О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2013 года № 558 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2014 года № 9720. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 76.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.02.2021 № 76 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 63, 89-1, 105-1, 134, 135, 135-1, 346, 526 и 527 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2013 года № 558 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9052, опубликованный на интернет-ресурсе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункты 14) и 15) исключить;
подпункт 92) изложить в следующей редакции:
"92) правила составления налоговой отчетности страховыми, перестраховочными организациями, являющимися крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу (формы 4.1 – 4.3) согласно приложению 92 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 93), 94), 95), 96), 97) и 98) следующего содержания:
"93) расчет о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) правила составления налоговой отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 94 к настоящему приказу;
95) форму декларации по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 96 к настоящему приказу;

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2013 жылғы 6 желтоқсандағы № 558 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 қыркүйекте № 9720 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 76 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2021 № 76 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" кодексінің 63, 89-1, 105-1, 134, 135, 135-1, 346, 526 және 527-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2013 жылғы 6 желтоқсандағы № 558 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9052 болып тіркелген, "Әділет" интернет-ресурсында жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
14) және 15) тармақшалар алынып тасталсын;
92) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілер болып табылатын сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық есептілігін жасау қағидалары (4.1 – 4.3-нысандар);";
мынадай мазмұндағы 93), 94), 95), 96), 97) және 98) тармақшалармен толықтырылсын:
"93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің нысаны (531.00-нысан);
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің салық есептілігін жасау қағидалары (531.00-нысан);
95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларацияның нысаны (810.00-нысан);
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан);

97) форму декларации по плате за пользование судоходными водными путями (форма 890.00) согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование судоходными водными путями (форма 890.00) согласно приложению 98 к настоящему приказу.";
пункт 3 изложить в следующей редакции, текст на государственном языке не изменяется:
"2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Джумадильдаев А.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2014 года, за исключением:
подпунктов 95) и 96) пункта 1 настоящего приказа, которые распространяются на отношения, возникающие с 1 января 2013 года по 31 декабря 2013 года;
подпунктов 97) и 98) пункта 1 настоящего приказа, которые распространяются на отношения, возникающие с 1 января 2012 года по 31 декабря 2012 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных указанным приказом:
абзацы четвертый, пятый, шестой пункта 1 исключить;
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) в строке 100.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, а также сумма дохода страховой, перестраховочной организации, определяемая в соответствии со статьей 89-1 Налогового кодекса;";
абзац семнадцатый подпункта 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"в строке 100.00.009 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
абзацы восемнадцатый, девятнадцатый, двадцатый подпункта 1) пункта 16 исключить;
абзац восьмой подпункта 12) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"расходы, относимые на вычеты в соответствии со статьей 105-1 Налогового кодекса, за исключением подпункта 4) пункта 1 указанной статьи Налогового кодекса;";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00), утвержденных указанным приказом:
в пункте 1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"некоммерческими организациями, соответствующими условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).";
абзац третий исключить;

97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларацияның нысаны (890.00-нысан);
98) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (890.00-нысан) бекітілсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және мыналарды:
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2013 жылғы 31 желтоқсан арасында туындайтын қатынастарға қолданылатын, осы бұйрықтың 1-тармағының 95) және 96) тармақшаларын;
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсан арасында туындайтын қатынастарға қолданылатын, осы бұйрықтың 1-тармағының 97) және 98) тармақшаларын қоспағанда, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (100.00-нысан):
1-тармақтың төртінші, бесінші, алтыншы абзацтары алынып тасталсын;
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 100.00.001 жолда Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен табыс сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 89-1-бабына сәйкес айқындалатын, сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының табыс сомасы көрсетіледі;";
16-тармақтың 1) тармақшасының он жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"100.00.009 IV жолда шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстардың шегерімге жатқызылатын сомасы көрсетіледі;"
16-тармақтың 1) тармақшасының он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтары алынып тасталсын;
16-тармақтың 12) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық кодексінің көрсетілген бабының 1-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, Салық кодексінің 105-1-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (130.00-нысан):
1-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"акционерлік қоғамдарды, мекемелерді және пәтер (үй-жайлар) иелері кооперативтерінен басқа тұтыну кооперативтерін қоспағанда, Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдар;";
үшінші абзац алынып тасталсын;

