Об утверждении регламента государственной услуги "Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции"
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 14 октября 2014 года № 264. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 24 ноября 2014 года № 3697. Утратило силу - постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 4 августа 2015 года № 200
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 04.08.2015 № 200.
Руководствуясь Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", акимат Западно-Казахстанской области, ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции".
2. Руководителю аппарата акима Западно-Казахстанской области (М. Л. Токжанов) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Западно-Казахстанской области Б. М. Макен.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Акима области Н. Ногаев
Утвержден
постановлением акимата
Западно-Казахстанской области
от 14 октября 2014 года № 264
Регламент государственной услуги
"Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное
медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции" (далее - государственная услуга).
Государственная услуга оказывается медицинскими организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП) и государственным коммунальным казенным предприятием "Областной центр по профилактике и борьбе со СПИД" управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области (далее - центр СПИД) (далее – услугодатели) в соответствии со стандартом государственной услуги "Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2014 года № 253 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области здравоохранения" (далее - Стандарт).

"АИТВ - инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2014 жылғы 14 қазандағы № 264 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 24 қарашада № 3697 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы024 тамыздағы № 200 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 04.08.2015 № 200 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңдарын басшылыққа ала отырып, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. Облыс әкімі аппаратының басшысы (М. Л. Тоқжанов) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Б. М. Мәкенге жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Ноғаев
2014 жылғы 14 қазандағы № 264
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің қаулысымен
бекітілген
"АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде
жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. "АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсететін медициналық ұйымдармен және Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі облыстық орталық" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – ЖИТС орталығы) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушілер) "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 20 наурыздағы № 253 қаулысымен бекітілген "АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына (бұдан әрі - Стандарт) сәйкес көрсетеді.

2. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги – справка-сертификат, подтверждающая отрицательные результаты государственной услуги, согласно приложению Стандарта (далее - справка).
При получении первичного положительного результата услугодателем обеспечивается забор крови для повторного тестирования на наличие антител к ВИЧ.
В случае окончательного положительного результата обследования результат оказания государственной услуги выдается в виде письменного уведомления услугополучателю лично на руки.
4. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (гражданам Республики Казахстан и оралманам), платно физическим лицам (иностранцам и лицам без гражданства) (далее – услугополучатель).
Стоимость оказания государственной услуги в соответствии со статьей 35 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" определяется услугодателем и размещается на интернет-ресурсе услугодателя либо в помещениях услугодателя. Оплата производится за наличный расчет в кассе услугодателя.
2. Описание порядка действий структурных подразделений (сотрудников)
услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является обращение услугополучателя.
6. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
при обязательном медицинском обследовании лиц на наличие ВИЧ-инфекции услугополучатель предъявляет документ, удостоверяющий личность (для лиц, не достигших шестнадцатилетнего возраста, свидетельство о рождении) (далее - документ);
при добровольном анонимном обследовании на наличие ВИЧ-инфекции документы не требуются, услугополучателю присваивается индивидуальный код;
1) врач психосоциального консультирования (далее – ПСК) проводит дотестовое консультирование по вопросам ВИЧ-инфекции, заполняет направление, не более 40 минут.
Результат – направляет услугополучателя в процедурный кабинет;
2) медицинская сестра кабинета забора крови производит забор крови, регистрирует, не более 20 минут, организует доставку пробы крови в лабораторию центра СПИД, не более 24 часов.
Результат – доставляет пробу крови в лабораторию центра СПИД;
3) бригада диагностической лаборатории центра СПИД проводит исследование пробы крови на наличие ВИЧ-инфекции, оформляет отрицательный результат и передает в кабинет ПСК, при положительном результате передает информацию в эпидемиологический отдел для организации запроса второй сыворотки (далее – С2), не более 35 часов.
Результат – результат исследования;

