.
Генерализация гидрографии и рельефа.
Составления карты сельхозпредприятия.
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7
СД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
Устройство, правило применения и проверку качества чертежных инструментов и принадлежностей.
Шрифты для надписей на фотоматериалах.
Условные знаки
Способы вычерчивания и оформления документов на фотоматериалах
Виды и способы дешифрирования
уметь:
Читать документы на фотоматериалах
Соблюдать технические и графические требования к оформлению документации
Применять при черчение инструменты и принадлежности повышающие качество и производительность труда.
Черчение в фотограмметрии
Элементы фотограмметрической графики
Черчение карандашом, пером, чертежными инструментами
Шрифты для надписей на фотоматериалах
Условные знаки (коды) в фотограмметрии
Проекции, Основные элементы центральной проекции
Вычерчивание и оформление перспектив точки и отрезка, расположенных в предметной плоскости.
Вычерчивание и оформление перспективы сетки квадратов на опоре
Расстояния
Дешифрирование аэрофотоснимка
Полевое дешифрирование
Камеральное дешифрирование
Вычерчивание и оформление материалов дешифрирования
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7

Қажетті кескінділердің санын таңдай отырып, МСТ және ЕСКД-ға сәйкес сызбаларды орындау, күрделі емес бұйымдардың сыбаларын оқу және орындауды; 9-15 күрделі емес бұйымдардан тұратын, солардығ ішіндегі эскизді орындай отырып, жиынтық бірліктің сызбасын бөлшектеу;жазықтықтың қиылысу кесіндісін сызу, Шығармашылық және техникалық бұйымдардың проекциялы кесінділерін оқу және орындау әр түрлі кесікіндердің типтерін қолдана отырып, жаңа бұйым түрін қалыптасытыру және берілген белгі бойынша жаңа түрді қайта қалыптастыруды жүзеге асыру;
графикалық құралдармен шығармашылық бейнелеу идеясын кескіндеу;
жобалық құжаттарға өзгерістер енгізу,
күрделі емес жобалық құжаттарды оқу;
Сызу
ҒТП сызудың рөлі, кескіндерді құрастырудағы проекцирлеу әдісі және графикалық тәсілдері.
Сызуды оқу және орындау.Кесінділердің қиылысуы. Сызуда қолданылатын шартты белгілер.Жалпы үлгідегі сызу.Жинақталған сызулар.Схемалар.
Проецирлеу. Жобалқы құжаттар. Жобалау.Схема тілі Диаграммалар тілі. Кестелер тілі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1-7
АҚ 1-7
АП 2.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Сызу құралдары мен бұйымдарының сапасын тексеруді және қолдану ережесін,құрылысын;
Картографиялық шартты белгілерді; шрифттерді жазу және сызу орналастыру әдістерін; қолданылған материалдарды және бұйымдарды пайдалануға дайындау және сақтау тәсілдерін;
Істей білу керек:
Жоспарлы картографилық құжаттарды оқу.
Графикалық құжаттарды толтыруға қойылатын бейнелеу және техникалық талаптарды сақтау. Сызу кезінде құралдар мен бұйымдарды қолдана білу.
Суреттің түрін, мөлшерін, және штрих қалындығын көз мөлшермен анықтай білу, әріп арасындағы аралықты, шартты белгілер мөлшерін сызу.
Картографиядағы сызу.
Картогарфиядағы кесінділердің элементтері.
Сызу құралдарымен, қаламмен, карандашпен сызу. Атластарда, жоспарларда, карталарда жазуларға арнлаған шрафттер. Картографиялық шартты белгілер (кодттар.)Оларды кескіндеу тәсілдері.
Картаны құрастыру технологиясы.
Картаның математикалық негізіндегі фрагменттің құрылысы. Рельеф және гидрография генерализациясы.
Ауыл шаруашылық кәсіпорындарының картасын құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1-7
АҚ 1-7
АП 2.3
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Сызу құралдары мен бұйымдарының сапасын тексеруді және қолдану ережесін,құрылысын; Фотоматериалдардың жазбалары үшін шрифтерді, шартты белгілерді. Фотоматериалдарға құжаттарды толтыру мен сызу тәсілдерін, Дешфирлеу тәсілі мен түрлерін.
Істей білуі керек:
Фотоматериалдағы құжаттарды оқу. Құжаттарды толтыруға қойылатын техникалық және бейнелеу талаптарын сақтау. Сызу кезінде еңбек өнімділігі сапасын жоғарлататын құралдар мен бұйымдарды қолдануды.
Фотограмметриядағы сызу
Фотограмметриядағы кесінділердің элементтері.
Сызу құралдарымен, қаламмен, карандашпен сызу. Фотограмметриялық шартты белгілер (кодттар). Проеция. Орталық проецияның негізгі элементтері. Жазықтықта орналасқан нүктелер мен кескіндерді сызу. Аэрофототүсірілімді дешфирлеу. Танаптық дешифрлеу. Камералды дешифрлеу. Дешифрлеу материалдарын безендіру мен сызу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КК 1-7
АК 1-7

СД 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
приемы черчения карандашом, тушью, технику окрашивания планов, основы шрифтовой графики, картографические шрифты, методику вычерчивания условных знаков, вычерчивание калек контуров и высот.
Уметь:
Оформлять планы теодолитной и тахеометрической съемки в карандаше и в туше, грамотно компоновать планы, применять условные знаки, вычерчивать профили, координатную сетку, выполнять зарамочное оформление плана, вычерчивать горизонтами.
Черчение в геодезии
Вычерчивание планов теодолитной и тахеометрической съемки. Вычерчивание и грамотная компоновка планов землепользований с экспликацией. Вычерчивание профилей местности. вычерчивание профилей координатной сетки и зарамочное оформление плана.
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7
СД 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знать:
Чертежные инструменты, шрифты: топографический, рубленный, стандартный, обыкновенный, художественный.
Шрифты применяемые при оформлений планов, карт в землеустроительном производстве.
Основные и производные цвета красок, способ ?лессировки?, требование при окраски границ землепользование в отношении цвета и ширины плоскостей.
Компоновка графических документов (план, проект, карта, схема, чертежи) землеустроительной производстве.
Оформление плана землепользование с окраской. Вычерчивание и красочное оформление сельскохозяйственных карт.
Как оформить чертеж, подписи, окраска границ землепользование по ручью и пунктах магистральных дорог.
Главные сведения в содержании почвенной карты и условные обозначение.
Уметь:
Читать планово-картографические документы землеустроительного производства ( планы наземной этнографической съемки фотопланы, планы землеустройства и др.), соблюдать технические и художественный требования, предъявляемые к оформлению графической документации, применять при чтении инструмента и принадлежности, различные трафареты, определять на глаз толщину штриха, размер и форма рисунка, выдерживать промежутки между буквами, размеры условных знаков и расстояние между ними, уметь качественно проводить линии карандашом, пером и кривоножкой. Соблюдать правила расстановки букв в словах вычерчиваемые шрифтом, писать различными видами шрифтов. Вычерчивать не масштабные знаки, цветные условные знаки и пользоваться таблицами условных знаков. Выполнять на планах и проектах фоновую окраску площадей, озер, морей, рек и послойная отмывка, работать с красками. Уметь копировать на кальку с оригиналом с помощью светового стола.
Землеустроительное черчение
Элементы топографической и землеустроительной графики и методика их выполнения
Линейные и штриховые элементы графики и приемы их вычерчивания
Шрифты и методы их построения и вычерчивания.
Условные знаки для топографических карт применение характеристики, общие сведения.
Красочное оформление планов, проектов и карт землеустройства.
Элементы, средства и способы и техника окрашивания площадей одной разведенной краской и несколькими смешанными в одной посуде.
Компоновка планов, проектов и карт землеустройства.
Вычерчивание и оформление графических документов землеустройства.
Вычерчивание в карандаше и туши элементов чертежа
Компоновка и размножения чертежей планов и карт.
Вычерчивание планшета мензульной съемки.
Вычерчивание и оформление внутрихозяйственного землеустройства-оригинала.
Полевое и камеральное черчение и на аэроснимках
Черчение и гравирование на пластике.
Оформление проектов, планов, карт землеустройства с окраской.
Оформление проектов, планов и карт внутрихозяйственного землеустройства.
Вычерчивание и красочное оформление планировки и застройки
Вычерчивание и красочное оформление карт при землеустройстве.
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7

АП 2.4
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Карандашпен, тушпен сызу тәсілдерін, жоспарды бояу техникасын, шрифтеу графикасының техникасын, картографикалық шрифтерді, шартты белгілерді сызу әдістерін, контурлар мен биіктіктерді сызу.
Істей білу:
Тахеометрлі және теодолитті түсірілімдердің жоспарларды карандашпен және тушпен толтыруды.  Жоспарларды дұрыс қабаттау. Шартты белгілерді қолдануды, профилді және координатты сеткаларды сызуды, жоспарлардың рамадан тыс безендіру, көлденең сызуды.
Геодезиядағы сызу
Теодолитті және тахеометрлі түсірілмдердің жоспарларын сызу. Экспликациямен жерді пайдалану жоспарын сауатты қаттау және сызу. Жергілікті профилін сызу. Координатты сетканы сызу және жоспарды рамадан тыс безендіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1-7
АҚ 1-7
АП 2.5
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Сызу құралдарын, шрифттерді: топографиялық, кескінделген, стандартты, қарапайым, бейнелеу. Жерге орналастыру өндірісіндегі карталар мен жоспарларды толтыру кезінде қолданылатын шрифтер.
Бояудың негізгі және қосымша түстері, «лессировка» тәсілдері, шекараларды бояу кезіндегі талаптар. Жерге орналастырудағы графикалық құжаттарды компонеттеу (жоспарды, жобаны, картаны, схема, сызуды). Жерді пайдалану жоспарын бояумен безендіру. Ауыл шаруашылық карталарды түсті безендіру мен сызу. Магистралды жолдар пункттерінде жерді пайдалану шекараларын бояуды, жазуды, сызуды толтыра білу.Топырақ картасындағы негізгі мәліметтер мен шартты белгілер.
Істей білуі керек:
Жерге орналастыру өндірісінде жоспарлы – картографиялық құжаттарды оқу (жергілікті этнографикалық түсірілім жоспары, фотожоспар, жерге орналастыру жоспары және т.б.); графикалық құжаттарды толтыруға қойылатын бейнелеу және техникалық талаптарды қадағалау, оқу кезінде құралдар мен бұйымдарды, әр түрлі трафареттерді қолдана білу, суреттің түрі мен мөлшерін, штрихтің қалыңдығын көз мөлшерімен анықтай білу, әріптер арасындағы аралықты сақтау, шартты белгілер мөлшерін және олардың ара қашықтығын сақтай білу, қаламмен, карандашпен және қисыққаламмен сапалы түзу жүргізе білу. Шрифпен жазылған сөздердің әріптерін дұрыс орналастыра білу, әр түрлі шрифтермен жаза білу. Түрлі түсті шартты белгілерді, масштабтан тыс белгілерді сыза білу және шартты белгілер кесетесін қоладана білу. Алаңдарды, теңіздер мен көлдерді және өзендерді жоспар мен жобада фондық бояу ретінде орындай білу, бояумен жұмыс істеу. Жарық үстелінің көмегімен шынай келбетін калькаға көшіре білу.
Жерге орналастыру сызуы
Топографикалық және жерге орналастыру графикасының элементтері мен оларды орындай әдістемесі. Кестенің сызықтық және штрихты элементтері және оларды сызу. Шрифтер және олардың құрылысы мен сызылуы. Топографикалық карталарға арналған шартты белгілер, сипаттамасы, қолданылуы және жалпы мәлімет. Жерге орналастыру карталарын, жобаларын және жоспарларын түрлі түсті безендіру. Бір ыдыста әр түрлі бояу ертінідісімен және бір түсті бояу ертіндісімен алаңдарды бояу техникасы, тәсілдері, құралдары және элементтері. Жерге орналастыру картасын, жобасын және жоспарын кешендеу. Жерге орналастырудың бейнелеу құжаттарын безендіру және сызу.Сызу элементтерін карандашпен және тушпен сызу. Жоспарлар мен жобалар сызбасын көбейту және кешендеу.мензуальды түсірілімнің планшетін сызу. Ішкі шаруашылық жерге орналастыруды безендіру және сызу.танаптық және камералды сызбалар. Пластикте сызу мен гравирлеу.жерге орналастыруды бояумен бірге жобада, жоспарда және картада түсіру. Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасын, жоспарын және картасын безендіру. Жоспарлау мен құрылысты түрлі түсті безендіру мен сызу. Жерге орналастыру кезінде картаны бояумен безендіру және сызу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1-7
АҚ 1-7

СД 2.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
назначение программы Auto CAD; основополагающие понятия, параметры и свойства объектов; именованные объекты; основы создания текстов, символов и размерных объектов.
Уметь:
ориентироваться на экране Auto CAD; управлять свойствами; чертить линии, многоугольники, кривые; запускать команды или выделенные объекты; работать с текстами и символами, со штрихами.
Компьютерные технологии в черчении.
Введение в Auto CADосновные компоненты Auto CAD. последовательные ступени исследования Auto CAD. Черчение линий.
Редактирование объектов чертежа. Тексты и символы. Размерные объекты. Работа со штрихами. печать чертежей.
БК 1-8
ПК 1-7
СК 1-7
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по специальности
1511000 «Землеустройство»
Срок обучения:
2 года 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ПМ 00
Профессиональные модули
Квалификация 151101 2 «Чертежник»
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда
Теоретические основы охраны труда. Требования к организации безопасного введения работ.
Правовые вопросы охраны труда в законодательных актах Республики Казахстан.
Производственная санитария. Вредные вещества в работе и защита. Техника безопасности при выполнении работ. Пожарная безопасность.
Организация работ по охране труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2
СК 1
СК 3
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
понятие об экологии;
о структуре современной экологии;
истории развития экологии;
об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
об экологических факторах и их классификации;
о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе;
об экологических системах и их классификации;
о биогеохимических циклах;
об экологических сукцессиях;
об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
о функциях живого вещества в биосфере;
о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
о биотехносфере и ноосфере;
об эволюции биосферы.
Уметь: уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
экологические факторы и их влияние на живые организмы;
продуктивность экосистем.
Экология
Экология. Краткий исторический очерк развития экологии
Экология организмов
Экология популяций и сообществ. Биоценоз. Экосистема - основной элемент биосферы. Популяция в экосистеме.
Организация в экосистеме. Человек в экосистеме.
Человечество в биосфере. Учение о ноосфере. На пути к новой цивилизации.
Биотехнология.
Законы социальной экологии, как нормативы человеческой деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2
СК 1
СК 3

АП 2.6
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
AVTO CAD бағдарламасының белгілерін; негізгі түсініктерін; объектілердің түсінігі мен қасиеттерін; атауларын; мәтінді құру негізін; объект мөлшерін және символдарын.
Істей білуі керек:
Экранда AVTO CAD-ты тани білу; қасиеттеріп басқара білуі; көп бұрыштарды, сызбаларды сыза білу керек; арнайы объектілерді белгілеуді; мәтіндермен жұмыс істей білу.
Сызудағы компьютерлік технология
Сызудағы компьютерлік технология.
Кіріспе. AVTO CAD, негізгі компоненттері; зерттеу сатылары. Сызбаны сызу. Сызу объектілерді редакциялау. Мәтіндер мен символдар. Объект мөлшерлері. Штрихпен жұмыс істеу. Сызбаларды басу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1-7
АҚ 1-7
1.2 1511000 «Жерге орналастыру» мамандығы бойынша жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім берудің оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Индекс
Кәсіби модулдер мен пәндердің оқу циклдері
Кәсіби модулдер бөлімдері мен пәндердің атаулары
Қалыптасқан компетенциялардың коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндері
КМ 00
Кәсіби модуль
151101 2 «Сызушы» біліктілігі
ЖКП 01
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 1.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
-техника қауіпсіздігін
-электро қауіпсіздік негіздерін;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметті
Істей білуі керек:
-техника қауіпсіздігін орындауды;
-электроқауіпсіздігін орындауды;
-өндірістік зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсетуді;
-өрт қауіпсіздігін сақтауды
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың теориялық негіздері. Жұмысты жүргізудің қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Қазақстан Республикасының заңдылық актілерінде еңбекті қорғаудың құқықтық мәселелері. Өндірістік санитария. Жұмыстағы зиянды заттар және қорғану. Жұмысты орындаудағы техника қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігі. Еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 3
ЖКП 1.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Экология туралы түсінікті; осы заманғы экология құрылымын; экологияның даму тарихын; аутэкология, демэкология, синэкология мен биосфера туралы;
Экологиялық факторлар туралы және оның жіктелуін; орта факторлары туралы; популяция, биоценоз;
Экологиялық жүйе туралы және оның жіктелуін; биогеохимияық циклдер туралы; экологиялық сукцессия туралы;
В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімін; биосферадағы тірі заттар функциясы туралы; негізгі химиялық элементтердегі биогеохимиялық айналымдар туралы;
Биотехносфера мен ноосфера туралы;
биосфера эволюциясы туралы.
Істей білуі керек: табиғатты қорғау қызметінде экологиялық мәселелерді шешуді, агроэкологияны;
анықтауды: негізгі химиялық элементтердегі биогеохимиялық айналымды, экологиялық факторларды және оның тірі организмдерге тигізетін әсерін; экожүйенің өнімділігін.
Экология
Экологияның қысқаша тарихи дамуы. Организмдер экологиясы. Популяция мен қарым қатынас экологиясы. Биоценоз. Экожүйе – биосфераның негізгі элементі. Экожүйедегі популяция. Экожүйедегі ұйымдастыру. Адам және экожүйе. Биосферадағы адамзат. Ноосфера туралы ілім. Жаңа өркениет жолында. Биотехнология. Адам қызметіндегі норматив ретіндегі әлеуметтік экология заңдары.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 3

СЭД 3.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
основные понятия;
понятия: конфуцианство; даосизм; мировое искусство;
особенности мировых культур и их основные достижения.
понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
об образе жизни и системе ценностей кочевников;
сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
раскрыть особенности мировых культур;
свободно пользоваться понятиями культурологи;
показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
мировые типы культур;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
СЭД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
СЭД 3.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы социологии и политологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

ӘЭП 3.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- түсінік негіздерін;
- түсінік: конфуцидік; даосизм; әлемдік өнерін;
- әлемдік мәдениетінің ерекшеліктерін және олардың жетістіктерін.
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері мен оның бағалығын;
- Франция мәдениетін, Ашель мәдениетін, кроманьонцы, гал, франк, әдебиет, философия
- көшпенділердің бағалы жүйесі мен өмір сүруі туралы;
- орта ғасырлар кезеңінде қазақ этносының мәдени іргетасының құрылуы жайлы;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне тигізген ықпалы туралы;
Істей білуі керек:
- әлемдік мәдениетінің ерекшеліктерін ашуды;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдана білуді;
- көшпенділердің рухани және материалды мәдениетін көрсете білу.
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі;
Мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
әлемдік мәдениеті;
индо-буддалық мәдениет түрі; ислам мәдениеті мен христиан мәдениеті әлемі; батысевропалық мәдениет және оның осы заманның дамуына тигізетін ықпалы;  африкалық мәдениеттің ерекшеліктер;
көшпелі өркениеттің пайда болуы; Орта ғасырлар кезінде қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғғ кезінде қазақтардың мәдени ғұрыптары; осы заманғы Қазақстанның мәдениеті;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ӘЭП 3.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- әлемнің философиялық, ғылыми, дін сипаты туралы түсінік;
- ғылым мен ғылыми түсініктің ролі, оның құрылымын, түрі мен әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
Істей білуі керек:
- адамның рухани дамуының биологиялық және әлеуметтік бастамасын анықтауды; оның ойлау мәні;
- қоғамдағы адамдар арасындағы мінез құлықты реттеуді.
Философия негіздері:
Философия пәні, философиялық ойлаудың негіздері; адам табиғаты және оны өмір сүруі, адам және Құдай, адам және ғарыш, адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке адамның еркіндігі мен жауапкершілігі, адам түсінігі мен қызметі, дүниежүзілік мәселелер алдындағы адамгершілік.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ӘЭП 3.3
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- заңдылықты түсінушілікке әлеуметтік бағыт туралы ;
-әлеуметтік құрылым туралы, әлеуметтік байланыс  туралы,
- әлеуметтік жеке тұлға процесінің ерекшеліктерін, реттеу түрлерін.
Істей білуі керек:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа да факторлары және әлеуметтік қозғалыстарды дамытуды;
- үкіметтің мәнін, саясаттың субъектісін, саяси  қарым қатынастарды және процестерді айқындауды,
- саяси жүйе мен саяси тәртіпті құрастыруды.
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері:
әлеуметтану ғылым ретінде, қоғам әлеуметмәдени жүйе ретінде; әлеметтік және этноәлеуметтік қарым қатынас, әлеуметтік процестер және әлеуметтік институттар мен ұйымдар,
жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез құлқы;
саясаттану пәні:саяси үкімет және үкіметті қатынас; саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік экономикалық процестер ОГСЭ.03 Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

СЭД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
общие положения экономической теории;
экономические ситуации в стране и за рубежом;
основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
СЭД 3.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 4
СК 1
СК 4
СК 5
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
нормативные документы по вопросам развития сельского хозяйства, химизации земледелия, мелиорации почв, охраны окружающей среды;
методы полевых и лабораторных исследований почв, классификацию и диагностику почв, комплекс свойств основных типов, родов и видов почв;
теорию почвообразования и формирования почвенного покрова;
методы составления почвенных, почвенно-мелиоративных, почвенно-эрозионных карт, агрохимических и других картограмм;
системы почвозащитного земледелия;
принципы охраны и рационального использования почвенного покрова;
приемы повышения плодородия почв;
основы земельного и трудового законодательства.
Уметь:
Использовать почвенные карты и сопровождающие их картограммы при землеустройстве;
давать обоснованное заключение о современном состоянии и перспективах рационального использования почвенного покрова различных территорий;
решать практические задачи по охране почв, бонитировке и земельному Кадастру;
проводить качественную оценку земель с целью прогнозирования, планирования и программирования урожаев полевых культур.
Почвоведение.
Основы геологии. Состав земной коры. Процессы выветривания. Рельеф, его происхождение, классификация. почвообразующие породы.
Происхождение, состав и свойства почв. Почвообразовательный процесс. Факторы почвообразования. Генезис и эволюция почв.
Органическая часть почвы.
Механический состав почвы и физические свойства почв.
Почвенные коллоиды. поглотительная способность почвы и реакция почвы.
Плодородие почвы.
Генезис, география, классификация и агрономическая характеристика почв по природным зонам Казахстана: черноземная, каштановая, зона бурых и серобурых почв, зона сероземов, интрозональные почвы, солончаки, солонцы и солоди, почвы речных долин и горных областей, пески. Эрозия почвы. Почвенные карты и картограммы.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6

ӘЭП 3.4
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
-экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестиция саясаты туралы;
Істей білуі керек:
- кәсіби қызметке қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдана білу;
Экономика негіздері:
мақсаты, негізгі түсініктері, мәні мен функциясы, принциптері;
меншіктің түрлері және меншікті басқара білу; жоспардың түрлері, олардың негізгі қезеңдері, мазмұны және стратегиялық жоспарлау; жоспарды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамды өңдеу;
бизнес жоспарлау, экономикалық талдау, халыққа қажетті тауарлар нарығын талдау, нарық инфрақұрылымы
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ӘЭП 3.5
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- адам мен азаматтың құқығы мен бостандығы, оларды жүзеге асырудың механизмі;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық-мінез құлықты этиканы білу;
Істей білуі керек:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
Құқық негіздері:
Құқықтық жүйенің ядросы – құқық, жүйе, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы;
адам құқығының Жалпы декларациясы, құқық және құқықтық мемлекет, жеке тұлға, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органы
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 4
АҚ 1
АҚ 4
АҚ 5
КМ 00
Кәсіби модуль
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
ауылшаруашылықты дамыту мәселесі бойынша нормативтік құжаттарды, жер шаруашылығын химиялау, топырақ мелиорациясын қоршаған ортаны қорғауды; топырақты танаптық және зерттханалық зерттеу әдістерін, топырақтың деагностикасы және жіктелуін, топырақтың түрлерін, типтерінің негізгі қасиеттер кешені; топырақ қабатының қалыптасу және пайда болу теориясы;
топырақ, топырақты мелиоративті және топырақты эрозиялық карталарды, агрохимиялық және басқа да картограммаларды құрастыру әдістері; жер шаруашылығының топырақты қорғау жүйесі;
топырақ қабатын тиімді пайдалану және қорғау принциптері; топырақ құнарлығын жоғарылату тәсілдерін; жер және еңбек заңдылықтары негіздері;
Істей білу керек:
Жерге орналастыру кезінде топырақ картасын және қосымша картограммаларды пайлану; әр территорияда топырақ қабатын тиімді пайдалану перспективасы және осы заманғы жағдайы туралы негізделген қорытынды беру;Жер кадастра, бонитировка және топырақты қорғау бойынша тәжірибелік есептерді шешу;танаптық дақылдар өнімін бағдарламалау, жоспарлау және болжау мақсатында жерді сапалы бағалауды жүргізу;
Топырақтану.
Геология негіздері.жер қабатының құрамы.Тозаңдану процесі.
Рельеф, оның пайда болуымен жіктелуі. Топырақтың пайда болуы, құрамы және қасиеті.Топырақ құралу процесі. Топырақ құрау факторлары.Топырақтың генезисі мен эволюциясы.Топырақтың органикаылқ бөлігі. Топырақтың физикалық қасиеті мен механикалық құрамы.Топырақ коллоиды. Топырақтың сіңіру қасиеті мен әсер етуі.Топырақ құнарлығы.
Қазақстанның табиғат аймақтары бойынша топырақтың аграномиялық сипаты, географиясы, жіктелуі және генезисі: қара топырақ, қызыл топырақ, сұр топырақ, интераймақтық топырақ, таулы жіне өзен аймақтарының топырақтары.Топырақ эрозиясы.Топырақ картасы мен картограммасы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6

ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
условия жизни сельскохозяйственных растений, их регулирование, сорняки, вредители, болезни системы земледелия и севообороты, систему паровой, зябликовой, предпосевной, пропашной, мелиоративной, противоэрозийной обработок почвы;
приемы подготовки семян к посеву, способы посева, систему мелиоративных и противоэрозийных мероприятий применительно к условиям хозяйств зоны, принципы программирования урожайности сельскохозяйственных культур, прогрессивные технологии и экономическую эффективность возделывания полевых культур зоны, основы луговодства, овощеводства и плодоводства.
Уметь:
распознавать основные виды культурных растений, составлять схемы севооборотов, определять распространенные виды минеральных удобрений и рассчитывать нормы их внесения, составлять агротехническую часть технологических карт, прогрессивных технологий возделывания основных полевых культур зоны.
Земледелие и растениеводство
Основы земледелия. Растения и условия их жизни. Законы земледелия и их влияние на формирование урожая. Сорняки и меры борьбы с ними. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Зональные системы земледелия и севообороты Республики Казахстан. Обработка почвы. Удобрения и их применение. Мелиоративные и противоэрозийные мероприятия. Семена и посев. Принципы программирования сельскохозяйственных культур. Прогрессивная технология возделывания важнейших сельскохозяйственных культур. Зерновые культуры. Зернобобовые культуры. Клубнеплоды. Корнеплоды. Прядильные культуры. Масличные культуры. Кормовые сеяные травы. Луговое кормопроизводство. Овощные культуры. Основы плодоводства.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
классификацию и общее устройство тракторов и автомобилей;
основные принципы работы и общее устройство двигателя;
устройство и работу кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их способы регулировки;
устройство и работу системы питания и смазки;
систему охлаждения и пуска двигателей, электрооборудование тракторов автомобилей, силовые передачи, ходовую часть, систему управления тракторов и автомобилей.
Правила технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Уметь: определять классификацию и общее устройство тракторов и двигателей, принципы работы двигателей внутреннего сгорания;
производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма, механизма газораспределения. регулировку газораспределительного и декомпрессионного механизмов;
проверку состояния форсунки.
Определять давления впрыска топлива, качества распыления топлива. Регулировку форсунки на нормальное давление впрыска.
Определять давление срабатывания и регулировку клапанов систем смазки.
Проводить проверку работы реактивной масляной центрифуги, Определять на стенде технических данных исправности прерывателя и исправности других аппаратов системы зажигания.
Проводить установку прерывателя-распределителя и магнето на двигатели, регулировку контактов прерывателя магнето, подготовку к работе навесного плуга и культиватора сплошной обработки, расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений.
Механизация сельскохозяйственного производства
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания.
Сельскохозяйственные машины
Общие сведения о сельскохозяйственных машинах и орудиях. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур.
Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы.
Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства.
Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве.
Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве.
Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6

ЖКП 1.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Ауылшаруашылық өсімдіктерінің өмір сүру жағдайы, олардың реттелуі, арам шөптер, зиянкестер, аурулары, жер шаруашылығын және ауыспалы егістік жүйесі, булау, егіс алдындағы, жырту алдындағы,
Мелиоративтік және эрозияға қарсы топырақты өңдеу жүйесі; тұқымдарды егуге дайындау тәсілдерін, егу тәсілдерін, аймақ шарушалығының жағдайына бейімделген топырақ эрозиясына қарсы және мелиоративтік шаралар жүйесін; ауыл шаруашылық дақылдарының өнімділігін бағдарлау принциптерін; аймақтың танаптық дақылдарын қайта өсірудің экономикалық тиімділігімен қарқынды технологиясын, жеміс-жидек және көкөніс шаруашылығы негіздерін;
Істей білу керек:
Мәдени дақылдардың негізгі түрлерін тани білу, ауыспалы егістің схемасын құрастыру, минералды тыңайтқыштардың кең тараған түрлерін анықтау және оны енгізу мөлшерін,технологиялық картаның агротехникалық бөлігін құрастыру, аймақтың негізгі танаптық дақылдарын өсіру технологиясы.
Жер шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы.
Жершарушылығының негіздері.Өсімдік және оның өмір сүру жағдайы.Жер шаруашылығының заңы және оның өнімді қалыптастыруға тигізетін әсері.Арам шөптер және олармен күресу шаралары.ауылшаруашылық дақылдарының зиянкестер мен арулары және олармен күресу шаралары. ҚР жер шарушылығы және ауыспалы егістің аймақтық жүйесі. Топырақты өңдеу.Тыңайтқыштар және оны қолдану. Топырақ эрозиясына қарсы және Мелиоративтік шаралар. Тұқым және егу.ауылшаруашылық дақылдарын бағдарламалау принциптері. Маңызды ауылшаруашылық дақылдарды өсірудің қарқынды технологиясы.Дәнді- дақылдар.Бұршақ дақылдар. Түйнек дақылдылар. Тамыр дақылдылар. Майлы дақылдылар. Азықтық шөптер. Көкөніс дақылдары. Жеміс–жидек дақылдарының негіздері.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6
ЖКП 1.3
Білім алушы пәнді меңгеру нәтижесінде білуі керек:
Тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылымы мен жіктелуін; қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі принциптері; шатунды және газды механизмдердің құрылысы мен жұмыстарын және оларды реттеуді, қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымын;
Қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесін, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысын, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігін, тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелерін, тракторлар мен қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен жіктелуін. Ішкі жану қозғалтқышының жұмыс істеу принципін.
Істей білуі керек: Шатунды механизмді жинау және шашуды.
Газ тарату механизмін шашу және жинауды. Газтарату механизмін реттеуді.
Форсункалардың жағдайын тексеруді. Майды тарату қысымын анықтауды. Қалыпты қысымға форсунканы реттеуді.
Майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеуін.
Майлау цетрофигураның реактивті жұмыс істеуін тексеру.
Қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғыларын.
Магнетоның байланысытын. Култиватор мен плугтың жұмысқа дайындығын.
Ауыл шаруашылық өндірісін механизациялау.
Тракторлар мен қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Ішкі қозғалтқыш жүйесі мен механизмі. Ауылшаруашылық машиналар. Ауылшаруашылық машиналар мен қондырғылар жайлы жалпы мәлімет. өсімдіктерді күтіп баптау үшін және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар, екпе және себу машиналары, тыңайтқыш енгізу машиналары, зиянкестермен, арамшөптермен күресуге арналған машиналар. Ауылшаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар.
Агротехникалық талапқа сай машиналарды дайындау. Ауылшаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру.
Ауыл шаруашылығындағы электроқондырғыларды автоматты басқару аппараттары.
өсімдік шаруашылығының өндіріс процесін атоматтандыру және электрлендірудегі жарықтандыру құрылғылары. Ауыл шаруашылығында жұмыс жасау кезіндегі техника қауіпсіздігі
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6

ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
виды мелиорации, правила охраны водных и земельных ресурсов, мероприятия по борьбе с эрозией почв, систему гидротехнической, лесомелиоративной и другой мелиорации, обеспечивающих высокую рентабельность сельскохозяйственного производства, достижения науки и передового опыта в области мелиорации.
Уметь:
Составлять схемы по орошению, осушению земель, полезащитному лесоразведению, борьбе с эрозией почв.
Мелиорация и сельскохозяйственное водоснабжение
Оросительная мелиорация. Осушительная мелиорация.
Культуротехническая мелиорация и сельскохозяйственное освоение земель.
Эрозия почв и меры борьбы с ней.
Сельскохозяйственное водоснабжение и канализация.
Обводнение пастбищ. Планирование и организация мелиоративных работ.
Агромелиорация и лесоводство.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
современную экологическую обстановку в районе, области, республике;
последствия воздействия экологических факторов на организм;
проблемы охраны природы современного города, населенного пункта;
заповедники, заказники, национальные парки;
проблемы охраны заповедников, заказников, национальных парков и ботанических садов;
соответствующие площади, конфигурации и природные условия участка целям, для которых они предоставляются;
современное состояние мониторинга земель в Республике Казахстан;
уровни и организацию мониторинга;
методы и способы получения информации при мониторинге земель;
источники загрязнения ландшафтов;
виды государственного контроля за использованием и охраной земель.
уметь:
решать проблемы охраны природы населенного пункта, проблему борьбы с шумом, определять место отдыха туристов;
устанавливать величины потерь сельскохозяйственного производства и способов их размещения;
определять виды и размеры убытков землепользователей;
организовывать систематические наблюдения и контроль за уровнем загрязнения почв;
определять предельно - допустимые концентрации (ПДК) и предельно-допустимые выбросы (ПДВ)
Экология и мониторинг земель
Основы экологии. Экология - теоретическая основа охраны природы. Биосфера и человек. Формирование естественных и антропогенных ландшафтов.
Экология землепользования. Земля - ведущий природный фактор в сельскохозяйственном производстве. Современные проблемы использования и охрана земель Казахстана.
Экологическая оценка земель. Экологическое обоснование проектов межхозяйственного землеустройства.
Комплексная природоохранная организация территории землепользования.
Задачи землеустроительной службы по обеспечению экологически чистого землепользования.
Экологическое значение земель природоохранного, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного значения.
Охрана природных ресурсов. Природные ресурсы. Охрана водных ресурсов. Охрана атмосферного воздуха. Охрана растительного и животного мира.
Мониторинг земель, его содержание. Современное состояние мониторинга земель в Республике Казахстан. Международные отношения и основные положения мониторинга земель. Мониторинг ландшафтов. Теоретическая основа мониторинга земель. Законодательная и нормативная база.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6

ЖКП 1.4
Білім алушы пәнді меңгеру нәтижесінде білуі керек:
Мелиорация түрлері, су және жер ресурстарын қорғау ережелері, топырақ эрозиясымен күресу бойынша шаралар, ауыл шаруашылық өндірісінің жоғарғы рентабельділігін қаматамсыз ететін гидротехникалық, орман мелиоративтік және басқа да мелиорация жүйелерін,
Мелиорация саласындағы алғы нәтижелері мен тәжірибелерін.
Істей білуі керек:
Жерді суару, кептіру бойынша, схемаларды құрастыру, орманды өсіру мен танапты қорғау шараларын, топырақ эрозиясымен күресуді.
Мелиорация және ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыздандыру
Суару мелиорациясы. Кептіру мелиорациясы. Мәденитехникалық мелиорация және ауыл шаруашылық жерлерді игеру. Топырақ эрозиясы және онымен күресу шаралары.
Ауыл шаруашылық сумен қамтамасыздандыру және канализация. Жайылымдарды суару.
Мелиоративтік жұмыстарды ұйымдастыру және жоспарлау.
Агромелиорация және орман шаруашылығы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 3
КК 9
АҚ 1
АҚ 6
ЖКП 1.5
Білім алушы пәнді меңгеру нәтижесінде білуі керек:
Аудандағы, облыстағы, республикадағы осы заманғы экологиялық жағдайы;
Организмге экологиялық факторлардың әсер етуін;ұлттық саябақтардың, осы заманғы қалалардың, тұрғылықты мекендердің, қорықтардың және ботаникалық бақтардың табиғат қорғаудағы мәселелері;
Қазақстан Республикасындағы жер мониторингінің осы заманғы жағдайы; мониторинг деңгейі және ұйымдастыру,
Жер мониторингі кезінде ақпаратты алу тәсілдері мен әдістері; ландшафтың ластану көздері; жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік қадағалау көздері.
Істей білуі керек:
Тұрғылықты мекендердің табиғатын қорғау мәселелрін шешу, шуылмен күресу мәселерін, туристердің демалу орнын белгілеуді;
Ауыл шаруашылық өндірістің шығын мөлшерін анықтауды және олардың орнын толтыру тәсілін; жерді пайдалану шығын мөлшері мен түрлерін анықтау; топырақтың ластану деңгейін бақылау және қадағалаудың жүйелілігін ұйымдастыру;
(ПДК) және (ПДВ) ұйымдастыру
Жер мониторингі және экология
Экология негіздері. Экология – табиғатты қорғаудың теориялық негіздері. Биосфера және адам. Табиғи және антропогенді ландшафтың қалыптасуы. Жерді пайдалану экологиясы. Жер – ауыл шаруашылық өндірісіндегі басты табиғи фактор. Қазақстанның жер қорғау және пайдаланудың осы заманғы мәселесі.Жерді экологиялық бағасы.
Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасын экологиялық негіздеу. Жерді пайдалану территориясын табиғатты кешенді қорғауды ұйымдастыру. Жерді экологиялық таза пайдалануды қамтамасыздандыру бойынша жерге орналастыру қызметінің мәселелері. Жердің табиғатты қорғау, сауықтыру, реакриационды және тарихи - мәдени эколгоиялық маңызы.табиғи ресурстарды қорғау.Табиғи ресурстар.Су ресустарын қорғау.Атмосфералық ауаны қорғау.Өсімдік және жануар әлемін қорғау. Жер монитрингі және оның мазмұны.Қазақстан Республикасындағы жер мониторингінің осы заманғы жағдайы.Жер мониторингінің негізгі жағдайы және халықаралық қатынасы.ландшафт мониторингісі.Жер мониторингісінің теориялық негізі. Заңды және нормативті база.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КК 3
КК 9
АҚ 1
АҚ 6

ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
нормативные документы по вопросам развития сельского хозяйства, химизации земледелия, мелиорации почв, охраны окружающей среды;
методы полевых и лабораторных исследований почв, классификацию и диагностику почв, комплекс свойств основных типов, родов и видов почв;
теорию почвообразования и формирования почвенного покрова;
методы составления почвенных, почвенно-мелиоративных, почвенно-эрозионных карт, агрохимических и других картограмм;
системы почвозащитного земледелия;
принципы охраны и рационального использования почвенного покрова;
приемы повышения плодородия почв;
основы земельного и трудового законодательства.
Уметь:
Использовать почвенные карты и сопровождающие их картограммы при землеустройстве;
давать обоснованное заключение о современном состоянии и перспективах рационального использования почвенного покрова различных территорий;
решать практические задачи по охране почв, бонитировке и земельному Кадастру;
проводить качественную оценку земель с целью прогнозирования, планирования и программирования урожаев полевых культур.
Почвоведение с основами геоботаники.
Основы геологии. Состав земной коры. Процессы выветривания. Рельеф, его происхождение, классификация. почвообразующие породы.
Происхождение, состав и свойства почв. Почвообразовательный процесс. Факторы почвообразования. Генезис и эволюция почв.
Органическая часть почвы.
Механический состав почвы и физические свойства почв.
Почвенные коллоиды. поглотительная способность почвы и реакция почвы.
Плодородие почвы.
Генезис, география, классификация и агрономическая характеристика почв по природным зонам Казахстана: черноземная, каштановая, зона бурых и серобурых почв, зона сероземов, интрозональные почвы, солончаки, солонцы и солоди, почвы речных долин и горных областей, пески. Эрозия почвы. Почвенные карты и картограммы.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
условия жизни сельскохозяйственных растений, их регулирование, сорняки, вредители, болезни системы земледелия и севообороты, систему паровой, зябликовой, предпосевной, пропашной, мелиоративной, противоэрозийной обработок почвы;
приемы подготовки семян к посеву, способы посева, систему мелиоративных и противоэрозийных мероприятий применительно к условиям хозяйств зоны, принципы программирования урожайности сельскохозяйственных культур, прогрессивные технологии и экономическую эффективность возделывания полевых культур зоны, основы луговодства, овощеводства и плодоводства.
Уметь:
распознавать основные виды культурных растений, составлять схемы севооборотов, определять распространенные виды минеральных удобрений и рассчитывать нормы их внесения, составлять агротехническую часть технологических карт, прогрессивных технологий возделывания основных полевых культур зоны.
Земледелие и растениеводство
Основы земледелия. растения и условия их жизни. Законы земледелия и их влияние на формирование урожая. Сорняки и меры борьбы с ними. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Зональные системы земледелия и севообороты Республики Казахстан. Обработка почвы. Удобрения и их применение. Мелиоративные и противоэрозийные мероприятия. Семена и посев. Принципы программирования сельскохозяйственных культур. Прогрессивная технология возделывания важнейших сельскохозяйственных культур. Зерновые культуры. Зернобобовые культуры. Клубнеплоды. Корнеплоды. Прядильные культуры. Масличные культуры. Кормовые сеяные травы. Луговое кормопроизводство. Овощные культуры. Основы плодоводства.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6

ЖКП 1.1
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде
білуі керек:
ауылшаруашылықты дамыту мәселесі бойынша нормативтік құжаттарды, жер шаруашылығын химиялау, топырақ мелиорациясын қоршаған ортаны қорғауды; топырақты танаптық және зертханалық зерттеу әдістерін, топырақтың деагностикасы және жіктелуін, топырақтың түрлерін, типтерінің негізгі қасиеттер кешені; топырақ қабатының қалыптасу және пайда болу теориясы;
топырақ, топырақты мелиоративті және топырақты эрозиялық карталарды, агрохимиялық және басқа да картограммаларды құрастыру әдістері; жер шаруашылығының топырақты қорғау жүйесі;
топырақ қабатын тиімді пайдалану және қорғау принциптері; топырақ құнарлығын жоғарылату тәсілдерін; жер және еңбек заңдылықтары негіздері;
Істей білу керек:
Жерге орналастыру кезінде топырақ картасын және қосымша картограммаларды пайдалану;әр территорияда топырақ қабатын тиімді пайдалану перспективасы және осы заманғы жағдайы туралы негізделген қорытынды беру;Жер кадастра, бонитировка және топырақты қорғау бойынша тәжірибелік есептерді шешу;танаптық дақылдар өнімін бағдарламалау, жоспарлау және болжау мақсатында жерді сапалы бағалауды жүргізу;
Топырақтану геоботаника негіздерімен.
Геология негіздері.жер қабатының құрамы.Тозаңдану процесі.
Рельеф, оның пайда болуымен жіктелуі. Топырақтың пайда болуы, құрамы және қасиеті.Топырақ құралу процесі. Топырақ құрау факторлары.Топырақтың генезисі мен эволюциясы.Топырақтың органикаылқ бөлігі. Топырақтың физикалық қасиеті мен механикалық құрамы.Топырақ коллоиды. Топырақтың сіңіру қасиеті мен әсер етуі.Топырақ құнарлығы.
Қазақстанның табиғат аймақтары бойынша топырақтың аграномиялық сипаты, географиясы, жіктелуі және генезисі: қара топырақ, қызыл топырақ, сұр топырақ, интераймақтық топырақ, таулы жіне өзен аймақтарының топырақтары.Топырақ эрозиясы.Топырақ картасы мен картограммасы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6
ЖКП 1.2
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Ауылшаруашылық өсімдіктерінің өмір сүру жағдайы, олардың реттелуі, арам шөптер, зиянкестер, аурулары, жер шаруашылығның және ауыспалы егістік жүйесі, булау, егіс алдындағы, жырту алдындағы,
Мелиоративтік және эрозияға қарсы топырақты өңдеу жүйесі; тұқымдарды егуге дайындау тәсілдерін, егу тәсілдерін, аймақ шаруашылығының жағдайына бейімделген топырақ эрозиясына қарсы және мелиоративтік шаралар жүйесін; ауыл шаруашылық дақылдарының өнімділігін бағдарлау принциптерін; аймақтың танаптық дақылдарын қатар өсірудің экономикалық тиімділігімен қарқынды технологиясын, жеміс-жидек және көкөніс шаруашылығы негіздерін;
Істей білу керек:
Мәдени дақылдардың негізгі түрлерін тани білу, ауыспалы егістің схемасын құрастыру, минералды тыңайтқыштардың кең тараған түрлерін анықтау және оны енгізу мөлшерін,технологиялық картаның агротехникалық бөлігін құрастыру, аймақтың негізгі танаптық дақылдарын өсіру технологиясы.
Жер шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы.
Жершарушылығының негіздері.Өсімдік және оның өмір сүру жағдайы.Жер шаруашылығының заңы және оның өнімді қалыптастыруға тигізетін әсері.Арам шөптер және олармен күресу шаралары.ауылшаруашылық дақылдарының зиянкестер мен арулары және олармен күресу шаралары. ҚР жер шаруашылығы және ауыспалы егістің аймақтық жүйесі. Топырақты өңдеу.Тыңайтқыштар және оны қолдану. Топырақ эрозиясына қарсы және Мелиоративтік шаралар. Тұқым және егу.ауылшұаруашлық дақылдарын бағдарламалау принциптері. Маңызды ауылшаруашылық дақылдарды өсірудің қарқынды технологиясы.Дәнді- дақылдар.Бұршақ дақылдар. Түйнек дақылдылар. Тамыр дақылдылар. Майлы дақылдылар. Азықтық шөптер. Көкөніс дақылдары. Жеміс–жидек дақылдарының негіздері.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6

ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
современную экологическую обстановку в районе, области, республике;
последствия воздействия экологических факторов на организм;
проблемы охраны природы современного города, населенного пункта;
заповедники, заказники, национальные парки;
проблемы охраны заповедников, заказников, национальных парков и ботанических садов;
соответствующие площади, конфигурации и природные условия участка целям, для которых они предоставляются;
современное состояние мониторинга земель в Республике Казахстан;
уровни и организацию мониторинга;
методы и способы получения информации при мониторинге земель;
источники загрязнения ландшафтов;
виды государственного контроля за использованием и охраной земель.
уметь:
решать проблемы охраны природы населенного пункта, проблему борьбы с шумом, определять место отдыха туристов;
устанавливать величины потерь сельскохозяйственного производства и способов их размещения;
определять виды и размеры убытков землепользователей;
организовывать систематические наблюдения и контроль за уровнем загрязнения почв;
определять предельно - допустимые концентрации (ПДК) и предельно-допустимые выбросы (ПДВ)
Экология и мониторинг земель
Основы экологии. Экология - теоретическая основа охраны природы. Биосфера и человек. Формирование естественных и антропогенных ландшафтов.
Экология землепользования. Земля - ведущий природный фактор в сельскохозяйственном производстве. Современные проблемы использования и охрана земель Казахстана.
Экологическая оценка земель. Экологическое обоснование проектов межхозяйственного землеустройства.
Комплексная природоохранная организация территории землепользования.
Задачи землеустроительной службы по обеспечению экологически чистого землепользования.
Экологическое значение земель природоохранного, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного значения.
Охрана природных ресурсов. Природные ресурсы. Охрана водных ресурсов. Охрана атмосферного воздуха. Охрана растительного и животного мира.
Мониторинг земель, его содержание. Современное состояние мониторинга земель в Республике Казахстан. Международные отношения и основные положения мониторинга земель. Мониторинг ландшафтов. Теоретическая основа мониторинга земель. Законодательная и нормативная база.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 6
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
основные законодательные акты по охране труда;
причины производственных травм и профессиональных заболеваний и пути их профилактики;
основы производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы техники безопасности при выполнении землеустроительных работ;
приемы оказания доврачебной помощи пострадавшим; порядок ведения документации по охране труда.
Уметь:
Обеспечивать безопасное ведение работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности;
рациональное планирование мероприятий по охране труда при проведении различных работ, связанных с землеустройством;
анализировать причины травматизма и реализовывать мероприятия по го профилактике;
оценивать условия труда на рабочих местах, вести учет и отчетность по несчастным случаям и профессиональным заболеваниям;
определять потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
Охрана труда на проектно-изыскательных работах
Теоретические основы охраны труда. Требования к организации безопасного введения полевых работ.
Правовые вопросы охраны труда в законодательных актах Республики Казахстан.
Производственная санитария. Вредные вещества в работе и защита. Техника безопасности при проектно-изыскательных работах. Пожарная безопасность.
Организация работ по охране труда.
БК 1-9
ПК 1
ПК 3
ПК 9
СК 1
СК 2
СК 4
СК 6

ЖКП 1.5
Білім алушы пәнді меңгеру нәтижесінде білуі керек:
Аудандағы, облыстағы, республикадағы осы заманғы экологиялық жағдайы;
Организмге экологиялық факторлардың әсер етуін;ұлттық саябақтардың, осы заманғы қалалардың, тұрғылықты мекендердің, қорықтардың және ботаникалық бақтардың табиғат қорғаудағы мәселелері;
Қазақстан Республикасындағы жер мониторингінің осы заманғы жағдайы; мониторинг деңгейі және ұйымдастыру,
Жер мониторингі кезінде ақпаратты алу тәсілдері мен әдістері; ландшафтың ластану көздері; жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік қадағалау көздері.
Істей білуі керек:
Тұрғылықты мекендердің табиғатын қорғау мәселелерін шешу, шуылмен күресу мәселерін, туристердің демалу орнын белгілеуді;
Ауыл шаруашылық өндірістің шығын мөлшерін анықтауды және олардың орнын толтыру тәсілін; жерді пайдалану шығын мөлшері мен түрлерін анықтау; топырақтың ластану деңгейін бақылау және қадағалаудың жүйелілігін ұйымдастыру;
(ПДК) және (ПДВ) ұйымдастыру
Жер мониторингі және экология
Экология негіздері. Экология – табиғатты қорғаудың теориялық негіздері. Биосфера және адам. Табиғи және антропогенді ландшафтың қалыптасуы. Жерді пайдалану экологиясы. Жер – ауыл шаруашылық өндірісіндегі басты табиғи фактор. Қазақстанның жер қорғау және пайдаланудың осы заманғы мәселесі.Жерді экологиялық бағасы.
Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасын экологиялық негіздеу. Жерді пайдалану территориясын табиғатты кешенді қорғауды ұйымдастыру. Жерді экологиялық таза пайдалануды қамтамасыздандыру бойынша жерге орналастыру қызметінің мәселелері. Жердің табиғатты қорғау, сауықтыру, реакриационды және тарихи - мәдени эколгоиялық маңызы.табиғи ресурстарды қорғау.Табиғи ресурстар.Су ресустарын қорғау.Атмосфералық ауаны қорғау.Өсімдік және жануар әлемін қорғау. Жер мониторингі және оның мазмұны.Қазақстан Республикасындағы жер мониторингінің осы заманғы жағдайы.Жер мониторингінің негізгі жағдайы және халықаралық қатынасы.ландшафт мониторингісі.Жер мониторингісінің теориялық негізі. Заңды және нормативті база.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 6
ЖКП 1.6
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
-техника қауіпсіздігін
-электро қауіпсіздік негіздерін;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметті
Істей білуі керек:
-техника қауіпсіздігін орындауды;
-электроқауіпсіздігін орындауды;
-өндірістік зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсетуді;
-өрт қауіпсіздігін сақтауды
Жобалау-зерттеу жұмысындағы еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың теориялық негіздері. Жұмысты жүргізудің қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Қазақстан Республикасының заңдылық актілерінде еңбекті қорғаудың құқықтық мәселелері. Өндірістік санитария. Жұмыстағы зиянды заттар және қорғану. Жұмысты орындаудағы техника қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігі. Еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 9
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 4
АҚ 6

144
ПА 00
- промежуточной аттестации
72
ИА 00
- итоговой аттестации
67
ОУПП 00
-оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультация
200
Ф
Факультативные занятия
232
Всего:
3312
Консультации не более 100 часов на учебную группу на учебный год.
Консультативные занятия не более 4-х часов в неделю
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 349
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1512000 – «Зоотехния»
1.1 Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 1512000 – «Зоотехния» повышенного уровня.
Квалификация: 151201 2 – Свиновод;
151202 2 – Коневод;
151203 2 – Мастер;
151204 2 – Птицевод;
151205 2 – Оператор овцеводческих комплексов и
механизированных ферм.
151206 2 – Коваль;
151207 2 – Экипажник;
151208 2 – Шорник;
151211 2 – Мараловод;
151212 2 – Верблюдовод;
Срок обучения:
2 года 10 месяцев/
Сокращенное
наименование
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском языке, текстов по профессиональной направленности;
- специфические звуки казахского языка, их артикуляцию;
уметь:
- общаться на разговорном казахском языке;
- подбирать отрывки из текста на определенную тему;
- формулировать вопросы по изученному произведению;
- делать прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
Профессиональный казахский язык (в группах неказахским языком обучения):
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода.
Специфические звуки казахского языка, их артикуляция.
Разговорный казахский язык.
Разговорный русский язык.
Формулирование словосочетаний.
Прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
БК 1
БК 2
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском языке, текстов по профессиональной направленности;
- специфические звуки казахского языка, их артикуляцию;
уметь:
- общаться на разговорном казахском языке;
- подбирать отрывки из текста на определенную тему;
- формулировать вопросы по изученному произведению;
- делать прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
Профессиональный русский язык (в группах нерусским языком обучения):
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода.
Специфические звуки казахского языка, их артикуляция.
Разговорный казахский язык.
Разговорный русский язык.
Формулирование словосочетаний.
Прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
БК 1
БК 2
ОГД 02
В результате изучения цикла
Дисциплин обучающийся
должен
знать:
- изучаемый язык;
- лексическую группу слов,
Грамматический материал, структуру предложения,
Тематическую группу слов по своей специальности;
уметь:
- вести деловую беседу;
- письменно передать
Содержание диалога в виде рассказа и, наоборот,
Рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы,добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета,факсом,электронной почтой и т.д.
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал(2300 лексических единиц).Основы
Профессионального языка по специальности,
Профессиональная лексика,фразеологичесакие обороты и термины.Профессиональное общение.
БК 2,
5,6,8
ПК 3,
5,7
СК 1,
2,3
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений;
сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях;
причины кризиса и распада СССР;
об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
уметь: составлять краткий исторический рассказ;
работать с картой;
раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний;
раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период;
раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
История Казахстана.
Пути исторического и культурного развития казахского народа; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале ХХ века; социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; этнодемографическое положение в первые Советской власти;

144
АА 00
- аралық аттестаттау
72
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ 00
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті  беру
5
Міндетті оқу қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
200
Ф
Факультативтік сабақтар
232
Барлығы:
3312
Консультация оқу жылында оқу тобына 100 сағаттан артық емес
Консультациялық сабақтар аптасына 4 сағаттан артық емес
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
349-қосымша
1512000 – «Зоотехния» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
1.1. 1512000 – «Зоотехния» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің біліктіліктің жоғарғы деңгейдегі мамандыққа арналған оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 151201 2 – Шошқа өсіруші
151202 2 – Жылқы өсіруші
151203 2 – Шебер
151204 2 – Құс өсіруші
151205 2 – Қой шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалар операторы
151206 2 – Тағашы
151207 2 – Экипажшы
151208 2 – Шошқа жаюшы*
151211 2 – Бұғы өсіруші
151212 2 – Түйе өсіруші
151209 3 – Құс өсіруші-техник
151210 3 – Зоотехник.
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай/
10 ай
Пән дер циклы ның атауы (коды) қысқартылған
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП  01
Пәнді оқу барысында оқушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі жазылған мәтіндерді оқу және аударуға қажетті (сөздікпен) лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі ерекше дыбыстарды және олардың артикуляциясын;
істей білуі тиіс:
- қазақ тілінде еркін сөйлесуді;
- белгілі тақырыптағы мәтіндерден үзінді таңдап алуды;
- меңгерілген шығарма бойынша сұрақтар құрастыруды;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аударуды.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқытылмайтын топтарда):
Оқу және аударуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдар.
Қазақ тіліндегі ерекше дыбыстар және олардың артикуляциясы.
Сұхбаттық қазақ тілі.
Сұхбаттық орыс тілі.
Сөз тіркестерінің құралуы.
Кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аудару.
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 01
Пәнді оқу барысында оқушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі жазылған мәтіндерді оқу және аударуға қажетті (сөздікпен) лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі ерекше дыбыстарды және олардың артикуляциясын;
істей білуі тиіс:
- қазақ тілінде еркін сөйлесуді;
- белгілі тақырыптағы мәтіндерден үзінді таңдап алуды;
- меңгерілген шығарма бойынша сұрақтар құрастыруды;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аударуды.
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқытылмайтын топтарда):
Оқу және аударуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдар.
Қазақ тіліндегі ерекше дыбыстар және олардың артикуляциясы.
Сұхбаттық қазақ тілі.
Сұхбаттық орыс тілі.
Сөз тіркестерінің құралуы.
Кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аудару.
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 02
Пәндер циклін оқу
Нәтижесі білім алушы
Білуі тиіс:
-үйретілетін тілді;
-мамандығы бойыншалексикалық сөз топтарын,граматикалық материалды ,сөйлем құрылымын,
Тақырыптық сөз топтарын;
Істей білуі тиіс:
-іскерлік әнгімелесуді;
-диалог мазмұнын әнгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әнгімені диалог түрінде беруді;
-берілу ретін сақтай отырып,іскерлік құжаттарды өңдеу;
-Интернет жүйесін,фАҚс жіберуді және электронды поштаны қолдануды.
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-граматикалық
Материал(2300лексикалық бірліктер)
Мамандықтар бойынша
Кәсіптік тілдіңнегізгі,
Кәсіптік лексика,фразеологиялық
Құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
БҚ
2,5
6,8
КҚ
3,5,7
АҚ
1,2,3
ЖГП 03
Білім алушы пәнді оқу нәтижесінде білуі керек:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпелі мәдениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек Жолын және тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресейге қосылуын;
- XVII-XVIII ғғ. Жоңғар шапқыншылығында тәуелсіздік үшін азаттық күресті
- 20-80 жылдардағы XXғғ көтерілістер мен қозғалыстарды
- 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайын;
- 986 жылғы Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз көтерілі мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсізідігі;
Істей білуі керек:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыруды;
- көшпелі малшаруашылығының пайда болу себебін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірігудің сипатын ашу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды;
- көтерілістердің пайда болу себебін талдауды;
- ұжымдастыру мен ЭС мәнін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессия және депортацияны;
- картамен жұмыс жасай білу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды;
- Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдарда Қазақстаннның ролі;
Қазақстан тарихы:
Қазақ халқының мәдени дамуының тарихи жолдары;
Көшпенділер мәдениеті;
Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолдары;
Көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы;
Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні;
20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы;
Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Қазақ диаспорында құрылған коммунистік партия мен комсомол;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның жағдайы;

образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризисного распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 3
БК 4
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 11
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение организма животных в видовом, породном и возрастном аспектах;
- органы, аппараты и системы органов животного организма;
уметь:
- определять по характерным признакам возраст животного;
- определять массу, размеры, естественный цвет и консистенцию органов, находить на животном части и области тела.
Анатомия физиология животных
Строение скелета; соединение костей скелета; мышечная система; система органов кожного покрова; органы пищеварения; органы дыхания; органы мочеиспускания и размножения; железы внутренней секреции; нервная систем и органы чувств; особенности строения органов домашней птицы.
Система крови; кровообращение и лимфообращение; дыхание; пищеварение; обмен веществ и энергии; теплорегуляция; выделение; физиология кожи; внутренняя секреция, размножение; лактация; физиология мышц и нервов; центральная нервная система; высшая нервная деятельность; анализаторы.
ПК 1,2,3
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные этапы развития генетики, мутационной изменчивости, генетики развития животного организма;
уметь:
- преобразовывать методы профилактики аномалий и повышения наследственной устойчивости к заболеваниям.
Генетика
Материальные основы наследственности; менделизм; хромосомная теория наследственности; геном прокариот и аукариот; генетическая инженерия и биотехнология, генетика онтогенеза; биометрия и генетика количественных признаков. Мутационная изменчивость; генетика популяции.

50-80 жылдарда Қазақстандағы әлеуметтік экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
КСРО құлдырауы кезінде Қазақстандағы дағдарыс;
Қазақстан республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
БҚ 3
БҚ 4
ЖГП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
-қауіпсіздік техникасы ережелерін;
-спорт түрлері бойынша ережелерді;
-гимнастикалық жаттығуларды орындау,жүгіру,граната лақтыру,шаңғымен жүру,спорттық ойындар,қозғалмалы ойындар,туристік жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
істей білуі тиіс:
дене жаттығуларын дұрыс орындауды;
-волейбол,боскебол ойнау,снарядқа гимнастикалық жаттығулар орындау,шаңғымен жүру,туристік жорықтарға қатысу,компасты пайдалану,азимут пен жорық жолбағытын анықтауды.
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер.
Жеңіл атлетика.
Гимнастика.Туризм.
Шаңғы дайындығы.Жүзу.Спорттық
ойындар.
Қимылды ойындар.
БҚ 11
КМ 00
Кәсіптік модульдар
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- түр, тұқым және жас тұрғыдан алғандағы жануарлар ағзасының құрылысы;
- жануарлар ағзаларының мүшелері, аппараттары және мүше жүйелері;
істей алуы тиіс:
- өзіне тән сипаттамалық белігері бойынша жануарлардың жасын анықтау;
- мүшелерінің массасын, мөлшерін, табиғи түсін және консистенциясын анықтау, жануар денесінің бөліктері мен саласын табу.
Жануарлардың анатомиясы, физиологиясы
Қаңқа құрылысы; қаңқа сүйектерінің қосылысы; бұлшық ет жүйесі; тері жамылғысы мүшелерінің жүйесі; ас қорыту мүшелері; тыныс алу мүшелері; несеп шығару және өсіп-өну мүшелері; ішкі сөл бөлу бездері; жүйке жүйесі және сезім мүшелері; үй құстары ағзалары құрылысының ерекшеліктері.
Қан жүйесі; қан айналымы мен лимфа айналымы; тыныс алу; ас қорыту; зат алмасу және энергия алмасу; жылу реттеу; бөлу; тері физиологиясы; ішкі сөл бөлу, өсіп-өну; лактация; бұлшық ет пен жүйке физиологиясы; орталық жүйке жүйесі; жоғарғы жүйке қызметі; талдаушылар.
КҚ 1,2,3
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- генетиканың, мутациялық өзгергіштіктің, жануар ағзасының даму генетикасының негізгі даму кезеңдері;
істей алуы тиіс:
- Шамадан тыс ауытқудың алдын алу және ауруларға тұқым қуалаушылық тұрақтылығын арттыру әдістерін түрлендіру.
Генетика
Тұқым қуалаушылықтың материалдық негізі; менделизм; тұқым қуалаушылықтың хромосомдық теориясы; прокариот және аукариот геномы; генетикалық инженерия және биотехнология, онтогенез генетикасы; сандық белгілердің биометриясы мен генетикасы. Мутациялық өзгергіштік; популяция генетикасы.

ПК 4,5,6
ОПД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- взаимодействие с внешней средой и условиями содержания онтогенетическом развитие животных, о закономерностях функции здорового организма;
уметь:
- определять происхождение животных и пород, развивать методы воспроизводства и племенной работы.
Основы разведения и частного животноводства
Происхождение сельскохозяйственных животных и учение о породе; рост и развитие животных; конституция и экстерьер животных; отбор, подбор и методы разведения; племенная работа. Скотоводство; овцеводство; свиноводство; птицеводство; коневодство и верблюдоводство.
ПК 5,6,7
ОПД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- определение конкуренции сущность и функции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- определение цены;
- виды налогов;
уметь:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
БК 9
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
уметь:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 10
ОПД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- охраняемые виды животных и растений на территории РК и в мире;
- систему рационального природопользования охотничьих ресурсов;
- системы природоохранных мероприятий в РК и за рубежом;
уметь:
- выполнять требования природоохранного законодательства РК.
Организация и проведение мероприятий по охране, воспроизводству и рациональному использованию природных ресурсов:
основные понятия и термины, государственные приоритеты в области охраны природы; планирование мероприятия по рациональному использованию. Системы рационального использования охотничьих ресурсов в РК и за рубежом права коренных народов в использовании природных ресурсов; меры ответственности за нарушение природоохранного законодательства.
ПК 4
ОПД 07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
уметь:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность;
БК 2
ПК 6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- технологию первичной переработки и правила хранения молока и молочных продуктов;
- основные расчеты по переработке молока;
- технологию переработки и правила хранения продуктов убоя животных;
уметь:
- оценивать качество и пищевую ценность мяса и мясопродуктов;
- составлять технологические схемы и проводить расчеты по первичной переработке продуктов животноводство;
- выполнять отдельные технологические операции по производству и переработке продукции животноводства.
Технология первичной переработки продуктов животноводства:
химический состав, физические и биохимические свойства молока; условия получения, первичная обработка и хранение молока; технология молока и молочных продуктов; транспортирование животных, подготовка к убою; технология и гигиена консервирования мяса для хранения; основы технологии производства и хранения колбасных и ветчинно-рубленных изделий;
переработка продуктов птицеводства: питательность, переработка мяса птицы; переработка пищевых яиц, пера и пуха;
стандартизация продуктов животноводства: понятие о стандартизации и сертификации; государственные стандарты на молоко и молочные продукты, продукты убоя, продукты птицеводства.

КҚ 4,5,6
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сыртқы ортамен өзара әрекет етуі және жануарларды ұстау шарттары, жануарлардың онтогенетикалық дамуы, сау ағза функцияларының заңдылығы;
істей алуы тиіс:
- жануарлар мен тұқымдардың шығу тегін анықтау, көбейту әдістері мен асылдандыру жұмыстарын дамыту.
Жануарларды көбейту және жеке мал шаруашылығы негіздері
Ауыл шаруашылығы жануарларының шығу тегі мен тұқым туралы ілім; жануарлардың өсуі мен дамуы; жануарлардың сырт пішіні мен мүсіндері; іріктеу, таңдау және көбейту әдістері; асылдандыру жұмыстары. Мал шаруашылығы; қой шаруашылығы; шошқа шаруашылығы; құс шаруашылығы; жылқы шаруашылығы мен түйе шаруашылығы.
КҚ 5,6,7
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
істей алуы тиіс:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды;
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу;
БҚ 9
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
істей алуы тиіс:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редАҚторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
БҚ 10
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ҚР аумағы мен әлемдегі қорғалатын жануарлар мен өсімдіктердің түрлері;
- аңшылық ресурстар  табиғатын тиімді пайдалану жүйесі;
- ҚР мен шетелдегі табиғатты күзету іс-шараларының жүйесі;
істей алуы тиіс:
- ҚР табиғатты қорғау заңнамасының талаптарын орындау.
Табиғи ресурстарды күзету, көбейту мен тиімді пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу:
негізгі ұғымдар мен терминдер; табиғатты қорғау саласындағы мемлекеттің басымдылықтары; тиімді пайдалану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау. ҚР мен шетелдегі аңшылық ресурстарды, жергілікті халықтың табиғи ресурстарды пайдаланудағы құқықтарын тиімді пайдалану жүйесі; табиғатты қорғау заңдылығын бұзғаны үшін жауапкершілік шаралары.
КҚ 4
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғылырына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік  анитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
істей алуы тиіс:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалануды;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсетуді;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері;
БҚ 2
КҚ 6
АП 00
Арнайы пәндері
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сүт пен сүт өнімдерін бастапқы қайта өңдеу технологиясы мен сақтау ережелері;
- сүтті қайта өңдеу жөніндегі негізгі есептеулер;
- қайта өңдеу технологиясы мен мал соғымы өнімдерін сақтау ережелері;
істей алуы тиіс:
- ет пен ет өнімдерінің сапасын және тағамдық құндылығын бағалау;
- технологиялық жүйе құру және мал шаруашылығы өнімдерін бастапқы қайта өңдеу жөнінде есептеулер жүргізу;
- мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жекелеген технологиялық операцияларды орындау.
Мал шаруашылығы өнімдерін бастапқы қайта өңдеу технологиясы:
сүттің химиялық құрамы, физикалық және биохимиялық қасиеті; сүт алу шарттары, бастапқы өңдеу және сақтау; сүт және сүт өнімдері технологиясы; жануарларды тасымалдау; союға дайындау; етті сақтау үшін консервілеу технологиясы мен гигиенасы; шұжық және кесілген ет өнімдерін өндіру және сақтау технологиясының негіздері; құс шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу: құс етін, қауырсын мен үлбірді қайта өңдеу; тағамдық жұмыртқаларды қайта өңдеу; мал шаруашылығы өнімдерін стандарттау: стандарттау және сертификаттау туралы ұғым; сүтке және сүт өнімдеріне берілген мемлекеттік стандарттар; соғым өнімі, құс шаруашылығы өнімі.

СК 4,5,6
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- механизацию животноводческих ферм;
- механизацию и автоматизацию производства и приготовления кормов;
- механизацию и автоматизацию процессов обслуживания животных;
- экономические основы выбора машин и оборудования;
уметь:
- выполнять электрические измерения и применять приборы;
- эксплуатировать доильные аппараты для обработки молока в механизации и автоматизации;
- производить установки, использовать машины и оборудование для очистки, охлаждения, учета и хранения, пастеризации, сепарирования молока.
Механизация животноводства:
специализация и размеры, энергоснабжение ферм; тракторы и автомобили; двигатели внутреннего сгорания; тепло- и водоснабжение ферм; технология, машины, оборудование для заготовки сена, сенажирования, уборки и силосования кормов, содержания долголетних культурных пастбищ, уборки корнеплодов и клубнеплодов, уборки зерновых культур и послеуборочной обработки зерна, тепловой обработки и смешивания кормов; измельчители, дробилки кормов; кормоцехи и агрегаты; раздачи кормов, поения, навозоудаления, стрижки овец и первичной обработки шерсти; создания микроклимата на фермах; электроосвещение, нагревательные и облучательные установки; элементы автоматики; электротехнологии в животноводстве; механизация и автоматизация ветеринарно-санитарных работ: организационно-технологическое обеспечение; персональные дезустройства и аппараты, мобильные установки и агрегаты, аэрозольное оборудование; машины для обслуживания комплексов; машины и оборудование для обеззараживания и переработки навоза; охрана окружающей среды; комплексная механизация и автоматизация ферм: системы машин; особенности механизации животноводческих, птицеводческих ферм и предприятий; организация технического обслуживания и ремонта машин и оборудования.
СК 7,8,9
СД 01
Квалификация: 151201 2 – Свиновод
СД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- ручные или частично механизированные работы по уходу за холостыми и супоросными свиноматками, ремонтным молодняком и свиньями на откорме;
- правила зоогигиенических норм содержания животных на фермах;
- принцип ведения интенсивного откорма свиней сбалансированными по питательным веществам кормами.
уметь:
- кормить, поить, удалять навоз и выполнять уборку помещений;
- выполнять мероприятия по увеличению выхода приплода;
- выявлять охоту у свиноматок;
- проводить случки и участие в работе по искусственному осеменению;
- подготавливать свиноматки к опоросу;
- оказывать помощь заболевшим животным и участие в проведении профилактических и лечебных мероприятий по предупреждению заболеваний и падежа животных;
- взвешивать откормленных животных и отправлять их на мясокомбинаты.
Основы свиноводства
Правила кормления и ухода, технологию и прогрессивные методы содержания холостых и супоросных свиноматок, ремонтного молодняка и свиней на откорме; состав кормов, их питательность и структуру кормовых рационов; порядок скармливания кормов; потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах; методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья свиней; зоогигиенические требования, предъявляемые к условиям содержания половозрастных групп животных; наиболее распространенные болезни, методы оказания первой помощи заболевшим животным; ветеринарно-санитарные мероприятия по предупреждению болезней; кондиции убойных животных, сроки и признаки половой зрелости и технику разведения свиней; оценку продуктивности свиноматок; основные причины малоплодия, прохолоста, абортов и меры борьбы с ними.

АҚ 4,5,6
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- мал шаруашылығы фермаларын механикаландыру;
- азықтарды өндіру және дайындауды механикаландыру және автоматтандыру;
- жануарларға қызмет көрсету процесін механикаландыру және автоматтандыру;
- машиналар мен жабдықтардың экономикалық негіздері;
істей алуы тиіс:
- энергетикалық өлшемдерді орындау және аспаптарды қолдану;
- механикаландыру мен автоматтандыруда сүтті өңдеу үшін қажетті сауу аппараттарын пайдалану;
- сүтті тазарту, суыту, есепке алу және сақтау, айыру үшін арналған машиналар мен жабдықты орнату, қолдану.
Мал шаруашылығын механикаландыру және автоматтандыру:
фермаларды мамандандыру және мөлшерлер, энергия үнемдеу; тракторлар мен автомобильдер, іштен жану қозғалтқыштары; фермаларды сумен және жылумен жабдықтау; шөп дайындау үшін қажетті технология, машиналар, жабдықтар, пішендеу, азықтарды жинау және сүрлемдеу; ұзақ мерзімдік дақылды жайылымдарды ұстау; тамыр жемісті және түйнекті өсімдіктерді жинау; астық дақылдарын жинау және астықты науқаннан кейін өңдеу; азықтарды жылумен өңдеу және араластыру; азықтарды майдалағыш, ұнтақтағыш; мал азығы цехы мен агрегаттар, мал азығын үлестіру; суару, тезектерін алып тастау, қойларды қырқу және жүнді бастапқы өңдеу; фермаларда микроклимат құру; электрмен жарықтандыру, жылытатын және сәулелендіретін қондырғылар; автоматика элементтері; мал шаруашылығындағы электр технологииясы; ветеринарлық-санитарлық жұмыстарды механикаландыру және автоматтандыру: ұйымдастыру-технологиялық қамтамасыз ету; дербес дезқұрылғы мен аппараттар, шағын қондырғылар мен агрегаттар; аэрозолды жабдық; кешендерге қызмет көрсету машиналары; тезектерді залалсыздандыру және қайта өңдеу машиналары мен жабдығы; қоршаған ортаны қорғау; фермаларды кешенді механикаландыру және автоматтандыру: машина жүйелері; мал шаруашылығы, құс шаруашылығы фермаларын және кәсіпорындарды механикаландыру ерекшеліктері; машиналар мен жабдықтарды технологиялық қызметтеуді және жөндеуді ұйымдастыру.
АҚ 7,8,9
Біліктілігі: 151201 2 – Шошқа шаруашылығы
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- бедеу және буаз мегежіндерді, табын толтыратын төлдерді және бордақыланатын шошқаларды күту жөніндегі қолмен істелінетін немесе ішінара механикаландырылған жұмыстар;
- фермаларда жануарларды ұстаудың зоогигиеналық нормаларының ережелері;
- қоректік заттары бойынша теңгерімделген азықпен шошқаларды қарқынды түрде бордақылауды жүргізу қағидасы.
істей алуы тиіс:
- азықтандыру, суару, қиларын алып тастау және имараттың ішін тазарту;
- төл шығатын жерді үлкейту жөніндегі іс-шараларды орындау;
- мегежіндердің күйлеуін анықтау;
- күйекке қосу және жасанды ұрықтандыру жөніндегі жұмысқа қатысу;
- мегежіндерді торайлауға дайындау;
- ауырған жануарларға көмек көрсету және жануарлардың өлім-жітімі мен ауруларының алдын алу жөніндегі алдын алу және емдеу шараларын жүргізуге қатысу;
- бордақыланған жануарлардың салмағын өлшеу және оларды ет комбинаттарына жіберу.
Шошқа шаруашылығының негiздерi
Азықтандыру және күту ережелері, буаз емес және буаз мегежіндерді, табын толтыратын төлдерді ұстау және шошқаларды бордақылауда ұстау технологиясы мен прогрессивтік әдістері; азық құрамы, олардың құндылығы және азық рациондарының құрылымы; малдарды азықтандыру тәртібі, жануарлардың белокқа, дәрумендерге және минералдық заттарға қажеттіліктері; қызмет көрсетілетін шошқа басының өнімділігін арттыру әдісі; жынысына, жасына қарай жануарлар топтарын ұстау жағдайларына қойылатын талаптар, анағұрлым кеңінен таралған аурулар, ауырған жануарларға алғашқы көмек көрсету әдістері; аурулардың алдын алу жөніндегі ветеринарлық-санитарлық іс-шаралар; соғымдық малдардың күйі, жыныстық жетілудің мерзімі мен белгілері, шошқаларды өсіру техникасы; аналық шошқалардың өнімділігін бағалау; аз төлділік, жасанды түсіктердің негізгі себептері мен олармен күресу шаралары.

СК 1,2,3, 4,5,6, 7,8,9
СД 01
Квалификация: 151202 2 – Коневод
СД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды работ по уходу за а рабочими лошадьми, лошадьми на откорме, дойными кобылами, жеребятами и молодняком в рабоче-пользовательном коневодстве;
- правила оказания помощи животным при заболеваниях и родах.
уметь:
- подкашивать траву, подвозить и приготавливать корма;
- кормить, поить, чистить животных;
- выполнять расчистку и замывку копыт, подрезку хвостов и гривы;
- осуществлять пастьбу табунов рабочих и продуктивных лошадей;
- подготавливать животных к случке, искусственному осеменению и выжеребке;
- выявлять маток в охоте и проведение случки;
- выращивать молодняк, убирать помещения, вывозить и менять подстилки.
- участвовать в проведении зооветеринарных профилактических мероприятий и мелкий ремонт сбруи, конюшен, подсобных помещений и водопоя.
Основы коневодства
Основы анатомии, физиологии, зоогигиены лошадей; правила и нормы поения, кормления и пастьбы; правила ветеринарно-санитарного содержания и оказания первой ветпомощи животным; основные виды кормов и их питательную ценность; устройство и эксплуатацию автопоилок, транспортного инвентаря и сбруи; правила оказания первой помощи при заболеваниях и родах; сроки половой зрелости; признаки появления охоты, правила проведения случки, искусственного осеменения животных и подготовки их к родам; методы выращивания молодняка; выполнение работ по уходу за рабочими лошадьми, лошадьми на откорме, дойными кобылами, жеребятами и молодняком в рабоче-пользовательном коневодстве; выдача лошадей и сбруи на работу и прием их после работы.
СК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СД 01
Квалификация: 151203 2 – Мастер
СД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- организацию и технологию производства и переработку продукции растениеводства;
- основы агрономии;
- устройство и техническое обслуживание тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин;
- основы безопасности движения и правила дорожного движения;
- технологию производства и переработки продукции животноводства;
- основы животноводства;
- машины и оборудование для животноводства;
- слесарное дело;
- технологию ремонта, виды износа, способы восстановления деталей, основные неисправности сельскохозяйственной техники;
уметь:
- выполнять работы по возделыванию и уборке сельскохозяйственных культур;
- выполнять работы по хранению и переработке продукции растениеводства;
- управлять тракторами, самоходной сельскохозяйственной техникой и автомобилями;
- осуществлять эксплуатация и техническое обслуживание тракторов, автомобилей и сельскохозяйственной техники;
- выполнять работы по производству продукции животноводства;
- производить переработку продукции животноводства;
- осуществлять эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования для животноводства;
- ремонтировать сельскохозяйственную технику и автотранспортные средства.
Технология механизированных работ
машины и оборудование для животноводства: классификация, агрозоотехнические требования, назначение, устройство, работа, регулировки, безопасность труда; механизация приготовления и раздачи кормов; механизация водоснабжения животноводческих ферм и пастбищ; механизация уборки и транспортирования навоза; механизация доения сельскохозяйственных животных; механизация первичной обработки молока; машины и оборудование для проведения ветеринарно-санитарных мероприятий; сельскохозяйственные животные; основы разведения сельскохозяйственных животных; происхождение и эволюция; конституция, экстерьер и интерьер животных; методы разведения; основные породы сельскохозяйственных животных; оборот и структура стада на ферме крупного рогатого скота; виды кормов; кормовая база; луга и пастбища; консервирование кормов; кормовая единица; нормы кормления; кормление животных; безопасность труда; технология содержания животных; основные технологические требования к животноводческим зданиям; технологическое оборудование животноводческих помещений; зоотехнические требования к содержанию животных и помещениям; уход за животными; основы зоогигиены и ветеринарно-санитарной профилактики на животноводческих фермах; выращивание телят и молодняка крупного рогатого скота; подготовка коров к отелу, прием новорожденных животных; выпойка и кормление телят; содержание и кормление молодняка; физиологические основы доения; способы и правила доения; предупреждение заболевания животных маститом; контроль качества выдаивания; безопасность труда.
СК 1,2,3,4,5,6,7
СД 01

АҚ 1,2,3, 4,5,6, 7,8,9
Біліктілігі: 151202 2 – Жылқы шаруашылығы
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жұмыс жылқыларын, бордақылаудағы жылқыларды, сауылатын биелерді, құлын мен төлдерді жұмыс істейтін-пайдаланылатын жылқы шаруашылығында күтіп-баптау жөніндегі жұмыстарды орындау;
- ауырған және төлдеген кезде жануарларға алғашқы көмек көрсету ережелері.
істей алуы тиіс:
- шөп шабу, азық жеткізу және дайындау;
- жануарларды азықтандыру, суару, тазалау;
- тұяқтарын тазалау және жуу, құйрық пен жалдарын кесу;
- жұмыс және өнімді жылқыларды жайылымға шығару;
- жануарларды шағылыстыруға, жасанды ұрықтандыруға және құлындауға дайындау;
- күйлеуде аналық жануарларды анықтау және шағылыстыру жүргізу;
- төлдерді өсіру, имараттарды тазарту, төсемдерін сыртқа шығару және ауыстыру.
- зооветеринарлық алдын алу іс-шараларына қатысу және қималарды, ат қораларды, қосалқы имараттар мен суаттарды шағын жөндеуден өткізу.
Жылқы шаруашылығының негiздерi
жылқылардың анатомиясының, физиологиясының, зоогигиенасының негіздері; суару, азықтандыру және жайылымға шығару ережелері мен нормалары; жануарларды ветеринарлық-санитарлық ұстау және алғашқы ветеринарлық көмек көрсету ережелері; азықтардың негізгі түрлері мен олардың қоректік құндылығы; автосуатты, көлік инвентары мен қималарды орнату және пайдалану; ауырған және төлдеген кезде алғашқы көмек көрсету ережелері; жыныстық жетілу мерзімдері, күйлеудің пайда болу белгілері, жануарларды шағылыстыру, жасанды ұрықтандыру және оларды төлдеуге дайындау ережелері; төлді өсіру әдістері; жұмыс жылқыларын, бордақылаудағы жылқыларды, сауылатын биелерді, құлын мен төлдерді жұмыс істейтін-пайдаланылатын жылқы шаруашылығында күтіп-баптау жөніндегі жұмыстарды орындау; жылқылар мен ат әбзелін жұмысқа беру және жұмыстан кейін қабылдап алу.
АҚ 1,2,3,
4,5,6,
7,8,9
Біліктілігі: 151203 2 – Шебер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеуді ұйымдастыру және оның технологиясы;
- агрономия негіздері;
- тракторларды, автомобильдерді және ауыл шаруашылығы машиналарын орнату және техникалық қызметтеу;
- жол қозғалысы қауіпсіздігінің негіздері және жол жүру ережелері;
- мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы;
- мал шаруашылығының негіздері;
- мал шаруашылығы үшін арналған машиналар мен жабдықтар;
- слесарлық іс;
- жөндеу технологиясы, тозу түрлері, бөлшектерін қалпына келтіру тәсілдері, ауыл шаруашылығы техникасының негізгі бұзылыстары;
істей алуы тиіс:
- ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу және жинау жөніндегі жұмыстарды орындау;
- өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
- тракторларды, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналары мен автомобильдерді басқару;
- тракторларды, автомобильдер мен ауыл шаруашылығы техникасын пайдалануды және техникалық қызметтеуді жүзеге асыру;
- мал шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі жұмыстарды орындау;
- мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді жүргізу;
- мал шаруашылығы үшін арналған машиналар мен жабдықтарды пайдалануды және техникалық қызметтеуді жүзеге асыру;
- ауыл шаруашылығы техникасы мен автокөлік құралдарын жөндеу.
Механикаланған жұмыстар технологиясы
Мал шаруашылығы үшін арналған машиналар мен жабдықтар: жіктелуі, агрозоотехникалық талаптар, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс, реттеу, еңбек қауіпсіздігі; азық даярлау мен таратуды механикаландыру; мал шаруашылығы фермалары мен жайылымдарын сумен жабдықтауды механикаландыру; ауыл шаруашылығы жануарларын суаруды механикаландыру; сүтті бастапқы өңдеуді механикаландыру; ветеринарлық-санитарлық іс-шаралар өткізу үшін арналған машиналар мен жабдықтар; ауыл шаруашылығы жануарлары; ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру негіздері; шығу тегі мен эволюция; жануарлардың түр-тұрпаты, дене бітімі және ішкі құрылысы; өсіру әдістері; ауыл шаруашылығы жануарларының негізгі тұзымдары; мүйізді ірі қара мал фермасындағы табынның айналымы мен құрылымы; азық түрлері; азық базасы; шабындық және жайылым; жем-шөпті сүрлемдеу; жем-шөп бірлігі; азықтандыру нормалары; жануарларды азықтандыру; еңбек қауіпсіздігі; жануарларды ұстау технологиясы; мал шаруашылығы тапсырмаларына қойылатын негізгі технологиялық талаптар; мал шаруашылығы имараттарының технологиялық жабдығы; жануарларды ұстауға және имараттарға қойылатын зоотехникалық талаптар; жануарларды күтіп-баптау; мал шаруашылығы фермаларындағы зоогигиеналық және  ветеринарлы-санитарлық алдын алу негіздері; мүйізді ірі қара малдардың бұзаулары мен төлдерін өсіру; сиырларды төлдеуге дайындау, жаңа туған жануарларды қабылдау; бұзауларды суару және азықтандыру; төлдерді ұстау және азықтандыру; суарудың физиологиялық негіздері; суару тәсілдері мен ережелері; жануарлардың желінсаумен ауыруының алдын алу; суару сапасын бақылау; еңбек қауіпсіздігі.
АҚ 1,2,3,4,
5,6,7

Квалификация: 151204 2 – Птицевод
СД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила сортировки и выбраковки птицы;
- технологию приготовления кормов, внесение в них микроэлементов и других добавок и их раздача;
уметь:
- регулировать подачу воды в поилки;
- удалять помет, мыть поилки, выполнять чистку кормушек и гнезд;
- проводить мероприятия по повышению продуктивности птицы;
- выполнять сборку, укладку, упаковку и сдачу яиц;
- эксплуатировать оборудование по уходу за животными;
- регулировать воздухообмен, температуру и влажность воздуха в помещении для птицы;
- осуществлять очистку противней при клеточном содержании птицы.
Основы птицеводства
Основы анатомии и физиологии сельскохозяйственной птицы напольного и клеточного содержания; методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья птицы; правила эксплуатации технологического оборудования и ухода за ним; нормы кормления и порядок скармливания кормов; потребность обслуживаемого вида птицы в белке, витаминах и минеральных веществах; ручные и частично механизированные работы по уходу за взрослым поголовьем промышленного стада птицы при напольном содержании и молодняком промышленного стада; участие в проведении профилактических и лечебных мероприятий.
СК 1,2,3, 4,5,6, 7,8,9
СД 01
Квалификация: 151205 2 – Оператор овцеводческих комплексов и механизированных ферм
СД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методы повышения продуктивности обслуживаемого поголовья овец; основы ветеринарии и зоогигиены;
уметь:
- кормить, поить животных, удалять навоз;
- проводить мероприятия по улучшению содержания и кормления обслуживаемого поголовья в целях повышения продуктивности животных и их сохранности;
- осуществлять механизированную стрижку овец и коз на электростригальных машинах обычным методом;
- выполнять чистку и уборку инвентаря и помещений;
- проводить дезинфекцию помещений.
Основы овцеводства
Технологию содержания животных при комплексной механизации; основные корма и их кормовую ценность; нормы кормления, потребность животных в белке, витаминах и минеральных веществах; устройство применяемых стригальных машин, дезинфекционных установок и другого оборудования; механизированные работы по уходу за переярками, валушками, взрослыми валухами на пользовательных фермах и животноводческих комплексах, выбракованным поголовьем на племенных фермах; оказание первой помощи заболевшим животным.

Біліктілігі: 151204 2 – Құс шаруашылығы
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- құстарды сұрыптау және жарамсыздыққа шығару ережелері;;
- жем-шөп дайындау технологиясы, оларға микроэлементтерді және басқа да қоспаларды енгізу және оларды тарату;
істей алуы тиіс:
- суды суатқа беріп тұруды реттеу;
- саңғырықтарын алып тастау, суаттарды жуу, науаларды және ұяларды тазарту;
- құстардың өнімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар ұйымдастыру;
- жұмыртқаларды жинау, салу, орамдау және тапсыру;
- жануарларды күтіп-баптау жөніндегі жабдықтарды пайдалану;
- құстарға арналған имараттарда ауа алмасуды, температураны және ауа ылғалдылығын реттеу;
- құстарды торда ұстаған кезде жайпақ қаңылтыр төсемдерді тазартуды жүзеге асыру.
Құс шаруашылығының негіздері
Жерде және торда ұсталынатын ауыл шаруашылығы құстарының анатомиясы мен физиологиясының негіздері; қызмет көрсетілетін құс басының өнімділігін арттыру әдістері; технологиялық жабдықты пайдалану және оларды күтіп-баптау ережелері; азықтандыру нормалары мен жем-шөптерді жемдеу тәртібі; құстардың қызмет көрсетілетін түрлерінің белокқа, дәрумендерге және минералды заттарға қажеттілігі; жерде ұстау кезінде өнеркәсіптік табынының ересек құстарын күтіп-баптау бойынша қолмен істейтін және ішінара механикаландырылған жұмыстар; алдын алу және емдеу іс-шараларын өткізуге қатысу.
АҚ 1,2,3,
4,5,6,
7,8,9
Біліктілігі: 151205 2 – Қой шаруашылығы және механикаландырылған ферма операторы
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қызмет көрсетілетін қой басының өнімділігін арттыру әдістері; ветеринария және зоогигиена негіздері;
істей алуы тиіс:
- малдарды азықтандыру, суару, қиларын алып тастау;
- жануарлардың өнімділігін және олардың сақталуын арттыру мақсатында қызмет көрсетілетін мал басын ұстау мен азықтандыруды жақсарту жөнінде іс-шаралар жүргізу;
- қойлар мен ешкілерді кәдімгі әдіспен қырқатын электрлі машинкаларда механикаландырылған қырқуды жүзеге асыру;
- инвентарлар мен имараттарды тазарту мен жинауды орындау;
- имаратқа дезинфекция жүргізу.
Қой шаруашылығының негіздері
Кешенді механикаландыру кезінде жануарларды ұстау технологиясы; негізгі жем-шөптер және олардың азықтық құндылықтары; азықтандыру нормалары; жануарлардың белокқа, дәрумендерге және минералдық заттарға қажеттіліктері; қолданылатын қырқу машиналарын, дезинфекциялайтын қондырғыларды және басқа да жабдықтарды орнату; пайдаланылатын фермалар мен мал шаруашылығы кешендеріндегі тұсақтарды, ісектерді, ересек ісектерді, асыл тұқымды мал фермасындағы жарамсызға шығарылған мал басын күтіп-баптау жөніндегі механикаландырылған жұмыстар; ауырған жануарларға алғашқы көмек көрсету.

Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризисного распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 3
БК 4
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 11
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
уметь:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
БК 3
СЭД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 4
СЭД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
БК 6
СЭД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 9
СЭД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
БК 5
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- предмет, цели и задачи курса;
- общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- другие виды документов;
- Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
Делопроизводство на государственном языке:
предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
БК 3
ПК 8
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- кроветворение и иммунную систему животных;
уметь:
- определять топографическое расположение и функции костей, суставов, мускулов, внутренних органов, сердца, магистральных сосудов и нервов, других систем органов и физиологическое состояние животных.
Анатомия физиология животных:
понятие о клетках, тканях и органах; аппарат движения; кожный покров и его производные; внутренние органы; аппарат пищеварения; аппарат дыхания; система органов крово- и лимфообращения; обмен веществ и энергии; мочеполовой аппарат; органы внутренней секреции; нервная система и анализаторы; этология животных; особенности анатомии и физиологии сельскохозяйственной птицы и других видов животных.
ПК 1
ОПД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- схему зоотехнического анализа и технику безопасности при работе в лаборатории;
уметь:
- брать пробы кормов;
- определять в кормах влагу и сухое вещество, сырую золу, кальций, магний и фосфор, общий азот и нитраты, сырой жир, сырую клетчатку, каротин;
- оценивать энергетическую ценность кормов, содержания в них протеинов, углеводов, липидов и минералов, витаминов;
- определять потребность животных в основных питательных веществ, анализировать и составлять рационы кормления.
Кормление животных:
зоотехнический анализ кормов; весовой, объемный анализ; определение кислотности силоса (сенажа); обобщение результатов исследований о качестве кормов; оценка питательности кормов: по химическому составу, содержанию переваримых питательных веществ; комплексная оценка кормов, хозяйственная и зоотехническая оценка их качества;
кормление животных: основные принципы нормированного кормления животных; нормы, рационы и их структура, техника и методы контроля полноценности кормления; кормление крупного рогатого скота, овец, свиней, лошадей, птицы, кроликов и пушных зверей; кормовой план и кормовой баланс.

