О некоторых вопросах ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10986. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 15.03.2018 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 37, 44, 51, 210 и 262 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила ведения учета товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и представления в органы государственных доходов отчетности таможенным перевозчиком о перевозке таких товаров, в том числе с использованием информационных технологий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения учета хранимых (хранящихся) товаров и представления в органы государственных доходов отчетности о таких товарах владельцами складов временного хранения, таможенных складов, в том числе с использованием информационных технологий согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила представления отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися специальными упрощениями о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила представления отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися и (или) владеющими иностранными товарами о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила ведения учета, в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета, и представления органу государственных доходов отчетности владельцами складов хранения собственных товаров о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Есеп жүргізу және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсынудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10986 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 367 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 15.03.2018 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 37, 44, 51, 210, 262-баптарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кедендік тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізу және осындай тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары иелерінің сақталатын (сақтауда тұрған) тауарлардың есебін жүргізу және осындай тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары;
5) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Жеке тауарларын сақтау қоймалары иелерінің келіп түсетін, сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып есебін жүргізу және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 239
Правила
ведения учета товаров, перевозимых в соответствии
с таможенной процедурой таможенного транзита, и представления
в органы государственных доходов отчетности таможенным
перевозчиком о перевозке таких товаров, в том числе с
использованием информационных технологий
1. Правила ведения учета товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и представления в органы государственных доходов отчетности таможенным перевозчиком о перевозке таких товаров, в том числе с использованием информационных технологий, (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 37 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов таможенным перевозчиком о товарах, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в том числе с использованием информационных технологий.
2. Учет таможенными перевозчиками товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, осуществляется путем ведения Книги учета перевозок товаров под таможенным контролем таможенным перевозчиком (далее - Книга учета) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на бумажном носителе и в электронном виде в формате Excel.
С первого января каждого последующего года нумерация Книги учета начинается с единицы. Книга учета прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется подписью руководителя органа государственных доходов либо лица, его замещающего, в зоне деятельности которого находится таможенный перевозчик.
После внесения последней записи в текущем календарном году Книга учета передается в орган государственных доходов для проведения сверки. Срок проведения сверки не должен превышать 30 (тридцать) календарных дней.
Внесение дополнительных записей или исправлений после проведения сверки Книги учета не допускается.
Книга учета либо ее копия в электронном виде представляется должностным лицам органа государственных доходов по их требованию.

2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 239
бұйрығына
1-қосымша
Кедендік тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне
сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізу және осындай
тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды
пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті
ұсыну қағидасы
1. Кедендік тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізу және осындай тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 37-бабына сәйкес дайындалды және кедендік тасымалдаушының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып есеп жүргізу және кеден органына есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Кедендік тасымалдаушылар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін қағаз тасығышта және Excel форматында электрондық түрде осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кедендік тасымалдаушының кедендік бақылаумен тауарларды тасымалдауды есепке алу және есептілік кітабын (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) жүргізу жолымен жүзеге асырады.
Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Есепке алу кітабының нөмірлеуі бірден басталады. Есепке алу кітабы тігілген, нөмірленген, мөрленген және қызмет аймағында кедендік тасымалдаушы орналасқан мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастырушы адамның қолымен бекітілген болуға тиіс.
Ағымдағы күнтізбелік жылда соңғы жазу енгізілгеннен кейін Есепке алу кітабы салыстырып тексеру үшін мемлекеттік кірістер органына беріледі. Салыстырып тексеруді жүргізу мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспауы тиіс.
Есепке алу кітабы соңғы жазу енгізілген күннен бастап бес жыл бойы сақталады. Салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін Есепке алу кітабына қосымша жазулар немесе түзетулер енгізуге жол берілмейді.
Есепке алу кітабы не оның электрондық түрдегі көшірмесі мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдарына олардың талап етуі бойынша ұсынылады.

3. Таможенные перевозчики ежеквартально, не позднее пятого числа первого месяца следующего квартала, представляют в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся таможенные перевозчики, отчет обо всех перевозках товаров, осуществленных в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита за отчетный период.
На основании данных, внесенных в Книгу учета, составляется отчет перевозок товаров под таможенным контролем таможенным перевозчиком (далее - отчет) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Отчет на бумажном носителе подписывается первым руководителем либо лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью таможенного перевозчика. Одновременно с отчетом на бумажном носителе в орган государственных доходов представляется отчет в электронном виде в формате Excel посредством информационных систем органов государственных доходов (Web-портал) в виде электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью.
