Об утверждении знаков различия и знака об окончании Национального университета обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2014 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2014 года № 9348.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 25 (вводится в действие с 01.01.2024).
В соответствии с пунктом 8 Описания и рисунки образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) знаки различия Национального университета обороны Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) знак об окончании Национального университета обороны Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 25 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Начальнику Департамента военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказа разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра обороны РК от 01.03.2021 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого опубликования.
А. Джаксыбеков
Приложение 1
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2014 года № 112
Знаки различия Национального университета обороны Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және оқуды аяқтағаны туралы белгіні бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 18 наурыздағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 18 сәуірде № 9348 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 25 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамалары мен суреттерінің 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 25 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 01.03.2021 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық оны алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ә. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 18 наурыздағы
№ 112 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілері Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 25 (вводится в действие с 01.01.2024).
Эмблемы Национального университета обороны Республики Казахстан
Рисунок 1. Малая эмблема
Рисунок 2. Большая эмблема
Схематическое изображение знаков различия Национального университета обороны Республики Казахстан
Рисунок 3. Нарукавный знак руководителя Национального университета обороны Республики Казахстан кант с филигранным плетением
Рисунок 4. Нарукавный знак постоянного состава Национального университета обороны Республики Казахстан кант тонкой линией
Примечание:
Эмблемы Национального университета обороны Республики Казахстан (рисунки 1, 2) помещаются на форменной одежде военнослужащих постоянного состава.
Воспроизводимое изображение эмблемы Национального университета обороны Республики Казахстан независимо от его размеров должно в точности соответствовать цветному или черно-белому стандарту эмблемы.
Нарукавные знаки различия является знаком, устанавливающим принадлежность военнослужащих к Национальному университету обороны Республики Казахстан (рисунки 3, 4).
Нарукавные знаки различия отражают особенности функционального предназначения Национального университета обороны Республики Казахстан, как высшего военного учебного заведения страны по подготовке офицерских кадров по уровню послевузовского образования.
Для составления знака различия Национального университета обороны Республики Казахстан применены составные части из знаков:
факел;
меч;
стилизованное тюркское солнце;
сакский золотой шлем.
Знаки различия поместили в щите в форме раскрытой книги. Раскрытая книга в системе военно-геральдических знаков раскрывает статус учебного заведения. В совокупности знаки составили большую эмблему Национального университета обороны Республики Казахстан, отражающую принадлежность учебного заведения к Вооруженным Силам Республики Казахстан.
Элементы знака символизируют:
сакский золотой шлем (атрибут воина - вождя, имеющего высокий военный статус) - преемственность исторических традиций, верности воинскому долгу по защите своей Родины;
факел (символ знания, просвещения и прогресса) - важнейшую задачу Национального университета обороны Республики Казахстан в области подготовки офицеров по уровню послевузовского образования и военной науки;
меч (традиционный символ вооруженной борьбы) - готовность к защите своей Родины;
золотое солнце "Күн" - тюркское стилизованное орнаментированное изображение солнца (символ знания и интеллекта);
форма геральдического щита - (картушный щит в виде раскрытой книги) - элемент военной геральдической системы, показывающий принадлежность и статус Национального университета обороны Республики Казахстан, как учебного заведения страны;
голубой цвет поля геральдического щита - символизирует чистоту, разум, постоянство;
золотой национальный орнамент (является культурной летописью казахского народа) - отражает национальные традиции;
золото - символ величия, знатности, благородства и постоянства.
Приложение 2
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2014 года № 112
Знак об окончании Национального университета обороны Республики Казахстан

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 25 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-сурет. Шағын эмблема
2-сурет. Үлкен эмблема Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университеті айырым белгісінің схемалық суреті
3-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университеті басшысының жиегі әшекейлеп көмкерілген жеңдегі белгісі
4-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университеті тұрақты құрамының жіңішке сызықты жиек салынған жеңдегі белгісі
Ескертпе:
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары (1, 2-суреттер) тұрақты құрам әскери қызметшілерінің нысанды киіміне тағылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университеті эмблемасының көшірілген бейнесі көлеміне қарамастан, эмблеманың түсті немесе қара-ақ түсті стандартына дәлме-дәл сәйкес болуға тиіс.
