Об утверждении Методики, Правил аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10882. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 218
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 24.05.2016 № 218 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Методику аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 21 сентября 2012 года № 334 «Об утверждении Правил аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8039, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 24 ноября 2012 года № 408-409 (27227-27228)).
3. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                        В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев

Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электр зертханаларын аккредиттеу әдістемесін, қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10882 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 218 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 24.05.2016 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу әдістемесі, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу қағидалары, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. «Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 21 қыркүйектегі № 334 бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің № 8039 мемлекеттік тізілімінде тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2012 жылғы 24 қарашадағы № 771-775 (27847) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің Электр энергетика департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                                 В.Школьник
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев

от 6 марта 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от 31 марта 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 49
Методика аккредитации организаций на проведение
энергетической экспертизы и электролабораторий
1. Методика аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике».
2. Настоящая Методика предназначена для аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий.
3. Аккредитация на проведение энергетической экспертизы осуществляется государственным органом по государственному энергетическому контролю.
4. Аккредитация электролабораторий осуществляется территориальными департаментами государственного органа по государственному энергетическому контролю.
5. Для рассмотрения документов по аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и принятия решения по ним государственным органом по государственному энергетическому контролю создается комиссия по аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы.
6. Для рассмотрения документов по аккредитации электролабораторий и принятия решения по ним территориальными департаментами государственного органа по государственному энергетическому контролю создается комиссия по аккредитации электролабораторий.
7. Аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий осуществляется бесплатно, в порядке очереди, без предварительной записи.
8. Рассмотрение документов по аккредитации осуществляется Комиссией в течение тридцати календарных дней, исчисляемых с момента их поступления.
9. В случае принятия положительного решения, уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с момента принятия Комиссией такого решения, направляется свидетельство об аккредитации.
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 49
Правила аккредитации организаций на проведение
энергетической экспертизы и электролабораторий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (далее – Закон) и определяют порядок аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий.

2015 жылғы 6 наурыз
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 31 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 49 бұйрығына
1-қосымша
Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу әдістемесі
1. Энергетикалық  сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы  Әдістеме энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеуге арналған.
3. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеуді мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі мемлекеттік орган жүзеге асырады.
4. Электрлік зертханаларды аккредиттеуді мемлекеттік энергетикалық  бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық департаменттері жүзеге асырады.
5. Энергетикалық  сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу бойынша құжаттарды қарау және олар бойынша шешімдерді қабылдау үшін мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі мемлекеттік орган энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі комиссияны құрады.
6. Электрлік зертханаларды аккредиттеу бойынша  құжаттарды қарау және олар бойынша шешімдерді қабылдау үшін мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық департаменттері электрлік зертханаларды аккредиттеу жөніндегі комиссияны құрады.
7. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу тегін, кезек тәртібімен, алдын ала жазылусыз жүзеге асырылады.
8. Аккредиттеу бойынша құжаттарды қарауды Комиссия олар келіп түскен сәттен бастап есептелетін күнтізбелік отыз күннің ішінде жүзеге асырады.
9. Оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Комиссия осындай шешімді қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде акрредиттеу туралы куәлікті жібереді.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 49 бұйрығына
2-қосымша
Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электрлік зертханаларды аккредиттеу тәртібін айқындайды.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания уполномоченным органом компетентности юридических лиц осуществлять энергетическую экспертизу, а также компетентности электролабораторий, используемых для проведения энергетической экспертизы или производственных нужд;
2) свидетельство об аккредитации – официальный документ, выдаваемый уполномоченным органом, удостоверяющий компетентность юридических лиц осуществлять энергетическую экспертизу, а также компетентности электролабораторий, используемых для проведения энергетической экспертизы или производственных нужд;
3) эксперт – физическое лицо, осуществляющее деятельность по проведению энергетической экспертизы в качестве работника экспертной организации, имеющий высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группу допуска по электробезопасности (IV и выше группы);
4) экспертная организация – юридическое лицо, аккредитованное уполномоченным органом на проведение энергетической экспертизы;
5) уполномоченный орган – государственный орган по государственному энергетическому контролю;
6) электролаборатория – стационарная или передвижная станция, стенд, установка, переносное испытательное оборудование, предназначенные для проведения исследований, испытаний, оснащенные соответствующим испытательным оборудованием, средствами измерений и защиты;
7) персонал обслуживающий электролабораторию – физическое лицо либо группа лиц, осуществляющие деятельность по обслуживанию электролаборатории, имеющие высшее инженерно-техническое или среднее техническое и профессиональное образование, а также группу допуска по электробезопасности (IV и выше группы);
8) экспертная организация 1 категории – юридическое лицо, аккредитованное уполномоченным органом на проведение энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии, имеющая в своем штате не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетиков), электролабораторию на праве собственности или ином законном основании, а также опыт работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет;
9) экспертная организация 2 категории – юридическое лицо, аккредитованное уполномоченным органом на проведение энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер (далее – кВА) и (или) тепловых установок до 1 Гигакаллорий/час (далее – Гкал/час), имеющая в своем штате не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетиков), электролабораторию на праве собственности или ином законном основании, а также опыт работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет;

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу – заңды тұлғалардың энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру құзыреттілігі, сондай-ақ энергетикалық сараптаманы жүргізу немесе өндірістік қажеттіліктер үшін пайдаланылатын электрлік зертханалар құзыреттілігі уәкілетті органмен ресми мойындалатын рәсім;
2) аккредиттеу туралы куәлік – заңды тұлғалардың энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру құзыреттілігін, сондай-ақ энергетикалық сараптаманы жүргізу немесе өндірістік қажеттіліктер үшін пайдаланылатын электрлік зертханалар құзыреттілігін куәландыратын уәкілетті органмен берілетін ресми құжат;
3) сарапшы – мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электрлік қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобы (IV және топтан жоғары) бар, сарапшы ұйымның қызметкері ретінде энергетикалық сараптаманы жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
4) сарапшы  ұйым – энергетикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлға;
5) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;
6) электрлік зертхана – тиісті сынақ жабдықтарымен, өлшеу және қорғаныш құралдарымен жабдықталған зерттеулерді, сынақтарды өткізуге арналған стационарлық немесе жылжымалы станция, стенд, қондырғы, тасымалды сынақ жабдығы;
7) электрлік зертханаға қызмет ететін персонал – жоғары инженерлік-техникалық немесе орта техникалық және кәсіптік білімі, сондай-ақ электрлік қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобы (IV және топтан жоғары) бар, электрлік зертханаға қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға не адамдар тобы;
8) 1-санатты сарапшы  ұйым – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарды және өз штатында кемінде бес энергетикалық сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі электрлік зертханасы, сондай-ақ энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар электр және жылу энергиясын тұтынушылардың энергетикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлға;
9) 2-санатты сарапшы ұйым – өз штатында кемінде үш энергетикалық сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі электрлік зертханасы, сондай-ақ энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар, электрлік қондырғыларының 500 килоВольтАмпер (бұдан әрі – кВА) дейінгі және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакаллорий/сағат (бұдан әрі - Гкал/сағ.) дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушылардың энергетикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлға;

10) экспертная организация 3 категории – юридическое лицо, аккредитованное уполномоченным органом на проведение энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 кВА и (или) тепловых установок до 1 Гкал/час, имеющая в своем штате не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетиков) и электролабораторию на праве собственности или ином законном основании.
3. Аккредитация организаций на проведение энергетической экспертизы осуществляется органом по государственному энергетическому контролю, аккредитация электролабораторий – территориальными департаментами органа по государственному энергетическому контролю.
2. Порядок аккредитации организаций на проведение
энергетической экспертизы
4. Для прохождения аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы юридическое лицо представляет в уполномоченный орган, либо через веб-портал «электронного правительства» следующие документы:
1) заявление об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) устав и справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) сведения об экспертах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) о соответствие экспертов требованиям, предусмотренным подпунктом 3) пункта 2 настоящих Правил;
5) свидетельство об аккредитации электролаборатории по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, для экспертных организаций 1 и 2 категории – наличие электролаборатории на праве собственности, для экспертных организаций 3 категории – на праве собственности или ином законном основании;
6) о наличии опыта работы в области проведения энергетической экспертизы для экспертных организаций 1 и 2 категорий;
7) о наличие аккредитованной электролаборатории - для организаций, имеющих электролабораторию не на праве собственности;
8) о наличие персонала обслуживающего электролабораторию и соответствие их требованиям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 2 настоящих Правил - для организаций, имеющих электролабораторию не на праве собственности;
9) о наличие согласования антимонопольного органа - для государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц.
5. Документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, представляются в нотариально засвидетельствованном виде либо удостоверенном подписью руководителя и печатью организации.
6. Для рассмотрения документов юридических лиц по аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и принятия решения по ним уполномоченным органом создается комиссия по аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы (далее - Комиссия).

10) 3-санатты сарапшы ұйым – өз штатында кемінде екі энергетикалық сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері) және меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі электрлік зертханасы бар электрлік қондырғыларының 100 кВА дейінгі және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гкал/сағ дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушылардың энергетикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлға.
3. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеуді мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі орган, электрлік зертханаларды аккредиттеуді – мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі органның аумақтық департаменттері жүзеге асырады.
2. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу тәртібі
4. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеуден өту үшін заңды тұлға уәкілетті органға, не «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы мынадай:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы өтінішті;
2) жарғы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшылар туралы мәліметтерді;
4) сарапшылардың осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрлік зертханаларды аккредиттеу туралы куәлікті, 1 және 2 санатты сарапшы ұйымдар үшін – меншік құқығында, 3 санатты сарапшы ұйымдар үшін – меншік құқығында немесе өзге заңды негізде электрлік зертхананың болуы туралы;
6) 1 және 2 санатты сарапшы ұйымдар үшін энергетикалық сараптама жүргізу саласында жұмыс тәжірибесінің болуы туралы;
7) меншік құқығында емес электрлік зертханасы бар ұйымдар үшін – аккредиттелген электрлік зертхананың болуы туралы;
8) өзінің меншігінде емес электрлік зертханасы бар ұйым үшін – электрлік зертханаға қызмет көрсететін персоналдың болуы және олардың осы Қағидалардың 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы;
9) акцияларының (үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар, заңды тұлғалар және олармен аффилирленген тұлғалар үшін – монополияға қарсы орган келісімінің болуы туралы құжаттарды ұсынады.
5. Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар нотариаттық куәландырылған не басшының қолымен және ұйымның мөрімен куәландырылған түрінде ұсынылады.
6. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу бойынша заңды тұлғалардың құжаттарын қарау және олар бойынша шешім қабылдау үшін уәкілетті орган энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.

7. Рассмотрение документов по аккредитации осуществляется Комиссией в течение тридцати календарных дней, исчисляемых с момента их поступления.
8. Основанием для отказа в аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы является несоответствие представленных документов требованиям пункта 4 настоящих Правил.
9. В случае принятия положительного решения, уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с момента принятия Комиссией такого решения, направляется свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, о чем вносится запись в  Реестр экспертных организаций.
10. При отказе в аккредитации на проведение энергетической экспертизы направляется мотивированный письменный ответ с указанием причин такого отказа в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения.
11. Реестр экспертных организаций ведется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
12. В случаях изменения наименования, организационно-правовой формы, реорганизации, а также утери или порчи свидетельства об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы, экспертная организация в течение пяти рабочих дней с момента перерегистрации возвращает свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы и подает заявление в произвольной форме о переоформлении свидетельства об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы с приложением документов подтверждающих наступление вышеуказанных событий.
13. Заявления о переоформлении, выдачи дубликата свидетельства об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы рассматривается на заседании Комиссии в течение пяти рабочих дней с момента поступления заявления.
14. В случае принятия положительного решения, в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения переоформляется свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы либо выдается дубликат свидетельства об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы с внесением соответствующей информации в Реестр экспертных организаций.
15. Переоформленному свидетельству об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы присваивается новый регистрационный номер. При этом выданное ранее свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы признается недействительным.
16. Дубликат свидетельства об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы выдается с надписью «Дубликат» в правом верхнем углу.

