Об утверждении регламента государственной услуги "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Постановление акимата Мангистауской области от 09 июня 2014 года № 142. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 15 июля 2014 года № 2477. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 23 июня 2016 года № 187
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 23.06.2016 № 187(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям".
2. Государственному учреждению "Областное управление сельского хозяйства" (Ергалиев К.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Чужегулова А.А.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима области
С. Алдашев
"СОГЛАСОВАНО"
руководитель государственного учреждения
"Областное управление сельского хозяйства"
Ергалиев К.
09 маусым 2014г.
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области
от 09 маусым 2014 года № 142
Регламент государственной услуги "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами (далее – услугодатель)– государственным учреждением "Областное управление сельского хозяйства" (далее – управление), отделами сельского хозяйства районов и городов областного значения (далее – отдел).
2. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
3. Государственная услуга оказывается бесплатно.
4. Результат оказания государственной услуги – предоставление в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате для дальнейшего перечисления причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета услугополучателей.

"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 09 маусымдағы № 142 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 15 шілдеде № 2477 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 187 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды –Маңғыстау облысы әкімдігінің 23.06.2016 № 187 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. "Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (К. Ерғалиев) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ә.А. Шөжеғұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы
С. Алдашев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
К. Ерғалиев
09 маусым 2014 ж.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2014 жылғы 09 маусым
№ 142 қаулысымен бекітілген
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) – "Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – басқарма), аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ауыл шаруашылығы бөлімдері (бұдан әрі – бөлім) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының банк шоттарына тиесілі бюджеттік субсидияны аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлем шоттарының тізілімін ұсыну.

2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет услугодателю документы, указанные в пункте 9 Стандарта государственной услуги "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 134.
6. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
1) прием заявок с пакетом документов и их регистрация сотрудником канцелярии отдела;
2) рассмотрение документов руководителем отдела;
3) рассмотрение документов ответственным исполнителем отдела;
4) рассмотрение документов на межведомственной комиссии;
5) утверждение списка водопользователей акимом района/города областного значения;
6) направление реестра водопользователей в управление;
7) прием и регистрация документов сотрудником канцелярии управления;
8)рассмотрение документов руководителем управления;
9) рассмотрение документов ответственным исполнителем управления;
10) представление в отдел акта оказания услуг по подаче поливной воды вододателем, копии платежных документов водопользователями и сельским потребительским кооперативом водопользователей(далее – СПКВ);
11) прием и регистрация документов ответственным исполнителем отдела, формирование сводного реестра по водопользователям;
12) подписание руководителем отдела сводного реестра по водопользователям;
13) направление в управление сводного реестра по водопользователям;
14) прием и регистрация документов сотрудником канцелярии управления;
15) рассмотрение документов руководителем управления;
16) рассмотрение представленных документов ответственным исполнителем управления и направление в финансовый отдел управления;
17) рассмотрение представленных документов ответственным исполнителем финансового отдела управления и формирование ведомости на выплату бюджетных субсидий и счетов к оплате;
18) подписание руководителем управления счетов к оплате;
19) представление в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате и счета к оплате ответственным исполнителем финансового отдела управления.
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии отдела;

2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 134 қаулысымен бекітілген "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
1) бөлімнің кеңсе қызметкерінің құжаттар пакетімен өтінімді қабылдауы және оларды тіркеуі;
2) бөлім басшысының құжаттарды қарауы;
3) бөлімнің жауапты орындаушысының құжаттарды қарауы;
4) ведомство аралық комиссияда құжаттарды қарау;
5) ауданның/облыстық маңызы бар қаланың әкімі су пайдаланушылардың тізімін бекітуі;
6) су пайдаланушылардың тізілімін басқармаға жолдау;
7) басқарманың кеңсе қызметкерінің құжаттарды қабылдауы және тіркеуі;
8) басқарма басшысының құжаттарды қарауы;
9) басқарманың жауапты орындаушысының құжаттарды қарауы;
10) су берушілермен суармалы суды беру жөнінде қызмет көрсету актісін, төлем құжаттарының көшірмелерін су пайдаланушылардың және су пайдаланушылардың ауылдық тұтыну кооперативінің (бұдан әрі – САТК) бөлімге ұсынуы;
11) бөлімнің жауапты орындаушысының құжаттарды қабылдауы және тіркеуі, су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімді қалыптастыруы;
12) бөлім басшысының су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімге қол қоюы;
13) су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімді басқармаға жолдау;
14) басқарманың кеңсе қызметкерінің құжаттарды қабылдауы және тіркеуі;
15) басқарма басшысының құжаттарды қарауы;
16) ұсынылған құжаттарды басқарманың жауапты орындаушысының қарауы және басқарманың қаржы бөліміне жолдауы;
17)ұсынылған құжаттарды басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысының қарауы және бюджеттік субсидияларды төлеуге ведомость пен төлем шоттарын қалыптастыруы;
18) басқарма басшысының төлем шоттарына қол қоюы;
19) басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысының қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне төлем шоттарының тізілімін және төлем шоттарын ұсынуы.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
1) бөлімнің кеңсе қызметкері;

