Об утверждении Правил открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2015 года № 11219.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________ А. Мухамедиулы
"___" _________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Е. Досаев
"___" _____________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 365
Правила
открытия и функционирования стрелковых
тиров (стрельбищ) и стендов
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
Действие настоящих Правил не распространяется на стрелковые тиры (стрельбища) и стенды Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.

Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 мамырда № 11219 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасына (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_______________ А. Мұхамедиұлы
2015 жылғы "____" _____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
2015 жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 365 бұйрығымен бекітілген
Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың әрекеті Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының атыс тирлеріне (атыс орындарына) және стендтеріне қолданылмайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) охотничье-любительские стрельбы – подготовка владельцев охотничьего оружия вне программ первоначальной подготовки, дающее им возможность совершенствовать мастерство в использовании оружия в целях охоты;
2) огневая зона – простреливаемое пулями пространство, огражденное с боков и сверху, в котором расположены мишени и пулеулавливатель. В ней также могут быть размещены блиндажи или другие закрытия для показчиков и специальное оборудование для механизированной подачи мишеней;
3) стрелковая галерея – зона состоящая из огневого рубежа, на котором размещаются огневые позиции (стрелковые места) и зона (проход) для судей линии огня; зоны для представителей команд, тренеров и зрителей;
4) линия огня – условная или фиксированная линия, перпендикулярная продольной оси тира, которую не должен пересекать стрелок. При ведении огня дульный срез оружия располагается за линией огня;
5) стрелковый тир – помещение (объект) для стрельбы в цель из служебного и гражданского оружия, обеспечивающее физическую и экологическую безопасность людей, находящихся как внутри, так и снаружи тира;
6) открытый тир (стрельбище) – стрелковый тир, расположенный на открытых участках местности, имеющий пулеприемники, боковые земляные валы или непробиваемые стены и необходимые зоны безопасности;
7) крытый (закрытый) тир – помещение для стрельбы, имеющее непробиваемые стены, потолок и пулеприемник, исключающие вылет пуль за пределы тира;
8) полуоткрытый тир – стрелковый тир, имеющий непробиваемые стены, непробиваемый потолок над огневым рубежом, пулеприемник и поперечные устройства перехвата пуль, исключающие вылет пуль и рикошетов за пределы тира при стрельбе с огневого рубежа;
9) огневой рубеж – условная или фиксированная площадь определенных размеров перед линией огня, на которой располагаются позиции для стрельбы;
10) устройства перехвата пуль – защитные устройства, предназначенные для перехватывания неправильно выпущенных или рикошетирующих пуль;
11) учебно-тренировочные занятия по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая стрельба) – подготовка спортсменов к соревнованиям, практические занятия в секциях и учебных группах, тренировочные стрельбы по подготовке к сдаче разрядных норм;
12) учебно-тренировочные стрельбы по прохождению программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;
13) стенд – открытый тир, предназначенный для стрельбы из гладкоствольного оружия не крупнее 12-го калибра дробовым снарядом и пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 джоулей (далее – Дж) и (или) калибром более 4,5 миллиметров (далее – мм).

