Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и площадями для размещения аппарата государственных органов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2015 года № 10762.
В соответствии со статьей 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 07.06.2021 № 540 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) натуральные нормы обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы обеспечения государственных органов телефонной связью согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы обеспечения государственных органов офисной мебелью согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) натуральные нормы обеспечения площадями для размещения аппарата государственных органов согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Использование служебных и дежурных автомобилей осуществляется в порядке, утвержденном приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения в пределах установленного лимита пробега.
Служебный автомобиль – легковой автомобиль, предназначенный для персонального транспортного обслуживания должностного лица, предусмотренного в нормативе положенности служебных и дежурных автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов.
Дежурный автомобиль – легковой автомобиль либо микроавтобус, либо автобус, предназначенный для транспортного обслуживания работников государственных органов, а также гостевой легковой автомобиль либо микроавтобус, либо автобус для транспортного обслуживания делегаций и других лиц.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.02.2021 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 сәуірде № 10762 тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 69-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 07.06.2021 № 540 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдарды телефон байланысымен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдарды кеңсе жиһазымен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормалары бекітілсін.
2. Қызметтік және кезекші автомобильдерді пайдалану белгіленген жүру лимитінің шегінде орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қызметтік автомобиль–мемлекеттік органдардың көліктік қызмет көрсетуі үшін қызметтік және кезекші автомобильдердің тиістілік нормативте көзделген лауазымды тұлғаға жеке көліктік қызмет көрсетуге арналған жеңіл автомобиль.
Кезекші автомобиль–мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне көліктік қызмет көрсетуге арналған жеңіл автомобиль не микроавтобус не автобус, сондай-ақ делегацияларға және басқа да адамдарға көліктік қызмет көрсету үшін қонақтарға арналған жеңіл автомобиль не микроавтобус не автобус.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1 к Приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 179
Натуральные нормы обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тiркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 179 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормалары

от 900 до 1300
7
не более 3000
***
от 1300 и выше
9
не более 3000
***
22
Транспортное обслуживание территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, городах республиканского значения, столице**, за исключением Верховного Суда и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, а также тех, которые имеют специальный транспорт при численности работников:
до 100
1
не более 3000
***
от 100 до 200
2
не более 3000
***
23
Транспортное обслуживание территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в районах, (городах областного значения), за исключением Верховного Суда и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, а также тех, которые имеют специальный транспорт
1
не более 3000
***
24
Транспортное обслуживание местных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов*****
Область Абай

900-ден 1300-ге дейін
7
3000-нан көп емес
***
1300-ден
9
3000-нан көп емес
***
22
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен Бас прокуратурасын, сондай-ақ арнайы көлігі барларын қоспағанда, қызметкерлерінің саны:
100-ге дейін
1
3000-нан көп емес
***
100-ден 200-ге дейін орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелеріне және олардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы** ведомстволарына көлік қызметін көрсету
2
3000-нан көп емес
***
23
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен Бас прокуратурасын, сондай-ақ, арнайы көлігі барларын қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелеріне және олардың аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) ведомстволарына көлік қызметін көрсету
