Об утверждении Особенностей таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2015 года № 10817. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 19.02.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Утвердить прилагаемые Особенности таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
Приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 206
Особенности таможенного транзита иностранных товаров,
перемещаемых по территории Республики Казахстан
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 сәуірде № 10817 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 234 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 19.02.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 319-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыз
№ 206 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктері
Ескерту. Ерекшеліктердің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Особенности таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан (далее – Особенности таможенного транзита) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют особенности таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 2) и 4) пункта 2 статьи 319 Кодекса.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Особенностях таможенного транзита используются следующие понятия:
1) таможенный орган отправления – орган государственных доходов и (или) иной таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, который совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
2) таможенный орган назначения – орган государственных доходов и (или) иной таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, в регионе деятельности которого находится установленное таможенным органом отправления место доставки товаров либо который завершает таможенную процедуру таможенного транзита;
3) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов, таможенных платежей и других обязательных платежей в бюджет, реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений, отнесенных законам Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) перевозчик – лицо, осуществляющее перевозку товаров и (или) пассажиров через таможенную границу Евразийского экономического союза и (или) перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза, или являющееся ответственным за использование транспортных средств;
5) партия товара – товары, перевозимые от одного отправителя в адрес одного получателя по одному или нескольким транспортным (перевозочным) документам;
6) уполномоченный экономический оператор (далее – УЭО) – юридическое лицо, отвечающее условиям, указанным в статье 62 Кодекса, которое пользуется специальными упрощениями, предусмотренными статьей 65 Кодекса.

1. Осы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларды кедендік транзитінің ерекшеліктері (бұдан әрі – Кедендік транзиттің ерекшеліктері) 2010 жылғы 30 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 319-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Кедендік транзиттің ерекшеліктерінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жөнелтуші кеден органы – тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайтын мемлекеттік кірістер органы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өзге кеден органы;
2) межелі кеден органы – қызмет өңірінде жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды жеткізу орны бар не кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтайтын мемлекеттік кірістер органы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өзге де кеден органы;
3) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдер мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
4) тасымалдаушы – тауарларды және (немесе) жолаушыларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдауды және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын немесе көлік құралдарын пайдаланғаны үшін жауапты болып табылатын тұлға;
5) тауар партиясы - бір немесе бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша бір жөнелтушіден бір алушының мекенжайына тасымалданатын тауарлар;
6) уәкілетті экономикалық оператор (бұдан әрі - УЭО) – Кодекстің 65-бабымен қарастырылған арнайы оңайлатуларды пайдаланатын Кодекстің 62-бабында көрсетілген жағдайларға жауап беретін заңды тұлға.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. После прибытия транспортного средства в место нахождения УЭО, для завершения таможенной процедуры таможенного транзита, УЭО не позднее трех часов, а в случае прибытия товаров вне установленного времени работы таможенного органа назначения - не позднее трех часов после начала работы этого органа, представляет в электронной форме документы, указанные в пункте 1 статьи 298 Кодекса, необходимые для выпуска товаров, до подачи таможенной декларации, либо декларацию на товары или корректировку декларации на товары при применении предварительного таможенного декларирования товаров в соответствии со статьей 291 Кодекса.
Предоставление электронных документов в таможенный орган назначения осуществляется посредством автоматизированных систем декларирования, контроля и учета таможенных деклараций, в том числе с обязательным применением программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми органами государственных доходов.
В случае невозможности предоставления электронных документов по техническим причинам таможенного органа назначения доходов уведомляется путем предоставления бумажных экземпляров документов.
4. В случае, если в срок, не превышающий пяти часов с момента получения документов и сведений от УЭО в соответствии с пунктом 3 настоящих Особенностей таможенного транзита, таможенный орган назначения не уведомил о запрете снятия средств идентификации, в связи с намерением произвести таможенный досмотр (осмотр) товаров и транспортных средств, а также наличие и целостность наложенных средств идентификации, то разрешение таможенного органа назначения на удаление средств идентификации считается полученным. После чего УЭО удаляет средства идентификации и разгружает товары.
Факт принятия товаров УЭО от перевозчика подтверждается путем проставления соответствующих отметок о дате и времени принятия товаров в транспортных и (или) товаросопроводительных документах.
После проставления отметок УЭО направляет в орган государственных доходов подписанное электронной цифровой подписью уведомление о дате и времени принятия товаров от перевозчика.
Передача перевозчиком товаров, находящихся под таможенным контролем, УЭО в порядке, установленном настоящим пунктом, осуществляется без получения разрешения таможенного органа назначения.
5. Товары считаются выпущенными таможенным органом назначения с момента их принятия от перевозчика, указанного в направленном в таможенный орган назначения уведомлении.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. УЭО-нің орналасқан жеріне көлік құралы кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау үшін келгеннен кейін, УЭО үш сағаттан кешіктірмей, ал егер тауарлар межелі кеден органының белгіленген жұмыс уақытынан тыс келген жағдайда – осы органының жұмысы басталғаннан кейін үш сағаттан кешіктірмей кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару үшін қажетті Кодекстің 298-бабының 1-тармағында көрсетілген құжаттардың не тауарларға арналған декларацияның немесе Кодекстің 291-бабына сәйкес тауарлардың алдын ала кедендік декларациялауын қолдану кезінде тауарларға арнаған декларацияны түзетудің электрондық нысанын табыс етеді.
Межелі кеден органына электрондық құжаттарды ұсыну декларациялау, бақылау мен кедендік декларацияны есепке алу, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесетін бағдарламалық өнімді міндетті түрде қолданумен автоматтандырылған жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
Кірістердің межелі кеден органының техникалық себептеріне байланысты электрондық құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, құжаттардың қағаз даналарын ұсыну жолымен хабардар етіледі.
4. Егер осы Кедендік транзит ерекшелігінің 3-тармағына сәйкес УЭО құжаттар мен мәліметтер алынған сәттен бастап бес сағаттан аспайтын мерзімде, межелі кеден органы кедендік тексеріп қарауды жүргізу ниетіне байланысты сәйкестендіру құралдарының алуына тыйым, сондай-ақ салынған сәйкестендіру құралдарының бар болуы және тұтастығы туралы хабарламаған жағдайда, онда сәйкестендіру құралдарын алып тастауға межелі кеден органының рұқсаты алынған болып саналады. Одан кейін УЭО сәйкестендіру құралдарын алады және тауарларды түсіреді.
УЭО-ның тасымалдаушыдан тауарларды қабылдау фактісі көліктік және (немесе) тауарға ілеспе құжаттарда тауарларды қабылдау күні мен уақыты туралы тиісті белгілерді қою жолымен расталады.
Белгілер қойылғаннан кейін УЭО электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған тасымадаушыдан тауарларды қабылдаудың күні мен уақыты туралы хабарламаға мемлекеттік кірістер органына жолдайды.
Осы тармақпен белгіленген тәртіпте УЭО кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдаушыға беруді межелі кеден органының рұқсатын алмай-ақ жүзеге асырады.
5. Межелі кеден органына жолданған хабарламада көрсетілген тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алған сәттен бастап, олар межелі кеден органы шығарған тауарлар болып саналады.

