Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых государственным учреждением "Отдел земельных отношений Качирского района"
Постановление акимата Качирского района Павлодарской области от 25 января 2013 года N 23/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 04 марта 2013 года N 3466. Утратило силу постановлением акимата Качирского района Павлодарской области от 19 июня 2013 года N 182/6
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Качирского района Павлодарской области от 19.06.2013 N 182/6.
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года N 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам", в целях качественного оказания государственных услуг, акимат Качирского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) регламент государственной услуги "Утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством";
2) регламент государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков";
3) регламент государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка";
4) регламент государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательных работ".
2. Контроль за выполнением данного постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района                                Н. Күлжан
Утверждено
постановлением акимата
Качирского района
от 25 января 2013 года N 23/1
Регламент государственной услуги "Утверждение кадастровой
(оценочной) стоимости конкретных земельных участков,
продаваемых в частную собственность государством"
1. Общие положения
1. Наименование государственной услуги: "Утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством" (далее – государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга предоставляется на основании стандарта "Утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством" утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2012 года N 1392 (далее - стандарт).

"Качир ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі көрсететін мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы
Павлодар облысы Качир аудандық әкімдігінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы N 23/1 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 04 наурызда N 3466 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Качир аудандық әкімдігінің 2013 жылғы 19 маусымдағы N 182/6 қаулысымен
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Качир аудандық әкімдігінің 19.06.2013 N 182/6 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңының 9-1-бабы 4 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" N 745 қаулысына сәйкес, мемлекеттік қызметті сапалы көрсету мақсатында Качир ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген:
1) "Мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту" мемлекеттік қызмет регламенті;
2) "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызмет регламенті;
3) "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызмет регламенті;
4) "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі                                Н. Күлжан
Качир ауданы әкімдігінің
2013 жылғы 25 қаңтардағы
N 23/1 қаулысымен
бекітілген
"Мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер
учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын
бекіту" мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызметтің атауы: "Мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 қарашадағы N 1392 қаулысымен бекітілген "Мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту" стандарты негізінде көрсетіледі (бұдан әрі - стандарт).

4. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел земельных отношений Качирского района" (далее – уполномоченный орган). Место оказания государственной услуги: Павлодарская область, Качирский район, село Теренколь, улица Тәуелсіздік 236, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, график работы ежедневно с 9.00 часов до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней.
5. Результатом оказания государственной услуги является утвержденный акт кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка на бумажном носителе или мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги с указанием причины отказа, в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее - получатель государственной услуги).
2. Описание порядка действий в процессе
оказания государственной услуги
7. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги документов – 3 рабочих дня;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов – 30 минут.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
9. Для получения государственной услуги потребитель представляет необходимые документы, определенные в пункте 11 Стандарта.
10. Уполномоченным органом получателю государственных услуг выдается расписка о приеме документов, с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, предусмотренных в пункте 16 Стандарта.
Получателю государственной услуги направляется письменное уведомление в течение одного дня, со дня поступления заявления с указанием документа, на основании которого приостановлено утверждение акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и сроков приостановления с указанием последующих действий получателя государственной услуги для устранения причин приостановления оформления.
В случае если уполномоченный орган в установленные сроки не выдал получателю государственной услуги утвержденный акт кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка или мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги, то с даты истечения сроков их выдачи акт кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка считается утвержденным.

4. Мемлекеттік қызмет "Качир ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі (бұдан әрі – уәкілетті орган). Мемлекеттік қызмет көрсету орны: Павлодар облысы, Качир ауданы, Тереңкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 236-үй, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, жұмыс кестесі демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, сағ. 13.00-ден сағ. 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағ. 9.00-ден сағ. 18.30-ге дейін күн сайын көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі қағаз тасымалдағыштағы бекiтілген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісі немесе бас тарту себептерін көрсете отырып, қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет алушы) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі
іс-әрекет (әрекеттесу) тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет алушы стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 3 жұмыс күні;
2) құжаттарды тапсыру және алу кезінде кезекте күтудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезінде қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі
іс-әрекет (өзара іс-қимыл) тәртібі
9. Мемлекеттік қызмет алу үшін Стандарттың 11 тармағында белгіленген құжаттарды ұсынады.
10. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет алушыға құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат береді, онда:
1) сұраудың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұрау салынған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіледі.
11. Стандарттың 16 тармағында қарастырылған жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
Мемлекеттік қызмет алушыға көрсетілген өтінім келіп түскен күнінен бастап бір күн ішінде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісін бекітуді тоқтатуға себеп болған құжатты, рәсімдеудің тоқтатылуын жоюға мемлекеттік қызмет алушының қажетті іс–әрекеттерін көрсете отырып және оның мерзімі туралы жазбаша хабардар етеді.
Уәкілетті орган белгіленген мерзімде мемлекеттік қызмет алушыға бекітілген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісін немесе қызмет беруден бас тарту туралы уәжделген жауап бермеген жағдайда, онда беру мерзімінің өткен күнінен бастап жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісі бекітілді деп есептеледі.

12. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы:
1) специалист уполномоченного органа;
2) начальник уполномоченного органа.
13. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) структурно-функциональных единиц с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры), приведено в приложении 1 к настоящему регламенту.
14. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и структурно-функциональных единиц представлена в приложении 2 к настоящему регламенту.
4. Ответственность должностных лиц,
оказывающих государственные услуги
15. Должностные лица уполномоченного органа несут ответственность за принимаемые ими решения и действия (бездействия) в ходе оказания государственной услуги в порядке предусмотренном законами Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Утверждение кадастровой (оценочной)
стоимости конкретных земельных
участков, продаваемых в частную
собственность государством"
Описание действий структурно-функциональных единиц
1
N действия (хода, потока работ) 1 2 3
2
Наименование структурно-функциональных единиц
Специалист уполномоченного органа
Начальник уполномоченного органа
Специалист уполномоченного органа
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием и регистрация представленных получателем государственной услуги документов. Подготовка проекта акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка
Рассмотрение и утверждение акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги
Выдача утвержденного акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
4
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Расписка о приеме документов
Утвержденный акт кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги
Выдача результата государственной услуги
5
Сроки исполнения
30 минут
1 рабочий день
30 минут
6
Номер следующего действия
2 колонка
3 колонка
4 колонка
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Утверждение кадастровой (оценочной)
стоимости конкретных земельных
участков, продаваемых в частную
собственность государством"
Схема процесса предоставления государственной услуги
Утверждено
постановлением акимата
Качирского района
от 25 января 2013 года N 23/1
Регламент государственной услуги
"Утверждение землеустроительных проектов
по формированию земельных участков"

12. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мына құрылымдық-функционалдық бірліктер қатысады:
1) уәкілетті органның маманы;
2) уәкілетті органның бастығы.
13. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындалу мерзімін көрсете отырып, әрбір құрылымдық-функционалды бірліктер қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
14. Осы регламенттің 2-қосымшасында олардың сипаттамасына сай іс-әрекеттердің қисынды реттілігі (мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде) мен құрылымдық-функционалды бірліктер арасындағы өзара байланысты көрсететін нобайы ұсынылған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсететін
лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
15. Уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына мемлекеттік қызмет көрсету барысында олардың шешім қабылдау мен әрекетімен (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте жауапкершілік жүктеледі.
"Мемлекет жеке меншікке
сататын нақты жер учаскелерінің
кадастрлық (бағалау) құнын бекіту"
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
Құрылымдық-функционалдық бірліктер әрекеттерінің сипаттамасы
1
Іс-әрекет (жұмыс барысы, ағыны) N
1 2 3
2
Құрылымдық-функционалдық бірліктің атауы
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның бастығы
Уәкілетті органның маманы
3
Іс-әрекет (үдеріс, рәсім, операция) атауы және оның сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет алушы ұсынған құжаттарды қабылдау және тіркеу.
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісінің жобасын әзірлеу
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісін қарастыру және бекіту немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
Бекітілген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісін немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру
4
Аяқталу нысаны (мәліметтер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешім)
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат
Бекітілген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісі немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
Мемлекеттік қызмет нәтижесін беру
5
Орындалу мерзімі
30 минут
1 жұмыс күні
30 минут
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2 баған
3 баған
4 баған
"Мемлекет жеке меншікке
сататын нақты жер учаскелерінің
кадастрлық (бағалау) құнын бекіту"
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінің сызбасы
Качир ауданы әкімдігінің
2013 жылғы 25 қаңтардағы
N 23/1 қаулысымен
бекітілген
"Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру
жобаларын бекiту" мемлекеттік қызмет регламенті

