Об утверждении Инструкции по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2014 года № 9667. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 863.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 21.12.2020 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан, председателям комитетов, начальникам департаментов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы, департаментов уголовно-исполнительной системы областей и г. Астана:
1) возложить на одного из своих заместителей функции по организации научного обеспечения органов внутренних дел;
2) организовать взаимодействие с организациями образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан по вопросам подачи и размещения заявок на проведение научных исследований и внедрения их результатов в практическую деятельность органов внутренних дел Республики Казахстан.
3. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Демеуова М.Г. и Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.)
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 июля 2014 года № 455
Инструкция
по организации научно-исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 4 тамызда № 9667 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 863 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 21.12.2020 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің бастықтары, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, Көліктегі ішкі істер департаменттерінің, облыстардың және Астана қаласының қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің бастықтары:
1) өздерінің орынбасарларының біріне ішкі істер органдарын ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша функцияны жүктесін;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарымен ғылыми зерттеулер жүргізуге өтінімдер беру және орналастыру және олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының практикалық қызметіне енгізу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 23 шілдедегі
№ 456 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - ОВД) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан "Об органах внутренних дел", "О науке", "Об образовании", нормативными правовыми актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
2. Целью научно-исследовательской деятельности в системе ОВД является научное, научно-техническое и научно-методическое обеспечение оперативно-служебной деятельности ОВД и внедрение результатов научных исследований в практическую деятельность и в учебно-воспитательный процесс организаций образования МВД.
3. Для организации и координации научной деятельности в МВД функционирует постоянно действующий совещательный орган - Научно-технический совет МВД (далее – НТС).
Основными задачами и функциями НТС являются:
1) определение перспектив и приоритетных направлений научного обеспечения деятельности ОВД;
2) рассмотрение проектов научно-инновационных программ, а также проблем, требующих принятия стратегических и управленческих решений;
3) определение порядка и источников финансирования научно-прикладных исследований и опытно-конструкторских работ;
4) рассмотрение заявок и формирование проектов Планов научных исследований и опытно-конструкторских работ МВД, отраслевых и целевых комплексных научных программ, контроль за их реализацией;
6) обсуждение актуальных научных проблем деятельности органов внутренних дел и Национальной Гвардии, оценка результатов научных исследований, их практической значимости;
7) определение базовых ОВД для проведения экспериментальной проверки результатов научных исследований и подведение их итогов;
8) анализ эффективности и разработка мер по совершенствованию внедрения результатов научных исследований и опытно-конструкторских работ;
9) Разработка основных направлений и форм научного сотрудничества МВД с другими правоохранительными органами Республики Казахстан и зарубежных стран.
В структуру НТС входят профильные секции по основным направлениям деятельности МВД. Структура и состав НТС утверждается Министром внутренних дел. НТС возглавляет Председатель. Председателем НТС является заместитель министра внутренних дел.
4. Планирование, координация и контроль за научно-исследовательской деятельностью в системе ОВД возлагается на Департамент кадровой работы МВД (далее – ДКР).
5. Научно-исследовательская деятельность в ОВД осуществляется подведомственными МВД организациями образования (далее - ВУЗ).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы", "Ғылым туралы", "Білім туралы" заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметінің мақсаты ІІО жедел-қызметтік жұмысын ғылыми, ғылыми-техникалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету және ғылыми зерттеу нәтижелерін практикалық қызметке және ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне енгізу болып табылады.
3. Ғылыми қызметті ұйымдастыру және үйлестіру үшін ІІМ-де тұрақты жұмыс істейтін кеңесші орган – ІІМ-нің Ғылыми-техникалық кеңесі (бұдан әрі – ҒТК) жұмыс істейді.
ҒТК-нің негізгі міндеттері және функциялары:
1) ІІО жүйесінің қызметін ғылыми қамтамасыз етудің перспективалары мен басым бағыттарын айқындау;
2) ғылыми-инновациялық бағдарламалардың жобаларын, сондай-ақ ІІМ басшылығының стратегиялық, басқарушылық шешімдер қабылдауын қажет ететін проблемаларды қарау;
3) ғылыми-қолданбалы зерттеулерді және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру көздері мен тәртібін айқындау;
4) ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін қолдану;
5) ІІМ-нің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының, салалық және мақсатты кешенді ғылыми бағдарламалардың жобаларына тапсырыстарды қарау және қалыптастыру, олардың іске асырылуына бақылау;
6_) ІІО мен Ұлттық ұлан қызметінің өзекті ғылыми проблемаларын талқылау, ғылыми-зерттеулерді, олардың практикалық маңыздылығын бағалау;
7) ғылыми-зерттеу нәтижелеріне эксперименттік тексеру жүргізу үшін базалық ІІО-ны белгілеу және олардың қорытындыларын шығару;
8) ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының нәтижелерін енгізуді жетілдіру бойынша шараларды әзірлеу және тиімділігін талдау;
9) Қазақстан Республикасының және шетел мемлекеттерінің басқа құқық қорғау органдарымен ІІМ-нің ғылыми ынтымақтастығының негізгі бағыттары мен нысандарын әзірлеу болып табылады.
ҒТК-нің құрамына ІІМ-нің негізгі бағыттары бойынша бейіндік секциялары кіреді. ҒТК-тің құрылымы мен құрамы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі. ҒТК-нің төрағасы Ішкі істер министрінің орынбасары болып табылады.
4. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау, үйлестіру және бақылау ІІМ Кадр жұмысы департаментіне (бұдан әрі – КЖД) жүктеледі.
5. ІІО-да ғылыми-зерттеу қызметін ІІМ-ге ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖОО) жүзеге асырады.

6. Общее руководство за научно-исследовательской деятельностью в ВУЗе осуществляет начальник, непосредственное - заместитель начальника по научной работе.
7. Задачи ВУЗов по организации научно-исследовательской деятельности:
1) проведение фундаментальных, прикладных и поисковых научных исследований и осуществление инновационной деятельности;
2) получение новых знаний посредством научных исследований;
3) разработка теоретических и методологических основ развития высшего, послевузовского и дополнительного образования;
4) внедрение результатов научных исследований в учебный процесс и практическую деятельность;
5) формирование и развитие собственных научных школ, привлечение к научной и научно-технической деятельности научно-педагогических работников и обучающихся;
6) разработка и внедрение инновационных технологий обучения в учебно-воспитательный процесс ВУЗа;
7) защита интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков;
8) организация и руководство научной и научно-технической деятельности обучающихся;
9) осуществление международного сотрудничества по согласованию с МВД.
8. Научная и научно-техническая деятельность ВУЗов является составной частью процесса подготовки специалистов.
3. Субъекты научно-исследовательской деятельности
9. Субъекты научно-исследовательской деятельности подразделяются на заказчика и исполнителя (соисполнителя).
10. Заказчиками научных исследований и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) являются подразделения МВД, организации образования МВД, а также другие государственные органы при наличии согласия руководства МВД.
11. Исполнителями НИОКР являются ВУЗы МВД, авторские коллективы из числа сотрудников ВУЗов МВД и структурных подразделений МВД, Департаментов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы (далее – ДВД(Т), ДУИС), а также другие организации образования и научные учреждения и организации, привлекаемые в качестве исполнителей по согласованию с руководством МВД и соответствующих научных учреждений и организаций.
12. Заказчик НИОКР:
1) формирует заявки на проведение научных исследований;
2) предоставляет исполнителю исходные данные (технические требования), обеспечивает имеющимися статистическими, аналитическими, информационными и иными необходимыми материалами для проведения научных исследований;
3) обеспечивает изучение деятельности подразделения по исследуемым вопросам НИОКР;
4) готовит отзыв на выполненную НИОКР;
5) рассматривает рабочую документацию по реализации НИОКР;
6) оказывает содействие исполнителю и при необходимости участвует в проведении НИОКР, в том числе выделяя для участия в составе авторского коллектива своих представителей;

6. ЖОО-дағы ғылыми-зерттеу қызметіне жалпы басшылықты бастық, тікелей - бастықтың ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары жүзеге асырады.
7. ЖОО-лардың ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі міндеттері:
1) іргелі, қолданбалы және ізденгіштік ғылыми зерттеулерді жүргізу және инновациялық қызметті жүзеге асыру;
2) ғылыми зерттеулер арқылы жаңа білім алу;
3) жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беруді дамытудың теориялық және әдіснамалық негіздерін әзірлеу;
4) ғылыми зерттеу нәтижелерін оқу процесіне және практикалық қызметке енгізу;
5) өзіндік ғылыми мектептерді қалыптастыру және дамыту, ғылыми және ғылыми-техникалық қызметке ғылыми-педагогикалық жұмыскерлерді және білім алушыларды тарту;
6) оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және ЖОО-ның оқу-тәрбие процесіне енгізу;
7) зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншігі мен авторлық құқықтарын қорғау;
8) білім алушылардың ғылыми және ғылыми-техникалық қызметін ұйымдастыру және басшылық ету;
9) ІІМ-мен келісім бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру.
8. ЖОО-лардың ғылыми және ғылыми-техникалық қызметі мамандар даярлау процесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
2. Ғылыми-зерттеу қызметінің субъектілері
9. Ғылыми-зерттеу қызметінің субъектілері тапсырыс беруші және орындаушы (бірлесіп орындаушы) болып бөлінеді.
10. Ғылыми зерттеулерге және тәжірибелік-конструкторлық жұмысқа (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) тапсырыс берушілер ІІМ бөліністері, ІІМ білім беру ұйымдары, ІІМ басшылығының рұқсаты болған жағдайда басқа да мемлекеттік органдар болып табылады.
11. ІІМ ЖОО-лары, ІІМ ЖОО-лары және ІІМ құрылымдық бөліністері, ішкі істер және қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ІІД, КІІД, ҚАЖД) қызметкерлері қатарынан авторлық ұжымдар, сондай-ақ ІІМ басшылығымен және тиісті ғылыми мекемелермен және ұйымдармен келісім бойынша орындаушылар ретінде тартылатын басқа да білім беру ұйымдары мен ғылыми мекемелер мен ұйымдар ҒЗТКЖ орындаушылары болып табылады.
12. ҒЗТКЖ-ға тапсырыс беруші:
1) ғылыми зерттеулер жүргізуге өтінімдер қалыптастырады;
2) орындаушыға бастапқы деректерді (техникалық талаптарды) ұсынады, ғылыми зерттеулер жүргізу үшін қолда бар статистикалық, аналитикалық, ақпараттық және өзге де қажетті материалдармен қамтамасыз етеді;
3) ҒЗТКЖ зерттейтін мәселелер бойынша бөлініс қызметін зерделеуді қамтамасыз етеді;
4) орындалған ҒЗТКЖ-ға пікір дайындайды;
5) ҒЗТКЖ-ны іске асыру бойынша жұмыс құжаттамасын қарастырады;
6) орындаушыға ҒЗТКЖ жүргізуге көмек көрсетеді және қажет болған жағдайда қатысады, оның ішінде авторлық ұжым құрамында қатысу үшін өз өкілдерін бөледі;

7) организует и участвует в приемке НИОКР и готовит на них акт приемки;
8) оценивает уровень и эффективность результатов НИОКР;
9) осуществляет внедрение результатов НИОКР, в том числе поэтапное, в деятельность ОВД, а также учебно-воспитательную деятельность организации образования и оформляет акт внедрения.
13. Исполнитель (соисполнитель – авторский коллектив):
1) разрабатывает рабочую программную документацию;
2) запрашивает у заказчика необходимые статистические, аналитические, информационные данные и иные необходимые материалы для проведения научных исследований;
3) непосредственно осуществляет НИОКР;
4) формирует постоянно действующий фонд научной информации;
5) участвует в организации и проведении научных мероприятий (конференции, семинары, круглые столы и др.);
6) направляет для регистрации и учета информацию о проводимых и завершенных НИОКР в соответствии с действующим законодательством;
7) представляет заказчику результаты НИОКР;
8) осуществляет авторское сопровождение внедрения результатов НИОКР;
9) осуществляет анализ завершенных и принятых заказчиком результатов научных исследований.
4. Организация и порядок проведения научно-исследовательской
деятельности
14. Научно-исследовательская деятельность в системе ОВД осуществляется в соответствии с Планами научных исследований и по заявкам подразделений МВД, территориальных ОВД, а также по инициативе организаций образования МВД.
15. Заявки на проведение НИОКР оформляются по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
16. В целях перспективного и текущего планирования научной и научно-технической деятельности разрабатываются:
1) план НИОКР МВД на три года;
2) перспективный план НИОКР ВУЗов на три года (далее – Перспективный план НИОКР);
3) план НИОКР ВУЗов на календарный год (далее - План НИОКР).
17. Проекты планов разрабатываются на основе предложений согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
18. Проект Плана НИОКР МВД разрабатывает ДКР по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, выносится на рассмотрение Научно-технического совета МВД и утверждается руководством МВД.
19. В План НИОКР МВД могут быть внесены изменения и дополнения по решению Научно-технического совета на основе заявок подразделений МВД по следующим основаниям:
1) внесение изменений и дополнений в государственные и отраслевые программы, Стратегический План МВД;
2) появление новых аспектов исследований, требующих дополнительного времени;
3) утрата научной и практической значимости темы;
4) организационно-штатные изменения и реорганизация структурного подразделения МВД.

