О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 декабря 2012 года № 151 "Об утверждении Инструкции об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов по гражданским делам и представительству интересов государства в судах"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 августа 2014 года № 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2014 года № 9721. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 21
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 29.01.2016 № 21.
В соответствии со статьями 1118 Закона Республики Казахстан «О Прокуратуре» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 декабря 2012 года № 151 «Об утверждении Инструкции об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов по гражданским делам и представительству интересов государства в судах» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8288) внести следующее изменение:
в Инструкции об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов по гражданским делам и представительству интересов государства в судах, утвержденной указанным приказом, пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Прокуроры в обязательном порядке вступают в процесс по делам:
когда это предусмотрено законом;
признано необходимым судом или вышестоящим прокурором;
затрагивающим интересы государства;
о восстановлении на работе;
о взыскании заработной платы,
о выселении гражданина из жилища без предоставления другого жилого помещения;
о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью.
Законом предусмотрено участие прокурора по делам:
возбужденным по инициативе прокурора;
о лишении, восстановлении, ограничении родительских прав, об усыновлении, о признании усыновления недействительным, об отмене усыновления (удочерения) ребенка (Глава 36-1 ГПК, статьи 76787987103107 Кодекса РК «О браке (супружестве) и семье»);
об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственного управления и должностных лиц (статья 281 ГПК);
об оспаривании законности нормативных правовых актов (статья 284 ГПК);
о признании гражданина безвестно отсутствующим или об объявлении гражданина умершим (статья 299 ГПК);
о признании гражданина ограниченно дееспособным или недееспособным (статья 306 ГПК);
о помещении несовершеннолетнего в специальную организацию образования или организацию с особым режимом содержания (статья 308-2 ГПК);

"Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру және соттарда мемлекеттің мүддесіне өкілдік ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 151 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 4 тамыздағы № 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 6 қыркүйекте № 9721 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 21 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас прокурорының 29.01.2016 № 21 бұйрығымен.
«Прокуратура туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1118 баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру және соттарда мемлекеттің мүддесіне өкілдік ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 151 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 қаңтарда № 8288 тіркелген) келесі өзгертулер енгізуді:
Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру және соттарда мемлекеттің мүддесіне өкілдік ету туралы Нұсқаулықтың 8 тармағы мынадай басылымда жазылсын:
«8. Прокурорлар мынадай істер бойынша міндетті түрде процеске қатысады:
ол Заңда қарастырылған жағдайда;
сот немесе жоғары тұрған прокурор оны қажет деп таныса;
мемлекеттің мүддесіне қатысты болса;
жұмысқа қайта алу туралы;
жалақы өндіру туралы;
азаматты басқа тұрғын үй-жай берместен тұрғын үйден шығару туралы;
өмірі мен денсаулыққа келтірілген зиянды өндіру туралы.
Заңда прокурордың мынадай істер бойынша қатысуы көзделген:
прокурордың бастамасы бойынша қозғалған;
ата-ана құқығынан айыру, оны қалпына келтіру, шектеу туралы, бала асырап алу туралы, бала асырап алудың күшін жою туралы (АІЖК-нің 36-1 тарауы, «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» ҚР Кодексінің 76787987103107-баптары);
мемлекеттік басқару органдары мен лауазымды тұлғалардың шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы (АІЖК-нің 281-бабы);
нормативтік құқықтық актілердің заңдылығына дау келтіру туралы (АІЖК-нің 284-бабы);
азаматтың хабар-ошарсыз кеткендігін тану немесе азаматты қайтыс болды деп жариялау туралы (АІЖК-нің 299-бабы);
азаматты әрекет қабілеттілігі шектеулі немесе әрекетке қабілетсіз деп тану туралы (АІЖК-нің 306-бабы);
кәмелетке толмаған баланы арнаулы білім беру ұйымына немесе ерекше режимде ұстайтын ұйымға орналастыру туралы (АІЖК-нің 308-2-бабы);

о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан (статья 317-14 ГПК).
Прокурорам необходимо вступать в процесс для дачи заключения по своей инициативе, если рассматриваемый судом спор затрагивает интересы значительного числа граждан, может привести к тяжким последствиям для их жизни и здоровья, экономики и безопасности Республики Казахстан.
Прокурор, не являющийся стороной по делу и вступивший в процесс в порядке, предусмотренном частью 2 статьи 55 ГПК, после судебных прений дает заключение по существу дела в целом (статья 213 ГПК).
Прокурор, обратившийся в суд за защитой прав, свобод и охраняемых законом интересов других лиц, выступает в судебных прениях. Заключение прокурора по существу дела в целом после судебных прений не требуется (часть 3 статьи 211 ГПК).
Прокуроры городов, районов и приравненные к ним прокуроры организуют учет судебных актов, вынесенных судами первой инстанции по гражданским делам, рассмотренным с участием прокуроров и заключений прокуроров, данных при их рассмотрении, которые формируются в соответствующие номенклатурные дела.»
2. Департаменту по представительству интересов государства в судах (Чиндалиев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа.
3. Приказ направить Главному военному прокурору, Главному транспортному прокурору, прокурорам областей, городов, районов и приравненным к ним прокурорам.
4. Департаменту финансов, информатизации и защиты информационных ресурсов обеспечить размещение приказа на официальном сайте Генеральной прокуратуры.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев

шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы (АІЖК-нің 317-14-бабы).
Егер сот қарайтын дау көптеген азаматтардың мүддесіне қатысты болса, олардың өмірі мен денсаулығына, Қазақстан Республикасының экономикасы мен қауіпсіздігіне ауыр зардаптар әкелуі мүмкін болса, прокурорларға қорытынды беру үшін өз бастамасымен процеске қатысу қажет.
Іс бойынша тарап болып табылмайтын және АІЖК-нің 55-бабының 2 бөлігінде көзделген тәртіппен процеске қатысушы прокурор сот жарыссөздерінен кейін жалпы істің мәні бойынша қорытынды береді (АІЖК-нің 213-бабы).
Өзге тұлғалардың құқықтарын, бостандықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінген прокурор сот жарыссөздерінде сөз сөйлейді. Жарыссөздерден кейін жалпы істің мәні бойынша прокурордың қорытындысы талап етілмейді (АІЖК-нің 211-бабының 3 бөлігі).
Қалалардың, аудандардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар прокурорлардың қатысуымен қаралған азаматтық істер бойынша бірінші сатыдағы соттар шығарған сот актілерін және оларды қарау кезінде берілген, тиісті номенклатуралық істе қалыптастырылатын прокурорлардың қорытындыларын есепке алуды ұйымдастырады.».
2. Соттарда мемлекеттің мүддесіне өкілдік ету Департаментіне (А.К.Чиндалиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуге шаралар қабылдауды.
3. Бұйрықты Бас әскери прокурорына, Бас көлік прокурорына, облыстардың, қалалық, аудандық және оларға теңестірілген басқа да прокурорларға жолдауды.
4. Қаржы, ақпараттандыру және ақпаратты ресурстарды қорғау Департаментіне бұйрықтың Бас прокуратураның ресми сайтына орналастыруды қамтамасыз етуді.
5. Бұйрықтың орындалуына бақылауды Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік етуші орынбасарына жүктеуді.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                              А. Дауылбаев