2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны – қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Стандарттың қосымшасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің теріс нәтижелерін растайтын анықтама-сертификат (бұдан әрі – анықтама).
Бастапқы оң нәтижені алу кезінде көрсетілетін қызметті беруші АИТВ-ға антиденелердің болуына қайта тестілеу үшін қан алуды қамтамасыз етеді.
Зерттеп-қарау нәтижесі нақты оң болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының өзінің қолына жазбаша хабарлама түрінде беріледі.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарға) тегін, жеке тұлғаларға (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы көрсетіледі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 35-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету құнын көрсетілетін қызметті беруші айқындайды және көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсына не көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналастырылады. Ақы төлеу көрсетілетін қызметті берушінің кассасына қолма-қол есеп айырысу арқылы жүргізіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
5. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастау үшін көрсетілетін қызметті алушының жүгінуі негіздеме болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
АИТВ инфекциясының бар-жоғына міндетті медициналық тексерістен өткен кезде көрсетілетін қызметті алушы жеке басын куәландыратын құжат ұсынады (ал 16 жасқа толмаған тұлғаларға – туу туралы куәлік) (бұдан әрі – құжат);
Өз еркімен анонимді АИТВ инфекциясының бар-жоғына тексерілген жағдайда құжаттар талап етілмейді, көрсетілетін қызметті алушыға дербес код беріледі;
1) психо-әлеуметтік кеңес беру дәрігері (бұдан әрі - ПӘК) АИТВ инфекциясының мәселелері бойынша тестілеуге дейінгі кеңес беруді өткізеді, жолдама толтырады, 40 минуттан аспайды.
Нәтижесі - көрсетілетін қызметті алушыны ем-шара кабинетіне жодайды;
2) қан алу кабинетінің мейіргері қан алады, тіркейді, 20 минуттан аспайды, қан сынамасын ЖИТС орталығының зертханасына жеткізуді ұйымдастырады, 24 сағаттан аспайды.
Нәтижесі – қан сынамасын ЖИТС орталығының зертханасына жеткізеді;
3) ЖИТС орталығы диагностикалық зертханасының бригадасы қан сынамасын АИТВ бар-жоғына зерттеп-қарайды, теріс нәтижені ресімдейді және ПӘК кабинетіне ұсынады, нәтижесі оң болған жағдайда, екінші қан сарысуын (бұдан әрі- С2) алуға сұранысты ұйымдастыру үшін эпидемиологиялық бөлімге ақпарат жібереді, 35 сағаттан аспайды.
Нәтижесі – зерттеп-қарау нәтижесі.

4) эпидемиологический отдел центра СПИД организует запрос С2, не более 1 рабочего дня. ПМСП организует доставку С2 в лабораторию центра СПИД, не более 3 рабочих дней.
Результат – доставка С2 в лабораторию центра СПИД;
5) бригада диагностической лаборатории центра СПИД проводит исследование С2 на наличие ВИЧ-инфекции методом иммуноферментного анализа (далее – ИФА), оформляет результат, не более 35 часов:
при положительном результате С2 технический отдел центра СПИД организует доставку С2 в лабораторию Республиканского центра СПИД (далее – РЦ СПИД), не более 2 рабочих дней;
при отрицательном результате С2 врач-лаборант передает информацию в эпидемиологический отдел для расследования случая и организации комиссионного взятия третьей сыворотки (далее – С3);
6) эпидемиологический отдел центра СПИД организует комиссионное взятие С3, не более 1 рабочего дня, ПМСП организуют доставку С3 в лабораторию центра СПИД, не более 3 рабочих дней.
7) бригада диагностической лаборатории центра СПИД проводит исследование С3 на наличие ВИЧ-инфекции, оформляет результат, не более 35 часов:
при отрицательном результате С3 оформляет результат и передает в кабинет ПСК, при положительном результате С3 технический отдел центра СПИД организует доставку С3 в лабораторию РЦ СПИД, не более 2 рабочих дней.
Результат – исследование С2, С3 и доставка в лабораторию РЦ СПИД;
8) лаборатория РЦ СПИД проводит повторное исследование методом ИФА, не более 5 часов. Отрицательный результат направляет в центр СПИД для выдачи справки-сертификата. При положительном результате проводит подтверждающий тест методом иммунного блотинга, регистрирует, вносит в базу электронного слежения и передает в центр СПИД, не более 2 рабочих дней.
Результат – окончательный результат обследования на наличие ВИЧ-инфекции;
9) лечебно-профилактический отдел центра СПИД - врач проводит после тестовое консультирование, в ходе которого выдает справку-сертификат или информирует услугополучателя о положительном результате, письменно уведомляет об ответственности, не более 1 часа.
Результат – выдача справки-сертификата или уведомления услугополучателю.
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (сотрудников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (сотрудников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:

4) ЖИТС орталығының эпидемиологиялық бөлімі С2 қан сарысуына сұранысты ұйымдастырады, 1 жұмыс күнінен аспайды. МСАК С2 қан сарысуын ЖИТС орталығының зертханасына жеткізуді ұйымдастырады, 3 жұмыс күнінен аспайды.
Нәтижесі – С2 қан сарысуын ЖИТС орталығының зертханасына жеткізу;
5) ЖИТС орталығы диагностикалық зертханасының бригадасы иммунно-ферменттік талдау (бұдан әрі-ИФТ) әдісімен С2 қан сарысуында АИТВ инфекциясының бар-жоғын зерттеп-қарайды, нәтижені ресімдейді, 35 сағаттан аспайды.
С2 қан сарысуының нәтижесі оң болған жағдайда, ЖИТС орталығының техникалық бөлімі С2 қан сарысуын республикалық ЖИТС орталығының (бұдан әрі – РЖИТСО) зертханасына жеткізуді ұйымдастырады, 2 жұмыс күнінен аспайды.
қан сарысуының нәтижесі теріс болған жағдайда, зертханашы-дәрігер жағдайды тексеру және үшінші рет қан сарысуын (бұдан әрі –С3) комиссиялық алуды ұйымдастыру үшін эпидемиологиялық бөлімге ақпарат ұсынады.
6) ЖИТС орталығының эпидемиологиялық бөлімі С3 қан сарысуын комиссиялық алуды ұйымдастырады, 1 жұмыс күнінен аспайды, МСАК С3 қан сарысуын ЖИТС орталығының зертханасына жеткізуді ұйымдастырады, 3 жұмыс күнінен аспайды.
7) ЖИТС орталығы диагностикалық зертханасының бригадасы С3 қан сынамасын АИТВ бар-жоғына зерттеп-қарайды, нәтижені ресімдейді, 35 сағаттан аспайды.
С3 сарысуының нәтижесі теріс болған жағдайда, нәтижені ресімдейді және ПӘК кабинетіне береді, оң нәтиже болған жағдайда, ЖИТС орталығының техникалық бөлімі С3 қан сарысуын РЖИТСО зертханасына жеткізуді ұйымдастырады, 2 жұмыс күнінен аспайды.
Нәтижесі – С2, С3 қан сынамаларын зерттеп-қарау және РЖИТСО зертханасына жеткізу;
8) РЖИТСО зертханасы ИФТ әдісімен қайта бақылау өткізеді, 5 сағаттан аспайды. Теріс нәтижені анықтама-сертификат беру үшін ЖИТС орталығына жолдайды. Оң нәтиже болған жағдайда иммундық блотинг әдісімен нақтылау тест жүргізеді, тіркейді, электрондық бақылау базасына енгізеді және ЖИТС орталықтарына жібереді, 2 күнінен аспайды.
Нәтижесі - АИТВ инфекциясының бар-жоғын зерттеп-қараудың соңғы қорытындысы;
9) ЖИТС орталығының емдеу-профилактикалық бөлімі - дәрігер тестілеуден кейінгі кеңес жүргізу барысында анықтама-сертификат береді немесе көрсетілетін қызметті алушыға оң нәтиже туралы мәлімдейді, жауапкершілік туралы жазбаша түрде хабардар етеді, 1 сағаттан аспайды.
Нәтижесі - анықтама-сертификат беру немесе көрсетілетін қызметті алушыға хабардар ету.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын құрылымдық бөлімшелердің (қызметкерлердің) тізбесі:

1) кабинет ПСК;
2) кабинет забора крови;
3) лаборатория центра СПИД;
4) эпидемиологический отдел центра СПИД;
5) лаборатория РЦ СПИД;
6) лечебно-профилактический отдел центра СПИД.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (сотрудниками) с указанием длительности каждой процедуры (действия): сопровождается блок-схемой прохождения каждого действия (процедуры) с указанием длительности каждой процедуры в приложении 1 регламента государственной услуги "Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции" (далее - регламент).
9. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (сотрудников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги, согласно приложению 2 регламента.
4. Описание порядка взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
10. Государственная услуга через центр обслуживания населения и (или) иными услугодателями не оказывается.
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) их сотрудников по вопросам оказания государственных услуг осуществляется в соответствии с разделом 3 Стандарта.
Приложение 1
к регламенту
государственной услуги
"Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции"
Блок-схема прохождения каждого действия (процедуры)
с указанием длительности каждой процедуры
Приложение 2
к регламенту
государственной услуги
"Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Добровольное анонимное и обязательное конфиденциальное медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции"

1) ПӘК кабинеті;
2) қан сынамасын алу кабинеті;
3) ЖИТС орталығының зертханасы;
4) ЖИТС орталығының эпидемиологиялық бөлімі
5) РЖИТСО зертханасы
6) ЖИТС орталығының емдеу-профилактикалық бөлімі.
8. Әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөлімшелер арасындағы өзара іс-қимылдың реттілігін сипаттау "АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінің (бұдан әрі –регламент) 1-қосымшасына сәйкес әрбір рәсімнің ұзақтығын көрсете отырып, әрбір іс-қимылдың (рәсімнің) өту блок-схемасымен сүйемелденеді.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) рәсімдері (іс-қимылдары) мен өзара іс-қимылдары реттілігінің толық сипаттамасы осы регламенттің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде халыққа қызмет көрсету орталығымен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимылдар тәртібін, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет халыққа қызмет көрсету орталығы және (немесе) өзге де мемлекеттік қызметті берушілерімен көрсетілмейді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану Стандарттың 3-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
"АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне
1 қосымша
Әрбір рәсімнің ұзақтығын көрсете отырып,
әрбір іс-қимылдың (рәсімнің) өту блок-схемасы
"АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне
2 қосымша
"АИТВ-инфекциясының бар-жоғына ерікті түрде
жасырын және міндетті түрде құпия медициналық зерттеліп-қаралу"
мемлекеттік көрсетілетін қызметтің бизнес-процесінің анықтамалығы