в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (форма 500.00), утвержденных указанным приказом:
подпункт 13) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"13) в строке 500.03.013 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 500.03.011 и 500.03.012 минус вычеты (удержания) из доли Республики Казахстан по разделу продукции, предусмотренные Контрактом на недропользование;";
дополнить приложениями 93), 94), 95), 96), 97) и 98) согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Джумадильдаев А.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2014 года.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
финансов Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 93
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013года № 558
Форма 531.00 Стр. 01
Расчет о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 94
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013года № 558
Правила составления налоговой отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00)

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидаларында (500.00-нысан):
21-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"500.03.013 жолында 500.03.011 және 500.03.012 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде жер қойнауын пайдалану Келісімшартымен көрсетілген өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінен шегерілген (ұсталған) айқындалатын бюджетке төленуі тиіс өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі;";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 93), 94), 95), 96), 97) және 98) тармақшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті
(Ә.С. Жұмаділдаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары – Қазақстан
Республикасының Қаржы министрі Б.Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
93-қосымша
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
93-қосымша
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің салық есептілігін жасау қағидалары (531.00-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 346 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (далее – расчет).
2. Расчет предназначен для недропользователей, осуществляющих передачу Республике Казахстан в натуральной форме полезных ископаемых в счет доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, указанными в статье 308-1 Налогового кодекса, и получателя от имени государства.
3. Расчет составляется недропользователями, осуществляющими передачу полезных ископаемых Республике Казахстан в натуральной форме в счет уплаты доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, и получателем от имени государства.
4. Расчет представляется в налоговый орган по месту нахождения недропользователя не позднее 15 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом. Налоговым периодом является календарный квартал. Получатель от имени государства обязан уплатить в бюджет по месту нахождения недропользователя (оператора) исчисленную сумму налога не позднее 25 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом.
5. Расчет представляется отдельно недропользователем (оператором) по объемам и получателем от имени государства в денежном выражении:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Расчет подписывается недропользователем (оператором) и получателем от имени государства и заверяется печатью недропользователя и получателя от имени государства.
7. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, 1 экземпляр возвращается недропользователю и получателю от имени государства с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением – на бумажном носителе;
3) в электронном виде – налогоплательщик (оператор) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

1. Жалпы ережелер
1. Бұл қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 346-бабына сәйкес әзірленген және "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есеп (531.00-нысан) (бұдан әрі - есеп) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2. Бұл есеп Салық кодексінің 308-1 бабының көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға арналған.
3. Есепті жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және мемлекет атынан алушылар жасайды.
4. Есеп жер қойнауын пайдаланушының орналасқан жері бойынша салық органына салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірілмей табыс етіледі. Күнтізбелік тоқсан салық кезеңі болып табылады. Мемлекет атынан алушы жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) орналасқан жері бойынша бюджетке салықтың есептелген сомасын салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-нен кешіктірмей төлеуге міндетті.
5. Есеп көлемдер бойынша жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) және ақшалай түрде мемлекет атынан алушымен жеке табыс етіледі:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке жер қойнауын пайдаланушы (оператор) және мемлекет атынан алушы қол қояды және жер қойнауын пайдаланушының және мемлекет атынан алушының мөрімен куәландырылады.
7. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен жер қойнауын пайдаланушыға және мемлекет атынан алушыға қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы – қағаз тасығышта;
3) электронды түрде – салық төлеуші (оператор) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.

8. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
2. Составление расчета (форма 531.00)
9. В разделе "Общая информация о недропользователе (операторе)" недропользователь (оператор) указывает следующие данные:
1) БИН – бизнес-идентификационный номер недропользователя (оператора). При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – указывается налоговый период, за который недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) и газа в счет уплаты налога в натуральной форме;
3) наименование недропользователя (оператора) – указывается полное наименование недропользователя (оператора) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) номер и дата контракта – указывается номер и дата контракта недропользователя;
5) вид расчета:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
10. В разделе "Общая информация о получателе от имени государства" получатель от имени государства указывает следующие данные:
1) БИН – бизнес-идентификационный номер получателя от имени государства;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – указывается налоговый период, за который получателем от имени государства были получены объемы сырой нефти (газового конденсата) и газа и произведена уплата доли Республики Казахстан по разделу продукции;
3) наименование получателя от имени государства – указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами;
4) БИН недропользователя (оператора) – указывается БИН недропользователя (оператора) от которого получена доля Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме и в налоговый орган, по месту нахождения которого представляется расчет и производится уплата налога;
5) вид расчета:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
11. В разделе "Размеры уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме":
1) в строке 1 в графе А недропользователем (оператором) указывается объем нефти (газового конденсата), подлежащий передаче в счет уплаты налога, рассчитанного в соответствии с контрактом на недропользование за налоговый период;

8. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
2. Есепті жасау (531.00-нысан)
9. "Жер қойнауын пайдаланушы (оператор) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде жер қойнауын пайдаланушы (оператор) мынадай деректерді көрсетеді:
1) БСН – жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі - жер қойнауын пайдаланушының шикі мұнайды (газ конденсатын) салықтың тиісті түрін төлеу есебіне заттай түрде беруді жүргізген салық кезеңі көрсетіледі;
3) жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) атауы - құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) толық атауы көрсетіледі.
Сенім білдірілген басқарушымен салық міндеттемесін орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенім білдірілген заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) келісімшарттың нөмірі мен күні - жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) есеп түрі:
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне есепті жатқызуды есепке алып, тиісті төркөздер белгіленеді.
10. "Мемлекет атынан алушы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мемлекет атынан алушы келесі деректерді көрсетеді:
1) БСН – мемлекет атынан алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – мемлекет атынан алушының өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі төленген және шикі мұнайдың (газ конденсатының) көлемі алынған салық кезеңі көрсетіледі;
3) мемлекет атынан алушының атауы - құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі;
4) жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) БСН – заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі алынған және есебі салық органы орналасқан және салық төленетін жері бойынша табыс етілетін жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) БСН көрсетіледі;
5) есеп түрі:
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне есепті жатқызуды есепке алып, тиісті төркөздер белгіленеді.
11. "Заттай түрде өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу (беру) мөлшері" бөлімінде:
1) 1 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес салық кезеңі үшін есептелген салық төлеу есебіне беруге жататын мұнайдың (газ конденсатының) көлемі көрсетіледі;

2) в строке 2 в графе А недропользователем (оператором) указывается объем газа, подлежащий передаче в счет уплаты налога, рассчитанного в соответствии с контрактом на недропользование за налоговый период;
3) в строке 3 в графе А недропользователем (оператором) указывается объем переданных нефти (газового конденсата) в счет уплаты налога за налоговый период;
4) в строке 4 в графе А недропользователем (оператором) указывается объем переданного газа в счет уплаты налога за налоговый период;
5) в строке 5 в графе В получателем от имени государства указывается объем полученной нефти (газового конденсата) в счет уплаты налога за налоговый период;
6) в строке 6 в графе В получателем от имени государства указывается объем полученного газа в счет уплаты налога за налоговый период;
7) в строке 7 в графе А и В недропользователем (оператором) и получателем от имени государства указывается дата передачи (получения) нефти (газового конденсата) и газа в счет уплаты налога. В случаях, когда передача (получение) нефти (газового конденсата) и газа осуществляется на постоянной основе, в качестве даты передачи (получения) указывается дата, в которую была произведена последняя передача (получение) нефти (газового конденсата) и газа в отчетном периоде;
8) в строке 8 в графе В – получателем от имени государства указывается цена за 1 тонну реализованной нефти (газового конденсата), согласно установленному механизму определения цены для расчета доли Республики Казахстан по разделу продукции, уплачиваемой в натуральной форме;
9) в строке 9 в графе В – получателем от имени государства указывается цена за 1 кубический метр реализованного газа, согласно установленному механизму определения цены для расчета доли Республики Казахстан по разделу продукции, уплачиваемой в натуральной форме;
10) в строке 10 в графе В получателем от имени государства указывается сумма налога, подлежащего к уплате (уплаченного), по полученной нефти (газовому конденсату) и газу, согласно установленному механизму определения цены для расчета доли Республики Казахстан по разделу продукции, уплачиваемой в натуральной форме. Данная строка подлежит разноске на лицевой счет недропользователя (оператора).
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в строке "Недропользователь (оператор)" – указывается полное наименование недропользователя (оператора) в соответствии с учредительными документами;
2) в строке "Получатель от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами;