Приложение 1
к Правилам ведения учета товаров,
перевозимых в соответствии с таможенной
процедурой таможенного транзита, и
представления в органы государственных
доходов отчетности таможенным перевозчиком
о перевозке таких товаров, в том числе с
использованием информационных технологий
Форма
Книга учета
перевозок товаров под таможенным контролем
таможенным перевозчиком
№ п/п
Номер транзитной декларации
Дата начала перевозки
Срок доставки, установленный органом государственных доходов отправления
Фактическая дата окончания перевозки, номер документа подтверждающего помещение товаров на временное хранение или декларации на товары
Орган государственных доходов отправления
Орган государственных доходов назначения
Фактический орган государственных доходов доставки
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Наименование склада временного хранения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Правилам ведения учета товаров,
перевозимых в соответствии с таможенной
процедурой таможенного транзита, и
представления в органы государственных
доходов отчетности таможенным перевозчиком
о перевозке таких товаров, в том числе с
использованием информационных технологий
Форма
Отчет перевозок
товаров под таможенным контролем таможенным перевозчиком
№ п/п
Номер транзитной декларации
Дата начала перевозки
Срок доставки, установленный органом государственных доходов отправления
Фактическая дата окончания перевозки, номер документа подтверждающего помещение товаров на временное хранение или декларации на товары
Орган государственных доходов отправления
Орган государственных доходов назначения
Фактический орган государственных доходов доставки
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Наименование склада временного хранения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 239
Правила
ведения учета хранимых (хранящихся) товарах и представления
в органы государственных доходов отчетности о таких товарах
владельцами складов временного хранения, таможенных складов,
в том числе с использованием информационных технологий

3. Кедендік тасымалдаушылар тоқсан сайын, келесі тоқсанның бірінші айының бесінші күнінен кешіктірмей қызмет аймағында кедендік тасымалдаушылар бар мемлекеттік кірістер органына есепті кезеңде кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылған барлық тауарларды тасымалдаулар туралы есепті ұсынады.
Есеп есепке алу кітабына енгізілген мәліметтер негізінде осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады. Қағаз тасығыштағы есепке бірінші басшы не оны алмастырушы адам, бас бухгалтер қол қояды, кедендік тасымалдаушының мөрімен куәландырылады. Қағаз тасығыштағы есеппен бір уақытта кеден органына Excel форматындағы электрондық түрдегі есеп ұсынылады.
Есептілік мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері (Web-портал) арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат түрінде ұсынылкы мүмкін.
Кедендік тасымалдаушының кедендік
транзит кедендік рәсіміне сәйкес
тасымалданатын тауарлардың есебін
жүргізу және кедендік тасымалдаушының
осындай тауарлар туралы, оның ішінде
ақпараттық технологияларды пайдалана
отырып мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидасына қосымша
Нысан
Кедендік тасымалдаушының кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауын есептілік кітабы
Р/с
Транзиттік декларация нөмірі
Тасымалдауды бас тау күні
Жөнелтушінің мемлекеттік кіріс тер органы белгіленген жеткізу мерзімі
Тасымалдаудың іс жүзінде аяқталған күні, тауарларды уақытша сақтауға орналастыруды растайтын құжаттың немесе тауарлар декларациясының нөмірі
Жөнелтушінің мемлекеттік кіріс тер органы
Межелі мемлекеттік кір іс тер органы
Нақты жеткізілетін мемлекеттік кіріс тер органы
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Тауарлардың таза салмағы (кг), көлік тік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Уақытша сақтау қоймасының атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кедендік тасымалдаушының кедендік
транзит кедендік рәсіміне сәйкес
тасымалданатын тауарлардың есебін
жүргізу және кедендік тасымалдаушының
осындай тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық
технологияларды пайдалана отырып
мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидасына 1-қосымша
Нысан
Кедендік тасымалдаушының кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауын есепке алу
Р/с
Транзиттік декларация нөмірі
Тасымалдауды бас тау күні
Жөнелтушінің мемлекеттік кіріс тер органы белгіленген жеткізу мерзімі
Тасымалдаудың іс жүзінде аяқталған күні, тауарларды уақытша сақтауға орналастыруды растайтын құжаттың немесе тауарлар декларациясының нөмірі
Жөнелтушінің мемлекеттік кіріс тер органы
Межелі мемлекеттік кіріс тер органы
Нақты жеткізілетін мемлекеттік кіріс тер органы
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Уақытша сақтау қоймасының атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 239 бұйрығына
2-қосымша
Уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары иелерінің сақталатын
(сақтауда тұрған) тауарлардың есебін жүргізу және осындай
тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды
пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті
ұсыну қағидасы

1. Настоящие Правила ведения учета хранимых (хранящихся) товарах и представления в органы государственных доходов отчетности о таких товарах владельцами складов временного хранения, таможенных складов, в том числе с использованием информационных технологий (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 44 и 51 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов владельцами складов временного хранения, таможенных складов о хранимых (хранящихся) товарах, в том числе с использованием информационных технологий.
2. Учет хранимых (хранящихся) товаров на складах временного хранения, таможенных складах осуществляется путем ведения Книги учета товаров, находящихся на хранении (далее - Книга учета), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на бумажном носителе и в электронном виде в формате Excel.
3. С первого января каждого последующего года нумерация Книги учета начинается с единицы. Книга учета прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется подписью руководителя органа государственных доходов, либо лица его замещающего, в зоне деятельности которого находится владелец склада временного хранения, таможенного склада.
4. Владельцы складов временного хранения, таможенных складов ежеквартально, не позднее пятого числа первого месяца следующего квартала, представляют в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся такие склады, обобщенный отчет товаров, находящихся на хранении (далее - отчет) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам за отчетный период посредством информационных систем органов государственных доходов (Web-портал) в виде электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью.
5. Отчет на бумажном носителе подписывается первым руководителем либо лицом его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью владельца места хранения. Одновременно с отчетом на бумажном носителе в орган государственных доходов представляется отчет в электронном виде в формате Excel.
Приложение 1
К Правилам ведения учета хранимых (хранящихся)
товарах и представления в органы государственных
доходов отчетности о таких товарах владельцами
складов временного хранения, таможенных складов,
в том числе с использованием информационных
технологий
Форма
Книга учета товаров, находящихся на хранении
Приход
Расход
Остаток (при наличии)
Примечание
Дата и время помещения
Регистрационный номер склада
Номер транзитной декларации или книжки МДП
Лицо, помещающее товары и транспортного средства на временное хранение
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Место размещения на складе (N бокса и т.д.)
Подпись лица, принявшего товары
Номер декларации на товары или транзитной декларации
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Дата фактической выдачи со склада
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 2
К Правилам ведения учета хранимых (хранящихся)
товарах и представления в органы государственных
доходов отчетности о таких товарах владельцами
складов временного хранения, таможенных складов,
в том числе с использованием информационных
технологий
Форма
Отчет товаров, находящихся на хранении
Приход
Расход
Остаток (при наличии)
Примечание
Дата и время помещения
Регистрационный номер склада
Номер транзитной декларации или книжки МДП
Лицо, помещающее товары и транспортного средства на временное хранение
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Место размещения на складе (N бокса и т.д.)
Подпись лица, принявшего товары
Номер декларации на товары или транзитной декларации
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Дата фактической выдачи со склада
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 239
Правила
представления отчетности органу государственных доходов
лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися специальными упрощениями,о хранящихся,
перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или)
используемых товарах

1. Сақталатын (сақтауда тұрған) тауарлардың есебін жүргізу және уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары иелерінің осындай тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы осы қағида (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 44 және 51-бабына сәйкес дайындалды және уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары иелерінің сақталатын (сақтауда тұрған) тауарлар туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып есеп жүргізу және кеден органына есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Уақытша сақтау қоймаларында, кеден қоймаларында сақтауда тұрған (сақталатын) тауарлардың есебі осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта және Excel форматында электрондық түрде Сақтаудағы тауарларды есепке алу кітабын (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
3. Есепке алу кітабы тауарды шығару туралы соңғы жазба енгізілген күннен бастап бес жыл бойы сақталады.
Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Есепке алу кітабының нөмірленуі бірден басталады. Есепке алу кітабы тігілген, нөмірленген, мөрленген және қызмет аймағында уақытша сақтау қоймасының иесі орналасқан мемлекеттік кірістер органы басшысының немесе оны алмастырушы адамның қолымен бекітілген болуға тиіс.
4. Уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының иелері тоқсан сайын, келесі тоқсанның бірінші айының бесінші күнінен кешіктірмей қызмет аймағында осындай қоймалар орналасқан мемлекеттік кірістер органына есепті кезеңде, сақтауда тұрған (сақталатын) тауарлар туралы қорытылған есепті ұсынады.
Есептілік мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері (Web-портал) арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат түрінде ұсынылкы мүмкін.
5. Мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік кірістер органымен анықталатын уақыт кезеңінде сақталатын (сақтауда тұрған) тауарлар туралы есеп ұсынуды жазбаша нысанда талап ете алады.
Есеп есепке алу кітабына енгізілген мәліметтер негізінде осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады. Қағаз тасығыштағы есепке бірінші басшы не оны алмастырушы адам, бас бухгалтер қол қояды, кедендік тасымалдаушының мөрімен куәландырылады. Қағаз тасығыштағы есеппен бір уақытта кеден органына Excel форматындағы электрондық түрдегі есеп ұсынылады.
Уақытша сақтау қоймалары, кеден
қоймалары иелерінің сақтауда тұрған
(сақталатын) тауарлар туралы, оның ішінде
ақпараттық технологияларды пайдалана
отырып есеп жүргізу және мемлекеттік
кірістер органына есептілікті
ұсыну қағидасына 1 қосымша
Нысан
Сақтаудағы тауарларды кітабы
Кіріс
Орналастыру күні мен уақыты
Қойманың тіркеу нөмірі
Транзиттік декларацияның немесе ХЖТ кітапшасының нөмірі
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастырушы адам
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймада орналасқан орны (бокс № және т.б.) адамның қолы
Тауарларды қабылдаған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Шығыс
Қалдық (бар болса
Примечание
Тауарлар декларациясы немесе транзиттік декларацияның нөмірі
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймадан іс жүзінде шығарылған күш
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
11
12
13
14
15
16
17
Уақытша сақтау қоймалары, кеден
қоймалары иелерінің сақтауда тұрған
(сақталатын) тауарлар туралы, оның ішінде
ақпараттық технологияларды пайдалана
отырып есеп жүргізу және мемлекеттік
кірістер органына есептілікті
ұсыну қағидасына 2-қосымша
Нысан
Сақтаудағы тауарларды есепке алу
Кіріс
Орналастыру күні мен уақыты
Қойманың тіркеу нөмірі
Транзиттік декларацияның немесе ХЖТ кітапшасының нөмірі
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастырушы адам
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймада орналасқан орны (бокс № және т.б.) адамның қолы
Тауарларды қабылдаған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Шығыс
Қалдық (бар болса
Примечание
Тауарлар декларациясы немесе транзиттік декларацияның нөмірі
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймадан іс жүзінде шығарылған күш
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 239 бұйрығына
3-қосымша
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы
оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе)
пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары

1. Настоящие Правила представления отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися специальными упрощениями о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 210 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок представления отчетности лицами, пользующимися специальными упрощениями, о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах.
