Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Аксуат"
Постановление акимата города Кызылорда Кызылординской области от 29 июля 2014 года N 2145. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 15 августа 2014 года N 4749. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат города Кызылорда ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Изменить наименование государственного учреждения "Аппарат акима аульного округа Аксуат" на русском языке - государственное учреждения "Аппарат акима сельского округа Аксуат" на государственном языке оставить без изменения.
2. Утвердить прилагаемое Положение госдуарственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Аксуат".
3. Контроль за исполнением постановления возложить на руководителя аппарата акима города Кызылорда Есжанову А.
4. Настоящее постановления вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким города Кызылорда Н. Налибаев
Утвержден
постановлением акимата города Кызылорда
от "29" июля 2014 года № 2145
ПОЛОЖЕНИЕ Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Аксуат"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности Акима сельского округа.
Учредителем государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" является акимат города Кызылорда.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" имеет ведомства:
1) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры Аксуат" при аппарате акима сельского округа Аксуат";
2) Государственное казенное предприятие детский сад "Сыр самалы";
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қызылорда облысы Қызылорда қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 29 шілдедегі N 2145 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 15 тамызда N 4749 болып тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңы және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына сәйкес, Қызылорда қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік тіліндегі атауы өзгеріссіз қалдырылсын, орыс тіліндегі атауы өзгертілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
3. Қаулының орындалуын бақылау Қызылорда қаласы әкімі аппаратының басшысы А. Есжановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда қаласының әкімі Н. Нәлібаев
Қызылорда қаласы әкімдігінің
2014 жылғы "29" шілдедегі № 2145
қаулысымен бекітілген
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ауылдық округ әкімінің іс-қимылын, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық – техникалық қамтамасыз ету салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Қызылорда қаласының әкімдігі болып табылады.
2. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары бар:
1) "Ақсуат ауылдық округі әкімі аппаратының жанындағы "Ақсуат мәдениет Үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) "Сыр самалы" балабақшасы мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
3. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями и решениями Акима сельского округа Аксуат и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 120013, Республика Казахстан, Кызылординская область, город Кызылорда, село Жакыпбек Махамбетов, улица Адыран Найзагараев, № 20.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат".
График работы государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат": ежедневно, с понедельника по пятницу, с 09.00 до 19.00 часов (перерыв с 13.00 до 15.00 часов), кроме субботы и воскресенья, других выходных и праздничных дней, установленных законодательными актами.
Выходные дни: суббота, воскресенье.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат".
12. Финансирование деятельности государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
13. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат".
Если государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" - обеспечение проведения общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития сельского округа.

5. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Ақсуат ауылдық округі әкімінің өкімдері мен шешімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 120013, Қазақстан Республикасы, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Жақыпбек Махамбетов ауылы, Адыран Найзағараев көшесі, № 20.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жұмыс кестесі: сенбі, жексенбі және заңнама актілері мен бекітілген басқа демалыс және мереке күндерінен бөлек, күн сайын дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 09.00-ден 19.00-ге дейін (сағат: 13.00-ден 15.00-ге дейін үзіліс).
Демалыс күндері: сенбі, жексенбі.
11. Осы Ереже "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін каржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (сметасынан) жүзеге асырылады.
13. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: - атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын ауылдық округті дамыту мүдделерімен және қажеттілігімен үйлестіре жүргізуді қамтамасыз ету.

15. Задачи:
организация и обеспечение исполнения Законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, постановлений акиматов, решений и распоряжений акимов области и города, решений областного и городского маслихатов и осуществление контроля за их исполнением, расположенными на территории сельского округа предприятиями, организациями, учреждениями и гражданами;
изучение и обобщение практики работы по созданию условий для стабилизации и подъема экономического положения сельского округа, улучшения социального климата, развития рыночных отношений, частного предпринимательства, реализация республиканских, областных и городских программ;
обеспечение взаимодействия с акиматами и маслихатами города и области, исполнительными органами, финансируемые из местного бюджета, общественными объединениями, партиями, конфессиями, средствами массовой информации и гражданами;
контроль за исполнением актов и поручений Акима сельского округа, выработка рекомендаций по дальнейшему совершенствованию деятельности аппарата Акима сельского округа;
взаимоотношения между юридическим лицом и уполномоченным органом по государственному имуществу, юридическим лицом и уполномоченным органом соответствующей отрасли, администрацией юридического лица и его трудовым коллективом регулируется в соответствии с действующим законодательством;
осуществление иных задач, определяемых Акимом сельского округа.
