Об утверждении Правил осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2015 года № 10826. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-293/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-293/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 150 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
26 марта 2015 года
Утвержден Приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 239
Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.05.2020 № ҚР ДСМ-45/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина:

Қазақстан Республикасының аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 сәуірде № 10826 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-293/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 150-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 26 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 239 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.05.2020 № ҚР ДСМ-45/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында шектеу іс -шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленген және:

1) при угрозе завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан;
2) при возникновении случаев инфекционных заболеваний в республике, на отдельных территориях и объектах Республики Казахстан.
2. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, вводятся решением главного государственного санитарного врача Республики Казахстан (соответствующей территории (на транспорте)) или его заместителей при возникновении, угрозе завоза и распространения инфекционных заболеваний, предусмотренных перечнем инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин (далее – Перечень), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 130 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10527), в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса.
3. В случае угрозы завоза и распространения инфекционных заболеваний, предусмотренных Перечнем, в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, которые включают меры:
1) направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний;
2) предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности.
4. В случае угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний, не предусмотренных в Перечне, на отдельных территориях (объектах) решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей, а также на ведомственных объектах – руководителем структурных подразделений иных государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, вводятся ограничительные мероприятия без введения карантина в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса.
Глава 2. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний
5. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, устанавливаются с учетом срока инкубационного периода, динамики заболеваемости эпидемиологической ситуации и эффективности санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
6. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, вводятся в течение 24 часов с момента принятия соответствующего решения главного государственного санитарного врача Республики Казахстан (соответствующей территории (на транспорте)) или его заместителей в соответствии со статьей 150 Кодекса.

1) Қазақстан Республикасының аумағына шет елден инфекциялық аурулардың әкеліну қаупі төнген кезде;
2) республикада, Қазақстан Республикасының жекелеген аумақтарында және объектілерінде инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болуы кезінде шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 130 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10527 болып тіркелген) бекітілген Пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген инфекциялық аурулардың пайда болуы, әкеліну және таралу қаупі кезінде Қазақстан Республикасының (тиісті аумақтың (көліктегі)) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен енгізіледі.
3. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың әкеліну және таралу қаупі төнген жағдайда Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі, олар:
1) инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған;
2) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шараларды қамтиды.
4. Тізбеде көзделмеген инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда жекелеген аумақтарда (объектілерде) тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен, сондай-ақ ведомстволық объектілерде -халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшысы Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес карантин енгізбестен, шектеу іс-шараларын енгізеді.
2-тарау. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібі
5. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібі инкубациялық кезең мерзімін, эпидемиологиялық ахуалдың сырқаттанушылық серпінін және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың тиімділігін ескере отырып белгіленеді.
6. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 150-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының (тиісті аумақтың (көліктегі)) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері немесе оның орынбасарлары тиісті шешім қабылдаған сәттен бастап 24 сағат ішінде енгізіледі.

7. В случае угрозы завоза из-за рубежа, возникновения и распространения на территории Республики Казахстан инфекционных заболеваний, предусмотренных в Перечне, ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, вводятся в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса:
1) по республике, двум и более регионам – решением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или его заместителей,
2) по регионам (области, городу республиканского значения и столице) – решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей;
3) при регистрации инфекционных заболеваний на ведомственных объектах – руководителем подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
8. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, включают:
1) ограничение выезда (въезда) на территорию Республики Казахстан из-за рубежа и передвижения в отдельных регионах (областях, городах республиканского значения и столице) транспортными средствами (воздушным, железнодорожным, автомобильным);
2) проведение в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан подразделениями на транспорте ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия бесконтактной термометрии, лабораторного обследования и, в случае необходимости, изоляцию лиц (пассажиры, перевозчики, члены экипажей, бортпроводники и другие), прибывающих из неблагополучных по инфекционным заболеваниям стран;
3) направление лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными, на медицинское и лабораторное обследование с отстранением их от работы до получения результатов лабораторного обследования, подтверждающего полную санацию;
4) изоляцию и лечение больных инфекционными заболеваниями, лиц с подозрением на инфекционное заболевания;
5) проведение лабораторного обследования лиц из эпидемически значимых групп населения;
6) по показаниям направление на госпитализацию (или изоляцию на дому) и медицинское наблюдение лиц, прибывающих их неблагополучных по инфекционным заболеваниям стран, в течение срока инкубационного периода;
7) временное отстранение от работы больных хроническими инфекционными заболеваниями, хронических носителей возбудителя, представляющих опасность для окружающих, в соответствии со статьей 148 Кодекса;

7. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың шет елден әкеліну, Қазақстан Республикасының аумағында пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес:
1) республика, екі және одан көп өңірлер бойынша – Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен;
2) өңірлер (облыс, республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша – тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен;
3) ведомстволық объектілерде инфекциялық аурулар тіркелген кезде – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосы бөлімшесінің басшысымен енгізіледі.
8. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин:
1) шет елдерден Қазақстан Республикасының аумағына кіруді (одан шығуды) және жекелеген өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада) көлік құралдарымен (әуе, теміржол, автомобиль) қозғалысты шектеуді;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пункттерінде санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының көліктегі бөлімшелерінің жанаспайтын термометрия, зертханалық тексеру жүргізуін және қажет болған жағдайда инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елдерден келген адамдарды (жолаушылар, тасымалдаушылар, экипаж мүшелері, бортсеріктер және басқалары) оқшаулауды;
3) инфекциялық аурулардың ықтимал тарату көздері болып табылатын, сондай-ақ инфекциялық науқастармен байланыста болған адамдарды толық санацияны растайтын зертханалық тексеру нәтижелерін алғанға дейін жұмыстан шеттете отырып, медициналық және зертханалық тексеруге жіберуді;
4) инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарды, инфекциялық ауруға күдікті адамдарды оқшаулауды және емдеуді;
5) халықтың эпидемиялық маңызы бар топтарының адамдарын зертханалық тексеруден өткізуді;
6) инкубациялық кезең мерзімі ішінде инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елдерден келген адамдарды көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызуға (немесе үйде оқшаулауға) және медициналық бақылауға жіберуді;
7) Кодекстің 148-бабына сәйкес айналасындағыларға қауіп төндіретін созылмалы инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарды, қоздырғыштың созылмалы тасымалдаушыларын жұмыстан уақытша шеттетуді;

8) проведение обязательной вакцинации населения согласно перечню заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295;
9) применение мер личной и коллективной профилактики инфекционных заболеваний (разобщение, социальная дистанция, самоизоляция, использование средств индивидуальной защиты и дезинфицирующих средств);
10) проведение профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных заболеваний;
11) инструктаж, в том числе сотрудников органов контроля на Государственной границе, по мерам профилактики и предупреждения распространения инфекционных заболеваний;
12) привлечение специалистов организаций здравоохранения к осуществлению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий;
13) проведение санитарно-просветительной и разъяснительной работы среди населения, на постах транспортного контроля среди перевозчиков и пассажиров по профилактике и предупреждению распространения инфекционных заболеваний.
9. При стабилизации эпидемиологической ситуации в соответствии со статьей 150 Кодекса решением главного государственного санитарного врача Республики Казахстан, соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей, а также на ведомственных объектах - руководителем структурных подразделений иных государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и на соответствующих территориях отменяются ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний.
Глава 3. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности
10. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, устанавливаются с учетом эпидемической значимости объектов, срока инкубационного периода, динамики заболеваемости эпидемиологической ситуации и эффективности санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
11. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, вводятся в течение 24 часов с момента принятия соответствующего решения главного государственного санитарного врача Республики Казахстан (соответствующей территории, на транспорте) или его заместителей в соответствии со статьей 150 Кодекса.

8) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысына сәйкес қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесіне сәйкес халыққа міндетті вакцинациялау жүргізуді;
9) инфекциялық аурулардың жеке және ұжымдық профилактика шараларын қолдануды (бөлектеу, әлеуметтік қашықтық, өзін-өзі оқшаулау, жеке қорғаныш құралдарын және дезинфекциялау құралдарын пайдалану);
10) үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жүргізуді;
11) инфекциялық аурулардың профилактикасы және таралуының алдын алу шаралары бойынша нұсқаманы, оның ішінде Мемлекеттік шекарадағы бақылау органдарының қызметкерлеріне жүргізуді;
12) денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруға тартуды;
13) халық арасында, көліктік бақылау бекеттерінде тасымалдаушылар мен жолаушылар арасында инфекциялық аурулардың профилактикасы және таралуының алдын алу бойынша санитариялық-ағарту және түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қамтиды.
9. Кодекстің 150-бабына сәйкес эпидемиологиялық жағдай тұрақтанған жағдайда Қазақстан Республикасының, тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен, сондай-ақ ведомстволық объектілерде – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тиісті аумақтарда инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің күшін жояды.
3-тарау. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларын жүзеге асыру тәртібі
10. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібі объектілердің эпидемиялық маңыздылығын, инкубациялық кезең мерзімін, эпидемиологиялық ахуалдың сырқаттанушылық серпінін және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың тиімділігін ескере отырып белгіленеді.
11. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 150-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының (тиісті аумақтың, көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігері немесе оның орынбасарлары тиісті шешім қабылдаған сәтттен бастап 24 сағат ішінде енгізіледі.

12. В случае угрозы завоза из-за рубежа, возникновения и распространения на территории Республики Казахстан инфекционных заболеваний, предусмотренных в Перечне, ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, вводятся в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса:
1) по республике, двум и более регионам – решением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или его заместителей,
2) по регионам (области, городу республиканского значения и столице) – решением главного государственного санитарного врача соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей;
3) при регистрации инфекционных заболеваний на ведомственных объектах – руководителем подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
13. В случае угрозы завоза из-за рубежа, возникновения и распространения на территории Республики Казахстан инфекционных заболеваний, предусмотренных в Перечне, ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, вводятся в соответствии со статьями 21, 150 Кодекса, осуществляются путем введения ограничений:
1) деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица в зависимости от степени эпидемической значимости объектов;
2) ввоза, применения и реализации на территории Республики Казахстан, в том числе на эпидемически значимых объектах, продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности;
3) производства продукции, предназначенной для использования, применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности;
4) режима деятельности объектов предпринимательской и (или) иной деятельности.
14. При стабилизации эпидемиологической ситуации в соответствии со статьей 150 Кодекса решением главного государственного санитарного врача Республики Казахстан, соответствующей территории (на транспорте) или его заместителей, а также на ведомственных объектах – руководителем структурных подразделений иных государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и на соответствующих территориях отменяются ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности.

12. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың шет елден әкеліну, Қазақстан Республикасының аумағында пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда, кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес:
1) республика, екі және одан көп өңірлер бойынша – Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен;
2) өңірлер (облыс, республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша – тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен;
3) ведомстволық объектілерде инфекциялық аурулар тіркелген кезде – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосы бөлімшесінің басшысымен енгізіледі.
13. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың шет елден әкеліну, Қазақстан Республикасының аумағында пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 21, 150-баптарына сәйкес енгізіледі, мынадай:
1) объектілердің эпидемиялық маңызына байланысты дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметіне немесе қызметінің жекелеген түрлеріне;
2) Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде эпидемиялық маңызы бар объектілерде халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімді әкелуге, қолдануға және өткізуге;
3) халықтың пайдалануына, қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалануға, қолдануға арналған өнімді өндіруге;
4) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызмет объектілерінің қызмет режиміне шектеулер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
14. Кодекстің 150-бабына сәйкес эпидемиологиялық жағдай тұрақтанған жағдайда Қазақстан Республикасының, тиісті аумақтың (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының шешімімен, сондай-ақ ведомстволық объектілерде – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тиісті аумақтарда кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің күшін жояды.