О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 46. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10873. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 04.04.2019 № 49 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801, опубликованное 12 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – информационно-правовая система "Әділет"), 10 декабря 2014 года в газете "Юридическая газета" № 186 (2754)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченная организация должна иметь помещение для размещения обменного пункта, оборудование для функционирования обменного пункта, персонал обменного пункта, отвечающие требованиям, установленным пунктом 31 Правил.
Не допускается размещение обменного пункта уполномоченной организации в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В качестве документов о соответствии уполномоченной организации квалификационным требованиям представляются следующие документы:
1) сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ банка второго уровня (выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в соответствии с требованиями пункта 6 Правил;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 46 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10873 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.04.2019 № 49 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 тіркелген, 2014 жылғы 12 қарашада "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде (бұдан әрі – "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі), 2014 жылғы 10 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 186 (2580) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті ұйымның Қағидалардың 31-тармағында белгіленген талаптарға жауап беретін, айырбастау пунктін орналастыру үшін үй-жайы, айырбастау пунктінің жұмыс істеуі үшін жабдығы, айырбастау пунктінің қызметкерлері болуға тиіс.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің басқа айырбастау пунктінің орналасқан жері болып табылатын үй-жайда орналасуына жол берілмейді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті ұйымның біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттар ретінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер;
2) Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына ақшаның есептелуін растайтын екінші деңгейдегі банктің құжаты (клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме);

3) копия (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) документа, подтверждающего прохождение кассиром специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о труде и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой;
4) копия (копии) документа (документов), определяющего (определяющих) характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков;
5) копия паспорта завода-изготовителя контрольно-кассового аппарата или краткое описание функциональных возможностей и характеристик компьютерной системы;
6) краткое описание функциональных возможностей и характеристик программного обеспечения для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил в случае отсутствия компьютерной системы.";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Для получения электронной лицензии и (или) приложения к ней требуемые документы представляются через веб-портал "электронного правительства", заверенные электронной цифровой подписью уполномоченной организации.";
абзац первый части третьей пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченная организация с момента получения копии решения филиала Национального Банка и до окончания срока, указанного в решении филиала Национального Банка, приостанавливает:";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройства помещения обменного пункта в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 250 "Об утверждении Правил организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080;
2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации в течение тридцати календарных дней, при этом в зоне видимости видеонаблюдения должны находиться рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения;

3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша арнайы дайындықтан өтуін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған) не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған);
4) ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындау үшін техникалық құралдардың сипаттамаларын айқындайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі (көшірмелері);
5) бақылау-касса аппаратын дайындаушы зауыт паспортының көшірмесі немесе компьютерлік жүйенің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаты;
6) компьютерлік жүйе болмаған жағдайда, Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаты.";
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Электрондық лицензияны және (немесе) оның қосымшасын алу үшін талап етілетін құжаттар уәкілетті ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталып, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ұсынылады.";
23-тармақтың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті ұйым Ұлттық Банк филиалы шешімінің көшірмесін алған сәттен бастап және Ұлттық Банк филиалының шешімінде көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін:";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 250 қаулысымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес айырбастау пунктінің үй-жайын күзетуді ұйымдастыру және жайластыру;
2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы күнтізбелік отыз күн бойы ақпараттың жазылуын және сақталуын қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы және клиент болуға тиіс, ал тиісті қондырғылар бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнатылады;

