Об утверждении Единых правил взаимодействия и централизованного управления сетями телекоммуникаций
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10465. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 25/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 27.03.2018 № 25/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Единые правила взаимодействия и централизованного управления сетями телекоммуникаций.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенов С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН":
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
_________ А. Даулбаев

Телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқарудың бірыңғай қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10465 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 25/қе бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 27.03.2018 № 25/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқарудың бірыңғай қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сәрсенов):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
_____________ А. Дауылбаев

17 марта 2015 год
Утверждены
приказом Министра
но инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 января 2015 года № 66
Единые Правила взаимодействия и централизованного управления
сетями телекоммуникации
1. Общие положения
1. Настоящие единые Правила взаимодействия и централизованного управления сетями телекоммуникаций (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (далее - Закон) и определяют порядок взаимодействия и централизованного управления сетями телекоммуникаций.
2. Правила распространяются на сети, составляющие единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан, за исключением сетей телекоммуникаций специального назначения.
3. В Правилах используются следующие определения:
1) система централизованного управления сетями телекоммуникаций (далее - Система ЦУСТ) - комплекс организационно-технических мероприятий по формированию управляющих параметров и контролю за их исполнением;
2) зарубежные операторы связи - физические или юридические лица, оказывающие услуги связи за пределами Республики Казахстан.
4. Централизованное управление сетями телекоммуникаций в Республике Казахстан осуществляется уполномоченным органом в соответствии с Законом и в целях:
1) сбора и анализа информации о текущем состоянии трафика сетей телекоммуникаций на международных линиях связи;
2) обеспечение приостановления деятельности любых сетей и средств связи по решению судов, предписание Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителей в случае использования средств связи в преступных целях, наносящих ущерб интересам личности, общества и государства, а также для распространения информации, нарушающей законодательство Республики Казахстан о выборах, содержащей призывы к осуществлению экстремистской и террористической деятельности, массовым беспорядкам, а равно к участию в массовых (публичных) мероприятиях, проводимых с нарушением установленного порядка;
3) обеспечения уполномоченных государственных органов правом приоритетного использования, а также приостановления деятельности любых сетей и средств связи (за исключением правительственной связи) в случае наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
2. Порядок взаимодействия и централизованного управления
сетями телекоммуникаций
5. Присоединение и взаимодействие сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 19-13) статьи 8 Закона.

2015 жылғы 17 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 29 қаңтардағы
№ 66 бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқарудың бірыңғай қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқарудың бірыңғай қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң) 21-бабына сәйкес әзірленді және телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқару тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар арнайы мақсаттағы телекоммуникация желілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісін құрайтын желілерге қолданылады.
3. Осы Қағидаларда келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) телекоммуникация желілерін орталықтан басқару жүйесі (бұдан әрі - ТЖОБ жүйесі) - басқарушы технологиялық параметрлерді қалыптастыру және олардың атқарылуын бақылау жөніндегі ұйымдық-техникалық іс-шаралар кешені;
2) шетелдік байланыс операторлары - Қазақстан Республикасынан тыс байланыс қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлғалар.
4. Қазақстан Республикасында телекоммуникация желілерін орталықтан басқаруды уәкілетті орган Заңға сәйкес және мына:
1) халықаралық байланыс желілерінде телекоммуникация желілері трафигінің ағымдағы жағдайы туралы ақпаратты жинақтау және талдау;
2) байланыс құралдары тұлғаның, қоғамның және мемлекеттің мүддесіне нұқсан келтіретін қылмыстық мақсатта, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнаманы бұзатын экстремистік және террористік әрекеттерді жүзеге асыруға, жаппай тәртіпсіздіктерге, сол сияқты белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілетін бұқаралық (жария) іс-әрекеттерге қатысуға шақыруды қамтитын ақпаратты тарату үшін пайдаланған жағдайларда, соттардың кез келген желілер мен байланыс құралдарының қызметін тоқтата тұру туралы сот шешімдерінің, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарлары ұйғарымдарының орындалуын қамтамасыз ету;
3) уәкілетті мемлекеттік органдарды басым пайдалану, сондай-ақ табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар болған кезде кез келген желілер мен байланыс құралдарының (үкіметтік байланыстан басқа) қызметін тоқтата тұру құқығымен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырады.
2. Телекоммуникация желілерінің өзара іс-қимыл жасауы мен орталықтан басқару тәртібі
5. Трафикті өткізуді және өзара есеп айырысу тәртібін қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылуы мен өзара іс-қимыл жасауы Заңның 8 бабы 19-13) тармақашаларына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.

6. Операторы междугородной и международной связи обеспечивают интеграцию своих центров управления сетями телекоммуникаций с Системой ЦУСТ.
7. Подключение сетей телекоммуникаций операторов междугородной и международной связи к Системе ЦУСТ осуществляется на основании двусторонних соглашений между операторами междугородной и международной связи и государственной технической службы, предусматривающих меры организационно-технического обеспечения, функционирования, устойчивости и информационной безопасности сетей телекоммуникаций, и согласованных с уполномоченным органом.
8. Операторы междугородной и международной связи осуществляют обмен трафиком с зарубежными операторами связи через Систему ЦУСТ.
9. Операторы связи осуществляют обмен трафиком с зарубежными операторами связи исключительно через операторов междугородной и международной связи Республики Казахстан.
10. При угрозе или возникновении чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения управление сетями связи осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан уполномоченным органом во взаимодействии с другими уполномоченными государственными органами.
11. При получении решения о приостановлении деятельности сетей и (или) средств связи государственная техническая служба незамедлительно обеспечивает выполнение этого решения и информирует операторов связи об используемых технологических параметрах обеспечения его выполнения.
12. Для осуществления контроля за исполнением указанного решения оператор связи обеспечивает физический доступ к собственному центру управления сетью телекоммуникаций уполномоченному органу.
13. В случае если лицо, использующее сети и (или) средства связи в преступных целях, наносящих ущерб интересам личности, общества и государства, а также для распространения информации, нарушающей законодательство Республики Казахстан о выборах, содержащей призывы к осуществлению экстремистской и террористической деятельности, массовым беспорядкам, а равно к участию в массовых (публичных) мероприятиях, проводимых с нарушением установленного порядка, удалило ее, то оно направляет уведомление об этом в уполномоченный орган в области связи.
14. После получения уведомления, указанного в пункте 4 статьи 41-1 Закона, и проверки его достоверности уполномоченный орган дает поручение государственной технической службе об отмене требования, указанного в пункте 2 статьи 41-1 Закона.
15. Государственная техническая служба после получения от уполномоченного органа поручения, указанного в пункте 5 статьи 41-1 Закона, незамедлительно обеспечивает выполнение этого решения и информирует операторов связи об используемых технологических параметрах обеспечения его выполнения.

6. Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары өздерінің телекоммуникация желілерін орталықтан басқару орталықтарын ТЖОБ жүйесімен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
7. Қалааралық және халықаралық телефон байланыс операторларының телекоммуникация желілерін ТЖОБ жүйесіне қосу телекоммуникация желілерінің жұмыс істеуін, орнықтылығын және ақпараттық қауіпсіздігін ұйымдық-техникалық қамтамасыз ету шараларын көздейтін және уәкілетті органмен келісілген байланыс операторы мен мемлекеттік техникалық қызмет арасындағы екі жақты келісімдері негізінде жүзеге асырылады.
8. Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары шетелдік операторлармен трафик алмасуды ТЖОБ жүйесі арқылы жүзеге асырады.
9. Қалааралық және халықаралық байланыс шетелдік операторлармен трафик алмасуды Қазақстан Республикасының қалааралық және халықаралық байланыс операторлары арқылы ғана жүзеге асырады.
10. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері төнген немесе туындаған, сондай-ақ төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс желілерін басқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган басқа да уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
11. Желілердің және (немесе) байланыс құралдарының қызметін тоқтата тұру туралы шешімді алған кезде мемлекеттік техникалық қызмет дереу осы шешімнің орындалуын қамтамасыз етеді және байланыс операторларына оның орындалуын қамтамасыз етудің пайдаланылатын технологиялық параметрлері туралы хабарлайды.
12. Көрсетілген шешімнің орындалуын бақылауды жүзеге асыру үшін байланыс операторы өзінің телекоммуникация желісінің басқару орталығына уәкілетті органның жеке қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
13. Егер, байланыс желілерін және (немесе) құралдарын жеке адамның, қоғамның және мемлекеттің мүдделеріне нұқсан келтіретін қылмыстық мақсаттарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнаманы бұзатын, экстремистік және террористік әрекеттерді жүзеге асыруға, жаппай тәртіпсіздіктерге, сонымен қатар белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілетін бұқаралық (жария) іс-шараларға қатысуға шақыруды қамтитын ақпарат тарату үшін пайдаланған адам оны алып тастаған жағдайда, онда ол бұл туралы уәкілетті органға хабарлама жібереді.
14. Заңының 41-1 баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан және оның анықтығын тексергеннен кейін уәкілетті орган мемлекеттік техникалық қызметке Заңының 41-1 баптың 2-тармағында көрсетілген талаптың күшін жою туралы тапсырма береді.
15. Мемлекеттік техникалық қызмет уәкілетті органнан Заңының 41-1 баптың 5-тармағында көрсетілген тапсырманы алғаннан кейін оны дереу орындауын қамтамасыз етеді және байланыс операторларының қолданатын технологиялық параметрлер және оның орындауы туралы хабарлауды қамтамассыз ету тиіс.