7) ҒЗТКЖ-ны қабылдауды ұйымдастырады және қатысады және оларға қабылдау актісін дайындайды;
8) ҒЗТКЖ нәтижелерінің деңгейі мен тиімділігін бағалайды;
9) ҒЗТКЖ нәтижелерін ІІО қызметіне енгізуді, сондай-ақ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие қызметіне, оның ішінде кезең-кезеңмен енгізуді жүзеге асырады және енгізу актісін ресімдейді.
13. Орындаушы (бірлесіп орындаушы – авторлық ұжым):
1) жұмыс бағдарламалық құжаттама әзірлейді;
2) тапсырыс берушіден ғылыми зерттеулер жүргізу үшін қажетті статистикалық, аналитикалық, ақпараттық және өзге де қажетті материалдар сұратады;
3) ҒЗТКЖ-ны тікелей жүзеге асырады;
4) ғылыми ақпараттың тұрақты жұмыс істейтін қорын қалыптастырады;
5) ғылыми іс-шаралар (конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер және басқа) ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;
6) қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркеу және есепке алу үшін жүргізіліп жатқан және аяқталған ҒЗТКЖ туралы ақпарат жолдайды;
7) тапсырыс берушіге ҒЗТКЖ нәтижелерін ұсынады;
8) ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді авторлық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
9) аяқталған және тапсырыс беруші қабылдаған ғылыми зерттеу нәтижелерін талдауды жүзеге асырады.
3. Ғылыми-зерттеу қызметін жүргізуді ұйымдастыру және тәртібі
14. ІІО жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметі ғылыми зерттеулер жоспарларына сәйкес және ІІМ бөліністерінің, аумақтық ІІО-лардың өтінімдері, сондай-ақ ІІМ білім беру ұйымдарының бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
15. ҒЗТКЖ жүргізуге өтінімдер осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
16. Ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті перспективалық және ағымдағы жоспарлау мақсатында:
1) ІІМ-нің үш жылға арналған ҒЗТКЖ жоспары;
2) ЖОО-лардың үш жылға арналған ҒЗТКЖ-ның перспективалық жоспары (бұдан әрі – ҒЗТКЖ перспективалық жоспары);
3) ЖОО-лардың күнтізбелік жылға жасалған ҒЗТКЖ жоспары (бұдан әрі – ҒЗТКЖ жоспары) әзірленеді.
17. Жоспар жобалары осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес ұсыныстар негізінде әзірленеді.
18. ІІМ ҒЗТКЖ жоспарының жобасын КЖД осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді, ІІМ Ғылыми-техникалық кеңесінің қарауына енгізіледі және ІІМ басшылығы бекітеді.
19. Ғылыми-техникалық кеңестің шешімі бойынша ІІМ ҒЗТКЖ жоспарына ІІМ бөліністерінің өтінімдері негізінде мынадай негіздер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін:
1) мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, ІІМ стратегиялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) қосымша уақытты қажет ететін зерттеудің жаңа аспектілерінің пайда болуы;
3) тақырыптың ғылыми және практикалық маңызының жойылуы;
4) ІІМ құрылымдық бөлініcінің ұйымдастырушылық-штаттық өзгерістері және қайта ұйымдастырылуы.

20. Перспективный план НИОКР и План НИОКР ВУЗов разрабатывается отделом организации научно-исследовательской и редакционно-издательской работы (далее - отдел).
21. Отдел для формирования Перспективного плана НИОКР и Плана НИОКР в ВУЗах:
1) до 20 сентября года, предшествующего планируемому, запрашивает заявки и предложения от структурных подразделений ВУЗов (далее – подразделения ВУЗов);
2) до 15 ноября года, предшествующего планируемому, разрабатывает проект Перспективного плана НИОКР и Плана НИОКР ВУЗов по формам согласно приложениям 4, 5 к настоящей Инструкции и представляет на рассмотрение Ученого совета.
22. Проекты Перспективного плана и Плана НИОКР ВУЗов рассматриваются на Ученом Совете и утверждаются начальником ВУЗа до 1 января планируемого года.
23. Перспективный план и план НИОКР ВУЗов направляются до 15 января планируемого года в ДКР.
24. Внесение изменений и дополнений в Перспективный план НИОКР и план НИОКР ВУЗов допускается по решению Ученого совета по следующим основаниям:
1) внесение изменений и дополнений в государственные и отраслевые программы, Стратегический План МВД;
2) появление новых аспектов исследования, требующих дополнительного времени;
3) утрата научной и практической значимости темы;
4) длительное отсутствие по уважительным причинам или увольнение исполнителя, руководителя авторского коллектива.
25. В План НИОКР ВУЗов включаются темы, завершение которых предусмотрено в календарном году, а также темы, переходящие на следующий год (годы) с указанием содержания работы на год и планируемого результата.
26. В срок до 15 января планируемого года приказом начальника ВУЗа утверждаются темы НИОКР, научные руководители и исполнители.
27. Основным документом на проведение НИОКР является рабочая программа по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
В случаях подготовки учебников, учебных пособий, практикумов оформляется план-проспект рукописи по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
При централизованном издании рукописи оформляется план-проспект издания согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
В случаях, когда научное исследование предполагает подготовку двух и более видов результатов, в том числе учебников, учебных пособий и практикумов, рабочая программная документация оформляется с учетом требований, предъявляемых к разработке рабочей программы исследования и плана-проспекта рукописи.
28. Рабочая программная документация (рабочая программа, план-проспект рукописи) разрабатывается исполнителем научного исследования и утверждается начальником ВУЗов, либо его заместителем по научной работе в течение пятнадцати рабочих дней с момента утверждения плана НИОКР ВУЗа.

20. ҒЗТКЖ перспективалық жоспарын және ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспарын ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыру бөлімі (бұдан әрі – бөлім) әзірлейді.
21. Бөлім ҒЗТКЖ перспективалық жоспарын және ЖОО ҒЗТКЖ жоспарын қалыптастыру үшін:
1) жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 қыркүйегіне дейін ЖОО-лардың құрылымдық бөліністерінен (бұдан әрі – ЖОО-лардың бөліністері) өтінімдер мен ұсыныстар сұратады;
2) жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейін осы Нұсқаулыққа 4, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ҒЗТКЖ перспективалық жоспарының және ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспарының жобасын әзірлейді және Ғылыми кеңеске қарауға ұсынады.
22. Перспективалық жоспардың және ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспарының жобалары Ғылыми кеңесте қаралады және жоспарланған жылдың 1 қаңтарына дейін ЖОО бастығы бекітеді.
23. Перспективалық жоспар мен ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспары КЖД-ға жоспарланатын жылдың 15 қаңтарына дейін жолданады.
24. ҒЗТКЖ перспективалық жоспарына және ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге Ғылыми кеңестің шешімі бойынша мынадай негіздер бойынша рұқсат етіледі:
1) мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, ІІМ стратегиялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) қосымша уақытты қажет ететін зерттеудің жаңа аспектілерінің пайда болуы;
3) тақырыптың ғылыми және практикалық маңызының жойылуы;
4) орындаушының, авторлық ұжым басшысының дәлелді себептермен ұзақ уақыт болмауы немесе жұмыстан босатылуы.
25. ЖОО-лардың ҒЗТКЖ жоспарына аяқталуы күнтізбелік жылда көзделген тақырыптар, сондай-ақ бір жылға жұмыс мазмұны мен жоспарланып отырған нәтижені көрсете отырып келесі жылға (жылдарға) өтетін тақырыптар кіреді.
26. Жоспарланатын жылдың 15 қаңтарына дейінгі мерзімде ЖОО бастығының бұйрығымен ҒЗТКЖ-ның тақырыптары, ғылыми жетекшілер мен орындаушылар бекітіледі.
27. Осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс бағдарламасы ҒЗТКЖ жүргізу үшін негізгі құжат болып табылады.
Оқулықтар, оқу құралдарын, практикумдар дайындаған жағдайда осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолжазбаның жоспар-нобайы ресімделеді.
Қолжазбаны орталықтандырып басып шығарған кезде осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес басылымның жоспар-нобайы ресімделеді.
Ғылыми зерттеу нәтижелердің екі немесе одан көп түрін, оның ішінде оқулықтар, оқу құралдарын және практикумдар дайындауды көздеген жағдайда жұмыс бағдарламалық құжаттама зерттеудің жұмыс бағдарламасын және қолжазбаның жоспар-нобайын әзірлеуге қойылатын талаптарды ескере отырып ресімделеді.
28. Жұмыс бағдарламалық құжаттаманы (жұмыс бағдарламасы, қолжазбаның жоспар-нобайы) ғылыми зерттеудің орындаушысы әзірлейді және ЖОО-ның ҒЗТКЖ жоспары бекітілген сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде ЖОО-лардың бастығы не оның ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары бекітеді.

29. В случае внепланового проведения НИОКР рабочая программная документация разрабатывается, согласовывается и утверждается в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения о проведении научного исследования.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.06.2015 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При внеплановом проведении НИОКР, если срок разработки не превышает шести месяцев, разрабатывается план-график проведения научного исследования в произвольной форме с указанием этапов и сроков выполнения работ.
31. Общая продолжительность выполнения прикладных научных исследований не должна превышать три года.
32. НИОКР может осуществляться авторским коллективом и отдельным исполнителем.
33. При проведении НИОКР авторским коллективом назначается руководитель из числа высококвалифицированных специалистов – начальники структурных подразделений ВУЗов, их заместители, старшие научные сотрудники, профессора, доценты, а также старшие преподаватели, имеющие ученую степень.
Начальники ВУЗов могут выступать по совместительству в качестве руководителей авторских коллективов.
34. После выполнения научного исследования (либо его отдельных этапов) исполнителем оформляется заключительный (промежуточный) отчет о научной работе.
35. Заключительный отчет о научно-исследовательской деятельности по теме научных исследований рассматривается на заседании Ученого совета ВУЗа и в случае одобрения утверждается начальником ВУЗа.
36. Результаты НИОКР, проводимые в соответствии с Планом НИОКР МВД, направляются в соответствующую службу МВД - заказчику.
Результатами научных исследований являются проекты нормативных правовых актов, а также организационно-методических, информационно-аналитических, учебные и учебно-методических, научных материалов и научно-технические разработки согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
37. Заказчик в течение двух месяцев со дня получения результатов НИОКР осуществляет приемку научной работы.
38. НИОКР считаются завершенными, если реализованы следующие условия:
1) утвержден заключительный отчет о научной-исследовательской работе и имеется акт внедрения;
2) утвержден акт приемки результатов НИОКР, выполненного по заявке заказчика научной работы.
39. ВУЗы представляют в ДКР ежегодно к 20 января отчет о научно-исследовательской деятельности за истекший год по форме согласно приложению 10 к Настоящей Инструкции.
40. ДКР ежегодно обобщают и анализируют итоги результатов НИОКР, готовят предложения по совершенствованию данной деятельности и направляют их в подразделения ОВД.