7. Аккредиттеу бойынша құжаттарды қарауды Комиссия олар түскен сәттен бастап есептелетін отыз күнтізбелік күннің ішінде жүзеге асырады.
8. Энергетикалық сараптаманы жүргізуге ұйымды аккредиттеуден бас тарту үшін негіз ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 4-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
9. Оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Комиссия осы шешімді қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде заңды тұлғаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті жібереді, бұл туралы Сарапшы ұйымдардың тізіліміне жазба енгізіледі.
10. Энергетикалық сараптама жүргізуге аккредиттеуден бас тартқан кезде шешімді қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде осындай бас тартудың себебі көрсетілген дәлелденген жазбаша жауап жіберіледі.
11. Аккредиттелген сарапшы ұйымдардың тізілімі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
12. Атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта құрылған, сондай-ақ энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік жоғалған немесе бүлінген жағдайда, сарапшы ұйым қайта тіркеген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті қайтарады және жоғарыда аталған жағдайлардың басталуын растайтын құжаттарды қоса беру арқылы энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
13. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу, телнұсқасын беру туралы өтініштер өтініш келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде Комиссия отырысында қаралады.
14. Оң шешім қабылданған жағдайда, шешім қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік қайта ресімделеді не Сарапшы ұйымдардың тізіліміне тиісті ақпаратты енгізу арқылы аккредиттеу туралы куәлік телнұсқасы беріледі.
15. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы қайта ресімделген куәлікке жаңа тіркеу нөмірі беріледі. Бұл ретте бұдан бұрын берілген энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік жарамсыз деп танылады.
16. Энергетикалық сараптаманы жүргізуге аккредиттеу туралы куәлік телнұсқасы жоғарғы оң жағында жазылған «Телнұсқа» жазуымен беріледі.

17. Уполномоченный орган обеспечивает изготовление и учет свидетельств об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы. Свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы имеет регистрационный номер и действительно на всей территории Республики Казахстан.
18. Исключение из Реестра экспертных организаций производится по следующим основаниям:
1) по письменному заявлению экспертной организации;
2) при ликвидации экспертной организации;
3) по решению суда.
19. Свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы подлежит возврату в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня исключения из Реестра в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
20. Выданное свидетельство об аккредитации организации на проведение энергетической экспертизы регистрируются в журнале регистрации с внесением соответствующей информации в Реестр экспертных организаций.
3. Порядок аккредитации электролабораторий
21. Для получения аккредитации электролабораторий собственник электролаборатории предоставляет в территориальные департаменты уполномоченного органа, либо через веб-портал «электронного правительства» следующие документы:
1) заявление об аккредитации электролаборатории по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) устав и справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица, свидетельство о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя и документ, удостоверяющий его личность – для физического лица;
3) правоустанавливающий документ на электролабораторию;
4) положение об электролаборатории с указанием видов деятельности (испытаний и измерений), укомплектованности оборудованием и приборами испытания, измерения и средствами защиты;
5) о наличие персонала обслуживающего электролабораторию и соответствие их требованиям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 2 настоящих Правил;
6) о наличие перечня средств измерений для электролабораторий на праве собственности, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, их аттестации и поверки.
22. Документы, указанные в пункте 21 настоящих Правил, представляются в нотариально засвидетельствованных либо удостоверенных подписью руководителя и печатью организации – для юридических лиц, подписью и печатью индивидуального предпринимателя – для индивидуальных предпринимателей.
23. Для рассмотрения документов по аккредитации электролабораторий и принятия решения по ним территориальным подразделением уполномоченного органа создается Комиссия по аккредитации электролабораторий.