1
3000-нан көп емес
***
24
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдарға көлік қызметін көрсету *****
Абай облысы

160
не более 3000
*****
Акмолинская область
306
не более 3000
*****
Актюбинская область
216
не более 3000
*****
Алматинская область
176
не более 3000
*****
Атырауская область
141
не более 3000
*****
Восточно-Казахстанская область
193
не более 3000
*****
Жамбылская область
186
не более 3000
*****
Область Жетісу
151
не более 3000
*****
Западно-Казахстанская область
216
не более 3000
*****
Карагандинская область
234
не более 3000
*****
Костанайская область
321
не более 3000
*****
Кызылординская область
141
не более 3000
*****
Мангистауская область
126
не более 3000
*****
Павлодарская область

160
3000-нан көп емес
*****
Ақмола облысы
306
3000-нан көп емес
*****
Ақтөбе облысы
216
3000-нан көп емес
*****
Алматы облысы
176
3000-нан көп емес
*****
Атырау облысы
141
3000-нан көп емес
*****
Шығыс Қазақстан облысы
193
3000-нан көп емес
*****
Жамбыл облысы
186
3000-нан көп емес
*****
Жетісу облысы
151
3000-нан көп емес
*****
Батыс Қазақстан облысы
216
3000-нан көп емес
*****
Қарағанды облысы
234
3000-нан көп емес
*****
Қостанай облысы
321
3000-нан көп емес
*****
Қызылорда облысы
141
3000-нан көп емес
*****
Маңғыстау облысы
126
3000-нан көп емес
*****
Павлодар облысы

216
не более 3000
*****
Северо-Казахстанская область
231
не более 3000
*****
Туркестанская область
224
не более 3000
*****
Область Ұлытау
91
не более 3000
*****
город Астана
35
не более 3000
*****
город Алматы
40
не более 3000
*****
город Шымкент
22
не более 3000
*****
25
Транспортное обслуживание ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы
1
не более 2600
*******
26
Транспортное обслуживание местных представительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы
1
не более 3000
***
Примечания:
* для Министерства иностранных дел Республики Казахстан установить натуральную норму обеспечения служебными автомобилями в количестве 5 единиц, учитывая специфику внешнеполитического органа; для Администрации Президента Республики Казахстан – 7 единиц;
** данная натуральная норма также распространяется на филиалы государственных органов в областях, территориальные подразделения государственных органов в городе Байконур;
*** государственные органы самостоятельно устанавливают лимиты пробега для автомобилей транспортного обслуживания, но не более 2100 километров в месяц на 1 единицу транспорта;
**** для местных исполнительных органов лимиты пробега определяются по решению Акима области, города республиканского значения, столицы, но не более 2100 километров в месяц на 1 единицу транспорта;
***** распределение автотранспорта в разрезе исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, а также определение по ним лимита пробега определяется по решению Акима области, города республиканского значения, столицы, но не более 2100 километров в месяц на 1 единицу транспорта;
****** установить натуральную норму обеспечения дежурными автомобилями для Управления делами Президента Республики Казахстан в количестве 5 единиц, для аппаратов палат Парламента Республики Казахстан в количестве по 7 единиц, учитывая специфику деятельности, связанную с подготовкой протокольных мероприятий;
******* для ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы лимиты пробега определяются по решению Акима области, города республиканского значения, столицы, но не более 2100 километров в месяц на 1 единицу транспорта;
******** данная натуральная норма также распространяется на директора государственного учреждения "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан" и республиканского государственного учреждения "Служба центральных коммуникаций" при Президенте Республики Казахстан;
********* для государственного учреждения "Архив Президента Республики Казахстан" Администрации Президента Республики Казахстан – 2 единицы;

216
3000-нан көп емес
*****
Солтүстік Қазақстан облысы
231
3000-нан көп емес
*****
Түркістан облысы
224
3000-нан көп емес
*****
Ұлытау облысы
91
3000-нан көп емес
*****
Астана қаласы
35
3000-нан көп емес
*****
Алматы қаласы
40
3000-нан көп емес
*****
Шымкент қаласы
22
3000-нан көп емес
*****
25
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларына көліктік қызмет көрсету
1
2600-ден көп емес
*******
26
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті өкілді органдарға көлік қызметін көрсету
1
3000-нан көп емес