29. ҒЗТКЖ-ны жоспардан тыс жүргізген жағдайда жұмыс бағдарламалық құжаттама ғылыми зерттеу жүргізу туралы шешім қабылданған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде әзірленеді, келісіледі және бекітіледі.
Ескерту. 29-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.06.2015 № 516 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
30. ҒЗТКЖ-ны жоспардан тыс жүргізген кезде, егер әзірлеу мерзімі алты айдан аспаса, ғылыми зерттеу жүргізудің жоспар-кестесі еркін нысанда жұмыстың орындалу кезеңдері мен мерзімін көрсете отырып әзірленеді.
31. Қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындаудың жалпы ұзақтығы үш жылдан аспауы тиіс.
32. ҒЗТКЖ-ны авторлық ұжым және жеке орындаушы жүзеге асыруы мүмкін.
33. ҒЗТКЖ-ны авторлық ұжым жүргізген кезде жоғары білікті мамандар – ЖОО-лардың құрылымдық бөліністерінің бастықтары, олардың орынбасарлары, аға ғылыми қызметкерлер, профессорлар, доценттер, сондай-ақ ғылыми дәрежесі бар аға оқытушылар қатарынан жетекші тағайындалады.
ЖОО-лардың бастықтары авторлық ұжымдардың жетекшісі ретінде қосымша жұмыс істей алады.
34. Ғылыми зерттеуді (не оның жекелеген кезеңдерін) орындағаннан кейін орындаушы ғылыми жұмыс туралы қорытынды (аралық) есеп ресімдейді.
35. Ғылыми зерттеулер тақырыбы бойынша ҒЗТКЖ туралы есеп ЖОО-ның Ғылыми кеңесінің отырысында қаралады және мақұлданған жағдайда ЖОО бастығы бекітеді.
36. ІІМ ҒЗТКЖ жоспарына сәйкес жүргізілетін ҒЗТКЖ нәтижелері ІІМ тиісті қызметіне – тапсырыс берушіге жолданады.
Осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нормативтік құқықтық актілердің жобалары, сондай-ақ ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық-аналитикалық, оқу және оқу-әдістемелік, ғылыми материалдар және ғылыми-техникалық әзірлемелер ғылыми-зерттеу нәтижелері болып табылады.
37. Тапсырыс беруші ҒЗТКЖ нәтижелерін алған күннен бастап екі ай ішінде ғылыми жұмысты қабылдауды жүзеге асырады.
38. Егер мынадай шарттар іске асырылса:
1) ғылыми-зерттеу жұмысы туралы қорытынды есеп бекітіліп, енгізу актісі бар болса;
2) ғылыми жұмысқа тапсырыс берушінің өтінімі бойынша орындалған ҒЗТКЖ нәтижелерін қабылдау актісі бекітілсе зерттеу аяқталды деп есептеледі.
39. ЖОО-лар КЖД-ға жыл сайын 20 қаңтарға осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткен жылғы ғылыми-зерттеу қызметі туралы есеп ұсынады.
40. КЖД жыл сайын ҒЗТКЖ нәтижелерінің қорытындыларын жинақтайды және талдайды, осы қызметті жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды және оларды ІІО бөліністеріне жолдайды.

4. Порядок внедрения результатов научных исследований и
опытно-конструкторских работ в деятельность органов внутренних
дел Республики Казахстан и сопровождение
41. Внедрение результатов НИОКР в практическую деятельность ОВД и учебно-воспитательный процесс осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
42. Сопровождение внедрения результатов НИОКР – это деятельность ВУЗа по представлению заказчику НИОКР, научно-методической, консультативной, практической и иной помощи при ее внедрении.
43. Внедрению подлежат результаты НИОКР, принятые заказчиками.
44. Обязательства по внедрению результатов НИОКР возлагается:
1) выполненных по заказам в деятельность ОВД - на заказчика;
2) подготовленных в инициативном порядке, в деятельность ОВД - на подразделение, осуществившее приемку результатов НИОКР.
45. Руководитель (начальник) органа, организации и подразделения системы ОВД несет персональную ответственность за достоверность сведений о внедрении, изложенных в акте внедрения.
46. Организацию и координацию внедрения результатов НИОКР осуществляют профильные секции Научно-технического совета МВД и их руководители по направлениям деятельности. В этих целях создается комиссия, состоящая из председателя и членов комиссии.
47. Координацию и контроль деятельности по внедрению результатов НИОКР осуществляет ДКР.
48. Мероприятия по сопровождению результатов НИОКР, внедряемых в деятельность ОВД, обеспечиваются заказчиками и осуществляются ВУЗами – исполнителями работ в части их участия в создании результатов НИОКР.
49. Ответственными за внедрение результатов НИОКР в деятельность ОВД являются подразделения МВД, заказавшие ее проведение.
50. Заказчики НИОКР организуют внедрение их результатов в деятельность МВД.
51. Руководители подразделений МВД, департаментов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы по направлениям деятельности организуют:
1) реализацию форм и методов внедрения результатов НИОКР в деятельность ОВД;
2) формирование библиотечных фондов и банков данных научной продукции, материалов отечественного и зарубежного опыта деятельности правоохранительных органов, а также осуществляют контроль за их состоянием и пополнением, принимают меры по их эффективному использованию;
3) подготовку отчетов о результатах внедрения результатов НИОКР и об эффективности ее влияния на решение оперативно-служебных задач.
52. Внедрение результатов НИОКР в деятельность ОВД осуществляется в формах:
1) разработки проектов законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативных правовых актов МВД;

4. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметіне ғылыми
зерттеулердің және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың
нәтижелерін енгізу және оны сүйемелдеу тәртібі
41. ІІО практикалық қызметіне және оқу-тәрбие процесіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
42. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді сүйемелдеу – бұл ЖОО-ның тапсырыс берушіге ҒЗТКЖ-ны, оны енгізу кезінде ғылыми-әдістемелік, консультативтік, практикалық және өзге де көмек ұсыну бойынша қызметі.
43. Тапсырыс берушілер қабылдаған ҒЗТКЖ нәтижелері енгізуге жатады.
44. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу бойынша міндеттеме:
1) тапсырыстар бойынша орындалғандарды ІІО қызметіне енгізу – тапсырыс берушіге;
2) бастама тәртібінде дайындалғандарды ІІО қызметіне енгізу – ҒЗТКЖ нәтижелерін қабылдауды жүзеге асырған бөлініске жүктеледі.
45. ІІО жүйесіндегі орган, ұйым және бөлініс басшысы (бастығы) енгізу актісінде баяндалған енгізу туралы мәліметтердің шынайлығына дербес жауапты.
46. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді ұйымдастыруды және үйлестіруді ІІМ Ғылыми-техникалық кеңесінің бейінді секциялары және олардың қызмет бағыттары бойынша жетекшілері жүзеге асырады. Осы мақсатта төрағадан және комиссия мүшелерінен құралатын комиссия құрылады.
47. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу бойынша қызметті үйлестіруді және бақылауды КЖД жүзеге асырады.
48. ІІО қызметіне енгізілетін ҒЗТКЖ нәтижелерін сүйемелдеу жөніндегі іс-шараларды тапсырыс берушілер қамтамасыз етеді және ЖОО-лар – жұмысты орындаушылар ҒЗТКЖ нәтижелерін жасауда оларға қатысу бөлігінде жүзеге асырады.
49. ІІО қызметіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуге жауаптылар оны жүргізуге тапсырыс берген ІІМ бөліністері болып табылады.
50. ҒЗТКЖ-ға тапсырыс берушілер олардың нәтижелерін ІІМ қызметіне енгізуді ұйымдастырады.
51. ІІМ бөліністерінің, ішкі істер және қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің басшылары қызмет бағыттары бойынша:
1) ІІО қызметіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізудің нысандары мен әдістерін іске асыруды;
2) ғылыми өнімнің кітапхана қорларын және деректер банктерін, құқық қорғау органдары қызметінің отандық және шетелдік тәжірибесінің материалдарын қалыптастыруды ұйымдастырады, сондай-ақ олардың жай-күйі мен толықтырылуын бақылауды жүзеге асырады, оларды тиімді пайдалану бойынша шаралар қабылдауды;
3) ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу нәтижелері және олардың жедел-қызметтік міндеттерді шешуге әсерінің тиімділігі туралы есептер дайындауды ұйымдастырады.
52. ІІО қызметіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің, ІІМ нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу;

2) подготовки и реализации ведомственных, государственных и отраслевых программ;
3) использование учебно-воспитательной деятельности ВУЗов.
53. Методами внедрения результатов НИОКР в деятельность ОВД в рамках профессиональной служебной и профессиональной подготовки являются:
1) изучение сотрудниками и военнослужащими методических рекомендаций, подготовленных по результатам научных исследований;
2) доведение результатов НИОКР до сотрудников и военнослужащих с использованием дистанционных образовательных и интернет-технологий, видеоконференцсвязи;
3) проведение с сотрудниками и военнослужащими учений, тренингов, ролевых игр на основе результатов НИОКР;
4) использование тематических памяток по действиям сотрудников и военнослужащих при выполнении ими оперативно-служебных и служебно-боевых задач;
5) использование методической и справочной литературы при осуществлении сотрудниками и военнослужащими оперативно-служебной деятельности.
54. Заказчик результатов НИОКР обязан в течение одного года, но не ранее тридцати рабочих дней с момента подписания акта приемки по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции (при наличии промежуточных этапов в проводимом исследовании по их результатам допускается подготовка отзыва в произвольной форме) осуществить внедрение результатов научных исследований.
При поэтапном внедрении акт внедрения составляется по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
55. При внедрении результатов НИОКР, выполненных по Плану научных исследований МВД, копии акта внедрения направляются заказчиком в Департамент кадровой работы, а также заказчику.
56. В случае невыполнения обязательств по внедрению результатов НИОКР в установленный срок заказчик направляет в ДКР и исполнителю мотивированную справку о причинах, препятствующих внедрению результатов НИОКР.
57. По результатам внедрения результатов НИОКР подводятся итоги, анализируется эффективность ее использования в деятельности МВД, принимается решение о целесообразности проведения дополнительных научных исследований, планируются мероприятия по распространению положительного опыта в части использования научных результатов и опытно-конструкторских работ.
58. Внедрение результатов НИОКР в деятельность МВД, подготовленных по результатам фундаментальных и прикладных исследований, выполненных в инициативном порядке в форме диссертаций, монографий, статей, учебных, учебно-методических пособий, допускается лишь в случае представления в подразделения МВД конкретных методических рекомендаций по практическому использованию результатов НИОКР.

2) ведомстволық, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды дайындау және іске асыру;
3) ЖОО-лардың оқу-тәрбие қызметінде пайдалану нысандарында жүзеге асырылады.
53. Кәсіби қызметтік және кәсіби даярлық шеңберінде ІІО қызметіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу әдістері:
1) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің ғылыми зерттеу нәтижелері бойынша дайындалған әдістемелік ұсынымдарды зерделеуі;
2) ҒЗТКЖ нәтижелерін қашықтықтан білім беру және интернет- технологияларды, бейнеконференцбайланысты пайдалана отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілерге жеткізу;
3) ҒЗТКЖ нәтижелері негізінде қызметкерлермен және әскери қызметшілермен оқу-жаттығулар, тренингтер, рөлдік ойындар өткізу;
4) қызметкерлердің және әскери қызметшілердің жедел-қызметтік және қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындау кезіндегі іс-әрекеттері бойынша тақырыптық жадынамаларды пайдалану;
5) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің жедел-қызметтік жұмысты жүзеге асыру кезінде әдістемелік және анықтамалық әдебиеттерді пайдалануы болып табылады.
54. ҒЗТКЖ нәтижелеріне тапсырыс беруші осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау актісіне қол қойған сәттен бастап бір жыл ішінде, бірақ отыз жұмыс күнінен ерте емес (жүргізілген зерттеуде аралық кезеңдер болған кезде олардың нәтижелері бойынша еркін нысанда пікір дайындауға жол беріледі) ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізуді жүзеге асырады.
Кезең-кезеңмен енгізу кезінде енгізу актісі осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылады.
55. ІІМ ғылыми зерттеулер жоспары бойынша орындалған ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу кезінде тапсырыс беруші енгізу актісінің көшірмелерін Кадр жұмысы департаментіне, сондай-ақ тапсырыс берушіге жолдайды.
56. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу жөніндегі міндеттемелер белгіленген мерзімде орындалмаған жағдайда тапсырыс беруші КЖД-ға және орындаушыға ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуге кедергі келтірген себептер туралы дәлелді анықтама жолдайды.
57. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу нәтижелері бойынша қорытынды шығарылады, оларды ІІМ қызметінде пайдалану тиімділігі талданады, қосымша ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатқа сай екендігі туралы шешім қабылданады, ғылыми нәтижелерді және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды пайдалану бөлігінде оң тәжірибені тарату жөніндегі іс-шаралар жоспарланады.
58. Диссертациялар, монографиялар, мақалалар, оқу, оқу-әдістемелік құралдар түрінде бастама тәртібінде орындалған іргелі және қолданбалы зерттеу нәтижелері бойынша дайындалған ҒЗТКЖ нәтижелерін ІІМ қызметіне енгізуге тек ҒЗТКЖ нәтижелерін практикалық пайдалану бойынша нақты әдістемелік ұсынымдар ІІМ бөліністеріне ұсынылған жағдайда ғана жол беріледі.

