О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 500 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 24 июля 2014 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2014 года № 9669. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 06.12.2016 № 640 (вводится в действие с 01.07.2017).
В соответствии со статьей 118 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 500 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8913, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 1 марта 2014 года № 42 (27663)), следующие изменения и дополнение:
в Правилах составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
в пункте 9:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Администраторы республиканских бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета области представляют консолидированную финансовую отчетность центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Датой представления консолидированной финансовой отчетности считается дата его передачи через ИС.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету, а на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области - консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, по итогам первого полугодия отчетного года, не позднее 1 октября составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского и местных бюджетов по состоянию на 1 июля.

"Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнің және бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 500 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 шілдедегі № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 тамызда № 9669 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 06.12.2016 № 640 (01.07.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 118-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнің және бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 500 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 8913 болып тіркелген, 2014 жылғы 1 наурызда № 42 (27663) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнің және бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау ережесінде:
9-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдары шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi берілген күн оны АЖ арқылы тапсырған күні болып есептеледі.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі негізінде республикалық бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдарының шоғырландырылған қаржылық есептiлiгi негізінде жергілікті бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармағымен толықтырылсын:
"9-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, есеп беру жылының бірінші жартыжылдықтың нәтижесі бойынша, 1 қазанға дейін 1 шілдедегі жағдайы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.

Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского и местных бюджетов за отчетный финансовый год центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета составляется не позднее 25 апреля года, следующего за отчетным. При этом установленные сроки распространяются на годовые отчеты, сформированные по 2017 год включительно.
Целью составления консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов является обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией о финансовом положении, результатах финансовой деятельности и изменениях финансового положения республиканского и местных бюджетов.";
в пункте 23:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма дохода от необменных операций на цели представления бюджетных кредитов; сумма дохода нижестоящих бюджетов от текущего финансирования, полученного по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Статьи "Прочие доходы" (код строки 040), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов и запасов между администраторами бюджетных программ, сумма доходов от безвозмездного получения запасов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ. В случае передачи между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ, долгосрочных активов, приобретенных не за счет бюджетного финансирования, то в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов;";
абзац тридцать седьмой изложить в следующей редакции:
"Статьи "Прочие расходы" (код строки 150), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов между администраторами бюджетных программ, между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;";
абзац тридцать девятый изложить в следующей редакции:
"Статьи "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов между администраторами бюджетных программ. В случае передачи между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ, долгосрочных активов, приобретенных не за счет бюджетного финансирования, то в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов;".

Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен есепті жылдан кейінгі жылдың 25 сәуірінен кешіктірмей есепті қаржы жылындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі жасалынады. Бұл ретте белгіленген мерзім 2017 жылды қоса алғанда қалыптастырылған жылдық есептерге қолданылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептіліктің жасауының мақсаты мүдделі адамдарды қаржылық қызметтің нәтижелері мен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаржылық жағдайының өзгерістері, қаржылық жағдайы туралы толық және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.";
23-тармақта:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Ағымдағы қызметтi қаржыландыру" баптары (жол коды 011), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік кредиттерді беру мақсатына арналған айырбас емес операциялардан түсетін кірістер сомасы; нысаналы трансферттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардан алынған, ағымдағы қаржыландырудан төмен тұрған бюджеттердің табыс сомасы алынып тастауға жатады;";
он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Өзге кiрiстер" баптары (жол коды 040), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарлама әкімшілері арасындағы ұзақ мерзімді активтер мен қорларды қайтарусыз алу бойынша кірістер сомасы, бір бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы қорларды қайтарусыз тапсыру бойынша кірістер сомасы алынып тастауға жатады. Бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы бюджеттік қаржыландыру есебінен алынбаған ұзақ мерзімді активтерді тапсыру жағдайынды, онда шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұзақ мерзімді активтерді қайтарусыз алу бойынша кірістер сомасы алынып тастауға жатады;";
отыз жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""Өзге шығыстар" баптары (жол коды 150), шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы қорларды қайтарусыз тапсыру бойынша шығыстар сомасы алынып тастауға жатады;";
отыз тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""Ұзақ мерзiмдi активтердiң істен шығуы" баптары (жол коды 220), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы ұзақ мерзімді активтерді қайтарусыз тапсыру бойынша шығыстар сомасы алынып тастауға жатады. Бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы бюджеттік қаржыландыру есебінен алынбаған ұзақ мерзімді активтерді тапсыру жағдайынды, онда шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұзақ мерзімді активтерді қайтарусыз тапсыру бойынша шығыстар сомасы алынып тастауға жатады;".

2. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
финансов Республики Казахстан
Б. Султанов

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (З.А. Ерназарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов