О некоторых вопросах выдачи квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2015 года № 10942. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.09.2018 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 3 и 7 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень территориальных органов государственных доходов, имеющих право на проведение квалификационных экзаменов с применением информационных систем органов государственных доходов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила разработки программы, порядок проведения квалификационных экзаменов, разработки и утверждения вопросов для квалификационного экзамена, установления критериев оценки знаний претендента на получение аттестата специалиста по таможенному декларированию, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) формы квалификационного аттестата, бейджа, личной номерной печати специалиста по таможенному декларированию, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу следующие приказы Министерства финансов Республики Казахстан:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 августа 2010 года № 418 "Об утверждении перечня таможенных органов, имеющих право на проведение квалификационных экзаменов с применением информационных систем таможенных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6455 и опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 6 октября 2010 года № 263 (26324));

Кедендік декларациялау жөніндегі маманның біліктілік аттестатын берудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 238 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 мамырда № 10942 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 859 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 32-бабының 3 және 7-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерін қолдана отырып біліктілік емтихандарын жүргізуге құқығы бар аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Біліктілік емтихандарын өткізу бағдарламасын, тәртібін әзірлеу, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеу және бекіту, кедендік декларациялау жөніндегі маманның аттестатын алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес біліктілік аттестатының, бейджінің, кедендік декларациялау жөніндегі маманның жеке нөмірлік мөрінің нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Р. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) "Кеден органдарының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып біліктілік емтихандарын жүргізуге құқығы бар кеден органдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 18 тамыздағы № 418 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 7 қыркүйекте № 6455 болып тіркелді және 2010 жылғы 6 қазандағы № 263 (26324) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған);

2) приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 569 "Об утверждении Правил разработки программы, проведения квалификационных экзаменов, вопросов для квалификационного экзамена, разработки и утверждения вопросов для квалификационного экзамена, критериев оценки знаний претендента на получение аттестата, а также формы квалификационного аттестата, бейджа, личной номерной печати специалиста по таможенному декларированию" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6660 и опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 1, 2011 года (дата выхода тиража 25 марта 2011 года)).
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 238
Перечень территориальных органов государственных доходов,
имеющих право на проведение квалификационных экзаменов с
применением информационных систем органов государственных
доходов
1. Департамент государственных доходов по городу Астана.
2. Департамент государственных доходов по Акмолинской области.
3. Департамент государственных доходов по городу Алматы.
4. Департамент государственных доходов по Алматинской области.
5. Департамент государственных доходов по Актюбинской области.
6. Департамент государственных доходов по Атырауской области.
7. Департамент государственных доходов по Восточно-Казахстанской области.
8. Департамент государственных доходов по Жамбылской области.
9. Департамент государственных доходов по Западно-Казахстанской области.
10. Департамент государственных доходов по Карагандинской области.
11. Департамент государственных доходов по Костанайской области.
12. Департамент государственных доходов по Кызылординской области.
13. Департамент государственных доходов по Мангыстауской области.
14. Департамент государственных доходов по Павлодарской области.
15. Департамент государственных доходов по Северо-Казахстанской области.
16. Департамент государственных доходов по Южно-Казахстанской области.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 238
Правила разработки программы, проведения квалификационных
экзаменов, разработки и утверждения вопросов для
квалификационного экзамена, критериев оценки знаний претендента
на получение аттестата специалиста по таможенному
декларированию
1. Разработка программы по проведению квалификационных экзаменов (далее – экзамен) обеспечивает автоматизацию проверки знаний физических лиц, претендующих на получение квалификационного аттестата специалиста по таможенному декларированию (далее – претендент), законодательства Республики Казахстан и таможенного законодательства Евразийского экономического союза.

2) "Бағдарламаны әзірлеу, біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және оны бекітуді, аттестат алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің Ережесін, сондай-ақ, біліктілік аттестатының, бейджінің, кедендік декларациялау жөніндегі маманның жеке нөмірлік мөрінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 қарашадағы № 569 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылы 3 желтоқсанда № 6660 тіркелді және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2011 жылы № 1 (тиражға шыққан күні 25.03.2011 ж.) жарияланған).
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 238 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерін қолдана отырып біліктілік емтихандарын жүргізуге құқығы бар аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының тізбесі
1. Астана қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
2. Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департамента
3. Алматы қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті
4. Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департамента
5. Ақтөбе облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
6. Атырау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
7. Шығыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
8. Жамбыл облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
9. Батыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
10. Қарағанды облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
11. Қостанай облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
12. Қызылорда облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
13. Маңғыстау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
14. Павлодар облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
15. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
16. Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 238 бұйрығына
2-қосымша
Бағдарламаны әзірлеу, біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін,
біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және бекітуді,
кедендік декларациялау бойынша аттестат алуға үміткердің
білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің Ережесі
1. Біліктілік емтихандарын (бұдан әрі - емтихан) өткізу бойынша бағдарламаны әзірлеу Қазақстан Республикасы заңнамасының және Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасының кедендік декларациялау бойынша маманның біліктілік аттестатын алуға үміткер жеке тұлғалардың (бұдан әрі - үміткер) білімін тексеруді автоматтандыруын қамтамасыз етеді.