59. В случае приемки результатов фундаментального исследования, ВУЗ МВД направляет в профильную секцию информацию о возможной прикладной тематике исследований, обусловленной полученными результатами фундаментального исследования.
60. В случаях получения актов приемки результатов НИОКР выполненной по заказу других государственных органов, данная научная продукция считается внедренной в их деятельность.
61. Внедрение в учебно-воспитательный процесс результатов научных исследований осуществляется не ранее тридцати рабочих дней после приемки результатов научного исследования организацией образования МВД.
62. Внедрение результатов НИОКР осуществляет Ученый совет, подразделения по организации учебно-методической работы, научной и научно-технической деятельности, отдел воспитательной работы организации образования МВД.
63. Ученый совет:
1) определяет формы и методы внедрения результатов научных исследований в учебно-воспитательный процесс, осуществляет контроль за внедрением;
2) рассматривает информацию об эффективности использования результатов научных исследований в учебно-воспитательном процессе;
3) анализирует недостатки, выявленные в процессе внедрения, принимает меры по их устранению, разрабатывает рекомендации по совершенствованию внедрения результатов научных исследований и опытно-конструкторских работ;
4) оценивает влияние результатов научных исследований на эффективность учебно-воспитательного процесса.
64. Подразделение по организации учебно-методической работы:
1) организует приемку и внедрение результатов научных исследований в учебный процесс;
2) рассматривает и обобщают информацию о внедрении результатов научных исследований в учебный процесс;
3) анализирует недостатки, выявленные в процессе внедрения, совместно с исполнителями, принимают меры по их устранению, разрабатывают рекомендации по совершенствованию внедрения научных исследований;
4) обеспечивает проведение исполнителями мероприятий по авторскому сопровождению внедрения результатов научных исследований;
5) оценивает эффективность влияния результатов научных исследований на уровень практической и теоретической подготовки обучающихся в организации образования МВД.
65. Подразделение по воспитательной работе:
1) организует приемку результатов научного исследования и внедрение результатов научных исследований в воспитательный процесс;
2) рассматривает и обобщают информацию о внедрении результатов научных исследований в воспитательный процесс;
3) анализирует недостатки, выявленные в процессе внедрения, совместно с исполнителями принимают меры по их устранению, разрабатывают рекомендации по совершенствованию внедрения результатов научных исследований;

59. Іргелі зерттеу нәтижелері қабылданған жағдайда ІІМ ЖОО бейінді секцияға іргелі зерттеудің алынған нәтижелерімен байланысты зерттеудің ықтимал қолданбалы тақырыбы туралы ақпарат жолдайды.
60. Басқа мемлекеттік органдардың тапсырысы бойынша орындалған ҒЗТКЖ нәтижелерін қабылдау актілері алынған жағдайда, осы ғылыми өнім олардың қызметіне енгізілді деп есептеледі.
61. Оқу-тәрбие процесіне ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізу ІІМ білім беру ұйымы ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдағаннан кейін отыз жұмыс күнінен бұрын емес уақытта жүзеге асырылады.
62. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді ІІМ білім беру ұйымдарының Ғылыми кеңесі, оқу-әдістемелік жұмысты және ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті ұйымдастыру бөліністері және тәрбие жұмысы бөлімі жүзеге асырады.
63. Ғылыми кеңес:
1) оқу-тәрбие процесіне ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізу нысандары мен әдістерін айқындайды, енгізуге бақылауды жүзеге асырады;
2) оқу-тәрбие процесінде ғылыми зерттеу нәтижелерін пайдалану тиімділігі туралы ақпаратты қарайды;
3) енгізу процесінде анықталған кемшіліктерді талдайды, оларды жою бойынша шаралар қабылдайды, ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыс нәтижелерін енгізуді жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) ғылыми зерттеу нәтижелерінің оқу-тәрбие процесінің тиімділігіне әсерін бағалайды.
64. Оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру бөлінісі:
1) ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдауды және оқу процесіне енгізуді ұйымдастырады;
2) оқу процесіне ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізу туралы ақпаратты қарайды және жинақтайды;
3) енгізу процесінде анықталған кемшіліктерді талдайды, орындаушылармен бірлесіп оларды жою бойынша шаралар қабылдайды, ғылыми зерттеулерді енгізуді жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) орындаушылардың ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізуді авторлық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар өткізуін қамтамасыз етеді;
5) ғылыми-зерттеу нәтижелерінің ІІМ білім беру ұйымдарында білім алушылардың практикалық және теориялық деңгейіне әсер ету тиімділігін бағалайды.
65. Тәрбие жұмысы бөлінісі:
1) ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдауды және тәрбие процесіне ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізуді ұйымдастырады;
2) тәрбие процесіне ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізу туралы ақпаратты қарайды және жинақтайды;
3) енгізу процесінде анықталған кемшіліктерді талдайды, орындаушылармен бірлесіп оларды жою бойынша шаралар қабылдайды, ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізуді жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлейді;

4) обеспечивает проведение исполнителями мероприятий по авторскому сопровождению внедрения результатов научных исследований;
5) оценивает эффективность влияния результатов научных исследований на результаты учебно-воспитательного процесса.
66. Подразделение по организации научно-исследовательской работы:
1) организует приемку результатов научных исследований;
2) рассматривает и обобщают информацию о внедрении результатов НИОКР в научную деятельность;
3) обеспечивает проведение исполнителями мероприятий по авторскому сопровождению внедрения результатов НИОКР;
4) оценивает эффективность влияния результатов НИОКР на развитие научной и научно-технической деятельности.
67. Кафедры:
1) определяют формы внедрения результатов НИОКР в образовательном процессе;
2) внедряют результаты НИОКР в образовательный процесс;
3) анализируют эффективность внедрения результатов НИОКР по направлению деятельности кафедры в образовательный процесс.
68. Сопровождение внедрения результатов НИОКР осуществляют организации образования МВД – исполнители научных и научно-технических работ.
69. ВУЗ в рамках сопровождения, по согласованию с заказчиками НИОКР:
1) проводят обучающие семинары, лекции с руководителями, сотрудниками и военнослужащими по разъяснению форм и методов использования результатов научных исследований в практической деятельности и учебно-воспитательном процессе;
2) осуществляют консультацию сотрудников и военнослужащих;
3) участвуют в проведении занятий с личным составом в системе боевой и служебной подготовки;
4) проводят анализ результатов внедрения НИОКР, устраняют недостатки и вносят соответствующие изменения и дополнения в результаты НИОКР при осуществлении их приемки;
5) участвуют в формировании библиотечных фондов научной продукции, материалов отечественного и зарубежного опыта деятельности правоохранительных органов, создаваемых в подразделениях МВД.
70. Подразделения МВД по закрепленным направлениям деятельности при проведении инспектирования, контрольных проверок и целевых выездов в территориальные органы МВД изучают состояние дел по организации внедрения результатов НИОКР в деятельность органов внутренних дел, эффективности их влияния на конечные результаты.
71. Подразделения МВД в пределах своей компетенции:
1) ежегодно рассматривают на оперативных совещаниях вопрос о состоянии деятельности по внедрению результатов научных исследований и опытно-конструкторских работ;
2) при проведении инспекторских, контрольных проверок в территориальных подразделениях ОВД изучают состояние дел по организации внедрения результатов НИОКР и эффективность их влияния на конечные результаты оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел;

4) орындаушылардың ғылыми зерттеу нәтижелерін енгізуді авторлық сүйемелдеу жөніндегі іс-шараларды өткізуін қамтамасыз етеді;
5) ғылыми зерттеу нәтижелерінің оқу-тәрбие процесі нәтижелеріне әсер ету тиімділігін бағалайды.
66. Ғылыми зерттеу жұмысын ұйымдастыру бөлінісі:
1) ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдауды ұйымдастырады;
2) ғылыми қызметке ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу туралы ақпаратты қарайды және жинақтайды;
3) орындаушылардың ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді авторлық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар өткізуін қамтамасыз етеді;
4) ҒЗТКЖ нәтижелерінің ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің дамуына әсер ету тиімділігін бағалайды.
67. Кафедралар:
1) білім беру процесіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу нысандарын айқындайды;
2) ҒЗТКЖ нәтижелерін білім беру процесіне енгізеді;
3) кафедра қызметінің бағыты бойынша білім беру процесіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу тиімділігін талдайды.
68. ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді сүйемелдеуді ІІМ білім беру ұйымдары – ғылыми және ғылыми-техникалық жұмыстарды орындаушылар жүзеге асырады.
69. ЖОО ҒЗТКЖ-ға тапсырыс берушілермен келісім бойынша сүйемелдеу шеңберінде:
1) басшылармен, қызметкерлермен және әскери қызметшілермен практикалық қызметте және оқу-тәрбие процесінде ғылыми зерттеу нәтижелерін пайдалану нысандары мен әдістерін түсіндіру бойынша оқыту семинарларын, дәрістер өткізеді;
2) қызметкерлерге және әскери қызметшілерге консультация беруді жүзеге асырады;
3) жауынгерлік және қызметтік даярлық жүйесінде жеке құраммен сабақтар өткізуге қатысады;
4) ҒЗТКЖ-ны енгізу нәтижелеріне талдау жүргізеді, кемшіліктерді жойып, ҒЗТКЖ нәтижелеріне оларды қабылдауды жүзеге асыру кезінде тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) ІІМ бөліністерінде жасалатын ғылыми өнімнің кітапхана қорларын, құқық қорғау органдары қызметінің отандық және шетелдік тәжірибесінің материалдарын қалыптастыруға қатысады.
70. Бекітілген қызмет бағыттары бойынша ІІМ бөліністері ІІМ аумақтық органдарына инспекциялау, бақылау тексерістерін және мақсатты шығулар жүргізу кезінде ішкі істер органдары қызметіне ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді ұйымдастыру бойынша істердің жай-күйін, олардың соңғы нәтижелерге әсер ету тиімділігін зерделейді.
71. ІІМ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) жыл сайын жедел кеңестерде ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу бойынша қызметтің жай-күйі туралы мәселені қарайды;
2) ІІО аумақтық бөліністерінде инспекторлық, бақылау тексерістерін жүргізу кезінде ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізуді ұйымдастыру бойынша істердің жай-күйін және олардың ішкі істер органдарының жедел-қызметтік жұмысының соңғы нәтижелеріне әсер ету тиімділігін зерделейді.

3) организуют учет и хранение результатов НИОКР.
72. ДКР ежегодно обобщает и анализирует информацию о результатах выполнения НИОКР, а также их внедрения в деятельность ОВД.
Приложение 1
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Заявка
на проведение научного исследования и (или)
опытно-конструкторской работы
1. Заказчик научно-исследовательской и опытно-конструкторской работы
(далее- НИОКР) – подразделение МВД: ________________________________ ____________________________________________________________________
2. Исполнитель, соисполнители: _____________________________________
____________________________________________________________________
3. Наименование темы: ______________________________________________
____________________________________________________________________
4. Вид выходных (ожидаемых) результатов
и сроки проведения исследования: ___________________________________
____________________________________________________________________
5. Обоснование проведения научного исследования: ___________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Практическое назначение результатов исследования: _______________
____________________________________________________________________
(для каких подразделений, категорий сотрудников и военнослужащих)
____________________________________________________________________
7. Контактная информация представителя
заказчика: ___________________________
(Ф.И.О., служебный телефон)
____________________________________________________________________
СОГЛАСОВАНО
Руководитель1 ___________________
(подразделения МВД – заказчика НИОКР)
специальное (воинское) звание
Ф.И.О.
"____" _________ 20____г.
М.П.
Начальник2 _______________________
(наименование организации–исполнителя)
специальное (воинское) звание
Ф.И.О.
"____" _________ 20____г.
М.П.
9. Решение секции: _________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________
1 Допускается подписание заявки заместителем руководителя
(начальника), курирующим соответствующее направление.
2 Допускается подписание заявки заместителем начальника по научной
работе.
оборотная сторона заявки
ЗАДАНИЕ
на проведение научного исследования и (или)
опытно-конструкторской работы
10. Цель и задачи исследования (указывается, что конкретно
предстоит разработать и какие вопросы исследовать).