17. Уәкілетті орган энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті әзірлеуді және есепке алуды қамтамасыз етеді. Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі болады және ол Қазақстан Республикасының барлық аумағында жарамды.
18. Сарапшы ұйымдар тізілімінен алып тастау мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) сарапшы ұйымның жазбаша өтініші бойынша;
2) сарапшы ұйымды тарату кезінде;
3) сот шешімі бойынша.
19. Энергетикалық сараптаманы жүргізуге аккредиттеу туралы куәлік уәкілетті органға осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес Тізілімнен алып тасталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайтаруға жатады.
20. Берілген энергетикалық сараптаманы жүргізуге аккредиттеу туралы куәлік Сарапшы ұйымдардың тізіліміне тиісті ақпаратты енгізу арқылы тіркеу журналына тіркеледі.
3. Электрлік зертханаларды аккредиттеу тәртібі
21. Электрлік зертханаларды аккредиттеуді алу үшін электрлік зертхананың меншік иесі уәкілетті органның аумақтық департаменттеріне, не «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы мынадай:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрлік зертханаларды аккредиттеу туралы өтінішті;
2) заңды тұлға үшін – жарғы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік, жеке тұлға үшін – өтініш берушіні дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және оның жеке басын куәландыратын құжатты;
3) электрлік зертханаға құқық белгілейтін құжатты;
4) қызмет түрлері (сынақтар мен өлшеулер), сынақ, өлшеу жабдығымен және аспаптарымен және қорғаныс құралдарымен жабдықтау жағдайлары көрсетілген электрлік зертхана туралы ережені;
5) электрлік зертханаға қызмет көрсететін персоналдың болуы және олардың осы Қағидалардың 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы;
6) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес меншік құқығындағы өлшеу құралдардың болуы, оларды аттестаттау және тексеру туралы құжаттарды ұсынады.
22. Осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттар нотариаттық куәландырылған не заңды тұлғалар үшін - басшының қолымен және ұйымның мөрімен куәландырылған, дара кәсіпкер үшін – дара кәсіпкердің қолымен және мөрімен куәландырылған түрінде ұсынылады.
23. Электрлік зертханаларды аккредиттеу бойынша құжаттарды қарау және олар бойынша шешім қабылдау үшін уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Электрлік зертханаларды аккредиттеу жөніндегі комиссияны құрады.

24. Рассмотрение документов по аккредитации осуществляется Комиссией в течение тридцати календарных дней, исчисляемых с момента их поступления.
25. Основанием для отказа в аккредитации электролабораторий является несоответствие представленных документов требованиям пункта 21 настоящих Правил.
26. При отказе в аккредитации электролабораторий направляется мотивированный письменный ответ с указанием причин такого отказа в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения.
27. В случае принятия положительного решения, территориальным департаментом уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней с момента принятия Комиссией такого решения, направляется свидетельство об аккредитации электролаборатории по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, о чем уполномоченным органом вносится запись в Реестр аккредитованных электролабораторий.
28. Реестр аккредитованных электролабораторий ведется уполномоченным органом по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и размещаются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
29. В случаях изменения наименования, организационно-правовой формы, реорганизации, а также утери или порчи свидетельства об аккредитации электролаборатории собственник электролаборатории в течение пяти рабочих дней с момента перерегистрации возвращает свидетельство об аккредитации электролаборатории и подает заявление в произвольной форме о переоформлении свидетельства об аккредитации электролаборатории с приложением документов подтверждающих наступление вышеуказанных событий.
30. Заявления о переоформлении, выдачи дубликата свидетельства об аккредитации электролаборатории рассматривается на заседании Комиссии в течение пяти рабочих дней с момента поступления заявления.
31. В случае принятия положительного решения, в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения переоформляется свидетельство об аккредитации электролаборатории либо выдает дубликат свидетельства об аккредитации электролаборатории с внесением соответствующей информации в Реестр аккредитованных электролабораторий.
32. Переоформленному свидетельству об аккредитации электролаборатории присваивается новый регистрационный номер. При этом выданное ранее свидетельство об аккредитации электролаборатории признается недействительным.
33. Дубликат свидетельства об аккредитации электролаборатории выдается с надписью «Дубликат» в правом верхнем углу.
34. Территориальный департамент уполномоченного органа обеспечивает изготовление и учет свидетельств об аккредитации электролабораторий. Свидетельство об аккредитации электролаборатории имеет регистрационный номер и действительно на всей территории Республики Казахстан.