1. Общие положения
1. Наименование государственной услуги: "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков" (далее – государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга предоставляется на основании стандарта "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2012 года N 1392 (далее - стандарт).
4. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел земельных отношений Качирского района" (далее – уполномоченный орган). Место оказания государственной услуги: Павлодарская область, Качирский район, село Теренколь, улица Тәуелсіздік 236, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, график работы ежедневно с 9.00 часов до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней.
5. Результатом оказания государственной услуги является утвержденный землеустроительный проект по формированию земельного участка (далее – землеустроительный проект) на бумажном носителе или мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
2. Описание порядка действий в процессе
оказания государственной услуги
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги документов – 7 рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов – 30 минут.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
9. Для получения государственной услуги потребитель представляет необходимые документы, определенные в пункте 11 Стандарта.
10. Уполномоченным органом получателю государственных услуг выдается расписка о приеме документов, с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, предусмотренных в пункте 16 Стандарта.
Получателю государственной услуги направляется письменное уведомление с указанием документа, на основании которого отказывают в утверждении землеустроительного проекта и последующих действий получателя государственной услуги для устранения причин.
При непредставлении полного перечня документов, указанных в пункте 11 стандарта, уполномоченный орган письменно информируют получателя государственной услуги о причине отказа в предоставлении государственной услуги в срок, не превышающий двух рабочих дней с момента подачи документов.
В случае если уполномоченный орган в установленные сроки не выдал получателю государственной услуги утвержденный землеустроительный проект или мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги, то с даты истечения сроков его выдачи землеустроительный проект считается утвержденным.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызметтің атауы: "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекiту" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 қарашадағы N 1392 қаулысымен бекітілген "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекiту" стандарты негізінде көрсетіледі (бұдан әрі - стандарт).
4. Мемлекеттік қызмет "Качир ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі (бұдан әрі – уәкілетті орган). Мемлекеттік қызмет көрсету орны: Павлодар облысы, Качир ауданы, Тереңкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 236-үй, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, жұмыс кестесі демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, сағ. 13.00-ден сағ. 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағ. 9.00-ден сағ. 18.30-ге дейін күн сайын көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі қағаз тасымалдағыштағы жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі бекiтілген жерге орналастыру жобасы (бұдан әрі – жерге орналастыру жобасы) немесе бас тарту себептерін көрсете отырып, қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет алушы) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі
іс-әрекет (әрекеттесу) тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет алушы құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 7 жұмыс күні;
2) құжаттарды тапсыру және алу кезінде кезекте күтудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезінде қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі
іс-әрекет (өзара іс-қимыл) тәртібі
9. Мемлекеттік қызмет алу үшін Стандарттың 11 тармағында белгіленген құжаттарды ұсынады.
10. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет алушыға құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат береді, онда:
1) сұраудың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұрау салынған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіледі.
11. Стандарттың 16 тармағында қарастырылған жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
Стандарттың 11-тармағында көрсетілген тиісті құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган мемлекеттік қызмет алушының құжаттарды тапсырған күнінен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын уақытта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту жөнінде жазбаша хабардар етеді.
Стандарттың 11-тармағында көрсетілген тиісті құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган мемлекеттік қызмет алушының құжаттарды тапсырған күнінен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын уақытта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту жөнінде жазбаша хабардар етеді.
Уәкілетті орган белгіленген мерзімде мемлекеттік қызмет алушыға бекiтілген жерге орналастыру жобасын немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап бермеген жағдайда, онда беру мерзімінің өткен күнінен бастап жерге орналастыру жобасы бекітілді деп есептеледі.

12. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы:
1) специалист уполномоченного органа;
2) начальник уполномоченного органа.
13. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) структурно-функциональных единиц с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры), приведено в приложении 1 к настоящему регламенту.
14. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и структурно-функциональных единиц представлена в приложении 2 к настоящему регламенту.
4. Ответственность должностных лиц,
оказывающих государственные услуги
15. Должностные лица уполномоченного органа несут ответственность за принимаемые ими решения и действия (бездействия) в ходе оказания государственной услуги в порядке предусмотренном законами Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Утверждение землеустроительных проектов
по формированию земельных участков"
Описание действий структурно-функциональных единиц
1
N действия (хода, потока работ) 1 2 3
2
Наименование единицы
Специалист уполномоченного органа
начальник уполномоченного органа
Специалист уполномоченного органа
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием и регистрация представленных получателям государственной услуги документов. Подготовка проекта по формированию земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
Проверка полноты представленных документов и утверждение землеустроительного проекта по формированию земельного участка либо подписание мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
Выдача утвержденного землеустроительного проекта по формированию земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
4
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Расписка о приеме документов
Утверждение землеустроительного проекта по формированию земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
Результат государственной услуги
5
Сроки исполнения
30 минут
5 рабочих дня
30 минут
6
Номер следующего действия
2 колонка
3 колонка
4 колонка
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Утверждение землеустроительных проектов
по формированию земельных участков"
Схема процесса предоставления государственной услуги
Утверждено
постановлением акимата
Качирского района
от 25 января 2013 года N 23/1
Регламент государственной услуги "Выдача решения на
изменение целевого назначения земельного участка"

12. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мына құрылымдық-функционалдық бірліктер қатысады:
1) уәкілетті органның маманы;
2) уәкілетті органның бастығы.
13. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындалу мерзімін көрсете отырып, әрбір құрылымдық-функционалды бірліктер қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
14. Осы регламенттің 2-қосымшасында олардың сипаттамасына сай іс-әрекеттердің қисынды реттілігі (мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде) мен құрылымдық-функционалды бірліктер арасындағы өзара байланысты көрсететін нобайы ұсынылған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсететін
лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
15. Уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына мемлекеттік қызмет көрсету барысында олардың шешім қабылдау мен әрекетімен (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте жауапкершілік жүктеледі.
"Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобаларын бекiту" мемлекеттік
қызмет регламентіне
1-қосымша
Құрылымдық-функционалдық бірліктер әрекеттерінің сипаттамасы
1
Іс-әрекет (жұмыс барысы, ағыны) N
1 2 3
2
Бірліктің атауы
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның бастығы
Уәкілетті органның маманы
3
Іс-әрекет (үдеріс, рәсім, операция) атауы және оның сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет алушы ұсынған құжаттарды қабылдау және тіркеу.
Жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапты әзірлеу
Ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру және жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын бекіту немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапқа қол қою
Жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі бекітілген жерге орналастыру жобасын немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапты беру
4
Аяқталу нысаны (мәліметтер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешім)
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат
Жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі бекiтілген жерге орналастыру жобасы немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
5
Орындалу мерзімі
30 минут
5 жұмыс күні
30 минут
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2 баған
3 баған
4 баған
"Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобаларын бекiту" мемлекеттік
қызмет регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінің сызбасы
Качир ауданы әкімдігінің
2013 жылғы 25 қаңтардағы
N 23/1 қаулысымен
бекітілген
"Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге
шешім беру" мемлекеттік қызмет регламенті

1. Общие положения
1. Наименование государственной услуги: "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка" (далее – государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга предоставляется на основании стандарта "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2012 года N 1392 (далее - стандарт).
4. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел земельных отношений Качирского района" (далее – уполномоченный орган). Место оказания государственной услуги: Павлодарская область, Качирский район, село Теренколь, улица Тәуелсіздік 236, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, график работы ежедневно с 9.00 часов до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней.
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка (далее – решение) на бумажном носителе либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
2. Описание порядка действий в процессе
оказания государственной услуги
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги документов – 37 календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов – 30 минут.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
9. Для получения государственной услуги получателю государственной услуги необходимо предоставить перечень документов, указанных в пункте 11 стандарта.
10. Уполномоченным органом получателю государственных услуг выдается расписка о приеме документов с указанием:
1) номера и даты приема заявления;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, предусмотренных в пункте 16 Стандарта.
При непредставлении полного перечня документов, указанных в пункте 11 стандарта, местный исполнительный орган письменно информирует получателя государственной услуги о причине отказа в предоставлении государственной услуги в срок, не превышающий двух рабочих дней с момента подачи документов.
В случае если местный исполнительный орган в установленные сроки не выдал получателю государственной услуги решение или мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги, то с даты истечения сроков его выдачи решение считается выданным.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызметтің атауы: "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 қарашадағы N 1392 қаулысымен бекітілген "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" стандарты негізінде көрсетіледі (бұдан әрі - стандарт).
4. Мемлекеттік қызмет "Качир ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі (бұдан әрі – уәкілетті орган). Мемлекеттік қызмет көрсету орны: Павлодар облысы, Качир ауданы, Тереңкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 236-үй, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, жұмыс кестесі демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, сағ. 13.00-ден сағ. 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағ. 9.00-ден сағ. 18.30-ге дейін күн сайын көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі қағаз тасымалдағыштағы жер учаскесінің пайдалану мақсатын өзгертуге шешім (бұдан әрі – шешім) немесе бас тарту себебтерін көрсете отырып, қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет алушы) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі
іс-әрекет (әрекеттесу) тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет алушы құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтізбелік – 37 күн;
2) құжаттарды тапсыру және алу кезінде кезекте күтудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезінде қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі
іс-әрекет (өзара іс-қимыл) тәртібі
9. Мемлекеттік қызмет алу үшін Стандарттың 11 тармағында белгіленген құжаттарды ұсынады.
10. Уәкілетті органда мемлекеттік қызмет алушыға құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат беріледі, онда:
1) өтініштің нөмірі және қабылданған күні;
2) сұрау салынған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) мен орны;
5) мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіледі.
11. Стандарттың 16 тармағында қарастырылған жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
Стандарттың 11-тармағында көрсетілген тиісті құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызмет алушының құжаттарды тапсырған күнінен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын уақытта мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту жөнінде жазбаша хабардар етеді.
Жергілікті атқарушы орган белгіленген мерзімде мемлекеттік қызмет алушыға бекiтілген шешім немесе қызмет беруден бас тарту туралы уәжделген жауап бермеген жағдайда, онда беру мерзімінің өткен күнінен бастап шешім берілді деп есептеледі.

12. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы:
1) специалист уполномоченного органа;
2) начальник уполномоченного органа;
3) районная земельная комиссия.
13. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) структурно-функциональных единиц с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры), приведено в приложении 1 к настоящему регламенту.
14. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и структурно-функциональных единиц представлена в приложении 2 к настоящему регламенту.
4. Ответственность должностных лиц,
оказывающих государственные услуги
15. Должностные лица уполномоченного органа несут ответственность за принимаемые ими решения и действия (бездействия) в ходе оказания государственной услуги в порядке предусмотренном законами Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Выдача решения на изменение целевого
назначения земельного участка"
Описание действий структурно-функциональных единиц
1 N действия (хода, потока работ) 1 2 3 4
2
Наименование структурно-функциональных единиц
Специалист уполномоченного органа
Начальник уполномоченного органа
Районная земельная комиссия
Специалист уполномоченного органа
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием и регистрация представленных получателем государственной услуги документов
Проверка полноты представленных документов и внесение на рассмотрение районной земельной комиссий
Рассмотрение и принятие решения на изменение целевого назначения земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
4
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Расписка о приеме документов
Проект решения на изменение целевого назначения земельного участка либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги
Решение на изменение целевого назначения земельного участка либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги
Выдача результата государственной услуги
5
Сроки исполнения
30 минут
34 рабочих дня
1 рабочий день
30 минут
6
Номер следующего действия
2 колонка
3 колонка
4 колонка
5 колонка
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Выдача решения на изменение целевого
назначения земельного участка"
Схема процесса предоставления государственной услуги
Утверждено
постановлением акимата
Качирского района
от 25 января 2013 года N 23/1
Регламент государственной услуги "Выдача разрешения на
использование земельного участка для изыскательских работ"

12. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мына құрылымдық-функционалдық бірліктер қатысады:
1) уәкілетті органның маманы;
2) уәкілетті органның бастығы;
3) аудандық жер комиссиясы.
13. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындалу мерзімін көрсете отырып, әрбір құрылымдық-функционалды бірліктер қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
14. Осы регламенттің 2-қосымшасында олардың сипаттамасына сай іс-әрекеттердің қисынды реттілігі (мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде) мен құрылымдық-функционалды бірліктер арасындағы өзара байланысты көрсететін нобайы ұсынылған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсететін
лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
15. Уәкілетті органның 1лауазымды тұлғаларына мемлекеттік қызмет көрсету барысында олардың шешім қабылдау мен әрекетімен (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте жауапкершілік жүктеледі.
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім беру"
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
Құрылымдық-функционалдық бірліктер әрекеттерінің сипаттамасы
1
Іс-әрекет (жұмыс барысы, ағыны) N
1 2 3 4
2
Бірліктің атауы
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның бастығы
Аудандық жер комиссиясы
Уәкілетті органның маманы
3
Іс-әрекет (үдеріс, рәсім, операция) атауы және оның сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет алушы ұсынған құжаттарды қабылдау және тіркеу
Ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру және комиссия қарауына ұсыну және аудандық жер комиссиясына қарастыруға енгізу
Қарастыру және жер учаскесінің пайдалану мақсатын өзгертуге шешімді қабылдау немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап беру
Жер учаскесінің пайдалану мақсатын өзгертуге шешімді немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапты беру
4
Аяқталу нысаны (мәліметтер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешім)
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат
Жер учаскесінің пайдалану мақсатын өзгертуге шешімнің жобасы немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап
Жер учаскесінің пайдалану мақсатын өзгертуге шешім немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап
Мемлекеттік қызмет нәтижесін беру
5
Орындалу мерзімі
30 минут
34 жұмыс күні
1 жұмыс күні
30 минут
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2 баған
3 баған
4 баған
5 баған
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім беру"
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінің сызбасы
Качир ауданы әкімдігінің
2013 жылғы 25 қаңтардағы
N 23/1 қаулысымен
бекітілген
"Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскесін пайдалануға
рұқсат беру" мемлекеттік қызмет регламенті

