О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2004 года № 641 "Об утверждении Правил о порядке, формах и видах привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2015 года № 11392
В соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об участии граждан в обеспечении общественного порядка», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2004 года № 641 «Об утверждении Правил о порядке, формах и видах привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3326), следующие изменения:
наименование приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка их форм и видов, не связанным с контрольными и надзорными функциями»;
подпункт 1) пункта 1 приказа изложить в следующей редакции:
«1) Правила привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка их форм и видов, не связанным с контрольными и надзорными функциями, согласно приложению 1 к настоящему приказу;»;
подпункт 2) пункта 1 приказа изложить в следующей редакции:
«2) образец удостоверения и символику эмблемы для граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, согласно приложению 2 к настоящему приказу.»;
пункт 2 приказа изложить в следующей редакции:
«2. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астана, Алматы, на транспорте:»;
пункт 3 приказа изложить в следующей редакции:
«3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).»;
пункт 4 приказа изложить в следующей редакции:
«4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.»;
Правила о порядке, формах и видах привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Описание эталона нагрудного знака «полициянын коғамдық көмекшісі» и образца удостоверения общественного помощника полиции изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

"Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тартудың тәртібі, нысандары және түрлері туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 қарашадағы № 641 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2015 жылғы 19 маусымдағы № 463 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 маусымда № 11392 тіркелді
«Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тартудың тәртібі, нысандары және түрлері туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 қарашадағы № 641 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3326 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес, қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларға азаматтарды тарту ережесін, олардың нысандары мен түрлерiн бекіту туралы»;
бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес, қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларға азаматтарды тарту ережесі, олардың нысандары мен түрлерi туралы;»;
бұйрықтың 1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысушы азаматтар үшін куәлік үлгісі және эмблема символикасы.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, Көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары:»;
бұйрықтың 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тартудың тәртібі, нысандары және түрлері туралы ережеде:
бұйрықтың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.»;
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тартудың тәртібі, нысандары және түрлері туралы ереже осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«полициянын коғамдық көмекшісі» омырау белгісі эталонының сипаттамасы және полицияның қоғамдық көмекшісі куәлігінің үлгісі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
генерал-лейтенант полиции                  М. Демеуов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
от 19 июня 2015 года № 463
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
от 27 ноября 2004 года № 641
Правила привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению
общественного порядка их форм и видов, не связанным с
контрольными и надзорными функциями
1. Общие положения
1. Настоящие Правила привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка их форм и видов, не связанным с контрольными и надзорными функциями (далее – Правила) определяют порядок, формы и виды привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка в Республике Казахстан.
2. Правовое регулирование отношений, возникающих в связи с участием граждан и общественных объединений в обеспечении общественного порядка, основывается на положениях Конституции Республики Казахстан и осуществляется Законом Республики Казахстан «Об участии граждан в обеспечении общественного порядка» (далее - Закон) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Участие граждан в обеспечении общественного порядка осуществляется путем добровольного оказания ими содействия органам внутренних дел в соответствии с Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Граждане, участвующие в обеспечении общественного порядка, осуществляют свою деятельность на основе принципов законности, уважения и соблюдения прав и свобод человека и гражданина.
2. Формы и виды участия граждан
в обеспечении общественного порядка
5. Граждане реализовывают свое право на участие в обеспечении общественного порядка в следующих формах:
1) индивидуальной;
2) коллективной.

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақтан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты                 М. Демеуов
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 мамырдағы
№ 463 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 27 қарашадағы
№ 641 бұйрығына
1-қосымша
Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес қоғамдық
тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды
тарту ережесі, олардың нысандары мен түрлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тарту ережесі, олардың нысандары мен түрлері (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тартудың тәртібін, нысандары мен түрлерін анықтайды.
2. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың және қоғамдық құрылымдардың қатысуына байланысты туындайтын қатынастарды құқықтық реттеу Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне негізделеді және оны "Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (әрі қарай - Заң) және өзге де нормативтік құқықтық актілері жүзеге асырады.
3. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы "Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес олардың ішкі істер органдарына ерікті түрде жәрдемдесуі арқылы жүзеге асырылады.
4. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар өз қызметін заңдылық, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу мен сақтау принциптері негізінде жүзеге асырады.
2. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысу
нысандары мен түрлері
5. Азаматтар қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге өзінің қатысу құқығын мынадай нысандарда іске асырады:
1) жеке;
2) ұжымдық нысандарда іске асыра алады.