50-80 жылдарда Қазақстандағы әлеуметтік экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
КСРО құлдырауы кезінде Қазақстандағы дағдарыс;
Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
БҚ 3
БҚ 4
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
істей алуы тиіс:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
БҚ 11
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
істей алуы тиіс:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
БҚ 3
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
істей алуы тиіс:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу;
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
БҚ 4
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу.
істей алуы тиіс:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа фАҚторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
БҚ 6
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
істей алуы тиіс:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын;
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
БҚ 9
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу.
істей алуы тиіс:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 5
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерiн;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерiн;
істей алуы тиіс:
- әртүрлi құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
БҚ 3
КҚ 8
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қанның жасалуы және жануарлардың иммундық жүйесі;
істей алуы тиіс:
- жануарлар сүйегінің, буындарының, бұлшық еттерінің, ішкі ағзаларының, жүрегінің, магистральды қан тамырлары мен жүйкелерінің, ағзаларының басқа да жүйелерінің функциялары мен топографиялық орналасуын және физиологиялық жай-күйін анықтау.
Жануарлар физиологиясының анатомиясы:
жасуша, ұлпалар және ағзалар туралы ұғым; тері жамылғылары және оның туындылары; ішкі ағзалар, ас қорыту аппараты; тыныс алу аппараты; қан және лимфа ағзаларының жүйесі; заттардың және энергия алмасуы; несепжыныстық аппарат; ішкі секреция органы; жүйке жүйесі мен талдауыштар; жануарлар этиологиясы; ауыл шаруашылығы құстарының және жануарлардың басқа түрлерінің анатомия және физиология ерекшеліктері.
КҚ 1
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- зоотехникалық талдау схемасы мен зертханаларда жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техникасы;
істей алуы тиіс:
- азық сынамаларын алу;
- ақызтағы ылғалдылықты және құрғақ заттарды, шикі қожды, кальцийді, магнийді және фосфорды, жалпы азот пен нитраттарды, шикі майларды, шикі жасұнықтарды, каротиндерді анықтау;
- азықтардың энергетикалық құндылығын, олардың құрамында протеиндердің, көміртектердің, липидтер мен минералдардың, дәрумендердің болуын анықтау;
- жануарлардың негізгі қоректі заттарға қажеттіліктерін анықтау, азықтандыру рационын талдау және жасау.
Жануарларды азықтандыру:
азық-түліктерді зоотехникалық талдау;  салмағы жағынан, көлемді талдау; сүрлем (пішендеме) қышқылдығын анықтау; азық сапасы туралы зерттеулер нәтижелерін жалпылау; азық құндылығын бағалау: химиялық құрамы, қорытылатын құнарлы заттар құрамы бойынша; азықты кешенді бағалау, олардың сапасын шаруашылық және зоотехникалық жағынан бағалау; жануарларды азықтандыру: жануарларды нормалап азықтандырудың негізгі принциптері; нормалар, рациондары және олардың құрылымы, азықтандырудың толыққандылығын бақылау техникасы мен әдістері; мүйізді ірі қара малды, қойларды, шошқаларды, аттарды, құстарды, қояндар  мен қымбат терілі аңдарды азықтандыру; азық жоспары мен азық теңгерімі.

ПК 2,3,6
ОПД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие санитарно-гигиенические требования к животноводческим и птицеводческим помещениям;
уметь:
- определять влияние атмосферных факторов на здоровье сельскохозяйственных животных и зоогигиенические требования к микроклимату животноводческих и птицеводческих помещений;
- проводить санитарно-гигиеническую оценку содержания, кормления и ухода за животными.
Зоогигиена и ветеринарная санитария:
влияние почвы на здоровье и продуктивность животных; гигиена водоснабжения и поения, кормов и кормления сельскохозяйственных животных; гигиена летнего содержания животных; гигиена транспортируемых животных; гигиена ухода за животными; гигиена труда, личная гигиена работников животноводства и охрана окружающей среды; гигиена содержания крупного рогатого скота, свиней, овец, лошадей, сельскохозяйственной птицы и ветеринарно-санитарные требования в животноводстве и птицеводстве.
ПК 4
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы земледелия;
- приемы подготовки семян и посев сельскохозяйственных культур;
- технологию производства искусственно высушенных кормов;
уметь:
- определять кормовые культуры и проводить оценку качества их возделывания, составлять схемы закладки кормов на хранение;
- проводить контроль качества воды, кормов, отдельных показателей микроклимата.
Кормопроизводство:
факторы жизни растений и законы земледелия; почва и воспроизводство ее плодородия; сорняки и борьба с ними; севообороты; удобрения и их применение; обработка почвы; мелиоративные и противоэрозионные мероприятия; системы земледелия; кормопроизводство: зерновые культуры, зерновые бобовые культуры; корнеплоды, клубнеплоды, бахчевые и другие культуры; сеяные травы; сенокосы и пастбища; «зеленый конвейер»; технология заготовки и хранения сена; технология заготовки силоса и сенажа, химическое консервирование кормов; производство комбикормов; организация кормопроизводства в хозяйствах.
ПК 2,3
ОПД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие о наследственности и изменчивости, цитологические основы наследственности;
- закономерности наследования признаков при половом размножении;
уметь:
- проводить отбор и генетический подбор животных;
- применять методы разведения сельскохозяйственных животных.
Генетика и селекция сельскохозяйственных животных:
основы генетики; хромосомная теория наследственности, генетика пола; молекулярные основы наследственности; мутационная изменчивость; основы биометрии; иммуногенетика; селекция сельскохозяйственных животных: происхождение и эволюция сельскохозяйственных животных; учение о породе; продуктивность сельскохозяйственных животных; конституция, экстерьер, интерьер; рост и развитие; селекционно-племенная работа в животноводстве
ПК 8,9
ОПД 07
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы ветеринарной микробиологии и иммунологии;
уметь:
- определять основные признаки заболеваний у животных и осуществлять меры профилактики, оказывать первую лечебную помощь больным животным, готовить растворы и проводить дезинфекцию животноводческих помещений.
Основы ветеринарии:
микроорганизмы, инфекция и иммунитет; основы ветеринарии: этиология болезней, патогенез; основные лекарственные вещества и их действие на организм животного; техника введения лекарственных средств; приемы обращения и методы клинического исследования животных; внутренние незаразные, хирургические, инфекционные болезни; особо опасные вирусные инфекции сельскохозяйственных животных; инвазионные болезни отдельных видов животных.
ПК 8,9
ОПД 08
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- особенности анатомии и физиологии половой системы животных;
- физиологические основы, техника и способы получения спермы;
- основные гинекологические болезни;
- основы андрологии;
- методы стимуляции и регуляции половой функции самцов и самок;
уметь:
- проводить искусственное осеменение самок, вести учетно-отчетную документацию, проводить диагностику беременности самок и оказывать помощь при родах;
- разрабатывать и проводить мероприятия по улучшению воспроизводства стада, профилактике и ликвидации бесплодия животных.
Биотехника размножения, акушерство и гинекология:
биотехника размножения животных: естественное и искусственное осеменение; особенности содержания, кормления и использования производителей; физиология, биохимия спермы, методы оценки ее качества, технология разбавления и транспортирования; техника искусственного осеменения самок; трансплантация эмбрионов; организация работы на племенных предприятиях и в пунктах искусственного осеменения животных; основы ветеринарного акушерства: оплодотворение, физиология и диагностика беременности; физиология родов и послеродового периода; кормление новорожденных, рожениц и уход за ними; патология беременности, родов и послеродового периода; аборты; родовспоможение; болезни молочной железы; основы ветеринарной гинекологии: причины гинекологической патологии; бесплодие самок и производителей.
ПК 10
ОПД 09
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- отрасль и рыночная экономика;
- особенности и перспективы развития отрасли;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли;
- отраслевой рынок труда; управление отраслью;
- экономические показатели развития отрасли;
- организацию (предприятие) как хозяйствующий субъект: формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура;
- типы производства, их характеристика;
- основные производственные и технологические процессы;
- инфраструктуру организации;
уметь:
- оценивать эффективность деятельности организации;
- определять качество и конкурентоспособность продукции;
- вести внешнеэкономическую деятельность организации;
- составлять бизнес-план;
- рассчитывать основные технико-экономические показатели.
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
БК 8
ОПД 10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности;
- функции менеджмента;
- основы теории принятия управленческих решений;
- особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
уметь:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством.
Менеджмент:
цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
БК 8
ОПД 11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда;
- надзор и контроль за соблюдением законодательства о труде и охране труда;
- опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности;
- виды ответственности за нарушение требований безопасности;
- аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях;
уметь:
- соблюдать технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
- анализировать и прогнозировать опасности при проведении аварийно-спасательных работ.
Охрана труда:
законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда; надзор и контроль за соблюдением законодательства о труде и охране труда; опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности; управление охраной труда, структура управления, организация работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документация по безопасности труда, обучение безопасности труда; техника безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов; аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях.
БК 2
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 151210 3 – Зоотехник
СД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- биологические и хозяйственные особенности крупного рогатого скота;
- биологические и хозяйственные особенности, происхождение, породы, конституцию, экстерьер, интерьер, продуктивность свиней;
- биологические особенности, породы, конституцию и экстерьер лошадей;
уметь:
- выбирать и использовать прогрессивные, экономически выгодные технологии производства продукции животноводства;
- проводить расчет основных технологических параметров;
- проводить отбор и подбор животных, выполнять мероприятия, предусмотренные планом племенной работы;
- проводить зоотехнический и племенной учет и отчетность.
Частная зоотехния и технология производства продукции животноводства:
скотоводство и технология производства молока и говядины; породы; молочная и мясная продуктивность; технологии содержания, кормления животных, доения коров, воспроизводства стада, выращивания молодняка; технология производства говядины в молочном, мясном скотоотоводстве; племенная работа и зоотехнический учет;
свиноводство и технология производства свинины; воспроизводство, технологии проведения опоросов, содержания и кормления свиней; технология откорма и поточной системы производства свинины; племенная работа и зоотехнический учет; овцеводство, козоводство и технология производства шерсти и мяса: биологические и хозяйственные особенности, породы, кормление, воспроизводство, шерстная продуктивность овец и коз; технология производства шерсти, стандартизация и контроль качества; мясная продуктивность, производство баранины; молочная продуктивность; племенная работа; птицеводство и технология производства яиц и мяса птицы: биологические и хозяйственные особенности, конституция и экстерьер, продуктивность сельскохозяйственной птицы и ее учет; племенная работа; основные породы и кроссы птицы; инкубация; технология производства яиц; технология производства мяса птицы; коневодство и технология производства продукции; рабочие качества лошадей и их использование; мясное и молочное коневодство; воспроизводство, выращивание, кормление и содержание лошадей; конный спорт; племенная работа; основы других отраслей животноводства: кролиководство и пушное звероводство, рыбоводство, пчеловодство;
охрана окружающей среды; ресурсо- и энерго-сберегающие технологии в животноводстве.

КҚ 2,3,6
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- мал шаруашылығы мен құс өсіру шаруашылығы имараттарына қойылатын жалпы санитарлық-гигиениалық талаптар;
істей алуы тиіс:
- ауыл шаруашылығы малдарының денсаулығына атмосфералық факторлардың әсерін анықтау және мал шаруашылығы мен құс өсіру шаруашылығы имараттарының микроклиматына қойылатын зоотехникалық талаптар;
- малдарды ұстауға, азықтандыру мен күтуге санитарлық-гигиеналық бағалау.
Зоогигиена және ветеринарлық санитария:
топырақтың жануарлардың денсаулығына және өнімділігіне әсері; ауыл шаруашылығы малдарын сумен жабдықтау және суару гигиенасы; тасымалданатын малдардың гигиенасы, жануарларды күтіп-баптау гигиенасы, еңбек гигиенасы, мал шаруашылығындағы жұмыскерлердің жеке гигиенасы және қоршаған ортаны қорғау;  ірі қара малды, шошқаларды, аттарды, ауыл шаруашылығы құстарын ұстау гигиенасы және мал шаруашылығындағы және құс өсіру шаруашылығындағы ветеринарлық-санитарлық талаптар.
КҚ 4
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жерді өңдеу негіздері;
- тұқымдарды дайындау тәсілдері және ауыл шаруашылығы дақылдарын себу;
- жасанды түрде кептірілген жемді өндіру технологиясы;
істей алуы тиіс:
- азық дақылдарын анықтау және оларды өңдеу сапасына бағалау жүргізу; азықтарды сақтауға қою схемасын құру;
- су, азық сапасына, микроклиматтық жекелеген көрсеткіштеріне бақылау жүргізу.
Азық өндіру:
өсімдік тіршілігінің факторлары мен жер өңдеу заңдары; топырақ және оның құнарлылығын арттыру; арам шөптер және олармен күрес; ауыспалы егіс;  тыңайтқыш және оларды қолдану; топырақты өңдеу; мелиоротивтік және және эрозияға қарсы іс-шаралар; жер өңдеу жүйесі: астық дақылы, астық, бұршақ тұқымдастар дақылы; тамыр жемісті, түйнекті жемісті дақылдар, бақша және басқа да дақылдары; себілген шөптер, шабындық және мал бағатын өріс; «жасыл конвейер»; шөпті әзірлеу және сақтау технологиясы;  сүрлем мен пішендеме дайындау технологиясы, азықтарды химиялық консервілеу, құрама жем өндіру; шаруашылықта құрама жем өндіруді ұйымдастыру.
КҚ 2,3
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік туралы ұғым, тұқым қуалаушылықтың цитологиялық негіздері;
- жыныстық көбею кезінде белгілері бойынша тұқым қуалаушылықтың заңдылығы;
істей алуы тиіс:
- малдарды іріктеу және генетикалық таңдау;
- ауыл шаруашылығы малдарын көбейту әдістерін қолдану.
Ауыл шаруашылығы малдарының генетикасы мен селекциясы:
генетика негіздері; тұқым қуалаушылықтың хромосомдық теориясы; жыныс генетикасы; тұқым қуалаушылықтың молекулярлық негіздері; мутациялық өзгергіштігі; биометрия негіздері; иммундық генетика; аул шаруашылығы малдарының селекциясы: ауыл шаруашылығы малдарының шығу тегі мен эволюциясы; тұқым туралы ілім; ауыл шаруашылығы малдарының өнімділігі, түзілісі, сырт бітімі, ішкі бітімі; өсуі мен дамуы; мал шаруашылығындағы селекциялық-асыл тұқымды малдармен жұмыс.
КҚ 8,9
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ветеринарлық микробиология мен иммунология негіздері;
істей алуы тиіс:
- малдардағы аурулардың негізгі белгілерін анықтау және алдын алу шараларын жүзеге асыру, ауру малдарға алғашқы емдік көмек көрсету, ерітінділер дайындау және мал шаруашылығы имараттарына дезинфекция жүргізу.
Ветеринария негіздері:
микроорганизмдер, инфекция және иммунитет; ветеринария негіздері: аурулардың этиологиясы, патогенез; негізгі дәрілік заттар және олардың мал ағзасына әсері; дәрілік заттарды енгізу техникасы; айналысқа түсіру тәсілдері мен малдарды клиникалық зерттеу әдістері; ішкі, жұқпалы емес, хирургиялық, инфекциялық аурулар; аул шаруашылығы малдарының қауіпті вирустық инфекциясы; малдардың жеке түрлерінің инвазиялық аурулары.
КҚ 8,9
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жануарлардың жыныстық жүйесі анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктері;
- сперма алудың физиологиялық негіздері, техникасы мен тәсілдері;
- негізгі гинекологиялық аурулар;
- аталық және аталық жануарлардың жыныстық функциясын ынталандыру және реттеу әдістері;
істей алуы тиіс:
- аналық жануарларға жасанды жолимен ұрықтандыру жүргізу, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу, аналық жануарлардың буаздығына диагностика жүргізу және туған кезде көмек көрсету;
- табынды көбейтуді жақсарту, жануарлардың ұрықсыздығының алдын алу және болдырмау жөнінде іс-шаралар әзірлеу және жүргізу.
Көбейту биотехникасы, Акушерлік және гинекология:
малдарды көбейту биотехникасы: табиғи және жасанды ұрықтандыру; туындыларды ұстау, азықтандыру және пайдалану ерекшеліктері; спермалардың физиологиясы, биохимиясы, оның сапасын бағалау әдісі, араластыру және тасымалдау технологиясы; ұрғашы малдарды жасанды жолдармен ұрықтандыру техникасы; эмбриондарды трансплантациялау; асыл тұқымды мал кәсіпорынында және малдарды жасанды ұрықтандыру пункттерінде жұмыстарды ұйымдастыру; ветеринарлық АҚушерлік негіздері: ұрықтандыру, буаздық физиологиясы мен диагностикасы; туыт физиологиясы мен туыттан кейінгі кезең физиологиясы; жаңа туған төлдерді, туған малдарды азықтандыру және оларды күтіп-баптау; буаздық, туыт және туыттан кейінгі кезең патологиясы; жасанды түсіктер; туған малдарға көмек көрсету; сүт бездерінің аурулары; ветеринарлық гинекология негіздері, аналықтар мен олардың аталықтарының ұрпақсыздығы.
КҚ 10
ЖКП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
істей алуы тиіс:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды.
Сала экономикасы:
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
БҚ 8
ЖКП 10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
істей алуы тиіс:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім.
Менеджмент:
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні;  қазіргі менеджметтің  сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері.
БҚ 8
ЖКП 11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың заңды және нормативтік құқықтық негіздерін;
- қауіпті және зиянды факторлар, қорғаныс құралдары және қауіп туралы ескертулерді;
- еңбекті қорғау қызметі мен бірлескен комитет(комиссия) қызметін басқару құрылымы, ұйымдастыру жұмыстарын, еңбек қауіпсіздігі бойынша құжаттамаларды;
- қауіпсіздік талаптарын бұзған кездегі жауапкершіліктің түрлерін
істей алуы тиіс:
- көліктерді, машина, механизмдер, құрылғылар, жабдықтар мен аспаптарды қолдану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды білуі;
- апаттан құтқару жұмыстарын жүргізген кезде қауіпті жағдайды сараптау және болжай алуы;
- төтенше жағдайдағы қауіпсіздік аспектілерін қолдана алуы.
Еңбекті қорғау.
Жол-көлік оқиғасы орнында бастапқы құжаттарды ресімдеу ережелері. Көлікте жол жүру ережесін бұзудағы жауапкершілік. Заңды жауапкершілік түрлері (әкімшілік, азаматтық құқықтық, материалдық, қылмыстық); қауіпті және зиянды факторлары, қорғаныс құралдары және қауіп туралы ескертулер; еңбекті қорғауды басқару, басқару құрылымы, еңбекті қорғау қызметі мен бірлескен комитеті (комиссиясымен) еңбекті қорғауға қатысты жұмыстарды ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігі туралы құжаттама, еңбек қауіпсіздігіне үйрету; көліктерді, машина, механизм, құрылғы, жабдықтар мен құралдарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік техникасы; төтенше жағдайдағы қауіпсіздік аспектілері. Көліктердің техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 1512103 – Зоотехник
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ірі мүйізді қара малдың биологиялық және шаруашылық ерекшеліктері;
- биологиялық және шаруашылық ерекшеліктері, шығу тегі, тұқымы, конституция, экстерьер, интерьер, шошқылырдың өнімділігі;
- жылқылардың биологиялық ерекшеліктері, тұқымы, конституциясы мен экстерьері;
істей алуы тиіс:
- мал шаруашылығы өнімдерін өндірудің прогрессивтік, экономикалық тиімді технологиясын таңдау және қолдану;
- негізгі технологиялық параметрлерді есептеуді жүргізу;
- жануарларды іріктеуді және таңдауды жүргізу, асылдандыру жұмыс жоспарымен көзделген іс-шараларды орындау;
- пзоотехникалық және асылдандыруды есепке алу және есептеме жүргізу.
Жеке зоотехника және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы:
мал шаруашылығы және сүт пен сиыр етін өндіру технологиясы; тұқымдары; ет және сүт өнімділігі; жануарларды ұстау, азықтандыру технологиясы, сиырларды сауу, табынды көбейту, жас малдарды өсіру; сүтті, етті мал шаруашылығында сиыр етін өндіру технологиясы; асылдандыру жұмыстары және зоотехникалық есепке алу; шошқа шаруашылығы және шошқа етін өндіру технологиясы; көбейту, сурау жүргізу технологиясы, шошқаларды ұстау және азықтандыру; азықтандыру және шошқа етін өндірудің ағымдық жүйесі; асылдандыру жұмыстары және зоотехникалық есепке алу; қой шаруашылығы, ешкі шаруашылығы және жүн мен ет өндіру технологиясы: биологиялық және шаруашылық ерекшеліктері, тұқым, өндіру, қой мен ешкілердің жүн өнімділігі; жүн өндіру технологиясы, стандарттау және сапаны бақылау; ет өнімділігі, қой етін өндіру; сүт өнімділігі; асылдандыру жұмысы; құс  шаруашылығы және жұмыртқа мен құс етін өндіру технологиясы: биологиялық және шаруашылық ерекшеліктері, конституция және экстерьер, ауыл шаруашылығы құстарының өнімділігі және есепке алу; асылдандыру жұмысы; құстардың негізгі тұқымдары мен кростары; инкубация; жұмыртқа өндіру технологиясы; құс етін өндіру технологиясы; жылқы шаруашылығы және өнім өндіру технологиясы; жылқылардың жұмыс істеу сапасы және оларды пайдалану; етті және сүтті жылқы шаруашылығы; жылқыларды көбейту, өсіру, азықтандыру және ұстау; ат спорты; асылдандыру жұмысы; мал шаруашылығының басқа да салаларының негіздері: қоян шаруашылығы және терісі бағалы аң шаруашылығы; балық шаруашылығы, ара өсіру шаруашылығы;
қоршаған ортаны қорғау; мал шаруашылығындағы ресурстық – және энергия үнемдейтін технология.

216
ПА 00
- промежуточной аттестации
144
ИА 00
- итоговой аттестации
67
ОУПП 00
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультация
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Консультации не более 100 часов на учебную группу на учебный год
Консультативные занятия не более 4-х часов в неделю
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 358
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1513000 – «Ветеринария»
1. 1. Структура образовательной учебной программы специалиста повышенного уровня технического и профессионального образования
по специальности 1513000 – «Ветеринария»
Квалификация - 151301 2 - Оператор по ветеринарной обработке животных
151303 2 - Санитар ветеринарный
151304 2 - Лаборант
2 года 10 мес./10 мес.
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД ОО
Общеобразовательные дисциплины
МОД. 00
Модуль общегуманитарных дисциплин
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском языке, текстов по профессиональной направленности;
- специфические звуки казахского языка, их артикуляцию;
уметь:
- общаться на разговорном казахском языке;
- подбирать отрывки из текста на определенную тему;
- формулировать вопросы по изученному произведению;
- делать прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
Профессиональный казахский язык (в группах неказахским языком обучения):
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода.
Специфические звуки казахского языка, их артикуляция.
Разговорный казахский язык.
Разговорный русский язык.
Формулирование словосочетаний.
Прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
БК 1
БК 2
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском языке, текстов по профессиональной направленности;
- специфические звуки казахского языка, их артикуляцию;
уметь:
- общаться на разговорном казахском языке;
- подбирать отрывки из текста на определенную тему;
- формулировать вопросы по изученному произведению;
- делать прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
Профессиональный русский язык (в группах нерусским языком обучения):
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода.
Специфические звуки казахского языка, их артикуляция.
Разговорный казахский язык.
Разговорный русский язык.
Формулирование словосочетаний.
Прямой и обратный перевод небольших отрывков из профессионально – ориентировочных текстов.
БК 1
БК 2
ОГД 0.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- изучаемый язык;
- лексическую группу слов,
Грамматический материал, структуру предложения,
Тематическую группу слов по своей специальности;
уметь:
- вести деловую беседу;
- письменно передать
Содержание диалога в виде рассказа и, наоборот,
Рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т.д.
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал(2300 лексических единиц). Основы
Профессионального языка по специальности,
Профессиональная лексика,  фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
БК 2, 5,6,8
ПК 3,5,7
СК 1,2,3
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- дать полное понятие социально- политического положения Казахского ханства ХV- ХVII веках;
- положение Казахстана в составе Российской империи;
- оценить политическое, социально-экономическое развития Казахстана в Советское время;
- дать анализ формирования независимой Республики Казахстан.
уметь:
- дать основу знаний об истории развития Казахстана с момента установления Казахской государственности до сегодняшнего дня;
- давать историческую оценку на общественные положения прошлых лет и нынешнего времени;
- разносторонне анализировать информацию о исторических и современных источниках знании;
-обучить самостоятельно оценивать общественное развитие прошлого и настоящего, творчествески анализировать и научить давать оценку.
- влиять на формирование ценных направлений и взглядов.
История Казахстана:
Казахское ханство ( ХV- ХVII в.в).
Казахстан в составе Российской империй.
Казахстан в Советскую эпоху.
Независимая Республика Казахстан.

216
АА 00
- аралық аттестаттау
144
КА 00
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ 00
-біліктілік беру және кәсіби дайындық деңгейін бағалау
5
Міндетті оқу корытындысы
4320
К
Консультация
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы
4960
Консультация оқу жылында оқу тобына 100 сағаттан артық емес
Консультациялық сабақтар аптасына 4 сағаттан артық емес
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
358-қосымша
1513000 «Ветеринария» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
1513000 «Ветеринария» мамандығы бойынша жоғарғы деңгейдегі маманының техникалық және кәсіптік оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 151301 2 - Жануарларды ветеринарлық өңдеуші операторы*
151303 2 – Ветеринарлық санитар
151304 2 - Зертханашы
2 жыл 10 ай/10 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалып тасу құзыры ның коды
ЖБП ОО
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Пәнді оқу барысында білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі жазылған мәтіндерді оқу және аударуға қажетті (сөздікпен) лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі ерекше дыбыстарды және олардың артикуляциясын;
істей білуі тиіс:
- қазақ тілінде еркін сөйлесуді;
- белгілі тақырыптағы мәтіндерден үзінді таңдап алуды;
- меңгерілген шығарма бойынша сұрақтар құрастыруды;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аударуды.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқытылмайтын топтарда):
Оқу және аударуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдар.
Қазақ тіліндегі ерекше дыбыстар және олардың артикуляциясы.
Сұхбаттық қазақ тілі.
Сұхбаттық орыс тілі.
Сөз тіркестерінің құралуы.
Кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аудару.
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП. 01
Пәнді оқу барысында білім алушы
білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы қазақ тіліндегі жазылған мәтіндерді оқу және аударуға қажетті (сөздікпен) лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі ерекше дыбыстарды және олардың артикуляциясын;
істей білуі тиіс:
- қазақ тілінде еркін сөйлесуді;
- белгілі тақырыптағы мәтіндерден үзінді таңдап алуды;
- меңгерілген шығарма бойынша сұрақтар құрастыруды;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аударуды.
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқытылмайтын топтарда):
Оқу және аударуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдар.
Қазақ тіліндегі ерекше дыбыстар және олардың артикуляциясы.
Сұхбаттық қазақ тілі.
Сұхбаттық орыс тілі.
Сөз тіркестерінің құралуы.
Кәсіби бағыттағы мәтіндерден кішігірім үзінділерді тура және керісінше аудару.
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 02
Пәндер циклін оқу
Нәтижесі білім алушы
Білуі тиіс:
- үйретілетін тілді;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтарын, граматикалық материалды,сөйлем құрылымын,
Тақырыптық сөз топтарын;
Істей білуі тиіс:
- іскерлік әнгімелесуді;
- диалог мазмұнын әнгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әнгімені диалог түрінде беруді;
- берілу ретін сақтай отырып,іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін,факс жіберуді және электронды поштаны қолдануды.
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-граматикалық
Материал (2300лексикалық бірліктер)
Мамандықтар бойынша
Кәсіптік тілдің негізгі,
Кәсіптік лексика, фразеологиялық
Құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
БҚ
2,5
6,8
КҚ
3,5,7
АҚ
1,2,3
ЖГП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
-ХV- ХVII ғ.ғ қазақ хандығының саяси-әлеуметтік жағдайы туралы толық түсінігі;
-Ресей империясының құрамындағы Қазақстанның патша саясатынан көрген зардаптарын түсініп, сараптай білу;
- Кеңестік дәуір кезіндегі қазақстанның саяси, әлеуметтік-экономикалық дамуын, ерекшелігін терең түсініп, баға бере білуі;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісін талдай білуі;
Істей білуі тиіс:
- Қазақ мемлекеттігінің құрылған уақыттан бүгінгі күнге дейінгі кезеңді қамтитын Қазақстанның даму тарихы туралы білім негізін беру;
- өткен және қазіргі кездегі қоғамдық құбылыстарға тарихи тұрғыдан баға беруге үйрету;
- әртүрлі тарихи және қазіргі білім көздері туралы ақпараттарды жан-жақты талдай білу біліктілігін дамыту;
- өткен және қазіргі қоғам дамуындағы мәселелерді өз бетімен, шығармашылықпен талдап, бағалай білуге үйрету;
- құндылық бағдар мен көзқарасты қалыптастыруға ықпал ету.
Қазақстан тарихы:
Қазақ хандығы ( ХV- ХVIIғ.ғ).
Қазақстан Ресей империясы құрамында.
Қазақстан Кеңес дәуірінде.
Тәуелсіз Қазақстан  Республикасы.

Специализация - 151305 3 Ветеринарный фельдшер
СД 08
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- принцип обмена углеводов, белков и липидов;
- взаимосвязь обмена белков, углеводов и липидов в метаболизме клетки;
- биоэнергетику;
- принцип генерирования, трансформацию и утилизацию энергии в живой клетке;
- биохимию крови, мышцы, печени, почек, нервной системы и других специализированных тканей;
- действие водного и солевого обмена;
- биохимию питания и пищеварения;
- гомеоста;
- виды гормонов;
- коагулографию;
уметь:
- характеризовать строения, состава, свойств и функций важнейших биополимеров клетки;
- применять механизмы и типы регуляции обмена веществ и жизненных функций;
- приманить биохимические методы анализа.
Биологическая химия с клинико-биохимическими методами исследования:
Характеристика строения, состава, свойств и функций важнейших биополимеров клетки.
Обмен углеводов, белков и липидов.
Взаимосвязь обмена белков, углеводов и липидов
в метаболизме клетки. Биоэнергетика.
Генерирование, трансформация и утилизация энергии в живой клетке.
Биохимия крови, мышцы, печени, почек, нервной системы и других специализированных тканей.
Водный и солевой обмен. Биохимия питания и пищеварения.
Гомеостаз.
Механизмы и типы регуляции обмена веществ и жизненных функций.
Гормоны.
Биохимические методы анализа.
Коагулография.
СК 7
СД 09
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение прокариот и эукариот;
- питательные среды, культивирование микроорганизмов;
- свойства антибиотиков;
- экологию микроорганизмов;
- формы инфекция и инфекционные процессы;
- действия токсин;
- пути распространения микробов в организме;
- формы проявления инфекции;
- патогенные бактерии, грибы, простейшие, кокки, коринобактерии, микобактерии, риккетсии, энтеробактерии;
- особо опасные инфекции;
- санитарную микробиологию;
уметь:
- классифицировать микроорганизмы;
- определять вирусы микроорганизмов;
- определять наследственность и изменчивость микроорганизмов и эволюционный процесс;
- пользоваться частной микробиологией.
Микробиология, вирусология с техникой микробиологических исследований:
Классификация микроорганизмов.
Строение прокариот и эукариот.
Питательные среды, культивирование микроорганизмов. Вирусы микроорганизмов. Антибиотики.
Наследственность и изменчивость микроорганизмов и эволюционный процесс. Экология микроорганизмов. Инфекция и инфекционный процесс.
Токсины.
Пути распространения микробов в организме.
Формы проявления инфекции. Частная микробиология. Патогенные бактерии, грибы, простейшие.
Кокки, коринобактерии, микобактерии, риккетсии, энтеробактерии.
Особо опасные инфекции. Санитарная микробиология.
СК 6
СД 10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- организацию работы в КДЛ лабораториях;
- гематологию;
- основание мокроты, при грибковых заболеваниях, выпотных жидкостей;
уметь:
- проводить исследование мочи, желудочно-кишечного тракта;
- проводить исследование ликвора;
- проводить исследование возбудителей, передаваемых половым путем.
Методы клинических лабораторных исследований:
Организация работы в КДЛ лабораториях.
Исследование мочи, желудочно-кишечного тракта.
Гематология.
Исследование ликвора.
Мокроты, при грибковых заболеваниях, выпотных жидкостей.
Исследование возбудителей, передаваемых половым путем.
СК 8

Мамандандыру 151305-3-Ветеринарлық фельдшер
АП  08
Пәнді оқу барысында
білім алушылар білуі тиіс:
- Көмірсулар, ақуыздар және майлардың алмасу принциптерін;
- жасуша метаболизміндегі ақуыз, көмірсулар және майлардың алмасу қарым-қатынасын;
- биоэнергетиканы;
- тірі жасушадағы энергияның генерация тасымалдануы және утилдену принциптерін;
- қан, бұлшық ет, бауыр, бүйрек, жүйке жүйесінің және басқа да арнайы жасушалардың биохимиясын;
- су мен тұз алмасуының әсерін;
- азықтану және ас қорыту биохимиясын;
- гармондардың түрлерін;
- коагулографияны;
істей білуі тиіс:
- жасушаның маңызы биополимерлерінің құрылысына, құрамына, қасиетіне, қызметіне сипаттама беруді;
- зат алмасуды реттеу принциптері және механизмдерін қолдана білуді;
- биохимиялық талдау тәсілдерін қолдануды.
Биологиялық химия клинико-биохимиялық зерттеу әдістерімен:
Жасушаның маңызы биополимерлерінің құрылысына, құрамына, қасиетіне, қызметіне сипаттама беру. Көмірсулар, ақуыздар және майлардың алмасуы. Жасуша метаболизміндегі ақуыз, көмірсулар және майлардың алмасу қарым-қатынасы. Биоэнергетика. Тірі жасушадағы энергияның генерация тасымалдануы және утилденуі. Қан, бұлшық ет, бауыр, бүйрек, жүйке жүйесінің және басқа да арнайы жасушалардың биохимиясы. Су мен тұз алмасуы. Азықтану және ас қорыту биохимиясы. Зат алмасуды реттеу принциптері және механизмдері. Гармондар. Биохимиялық талдау тәсілдері. Коагулография.
АҚ 7
АП  09
Пәнді оқу барысында білім алушылар білуі тиіс:
- Прокариоттар және эукариоттардың құрылысын;
- қоректік орталарды, микроорганизмдерді өсіруді;
- антибиотиктердің қасиеттерін;
- микроорганизмдер экологиясын;
- індеттің пішінін және індеттік процесті;
- токсиндердің әсерін;
- микробтардың организмде таралу жолдарын;
- індеттің байқалу пішінін;
- Дертті бактерияларды, зең саңырауқұлақтарыды, қарапайымдыларды, кокктарды, коринобактерияларды, микобактерияларды, риккетсиларды, энтеробактерияларды.
- Аса қауіпті індеттерді.
- Санитарлық микробиологияны.
істей білуі тиіс:
- микроорганизмдерді жіктеуді;
- микроорганизмдер вирустарын анықтауды;
- микроорганизмдердің өзгергіштігі мен тұқым қуалаушылығын анық-тауды;
- жеке (дара) микробиологияны қолдануды.
Микроибология, вирусология микробиологиялық зерттеулер техникасымен
Микроорганизмдердің жіктелуі. Прокориоттар мен эукариоттардың құрылысы. Қректік орталар, микроорганизмдерді өсіру.Микроорганизмдер вирустары.Микроорганизмдердің тұқым қуалаушылығы және өзгергіштігі. Микроорганизмдер экологиясы. Індет және індеттік процесс. Микробтардың организмде таралуы. Індеттің байқалу түрлері. Жеке (дара) микробиология. Дертті бактериялар, зең саңырауқұлақтары, қарапайымдылар, кокктар, коринобактериялар, микобактериялар, риккетсилар, энтеробактериялар. Аса қауіпті індеттер. Санитарлық микробиология.
АҚ 6
АП 10
Пәнді оқу барысында білім алушылар білуі тиіс:
- зертханаларда КДЛ-мен жұмыс істеуді ұйымдастыруды;
- гемотологияны;
- зең саңырауқұлақтар туғызатын ауруларда қақырық негіздерін, тері бөлінділерін;
істей білуі тиіс:
- ішек-қарын жүйесін, зәрді зерттеу жұмыстарын жүргізуді;
- сұйықтықтарды зерттеу жұмыстарын жүргізуды;
- жыныс жолдары арқылы берілетін қоздырғыштарды зерттеуді;
Клиникалық зертханалық зерттеу әдістері:
Зертханалық КДЛ-да жұмыс істеуді ұйымдастыру.
Ішек-қарын жүйесін, зәрді зерттеу. Гемотология. Зең саңырауқұлақтар туғызатын ауруларда қақырық негіздерін, тері бөлінділерін.
Жыныс жолдары арқылы берілетін қоздырғыштарды зерттеу.
АҚ 8

108
ПА
Промежуточная аттестация
72
ИА
Итоговая аттестация
31
ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
340
Ф
Факультативные занятия
300
Всего:
10/22
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 360
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология.
Специальность: 1514000 – «Экология и рациональное использование природных ресурсов» (по отраслям) повышенного уровня
Квалификации: 151401 2 – Лаборант пробирного анализа
151402 2 – Лаборант-микробиолог
151403 2 – Лаборант спектрального анализа
151404 2 – Лаборант химического анализа
151405 2 – Лаборант химико-бактериологического анализа
151406 2 – Лаборант по физико-механическим испытаниям
151407 2 – Пробоотборщик
151408 2 – Лаборант-радиометрист
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев
на базе общего среднего
образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы
контроля
Экзаменов/
зачетов
Объем учебного времени (час)
Количество
контрольных
работ
Всего
Из них
Распределение
по курсам
и семестрам*
теоретические
занятия
практические
(лаб-практические)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
10
ОГД 00
Общегуманитарных дисциплин
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
72
72
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
60
60
ОГД 03
Физическая культура
92
92
ОГД 04
История Казахстана
80
80
Итого по модулю:
2/6
304
80
224
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
433

108
АА
Аралық аттестаттау
72
ҚА
Қорытынды аттестаттау
31
КДДБ
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндетті оқытуға барлығы
4320
К
Консультациялар
340
Ф
Факультативтік сабақтар
300
Барлығы:
10/22 4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
360-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
жоғары деңгей
Білім коды мен бейіні: 1500000 – Ауыл шаруашылық, ветеринария және экология
Мамандығы: 1514000 - Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану
Біліктілігі: 151401 2 – Сынауықпен талдау зертханашысы
151402 2 – Зертханашы-микробиолог.
151403 2 – Спектрлік талдау зертханашысы
151404 2 – Химиялық талдау зертханашысы
151405 2 – Химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы
151406 2 – Физикалық-механикалық талдау зертханашысы
151407 2 – Сынама іріктеуші
151408 2 – Зертханашы-радиометрист
Оқу формасы: күндізгі
Оқудың нормативті мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Циклдер мен оқу пәндерінің атауы
Емтихан-сынақтарды бақылаудың формалары
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Бақылау жұмыстарының саны
Барлығы
Соның ішінде
Курстар мен семестрлер бойынша бөлу
теориялық сабақтар
практикалық (зерт-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
10
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖБП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
72
72
ЖБП 02
Кәсіби шетел тілі
60
60
ЖБП 03
Дене тәрбиесі
92
92
ЖПБ 04
Қазақстан тарихы
80
80
Модуль бойынша жиыны:
2/6 304 80 224
КМ 00
Кәсіптік модулдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер

ПК 4.5
ПК 7.7
ПП.02
Знать:
- цели и задачи практики, общее понятие о геологии и геоморфологии района, требования к составлению отчета.
Уметь:
- готовить оборудование и снаряжения для выполнения полевых работ, проходить полевые маршруты с отбором проб и вычислением абсолютных точек маршрута.
Геолого-геоморфологическая.
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ, геоморфологическим строением района, эталонными коллекциями. Рекогносцировочные маршруты, обследование основных элементов рельефа, привязка объектов и нанесение их на карту.
Обработка полевых результатов, вычерчивание геоморфологической схемы района. Систематизация материала и оформление дневника-отчета.
БК 1.5
ПК 1.8
СК 1.1
СК 1.2
СК 3.2
Квалификация «Лаборант пробирного анализа».
ПП 03
Знать:
- методы проведения анализов, назначение свойств, применяемых реактивов.
Уметь:
- пользоваться техническими и аналитическими весами, вискозиметрами, ареометрами, вести процессы шихтовки обжига, плавки, растворения, фильтрования, шерберования и купеляции проб.
Практика по приобретению рабочей профессии 151401 2 – «Лаборант пробирного анализа».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Проведение простых и средне-сложных анализов на содержание драгоценных металлов в изделиях, сплавах, припоях, полуфабрикатах и отходах производства. Оформление отчетов.
ПК 4.3-
ПК 4.6
СК 4.1-
СК 4.6
Квалификация «Лаборант-микробиолог».
ПП 03
Знать:
- основы микробиологии, технологического процесса приготовления питательных средств, правила работы в стерильных условиях, условия проведения фармакологических испытаний.
Уметь:
- работать на аналитических весах, фотоколориметрах, поляриметрах, производить монтаж колб для посева спорового материала.
Практика по приобретению рабочей профессии 151402 2 – «Лаборант-микробиолог».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Приготовление питательных сред, растворов реактивов, установка ориентировочных титров, определение РН, стерильности, активности, разлив питательных средств в чашки Петри, пробирки, подготовка посевного материала, посевы в колбах. Оформление отчетов.
ПК 5.3-
ПК 5.9
СК 5.1-
СК 5.6
Квалификация «Лаборант спектрального анализа».
ПП 03
Знать:
- общие сведения об оптике, фотографии, электричестве, химии, сущность методов трех эталонов и требования предъявляемые к качеству проб и анализов.
Уметь:
- работать на фотоэлектрической аппаратуре, выполнять фотографический и количественный спектральный анализ металлов и их сплавов, а также полуколичественный анализ среднелегированных сталей на стилоскопах.
Практика по приобретению рабочей профессии 151403 2 – «Лаборант спектрального анализа».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Проведение качественного и количественного спектральных анализов, подготовка электродов и проб к анализу, приготовление стандартных растворов проявителей и фиксажа, съемка, фотообработка фотопластинок и измерение спектрограмм.

КҚ 4.5
КҚ 7.7
КП 02
Білу керек:
-есепті жазуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерлік:
-дала жұмыстарын орындау үшін жабдықтар мен құралдарын дайындай алу, сынамаларды алып дала маршруттарын өту және маршруттың обсолютті нүктелерін есептей алу керек.
Геолого-геоморфологиялық.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен, ауданның геоморфологиялық құрылысымен, мөлшерлі коллекциялармен таныстыру. Алдын ала белгіленген бағдарлар, бедердің негізгі элементтерін тексеру, нысандарды табу және оларды картаға түсіру. Дала нәтижелерін өңдеу, ауданның геоморфологиялық сұлбасын сызу.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
БҚ 1.5
КҚ 1.8
АҚ 1.1
АҚ 1.2
АҚ 3.2
«Сынамалық талдау зертханашысы» біліктілігі.
КП 01
Білу керек:
- талдауларды жүргізу әдістерін, қолданатын реактивтер қасиеттерінің міндеттерін білу.
- техникалық және анлитикалық таразыларды, вискозиметрларды, ареометрлерді пайдалана алу, сынамаларға күйдірудің, балқытудың, ерітудің, сүзудің, шерберлеу мен купелдеудің шихтовка үрдісін жүргізе алу керек.
Жұмыс мамандығын алу бойынша практика
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен  таныстыру. Заттар, қорытпалар, дәнекерлеп жапсыруға қажетті қорытпалар, жартылай дайын өнімдер және өндіріс қалдықтар құрамындағы бағалы металдарды анықтау үшін қарапайым және орташа-күрделі талдаулар жасау.
Есептерді рәсімдеу.
КҚ 4.3-
КҚ 4.6
АҚ 4.1- АҚ 4.6
«Зертханашы -микробиолог» біліктілігі.
КП 02
Білу керек:
- микробиология негіздерін, құнарлы құралдарды дайындаудың технологиялық үрдісін, стерилді жағдайлардағы жұмыс ережелерін, фармакологиялық сынақтарды жүргізу шарттарын білу.
Іскерлік:
- аналитикалық таразыларда, фотоколориметрлерде, поляриметрлерде жұмыс істей алу, споралық материалдарды егу үшін шыны сауыттарда монтаждауды жүргізу.
Жұмыс мамандығын алу бойынша практика
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру.
Құнарлы ортаны, ерітінділерді, реактивтерді, дайындау, бағдарлы титрларды қондыру, РН, стерилдігін, белсенгділігін анықтау, Петри шыны ыдысқа, түтікшілерге құнарлы құралдарды құю, егу материалдарын дайындау, шыны сауытқа егу. Есептерді рәсімдеу.
КҚ 5.3-
КҚ 5.9
АҚ 5.1-
АҚ 5.6
«Спектрлі талдау зертханашысы» біліктілігі.
КП 03
Білу керек:
- микробиология негіздерін, құнарлы құралдарды дайындаудың технологиялық үрдісін, стерилді жағдайлардағы жұмыс ережелерін, фармакологиялық сынақтарды жүргізу шарттарын білу.
Іскерлік:
- аналитикалық таразыларда, фотоколориметрлерде, поляриметрлерде жұмыс істей алу, споралық материалдарды егу үшін шыны сауыттарда монтаждауды жүргізу.
Жұмыс мамандығын алу бойынша практика Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен  таныстыру.
Санды және сапалы спектралды талдауларды жүргізе алу, талдауға электродтар мен сынамаларды дайындау, байқалған нәрсенің бір түрі мен фиксаждың стандартты ерітінділерін дайындау, суретке түсіру, фото қабаттарын фото өңдеу мен  спектрограммаларды өлшеу.

