О некоторых вопросах Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2014 года № 9832
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 августа 2014 года № 875 «О реформе системы государственного управления Республики Казахстан» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005 «О некоторых вопросах Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить положения:
1) государственного учреждения «Комитет оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по городу Астане Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по городу Алматы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Акмолинской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Актюбинской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложении 5 к настоящему приказу;
6) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Алматинской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Атырауской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Восточно-Казахстанской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 8 к настоящему приказу;
9) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Жамбылской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно приложению 9 к настоящему приказу;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 24 қазанда № 9832 тіркелді
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін реформалау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 6 тамыздағы № 875 Жарлығына және «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті» мемлекеттік мекемесінің;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы  Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Атырау облысы бойынша департамент мемлекеттік мекемесінің;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;

10) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Западно-Казахстанской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 10 к настоящему приказу;
11) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Карагандинской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 11 к настоящему приказу;
12) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Костанайской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 12 к настоящему приказу;
13) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Кызылординской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 13 к настоящему приказу;
14) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Мангистауской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 14 к настоящему приказу;
15) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Павлодарской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 15 к настоящему приказу;
16) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Северо-Казахстанской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 16 к настоящему приказу;
17) государственного учреждения «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг по Южно-Казахстанской области Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан» согласно  приложению 17 к настоящему приказу.
2. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системы «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 146
Положение
о государственном учреждении «Комитет оплаты медицинских услуг
Министерства здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан»

10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті (бұдан әрі - Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 146 бұйрығына
1-қосымша
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті»
мемлекеттік мекемесі туралы ереже

1. Общие положения
1. Государственное учреждение Комитет оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные и реализационные функции в сфере оплаты услуг гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Комитета: 010000, город Астана, Есильский район, улица Орынбор, дом 8, административное здание «Дом министерств», 5-6 подъезды.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение «Комитет оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан».
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи Комитета:
1) реализация государственной политики в сфере оплаты услуг ГОБМП, участие в стратегии развития Единой национальной системы здравоохранения (далее – ЕНСЗ) и в совершенствовании механизмов финансирования и управления ресурсами здравоохранения;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті (бұдан әрі – Комитет) мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) қызметтеріне ақы төлеу саласында реттеуші және іске асырушы функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлiгiнiң (бұдан әрі – Министрлік) ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Комитеттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болу құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі, 8-үй, «Министрліктер үйі» әкімшілік ғимараты, 5 және 6-кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті» республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттiң қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке оның функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге рұқсат берілмейді.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кiрiсiне жiберiледi.
2. Комитеттің негізгі мақсаттары, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
13. Комитеттің мақсаттары:
1) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесін (бұдан әрі – БҰДЖ) дамыту стратегиясына және денсаулық сақтау ресурстарын қаржыландыру мен басқару механизмдерін жетілдіруге қатысу;

2) реализация выбора поставщика услуг по оказанию ГОБМП и возмещение его затрат за счет средств республиканского бюджета;
3) осуществление контроля качества и объема оказанных медицинских услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14. Функции Комитета:
1) оплата медицинских услуг по оказанию ГОБМП по администрируемым бюджетным программам;
2) разработка методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП;
3) разработка единых подходов к оценке эффективности деятельности субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП, с использованием индикаторов, отражающих эффективность, полноту и соответствие медицинских услуг стандартам;
4) организация выбора поставщика услуг по оказанию ГОБМП из средств республиканского бюджета;
5) осуществление возмещения затрат по оказанию ГОБМП из средств республиканского бюджета;
6) осуществление внешней экспертизы качества медицинских услуг в рамках ГОБМП;
7) оценка и мониторинг за эффективным управлением организацией медицинской помощи и использованием ресурсов при оказании ГОБМП;
8) проведение оценки системы мотивации работников медицинских организаций, ориентированной на достижение конечного результата работы в рамках ГОБМП;
9) осуществление контроля, координации и мониторинга за внедрением и исполнением программ и направлений, реализуемых в рамках Единой национальной системы здравоохранения, включая целевые текущие трансферты на обеспечение и расширение ГОБМП;
10) осуществление иных функции, предусмотренных законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.
15. Права и обязанности:
1) вызывать в Комитет и его территориальные подразделения физических лиц, должностных лиц юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере оплаты услуг ГОБМП;
2) привлекать независимых экспертов при реализации задач в сфере оплаты услуг ГОБМП;
3) взаимодействовать с государственными органами по обеспечению оплаты услуг ГОБМП;
4) участвовать в организации и проведении международных, республиканских, и региональных семинаров, научно-практических конференций по вопросам совершенствования системы финансирования здравоохранения;
5) координировать деятельность структурных подразделений Министерства, субъектов здравоохранения по вопросам оплаты услуг ГОБМП;