***
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі үшін сыртқы саяси органның ерекшелігін ескере отырып, саны 5 бірлікте, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі үшін 7 бірлікте қызметтік автомобильдердің заттай нормаларын белгіленсін;
** бұл заттай нормасы мемлекеттік органдардың облыстардағы филиалдарына, Байқоңыр қаласындағы мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелеріне де қолданылады;
*** мемлекеттік органдар көлік қызметін көрсететін автомобильдер үшін жүру лимиттерін дербес, бірақ бір айда көліктің 1 бірлігіне 2100 километрден асырмай белгілейді;
**** жергілікті атқарушы органдар үшін жүру лимиттері облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен айқындалады, бірақ бір айда көліктің 1 бірлігіне 2100 километрден асырмай белгілейді;
***** жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдар бөлінісінде автокөлікті бөлу, сондай-ақ олар бойынша жүру лимитті айқындау облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен айқындалады, бірақ бір айда көліктің 1 бірлігіне 2100 километрден асырмай белгілейді;
****** Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы үшін саны 5 бірлік, хаттамалық іс-шараларды дайындауға байланысты қызмет ерекшелігін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Парламенті палаталарының аппараттары үшін саны 7 бірлік кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормасы белгіленсін;
******* облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары үшін жүру лимиттері облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімі бойынша айқындалады, бірақ бір айда көліктің 1 бірлігіне 2100 километрден асырмай белгілейді;
******** осы заттай нормасы "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты" мемлекеттік мекемесінің және Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Орталық коммуникациялар қызметі" республикалық мемлекеттік мекемесінің директорына да қолданылады;
********* Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің "Қазақстан Республикасы Президентінің Архиві" мемлекеттік мекемесі үшін – 2 бірлік;

********** данная натуральная норма также распространяется на государственные учреждения "Национальный центр по правам человека", "Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан", для Конституционного Суда Республики Казахстан установить натуральную норму обеспечения дежурными автомобилями в количестве 2 единицы, в том числе 1 единица для транспортного обслуживания Состава Конституционного Суда Республики Казахстан в городах Астане и Алматы и 1 единица для аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан.
Настоящие натуральные нормы не распространяются на депутатов Парламента Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, специальные государственные органы, Министерство внутренних дел Республики Казахстан и Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
В настоящих натуральных нормах лимит пробега для служебных автомобилей не включает в себя пробег в случаях направления руководителя государственного учреждения, заместителя руководителя государственного учреждения, руководителя аппарата центрального исполнительного органа, в командировку на служебном автотранспорте.
Приложение 2 к Приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 179
Натуральные нормы обеспечения государственных органов телефонной связью

********** осы заттай нормасы "Адам құқықтары жөнiндегі ұлттық орталық", "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот Кеңесінің аппараты" мемлекеттік мекемелерге де қолданылады, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты үшін саны 2 бірлік, оның ішінде 1 бірлік Астана және Алматы қалаларында Қазақстан Республикасы Конституциялық Сот құрамына көліктік қызмет көрсету үшін және 1 бірлік Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының аппараты үшін кезекші автомобильмен қамтамасыз етудің заттай нормасы белгіленсін.
Осы заттай нормалары Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, арнайы мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне және Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне қолданылмайды.
Осы заттай нормаларындағы қызметтік автомобильдерге арналған жүру лимиті мемлекеттік мекеменің басшысын, мемлекеттік мекеме басшысының орынбасарын, орталық атқарушы органның аппарат басшысын қызметтік автокөлікпен іссапарға жіберген жағдайлардағы жүруді қамтымайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 179 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік органдарды телефон байланысымен қамтамасыз етудің заттай нормалары

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.12.2022 № 1338 (вводится в действие с 01.01.2023).