ПК 6.3-
ПК 6.7
СК 6.1-
СК 6.7
Квалификация «Лаборант химического анализа».
ПП 03
Знать:
- требования к качеству выполнения анализов, используемое оборудование, приборы, технология проведения опытов.
Уметь:
- оформлять результаты работ, осуществлять контроль за проведением анализа.
Практика по приобретению рабочей профессии 151404 2 – «Лаборант химического анализа».
Ознакомление с задачами практики. Определение и оценка источников загрязнения. Подготовка приборов к измерениям. Проведение измерений, лабораторное изучение свойств воды, горных пород, атмосферы, расчет концентрации вредных компонентов, оформление отчетов.
ПК 1.1
СК 1.4
ПК 1.3
СК 1.5
ПК 1.4
СК 1.7
ПК 1.5 ПК 1.6
ПК 1.7
СК 1.2
СК 1.3
СК 1.6
ПК 1.8
СК 1.1
Квалификация «Лаборант химико-бактериологического анализа».
ПП 03
Знать:
- основы химии, элементарные основы бактериологии, требования государственных стандартов предъявляемых при производстве химико-бактериологических анализов, порядка отбора образцов и подготовки испытания.
Уметь:
- готовить рабочие и титрованные растворы, стерилизовать биологические среды, записывать результаты испытаний и обрабатывать их статистическими методами.
Практика по приобретению рабочей профессии 151405 2 – «Лаборант химико-бактериологического анализа».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Проведение разнообразных химико-бактериологических анализов воды, пищевых продуктов, сырья, полуфабрикатов и готовых изделий. Определение кислотности, плотности, содержания солей, жировых углеродистых веществ, капиллярности, присутствия хлористых, сернокислых и кальциевых солей, содержание жировых и воскообразных веществ, ведение контрольно-учетных записей. Оформление отчетов.
ПК 7.1-
ПК 7.8
СК 7.1-
СК 7.7
Квалификация «Лаборант по физико-механическим испытаниям».
ПП 03
Знать:
- классификации физико-механических испытаний, основные физико-механические свойства металлов и материалов, элементарные сведения об электрических свойствах металлов и неметаллов.
Уметь:
- готовить и использовать проявители и фиксажи по рецепту, отбирать и оформлять образца по видам и свойствам анализируемых материалов.
Практика по приобретению рабочей профессии 151406 2 – «Лаборант по физико-механическим испытаниям».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Физико-механические испытания материалов и готовой продукции на прочность, растяжение, изгиб, термостойкость, сжатие, усилие съема и проталкивания, разрыв, твердость, воздухонепроницаемость, вязкость, мушковатость, скручивание, толщину, влажность, водоупорность, зажиренность на контрольно-проверочных установках, на приборах Роксвелла, Бринелля в соответствии с действующими инструкциями. Оформление отчета.

КҚ 6.3-
КҚ 6.7
АҚ 6.1-
АҚ 6.7
«Химиялық талдау зертханашысы» біліктілігі.
КП 04
Білу керек:
- талдауларды сапалы орындауға қойылатын талаптарды, қолданылатын аспаптарды, жабдықтарды, тәжірибелерді жүргізу технологияларын білу.
Іскерлік:
- жұмыс нәтижелерін рәсімдей алу, талдауға бақылау жүргізе алу керек.
«Химиялық талдау зертханашысы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру.
Ластану көздерін анықтау және бағалау. Өлшеуге аспаптарды дайындау. Өлшеулерді жүргізу, су, тау жыныстары, атмосфера қасиеттерін зертханалық оқып білу, зиянды құрамдар қоюлығын есептеу, есептерді рәсімдеу.
КҚ 1.1
АҚ 1.4
КҚ 1.3
АҚ 1.5 КҚ 1.4  АҚ 1.7
КҚ 1.5
КҚ 1.6
КҚ 1.7 АҚ 1.2
АҚ 1.3
АҚ 1.6
КҚ 1.8
АҚ 1.1
«Химико бактериологиялық талдау зертханашысы» біліктілігі.
КП 05
Білу керек:
- химия негіздерін, бактериологияның қарапайым негіздерін, химико-бактериологиялық талдауларды қолданғанда мемлекеттік стандарттар талаптарын, үлгілерді алу тәртібін және сынақты дайындауды білу.
Іскерлік:
- жұмыс және титрлық ерітінділерді дайындай алу, биологиялық орталарды стерилдей алу, сынақ нәтижелерін жазу және оларды статистикалық әдістермен өңдей алу керек.
«Химико-бактериологиялық талдау зертханашысы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру.
Суға, тағам өнімдеріне, шикізатқа, жартылай дайын өнімдерге және дайын өнімдерге әр түрлі  химико-бактериологиялық талдау жүргізу. Қышқылдығын, тығыздығын, құрамындағы тұздарды, майлы көміртекті заттарды, капиллярлығын, хлорлы, күкірт қышқылын және кальций тұздарының бар болуын, майлы және балауыз тәрізді заттардың бар болуын анықтау. бақылау-есептеу жазуларын жүргізу. Есептерді рәсімдеу.
КҚ 7.1-КҚ 7.8
АҚ 7.1-АҚ 7.7
«Физико-механикалық сынақтар бойынша зертханашы» біліктілігі.
КП 06
Білу керек:
-физико-механикалық сынақтардың жіктелуін, металдар мен материалдардың физико-механикалық негізгі қасиеттерін, металдар мен бейметалдардың электр қасиеттері туралы қарапайым түсініктерді білу.
Іскерлік:
- байқалған нәрсенің бір түрі мен фиксажды рецепт бойынша дайындау және пайдалану, талданатын материалдар түрлері мен қаситеттері бойынша үлгілерді алу және рәсімдей алу керек.
«Физико-механикалық сынақтар бойынша зертханашы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру.
Материалдардың және дайын өнімдердің қаттылығын, созылуын, иілуін, термоберіктігін, қысуын, салынуы мен итеру күштерін, жарылуын, беріктігін, ауа жібермеушілігін, тұтқырлығын, бұралуын, қалыңдыгың, дымқылдығын, суға тұрақтылығын, бақылап-тексеру қондырғыларындағы, Роксвелл, Бринелль аспаптарындағы майлануды қолданыстағы нұсқауларға сай физико-механикалық әдістермен сынау. Есептерді рәсімдеу.

БК 1.1-
БК 8.1
БК 1.2-
БК 8.2
ПК 1.2-
ПК 6.2
ПК 4.4
ПК 4.5
ПК 5.7
ОПД 02
Знать:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Уметь:
- оформлять геологические карты различного назначения.
Топочерчение.
Владение условными знаками различного характера; условные знаки геологического характера и владение ими; современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
БК 1.2-
БК 8.2
ОПД 03
Знать:
- теоретические основы физико-химических анализов проб, классификация и методика проведения различных видов анализов.
Уметь:
- работать на приборах, проводить контроль результатов физико-химических анализов.
Основы физико-химического анализа.
Теоретические основы аналитической химии: качественный анализ групп катионов, анионов, количественный анализ: классификация и методика проведения физико-химических методов анализа: оптических (фотометрический, спектральный, люминесцентный), электрохимических (кондуктометрический, потенциометрический, купонометрический, полярографический), хроматографических (газовая и жидкостная хроматография); устройство, принцип действия и правила эксплуатации приборов, используемых при проведении физико-химических анализов.
БК 1.2-
БК 8.2
ПК 1.1-
ПК 5.1
ПК 1.3-
ПК 3.3
ПК 5.2
ПК 6.2
ПК 1.7
ОПД 04
Знать:
- основные законы экологии, основные понятия системной экологии, экология и здоровье человека, экологические факторы и их действие на живые организмы.
Уметь:
- оценивать экологические факторы на экосистемы, разрабатывать требования природоохранной стратегии.
Основы общей экологии и проблемы экологии человека.
Предмет экологии, его структура; задачи и объекты экологии; основные понятия и законы экологии; экология популяции и сообщества; экологическая система; энергия в экологических целях; биогеохимические циклы; основные понятия системной экологии; экология и здоровье человека; качество общественного здоровья; факторы экологического риска; приспособленность человека для жизни в разных средах; основы адаптации.
БК 1.8-
БК 8.8
БК 1.4-
БК 8.4
ПК 1.4
ПК 1.5
ПК 2.6
ПК 3.5
ПК 3.6
ОПД 05
Знать:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Уметь:
- выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
Геодезия и маркшейдерское дело.
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.

БҚ 1.1-
БҚ 8.1
БҚ 1.2-
БҚ 8.2
КҚ 1.2-
КҚ 6.2
КҚ 4.4
КҚ 4.5
КҚ 5.7
ЖКП 02
Білу керек:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерлік:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
Топографиялық сызу.
Әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа түпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
БҚ 1.2-
БҚ 8.2
ЖКП 03
Білу керек:
- физико-химиялық сынама талдауларының теориялық негіздерін, әр түрлі талдауларды жүргізу әдістемесі мен топтастырылуын білу.
Іскерлік:
- аспаптрада жұмыс істей алу, физико-химиялық талдау нәтижелеріне бақылау жүргізу.
Физико-химиялық талдау негіздері.
Аналитикалық химияның теориялық негіздері: катиондар, аниондар топтарын сапалық талдау, сандық талдау: физико-химиялық талдау әдістерін жүргізудің топтастырылуы мен әдістері: оптикалық (фотометриялық, спектірлік, люминесценттік): электрохимиялық (кондуктометриялық, потенциометриялық, купонометриялық, полярографиялық); хроматографиялық (газды және сұйық хроматография);
Физико-химиялық талдауларды жүргізгенде қолданылатын аспаптарды пайдалану ережелері мен жұмыс істеу принципі, құрылғысы.
БҚ 1.2–
БҚ  8.2
КҚ 1.1-
КҚ 5.1
КҚ 1.3-
КҚ 3.3
КҚ 3.3
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 1.7
ЖКП 04
Білу керек:
- экологияның негізгі заңдарын,
жүйелі экологияның негізгі түсініктері,
экология және адам денсаулығы,  экологиялық факторлар, олардың тірі организмдерге әсерін білу.
Іскерлік:
- экожүйеге экологиялық факторларды бағалау, табиғатты қорғау стратегиясына қойылатын талаптарды дайындау.
Жалпы экология және адам экология проблемасының негіздері.
Экология пәні, оның құрылымы; экологияның міндеттері мен нысандары; қауымдастық экологиясы және топтану; экологиялық жүйе; экологиялық мақсаттардағы жүйе және биохимиялық циклдер; жүйелі экологияның негізгі түсініктері; экология және адам денсаулығы; қоғамдық денсаулық сапасы; экологиялық тәуекел факторлары; әр түрлі орталарда адамның өмір сүруге бейімделуі;
бейімделудің негіздері.
БҚ 1.8-
БҚ 8.8
БҚ 1.4-
БҚ 8.4
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 2.6
КҚ 3.5
КҚ 3.6
ЖКП 05
Білу керек:
- карталар, нобайлар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерлік:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу (нәтижелерді өңдеу).
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және  фотограмметрия;
маркшейдер ісінің негіздері.

ПК 2.5
ПК 3.7
БК 1.2-
БК 8.2
ОПД 06
Знать:
- геологические процессы образования МПИ, общие сведения об типах МПИ, понятие о поисках и разведке МПИ.
Уметь:
- определять формы залегания, вещественный состав текстуры и структуры руд, использовать поисковые предпосылки при проведении работ, обосновывать разведочную сеть буровых скважин.
Общая геология с основами четвертичной геологии и геоморфологии.
Общие сведения о Земле: геодезическая характеристика и физические свойства Земли; строение Земли; земная кора; химический состав земной коры; минеральный состав земной коры; общая характеристика геологических процессов: геологическая и технологическая деятельность человека, охрана недр и окружающей среды; содержание геоморфологии и четвертичной геологии: основные закономерности рельефа суши и формирование осадочных отложений.
БК 1.1-
БК 8.1
СК 2.1
ПК 3.7
СК 3.1
ПК 3.10
ПК 2.4
ПК 2.5
ОПД 07
Знать:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ, инструмент.
Уметь:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горнобуровых работ в конкретных условиях.
Основы бурения и горного дела.
Основы бурения: бурение, крепление и промывка скважин; переносные и самоходные станки и установки для поискового бурения; ударно-механическое и колонковое бурение; основы горного дела: классификация горно-разведочных выработок, условия их применения; требования по технике безопасности и экологии при производстве буровых и горных работ.
СК 1.7
БК 2.9
ПК 2.7
СК 2.5
ОПД 08
Знать:
- виды подземных вод, их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов, их физико-механические свойства.
Уметь:
- строить карты гидроизогипс, определять физико-механические свойства грунтов.
Гидрогеология и инженерная геология.
Гидрогеология: общие сведения о гидросфере Земли; физические свойства, химический, газовый и бактериальный составы подземных вод.
Инженерная геология: горные породы как грунты и их физические и физико-механические свойства; гидрогеологические и инженерно-геологические исследования.
ПК 2.5
ПК 2.6
СК 2.2
СК 2.5
ОПД 109
Знать
- формы представления различных видов анализов, элементы первичной обработки результатов исследований.
Уметь
- проводить анализ и первичную обработку результатов наблюдений
Первичная статистическая обработка данных наблюдений и анализа
Виды наблюдений и анализов в экологии и формы представления результатов, методы математической статистики применяемые при обработке экологических данных, применение компьютерных программ для обработки результатов экологических исследований.

КҚ 2.5
КҚ 3.7
БҚ 1.2-
БҚ 8.2
Жер қойнауын пайдалану саласына арналған КМ01модулінің қосымша пәндері
ЖКП 06
Білу керек:
- ПҚК пайда болудың геологиялық үрдістерін,
ПҚК түрлері туралы жалпы мағлұматты, ПҚК іздеу мен барлау  туралы түсінікті білу.
Іскерлік:
- тау жыныстарының жатыс түрлерін анықтау, кеннің текстурасы мен құрылысының заттық құрылымын,
жұмыстарды жүргізгенде іздеу алғышарттарын пайдалану, Бұрғылау ұңғымаларының барлау тораптарын дәлелдеу.
Геоморфология  және төрттік геология мен негіздеріндегі жалпы геология.
Жер туралы жалпы түсініктер: Жердің геодезиялық сипаттамасы және физикалық қасиеттері; Жердің құрылысы; жер қыртысы; жер қыртысының химиялық құрамы; жер қыртысының минералды құрамы; геологиялық үрдістердің жалпы сипаттамасы: адамның геологиялық және технологиялық қызметі, жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғау; геоморфология мен төрттік геология мазмұны: құрлық бедерінің негізгі заңдылықтары және шөгінді түзілімдердің қалыптасуы.
БҚ 1.1-
БҚ 8.1
АҚ 2.1
КҚ 3.7
АҚ 3.1   КҚ  3.10
КҚ  2.4
КҚ  2.5
ЖКП 07
Білу керек:
- ұңғыма және тау қазбаларының жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын, жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу.
Іскерлік:
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
Тау-кен іс және бұрғылау  негіздері.
Бұрғылау негіздері: бұрғылау, ұңғымаларды бекіту және жуу;
Іздеп-бұрғылауға арналған жылжымалы және өзі жүретінстаноктар мен қондырғылар; соққы-механикалық және колонковалы бұрғылау; тау-кен ісі негіздері: тау-барлау қазбаларын топтастыру, оларды қолдану жағдайлары; бұрғылау және тау-кен жұмыстарын өңдіру бойынша өндіріс экологиясы мен қауіпсіздік техника талаптары.
АҚ 1.7
БҚ 2.9
КҚ 2.7
АҚ 2.5
ЖКП  08
Білу керек:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерлік:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
Гидрогеология және инженерлі геология.
Гидрогеология: Жер гидросферасы тралы жалпы мағлұмат; жер асты суларының физикалық қасиеттері, химиялық, газ және бактериялы құрамдары;
Инженерлі геология: тау жыныстары грунт (топырақ) ретінде және олардың физикалық пен физико-механикалық қасиеттері; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық зерттеулер.
КҚ 2.5
КҚ 2.6
АҚ 2.2
АҚ 2.5
Ауыл шаруашылығы саласына арналған КМ01модулінің қосымша пәндері
ЖКП 09
Білу керек:
- талдаудың әртүрлі түрлердің формаларын, зерттеу нәтижелерін бастапқы өңдеудің элементтерін;
Іскерлік:
- бақылау нәтижелеріне талдау және бастапқы өңдеулер жүргізу.
Бақылаулар мен талдаулар мәліметтерін бастапқы статистикалық өңдеу.
Экологияда бақылаулар мен талдаулардың түрлері және нәтижелерді көрсетудің формалары, экологиялық мәліметтерді өңдеу кезінде қолданылатын математикалық статистика әдістері, экологиялық зерттеулер нәтижелерін өңдеуге арналған компьютерлік бағдарламаларды қолдану.

БК1.2
БК1.9
СК1.4
СК7.7
ОПД1.10
знать:
- о строении почвенного профиля, лесохимического состава почвы, органической части почвы;
- о кислотности и щелочности;
- о мероприятиях по засолению и заболачиванию почв;
- о методах очистки животноводческих стоков;
- земельные правонарушения и виды ответственности.
владеть:
навыками определения относительной плотности и объемной массы почв простейшими методами, работы с удобрениями, разработки почвозащитных систем земледелия и почвозащитных севооборотов, изучения схем очистных сооружений животноводческих комплексов и ферм, составления планов рекультивации земель.
уметь:
- составление планов рекультивации земель;
пользоваться законодательными актами.
Охрана почв
Основы почвоведения. Эрозия почв.
Защита почв от эрозии.
Засоление и заболачивание недр
и почв. Загрязнение недр и почв.
БК1.2-
БК8.2
ППК2.7
СК2.5
СК5.6
ОПД111
знать:
- о происхождении Земли, горных пород и минералов;
- видах подземных вод
- типы климатических условий.
уметь:
распознавать горные породы и минералы, определять цвет, прозрачность, твердость, спайность, блеск, излом;
- оценивать состав и свойства подземных вод
-оценивать влияние геологии, гидрогеологии и метеорологии на качество почв.
Основы геологии, гидрогеологии и метеорологии.
Основы геологии, виды горных пород, их свойства.
Геологические процессы.
Основные свойства различных типов водоносных горизонтов. Показатели химических свойств подземных вод.
Требования САНПиН к качеству воды Климатические
процессы и их влияние на свойства почв.
БК 1.1-
БК 8.1
СК 2.1
ПК 3.7
СК 3.1
ПК 3.10
ПК 2.4
ПК 2.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Знать:
- геохимия геологических процессов, законы и условия гидрации химических элементов.
Уметь:
- отбирать и производить анализ экогеохимических проб, создавать карты элементарных ландшафтов.
Геохимия и экогеохимия.
Геохимия: предмет изучения геохимии, геохимические классификации химических элементов, геохимия отдельных элементов, геохимия изотопов, миграция химических элементов, геохимия геологических процессов, технология геохимических работ для оценки состояния окружающей среды.
СК 1.3
СК 1.4
ПК 3.8
СК 1.5
ПК 3.9
СК 1.6
ПК 2.7
СК 3.1
СК 2.2

БҚ 1.2
БҚ 1.9
АҚ 1.4
АҚ 7.7
ЖКП 10
Білу керек:
- топырақ кескінінің құрылымы,
топырақтың лесохимиялық құрамы,
топырақтың органикалық бөлігі туралы;
- қышқылдық пен сілтілік туралы;
- жердің сортаңдануы мен батпақтануы бойынша іс-шаралар туралы;
- мал шаруашылық суағарларды тазарту әдістері туралы;
- жерге қатысты құқық бұзушылықтар және жауапкершілік түрлері туралы;
Дағдыларға ие болу:
- қарапайым әдістер арқылы топырақтың салыстырмалы тығыздығы мен көлемді массасын анықтау;
тыңайтқыштармен жұмыс істеу;
егін шаруашылығының топырақты қорғау жүйелерін және топырақты қорғауда ауыспалы егістерді жасау;
мал шаруашылығы кешендері мен фермаларда қалдықтар құрылыстарының сызбаларын меңгеру;
жерлерді суландыру бойынша жоспарлар құру;
Меңгеру керек:
- жерлерді суландыру бойынша жоспар құру;
- заңнамалық актілерді пайдалану;
Топырақты қорғау.
Топырақты зерттеудің негіздері. Топырақ эрозиясы.
Топырақты эрозиядан қорғау.
Жер қойнаулары мен топырақтың қабаттануы мен батпақтануы. Жер қойнаулары мен топырақтың ластануы.
БҚ 1.2
БҚ 8.2П
КҚ 2.7
АҚ 2.5
АҚ 5.6
ЖКП 11
Білу керек:
- Жердің, тау жыныстары мен минералдардың шығу тегі туралы;
- жер асты суларының түрлері;
- климаттық жағдайлардың типтері туралы;
Меңгеру керек:
- тау жыныстары мен минералдарды тану, түсін, мөлдірлігін, қаттылығын, жарылу бағытын, жарқылдылығын, сынығын анықтау;
- жер асты суларының құрамы мен қасиеттерін бағалау;
- топырақ сапасына геология, гидрогеология және метеорологияның әсерін бағалау.
Геология, гидрогеология және метеорология негіздері.
Геология негіздері, тау жыныстарының түрлері, олардың қасиеттері. Геологиялық үрдістер. Су іріккіш көкжиектердің әртүрлі типтерінің негізгі қасиеттері. Жер асты суларының химиялық қасиеттерінің көрсеткіштері. САНП және Н судың сапасына қойатын талаптары. Климаттық үрдістер және олардың топырақ қасиеттеріне әсері.
БҚ 1.1
БҚ 8.1
АҚ 2.1
КҚ 3.7
АҚ 3.1
КҚ 3.10
КҚ 2.4
КҚ 2.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Білу керек:
- геохимиялық құрамды лито-, атмо-, гидросфераларды, қоршаған ортаны ластайтиын көздер мен түрлерді, қоршаған ортаның сапа жағдайын оқып білу әдістерін білу.
Іскерлік:
- экогеохимиялық сынамалар алу және талдау жүргізу, элементарлы ландшафтарға карталар құру, ластану масштабтарын анықтау.
Геохимия және экогеохимия.
Геохимия: геохимия пәні, химиялық элементтердің геохимиялық топтастырылуы, жек элементтердің геохимиясы, изотоптардың геохимиясы, химиялық элементтердің көшуі, геологиялық үрдістердің геохимиясы, қоршаған ортаның жағдайын бағалау үшін геохимиялық жұмыстардың технологиясы.
АҚ 1.3
АҚ 1.4
КҚ 3.8  АҚ 1.5 КҚ 3.9  АҚ 1.6
КҚ 2.7  АҚ 3.1 АҚ 2.2

ПК 6.2
СД 02
Знать:
- содержание, масштаб геоэкологических карт, классификации структурных форм и условия залегания геологических тел, методы и способы анализа геологического строения.
Уметь:
- составлять карты фактического материала, проводить экогеологическую съемку.
Геоэкологическое картографирование.
Краткие сведения о топографических, геологических и геоэкологических картах; топографическая основа геологических и геоэкологических карт; основы структурной геологии: особые формы залегания осадочных горных пород, формы залегания интрузивных горных пород и внутреннее строение интрузивных массивов, формы залегания метаморфических горных пород, общий анализ геологического строения региона по карте; геологическое и геоэкологическое картографирование.
БК 1.2-
БК 8.2
ПК 1.8
ПК 2.5
ПК 3.7
СК 3.6
Дополнительные предметы модуля СД02 для области недропользования
СД 03
Знать:
- методика, технология геоэкологических исследований на разных стадиях в конкретных условиях, содержание мониторинга геологической среды и методика проведения работ.
Уметь:
- вести документацию геологоэкологических наблюдений, давать оценку состояния природной среды по разным параметрам.
Методика геолого-экологических исследований городских агломераций и промышленных комплексов.
Теоретические основы геолого-экологических исследований: структура и научное содержание геоэкологии, основные термины, масштабы, стадии и принципы геоэкологических исследований, объекты изучений, ландшафтно-геохимические системы; методика и технология геолого-экологических исследований;
геолого-экологические исследования на разных стадиях и в конкретных условиях; мониторинг геологической среды, автоматизированные информационные системы, постоянно действующая геолого-экологическая модель.
БК 1.2-
БК 8.2
СК 1.2
ПК 2.3
СК 2.4
СК 2.5
ПК 3.3
СК 3.2
СК 3.6
СК 6.5
ПК 7.3
СК 7.3
СК 7.6
ПК 8.5
СК 8.7
Дополнительные предметы модуля СД01 для области сельское хозяйство
СД 04
знать:
- цели и задачи ОГСНК.
- пункты наблюдения за уровнем загрязнения поверхностных вод, морей, почв, атмосферы, критерии оценки качества окружающей среды, перечень вредных токсичные веществ подлежащих контролю, виды прогнозов, методы прогнозирования, основные составляющие при прогнозировании, правила установления ПДК и ПДВ, нормирование выбросов,
- фоновые наблюдения за состоянием атмосферного воздуха: контроль за радиационным загрязнением, методов отбора воздуха: аспирационный, сосуды ограниченной емкости, порядок отбора разовых проб, наблюдения за скоростью ветра, направлением ветра, измерение влажности и температуры воздуха, атмосферного давления,
- составление проектов и прогнозов состояния атмосферного воздуха. - мероприятий по снижению выбросов автотранспорта, виды станций фонового наблюдения, программы наблюдений,
уметь:
- ориентироваться в иерархической лестнице ОГСНК.
- устанавливать пункты наблюдения.
- работать и ориентироваться в справочной литературой,
- составлять долгосрочные, краткосрочные и среднесрочные прогнозы.
- правила установления ПДК и ПДВ. Нормирование выбросов, -работать с приборами для отбора проб воздуха для лабораторного анализа.
-работать с термометрами, психрометрами, анемометрами.
Мониторинг окружающей среды
наблюдений и контроля загрязнения окружающей среды. Организация наблюдений и контроля за загрязнением атмосферного воздуха. Наблюдение и контроль за загрязнением вод. Наблюдение и контроль за загрязнением почв.

КҚ 6.2
АП 02
Білу керек:
-гидрогеологиялық карталардың мазмұнын, масштабын, түрлерін, жыныстардың жатыс жағдайын, картадағы жыныстардың бейнеленген жастары мен түрлерінің әдістерін білу. Іскерлік:
-геоэкологиялық суретке түсірудің мақсаттары мен мінденттерін білу.
- геологиялық және геоэкологиялық суретке түсіруді жүргізгенде жобалармен жұмыс істеу,
Нақтылы материалдардың карталарын құрастыру.
Геоэкологиялық картаға түсіру.
Топографиялық, геологиялық және геоэкологиялық карталар жайлы қысқаша мағлұмат: геологиялық және геоэкологиялық карталардың топографиялық негіздері, шөгінді таужыныстар жатысының ерекше формалары, интрузивті тау жыныстар жатысының формалары және интрузивті сілемдердің ішкі құрылысы, метаморфиялық тау жыныстар жатысының формалары, карта бойынша ауданның геологиялық құрылымын жалпы талдау; геологиялық және геоэкологиялық картаға түсіру.
БҚ 1.2-
БҚ 8.2
КҚ 1.8 КҚ 2.5  КҚ 3.7
АҚ 3.6
Жер қойнауын пайдалану саласына арналған АП 02 модулінің қосымша пәндері
АП 03
Білу керек:
- нақтылы жағдайларда, әр түрлі кезеңдерде  геоэкологиялық зерттеулер әдістемесі мен технологиясын,
- геологиялық орта мониторингінің мазмұны мен жұмыстарды жүргізу әдістемесін білу.
Іскерлік:
- геоэкологиялық байқаулардың құжаттарын жүзеге асыру,
әр түрлі параметрлер бойынша табиғи орта жағдайын бағалай алу керек.
Қалалық шоғырландыру мен өндірістік кешендерді геолого-экологиялық зерттеу әдістері.
Геолого-экологиялық зерттеулердің теориялық негіздері: геоэкологияның құрылымы мен ғылыми мазмұны, геоэкологиялық зерттеулердің негізгі терминдері, масштабтары, сатылары мен принциптері, оқып білетін нысандар, ландшафты-геохимиялық жүйелер; геолого-экологиялық зерттеулердің әдістемесі мен технологиясы; нақты жағдайлар мен әр түрлі кезеңдерде геолого-экологиялық зерттеулер; геологиялық ортаның мониторингі, автоматтанған ақпараттық жүйелер, үнемі қолданыстағы геолого-экологиялық  моделі.
БҚ 1.2-
БҚ 8.2
АҚ 1.2
КҚ 2.3
АҚ 2.4
АҚ 2.5
КҚ 3.3
АҚ 3.2
АҚ 3.6
АҚ 6.5
КҚ 7.3
АҚ 7.3
АҚ 7.6
КҚ 8.5
АҚ 8.7
Ауыл шаруашылығы саласына арналған АП01 модулінің қосымша пәндері
АП 04
Білу керек:
- ОГСНК мақсаттары мен міндеттерін;
- үстіңгі сулар, теңіз, топырақ, атмосфераның ластану деңгейін бақылау пункттерін, бақылауға жататын зиянды улы заттардың тізімін; болжау түрлерін; болжам жасаудың әдістерін, болжам жасау кезіндегі негізгі құрастырушыларды, ПДК және ПДВ орнатудың ережелерін, шығарылымдардың реттелуін;
- атмосфералық ауаның жағдайын фондық бақылау: радиациялық ластануды бақылау, ауаны алу әдістерін: аспирациялық, сыйымдылығы шектеулі ыдыстарға, бір реттік сынамаларды алу ретін; желдің жылдамдығын, оның бағытын бақылауды; ауа ылғалдылығы мен температурасын, атмосфералық қысымды өлшеуді;
- атмосфералық ауа жағдайына жобалар мен болжамдар құруды;
- автокөлік шығарылымдарын төмендету бойынша іс-шараларды; фондық бақылау станцияларының түрлерін; бақылаулар бағдарламаларын;
Іскерлік:
- бақылаудың жалпымемлекеттік жүйесін ұйымдастыру;
- электроды пошта, сынамаларды іріктеу және оларды консервілеу бойынша жұмыстар;
- жолдама құжаттарды дайындау;
- болжамдарды өткізу;
- анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- аспаптық құралдармен жұмыстар;
- табиғатты қорғау іс-шараларын ұйымдастыру;
Меңгеру керек:
- ОГСНК иерархиялық баспалдағында бағдарлай алу;
- бақылау пункттерін бекіту;
- анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу және оны бағдарлай алу;
- ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді және орта мерзімді болжамдар құру;
- ПДК және ПДВ бекіту ережелері. Тасталымдарды реттеу,
- зертханалық талдау жүргізу үшін ауа сынамаларын алу құралдарымен жұмыс істеу;
- термометрлер, писхрометрлер, анемометрлермен жұмыс істеу;
Қоршаған ортаның мониторингісі
Қоршаған ортаның ластануын бақылау және тексеру. Атмосфералық ауаның ластануын бақылауды ұйымдастыру. Сулардың ластануын бақылау және тексеру. Топырақтың ластануын бақылау және тексеру.

БК1.5-
БК8.5
ПК1.2-
ПК8.2
ПК2.6
ПК3.6
ДД 00
Дополнительные дисциплины
ПП 00
Производственное обучение и профессиональные практики
ПП 00
Учебные практики.
ПП 01
Знать:
- цели и задачи практики, общие признаки качественного и количественного анализа соединений.
Уметь:
- выполнять анализ органических соединений, подготавливать приборы к работе, проводить измерения.
По аналитическим методам.
Подготовка проб к анализам; анализ органических соединений; основы микроанализа. Хроматографический анализ. Анализы на фотоэлектроколориметрах; анализы турбидиметрическим методом. Анализы методом потенциометрии; Анализы методом газовой хроматографии; анализы методом жидкостной хроматографии.
Радиометрические методы анализа.
Систематизация материала и оформление дневника-отчета.
ПК 1.3
СК 1.3
ПК 1.4
СК 1.7
ПК 1.5
СК 1.6
ПК 1.6
ПК 1.7
ПК 3.3
ПК 3.1
ПК 4.5
ПК 7.7
ПП 02
Знать:
- цели и задачи практики, общее понятие о геологии и геоморфологии района, требования к составлению отчета.
Уметь:
- готовить оборудование и снаряжения для выполнения полевых работ, проходить полевые маршруты с отбором проб и вычислением абсолютных точек маршрута.
Геолого-геоморфологическая.
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ, геоморфологическим строением района, эталонными коллекциями. Рекогносцировочные маршруты, обследование основных элементов рельефа, привязка объектов и нанесение их на карту.
Обработка полевых результатов, вычерчивание геоморфологической схемы района. Систематизация материала и оформление дневника-отчета.
БК 1.5
ПК 1.8
СК 1.1
СК 1.2
СК 3.2
Квалификация «Лаборант пробирного анализа».
ПП 01
Знать:
- методы проведения анализов, назначение свойств, применяемых реактивов.
Уметь:
- пользоваться техническими и аналитическими весами, вискозиметрами, ареометрами, вести процессы шихтовки обжига, плавки, растворения, фильтрования, шерберования и купеляции проб.
Практика по приобретению рабочей профессии.
151401 2 – «Лаборант пробирного анализа».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Проведение простых и средне-сложных анализов на содержание драгоценных металлов в изделиях, сплавах, припоях, полуфабрикатах и отходах производства. Оформление отчетов.
ПК 4.3-
ПК 4.6
СК 4.1-
СК 4.6
Квалификация «Лаборант-микробиолог».
ПП 02
Знать:
- основы микробиологии, технологического процесса приготовления питательных средств, правила работы в стерильных условиях, условия проведения фармакологических испытаний.
Уметь:
- работать на аналитических весах, фотоколориметрах, поляриметрах, производить монтаж колб для посева спорового материала.
Практика по приобретению рабочей профессии.151402 2 – «Лаборант-микробиолог».
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ. Приготовление питательных сред, растворов реактивов, установка ориентировочных титров, определение РН, стерильности, активности, разлив питательных средств в чашки Петри, пробирки, подготовка посевного материала, посевы в колбах. Оформление отчетов.

БҚ 1.5-
БҚ 8.5
КҚ 1.2-
КҚ 8.2
КҚ 2.6
КҚ 3.6
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен таңдауы бойынша пәндер
КП 00
Өндірістік  оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Оқу практика
КП 01
Білу керек:
- іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін,
сапалық және сандық талдаудың, байланыстардың жалпы белгілерін білу,
Іскерлік:
- органикалық байланыстардың талдауын орындау, жұмысқа аспаптарды дайындау, өлшеу жұмыстарын жүргізе алу керек.
Аналитикалық әдістер бойынша.
Сынамаларды талдауға дайындау; органикалық байланыстарды талдау; микроталдау негіздері.
Гранулометриялық талдау; титрометриялық талдау. Фотоэлектроколориметрлердегі талдаулар; турбиметрикалық әдісімен талдау. Потенциометрия әдісімен талдау; газды хроматоргафия әдісімен талдау; сұйық хроматорграфия әдісімен талдау. Талдаудың радиометриялық әдістері. Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
КҚ 1.3
АҚ 1.3
КҚ 1.4
АҚ 1.7
КҚ 1.5
АҚ 1.6
КҚ 1.6
КҚ 1.7
КҚ 3.3
КҚ 3.1
КҚ 4.5
КҚ 7.7
КП 02
Білу керек:
-есепті жазуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерлік:
-дала жұмыстарын орындау үшін жабдықтар мен құралдарын дайындай алу,  сынамаларды алып дала маршруттарын өту және маршруттың абсолютті нүктелерін есептей алу керек.
Геолого-геоморфологиялық.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен, ауданның геоморфологиялық құрылысымен, мөлшерлі коллекциялармен таныстыру. Алдын ала белгіленген бағдарлар, бедердің негізгі элементтерін тексеру, нысандарды табу және оларды картаға түсіру. Дала нәтижелерін өңдеу, ауданның геоморфологиялық сұлбасын сызу.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
БҚ 1.5
КҚ 1.8
АҚ 1.1
АҚ 1.2
АҚ 3.2
ПП 00
Біліктілігі «Сынамалық талдау зертханашысы»
ПП 01
Білу керек:
- талдауларды жүргізу әдістерін, қолданатын реактивтер қасиеттерінің міндеттерін білу.
- техникалық және анлитикалық таразыларды, вискозиметрларды, ареометрлерді пайдалана алу, сынамаларға күйдірудің, балқытудың, ерітудің, сүзудің, шерберлеу мен купелдеудің шихтовка үрдісін жүргізе алу керек.
«Сынамалық талдау зертханашысы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру. Заттар, қорытпалар, дәнекерлеп жапсыруға қажетті қорытпалар, жартылай дайын өнімдер және өндіріс қалдықтар құрамындағы бағалы металдарды анықтау үшін қарапайым және орташа-күрделі талдаулар жасау.
Есептерді рәсімдеу.
КҚ 4.3-
КҚ 4.6
АҚ 4.1-
АҚ 4.6
Біліктілігі «Зертханашы-микробиолог»
ПП 02
Білу керек:
- микробиология негіздерін, құнарлы құралдарды дайындаудың технологиялық үрдісін, стерилді жағдайлардағы жұмыс ережелерін, фармакологиялық сынақтарды жүргізу шарттарын білу.
Іскерлік:
- аналитикалық таразыларда, фотоколориметрлерде, поляриметрлерде жұмыс істей алу, споралық материалдарды егу үшін шыны сауыттарда монтаждауды жүргізу.
«Зертханашы–микробиолог» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен  таныстыру.
Құнарлы ортаны, ерітінділерді, реактивтерді, дайындау, бағдарлы титрларды қондыру, РН, стерилдігін, белсенгділігін анықтау, Петри шыны ыдысқа, түтікшілерге құнарлы құралдарды құю, егу материалдарын дайындау, шыны сауытқа егу. Есептерді рәсімдеу.

ПК 8.6
СК 8.1-
СК 8.7
Квалификация «Пробоотборщик».
ПП 07
Знать:
- классификация проб, порядок отбора, приема, хранения и возврата проб, обращение с пробами в ходе испытания и некондиционными пробами.
Уметь:
- отбирать пробы воздуха, воды, горных пород в различных условиях, работать с пробоотборниками.
Практика по приобретению рабочей профессии.151407 2 «Пробоотборщик».
Ознакомление с задачами практики, ТБ, организация бригад. Отбор и анализ проб атмосферного воздуха. Отбор и анализ природных проб.
Отбор и анализ почвенных проб.
Измерение естественной радиоактивности почв. Экскурсия в производственную лабораторию. Систематизация материала и оформление дневника - отчета.
ПК 2.2-
ПК 2.7
СК 2.1-
СК 2.6
Квалификация «Лаборант - радиометрист».
ПП 08
Знать:
- правила работы с приборами, принципы эталонирования и проверки чувствительности приборов, естественная радиоактивность горных пород.
Уметь:
- выполнять радиометрическую съемку в заданном районе, записывать показания в полевой журнал, проверять стабильность работы в поле с помощью контрольного эталона.
Практика по приобретению рабочей профессии.151408 2 -«Лаборант-радиометрист».
Ознакомление с геохимической и радиационной обстановкой района, подготовка приборов к работе, ознакомление с типами документов в лаборатории, проведение измерений, обработка результатов работ, вынос результатов на карту, оформление отчетов.
Систематизация материала и оформление дневника - отчета.
ПК 3.3-
ПК 3.10
СК 3.2-
СК 3.8
1.3 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1514000 – «Экология и
рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)»
специалиста среднего звена:
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
3 года 10 месяцев
на базе основного общего
образования
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
на базе среднего общего
образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательных дисциплин
ООД 01
Знать:
- государственный и русский, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности.
Уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Казахский (русский) язык.
Фонетика: звуки и буквы; специфические звуки казахского языка; закон сингармонизма; прогрессивная и регрессивная ассимиляция; состав слова; окончания множественного числа; окончания формы принадлежности; порядок слов в предложении; вопросительные частицы.
Морфология: имена существительные, имена прилагательные, имена числительные; местоимения; глаголы.
Синтаксис: словосочетание и предложения; союзы; члены предложения; простое и сложное предложение; развитие устной и письменной речи; лексический материал.
БК 9.9
БК 9.6
БК 9.10
ООД 02
Знать:
- основные произведения русской, казахской и иностранной классики.
Уметь:
- использовать нравственные начала в профессиональной деятельности.
Казахская (русская) литература.
Казахская литература 10-х и 50-х годов 20 века.
Казахская литература 60-х и 90-хгодов 20 века.
Русская литература 19 века.
Русская литература ХХ века.
БК 9.9
БК 9.6
БК 9.10
ООД 03
Знать:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем, необходимым для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности.
Уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Иностранный язык.
Лексико-грамматический материал программы среднего (полного) образования. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
БК 9.9
БК 9.10
ООД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- основные процессы исторического, экономического, политического, социального и культурного развития всемирной истории в Европе, Америке, Азии, Африке;
- взаимосвязь процессов в XX веке;
- хронологию и терминологию изучаемого курса;
- диалектическое понимание многомерности и противоречивости истории;
- дидактические подходы по отбору учебного материала.
уметь:
- делать обзор прошлых событий и прогноз того, с чем вступает человечество в новое столетие;
- работать с политической картой мира, хронологией и терминологией;
- пользоваться методами и приемами изучения материалов курса, понятий, терминов, проблем, способствующих пониманию исторических процессов;
- работать с научно-популярной литературой по современным проблемам истории..
Всемирная история.
Первобытность. История древнего мира. История древнейших цивилизаций. История средних веков. Социальная структура средневекового Казахстана. История нового времени. Хронологические границы и основные этапы нового времени. История древнейшего времени. Мировая цивилизация и исторические цивилизации в ХХ в. Основные этапы и тенденции международных отношений в ХХ веке.
Первая и вторая мировая война, их итоги. Динамика отношений Запад – Восток, Север – Юг. Внешняя политика Казахстана и других государств. Международные организации, их роль в урегулировании международных проблем.
БК 9.10
ООД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- историю Казахстан с древнейших времен до наших дней;
- основные этапы развития и становления казахского народа;
- выдающихся деятелей, оказавших влияние на развитие казахского народа;
- влияние исторических эпох на развития современного Казахстана;
уметь:
- изучать исторические эпохи и выдающихся деятелей прошлого с объективных, научных позиций;
- разбираться в сложных и противоречивых процессах давнего и недавнего исторического прошлого Казахстана;
иметь навыки:
- анализа и оценки разнообразных исторических явлений;
- поиска новых подходов к освещению и осмыслению тех или иных исторических фактов..
История Казахстана.