6. Индивидуальное участие граждан в обеспечении общественного порядка осуществляется путем оказания ими содействия органам внутренних дел в:
1) сообщении о ставших известными им фактах готовящихся, совершаемых или совершенных правонарушений, причинах и условиях, им способствующих;
2) выявлении лиц, подлежащих постановке на профилактические учеты участковых инспекторов полиции и подразделений по делам несовершеннолетних, проведении с ними индивидуальной профилактической работы - при непосредственном участии сотрудников указанных служб органов внутренних дел;
3) профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности;
4) в пропаганде Правил дорожного движения, утвержденных  постановлением Правительства Республики Казахстан № 1196 от 13 ноября 2014 года (далее – Правила дорожного движения);
5) в пропаганде правовых знаний;
6) выявлении фактов незаконного культивирования и сбора растений, содержащих наркотические вещества, а также дикорастущих посевов наркотикосодержащих растений;
7) выявлении притонов для употребления спиртных напитков, наркотических средств и психотропных веществ, занятия проституцией, а также помещений, потенциально пригодных для данных целей.
7. Граждане, участвующие в обеспечении общественного порядка, могут по договоренности между собой и с уведомлением территориального органа внутренних дел коллективно участвовать в обеспечении общественного порядка по месту жительства, работы, учебы или нахождения своей собственности. Наименование таких общественных формирований определяется гражданами самостоятельно.
8. Наряду с видами содействия, указанными в пункте 6 Правил, граждане коллективно участвующие в обеспечении общественного порядка, принимают участие в:
1) обеспечении общественного порядка на улицах, площадях, вокзалах, транспортных магистралях и других общественных местах, а также при проведении различных спортивных, культурно-массовых и развлекательных мероприятий - под непосредственным руководством сотрудников органов внутренних дел;
2) оказании неотложной помощи лицам, пострадавшим от несчастных случаев, дорожно-транспортных происшествий и правонарушений, а также находящихся в беспомощном состоянии;
3) спасении людей, имущества и в поддержании общественного порядка при стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях;
4) обеспечении безопасности дорожного движения и предупреждении дорожно-транспортных происшествий;
5) охране пастбищ и других мест выпасов и стойбищ скота;
6) предупреждении и пресечении краж зернопродуктов и других сельскохозяйственных культур;

6. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың жеке қатысуы олардың ішкі істер органдарына:
1) дайындалып жатқаны, жасалып жатқаны немесе жасалған құқық бұзушылықтардың өздеріне мәлім болған фактілері туралы, оларға ықпал еткен себептер мен жағдайлар туралы хабарлауда;
2) учаскелік полиция инспекторларының және кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі бөлімшелердің профилактикалық есебіне алынуы тиіс адамдарды анықтауға, олармен ішкі істер органының аталған қызметтері қызметкерлерінің тікелей қатысуымен жеке профилактикалық жұмысты жүргізуге;
3) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу мен балалардың қараусыз және қадағалаусыз қалуын ескертуге;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын (бұдан әрі – Жол жүрісі қағидалары) насихаттауға;
5) құқықтық білімдерді насихаттауға;
6) құрамында есірткі заттары бар өсімдіктерді, сондай-ақ құрамында есірткісі бар жабайы өсімдіктерді заңсыз өсіру мен жинау фактілерін анықтауға;
7) спирттік ішімдіктерді ішуге, есірткі құралдарын және психотроптық заттарды пайдалануға, жезөкшелікпен айналысуға арналған притондарды, сондай-ақ осындай мақсаттарға арналған жарамды ықтимал үй-жайларды анықтауға жәрдемдесу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар өзара келісуі бойынша және аумақтық ішкі істер органын хабардар ете отырып, тұрақты мекен-жайы, жұмыс және оқу орны немесе өзінің меншігі орналасқан жерде қоғамдық тәртіпті сақтау үшін ұжымдаса отырып қатысуы мүмкін. Мұндай қоғамдық құрылымдардың атауын азаматтар өз еркімен анықтайды.
8. Ереженің 6-тармағында көрсетілген көмек көрсету түрлерімен қатар, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге ұжымдаса отырып қатысатын азаматтар:
1) көшелерде, алаңдарда, вокзалдарда, көлік магистральдарында және басқа да қоғамдық орындарда, сондай-ақ әртүрлі спорттық, мәдени-бұқаралық және ойын-сауық іс-шараларын өткізген кезде тікелей ішкі істер органдары қызметкерлерінің басшылығымен қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге;
2) қайғылы оқиғалардан, жол-көлік оқиғаларынан және құқық бұзушылықтардан зардап шеккен, сондай-ақ дәрменсіз күйде жатқан адамдарға шұғыл көмек көрсетуге;
3) дүлей зілзала және басқа да төтенше оқиғалар кезінде адамдарды, мүлікті құтқаруға және қоғамдық тәртіпті сақтауға;
4) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және жол-көлік оқиғаларының алдын алуға;
5) мал жайылымдары мен басқа да мал жаятын және тұратын орындарды күзетуге;
6) астық өнімдерін және басқа ауылшаруашылық дақылдарын ұрлаудың алдын алуға және жолын кесуге;