2) 2 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес салық кезеңі үшін есептелген салық төлеу есебіне беруге жататын газдың көлемі көрсетіледі;
3) 3 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) салық кезеңі үшін салық төлеу есебіне берілген мұнайдың (газ конденсатының) көлемі көрсетіледі;
4) 4 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) салық кезеңі үшін салық төлеу есебіне берілген газдың көлемі көрсетіледі;
5) 5 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушымен салық кезеңі үшін салық төлеу есебіне алынатын мұнайдың (газ конденсатының) көлемі көрсетіледі;
6) 6 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушымен салық кезеңі үшін салық төлеу есебіне алынған газдың көлемі көрсетіледі;
7) 7 жолдың А және В бағандарында жер қойнауын пайдаланушымен (оператормен) және мемлекет атынан алушымен салық төлеу есебіне мұнайдың (газ конденсатының) және газдың беретін (алатын) күні көрсетіледі. Егер мұнайды (газ конденсатын) және газды беруі (алуы) тұрақты негізде жүзеге асырылатын болса, онда беру (алу) күні ретінде мұнайдың (газ конденсатының) соңғы және газдың есепті кезеңдегі беруі (алуы) жүргізілген күні көрсетіледі;
8) 8 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушымен заттай түрде төленетін өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін бағаны анықтаудың белгіленген тетіктеріне сәйкес өткізілген мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасының бағасы көрсетіледі;
9) 9 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушымен заттай түрде төленетін өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін бағаны анықтаудың белгіленген тетіктеріне сәйкес өткізілген газдың 1 шаршы метрінің бағасы көрсетіледі;
10) 10 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушымен заттай түрде төленетін өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін бағаны анықтаудың белгіленген тетіктеріне сәйкес, алынған мұнай (газ конденсаты) және газ бойынша төлеуге жататын (төленген) салық сомасы көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) дербес шотына жазылуға жатады.
12. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Жер қойнауын пайдаланушы (оператор)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) толық атауы көрсетіледі;
2) "Мемлекет атынан алушы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі;

3) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
4) дата подачи расчета – указывается дата представления отчета в налоговый орган;
5) код налогового органа – указывается код налогового органа по месту нахождения недропользователя (оператора);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего расчет;
7) дата приема расчета – указывается дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
8) дата почтового штемпеля – указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение 3
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 95
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013года № 558
Форма 810.00
Декларация по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями
Приложение 4
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 96
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013 года № 558
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по сбору с аукционов, платы за пользование судоходными водными путями (далее декларация), предназначенной для исчисления сбора с аукционов, платы за пользование судоходными водными путями. Приложение формы 810.01 к декларации составляется физическими и юридическими лицами, выставляющими имущество (в том числе имущественные права) для реализации на аукционах, проводимых на территории Республики Казахстан в соответствии со статьей 464 Налогового кодекса. Приложение формы 810.02 к декларации составляется физическими и юридическими лицами, пользующимися судоходными водными путями Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений, в соответствии со статьей 525 Налогового кодекса.

3) "Басшының аты-жөні" жолында басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) есепті беру күні - есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
5) салық органының коды – жер қойнауын пайдаланушының (оператордың) орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) "есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
7) есепті қабылдау күні - Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес есепті табыс ету күні көрсетіледі;
пошта штемпелінің күні - пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
95-қосымша
Аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларация
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
96-қосымша
Аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы есептеуге арналған аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияға 810.01-нысанының қосымшасын Салық кодексінің 464-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін аукциондарда мүлiктi (оның iшiнде мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығаратын жеке және заңды тұлғалар жасайды. Декларацияға 810.02-нысанының қосымшасын Салық кодексінің 525-бабына сәйкес мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар жасайды.