3) ҒЗТКЖ нәтижелерін есепке алуды және сақтауды ұйымдастырады.
72. КЖД жыл сайын ҒЗТКЖ-ны орындау, сондай-ақ ІІО қызметіне оларды енгізу нәтижелері туралы ақпаратты жинақтайды және талдайды.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
Ғылыми зерттеулерді және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық
жұмысты жүргізуге өтінім
1. Ғылыми-зерттеулерге жәнетәжірибелік-конструкторлық жұмысқа (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) тапсырыс беруші – ІІМ бөлінісі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Орындаушы, бірлесіп орындаушылар:_________________________________
_____________________________________________________________________
3. Тақырып атауы:____________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Шығатын (күтілетін) нәтижелердің түрі және зерттеу жүргізу мерзімі: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Ғылыми зерттеу жүргізу негіздемесі: ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Зерттеу нәтижелерінің практикалық мақсаты:________________________
_____________________________________________________________________
(қандай бөліністер, қызметкерлер мен әскери қызметшілер санаты үшін)
_____________________________________________________________________
7. Тапсырыс беруші өкілінің байланыс ақпараты:_______________________
(Т.Ә.А., қызметтік телефоны)
_____________________________________________________________________
Басшы _______________________
( ІІМ бөліністері –ҒЗТКЖ тапсырыс беруші)
арнаулы (әскери) атағы
Т.А.Ә
20____жылғы "____" _________
М.О.
КЕЛІСІЛДІ
Бастық ___________________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
Т.А.Ә.
20____жылғы "____" _________
М.О.
9. Секцияның шешімі:_________________________________________________
_____________________________
1Басшының (бастықтың) тиісті бағытқа жетекшілік ететін орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
2Бастықтың ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
Тапсырыстың сырт жағы
Ғылыми зерттеуге жәнетәжірибелік-конструкторлық жұмысты жүргізуге
тапсырма
10. Зерттеудің мақсаты мен міндеттері (нақты не әзірленуі тиіс
және қандай мәселелерді зерттеу керек екендігі көрсетіледі).

11. Требования к выполнению работы (указываются возможные
направления решения проблемы, структура изложения материала, другие
особенности проведения исследования).
12. Требования к разрабатываемой документации (указываются
предлагаемые структура и содержание работы, примерное
количество страниц, необходимость в согласовании рабочей программной
документации).
13. Особые требования и условия (указывается необходимость
присвоения работе соответствующего грифа секретности при наличии
сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом
тайну).
14. Сроки представления результатов научных исследований
(указываются сроки представления промежуточных (при необходимости) и
заключительных результатов).
15. Планируемое внедрение (реализация) результатов работы
(формы, методы, место, предполагаемые сроки).
Наименование должности1
специальное (воинское) звание ____________________ Ф.И.О. (подпись)
"____" _________ 20____ г.
От2: ______________ № ________________
_____________________________
1 Указывается должность представителя заказчика, определившего
задание, контактная информация о котором размещается в пункте 7
настоящей заявки.
2 Указываются дата и номер сопроводительного письма, которым заказчик
НИОКР направил заявку на проведение НИОКР для согласования
исполнителю.
Приложение 2
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
_____________________________________________
(наименование подразделения МВД)
по формированию проекта Плана научных исследований и
опытно-конструкторских работ МВД
(Плана научно-исследовательской и опытно-конструкторской
работы организации образования МВД)
на ______ год
п/п
Наименование
(тема) работы
Вид выходных (ожидаемых) результатов
Сроки выполнения (месяц, год)
Заказчик (подразделения МВД, иные организации)
Головной исполнитель, соисполнители
Основание для включения в проект плана
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель1 _______________________
(подразделения МВД)
специальное (воинское) звание Ф.И.О.
"____" _________ 20____г.
_____________________________
1 Допускается подписание заявки заместителем руководителя
(начальника), курирующим соответствующее направление.
Приложение 3
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
должность, специальное звание,
инициалы
______________________________
(Ф.И.О., подпись)
"____" _________ 20____г.
План научных исследований и опытно-конструкторских работ МВД
Республики Казахстан на _________ годы
Наименование темы
Исполнение темы
Сроки исполнения
Оформление результатов
База исследования
Внедрение результатов
Заказчик
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 4
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Министерство внутренних дел
Республика Казахстан
________________________________________
(наименование организации образования)
Утверждаю
Начальник
_____________________________________
(наименование организации образования)
_____________________________________
специальное (воинское) звание
_____________________________________
(Ф.И.О., подпись)
"____" _________ 20____г.
Перспективный план
научных исследований и опытно-конструкторских работ на 20__ г.
Обсужден и одобрен на заседании
Ученого совета
_______________________________
(наименование организации
образования)
Протокол № ___
" ___ " _____________ 20___ г.
РАЗДЕЛ 1 НАУЧНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ
1.1 Фундаментальные, прикладные исследования и исследования по
актуальным проблемам деятельности органов внутренних дел
Наименование темы
Исполнитель
Результаты работы в планируемом году
Срок исполнения
Корреспондирование с темами учебных дисциплин и нормативными актами
Основание включения темы в план
1
2
3
4
5
6
7

11. Жұмысты орындауға қойылатын талаптар (мәселелерді шешудің
ықтимал бағыттары, материалды баяндау құрылымы, зерттеу жүргізудің
басқа да ерекшеліктері көрсетіледі).
12. Әзірленетін құжаттамаға қойылатын талаптар (ұсынылатын
құрылым мен жұмыс мазмұны, шамамен парақтар саны, жұмыс бағдарламалық
құжаттамасын келісу қажеттілігі көрсетіледі).
13. Ерекше талаптар мен шарттар (мемлекеттік немесе заңмен
қорғалған өзге де құпияны құрайтын мәліметтер болған кезде жұмысқа
тиісті құпиялылық грифін беру қажеттілігі көрсетіледі).
14. Ғылыми зерттеу нәтижелерін беру мерзімдері (аралық (қажет
болған жағдайда) және қорытынды нәтижелерді беру мерзімдері
көрсетіледі).
15. Жұмыс нәтижелерін (нысандары, әдістері, орны, болжамды
мерзімдері) жоспарлы енгізу (іске асыру).
Лауазым атауы1
Арнаулы (әскери) атағы___________________________ Т.А.Ә.
(қолы)
20____ жылғы "____" _________
Мерзімі:2 ______________ №
________________
______________________
1Тапсырманы айқындаған тапсырыс беруші өкілінің лауазымы, осы өтінімнің 7-тармағында орналастырылатын байланыс ақпараты көретіледі.
2Орындаушыға келісу үшін ҒЗҒТЖ тапсырыс беруші ҒЗҒТЖ жүргізуге өтінім жолдаған ілеспе хаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
ІІМ-нің ___жылға арналған ғылыми зерттеулер және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыс жоспары (ІІМ білім беру
ұйымының ғылыми-зерттеу және тәжіриебелік-конструкторлық жұмыс
жоспары) жобасын қалыптастыру бойынша ұсыныстары _____________________________________________
(ІІМ бөліністерінің атауы)
р/с №
Жұмыс (тақырып) атауы
Шығатын (күтілетін) нәтижелер түрі
Орындау мерзімдері (айы, жылы)
Тапсырыс беруші (ІІМ бөліністері, бөзге де ұйымдар)
Басты орындаушы, бірлесіп орындаушылар
Жоспар жобасына қосу үшін негіз
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
Басшы1 _______________________
(ІІМ бөліністері)
арнаулы (әскери) атағы Т.А.Ә.
20____жылғы "____" _________
______________________
1Басшының (бастықтың) тиісті бағытқа жетекшілік ететін орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
Бекітемін
__________________________________
Лауазымы, арнаулы атағы, аты-жөні
__________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20____жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы ІІМ __________ жылдарға арналған ғылыми
зерттеулердің және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстың жоспары
Тақырып атауы
Тақырыптың орындалуы
Орындау мерзімі
Нәтижелердің рәсімделуі
Зерттеу базасы
Нәтижелерді енгізу
Тапсырыс беруші
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
_________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Бекітемін
Бастық _________________________
(білім беру ұйымының атауы)
_________________________
арнаулы (әскери) атағы
_________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20____жылғы "____" _________
20__жылға арналған ғылыми зерттеулердің және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың перспективалық жоспары
____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Ғылыми кеңесінің отырысында
талқыланған және мақұлданған
№ ___ хаттама
20___ жылғы "___" ________
1 –БӨЛІМ ҒЫЛЫМИ ЗЕРТТЕУЛЕР
1.1. Іргелі, қолданбалы зерттеулер және ішкі істер органдарының
өзекті проблемалары бойынша зерттеулер
Тақырып атауы
Орындаушы
Жоспарланған жылдағы жұмыс нәтижелері
Орындаумерзімі
Оқу пәндерінің тақырыптарымен және нормативтік актілермен үйлестіру
Тақырыпты жоспарға қосу үшін негіз
1
2
3
4
5
6
7

1.2 Исследования по проблемам совершенствования содержания и
методики обучения
Наименование темы
Исполнитель
Результаты работы в планируемом году
Срок исполнения
Корреспондирование с темами учебных дисциплин и нормативными актами
Основание включения темы в план
1
2
3
4
5
6
7
РАЗДЕЛ 2 ПОДГОТОВКА СБОРНИКОВ НАУЧНЫХ ТРУДОВ, УЧЕБНЫХ ПОСОБИЙ И
ДРУГОЙ УЧЕБНО-МЕТОДИЧЕСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ
2.1 Монографии, учебники, учебные и учебно-методические пособия
Наименование работы
Вид работы, объем в п.л.
Авторы
Сроки подготовки
Корреспондирование с темами учебных дисциплин
Основание включения темы в план
Готовность подразделения
Передача в ООНИиРИР
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Министерство внутренних дел
Республика Казахстан
______________________________________
(наименование организации образования)
Утверждаю
Начальник
______________________________________
(наименование организации образования)
специальное (воинское) звание
______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
"____" _________ 20____г.
ПЛАН
научных исследований и опытно-конструкторских
работ на 20__ г.
Обсужден и одобрен на
заседании Ученого совета
______________________________________
(наименование организации образования)
Протокол № ___
" ___ " _____________ 20___ г.