7) охране общественного порядка на территории учебных заведений, включая общежития и учебно-производственные мастерские;
8) охране подъездов многоэтажных домов и прилегающей к ним территории - институт консьержей.
9. Проведению мероприятий, указанных в пункте 6 и 8 Правил, предшествует разъяснительно-правовая работа с гражданами, участвующими в обеспечении общественного порядка, осуществляемая на базе участковых пунктов полиции сотрудниками административной полиции, которая включает в себя:
1) разъяснение прав и обязанностей граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка;
2) информирование о состоянии криминогенной обстановки и лицах, находящихся в розыске;
3) инструктирование о порядке и правилах проведения индивидуально-профилактической работы с подучетными;
4) разъяснении права на необходимую оборону, порядок и пределы мер, необходимых для пресечения противоправного посягательства, задержания правонарушителя и доставления его в органы внутренних дел, а также иных норм уголовного, уголовно-процессуального и административного законодательства;
5) инструктирование о порядке и правилах оказания помощи гражданам, пострадавшим в результате чрезвычайных происшествий, несчастных случаев, а также находящихся в беспомощном состоянии;
6) профилактике нарушений правил дорожного движения и правонарушений.
10. Контроль за организацией и проведением разъяснительно-правовой работы с гражданами, участвующими в обеспечении общественного порядка, возлагается на руководителей, курирующих профилактическую деятельность органов внутренних дел района, города, области.
11. Координацию деятельности органов внутренних дел и граждан в сфере обеспечения общественного порядка осуществляют местные исполнительные органы путем вынесения рассмотрения результатов взаимодействия на заседания советов социальной профилактики и комиссий по поощрению граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений.
12. Разъяснение гражданам, участвующим в обеспечении общественного порядка, их прав и обязанностей в правоохранительной сфере возлагается на подразделение административной полиции, которому граждане изъявили желание оказывать содействие в этом вопросе.
3. Порядок регистрации граждан, участвующих в
обеспечении общественного порядка
13. Гражданин, изъявивший желание участвовать в обеспечении общественного порядка, обращается в орган внутренних дел с заявлением в произвольной форме, к которому прилагает копию удостоверения личности либо паспорта гражданина Республики Казахстан, а при наличии договора о страховании жизни и здоровья, ее копия. В заявлении гражданина указывается сфера обеспечения общественного порядка, в которой он желает участвовать и наименование соответствующего подразделения административной полиции.

7) жатақханалар мен оқу-өндірістік шеберханаларды қоса алғанда оқу орындарының аумақтарында қоғамдық тәртіпті сақтауға;
8) көп қабатты үйлердің кіреберістерін және оған іргелес аумақтар күзетуге - консьерждер институтына қатысады.
9. Ереженің 6 және 8-тармақтарында көрсетілген іс-шаралардың алдында, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтармен учаскелік полиция пункттерінің базасында әкімшілік полиция қызметкерлері жүзеге асыратын құқықтық-түсіндіру жұмыстары жүргізіледі, оған:
1) қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарға құқықтары мен міндеттерін түсіндіру;
2) криминогендік жағдайдың жай-күйі және іздестірудегі адамдар туралы хабарлау;
3) есепте тұрған адамдармен жеке профилактикалық жұмыстар жүргізудің тәртібі мен ережелері туралы нұсқама;
4) қажетті қорғану құқығын түсіндіру, құқыққа қарсы қол сұғушылықтардың жолын кесу, құқық бұзушыны ұстау және оны ішкі істер органдарына жеткізу үшін қажетті шаралардың тәртібі мен шегі, сондай-ақ қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу және әкімшілік заңнаманың өзге де нормалары;
5) төтенше оқиғалардың, қайғылы оқиғалардың салдарынан зардап шеккен, сондай-ақ дәрменсіз күйде жатқан азаматтарға көмек көрсетудің тәртібі мен ережесі туралы нұсқама;
6) жол қозғалысы ережесін бұзу мен құқық бұзушылықтардың алдын алу кіреді.
10. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтармен құқықтық-түсіндіру жұмысын ұйымдастыруды және жүргізуді бақылау ауданның, қаланың, облыстың, ішкі істер органдарының профилактикалық қызметке жетекшілік ететін басшыларына жүктеледі.
11. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы ішкі істер органдары мен азаматтардың қызметін үйлестіруді жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік профилактика кеңестерінің және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, қылмыстардың алдын алуға және ашуға ықпал еткен азаматтарды көтермелеу жөніндегі комиссиялардың отырысында өзара іс-қимыл жасасу нәтижелерін қарауға ұсыну жолымен жүзеге асырады.
12. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарға олардың құқық қорғау саласындағы құқықтары мен міндеттерін түсіндіру азаматтар осы мәселе бойынша көмек көрсетуге ниет білдірген әкімшілік полиция бөлімшесіне жүктеледі.
3. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды
тіркеу тәртібі
13. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысуға ниет білдірген азамат ішкі істер органына еркін нысанда өтініш береді, оған Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің не паспортының көшірмесін, өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы келісімшарт болған жағдайда оның көшірмесін қоса береді. Азаматтың өтінішінде ол қатысуға ниет білдірген қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету саласы және тиісті әкімшілік полиция бөлімшесінің атауы көрсетіледі.