3) рабочее место кассира оборудуется компьютерной системой либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) кассир, прошедший подготовку по работе с наличной иностранной валютой либо имеющий опыт работы с наличной иностранной валютой не менее шести месяцев.";
в пункте 35:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для уполномоченных банков – копия свидетельства обменного пункта уполномоченного банка, выданного филиалом Национального Банка на данный обменный пункт, (после получения уполномоченным банком такого свидетельства);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метра в высоту и 0,4 метра в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой в обменном пункте проводятся операции по покупке и (или) продаже;";
подпункты 4) и 5) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"4) для уполномоченных организаций – документ с образцами подписей руководителя и иных лиц, имеющих право на издание распоряжений об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов, с оттиском печати (при ее наличии);
5) копия регистрационной карточки контрольно-кассовой машины;";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В обменном пункте не проводятся обменные операции, если в результате технического сбоя, поломки или других причин не обеспечивается ведение учета проводимых обменных операций в соответствии с требованиями пункта 51 Правил или не функционирует техническое средство, обеспечивающее определение подлинности денежных знаков.";
части вторую и третью пункта 40 изложить в следующей редакции:
"Распоряжение об установлении курсов содержит курсы покупки, продажи для всех видов валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, с указанием даты и времени (определяемого в часах и минутах) начала действия данного распоряжения.
Распоряжение об установлении курсов издается только в рабочие дни акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" в период с 08:00 часов до 18:00 часов местного времени по месту издания распоряжения.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін компьютерлік жүйемен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі бар кассир.";
35-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті банктер үшін – Ұлттық Банк филиалының осы айырбастау пунктіне берген уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің көшірмесі (уәкілетті банк осындай куәлікті алған соң);";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операциялар жүргізілетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы мәліметтерден тұратын, клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр көлемінде);";
36-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті ұйымдар үшін – сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімдер шығаруға құқығы бар басшының және өзге тұлғалардың қол қою үлгілері бар, мөр таңбасы (ол болған жағдайда) қойылған құжат;
5) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының көшірмесі;";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер техникалық іркіліс, бұзылу немесе басқа да себептермен Қағидалардың 51-тармағының талаптарына сәйкес жүргізілетін айырбастау операцияларының есебін жүргізу қамтамасыз етілмесе немесе ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауды қамтамасыз ететін техникалық құрал жұмыс істемесе, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілмейді.";
40-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағамдарды белгілеу туралы өкімде осы өкімнің қолданылуы басталатын күн мен уақыт (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсетіле отырып, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың барлық түрлері үшін сатып алу, сату бағамдары болады.
Бағамдарды белгілеу туралы өкім "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының жұмыс күндері ғана өкімнің шығарылған орны бойынша жергілікті уақытпен сағат 08:00-ден 18:00-ге дейінгі аралықтағы кезеңде шығарылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. Распоряжение об установлении курсов издается руководителем юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении курсов иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Изменение курса покупки, продажи наличной иностранной валюты осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении курсов. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении курсов предыдущее распоряжение отменяется.
Если распоряжение об установлении курсов издается с целью изменения курса покупки, продажи по отдельным видам валют, по которым в обменном пункте проводятся обменные операции, то издаваемое распоряжение об установлении курсов должно содержать информацию как по изменяемым курсам покупки и продажи, так и по другим действующим для обменного пункта курсам покупки и продажи.
44. Курсы покупки, продажи валют размещаются на информационном стенде для клиентов в течение всего периода действия распоряжения об установлении курсов по всем видам валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной иностранной валюты курс продажи для этого вида наличной иностранной валюты на информационном стенде не размещается.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной национальной валюты курсы покупки для всех видов наличной иностранной валюты, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, на информационном стенде не размещаются.";
пункты 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"51. Проводимые в обменных пунктах обменные операции отражаются в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который ведется в электронном виде и содержит все реквизиты и показатели, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме, установленной приложением 11 к Правилам, (далее – журнал реестров).
Журнал реестров ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта и в каждом автоматизированном обменном пункте в рамках компьютерной системы. При этом программно-аппаратные средства формирования журнала реестров обеспечивают некорректируемую ежедневную регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям в течение трех лет со дня их совершения.
Для уполномоченных организаций допускается ведение журнала реестров в электронном виде с использованием программного обеспечения с учетом требований настоящего пункта.