2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) аңшылық әуесқой атыcтар – аңшылық қару иелерінің, аңшылық мақсатында қаруды пайдалану шеберлігін жетілдіру мүмкіндігін беретін бастапқы даярлық бағдарламасынан тыс даярлығы;
2) атыс аймағы – жандары және үсті қоршалған, нысаналар мен оқ ұстағыштар орналастырылған, оқтармен атылатын кеңістік. Онда сондай-ақ блиндаждар немесе көрсетушілерге және нысананы механикалық түрде орналастыруға арналған арнайы өзге де күркелер болуы мүмкін;
3) атыс галереясы – атыс позициялары (атыс орындары) орналасатын атыс шебінен және төрешілерге арналған (өту) аймақтан, команда өкілдеріне, бапкерлер мен көрермендерге арналған аймақтан тұратын аймақ;
4) атыс желісі – атушы одан шығып кетпеуі тиіс тирдің тік осьіне перпендикуляр шартты немесе белгіленген желі. Атыс кезінде қарудың ұңғысы атыс желісінің ар жағында болады;
5) атыс тирі – тирдің ішіндегі, сондай-ақ сыртындағы адамдардың жеке және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қызметтік және азаматтық қарудан нысанаға атуға арналған үй-жай (объект);
6) ашық тир (атыс орындары) – оқ қабылдағыштары, бүйірінде топырақ үйінділері немесе оқ теспейтін қабырғалары мен қажетті қауіпсіздік аймақтары бар ашық жер учаскелерінде орналасқан атыс тирі;
7) жабық тир - оқ теспейтін қабырғалары, төбесі және оқтың тирден тыс ұшуын болдырмайтын оқ қабылдағышы бар атуға арналған үй-жай;
8) жартылай ашық тир – оқ теспейтін қабырғалары, оқ теспейтін атыс шебінің төбесі, оқ қабылдағышы және атыс шебінен ату кезінде оқтың тирдің шегінен тыс ұшуын және рикошеттерін болдырмайтын оқ ұстайтын көлденең құрылғылары бар атыс тирі;
9) оқ шебі – атыс позициялары үшін орналастырылатын атыс желісінің алдындағы шартты немесе белгіленген көлемдегі алаң;
10) оқтарды ұстауға арналған құрылғы – дұрыс атылмаған немесе оқтың рикошетн ұстауға арналған қорғаныс құрылғы;
11) спорттың атыс түрлері бойынша (оқ ату, стендті, практикалық) оқу-жаттығу сабақтары – спортшыларды жарыстарға, секциялар мен оқу топтарындағы практикалық сабақтарға дайындау, разрядтық нормаларға тапсыруға дайындау бойынша жаттығу атыcтары;
12) оқу-жаттығу атысы – азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушылардың бастапқы даярлық бағдарламалары бойынша атыс даярлығы;
13) стенд – калибрі 12-ден ірі емес бытыра оқтармен тегіс ұңғылы қарудан және үрлемелі қуаты кемінде 7,5 джоуль (бұдан әрі – Дж) және (немесе) калибрі 4,5 миллиметр (бұдан әрі – мм) аса пневматикалық қарудан атуға арналған ашық тир.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок открытия стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Стрелковые тиры (стрельбища) и стенды открываются юридическими лицами для проведения соревнований или тренировочных занятий по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая стрельба), а также для владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия при проведении учебно-тренировочных, охотничье-любительских стрельб и занятий по огневой подготовке, по разрешениям выданным территориальными органами полиции.
Для открытия и функционирования стрелковых тиров для стрельбы из пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм разрешения территориальных органов полиции не требуется.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. При открытии стрелкового тира (стрельбища) и стенда, юридическому лицу необходимо соответствовать разрешительным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешений второй категории в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21281).
Для получения разрешения на открытия и функционирования стрелкового тира (стрельбища) и стенда, юридические лица обращаются в территориальные органы полиции в соответствии с Правилами оказания государственных услуг в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20184).
Срок действия разрешения устанавливается в соответствии с пунктом 83 Перечня разрешений второй категории Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Атыс тирлерін (атыс орындары) және стендтерді заңды тұлғалар спорттық атыс түрлері (оқ ату, стендті, практикалық) бойынша жарыстарды немесе оқу-жаттығуларды өткізу үшін, сондай-ақ ату дайындығы бойынша оқу-жаттығуды өткізу, аңшылық-әуесқой атулар кезінде, азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушылары үшін аумақтық полиция органдары берген рұқсаттар бойынша ашады.
Үрлемелі қуаты 7,5 Дж аспайтын және калибрі 4,5 мм дейінгі пневматикалық қарудан атуға арналған атыс тирлерін ашу және оның жұмыс істеуі үшін аумақтық полиция органдарының рұқсаты талап етілмейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу кезінде заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21281 болып тіркелген) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымы саласында екінші санаттағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес болуы қажет.
Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашуға және оның жұмыс істеуіне рұқсат алу үшін заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес аумақтық полиция органына жүгінеді.
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңының екінші санаттағы рұқсаттар тізбесінің 83-тармағына сәйкес айқындалады.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. При перемене адреса стрелкового тира (стрельбища) и стенда, смене ответственного лица, изменении состава ответственных лиц выдается новое разрешение на открытие стрелкового тира (стрельбища) и стенда.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Для проведения соревнований или тренировочных занятий по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая стрельба), а также для владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия при проведении учебно-тренировочных, охотничье-любительских стрельб и занятий по огневой подготовке применяются:
1) крытые (закрытые) тиры;
2) полуоткрытые тиры;
3) открытые тиры (стрельбища);
4) стенды.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов осуществляется юридическими лицами при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность для окружающих. В зависимости от характера внешних ограждений огневой зоны и устройства перехвата пуль, на открытие и функционирование тиров устанавливаются следующие ограничения:

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Атыс тирі (атыс орындары) мен стендтің мекенжайы ауысқан кезде, жауапты адам ауысқан, жауапты адамдардың құрамы өзгерген кезде, атыс тирін (атыс орнын) және стендті ашуға жаңа рұқсат беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерінің жұмыс істеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Спорттың ату түрлері бойынша жарыстарды немесе оқу-жаттығуларды өткізу (оқ ату, стендті, практикалық атыс), ату дайындығы бойынша оқу-жаттығуды өткізу, аңшылық-әуесқой ату кезінде азаматтық және қызметтік иелері мен пайдаланушылары үшін:
1) жабылған (жабық) тирлер;
2) жартылай ашық тирлер;
3) ашық тирлер (атыс орындары);
4) стендтер пайдаланылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Заңды тұлғалар атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерінің жұмыс істеуін айналасындағылар үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ететін шарттарды сақтай отырып жүзеге асырады. Атыс аймағының сыртқы қоршауларының және оқ қабылдау құрылғысының сипатына қарай тирлерді ашуға және жұмыс істеуіне мынадай талаптар:

1) открытые тиры, предназначенные для стрельбы из малокалиберного оружия, оборудуются на расстоянии не ближе 2 километров (далее – км) от населенных пунктов, а тиров для стрельбы из крупнокалиберного оружия – не ближе 6 км от населенных пунктов;
2) стенды для спортивной или спортивно-охотничьей стрельбы из гладкоствольного оружия не крупнее 12-го калибра и пневматического оружия с дульной энергией более 7,5 Дж и (или) калибром более 4,5 мм размещаются на расстоянии не ближе 120 метров (далее – м) от зданий промышленно-хозяйственного и жилого назначения;
3) стенды, расположенные в черте населенных пунктов, оборудуются ограждением стрелкового объекта. Это ограждение по направлениям и секторам стрельбы в соответствии с планом – схемой указанного объекта устанавливается на расстоянии не менее 120 м от огневого рубежа и исключает прямое попадание дробового заряда в людей и какие-либо объекты за его пределами.
4) полуоткрытые тиры, расположенные в черте населенных пунктов, размещаются на расстоянии не ближе 100 м от зданий промышленно-хозяйственного и жилого назначения;
5) крытые (закрытые) тиры размещаются без ограничений.
12. Для стрельбы из огнестрельного гладкоствольного оружия на стрелковом стенде используются дробовые патроны снаряженные только дробью № 7, № 8 и № 9, использование других патронов не допускается.
13. Не допускается размещение стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов в запретных районах, определенных Законом Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан".
14. Пригодность стрелкового тира (стрельбища) и стенда для эксплуатации определяется актами, составленными сотрудниками органов внутренних дел с участием представителей федерации спортивной стрельбы (для спортивных объектов республиканского и областного значения).
15. Стрелковая галерея и оружейная комната, если они находятся в одном здании, отделяются от вспомогательных помещений (учебных классов, комнат отдыха, кабинетов тренеров и хозяйственных помещений) стальными решетчатыми перегородками. В этих перегородках оборудуются решетчатые двери, которые находятся в постоянно закрытом на замок и опечатанном или опломбированном состоянии.
16. Хранение огнестрельного оружия и патронов к нему в стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах для охотничье-любительских стрельб не допускается.
В стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах созданных для учебно-тренировочных стрельб допускается хранение оружия спортивных (стрелковых) организаций (федераций, дирекций, центров, школ, стрелковых и стрелково-охотничьих клубов).