№ п/п
Наименование видов телефонной связи
Пользователи
1
2
3
1
междугородная телефонная связь внутри республики *
руководители центральных государственных органов, их заместители, приемные руководителей центральных государственных органов и их заместителей, члены коллегиальных государственных органов; руководители аппаратов центральных исполнительных органов (должностные лица, на которых в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), руководители аппарата (при наличии такой должности в соответствии с законодательством); руководители ведомств, их заместители; руководители департаментов и заведующие отделами, их заместители; руководители управлений, их заместители (при наличии такой должности в соответствии с законодательством), акимы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), заместители (руководители аппаратов) акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), руководители, заместители руководителя, начальники структурных подразделений территориальных органов центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице, районах (городах областного значения), исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения); председатели, члены и руководители структурных подразделений ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы
2
международная телефонная связь со странами Содружества Независимых Государств
руководители центральных государственных органов, их заместители; руководители аппаратов центральных исполнительных органов (должностным лицам, на которых в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), руководители аппарата (при наличии такой должности в соответствии с законодательством); акимы областей, городов республиканского значения, столицы, заместители (руководители аппаратов) акимов областей, городов республиканского значения, столицы, должностные лица Министерства иностранных дел Республики Казахстан (Министр, его заместители, руководитель аппарата, руководители комитетов и департаментов, их заместители) и руководители структурных подразделений центральных государственных органов, в функции которых входит взаимодействие с международными организациями
3
международная телефонная связь со странами дальнего зарубежья
руководители центральных государственных органов, должностные лица Министерства иностранных дел Республики Казахстан (Министр, его заместители, руководитель аппарата, руководители комитетов и департаментов, их заместители), Министр внутренних дел Республики Казахстан, его заместители, Председатель, заместитель Председателя и судьи Конституционного Суда Республики Казахстан, Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, руководители структурных подразделений центральных государственных органов, в функции которых входит взаимодействие с международными организациями
4
телефонная связь с городскими номерами
работники центральных государственных органов (руководители, приемные руководителей, руководители ведомств, департаментов и заведующим отделов, их заместители, приемные руководителей ведомств и директоров департаментов, заведующим секторов, главные консультанты, начальники управлений, старшие прокуроры, главные эксперты - по одному номеру, и прокуроры, эксперты - один номер на двоих); работники ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы - один номер на двоих
5
телефонная связь с городскими (сельскими) номерами
работники территориальных органов центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице, районах (городах областного значения), местных исполнительных органов (руководители, приемные руководителей, их заместители, начальники структурных подразделений, аким района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, старшие прокуроры − по одному номеру и прокуроры, специалисты − один номер на троих)
6
Междугородная телефонная связь внутри республики (без права выхода на международную связь) с установкой в квартире
Акимы областей и городов республиканского значения, столицы
Примечания:
* данный вид телефонной связи включает также звонки со стационарного телефона на сети мобильной связи.
Настоящие натуральные нормы не распространяются на специальные государственные органы, Министерство обороны Республики Казахстан.
Приложение 3
к Приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 179
Натуральные нормы обеспечения государственных органов офисной мебелью*

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.12.2022 № 1338 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Телефон байланысы түрлерінің атауы
Пайдаланушылар
1
2
3
1
республика ішіндегі қалааралық телефон байланысы *