2. Декларация составляется в соответствии со статьей 468 и пунктом 8 статьи 527 Налогового кодекса.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
7. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление декларации (форма 810.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – плательщика сбора с аукционов, платы за пользование судоходными водными путями;
2) ИИН/БИН – плательщика сбора с аукционов, платы за пользование судоходными водными путями;
3) налоговый период, за который предоставляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).

2. Декларация Салық кодексінің 468-бабына және 527-бабының 8-тармағына сәйкес жасалады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
7. 7. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы Заң) сәйкес декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы Заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы Заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (810.00 – нысаны)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлеушінің СТН;
2) аукциондардан алым, кеме жүpетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жыл)
– декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандармен көрсетіледі).

В случае заполнения только приложения 810.02, то необходимо указать только налоговый период – год;
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B.
А – налогоплательщик, являющийся доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего.
В – налогоплательщик, являющийся учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
9) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
12. В разделе "Сбор с аукционов, подлежащий уплате в бюджет":
в строке 810.00.001 указывается сумма сбора с аукционов исчисленная и подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится со строки 810.01.005 формы 810.01.
13. В разделе "Плата за пользование судоходными водными путями, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 810.00.002 указывается общая сумма платы за пользование судоходными водными путями, исчисленная и подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как сумма строк 810.02.010 по всем приложениям формы 810.02.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

Тек 810.02 қосымшасы толтырылған жағдайда салық кезеңін – жылды ғана көрсету қажет;
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
5) декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады.
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе B жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын болса белгіленеді;
А – талаптары салық міндеттемесін орындауды сенімгерлікпен басқарушыға жүктейтін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын салық төлеуші;
В – талаптары салық міндеттемесін орындауды сенімгерлікпен басқарушыға жүктейтін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарудың құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын салық төлеуші;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
9) қосымшалар саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
12. "Бюджетке төленуге жататын аукциондардан алымы" деген бөлімде:
810.00.001 жолында 810.01-нысанының 810.01.005 жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін есептелетін және бюджетке төлеуге жататын аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.
13. "Бюджетке төлеуге жататын кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемақы" деген бөлімде:
810.00.002 жолында салық кезеңі үшін бюджетке есептелген және төленуге тиіс кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі, ол 810.02-нысанының барлық қосымшалары бойынша 810.02.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика платы;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего декларацию;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый налоговым органом;
6) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 810.01
15. Форма 810.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм сбора с аукционов за налоговый период.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика сбора с аукционов;
2) ИИН/БИН плательщика сбора с аукционов;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) количество проведенных аукционов за налоговый период.
Указывается количество проведенных аукционов за налоговый период;
17. В разделе "Сбор с аукционов, подлежащий уплате в бюджет":
1) в строке 810.01.001 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по результатам всех проведенных аукционов за налоговый период;
2) в строке 810.01.002 указывается общая сумма исполнительской санкции, подлежащей уплате в бюджет;
3) в строке 810.01.003 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 810.01.001 и 810.01.002 (810.01.001 – 810.01.002);
4) в строке 810.01.004 указывается ставка сбора с аукционов в соответствии со статьей 466 Налогового кодекса;
5) в строке 810.01.005 указывается общая сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период по месту нахождения плательщика сбора, определяемая как произведение строк 810.01.003 и 810.01.004 (810.01.003 х 810.01.004).
4. Составление формы 810.02
18. Форма 810.02 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование судоходными водными путями за налоговый период (год) и заполняется отдельно по каждому судну.
19. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование судоходными водными путями, подлежащей уплате в бюджет":