1.2 Оқытудың мазмұны мен әдістемесін жетілдіру проблемалары
бойынша зерттеулер
Тақырып атауы
Орындаушы
Жоспарланған жылдағы жұмыстың нәтижелері
Орындау мерзімі
Оқу пәндерінің тақырыптарымен және нормативтік актілермен үйлестіру
Тақырыпты жоспарға қосу үшін негіз
1
2
3
4
5
6
7
2-БӨЛІМ ҒЫЛЫМИ ЕҢБЕКТЕРДІҢ ЖИНАҚТАРЫН, ОҚУ ҚҰРАЛДАРЫН ЖӘНЕ
БАСҚА ДА ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК ӘДЕБИЕТТЕР ДАЙЫНДАУ
2.1. Монографиялар, оқулықтар, оқу және оқу әдістемелік
құралдар
Жұмыстың атауы
Жұмыс түрі, көлемі баспа табақтарында
Авторлары
Дайындау мерзімі
Оқу пәндерінің тақырыптарымен үйлестіру
Тақырыпты жоспарға қосу үшін негіз
Бөліністердің әзірлігі
ҒЗ және РБЖҰб тапсыру
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
_________________________
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН
Бастық_________________________
(білім беру ұйымының атауы )
арнаулы (әскери) атағы
______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20____жылғы "____" ___________
20__жылға арналған ғылымизерттеулердің және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жоспары
___________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Ғылыми кеңесінің отырысында
талқыланған және мақұлданған
№ ___ хаттама
20___ жылғы "___" ________

5.2 Научные конференции, круглые столы, викторины
Тема
Вид мероприятия
Участники
Срок
Исполнитель
1
2
3
4
5
6
Примечание
1. В графах, относящихся к срокам подготовки результатов НИОКР,
не указывать исполнение "в течение года".
Приложение 6
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Начальник1______________________
(наименование
организации–исполнителя)
специальное (воинское) звание
_________________________
(ФИО, подпись)
"____" _________ 20____г.
М.П.
РАБОЧАЯ ПРОГРАММА
____________________________________________
(наименование темы исследования)
Основания для проведения исследования: ______________________________
Вид научного результата: ____________________________________________
Срок завершения НИОКР: ______________________________________________
Срок представления НИОКР заказчику: _________________________________
Исполнитель: ________________________________________________________
Содержание программы: _______________________________________________
Проблема, на решение которой направлено исследование: _______________
Цель исследования: __________________________________________________
Задачи исследования: ________________________________________________
Методика исследования: ______________________________________________
Организация исследования (этапы работ):
Наименование этапа. Содержание работ по этапу
Предполагаемые пользователи
Фамилия и инициалы исполнителя
Сроки выполнения
начало
окончание
1
2
3
4
5
Предполагаемые формы и методы внедрения исследования в практику2:_____
_______________________________________________________________
Наименование должности3
специальное (воинское) звание Ф.И.О.
"____" _________20____ г.
___________________________________
1 Допускается подписание рабочей программы заместителем начальника
организации образования МВД по научной работе, указываются его
должность, специальное звание, фамилия и инициалы в случаях, когда
НИОКР проводится не по Плану НИОКР МВД.
2 Определяются заказчиками НИОКР в задании на проведение НИОКР.
3 Научный руководитель научной работы
Приложение 7
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник1 _______________________
(наименование организации–исполнителя)
специальное (воинское) звание
_________________________
(ФИО, подпись)
"____" _________ 20____г.
М.П.
ПЛАН-ПРОСПЕКТ РУКОПИСИ
___________________________________________________
(наименование (тема) работы)
Основание для проведения НИОКР:
_____________________________________________________________________
Вид научного результата: ____________________________________________
Гриф: _______________________________________________________________
Планируемый объем: __________________________________________________
Срок завершения НИОКР: ______________________________________________
Срок представления НИОКР заказчику: _________________________________
Головной исполнитель: _______________________________________________
Соисполнители: ______________________________________________________
Целевое назначение НИОКР: ___________________________________________
Актуальность проведения: ____________________________________________
Краткая характеристика содержания рукописи,
основные этапы подготовки и ее исполнители:
Структура рукописи (разделы, главы и т.д.)
Наименование разделов (глав), краткая характеристика их содержания
Сведения об исполнителях2
Сроки выполнения
начало
окончание
1
2
3
4
5
Предполагаемые формы и методы внедрения исследования3:________________
_______________________________________________________________
Наименование должности4
специальное (воинское) звание ФИО
"____"_________20____ г.
_____________________________
1 Допускается подписание плана-проспекта рукописи заместителем
начальника организации образования МВД по научной работе, указываются
его должность, специальное звание, фамилия и инициалы в случаях,
когда НИОКР проводится не по Плану НИОКР МВД.
2 Фамилия, имя, отчество, специальное звание, ученая степень и звание,
домашний адрес (по согласованию), номер рабочего и домашнего (по
согласованию) телефонов.
3 Определяются заказчиками НИОКР в задании на проведение НИОКР.
4 Научный руководитель научной работы.
Приложение 8
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
ПЛАН-ПРОСПЕКТ ИЗДАНИЯ
на ___________________________________________________
вид издания (электронного учебного издания)
____________________________________________________________
наименование рукописи, номер издания (первое или переиздание)
Объем (авт. л., байт)
Планируемый тираж
Год выпуска
Издатель
Срок представления издания
в ДКР МВД
Целевое назначение и конкретный читательский адрес: ___________
_____________________________________________________________________
(указывается специальность и специализация обучения в соответствии с
государственными общеобязательными стандартами образования)
Соответствие примерной учебной программе: _____________________
_____________________________________________________________________
(наименование примерной учебной программы (в случае использования
учебного издания для изучения нескольких дисциплин – указываются
конкретные разделы каждой дисциплины)
Актуальность издания: _________________________________________
Новизна: ______________________________________________________
(отличие от предыдущего издания)
Краткая характеристика содержания:

5.2 Ғылыми конференциялар, дөңгелек үстелдер, викториналар
Тақырыбы
Іс-шараның түрі
Қатысушылар
Мерзімі
Орындаушы
1
2
3
4
5
6
Ескерпе
1. ҒЗЖ нәтижелерін дайындау мерзіміне қатысты бағандарда
орындау "жыл бойы" деп көрсетілмесін.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
нысан
Бекітемін
Бастық1 _________________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
___________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20____жылғы "____" _________
М.О.
ЖҰМЫС БАҒДАРЛАМАСЫ _____________________________________________________________________
(зерттеу тақырыбының атауы)
Зерттеу жүргізуүшін негіздеме:_______________________________________
_____________________________________________________________________
Ғылыми нәтиженің түрі:_______________________________________________
ҒЗТКЖ аяқтау мерзімі_________________________________________________
ҒЗТКЖ тапсырыс берушіге ұсыну мерзімі________________________________
Орындаушы: __________________________________________________________
Бағдарлама мазмұны: _________________________________________________
Шешуге зерттеу бағытталған проблема__________________________________
Зерттеудің мақсаты: _________________________________________________
Зерттеудің міндеттері _______________________________________________
Зерттеудің әдістемесі:
Зерттеуді ұйымдастыру (жұмыс кезеңдері):
Кезең атауы. Кезең бойынша жұмыстың мазмұны
Болжамды пайдаланушылар
Орындаушыныңтегі, аты-жөні
Орындау мерзімдері
басталуы
Аяқталуы
1
2
3
4
5
Зерттеулердіпрактикаға енгізудіңболжамды нысандары мен әдістері:1____
_____________________________________________________________________
Лауазымның атауы2
арнаулы (әскери) атағы Т.А.Ә.
20____ жылғы "____" _________
1ІІМ білім беру ұйымы бастығының ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына
жұмыс бағдарламасына қол қоюға рұқсат етіледі, ҒЗТКЖ ІІМ ҒЗТКЖ
жоспары бойынша жүргізілмеген жағдайда оның лауазымы, арнаулы атағы,
тегі және аты-жөні көрсетіледі.
2 ҒЗТКЖ жүргізу тапсырмаларында ҒЗТКЖ-ға тапсырыс берушілер
анықтайды.
3 Ғылыми жұмыстың ғылыми жетекшісі
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
нысан
Бекітемін
Бастық1 _________________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20____жылғы "____" _________
М.О.
ҚОЛЖАЗБАНЫҢ ЖОСПАР-НОБАЙЫ ________________________________________________
(жұмыстың атауы (тақырыбы)
ҒЗТКЖ жүргізу үшін негіз:
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________
Ғылыми нәтиженің түрі:_______________________________________________
Белгісі:_____________________________________________________________
Жоспарланып отырған көлем:___________________________________________
ҒЗТКЖ-ны аяқтау мерзімі:_____________________________________________
ҒЗТКЖ-ны тапсырыс берушіге ұсыну мерзімі:
Басты орындаушы:_____________________________________________________
Бірлесіп орындаушылар:_______________________________________________
ҒЗТКЖнысаналы мақсаты:_______________________________________________
Жүргізу өзектілігі:__________________________________________________
Қолжазба мазмұнының қысқаша сипаттамасы, дайындаудың негізгі
кезеңдері мен оны орындаушылар:
Қолжазбаның құрылымы (бөлімдер, тараулар және т.б.)
Бөлімдердің (тараулардың) атауы, олардың мазмұнының қысқаша сипаттамасы
Орындаушылар туралы мәліметтер2
Орындау мерзімі
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
Зерттеуді енгізудің болжамды нысандары мен әдістері3:________________
_____________________________________________________________________
1ІІМ білім беру ұйымы бастығының ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына қолжазбаның жоспар-нобайына қол қоюға рұқсат етіледі, ҒЗТКЖ ІІМ-ніңҒЗТКЖ жоспары бойынша жүргізілмеген жағдайда оның лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты-жөні көрсетіледі.
2 Тегі, аты, әкесінің аты, арнаулы атағы, ғылыми дәрежесі мен атағы, үйінің мекенжайы (келісім бойынша), үй және жұмыс телефондарының нөмірлері (келісім бойынша).
3 ҒЗТКЖ-ні жүргізуге тапсырмада ҒЗТКЖ-қа тапсырыс берушілер анықтайды.
4 Ғылыми жұмыстың ғылыми жетекшісі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
нысан
_________________________________________________
басылымның (электронды оқу басылымының) түрі
_____________________________________________________________________
қолжазбаның атауы, басылымның нөмірі (бірінші немесе қайта басылған)
БАСЫЛЫМНЫҢ ЖОСПАР -НОБАЙЫ
Көлемі (авт. парағы, байт)
Жоспарланған тираж
Шығарылған жылы
Басып шығарушы
ІІМ КЖД-ға басылымды ұсыну мерзімі
Нысаналы мақсаты және нақты оқырман мекенжайы:
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес
мамандық пен оқыту мамандануы көрсетіледі)
Үлгі оқу бағдарламасына сәйкестігі:____________________________
_____________________________________________________________________
(үлгі оқу бағдарламасының атауы (оқу басылымы бірнеше пәнді оқу үшін
пайдаланылған жағдайда әрбір пәннің нақты бөлімдер көрсетіледі)
Басылымның өзектілігі:_________________________________________
Жаңалық:_______________________________________________________
(бұрынғы басылымнан айырмашылығы)
Мазмұнының қысқаша сипаттамасы:

1. Наименование частей, разделов, глав ________________________
2. Реферативное раскрытие содержания (части, раздела,
главы) _____________
Сведения об авторе (коллективе авторов):
1. Фамилия, имя, отчество _____________________________________
2. Должность __________________________________________________
3. Специальное (воинское звание) ______________________________
4. Ученая степень _____________________________________________
5. Ученое звание ______________________________________________
6. Домашний адрес (по согласованию) ___________________________
7. Служебный и домашний (по согласованию) телефоны ____________
____________________
(подпись автора)
Решение начальника ДКР МВД: ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(специальное звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 9
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
ПРИМЕРНЫЙ ПЕРЕЧЕНЬ
видов научных и научно-технических результатов
(научных и научно-технических разработок)
1. Нормативно-правовые и организационно-методические материалы:
1. Методические (практические) рекомендации
2. Квалификационные требования, характеристики;
3. Проект программы (государственной, комплексной, отраслевой и других);
4. Проект наставления, руководства, инструкции, положения, правил, устава, приказа, регламента;
5. Памятка;
6. Проект законодательного акта;
7. Проект нормативного акта органа власти;
8. Пособие, сборник;
9. Справочник, каталог;
10. Предложения по совершенствованию законодательства.
2. Информационно-аналитические материалы:
1. Аналитические и информационные материалы (обзор, отчет, справка, бюллетень);
2. Промежуточный отчет;
3. Концепция, прогноз, направление развития;
4. Обзор (статистический, практики, литературы);
5. Экспертное заключение.
3. Учебные и учебно-методические материалы:
1. Учебник, глава учебника, хрестоматия;
2. Учебно-методическое, учебно-практическое, учебное, методическое, практическое пособие;
3. Электронное учебное издание;
4. Курс лекций, лекция;
5. Методические (практические) рекомендации (для обучающихся, практических сотрудников);
6. Справочное пособие (справочник), наглядное пособие, альбом схем;
7. Фильм, сценарий фильма;
8. Методические материалы по проведению деловой игры;
9. Практикум, сборник задач, сборник тестов;
10. Словарь;
11. Макет учебного дела;
12. Материалы учебного сбора (учения);
13. Методические материалы для профессорско-преподавательского и командного состава;