орталық мемлекеттік органдардың басшылары, олардың орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдар басшыларының және олардың орынбасарларының қабылдау бөлмелері, алқалы мемлекеттік органдардың мүшелері; орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдар), аппарат басшылары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда); ведомстволардың басшылары, олардың орынбасарлары; департаменттердің басшылары және бөлім меңгерушілері, олардың орынбасарлары; басқармалардың басшылары, олардың орынбасарлары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерінің орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) орталық аумақтық органдары құрылымдық бөлімшелерінің, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен, аудан (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшылары, басшыларының орынбасарлары, бастықтары; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының төрағалары, мүшелері және құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерімен халықаралық телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың басшылары, олардың орынбасарлары; орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдар), аппарат басшылары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда); облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері, облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдерінің орынбасарлары (аппарат басшылары) және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің лауазымды адамдары (Министр, оның орынбасарлары, аппарат басшысы, комитеттер мен департаменттердің басшылары, олардың орынбасарлары) және функцияларына халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау кіретін орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
3
алыс шет елдермен халықаралық телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың басшылары, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің лауазымды адамдары (Министр, оның орынбасарлары, аппарат басшысы, комитеттер мен департаменттердің басшылары, олардың орынбасарлары), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі және оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соттың төрағасы мен мүшелері, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы, функцияларына халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау кіретін орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
4
қалалық нөмірлермен телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың қызметкерлері (басшылар, басшылардың қабылдау бөлмелері, ведомстволардың, департаменттердің басшылары және бөлім меңгерушілері, олардың орынбасарлары, ведомстволардың басшылары мен департамент директорларының қабылдау бөлмелері, сектор меңгерушілері, бас консультанттар, басқарма бастықтары, аға прокурорлар, бас сарапшылар - бір нөмірден және прокурорлар, сарапшылар - екеуге бір нөмір); облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының қызметкерлері – екеуге бір нөмір
5
қалалық (ауылдық) нөмірлермен телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы), жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері (басшылар, басшылардың қабылдау бөлмелері, олардың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің бастықтары, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі, аға прокурорлар - бір нөмірден және прокурорлар, мамандар - үшеуге бір нөмір)
6
пәтерге орнатылған республика ішіндегі қалааралық телефон байланысы (халықаралық байланысқа шығу құқығынсыз)
облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері
Ескертпе:
* осы телефон байланысының түрі сол сияқты стационарлық телефоннан ұялы байланыс желісіне шалынатын қоңырауды қамтиды.
Осы заттай нормалары арнаулы мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 179 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік органдарды кеңсе жиһазымен қамтамасыз етудің заттай нормалары*

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.12.2022 № 1338 (вводится в действие с 01.01.2023).
№ п/п
Наименование помещения
Единица измерения
Площадь помещения
1
2
3
4
Государственные органы, финансируемые из республиканского бюджета
1*
Кабинет руководителя
квадратный метр (далее – кв.м.)
54
Комната отдыха руководителя
кв.м
15
Приемная руководителя
кв.м
12
2**
Кабинет заместителя руководителя (руководителя аппарата)
кв.м
36
Комната отдыха заместителя руководителя (руководителя аппарата)
кв.м
12
Приемная заместителя руководителя (руководителя аппарата)
кв.м
10
Кабинет руководителя структурного подразделения государственного органа (комитет), при численности работников:
кв.м
до 100 человек
25
свыше 100 человек
36
Комната отдыха руководителя структурного подразделения государственного органа (комитет)
кв.м
10
Кабинет руководителя структурного подразделения государственного органа (департамент, отдел)
кв.м
25
Приемная руководителя структурного подразделения (комитет, департамент, отдел)
кв.м
7
4
Кабинет заместителя руководителя структурного подразделения (комитет)
кв.м
20
5
Кабинет заместителя руководителя структурного подразделения (департамент, отдел)
кв.м
15
6
Кабинет работника государственного органа (на 1 работника)
кв.м
7,5
7
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
30 % от итого
8
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
25 % от итого
Территориальные органы центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице
9***
Кабинет руководителя
кв.м
25
Приемная руководителя
кв.м
10
10
Кабинет заместителя руководителя
кв.м
20
11
Кабинет работника (на 1 работника)
кв.м
7,5
12
Общие помещения (зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
25 % от итого
13
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Территориальные органы центральных государственных органов в районах (городах областного значения) ****
14****
Кабинет руководителя
кв.м
20
Приемная руководителя
кв.м
10
15
Кабинет заместителя руководителя
кв.м
15
16
Кабинет работника (на 1 работника)
кв.м
7,5
17
Общие помещения (зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
20 % от итого
18
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Местные исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
19 *****
Кабинет акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
54