2) руководитель отдела;
3) ответственный исполнитель отдела;
4) межведомственная комиссия;
5) аким района/города областного значения;
6) сотрудник канцелярии управления;
7)руководитель управления;
8) ответственный исполнитель управления;
9) ответственный исполнитель финансового отдела управления.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями(работниками)с указанием длительности каждой процедуры (действия):
1) сотрудник канцелярии отдела осуществляет прием заявок с пакетом документов, проводит их регистрацию,выдает услугополучателю талон по форме согласно приложению 4 к Стандарту и направляет документы руководителю отдела – не более 15 (пятнадцати) минут;
2) руководитель отдела рассматривает и направляет документы ответственному исполнителю отдела– не более 15 (пятнадцати)минут;
3) ответственный исполнитель отдела рассматривает и предоставляет документы на рассмотрение межведомственной комиссии (далее – МВК), создаваемой решением акима района (города областного значения) (далее – Аким) для рассмотрения и внесения предложений по утверждению списка водопользователей, подлежащих субсидированию из местного бюджета в части стоимости услуг по подаче им поливной воды, и суммы субсидий по водопользователям – в течение 2 (двух)дней;
4) МВК рассматривает представленные заявки и направляет список водопользователей на утверждение Акиму– в течение 2(двух)дней;
5) Аким утверждает список водопользователей и передает руководителю отдела – в течение 2 (двух)дней;
6) руководитель отдела направляет реестр водопользователей в управление – в течение 2 (двух)дней;
7) сотрудник канцелярии управления с момента подачи необходимых документов осуществляет прием, их регистрацию и направляет руководителю управления – в течение 30 (тридцати) минут;
8) руководитель управления ознакамливается с поступившими документами и направляет документы ответственному исполнителю управления – в течение 1 (одного) часа;
9) ответственный исполнитель управления сверяет полученный реестр водопользователей на соответствие общей суммы субсидирования по району с лимитом водопользования, установленным уполномоченным органом, уведомляет в письменной форме водопользователей и СПКВ о принятом решении Акимом по утверждению списков водопользователей – получателей бюджетных субсидий на удешевление стоимости поставки воды с указанием годовых сумм субсидий;
10) водопользователи и СПКВ представляют в отдел акт оказания услуг по подаче поливной воды вододателем, копии платежных документов, подтверждающие перечисление вододателю средств за полученные услуги по доставке поливнойводы – до 20 числа каждого месяца;

2) бөлім басшысы;
3) бөлімнің жауапты орындаушысы;
4) ведомствоаралық комиссия;
5) ауданның/облыстық маңызы бар қаланың әкімі;
6) басқарманың кеңсе қызметкері;
7) басқарма басшысы;
8) басқарманың жауапты орындаушысы;
9) басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысы.
8. Әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөлімшелер (қызметкерлер) арасындағы рәсімдердің(іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау:
1) бөлімнің кеңсе қызметкері құжаттар пакетімен өтінімдерді қабылдауды жүзеге асырады, оларды тіркеуді жүргізеді, көрсетілетін қызметті алушыға Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысанда талон береді және құжаттарды бөлім басшысына жолдайды– 15 (он бес) минуттан аспайды;
2) бөлім басшысы құжаттарды қарайды және бөлімнің жауапты орындаушысына жолдайды– 15 (он бес) минуттан аспайды;
3) бөлімнің жауапты орындаушысы құжаттарды қарайды және суармалы суды беру жөніндегі қызметтер құнының бір бөлігін жергілікті бюджеттен субсидиялауға жататын су пайдаланушылар тізімін, және су пайдаланушылар бойынша субсидия сомаларын қарау және оларды бекіту жөнінде ұсыныстар енгізу үшін аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің (бұдан әрі – Әкім) шешімімен құрылатын ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – ВАК) қарауына ұсынады – 2 (екі) күннің ішінде;
4) ВАК ұсынылған өтінімдерді қарайды және су пайдаланушылардың тізімін Әкімге бекітуге жолдайды – 2 (екі) күннің ішінде;
5) Әкім су пайдаланушылардың тізімін бекітеді және бөлім басшысына жолдайды – 2 (екі) күннің ішінде;
6) бөлім басшысы су пайдаланушылардың тізілімін басқармаға жолдайды – 2 (екі) күннің ішінде;
7) басқарманың кеңсе қызметкері қажетті құжаттар ұсынылған сәттен бастап қабылдауды, оларды тіркеуді жүзеге асырады және басқарманың басшысына жолдайды – 30 (отыз) минуттың ішінде;
8) басқарманың басшысы келіп түскен құжаттармен танысады және құжаттарды басқарманың жауапты орындаушысына жолдайды – 1 (бір) сағаттың ішінде;
9) басқарманың жауапты орындаушысы су пайдаланушылардың тізілімін уәкілетті орган белгілеген су пайдаланудың лимитімен аудан бойынша субсидиялаудың жалпы сомасының сәйкестігін салыстырады, жылдық субсидия сомаларын көрсете отырып, су берудің құнын арзандатуға арналған су пайдаланушылар – бюджеттік субсидия алушылар тізімін бекіту жөнінде Әкім қабылдаған шешім туралы су пайдаланушылар мен САТК-ны жазбаша түрде хабардар етеді;
10) су пайдаланушылар мен САТК су берушілермен суармалы суды беру жөнінде қызмет көрсету актісін, су берушіге суармалы суды беру жөніндегі қызметтер үшін қаражат аударылғанын растайтын төлем құжаттарының көшірмелерін бөлімге беріп отырады – әр айдың 20-күніне дейін;

