Об утверждении форм племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и Правил их выдачи
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-2/330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2015 года № 11196. Утаратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-2/1079
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2015 № 3-2/1079 (вводится в действие со 02.06.2016).
В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму племенного свидетельства крупного рогатого скота молочных и молочно-мясных пород первой категории согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму племенного свидетельства крупного рогатого скота молочных и молочно-мясных пород второй категории согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму племенного свидетельства крупного рогатого скота мясных пород первой категории согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму племенного свидетельства крупного рогатого скота мясных пород второй категории согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму племенного свидетельства семени крупного рогатого скота молочных и молочно-мясных пород согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму племенного свидетельства эмбрионов крупного рогатого скота молочных и молочно-мясных пород согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму племенного свидетельства семени быка-производителя мясных пород согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму племенного свидетельства эмбрионов крупного рогатого скота мясных пород согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму племенного свидетельства овец тонкорунных и полутонкорунных пород согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму племенного свидетельства овец полугрубошерстных и грубошерстных пород (кроме овец каракульской и романовской породы) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) форму племенного свидетельства овец каракульской породы согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму племенного свидетельства коз молочных пород согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) форму племенного свидетельства коз пуховых пород согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) форму племенного свидетельства коз шерстных пород согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) форму племенного свидетельства свиней согласно приложению 15 к настоящему приказу;

Асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-2/330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 мамырда № 11196 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-2/1079 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2015 № 3-2/1079 (02.06.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бірінші санаттағы сүтті және сүтті-етті тұқымды ірі қара малдың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес екінші санаттағы сүтті және сүтті-етті тұқымды ірі қара малдың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бірінші санаттағы етті тұқымды ірі қара малдың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес екінші санаттағы етті тұқымды ірі қара малдың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес сүтті және сүтті-етті тұқымды ірі қара малдың ұрығының асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес сүтті және сүтті-етті тұқымды ірі қара малдың эмбриондарының асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес етті тұқымды тұқымдық бұқа ұрығының асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес етті тұқымды ірі қара малдың эмбриондарының асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес биязы және биязылау жүнді тұқымды қойлардың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес ұяң жүнді және қылшық жүнді тұқымды қойлардың асыл тұқымдық куәлігінің (қаракөл және романов тұқымды қойлардан басқа) нысаны;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес қаракөл тұқымды қойлардың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес сүтті тұқымды ешкілердің асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес түбіт тұқымды ешкілердің асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес жүнді тұқымды ешкілердің асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес шошқалардың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;

1. Настоящие Правила выдачи племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и определяют порядок выдачи племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала).
2. В зависимости от вида племенной продукции (материала) племенные свидетельства выдаются индивидуально или на партию (серию):
1) индивидуально на каждое племенное животное;
2) на партию (серию) племенной продукции (материала) (семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты).
3. Заполнение племенного свидетельства производится на государственном и русском языках, печатными буквами без исправлений.
4. Бланки племенных свидетельств пронумеровываются типографским способом и обеспечиваются степенью защиты.
2. Порядок выдачи племенного свидетельства на все
виды племенной продукции (материала)
5. Выдача племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала), за исключением племенного крупного рогатого скота, осуществляется племенными заводами, племенными хозяйствами, племенными центрами и (или) дистрибьютерными центрами по реализации семени племенных животных, племенными репродукторами, уведомившими  уполномоченный орган о начале деятельности в области племенного животноводства в качестве племенных заводов, племенных хозяйств, племенного центра, дистрибьютерного центра, племенных репродукторов.
6. Племенной завод, племенное хозяйство и племенной репродуктор выдают оригинал племенного свидетельства, завизированного лицом, уполномоченным соответствующим распоряжением руководителя племенного завода, племенного хозяйства и племенного репродуктора, а также самим руководителем и заверенный печатью.
7. Племенные центры и дистрибьютерные центры по реализации семени племенных животных при реализации семени или эмбрионов на основании имеющегося оригинала племенного свидетельства на племенное животное, семя (эмбрион) выдают покупателю заверенные своей печатью копии племенных свидетельств.
8. При последующем переходе права собственности данные о новом владельце племенного животного заносятся в племенное свидетельство.
9. Выдача племенных свидетельств на крупный рогатый скот осуществляется республиканскими палатами по породам крупного рогатого скота (далее – палата).

1. Осы Асыл тұқымды өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктерді беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктерді беру тәртібін айқындайды.
2. Асыл тұқымды өнімнің (материалдың) түріне байланысты асыл тұқымдық куәліктер жеке немесе партияларға (серияға):
1) асыл тұқымды малдың әрқайсысына жеке;
2) асыл тұқымды өнім (материал) (ұрық, эмбрион, инкубациялық жұмыртқа, тәуліктік балапан, уылдырық, құртшабақтар және жас балықтар, асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары және бал ара пакеттеріне) партиясына (сериясына) беріледі.
3. Асыл тұқымдық куәлікті толтыру мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа әріптермен түзетусіз жүргізіледі.
4. Асыл тұқымдық куәліктің бланкісі типографиялық әдіспен нөмірленеді және қорғау дәрежесімен қамтамасыз етіледі.
2. Асыл тұқымды өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл
тұқымдық куәліктерді беру тәртібі
5. Асыл тұқымды ірі қара малды қоспағанда, асыл тұқымдық куәлікті асыл тұқымды өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне беруді асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтарасыл тұқымдық орталық, дистрибьютерлік орталық, асыл тұқымдық репродукторлар ретінде қызметін бастағаны туралы уәкілетті органға хабарлама жасаған асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар, асыл тұқымдық орталықтар және (немесе) асыл тұқымдық малдың ұрығын сату жөніндегі дистрибьютерлік орталықтар, асыл тұқымдық репродукторлар жүзеге асырады.
6. Асыл тұқымдық зауыт, асыл тұқымдық шаруашылық және асыл тұқымдық репродуктор, асыл тұқымдық зауыт, асыл тұқымдық шаруашылық және асыл тұқымдық репродуктор басшысының тиісті өкімімен уәкілеттік берілген тұлға бұрыштама қойған, сондай-ақ басшының өзі бұрыштама қойып, мөрімен расталған асыл тұқымдық куәліктің түпнұсқасын береді.
7. Асыл тұқымды орталықтар және асыл тұқымды малдың ұрығын сату бойынша дистрибьютерлік орталықтар ұрықтарды немесе эмбриондарды сату кезінде қолда бар асыл тұқымды малға, ұрыққа (эмбрионға) асыл тұқымдық куәліктің түпнұсқасы негізінде сатып алушыға өзінің мөрімен расталған асыл тұқымдық куәліктің көшірмесін береді.
8. Меншік құқығы кейіннен ауысқан жағдайда, асыл тұқымды малдың жаңа иесі туралы деректер асыл тұқымдық куәлікке енгізіледі.
9. Ірі қара малға асыл тұқымдық куәліктерді беруді ірі қара малдың тұқымдары бойынша республикалық палаталар (бұдан әрі - палата) жүзеге асырады.

10. Палата выдает племенные свидетельства только на зарегистрированных у себя племенных животных.
11. Физическое или юридическое лицо (далее – заявитель) для получения племенного свидетельства на племенного крупного рогатого скота подает в палату заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Заявитель в заявлении указывает количество животных, их идентификационные и регистрационные номера, а также в случае если животное продается стельным, дату начала и конца случки/осеменения и данные о потенциальном отце (отцах) потомства.
13. Палата после получения заявления в течение десяти календарных дней выдает племенное свидетельство крупного рогатого скота.
14. Перерегистрация прав смены владельца в палате осуществляется на основе племенного свидетельства на племенное животное по заявлению владельца животного. При проведении регистрации нового владельца племенного животного ранее выданное племенное свидетельство возвращается в палату.
15. Племенные заводы и племенные хозяйства ведут журнал учета выдачи племенных свидетельств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Племенные репродукторы, племенные центры и дистрибьютерные центры по реализации семени племенных животных ведут журнал учета выдачи племенных свидетельств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Палаты ведут реестр учета выданных племенных свидетельств по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Племенные заводы, племенные хозяйства, племенные репродукторы, племенные центры и дистрибьютерные центры по реализации племенных животных и племенного материала сообщают в местный исполнительный орган района, города областного значения о выданных ими племенных свидетельствах, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
19. Палаты представляют в местный исполнительный орган областного значения информацию о выданных ими племенных свидетельствах, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам выдачи
племенных свидетельств
на все виды племенной
продукции (материала)
Форма
Лицевая сторона
_____________________________________________________________________
(Республиканская палата по породам крупного рогатого скота)
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе, удостоверяющем
личность) физического лица или полное наименование юридического
лица)
Заявление
Прошу осуществить выдачу племенного свидетельства в количестве
______ на имя нового владельца: _____________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии в документе, удостоверяющем
личность) физического лица или полное наименование юридического лица)
_____________________________________________________________________
(индекс, село, город, район, область, улица, номер дома, телефон,
факс, электронный адрес)
Основание для выдачи племенного свидетельства: ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Я, _________________________________________, подтверждаю, что
вся вышеперечисленная информация и опись, приложенная к ней являются
достоверными для дальнейшей выдачи племенного свидетельства.
Оборотная сторона
Опись животных,
заявленных на получение племенного свидетельства
№ п/п
Идентификационный номер животного
Регистрационный номер животного
Номер татуировки
Дата случки/ осеменения начало
Дата случки/ осеменения конец
Дата продажи ______________
Дата подачи _______________                        _________________
место печати.          (подпись)
Приложение 2
к Правилам выдачи
племенных свидетельств
на все виды племенной
продукции (материала)
Форма
Журнал учета выдачи племенных свидетельств на
племенных животных, выдаваемых племенными заводами и
племенными хозяйствами
п/п
Дата
выдачи
Индивидуальный
номер животного
Пол
животного
Номер племенного
свидетельства
Кому выдано
1
2
3
4
5
6
1
2
Приложение 3
к Правилам выдачи
племенных свидетельств
на все виды племенной
продукции (материала)
Форма
Журнал учета выдачи племенных свидетельств
на племенную продукцию (материал), выдаваемых племенными
репродукторами, племенными центрами и дистрибьютерными
центрами по реализации семени племенных животных
п/п
Дата
выдачи
Вид продукции
(материала)
Количество продукции
(материала)
Номер племенного
свидетельства
Кому выдано
1
2
3
4
5
6
1
2
Приложение 4
к Правилам выдачи
племенных свидетельств
на все виды племенной
продукции (материала)
Форма
Реестр учета выдачи племенных свидетельств, выдаваемых
республиканскими палатами по породам крупного рогатого скота
п/п
Дата выдачи
Регистрационный
номер животного
Номер племенного
свидетельства
Кому выдано
1
2
3
4
5
1
2
Приложение 5
к Правилам выдачи
племенных свидетельств
на все виды племенной
продукции (материала)
Форма
Реестр выданных субъектами в области племенного животноводства
племенных свидетельств, ___________________
области за 20____ год
№ п/п
Наименование юридического и физического лица
Статус
Вид животных
Разводимая порода
Направление продуктивности
Половозрастная группа
Выдано племенных свидетельств
всего
в том числе
по классам
крупный рогатый скот по категориям
элита-рекорд
элита
первый
второй
первый
второй
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

10. Палата өзінде тіркелген асыл тұқымды малдарға ғана асыл тұқымдық куәліктерді береді.
11. Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) асыл тұқымды ірі қара малға асыл тұқымдық куәлікті алу үшін палатаға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда өтініш береді.
12. Өтініш беруші өтінішінде жануарлардың санын, олардың бірдейлендіру және тіркеу нөмірлерін, сондай-ақ жануар буаз болып сатылса, шағылыстырудың/ ұрықтандырудың басы мен соңы және төлінің ықтимал әкесі (әкелері) туралы деректерді көрсетеді.
13. Палата өтінішті алғаннан соң күнтізбелік он күн ішінде ірі қара малға асыл тұқымдық куәлікті береді.
14. Палатада иесінің ауысу құқықтарын қайта тіркеу мал иесінің өтініші бойынша асыл тұқымды малдың асыл тұқымдық куәлігінің негізінде жүзеге асырылады. Асыл тұқымды малдың жаңа иесін тіркеуді жүргізген кезде бұрын берілген асыл тұқымдық куәлік палатаға қайтарылып беріледі.
15. Асыл тұқымдық зауыттар және асыл тұқымдық шаруашылықтар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымдық куәлікті беруді есепке алу журналын жүргізеді.
16. Асыл тұқымдық репродукторлар, асыл тұқымдық орталықтар және асыл тұқымды малдың ұрығын сату бойынша дистрибьютерлік орталықтар осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша асыл тұқымдық куәлік беруді есепке алу журналын жүргізеді.
17. Палаталар осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша берілген асыл тұқымдық куәліктерді есепке алу тізілімін жүргізеді.
18. Асыл тұқымды малды және асыл тұқымды материалды сататын асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар, асыл тұқымдық репродукторлар, асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына өздері берген асыл тұқымдық куәліктер туралы хабарлайды.
19. Палаталар облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органдарға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздері берген асыл тұқымдық куәліктер туралы ақпарат береді.
Асыл тұқымды өнімнің
(материалдың) барлық түрлеріне
асыл тұқымдық куәліктерді беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бет жағы
_____________________________________________________________________
(Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палата)
кімнен ______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжатта бар болса) немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтініш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжатта бар болса) немесе заңды тұлғаның толық атауы)
______________________________________________________________________ (индекс, ауыл, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон,
факс, электрондық мекен-жайы)
жаңа иесінің атына _________ мөлшерінде асыл тұқымдық куәлік беруді жүзеге асыруды сұраймын.
Асыл тұқымдық куәлік беру үшін негіз: _________________________
_____________________________________________________________________
Мен, _________________________, кейіннен асыл тұқымдық куәлік беру үшін жоғарыда көрсетілген ақпарат және оған қоса берілген тізімдеме дұрыс екенін растаймын.
Сырт жағы
Асыл тұқымдық куәлік алуға өтінім білдірілген малдардың тізімдемесі
Р/с №
Жануардың бірдейлендіру нөмірі
Жануардың тіркеу нөмірі
Таңбалық нөмірі
Шағылысу/ұрықтандыру күні басы
Шағылысу/ұрықтандыру күні соңы
Сату күні _______________
Беру күні _______________ ____________________
(қолы)
мөр орны
Асыл тұқымды өнімнің
(материалдың) барлық түрлеріне
асыл тұқымдық куәліктерді беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Асыл тұқымдық зауыттар мен асыл тұқымдық шаруашылықтар беретін
асыл тұқымды малға арналған асыл тұқымдық куәліктерді беруді
есепке алу журналы
Р/с №
Берілген күні
Малдың жеке нөмірі
Малдың жынысы
Асыл тұқымдық куәліктің нөмірі
Кімге берілді
1
2
3
4
5
6
1
2
Асыл тұқымды өнімнің
(материалдың) барлық түрлеріне
асыл тұқымдық куәліктерді беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Асыл тұқымдық репродукторлар, асыл тұқымдық орталықтар және
асыл тұқымды малдың ұрығын сататын дистрибьютерлік орталықтар
беретін асыл тұқымды өнімге (материалға) арналған асыл тұқымдық
куәліктерді беруді есепке алу журналы
Р/с №
Берілген күні
Өнімнің (материалдың) түрі
Өнімнің (материалдың) саны
Асыл тұқымдық куәліктің нөмірі
Кімге берілді
1
2
3
4
5
6
1
2
Асыл тұқымды өнімнің
(материалдың) барлық түрлеріне
асыл тұқымдық куәліктерді беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ірі қара мал тұқымдары бойынша республикалық палаталар беретін
асыл тұқымдық куәліктерді беруді есепке алу тізілімі
Р/с №
Берілген күні
Малдың тіркеу нөмері
Асыл тұқымдық куәліктің нөмірі
Кімге берілді
1
2
3
4
5
1
2
Асыл тұқымды өнімнің
(материалдың) барлық түрлеріне
асыл тұқымдық куәліктерді беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20____ жылы ___________________ облысы бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер берген асыл тұқымдық куәліктердің тізілімі
р/с №
Заңды немесе жеке тұлғаның атауы
Мәртебесі
Малдың түрі
Өсірілетін тұқым
Өнімділік бағыты
Жастық-жыныстық тобы
Асыл тұқымдық куәліктер берілді
барлығы
соның ішінде
класы бойынша
санаттары бойынша ірі қара мал
элита-рекорд
элита
бірінші
екінші
бірінші
екінші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14