КҚ 8.6
АҚ 8.1-
АҚ 8.7
Біліктілігі «Сынама алушы»
ПП 07
Білу керек:
- сынамалардың жіктелуін, сынама алу тәртіптерін, қабылдауын, сақталуын және сынамаларды қайтаруын білу, бейкондициялық сынамалармен және сынақ барысында сынамалармен жұмыс істей білу.
Іскерлік:
-әр түрлі жағдайларда ауа, су, тау жыныстарының сынамаларын алу, сынама алушылармен жұмыс істей алуға.
«Сынама алушы» жұмыс мамандығын алу бойынша  практика.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру, бригаданы ұйымдастыру. Атмосфералық ауа сынамаларын іріктеу және талдау.
Табиғи сынамаларды іріктеу және талдау. Топырақты сынамаларды іріктеу және талдау. Топырақтың табиғи радиоактивтілігін өлшеу.
Өндірістік зертханаға экскурсия.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
КҚ 2.2-
КҚ 2.7
АҚ 2.1-
АҚ 2.6
Біліктілігі «Зертханашы -радиометрист»
ПП 08
Білу керек:
- аспаптармен жұмыс істеу ережелерін, принциптерін,  аспаптарды эталондау және сезімталдыққа тексеруді,
Тау жыныстарының табиғи радиоактивтілігін білу.
Іскерлік:
- белгіленген ауданда радиометриялық суретке түсіруді орындай алу, дала журналына көрсеткіштерді жаза алу, бақылау эталонының көмегімен дала жұмысының тұрақтылығын тексере алу керек.
«Зертханашы-радиометрист» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Ауданның геохимялық және радиационды жағдайларымен таныстыру, жұмысқа аспаптрады дайындау, зертханадағы құжаттрадың түрлерімен таныстыру, өлшеу жұмыстарын орындау, жұмыстардың нәтижелрін өңдеу, картаға нәтижелерді шығару, есептерді рәсімдеу. Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
КҚ 3.3-
КҚ 3.10
АҚ 3.2-
АҚ 3.8
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен тандау бойынша пәндер
1.3 1514000 – «Экология және жер қойнауын пайдалану салаларындағы табиғи ресурстарды тиімді қолдану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің жоғарлатылған деңгейінің оқу білім бағдарлама құрылымы.
Оқыту формасы: күндізгі
негізгі орта білім беру базасында
Оқытудың нормативті мерзімі: 3 жыл 10 ай
жалпы орта білім беру базасында
Оқытудың нормативті мерзімі: 2 жыл 10 ай
Пәндер циклының қысқартылған атаулары (код)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасқан құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖБП 01
Білу керек:
- мемлекеттік және орыс тілді, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық  деңгейлерін игеру.
Іскерлік:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
Қазақ (орыс) тілі.
Фонетика: дыбыстар мен әріптер; қазақ тілінің ерекше дыбыстары; үндестік заңы; ілгерінді және кері ықпал; сөздің құрамы; көпше түрінің жалғаулары; тәуелдену түрлерінің жалғаулары; сөйлемдегі сөздердің орналасу тәртібі; сұраулы демеуліктер. Морфология: зат есімдер, сын есімдер, сан есімдер; есімдіктер; етістік.
Синтаксис: сөз тіркестері мен сөйлемдер; жалғаулықтар; сөйлем мүшелері;  жай және күрделі сөйлемдер; ауызекі  және жазбаша тілді дамыту; лексикалық материал.
БҚ 9.9
БҚ 9.6
БҚ 9.10
ЖБП 02
Білу керек:
- орыс, қазақ және шетел классиктерінің негізгі әдеби туындыларын білу.
Іскерлік:
- кәсіптік қызметте адамгершілік бастамаларды қолдана алу керек.
Қазақ (орыс) әдебиеті.
20-шы ғасырдың 10-шы және 50-шы жылдарындағы қазақ әдебиеті. 20 ғасырдың 60-шы және 90-шы жылдарындағы қазақ әдебиеті. 19-шы ғасырдағы орыс әдебиеті. ХХ ғасырдағы орыс әдебиеті.
БҚ 9.9
БҚ 9.6
БҚ 9.10
ЖБП 03
Білу керек:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік  бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық  деңгейде игеру.
Іскерлік:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
Шетел тілі.
Орта (толық) білім беру бағдарламасының  лексико-грамматикалық материалы. мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу. сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ЖБП 04
Пән циклін үйрену нәтижесіне оқушы:
білетін болады:
- Еуропа, Америка, Азия, Африкада дүниежүзілік тарихтың тарихи, экономикалық, саяси, әлеуметтік және мәдени дамуының негізгі үрдістері;
- XX ғасырдағы үрдістердің өзара байланысы;
- оқып-үйрену курсның хронологиясы және терминологиясы;
- тарихтың көп орынды және қайшылық диалектикалық түсінігі;
- оқу материалдарын таңдаудағы дидактикалық жақындау;
істей біледі:
- өткен оқиға және адамның жаңа жүзжылдыққа аяқ бастауына шолу жасау;
- әлемнің картасы, хронология және терминологиямен жұмыс істеу;
- курс материалдарын оқып-үйрену әдістері мен амалдарын қолдану, тарихы үрдістерді түсінуге мүмкіндік туғызатын түсініктерін, терминдерін қолдану;
- тарихтың замануи мәселері бойынша ғылыми-танымал әдебиетпен жұмыс істеу.
Дүниежүзілік тарихы.
Алғашқы қауымдық құрылыс. Ежелгі дүние тарихы. Ежелгі өркениеттер тарихы. Орта ғасырлар тарихы. Орта ғасырлық Қазақстанның әлеуметтік құрылымы. Жаңа заман тарихы. Жаңа заманның хронологиялық шекарасы мен негізгі кезеңдері. Ежелгі заман тарихы. Әлемдік өркениет пен ХХ ғасырдағы тарихи өркениеттер. ХХ ғасырдағы халықаралық негізгі кезеңдері мен беталыстары.
Бірінші және екінші дүниежүзілік соғыс пен олардың нәтижелері. Батыс-Шығыс, Солтүстік-Оңтүстік қарым-қатынасының динамикасы. Қазақстан мен өзге мемлекеттердің сыртқы саясаты. Халықаралық ұйымдар, олардың халықаралық мәселелерді реттеудегі орыны.
БҚ 9.10
ЖБП 05
Пән циклін үйрену нәтижесіне оқушы:
білетін болады:
- ежелгі уақыттан қазіргі күнге дейін Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының даму және қалыптасуының негізгі этаптары;
- қазақ халқының дамуына ықпал еткен белгілі қайраткер;
- замануи Қазақстанның дамуына тарихы эпохаларының әсері;
іскер болады:
- тарихы эпохалар және бұрынғы белгілі қайраткерлерді объективті, ғылыми позициядан оқып-үйрену;
- Қазақстанның тарихы бұрынғы өткен және жақында өткен күрделі және қайшылық үрдістеріне білу;
дағдылы болады:
- әртүрлі тарихы құбылыстарды талдау және бағалау;
- қандай да бір тарихи фактілерді мазмұндау және ойтүйсігінне жеткізу жаңа жақындауларын іздеуде.
Қазақстан тарихы.
Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарихтың бір бөлігі; Ежелгі замандағы Қазақстан тарихы; Қазақстан орта ғасырларда: экономикалық және мәдение өмірі, саяси құрылысы; Қазақстан Ресей империясының құрамында; Қазақ жерлерін Ресейге қосудың басталуы; ХҮІІ ғасырдың ортасындағы қазақ-орыс қарым-қатынастарының дамуы; ХІХ ғасырдың ІІ-ші жартысындағы Қазақстан мәдениеті; Қазақстанға капиталистік қатынастардың енуі; Қазақстан ХХ ғасырдың басында; демократиялық революциялар; Қазақстан Қазан төңкерілісі, азамат соғысы мен әскери интервенция кезеңінде; Қазақстандағы социалистік құрылыс; Екінші дүние жүзілік соғыс; Қазақстанның фашизмді жеңуге қосқан үлесі;

История Казахстана - часть всемирной истории; древняя история Казахстана; Казахстан в средние века: экономическая и культурная жизнь, политический строй; Казахстан в составе Российской империи; начало присоединения казахских земель к России; развитие русско-казахских отношений в середине ХVII века; культура Казахстана; мир во второй половине ХIХ века; проникновение капиталистических отношений в Казахстан; Казахстан в начале ХХ века; демократические революции; Казахстан в период октябрьского переворота, гражданской войны и иностранной военной интервенции; социалистическое строительство в Казахстане; вторая мировая война; вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х– первой половине 80-х годов; период перестройки; Казахстан- суверенное независимое государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости Республики.
БК 9.10
ООД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать: - понятие и типы обществ;
- теории и взгляды на происхождение человека;
- этические и эстетические категории;
- свои права и обязанности;
- моральные ценности цивилизаций Востока и Запада.
уметь: - давать оценку положения Казахстана во всемирном экономическом пространстве;
- формулировать принципы составляющие основу правового государства;
- делать самоанализ здорового образа жизни;
- выражать собственную точку зрения;
- вести диалог..
Обществознание.
Философия – основа научного мировоззрения.
Логика, этика, эстетика, социальная психология.
Философская антропология, социология.
Сферы общественной жизни. Граждановедение.
Этика, мораль.
Человек и экономика.
БК 9.10
ООД 07
Знать:
- основные сведения по географии современного мира.
Уметь:
- производить оценку характеристик регионов в зависимости от их местоположения.
География.
Общая экономико-географическая характеристика мира.
Региональный обзор мира.
География современного мира. Общая география.
Географическая оболочка.
Человечество на Земле.
БК 9.10
БК 9.9
ООД 08
Знать:
- основные элементы алгебры, тригонометрии, геометрии.
Уметь:
- применять математический аппарат для решения практических задач.
Математика.
Функции и их свойства, графики. Тригонометрические функции. Введение в анализ. Производная и ее приложения. Аксиомы стереометрии. Параллельность прямых и плоскостей. Перпендикулярность прямых и плоскостей. Степенная функция. Элементы теории вероятности и математической статистики.
БК 9.6
БК 9.8
ООД 09
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
Знать:
- основы пользования ПК.
Уметь:
- свободно использовать компьютер для решения повседневных задач.
Информатика.
Основы работы в среде Microsoft Windows. Интерфейс Windows 98.Основы обработки графических изображений на примере Microsoft Paintbrush и Paint. Основы редактирования документов (текстовой процессор Microsoft Word). Методы работы с электронными таблицами на примере Microsoft Excel. Основы подготовки презентаций Microsoft Power Point. Основы телекоммуникаций и мировые сети.
БК 9.6
БК 9.8
ООД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы здорового образа жизни, о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья
Владеть:
умениями и навыками физического самосовершенствования
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ООД 11
Знать:
- основные законы физики, единицы и приборы для измерения физических величин.
Уметь:
- использовать физику как базу для изучения технических дисциплин.
Физика и астрономия.
Механика.
Молекулярная физика.
Термодинамика.
Электродинамика.
Квантовая физика.
Вселенная.
БК 9.6
ООД 12
Знать:
- химическая структура вещества, основные законы химии.
Уметь:
- использовать химические элементы и их соединения в специальности.
Химия с основами биологии.
Атом, молекула, вещество. Периодический закон и периодическая система химических элементов. Закономерности химических реакций. Неорганическая химия. Органическая химия. Углеводороды. Клетка – структурная и функциональная единица. Размножение и индивидуальное развитие организмов. Основы генетики и селекции. Основы эволюционного учения.
БК 9.4
БК 9.6
ООД 13
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать: - виды оружия, область поражения;
- понятие чрезвычайных ситуаций (ЧС) и их классификация;
- источники опасности среды обитания;
- приемы оказания первой медицинской помощи;
- правила поведения при ЧС.
уметь:
- оказывать первую медицинскую помощь;
-пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- иметь навыки строевой подготовки.
Начальная военная подготовка.
Основы воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Характеристика опасных и вредных факторов среды обитания; физиологическое воздействие на человека опасных и вредных факторов в производственных условиях. Общие характеристики различных чрезвычайных ситуаций и выработка действий в опасных для жизни и здоровья ситуациях; экобиозащитная техника.
БК 9.9
БК 9.10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Знать:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения.
Уметь:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
БК 9.9
БК 9.10
ОГД 02
Знать:

Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
БҚ 9.10
ЖБП 06
Білу керек:
- философия мен әлеументтанудың негізгі принциптерін білу.
Іскерлік:
- жеке өмір мен жұмыста этикалық және адамгершілік принциптерді пайдалана алу керек.
Қоғамтану.
Философия – ғылыми көзқарастың негізі. Логика, этика, эстетика, әлеуметтік психология. Философиялық антропология, әлеументтану. Қоғам өмірінің ортасы. Азаматтану. Этика мен ізгілік. Адам және экономика.
БҚ 9.10
ЖБП 07
Білу керек:
- қазіргі әлем географиясы бойынша негізгі мәліметтерді білу.
Іскерлік:
- аудандардың тұрған жеріне байланысты сипаттамаларын бағалай алу керек.
География.
Жалпы экономика-әлемнің жағрафиялық сипаттамасы. Әлемді аймақтық шолу. Қазіргі әлемнің жағрафиясы. Жалпы жағрафия. Жағрафиялық қабық. Жер үстіндегі адамзат.
БҚ 9.10
БҚ 9.9
ЖБП 08
Білу керек:
- алгебра, тригонометрия, геометрия негізгі элементтерін білу.
Іскерлік:
- тәжірибелі есептерді шешу үшін математикалық аппаратты қолдана алу керек.
Математика.
Функциялар және олардың қасиеттері, кескіндер. Тригонометриялық функциялар. Анализге кіріспе. Туынды және оның қосымшалары. Стереометрияның аксиомалары. Түзу мен жазықтықтың параллельдігі. Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Дәрежелі функция. Ықтималдық теориясының элементтері және математикалық статистика.
БҚ 9.6  БҚ 9.8
ЖБП 09
Білу керек:
- ЖК пайдалану негіздерін білу.
Іскерлік:
- күнделікті есептерді шешуге компьютерді еркін қолдана алу керек.
Информатика.
Microsoft Windows ортасындағы жұмыстың негіздері. Windows 98 интерфейсі. Мicrosoft Paintbrush және Paint үлгісінде кескіндік бейнелердің өңдеу негіздері. Құжаттарды түзеу жолдары (Microsoft Word мәтіндік процессоры). Microsoft Excel үлгісінде электронды кестелермен жұмыс жүргізудің әдістері. Microsoft Power Point көрсетуін дайындау негіздері. Дүние жүзілік тораптар мен телебайланыстың  негіздері.
БҚ 9.6
ЖБП 10
Білу керек:
- физиканың негізгі заңдарын, бірліктерін және физикалық шамаларды өлшеуге арналған аспаптарды білу.
Іскерлік:
- техникалық пәндерді оқу үшін физиканы негіз ретінде қолдана алу керек.
Физика және астрономия.
Механика.
Молекулярлы физика.
Термодинамика.
Электродинамика.
Кванттық физика.
Әлем.
БҚ 9.6
ЖБП 11
Білу керек:
- заттың химиялық құрылысын, химияның негізгі заңдарын білу.
Іскерлік:
- мамандықта химиялық элементтер мен олардың байланыстарын пайдалана алу керек.
Биология негіздеріндегі химия.
Атом, молекула, зат. Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық реакциялардың заңдылықтары. Бейорганикалық химия. Органикалық химия. Көмірсутектер. Жасуша –құрылымды және функционалды бірлік. Ағзалардың көбеюі мен жеке дамуы. Генетика мен селекция негіздері. Эволюциялық ілімнің негіздері.
БҚ 9.4
БҚ 9.6
ЖБП 12
Білу керек:
- әскери қызметтің негізгі жарғыларын білу.
Іскерлік:
- әскери қызметте қажетті физикалық дайындық пәні бойынша барлық талаптарды орындай алу керек.
Алғашқы әскери дайындық.
Әскери қызметтің негізі. Тактикалық дайындық. Атыс дайындығы. Сапқа тұру дайындығы. Әскери топография. Тіршілік ортасының қауіпті және зиянды факторларының сипаттамасы. Өндірістік жағдайларда қауіпті және зиянды факторлардың адам өміріне физиологиялық әсері. Түрлі төтенше жағдайлардың жалпы сипаттамасы және өмір мен денсаулыққа қауіпті жағдайлардағы іс-әрекетті дайындау. Экобиоқорғаныс техникасы.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ЖГП 00
Жалпы  гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерлік:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасы іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі  техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ЖГП 02
Білу керек:

- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности.
Уметь:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
Профессиональный иностранный язык.
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложно-подчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
БК 9.9
БК 9.10
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений;
сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях;
причины кризиса и распада СССР;
об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
уметь: составлять краткий исторический рассказ;
работать с картой;
раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний;
раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период;
раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
История Казахстана.
Пути исторического и культурного развития казахского народа; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; этнодемографическое положение в первые Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ОГД 04
Знать:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование здорового образа жизни, социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 9.9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Знать:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология.
Мировая и отечественная культура.
Культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана;
Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе.
БК 9.9
БК 9.10
СЭД 02
Знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии.
Роль философии в обществе; исторические типы философии; материя; диалектика и ее основные законы; природа как предмет философского осмысления; философское понимание общества: СЭДели общества; материальное производство и его роль; сферы общественной жизни и их функциональные связи. Общество как саморазвивающаяся система; бытие человека как проблема философии; личность; свобода и ответственность; сознание как отражение деятельности; познание и творчество; нравственные проблемы философии.
БК 9.9
БК 9.10
СЭД 03
Знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики.
Экономическая теория и ее роль в прогрессе общества; собственность и экономический строй общества; общие типы организации хозяйства; рынок; предпринимательство и труд; доходы; заработная плата и прибыль; доходы от собственности, доходы государства; накопление и эффективность производства; экономический рост; хозяйственный механизм общества; современное всемирное хозяйство.
БК 9.9
БК 9.10

- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерлік:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
Шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмы жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия–сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ЖГП 03
Пән циклін үйрену нәтижесіне оқушы:
білетін болады:
- ежелгі уақыттан қазіргі күнге дейін Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының даму және қалыптасуының негізгі этаптары;
- қазақ халқының дамуына ықпал еткен белгілі қайраткер;
- замануи Қазастанның дамуына тарихы эпохаларының әсері;
іскер болады:
- тарихы эпохалар және бұрынғы белгілі қайраткерлерді объективті, ғылыми позициядан оқып-үйрену;
- Қазақстанның тарихы бұрынғы өткен және жақында өткен күрделі және қайшылық үрдістеріне булу;
дағдылы болады:
- әртүрлі тарихы құбылыстарды талдау және бағалау;
- қандай да бір тарихи фактілерді мазмұндау және ойтүйсігіне жеткізу жаңа жақындауларын іздеуде.
Қазақстан тарихы:
Тарихтың өзекті мәселелері. Көздер және тарихиграфия. Таз және қола дәуіріндегі ежелгі Қазастан тарихы. Қазақстан территориясындағы тайпалар мен ежелгі мемлекеттер одағы. Ортағысырдағы Қазақстан. Қазақстан территориясындағы Ұлы Жібек Жолы. Монғол дәуіріндегі Қазақстан. Қазақстан территориясында этногенездік және этникалық үрдістер. Қазақстан Ресей империясының құрамында: басып алу және колонизация. Қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық дамуы. Ұлттық-азаттық соғысы, Қазақстан мәтениеті. 1917 жылғы революция. Қазақстан КСРО құрамында: азаматтық соғыс, «әскери коммунизм», ЖЭС, Туркестанның мәжеленіп алынуы, тоталитаризмнің қалыптасуы, халықтың депортациясы, ҰОС, Н.С.Хрущева және М.С. Горбачева реформалары. тәуелсіз Қазақстан. Суверениттің қалыптасу этаптары.
БҚ3
БҚ6
ЖГП 04
Білу керек:
-салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерлік:
-спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындауда дене тәрбиесінің ролі, салауатты өмір салтын қалыптастыру,
әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; өз-өзін жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері; кәсіби-қолданбалы дене тәрбиесіне дайындау.
БҚ 9.9
ӘЭП 00
Әлеуметті-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Білу керек:
- негізгі түсініктерді;
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін.
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және  оның құндылықты  бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі  қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерлік:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу,
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- байқау;
- көшпнеділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу керек.
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Мәдениет пен өркениет; қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ӘЭП 02
Білу керек:
- әлемнің  философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерлік:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу керек.
Философия негіздері.
Философияның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи түрлері. Материя. Диалектика және оның негізгі заңдары. Табиғат философияны ұғыну пәні ретінде. Қоғамды философиялық тұрғыда түсіну: қоғамның үлгілері; материалдық өндіріс пен оның рөлі; қоғамдық өмірдің салалары мен функционалдық байланыстары. Қоғам өздігінен дамитын жүйе ретінде. Адам болмысы философия мәселесі ретінде; Тұлға. Бостандық пен жауапкершілік. Сана – қызмет пен бейне ретінде. Таным мен шығармашылық. Философияның адамгершілік мәселелері.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ӘЭП 03
Білу керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика  негіздерін, салық, қаржы-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық  саясатты білу.
Іскерлік:
- өз кәсіптік қызметін бағдарлау үшін экономикалық ақпаратты іздеу және пайдалана алу керек.
Экономика негіздері.
Экономикалық теория және оның қоғам өрлеуіндегі қызметі. Қоғамдағы меншік пен экономикалық құрылыс. Шаруашылықты ұйымдастырудың жалпы түрлері. Нарық. Кәсіпкерлік пен еңбек. Кіріс. Еңбекақы мен пайда. Меншіктен түсетін кірістер. Мемлекеттің кірістері. Жинақтау мен өндірістің тиімділігі. Экономикалық өсу. Қоғамның шаруашылық механизімі. Қазіргі кездегі дүниежүзілік шаруашылық.
БҚ 9.9
БҚ 9.10

БК 9.2
БК 9.1
СЭД 04
Знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии.
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
БК 9.9
БК 9.10
СЭД 05
Знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права.
Понятие и сущность государства и права; правовое государство; государственное право Республики Казахстан; основы гражданского права; субъекты гражданских правоотношений; право собственности; обязательственное право; авторское право; трудовое право; трудовые споры; уголовное право; семейное право.
БК 9.2
БК 9.9
БК 9.10
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Знать:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Уметь:
- оформлять служебные документы на казахском языке.
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК 9.9
БК 9.10
БК 9.6
ОПД 02
Знать:
- свойства водных растворов, характеристика катионов и анионов, условия осаждения кристаллических и аморфных осадков.
Уметь:
- составлять ионные уравнения, использовать свои знания для решения качественных задач, проводить гравиметрические операции, готовить стандартные и стандартизированные растворы.
Аналитическая химия.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов.
Основы количественного анализа и его основные методы.
Основы физико-химических методов анализа (колориметрия, фотоколориметрический, хроматография).

БҚ 9.2
БҚ 9.1
ӘЭП 04
Білу керек:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті,
әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін,
реттеу формаларын білу.
Іскерлік:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым–қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
ӘЭП 05
Білу керек:
- адам мен азаматтың құқықтары және бостандығын;
оларды жүзеге асыратын механизмдерін білу.
Іскерлік:
- кәсіптік қызмет аясында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларын білу;
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана алу керек.
Құқық негіздері.
Мемлекет пен құқықтың түсінігі мен мәні; құқықтық мемлекет; Қазақстан Республикасының мемлекеттік құқығы; азаматтық құқық негіздері; азаматтық құқықтық қарым-қатынастың субъектілері; меншік құқығы; міндетті құқық; авторлық құқық; еңбек құқығы; еңбек даулары; қылмыстық құқық; отбасы құқығы.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
БҚ 9.2
КМ 00
Кәсіптік модулдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Білу керек:
- құжаттардың және  қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтерін, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
Іскерлік:
- қазақ тілде қызметтік құжаттарды рәсімдей алу керек.
Мемлекеттік тілде іс  жүргізу.
Ұйымдастыру - тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс- қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
БҚ 9.9
БҚ 9.10
БҚ 9.6
ЖКП 02
Білу керек:
- су ерітінділерінің қасиеттерін, катиондар мен аниондардың сипаттамасын, кристалды және аморфты шөгінділердің отыру жағдайларын білу. Іскерлік:
- ионды теңдеулерді құра алу, сапалы есептерді шығару үшін өз білімдерін қолдана алу, гравиметриялық операцияларды жүргізе алу, стандартты және стандартталған ерітінділерді дайындай алу керек.
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары. Сандық талдау негіздері мен оның негізгі әдістері.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).

БК 9.4
ПК 9.11
СК 9.3
ОПД 03
Знать:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Уметь:
- оформлять геологические карты различного назначения.
Топочерчение.
Черчение различными принадлежностями; применение и исполнение основных шрифтов; владение условными знаками различного характера; условные знаки геологического характера и владение ими; современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
ПК 9.6
СК 9.4
СК 9.7
ОПД 04
Знать:
- основные характеристики электрической цепи постоянного переменного тока, типы и характеристики измерительных приборов, трансформаторов электрических машин, полупроводниковых приборов.
Уметь:
- определять основные характеристики электрической цепи, типы и параметры электрических машин, их маркировки.
Электротехника с основами электроники.
Способы получения, передачи и распределения электрической энергии; электрическое поле, его характеристики; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; устройство, принцип действия, область применения электрических машин, электрических и магнитных элементов автоматики; проводниковые и полупроводниковые электроизоляционные материалы; электровакуумные; газоразрядочные, полупроводниковые, фотоэлектронные и микроэлектронные приборы и устройства.
БК 9.7
ПК 9.3
ПК 9.5
ОПД 05
Знать:
- характеристики электромагнитного излучения, типы спектров, особенности методов и методик проведения различных анализов.
Уметь:
- определять средние выборки, единичные отклонения, дисперции среднеквадратического отклонения, определять квантовые числа, выполнять работы на определение концентрации анализов.
Основы физико-химического анализа.
Теоретические основы аналитической химии; качественный анализ групп катионов, анионов, количественный анализ, классификация и методика проведения физико-химических методов анализа: оптических (фотометрический, спектральный, люминесцентный); электрохимических (кондуктометрический, потенциометрический, купонометрический, полярографический), хроматографических (газовая и жидкостная хроматография); устройство, принцип действия и правила эксплуатации приборов, используемых при проведении физико-химических анализов
ПК 9.11
БК 9.4
ПК 9.21
СК 9.3
ОПД 06
Знать:
- основные законы экологии, основные понятия системной экологии, экология и здоровье человека, экологические факторы и их действие на живые организмы.
Уметь:
- оценивать экологические факторы на экосистемы, разрабатывать требования природоохранной стратегии.
Основы общей экологии и проблемы экологии человека.
Предмет экологии, его структура; задачи и объекты экологии; основные понятия и законы экологии; экология популяции и сообщества; экологическая система; энергия в экологических целях.
БК 9.1
БК 9.3
ПК 9.1

БҚ 9.4
КҚ 9.11
АҚ 9.3
ЖКП 03
Білу керек:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерлік:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
Топографиялық сызу.
Әр түрлі керек-жабдықтармен сызу; негізгі қаріптерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты  шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа тұпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
КҚ 9.6
АҚ 9.4
АҚ 9.7
ЖКП 04
Білу керек:
- тұрақты және айнымалы тоқтың электірлі тізбек сипаттамаларының негіздерін,
өлшеу аспаптарының, трансформаторлардың, электр машиналардың, жартылай өткізгіш аспаптарының түрлері мен сипаттамаларын білу.
Іскерлік:
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын, электр машиналарының түрлері мен параметрлерін, олардың белгілерін анықтай алу керек.
Электроника негіздерімен электротехника
Электр энергиясын алу, беру және тарату әдістері; электрлі өрісі, оның сипаттамасы; тұрақты тоқтың электірлі тізбектері; электромагнетизм, электрлі өлшемдер, электр машиналарының, автоматиканың электірлі және магнитті элементтерінің құрылғысы, жұмыс істеу принципі, қолдану аймағы; электр оқшаулайтын өткізгіш және жартылай өткізгіш материалдар; газразрядтық, жартылай өткізгіштік, фотоэлектронды және микроэлектронды аспаптар мен құрылғылары.
БҚ 9.7
КҚ 9.3
КҚ 9.5
ЖКП 05
Білу керек:
- электромагниттік сәулеленуді, спектрлардың түрлерін, әр түрлі талдауларды жүргізу әдістері мен әдістемесінің Іскерлік:
ерекшеліктерін білу.
- жеке ауытқуларды, орта таңдауларды, шашырауларды, ортақвадраттық ауытқуды анықтай алу, квант сандарын анықтай алу, талдаулар концетрациясын анықтауға талдаулар орындау.
Физика-химиялық талдау негіздері.
Аналитикалық химияның теориялық негіздері: катиондар, аниондар топтарын сапалық талдау, сандық талдау: физико-химиялық талдау әдістерін жүргізудің топтастырылуы мен әдістері: оптикалық (фотометриялық, спектірлік, люминесценттік): электрохимиялық (кондуктометриялық, потенциометриялық, купонометриялық, полярографиялық); хроматографиялық (газды және сүйық хроматография);
Физико-химиялық талдауларды жүргізгенде қолданылатын аспаптарды пайдалану ережелері және жұмыс істеу принципі, құрылғысы.
КҚ 9.11
БҚ 9.4
КҚ 9.11
АҚ 9.3
ЖКП 06
Білу керек:
- экологияның негізгі заңдарын,
жүйелі экологияның негізгі түсініктрі,
экология және адам денсаулығы,  экологиялық факторлар, олардың тірі организмдерге әсерін білу.
Іскерлік:
- экожүйеге экологиялық факторларды бағалай алу, табиғатты қорғау стратегиясына қойылатын талаптарды дайындау.
Жалпы экология және адам экология проблемасының негіздері.
Экология пәні, оның құрылымы;
Экологияның міндеттері мен нысандары; экологияның негізгі түсініктері мен заңдары; қауымдалыс және топтану экологиясы; экологиялық мақсаттардағы энергия.
БҚ 9.1
БҚ 9.3
КҚ 9.1

ПК 9.2
ПК 9.16
ОПД 07
Знать:
- карты, планы, масштабы;
- оценка точности результатов измерения;
- сущность назначения различных видов съемки;
Уметь:
- выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
Геодезия и маркшейдерское дело.
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензуальная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.
СК 9.11
СК 9.7
ПК 9.16
ПК 9.6
ОПД 08
Знать:
- законы РК и законодательные акты о труде, формы и методы организации труда и отдыха, общее требование техники безопасности при работе с различным оборудованием, правила производственной санитарии, средства индивидуальной защиты.
Уметь:
- организовывать безопасное проведение различных работ, оказывать первую медицинскую помощь при различных авариях, контролировать выполнение норм-правил техники безопасности.
Охрана труда.
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях.
Промышленная санитария.
Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология.
ОПД 09
Знать:
- виды источников экологического права РК и международные источники экологического права, цели и виды экологического контроля, суть государственной экологической экспертизы, основное содержание законодательства о недрах.
Уметь:
- определять соответствие экологической ситуации нормам и стандартам, проводить необходимые экологические исследования и оформлять их.
Основы законодательства и правовые основы природопользования.
Экологическая концепция РК; правовой механизм охраны окружающей среды; конституционные основы, источники, принципы и категории экологического права; действующие природоохранные законы.
БК 9.3
БК 9.2
ПК 9.18
Дополнительные предметы модуля ОПД 01 для области недропользования
ОПД 10
Знать:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ, инструмент.
Уметь:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горнобуровых работ в конкретных условиях.
Основы бурения и горного дела.
Основы бурения: бурение, крепление и промывка скважин; переносные и самоходные станки и установки для поискового бурения; ударно-механическое и колонковое бурение; основы горного дела: классификация горно-разведочных выработок, условия их применения; требования по технике безопасности и экологии при производстве буровых и горных работ.

КҚ 9.2
КҚ 9.16
ЖКП 07
Білу керек:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерлік:
теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу (нәтижелерді өңдеу).
Геодезия және маркшейдер ісі.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және  фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
АҚ 9.11
АҚ 9.7
КҚ 9.16
КҚ 9.6
ЖКП 08
Білу керек:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын  жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерлік:
- әр түрлі жұмыстарды  қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу,  қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті өшірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
ЖКП 09
Білу керек:
- ҚР экологиялық құқық көздерінің түрлерін және экологиялық құқықтың халықаралық көздерін, экологиялық бақылаудың мақсаттары мен түрлерін, мемлекеттік экологиялық сараптама мәнін, жер қойнауы туралы заңнаманың негізгі мазмұнын білу.
Іскерлік:
- нормалар мен стандарттарға сай экологиялық жағдайларды анықтай алу, қажетті экологиялық зерттеулерді жүргізу және оларды рәсімдеу.
Заңнама және табиғатты пайдаланудың құқық негіздері.
ҚР-ң экологиялық тұжырымдамасы; қоршаған ортаны қорғаудың құқықтық механизмі; экологиялық құқықтың конституциялық негіздері, көздері, принциптері мен категориялары; қолданыстағы табиғатты қорғайтын заңдар.
БҚ 9.3
БҚ 9.2
КҚ 9.18
Жер қойнауын пайдалану саласына арналған КМ 01 модулінің қосымша пәндері
ЖКП 10
Білу керек:
- ұңғыма және тау қазбаларының жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын,
жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу.
Іскерлік:
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
Бұрғылау және тау-кен ісі негіздері.
Бұрғылау негіздері: бұрғылау, ұңғымаларды бекіту және жуу;
Іздеп-бұрғылауға арналған жылжымалы және өзі жүретін станоктар мен қондырғылар; соққы-механикалық және колонковалы бұрғылау; тау-кен ісі негіздері: тау-барлау қазбаларын топтастыру, оларды қолдану жағдайлары; бұрғылау және тау-кен жұмыстарын өндіру бойынша өндіріс экологиясы мен қауіпсіздік техника талаптары.

СК 9.11
СК 9.7
ПК 9.13
ПК 9.9
ОПД 11
Знать:
- разновидности минералов, физические свойства, морфология, процессы минералообразования, классы минералов, условия образования горных пород.
Уметь:
- определять минералы, горные породы в образцах и естественных условиях.
Основы минералогии, петрографии и полезных ископаемых.
Кристаллография: основы строения вещества и методы его исследования, геометрическая кристаллография; минералогия: состав, свойства и морфология минералов, геологические процессы образования минералов и их классификация; полезные ископаемые: условия образования и генетические типы месторождений полезных ископаемых.
БК 9.5
ОПД 12
Знать:
- виды подземных вод, их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов, их физико-механические свойства.
Уметь:
- строить карты гидроизогипс, определять физико-механические свойства грунтов.
Гидрогеология и инженерная геология.
Гидрогеология: общие сведения о гидросфере Земли; физические свойства, химический, газовый и бактериальный составы подземных вод.
Инженерная геология: горные породы как грунты и их физические и физико-механические свойства; гидрогеологические и инженерно-геологические исследования.
ПК 9.4
ПК 9.13
ПК 9.9
СК 9.11
ОПД 13
Знать:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Уметь:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа, определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
Геофизические методы исследования природной среды.
Магниторазведка: теоретические основы магниторазведки, магнитометры, методика магнитной съемки, интерпретация полевых материалов;
Электроразведка: теоретические основы электроразведки, аппаратура и оборудование, теоретические основы, аппаратура, методика радиометрической съемки, интерпретация полевых материалов, лабораторные методы исследования; геофизические методы исследования скважин; сейсморазведка: теоретические основы сейсморазведки, метод отраженных волн, метод преломленных волн, комплексирование геофизических методов при геолого-экологических исследованиях.
ПК 9.5
ПК 9.13
ПК 9.6
ОПД 14
Знать:
- геохронологические и стратиграфические шкалы, основные особенности развития Земной коры;
- виды и методы геологических исследований.
Уметь:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород;
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы;
- определять на геологических и тектонических картах складчатые и платформенные области.
Общая геология с основами четвертичной геологии и геоморфологии.
Общие сведения о Земле: геодезическая характеристика и физические свойства Земли; строение Земли; земная кора; химический состав земной коры; минеральный состав земной коры; общая характеристика геологических процессов: эндогенные геологические процессы; геологическая и технологическая деятельность человека, охрана недр и окружающей среды; содержание геоморфологии и четвертичной геологии: основные закономерности рельефа суши и формирование осадочных отложений.
БК 9.5
ОПД 15
Знать:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования геологических предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
Уметь:
- определять затраты на производство единицы продукции по различным видам геологоэкологи-ческих работ.
Экономика, организация и планирование геолого-экологических исследований.
Современная рыночная экономика; общественный и частный секторы; характеристика геологоразведочной отрасли, ее структура; основные фонды и оборотные средства геологических предприятий; прибыль и рентабельность геологических предприятий; управление в условиях рыночной экономики (менеджмент, маркетинг); норматирование и производительность труда.
ПК 9.10
ПК 9.9
ПК 9.14
СК 9.5
Дополнительные предметы модуля ОПД01 для области сельское хозяйство
ОПД 10
Знать:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования сельскохозяйственных предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
Уметь:
- определять затраты на производство единицы продукции по различным видам экологических работ.
Экономика, организация и планирование геолого-экологических исследований.
Современная рыночная экономика; общественный и частный секторы; характеристика сельскохозяйственной отрасли, ее структура; основные фонды и оборотные средства предприятий; прибыль и рентабельность предприятий; управление в условиях рыночной экономики (менеджмент, маркетинг); норматирование и производительность труда.
ПК 9.10
ПК 9.9
ПК 9.14
СК 9.5

АҚ 9.11
АҚ 9.7
КҚ 9.13  КҚ 9.9
ЖКП 11
Білу керек:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерлік:
- минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
Минералогия, петрография және пайдалы қазбалар негіздері.
Кристалтану: зат құрылысының негіздері мен оны зерттеу әдістері, геометриялық кристалтану; минералогия: минералдардың қасиеттері мен морфологиясы, минералдардың пайда болуының геологиялық үрдістері және олардың топтастырылуы;
Пайдалы қазбалар: пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары мен генетикалық түрлері.
БҚ 9.5
ЖКП 12
Білу керек:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерлік:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
Гидрогеология және инженерлі геология.
Гидрогеология: Жер гидросферасы туралы жалпы мағлұмат; жер асты суларының физикалық қасиеттері, химиялық, газ және бактериялы құрамдары;
Инженерлі геология: тау жыныстары грунт (топырақ) ретінде және олардың физикалық пен физико-механикалық қасиеттері; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық зерттеулер.
КҚ 9.4
КҚ 9.13
КҚ 9.9
АҚ 9.11
ЖКП 13
Білу керек:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін,  қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерлік:
- каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
Табиғи ортаны геофизикалық әдістері.
Магнитобарлау: магнитобарлаудың теориялық негіздері, магнитометрлер, иагнитті суретке түсіру әдістері, дала материалдарын түсіндіру;
Электрбарлау: электрбарлаудың теориялық негіздері, аппаратура мен жабдықтар, теориялық негіздері, аппаратура, радиометриялық суретке түсіру әдістері, дала материалдарын түсіндіру, зерттеудің зертханалық әдістері; ұңғымаларды зерттудің геофизикалық әдістері: сейсмобарлау: сейсмобарлаудың теориялық негіздері, шағылысқан толқындар әдістері, сынған толқындар әдістері, геолого-экологиялық зерттеулерде геофизикалық әдістерді кешендеу.
КҚ 9.5
КҚ 9.13
КҚ 9.6
ЖКП 14
Білу керек:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шкаласын, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
- геологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерлік:
- геологиялық карталарда тау жыныстарының  жасын, генезисін және жатыс жағдайларын анықтауға,
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп тараған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтау;
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы мен платформалы аймақтарын анықтау.
Геоморфология және төрттік геология мен негіздеріндегі жалпы геология.
Жер туралы жалпы түсініктер: Жердің геодезиялық сипаттамасы және физикалық қасиеттері; Жердің құрылысы; жер қыртысы; жер қыртысының химиялық құрамы; жер қыртысының минералды құрамы; геологиялық үрдістердің жалпы сипаттамасы: эндогенді геологиялық үрдістер; адамның геологиялық және технологиялық қызметі, жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғау; геоморфология мен төрттік геология мазмұны: құрлық бедерінің негізгі заңдылықтары және шөгінді түзілімдердің қалыптасуы.
БҚ 9.5
ЖКП 15
Білу керек:
- қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздері және экономикалық реформаның бағытын, геологиялық кәсіпорындардың қаржыландырудың негізгі мәселелерін, негізгі және қаржы айналымдарын пайдалану көрсеткіштері мен құрамдарын,
Кәсіпорындағы менеджмент принциптерін білу.
Іскерлік:
- әртүрлі геологоэкологиялық жұмыстар түрлері бойынша бірлік өнімдерін, өндіріске кеткен шығынды анықтау.
Экономика, ұйымдастыру және геолого-экологиялық зерттеулерді жобалау.
Қазіргі замандағы нарықтық экономика; қоғамдық және жеке секторлар; геологиялық барлау салаларының сипаттамасы, оның құрылымы; геологиялық кәсіпорындардың негізгі қорлары мен айналым қаржысы; геологиялық кәсіпорындардың  пайдасы мен рентабельдігі; нарықтық экономика жағдайларында басқару (менеджмент, маркетинг); еңбектің нормативтігі және өнімділігі.
КҚ 9.10
КҚ 9.9
КҚ 9.14
АҚ 9.5
Ауыл шаруашылығы саласына арналған ЖКП 01 модулінің қосымша пәндері
ЖКП10
Білу керек:
- қазіргі экономиканың қызмет етуінің негіздерін және экономикалық реформаның бағытын, ауыл шаруашылық кәсіпорындарды қаржыландырудың жалпы сұрақтарын, негізгі және айналымдағы қорларды пайдаланудың құрамы мен көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент принциптерін;
Іскерлік:
- экологиялық жұмыстардың әртүрлі түрлері бойынша бірліктерді өндіруге кеткен шығындарды анықтау;
Экономика, ұйымдастыру және геолого-экологиялық зерттеулерді жобалау.
Қазіргі нарық экономикасы, қоғамдық және жеке секторлар, ауылшаруашылық саланың сипаттамасы, оның құрылымы, кәсіпорындардың негізгі қорлары мен айналымдағы қаржылары; кәсіпорындардың пайдасы мен рентабельділігі; нарықтық экономика жағдайында басқару (менеджмент, маркетинг); қалыпқа келтіру және еңбек өнімділігі.
БҚ 9.10
КҚ 9.9
КҚ 9.14
АҚ 9.5

ПК9.16
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Знать:
- приборы, оборудование, содержание различных методов анализа природной среды.
Уметь:
- подготовить приборы для исследований, определять концентрацию исковой примеси, подготавливать пробы к анализу.
Приборы и лабораторные методы геолого-экологических исследований.
Приборы и оборудование для анализа состояния природной среды: требования к приборам и оборудованию, оборудование для отбора проб, обработка и формы записи результатов измерений.
ПК 9.20
ПК 9.21
ПК 9.8
СК 9.3
СК 9.15
ПК 9.7
СК 9.4
СД 0.2
Знать:
- геохимический состав лито-, атмо-, гидросферы, виды и источники загрязнения окружающей среды, методы изучения состояния качества окружающей среды.
Уметь:
- отбирать и производить анализ экогеохимических проб, создавать карты элементарных ландшафтов, определять масштабы загрязнения.
Геохимия и экогеохимия.
Геохимия: предмет изучения геохимии, геохимические классификации химических элементов, геохимия отдельных элементов, геохимия изотопов, миграция химических элементов, геохимия геологических процессов, технология геохимических работ для оценки состояния окружающей среды.
БК 9.4
ПК 9.13
СК 9.14
СК 9.3
СД 03
Знать:
- содержание, масштабы, типы гидрогеологических карт, условия залегания пород, методы изображения возрастов и видов пород на картах, цели и задачи классификации геоэкологических съемок.
Уметь:
- работать с проектами на проведение геологической и геоэкологической съемок, составлять карты фактического материала.
Геоэкологическое картографирование.
Краткие сведения о топографических, геологических и геоэкологических картах; топографическая основа геологических и геоэкологических карт, особые формы залегания осадочных горных пород, формы залегания интрузивных горных пород и внутреннее строение интрузивных массивов, формы залегания метаморфических горных пород, общий анализ геологического строения региона по карте; геологическое и геоэкологическое картографирование.
ПК 9.6
ПК 9.17
ПК 9.13
СК 9.7
ПК 9.15
СК 9.2
СК 9.8
СК 9.15
БК 9.5
СД 04
Знать:
- виды программ, назначение и состав операционных систем, назначение сервисных программ, назначение и состав редакторов текстов, табличных процессоров, баз данных.
Уметь:
- пользоваться существующим программным обеспечением для обработки геоэкологических данных.
Использование информационных технологий при геоэкологических исследованиях.
Программное и математическое обеспечение решения прикладных задач; современные программные средства для работы с текстовой, числовой и графической информацией; обработка геоэкологической информации по результатам полевых работ.
БК 9.8
ПК 9.8

КҚ 9.16
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Білу керек:
- аспаптарды, жабдықтарды, әр түрлі табиғи орта талдау әдістерінің мазмұнын білу.
Іскерлік:
- зерттеуге аспаптарды дайындау, ізделген қоспалар қоюлығын анықтау, талдауға сынамаларды дайындау.
Геолого-экологиялық зерттеулердің аспаптары мен зертханалық әдістері.
Табиғи орта жағдайын талдауға арналған аспаптар мен жабдықтар: аспаптар мен жабдықтарға қойылатын талаптар, сынамаларды іріктеуге арналған жабдықтар, өлшеу нәтижелерін өңдеу және жазу формалары.
КҚ 9.20
КҚ 9.21
КҚ 9.8
АҚ 9.3
АҚ 9.15
КҚ 9.7
АҚ 9.4
АП 02
Білу керек:
- геохимиялық құрамды лито-, атмо-, гидросфераларды, қоршаған ортаны ластайтиын көздер мен түрлерді, қоршаған ортаның сапа жағдайын оқып білу әдістерін білу.
Іскерлік:
- экогеохимиялық сынамалар алу және талдау жүргізу, элементарлы ландшафтарға карталар құру, ластану масштабтарын анықтау.
Геохимия және экогеохимия.
Геохимия: геохимия пәні, химиялық элементтердің геохимиялық топтастырылуы, жеке элементтердің геохимиясы, изотоптардың геохимиясы, химиялық элементтердің көшуі, геологиялық үрдістердің геохимиясы, қоршаған ортаның жағдайын бағалау үшін геохимиялық жұмыстардың технологиясы.
БҚ 9.4
КҚ 9.13
АҚ 9.14
АҚ 9.3
АҚ 9.15
АП 03
Білу керек:
- гидрогеологиялық карталардың мазмұнын, масштабын, түрлерін, жыныстардың жатыс жағдайын, картадағы жыныстардың бейнеленген жастары мен түрлерінің әдістерін білу. Іскерлік:
- геоэкологиялық суретке түсірудің мақсаттары мен мінденттерін білу.
- геологиялық және геоэкологиялық суретке түсіруді жүргізгенде жобалармен жұмыс істеу,
Фактылы материалдардың карталарын құрастыру.
Геоэкологиялық картаға түсіру.
Топографиялық, геологиялық және геоэкологиялық карталар жайлы қысқаша мағлұмат: геологиялық және геоэкологиялық карталардың топографиялық негіздері, шөгінді таужыныстар жатысының ерекше формалары, интрузивті тау жыныстар жатысының формалары және интрузивті сілемдердің ішкі құрылысы, метаморфиялық тау жыныстар жатысының формалары, карта бойынша ауданның геологиялық құрылымын жалпы талдау; геологиялық және геоэкологиялық картаға түсіру.
КҚ 9.6
КҚ 9.17
КҚ 9.13
АҚ 9.7
КҚ 9.15
АҚ 9.2
АҚ 9.8
АҚ 9.15
БҚ 9.5
АП 04
Білу керек:
- бағдарлама түрлерін, операционды жүйелердің міндеттері мен құрамын, сервисты бағдарламалардың міндеттері, мәтінді редакторларының міндеттері мен құрамын, берілген негіздегі  кестелі процессорларды білу.
Іскерлік:
- геоэкологиялық мәліметтерді өңдеу үшін қолданыстағы бағдарламаларды пайдалана алу керек.
Геоэкологиялық зерттеулерде ақпараттық технологияларды пайдалану.
Қолданбалы есептерді шешудің бағдарламалық және математикалық қамтамасыз етілуі: мәтіндік, сандық  және кескіндік ақпараттармен жұмыс істеу үшін қолданылатын қазіргі заманғы бағдарламалық құралдар: дала жұмыстарының нәтижелері бойынша геоэкологиялық ақпаратты өңдеу.
БҚ 9.8
КҚ 9.8

ПК 9.12
ПК 9.15
ПК 9.19
ПК 9.23
ПК 9.24
СК 9.9
СК 9.15
СД 05
Знать:
- нормативы и критерии состояния природных сред
- технологию и методику радиогеохимического изучения территорий
Уметь:
- владеть основами радиоэкологических исследований
- оформлять документацию радиоэкологических наблюдений
- проводить инвентаризацию источников загрязнения
Радиоэкология
Физические основы действия ионизирующих излучений. Источники излучения и загрязнения окружающей среды радиоактивными веществами. организация и проведение радиационного контроля на действующих радиационных объектах.
БК9.6
ПК9.3
ПК9.5
СК9.5
СК9.10
СК9.12
Дополнительные предметы модуля СД02 для области недропользования
СД.06
Знать:
- основные строительные материалы, машины, механизмы, виды инженерных сооружений, воздействующих на окружающую среду.
Уметь:
- оценивать возможное загрязнение от конкретных инженерных сооружений в конкретных геологических ситуациях.
Инженерные сооружения и их технологическое воздействие на окружающую среду.
Основы строительного дела: строительные материалы, строительные машины и механизмы, инженерные сооружения; промышленные и гражданские здания и сооружения, тепловые электростанции (ТЭС), атомные электростанции (АЭС), гидроузлы гидроэлектростанции (ГЭС), судоходные сооружения, сооружения водоснабжения и канализации, сооружения ирригационных и осушительных систем, дороги и мосты, тоннели, аэродромы, трубопроводы, линии электропередач.
ПК 9.3
ПК 9.16
СК 9.6
ПК 9.1
ПК 9.2
СД 07
Знать:
- методика, технология геоэкологических исследований на разных стадиях в конкретных условиях, содержание мониторинга геологической среды и методика проведения работ.
Уметь:
- вести документацию геологоэкологических наблюдений, давать оценку состояния природной среды по разным параметрам.
Методика геолого-экологических исследований городских агломераций и промышленных комплексов.
Теоретические основы геолого-экологических исследований: структура и научное содержание геоэкологии, основные термины, масштабы, стадии и принципы геоэкологических исследований, объекты изучений, ландшафтно-геохимические системы; методика и технология геолого-экологических исследований;
геолого-экологические исследования на разных стадиях и в конкретных условиях; мониторинг геологической среды, автоматизированные информационные системы, постоянно действующая геолого-экологическая модель.
ПК 9.1
ПК 9.7
ПК 9.2
ПК 9.11
ПК 9.3
ПК 9.17
ПК 9.19
ПК 9.18
СК 9.1,9.2, 9.4, 9.6, 9.10,9.11,9.12
БК 9.8
СК 9.15,
СК 9.8
СД 0.8
Знать:
- понятие о мониторинге окружающей природной среды, источники загрязнения и методы контроля, виды и характер получаемой информации и способы ее представления, нормативы и критерии состояния природной среды.
Уметь:
- оформлять первичную документацию, представлять ее в соответствующие органы и для обработки на ПК.
Наблюдения за состоянием природной среды.
Организация системы наблюдений загрязнения окружающей среды: понятие о мониторинге окружающей природной среды, основные принципы организации Единой государственной системы экологического мониторинга (ЕГСЭМ), цели и задачи общегосударственной службы наблюдений окружающей среды, государственная система наблюдений за охраной и рациональным использованием земель, метрологические требования и обеспечение качества наблюдений загрязнения природной среды, совершенствование систем мониторинга природной среды.
ПК 9.7
СК 9.5
СК 9.8
ПК 9.13
СК 9.9
СК 9.15
ПК 9.16
ПК 9.23
СК 9.6
Дополнительные предметы модуля СД02 для области сельское хозяйство
СД.05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- процесса появления и увеличения концентрации кислорода в атмосфере; цепочки: УФЛ -кислород-жизнь на суше;
- оксидов металлов и неметаллов, сульфидов и других химических загрязнителей воздуха,
- принципов работы циклонов, скрубберов, электроосадителей, фильтров, абсорберов и адсорберов; принципов безотходного производства и утилизации отходов; принципов проектирования санитарно-защитных зон, типов дымовых труб и вентиляции.
владеть:
навыками пользования таблицами ПДК; работы с приборами, нормативными документами, проведения мониторинга
уметь:
- определять по таблицам ПДК класс опасности тех или иных веществ; сравнивать фактические показатели концентрации или уровня загрязняющего фактора с табличными значениями ПДК;
- определять источники загрязнения;
- по характеру производства определять возможные химические загрязнители воздуха и планировать те или иные меры для их снижения и нейтрализации.
Охрана атмосферного воздуха
Атмосфера как среда обитания. Химические и пылевые загрязнения атмосферы.
Шумовое загрязнение атмосферы. Загрязнение атмосферы энергетическими полями. Контроль за загрязнениями атмосферы и правовая основа ее охраны.
БК9.1
Бк9.6
БК9.10
ПК9.2
ПК9.7
СК9.3
СК9,5
СК9.10
СК9.11
СК9.17
СК9.18
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
знать:
- цели и задачи ОГСНК.
- пункты наблюдения за уровнем загрязнения поверхностных вод, морей, почв, атмосферы, критерии оценки качества окружающей среды, перечень вредных токсичные веществ подлежащих контролю, виды прогнозов, методы прогнозирования, основные составляющие при прогнозировании, правила установления ПДК и ПДВ, нормирование выбросов,
- фоновые наблюдения за состоянием атмосферного воздуха: контроль за радиационным загрязнением, методов отбора воздуха: аспирационный, сосуды ограниченной емкости, порядок отбора разовых проб, наблюдения за скоростью ветра, направлением ветра, измерение влажности и температуры воздуха, атмосферного давления,
- составление проектов и прогнозов состояния атмосферного воздуха. - мероприятий по снижению выбросов автотранспорта, виды станций фонового наблюдения, программы наблюдений,
владеть:
навыками
- организации общегосударственной системы наблюдений,
- работы по электронной почте,
- отбора проб и их консервирования, составления сопроводительной документации,
- проведения прогнозов,
- пользования справочной литературой,
- работы с инструментальными приборами,
- разработки природо-охранных мероприятий уметь:
- ориентироваться в иерархической лестнице ОГСНК.
- устанавливать пункты наблюдения.
- работать и ориентироваться в справочной литературой,
- составлять долгосрочные, краткосрочные и среднесрочные прогнозы.
- правила установления ПДК и ПДВ. Нормирование выбросов, - работать с приборами для отбора проб воздуха для лабораторного анализа.
- работать с термометрами, психрометрами, анемометрами.
- умение составлять проектную документацию, -проверять автомобили на токсичность.
- работать с газоанализаторами.
Мониторинг окружающей среды
наблюдений и контроля загрязнения окружающей среды. Организация наблюдений и контроля за загрязнением атмосферного воздуха. Наблюдение и контроль за загрязнением вод. Наблюдение и контроль за загрязнением почв.