1. Бөліктердің, бөлімдердің, тараулардың атауы_________________
2. Мазмұнын рефераттықашу (бөліктер, бөлімдер, тараулар) ______
Автор (авторлар ұжымы) туралы мәліметтер:
1. Тегі, аты, әкесінің аты_____________________________________
2. Лауазымы____________________________________________________
3. Арнаулы (әскери) атағы______________________________________
4. Ғылыми дәрежесі_____________________________________________
5. Ғылыми атағы________________________________________________
6. Үйінің мекенжайы (келісім бойынша) _________________________
7. Қызметтік және үй (келісім бойынша) телефондары ____________
___________________
(автордың қолы)
ІІМ КЖД бастығының шешімі:_____________________________________
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, қолы,Т.А.Ә. )
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Ғылыми және ғылыми-техникалық нәтижелер (ғылыми және
ғылыми-техникалық әзірлемелер) түрлерінің үлгі тізбесі
1. Нормативтік-құқықтық және ұйымдастырушылық-әдістемелік
материалдар:
1. Әдістемелік (практикалық) ұсынымдар;
2. Біліктілік талаптары, сипаттамалар;
3. Бағдарлама (мемлекеттік, кешенді, салалық және басқа) жобасы;
4. Тәлімдеме, басшылық, нұсқаулық, ереже, қағида, жарғы, бұйрық, регламент жобасы;
5. Жадынама;
6. Заңнамалық акті жобасы;
7. Билік органының нормативтік актісінің жобасы;
8. Оқу құралы, жинақ;
9. Анықтамалық, каталог;
10. Заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар.
2. Ақпараттық-аналитикалық материалдар:
1. Аналитикалық және ақпараттық материалдар (шолу, есеп, анықтама, бюллетень);
2. Аралық есеп;
3. Тұжырымдама, болжам, даму бағыты;
4. Шолу (статистикалық, практикалар, әдебиеттер);
5. Сараптама қорытындысы.
3. Оқу және оқу-әдістемелік материалдар:
1. Оқулық, оқулық тарауы, хрестоматия;
2. Оқу-әдістемелік, оқу-практикалық, оқу, әдістемелік, практикалық құрал;
3. Электрондық оқу басылымы;
4. Дәрістер курсы, дәріс;
5. Әдістемелік (практикалық) ұсынымдар (білім алушыларға, практикалық қызметкерлерге арналған);
6. Анықтамалық құрал (анықтамалық), көрнекі құрал, альбом сызба;
7. Фильм, фильмнің сценарийі;
8. Іскерлік ойын жүргізу бойынша әдістемелік материалдар;
9. Практикум, есептер жинағы, тестер жинағы;
10. Сөздік;
11. Оқу ісінің макеті;
12. Оқу жиынының (оқу-жаттығу) материалдары.
13. Профессорлық-оқытушылық және командалық құрамға арналған әдістемелік материалдар;

14. Учебно-практический комментарий;
15. Примерная учебная программа (план).
4. Научные материалы:
1. Сборник трудов;
2. Монография, глава (главы) монографии;
3. Серия статей, статья;
4. Диссертация докторская (магистерская);
5. Научный доклад;
6. Тезисы научного доклада в составе сборников;
7. Научно-аналитический обзор (реферат);
8. Научно-методическое пособие;
9. Научно-практическое пособие;
10. Научно-практический комментарий;
11. Сборник научных материалов (тезисов, статей).
5. Научно-технические разработки:
1. Техническое задание, тактико-техническое задание;
2. Технические регламенты и стандарты;
3. Технические предложения;
4. Рабочая конструкторская и программная документация;
5. Технологическая документация;
6. Проектная документация;
7. Эксплуатационная и ремонтная документация;
8. Опытный образец;
9. Модель, макет, прототип, экспериментальный образец;
10. Пояснительные записки по проектным этапам;
11. Автоматизированная информационная система;
12. Аппаратно-программный комплекс;
13. Программные средства;
14. Программно-технические средства;
15. Комплект компьютерных программ (компьютерная программа);
16. Базы данных.
Приложение 10
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Республика Казахстан
Министерство внутренних дел
________________________________________
(наименование организации образования)
Утверждаю
Начальник
_______________________________
(наименование организации
образования)
специальное (воинское) звание
_______________________________
(Ф.И.О., подпись)
"____" _________ 20____г.
ОТЧЕТ
о научно-исследовательской деятельности за 20__ г.
Обсужден и одобрен на
заседании Ученого совета
_________________________
(наименование организации
образования)
Протокол № ___
" ___ " _____________ 20___ г.
Город, 20___
Примечание по составлению отчетов о результатах
научно-исследовательской деятельности организации
образования МВД
В отчете следует кратко отражать конкретные результаты
выполнения всех позиций, закрепленных за подразделением в плане
НИОКР организации образования МВД.
Позиции плана, не отраженные в отчете, будут признаны
невыполненными. Если имеются разработки, выполненные вне плана,
следует их включить в отчет в соответствующий раздел с пометкой
"Дополнительно к плану".
Отчет представляется на государственном и русском языках.
Содержание отчета:
РАЗДЕЛ 1 Научные исследования
1.1 Исследования по фундаментальным, прикладным, актуальным
проблемам деятельности ОВД.
1.2 Исследования по проблемам совершенствования методики
обучения.

14. Оқу-практикалық түсініктемелер;
15. Үлгі оқу бағдарламасы (жоспары).
4. Ғылыми материалдар:
1. Еңбектер жинағы;
2. Монография, монографияның тарауы (тараулары);
3. Мақалалар сериясы, мақала;
4. Докторлық (магистрлік) диссертация;
5. Ғылыми баяндама;
6. Жинақтар құрамындағы ғылыми баяндама тезистері;
7. Ғылыми-аналитикалық шолу (реферат);
8. Ғылыми-әдістемелік құрал;
9. Ғылыми-практикалық құрал;
10. Ғылыми-практикалық түсініктемелер;
11. Ғылыми материалдар жинағы (тезистер, мақалалар).
5. Ғылыми-техникалық әзірлемелер:
1. Техникалық тапсырма, тактикалық-техникалық тапсырма;
2. Техникалық регламенттер және стандарттар;
3. Техникалық ұсыныстар;
4. Жұмыс конструкторлық және бағдарламалық құжаттама;
5. Технологиялық құжаттама;
6. Жобалық құжат;
7. Пайдалану және жөндеу құжаттамасы;
8. Тәжірибелік үлгі;
9. Модель, макет, түптұлға, экстреминальды үлгі;
10. Жобалық кезеңдер бойынша түсіндірме жазбалар;
11. Автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
12. Аппараттық-бағдарламалық кешен;
13. Бағдарламалық құрал;
14. Бағдарламалық-техникалық құралдар;
15. Компьютерлік бағдарламалар жиынтығы (компьютерлік бағдарлама);
16. Деректер базасы.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
_________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Бекітемін
Бастық_________________________
(білім беру ұйымының атауы)
арнаулы (әскери) атағы
_________________________
(Т.А.Ә.,қолы)
20____жылғы "____" ______
20__ жылға арналған ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есеп
(білім беру ұйымының атауы)
____________________________
Ғылыми кеңесінің отырысында
талқыланған және мақұлданған
№ ___ хаттама
20___ жылғы "___" ________
ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметінің нәтижелері туралы
есептерді құрастыру жөніндегі қағида
Есепте ІІМ білім беру ұйымының ҒЗТКЖ жоспарында бөлініске бекітілген барлық позициялардың орындалуының нақты нәтижелерін қысқашакөрсету керек.
Есепте көрсетілмеген жоспардың позициялары орындалмады деп танылатын болады. Егер жоспардан тыс орындалған әзірлемелер болса, оларды есептің "Жоспарға қосымша" деген белгіментиісті бөлімге қосу керек.
Есеп мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады.
Есептің мазмұны:
1-БӨЛІМ.Ғылыми зерттеулер
1.1 Іргелі, қолданбалы зерттеулер, ІІО қызметінің өзекті проблемалары бойынша зерттеулер.
1.2 Оқыту әдістемесін жетілдіру проблемалары бойынша зерттеулер.

1.3 Диссертационные исследования докторантов.
1.4 Диссертационные исследования магистрантов.
1.5 Опытно-конструкторские работы
По подразделу 1.1 указывается номер позиций плана, наименование
темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители,
конкретные результаты по теме (№ протокола заседания Ученого совета,
утвердившего Рабочую программу темы, какие пункты программы выполнены
за отчетное время).
По подразделу 1.2 указывается номер позиций плана, наименование
темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители,
конкретные результаты по теме.
По подразделам 1.3, 1.4 представляется информация по
каждому докторанту и магистранту, закрепленным за подразделением, с
указанием утвержденных тем диссертаций, названия и выходные данные
опубликованных за отчетный период статей, конкретных результатов по
теме. Также следует указать решение кафедры о снятии темы
исследования докторанта (магистранта) из Плана НИОКР, принятое по
результатам его отчета.
По подразделу 1.5 указывается номер позиций плана, наименование
темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители,
конкретные результаты по теме.
РАЗДЕЛ 2. Внедрение научных разработок.
На разработки, использующиеся в учебном процессе, в
практической деятельности подразделений МВД, других министерств и
ведомств, обязательно должны быть оформлены акты внедрения.
Представить список внедрения результатов НИОКР с указанием данных
органа, выдавшего акт и даты выдачи.
РАЗДЕЛ 3. Редакционно-издательская деятельность
Представлять список:
изданной литературы (с указанием полных выходных данных:
Фамилия И.О. автора. Название. – Город: Издательство, год. Количество
страниц. Тираж., объем в печатных листах.):
по плану НИОКР;
дополнительно к плану;
методических рекомендаций (указать, на какой стадии подготовка
к внедрению в учебный процесс и (или) практическую деятельность ОВД);
других видов (программные продукты, патенты и т.п.).
РАЗДЕЛ 4. Конференции, семинары, круглые столы и другие мероприятия
Представлять список конференций, семинаров, круглых столов:
международных;
республиканских;
академических, кафедральных
с указанием названия мероприятия, организатора, даты и места
проведения, фамилий сотрудников подразделения, участвовавших в них.
РАЗДЕЛ 5 Научно-исследовательская работа слушателей
Представлять отчет о научной и научно-технической работе
слушателей за учебный год:
указывать название кружка, руководителя, количество слушателей
(курсантов), занимающихся в кружке;
указывать дату утверждения плана работы на учебный год;
перечислять подготовленные научные доклады на конкурс МВД и МОН
Республики Казахстан, научные статьи и тезисы к ним,
рефераты слушательских (курсантских) научных работ, отметить
призеров;
перечислять слушателей (курсантов), принимавших участие в
научных конференциях (фамилия, тема доклада, дата проведения,
название и организатор конференции), отметить призеров;
перечислять кафедральные мероприятия по НИРС (диспуты,
олимпиады, встречи с практическими работниками ОВД, и т.д.), дату
проведения и участников.