2) ТМККК көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдауды іске асыру және республикалық бюджет қаражатының есебінен оның шығындарын өтеу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК-нің көрсетілген медициналық қызметтерінің сапасы мен көлемін бақылауды жүзеге асыру.
14. Комитеттің функциялары:
1) әкімшілендірілетін бюджеттік бағдарламалар бойынша ТМККК көрсету бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
2) ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін әзірлеу;
3) медициналық қызметтердің тиімділігін, толықтығын және стандарттарға сәйкестігін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, ТМККК шеңберінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілері қызметінің тиімділігін бағалауға бірыңғай тәсілдерді әзірлеу;
4) республикалық бюджет қаражатынан ТМККК көрсету жөніндегі қызметттер берушіні таңдауды ұйымдастыру;
5) республикалық бюджет қаражатынан ТМККК көлемін көрсету жөніндегі шығындарды өтеуді жүзеге асыру;
6) ТМККК шеңберінде медициналық қызметтердің сапасына сыртқы сараптаманы жүзеге асыру;
7) ұйымның медициналық көмекті тиімді басқаруын және ТМККК көрсету кезінде ресурстарды пайдалануын бағалау және мониторинг жүргізу;
8) ТМККК шеңберінде жұмыстың түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге бағдарланған медициналық ұйымдар қызметкерлерін ынталандыру жүйесін бағалауды жүргізу;
9) Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің шеңберінде ТМККК қамтамасыз ету мен кеңейтуге нысаналы ағымдағы трансферттерді қоса алғанда, іске асырылатын бағдарламалар мен бағыттардың енгізілуі мен орындалуын бақылауды, үйлестіруді және мониторингін жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің заңдарымен, актілерімен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың лауазымды адамдарын Комитетке және оның аумақтық бөлімшелеріне шақырту;
2) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы міндеттерді іске асыру кезінде тәуелсіз сарапшыларды қатыстыру;
3) ТМККК қызметтеріне ақы төлеуді қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
4) денсаулық сақтау саласын қаржыландыру жүйесін жетілдіру мәселелері жөніндегі халықаралық, республикалық және өңірлік семинарларды, ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыру мен жүргізуге қатысу;
5) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу мәселелері бойынша Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін үйлестіру;

6) сотрудничать с международными организациями по вопросам оплаты медицинских услуг;
7) проводить мероприятия по информированию населения в сфере оплаты услуг ГОБМП;
8) беспрепятственно посещать субъекты здравоохранения в целях контроля надлежащего исполнения договорных обязательств в рамках гражданского законодательства;
9) проводить проверку первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья отдельных лиц, отражающих характер, объем и качество оказываемой медицинской помощи, лиц, получивших медицинские услуги;
10) инициировать проведение уполномоченными органами проверок объектов, в которых осуществляется предоставление населению медицинской помощи в рамках ГОБМП, в целях осуществления государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг;
11) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований должностных лиц Комитета;
12) формировать бюджетные заявки с обоснованиями и обеспечивать реализацию закрепленных бюджетных программ;
13) участвовать в разработке Стратегического и Операционного планов Министерства и обеспечивать их исполнения по закрепленным республиканским бюджетным программам;
14) вести бухгалтерский учет и формировать финансовую отчетность деятельности Комитета;
15) осуществлять меры по защите прав граждан в области охраны здоровья;
16) рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц, в том числе обеспечивать повышение качества оказания услуг ГОБМП;
18) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председатель Комитета:
1) в соответствии с законодательством, назначает и освобождает от должностей работников Комитета и территориальных подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;