КҚ 9.12
КҚ 9.15
КҚ 9.19
КҚ 9.23
КҚ 9.24
АҚ 9.9
АҚ 9.15
АП 05
Білу керек:
- табиғи орта жағдайларының көрсеткіштері мен белгілерін;
- аймақтың радиогеохимиялық сәулеленуінің технологиясы мен әдістемесін;
Іскерлік:
- радиоэкологиялық зерттеулердің негіздеріне ие болу;
- радиоэкологиялық бақылаулардың құжаттамасын рәсімдеу;
- ластаушы көздерді есепке алу;
Радиоэкология
Иондаушы сәулеленулердің әрекетінің физикалық негіздері. Қоршаған ортаның радиоактивті заттармен сәулелену және ластану көздері. Әрекеттегі радиациялық нысандарда радиациялық бақылауларды ұйымдастыру мен өткізу.
БҚ 9.6
КҚ 9.3
КҚ 9.5
АҚ 9.5
АҚ 9.10
АҚ 9.12
Жер қойнауын пайдалану саласына арналған АП02 модулінің қосымша пәндері
АП. 0.6
Білу керек:
- негізгі құрылыстық материалдарды, машиналарды, механизмдерді, қоршаған ортаға әсер ететін инженерлі құрылыстарды білу.
Іскерлік:
- нақтылы геологиялық жағдайларда нақтылы инженерлі құрылыстардан ластану мүмкіндігін бағалай алу керек.
Инженерлі құрылыстар және олардың қоршаған ортаға технологиялық әсері.
Құрылыстық ісінің негіздері: құрылыстық материалдар, құрылыстық машиналар мен механизмдер, инженерлі құрылыстар; өндірістік және ғимараттық мен құрылыстар, жылу электр бекеттері (ЖТБ), атомды электр бекеттер (АЭБ), гидроэлектр бекеттерінің (ГЭБ) гидротүйіндері, кеме жүзетін құрылыстар, сумен жабдықтау және арналық кәріз, жерді суландыратын және кептіретін жүйелер құрылыстары, жолдар мен көпірлер, туннельдер, аэродромдар, құбыр жүргізу, электр беріліс сымдары.
КҚ 9.3
КҚ 9.16
АҚ 9.6
КҚ 9.1
КҚ 9.2
АП 07
Білу керек:
- нақтылы жағдайларда, әр түрлі кезеңдерде геоэкологиялық зертеулер әдістемесі мен технологиясын,
- геологиялық орта мониторингінің мазмұны мен жұмыстарды жүргізу әдістемесін білу. Іскерлік:
- геоэкологиялық байқаулардың құжаттарын жүзеге асыру,
әр түрлі параметрлер бойынша табиғи орта жағдайын бағалай алу керек.
Қалалық шоғырландыру мен өндірістік кешендерді геолого-экологиялық зерттеу әдістері.
Геолого-экологиялық зерттеулердің теориялық негіздері: геоэкологияның құрылымы мен ғылыми мазмұны, геоэкологиялық зерттеулердің негізгі терминдері, масштабтары, сатылары мен принциптері, оқып білетін нысандар, ландшафты-геохимиялық жүйелер; геолого-экологиялық зерттеулердің әдістемесі мен технологиясы; нақты жағдайлар мен әр түрлі кезеңдерде геолого-экологиялық зерттеулер; геологиялық ортаның мониторингі, автоматтанған ақпараттық жүйелер, үнемі қолданыстағы геолого-экологиялық  моделі.
КҚ 9.1
КҚ 9.7
КҚ 9.2
КҚ 9.11
КҚ 9.3
КҚ 9.17
КҚ 9.19
КҚ 9.18
АП 9.1
АП 9.2
АП 9.4
АП 9.6
АП 9.10
АП 9.11
АП 9.12
БҚ 9.8
АҚ 9.15
АҚ 9.8
АП 08
Білу керек:
- қоршаған табиғи орта мониторингі туралы түсінік беру, ластану көздері мен бақылау әдістері, алынатын ақпараттардың түрлері мен сипаттамасын және оны тапсыру тәсілдерін, табиғи орта жағдайының нормативтері мен критерияларын білу.
Іскерлік:
- Алғашқы құжатты рәсімдей алу, оларды тиісті органдарға және ЖК өңдеуге тапсыра алу керек.
Табиғи орта жағдайларын бақылау.
Қоршаған орта ластануын бақылайтын ұйымдастыру жүйелері: қоршаған табиғи орта мониторингі туралы түсінік, экологиялық мониторингтің Бірыңғай мемлекеттік жүйесін (ЭМБМЖ) ұйымдастырудың негізгі принциптері, қоршаған ортаны бақылайтын жалпы мемлекеттік қызметтің мақсаттары мен міндеттері, жерлерді тиімді пайдалану мен қорғауын бақылайтын мемлекеттік жүйесі, табиғи орта  ластануының сапалы бақылауын қамтамасыз ету және метрологиялық талаптары, табиғи орта мониторингін жетілдіру жүйелері.
КҚ 9.7
АҚ 9.5
АҚ 9.8
КҚ 9.13
АҚ 9.9
АҚ 9.15
КҚ 9.16
КҚ 9.23
АҚ 9.6
Ауыл шаруашылығы саласына арналған ПМ 02 модулінің қосымша пәндері
АП 05
Пәнді меңгеру нәтижесінде оқушы келесілерді білу керек:
- атмосферада оттегінің шоғырлану және ұлғаю үрдістерін; тізбектер: УФЛ – оттегі – құрлықтағы өмір;
- металлдар мен бейметалдар оксидтерін,сульфидтер және ауаның басқа да химиялық ластаушыларын;
- циклондар, скрубберлер, электротоқтатқыштардың, сүзгілердің, абсорберлердің жұмыс істеу принциптерін;
қалдықсыз өндіріс және қалдықтарды жою принциптерін; стандартты қорғаныш аймақтарын жобалау принциптерін; түтін құбырлары мен желдеткіштер типтерін;
- ПДК кестелерін пайдалану; аспаптармен, нормативтік құжаттармен жұмыс істеу; мониторинг өткізу дағдыларына ие болу;
Іскерлік:
- ПДК кестелері бойынша сол немесе басқа заттардың қауіптілік дәрежесін анықтай алу;
шоғырлану көрсеткіштерін немесе ластаушы фактордың деңгейлерін ПДК кестелік мәндерімен салыстыру;
- ластану көздері анықтау;
- өндірістің сипаты бойынша ауаның болуы мүмкін химиялық ластаушыларын анықтау және оларды төмендету, жою үшін сол немесе басқандай шараларды жоспарлау.
Атмосфералық ауаны қорғау.
Атмосфера тіршілік ортасы ретінде. Атмосфераның химиялық және шаңнан ластануы. Атмосфераның шулы ластануы. Атмосфераның энергетикалық өрістермен ластануы. Атмосфераның ластануын бақылау және оны қорғаудың құқықтық негіздері.
БҚ9.1
БҚ9.БҚ9.10
КҚ 9.2
КҚ 9.7
АҚ 9.3
АҚ 9.5
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.17
АҚ 9.18
АП 06
Білу керек:
- ОГСНК мақсаттары мен міндеттерін;
- үстіңгі сулар, теңіз, топырақ, атмосфераның ластану деңгейін бақылау пункттерін, бақылауға жататын зиянды улы заттардың тізімін; болжау түрлерін; болжам жасаудың әдістерін, болжам жасау  кезіндегі негізгі құрастырушыларды, ПДК және ПДВ орнатудың ережелерін, шығарылымдардың реттелуін;
- атмосфералық ауаның жағдайын фондық бақылау: радиациялық ластануды бақылау,
ауаны алу әдістерін: аспирациялық, сыйымдылығы шектеулі ыдыстарға, бір реттік сынамаларды алу ретін; желдің жылдамдығын, оның бағытын бақылауды; ауа ылғалдылығы мен  темпиратурасын, атмосфералық қысымды өлшеуді;
- атмосфералық ауа жағдайына жобалар мен болжамдар құруды;
- автокөлік шығарылымдарын төмендету бойынша іс-шараларды; фондық бақылау станцияларынның түрлерін; бақылаулар бағдарламаларын;
Іскерлік:
- бақылаудың жалпы мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру;
- электроды пошта, сынамаларды іріктеу және оларды консервілеу  бойынша жұмыстар;
- жолдама құжаттарды дайындау;
- болжамдарды өткізу;
- анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- аспаптық құралдармен жұмыстар;
- табиғатты қорғау іс-шараларын ұйымдастыру;
Меңгеру керек:
- ОГСНК иерархиялық баспалдағында бағдарлай алу;
- бақылау пункттерін бекіту;
- анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу және оны бағдарлай алу;
- ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді және орта мерзімді болжамдар құру;
- ПДК және ПДВ бекіту ережелері. Тасталымдарды реттеу,
- зертханалық талдау жүргізу үшін ауа сынамаларын алу құралдарымен жұмыс істеу;
- термометрлер, писхрометрлер, анемометрлермен жұмыс істеу;
Қоршаған ортаның мониторингісі
Қоршаған ортаның ластануын бақылау және тексеру. Атмосфералық ауаның ластануын бақылауды ұйымдастыру. Сулардың ластануын бақылау және тексеру. Топырақтың ластануын бақылау және тексеру.

БК1.5-
БК8.5
БК9.2
ПК1.2-
ПК8.2
ПК2.6
ПК3.6
ПК9.2
ПК9.7
ПК9.19
СК9.3
СК9.11
СК9.16
СК9.17
СД07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о происхождении Земли, горных пород и минералов;
-о строении почвенного профиля, лесохимического состава почвы, органической части почвы;
- о кислотности и щелочности;
- о мероприятиях по засолению и заболачиванию почв;
- о методах очистки животноводческих стоков;
- земельные правонарушения и виды ответственности.
владеть:
навыками определения относительной плотности и объемной массы почв простейшими методами, работы с удобрениями, разработки почвозащитных систем земледелия и почвозащитных севооборотов, изучения схем очистных сооружений животноводческих комплексов и ферм, составления планов рекультивации земель.
уметь:
распознавать горные породы и минералы, определять цвет, прозрачность, твердость, спайность, блеск, излом;
- составление планов рекультивации земель;
пользоваться законодательными актами.
Охрана почв
Основы почвоведения. Эрозия почв.
Защита почв от эрозии.
Засоление и заболачивание недр и почв. Загрязнение недр и почв.
БК1.2-
БК8.2П
БК9.1
ПК2.7
СК2.5
СК5.6
ПК9.1
ПК9.16
СК9.6
СК9.12
СК9.15
СК9.17
СК9.18
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- роль воды на Земле, распределение запасов воды в биосфере, свойства воды.
- общую характеристику, использование пресных поверхностных и подземных вод.
- государственные органы управления водным хозяйством. Законы о воде Республики Казахстан.
- что такое водохозяйственные комплексы, их классификацию и составные части.
- основные требования, предъявляемые к воде в различных отраслях народного хозяйства и коммунально-бытовом водоснабжении.
владеть: навыками
определения физических и химических свойств воды, ПДК поверхностных, сточных вод, работы с документацией, составления планов развития водного хозяйства и водохозяйственного баланса, забора проб воды, уметь:
- свойства воды;
- распознавание поверхностных вод;
- в работе с документацией, составлять планы развития водного хозяйства;
- организовывать водохозяйственные комплексы с учетом всех составляющих показателей.
проводить анализ качества питьевой воды.
Охрана водных ресурсов в сельском хозяйстве
Вода и ее роль на Земле. Организация и планирование водного хозяйства. Качество природной воды и предъявляемые к ней требования. Виды и источники загрязнений воды. Методы очистки воды. Организация охранных и контролирующих мероприятий. Водные ресурсы Республики Казахстан.

БҚ 1.5-
БҚ 8.5
КҚ 1.2-
КҚ 8.2
КҚ 2.6
КҚ 3.6
КҚ 9.2
КҚ 9.7
КҚ 9.19
АҚ 9.3
АҚ 9.11
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АП 07
Пәнді меңгеру нәтижесінде оқушы келесілерді білу керек:
- Жердің, тау жыныстары мен минералдардың шығу тегі туралы;
- топырақ кескінінің құрылымы,
топырақтың лесохимиялық құрамы,
топырақтың органикалық бөлігі туралы;
- қышқылдық пен сілтілік туралы;
- жердің сортаңдануы мен батпақтануы бойынша іс-шаралар туралы;
- мал шаруашылық суағарларды тазарту әдістері туралы;
- жерге қатысты құқық бұзушылықтар және жауапкершілік түрлері туралы;
Дағдыларға ие болу:
- қарапайым әдістер арқылы топырақтың салыстырмалы тығыздығы мен көлемді массасын анықтау;
тыңайтқыштармен жұмыс істеу;
егін шаруашылығының топырақты қорғау жүйелерін және топырақты қорғауда ауыспалы егістерді жасау;
мал шаруашылығы кешендері мен фермаларда қалдықтар құрылыстарының сызбаларын меңгеру;
жерлерді суландыру бойынша жоспарлар құру;
Меңгеру керек:
- жерлерді суландыру бойынша жоспар құру;
- заңнамалық актілерді пайдалану;
Жалпы геология негіздегі топырақты қорғау.
Топырақты зерттеудің негіздері. Топырақ эрозиясы.
Топырақты эрозиядан қорғау.
Жер қойнаулары мен топырақтың қабаттануы мен батпақтануы. Жер қойнаулары мен топырақтың ластануы.
БҚ 1.2
БҚ 8.2П
КҚ 2.7
АҚ 2.5
АҚ 5.6
КҚ 9.1
КҚ 9.16
АҚ 9.6
АҚ 9.12
АҚ 9.15
АҚ 9.17
АҚ.9.18
АП 08
Пәнді меңгеру нәтижесінде оқушы келесілерді білу керек:
- Жер бетінде судың рөлін, биосферада су қорларының бөлінуін, судың қасиеттерін;
- тұщы, үстіңгі және жер асты суларын қолданудың жалпы сипаттамасын;
- шу шаруашылығын басқарудың мемлекеттік органдарын; Қазақстан Республикасының Су туралы заңдарын;
- су шаруашылық кешендер, олардың жіктелуі мен құраушы бөліктерін;
- халық шаруашылығының әртүрлі салалары мен коммуналды-тұрмыстық сумен қамту кезінде суға қойылатын негізгі талаптар.
Іскерлік:
- судың физикалық және химиялық қасиеттерін;
үстіңгі және ағынды сулардың ПДК анықтау;
құжаттамалармен жұмыс, су шаруашылығы дамыту және су шаруашылығы балансының жоспарын құру дағдыларына ие болу;
Меңгеру қажет:
- судың қасиеттері;
- үстіңгі суларды тану;
- құжаттармен жұмыс істеу кезінде су шаруашылығының даму жоспарын құру;
- барлық құраушы көрсеткіштерді ескере отырып, су шаруашылық кешендерді ұйымдастыру; ауыз судың сапасына талдау жүргізу.
Ауыл шаруашылығында су қорларын қорғау
Су және оның Жер бетіндегі рөлі. Су шаруашылығын ұйымдастыру және жоспарлау. Ауыз судың сапасы және оған қойылатын талаптар. Суды ластаушылардың түрлері мен көздері. Суды тазартудың әдістері. Қорғау және бақылау шараларын ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының су ресурстары.

БК9.1
БК9.2
БК9.3
БК9.6
БК9.8
БК9.10
ПК9.1
ПК9.2
ПК9.7
ПК9.20
СК9.3
СК9.5
СК9.10
СК9.11
СК9.12
СК9.17
СК9.18
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
значение природы в жизни человека, влияние человека на природу, основные термины и понятия, классификацию природных ресурсов, правила и принципы охраны природы, законодательную базу в области использования природных ресурсов,
владеть:
навыками охраны и рационального использования атмосферы, вод, недр, почв, растительного и животного мира, охрану ландшафтов.
уметь: организовать охрану и рациональное использование природных ресурсов в Республике Казахстан, учитывать международный опыт в области охраны и рационального использования природных ресурсов.
Охрана и рациональное использование природных ресурсов
Законодательная база в области охраны и рационального использования природных ресурсов в Республике Казахстан.
Охрана и рациональное использование природных ресурсов.
Охрана и рациональное использование природных ресурсов в Республике Казахстан. Охрана и рациональное использование природных ресурсов в Мире.
БК9.1
БК9.2
ПК9.16
ПК9.22
ПК9.24
СК9.1
СК9.3
СК9.4
СК9.5
СК9.15
Ск9.16
СК9.17
СК9.18
СД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- о жизненных формах растений;
- о росте и развитии растении;
- о систематике голосеменных, покрытосеменных;
-эколого-лесоводственные свойства древесно-кустарниковых пород;
- лес как природная система на различных уровнях,
владеть:
навыками определения морфологии семян и входов, различий растений по физиологии, определения растений по классификатору, работы со справочной литературой, с картами, оформления гербариев, охраны животного мира, работы с законодательными актами,
уметь:
- определять растения;
- физиологию растительной клетки;
- систематику растений;
- работа с классификатором;
- определять компоненты леса.
Охрана растительного и животного мира
Основы ботаники. Дендрология. Экология леса. Экология лесопользования.
Лесовосстановление. Лесоразведение. Экологическая мелиорация. Охрана
растительного мира. Охрана животного мира.
БК9.1
БК9.2
ПК9.16
ПК9.22
ПК9.24
СК9.1
СК9.3
СК9.4
СК9.5
СК9.15
Ск9.16
СК9.17
СК9.18
ДД00
Дополнительные дисциплины
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Учебная практика.
ПП 01
Знать:
- цели и задачи практики, общие признаки качественного и количественного анализа соединений.
Уметь:
- выполнять анализ органических соединений;
- подготавливать приборы к работе, проводить измерения.
По аналитическим методам.
Подготовка проб к анализам; анализ органических соединений; основы микроанализа.
Анализы на фотоэлектроколориметрах; анализы турбидиметрическим методом. Анализы методом потенциометрии. Анализы методом газовой хроматографии; анализы методом жидкостной хроматографии. Радиометрические методы анализа.
Систематизация материала и оформление дневника-отчета.

БҚ 9.1
БҚ 9.2
БҚ 9.3
БҚ 9.6
БҚ 9.8
БҚ 9.10
КҚ 9.1
КҚ 9.2
КҚ 9.7
КҚ 9.20
АҚ 9.3
АҚ 9.5
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.12
АҚ 9.17
АҚ 9.18
АП 09
Пәнді меңгеру нәтижесінде оқушы келесілерді білу керек:
- табиғаттың адам өміріндегі мәнін, адамның табиғатқа әсерін, негізгі терминдер мен ұғымдарды, табиғи ресурстардың жіктелуін, табиғатты қорғаудың ережелері мен принциптерін;  табиғи қорларды пайдалану саласында заңнамалық базаны;
Іскерлік:
- атмосфера, су, жер қойнаулары, топырақ, өсімдік және жануарлар әлемін қорғау мен тиімді пайдалану; ланшафтілерді қорғау дағдыларына ие болу;
Меңгеру қажет:
- Қазақстан Республикасында табиғи қорларды қорғау мен тиімді пайдалануды ұйымдастыру;
- табиғи қорларды қорғау мен тиімді пайдалану саласында халықаралық тәжірибені ескеру.
Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану
Қазақстан Республикасында табиғи қорларды қорғау мен тиімді пайдалану саласындағы заңнамалық база. Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану. Қазақстан Республикасында табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану. Дүние жүзінде табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану.
БҚ 9.1
БҚ 9.2
КҚ 9.16
КҚ 9.22
КҚ 9.24
АҚ 9.1
АҚ 9.3
АҚ 9.4
АҚ 9.5
АҚ 9.15
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
АП 10
Пәнді меңгеру нәтижесінде оқушы келесілерді білу керек:
- өсімдіктердің өмірлік формалары туралы;
- өсімдіктердің өсуі мен дамуы туралы;
- ашық ұрықты және жабық ұрықтылардың жүйесі туралы;
- ағаш-бұталы жыныстардың экологиялық – орман шаруашылық қасиеттері;
- орман әртүрлі деңгейде табиғи жүйе ретінде;
Іскерлік:
- ұрықтардың морфологиясын, физиологиясы бойынша өсімдіктердің айырмашылығын анықтау;
классификатор бойынша өсімдіктерді анықтау; анықтамалық әдебиеттермен, карталармен жұмыс; гербарилерді безендіру, жануарлар әлемін қорғау, заңнамалық актілермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу;
Меңгеру қажет:
- өсімдіктерді анықтауды;
- өсу клеткасының физиологиясын;
- өсімдіктер жүйесін;
- классификаторлармен жұмысты;
- орман компоненттерін анықтау.
Өсімдік және жануарлар әлемін қорғау
Ботаника негіздері.
Дендрология. Орман экологиясы. Орманды пайдаланудың экологиясы. Орманды қалпына келтіру. Ағаш өсіру. Экологиялық мелиорация. Өсімдіктер әлемін қорғау. Жануарлар әлемін қорғау.
БҚ 9.1
БҚ 9.2
КҚ 9.16
КҚ 9.22
КҚ 9.24
АҚ 9.1
АҚ 9.3
АҚ 9.4
АҚ 9.5
АҚ 9.15
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
ҚП 00
Қосымша пәндер
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік іс-практикасы
КП 01
Оқу практикасы
КП 01
Білу керек:
- іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін,
сапалық және сандық талдаудың, байланыстардың жалпы белгілерін білу,
Іскерлік:
- органикалық байланыстардың талдауын орындау, жұмысқа аспаптарды дайындау, өлшеу жұмыстарын жүргізе алу керек.
Аналитикалық әдістер бойынша.
Сынамаларды талдауға дайындау; органикалық байланыстарды талдау; микроталдау негіздері.
Гранулометриялық талдау;  титрометриялық талдау. Фотоэлектроколориметрлердегі талдаулар; турбиметрикалық әдісімен талдау. Потенциометрия әдісімен талдау; газды хроматоргафия әдісімен талдау; сұйық хроматорграфия әдісімен талдау. Талдаудың радиометриялық әдістері. Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.

СК 4.14
БК 9.7
СК 9.15
ПК 9.21
СК 9.10
ПК 9.11
ПП 02
Знать:
- требования к составлению отчета.
Уметь:
- готовить оборудование и снаряжения для выполнения полевых работ, проходить полевые маршруты с отбором проб и вычислением абсолютных точек маршрута.
Геолого-геоморфологическая.
Ознакомление с задачами практики, правилами ТБ, геоморфологическим строением района, эталонными коллекциями. Рекогносцировочные маршруты, обследование основных элементов рельефа, привязка объектов и нанесение их на карту.
Обработка полевых результатов, вычерчивание геоморфологической схемы района. Систематизация материала и оформление дневника - отчета.
БК 9.5
СК 9.15
БК 9.6
ПК 9.17
СК 9.7
СК 9.8
БК 9.7
ПП 03
Знать:
- методика и технология проведения работ;
- требования к отчету по практикам;
- правила ТБ при проведении работ.
Уметь:
- готовить оборудование, приборы, снаряжение к работе;
- выполнять расчеты концентраций компонентов;
- иметь практический опыт эксплуатации приборов и оборудования, применяемых для контроля загрязнения природной среды;
- вести документацию по результатам работ.
По приобретению
рабочей профессии.
Ознакомление с задачами практики, ТБ, организация бригад, отбор и анализ проб атмосферного воздуха.
Отбор и анализ природных проб.
Отбор и анализ почвенных проб. Измерение естественной радиоактивности почв.
Систематизация материала и оформление дневника - отчета.
СК 9.18
ПП 04
Знать:
- цели и задачи практики, технология отбора проб, проведения анализов.
Уметь:
- отбирать пробы воздуха, воды и почв и подготовить их к анализу, проводить анализы, измерения, выполнять расчет концентрации компонентов, проводить первичную обработку результатов.
По приборам и лабораторным методам геоэкологических исследований.
Организация учебных бригад, сдача зачетов по ТБ, отбор и анализ проб атмосферного воздуха, анализ этих проб с помощью спектрофотометров и фотоэлектроколориметров. Определение содержания вредных компонентов в воздухе с помощью газоанализаторов. Отбор и анализ проб воды различными методами. Отбор и анализ почвенных проб. Изменение естественной g -и b - радиоактивности почв. Систематизация материала и оформление дневника-отчета.
ПК 9.20
СК 9.10
ПК 9.21
CК 9.12
ПК 9.22
СК 9.15,9.3,9.4, 9.5
БК 9.7
ПП 05
Знать:
- требования производства к знанию современных компьютерных программ.
Уметь:
- работать с геологическим материалом на ПК.
По использованию информационных технологий.
Цели и задачи практики. Компьютерная геометрия и графика, векторизаторы, картографические проекции, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
БК 9.8
ПК 9.8,
9.12,
9.13,
9.19,
9.20,
9.23,
9.24,
9.15

АҚ 4.14
БҚ 9.7
АҚ 9.15
КҚ 9.21
АҚ 9.10
КҚ 9.11
КП 02
Білу керек:
- есепті жазуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерлік:
- дала жұмыстарын орындау үшін жабдықтар мен құралдарын дайындай алу, сынамаларды алып дала маршруттарын өту және маршруттың обсолютті нүктелерін есептей алу керек.
Геология-геоморфологиялық.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен, ауданның геоморфологиялық құрылысымен, мөлшерлі коллекциялармен таныстыру. Алдын ала белгіленген бағдарлар, бедердің негізгі элементтерін тексеру, нысандарды табу және оларды картаға түсіру. Дала нәтижелерін өңдеу, ауданның геоморфологиялық сұлбасын сызу.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
БҚ 9.5
АҚ 9.15
БҚ 9.6
КҚ 9.17
АҚ 9.7
АҚ 9.8
БҚ 9.7
КПТ  03
Білу керек:
- жұмыстарды жүргізу әдістемесі мен технологиясын,
- іс-тәжірибелер бойынша есептерге қойылатын талаптарды, жүргізгенде ҚТ ережелерін білу.
Іскерлік:
- жұмысқа аспаптарды, жабдықтарды, құралдарды дайындауды, техникалық және нұсқаулы материалдармен жұмыс істеуді, концентраттардың құрамдарын есептей алу,
іс-тәжірибелік тәжірибелерге ие болу:
- табиғи орта ластануын бақылауға арналған  қолданатын аспаптар мен жабдықтарды,
- жұмыстардың нәтижесі бойынша құжаттарды жүргізе алу керек.
Жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибе міндеттерімен, қауіпсіздік техника ережелерімен таныстыру,бригаданы ұйымдастыру. Атмосфералық ауа сынамаларын іріктеу және талдау.
Табиғи сынамаларды іріктеу және талдау. Топырақты сынамаларды іріктеу және талдау. Топырақтың табиғи радиоактивтілігін өлшеу.
Өндірістік зертханаға экскурсия.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
АҚ 9 .18
КП  05
Білу керек:
- іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін, сынама алудың технологиясын,  талдау жұмыстарын жүргізе білу;
Іскерлік:
- ауа, су, топырақ сынамаларын алу және оларды талдауға дайындау,
- өлшеу талдауларын жүргізу, құрамдар концентрациясын есептеу, алғашқы өңдеу нәтижелерін есептей алу керек.
Геоэкологиялық зерттеулердің аспаптары мен зертханалық әдістері бойынша.
Оқу бригадаларын ұйымдастыру, ҚТ бойынша сынақтар тапсыру, атмосфералық ауа сынамасын алу және талдау, спектрофотометрлер мен фотоэлектроколоритметрлер көмегімен бұл сынамаларды талдау. Газ талдау көмегімен ауа зиянды құрамындарды анықтау. Әр түрлі әдістермен су сынамаларын алу және талдау.Топырақ сынамаларын алу және талдау. g -және b топырақтың табиғи радиоактивтілігін өлшеу. Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
КҚ 9.20
АҚ 9.10
КҚ 9.21
АҚ 9.12
КҚ 9.22
АҚ 9.15
АҚ 9.3
АҚ 9.4
АҚ 9.5
БҚ 9.7
КП 01
Білу керек:
- қазіргі заманғы компьютерлі бағдарламаларын білуге өндірістің талаптарын білу.
Іскерлік:
- ЖК геологиялық материалдармен жұмыс істей алу керек.
Ақпараттық технологияларды пайдалану бойынша.
Іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері. Компьютерлі геометрия және кескін, векторизаторлар, картаға түсіру жобалары, қазіргі заманға сай бағдарламалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есепті рәсімдеу.
БҚ 9.8
КҚ 9.8
КҚ 9.12
КҚ 9.13
КҚ 9.19
КҚ 9.20
КҚ 9.23
КҚ 9.24
КҚ 9.15

СК 9.9
ПП 02
Знать:
- основное направление деятельности предприятия, цель и задачи практики, экологическое состояние и геологическое строение работ, методика проведения экологических исследований;
Уметь:
- выполнять работы по заданной программе, оформлять документацию, отчеты, карты.
Производственная технологическая практика.
Ознакомление с местом прохождения практик, техникой безопасности и внутренним распорядком предприятия.
Проведение маршрутов исследования, документация обнажений горных пород и техногенных отложений. Работа дублером при отборе проб, режимных работах.
Геохимические наблюдения. Режимные наблюдения, лабораторные работы. Систематизация материала и оформление дневника -отчета.
БК9.2
БК9.3
БК9.7
БК9.10
ПК9.1
ПК9.14
ПК9.15
ПК9.16
ПК9.19
ПК9.20
СК9.2
СК9.5
СК9.10
СК9.11
СК9.12
СК915
СК9.16
СК9.17
СК9.18
Дополнительные предметы модуля ПП 01 для области недропользования
ПП 01.4
Знать:
- программа практики, геологическое строение и экологическая ситуация в районе, возможные источники загрязнения, методика проведения опробования и выделения на картах зон с аномальной концентрацией загрязнителя.
Уметь:
- наносить на карту результаты полевого обследования района, составлять заключение об экологическом состоянии района.
По геоэкологическим съемкам.
Изучение общих геоэкологических условий района, знакомство с эталонными коллекциями, фондовыми материалами.
Определение направления и количества маршрутов, оформление документации, опробование горных выработок, проведение работ на точках наблюдения.
Радиометрические исследования, гидрогеохимические исследования подземных и поверхностных вод, литогеохимическое изучение почв и грунтов, биогеохимические исследования растительных сообществ.
Обработка полевых материалов. Систематизация материала и оформление дневника - отчета.
ПК 9.17
БК 9.5
СК 9.7
ПК 9.13
СК 9.8
БК 9.7
Дополнительные предметы модуля ПП 01 для области сельское хозяйство
ПП 01
владеть: навыками
определения физических и химических свойств воды, ПДК поверхностных, сточных вод, работы с документацией, составления планов развития водного хозяйства и водохозяйственного баланса, забора проб воды, уметь:
- свойства воды;
- распознавание поверхностных вод;
- в работе с документацией, составлять планы развития водного хозяйства;
- организовывать водохозяйственные комплексы с учетом всех составляющих показателей.
проводить анализ качества питьевой вод
По охране водных ресурсов в сельском хозяйстве
Изучение общих экологических условий района, водных ресурсов.
Изучение качества природной воды и предъявляемые к ней требования. Виды и источники загрязнений воды. Методы очистки воды. Организация охранных и контролирующих мероприятий. Водные ресурсы Республики Казахстан. Геохимические наблюдения. Режимные наблюдения, лабораторные работы. Систематизация материала и оформление дневника -отчета.
БК9.3
БК9.2
БК9.10
ПК9.1
ПК9.14
ПК9.15
ПК9.16
ПК9.19
ПК9.22
СК9.1
СК9.3
СК9.10
СК9.11
СК9.12
СК9.13
СК9.14
СК9.15
СК9.16
СК9.17
СК9.18
ПП01
владеть:
навыками
- организации общегосударственной системы наблюдений,
- работы по электронной почте,
- отбора проб и их консервирования, составления сопроводительной документации,
- проведения прогнозов,
- пользования справочной литературой,
- работы с инструментальными приборами,
- разработки природоохранных мероприятий
уметь:
- ориентироваться в иерархической лестнице ОГСНК.
- устанавливать пункты наблюдения.
- работать и ориентироваться в справочной литературой,
- составлять долгосрочные, краткосрочные и среднесрочные прогнозы.
- правила установления ПДК и ПДВ. Нормирование выбросов, -работать с приборами для отбора проб воздуха для лабораторного анализа.
- работать с термометрами, психрометрами, анемометрами.
- умение составлять проектную документацию, -проверять автомобили на токсичность.
- работать с газоанализаторами.
По мониторингу окружающей среды
Законодательная база в области охраны и рационального использования природных ресурсов в Республике Казахстан. Подготовка и проверка инструментов, приборов. Составление планов и прогнозов по участку. Планирование природоохранных мероприятий, оценка их результативности.
Систематизация материала и оформление дневника -отчета.
БК9.3
БК9.2
БК9.10
ПК9.1
ПК9.14
ПК9.15
ПК9.16
ПК9.19
ПК9.22
СК9.1
СК9.3
СК9.10
СК9.11
СК9.12
СК9.13
СК9.14
СК9.15
СК9.16
СК9.17
СК9.18
ПП01
владеть:
навыками определения морфологии семян и входов, различий растений по физиологии, определения растений по классификатору, работы со справочной литературой, с картами, оформления гербариев, охраны животного мира, работы с законодательными актами,
уметь:
- определять растения;
- физиологию растительной клетки;
- систематику растений;
- работа с классификатором;
- определять компоненты леса.
По охране растительного и животного мира
Законодательная база в области охраны и рационального использования природных ресурсов в Республике Казахстан. Знакомство с эталонными коллекциями, фондовыми материалами, законодательными актами. Систематизация материала и оформление дневника -отчета.
БК9.3
БК9.2
БК9.10
ПК9.1
ПК9.14
ПК9.15
ПК9.16
ПК9.19
ПК9.22
СК9.1
СК9.3
СК9.10
СК9.11
СК9.12
СК9.13
СК9.14
СК9.15
СК9.16
СК9.17
СК9.18
Приложение 363
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
Техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1517000 – Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)

АҚ 9.9
КП02
Білу керек:
- кәсіпорынның негізгі бағытын, іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін, жұмыстардың  экологиялық жағдайын және геологиялық құрылысын, экологиялық зерттеулерді жүргізу әдістерін білу.
Іскерлік:
- белгіленген бағдарлама бойынша жұмыстарды орындау,
Құжаттарды, есептерді, карталарды рәсімдей алу керек.
Өндірістік және технологиялық практика
Іс-тәжірибе өтетін орынмен, қауіпсіздік техникасымен және кәсіпорынның  ішкі тәртібімен таныстыру. Зерттеу бағдарларын жүргізу, тау жыныстарының ашылым мен техногенді түзілімдер құжаттары. Сынамаларды алғанда, бұрғылау жұмыстарында, геофизикалық және радиологиялық жұмыстарда дублер болып жұмыс істеу. Геохимиялық бақылаулар. Тәртіптік бақылаулар, зертханалық жұмыстар. Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
БҚ9.2
БҚ9.3
БҚ9.7
БҚ9.10
КҚ 9.1
КҚ 9.14
КҚ 9.15
КҚ 9.16 КҚ 9.19
КҚ 9.20
АҚ 9.2
АҚ 9.5
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.12
АҚ 915
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
Жер қойнауын пайдалану саласына арналған ПП01 модулінің қосымша пәндері
КП 01
Білу керек:
- іс–тәжірибе бағдарламасын, аудандағы геологиялық құрылыс пен экологиялық жағдайды, ластану көздері, сынама алудың жүргізу әдістемесін және ластанудың ауытқу концентраты бар аймақтарды картаға белгілеуді білу.
Іскерлік:
- ауданның далалық зерттеу нәтижелерін картаға түсіре алу, ауданның экологиялық жағдайы туралы қорытынды шығару.
Геоэкологиялық суретке түсіру бойынша.
Ауданның жалпы геоэкологиялық жағдайларын оқып білу, мөлшерлі коллекциялармен, қор материалдарымен таныстыру.
Бағдарлардың саны мен бағытталуын анықтау, құжаттарды рәсімдеу, тау қазбаларын сынамалау, бақылау нүктелерінде жұмыстарды жүргізу. Радиомертриялық зерттеулер, жер үсті мен асты суларының гидрогеохимиялық зерттеулері, топырақ пен грунттарды литогеохимиялық оқып білу, өсімдіктер топтануын биогеохимиялық зерттеу.
Дала материалдарын өңдеу.
Материалды жүйелеу және есеп-күнделігін рәсімдеу.
КҚ 9.17
БҚ 9.5
АҚ 9.7
КҚ 9.13
АҚ 9.8
БҚ 9.7
Ауыл шаруашылығы саласына арналған КП 02 модулінің қосымша пәндері
КП 02
Іскерлік:
- судың физикалық және химиялық қасиеттерін; үстіңгі және ағынды сулардың ПДК анықтау;
құжаттамалармен жұмыс, су шаруашылығы дамыту және су шаруашылығы балансының жоспарын құру дағдыларына ие болу;
Меңгеру қажет:
- судың қасиеттері;
- үстіңгі суларды тану;
- құжаттармен жұмыс істеу кезінде су шаруашылығының даму жоспарын құру;
- барлық құраушы көрсеткіштерді ескере отырып, су шаруашылық кешендерді ұйымдастыру; ауыз судың сапасына талдау жүргізу.
Ауыл шаруашылығында су қорларын қорғау бойынша
Су және оның Жер бетіндегі рөлі. Су шаруашылығын ұйымдастыру және жоспарлау. Ауыз судың сапасы және оған қойылатын талаптар. Суды ластаушылардың түрлері мен көздері. Суды тазартудың әдістері. Қорғау және бақылау шараларын ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының су ресурстары. Геохимиялық бақылаулар. Режимдік бақылаулар, зертханалық жұмыстар. Материалдарды жүйелеу және күнделік-есепті рәсімдеу.
БҚ 9.3
БҚ 9.2
БҚ 9.10
КҚ 9.1
КҚ 9.14
КҚ 9.15
КҚ 9.16
КҚ 9.19
КҚ 9.22
АҚ 9.1
АҚ 9.3
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.12
АҚ 9.13
АҚ 9.14
АҚ 9.15
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
КП 03
Іскерлік:
- бақылаудың жалпы мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру;
- электроды пошта, сынамаларды іріктеу және оларды консервілеу бойынша жұмыстар;
- жолдама құжаттарды дайындау;
- болжамдарды өткізу;
- анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- аспаптық құралдармен жұмыстар;
- табиғатты қорғау іс-шараларын ұйымдастыру;
Меңгеру керек:
- ОГСНК иерархиялық баспалдағында бағдарлай алу;
- бақылау пункттерін бекіту;
- анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу және оны бағдарлай алу;
- ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді және орта мерзімді болжамдар құру;
- ПДК және ПДВ бекіту ережелері. Тасталымдарды реттеу,
- зертханалық талдау жүргізу үшін ауа сынамаларын алу құралдарымен жұмыс істеу;
- термометрлер, писхрометрлер, анемометрлермен жұмыс істеу;
Қоршаған ортаның мониторингі бойынша
Қазақстан Республикасында табиғи қорларды қорғау мен тиімді пайдалану саласындағы заңнамалық база. Құралдар мен аспаптарды даярлау және тексеру. Аймақ бойынша жобалар мен болжамдар құру. Табиғатты қорғау шараларын жоспарлау, олардың нәтижелілігін бағалау. Материалдарды жүйелеу және күнделік-есепті рәсімдеу.
БҚ 9.3
БҚ 9.2
БҚ 9.10
КҚ 9.1
КҚ 9.14
КҚ 9.15
КҚ 9.16
КҚ 9.19
КҚ 9.22
АҚ 9.1
АҚ 9.3
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.12
АҚ 9.13
АҚ 9.14
АҚ 9.15
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
КП 04
Іскерлік:
- ұрықтардың морфологиясын, физиологиясы бойынша өсімдіктердің айырмашылығын анықтау;
классификатор бойынша өсімдіктерді анықтау; анықтамалық әдебиеттермен, карталармен жұмыс; гербарилерді безендіру, жануарлар әлемін қорғау, заңнамалық актілермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу;
Меңгеру қажет:
- өсімдіктерді анықтауды;
- өсу клеткасының физиологиясын;
- өсімдіктер жүйесін;
- классификаторлармен жұмысты;
- орман компоненттерін анықтау.
Өсімдік және жануарлар әлемін қорғау
Қазақстан Республикасында табиғи қорларды қорғау мен тиімді пайдалану саласындағы заңнамалық база. Эталондық коллециялармен, фондтық материалдармен, заңнамалық актілермен танысу. Материалдарды жүйелеу және күнделік-есепті рәсімдеу.
БҚ 9.3
БҚ9.
БҚ9.10
КҚ 9.1
КҚ 9.14
КҚ 9.15
КҚ 9.16
КҚ 9.19
КҚ 9.22
АҚ 9.1
АҚ 9.3
АҚ 9.10
АҚ 9.11
АҚ 9.12
АҚ 9.13
АҚ 9.14
АҚ 9.15
АҚ 9.16
АҚ 9.17
АҚ 9.18
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
363-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология

1728
Э
Экзамены:
294
ПА
- промежуточной аттестации
186
ИА
- итоговой аттестации
103
ОУПП
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации
Консультации не более 100 часов на учебную группу на учебный год.
Ф
Факультативные занятия
Факультативные занятия не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Пояснения к учебному плану:
* на 1-курсе изучается 1368 часов общеобразовательных дисциплин из общего объема 1437 час., который включает в себя 69 часов дисциплины НВП, изучаемых на 2-курсе;
** после завершения обучения по циклу ООД во 2- семестре 1- курса предусматривается сдача экзаменов в объеме общего среднего образования по дисциплинам: "Казахский (русский) язык", "Казахская (русская) литература", "История Казахстана", "Математика", а также одной дисциплины – по выбору;
*** при изучении дисциплины "Казахская и русская литература" (171 час) в группах с казахским языком обучения 60% от общего объема часов отводится на изучение казахской литературы и 40% - русской литературы, а в группах с русским языком обучения 60% - на изучение русской литературы и 40% - казахской литературы;
****дисциплина "Начальная военная подготовка" включает 30 часов лабораторно-практических работ, а также 30 часов учебно-полевых (лагерных) сборов, которые проводятся по завершении 4-семестра;
***** дисциплина "Физическая культура" включает курс валеологии в объеме 36 часов в 1- семестре, а экзамен проводится в завершающем семестре за счет отведенного на предмет учебного времени;
******курс "Делопроизводство на государственном языке" в группах с русским языком обучения изучается в дисциплине "Профессиональный казахский язык" и обеспечивает общение на государственном языке в сфере профессиональной деятельности;
*******"Предмет профильной специализации (тактика и технология работ)" предусматривает подготовку, направленную на освоение специфических особенностей выбранного учебным заведением профиля специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях";
********дисциплина "Профессионально-прикладная подготовка" предусматривает специальную физическую подготовку обучающихся, а также изучение и применение специального снаряжения и оборудования;
********* наименование дисциплины, определяемой организацией образования (ДОО), может варьироваться в зависимости от требований работодателя;
********** присвоение квалификации специалиста производится соответственно:
- для установленного уровня - по окончании 4-семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практики по приобретению профессиональных навыков (6,5 нед) со сдачей квалификационного экзамена на получение начального разряда;