1.3 Докторанттардың диссертациялық зерттеулері.
1.4 Магистранттардың диссертациялық зерттеулері.
1.1-кіші бөлімі бойынша жоспар позицияларының нөмірі, зерттеу тақырыбының атауы, орындау мерзімі, жетекші мен орындаушылар, тақырып бойынша нақты нәтижелер (тақырыптың жұмыс бағдарламасын бекіткен Ғылыми кеңес отырысы хаттамасының №, есеп беру уақытында бағдарламаның қандай тармақтары орындалды) көрсетіледі.
1.2-кіші бөлімі бойынша жоспар позицияларының нөмірі, зерттеу тақырыбының атауы, орындау мерзімі, жетекші мен орындаушылар, тақырып бойынша нақты нәтижелер көрсетіледі.
1.3, 1.4-кішібөлімдер бойынша бөлініске бекітілген әрбір докторант (магистрант) бойынша диссертациялардың бекітілген тақырыптарын, есеп беру кезеңінде жарияланған мақалаларының атауы және бастапқы деректері, тақырып бойынша нақты нәтижелерді көрсете отырып ақпарат ұсынылады. Докторанттың (магистранттың) есебінің нәтижесі бойынша оның зерттеу тақырыбын ҒЗТКЖ жоспарынан алып тастау туралы кафедра шешімін де көрсету керек.
2-БӨЛІМ. Ғылыми әзірлемелерді енгізу
Оқу процесінде,ІІМ бөліністерінің, басқа да министрліктер мен ведомстволардың практикалық қызметінде пайдаланылатын әзірлемелерге енгізу актілері міндетті түрде ресімделуі тиіс. Актіні берген органның деректерін және беру күнін көрсете отырып, ҒЗТКЖ нәтижелерін енгізу тізімі ұсынылады.
3 -БӨЛІМ. Редакциялық-баспа қызметі
басып шығарылған әдебиеттің (толық бастапқы деректер:автордың Т.А.Ә. Атауы. – Қала: Баспа, жыл. Беттердің саны. Тираж.,баспа табақтарында көлемін көрсете отырып):
ҒЗҒТЖ жоспары бойынша;
жоспарға қосымша;
әдістемелік ұсынымдардың (оқу процесіне және (немесе) ІІОпрактикалық қызметіне енгізуге дайындық қандай кезеңде екенін көрсету);
басқа түрлерінің (бағдарламалық өнімдер, патенттер және т.б.) тізімдерін ұсыну.
4-БӨЛІМ. Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шаралар
Іс-шараның атауын, ұйымдастырушысын, өткізілетін күні мен орнын, оларға қатысқан бөлініс қызметкерлерінің тектерін көрсете отырып:
халықаралық;
республикалық;
кадемиялық, кафедралықконференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер тізімін ұсыну.
5-Бөлім. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы
Тыңдаушылардың оқу жылы ішіндегі ғылыми және
ғылыми-техникалық жұмысы туралы есеп ұсыну:
үйірменің атауын, жетекшісін үйірмеге қатысатын тыңдаушылардың (курсанттардың) санын көрсету;
оқу жылына арналған жұмыс жоспарының бекітілген күнін көрсету;
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің және БҒМ-ніңконкурсына дайындалған ғылыми баяндамаларды, оларға ғылыми мақалалар мен тезистерді, тыңдаушылардың (курсанттардың) ғылыми жұмыстарының рефераттарын санамалау, жүлдегерлердібелгілеу;
ғылыми конференцияларға қатысқан тыңдаушыларды (курсанттарды) (тегі, баяндама тақырыбы, өткізілетін күні, конференция атауы және ұйымдастырушысы) санамалау, жүлдегерлерді белгілеу;
тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша кафедралық іс-шараларды (диспуттар, олимпиадалар, ІІО-ның практикадағықызметкерлерімен кездесулер және т. б.) санамалау, өткізілген күні мен қатысушыларын көрсету.

РАЗДЕЛ 6. Научный потенциал
Представлять список сотрудников, в том числе работающих по в/н,
имеющих ученые степени, ученые звания (диплом Комитета по контролю в
сфере образования и науки МОН Республики Казахстан).
Приложение 11
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель1 __________________
(подразделения МВД – заказчик )
специальное (воинское) звание
_______________________________
(Ф.И.О., подпись)
"_____" _________ 20 ___ г.
М.П.
АКТ ПРИЕМКИ
результатов научного исследования
______________________________________________
(наименование научного исследования)
Комиссия в составе:
председателя ________________________________________________________
(специальное (воинское) звание, инициалы, фамилия)
членов комиссии: ____________________________________________________
(специальные (воинские) звания, инициалы, фамилия)
провела приемку _____________________________________________________
(наименование и вид результата научного исследования)
выполненного ________________________________________________________
(наименование организации–исполнителя, фамилия и
инициалы автора (авторов)
на основании ________________________________________________________
(наименование, дата, номер документа (плана), на
основании которого выполнена работа)
В результате приемки научного исследования комиссия:
1. Установила:
работа выполнена в полном объеме и соответствует заявке
(контракту, договору, рабочей программе, плану-проспекту рукописи и
т.п.)2.
2. Решила:
работу считать законченной (невыполненной)
и принятой (непринятой);
характеризовать работу следующим образом:
Характеристика представленного научного исследования и ее
обоснование:
По степени решения поставленных задач, сформулированных в
заявке (задании) на проведение научного исследования и рабочей
программной документации (решены в достаточной мере, в основном
решены, частично решены, нерешены). _________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов)
_____________________________
1 Допускается подписание акта приемки заместителем руководителя,
которому предоставлено право подписи, указываются его должность,
специальное звание, фамилия и инициалы.
2 При отрицательном отзыве о работе в этом пункте записывается:
"Установила, что представленная работа не соответствует заявке или по
другим причинам (указать)". Указываются причины отрицательного отзыва
на работу.
оборотная сторона акта приемки
По новизне результатов научного исследования (принципиально
новые результаты и выводы, результаты в основном имеют новые подходы
в решении поставленных задач, результаты получены и систематизированы
на основе обобщения имеющихся материалов и мнений, результаты не
новые или отсутствуют).
_____________________________________________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов)
По вероятности результативного применения научного исследования
в практической деятельности (высокая, средняя, низкая, отсутствует).
_____________________________________________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(излагаются имеющиеся замечания и предложения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6-Бөлім. Ғылыми әлеует
Ғылыми дәрежелері, ғылыми атақтары(Қазақстан Республикасы БҒМ-ніңБілім және ғылым саласындағы бақылау жөніндегі комитетінің дипломы) бар қызметкерлердің, оның ішінде ерікті жалдамалы құрам қызметкерлерінің тізімін ұсыну.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
11-қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
Басшы1 _________________________
(ІІМ бөлінісі - тапсырыс беруші )
арнаулы (әскери) атағы
________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20 __ жылғы "____"_____.
М.О.
Ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау актісі
______________________________________________
(ғылыми зерттеудің атауы)
Комиссия құрамы:
төрағасы ____________________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, аты-жөні, тегі)
комиссия мүшелері:___________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, аты-жөні, тегі)
___________________________________________________________ негізінде
(негізінде жұмыс орындалған құжаттың (жоспардың) атауы, нөмірі, күні)
___________________________________________________________орындалған
(орындаушы ұйымның атауы, автордың (авторлардың) тегі мен аты-жөні)
___________________________________________________ қабылдау өткізді.
(ғылыми зерттеу қорытындысының атауы мен түрі)
Ғылыми зерттеуді қабылдау нәтижесінде комиссия:
жұмыс толық көлемде орындалғанын және өтінімге (келісімшартқа,
шартқа, жұмыс бағдарламасына, қолжазбалық жоспар-нобайына және
т.с.с.) сәйкес келетінін анықтады.2
2. Шешім етті:
- жұмыс аяқталған (орындалмаған) және қабылданған
(қабылданбаған) деп есептелсін;
- жұмыс мынадай түрде сипатталсын:
Ұсынылған ғылыми зерттеудің сипаттамасы мен оның негіздемесі:
Ғылыми зерттеу жүргізуге өтінімде (тапсырмада) және жұмыс
бағдарламалық құжаттамада тұжырымдалған, қойылған міндеттерді шешу
дәрежесі бойынша (жеткілікті шамада шешілген, негізінен шешілген,
ішінара шешілген, шешілген)
_____________________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
1Қабылдау актісіне қол қою құқығы берілген басшының
орынбасарына қол қоюға рұқсат етіледі, оның лауазымы, арнаулы атағы,
аты-жөні көрсетіледі.
2 Жұмыс туралы теріс пікір болған жағдайда осы тармақта:
"Ұсынылған жұмыс өтінімге сәйкес келмейді немесе басқа себептер
бойынша (көрсетілсін)" деп жазылады. Жұмысқа теріс пікірдің себептері
көрсетіледі.
қабылдау актісінің сыртқы беті
Ғылыми зерттеу нәтижелерінің жаңалығы бойынша қағидаттық жаңа
нәтижелермен қорытындылар, нәтижелерде, негізінен қойылған
міндеттерді шешуге жаңа тәсілдер бар, нәтижелер қолда бар материалдар
мен пікірлерді жинақтау негізінде алынып, жүйеленеді, нәтижелер жаңа
емес немесе жоқ).
_____________________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
Ғылыми зерттеуді практикалық қызметте қолданудың ықтимал
нәтижелігі бойынша (жоғары, орташа, төмен, жоқ).
_____________________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолда бар ескертулер мен ұсыныстар баяндалады)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Предлагает3: _____________________________________________________
(рекомендации о формах и сроках внедрения
научных исследований)
_____________________________________________________________________
(наименования подразделений, в которые внедряется
научные исследования)
4. Мероприятия по авторскому сопровождению: _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложения4: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии _________________________________________
(специальное (воинское) звание,
подпись, Ф.И.О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
(специальные (воинские) звания, подписи, Ф.И.О.)
"____" ___________ 20___ г.
_____________________________
3 При отрицательных результатах приемки научного исследования в этом
пункте указываются недостатки, рекомендации по их устранению и
предложение о направлении представленного научного исследования на
доработку исполнителю с указанием сроков устранения недостатков.
4 Приложениями к акту оформляются особые мнения членов комиссии, а
также другие материалы по приемке результатов научного исследования.
Приложение 12
к Инструкции по организации научно-
исследовательской деятельности в системе
органов внутренних дел Республики Казахстан
Форма
Акт
внедрения научно-исследовательской и
опытно-конструкторской работы
1. Наименование НИОКР: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Вид выходного результата: ________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Заказчик НИОКР – подразделение МВД: ______________________________
_____________________________________________________________________
4. Исполнитель (и) работ: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Основание выполнения научного исследования: ______________________
_____________________________________________________________________
(номер позиции плана, заявка (подразделение, исх. дата и
номер), инициатива)
_____________________________________________________________________
6. Дата и сведения о приемке результатов научного исследования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(исходящий номер и дата направления акта приемки исполнителю,
характеристика работы)

3. Ұсынады3:__________________________________________ ________
(ғылыми өнімді енгізу нысандары менмерзімдері туралы ұсынымдар)
_____________________________________________________________________
(ғылыми өнім енгізілетін бөліністер атауы)
4. Авторлық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар:___________________
_____________________________________________________________________
__________________________
Қосымша4:______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә.)
20___ жылғы "____" ___________
3Ғылыми зерттеуді қабылдау нәтижелері теріс болған кезде бұл
тармақта кемшіліктер, оларды жою бойынша ұсынымдар мен ұсынылған
ғылыми өнімді кемшіліктерді жою мерзімін көрсете отырып, орындаушыға
пысықтауға жолдау туралы ұсыныстар көрсетіледі.
4Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері, сондай-ақ ғылыми
зерттеу нәтижелерін қабылдау бойынша басқа да материалдар актіге
қосымшалармен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
12-қосымша
нысан
Ғылыми-зерттеу немесе тәжірибелік-конструкторлықжұмысты енгізу актісі
1. ҒЗТКЖ атауы:___________________
_____________________________________________________________________
2. Шығатын нәтиженің түрі:___________________________________________
_____________________________________________________________________
3. ҒЗТКЖ тапсырыс беруші – ІІМ бөлінісі:_____________________________
_____________________________________________________________________
4. Жұмысты орындаушы(-лар):__________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Ғылыми зерттеуді орындау негізі:__________________________________
_____________________________________________________________________
(жоспарпозициясының нөмірі, өтінім (бөлініс, шығыскүнімен нөмірі),
бастама)
_____________________________________________________________________
6. Ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау туралы күні мен мәлімет:______
_____________________________________________________________________
(шығыс нөмірі және орындаушыға қабылдау актісін жіберу күні, жұмыстың
сипаттамасы)

7. Сведения о внедрении НИОКР: ______________________________________
(формы и методы внедрения,
_____________________________________________________________________
в какие подразделения, другая информация о внедрении)
8. Сведения об эффективности внедрения НИОКР в оперативно-служебную
(служебно-боевую) деятельность подразделений (категорий сотрудников и
военнослужащих), а также в учебно-воспитательный процесс организаций
образования МВД:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель1 ____________________________________________
(подразделения МВД – заказчик)
специальное (воинское) звание _____________________ Ф.И.О.
(подпись)
"____" ___________ 20____ г.
М.П.
_____________________________
1 В случаях подписания акта заместителем руководителя, которому
предоставлено право подписи, указываются его должность, специальное
(воинское) звание, фамилия и инициалы.

7. ҒЗТКЖ-ні енгізу туралы мәлімет:___________________________________
(енгізу нысандары мен әдістері,
_____________________________________________________________________
қандай бөліністер, енгізу туралы басқа ақпарат)
8. Бөліністердің (қызметкерлер мен әскери қызметшілер санаттарының)
жедел қызметтік (жауынгерлік-қызметтік) қызметіне, сондай-ақ ІІМ-нің
білім беру процесінеҒЗТКЖ енгізу тиімділігі туралы мәлімет:
______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы ______________________________________
(ІІМ бөлінісі – тапсырыс беруші)
арнаулы (әскери) атағы ________________ Т.А.Ә.
(қолы)
20____ жылғы"____" ___________
М.О.