Комната отдыха акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
15
Приемная акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
20
Кабинет заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
36
Комната отдыха заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
Приемная заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
10
21
Кабинет руководителя структурного подразделения аппарата акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
22
Кабинет работника аппарата акима области (города республиканского значения, столицы) (на 1 работника)
кв.м
7,5
23
Кабинет руководителя исполнительного органа
кв.м
30
Приемная руководителя исполнительного органа
кв.м
7
24
Кабинет заместителя руководителя исполнительного органа
кв.м
20
25
Кабинет работника исполнительного органа (на 1 работника)
кв.м
7,5
26
Общие помещения (конференц-зал, зал совещаний, помещение для обслуживающего персонала, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
25 % от итого
27
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
для областного и приравненного к нему суда
25 % от итого
Местные исполнительные органы, финансируемые из бюджета района (города областного значения)
28******
Кабинет акима района (города областного значения)
кв.м
36
Комната отдыха акима района (города областного значения)
кв.м
10
Приемная акима района (города областного значения)
кв.м
10
29
Кабинет заместителя акима (руководителя аппарата акима) района (города областного значения)
кв.м
20
Приемная заместителя акима (руководителя аппарата акима) района (города областного значения)
кв.м
7
30
Кабинет руководителя структурного подразделения аппарата акима района (города областного значения)
кв.м
9
31
Кабинет работника аппарата акима района (города областного значения) (на 1 работника)
кв.м
7,5
32
Кабинет руководителя исполнительного органа*******
кв.м
15
Приемная руководителя исполнительного органа
кв.м
10
33
Кабинет работника исполнительного органа (на 1 работника)
кв.м
7,5
34
Кабинет акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
кв.м
15
35
Кабинет работника аппарата акима района, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа (на 1 работника)
кв.м
7,5
36
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, помещение для обслуживающего персонала, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
20 % от итого
37
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, финансируемые из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы
38
Кабинет председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
36
Комната отдыха председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
Приемная председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
10
39
Кабинет члена ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
20
40
Кабинет работника ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы) (на 1 работника)
кв.м
7,5
41
Общие помещения (конференц-зал, зал совещаний, помещение для обслуживающего персонала, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
25 % от итого
42
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Местные представительные органы области, города республиканского значения и столицы
43
Кабинет секретаря маслихата
кв.м
25
Приемная секретаря маслихата
кв.м
10
44
Кабинет руководителя аппарата маслихата
кв.м
25
Приемная руководителя аппарата маслихата
кв.м
10
45
Кабинет работника аппарата маслихата (на 1 работника)
кв.м
7,5
46
Общие помещения (зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
25 % от итого
47
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Местные представительные органы района (города областного значения)
48
Кабинет секретаря маслихата
кв.м
20
Приемная секретаря маслихата
кв.м
7
49
Кабинет руководителя аппарата маслихата
кв.м
20
Приемная руководителя аппарата маслихата
кв.м
10
50
Кабинет работника аппарата маслихата (на 1 работника)
кв.м
7,5
51
Общие помещения (зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, серверное, кладовые оборудования, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
кв.м
25 % от итого
52
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
кв.м
20 % от итого
Примечания:
* натуральные нормы распространяются также на:
уполномоченного органа по правам человека, Председателя Высшего Судебного Совета;
** натуральные нормы распространяются также на:
судей Конституционного Суда Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, судей Верховного Суда, секретаря и членов Центральной избирательной комиссии, членов Высшего Судебного Суда (за исключением Членов совета по должности), руководителей аппарата Конституционного Суда, Верховного Суда, Высшего Судебного Совета, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры, Управления делами Президента, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба);
*** натуральные нормы распространяются также на:
прокурора, заместителя прокурора областей, города республиканского значения, столицы;
**** натуральные нормы распространяются также на:
прокурора, заместителя прокурора района (города областного значения);
***** натуральные нормы распространяются также на председателя областного суда;
****** натуральные нормы распространяются также на председателя судебной коллегии областного суда и председателя суда города и района;
******* натуральная норма распространяются также на судей и заведующих канцелярией областных, районных и приравненных к ним судов.