1728
Е
Емтихандар:
294
АА
- аралық аттестаттау
186
ҚА
- қорытынды аттестаттау
103
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін  100 сағаттан артық емес консультациялар
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
Барлығы:
6588
Оқу жоспарының түсініктемелері:
* жалпы білім пәндерінің 1437 сағатының 1368 сағаты I- курста зерделеді, сол көлемінде II-курста оқытылатын АӘД пәнінің 69 сағаты саналады;
** I-курстың 2-семестрінде ЖБП пәндері оқытылғаннан кейін "Қазақ (орыс) тілі", "Қазақ (орыс) әдебиеті", "Қазақстан тарихы", "Математика" және бір таңдаулы пәнінен жалпы орта білім көлемінде емтихандар тапсыруы қарастырылады;
*** қазақ тілінде оқитын топтарда "Қазақ және орыс әдебиеті" (171 сағ.) оқытылғанда жалпы көлемінің 60% қазақ әдебиетіне және 40% орыс әдебиетіне, ал орыс тілінде оқитын топтарда 60% орыс әдебиетіне және 40 % қазақ әдебиетіне беріледі;
****"Алғашқы әскери дайындық" пәнінде 30 сағат зертханалық-тәжірибелік жұмыстары мен 4 - семестрдің аяғында өткізілетін 30сағат далалық оқыту (лагерь) жиыны меңгеріледі;
***** "Дене шынықтыру" пәнінің емтиханы, соңғы семестрдің бөлек бөлінбеген уақытында тапсырылып, оның ішінде валеология 1-семестрде 36 сағат көлемінде қарастырылады;
******орыс тілінде оқытылатын топтарда «Кәсіптік қазақ тілі» пәнінде «Мемлекеттік тілде іс жүргізу» курсы зерделейді және кәсіби қызметінің аясындағы жұмыстар үшін мемлекеттік тіліндегі қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
*******«Профильдік мамандандыру пәні (жұмыстар тактикасы мен технологиясы)» «Төтенше жағдайларда қорғау» мамандығы бойынша оқу мекемесімен таңдалған профильдін специфика ерекшілектерін игеруге бағытталады;
********«Кәсіби-қолданбалы дайындық» алушылардың арнайы дене шынықтыру дайындығын, сонымен бірге арнайы жабдықтау мен жабдықтарды зерделеп, қолдануын қарастырылады;
********* білім беру ұйымымен анықтайтын пәннің (БҰП) атауы жұмыс берушінің талаптарына байланысты өзгеше болуы мүмкін;
********** маманның біліктілігі төмендегіге сәйкес:
- бекітілген деңгей - 4-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда кәсіби дағдыны қалыптастыру (6,5 апта) тәжірибесін игеріп, бастапқы разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;

216
ПА 00
-промежуточной аттестации
108
ИА 00
-итоговой аттестации
103
ОУПП 00
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультация
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Пояснения к учебному плану:
* курс "Делопроизводство на государственном языке" в группах с русским языком обучения изучается в дисциплине "Профессиональный казахский язык" и обеспечивает общение на государственном языке в сфере профессиональной деятельности;
** экзамен по дисциплине "Физическая культура" проводится в завершающем семестре за счет отведенного на предмет учебного времени;
***"Предмет профильной специализации (тактика и технология работ)" предусматривает подготовку, направленную на освоение специфических особенностей выбранного учебным заведением профиля специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях";
****дисциплина "Профессионально-прикладная подготовка" предусматривает специальную физическую подготовку обучающихся, а также изучение и применение специального снаряжения и оборудования;
***** наименование дисциплины, определяемой организацией образования (ДОО), может варьироваться в зависимости от требований работодателя;
****** присвоение квалификации специалиста производится соответственно:
- для установленного уровня - по окончании 2-семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении практики по приобретению профессиональных навыков (7,5 нед) со сдачей квалификационного экзамена на получение начального разряда;
- для повышенного уровня - по окончании 4- семестра и успешной сдаче всех экзаменов, освоении последующей практики по приобретению и закреплению профессиональных навыков (14 нед) со сдачей квалификационного экзамена на получение повышенного разряда (квалификации спасателя);
- для специалиста среднего звена - по окончании 6 - семестра, освоении практики по профилю специальности (16 нед), квалификационной практики (7 нед) и успешной сдаче экзаменов итоговой аттестации. В этот период обучающиеся имеют право аттестовываться и на статус спасателя.
На оценку каждого уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации выделяется 5 часов, которые заимствуются из объема часов, отведенных на итоговую аттестацию.
******* выбор организацией образования данных или других специальных дисциплин в качестве составляющих экзамены итоговой аттестации для специалиста среднего звена производится, с учетом профиля подготовки, при обязательном согласовании с руководителями областного Департамента по ЧС (работодателями);
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 365
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 1517000 – «Защита в чрезвычайных
ситуациях (по профилю)»

216
АА
- аралық аттестаттау
108
ҚА
- қорытынды аттестаттау
103
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін  100 сағаттан артық емес консультациялар
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
Барлығы:
4960
Оқу жоспарының түсініктемелері:
* орыс тілінде оқытылатын топтарда «Кәсіптік қазақ тілі» пәнінде «Мемлекеттік тілде іс жүргізу» курсы зерделейді және кәсіби қызметінің аясындағы жұмыстар үшін мемлекеттік тіліндегі қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
** "Дене шынықтыру" пәнінің емтиханы, соңғы семестрдің бөлек бөлінбеген уақытында тапсырылады;
***«Профильдік мамандандыру пәні (жұмыстар тактикасы мен технологиясы)» «Төтенше жағдайларда қорғау» мамандығы бойынша оқу мекемесімен таңдалған профильдін специфика ерекшілектерін игеруге бағытталады;
****«Кәсіби-қолданбалы дайындық» алушылардың арнайы дене шынықтыру дайындығын, сонымен бірге арнайы жабдықтау мен жабдықтарды зерделеп, қолдануын қарастырылады;
***** білім беру ұйымымен анықтайтын пәннің (БҰП) атауы жұмыс берушінің талаптарына байланысты өзгеше болуы мүмкін;
****** маманның біліктілігі төмендегіге сәйкес:
бекітілген деңгей - 2-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда кәсіби дағдыны қалыптастыру (7,5 апта) тәжірибесін игеріп, бастапқы разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда беріледі;
- жоғарыланған деңгей - 4-ші семестрді аяқтап, барлық емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда және кәсіби дағдыны бекіту және қалыптастыру (14 апта) келесі тәжірибесін игеріп, жоғарыланған разрядтың біліктілік емтиханын тапсырғанда (құтқарушы біліктілігі) беріледі;
- орта буын маманы – 6-ші семестрді аяқтап, мамандықтың профильді (16 апта) тәжірибесін, біліктілік (7 апта) тәжірибесін игеріп және қорытынды аттестация емтихандарды ойдағыдай тапсырғанда беріледі. Осы кезде білім алушылардың құтқарушы статусына аттестациялауға құқығы бар.
Қорытынды аттестацияға шығарылатын сағаттар көлемінен кәсіби дайындығының әрбір деңгейін бағалауына және біліктілігін иеленуіне 5 сағат беріледі.
******* дайындық деңгейін есепке ала отырып, орта буын мамандарының қорытынды аттестациясының емтихандары құрамындағы осы немесе басқа да арнайы пәндерді білім беру мекемесі таңдап, міндетті түрде облыстық ТЖ Департамент (жұмыс берушілер) жетекшілері келісімімен өткізеді;
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К- консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
365-қосымша
1517000 – «Төтенше жағдайларда қорғау (сала бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары

1.1 Структура образовательной учебной программы установленного уровня квалификации технического и профессионального образования по специальности 1517000 – «Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)»
Срок обучения:
1 год 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 1.1
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1.2,
1.8
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового русского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 1.2,
1.8
ОГД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 1.2,
1.8
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; содержание и формы организации физического воспитания; принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.

1.1 1517000 – «Төтенше жағдайларда қорғау (сала бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің бекітілген деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби
модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптасу құзыретінің  коды
ЖБП 00
Жалпы білім пәндері
БҚ 1.1
ЖГП 00
Жалпы  гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- іскерлік қазақ тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келу керек.
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында):
қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 1.2,
1.8
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келу керек;
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында):
орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту
БҚ 1.2,
1.8
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен) қолынан келу керек;
Кәсіби шет тілі:
кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің әр түрлерін және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 1.2,
1.8
ЖГП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын; дұрыс тамақтану принциптерін білу керек;
әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру қолынан келу керек.
Дене шынықтыру:
маманды дайындаудағы дене шынықтырудың рөлі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.

БК 1.9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
понятия:
- конфуцианство, даосизм, искусство Древнего Китая;
- особенности древне-индийской культуры и ее основные достижения;
- возникновение ислама, его особенности, основные догматы;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- особенности ашельской культуры – развитие литературы, философии;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
- основные периоды и материальные основы развития образования, науки и культуры;
уметь:
- раскрыть особенности культуры древней Азии;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
становление культуры;
культура и цивилизация;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры; возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период ХVII-ХIХ веков;
культура Казахстана в ХХ веке;
– современная культура.
БК 1.2
СЭД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о философском, религиозном и научном видении мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять сущность сознания, сознательное и бессознательное в поведении;
- нравственные нормы отношений между людьми.
Основы философии:
философия, предмет, функции; материализм и идеализм как основной вопрос философии; основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и вселенная; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; акмеология и природа ценностей; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 1.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятия политических систем и политических режимов;
- о принципе разделения власти;
- отличие политических партий от общественных организаций;
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействии;
уметь:
- выявлять сущность власти,
субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии, политическая власть и властные отношения; государство – главный институт политической системы; политическая система и политический режим, политическая партия и общественные объединения; многопартийность; внутренняя и внешняя политика; организация власти в Казахстане;
социология как наука; классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.

БҚ 1.9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы ұғымдарды:
-конфуциандылықты, даосизмді, ежелгі Қытай өнерін;
- Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның басты жетістіктерін;
- ислам пайда болуын, оның ерекшеліктерін, басты догмаларын;
- христиан ілімінің негізгі принциптерін және оның құнды бағыттарын;
- Ашель мәдениетінің ерекшеліктері - әдебиетінің, пәлсапасының дамуы;
- көшпенділердің өмірі және құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени негізі туралы;
- Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне түрк және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
- білім, ғылым және мәдениеттің дамуының басты кезеңдері және материалдық негізін білу керек;
- ежелгі Азия мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсете білу қолынан келу керек.
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениеттің құрылуы; мәдениет және өркениет; Конфуций және Дао мәдениетінің түрі; мәдениеттің Үнді-буддалық түрі;
Ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс Европа мәдениеті және оның қазіргі кезеңдегі дүние жүзінің дамуына ықпалы; Африка мәдениетінің ерекшелігі мен біргейлігі; көшпенділік өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі; орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; XX-ғасырдағы Қазақстан мәдениеті; қазіргі замандағы мәдениет.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- әлемнің пәлсапалық, діни және ғылыми көрінісі туралы, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылымның және ғылыми таным рөлі, оның құрылымы, қалыптары және әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы білу керек;
- адамның тәртібіндегі сана –сезімнің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлығын анықтай алу;
- адамдар арасындағы қарым-қатынасының өнегелік нормаларын реттей алу қолынан келу керек;
Пәлсапа негіздері:
пәлсапа, мәні, функциялары; материализм және идеализм пәлсапаның басты сұрағы; әлемдік пәлсапалық ойдың басты белгілері; адам табиғаты және оның тіршілік ету мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі; акмеология және құндылықтардың түп негізі; адами таным және қызметі; ғылым және оның рөлі; ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну қағидасы туралы;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыруды;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас ұғымы туралы білу керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру қолынан келу керек.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси режим, саяси партия және қоғамдық бірлестіктер; көппартиялылық; ішкі және сыртқы саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде; әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық тәсілдер; тұлға рөлі және оның әлеуметтік мінез-құлқы.

БК 1.2
ПМ 00
Профессиональный модуль
ПМ 0.1
Общепрофессиональные дисциплины
ПМ 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; прямоугольное проецирование на одну и три плоскости; изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; машиностроительное черчение; чтение простейших чертежей металлических конструкций; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 1.1
ПМ 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики; основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения; методы расчета и выбора деталей машин и механизмов;
уметь: различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения; производить расчет и выбор деталей машин и механизмов.
Основы технической механики:
статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур;
кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела;
динамика: определение работы и мощности при по-ступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия;
сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации;
детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин;
передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные; подшипники скольжения и качения; опоры; резьбовые и шпоночные соединения.

БҚ 1.2
КМ 00
Кәсіби модуль
КМ 0.1
Жалпы кәсіптік пәндер
КМ 1.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерді; қима және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білу керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен оларды жөндеуге арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдердің бөлшектері мен қосалқы бөліктерін жасау мақсатымен эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келу керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; бөлшектің сызбасы мен изометриялық проекциясы; геометриялық фигураларын тани сызу; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; машинақұрылыс сызбасы; металды конструкциялардың қарапайым сызбаларын оқу;  алмалы-салмалы қосылыстар; алынбайтын-салынбайтын қосылыстар; жиналмалы сызу, жұмыс сызуы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 1.1
КМ 1.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
техникалық механиканың негізгі анықтамалары, ережелері, түсініктері мен аксиомаларын; деформацияның негізгі түрлерін; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін; машиналар мен  механизмдер жіктелуін; бөлшектердің байланыстыру түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеп таңдаудың әдістерін білу керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеп таңдауды жасау қолынан келу керек.
Техникалық механика негіздері:
статика: байланыстар реакциясы, күштердің жазықтық және кеңістік жүйелерінің тепе-теңдік жағдайлары, қос күштердің ілімі, жазық фигуралардың салмақ ортасы;
кинематика: нүктенің кинематикалық сипаттамасы, нүкте қозғалысының теңдігі, қатты дене нүктесінің әр түрлі қозғалысындағы шапшаңдықтар;
динамика: үдемелі және айналмалы қозғалыстағы жұмыс пен қуаттың анықтамасы, пайдалы әсердің коэффициенті;
материалдар кедергісі: сыртқы және ішкі күштер; қималардың геометриялық сипаттамалары; кернеулер мен деформациялар; деформацияның әр түріндегі беріктілік, қатаңдық және тұрақтылыққа есептерді жасау;
машиналар мен механизмдердің бөлшектері: машиналар мен механизмдердің бөлшектерінің негізгі түсініктері мен анықтамалары;
берілістер: цилиндрлі, конусты, червякті, қайысты, тізбекті; сырғанау мен тербеліс подшипниктері; тіректер; оймалы және шпонкалы қосылыстар.

БК 1.8
ПМ 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: физические свойства жидкостей; основные законы равновесия и движения жидкости; принципы истечения жидкости из отверстий и насадок; принципы работы гидравлических машин; основы теплотехники; порядок расчета теплопроводности, теплообмена и теплопередачи;
уметь: производить простейшие расчеты по определению физических свойств жидкостей, параметров работы насосов, трубопроводов, режимов движения жидкостей; проводить термодинамический анализ теплотехнических устройств.
Гидравлика, термодинамика и теплопередача:
измерение давления; давление жидкостей в трубах и резервуарах; принципы работы гидравлических машин; насосы и трубопроводы; термодинамический анализ теплотехнических устройств; понятие о коэффициентах теплопроводности и теплопередачи; виды теплопередачи и теплообмена; теплообменные аппараты.
БК 1.8
ПМ 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы для ведения работ по обслуживанию электрооборудования; пользоваться электроизмерительными приборами с целью наблюдения за работой электрооборудования.
Электротехника и электроника:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства; трансформаторы; электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии; электрические станции, сети и электроснабжение; электропривод и электроника.
БК 1.8
ПМ 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные понятия автоматизированной обработки информации; методы и средства сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации; принципы построения и эксплуатации автоматизированных систем связи и оперативного управления; требования по эксплуатации типовых технических средств связи и оповещения;
уметь: пользоваться основными видами средств связи и автоматизированных систем управления; применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Автоматизированные системы управления и связь:
основные понятия автоматизированной обработки информации; технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в информационных системах; виды программного обеспечения; базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности; компьютерные и телекоммуникационные средства; средства связи и правила пользования ими; автоматизированные системы управления и их использование в профессиональной деятельности.
БК 1.8,
ПК 1.5

БҚ 1.8
КМ 1.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сұйықтардың физикалық қасиеттерін; сұйық тепе-теңдігінің және қозғалысының негізгі заңдарын; сұйықтың саңылаудан және салмалардан ағу қағидаларын; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу қағидаларын; жылу техникасы негіздерін; жылу өткізу, жылу алмасу және жылу тасу есебінің тәртібін білу керек;
сұйықтардың физикалық қасиеттері, сорғылар, құбырлар тізбегі жұмысының параметрлері, сұйықтар қозғалысы тәртібі бойынша қарапайым есептеулерді жасау; жылутехникалық құрылғыларының термодинамикалық талдауын жүргізу қолынан келу керек.
Гидравлика, термодинамика және жылутасу:
қысымды өлшеу; құбыр мен резервуарлардағы сұйықтар қысымы; гидравликалық машиналар жұмысының қағидалары; сорғылар мен құбырлар тізбегі; жылутехникалық қондырғыларының термодинамикалық талдауы; жылу өткізу және жылутасу коэффициенттері туралы түсінік; жылутасу және жылу алмасу түрлері; жылу алмасу аппараттары.
БҚ 1.8
КМ 1.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магнитті тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; магнитті тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатын өндіру, тарату және пайдалануын; электржетекті және электравтоматиканы білу керек;
электржабдығына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін электрсхемаларды оқу; электржабдығының жұмысын бақылау мақсатында электрөлшеу аспаптарын қолдану қолынан келу керек.
Электротехника және электроника:
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың  электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар; электрөлшеу аспаптар; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электрқуатын өндіру, тарату, пайдалану; электрлік станциялар, жүйелер және электржабдықтау; электржетек және электроника.
БҚ 1.8
КМ 1.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктерін; ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, жіберу және қор жинау әдістері мен құралдарын; байланыстың және шұғыл басқарудың  автоматтандырылған жүйелерін құру мен пайдалану қағидаларын; байланыстың және хабардар етудің типтік техникалық құралдарын пайдалану талаптарын білу керек;
байланыс құралдары және басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің негізгі түрлерімен қолдану; компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану қолынан келу керек.
Басқарудың автоматтандырылған жүйелері және байланыс:
ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктері; ақпараттық жүйелерде мәліметтерді жинау, орналастыру, сақтау, қор жинау, түрлендіру және жіберу технологиясы; бағдарламалармен қамтамасыз ету түрлері; базалы жүйелі бағдарламалық өнімдер және кәсіби қызмет саласындағы қолданбалы бағдарламалар пакеттері; компьютерлік және телекоммуникациялық құралдар; байланыс құралдары және оларды қолдану ережелері; басқарудың автоматтандырылған жүйелері және оларды кәсіби қызметте қолдану.
БҚ 1.8,
КҚ 1.5

ПМ 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию чрезвычайных ситуаций; причины, последствия и динамику ЧС техногенного и природного характера; опасные и вредные факторы чрезвычайных ситуаций; типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; принципы и способы защиты населения; основы организации спасательных и других неотложных работ; устройство защитных сооружений;
уметь: пользоваться приборами контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечивать безопасность жизнедеятельности спасателей, населения в чрезвычайной ситуации.
Безопасность жизнедеятельности:
классификация чрезвычайных ситуаций; опасные и вредные производственные факторы, их влияние на человека; основные типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечение безопасности жизнедеятельности при ЧС; основные принципы и способы защиты населения; основы организации и проведения спасательных и других неотложных работ.
БК 1.8, 1.9,
СК 1.3, 1.7
ПМ 0.2
Специальные дисциплины
ПМ 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения профильного предмета; мониторинг и прогнозирование обстановки в зоне ЧС; порядок разработки профилактических мероприятий по предотвращению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
уметь: выполнять работы по проведению профилактических мероприятий, направленных на предотвращение чрезвычайных ситуаций; осуществлять разведку в зоне ЧС.
Предмет профильной специализации (тактика и технология работ):
содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя:
«Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.

КМ 1.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті төтенше жағдайлардың жіктелуін; техногендік және табиғи сипатты ТЖ-дың себептері, салдары мен динамикасын; төтенше жағдайлардың қауіпті және зиянды өндірістік факторларын; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптар типтерін; елді қорғау қағидалары мен тәсілдерін; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу негіздерін; қорғаныс ғимараттары құрылысын білу керек;
тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптарын қолдану; төтенше жағдайда құтқарушылардың, елдің тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету қолынан келу керек.
Тіршілік қауіпсіздігі:
төтенше жағдайлардың жіктелуі; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар, олардың адамға әсері; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптардың негізгі типтері; ТЖ барысында тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету; елді қорғаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды  ұйымдастыру және жүргізу негіздері.
БҚ 1.8,
1.9,
АҚ 1.3,
1.7
КМ 0.2
Арнайы пәндер
КМ 2.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
профильді пәннің негізгі ережелерін; ТЖ аймағындағы жағдайдың мониторингі және болжамын; төтенше жағдайларға жол бермеу және жою бойынша профилактикалық шараларды дайындау тәртібін білу керек;
төтенше жағдайларға жол бермеуге бағытталған профилактика шараларын өткізу бойынша жұмыстарды орындау; ТЖ аймағында барлауды жүзеге асыру қолынан келу керек.
Профильдік мамандандыру пәні (жұмыстар тактикасы мен технологиясы):
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар,  жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.

ПМ 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды спасательных формирований; табельное оснащение спасательных формирований; правила безопасности при выполнении спасательных работ; особенности специальной физической подготовки спасателя; порядок выполнения спасательных работ;
уметь: выполнять аварийно-спасательные работы с применением соответствующих технологий и оснащения; эвакуировать пострадавших с применением специального снаряжения; выполнять нормативы специальной физической подготовки спасателя.
Профессионально-прикладная подготовка:
содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя: «Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.

КМ 2.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
құтқару құрылымдарының түрлерін; құтқару құрылымдарының табельді жабдықталуын; құтқару жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік ережелерін; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының ерекшеліктерін; құтқару жұмыстарын орындау тәртібін білу керек;
тиісті технологиялар мен жабдықтауды қолдана отырып, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау; арнайы жабдықтауды қолдана отырып, зардап шеккендерді көшіру; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының нормативтерін орындауқолынан келу керек.
Кәсіби-қолданбалы дайындық:
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар,  жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.

БК 1.6,
1.9,
ПК 1.1,
1.2,
1.6,
СК 1.2,
1.3,
1.6,
1.7
ПМ 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию и назначение топографических карт; способы ориентирования; приемы и навыки самоспасения; основы поиска людей на обширной местности; снаряжение и подручные средства для выживания;
уметь: ориентироваться на местности по карте и без карты; использовать приемы и навыки одиночного и коллективного выживания и самоспасения в различных ситуациях.
Топография, ориентирование и выживание в чрезвычайных ситуациях:
классификация и назначение топографических карт; ориентирование на местности без карты и по карте; приемы и навыки сомоспасения; снаряжение и подручные средства для выживания; основы коллективного выживания.
БК 1.6,
1.9
ПМ 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: простейшие грузоподъемные средства и их параметры; правила строповки и подъема грузов; особенности выполнения стропальных и такелажных работ в условиях ЧС; эксплуатационные нормы и требования по пригодности стропов к использованию; правила техники безопасности при строповке и перемещении грузов;
уметь: выполнять стропальные, погрузочно-разгрузочные и такелажные работы в условиях чрезвычайных ситуаций.
Стропальные и такелажные работы в ЧС:
простейшие грузоподъемные средства: клещевые, клиновые, эксцентриковые захваты и вспомогательные приспособления; правила строповки и подъема грузов; погрузочно-разгрузочные работы; особенности выполнения такелажных работ в условиях ЧС.
ПК 1.1,
1.2,
1.3,
1.4,
1.6,
1.8,
1.9,

БҚ  1.6,
1.9,
КҚ  1.1,
1.2,
1.6,
АҚ  1.2,
1.3,
1.6,
1.7
КМ 2.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауын; бағдарлай білу тәсілдерін; өзін-өзі құтқару тәсілдері мен дағдысын; көлемді жерде адамдарды іздеу негіздерін; аман қалу үшін жабдықтау мен қол асты саймандарын білу керек;
жеке тұлға мен ұжымды аман қалдыру және әр түрлі жағдайларда өзін-өзі құтқару тәсілдері мен дағдыларын қолдану қолынан келу керек.
Топография, бағдарлай білу және төтенше жағдайларда аман қалу:
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауы; жергілікті жерде картасыз  немесе картамен бағдарлай білу; өзін-өзі құтқару тәсілдері мен дағдысы; аман қалу үшін жабдықтау мен қол асты саймандары; ұжымның аман қалу негіздері.
БҚ 1.6,
1.9
КМ 2.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
қарапайым жүк көтергі құралдары мен олардың параметрлерін; жүктерді іліп-тасу және көтеру ережелерін; ТЖ-да іліп-тасу және такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктерін; стропалардың қолдануға жарамдылығы бойынша пайдалану нормалары мен талаптарын; жүктерді іліп-тасу және орнынан ауыстыру барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін білу керек;
төтенше жағдайларда іліп-тасу, арту-тиеу және такелажды жұмыстарды орындау қолынан келу керек.
ТЖ-да іліп тасу және такелажды жұмыстар:
қарапайым жүккөтергі құралдары; тістеуік, сыналы, эксцентрикті ұстағыштар мен қосымша құрал-саймандар; жүкті іліп-тасу және көтеру ережелері; арту-тиеу жұмыстары; ТЖ-да такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктері.
КҚ  1.1,
1.2,
1.3,
1.4,
1.6,
1.8,
1.9,

1.10,
СК 1.1,
1.2,
1.3,
1.6
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по специальности
1517000 – «Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)»
Срок обучения:
2 года 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 2.1
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового русского языка;
- профессиональную лексику
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2.1
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; содержание и формы организации физического воспитания; принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.

1.10,
АҚ  1.1,
1.2,
1.3,
1.6
1.2 1517000 – «Төтенше жағдайларда қорғау (сала бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің жоғары деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби
модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалып тасу құзыретінің  коды
ЖБП 00
Жалпы білім пәндері
БҚ 2.1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік қазақ тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізуқолынан келу керек.
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында): қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 2.1
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келу керек;
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында): орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту
БҚ 2.1
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды білу керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен)  қолынан келу керек;
Кәсіби шет тілі: кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің әр  түрлерін және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 2.1
ЖГП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын; дұрыс тамақтану принциптерін білу керек;
әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру қолынан келу керек.
Дене шынықтыру: маманды дайындаудағы дене шынықтырудың рөлі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.

БК 2.2,
2.4
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 2.4,
2.6
СЭД 5.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права, и обязанности гражданина, механизмы их реализации;
- сущность Конституции, принципы разделения властей, деятельность парламента и правительства;
- субъекты и объекты права;
- правонарушение и преступление;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане; Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство –верховенство закона и гражданское общество; основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 2.2
ПМ 00
Профессиональный модуль
ПМ 0.1
Общепрофессиональные дисциплины
ПМ 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение: правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; прямоугольное проецирование на одну и три плоскости; изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; машиностроительное черчение; чтение простейших чертежей металлических конструкций; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 2.1
ПМ 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики; основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения; классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения; методы расчета и выбора деталей машин и механизмов;
уметь: различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения; производить расчет и выбор деталей машин и механизмов.
Основы технической механики:
статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур;
кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела;
динамика: определение работы и мощности при пос-тупательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия;
сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации;
детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин;
передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные; подшипники скольжения и качения; опоры; резьбовые и шпоночные соединения.
БК 2.1,
2.4

БҚ 2.2,
2.4
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы қағидаларын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономикалық негіздерін;
- салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатын білу керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажет экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануқолынан келу керек.
Экономика негіздер:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрлері, олардың басты сатылары, мазмұны, стратегиялық жоспарлану; жоспарларды экономикалық негіздеудің және болжауларды әзірлеудің әдістері; бизнес- жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарығы жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 2.4
2.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- азаматтың құқығын және міндеттерін, оларды іске асыру механизмдерін;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптерін, парламент пен үкіметтің қызмет атқаруын;
- құқықтың субъектілері мен объектілерін;
- құқық бұзу және қылмыстың анықтамаларын білу керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келу керек;
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, деректер; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқықтарының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
КМ 00
Кәсіби модуль
КМ 0.1
Жалпы кәсіптік пәндер
КМ  1.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерді; қима және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білу керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен оларды жөндеуге арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдердің бөлшектері мен қосалқы бөліктерін жасау мақсатымен эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келу керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; бөлшектің сызбасы мен изометриялық проекциясы; геометриялық фигураларын тани сызу; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; машинақұрылыс сызбасы; металды конструкциялардың қарапайым сызбаларын оқу;
алмалы-салмалы қосылыстар; алынбайтын-салынбайтын қосылыстар; жиналмалы сызу, жұмыс сызуы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 2.1
КМ 1.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
техникалық  механиканың негізгі анықтамалары, ережелері, түсініктер мен аксиомаларын; деформацияның негізгі түрлерін; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін; машиналар мен  механизмдер жіктелуін; бөлшектерді байланыстыру түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін білу керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу қолынан келу керек.
Техникалық механика негіздері:
статика: байланыстар реакциясы, күштердің жазықтық және кеңістік жүйелерінің тепе-теңдік жағдайлары, қос күштердің ілімі, жазық фигуралардың салмақ ортасы;
кинематика: нүктенің кинематикалық сипаттамасы, нүкте қозғалысының теңдігі, қатты дене нүктесінің әр түрлі қозғалысындағы шапшандықтар;
динамика: үдемелі және айналмалы қозғалыстағы жұмыс пен қуаттың анықтамасы, пайдалы әсердің коэффициенті;
материалдар кедергісі: сыртқы және ішкі күштер; қималардың геометриялық сипаттамалары; кернеулер мен деформациялар; деформацияның әр түріндегі беріктілік, қатаңдық және тұрақтылыққа есептерді жасау;
машиналар мен механизмдердің бөлшектері: машиналар мен механизмдердің бөлшектерінің негізгі түсініктері мен анықтамалары;
берілістер: цилиндрлі, конусты, червякті, қайысты, тізбекті; сырғанау мен тербеліс подшипниктері; тіректер; оймалы мен шпонкалы қосылыстар.
БҚ 2.1,
2.4

БК 2.1,
2.4,
ПК 2.16,
СК 2.13
ПМ 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: типы темпераментов личностей; основы общей и специальной психологической подготовки спасателя;
уметь: различать типы темпераментов личностей; выполнять физическую работу различной тяжести в условиях эмоциональных нагрузок.
Психологическая подготовка:
общая и специальная психологическая подготовка спасателя; психологические аспекты ЧС; методы психологической подготовки спасателя к действиям в ЧС.

БҚ  2.1,
2.4,
КҚ 2.16,
АҚ  2.13
КМ 1.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
темпераменттерінің типтерін; құтқарушының жалпы және арнайы психологиялық дайындығы негіздерін білу керек;
темпераменттерінің типтерін айыру; эмоциялық салмақ кезінде әр түрлі қиындықта физикалық жұмыстарды атқару қолынан келу керек.
Психологиялық дайындық:
құтқарушының жалпы және арнайы психологиялық дайындығы; ТЖ-дың психологиялық аспектілері; ТЖ-да әрекет етуге құтқарушыны психологиялық дайындау әдістері.

ПК 2.17,
2.19,
СК 2.23,
2.26
ПМ 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию чрезвычайных ситуаций; причины, последствия и динамику ЧС техногенного и природного характера; опасные и вредные факторы чрезвычайных ситуаций; типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; принципы и способы защиты населения; основы организации спасательных и других неотложных работ; устройство защитных сооружений;
уметь: пользоваться приборами контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечивать безопасность жизнедеятельности спасателей, населения в чрезвычайной ситуации.
Безопасность жизнедеятельности:
классификация чрезвычайных ситуаций; опасные и вредные производственные факторы, их влияние на человека; основные типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечение безопасности жизнедеятельности при ЧС; основные принципы и способы защиты населения; основы организации и проведения спасательных и других неотложных работ.

КҚ 2.17,
2.19,
АҚ 2.23,
2.26
КМ 1.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
төтенше жағдайлардың жіктелуін; техногендік және табиғи сипатты ТЖ-дың себептері, салдары мен динамикасын; төтенше жағдайлардың қауіпті және зиянды өндірістік факторларын; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптар типтерін; елді қорғау қағидалары мен тәсілдерін; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды  ұйымдастыру және жүргізу негіздерін; қорғаныс ғимараттары құрылысын білу керек;
тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптарын қолдану; төтенше жағдайда құтқарушылардың, елдің тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету қолынан келу керек.
Тіршілік қауіпсіздігі:
төтенше жағдайлардың жіктелуі; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар, олардың адамға әсері; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптардың негізгі типтері; ТЖ барысында тірішілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету; елді қорғаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды  ұйымдастыру және жүргізу негіздері.

БК 2.7,
ПК 2.14,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
СК 2.2,
2.5,
2.10,
2.13,
2.23
ПМ 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы анатомии и физиологии человека; методы и способы диагностики и оказания первой медицинской помощи;
уметь: оказывать первую медицинскую помощь при травмах, асфиксии, замерзании, кровотечениях и отравлениях.
Медицинская подготовка: основы анатомии и физиологии человека; средства оказания первой медицинской помощи; диагностика и первая медицинская помощь при травмах; первая медицинская помощь при асфиксии, утоплении, замерзании, кровотечении, отравлении ядовитыми веществами.
БК 2.1,
ПК 2.20,
2.41,
2.42,
СК 2.8,
2.9,
2.10,
2.24,
2.26
ПМ 0.2
Специальные дисциплины
Квалификации 151701 2 «Стропальщик», 151702 2 «Такелажник», 151704 2 «Спасатель», 151705 2 «Кинолог (проводник-вожатый служебной собаки)», 151706 2 «Наборщик проб в шахте», 151707 2 «Промышленный альпинист», 151708 2 «Водолаз»
ПМ 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: законодательные и нормативно-правовые документы по ведению аварийно-спасательных работ; основные характеристики ЧС, характерных для региона; порядок несения службы в аварийно-спасательных подразделениях и организации разведки при ведении аварийно-спасательных работ; основы тактики тушения пожаров;
уметь: нести службу в аварийно-спасательных подразделениях; тушить очаги возгорания.
Организация оперативных действий:
законодательные и нормативно- правовые основы ведения аварийно-спасательных работ; организация несения службы в аварийно-спасательных подразделениях и формированиях; структура и состав аварийно-спасательных служб; организация работы дежурных смен в аварийно-спасательных службах; организация разведки при ведении аварийно-спасательных работ; основы тактики тушения пожаров.
ПК 2.12,
2.13,
2.14,
2.18,
2.22,
2.23,
2.40,
СК 2.2,
2.5,
2.12,
2.19,
2.25,
ПМ 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные причины, приводящие к разрушениям в зоне ЧС; характеристику аварий и разрушений; способы и методы ведения поисково-спасательных работ (в т. ч. с использованием поисковых собак) в чрезвычайных ситуациях различного характера; виды разрушений и завалов, их структуру и объемно-массовые характеристики; способы и средства поиска пострадавших; организация кинологического обследования объектов и местности; порядок ведения разведки в зоне ЧС; тактику ведения поисково-спасательных работ в зонах, зараженных сильно действующими ядовитыми и радиоактивными веществами; условия допуска спасателя к выполнению работ в зонах ЧС; меры безопасности при проведении ПСР;
уметь: выполнять поисково-спасательные работы при различных ЧС природного и техногенного характера в составе дежурной смены, а также разведку зоны чрезвычайной ситуации; использовать оборудование, применяемое при выполнении ПСР.
Поисково-спасательные работы:
способы и методы ведения поисково-спасательных работ в различных чрезвычайных ситуациях; виды разрушений и завалов, образующихся при ЧС природного и техногенного характера; структура и объемно-массовые характеристики разрушений и завалов; действия дежурной смены при ведении спасательных работ; действия личного состава при получении сигнала о чрезвычайной ситуации, при выдвижении и по прибытию в зону ЧС, при окончании работ по ликвидации ЧС; способы и средства поиска пострадавших; деблокирование пострадавших; расчет сил и средств для деблокирования пострадавших; тактика ведения поисково-спасательных работ в зоне ЧС; условия допуска спасателя к выполнению работ в зонах ЧС; меры безопасности при проведении ПСР.

БҚ 2.7,
КҚ 2.14,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
АҚ 2.2,
2.5,
2.10,
2.13,
2.23
КМ 1.8
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
адамның анатомия және физиологиясы негіздерін; диагностика және алғашқы дәрігерлік көмек көрсету әдістері мен тәсілдерін білу керек;
асфиксия, суға кету, үсу, қан кету, улану кезіндегі  алғашқы дәрігерлік көмекті көрсету қолынан келу керек.
Медициналық дайындық:
адамның анатомия және физиологиясы негіздері; алғашқы дәрігерлік көмек көрсету құралдары; зақым алған жағдайдағы диагностика және алғашқы дәрігерлік көмек; асфиксия, суға кету, үсу, қан кету, улы заттардан улану кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек.
БҚ 2.1,
КҚ 2.20,
2.41,
2.42,
АҚ 2.8,
2.9,
2.10,
2.24,
2.26
КМ 0.2
Арнайы пәндер
151701 2 «Іліп тасушы», 151702 2 «Такелажшы», 151704 2 «Құтқарушы», 151705 2 «Кинолог (қызмет көрсететін иттің жетекші бағыттаушысы)», 151706 2 «Шахтада сынамаларды теруші (сынамаларды іріктеуші)», 151707 2 «Өнеркәсіп өрмелеушісі (альпинисі)», 151708 2 «Сүңгуір» біліктіліктері
КМ 2.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша заңнама және нормативті–құқықтық құжаттарын; аймаққа тән ТЖ–дың пайда болуының негізгі сипаттарын; апаттық-құтқару бөлімшелерінде қызмет атқару және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу барысында барлау тәртібін ұйымдастыруын; өрт сөндіру тактикасы негіздерін білу керек;
апаттық-құтқару бөлімшелерінде қызмет атқару; тұтану ошақтарын сөндіру қолынан келу керек.
ТЖ-да шұғыл іс-әрекетті ұйымдастыру:
апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізудің заңнама және нормативті-құқықтық негіздері; апаттық-құтқару бөлімшелерінде және жеке құрылымдарында қызмет атқаруды ұйымдастыру; апаттық-құтқару қызметтерінің құрылымы мен құрамы; апаттық-құтқару қызметтеріндегі кезекшілік ауысым жұмысын ұйымдастыру; апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу барысында барлауды ұйымдастыру; өрт сөндіру тактикасы негіздері.
КҚ 2.12,
2.13,
2.14,
2.18,
2.22,
2.23,
2.40,
АҚ 2.2,
2.5,
2.12,
2.19,
2.25,
КМ 2.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ТЖ аймағында қирауға әкеліп соқтыратын негізгі себептерін; апаттар мен қираулардың сипатын; әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайларда іздестіру-құтқару жұмыстарын (сонымен қатар іздеу иттерін қолдана отырып) жүргізу тәсілдері мен әдістерін; қираулар мен опырылымдар түрлерін, олардың құрылымын және көлемдік-салмақтық сипаттарын; зардап шеккендерді іздестіру тәсілдері мен құралдарын; объектілер мен жергілікті жердің кинологиялық зерттеуінің ұйымдастыруын; ТЖ аймағында барлауды жүргізу тәртібін; әсері күшті улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтарда іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тактикасын; ТЖ аймақтарында құтқарушының жұмыстарды атқаруға рұқсатнама алу жағдайларын; ІҚЖ жүргізу барысындағы қауіпсіздік шараларын білу керек;
кезекші ауысым құрамында табиғи және техногенді сипаттағы әртүрлі ТЖ барысында іздестіру-құтқару жұмыстарын орындау, сонымен қатар төтенше жағдай аймағында барлауды жасау; ІҚЖ-ын орындау барысында қолданылатын жабдықтарды пайдалану қолынан келу керек.
Іздестіру-құтқару жұмыстары:
әртүрлі ТЖ барысында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тәсілдері мен әдістері; табиғи және техногенді сипаттағы ТЖ барысында пайда болған қираулар мен опырылымдар түрлері; қираулар мен опырылымдардың құрылымы мен көлемдік-салмақтық сипаттары; құтқару жұмыстарын жүргізу барысында кезекші ауысымның әрекеттері; төтенше жағдай туралы белгіні алу барысындағы, ТЖ аймағына шығу мен жету кезіндегі, ТЖ жою бойынша жұмыстардың аяқталуындағы жеке құрам әрекеттері; зардап шеккендерді іздестіру тәсілдері мен құралдары; зардап шеккендерді босату; зардап шеккендерді босату үшін күш және құралдар есебі; ТЖ аймағында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тактикасы; ТЖ аймақтарындағы құтқарушының жұмыстарды атқаруға рұқсатнама беру жағдайлары; ІҚЖ жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.

ПК 2.13,
2.16,
2.23,
2.27,
2.41,
СК 2.21,
2.23,
2.25,
2.27
ПМ 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию разрушений и повреждений зданий и сооружений; характеристику коммунальных и энергетических сетей; основы ведения аварийно-восстановительных работ в зонах ЧС; основные способы отыскания мест аварий в зоне ЧС; особенности ведения работ в ночное и зимнее время, а также в зонах, зараженных ядовитыми и радиоактивными веществами;
уметь: выполнять аварийно-восстановительные работы в зонах чрезвычайных ситуаций в составе формирования при любых условиях.
Аварийно-восстановительные работы:
классификация разрушений и повреждений зданий и сооружений, коммунальных и др. сетей при ЧС; аварийно-восстановительные работы (АВР) в системах водоснабжения; аварийно-восстановительные работы в системах канализации и газоснабжения; аварийно-восстановительные работы в энергетических сетях; способы отыскания мест аварий в коммунально-энергетических сетях и сооружениях; особенности АВР в зимних и ночных условиях, в зонах, зараженных ядовитыми и радиоактивными веществами.
ПК 2.4,
2.6,
2.7,
2.12,
2.14,
2.16,
2.18,
2.23,
2.27,
СК 2.17,
2.29
ПМ 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения профильного предмета; мониторинг и прогнозирование обстановки в зоне ЧС; виды контроля производственных вредностей с целью обеспечения безопасности технологических процессов; порядок разработки профилактических мероприятий по предотвращению и ликвидации чрезвычайных ситуаций; тактико-технологические схемы ведения аварийно-спасательных работ; характеристики потенциально опасных объектов, основные виды и системы контроля их состояния;
уметь: производить оценку обстановки на месте работ в зоне ЧС и прогнозировать ее дальнейшее развитие; выполнять работы по проведению профилактических мероприятий, направленных на предотвращение чрезвычайных ситуаций; осуществлять разведку в зоне ЧС; выполнять мониторинг и прогнозирование обстановки в зоне ЧС; пользоваться планами ликвидации аварийных ситуаций на промышленных и др. объектах.
Предмет профильной специализации (тактика и технология работ):
содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя: «Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.

КҚ 2.13,
2.16,
2.23,
2.27,
2.41,
АҚ 2.21,
2.23,
2.25,
2.27
КМ 2.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ғимараттар мен құрылыстардың қирауы мен бұзылуының жіктелуін, коммуналдық және энергетикалық тораптардың сипатын; ТЖ аймақтарында апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстарды жүргізу негіздерін; ТЖ аймағында апат болған жерлерді іздеп-табу негізгі тәсілдерін; түнгі және қысқы уақытта, сонымен қатар улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтарда жұмыстарды жүргізу ерекшеліктерін білу керек;
кез-келген жағдайда жеке құрылым құрамында төтенше жағдай аймақтарында апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстарын орындау қолынан келу керек.
Апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстары:
ТЖ барысында ғимараттар мен құрылыстардың, коммуналды және басқа да тораптардың қирау және бұзылуының жіктелуі; сумен қамтамасыздау жүйелеріндегі апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстары (АКҚКЖ); канализация және газбен қамтамасыздау жүйесіндегі апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары; энергетикалық тораптардағы апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары; коммуналды-энергетикалық тораптардағы және ғимараттардағы апат орындарын іздеп-табу тәсілдері; қысқы және түнгі жағдайлардағы, улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтардағы АКҚКЖ ерекшеліктері.
КҚ 2.4,
2.6,
2.7,
2.12,
2.14,
2.16,
2.18,
2.23,
2.27,
АҚ 2.17,
2.29
КМ 2.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
профильді пәннің негізгі ережелерін; ТЖ аймағындағы жағдайдың мониторингі және болжамын; технологиялық үрдістер қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында өндірістік зияндылықтарды бақылау түрлерін; төтенше жағдайларға жол бермеу және жою бойынша профилактикалық шараларды дайындау тәртібін; апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізудің тактика-технологиялық сұлбаларын; қауіптілігі мүмкін объектілердің сипаттары, олардың жағдайын бақылаудың негізгі түрлері мен жүйелерін білу керек;
ТЖ аймағындағы жұмыс орнындағы жағдайды бағалау және оның әрі қарай дамуын болжау; төтенше жағдайларға жол бермеуге бағытталған профилактика шараларын өткізу бойынша жұмыстарды орындау; ТЖ аймағында барлауды жүзеге асыру; ТЖ аймағындағы жағдайдың мониторингі мен болжамын орындау; өнеркәсіптік және т.б. объектілерде апаттық жағдайларды жою пландарын қолдану қолынан келу керек.
Профильдік мамандандыру пәні (жұмыстар тактикасы мен технологиясы):
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар,  жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.

БК 2.3,
ПК 2.1,
2.6,
2.13,
2.18,
2.27,
2.28,
2.33,
2.38,
2.40,
2.41,
СК 2.12,
2.16,
2.18,
2.20,
2.21,
2.22,
ПМ 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: назначение, устройство, принцип действия и технические характеристики приборов, аппаратов, инструментов и оборудования; виды и типы механизированного инструмента, инженерного оборудования, средств связи и оповещения, средств пожаротушения, приборов поиска и разведки, оснащения для эвакуации пострадавших, оборудования для жизнеобеспечения, пиротехнических и взрывчатых материалов, их устройство и технические характеристики, порядок применения; правила хранения, расконсервирования, подготовки и эксплуатации техники и оборудования;
уметь: применять аварийно-спасательную технику и оборудование на месте работ.
Аварийно-спасательная техника и оборудование: пожарная техника и оборудование; тяжелая техника; аварийно-спасательные инструменты; приборы поиска и разведки; навигационное оборудование; индивидуальное и групповое снаряжение спасателя; инженерное оборудование для механизации работ; механизированный инструмент; средства связи и оповещения; техника и вооружение для тушения пожаров; оснащение спасателей для эвакуации и транспортировки пострадавших; оборудование для жизнеобеспечения спасателей; пиротехнические средства и взрывчатые материалы.
ПК 2.2,
2.4,
2.9,
2.14,
2.15,
2.16,
2.37,
СК 2.9,
2.11,
2.12,
2.14,
2.15,
2.17,
2.27,
2.28
ПМ 2.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды спасательных формирований; табельное оснащение спасательных формирований; правила безопасности при выполнении спасательных работ; особенности специальной физической подготовки спасателя; способы и приемы извлечения и транспортировки пострадавших из очага поражения, из трещин, пещер, провалов, из-под лавин, селей, обвалов, снега; порядок выполнения спасательных работ; приемы, методы и способы поиска пострадавших;
уметь: выполнять аварийно-спасательные работы с применением соответствующих технологий и оснащения; эвакуировать пострадавших с применением специального снаряжения; эвакуировать население из опасной зоны; выполнять нормативы специальной физической подготовки спасателя.
Профессионально-прикладная подготовка: содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя: «Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.