11) ответственный исполнитель отдела принимает, регистрирует документы. После проверки указанных документов формирует сводный реестр по водопользователям и передает руководителю отдела на подписание – в течение 1 (одного) дня;
12) руководитель отдела подписывает сводный реестр по водопользователями передает ответственному исполнителю отдела– в течение 1 (одного) часа;
13) ответственный исполнитель отдела в срок до 25 числа текущего месяца направляет в управление сводный реестр по водопользователям;
14) сотрудник канцелярии управления с момента подачи необходимых документов осуществляет прием и их регистрацию, направляет руководителю управления – в течении 30 (тридцати) минут;
15) руководитель управления ознакамливается с поступившими документами, направляет документы ответственному исполнителю управления – в течение 1 (одного) часа;
16) ответственный исполнитель управления проверяет соответствие представленных документов требованиям и направляет в финансовый отдел управления – в течение 1 (одного) дня;
17) ответственный исполнитель финансового отдела управления проверяет соответствие представленных документов требованиям и формирует ведомость на выплату бюджетных субсидий и счета к оплате, передает руководителю управления для подписания – в течение 1 (одного) дня;
18) руководитель управления подписывает счета к оплате и передает ответственному исполнителю финансового отдела управления – в течение 1 (одного) дня;
19) ответственный исполнитель финансового отдела управления представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате и счета к оплате в двух экземплярах – в течение 2 (двух) рабочих дней.
9. Описание последовательности процедур (действий) сопровождается блок-схемой согласно приложению 1 к настоящему регламенту государственной услуги "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" (далее – Регламент).
Сноска. Пункт 9 регламента - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 18.02.2015 № 26(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаймодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему Регламенту. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсе услугодателя.

11) бөлімнің жауапты орындаушысы құжаттарды қабылдайды, тіркейді.Көрсетілген құжаттарды тексергеннен кейін су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімді қалыптастырады және бөлім басшысына қол қоюға жібереді – 1 (бір) күннің ішінде;
12) бөлім басшысы су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімге қол қояды және бөлімнің жауапты орындаушысына жібереді– 1 (бір) сағаттың ішінде;
13) бөлімнің жауапты орындаушысы ағымдағы айдың 25-күніне дейінгі мерзімде су пайдаланушылар бойынша жиынтық тізілімді басқармаға жолдайды;
14) басқарманың кеңсе қызметкері қажетті құжаттар ұсынылған сәттен бастап қабылдауды және оларды тіркеуді жүзеге асырады, басқарманың басшысына жолдайды – 30 (отыз) минуттың ішінде;
15) басқарманың басшысы келіп түскен құжаттармен танысады, құжаттарды басқарманың жауапты орындаушысына жолдайды–1 (бір) сағаттың ішінде;
16) басқарманың жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың талаптарға сәйкестігін тексереді және басқарманың қаржы бөліміне жолдайды – 1 (бір) күннің ішінде;
17) басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың талаптарға сәйкестігін тексереді және бюджеттік субсидияларды төлеуге ведомость пен төлем шоттарын қалыптастырады, басқарманың басшысына қол қою үшін жібереді – 1 (бір) күннің ішінде;
18) басқарманың басшысы төлем шоттарына қол қояды және басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысына жібереді– 1 (бір) күннің ішінде;
19) басқарманың қаржы бөлімінің жауапты орындаушысы қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне төлем шоттарының тізілімін және екі данада төлем шоттарын ұсынады – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
9. Рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау осы "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне (бұдан әрі – Регламент) 1-қосымшаға сәйкес блок-схемамен сүйемелденеді.
Ескерту. Регламенттің 9-тармағы келесі редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 18.02.2015 № 26 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) реті, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының толық сипаттамасы осы Регламенттің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 10 соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 18.02.2015 № 26(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Субсидирование стоимости услуг по подаче воды
сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Сноска. Приложение 1 регламента - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 18.02.2015 № 26(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Субсидирование стоимости услуг по подаче воды
сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Сноска. Регламент дополнен Приложением 2 соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 18.02.2015 № 26(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Регламент 10-тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 18.02.2015 № 26 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге
су беру қызметтерінің құнын субсидиялау"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет реглементіне
1-қосымша
Ескерту. Регламенттің 1 - қосымшасы жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 18.02.2015 № 26 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге
су беру қызметтерінің құнын субсидиялау"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет реглементіне
2-қосымша
Ескерту. Регламент 2 - қосымшасымен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 18.02.2015 № 26 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.