О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 "Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 132. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2014 года № 9700
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 30 января 2014 года № 744 «О некоторых вопросах Национального Банка Республики Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 «Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7996, опубликованное 5 декабря 2012 года в газете «Казахстанская правда», № 421-422 (27240-27241) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан.»;
в Правилах назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (далее – Трудовой кодекс) и Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (далее – Закон о Национальном Банке).»;
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) требования - требования, предъявляемые к лицам, претендующим на занятие должности служащего Национального Банка, в целях определения уровня его профессиональной подготовки, компетентности и соответствия вакантной должности служащего Национального Банка согласно приложению 1 к Правилам;»;
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) кадровая служба - подразделение кадрового обеспечения Национального Банка (в филиалах – специалист по работе с персоналом);»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) Национальный Банк - центральный аппарат, филиалы и представительство Национального Банка;»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Баскармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 132 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 тамызда № 9700 тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, «Қазақстан Республикасы Ұлттық, Банкінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 744 Жарлығын icкe асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық, Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы» 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7996 тіркелген, 2012 жылғы 6 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» газетінде № 802-806 (27877) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы»:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидалары»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымына тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидалары (бұдан әpi - Қағидалар) 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әpi - Еңбек кодексі) және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әpi - Ұлттық, Банк туралы заң) сәйкес әзірленді.»;
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) талаптар - Ұлттық Банк қызметшісінің лауазымына орналасуға үміткер адамдарға олардың кәсіби дайындық, деңгейін, құзыреттілігін және Ұлттық Банк қызметшісінің бос лауазымына сәйкестігін айқындау мақсатында Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес талаптар;»;
2)тармақша алынып тасталсын;
3)тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кадр қызметі - Ұлттық Банктің кадрмен қамтамасыз ету бөлімшесі (филиалдарда - қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі маман);»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Ұлттық Банк - Ұлттық Банктің орталық аппараты, филиалдары және өкілдігі;»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«13. Конкурсная комиссия утверждается Председателем Национального Банка (в филиалах - руководителем филиала) либо лицом, его замещающим.»;
подпункт 6) пункта 16 исключить;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
«38. Решение конкурсной комиссии обжалуется на имя Председателя Национального Банка (в филиалах – руководителя филиала) либо лица, его замещающего, либо в судебном порядке.»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
«Приложение 2
к Правилам назначения на должность
и прекращения трудового договора со служащими
Национального Банка Республики Казахстан»;
приложении 3:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
«Приложение 3
к Правилам назначения на должность
и прекращения трудового договора со служащими
Национального Банка Республики Казахстан»;
строку 16 изложить в следующей редакции:
«Не состоите ли Вы в отношениях близкого родства или свойства (родители, супруги, братья, сестры, сыновья, дочери, а также братья, сестры, родители и дети супругов) с работниками Национального Банка Республики Казахстан».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        К. Келимбетов
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 132
«Приложение 1
к Правилам назначения на должность
и прекращения трудового договора со служащими
Национального Банка Республики Казахстан
Требования предъявляемые к лицам, претендующим на занятие
должности служащего Национального Банка
1. Для группы Ц2 - директор департамента, директор департамента-главный бухгалтер, Глава Представительства, начальник самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных групп, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора департамента, заместитель начальника самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее трех лет в Национальном Банке либо не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

«13. Конкурстық комиссияны Ұлттық Банк Төрағасы (филиалдарда - филиал басшысы) не оның орнындағы адам бекітеді.»;
16-тармақтың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«38. Конкурстық комиссияның шешіміне Ұлттық Банк Төрағасының (филиалдарда - филиал басшысының) атына не оның орнындағы адамға, не сот тәртібінде шағымдануға болады.»;
1-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;        2-қосымшаның жоғарғы оң жақ, бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметшілерін лауазымға тағайындау және
олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларына
2-қосымша»;
3-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметшілерін лауазымға тағайындау және                              олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларына
3-қосымша»;
16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Сіз Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметкерлерімен жақын туыстық немесе жекжаттық (ата-ана, ерлі-зайыпты, аға-інілері, апа-сіңлілері, балалары, сондай-ақ, ерлі зайыптылардың аға-інілері, апа-сіңлілері, ата-аналары және балалары) қатынастарда барсыз ба».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Қ.Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 132 қаулысына қосымша
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен
еңбек шартын тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Ұлттық Банктің қызметшісі лауазымына орналасуға
үміткер адамдарға қойылатын
талаптар
1. 02 тобы үшін - департамент директоры, департамент директоры-бас бухгалтер, Өкілдік Басшысы, дербес басқарманың бастығы.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық, актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Бaнкi туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент директорының орынбасары, дербес басқарма бастығының орынбасары.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде үш жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