БҚ 2.3,
КҚ 2.1,
2.6,
2.13,
2.18,
2.27,
2.28,
2.33,
2.38,
2.40,
2.41,
АҚ 2.12,
2.16,
2.18,
2.20,
2.21,
2.22,
КМ 2.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
аспаптар, аппараттар, құралдар-саймандар  мен жабдықтардың арнайы құрылғысын, әрекеттену қағидалары мен техникалық сипаттарын; механизацияланған құрал-сайманның, инженерлік жабдықтардың, байланыс және хабардар ету құралдардың, өрт сөндіру құралдардың, іздеу және барлау аспаптардың, зардап шеккендерді эвакуациялау жабдықтаудың, тіршілігін қамтамасыз етуге арналған жабдықтардың, пиротехникалық және жарылғыш материалдардың түрлері мен типтерін, олардың құрылымы мен техникалық сипаттарын, қолдану тәртібін; техника мен жабдықтарды сақтау, іске қосу, дайындау және пайдалану ережелерін білу керек;
жұмыс орнында апаттық-құтқару техникасы мен жабдықтарын қолдану қолынан келу керек.
Апаттық-құтқару техникасы және жабдықтары:
өрт сөндіру техникасы мен жабдықтар; ауыр техника; апаттық-құтқарудың құрал-саймандары; іздестіру мен барлауға арналған аспаптар; навигациялық техника; құтқарушының жеке және топтық құрал-жабдықтары; жұмыстарды механизациялауға арналған инженерлік жабдықтар; механизацияланған құрал-сайман; байланыс және хабардар ету құралдары; өртті сөндіруге арналған техникасы мен қаруы; құтқарушылардың зардап шеккендерді эвакуациялауға және тасымалдауға арналған жабдықтауы; құтқарушылардың тірішілігін қамтамасыз етуге арналған жабдықтар; пиротехникалық құралдар мен жарылғыш заттар.
КҚ 2.2,
2.4,
2.9,
2.14,
2.15,
2.16,
2.37,
АҚ 2.9,
2.11,
2.12,
2.14,
2.15,
2.17,
2.27,
2.28
КМ 2.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
құтқару құрылымдарының түрлерін; құтқару құрылымдарының табельді жабдықталуын; құтқару жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік ережелерін; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының ерекшеліктерін; зақымдану ошағынан, жарықшақтардан, үңгірлерден, ойылымдардан, көшкіндерден, селден, опырылым құлаудан, қардан шығару және тасымалдау тәсілдері мен тәсімдерін; құтқару жұмыстарын орындау тәртібін; зардап шеккендерді іздестіру тәсімдері, әдістері және тәсілдерін білу керек;
тиісті технологиялар мен жабдықтауды қолдана отырып, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау; арнайы жабдықтауды  қолдана отырып, зардап шеккендерді көшіру; қауіпті аймақтан елді көшіру; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының нормативтерін орындау қолынан келу керек.
Кәсіби-қолданбалы дайындық:
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар,  жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.

БК 2.7,
ПК 2.5,
2.8,
2.17,
2.22,
2.32,
2.43,
СК 2.2,
2.9,
2.21
ПМ 2.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию и назначение топографических карт; приемы и навыки самоспасения; основы поиска людей на обширной местности; время безопасного пребывания в экстремальных ситуациях; способы определения местонахождения пострадавших с использованием специальных приборов; снаряжение и подручные средства для выживания; правила организации временных лагерей, привалов;
уметь: ориентироваться на местности по карте и без карты; использовать тактические свойства местности при выполнении работ; определять возможные пути движения и места укрытий пострадавших; использовать приемы и навыки одиночного и коллективного выживания и самоспасения в различных ситуациях.
Топография, ориентирование и выживание в чрезвычайных ситуациях:
классификация и назначение топографических карт; топографические карты и приемы работы с ними; ориентирование на местности без карты и по карте; привязка аэрофотоснимков к карте; контроль соблюдения маршрута и отклонений от него; приемы и навыки самоспасения, в т. ч. на открытой местности и на сложном рельефе; организация и проведение поисково-спасательных работ на обширной местности с большой площадью поиска; тактические свойства местности и их использование при оперативных действиях;
характеристика опасностей для жизни человека;
использование спасательного оборудования, снаряжения и подручных средств для выживания; основы коллективного выживания.
ПК 2.16,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
СК 2.19,
2.21
ПМ 2.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: простейшие грузоподъемные средства и их параметры; правила строповки и подъема грузов; особенности выполнения стропальных и такелажных работ в условиях ЧС; эксплуатационные нормы и требования по пригодности стропов к использованию; правила техники безопасности при строповке и перемещении грузов;
уметь: выполнять стропальные, погрузочно-разгрузочные и такелажные работы в условиях чрезвычайных ситуаций.
Стропальные и такелажные работы в ЧС:
простейшие грузоподъемные средства: клещевые, клиновые, эксцентриковые захваты и вспомогательные приспособления; правила строповки и подъема грузов; погрузочно-разгрузочные работы; особенности выполнения такелажных работ в условиях ЧС.
ПК 2.1,
2.2,
2.3,
2.4,
2.7,
2.8,
2.9,
СК 2.2,
2.4,
2.6

БҚ 2.7,
КҚ 2.5,
2.8,
2.17,
2.22,
2.32,
2.43,
АҚ 2.2,
2.9,
2.21
КМ 2.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауын; өзін-өзі құтқару тәсімдері мен дағдысын; көлемді жерде адамдарды іздеу негіздерін; экстрим жағдайларында қауіпсіз болу уақытын; арнайы аспаптарды қолдана отырып, зардап шеккендердің жатқан жерін анықтау тәсілдерін; аман қалуға арналған жабдықтау мен қол асты құралдарын; уақытша лагерлерді, дамыл алу жерді ұйымдастыру ережелерін білу керек;
жергілікті жерде картасыз немесе картамен бағдарлай білу; жұмыстарды атқару барысында жергілікті жердің тактикалық қасиеттерін қолдану; жылжудың мүмкін жолдарын және зардап шеккендерді паналату орындарын анықтау; жеке тұлға мен ұжымды аман қалдыру және әр түрлі жағдайларда өзін-өзі құтқару тәсімдері мен дағдыларын қолдану қолынан келу керек.
Топография, бағдарлай білу және төтенше жағдайларда аман қалу:
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауы; топографиялық карталар және олармен жұмыс істеу тәсілдері; жергілікті жерде картасыз немесе картамен бағдарлай білу; картаға аэрофототүсірілімдерді бекіту; маршрутты және одан ауытқуды бақылау;  өзін-өзі құтқару тәсілдері мен дағдысы, сонымен қатар ашық жерде және қиын рельефте; іздеудің үлкен аландағы көлемді жерінде іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу; жергілікті жердің тактикалық қасиеттері және оларды шұғыл әрекеттер барысында қолдану; адам өмірі үшін  қауіптіліктердің түрлері;
аман қалу үшін құтқару жабдықтарды, жабдықтау мен қол асты саймандарын қолдану; ұжымның аман қалу негіздері.
КҚ 2.16,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
АҚ 2.19,
2.21
КМ 2.8
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
қарапайым жүк көтергі құралдары мен олардың параметрлерін; жүктерді іліп-тасу және көтеру ережелерін; ТЖ-да іліп-тасу және такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктерін; стропалардың қолдануға жарамдылығы бойынша пайдалану нормалары мен талаптарын; жүктерді іліп-тасу және орнынан ауыстыру барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін білу керек;
төтенше жағдайларда іліп-тасу, арту-тиеу және такелажды жұмыстарды орындау қолынан келу керек.
ТЖ-да іліп тасу және такелажды жұмыстар:
қарапайым жүккөтергі құралдары; тістеуік, сыналы, эксцентрикті ұстағыштар мен қосымша құрал-саймандар; жүкті іліп-тасу және көтеру ережелері; арту-тиеу жұмыстары; ТЖ-да такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктері.
КҚ 2.1,
2.2,
2.3,
2.4,
2.7,
2.8,
2.9,
АҚ 2.2,
2.4,
2.6

ПМ 2.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения законодательных и нормативно-правовых актов по охране труда; права и обязанности работников в области безопасности и охраны труда; требования отраслевых документов по применению и обслуживанию штатных аварийно-спасательных средств; порядок обучения и проверки знаний правил техники безопасности в аварийно-спасательных службах и формированиях; содержание инструкций по охране труда и технике безопасности; порядок оформления документации при несчастных случаях в аварийно-спасательных службах; меры безопасности при выполнении аварийно-спасательных и восстановительных работ в условиях ЧС;
уметь: пользоваться техническими средствами по обеспечению безопасного выполнения работ; выполнять аварийно-спасательные работы в соответствии с нормами и правилами безопасности.
Охрана труда спасателя: законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда; права и обязанности работников в области безопасности и охраны труда; организация обучения и проверки знаний правил техники безопасности в аварийно-спасательных службах и формированиях; инструкции по охране труда и технике безопасности; расследование и учет несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью; технические средства обеспечения безопасности; меры безопасности при выполнении аварийно-спасательных и восстановительных работ в условиях ЧС.
ПК 2.18,
2.20,
2.27,
2.32,

КМ 2.9
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбекті қорғаудың  заңнама және нормативті-құқықтық негіздеріннің жалпы ережелерін; жұмыскерлердің еңбекті қорғау және қауіпсіздік саласындағы құқықтар мен міндеттерін; қолдағы апаттық-құтқару құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету бойынша салалық құжаттар талаптарын; апаттық-құтқару қызметтері мен құрылымдарындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін оқыту мен білімін тексеру тәртібін; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар мазмұнын; апаттық-құтқару қызметтерінде қайғылы оқиғалар құжаттарын рәсімдеу тәртібін; ТЖ-да апаттық-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік шараларын білу керек;
жұмыстарды қауіпсіз орындауға бағытталған техникалық құралдарды қолдану; қауіпсіздік нормалары мен ережелеріне сәйкес апаттық-құтқару жұмыстарын орындау
қолынан келу керек.
Құтқарушының еңбегін қорғау:
еңбекті қорғаудың заңнама және нормативті-құқықтық негіздері; жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау саласындағы  құқықтар мен міндеттері; апаттық-құтқару қызметтеріндегі және құрылымдарындағы қауіпсіздік техникасына оқытуын және білімін тексеруін ұйымдастыру; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар; еңбек қызметіне байланысты қайғылы оқиғалар мен жұмыскерлер денсаулығының басқа да зақымдануын тергеу және есепке алу; қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық құралдары; ТЖ-да апаттық-құтқару және апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстарын  орындау барысындағы қауіпсіздік шаралары.
КҚ 2.18,
2.20,
2.27,
2.32,

БК 3.1
ПМ 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные понятия автоматизированной обработки информации; методы и средства сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации; принципы построения и эксплуатации автоматизированных систем связи и оперативного управления; требования по эксплуатации типовых технических средств связи и оповещения;
уметь: пользоваться основными видами средств связи и автоматизированных систем управления; применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Автоматизированные системы управления и связь: основные понятия автоматизированной обработки информации; технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в информационных системах; виды программного обеспечения; базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности; компьютерные и телекоммуникационные средства; средства связи и правила пользования ими; автоматизированные системы управления и их использование в профессиональной деятельности.
БК 3.4,
ПК 3.3,
СК 3.3
ПМ 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: типы темпераментов личностей; основы общей и специальной психологической подготовки спасателя; методы управления психическим состоянием спасателя; психические расстройства людей в ЧС;
уметь: управлять своим психологическим состоянием; выполнять физическую работу различной тяжести в условиях эмоциональных нагрузок; оказывать психологическую помощь пострадавшим, предотвращать панические настроения и брать на себя роль лидера.
Психологическая подготовка:
общая и специальная психологическая подготовка спасателя; психологические аспекты ЧС; методы психологической подготовки спасателя к действиям в ЧС; методы управления психическим состоянием спасателя; психические расстройства людей в ЧС; техника экстренной психологической помощи пострадавшим, предотвращение панических настроений; роль лидера.

БҚ 3.1
КМ 1.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктерін; ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, жіберу және қор жинау әдістері мен құралдарын; байланыстың және шұғыл басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құру мен пайдалану қағидаларын; байланыстың және хабардар етудің типтік  техникалық құралдарын пайдалану талаптарын білу керек;
байланыс құралдары және басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің негізгі түрлерімен қолдану; компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану қолынан келу керек.
Басқарудың автоматтандырылған жүйелері және байланыс:
ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктері; ақпараттық жүйелерде мәліметтерді жинау, орналастыру, сақтау, қор жинау, түрлендіру және жіберу технологиясы; бағдарламалармен қамтамасыз ету түрлері; базалы жүйелі бағдарламалық өнімдер және кәсіби қызмет саласындағы қолданбалы бағдарламалар пакеттері; компьютерлік және телекоммуникациялық құралдар; байланыс құралдары және оларды қолдану ережелері; басқарудың автоматтандырылған жүйелері және оларды кәсіби қызметте қолдану.
БҚ 3.4,
КҚ 3.3,
АҚ 3.3
КМ 1.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жеке тұлғалардың темпераменттерінің типтерін; құтқарушының жалпы және арнайы психологиялық дайындығы негіздерін; құтқарушының психикалық күйін басқару әдістерін; ТЖ-да адамдардың психикалық шалдығуларын білу керек;
өзінің психологиялық күйін басқару; эмоциялық салмақ кезінде әр түрлі қиындықтағы физикалы жұмыстарды атқару; зардап шеккендерге психологиялық көмек көрсету, үрейлі көңіл-күйлерді туғызбау және өзіне лидер рөлін алу қолынан келу керек.
Психологиялық дайындық:
құтқарушының жалпы және арнайы психологиялық дайындығы; ТЖ-дың психологиялық аспектілері; ТЖ-да әрекет етуге құтқарушыны психологиялық дайындау әдістері; құтқарушының психикалық күйін басқару әдістері; ТЖ-да адамдардың психикалық шалдығулары; зардап шегушілерге жедел психологиялық көмек техникасы, үрейлі көңіл-күйлерді туғызбау; лидердің рөлі.

ПК 2.17,
2.19,
3.7,
СК 2.23,
2.26,
ПМ 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию чрезвычайных ситуаций; причины, последствия и динамику ЧС техногенного и природного характера; опасные и вредные факторы чрезвычайных ситуаций; типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; принципы и способы защиты населения; основы организации спасательных и других неотложных работ; устройства защитных сооружений;
уметь: пользоваться приборами контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечивать безопасность жизнедеятельности спасателей, населения в чрезвычайной ситуации.
Безопасность жизнедеятельности:
классификация чрезвычайных ситуаций; опасные и вредные производственные факторы, их влияние на человека; основные типы приборов для контроля безопасности жизнедеятельности; обеспечение безопасности жизнедеятельности при ЧС; основные принципы и способы защиты населения; основы организации и проведения спасательных и других неотложных работ.

КҚ 2.17,
2.19,
3.7,
АҚ 2.23,
2.26,
КМ 1.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
төтенше жағдайлардың жіктелуін; техногендік және табиғи сипатты ТЖ-дың себептері, салдары мен динамикасын; төтенше жағдайлардың қауіпті және зиянды өндірістік факторларын; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптар типтерін; елді қорғау қағидалары мен тәсілдерін; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу негіздерін; қорғаныс ғимараттары құрылысын білу керек;
тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптарын қолдану; төтенше жағдайда құтқарушылардың, елдің тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету қолынан келу керек.
Тіршілік қауіпсіздігі:
төтенше жағдайлардың жіктелуі; қауіпті және зиянды өндірістік факторлар, олардың адамға әсері; тіршілік қауіпсіздігін бақылауға арналған аспаптардың негізгі типтері; ТЖ барысында тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету; елді қорғаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері; құтқару және басқа да кейінгі жедел жұмыстарды  ұйымдастыру және жүргізу негіздері.

ПК 2.20,
3.4,
3.6,
3.10,
СК 2.10,
3.4
ПМ 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы анатомии и физиологии человека; методы и способы диагностики и оказания первой медицинской помощи; приемы определения состояния пострадавших и сложности травм;
уметь: оказывать первую медицинскую помощь при травмах, асфиксии, замерзании, кровотечениях и отравлениях; выполнять функции парамедика.
Медицинская подготовка: основы анатомии и физиологии человека; средства оказания первой медицинской помощи; диагностика и первая медицинская помощь при травмах; первая медицинская помощь при асфиксии, утоплении, замерзании, кровотечении, отравлении ядовитыми веществами; основы парамедицины.
БК 3.1,
ПК 2.20,
2.41,
2.42,
3.7,
СК 2.8,
2.9,
2.10,
2.24,
2.26,
3.4
ПМ.2.0
Специальные дисциплины
Квалификация 151703 3 «Техник»
ПМ 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: законодательные и нормативно-правовые документы по ведению аварийно-спасательных работ; структуру МЧС РК; основные характеристики ЧС, характерных для региона; порядок несения службы в аварийно-спасательных подразделениях и организации разведки при ведении аварийно-спасательных работ; организация и тактика тушения пожаров;
уметь: нести службу в аварийно-спасательных подразделениях; тушить очаги возгорания и локализовывать распространение ЧС (в составе подразделения); действовать при разрушениях с отсутствием пожаров, сильнодействующих ядовитых веществ и т.п.
Организация оперативных действий:
законодательные и нормативно- правовые основы ведения аварийно-спасательных работ; организация несения службы в аварийно-спасательных подразделениях и формированиях; структура и состав аварийно-спасательных служб; организация работы дежурных смен в аварийно-спасательных службах; организация разведки при ведении аварийно-спасательных работ; организация и тактика тушения пожаров; локализация распространения ЧС.
ПК 3.1,
3.2,
СК 3.1,
3.2
ПМ 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные причины, приводящие к разрушениям в зоне ЧС; сигнализацию, условные знаки, коды; характеристику аварий и разрушений; способы и методы ведения поисково-спасательных работ (в т. ч. с использованием поисковых собак) в чрезвычайных ситуациях различного характера; виды разрушений и завалов, их структуру и объемно-массовые характеристики; способы и средства поиска пострадавших с использованием подручных средств и специальной техники; организация кинологического обследования объектов и местности; правила и порядок ведения разведки в зоне ЧС; тактику ведения поисково-спасательных работ в зонах, зараженных сильно действующими ядовитыми и радиоактивными веществами; условия допуска спасателя к выполнению работ в зонах ЧС; меры безопасности при проведении ПСР; правила хранения и эксплуатации средств защиты;
уметь: выполнять поисково-спасательные работы при различных ЧС природного и техногенного характера в составе дежурной смены, а также разведку зоны чрезвычайной ситуации; использовать оборудование, применяемое при выполнении ПСР; рассчитывать силы и средства для деблокирования пострадавших.
Поисково-спасательные работы:
способы и методы ведения поисково-спасательных работ в различных чрезвычайных ситуациях; виды разрушений и завалов, образующихся при ЧС природного и техногенного характера; структура и объемно-массовые характеристики разрушений и завалов; действия дежурной смены при ведении спасательных работ; действия личного состава при получении сигнала о чрезвычайной ситуации, при выдвижении и по прибытию в зону ЧС, при окончании работ по ликвидации ЧС; способы и средства поиска пострадавших; деблокирование пострадавших; расчет сил и средств для деблокирования пострадавших; тактика ведения поисково-спасательных работ в зоне ЧС; условия допуска спасателя к выполнению работ в зонах ЧС; меры безопасности при проведении ПСР.

КҚ 2.20,
3.4,
3.6,
3.10,
АҚ 2.10,
3.4
КМ 1.8
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
адамның анатомия және физиологиясы негіздерін; диагностика және алғашқы дәрігерлік көмек көрсету әдістері мен тәсілдерін;
зардап шеккендер күйін және зақымдар қиындығын анықтау тәсімдерін білу керек;
асфиксия, суға кету, үсу, қан кету, улану кезіндегі  алғашқы дәрігерлік көмекті көрсету; парамедик функцияларын атқаруқолынан келу керек.
Медициналық дайындық:
адамның анатомия және физиологиясы негіздері; алғашқы дәрігерлік көмек көрсету құралдары; зақым алған жағдайдағы диагностика және алғашқы дәрігерлік көмек; асфиксия, суға кету, үсу, қан кету, улы заттардан улану кезіндегі  алғашқы дәрігерлік көмек; парамедицина негіздері.
БҚ 3.1,
КҚ 2.20,
2.41,
2.42,
3.7,
АҚ 2.8,
2.9,
2.10,
2.24,
2.26,
3.4
КМ.2.0
Арнайы пәндер
151703 3 «Техник» біліктілігі
КМ 2.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша заңнама және нормативті – құқықтық құжаттарын; ҚР ТЖМ құрылымын; аймаққа тән ТЖ –дың пайда болуының негізгі сипаттарын; апаттық-құтқару бөлімшелерінде қызмет атқару және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу барысында барлау тәртібін ұйымдастыруын; өрт сөндіруді ұйымдастыру мен тактикасын білу керек;
апаттық-құтқару бөлімшелерінде қызмет атқару; тұтану ошақтарын сөндіру және ТЖ-дың (жеке құрамның ішінде) жайылтпау; өртсіз, қатты әрекетті улы заттарсыз қираулар барысында әрекеттер жасау және т.с.с.қолынан келу керек.
ТЖ-да шұғыл іс-әрекеттерді ұйымдастыру:
апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізудің заңнама және нормативті-құқықтық негіздері; апаттық-құтқару бөлімшелерінде және жеке құрылымдарында қызмет атқаруды ұйымдастыру; апаттық-құтқару қызметтерінің құрылымы мен құрамы; апаттық-құтқару қызметтеріндегі кезекшілік ауысымы жұмысын ұйымдастыру; апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу барысында барлауды ұйымдастыру; өрт сөндіруді ұйымдастыру мен тактика негіздері; ТЖ-ды жайылтпау.
КҚ 3.1,
3.2,
АҚ 3.1,
3.2
КМ 2.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ТЖ аймағында қирауға әкеліп соқтыратын негізгі себептерін; белгі беруін, шартты белгілерін, кодтарын; апаттар мен қираулардың сипатын; әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайларда іздестіру-құтқару жұмыстарын (сонымен қатар іздеу иттерін қолдана отырып) жүргізу тәсілдері мен әдістерін; қираулар мен опырылымдар түрлерін, олардың құрылымын және көлемдік-салмақтық сипаттарын; қол асты құрал-саймандар мен арнайы техника көмегімен зардап шеккендерді іздестіру тәсілдері мен құралдарын; объектілер мен жергілікті жердің кинологиялық зерттеуінің ұйымдастыруын; ТЖ аймағында барлауды жүргізу ережелері мен тәртібін; әсері күшті улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтарда іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тактикасын; ТЖ аймақтарында құтқарушының жұмыстарды атқаруға рұқсатнама алу жағдайларын; ІҚЖ жүргізу барысындағы қауіпсіздік шараларын; қорғаныс құралдарды сақтау және пайдалану ережелерін білу керек;
кезекші ауысым құрамында табиғи және техногенді сипаттағы әртүрлі ТЖ барысында іздестіру-құтқару жұмыстарын орындау, сонымен қатар төтенше жағдай аймағында барлауды жасау; ІҚЖ-ын орындау барысында қолданылатын жабдықтарды пайдалану; зардап шегушілерді босату үшін күш пен құралдарды есептеу қолынан келу керек.
Іздестіру-құтқару жұмыстары:
әртүрлі ТЖ барысында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тәсілдері мен әдістері; табиғи және техногенді сипаттағы ТЖ барысында пайда болған қираулар мен опырылымдар түрлері; қираулар мен опырылымдардың құрылымы мен көлемдік-салмақтық сипаттары; құтқару жұмыстарын жүргізу барысында кезекші ауысымның әрекеттері; төтенше жағдай туралы белгіні алу барысындағы, ТЖ аймағына шығу мен жету кезіндегі, ТЖ жою бойынша жұмыстардың аяқталуындағы жеке құрам әрекеттері; зардап шеккендерді іздестіру тәсілдері мен құралдары; зардап шеккендерді босату; зардап шеккендерді босату үшін күш және құралдар есебі; ТЖ аймағында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу тактикасы; ТЖ аймақтарындағы құтқарушының жұмыстарды атқаруға рұқсатнама беру жағдайлары; ІҚЖ жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.

ПК 2.13,
2.16,
2.23,
2.27,
2.41,
3.1,
3.2,
3.4,
3.5,
3.8,
СК 2.21,
2.23,
2.25,
2.27,
3.2
ПМ 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию разрушений и повреждений зданий и сооружений, характеристику коммунальных и энергетических сетей; порядок ведения аварийно-восстановительных работ в зонах ЧС; способы отыскания мест аварий в зоне ЧС; особенности ведения работ в ночное и зимнее время, а также в зонах, зараженных ядовитыми и радиоактивными веществами;
уметь: определять параметры опасных зон и отключать подачу горюче-смазочных и агрессивных веществ, газа, воды, электроэнергии для исключения потенциальных опасностей; выполнять аварийно-восстановительные работы в зонах чрезвычайных ситуаций в составе формирования при любых условиях.
Аварийно-восстановительные работы:
классификация разрушений и повреждений зданий и сооружений, коммунальных и др. сетей при ЧС; аварийно-восстановительные работы (АВР) в системах водоснабжения; аварийно-восстановительные работы в системах канализации и газоснабжения; аварийно-восстановительные работы в энергетических сетях; способы отыскания мест аварий в коммунально-энергетических сетях и сооружениях; особенности АВР в зимних и ночных условиях, в зонах, зараженных ядовитыми и радиоактивными веществами.
ПК 3.3,
3.8,
3.9
ПМ 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения профильного предмета; мониторинг и прогнозирование обстановки в зоне ЧС; виды контроля производственных вредностей с целью обеспечения безопасности технологических процессов; порядок разработки профилактических мероприятий по предотвращению и ликвидации чрезвычайных ситуаций; тактико-технологические схемы ведения аварийно-спасательных работ; характеристики потенциально опасных объектов, основные виды и системы контроля их состояния;
уметь: производить оценку обстановки на месте работ в зоне ЧС и прогнозировать ее дальнейшее развитие; выполнять работы по проведению профилактических мероприятий, направленных на предотвращение чрезвычайных ситуаций; осуществлять разведку в зоне ЧС; выполнять мониторинг и прогнозирование обстановки в зоне ЧС; пользоваться планами ликвидации аварийных ситуаций на промышленных и др. объектах.
Предмет профильной специализации (тактика и технология работ):
содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя: «Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.
ПК 3.1,
3.2,
3.3,
3.4,
3.8,
3.9,
СК 3.1,
3.2,
3.4,
3.5

КҚ 2.13,
2.16,
2.23,
2.27,
2.41,
3.1,
3.2,
3.4,
3.5,
3.8,
АҚ 2.21,
2.23,
2.25,
2.27,
3.2
КМ 2.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ғимараттар мен құрылыстардың қирауы мен бұзылуының жіктелуін, коммуналдық және энергетикалық тораптардың сипатын; ТЖ аймақтарында апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарды жүргізу тәртібін; ТЖ аймағында апат болған жерлерді іздеп-табу тәсілдерін; түнгі және қысқы уақытта, сонымен қатар улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтарда жұмыстарды жүргізу ерекшеліктерін білу керек;
қауіпті аймақтардың параметрлерін анықтау және мүмкін қауіптіліктерді жою мақсатымен жанар-жағар мен жемір (агрессивті) заттармен,газбен,сумен,электр қуатымен жабдықтау көздерін жабу; кез-келген жағдайда жеке құрылым құрамында төтенше жағдай аймақтарында апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарын орындау қолынан келу керек.
Апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстары:
ТЖ барысында ғимараттар мен құрылыстардың, коммуналды және басқа да тораптардың қирау және бұзылуының жіктелуі; сумен қамтамасыздау жүйелеріндегі апаттан кейінгі қалпына келтіру  жұмыстары (АКҚКЖ); канализация және газбен қамтамасыздау жүйесіндегі апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары; энергетикалық тораптардағы апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары; коммуналды-энергетикалық тораптардағы және ғимараттардағы апат орындарын іздеп-табу тәсілдері; қысқы және түнгі жағдайлардағы, улы және радиоактивті заттармен зақымданған аймақтардағы АКҚКЖ ерекшеліктері.
КҚ 3.3,
3.8,
3.9
КМ 2.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
профильді пәннің негізгі ережелерін; ТЖ аймағындағы жағдайдың мониторингі және болжамын; технологиялық үрдістер қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында өндірістік зияндылықтарды бақылау түрлерін; төтенше жағдайларға жол бермеу және жою бойынша профилактикалық шараларды дайындау тәртібін; апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізудің тактика-технологиялық сұлбаларын; қауіптілігі мүмкін объектілердің сипаттары, олардың жағдайын бақылаудың негізгі түрлері мен жүйелерін білу керек;
ТЖ аймағындағы жұмыс орнындағы жағдайды бағалау және оның әрі қарай дамуын болжау; төтенше жағдайларға жол бермеуге бағытталған профилактика шараларын өткізу бойынша жұмыстарды орындау; ТЖ аймағында барлауды жүзеге асыру; ТЖ аймағындағы жағдайдың мониторингі мен болжамын орындау; өнеркәсіптік және т.б. объектілерде апаттық жағдайларды жою пландарын қолдану
қолынан келу керек.
Профильдік мамандандыру пәні (жұмыстар тактикасы мен технологиясы):
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар,  жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.
КҚ 3.1,
3.2,
3.3,
3.4,
3.8,
3.9,
АҚ 3.1,
3.2,
3.4,
3.5

ПМ 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: назначение, устройство, принцип действия и технические характеристики приборов, аппаратов, инструментов и оборудования; виды и типы механизированного инструмента, инженерного оборудования, средств связи и оповещения, средств пожаротушения, приборов поиска и разведки, оснащения для эвакуации пострадавших, оборудования для жизнеобеспечения, пиротехнических и взрывчатых материалов, их устройство и технические характеристики, порядок применения; правила хранения, расконсервирования, подготовки и эксплуатации техники и оборудования;
уметь: применять аварийно-спасательную технику и оборудование на месте работ, пользоваться передвижными установками (генераторами, компрессорами, насосами и др.) и пунктами приготовления пищи.
Аварийно-спасательная техника и оборудование: пожарная техника и оборудование; тяжелая техника; аварийно-спасательные инструменты; приборы поиска и разведки; навигационная техника; индивидуальное и групповое снаряжение спасателя; инженерное оборудование для механизации работ; механизированный инструмент; средства связи и оповещения; техника и вооружение для тушения пожаров; оснащение спасателей для эвакуации и транспортировки пострадавших; оборудование для жизнеобеспечения спасателей; пиротехнические средства и взрывчатые материалы.

КМ 2.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
аспаптар, аппараттар, құрал-саймандар мен жабдықтардың арнайы құрылғысы, әрекеттену қағидалары мен техникалық сипаттарын; механизацияланған құрал-сайманның, инженерлік жабдықтардың, байланыс және хабардар ету құралдардың, өрт сөндіру құралдардың, іздеу және барлау аспаптардың, зардап шеккендерді эвакуациялау жабдықтаудың, тіршілігін қамтамасыз етуге арналған жабдықтардың, пиротехникалық және жарылғыш материалдардың түрлері мен типтерін, олардың құрылымы мен техникалық сипаттарын, қолдану тәртібін; техника мен жабдықтарды сақтау, іске қосу, дайындау және пайдалану ережелерін білу керек;
жұмыс орнында апаттық-құтқару техникасы мен жабдықтарын қолдану; жылжымалы қондырғыларды (генераторларды, компрессорларды, сорғыларды және т.б.) және тағам дайындау пунктерді пайдалану қолынан келу керек.
Апаттық-құтқару техникасы және жабдықтары:
өрт сөндіру техникасы мен жабдықтар; ауыр техника; апаттық-құтқарудың құрал-саймандары; іздестіру мен барлауға арналған аспаптар; навигациялық техника; құтқарушының жеке және топтық құрал-жабдықтары; жұмыстарды механизациялауға арналған инженерлік жабдықтар; механизацияланған құрал-сайман; байланыс және хабардар ету құралдары; өртті сөндіруге арналған техникасы мен қаруы; құтқарушылардың зардап шеккендерді эвакуациялауға және тасымалдауға арналған жабдықтауы; құтқарушылардың тіршілігін қамтамасыз етуге арналған жабдықтар; пиротехникалық құралдар мен жарылғыш заттар.

ПК 2.16,
3.2,
3.3,
3.5,
СК 3.3,
3.4
ПМ 2.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды спасательных формирований; табельное оснащение спасательных формирований; правила безопасности при выполнении спасательных работ; особенности специальной физической подготовки спасателя; оптимальные способы перемещения в различных условиях; способы и приемы извлечения и транспортировки пострадавших из очага поражения, из трещин, пещер, провалов, из-под лавин, селей, обвалов, снега; порядок выполнения спасательных работ; приемы, методы и способы поиска пострадавших; способы и приемы извлечения пострадавших из завалов и транспортных средств и разрушенных объектов;
уметь: выполнять аварийно-спасательные работы с применением соответствующих технологий и оснащения; эвакуировать пострадавших с применением специального снаряжения: эвакуировать население из опасной зоны; выполнять нормативы специальной физической подготовки спасателя; работать на пределе физических и эмоциональных возможностей человека, быстро восстанавливаться.
Профессионально-прикладная подготовка: содержание дисциплины определяется организацией образования в соответствии с профилем подготовки спасателя: «Поисково-спасательные и аварийно-восстановительные работы при разрушении зданий и сооружений», «Газоспасательные работы»,
«Противофонтанные работы»,
«Противоселевые работы, сейсмопрофилактика и ликвидация последствий землетрясений», «Профилактика и ликвидация последствий наводнений и спасение на водах», «Профилактика и ликвидация медико-санитарных последствий ЧС»,
«Промышленный альпинизм»,
«Профилактика и ликвидация ЧС в горнодобывающей промышленности» и др. профили.

КҚ 2.16,
3.2,
3.3,
3.5,
АҚ 3.3,
3.4
КМ 2.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
құтқару құрылымдарының түрлерін; құтқару құрылымдарының табельді жабдықталуын; құтқару жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік ережелерін; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының ерекшеліктерін; әртүрлі жағдайларда құрамдардың орнын ауыстыру үйлесімді тәсілдерін; зақымдану ошағынан, жарықшақтардан, үңгірлерден, ойылымдардан, көшкіндерден, селден, опырылым құлаудан, қардан шығару және тасымалдау тәсілдері мен тәсімдерін; құтқару жұмыстарын орындау тәртібін; зардап шеккендерді іздестіру тәсімдері, әдістері және тәсілдерін; опырылымдардан, көліктен және қираған объектілерден зардап шеккендерді шығару тәсімдері және тәсілдерін білу керек;
тиісті технологиялар мен жабдықтауды қолдана отырып, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау; арнайы жабдықтауды  қолдана отырып, зардап шеккендерді көшіру; қауіпті аймақтан елді көшіру; құтқарушының арнайы дене шынықтыру дайындығының нормативтерін орындау; адамның шекті физикалық және эмоциялық мүмкіншілігінде жұмысты жасау, тез қалыпқа келу қолынан келу керек.
Кәсіби-қолданбалы дайындық:
құтқарушыны дайындау пәннің мазмұны өз профиліне сәйкес болып білім беру ұйымымен анықталады: «Ғимараттар мен құрылыстардың қирауы барысындағы іздестіру-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстары», «Газдан құтқару жұмыстары», «Фонтанды лақтырындыға қарсы жұмыстар», «Селге қарсы жұмыстар, жер сілкінісі салдарының алдын алу және жою», «Су тасқыны салдарының алдын алу және жою мен суда құтқару», «ТЖ-дың медицина-санитария салдарының алдын алу және  жою», «Өнеркәсіп альпинизмі», «Тау-кен өнеркәсібіндегі ТЖ-дың алдын алу және жою» және т.б. профильдер.

БК 3.8,
ПК 2.5,
2.8,
2.17,
2.22,
2.32,
2.43,
3.3,
3.5,
3.6,
3.8,
СК 2.2,
2.9,
2.21,
3.4
ПМ 2.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию и назначение топографических карт; приемы и навыки самоспасения; основы поиска людей на обширной местности; время безопасного пребывания в экстремальных ситуациях; способы определения местонахождения пострадавших с использованием специальных приборов; снаряжение и подручные средства для выживания; правила организации временных лагерей, привалов;
уметь: ориентироваться на местности по карте и без карты; использовать тактические свойства местности при выполнении работ; определять возможные пути движения и места укрытий пострадавших; использовать приемы и навыки одиночного и коллективного выживания и самоспасения в различных ситуациях.
Топография, ориентирование и выживание в чрезвычайных ситуациях: классификация и назначение топографических карт; топографические карты и приемы работы с ними; ориентирование на местности без карты и по карте; привязка аэрофотоснимков к карте; контроль соблюдения маршрута и отклонений от него; приемы и навыки самоспасения, в т. ч. на открытой местности и на сложном рельефе; организация и проведение поисково-спасательных работ на обширной местности с большой площадью поиска; тактические свойства местности и их использование при оперативных действиях;
характеристика опасностей для жизни человека;
использование спасательного оборудования, снаряжения и подручных средств для выживания; основы коллективного выживания в различных ситуациях.
БК 3.2,
ПК 2.16,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
3.1,
3.8
СК 2.19,
2.21
ПМ 2.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: простейшие грузоподъемные средства и их параметры; правила строповки и подъема грузов; особенности выполнения стропальных и такелажных работ в условиях ЧС; эксплуатационные нормы и требования по пригодности стропов к использованию; правила техники безопасности при строповке и перемещении грузов;
уметь: выполнять стропальные, погрузочно-разгрузочные и такелажные работы в условиях чрезвычайных ситуаций.
Стропальные и такелажные работы в ЧС: простейшие грузоподъемные средства: клещевые, клиновые, эксцентриковые захваты и вспомогательные приспособления; правила строповки и подъема грузов; погрузочно-разгрузочные работы; особенности выполнения такелажных работ в условиях ЧС.
ПК 2.1,
2.2,
2.3,
2.4,
2.7,
2.8,
2.9,
СК 2.2,
2.4,
2.6,
3.3
ПМ 2.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию экономического ущерба от ЧС и методы его оценки; порядок резервирования средств и их обеспечение в условиях ЧС; способы экономической оценки подверженности региона стихийным бедствиям; порядок расчета прямого и косвенного ущерба от ЧС;
уметь: производить расчеты экономического ущерба от ЧС природного и техногенного характера; анализировать устойчивость функционирования объектов экономики при угрозе возникновения ЧС.
Экономическая оценка последствий чрезвычайных ситуаций:
экономическая оценка подверженности региона стихийным бедствиям; понятие о резервировании средств и их обеспечение; мониторинг данных для оценки экономических последствий ЧС; классификация экономического ущерба; методы анализа и оценки экономического ущерба; прямой и косвенный экономический ущерб; экономические последствия от пожаров; устойчивость функционирования объектов экономики.

БҚ 3.8,
КҚ 2.5,
2.8,
2.17,
2.22,
2.32,
2.43,
3.3,
3.5,
3.6,
3.8,
АҚ 2.2,
2.9,
2.21,
3.4
КМ 2.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауын; өзін-өзі құтқару тәсімдері мен дағдысын; көлемді жерде адамдарды іздеу негіздерін; экстрим жағдайларында қауіпсіз болу уақытын; арнайы аспаптарды қолдана отырып, зардап шеккендердің жатқан жерін анықтау тәсілдерін; аман қалуға арналған жабдықтау мен қол асты құралдарын; уақытша лагерлерді, дамыл алу жерін ұйымдастыру ережелерін білу керек;
жергілікті жерде картасыз немесе картамен бағдарлай білу; жұмыстар атқару барысында жергілікті жердің тактикалық қасиеттерін қолдану; жылжудың мүмкін жолдарын және зардап шеккендер паналайтын орындарын анықтау; жеке тұлға мен ұжымды аман қалдыру және әр түрлі жағдайларда өзін-өзі құтқару тәсімдері мен дағдыларын қолдану қолынан келу керек.
Топография, бағдарлай білу және төтенше жағдайларда аман қалу:
топографиялық карталардың жіктелуі мен арнауы; топографиялық карталар және олармен жұмыс істеу тәсімдері; жергілікті жерде картасыз  немесе картамен бағдарлай білу; картаға аэрофототүсірілімдерді бекіту; маршрутты және одан ауытқуды бақылау;  өзін-өзі құтқару тәсімдері мен дағдысы, сонымен қатар ашық жерде және қиын рельефте; іздеудің үлкен аландағы көлемді жерінде іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу; жергілікті жердің тактикалық қасиеттері және оларды шұғыл әрекеттер барысында қолдану; адам өмірі үшін  қауіптіліктердің түрлері;
аман қалу үшін құтқару жабдықтарды, жабдықтау мен қол асты саймандарын қолдану; әр түрлі жағдайларда ұжымның аман қалу негіздері.
БҚ 3.2,
КҚ 2.16,
2.17,
2.20,
2.23,
2.43,
3.1,
3.8
АҚ 2.19,
2.21
КМ 2.8
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
қарапайым жүк көтергі құралдары мен олардың параметрлерін; жүктерді іліп-тасу және көтеру ережелерін; ТЖ-да іліп-тасу және такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктерін; стропалардың қолдануға жарамдылығы бойынша пайдалану нормалары мен талаптарын; жүктерді іліп-тасу және орнынан ауыстыру барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін білу керек;
төтенше жағдайларда іліп-тасу, арту-тиеу және такелажды жұмыстарды орындау қолынан келу керек.
ТЖ-да іліп тасу және такелажды жұмыстар:
қарапайым жүккөтергі құралдары; тістеуік, сыналы,  эксцентрикті ұстағыштар мен қосымша құрал-саймандар; жүкті іліп-тасу және көтеру ережелері; арту-тиеу жұмыстары; ТЖ-да такелажды жұмыстарды орындау ерекшеліктері.
КҚ 2.1,
2.2,
2.3,
2.4,
2.7,
2.8,
2.9,
АҚ 2.2,
2.4,
2.6,
3.3
КМ 2.9
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ТЖ-дан экономикалық шығын жіктеуін және оны бағалау әдістерін; қаржы-қаражатты резервтеу тәртібін және ТЖ-да олармен қаматамасыз етуін; регионның сұрапыл апатқа ұшырағыштығын экономикалық бағалау тәсілдерін; ТЖ-дан тікелей және жанама  шығынды есептеу тәртібін білу керек;
табиғи және техногенді сипаттағы ТЖ-дан экономикалық шығынды есептеуді жүргізу; ТЖ-дың пайда болуының қауіптілігі барысында экономика объектілері қызметінің тұрақтылығын зерттеу қолынан келу керек.
Төтенше жағдайлар салдарын экономикалық бағалау:
регионның сұрапыл апатқа ұшырағыштығын экономикалық бағалау; қаржы-қаражатты резервтеу туралы түсінік және оларды қамтамасыз ету; ТЖ-дың экономикалық салдарын бағалауға арналған мәліметтер мониторингі; экономикалық шығын жіктеуі; экономикалық шығынды талдау және бағалау әдістері; тікелей және жанама экономикалық шығын; өрттерден болған экономикалық салдар; экономика объектілерінің жұмыс істеуінің тұрақтылығы.

БК 3.4,
3.5,
ПК 3.1,
СК 3.5
ПМ 2.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда; права и обязанности работников в области безопасности и охраны труда; требования отраслевых документов по применению и обслуживанию штатных аварийно-спасательных средств; порядок обучения и проверки знаний правил техники безопасности в аварийно-спасательных службах и формированиях; структуру и содержание инструкций по охране труда и технике безопасности; порядок расследования несчастных случаев в аварийно-спасательных службах; меры безопасности при выполнении аварийно-спасательных и восстановительных работ в условиях ЧС;
уметь: применять нормативно-правовые акты и инструкции по охране труда и технике безопасности; оформлять документацию, связанную с несчастными случаями в аварийно- спасательных службах; пользоваться техническими средствами по обеспечению безопасного выполнения работ; выполнять аварийно-спасательные работы в соответствии с нормами и правилами безопасности.
Охрана труда спасателя: законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда; права и обязанности работников в области безопасности и охраны труда; организация обучения и проверки знаний правил техники безопасности в аварийно-спасательных службах и формированиях; инструкции по охране труда и технике безопасности; расследование и учет несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью; технические средства обеспечения безопасности; меры безопасности при выполнении аварийно-спасательных и восстановительных работ в условиях ЧС.

БҚ 3.4,
3.5,
КҚ 3.1,
АҚ 3.5
КМ 2.10
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбекті қорғаудың заңнама және нормативті-құқықтық негіздерін; жұмыскерлердің еңбекті қорғау және қауіпсіздік саласындағы құқықтары мен міндеттерін; қолдағы апаттық-құтқару құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету бойынша салалық құжаттар талаптарын; апаттық-құтқару қызметтері мен құрылымдарындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін оқыту мен білімін тексеру тәртібін; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар құрылымы мен мазмұнын; апаттық-құтқару қызметтерінде қайғылы оқиғаларды зерттеу тәртібін; ТЖ-да апаттық-құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік шараларын білу керек;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормативті-құқықтық актілер мен нұсқауларды қолдану; апаттық-құтқару қызметтеріндегі қайғылы оқиғалармен байланысты құжаттаманы рәсімдеу; жұмыстарды қауіпсіз орындауға бағытталған техникалық құралдарды қолдану; қауіпсіздік нормалары мен ережелеріне сәйкес апаттық-құтқару жұмыстарын орындау қолынан келу керек.
Құтқарушының еңбегін қорғау:
еңбекті қорғаудың заңнама және нормативті-құқықтық негіздері; жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау саласындағы  құқықтар мен міндеттері; апаттық-құтқару қызметтеріндегі және құрылымдарындағы қауіпсіздік техникасына оқытуын және білімін тексеруін ұйымдастыру; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар; еңбек қызметіне байланысты қайғылы оқиғалар мен жұмыскерлер денсаулығының басқа да зақымдануын тергеу және есепке алу; қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық құралдары; ТЖ-да апаттық-құтқару және апаттан кейін қалпына келтіру жұмыстарын орындау барысындағы қауіпсіздік шаралары.