16. Функции:
1) функции государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат":
информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности Акима сельского округа;
по поручению Акима сельского округа представление и защита интересов аппарата акима сельского округа и Акима сельского округа в судах, рассмотрение актов прокурорского реагирования;
рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетные программы, администратором которых выступает аппарат акима;
содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог;
содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, гражданской обороны, а также мобилизационной подготовки и мобилизации;
организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;
обеспечивает трудоустройство лиц, состоящих на учете в службе пробации уголовно-исполнительной инспекции, и оказывает иную социально-правовую помощь;
организует помощь инвалидам;
организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
организует совместно с общественными объединениями инвалидов культурно-массовые и просветительские мероприятия;
координирует оказание благотворительной и социальной помощи инвалидам;
координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
организует движение общественного транспорта;
в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
взаимодействует с органами местного самоуправления;
осуществляет похозяйственный учет;
обеспечивает деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, учреждений культуры;
организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пунктов и регулирует вопросы водопользования;
организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке;
организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
ведет реестр непрофессиональных медиаторов;
документационное обеспечение и обслуживание деятельности акима сельского округа, ведение делопроизводства;
обеспечение соблюдения Инструкции по ведению делопроизводства, других документов, регламентирующих работу аппарата;
организация проведения совещаний у акима сельского округа, оформление и рассылка материалов, протоколов совещаний;
своевременное оформление протокольных документов и поручений, решений и распоряжений акима сельского округа, представление на государственную регистрацию актов, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан и юридических лиц;
организация приема граждан в государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат";
проведение и соблюдение гендерной политики и рассмотрение гендерных аспектов;
совместно с местной общественностью в указанные сроки выполняют программы направленные на социально-экономическое развития сельского округа;
выполняет обязанности, которые будут внесены в планы предвыборных программ;
В соответствии с законом Республики Казахстана городского аппарата акима подчиняются единому управлению услуг персонала (кадровые услуги) дают соответствующие отчеты по кадрам;
вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания;
при разработке бюджетной программы, администратором которой выступает аппарат акима, выносит на обсуждение собрания местного сообщества предложения по финансированию вопросов местного значения по направлениям, предусмотренным в составе бюджета города в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
предоставляют переданное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
осуществляют управление переданными коммунальными юридическими лицами;
согласовывают годовую финансовую отчетность переданного коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
устанавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
утверждают индивидуальные планы финансирования переданных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
формируют доходные источники;
обеспечивают открытие в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета контрольного счета наличности местного самоуправления, предназначенного для зачисления денег, направляемых акимами на реализацию функций местного самоуправления;
принимает участие в работе сессий маслихата города, района (города областного значения) при утверждении (уточнении) местного бюджета;
принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
утверждают план поступлений и расходов денег местного самоуправления после согласования с собранием местного сообщества;
составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
Аким района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным (города областного значения), города республиканского значения, столицы маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции;
рассмотрение иных вопросов предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.

15. Міндеттері:
Қазақстан Республикасы Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, қала әкімдігінің қаулыларын, облыс, қала әкімдерінің шешімдері мен өкімдерін, облыстық және қалалық мәслихаттардың шешімдерінің орындалуын қамтамасыз ету және ауылдық округ аймағындағы орналасқан кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің және азаматтардың оларды жүзеге асырғанына бақылау жасау;
ауылдық округтің және ауылдық экономикалық жағдайын тұрақтандыру мен көтеру үшін жағдай жасау, әлеуметтік ахуалды жақсарту, нарықтық қатынастарды, жеке кәсіпкерлікті, республикалық, облыстық және қалалық бағдарламаларды жүзеге асыру жөніндегі жұмыс тәжірибесін зерттеу және қорыту;
қалалық және облыстық әкімдіктер мен мәслихаттармен, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, қоғамдық ұйымдармен, партиялармен, конфессиялармен және азаматтармен өзара қарым қатынастарды қамтамасыз ету;
ауылдық округ әкімінің актілері мен тапсырмаларының орындалуына бақылау жасау, ауылдық округ әкімі аппаратының қызметін одан әрі жетілдіру жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
мекеменің заңды тұлғамен мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, заңды тұлға мен тиісті саланың уәкілетті органымен өзара қарым-қатынастары, заңды тұлғаның әкімшілігі мен оның еңбек ұжымының арасындағы өзара қарым-қатынастары қолданыстағы заңдылыққа сәйкес реттеледі;
ауылдық округ әкімі белгілейтін өзге міндеттерді жүзеге асыру.