2) декларация тапсырылған күн.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Төлемақы төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 810.01-нысанын жасау
15. 810.01-нысаны салық кезеңі үшін аукциондардан алым сомасын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) аукциондардан алым төлеушінің СТН;
2) аукциондардан алым төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандармен көрсетіледі);
4) салық кезеңі ішінде өткізілген аукциондар саны.
Салық кезеңі ішінде өткізілген аукциондар саны көрсетіледі.
17. "Бюджетке төлеуге жататын аукциондардан алым" деген бөлімде:
1) 810.01.001 жолында салық кезеңі ішінде өткізілген барлық аукциондардың нәтижелері бойынша өткізілген мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 810.01.002 жолында бюджетке төлеуге жататын атқарушылық санкцияның жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 810.01.003 жолында 810.01.001 және 810.01.002 (810.01.001 – 810.01.002) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген өткізілген мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы құны көрсетіледі;
4) 810.01.004 жолында Салық кодексінің 466-бабына сәйкес аукциондардан алым ставкасы көрсетіледі;
5) 810.01.005 жолында 810.01.003 және 810.01.004 (810.00.003 х 810.01.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, алымды төлеушінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын аукциондардан алымның жалпы сомасы көрсетіледі.
4. 810.02-нысанын жасау
18. 810.02-нысаны салық кезеңі (жыл) үшін кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған және әрбір кеме бойынша бөлек толтырады.
19. "Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны есептеу үшін мәліметтер" деген бөлімде:

1) в строке 810.02.001 указывается наименование судна;
2) в строке 810.02.002 указывается тип (вид) судна;
3) в строке 810.02.003 указывается номер и дата свидетельства о государственной регистрации судна;
4) в строке 810.02.004 указывается валовая вместимость (размер) судна (в регистровых тоннах), согласно судовым документам, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2011 года № 781 "Об утверждении форм, Правил выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном транспорте";
5) в строке 810.02.005 указывается период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом по вопросам транспорта на текущий год в месяцах.
20. В разделе "Плата за пользование судоходными водными путями, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 810.02.006 указывается годовая ставка платы за пользование судоходными водными путями, которая определяется из расчета 0,26 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за 1 валовую регистровую тонну (0,26 х МРП). В случае, если сумма платы составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, если ниже 0,5 – округлению не подлежит;
2) в строке 810.02.007 указывается фактический срок пользования судоходными водными путями;
3) в строке 810.02.008 указывается годовая сумма платы за пользование судоходными водными путями, определяемая исходя из годовой ставки платы, валовой вместимости судна в регистровых тоннах (810.02.006 х 810.02.004);
4) в строке 810.02.009 указывается размер платы за пользование судоходными водными путями за месяц, определяемая путем деления исчисленной годовой суммы платы пользования судоходными водными путями на период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом в области транспорта на текущий год (810.02.008/810.02.005);
5) в строке 810.02.010 указывается фактическая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет, определяемая путем умножения размера платы за пользование судоходными водными путями за месяц на фактический срок пользования судоходными водными путями (810.02.009 х 810.02.007). При этом сумма платы за налоговый период не может быть менее размера платы за месяц.
При этом иностранцы и лица без гражданства, иностранные юридические лица-нерезиденты при разовых судозаходах вносят в бюджет плату за пользование судоходными водными путями в размере платы за месяц. При нахождении их на судоходных водных путях Республики Казахстан сроком более одного месяца плата за пользование судоходными водными путями вносится ими в бюджет в порядке, установленном статьей 527 Налогового кодекса.
Приложение 5
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 97
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013 года № 558
Форма 890.00 Стр. 01
Декларация по плате за пользование судоходными водными путями
Приложение 6
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 327
Приложение 98
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2013 года № 558