2. Орган государственных доходов для получения отчета о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах (далее - отчет) направляет требование о представлении отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися специальными упрощениями, о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам ежеквартально не позднее 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении лицам, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимся специальными упрощениями.
3. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующиеся специальными упрощениями, по письменному требованию органа государственных доходов представляют не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в орган государственных доходов по месту осуществления таможенной очистки товаров отчет о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых, используемых и реализуемых товарах лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися специальными упрощениями (далее - отчет), по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам на бумажном и электронном носителях в формате Excel.
Отчет на бумажном носителе подписывается первым руководителем либо лицом, его замещающим, и главным бухгалтером, заверяется печатью юридического лица.
4. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующиеся специальными упрощениями, обеспечивают достоверное представление органу государственных доходов отчетности в сроки, указанные в пункте 3 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам представления отчетности органу
государственных доходов лицами,осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися специальными упрощениями, о
хранящихся, перевозимых, реализуемых,
перерабатываемых и (или) используемых товарах
Форма
Требование
о представлении отчетности органу государственных доходов
лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного
дела, пользующимися специальными упрощениями, о
хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и
(или) используемых товарах
"__" _______ 20__ г. № _______
В соответствии со статьей 210 Кодекса Республики Казахстан от
30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), или полное
наименование юридического лица,
_____________________________________________________________________
представляющего отчетность)
_____________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер)
_____________________________________________________________________
(юридический адрес и местонахождение лица)
о необходимости представления отчетности о хранящихся,
перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых
товарах, оформленных за период с "__"______ г. по "__"___________ г.
В соответствии со статьями 14 и 210 Кодекса Республики
Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" Вам необходимо
представить отчет о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых,
используемых и реализуемых товарах лицами, осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися специальными
упрощениями, по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим
Правилам представления отчетности органу государственных доходов
лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися специальными упрощениями, о хранящихся, перевозимых,
реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах на
бумажном и электронном носителях.
Руководитель органа государственных доходов ______________
(подпись, Ф.И.О.)
"__" _________20__ г. М.П.
Приложение 2
к Правилам представления отчетности органу
государственных доходов лицами,осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися специальными упрощениями, о
хранящихся, перевозимых, реализуемых,
перерабатываемых и (или) используемых товарах
Форма
Отчет о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых и
используемых товарах лицами, осуществляющие деятельность в
сфере таможенного дела, пользующимися специальными
упрощениями
Наименование лиц, пользующихся специальным и упрощениями
БИН лиц, пользующихся специальными упрощениями
Номер транзитной декларации или книжки МДП
Наименование органа государственных доходов
Номер декларации на товары
Код вида таможенной процедуры согласно классификаторам видов таможенных процедур в соответствии с приложением 1 к решению КТС от 20.09.2 010 г. № 378
Код ТН ВЭД ТС
Наименование товаров
Статистическая стоимость (долл. США)
Вес товаров нетто/брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения
Сумма подлежащих к уплате в бюджет таможенных платежей и налогов
Сумма уплаченных в бюджет таможенных платежей и налогов

1. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы осы қағидалар "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 210-бабына сәйкес әзірленді және арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік кірістер органы сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы есепті (бұдан әрі – есеп) алу үшін осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғаларға талаптың тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты тоқсан сайын айдың 1-нен кешіктірмей почта жөнелтімімен жолдайды.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалар тауарларды кедендік тазалауды жүзеге асыратын орны бойынша мемлекеттік кірістер органының жазбаша талабы бойынша есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10-нан кешіктірмей мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаға 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша Excel форматында қағаз және электронды тасығышта есеп ұсынады.
Қағаз тасығыштағы есепке бірінші басшы не оны алмастыратын тұлға және бас бухгалтер қол қояды, заңды тұлғаның мөрімен куәландырылады.
4. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалар мемлекеттік кірістер органының талабында белгіленген мерзімдерде есептілікті дұрыс ұсынуды қамтамасыз етеді.
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге
асыратын арнайы оңайлатуларды
пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, өткізілетін, қайта
өңделетін және (немесе) пайдаланылатын
тауарлары туралы мемлекеттік кірістер
органына есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы
оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе)
пайдаланылатын тауарлары туралы
мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну талабы
"___" ______ 20__ ж. № ____________
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан
Республикасы Кодексінің 210-бабына сәйкес ___________________________
(кеден органның атауы)
Сізге _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе есептілікті ұсынушы заңды тұлғаның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның заңды мекенжайы және орналасқан орны)
"___" __________ ____ ж. "___" __________ ____ ж. дейінгі кезеңде ресімделген сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы есептілікті ұсынудың қажеттігі туралы хабардар етеді.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 14, 210-баптарына сәйкес Сізге Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидаларына 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өсу қорытындысымен сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы есепті ұсыну қажет.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___" __________ 20__ ж. М.О.
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге
асыратын арнайы оңайлатуларды
пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, өткізілетін, қайта
өңделетін және (немесе) пайдаланылатын
тауарлары туралы мемлекеттік кірістер
органына есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы
оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, қайта өңделетін
және пайдаланылатын тауарлары туралы есеп
Арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың атауы
Арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың СТН (БСН)*
Транзиттік декларацияның немесе ХЖТ кітапшасының нөмірі
Оның аймағында тауарлардың кедендік тазартылуы жүзеге асырылған аумақтық мемлекеттік кірістер органының атауы
Тауарларға арналған декларацияның нөмірі
КОК-ның 20.09.2010 ж. № 378 шешіміне 1-қосымшаға сәйкес кедендік рәсімдер түрлерінің жіктеуішіне сәйкес кедендік рәсімдер түрінің коды
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
КО СЭҚ ТН коды
Тауарлардың атауы
Статистикалық құн (АҚШ долл.)
Тауарлардың салмағы нетто/брутто (кг), қосымша өлшем бірліктеріндегі көлемі
Кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке төленуге жататын сомасы
Бюджетке төленген кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы

1. Настоящие Правила представления отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися и (или) владеющими иностранными товарами о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых и (или) используемых товарах (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 121 Таможенного кодекса Таможенного союза от 25 июня 2010 года и статьей 210 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок представления отчетности лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися и (или) владеющими иностранными товарами.
2. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующиеся и (или) владеющие иностранными товарами, представляют органу государственных доходов, в зоне деятельности которого производилось таможенное декларирование (оформление), по письменному требованию отчет по использованию иностранных товаров, в том числе товаров, в отношении которых применяются ставки ввозных таможенных пошлин, размер которых меньше, чем размер ставок ввозных таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом (далее - отчет) на бумажном носителе и (или) электронном носителе с сопроводительным письмом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в формате Excel посредством информационных систем органов государственных доходов (Web-портал) в виде электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью.
3. Орган государственных доходов для получения отчета направляет требование о представлении отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися и (или) владеющими иностранными товарами о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых и (или) используемых товарах данного органа государственных доходов заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении лицам, пользующимся и (или) владеющим иностранными товарами по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо посредством информационных систем органов государственных доходов(Web-портал) электронным способом.
Отчет представляется ежеквартально с нарастающим итогом по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
4. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующиеся и (или) владеющие иностранными товарами, обеспечивают достоверное представление органу государственных доходов отчетности в сроки, указанные в пункте 3 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам представления отчетности органу
государственных доходов лицами, осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися и (или) владеющими иностранными
товарами о хранящихся, перевозимых,
перерабатываемых и (или) используемых товарах
Форма
Отчет
по использованию иностранных товаров, в том числе
товаров, в отношении которых применяются ставки ввозных
таможенных пошлин, размер которых меньше, чем размер
ставок ввозных таможенных пошлин, установленных Единым
таможенным тарифом за период
с "__"___________ ___ г. по "__"___________ ___ г.*
п/п
Наименование лица
БИН/ИИН лица
Наименование товара
№ ДТ
Код товара ТН ВЭД ТС (ТН ВЭД РК), гр. 33 ДТ
Код процедуры, гр. 37 ДТ
Вес товара нетто (кг), гр. 38 ДТ
Статистическая стоимость товара, долл. США, гр. 46 ДТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Информация с базы данных бухгалтерского учета
Примеча****
Инвентарный номер товара (в случае наличия)
№ счета по бух.учету, на котором числится данный товар (в случае наличия)
Информация об использовании товара
Информация о лице, которому реализован/передан товар
Действие товаром***
Наименованне документа
№ и дата документа
в дополнительных единицах измерения (в случае наличия)
вес (кг)
Наименования лица
БНН/ИНН лица
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
- ИИН/БИН - заполняется при осуществлении таможенного
декларирования товаров после 1 января 2013 года.
*** - Действие товаром заполняется следующим образом:
1 - реализован
2 - передан третьему лицу
3 - списан
4 - используется на предприятии
В случае реализации товара, в последующих отчетах данный товар
не указывается.
**** - В примечании указывается фактическое местонахождение
товара на момент представления отчета (номер скважины, месторождения
и т.д.).