16. Функциялары:
1) "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары:
әкiмнiң қызметiн ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету;
ауылдық округі әкімінің тапсырмасы бойынша ауылдық округінің әкімі аппаратының және ауылдық округі әкімінің мүдделерін соттарда көрсету және қорғау, прокурорлық қадағалау актілерін қарау;
азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
салықтарды және бюджетке басқа міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдесу;
әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеп, тиісті мәслихаттың бекітуі үшін жоғары тұрған әкімдіктің қарауына енгізеді;
азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
ауылдық округтің коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылыуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
өз құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, азаматтық қорғаныс, сондай-ақ жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
тарихи және мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді және өзге де әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетеді;
мүгедектерге көмек көрсетудi ұйымдастырады;
қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастырады;
дене шынықтыру және спорт жөнiндегi уәкiлеттi органмен және мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық iс-шаралар өткiзудi ұйымдастырады;
мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп, мәдени-бұқаралық және ағарту iс-шараларын ұйымдастырады;
мүгедектерге қайырымдылық және әлеуметтiк көмек көрсетудi үйлестiредi;
халықтың әлеуметтiк жағынан әлсiз топтарына қайырымдылық көмек көрсетудi үйлестiредi;
ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
шаруашылықтар бойынша есепке алуды жүзеге асырады;
мектепке дейін тәрбие беретін және оқытатын ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
ауылдық округі әкімінің іс-қимылын құжаттамалық қамтамасыз ету және қызмет көрсету, іс құжаттарды жүргізу;
іс-жүргізу жөніндегі нұсқаулықты, аппарат жұмысын реттейтін басқа құжаттарды сақтауды қамтамасыз ету;
ауылдық округ әкімінде кеңестерді ұйымдастыру, кеңес хаттамаларын, материалдарды рәсімдеу және тарату;
ауылдық округі әкімінің хаттамалық құжаттарын және тапсырмаларын, шешімдері мен өкімдерін дер кезінде рәсімдеу, азаматтардың құқықтары, бостандықтары мен міндеттеріне қатысы бар актілерді мемлекеттік тіркеуге ұсыну;
азаматтарды "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінде жеке қабылдауды ұйымдастыру;
гендерлік саясатты жүргізу және сақтау және гендерлік аспектілерді қарау;
жергілікті қоғамдастықпен өздерінің көрсетілген кезеңге арналған халықтың тұрмыс-тіршілігі мен елді мекеннің әлеуметтік-экономикалық дамуына бағытталған бағдарламаларды жүзеге асырады;
сайлауалды бағдарламаларына енгізілген міндеттері мен жоспарларын жүзеге асырады;
Қала әкімі аппаратының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес персоналды басқарудың бірыңғай қызметіне (кадр қызметі) бағынады, тиісті кадрлық есептерін береді;
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолдануға құқылы;
Әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаны әзірлеу кезінде жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына жергілікті маңызы бар мәселелерді Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қала бюджетінің құрамында көзделген бағыттар бойынша қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды шығарады;
басқаруына берілген коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
берілген коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
басқаруына берілген коммуналдық қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
берілген коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
кіріс көздерін қалыптастырады;
бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталатын ақшаны есепке жатқызуға арналған, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотының ашылуын қамтамасыз етеді;
жергiлiктi бюджеттi бекiту (нақтылау) кезiнде қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысында келісілгеннен кейін жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша түсімдері мен шығыстары жоспарын бекітеді;
мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкiмi өзiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша өзiне жүктелген мiндеттердiң iске асырылуы үшiн жоғары тұрған әкiмнiң, аудандық (облыстық маңызы бар қалалық), республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының алдында жауап бередi;
Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген өзге де мәселелерді шешеді.