6) медициналық қызметтерге ақы төлеу мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтасу;
7) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында халықты ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар жүргізу;
8) азаматтық заңнама шеңберінде шарттық міндеттемелердің тиісті орындалуын бақылау мақсатында денсаулық сақтау субъектілеріне кедергісіз бару;
9) көрсетілетін медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін жекелеген адамдардың, медициналық қызметтер алған адамдардың денсаулығының жай-күйі туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамаға тексеріс жүргізу;
10) медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру мақсатында халыққа ТМККК шеңберінде медициналық көмек ұсыну жүзеге асырылатын объектілерге уәкілетті органдардың тексеріс жүргізуіне бастамашылық ету;
11) Комитеттің лауазымды адамдарының заңды талаптарын жеке және заңды тұлғалар орындамаған немесе тиісті орындамаған жағдайда сотқа жүгіну;
12) негіздемелері бар бюджеттік өтінімдерді қалыптастыру және бекітілген бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
13) Министрліктің Стратегиялық және Операциялық жоспарларын әзірлеуге қатысу және бекітілген республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша олардың орындалуын қамтамасыз ету;
14) бухгалтерлік есеп жүргізу және Комитет қызметінің қаржылық есептілігін қалыптастыру;
15) денсаулық сақтау саласындағы азаматтардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау, оның ішінде ТМККК қызметтерін көрсету сапасын арттыруды қамтамасыз ету;
18) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитетке басшылық етуді Төраға жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттерді орындау мен оның өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапты болады.
17. Комитеттің Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Комитеттің Төрағасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға тағайындалатын және лауазымдардан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет Төрағасының өкілеттіктері:
1) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, заңнамаға сәйкес Комитеттің және аумақтық бөлімшелердің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және босатады;

2) определяет обязанности и полномочия руководителей и работников структурных подразделений Комитета;
3) определяет обязанности и полномочия руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений Комитета;
4) проводит ежегодную оценку деятельности работников Комитета для определения эффективности и качества их работы, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;
5) в установленном законодательством порядке, решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений;
6) решает вопросы наложения дисциплинарных взысканий на работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;
7) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях, не зависимо от форм собственности, а также в отношениях с физическими лицами;
8) в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает решения о предъявлении от имени Комитета претензий и исков к физическим и юридическим лицам;
9) принимает решения и подписывает приказы по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
10) утверждает нормативные правовые акты по вопросам входящим в компетенцию при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах министерства, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
11) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Комитета
21. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.

2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен басшылары орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
4) заңнамалық актілерге сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, жұмыстарының тиімділігі мен сапасын айқындау үшін Комитет қызметкерлерінің қызметіне жыл сайынғы бағалау жүргізеді;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін, аумақтық бөлімшелердің басшылары мен басшыларының орынбасарларын іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
6) заңнамалық актілерге сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитеттің қызметкерлерін тәртіптік жазаға тарту мәселелерін шешеді;
7) мемлекеттік мекемелерде және меншік нысандарына қарамастан өзге де ұйымдарда, сондай-ақ жеке тұлғалармен қатынастарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің атынан заңды және жеке тұлғаларға наразылық пен қуыным білдіру туралы шешімдер қабылдайды;
9) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдайды және бұйрықтарға қол қояды;
10) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, министрліктің актілерінде бекіту бойынша тікелей құзыреті болған жағдайда құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
11) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресуге бағытталған шараларды қабылдайды.
Комитет Төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Комитет Төрағасы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Комитеттің мүлкі
21. Комитет Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда жедел басқару құқығындағы жекешелендірілген мүлікке ие болады.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзіндік қызмет және басқа да көздер нәтижесінде сатып алынған мүлік есебінен (ақшалай кірісті қоса алғанда) қалыптасады.
22. Комитетке тіркелген мүлік республикалық меншікке жатады.

23. Комитету не допускается самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
24. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 146
Положение о государственном учреждении
«Департамент Комитета оплаты медицинских услуг
Министерства здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан по городу Астана»
1. Общие положения
1. Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по городу Астана (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета, осуществляющим в пределах компетенции Комитета реализационные функции в сфере оплаты услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 010000, город Астана, район Есиль, улица Д. Кунаева, 12/1, ВП-14.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по городу Астана».
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.

23. Комитеттің, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, оған тіркелген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен айыруына немесе басқа да әдістермен иелік етуіне рұқсат берілмейді.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 146 бұйрығына
2-қосымша
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің
Астана қаласы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында іске асырушы функцияларын Комитеттің құзыреті шегінде жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Департаменттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Д. Қонаев көшесі, 12/1, СК-14.
9. Департаменттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.