24. Аккредиттеу бойынша құжаттарды қарауды Комиссия олар түскен сәттен бастап есептелетін күнтізбелік отыз күннің ішінде жүзеге асырады.
25. Электрлік зертханаларды аккредиттеуден бас тарту үшін негіз ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 21-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
26. Электрлік зертханаларды аккредиттеуден бас тартқан кезде шешімді қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде осындай бас тартудың себебі көрсетілген дәлелденген жазбаша жауап жіберіледі.
27. Оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті органның аумақтық департаменті Комиссия осы шешімді қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлікті жібереді, бұл туралы Аккредиттелген электрлік зертханалар тізіліміне жазба енгізіледі.
28. Аккредиттелген электрлік зертханалар тізілімін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті орган жүргізеді және ол уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
29. Атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта құрылған, сондай-ақ электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік жоғалған немесе бүлінген жағдайда, электрлік зертхананың меншік иесі қайта тіркеген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлікті қайтарады және жоғарыда аталған жағдайлардың басталуын растайтын құжаттарды қоса беру арқылы электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
30. Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу, телнұсқасын беру туралы өтініштер өтініш келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде Комиссия отырысында қаралады.
31. Оң шешім қабылданған жағдайда, шешім қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік қайта ресімделеді не Аккредиттелген электрлік зертханалар тізіліміне тиісті ақпаратты енгізу арқылы электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік телнұсқасы беріледі.
32. Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы қайта ресімделген куәлікке жаңа тіркеу нөмірі беріледі. Бұл ретте бұдан бұрын берілген электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік жарамсыз деп танылады.
33. Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік телнұсқасы жоғарғы оң жағында жазылған «Телнұсқа» жазуымен беріледі.
34. Уәкілетті органның аумақтық департаменті электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлікті әзірлеуді және есепке алуды қамтамасыз етеді. Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі болады және ол Қазақстан Республикасының барлық аумағында жарамды.

35. Исключение из Реестра аккредитованных электролабораторий производится по следующим основаниям:
1) по письменному заявлению собственника электролаборатории;
2) при ликвидации, смерти собственника аккредитованной электролаборатории – физического лица;
3) по решению суда.
36. Свидетельство об аккредитации электролаборатории подлежит возврату в территориальный департамент уполномоченного органа в течение десяти рабочих дней со дня исключения из Реестра в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил.
37. Выданное свидетельство об аккредитации электролаборатории регистрируются в журнале регистрации с внесением соответствующей информации в Реестр аккредитованных электролабораторий.
Приложение 1
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
___________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от __________________________________
(наименование юридического лица)
Заявление
об аккредитации организации на проведение
энергетической экспертизы
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
____________________________________________________________________
(БИН, номер и дата справки о регистрации (перерегистрации)
юридического лица)
просит провести аккредитацию на проведение энергетической экспертизы по категории _____.
Место нахождения юридического лица (его филиалов, представительств
при наличии):______________________________________________________
Почтовый адрес: ___________________________________________________
Номера телефонов __________________________________________________
E-mail ____________________________________________________________
Факс ______________________________________________________________
Прилагаемый перечень документов
(с указанием количества листов):
1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
4. _____________________________
5. _____________________________
Руководитель организации (должность)
__________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП «______» ______________ 20____ г.
Приложение 2
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
Сведения об экспертах
п/п
Ф.И.О.
Образование, специальность, квалификация,
№ диплома
Стаж работы в области электроэнергетики
Стаж работы в заявляемой организации
Группа допуска по электробезопасности
Дата последней проверки знаний.
1
3
4
5
6
Приложение 3
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
_________________________________________________________
(полное наименование государственного органа,
выдавшего свидетельство)
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ АККРЕДИТАЦИИ
электролаборатории
«____» __________ 20___ г.
(дата)
Выдано ______________________________________________________________
(полное наименование организации или собственника электролаборатории,
БИН (ИИН)
_____________________________________________________________________
Местонахождение:
_____________________________________________________________________
(юридический адрес собственника электролаборатории)
_____________________________________________________________________
Свидетельство действует на всей территории Республики Казахстан.
Свидетельство является бессрочным.
Руководитель (уполномоченного органа)
____________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Номер: ___________
Приложение 4
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
__________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, выдавшего
свидетельство)
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ АККРЕДИТАЦИИ
на проведение энергетической экспертизы
«____» __________ 20___ г.
(дата)
Выдано ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, БИН)
_____________________________________________________________________
Местонахождение: ____________________________________________________
(юридический адрес юридического лица)
_____________________________________________________________________
Категория экспертной организации:
_____________________________________________________________________
Свидетельство действует на всей территории Республики Казахстан.
Свидетельство является бессрочным.
Руководитель (уполномоченного органа)
____________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Номер: ________
Приложение 5
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
Реестр экспертных организаций
п/п
Дата аккредитации
Наименование экспертных организаций
Категория
Серия и номер свидетельства об аккредитации
БИН
Юридический адрес, контактные данные
Ф.И.О. экспертов
Примечание*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* - Данные о прекращении и переоформлении свидетельства об аккредитации
Приложение 6
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________
(наименование юридического лица)
Заявление
об аккредитации электролаборатории
____________________________________________________________________
(наименование собственника электролаборатории)
____________________________________________________________________
(БИН, номер и дата справки о регистрации (перерегистрации)
юридического лица, ИИН, свидетельство о государственной регистрации
заявителя в качестве индивидуального предпринимателя)
Просит провести аккредитацию электролабораторий.
Место нахождения заявителя:
Почтовый адрес: _______________________________________________
Номера телефонов ______________________________________________
E-mail ________________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Прилагаемый перечень документов (с указанием количества листов):
1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
4. _____________________________
5. _____________________________
Руководитель организации (индивидуальный предприниматель)
________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП «______» ______________ 20____ г.
Приложение 7
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Перечень
средств измерений для электролабораторий
для электрических исследований и измерений:
1. Токовые клещи
2. Мегаомметр
3. Микроомметр
4. Анализатор качества электрической энергии
5. Прибор измерения сопротивления заземляющих устройств