2) функции ведомств:
Функции государственного коммунального казенного предприятие "Дом культуры Аксуат" при аппарате акима сельского округа Аксуат":
сохранение, пропаганда народного творчества, этнокультурных традиций обрядов, их адаптация к современным историческим и социально-экономическим условиям;
организация праздников, отмечаемых в Республике Казахстан, концертов, праздников песни и танца, презентаций, фестивалей, конкурсов, айтысов, выставок народного прикладного и изобразительного искусства;
организация научно-практической, информационно-методической работы;
изучение, обобщение, популяризация передового опыта в культурно-досуговой деятельности и народом творчестве, его внедрение и распространение;
пропаганда лучших коллективов народного творчества через участие в районных, областных, региональных, республиканских, международных, праздниках, конкурсах, фестивалях;
поддержка этнокультурных объединений;
поддержка инновационных проектов и программ в области культурно-досуговой деятельности, различных культурных акций, инициатив направленных на сохранение и развитие национальных культур.
Функции государственного казенного предприятие детский сад "Сыр самалы":
охрана жизни и здоровья детей;
создание оптимальных условий, обеспечивающих физическое, интеллектуальное и личностное развитие воспитанников;
обеспечение качественной предшкольной подготовки;
воспитание гражданственности, Казахстанского патриотизма, уважения к правам и свободам человека, любви к окружающей природе, Родине, семье;
взаимодействие с семьей для обеспечения полноценного развития ребенка;
оказание консультативной и методической помощи родителям по вопросам воспитания, обучения, развития детей и охраны здоровья;
организация инклюзивного образования.
17. Права и обязанности:
В целях реализации основных задач и осуществления своих функций государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат", в пределах своей компетенции, вправе:
запрашивать и получать от предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности расположенных на соответствующей территории необходимую информацию, документы, материалы, устные и письменные объяснения по вопросам, отнесенным к компетенции акима сельского округа;
привлекать соответствующих специалистов при решении вопросов, отнесенных к компетенции акима сельского округа;
при разработке стратегического плана и (или) бюджетной программы, администратором которой выступает аппарат акима, вынести на обсуждение собрания местного сообщества предложения по финансированию вопросов местного значения;
вести служебную переписку, в том числе секретную с использованием специальной связи и системы передачи данных с государственными органами и иными организациями по вопросам, отнесенными к ведению государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат";
осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Аким сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим Акимом по вопросам, отнесенным к его компетенции.
За совершение работниками государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" правонарушений коррупционного характера либо правонарушений создающих условия для коррупции Аким сельского округа несет персональную ответственность.
Осуществляет похозяйственный учет и за не предоставление, несвоевременное, не полное предоставление работниками аппарата в органы статистики статистических данных Аким сельского округа несет персональную ответственность.

2) ведомстволардың функциялары:
"Ақсуат ауылдық округі әкімі аппаратының жанындағы "Ақсуат мәдениет Үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынның функциялары:
халық шығармашылығын, этномәдени дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды сақтау, насихаттау, олардың осы заманғы тарихи және әлеуметтік-экономикалық жағдайларға бейімдеу;
Қазақстан Республикасында атап өтілетін мерекелерді, концерттерді, ән-би мерекелерін, тұсаукесерлерді, фестивальдерді, конкурстарды, айтыстарды, халықтың қолданбалы және бейнелеу өнері көрмелерін ұйымдастыру;
ғылыми - практикалық, ақпараттық - әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру;
мәдени-демалыс қызметіндегі және халық шығармашылығындағы озық тәжірибені зерделеу, қорыту, таныту, енгізу мен тарату;
аудандық, облыстық, өңірлік, республикалық, халықаралық мерекелерге, фестивалдарға қатысу арқылы халық шығармашылығының үздік ұжымдарын насихаттау;
этномәдени бірлестіктерді қолдау;
мәдени-демалыс қызмет саласындағы ұлттық мәдениеттерді сақтауға және дамытуға бағытталған инновациялық жобалар мен бағдарламаларды, әртүрлі мәдени акцияларды, бастамашылықтарды қолдау.