Допускается превышение натуральных норм служебных площадей первых руководителей центральных государственных органов, их заместителей, руководителей аппаратов центральных исполнительных органов (должностных лиц, на которых в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), руководителей аппаратов (при наличии такой должности в соответствии с законодательством), руководителей ведомств и департаментов, их заместителей, заведующих отделами, Акимов районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы, их заместителей, в случае, если особенности планировки служебных помещений в зданиях государственных органов не позволяют сокращение этих площадей.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.12.2022 № 1338 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Үй-жайдың атауы
Өлшем бірлігі
Үй-жайдың алаңы
1
2
3
4
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдар
1*
Басшының кабинеті
шаршы метр
54
Басшының демалыс бөлмесі
шаршы метр
15
Басшының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
12
2**
Басшы орынбасарының (аппарат басшының) кабинеті
шаршы метр
36
Басшы орынбасарының (аппарат басшының) демалыс бөлмесі
шаршы метр
12
Басшы орынбасарының (аппарат басшының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
3
Мемлекеттік орган қызметкерлерінің саны:
шаршы метр
100-ге дейін
25
100-ден жоғары болған кезде құрылымдық бөлімшесі (комитет) басшысының кабинеті
36
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі (комитет) басшысының демалыс бөлмесі
шаршы метр
10
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі (департамент, бөлім) басшысының кабинеті
шаршы метр
25
Құрылымдық бөлімше (комитет, департамент, бөлім) басшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
7
4
Құрылымдық бөлімше (комитет) басшысы орынбасарының кабинеті
шаршы метр
20
5
Құрылымдық бөлімше басшысы орынбасарының кабинеті (департамент, бөлім)
шаршы метр
15
6
Мемлекеттік орган қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
7
Ортақ үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, нысанды киім-кешек, дәрі-дәрмек, техникалық құралдар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
жиынтығының 30 %-ы
8
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
шаршы метр
жиынтығының 25 %-ы
Орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аумақтық органдары
9***
Басшының кабинеті
шаршы метр
25
Басшының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
10
Басшы орынбасарының кабинеті
шаршы метр
20
11
Қызметкердің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
12
Ортақ үй-жайлар (мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
жиынтығының 25 %-ы
13
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және т.б.)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
Орталық мемлекеттік органдардың аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) аумақтық органдары ****
14****
Басшының қабілеті
шаршы метр
20
Басшының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
15
Басшы орынбасарының кабинеті
шаршы метр
15
16
Қызметкердің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
17
Ортақ үй-жайлар (мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
18
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар
19 *****
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің кабинеті
шаршы метр
54
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің демалыс бөлмесі
шаршы метр
15
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің қабылдау бөлмесі
шаршы метр
12
20
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) кабинеті
шаршы метр
36
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
шаршы метр
12
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
21
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшесі басшысының кабинеті
шаршы метр
12
22
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің аппараты қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
23
Атқарушы орган басшысының кабинеті
шаршы метр
30
Атқарушы орган басшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
7
24
Атқарушы органның басшысы орынбасарының кабинеті
шаршы метр
20
25
Атқарушы орган қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
26
Ортақ үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, қызмет көрсетуші персоналға арналған үй-жай, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
жиынтығының 25 %-ы
27
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және т.б.)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
облыстық және оларға теңестірілген соттар үшін
шаршы метр
жиынтығының 25%-ы
Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар
28******
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің кабинеті
шаршы метр
36
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің демалыс бөлмесі
шаршы метр
10
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
29
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) кабинеті
шаршы метр
20
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
7
30
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты құрылымдық бөлімшесі басшысының кабинеті
шаршы метр
9
31
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
32
Атқарушы орган басшысының кабинеті*******
шаршы метр
15
Атқарушы орган басшының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
33
Атқарушы орган қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
34
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің кабинеті
шаршы метр
15
35
Аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімі аппараты қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
36
Ортақ үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, қызмет көрсетуші персоналға арналған үй-жай, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
37
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және т.б.)