35. Аккредиттелген электрлік зертханалар тізілімінен алып тастау мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
4) электрлік зертхана меншік иесінің жазбаша өтініші бойынша;
5) аккредиттелген электрлік зертхананы тарату, оның меншік иесі – жеке тұлғаның қайтыс болуы кезінде;
6) сот шешімі бойынша.
36. Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік уәкілетті органның аумақтық департаментіне осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес Тізілімнен алып тасталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайтаруға жатады.
37. Берілген электрлік зертхананы аккредиттеу туралы куәлік Аккредиттелген электрлік зертханалар тізіліміне тиісті ақпаратты енгізу арқылы тіркеу журналына тіркеледі.
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
__________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
________________________________
Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды аккредиттеу туралы өтініш
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(БСН), заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік нөмірі мен
мерзімі)
_____ санат бойынша энергетикалық сараптаманы жүргізуге аккредиттеуді
сұрайды.
Заңды тұлғаның орналасқан жері (болған жағдайда оның
филиалдары, өкілеттіктері):
Пошталық мекенжайы: _________________________________________________
Телефон нөмірлері: __________________________________________________
E-mail ______________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Ұсынылған құжаттар тізімі (парақ саны көрсетілген):
1._____________________________
2._____________________________
3._____________________________
4._____________________________
5._____________________________
Ұйым басшысы (лауазымы)
_______________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
МО 20 ____ ж. «___» ___________
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Сарапшылар туралы мәліметтер
р/с№
Т.А.Ә.
Білімі, мамандығы, біліктілігі, диплом №
Электр энергетикасы саласындағы жұмыс өтілі
Мәлімделген ұйымдағы жұмыс өтілі
Электрлік қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобы Білімді соңғы тексеру күні
1
3
4
5
6
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(куәлікті берген мемлекеттік органның толық атауы)
Электрлік зертхананы
АККРЕДИТТЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
20___ ж. «___» __________
(күні)
____________________________________________________________________
(электрлік зертхананың меншік иесінің толық атауы, БСН (ЖСН)
_____________________________________________________________берілді.
Орналасқан жері:
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
Куәлік Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Куәлік мерзімсіз болып табылады.
Басшы (уәкілетті орган)
___________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Нөмірі: ________
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(куәлікті берген мемлекеттік органның толық атауы)
Энергетикалық сараптаманы жүргізуге
АККРЕДИТТЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
20 ___ ж. «___» __________
(күні)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, БСН)
___________________________________________________________ берілді.
Орналасқан жері:
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның пошталық мекенжайы)
____________________________________________________________________
Сарапшы ұйымның санаты:
____________________________________________________________________
Куәлік Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Куәлік мерзімсіз болып табылады.
Басшы (уәкілетті орган)
___________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Нөмірі: ________
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Сараптамалық ұйымдардың тізілімі
р/с №
Аккре диттеу күні
Сараптамалық ұйым атауы
Санаты
Аккредиттеу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
БСН
Заңды мекенжайы, байланыс деректері
Сарапшының Т.А.Ә.
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* - аккредиттеу туралы куәліктің тоқтатылуы және қайта рәсімделуі туралы деректер
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
_____________________________________
(уәкілетті органның атауы)
_____________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Электрлік зертхананы аккредиттеу туралы өтініш
____________________________________________________________________
(электрлік зертхананың меншік иесінің атауы)
____________________________________________________________________
(БСН, заңды тұлғаны дара кәсіпкер ретінде тіркеу (қайта тіркеу)
туралы куәліктің нөмірі мен күні, ЖСН, өтініш берушіні дара кәсіпкер
ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік)
Электрлік зертханаға аккредиттеу жүргізуді сұрайды.
Өтініш берушінің орналасқан жері:
Пошталық мекенжайы: _______________________________________________
Телефон нөмірлері _________________________________________________
E-mail ____________________________________________________________
Факс ______________________________________________________________
Ұсынылған құжаттар тізімі (парақ саны көрсетілген):
1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
4. _____________________________
5. _____________________________
Ұйым басшысы (дара кәсіпкер)
________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
МО 20 ___ ж. «__» ______________
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 7-қосымша
Аккредиттелетін электрлік зертханаларға арналған өлшеу құралдарының тізбесі
электрлік зерттеулер мен өлшеулер үшін:
1. Тоқ тістеуіктері
2. Мегаомметр
3. Микроомметр
4. Электр энергиясы сапасының анализаторы
5. Жерге қосушы қондырғылардың кедергісін өлшеу аспабы