2. Для группы Ц3 - начальник управления в составе департамента, помощник, советник Председателя Национального Банка, консультант, пресс-секретарь, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее двух лет стажа работы при завершении обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника управления в составе департамента.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
3. Для группы Ц4 - главный специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог, секретарь Правления, секретарь Совета директоров и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

2. 03 тобы үшін - департамент құрамындағы басқарма бастығы, Ұлттық Банк Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі, консультант, баспасөз хатшысы, бөлім бастығы.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық. бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды (магистратура) немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтаған кезде жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент құрамындағы басқарма бастығының орынбасары.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде бip жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
3. 04 тобы үшін - бас маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог, Басқарма хатшысы, Директорлар кеңесінің хатшысы және басқа да атаулар.
Білім - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде бip жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бip жарым жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

4. Для группы Ц5 - ведущий специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
5. Для группы Ц6 - специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года в Национальном Банке либо полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
6. Для группы Ф1 - директор филиала, директор Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора филиала, заместитель директора филиала-главный инженер, заместитель директора филиала по режиму и охране, заместитель директора филиала-главный бухгалтер Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее трех лет в Национальном Банке либо не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура либо магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

4. 05 тобы үшін - жетекші маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кенесшісі, тәуекел-менеджер,тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы,азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі - жоғары кәсіби.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актлерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
5. 06 тобы үшін - маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі - жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы - орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте кемінде бip жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бip жарым жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкте туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
6. Ф1 тобы үшін - филиал директоры, Кассалық операциялар және
құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) директоры.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдеу туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтінішін қарау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Филиал директорының орынбасары, филиал директорының орынбасары - бас инженер, филиал директорының режим және күзет жөніндегі орынбасары, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы) директорының орынбасары - бас бухгалтер.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде үш жыл не осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдың бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура не магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», Әкімшілік рәсімдеу туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

7. Для группы Ф2 - начальник отдела - главный бухгалтер территориального филиала, начальник отдела – заместитель главного бухгалтера Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала), заведующий отделением, начальник хранилища ценностей, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
8. Для группы Ф3 - начальник группы инкассации, заведующий хранилищем (ценностей).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заведующий кассой (оборотной кассой, кассой пересчета и другие наименования).
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее двух лет стажа работы в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

7. Ф2 тобы үшін - аумақтық филиалдың бөлім бастығы - бас бухгалтері, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) бөлім бастығы - бас бухгалтерінің орынбасары, бөлімше меңгерушісі, құндылықтар қоймасының бастығы, бөлім бастығы.
Білім - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл не басшы лауазымдарда кемінде бip жыл, не шетелдік жоғарғы оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдеу туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық, міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Бөлім бастығының орынбасары.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде бip жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл не басшы лауазымдарда кемінде бip жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
8. ФЗ тобы үшін - инкассация тобының бастығы, қойма (құндылықтар) меңгерушісі.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Касса (айналым кассасы, қайта есептеу кассасы және басқа да атаулар) меңгерушісі.
Білімі - жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы - орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте кемінде eкi жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібін туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

9. Для группы Ф4 - главный специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях, либо Магистратуре Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
10. Для группы Ф5 - ведущий специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее полутора лет стажа работы в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

9. Ф4 тобы үшін - бас маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист,инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер,байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик,инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі - жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы - Ұлттық Банкте кемінде бip жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық, бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бip жарым жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды, не Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
10. Ф5 тобы үшін - жетекші маман: экономист, заң кеңесшісі,қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау,қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер,инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик,инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер,сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог,бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі - жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы - орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бip жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

11. Для группы Ф6 - специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года стажа работы в Национальном Банке либо не менее одного года в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.».

11. Ф6 тобы үшін - маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі - жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы - орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бip жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бip жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.».