11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) реализация государственной политики в сфере оплаты услуг ГОБМП, участие в стратегии развития ЕНСЗ и в совершенствовании механизмов финансирования и управления ресурсами здравоохранения;
2) выбор поставщика услуг по оказанию ГОБМП и возмещение его затрат за счет средств республиканского бюджета;
3) осуществление контроля качества и объема оказанных медицинских услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Функции Департамента:
1) оплата медицинских услуг по оказанию ГОБМП по администрируемым бюджетным программам;
2) участие в разработке методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП;
3) участие в разработке единых подходов к оценке эффективности деятельности субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП, с использованием индикаторов, отражающих эффективность, полноту и соответствие медицинских услуг стандартам;
4) выбор поставщика услуг по оказанию ГОБМП из средств республиканского бюджета;
5) осуществление возмещения затрат по оказанию ГОБМП из средств республиканского бюджета;
6) осуществление внешней экспертизы качества медицинских услуг в рамках ГОБМП;
7) оценка и мониторинг за эффективным управлением организацией медицинской помощи и использованием ресурсов при оказании ГОБМП;
8) проведение оценки системы мотивации работников медицинских организаций, ориентированной на достижение конечного результата работы в рамках ГОБМП;
9) осуществление контроля и мониторинга за внедрением и исполнением программ и направлений, реализуемых в рамках Единой национальной системы здравоохранения, включая целевые текущие трансферты на обеспечение и расширение ГОБМП;
10) осуществление иных функций, предусмотренных законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.

11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
12. Департаментке оның функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге рұқсат берілмейді.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кiрiсiне жiберiледi.
2. Департаменттің негізгі мақсаттары, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің мақсаттары:
1) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, БҰДЖ дамыту стратегиясына және денсаулық сақтау ресурстарын қаржыландыру мен басқару механизмдерін жетілдіруге қатысу;
2) ТМККК қызметтерін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдауды жүзеге асыру және республикалық бюджет қаражатының есебінен оның шығындарын өтеу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК-нің көрсетілген медициналық қызметтерінің сапасы мен көлемін бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
14. Департаменттің функциялары:
1) әкімшілендірілетін бюджеттік бағдарламалар бойынша ТМККК көрсету бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
2) ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін әзірлеуге қатысу;
3) медициналық қызметтердің тиімділігін, толықтығын және стандарттарға сәйкестігін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, ТМККК шеңберінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілері қызметінің тиімділігін бағалауға бірыңғай тәсілдерді әзірлеу;
4) республикалық бюджет қаражатынан ТМККК көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдауды ұйымдастыру;
5) республикалық бюджет қаражатынан ТМККК көлемін көрсету жөніндегі шығындарды өтеуді жүзеге асыру;
6) ТМККК шеңберінде медициналық қызметтердің сапасына сыртқы сараптаманы жүзеге асыру;
7) ұйымның медициналық көмекті тиімді басқаруын және ТМККК көрсету кезінде ресурстарды пайдалануын бағалау және мониторинг жүргізу;
8) ТМККК шеңберінде жұмыстың түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге бағдарланған медициналық ұйымдар қызметкерлерін ынталандыру жүйесін бағалауды жүргізу;
9) Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінің шеңберінде ТМККК қамтамасыз ету мен кеңейтуге нысаналы ағымдағы трансферттерді қоса алғанда, іске асырылатын бағдарламалар мен бағыттардың енгізілуі мен орындалуын бақылауды, үйлестіруді және мониторингін жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің заңдарымен, актілерімен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.

15. Права и обязанности Департамента:
1) вызывать в Департамент физических лиц, должностных лиц юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере оплаты услуг ГОБМП;
2) привлекать независимых экспертов при реализации задач в сфере оплаты услуг ГОБМП;
3) взаимодействовать с государственными органами по обеспечению оплаты услуг ГОБМП;
4) участвовать в организации и проведении международных, республиканских, и региональных семинаров, научно-практических конференций по вопросам совершенствования системы финансирования;
5) проводить мероприятия по информированию населения в сфере оплаты услуг ГОБМП;
6) беспрепятственно посещать субъекты здравоохранения в целях контроля надлежащего исполнения договорных обязательств в рамках гражданского законодательства;
7) проводить проверку первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья отдельных лиц, отражающих характер, объем и качество оказываемой медицинской помощи, лиц, получивших медицинские услуги;
8) инициировать проведение проверок объектов, в которых осуществляется предоставление населению медицинской помощи в рамках ГОБМП, в целях проведения контроля в сфере оказания медицинских услуг;
9) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований должностных лиц Департамента;
10) создавать при Департаменте консультативно-совещательные органы и экспертные комиссии;
11) участвовать в формировании бюджетных заявок с обоснованиями и обеспечивать реализацию закрепленных бюджетных программ;
12) участвовать в разработке Стратегического и Операционного планов Министерства и обеспечивать их исполнения по закрепленным республиканским бюджетным программам;
13) вести бухгалтерский учет и формировать финансовую отчетность деятельности Комитета;
14) согласовывать с Комитетом проведение коррекции помесячного плана финансирования на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП по области;
15) осуществлять меры по защите прав граждан в области охраны здоровья;
16) рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) своевременно извещать вышестоящий орган о сроках проведения процедуры выбора поставщика медицинских услуг ГОБМП;
18) предоставлять Комитету информацию об изменении, расторжении или приостановлении действий договора на оказание услуг рамках ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