6. Прибор испытания повышенным напряжением
7. Прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи «фаза-ноль»
для тепловых исследований и измерений:
1. Тепловизор
2. Ультразвуковой расходомер жидкости
3. Бесконтактный (инфракрасный) термометр
4. Контактный термометр
5. Газоанализатор
Приложение 8
к Правилам аккредитации организаций
на проведение энергетической
экспертизы и электролабораторий
Форма
Реестр аккредитованных электролабораторий
№ п/п
Дата
Наименование собственника электролаборатории
Серия и номер свидетельства об аккредитации
БИН
Юридический адрес, контактные данные собственника электро-лаборатории
Примечание*
1
2
3
4
5
6
7
* - Данные о прекращении и переоформлении свидетельства об аккредитации

6. Жоғары кернеумен мынау аспабы
7. «Ноль фазасы» тізбесі бір фазалы қысқа тұйықталу тоғын өлшеу аспабы
жылу зерттеулері мен өлшеулері үшін:
1. Жылу көргіш
2. Ультрадыбысты сұйық шығынын өлшеуіш
3. Контактісіз (инфрақызыл) термометр
4. Контактілі термометр
5. Газ анализаторы
Энергетикалық сараптама жүргізуге
ұйымдарды және электрлік
зертханаларды аккредиттеу
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Аккредиттелген электрлік зертханалардың тізілімі
р/с №
Күні
Электрлік зертхананың меншік иесінің атауы
Аккредиттеу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
БСН
Электрлік зертхананың меншік иесінің заңды мекенжайы, байланыс деректері
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
7
* - Аккредиттеу туралы куәліктің тоқтатылуы және қайта ресімделуі туралы деректер