"Сыр самалы" балабақшасы мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның функциялары:
балалардың өмірін және денсаулығын қорғау;
тәрбиеленушілердің дене, зияткерлік және жеке тұлғалық дамуын қамтамасыз ететін оңтайлы жағдайлар жасау;
сапалы мектепалды даярлықты қаматамасыз ету;
азаматтылықты, Қазақстандық отаншылдықты, адам құқықтары мен бостандықтарын құрметтеуді, қоршаған табиғатқа, Отанға, отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу;
баланың толыққанды дамуын қамтамасыз ету үшін отбасымен өзара іс-қимыл жасау;
ата – аналарға балаларды тәрбиелеу, оқыту, дамыту және денсаулығын қорғау бойынша консультативтік және әдістемелік көмек көрсету болып табылады;
инклюзивтік білім беруді ұйымдастыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
Негізгі міндеттерді іске асыру және өзінің қызметін жүзеге асыру мақсатында "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзінің құзыреті шегінде:
тиісті аумақта орналасқан меншік нысанының түріне қарамастан кәсіпорындардан, мекемелерден және ұйымдардан ауылдық округі әкімінің құзырына жататын мәселелер бойынша қажетті ақпараттарды, құжаттарды, материалдарды, ауызша және жазбаша түсініктемелер алуға;
ауылдық округ әкімінің құзырына кіретін мәселелерді шешу кезінде тиісті мамандарды тартуға;
стратегиялық жоспарды және (немесе) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаны әзірлеу кезінде жергілікті қоғамдастық жиынының талқылауына жергілікті маңызы бар мәселелерді қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды шығаруға;
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қарауына жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және өзге ұйымдармен, оның ішінде арнайы байланыс және көрсеткіштерді беру жүйесін пайдаланып, құпия және қызметтік жазбаларды жүргізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Ауылдық округ әкiмi өзiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша өзiне жүктелген мiндеттердiң iске асырылуы үшiн жоғары тұрған әкiмнiң алдында жауап бередi.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық сипатындағы туғызатын іс әрекеттер жасағаны үшін ауылдық округ әкімі дербес жауап береді.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері шаруашылықтар бойынша есепке алуды жүзеге асырады және статистика органдарына статистикалық деректерді мүлдем ұсынбаған, уақытылы ұсынбаған, толық емес ұсынған деректері үшін ауылдық округ әкімі дербес жауап береді.

3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" осуществляется Акимом сельского округа, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" задач и осуществление им своих функций.
19. Аким сельского округа назначается и освобождается от должности и прекращает свои полномочия в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
20. Полномочия Акима сельского округа:
является должностным лицом государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат" на территории соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
назначает на должности и освобождает от них работников аппарата в соответствии с лимитом утвержденным акиматом города Кызылорда;
в установленном законодательством Республики Казахстан, налагает дисциплинарные взыскания на работников государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат";
утверждает должностные инструкции работников государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат";
подписывает финансовые, правовые, административно – хозяйственные и иные документы государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат";
устанавливает внутренний распорядок работы государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Аксуат", осуществляет контроль за их исполнением;
издает решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно - распорядительного, оперативного и индивидуального характера;
организует совершение нотариальных действий, регистрацию актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
осуществляет иные полномочия в порядке, определяемом действующим законодательством Республики Казахстан;
организует работы по реализации политики гендерного равенства.
Исполнение полномочий Акима сельского округа в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіндегі басшылықты "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын ауылдық округ әкімі жүзеге асырады.
19. Ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейтiн тәртiпте қызметке тағайындалады немесе сайланады, қызметiнен босатылады және өз өкiлеттiгiн тоқтатады.
20. Ауылдық округ әкімінің өкілеттігі:
тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс аумағында "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенiмхатсыз өкiлдiк етедi;
Қызылорда қаласы әкімдігінің бекіткен лимитке сәйкес аппарат қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және одан босатады;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпке сәйкес "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар береді;
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қаржы, құқықтық, әкімшілік-шаруашылық және басқа да құжаттарына қол қояды;
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жұмысының ішкі тәртібін белгілейді, оның орындалуына бақылау жасайды;
нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдер және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдер шығарады;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен нотариаттық iс-қимылдар жасайды, азаматтық хал актілерін тiркеудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады;
гендерлік теңдік саясатын жүзеге асыру жұмыстарын ұйымдастырады.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінде ауылдық округ әкімі болмаған кезінде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество закрепленное, за государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Аксуат" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Ақсуат ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.