Жеңдегі айырым белгісі әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетіне тиесілігін білдіретін белгі болып табылады (3, 4-суреттер).
Жеңдегі белгі жоғары оқу орнынан кейінгі білім деңгейі бойынша офицер кадрын даярлау жөніндегі елдің жоғары әскери оқу орны ретінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің функционалдық тағайындалуының ерекшелігін білдіреді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгісін жасау үшін белгінің мынадай құрамдас бөлшектері қолданылды:
алау;
семсер;
айшықты түркі күні;
сақтың алтын дулығасы.
Айырым белгісі ашық кітап нысанындағы қалқанға орналастырылды. Әскери-геральдикалық белгі жүйесінде ашық кітап оқу орнының мәртебесін ашып көрсетеді. Жиынтықта белгі оқу орнының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне тиесілігін көрсететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің үлкен эмблемасын білдіреді.
Белгі элементтері:
сақтың алтын дулығасы (жоғары әскери мәртебесі бар жауынгер – көсем атрибуты) – тарихи дәстүр сабақтастығын, өз Отанын қорғау бойынша әскери борышқа деген адалдықты;
алау (білім, ағартушылық және прогресс символы) – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің жоғары оқу орнынан кейінгі білім деңгейі бойынша офицер даярлау және әскери ғылым саласындағы аса маңызды міндетін;
семсер (қарулы күрестің дәстүрлі символы) – өз Отанын қорғауға әзірлікті;
алтын түстес "Күн" – күннің түркілік өрнектеліп айшықталған бейнесін (білім мен зиыткерлік символы);
геральдикалық қалқан нысаны (ашық кітап түріндегі бедерлі қалқан) – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің елдің оқу орны ретінде тиесілігі мен мәртебесін көрсететін әскери геральдикалық жүйе элементін;
геральдикалық қалқан негізінің көгілдір түсі – адалдықты, ақыл-ойды, тұрақтылықты;
алтын түстес ұлттық ою-өрнек (қазақ халқының мәдени шежіресі болып табылады) – ұлттық дәстүрді;
алтын – айбындылық, атақтылық, тектілік пен тұрақтылық символын білдіреді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 18 наурыздағы
№ 112 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгісі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 25 (вводится в действие с 01.01.2024).
Примечание:
Семантика знаков, отражающих основной смысл знака об окончании Национального университета обороны Республики Казахстан.
Ромбик металл белого цвета мельхиор (серебро) символизирует чистоту помыслов, мудрость.
Эмаль на поле ромбика белого цвета символизирующий мир и чистоту.
Государственный герб - принадлежность к государству Республики Казахстан.
Ромб - символизирует всестороннюю активность.
Накладка из мельхиора с геральдической надписью "ҰЛТТЫҚ ҚОРҒAНЫС УНИВЕРСИТЕТІ".
Схематическое изображение и описание знака об окончании Национального университета обороны Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 25 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгінің негізгі мәнін сипаттайтын белгілер семантикасы.
Мельхиор (күміс) түстес ақ түсті металл ромбик ой тазалығын, даналықты білдіреді.
Ромбик негізіндегі ақ түсті эмаль бейбітшілік пен адалдықты білдіреді.
Мемлекеттік елтаңба – Қазақстан Республикасының мемлекетіне тиесілік.
Ромб – жан-жақты белсенділікті білдіреді.
"ҰЛТТЫҚ ҚОРҒAНЫС УНИВЕРСИТЕТІ" геральдикалық жазуы бар мельхиордан жасалған қондырма.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгінің схемалық бейнесі мен сипаттамасы