1. Общие положения
1. Наименование государственной услуги: "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ" (далее – государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга предоставляется на основании стандарта "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2012 года N 1392 (далее - стандарт).
4. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел земельных отношений Качирского района" (далее – уполномоченный орган). Место оказания государственной услуги: Павлодарская область, Качирский район, село Теренколь, улица Тәуелсіздік 236, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, график работы ежедневно с 9.00 часов до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней.
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ (далее – разрешение) на бумажном носителе либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – получатель государственной услуги).
2. Описание порядка действий в процессе
оказания государственной услуги
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги необходимых документов – 10 рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче и получении документов – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания при сдаче и получении документов – 30 минут.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
9. Для получения государственной услуги потребитель представляет необходимые документы, определенные в пункте 11 Стандарта.
10. Уполномоченным органом получателю государственных услуг выдается расписка о приеме документов, с указанием:
1) номера и даты приема заявления;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества и должности лица, принявшего заявление на оказание государственной услуги.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, предусмотренных в пункте 16 Стандарта.
При непредставлении полного перечня документов, указанных в пункте 11 стандарта, местный исполнительный орган письменно информирует получателя государственной услуги о причине отказа в предоставлении государственной услуги в срок не превышающий двух рабочих дней с момента подачи документов.
В случае если местный исполнительный орган в установленные сроки не выдал получателю государственной услуги разрешение или мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги, то с даты истечения сроков его выдачи разрешение считается выданным.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызметтің атауы: "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 қарашадағы N 1392 қаулысымен бекітілген "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" стандарты негізінде көрсетіледі (бұдан әрі - стандарт).
4. Мемлекеттік қызмет "Качир ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі (бұдан әрі – уәкілетті орган). Мемлекеттік қызмет көрсету орны: Павлодар облысы, Качир ауданы, Тереңкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 236-үй, www.terenkol.pavlodar.gov.kz, жұмыс кестесі демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, сағ. 13.00-ден сағ. 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағ. 9.00-ден сағ. 18.30-ге дейін күн сайын көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі қағаз тасымалдағыштағы іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру (бұдан әрі – рұқсат) немесе бас тарту себептерін көрсете отырып, қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет алушы) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі
іс-әрекет (әрекеттесу) тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызмет алушы құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 10 жұмыс күні;
2) құжаттарды тапсыру және алу кезінде кезекте күтудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут;
3) құжаттарды тапсыру және алу кезінде қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең көп уақыты – 30 минут.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі
іс-әрекет (өзара іс-қимыл) тәртібі
9. Мемлекеттік қызмет алу үшін Стандарттың 11 тармағында белгіленген құжаттарды ұсынады.
10. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет алушыға құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат береді, онда:
1) сұраудың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұрау салынған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіледі.
11. Стандарттың 16 тармағында қарастырылған жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылады.
Стандарттың 11-тармағында көрсетілген тиісті құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда, құжаттарды тапсырған күнінен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын уақытта, жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызмет алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту жөнінде жазбаша хабардар етеді.
Жергілікті атқарушы орган белгіленген мерзімде мемлекеттік қызметті алушыға рұқсат немесе қызмет беруден бас тарту туралы уәжделген жауап бермеген жағдайда, онда беру мерзімінің өткен күнінен бастап рұқсат берілді деп есептеледі.