15. Департаменттің құқықтары мен міндеттері:
1) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың лауазымды адамдарын Департаментке шақырту;
2) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы міндеттерді іске асыру кезінде тәуелсіз сарапшыларды қатыстыру;
3) ТМККК қызметтеріне ақы төлеуді қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
4) қаржыландыру жүйесін жетілдіру мәселелері жөніндегі халықаралық, республикалық және өңірлік семинарларды, ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыру мен жүргізуге қатысу;
5) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында халықты ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар жүргізу;
6) азаматтық заңнама шеңберінде шарттық міндеттемелердің тиісті орындалуын бақылау мақсатында денсаулық сақтау субъектілеріне кедергісіз бару;
7) көрсетілетін медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін жекелеген адамдардың, медициналық қызметтер алған адамдардың денсаулығының жай-күйі туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамаға тексеріс жүргізу;
8) медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылауды жүзеге асыру мақсатында халыққа ТМККК шеңберінде медициналық көмек ұсыну жүзеге асырылатын объектілерге тексеріс жүргізуге бастамашылық ету;
9) Департаменттің лауазымды адамдарының заңды талаптарын жеке және заңды тұлғалар орындамаған немесе тиісті орындамаған жағдайда сотқа жүгіну;
10) Департаменттің консультациялық-кеңестік органдарын және сараптамалық комиссияларын құру;
11) негіздемелері бар бюджеттік өтінімдерді қалыптастыруға қатысу және бекітілген бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
12) Министрліктің Стратегиялық және Операциялық жоспарларын әзірлеуге қатысу және бекітілген бюджеттік бағдарламалар бойынша олардың орындалуын қамтамасыз ету;
13) бухгалтерлік есеп жүргізуге және Департамент қызметінің қаржылық есептілігін қалыптастыруға;
14) облыс бойынша ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсетуге арналған ай сайынғы қаржыландыру жоспарына түзету жүргізуді Комитетпен келісу;
15) денсаулық сақтау саласындағы азаматтардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
17) ТМККК медициналық қызметтерін берушіні таңдау рәсімін жүргізу мерзімі туралы жоғарыда тұрған органды уақтылы хабардар ету;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған шартты өзгерту, бұзу немесе қолданылуын уақытша тоқтату туралы ақпаратты Комитетке ұсыну;

19) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц, в том числе обеспечивать повышение качества оказания услуг ГОБМП;
20) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется руководителем Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Департамента:
1) в соответствии с законодательством, назначает и освобождает от должностей работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;
2) определяет обязанности и полномочия руководителей и работников структурных подразделений Департамента;
3) проводит ежегодную оценку деятельности работников Департамента для определения эффективности и качества их работы, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;
4) в установленном законодательством порядке, решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Департамента;
5) решает вопросы наложения дисциплинарных взысканий на работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящего должностного лица;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях, не зависимо от форм собственности, а также в отношениях с физическими лицами;
7) в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает решения о предъявлении от имени Департамента претензий и исков к физическим и юридическим лицам;
8) принимает решения и подписывает приказы по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте.
Исполнение полномочий руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

19) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау, оның ішінде ТМККК қызметтерін көрсету сапасын арттыруды қамтамасыз ету;
20) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылық етуді Департаментке жүктелген міндеттерді орындау үшін, өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапкершілікке ие Департамент басшысы жүзеге асырады.
17. Департамент басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Департамент басшысында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға тағайындалатын және лауазымдарынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент басшысының өкілеттіліктері:
1) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, заңнамалық актілерге сәйкес Департаменттің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және босатады;
2) Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) заңнамалық актілерге сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, жұмыстарының тиімділігі мен сапасын айқындау үшін Департамент қызметкерлерінің қызметіне жыл сайынғы бағалау жүргізеді;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент қызметкерлерін, іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
5) заңнамалық актілерге сәйкес еңбек қатынастары мәселелері жоғарыда тұрған лауазымды тұлғаның құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Департаменттің қызметкерлерін тәртіптік жазаға тарту мәселелерін шешеді;
6) мемлекеттік мекемелерде және меншік нысандарына қарамастан өзге де ұйымдарда, сондай-ақ жеке тұлғалармен қатынастарда Департаменттің атынан өкілдік етеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департаменттің атынан заңды және жеке тұлғаларға наразылық пен қуыным білдіру туралы шешімдер қабылдайды;
8) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдайды және құқықтық актілерге қол қояды;
9) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресуге бағытталған шараларды қабылдайды.
Департамент басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

4. Имущество Департамента
20. Департамент имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департаменту не допускается самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 146
Положение о государственном учреждении
«Департамент Комитета оплаты медицинских услуг
Министерства здравоохранения и социального развития Республики
Казахстан по городу Алматы»
1. Общие положения
1. Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по городу Алматы (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета, осуществляющим в пределах компетенции Комитета реализационные функции в сфере оплаты услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.

4. Департаменттің мүлкі
20. Департамент Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда жедел басқару құқығындағы жекешелендірілген мүлікке ие болады.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзіндік қызмет және басқа да көздер нәтижесінде сатып алынған мүлік есебінен (ақшалай кірісті қоса алғанда) қалыптасады.
21. Департаментке тіркелген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Департаменттің, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, оған тіркелген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе басқа да әдістермен иелік етуіне рұқсат берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 146 бұйрығына
3-қосымша
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің
Алматы қаласы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесі туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында іске асырушы функцияларын Комитеттің құзыреті шегінде жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Департаменттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департаменту не допускается самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 146
Положение о государственном учреждении
«Департамент Комитета оплаты медицинских услуг
Министерства здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области»
1. Общие положения
1. Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета, осуществляющим в пределах компетенции Комитета реализационные функции в сфере оплаты услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 070004, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Крылова, 80.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области».

21. Департаментке тіркелген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Департаменттің, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, оған тіркелген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе басқа да әдістермен иелік етуіне рұқсат берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 146 бұйрығына
8-қосымша
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Шығыс
Қазақстан облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында іске асырушы функцияларын Комитеттің құзыреті шегінде жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Департаменттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 070004, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Крылов көшесі, 80.
9. Департаменттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Костанайской области (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета, осуществляющим в пределах компетенции Комитета реализационные функции в сфере оплаты услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 110000, Костанайская область, город Костанай, улица Толстого,74.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Костанайской области».
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) реализация государственной политики в сфере оплаты услуг ГОБМП, участие в стратегии развития ЕНСЗ и в совершенствовании механизмов финансирования и управления ресурсами здравоохранения;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында іске асырушы функцияларын Комитеттің құзыреті шегінде жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мензаңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Департаменттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 110000, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Толстой көшесі, 74.
9. Департаменттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
12. Департаментке оның функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге рұқсат берілмейді.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кiрiсiне жiберiледi.
2. Департаменттің негізгі мақсаттары, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің мақсаттары:
1) ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, БҰДЖ дамыту стратегиясына және денсаулық сақтау ресурстарын қаржыландыру мен басқару механизмдерін жетілдіруге қатысу;

21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департаменту не допускается самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 14
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 146
Положение о государственном учреждении
«Департамент Комитета оплаты медицинских услуг
Министерства здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан по Мангистауской области»
1. Общие положения
1. Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Мангистауской области (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета, осуществляющим в пределах компетенции Комитета реализационные функции в сфере оплаты услуг ГОБМП в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 130000, Мангистауская область, город Актау, 9 микрорайон, 23 здание.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение «Департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по Мангистауской области».

21. Департаментке тіркелген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Департаменттің, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, оған тіркелген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе басқа да әдістермен иелік етуіне рұқсат берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және жою Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 146 бұйрығына
14-қосымша
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің
Маңғыстау облысы бойынша департаменті» мемлекеттік мекемесі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК қызметтеріне ақы төлеу саласында іске асырушы функцияларын Комитеттің құзыреті шегінде жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Үкiметiнiң актілерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттiк тiлдегі өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға кіреді.
5. Департаменттің егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 130000, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 9 шағын аудан, 23 ғимарат.
9. Департаменттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі.