Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2015 года № 10637. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.10.2018 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
_________________ Т. Дуйсенова
"____"_____________ 2015 года
Утверждены
приказом И.о.Министра национальной
экономики Республики Казахстан
24 февраля 2015 года № 125
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации жилых и других
помещений, общественных зданий"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых зданий и других помещений, общественных зданий" (далее – Санитарные правила) определяют требования к жилым зданиям, зданиям административного назначения, культурно-зрелищным и спортивно-оздоровительным учреждениям.

"Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 сәуірде № 10637 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-29 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.10.2018 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндеттерін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жыл 2 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндеттерін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 125 бұйрығымен бекітілген
"Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық
ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) тұрғын үй ғимараттарына, әкімшілік мақсаттағы ғимараттарға, мәдени-ойын-сауық және спорттық-дене шынықтыру мекемелеріне қойылатын талаптарды анықтайды.

2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие определения:
1) административное здание – строения, объединенные общей архитектурной задачей создания среды для работы управленческого аппарата государственных, хозяйственных, общественных организаций и учреждений, в том числе офисы;
2) допустимый уровень шума – уровень фактора, который не вызывает у человека значительного беспокойства и существенных изменений показателей функционального состояния систем и анализаторов, чувствительных к шуму;
3) жилое здание – строение, состоящее в основном, из жилых помещений (квартир), и частей дома общего пользования, а также из нежилых помещений;
4) культурно-зрелищные учреждения – строения в различных архитектурных стилях, приспособленные своей конструкцией для организации и проведения культурно-зрелищных мероприятий;
5) места массового отдыха населения – территории, выделенные в генеральных планах застройки городов, схемах районной планировки и развития пригородной зоны, в зонах размещения курортов, санаториев, домов отдыха, пансионатов, баз туризма, организованного отдыха населения (городские пляжи, парки, спортивные базы и их сооружения на открытом воздухе);
6) нежилое помещение – отдельное встроенное (встроено-пристроенное) в жилой дом помещение, предназначенное и используемое для иных, чем постоянное проживание, целей в том числе для общественных нужд и/или малого предпринимательства;
7) этаж надземный – этаж при отметке пола помещений не ниже планировочной отметки земли;
8) этаж подвальный (подвал) – этаж с отметкой пола ниже планировочной отметки земли более чем на половину высоты расположенных в нем помещений;
9) этаж цокольный – этаж при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли на высоту не более половины высоты помещений.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию жилых зданий
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к участку
и территории жилых зданий
3. Территория, прилегающая к жилому зданию, благоустраивается, озеленяется, освещается и ограждается, подъездные пути и пешеходные дорожки должны иметь твердое покрытие.
4. Для сбора мусора используются контейнеры, установленные на площадке с твердым покрытием. Площадка ограждается с трех сторон на высоту 1,5 м.
5. Контейнеры располагаются в санитарно-защитной зоне не ближе 25 метров (далее – м), площадка размещается от близлежащих объектов и строений и не далее 100 м от жилых зданий детских игровых площадок, мест отдыха и занятий спортом.

2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) әкімшілік ғимарат – мемлекеттік, шаруашылық, қоғамдық ұйымдар мен мекемелердің басқарушы аппаратының жұмысы үшін орта құрудың ортақ сәулеттік міндетімен біріктірілген құрылыстар, оның ішінде кеңселер;
2) шудың рұқсат етілген деңгейі – адамның айтарлықтай мазасыздануын және шуға сезімтал жүйелер мен анализаторлардың функционалдық жағдайы көрсеткіштерінің елеулі өзгеруін болдырмайтын фактордың деңгейі;
3) тұрғын үй-ғимарат – негізінен тұрғын үй-жайлардан (пәтерлерден) және ортақ мүлік болып табылатын бөліктерден, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан, тұратын құрылыс;
4) мәдени-ойын-сауық мекемелері – өзінің конструкциясымен мәдени-ойын-сауық іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу үшін бейімделген әртүрлі сәулеттік стильдегі құрылыстар;
5) халықтың жаппай демалыс орындары – қалалар құрылысының бас жоспарларында, аудандық жоспарлау және қала маңындағы аймақты дамыту схемаларында, шипажайларды, санаторийлерді, демалыс үйлерін, пансионаттарды, туризм базаларын, халықтың ұйымдастырылған демалыс орындарын (қалалық жағажайлар, саябақтар, спорттық базалар және олардың ашық ауадағы құрылыстары) орналастыру аймақтарында бөлінген аумақтар;
6) тұрғын емес үй-жай – тұрақты тұруға қарағанда өзге мақсатқа, оның ішінде қоғамдық қажеттіліктер және/немесе шағын кәсіпкерлікке арналған және пайдаланылатын тұрғын үйге жеке ішіне салынған (ішіне-жапсарлас салынған) үй-жай;
7) жерүсті қабаты – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде жердің жоспарлы белгісінен төмен емес қабаты;
8) жертөле қабаты (жертөле) – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде үй-жай биіктігінің жартысынан асатын жердің жоспарлы белгісінен төмен қабат;
9) цоколь қабаты – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде үй-жай биіктігінің жартысынан аспайтын жердің жоспарлы белгісінен төмен қабат.
2. Тұрғын үй ғимараттарын күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-параграф. Тұрғын үй ғимараттарының учаскесіне және аумағына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Тұрғын үй ғимаратына іргелес аумақ абаттандырылады, көгалдандырылады, жарықтандырылады және қоршалады, кіру жолдары мен жаяу жүретін жолдарының қатты жабыны болуы тиіс.
4. Қоқысты жинау үшін қатты жабыны бар алаңға орнатылған контейнерлер пайдаланылады. Алаң үш жағынан биіктігі 1,5 м қоршаумен қоршалады.
5. Контейнерлер санитариялық-қорғаныш аймағында жақын тұрған объектілер мен құрылыстардан 25 метрден (бұдан әрі - м) жақын емес, алаң тұрғын үй ғимараттарынан, балалардың ойын алаңдарынан, демалыс орындарынан және спортпен айналысатын орындардан 100 м алыс емес орналастырылады.

Параграф 2. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию, строительству и содержанию жилых зданий
6. Проектирование, строительство и содержание жилых зданий осуществляется с учетом требований настоящих Санитарных правил.
7. Строительные и отделочные материалы должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
8. В жилых зданиях предусматриваются пандусы.
9. В жилых зданиях предусматриваются хозяйственно-питьевое, противопожарное и горячее водоснабжение, а также канализация и водостоки.
10. Лестничные марши и площадки имеют ограждения с поручнями, в жилых зданиях для престарелых и семей с инвалидами – дополнительно пристенные поручни.
11. Лестничные клетки и лифтовые холлы отделяются от помещений любого назначения и поэтажных коридоров дверями, шахты лифтов допускается размещать смежно с жилыми комнатами при условии звукоизоляции наружных и внутренних ограждающих конструкций шахт.
12. Полы при входе в подъезды и на лестничных площадках не должны быть скользкими, без перепадов.
13. Запрещается устанавливать в качестве межквартирных перегородок гипсокартонные перегородки.
14. В цокольном и/или подвальном этажах запрещается:
1) размещение жилых помещений;
2) размещать помещения для групп кратковременного пребывания детей дошкольного возраста.
15. На первом, втором этажах жилых зданий запрещается размещать:
1) отделения связи общей площадью более 700 квадратных метров (далее - м2);
2) объекты физкультурно-оздоровительных занятий общей площадью более 150 м2;
3) объекты общественного питания с числом мест более 50 (кроме общежитий) и домовых кухонь производительностью более 500 обедов в день;
4) пункты приема посуды, а также магазины суммарной торговой площадью более 1000 м2;
5) специализированные магазины, строительных, москательно-химических и других товаров, эксплуатация которых может привести к загрязнению территории и воздуха жилой застройки, магазины с наличием в них взрывопожароопасных веществ и материалов, специализированные рыбные и овощные магазины;
6) объекты бытового обслуживания, в которых применяются легковоспламеняющиеся вещества (за исключением парикмахерских площадью до 250 м2, мастерских по ремонту часов, нормируемой площадью до 100 м2);
7) мастерские по ремонту бытовых машин и приборов, ремонту обуви, нормируемой площадью свыше 100 м2;
8) бани, сауны (кроме инфракрасной кабины), бассейны, приемные пункты утиль–сырья, прачечные и химчистки (кроме приемных пунктов и прачечных самообслуживания производительностью до 75 килограмм белья в смену);

2-параграф. Тұрғын үй ғимараттарын жобалауға, салуға және күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
6. Тұрғын үй ғимараттарын жобалау, салу және күтіп-ұстау осы санитариялық қағидалардың талаптарын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
7. Құрылыс және әрлеу материалдарына Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген болуы тиіс.
8. Тұрғын үй ғимараттарында пандустар көзделеді.
9. Тұрғын үй ғимараттарында шаруашылық-ауыз су, өртке қарсы және ыстық сумен жабдықтау, сондай-ақ кәріздеу және суағарлар көзделеді.
10. Баспалдаққа көтерілу жолы мен алаңында тұтқалары бар қоршаулары, тұрғын үй ғимараттарында қарт және мүгедек адамдар адамы бар отбасыларға қосымша қабырғалық тұтқалар болады.
11. Баспалдақ торлары мен лифт холдары кез келген мақсаттағы басқа үй-жайлардан және қабатаралық дәліздерден есіктермен бөлектенеді, лифт шахталарын шахталардың сыртқы және ішкі қоршау конструкцияларының дыбыс оқшаулағышы болған жағдайда, тұрғын бөлмелермен көршілес орналастыруға жол беріледі.
12. Кіреберістерге кіретін жерлердегі және баспалдақ алаңдарындағы едендер еңіссіз, тайғақ болмауы тиіс.
13. Пәтераралық қалқалар ретінде гипсокартон қалқаларын орнатуға тыйым салынады.
14. Цоколь және/немесе жертөле қабаттарда мыналарға:
1) тұрғын үй-жайларды;
2) мектепке дейінгі жастағы балалардың аз уақыт болатын топтарына арналған үй-жайларды орналастыруға тыйым салынады.
15. Тұрғын үй ғимараттарының бірінші, екінші қабаттарында:
1) жалпы ауданы 700 шаршы метрден (бұдан әрі – м2) астам байланыс бөлімдерін;
2) жалпы ауданы 150 м2 астам дене шынықтыру-сауықтыру сабақтарына арналған объектілерді;
3) орын саны 50-ден астам (жатақханадан басқа) қоғамдық тамақтану объектілерін және күніне 500-ден астам түскі ас дайындайтын ас үйлерді;
4) ыдыс-аяқты қабылдау пункттерін, сондай-ақ жалпы сауда ауданы 1000 м2 астам болатын дүкендерді;
5) пайдалануы тұрғын құрылыс аумағы мен ауасының ластануына әкеп соқтыруы мүмкін мамандандырылған дүкендерді, құрылыс, москательді-химиялық және басқа да тауарлард дүкендерін, жарылғыш заттар мен материалдары болатын дүкендерді, мамандандырылған балық және көкөніс дүкендерін;
6) тез тұтанатын заттар қолданылатын тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін (ауданы 250 м2 дейінгі шаштараздарды, нормаланатын ауданы 100 м2 дейінгі сағат жөндеу шеберханаларын қоспағанда);
7) нормаланатын ауданы 100 м2 астам тұрмыстық машиналар мен құралдарды жөндеу, аяқ киім жөндеу шеберханаларын;
8) моншаларды, сауналарды (инфрақызыл кабиналардан басқа), бассейндерді, кәдеге жарату-шикізаттарын қабылдау пункттерін, кір жуу мен химиялық тазарту орындарын (қабылдау пункттерінен және ауысымда 75 килограмм киім-кешекке дейін өздігінен қызмет көрсететін кір жуу орындарынан басқа);

9) автоматические телефонные станции, предназначенные для телефонизации жилых зданий общей площадью более 100 м2;
10) общественные туалеты;
11) похоронные бюро (офисы), бюро–магазины похоронного обслуживания.
16. Допускается размещение на верхнем этаже творческих мастерских художников и архитекторов, при этом сообщение этажа с лестничной клеткой должно предусматриваться через тамбур.
17. Подвальные помещения содержатся в чистоте, должны быть сухими и освещенными.
Параграф 3. Санитарно-эпидемиологические требования к
системам отопления и вентиляции жилых помещений
18. В помещениях жилых зданий расчетные параметры воздуха и кратность воздухообмена обеспечивают показатели в соответствии с приложением 1 к настоящим Санитарным правилам.
19. Радиаторы отопления должны быть легко доступны для уборки.
20. Помещения обеспечиваются проветриванием через фрамуги, форточки или другие устройства.
21. Во встроенных в жилые здания помещениях общественного назначения предусматриваются отопление и вентиляция.
22. Варочные и отопительные печи (плиты) на твердом топливе допускается устраивать в квартирных домах, общежитиях квартирного типа высотой не более двух этажей (без учета цокольного этажа).
23. Естественное освещение должны иметь жилые комнаты, кухни, помещения общественного назначения встроенные в жилые здания.
24. Допустимые уровни инфразвука и низкочастотного шума в помещениях жилых и общественных зданий и на территории жилой застройки должны соответствовать показателям согласно приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
25. Напряженность электрического поля промышленной частоты 50 Гц на территории жилой застройки от воздушных линий электропередачи переменного тока и других объектов не должна превышать 1 кВ/м на высоте 1,8 м от поверхности земли.
26. В сельских населенных пунктах при отсутствии централизованного водоснабжения, предусматривается нецентрализованное водоснабжение.
27. В системах питьевого и горячего водоснабжения применяются трубы и иное оборудование, контактирующие с водой, выполненные из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
28. Соединение сетей питьевого водопровода с сетями водопроводов, подающих воду не питьевого качества, не допускается.
29. В районах без централизованных систем водоснабжения и канализации допускается проектирование и строительство одно-, двухэтажных жилых зданий с надворными уборными и выгребными ямами.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к административным зданиям

9) жалпы ауданы 100 м2 астам болатын тұрғын үй ғимараттарына телефон жүргізуге арналған автоматты телефон станцияларын;
10) қоғамдық дәретханаларды;
11) жерлеу бюросын (кеңселерді), жерлеуге қызмет көрсететін бюро-дүкендерді орналастыруға тыйым салынады.
16. Жоғарғы қабаттарда суретшілер мен сәулетшілердің шығармашылық шеберханаларын орналастыруға жол беріледі, бұл ретте баспалдақ торының қабатпен қабысуы тамбур арқылы көзделуі тиіс.
17. Жертөле үй-жайлары таза ұсталады, құрғақ және жарық болуы тиіс.
3-параграф. Тұрғын үй ғимараттарының жылыту және желдету жүйелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
18. Тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларындағы ауаның есептік параметрлері және ауа алмасу жиілігі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерді қамтамасыз етеді.
19. Жылыту радиаторлары жинау үшін жеңіл қолжетімді болуы тиіс.
20. Үй-жайлар фрамугалар, терезе желдеткіштері немесе басқа да құрылғылар арқылы желдетумен қамтамасыз етіледі.
21. Тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған қоғамдық мақсаттағы үй-жайларда жылыту және желдету көзделеді.
22. Қатты отынмен жанатын қайнату және жылыту пештерін (плиталар) биіктігі екі қабаттан аспайтын пәтерлік үйлерде, пәтерлік типтегі жатақханаларда (цоколдық қабатты есепке алмастан) орнатуға жол беріледі.
23. Тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған қоғамдық мақсаттағы үй-жайлардың, тұрғын бөлмелердің, асүйлердің табиғи жарығы болуы тиіс.
24. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың үй-жайларында және тұрғын үй құрылысының аумағында инфрадыбыстың және төменгі жиіліктегі шудың рұқсат етілген деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерге сәйкес болуы тиіс.
25. Ауыспалы токтың электр берілуінің ауа желісінен және басқа да объектілерден берілетін тұрғын үй құрылысы аумағындағы өндірістік жиілігі 50 Гц электрлік өрісінің кернеуі жер бетінен 1,8 м биіктікте 1кВт/м аспауы тиіс.
26. Селолық елді мекендерде орталықтанған сумен жабдықтау болмаған жағдайда, орталықтанбаған сумен жабдықтау көзделеді.
27. Ауыз сумен және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінде Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалған сумен жанасатын құбырлар және өзге де жабдық қолданылады.
28. Ауыз су құбыры желілерін ауыз су емес сападағы суға келіп түсетін су құбыры желісімен қосуға жол берілмейді.
29. Орталықтанған сумен жабдықтауы және кәрізі жоқ аудандарда бір, екі қабатты тұрғын үй ғимараттарын ауладағы дәретханасымен және қазылған шұңқырларымен жобалауға және салуға жол беріледі.
3. Әкімшілік ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

30. Административные здания располагаются в соответствии с проектом планировки и застройки территории населенного пункта (при их наличии).
31. Расчетные нормативы площади помещений (офисов) и административных зданий принимаются в соответствии с приложением 3 к настоящим Санитарным правилам.
32. В административных зданиях предусматриваются пандусы для людей, передвигающихся на колясках.
33. При входе в административное здание устанавливаются урны для мусора и решетки для очистки обуви.
34. Для сбора мусора используются контейнеры, установленные на площадке с твердым покрытием. Площадка ограждается с трех сторон на высоту 1,5 м. Контейнеры располагаются в санитарно-защитной зоне не ближе 25 м площадка размещается от близлежащих объектов и строений и не далее 100 м. от жилых зданий детских игровых площадок, мест отдыха и занятий спортом.
35. Административные здания обеспечиваются системами теплоснабжения, электроснабжения, водоснабжения, водоотведения, вентиляции и кондиционирования. Предусматривается резервные или автономные системы горячего и холодного водоснабжения.
36. В неканализованных районах предусматриваются надворные туалеты с водонепроницаемым выгребом на расстоянии не ближе 25 м от здания.
37. Вентиляционные устройства и электродвигатели устанавливаются с учетом шумо-виброзащитных требований и расчетов.
38. Системы теплоснабжения не должны создавать дополнительного шума и быть доступными для текущего ремонта и обслуживания.
39. В административных зданиях предусматриваются фрамуги, форточки.
40. В административных зданиях выделяются специальные помещения для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
Выделяются комнаты (места) отдыха и приема пищи для работников, для хранения личной и специальной одежды, душевая, туалет.
41. При эксплуатации инженерного и технологического оборудования не допускается превышения уровня шума предельно допустимых норм.
42. При организации рабочего места в помещениях административных зданий (офисах) учитываются площади рабочего места, условия вентиляции и освещенности помещения.
43. Площадь помещений принимается из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами–колясками 5,65 и 7,65 м2 соответственно.
44. При оснащении рабочих мест крупногабаритным оборудованием и размещением в рабочих помещениях оборудования коллективного пользования (терминалов электронных вычислительных машин, аппаратов для просмотра микрофильмов и другие) площади помещений увеличиваются в соответствии с технической документами на эксплуатацию оборудования.

30. Әкімшілік ғимараттар елді мекеннің аумағын жоспарлау және салу жобасына (ол бар болғанда) сәйкес орналастырылады.
31. Үй-жайлардың (кеңселердің) және әкімшілік ғимараттардың аудандарының есептелген нормативтері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қабылданады.
32. Әкімшілік ғимараттарда арбалармен қозғалатын адамдарға арналған пандустар көзделеді.
33. Әкімшілік ғимаратқа кіреберісте қоқысқа арналған урналар және аяқ киімді тазартуға арналған торлар орнатылады.
34. Қоқысты жинау үшін қатты жабыны бар алаңға орнатылған контейнерлер пайдаланылады. Алаң үш жағынан биіктігі 1,5 м қоршаумен қоршалады. Контейнерлер санитариялық-қорғаныш аймағында жақын тұрған объектілер мен құрылыстардан 25 м жақын емес, алаң тұрғын үй ғимараттарынан, балалардың ойын алаңдарынан, демалыс орындарынан және спортпен айналысатын орындардан 100 м алыс емес орналастырылады.
35. Әкімшілік ғимараттар жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, желдету және ауа баптау жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Ыстық және суық сумен жабдықтаудың резервтік немесе автономды жүйелері көзделеді.
36. Кәріз жүргізілмеген аудандарда ғимаратқа 25 м жақын емес қашықтықта су өтпейтін шұңқыры бар аулалық дәретхана көзделеді.
37. Желдеткіш құрылғылары мен электр қозғалтқыштар шу-дірілден қорғаныш талаптары мен есептеулері ескеріле отырып, орнатылады.
38. Жылумен жабдықтау жүйелері қосымша шуды болдырмауы тиіс және ағымдағы жөндеу және қызмет көрсету үшін қолжетімді болуы тиіс.
39. Әкімшілік ғимараттарда фрамугалар, терезе желдеткіштері көзделеді.
40. Әкімшілік ғимараттарда жинау мүкаммалын, жуу және дезинфекциялау құралдарын сақтау үшін арнайы үй-жайлар бөлінеді.
Жұмыскерлер үшін, жеке және арнайы киімді сақтау үшін демалу және тамақ ішу бөлмелері (орындар), себезгі, дәретхана бөлінеді.
41. Инженерлік және технологиялық жабдықты пайдалану кезінде шу деңгейін шекті рұқсат етілген нормалардан арттыруға жол берілмейді.
42. Әкімшілік ғимараттардың үй-жайларында (кеңселерінде) жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде жұмыс орнының ауданы, үй-жайды желдету және жарықтандыру жағдайлары есептеледі.
43. Үй-жайлардың ауданы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін тиісінше 5,65 және 7,65 м2 есебімен қабылданады.
44. Жұмыс орындарын ірі габаритті жабдықпен жарақтандыру және ұжымдық пайдалану жабдықтарын жұмыс үй-жайларында орналастыру кезінде (электронды есептегіш машиналар терминалдарын, микрофильмдер көру аспаптарын және тағы басқалар) үй-жайлардың ауданы жабдықты пайдалануға арналған техникалық құжаттамаға сәйкес кеңейтіледі.

4. Санитарно-эпидемиологические требования
к культурно-зрелищным и спортивно–
оздоровительным учреждениям
45. При проектировании многопрофильных зданий культурно-зрелищных учреждений в нижних наземных и подземных ярусах предусматриваются места для размещения автостоянок.
46. Спортивно–оздоровительные учреждения размещаются в отдельно стоящих, встроенных и пристроенных помещениях к жилым зданиям.
47. В спортивно-оздоровительных учреждениях используется спортивный инвентарь, легко поддающийся влажной обработке, очистке от пыли.
Маты, кроме кожаных, должны иметь матерчатые чехлы, которые по мере загрязнения должны подвергаться стирке, но не реже одного раза в неделю.

4. Мәдени-ойын-сауық және спорттық-сауықтыру мекемелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
45. Мәдени-ойын-сауық мекемелерінің көп салалы ғимараттарын төменгі жерүсті және жерасты деңгейлерінде жобалау кезінде автотұрақтар орналастыруға арналған орын көзделеді.
46. Спорттық-сауықтыру мекемелері жеке тұрған, тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған және жапсарлас салынған үй-жайларға орналастырылады.
47. Спорттық-сауықтыру мекемелерінде жеңіл ылғалды өңделетін, шаңнан жеңіл тазартылатын спорт мүкаммалы пайдаланылады.
Былғарыдан жасалғаннан басқа маттардың материалдан тігілген тысы болуы тиіс, олар ластануына байланысты, бірақ аптасына кемінде бір рет жуылуы тиіс.

Тренировочные мешки, чучела и переносной спортивный инвентарь должны не менее 1–2 раза в день протираться влажной ветошью, а металлические части спортинвентаря сухой тряпкой. Не реже одного раза в неделю проводить влажную уборку с применением моющих и дезинфицирующих средств.
48. В спортивно-оздоровительных учреждениях круглогодичного функционирования температура воздуха в жилых комнатах обеспечивается не ниже плюс (далее - +) 18-20 градусов Цельсия (далее – С), в вестибюле, фойе, холлах не ниже +16-18 градусов С.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
содержанию и эксплуатации жилых и
других помещений, общественных зданий"
Расчетные параметры воздуха и кратность воздухообмена
в помещениях жилых зданий
Таблица 1
п/п
Помещение
Расчетная температура воздуха в холодный период года, оС
Кратность воздухообмена или количество удаляемого воздуха из помещения
Приток
Вытяжка
1
2
3
4
5
1
Жилая комната квартир или общежитий
20

Жаттығу қапшықтары, тұлып және тасымалданатын спорттық мүкаммал күніне кемінде 1-2 рет ылғал шүберекпен, ал спорттық мүкаммалдың металл бөліктері құрғақ шүберекпен сүртілуі тиіс. Аптасына кемінде бір рет жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып ылғалды жинау жүргізу керек.
48. Жыл бойы жұмыс істейтін спорттық-сауықтыру мекемелерінде тұрғын бөлмелердегі ауа температурасының плюс (бұдан әрі – +) 18-20 градусынан Цельсий (бұдан әрі – С) төмен болмауы, вестибюльде, фойеде, холдарда +16-+18 С градустан төмен болмауы қамтамасыз етіледі.
"Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды,
қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға
және пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына 1-қосымша
Тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларындағы ауаның есептік
параметрлері және ауа алмасу жиілігі
1-кесте
Р/с
Үй-жай
Жылдың салқын мезгіліндегі ауаның есептік температурасы, оС
Ауа алмасу жиілігі немесе үй-жайдан шығарылатын ауаның көлемі
Ауаның кіруі
Ауаның шығуы
1
2
3
4
5
1
Пәтердегі немесе жатақханадағы тұрғын бөлме
20