С даты выпуска товаров у УЭО возникает обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, предусмотренных пунктом 2 статьи 298 Кодекса.
6. В случае, если при применении предварительного таможенного декларирования на момент прибытия транспортного средства в место нахождение УЭО, в таможенную декларацию не внесены недостающие сведения и (или) в отношении товаров не уплачены таможенные пошлины, налоги либо орган государственных доходов в течение срока, указанного в пункте 4 Особенностей таможенного транзита, направил УЭО электронное уведомление об отсутствии в представленных в соответствии с пунктом 1 статьи 298 Кодекса документах, необходимых сведений для выпуска товаров, после снятия средств идентификации и разгрузки таких товаров они приобретают статус товаров, находящихся на временном хранении, и хранятся в зоне таможенного контроля.
7. Зона таможенного контроля создается в помещениях, на открытых площадках или иных территориях УЭО, без помещения товаров и транспортных средств на склад временного хранения или в иную зону таможенного контроля (далее - зона таможенного контроля) до выполнения УЭО условий выпуска товаров.
Пределы зон таможенного контроля определяются и обозначаются в соответствии со статьей 186 Кодекса.
УЭО обеспечивает разрешительный порядок доступа в зону таможенного контроля.
8. Если в течение срока, указанного в пункте 4 Особенностей таможенного транзита, таможенный орган назначения сообщил УЭО о намерении осуществить проверку товаров (в том числе таможенный досмотр), таможенный осмотр транспортного средства и (или) убедиться в сохранности средств идентификации, такие действия производятся таможенным органом назначения.
До начала вышеуказанных действий, средства идентификации удаляются, а товары выгружаются только с разрешения таможенного органа назначения.
Таможенный осмотр и таможенный досмотр проводятся в зоне таможенного контроля.
9. После подтверждения УЭО принятия товаров от перевозчика путем проставления соответствующих отметок в транспортных и (или) товаросопроводительных документах, перевозчик прибывает в таможенный орган назначения для завершения таможенной процедуры таможенного транзита, представив вышеуказанные документы с отметками УЭО, а также транзитную декларацию.
Таможенная процедура таможенного транзита завершается в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 329 Кодекса.
10. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, при условии перемещения товаров от одного отправителя в адрес одного получателя по нескольким транспортным (перевозочным) документам, таможенный орган отправления принимает от декларанта таможенной процедуры таможенного транзита одну транзитную декларацию на всю партию товаров.