1) шағын калибрлі қарудан атуға арналған ашық тирлер елді мекендерден кемінде 2 км қашықтықта, ал ірі калибрлі қарудан атуға арналған тирлер 6 км астам қашықтықта жабдықталады;
2) калибрі 12 мм-ден аспайтын тегіс ұңғылы қарудан және үрлемелi қуаты 7,5 Дж асатын және калибрі 4,5 мм пневматикалық қарудан спорттық атуға немесе спорттық-аңшылық атуға арналған стендтер өнеркәсіптік-шаруашылық және тұрғын үй мақсатындағы ғимараттардан кемінде 120 метр қашықтықта орналастырылады;
3) елді мекендер шегінде орналасқан стендттер атыс объектілерінің қоршауымен жабдықталады. Бұл қоршау атыстың бағыттары және секторлары бойынша көрсетілген объектінің жоспар-схмемасына сәйкес атыс шебінен кемінде 120 метр қашықтықта орнатылады және бытыра зарядтарының адамдарға не қандай да бір одан тыс объектілерге тікелей тиюіне жол берілмейді;
4) елді мекендер шегінде орналасқан жартылай ашық тирлер өнеркәсіптік-шаруашылық және тұрғын үй мақсатындағы ғимараттардан 100 м қашықтықта орналастырылады;
5) жабық тирлер шектеусіз орналастырылады.
12. Тегіс ұңғылы атыс қаруынан ату үшін тек № 7, № 8 және № 9 бытырамен оқталған патрондар пайдаланылады, басқа патрондарды пайдалануға жол берілмейді.
13. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тыйым салынған аудандарда атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін орналастыруға жол берілмейді.
14. Атыс тирі (атыс орны) мен стендтің пайдалануға жарамдылығы спорт атысы федерациясы (республикалық және облыстық маңызы бар спорттық объектілер үшін) өкілдерінің қатысуымен ішкі істер органдары қызметкерлері жасаған актілермен айқындалады.
15. Егер атыс галереясы мен қару-жарақ бөлмесі бір ғимаратта орналасқан болса, олар қосалқы үй-жайлардан (оқу сыныптарынан, демалыс бөлмелерінен, жаттықтырушылардың кабинеттері мен шаруашылық үй-жайларынан) болат торлы қалқандармен бөлінеді. Бұл қалқандарда үнемі құлыппен жабық тұратын торлы есіктер жабдықталады және мөрленген немесе пломбаланған күйде болады.
16. Аңшылық-әуесқой атуға арналған атыс тирлерінде (атыс орындарында) және стендтерде атыс қарулары мен оның патрондарын сақтауға жол берілмейді.
Оқу-жаттығу атуларға арналған атыс тирлерінде (атыс орындарында) және стендтерде спорт (атыс) ұйымдарында (федерацияларда, дирекцияларда, орталықтарда, мектептерде, атыс және атыс-аңшылық клубтарында) қаруларды сақтауға жол беріледі.

Хранение осуществляется в специально оборудованном хранилище, отвечающем требованиям пунктов 120, 121 и 122 Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №18961).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Не допускается хранение огнестрельного оружия в стрелковых галереях, тирах во время перерыва между стрельбами, а также оставление оружия и патронов на огневом рубеже без надзора.
18. Пропускной режим в тир (стрельбище) и стенд предусматривает установление строгого порядка входа и выхода, вноса (ввоза), выноса (вывоза) оружия, патронов и других материальных ценностей. Внутриобъектовый режим включает мероприятия, обеспечивающие соблюдение внутреннего распорядка работы тира (стрельбища) и стенда (режим рабочего времени сотрудников, порядок выдачи и сдачи оружия, патронов, введение постоянных и разовых материальных пропусков). В целях обеспечения пропускного и внутриобъектового режима входные двери в стрелковый тир (стрелковую галерею) оборудуются запорами, электрозвонком и глазком. Пропуск в тир (стрельбище) и стенд сотрудников, стрелков-спортсменов и охотников производится через контрольно-пропускной пункт, который оснащается необходимыми ящиками для хранения ключей и документации, стендами с образцами пропусков, инструкциями, графиками занятий в секциях.
19. На каждое лицо, производившее стрельбы, оформляется лист стрелка по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
На спортсменов, занимающихся в спортивных стрелковых секциях на постоянной основе "Лист стрелка" оформляется один раз в квартал.
20. Перед проведением стрельб инструктором по стрельбе проводится инструктаж о правилах обращения с оружием и технике стрельбы, о чем делается соответствующая отметка в "Листе стрелка".
21. Не допускается нахождение на территории стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов лиц, находящихся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или интоксикации иного типа.
Приложение 1
к Правилам открытия и
функционирования стрелковых
тиров (стрельбищ) и стендов
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам открытия и
функционирования стрелковых
тиров (стрельбищ) и стендов