Руководитель юридического лица/Физическое лицо
______________________________ фамилия, инициалы
(подпись)
Главный бухгалтер юридического лица/индивидуального
предпринимателя (при наличии у индивидуального предпринимателя)
______________________________ фамилия, инициалы
(подпись)
Заверяется печатью юридического лица/индивидуального
предпринимателя (при наличии у индивидуального предпринимателя)
тел.________/__________факс
Приложение 2
к Правилам представления отчетности органу
государственных доходов лицами, осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела,
пользующимися и (или) владеющими иностранными
товарами о хранящихся, перевозимых,
перерабатываемых и (или) используемых товарах
Форма
Требование
о представлении отчетности органу государственных доходов
лицами, осуществляющие деятельность в сфере таможенного
дела, пользующимися и (или) владеющими иностранными товарами
о хранящихся, перевозимых, перерабатываемых и (или)
используемых товарах
"__" _______ 20__ г. № _______
В соответствии со статьей 210 Кодекса Республики Казахстан от
30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), или полное
наименование юридического лица,
_____________________________________________________________________
представляющего отчетность)
_____________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер)
_____________________________________________________________________
(юридический адрес и местонахождение лица)
о необходимости представления отчетности по иностранным (ому)
товарам(у), оформленным (ому) за период с "__"______ г. по
"__"___________ г.
В соответствии со статьями 14 и 210 Кодекса Республики
Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" Вам необходимо
ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным
кварталом, представлять отчет по использованию иностранных товаров, в
том числе товаров, в отношении которых применяются ставки ввозных
таможенных пошлин, размер которых меньше, чем размер ставок ввозных
таможенных пошлин, установленных Единым таможенным тарифом с
нарастающим итогом по состоянию на последний день месяца отчетного
периода по форме установленной приложением 1 к Правилам представления
отчетности органу государственных доходов лицами, осуществляющие
деятельность в сфере таможенного дела, пользующимися и (или)
владеющими иностранными товарами о хранящихся, перевозимых,
перерабатываемых и (или) используемых товарах.
Руководитель
органа государственных доходов __________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20 _ г. М.П.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 239
Правила
ведения учета, в том числе с использованием автоматизированной
формы контроля и учета, и представления органу государственных
доходов отчетности владельцами складов хранения собственных
товаров о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или)
транспортных средствах

1. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы осы қағидалар Кедендік одақтың 2010 жылғы 25 маусымдағы Кедендік кодексінің 121-бабына және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 210-бабына сәйкес әзірленді және кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғалар қызмет ету аймағында кедендік декларациялау (ресімдеу) жүргізілген мемлекетік кірістер органына, аталған мемлекетік кірістер органының жазбаша талабы бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда Excel форматында қағаз тасығышта және (немесе) және электронды тасығышта есеп ұсынады.
3. Мемлекетік кірістер органы есепті алу үшін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғаларға талапты тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты почта жөнелтімімен жолдайды.
Талап мемлекетік кірістер органыының ақпараттық жүйелері (Web-портал) арқылы электрондық тәсілмен жолдануы мүмкін.
4. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, кедендік баждар, салықтар және кедендік алымдар бойынша берешегінің (болуы) болмауы туралы анықтаманы алу өтінішімен бірге аталған тұлғалар, оның қызмет ету аймағында кедендік декларациялау (ресімдеу) жүргізілген кеден органына қайта ұйымдастырылған немесе таратылған күнгі жағдай бойынша шетелдік тауарлар бойынша есепті ұсынады.
5. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын шетелдік тауарларды пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғалар мемлекеттік кірістер органының талабында белгіленген мерзімдерде есептілікті дұрыс ұсынуды қамтамасыз етеді.
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге
асыратын арнайы оңайлатуларды
пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын,өткізілетін, қайта
өңделетін және (немесе) пайдаланылатын
тауарлары туралы мемлекеттік кірістер
органына есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
"___" ____________ _____ ж. бастап "___" _____________ _____ ж.
дейінгі кезеңде шетелдік тауарларды оның ішінде, оларға қатысты
мөлшері Бірыңғай кедендік тарифпен белгіленген кедендік әкелу
баждары ставкаларының мөлшерінен аз кедендік әкелу баждарының
ставкалары қолданылатын тауарларды пайдалану жөніндегі есеп*
п/р/р
Тұлғаның атауы
Тұлғаның СТН
Тұлғаның СТН/ ЖСН
Тауардың атауы
№ ДТ
КО СЭҚ ТН (ҚР СЭҚ ТН) тауар коды ТД 33-б
Рәсім коды, ТД 37-б.
Тауардың салмағы (кг), ДТ 38-б.
Тауардың АҚШ долларындағы статистикалық құны, ДТ 46-б.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бухгалтерлік есептің деректер базасынан ақпарат
Ескертпе ****
Тауардың инвентарлық нөмірі (қажет болған жағдайда)
Аталған тауардың бух. есеп бойынша тұрған шотының № (болған жағдайда)
Тауарды пайдалану туралы ақпарат
Тауар сатылған/берілген тұлға туралы ақпарат
Тауармен әрекет жасау *
Құжаттың атауы
Құжаттың № және күні
қосымша өлшем бірліктерінде (бар болған жағдайда)
салмағы (кг)
тұлға ның атауы
тұлғаның СТН
тұлғаның СТН/ЖСН
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
* - Есеп есептілік кезеңдегі айдың соңғы күнгі жағдайы бойынша өсу қорытындысымен тоқсан сайын ұсынылады.