"41. Бағамдарды белгілеу туралы өкімді міндетті түрде нөмірін, шығару күнін және уақытын (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады.
Уәкілетті ұйым басшысының бағамдарды белгілеу туралы өкімдерді шығаруға өкілеттігін өзге тұлғаға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) әр түрлі айырбастау пункттерінде әр түрлі бағамдарды белгілеуге рұқсат етіледі.";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату бағамының өзгеруі бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкімнің қолданылуы басталғаннан бастап алдыңғы өкімнің күші жойылады.
Егер бағамдарды белгілеу туралы өкім айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың жекелеген түрлері бойынша сатып алу, сату бағамын өзгерту мақсатында шығарылса, онда бағамдарды белгілеу туралы шығарылатын өкімде сатып алудың және сатудың өзгертілген бағамдары бойынша, сол сияқты айырбастау пункті үшін сатып алудың және сатудың басқа қолданыстағы бағамдары бойынша ақпарат болуға тиіс.
44. Валюталарды сатып алу, сату бағамдары клиенттерге арналған ақпараттық стендте айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың барлық түрлері бойынша бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бүкіл қолданылу кезеңі ішінде орналастырылады.
Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол шетел валютасы болмаған жағдайда, осы қолма-қол шетел валютасының түрі үшін сату бағамы ақпараттық стендте орналастырылмайды.
Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол ұлттық валюта болмаған жағдайда, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін қолма-қол шетел валютасының барлық түрлері үшін сатып алу бағамы ақпараттық стендте орналастырылмайды.";
51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айырбастау пункттерінде жүргізілетін айырбастау операциялары электрондық түрде жүргізілетін және Қағидаларға 11-қосымшада белгіленген нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) белгіленген барлық деректемелер мен көрсеткіштерді қамтитын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында көрсетіледі.
Тізілімдер журналы айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында және компьютерлік жүйе шеңберінде әрбір автоматтандырылған айырбастау пунктінде жеке-жеке жүргізіледі. Бұл ретте тізілімдер журналын қалыптастырудың бағдарламалық-аппараттық құралдары күн сайынғы түзетілмейтін тіркеуді және жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап үш жыл ішінде қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымдар үшін осы тармақтың талаптарын ескеріп, тізілімдер журналын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.

52. В случае изменения курса в течение дня в журнале реестров подводится промежуточный итог по объемам купленной и проданной наличной иностранной валюты до начала проведения операций по новому курсу покупки или продажи наличной иностранной валюты. После завершения рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по операциям, проведенным за день, и выводится остаток денег.";
пункт 54 исключить;
часть первую пункта 55 изложить в следующей редакции:
"55. Уполномоченные банки ежемесячно в срок до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", установленную приложением 12 к Правилам.";
часть первую пункта 56 изложить в следующей редакции:
"56. Уполномоченные организации ежемесячно в срок до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", установленную приложением 13 к Правилам.";
часть вторую пункта 59 исключить;
приложения 1, 2, 5, 6 после слов "Место печати" дополнить словами "(при ее наличии)";
в приложении 8:
после слов "для уведомлений в бумажной форме" дополнить словами "при ее наличии";
внесено изменение в часть четвертую указания по заполнению на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 12:
слова "до 15 числа" заменить словами "до 7 числа";
после слов "Место печати" дополнить словами "(при ее наличии)";
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Уполномоченным организациям в течение трех месяцев после дня первого официального опубликования настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями абзацев двадцатого, двадцать первого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого пункта 1 настоящего постановления.
3. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