Сақтау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) бекітілген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының 120, 121 және 122-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін арнайы жабдықталған қоймаларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Атыс арасындағы үзіліс кезінде атыс галереяларында, тирлерде атыс қаруын сақтауға, сондай-ақ қару мен патрондарды атыс шебінде қадағалаусыз қалдыруға жол берілмейді.
18. Тирге (атыс орнына) және стендтке өткізу режимі кіру мен шығудың, қаруды, патрондарды және басқа материалдық құндылықтарды кіргізудің (әкелудің), алып шығудың (әкетудің) қатаң тәртібін орнатуды көздейді. Объектішілік режим тирдің (атыс орны) және стендтің ішкі күн тәртібін (қызметкерлердің жұмыс уақыты режимін, қаруды, патрондарды беру мен тапсыру тәртібін, тұрақты және бір жолғы материалдық рұқсаттамалар енгізуді) сақтауды қамтамасыз ететін іс-шараларды қамтиды. Өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету мақсатында атыс тиріне (атыс галереясына) кіреберіс есіктер ілмектермен, электр қоңырауымен және көру саңылауымен жабдықталады. Қызметкерлерді, атқыш-спортшыларды және аңшыларды тирге (атыс орнына) және стендке өткізу кілттер мен құжаттама сақтауға арналған қажетті жәшіктермен, рұқсаттамалардың, нұсқаулықтардың, секциялардағы сабақ кестелерінің үлгілері бар стендтермен жарақталатын бақылау-өткізу пункті арқылы жүргізіледі.
19. Атыс жүргізген әрбір адамға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Атқыш парағы" ресімделеді.
Спорттық атыс секцияларында айналысатын спортшыларға ұдайы негізде "Атқыш парағы" тоқсанына бір рет ресімделеді.
20. Ату жүргізу алдында атыс жөніндегі нұсқаушы қаруды ұстау және атыс техникасының ережелері туралы нұсқама өткізеді, ол туралы "Атқыш парағына" тиісті белгі жасалады.
21. Атыс тирлері (атыс орындары) және стендтер аумағында алкогольге немесе есірткіге мас күйде немесе өзге де түрдегі уланған адамдардың жүруіне жол берілмейді.
Атыс тирлері (атыс орындары)
мен стендтерін ашу және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атыс тирлері (атыс орындары)
мен стендтерін ашу және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша
Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашуға және олардың
жұмыс істеуіне рұқсат алу үшін
өтініш

11. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар ___________________________
Какие имеете правительственные награды (қашан, немен
наградталдыңыз)
(когда и кем награждены)
12. Әскери қызметке қатысы және әскери атағы ________________________
Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Құрамы ______________________________ Әскери түрі ________________
Состав (командалық, саяси, әкімшілік, Род войск
техникалық т.с.с.)
(командный, политический, административный,
технический и т. д.)
13. Жеке іс парағын толтырған кездегі отбасы жағдайы ________________
Семейное положение в момент заполнения личного листка
_____________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің туған жылын, тегін аты мен әкесінің атын көрсетіп жазыңыз
(болған жағдайда)
(перечислить членов семьи с указанием года рождения, фамилии, имени, отчества
(при его наличии)
_____________________________________________________________________
14. Мекен-жайыңыз бен телефоныңыз: __________________________________
Домашний адрес и телефон:
"__" ___________________ 20__ ж. Өзінің қолы ____________
(толтырылған мезгілі) Личная подпись
(дата заполнения)
_____________________________________________________________________
(Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы (білімі, ғылыми дәреже,
атақ алуы т.с.с.) қызмет орнына хабарлауға міндетті. Бұл мағлуматтар жеке іс қағазына
түсіріледі).
(Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях
(образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т. п.) сообщить по месту
работы для внесения этих изменений в его личное дело.)
_______________________________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам открытия и
функционирования стрелковых
тиров (стрельбищ) и стендов
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам открытия и
функционирования стрелковых
тиров (стрельбищ) и стендов
форма
ЛИСТ СТРЕЛКА № _______
(срок хранения 3 года)
_________________________________________________
(наименование объекта)
"__" _____________20___ года
Начало стрельбы ___ часов ____ минут
Окончание стрельбы ___ часов ____ минут
"График занятий спортивной секции"
пн
вт
ср
чт
пт
сб
вс
1. __________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) стрелка, домашний адрес)

11. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар ___________________________
Какие имеете правительственные награды (қашан, немен
наградталдыңыз)
(когда и кем награждены)
12. Әскери қызметке қатысы және әскери атағы ________________________
Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Құрамы ____________________________ Әскери түрі __________________
Состав (командалық, саяси, әкімшілік, Род войск
(командный, политический,
административный, технический и т.д.)
13. Жеке іс парағын толтырған кездегі отбасы жағдайы ________________
Семейное положение в момент заполнения личного листка
_____________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің туған жылын, тегін аты мен (болған
жағдайда) әкесінің атын көрсетіп жазыңыз)
(перечислить членов семьи с указанием года рождения, фамилии, имени,
отчества (при его наличии)
_____________________________________________________________________
14. Мекен-жайыңыз бен телефоныңыз: __________________________________
Домашний адрес и телефон:
"___" ___________ 20__ ж. Өзінің қолы ____________
(толтырылған мезгілі) Личная подпись
(дата заполнения)
_____________________________________________________________________
(Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы
(білімі, ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с.) қызмет орнына хабарлауға
міндетті. Бұл мағлуматтар жеке іс қағазына түсіріледі).
(Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих
изменениях (образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и
т. п.) сообщить по месту работы для внесения этих изменений в его
личное дело.)
_____________________________________________________________________
Атыс тирлері (атыс орындары)
мен стендтерін ашу және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Халықаралық спорт атысы федерациясының нормалары мен
ережелеріне сәйкестігі туралы "Қазақстан спорт атысы
федерациясы" қоғамдық бірлестігінің № ______ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атыс тирлері (атыс орындары)
мен стендтерін ашу және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
5-қосымша
АТҚЫШ ПАРАҒЫ № _______
(сақтау мерзімі 3 жыл)
_________________________________________________
(объектінің атауы)
20 ____ ж "__" _____________
Атудың басталуы ___ сағат ______минут
Атудың аяқталуы ___ сағат ______минут
"Спорттық секциямен айналысу кеспесі"
дс
сс
ср
вс
жм
сн
жкс
1. __________________________________________________________________
(атқыштың тегі, аты, (болған жағдайда) әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы)

2. Инструктаж получил _______________________________________________
(подпись стрелка)
3. __________________________________________________________________
(марка, модель, номер, серия, калибр оружия)
4. __________________________________________________________________
(№ разрешения на хранение и ношение оружия, дата выдачи,
кем выдано, дата окончания срока действия)
5. __________________________________________________________________
(наименование, марка, калибр, количество отстрелянных патронов)
6. __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктора, проводившего
стрельбы)
Примечание. Во время проведения соревнований по пулевой и
стендовой стрельбе "Лист стрелка" не оформляется, регистрация стрельб
производится в соответствии с требованиями Правил проведения
соревнований.
_________________________________
(подпись стрелка)
_________________________________
(подпись инструктора)

2. Нұсқауды алдым ___________________________________________________
(атқыштың қолы)
3. __________________________________________________________________
(қарудың маркасы, моделі, нөмірі, сериясы, калибрі)
4. __________________________________________________________________
(Қаруды сақтауға және алып жүруге арналған рұқсаттың №, күні, кім берген,
_____________________________________________________________________
жарамдылық мерзімінің аяқталу күні)
5. __________________________________________________________________
(атылған патрондардың атауы, маркасы, калибрі, саны)
6. __________________________________________________________________
(атысты жүргізген нұсқаушының тегі, аты, (болған жағдайда) әкесінің аты)
Ескертпе.
Оқ ату және стендтік ату бойынша республикалық және халықаралық жарыс кезінде "Атқыш парағы" ресімделмейді, атыстарды тіркеу жарыс өткізу қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
______________________________________
(атқыштың қолы)
______________________________________
(нұсқаушының қолы)