** - СТН – 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тауарларды кедендік декларациялауды (ресімдеуді) жүзеге асырған кезде толтырылады.
- ЖСН/БСН - 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асырған кезде толтырылады.
*** Тауармен әрекет жасау келесі түрде толтырылады:
- сатылды
- үшінші тұлғаға берілді
- шығынға жызылды
- кәсіпорында пайдаланылуда
Тауарды сатқан жағдайда одан кейінгі есептерде аталған тауар көрсетілмейді.
*** - Ескертпеде есепті ұсынған сәтте тауардың нақты тұрған орны көрсетіледі (ұңғыманың нөмірі, кен орны және т.б.).
Заңды тұлғаның/жеке тұлғаның басшысы ___________ тегі, аты-жөні
(қолы)
Заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің (дара кәсіпкерде болған жағдайда) бас бухгалтері ___________________ тегі, аты-жөні (қолы)
Заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің (дара кәсіпкерде болған жағдайда) мөрімен расталады.
тел. ____________/факс ______________
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге
асыратын арнайы оңайлатуларды
пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын,өткізілетін, қайта
өңделетін және (немесе) пайдаланылатын
тауарлары туралы мемлекеттік кірістер
органына есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы
оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын,
тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе)
пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну талабы
"___" ____________ 20__ ж. № ___________________
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 210-бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
(кеден органның атауы)
Сізді _________________________________________________________(тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) немесе есептілікті ұсынған заңды (жеке) тұлғаның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
(тұлғаның заңды мекенжайы және орналасқан орны)
"___" __________ ____ ж. "___" __________ ____ ж. дейінгі кезеңде ресімделген шетелдік тауар(лар) бойынша есептілікті ұсынудың қажеттігі туралы хабардар етеді.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 14, 210-баптарына сәйкес Сізге есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын арнайы оңайлатуларды пайдаланатын тұлғалардың сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлары туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидасына 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша шетелдік тауар(лар) жөнінде есептілік кезеңіндегі айдың соңғы күнгі жағдайы бойынша өсу қорытындысымен есеп ұсыну қажет.
Мемлекеттік кірістер органының бастығы
_____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___" _______________ 20__ ж. М.О.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 239 бұйрығына
5-қосымша
Жеке тауарларын сақтау қоймалары иелерінің келіп түсетін,
сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік
құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың және есепке алудың
автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып есеп жүргізу және
мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидасы

1. Настоящие Правила ведения учета, в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета, и представления органу государственных доходов отчетности владельцами складов хранения собственных товаров о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 262 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов, в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета, владельцами складов хранения собственных товаров о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах.
2. Учет поступающих, хранящихся и вывозимых товаров и (или) транспортных средств на складах хранения собственных товаров осуществляется путем ведения Книги учета товаров и (или) транспортных средств, находящихся на хранении (далее - Книга учета) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета.
Автоматизированный контроль и учет осуществляется владельцами складов хранения собственных товаров путем использования программного обеспечения, позволяющего вести учет поступающих, хранящихся и вывозимых товаров и (или) транспортных средств, и формировать отчетность для представления в орган государственных доходов.
3. С первого января каждого последующего года нумерация Книги учета начинается с единицы. Книга учета прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется подписью руководителя органа государственных доходов, либо лица его замещающего, в зоне деятельности которого находится владелец склада хранения собственных товаров.
4. Владельцы складов хранения собственных товаров ежеквартально, не позднее пятого числа первого месяца следующего квартала, представляют в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся такие склады, обобщенный отчет товаров и (или) транспортных средств, находящихся на хранении (далее - отчет) за отчетный период.
На основании данных, внесенных в Книгу учета, составляется Отчет товаров и (или) транспортных средств, находящихся на хранении по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Отчет на бумажном носителе подписывается первым руководителем либо лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью владельца склада хранения собственных товаров, также представляется отчет в электронном виде в формате Excel.
Приложение 1
к Правилам ведения учета, в том числе
с использованием автоматизированной
формы контроля и учета, и представления
органу государственных доходов отчетности
владельцами складов хранения собственных
товаров о поступающих, хранящихся,
вывозимых товарах и (или) транспортных
средствах
Форма
Книга учета товаров и (или)
транспортных средств, находящихся на хранении
Приход
Расход
Остаток (при наличии)
Примечание
Дата и время помещения
Регистрационный номер склада
Номер транзитной декларации или книжки МДП
Лицо, помещающее товары и транспортного средства на временное хранение
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Место размещения на складе (N бокса и т.д.)
Подпись лица, принявшего товары
Номер декларации на товары или транзитной декларации
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Дата фактической выдачи со склада
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 2
к Правилам ведения учета, в том числе
с использованием автоматизированной
формы контроля и учета, и представления
органу государственных доходов отчетности
владельцами складов хранения собственных
товаров о поступающих, хранящихся,
вывозимых товарах и (или) транспортных
средствах
Форма
Отчет товаров и (или) транспортных
средств, находящихся на хранении
Приход
Расход
Остаток (при наличии)
Примечание
Дата и время помещения
Регистрационный номер склада
Номер транзитной декларации или книжки МДП
Лицо, помещающее товары и транспортного средства на временное хранение
Государственный регистрационный номер транспортного средства (прицепа)
Наименование товара
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Место размещения на складе (N бокса и т.д.)