1) 810.02.001 жолында кеменің атау көрсетіледі;
2) 810.02.002 жолында кеменің түрі көрсетіледі;
3) 810.02.003 жолында кемені мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) 810.02.004 жолында "Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарының нысандарын, оларды беру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 8 шілдедегі № 781 қаулысымен бекітілген кеме құжаттарына сәйкес кеменің (тіркелімдік тоннамен) жалпы сыйымдылығы (көлемі) көрсетіледі;
5) 810.02.005 жолында айларда, ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті органы белгілейтін навигацияның кезеңі көрсетіледі.
20. "Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы" деген бөлімде:
1) 810.02.006 жолында кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жылдық ставкасы көрсетіледі, ол республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,26 есебінен және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданатын жалпы тіркелімдік 1 тоннасы үшін (0,26 х АЕК) есебінен айқындалады. Егер төлемақының сомасы 0,5 және одан жоғары бөлшек мәнін құраған жағдайда, онда мұндай мән бүтін бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, егер 0,5 кем болса – дөңгелектеуге жатпайды;
2) 810.02.007 жолында кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдалану мерзімі көрсетіледі.
3) 810.02.008 жолында төлемақының жылдық ставкасы, тіркелімдік тоннада кеменің жалпы сыйымдылығы негізге алына отырып айқындалатын кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жылдық сомасы көрсетіледі (810.02.006 х 810.02.004);
4) 810.02.009 жолында ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті органы белгілейтін навигацияның кезеңіне кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының есептелген жылдық сомасын бөлу жолымен айқындалатын ай үшін кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының мөлшері көрсетіледі (810.02.008 /810.02.005);
5) 810.02.010 жолында кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдаланған мерзіміне ай үшін кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының мөлшерін көбейту жолымен, бюджетке төленуге жататын төлемақының нақты сомасы көрсетіледі (810.02.009 х 810.02.007). Бұл ретте салық кезеңі үшін төлемақы сомасы ай үшін төлемақы мөлшерінен аз болмауға тиіс.
Бұл ретте шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар, резидент емес шетелдік заңды тұлғалар бір жолғы кеме кіретін кезде бюджетке ай үшін төлемақы мөлшерінде кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлейді. Олар Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарында бір айдан астам мерзімде болған кезде, олар кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін төлемақыны бюджетке Салық кодексінің 527-бабында белгіленген тәртіпте төлейді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
97-қосымша
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларация
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 327 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Қазақстан Республикасы Қаржы
Министрінің
2013 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 558 бұйрығына
98-қосымша
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары

Правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование судоходными водными путями (форма 890.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование судоходными водными путями (форма 890.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по платы за пользование судоходными водными путями (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование судоходными водными путями. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, пользующимися судоходными водными путями Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений, в соответствии со статьей 525 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии с пунктом 8 статьи 527 Налогового кодекса.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
7. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

(890.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (890.00-нысан) (бұдан әрі – Қағида) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау тәртібін (бұдан әрі – декларация) айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 525-бабына сәйкес мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 527-бабы 8-тармағына сәйкес жасалады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " – " белгісімен белгіленеді.
7. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.

2. Составление декларации (форма 890.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – плательщика платы за пользование судоходными водными путями;
2) ИИН/БИН – плательщика платы за пользование судоходными водными путями;
3) налоговый период, за который предоставляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
9) количество приложений
12. В разделе "Плата за пользование судоходными водными путями, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 890.00.001 указывается общая сумма платы за пользование судоходными водными путями, исчисленная и подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как сумма строк 890.01.010 по всем приложениям формы 890.01.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика платы;

2. Декларацияны жасау (890.00 – нысаны)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлеушінің СТН;
2) кеме жүpетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі ( жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
5) декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады.
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер төлеуші А немесе B жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын болса белгіленеді;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) қосымшалар саны.
12. "Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы" бөлімінде:
890.00.001 жолында 890.01 нысанының барлық қосымшалары бойынша 890.01.010 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген және бюджетке төлеуге жататын кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) Декларация тапсырылған күн.
Декларацияның салық органына тапсырылған күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Төлемақы төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего декларацию;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый налоговым органом;
6) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 890.01
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование судоходными водными путями, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 890.01.001 указывается наименование судна;
2) в строке 890.01.002 указывается тип (вид) судна;
3) в строке 890.01.003 указывается номер и дата свидетельства о государственной регистрации судна;
4) в строке 890.01.004 указывается валовая вместимость (размер) судна (в регистровых тоннах) согласно судовым документам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2011 года № 781"Об утверждении форм, Правил выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном транспорте";
5) в строке 890.01.005 указывается период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом по вопросам транспорта на текущий год в месяцах.
15. В разделе "Плата за пользование судоходными водными путями, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 890.01.006 указывается годовая ставка платы за пользование судоходными водными путями, которая определяется из расчета 0,26 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за 1 валовую регистровую тонну (0,26 х МРП). В случае, если сумма платы составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, если ниже 0,5 – округлению не подлежит;
2) в строке 890.01.007 указывается фактический срок пользования судоходными водными путями;
3) в строке 890.01.008 указывается годовая сумма платы за пользование судоходными водными путями, определяемая исходя из годовой ставки платы, валовой вместимости судна в регистровых тоннах (890.01.006 х 890.01.004);
4) в строке 890.01.009 указывается размер платы за пользование судоходными водными путями за месяц, определяемая путем деления исчисленной годовой суммы платы пользования судоходными водными путями на период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом в области транспорта на текущий год (890.01.008/890.01.005);