2. Программное обеспечение по проведению экзамена включает в себя:
1) регистрацию заявителей в системе;
2) тестирование;
3) обработку результатов тестирования;
4) выведение результатов тестирования.
3. Ответственное должностное лицо территориального органа государственных доходов добавляет учетные записи претендента, изменяет данные претендента, а также осуществляет поиск с аналогичным именем пользователя, на соответствие введенным сведениям.
4. Тестирование проводится с применением компьютерной техники и видеозаписывающих устройств.
Ответственное должностное лицо территориального органа государственных доходов производит видеозапись проведения экзамена с момента прибытия претендента до окончания проведения экзамена.
Видеозапись должна содержать весь процесс проведения тестирования (непрерывно), и должны быть четко видны лица претендентов, сдающих квалификационный экзамен, мониторы компьютеров, прослушиваться звук.
5. Претендент представляет в территориальные органы государственных доходов заявление в произвольной форме не менее чем за 3 рабочих дня до проведения экзамена. К заявлению прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего профессиональное, техническое или высшее образование;
3) две цветные фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра.
6. При явке на экзамен претенденту необходимо при себе иметь документ, удостоверяющий его личность (паспорт либо удостоверение личности), который предъявляется на видеозаписывающее устройство.
7. В случае непредставления документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, заявление претендента остается без рассмотрения и возвращается заявителю в срок не позднее 3 рабочих дней со дня его поступления.
8. Сведения о месте и времени проведения экзаменов размещаются на интернет-ресурсе территориального органа государственных доходов не реже одного раза в месяц.
9. Подготовка к проведению экзаменов организуется ответственным должностным лицом территорильного органа государственных доходов.
Подготовка включает следующие мероприятия:
1) сбор необходимых документов от претендентов;
2) составление списка претендентов;
3) разработка и представление в центральный аппарат государственных доходов (далее – центральный аппарат) на предстоящий месяц графика (ов) проведения экзаменов.
К экзаменам допускаются лица, представившие документы в соответствии с пунктом 5 и 6 настоящих Правил.
10. Представители уполномоченного органа участвуют в проведении экзаменов.
11. Члены консультативного совета по вопросам совершенствования таможенного дела могут присутствовать при проведении экзаменов.

2. Емтихан өткізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) өтініш берушілерді жүйеде тіркеу;
2) тестілеу;
3) тестілеу нәтижелерін өңдеу;
4) тестілеудің нәтижесін шығару.
3. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының жауапты лауазымды тұлғалары үміткердің есепке алу жазбаларын қосады, үміткер туралы деректерді өзгертеді, сондай-ақ енгізілген мәліметтерге сәйкесінше енгізілген ұқсас атымен пайдаланушыны іздеу жұмыстарын жүргізеді.
4. Тестілеу компьютерлік және бейнежазу қондырғыларын қолдана отырып жүргізіледі.
Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының жауапты лауазымды тұлғалары үміткердің келу сәтінен бастап емтиханның өткізілуі аяқталғанға дейін емтиханды өткізу бейнежазбасын жүргізеді.
Бейнежазба тестілеуді өткізудің (үздіксіз) барлық процесін қамтуы тиіс және біліктілік емтихан тапсыратын үміткерлердің беті, компьютерлердің мониторы анық көрінуі, дыбысы естілуі тиіс.
5. Үміткер, аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына емтиханды өткізгенге дейін 3 жұмыс күні бұрын еркін нысан бойынша өтініш ұсынады. Өтінішке:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) кәсіби, техникалық немесе жоғары білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр екі түрлі түсті суретін қоса береді.
6. Емтихан тапсыруға келген кезде үміткер өзімен бірге бейнежазба құрылғысына табыс етілетін жеке басын куәландыратын құжатты (паспорт не жеке куәлік) әкелуі қажет.
7. Егерде осы Ереженің 5-тармағымен көзделген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, үміткердің өтініші қараусыз қалдырылады және өтініш келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге қайтарып беріледі.
8. Емтихандарды өткізу орны мен уақыты аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының интернет ресурстарында айына бір реттен сирек емес жарияланады.
9. Емтихандарды өткізу үшін дайындықты, аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының жауапты тұлғасы ұйымдастырады.
Дайындық жүргізу мынадай іс-шаралардан тұрады:
1) үміткерлерден қажетті құжаттарды жинау;
2) үміткерлер тізімін жасау;
3) мемлекеттік кірістердің орталық аппаратына (бұдан әрі - орталық аппарат) алдағы айға емтихандарды өткізу кестесін әзірлеу және ұсыну;
Емтиханға осы Ереженің 5 және 6-тармақтарына сәйкес құжаттарды табыс еткен тұлғалар жіберіледі.
10. Уәкілетті органның өкілдері емтихандарды өткізуге қатысады.
11. Кеден ісін жетілдіру мәселелері жөніндегі консультативтік кеңестің мүшелері емтихандарды өткізген кезде қатыса алады.

12. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан для проведения экзамена разрабатывает вопросы на знание законодательств Республики Казахстан и таможенного законодательства Евразийского экономического союза.
13. Банк данных вопросов должен быть больше на 30 процентов, чем количество вопросов для группы в количестве 10 человек.
14. Технические требования к программному обеспечению включают в себя следующие этапы проведения экзаменов:
1) претендент проходит тестирование по набору вопросов с целью определения квалификации и уровня знаний;
2) время прохождения тестирования составляет 45 минут;
3) тест состоит из 60 вопросов, формируемых с помощью программного обеспечения методом случайного отбора;
4) вопрос содержит три варианта ответа с одним правильным;
5) за каждый правильный ответ начисляется один балл;
6) подсчет результата тестирования (количества правильных ответов) производится автоматически при помощи используемого программного обеспечения.
15. Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов подсчитанных программным обеспечением составило 60 процентов и более.
Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления им личной подписи.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй остается в территориальном органе государственных доходов, в котором проводился экзамен.
Лицо, не прошедшее тестирование, повторно обращается с заявлением о допуске к экзамену не ранее, чем через один месяц с момента прохождения первичного тестирования.
16. При прохождении тестирования не допускается использование претендентом справочной, специальной и иной литературы, а также каких-либо записей или технических средств.
В случае нарушения претендентом указанных требований он отстраняется от тестирования.
Лицо, отстраненное от тестирования, повторно обращается с заявлением о допуске к экзамену не ранее, чем через один месяц с момента прохождения первичного тестирования.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 238
Форма
КВАЛИФИКАЦИОННЫЙ АТТЕСТАТ
СПЕЦИАЛИСТА ПО ТАМОЖЕННОМУ ДЕКЛАРИРОВАНИЮ
Решением ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(территориальный орган государственных доходов)
по аттестации специалистов по таможенному декларированию
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19____ года рождения,
удостоверение личности (либо паспорт) №__________, выданное__________
(кем, когда)
предоставляется право совершать действия по таможенному
декларированию от имени таможенного представителя и присваивается
квалификация СПЕЦИАЛИСТ ПО ТАМОЖЕННОМУ ДЕКЛАРИРОВАНИЮ
Протокол от ___ _________ 201_ года, № _______________
Действителен до ___ ________ 20___ года
Руководитель территориального органа
государственных доходов _______________
(подпись, ФИО)

12. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік кірістер комитеті емтиханды өткізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын және Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасын білуге сұрақтарды дайындайды.
13. Осы сұрақтардың жиынтығы 10 адамдық топ үшін дайындалған сұрақтардың санынан 30 пайыз көп болу керек.
14. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық талаптарына емтихандарды өткізудің мынадай кезеңдері қамтылады:
1) үміткер біліктілігін және білімінің деңгейін анықтау мақсатында сұрақтарды іріктеу бойынша тестілеуден өтеді;
2) Тестілеуді өткізудің уақыты 45 минутты құрайды;
3) Тест кездейсоқ іріктеу әдісімен бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы таңдалатын 60 сұрақтан тұрады;
4) сұрақ бір ғана дұрыс жауабы бар үш нұсқадан тұрады;
5) әрбір дұрыс жауап үшін бір балл есептеледі;
6) тестілеудің нәтижесін есептеу (дұрыс жауаптардың саны) бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
15. Егер бағдарламалық қамсыздандырумен есептелген дұрыс жауаптардың саны 60 және одан жоғары пайызын құраса, үміткер тестілеуден өткен болып саналады.
Тестілеудің нәтижелері принтерде екі данада шығарылады және қол қою жолымен үміткерге таныстыру үшін ұсынылады.
Тестілеудің нәтижесі бар парақтың бір данасы үміткерге беріледі, екінші данасы емтихан өткізген аумақтық мемлекеттік кірістер органдарында қалады.
Тестілеуден өтпеген тұлға алғашқы тестілеу өту сәтінен бастап бір айдан ерте емес емтиханға жіберу туралы өтінішпен қайта жүгінеді.
16. Тестілеу өту кезінде үміткерге анықтамалық құралдарды, арнайы және өзге әдебиеттерді, сондай-ақ қандай да бір жазбалар немесе техникалық құралдарды пайдалануға жол берілмейді.
Үміткер көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда, ол тестілеуден шеттетіледі.
Тестілеуден шеттетілген тұлға алғашқы тестілеу өту сәтінен бастап бір айдан ерте емес емтиханға жіберу туралы өтінішпен қайта жүгінеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 238 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯЛАУ ЖӨНІНДЕГІ МАМАННЫҢ
БІЛІКТІЛІК АТТЕСТАТЫ
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________шешімімен
(аумақтық мемлекеттік кірістер органы)
19 жылы туылған,_____________________________________________________
(кіммен, қашан)
берілген жеке куәлігінің нөмірі (не төлқұжат) №_____________________,
кедендік декларациялау жөніндегі маманның аттестациясы бойынша
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
кеден өкілі атынан кедендік декларациялау бойынша әрекет жасау құқығы
ұсынылады және КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯЛАУ ЖӨНІНДЕГІ МАМАН біліктілігі
беріледі.
201____жылғы_________№____________Хаттама
201____жылғы___________дейін жарамды
Аумақтық мемлекеттік кірістер
Органының басшысы ______________
(қолы, Т.А.Ә.)

Регистрационный № 00000/000000 М.П.
Форма
Бейдж
СПЕЦИАЛИСТ
по таможенному декларированию
№ 000000
Фамилия _______________________________
Имя ___________________________________
Отчество ______________________________
ФОТО
Действителен до:
"__" ___________ 201_ года
Подпись __________________
ФИО руководителя
территориального органа
государственных
доходов ___________________
М.П.
Примечание:
Именной бейдж должен отвечать следующим требованиям:
физические параметры: общий размер – 100x70 миллиметров;
вверху по центру указываются слова "СПЕЦИАЛИСТ по таможенному
декларированию";
номер бейджа указывается вверху по центру под словами
"СПЕЦИАЛИСТ по таможенному декларированию";
внутри бейджа слева по центру указывается фамилия, имя,
отчество;
в нижнем левом углу указывается место для вклеивания фото
размером 3,5x4,5 сантиметра;
в правом нижнем углу "Действительно до" (число, месяц, год),
далее подпись, ФИО руководителя территориального органа и место для
печати.
Форма
Личная номерная печать
№__________
Примечание
Печать должна отвечать следующим требованиям:
физические параметры: общий размер – 38x14 миллиметров, рамка внешняя – 36x12 миллиметров, рамка внутренняя – 35x11 миллиметров;
номер аттестата указывается слева вверху и справа внизу за пределами рамки, а также внутри рамки в центре печати по нижнему краю.

Тіркеу № 00000/000000 М.О.
Нысан
Кедендік декларациялау жөніндегі МАМАННЫҢ
№ 000000
Бейджі
Тегі_______________________
Аты________________________
Әкесінің аты_______________
201___жылғы "__"______
дейін жарамды
Қолы__________________
Аумақтық мемлекеттік
ФОТО кірістер органы
басшысының Т.А.Ә._____________
М.О.
Ескертпе:
таулы бейдж мынадай талаптарға жауап беру керек:
физикалық параметрі: жалпы көлемі-100x70 миллиметр;
жоғары жағының ортасыңда "кедендік декларациялау жөніндегі МАМАН" деген сөзі көрсетіледі;
бейджінің нөмірі жоғары жағының ортасында "кедендік декларациялау
жөніндегі МАМАН" деген сөзінің астында көрсетіледі;
бейджінің ішінің сол жағының ортасына тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
төменгі сол жақ бұрышына 3,5x4,5 сантиметр мөлшеріндегі фотаны кілейлеу үшін орын көрсетіледі;
оң жақ төменгі бұрышқа "(күні, айы, жылы) дейін жарамды", бұдан әрі аумақтық органы басшысының қолы, Т.А.Ә. және мөр қоюға арналған орын.
Нысан
Жеке нөмірлік мөрдің
№___________
Ескертпе
Мөр мынадай талаптарға жауап беруі керек:
физикалық параметрі: жалпы көлемі - 38x14 миллиметр, сыртқы рамкасы - 36x12 миллиметр, ішкі рамкасы - 35x11 миллиметр:
аттестаттың нөмірі солдан жоғары және оннан төмен рамканың шегінде, сонымен қатар рамканың ішінде мөрдің ортасында төменгі шетіне қарай.