Подпись лица, принявшего товары
Номер декларации на товары или транзитной декларации
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
Дата фактической выдачи со склада
Количество мест
Вес товара брутто (кг), объем в дополнительных единицах измерения по транспортным (перевозочным) документам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

1. Жеке тауарларын сақтау қоймалары иелерінің келіп түсетін, сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып есеп жүргізу және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы осы қағидалар "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 262-бабына сәйкес әзірленді және жеке тауарларын сақтау қоймалары иелерінің келіп түсетін, сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып есеп жүргізу және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Жеке тауарларын сақтау қоймаларына келіп түсетін, сақтауда тұрған және әкетілетін тауарлардың және (немесе) көлік құралдарының есебі осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша Сақтауда тұрған тауарларды және (немесе) көлік құралдарын есепке алу кітабын (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) жүргізу, оның ішінде бақылаудың және есепке алудың автоматтандырылған нысанын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Автоматтандырылған бақылау және есепке алуды жеке тауарларын сақтау қоймалары иелері келіп түсетін, сақтауда тұрған және әкетілетін тауарлардың және (немесе) көлік құралдарының есебін жүргізуге және кеден органына ұсыну үшін есеп қалыптастыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану жолымен жүзеге асырады.
2. Есепке алу кітабы тауарды шығару туралы соңғы жазба енгізілген күннен бастап бес жыл ішінде сақталады.
Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Есепке алу кітабының нөмірлеуі бірден басталады. Есепке алу кітабы тігілген, нөмірленген, мөрленген және қызмет аймағында жеке тауарларын сақтау қоймасының иесі орналасқан мемлекеттік кірістер органы бастығының немесе оны алмастырушы адамның қолымен бекітілген болуға тиіс.
3. Мемлекеттік кірістер органы жазбаша нысанда мемлекеттік кірістер органы айқындайтын уақыт кезеңінде келіп түскен, сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы есепті ұсынуды талап етуі мүмкін.
4. Жеке тауарларын сақтау қоймаларының иелері тоқсан сайын, келесі тоқсанның бірінші айының бесінші күнінен кешіктірмей қызмет аймағында осындай қоймалар орналасқан мемлекеттік кірістер органына есепті кезеңде келіп түскен, сақтауда тұрған, әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік құралдары туралы қорытылған есепті ұсынады.
Есепке алу кітабына енгізілген мәліметтер негізінде осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша есеп жасалады. Қағаз тасығыштағы есепке бірінші басшы не оны алмастырушы адам, бас бухгалтер қол қояды, кедендік тасымалдаушының мөрімен куәландырылады. Қағаз тасығыштағы есеппен бір уақытта мемлекеттік кірістер органына Excel форматындағы электрондық түрдегі есеп ұсынылады.
Жеке тауарларын сақтау қоймалары
иелерінің келіп түсетін, сақтауда тұрған,
әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік
құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың
және есепке алудың автоматтандырылған
нысанын пайдалана отырып есеп жүргізу
және мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидасына 1-қосымша
Нысан
Сақтаудағы тауарлар және (немесе) көлік құралдарын
кітабы
Кіріс
Орналастыру күні мен уақыты
Қойманың тіркеу нөмірі
Транзиттік декларацияның немесе ХЖТ кітапшасының нөмірі
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастырушы адам
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймада орналасқан орны (бокс № және т.б.)
Тауарларды қабылдаған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Шығыс
Қалдық (бар болса)
Ескертпе
Тауарлар декларациясы немесе транзиттік декларацияның нөмірі
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймадан іс жүзінде шығарылған күні
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
11
12
13
14
15
16
17
Жеке тауарларын сақтау қоймалары
иелерінің келіп түсетін, сақтауда тұрған,
әкетілетін тауарлар және (немесе) көлік
құралдары туралы, оның ішінде бақылаудың
және есепке алудың автоматтандырылған
нысанын пайдалана отырып есеп жүргізу
және мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидасына 2-қосымша
Нысан
Сақтаудағы тауарлар және (немесе) көлік құралдарын
есепке алу
Кіріс
Орналастыру күні мен уақыты
Қойманың тіркеу нөмірі
Транзиттік декларацияның немесе ХЖТ кітапшасының нөмірі
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастырушы адам
Көлік құралының (тіркеменің) мемлекеттік тіркеу нөмірі
Тауардың атауы
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймада орналасқан орны (бокс № және т.б.)
Тауарларды қабылдаған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Шығыс
Қалдық (бар болса)
Ескертпе
Тауарлар декларациясы немесе транзиттік декларацияның нөмірі
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
Қоймадан іс жүзінде шығарылған күні
Орындар саны
Тауарлардың таза салмағы (кг), көліктік (тасымалдау) құжаттар бойынша қосымша өлшем бірлігіндегі көлемі
11
12
13
14
15
16
17