4) "декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні" жолында декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 890.01-нысанын жасау
14. "Бюджетке төленуге жататын кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 890.01.001 жолында кеменің атауы көрсетіледі;
2) 890.01.002 жолында кеменің түрі көрсетіледі;
3) 890.01.003 жолында кемені мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) 890.01.004 жолында "Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарының нысандарын, оларды беру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 8 шілдедегі № 781 қаулысымен бекітілген кеме құжаттарына сәйкес кеменің (тіркелімдік тоннамен) жалпы сыйымдылығы (көлемі) көрсетіледі;
5) 890.01.005 жолында айларда, ағымдағы жылға көлік мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін навигацияның кезеңі көрсетіледі.
15. "Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы" бөлімінде:
1) 890.01.006 жолында кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жылдық ставкасы көрсетіледі, ол республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,26 есебінен және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданатын жалпы тіркелімдік 1 тоннасы үшін (0,26 х АЕК) есебінен айқындалады. Егер төлемақының сомасы 0,5 және одан жоғары бөлшек мәнін құраған жағдайда, онда мұндай мән бүтін бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, егер 0,5 кем болса – дөңгелектеуге жатпайды;
2) 890.01.007 жолында кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдалану мерзімі көрсетіледі;
3) 890.01.008 жолында төлемақының жылдық ставкасы, тіркелімдік тоннада кеменің жалпы сыйымдылығы негізге алына отырып айқындалатын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жылдық сомасы көрсетіледі (890.01.006 жол х 890.01.004 жол);
4) 890.00.009 жолында ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін навигацияның кезеңіне кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының есептелген жылдық сомасын бөлу жолымен айқындалатын ай үшін кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының мөлшері көрсетіледі (890.01.008 жол/890.01.005 жол);

5) в строке 890.01.010 указывается фактическая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет, определяемая путем умножения размера платы за пользование судоходными водными путями за месяц на фактический срок пользования судоходными водными путями (890.01.009 х 890.01.007). При этом сумма платы за налоговый период не может быть менее размера платы за месяц.
При этом иностранцы и лица без гражданства, иностранные юридические лица-нерезиденты при разовых судозаходах вносят в бюджет плату за пользование судоходными водными путями в размере платы за месяц. При нахождении их на судоходных водных путях Республики Казахстан сроком более одного месяца плата за пользование судоходными водными путями вносится ими в бюджет в порядке, установленном статьей 527 Налогового кодекса.

5) 890.01.010 жолында кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдаланған мерзіміне ай үшін кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы сомасының мөлшерін көбейту жолымен айқындалатын бюджетке төлеуге жататын төлемақының нақты сомасы көрсетіледі (890.01.009 жол х 890.01.007 жол). Бұл ретте салық кезеңі үшін төлемақы сомасы ай үшін төлемақы мөлшерінен аз болмауға тиіс.
Бұл ретте шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар, резидент емес шетелдік заңды тұлғалар бір жолғы кеме кіретін кезде бюджетке ай үшін төлемақы мөлшерінде кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлейді. Олар Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарында бір айдан астам мерзімде болған кезде, олар төлемақыны бюджетке Салық кодексінің 527-бабында белгіленген тәртіпте төлейді.