Тауарларды шығару күнінен бастап УЭО-да Кодекстің 298-бабының 2-тармағымен көзделген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме туындайды.
6. Егер УЭО-ның орналасқан жеріне көлік құралы келген сәтіне алдын ала кедендік декларациялауды қолдану кезінде кедендік декларацияға жетпей тұрған мәліметтер енгізілмеген және (немесе) тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төленбеген не мемлекеттік кірістер органы Кедендік транзит ерекшеліктерінің 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде УЭО Кодекстің 298-бабының 1-тармағына сәйкес берілген құжаттарда тауарларды шығару үшін қажетті мәліметтердің болмауы туралы электрондық хабарлама жолдаған жағдайда, сәйкестендіру құралдарын алғаннан және мұндай тауарларды түсіргеннен кейін олар уақытша сақтаудағы тауарлардың мәртебесіне иеленеді, және кедендік бақылау аймағында сақталады.
7. Үй-жайларда, ашық алаңдарда немесе УЭО-ның өзге аумақтарында, уақытша сақтау қоймасына немесе кедендік бақылаудың өзге аймағына тауарлар мен көлік құралдарын орналастырмастан, УЭО тауарларды шығару шарттарын орындағанға дейін кедендік бақылау аймағы (бұдан әрі – кедендік бақылау аймағы) құрылады.
Кедендік бақылау аймақтарының шегі Кодекстің 186-бабына сәйкес айқындалады және белгіленеді.
УЭО кедендік бақылау аймағына кіруге рұқсат ету тәртібін қамтамасыз етеді.
8. Егер Кедендік транзит ерекшеліктерінің 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде, межелі кеден органы УЭО-ны тауарлардың тексеруін (соның ішінде кедендік тексеріп қарау), көлік құралының кедендік қарап тексеруін және (немесе) сәйкестендіру құралдарының сақталуына көз жеткізгісі келетіні туралы хабарласа, онда мұндай әрекеттерді межелі кеден органы жүргізеді.
Жоғарыда көрсетілген әрекеттер басталғанға дейін, сәйкестендіру құралдары алынады, ал тауарлар межелі кеден органының рұқсатымен ғана түсіріледі.
Кедендік тексеріп қарау мен кедендік қарап тексеру кедендік бақылау аймағында жүргізіледі.
9. УЭО тасымалдаушыдан тауарларды қабылдауын растағаннан кейін көліктік және (немесе) тауарға ілеспе құжаттарда тиісті белгілерді қою жолымен тасымалдаушы, УЭО белгілері бар жоғарыда көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ транзиттік декларацияны ұсына отырып, кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау үшін межелі кеден органына келеді.
Кедендік транзит кедендік рәсімі Кодекстің 329-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес аяқталады.
10. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайда, бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша тасымалданатын болса, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімінің декларантынан барлық тауар партияларына бір транзиттік декларацияны қабылдайды.

Сноска. Приказ дополнен пунктом 10 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, таможенным органом отправления при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита проведение таможенного досмотра в отношении иностранных товаров, перемещаемых транспортными средствами международной перевозки, допускается при наличии:
1) рекомендаций системы управления рисками (далее – СУР);
2) на транспортном средстве международной перевозки явных признаков несанкционированного доступа к перемещаемым товарам;
3) у органа государственных доходов оперативной информации о том, что данные товары перемещаются с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 11 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При перемещении иностранных товаров, перевозимых от таможенного органа места прибытия до места временного хранения, расположенных в пределах административно-территориальной границы одного населенного пункта, перемещение таких товаров осуществляется без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением случаев, если необходимость такого применения определена на основе системы управления рисками.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 12 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.02.2017 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В случае принятия решения о таможенном сопровождении иностранных товаров, перемещаемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, либо перемещения таких товаров из одного внутреннего органа государственных доходов в другой орган государственных доходов на основании рекомендаций СУР, допускается осуществление таможенного сопровождения путем установки на транспортное средство технического оборудования системы спутниковой навигации, позволяющей определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи.

Ескерту. Ерекшеліктер 10-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайда, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде, халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен тасымалданатын шетелдік тауарларға қатысты тек мынадай:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымы болған (бұдан әрі - ТБЖ);
2) халықаралық тасымалдау көлік құралында тасымалданатын тауарға санкциясыз кірудің белгілері болған;
3) мемлекеттік кірістер органында осы тауарлар Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұза отырып тасымалдануда екені туралы жедел ақпарат болған жағдайларда ғана кедендік тексеріп қарауды жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. Ерекшеліктер 11-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Шетелдік тауарларды бір елді мекеннің әкімшілік-аумақтық шекарасының шегінде орналасқан мемлекеттік кірістер органынан уақытша сақтау орнына дейін тасымалдаған жағдайда, мұндай тауарларды тасымалдау кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады, егер тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындауда осындайды қолдану керек.
Ескерту. Ерекшеліктер 12-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына келу орындарынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына немесе шетелдік тауарларды өткізу бір ішкі мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына ТБЖ ұсынымы негізінде кедендік алып жүру туралы шешім қабылданған жағдайда байланыс арналары бойынша дабыл беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындуға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесі техникалық жабдығын көлік құралына орнату жолымен кедендік алып жүруді жүзеге асыруға жол беріледі.