шаршы метр
жиынтығының 20 %-ы
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары
38
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының кабинеті
шаршы метр
36
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының демалыс бөлмесі
шаршы метр
12
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
39
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы мүшесінің кабинеті
шаршы метр
20
40
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
41
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, қызмет көрсетуші персоналға арналған үй-жай, мұрағат, көшірме-көбейту қызметі, гардероб, серверлік жабдық, мүкәммал және кеңсе керек-жарақ қоймалары және т.б.)
шаршы метр
Жиынтығының 25 %-ы
42
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және т.б.)
шаршы метр
Жиынтығының 20 %-ы
Облыс, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдар
43
Мәслихат хатшысының кабинеті
шаршы метр
25
Мәслихат хатшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
44
Мәслихат аппаратының басшысының кабинеті
шаршы метр
25
Мәслихат аппаратының басшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
45
Мәслихат аппаратының қызметкері (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
46
Ортақ үй-жайлар (мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
Жиынтығының 25 %-ы
47
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
шаршы метр
Жиынтығының 20 %-ы
Аудан (облыс маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органдар
48
Мәслихат хатшысының кабинеті
шаршы метр
20
Мәслихат хатшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
7
49
Мәслихат аппаратының басшысының кабинеті
шаршы метр
20
Мәслихат аппаратының басшысының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
50
Мәслихат аппаратының қызметкері (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
51
Ортақ үй-жайлар (мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, серверлік, жабдықтар, мүкәммал мен кеңсе керек-жарақтары және т.б. қоймалары)
шаршы метр
Жиынтығының 25 %-ы
52
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, желдеткіш камералары, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
шаршы метр
Жиынтығының 20 %-ы
Ескертпе:
*заттай нормалар, сондай-ақ:
адам құқықтары жөніндегі уәкілетті органға, Жоғары Сот Кеңесінің төрағасына қолданылады;
** заттай нормалар сондай-ақ:
Қазақстан Республикасы Конституциялық Соттың, Жоғары аудиторлық палатаның мүшелеріне, Жоғарғы Соттың судьяларына, Орталық сайлау комиссиясының хатшысы мен мүшелеріне, Жоғары Сот Кеңесінің мүшелеріне (лауазымы бойынша Кеңес мүшелерін қоспағанда), Конституциялық сот аппаратының, Жоғарғы Соттың, Жоғары Сот Кеңесінің, Жоғары аудиторлық палатаның, Бас прокуратураның, Президенттің Іс басқармасының, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) аппарат басшыларына қолданылады;
*** заттай нормалар сондай-ақ:
облыстардың, республикалық маңызы бар қала, астана прокурорына, прокурордың орынбасарына қолданылады;
**** заттай нормалар сондай-ақ:
аудан (облыстық маңызы бар қаланың) прокурорына, прокурордың орынбасарына қолданылады;
***** заттай нормалар сондай-ақ облыстық сот төрағасына қолданылады;
****** заттай нормалар сондай-ақ облыстық соттың сот алқасының төрағасы мен қала және аудан сотының төрағасына қолданылады;
******* заттай нормалар сондай-ақ облыстық, аудандық және оларға теңестірілген соттар судьяларына және кеңсе меңгерушілеріне қолданылады.
Егер мемлекеттік органдардың ғимараттарында қызметтік үй-жайларды жоспарлаудың ерекшелігі осы алаңдарды қысқартуға мүмкіндік бермеген жағдайда, орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының, олардың орынбасарларының, орталық атқарушы органдардың аппарат басшыларының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдардың), аппарат басшыларының (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда), ведомстволар мен департаменттер басшыларының, олардың орынбасарларының, бөлім меңгерушілерінің, аудан, облыстық маңызы бар қалалар, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің және олардың орынбасарларының қызметтік алаңдарының заттай нормаларын асыруға жол беріледі.