52. Бір күн ішінде бағам өзгерген жағдайда тізілімдер журналында қолма-қол шетел валютасын сатып алудың және сатудың жаңа бағамы бойынша операцияларды жүргізу басталғанға дейін сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының көлемдері бойынша аралық қорытынды жасалады. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір күн ішінде жүргізілген операциялар бойынша тізілімдер журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады.";
54-тармақ алынып тасталсын;
55-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Уәкілетті банктер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 12-қосымшада белгіленген "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды береді.";
56-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Уәкілетті ұйымдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 13-қосымшада белгіленген "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды береді.";
59-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
1, 2, 5, 6-қосымшалар "Мөр орны" деген сөздерден кейін "(ол болған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
8-қосымшада:
"қағаз нысанындағы хабарламалар үшін" деген сөздерден кейін "ол болған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
толтыру бойынша нұсқаудың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тармақта айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында) орналастырылған жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы) көрсетіле отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжай көрсетіледі.";
11-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымшада:
"15-іне дейін" деген сөздер "7-не дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мөр орны" деген сөздерден кейін "(ол болған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
13-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Уәкілетті ұйымдар осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін үш ай ішінде өз қызметін осы қаулының 1-тармағының жиырмасыншы, жиырма бірінші, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы абзацтарының талаптарына сәйкес келтірсін.
3. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбеталиев М.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца пятьдесят первого пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Министр
Исекешев А.О.
"___" _________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр
Султанов Б.Т.
"___" _________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министр
Досаев Е.А.
"___" _________ 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 46
Приложение 11
к Правилам организации обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на организацию
обменных операций, или его филиала
_______________________________________________________________
Номер приложения к лицензии уполномоченной
организации/свидетельства обменного пункта уполномоченного банка
(после получения уполномоченным банком такого свидетельства)
_____________________________________________________________________
"_____" ______________ 20___ г.
Остаток в операционной кассе
обменного пункта на начало дня* __________________ тенге
__________________
(по всем видам валют)
Остаток в операционной кассе
обменного пункта на конец дня* __________________ тенге
__________________
(по всем видам валют)
*Не заполняется при совмещении обменных операций с иными
банковскими операциями
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
USD
EUR
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Реестр
купленной и проданной наличной иностранной валюты за
"____" _________________ 20____ г.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, номер и серия документа, удостоверяющего личность клиента, кем и когда он выдан
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах)***
Куплено
Продано
в иностранной валюте
в тенге*
в иностранной валюте
в тенге**
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого по:
Кассир ________________
(фамилия и инициалы)
Примечание:
* - исчисляется по курсу покупки
** - исчисляется по курсу продажи
*** - время проведения операции, указанное в контрольном чеке
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 46
Приложение 13
к Правилам организации обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных,
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях,
проведенных через обменные пункты"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения уполномоченной организации (ее филиала)
Срок представления: ежемесячно до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
_____________________________________________________________________
наименование уполномоченной организации (ее филиала)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой
_____________________________________________________________________
почтовый адрес, телефон, факс
_____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы, осы қаулының алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармағының елу бірінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ.Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрлігі
Министр
Ә.Ө.Исекешев
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр
Б.Т.Сұлтанов
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр
Е.А.Досаев
2015 жылғы "___"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 46 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел
валютасы тізілімдерінің
ЖУРНАЛЫ
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның немесе оның филиалының атауы
_______________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лицензиясына қосымшаның/уәкілетті банктің
айырбастау пункті куәлігінің (уәкілетті банк осындай куәлікті
алғаннан кейін) нөмірі
_______________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______________
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы
күннің басындағы қалдық*_________________________________ теңге
_______________________________________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күннің соңындағы
қалдық*__________________________________________________ теңге
_______________________________________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
* Айырбастау операцияларын өзге де банк операциялармен қоса
жүргізген кезде толтырылмайды
Өкімнің қолданыла бастаған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
USD
EUR
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
20___ жылғы "___" ___________
сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімі
Р/с
Клиенттің
тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, жеке басын куәландырат ын құжаттың нөмірі мен сериясы, оны кім және қашан берген
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операцияны жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) ***
Сатып алынды
Сатылды
шетел валютасымен
теңгемен *
шетел валютасымен
теңгемен **
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиынтығы:
Кассир ____________________
(тегі мен инициалдары)
Ескерту:
* - сатып алу бағамы бойынша есептеледі
** - сату бағамы бойынша есептеледі
*** - бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 46 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
13-қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік
деректер жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: NIV_UО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: уәкілетті ұйымның (оның филиалының)
орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейін
(қоса алғанда).
Нысан
______________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын
ұйымдастыруға арналған лицензияның нөмірі және күні
_______________________________________________________________
пошталық мекенжайы, телефоны, факсы
_______________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрлері бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

Израсходовано иностранной валюты (430 > = 431 + 432 + 433 + 434)
430
из них:
продано иностранной валюты уполномоченному банку (указать наименование уполномоченного банка)
___________________________
431
погашено займов уполномоченных банков (указать наименование уполномоченного банка)
_________________________
432
продано наличной иностранной валюты физическим лицам через обменные пункты
433
прочие расходы
434
Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода (440 = 441 + 442)

(430 > = 431 + 432 + 433 + 434)
430
оның ішінде:
уәкілетті банкке (уәкілетті банктің атауын көрсету) сатылған шетел валютасы
_______________________
431
уәкілетті банктердің (уәкілетті банктің атауын көрсету) қарыздары өтелді
_______________________
432
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылған қолма-қол шетел валютасы
433
басқа да шығыстар
434
Есепті кезеңнің соңындағы шетел валютасының қалдығы
(440 = 441 + 442)

440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе (включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках (указать уполномоченные банки) _________________
442
"_____" _______________ 20____ года
_____________________________ руководитель
(фамилия и инициалы, подпись)
_____________________________ исполнитель
(фамилия и инициалы, подпись)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных, "Отчет о движении
иностранной валюты и
обменных операциях,
проведенных через обменные
пункты"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях,
проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемых в соответствии с приложением 11 к Правилам. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную форму.
4. При составлении формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 5 и 7 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
2. Пояснение по заполнению Формы
По разделам 1 и 2
При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 5 и 7 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120, 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге - до единицы).

440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
уәкілетті банктердегі (уәкілетті банктерді көрсету) валюталық шоттардағы шетел валютасы
______________________
______________________
442
20___ жылғы "____" ___________
Басшы ____________________________________
(тегі мен инициалдары, қолы)
Орындаушы ________________________________
(тегі мен инициалдары, қолы)
Мөр орны
(ол болған жағдайда)
"Шетел валютасының
қозғалысы және айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға
қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) Нысанды Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті ай үшін берілген деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес нысанды жасайды.
4. Теңгемен берілген деректер үшін есептеулердегі нысанды жасау кезінде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 5 және 7-бағандарына сәйкес көрсетілген айырбастау операциясының теңгемен сомасы пайдаланылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1 және 2-бөлімдер бойынша
Теңгемен берілген деректер үшін есептеулердегі есепті қалыптастыру кезінде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 5 және 7-бағандарында көрсетілген теңгемен жүргізілген айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
1-бағанда кодтары 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі – бірге дейін дөңгелектенеді).

В графах 2, 3, 4, 5, 6 данные представляются по доллару США (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120, 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5, 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
Строки 210, 211, 212, 213, 214, 220, 221, 222, 223, 224 заполняются в единицах счета.
В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) - наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 <= строка с кодом 110;
строка с кодом 121 <= строка с кодом 120;
строка с кодом 210 = строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213 + строка с кодом 214;
строка с кодом 220 = строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223 + строка с кодом 224.
По разделу 3
В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.
В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.
При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430, 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.

2, 3, 4, 5, 6-бағандарда деректер АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
210, 211, 212, 213, 214, 220, 221, 222, 223, 224-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандарда тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша – уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол <= коды 110-жол;
коды 121-жол <= коды 120-жол;
коды 210-жол = коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол + коды 214-жол;
коды 220-жол = коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол + коды 224-жол.
3-бөлім бойынша
Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.
2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған тиісінше 110 және 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.
Есептің 3-бөлімін толтырған кезде 2, 3, 4, 5, 6-бағандар және 410, 420, 430, 440-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.