14. Орган внутренних дел в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления проверяет гражданина по наркологическим, психоневрологическим и иным учетам, после чего обращается в местный исполнительный орган района (города областного значения) с соответствующим ходатайством, к которому приобщаются копии предоставленных документов, либо в письменном виде в указанный срок отказывает заявителю с указанием причин принятого решения.
Руководство органа внутренних дел, принявшее к производству заявление и подразделение административной полиции, которому гражданин изъявил желание оказывать содействие в обеспечении общественного порядка, обеспечивает своевременность проведения проверочных мероприятий и направление собранных материалов в местный исполнительный орган.
15. Местный исполнительный орган района (города областного значения) в течение семи рабочих дней рассматривает поступившее ходатайство, производит регистрацию гражданина и ставит его на учет граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, о чем письменно информирует орган внутренних дел.
16. После получения информации о регистрации гражданина подразделение административной полиции заводит на него учетное дело, которое учитывается в журнале регистрации учетных дел граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка по форме согласно приложению 1 к Правилам. На коллектив граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, заводится одно наблюдательное дело, которое учитывается в журнале регистрации наблюдательных дел на объединения общественной самодеятельности по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Общий учет граждан и объединений общественной самодеятельности и координацию их деятельности в сфере обеспечения общественного порядка осуществляют подразделения административной полиции.
17. В последующем, зарегистрированные в местном исполнительном органе, граждане участвующие в охране общественного порядка проверяются по наркологическим, психоневрологическим и иным учетам не реже одного раза в квартал.
18. Не допускаются к участию в обеспечении общественного порядка граждане, не достигшие совершеннолетия, и лица, в отношении которых возбуждено уголовное дело, либо имеющие непогашенную или не снятую в порядке статьи 79 Уголовного Кодекса Республики Казахстан судимость, а также состоящие на учетах в наркологическом, психоневрологическом диспансерах либо признанные по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными.
19. Отклонение заявления не препятствует повторному обращению заявителя при условии устранения причин, послуживших основанием для отказа.

14. Ішкі істер органы өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде азаматты наркологиялық, психоневрологиялық және өзге де есепке алу бойынша тексереді, одан кейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына тиісті қолдаухат беріп, оған ұсынылған құжаттардың көшірмелерін қоса тіркейді, не қабылданған шешімнің себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша түрде бас тартады.
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге көмек көрсетуге ниет білдірген азаматтың өтінішін өндірісіне қабылдаған ішкі істер органының басшысы және әкімшілік полиция бөлімшесі тексеру іс-шараларын уақтылы жүргізуді және жинақталған материалдарды жергілікті атқарушы органға жіберуді қамтамасыз етеді.
15. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы келіп түскен қолдаухатты жеті жұмыс күні ішінде қарайды, азаматты тіркеуді жүргізеді және оны қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың есебіне алады, бұл туралы ішкі істер органын жазбаша түрде хабардар етеді.
16. Азаматтың тіркелгені туралы ақпаратты алғаннан кейін әкімшілік полиция бөлімшесі оған есепке алу ісін ашады, ол Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың есепке алу істерін тіркеу журналында есепке алынады. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар ұжымына бір бақылау ісі ашылады, ол Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық өзінше қызмет көрсету бірлестіктерін қадағалау істерін тіркеу журналында есепке алынады.
Азаматтар мен қоғамдық бірлестіктерді жалпы есепке алу және қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы олардың қызметін үйлестіруді әкімшілік полиция бөлімшелері жүзеге асырады.
17. Одан әрі жергілікті билік органдарында тіркелген, қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын азаматтар тоқсанына кемінде бір рет наркологиялық, психоневрологиялық және өзге де есептер бойынша тексеріледі.
18. Кәмелетке толмаған азаматтардың және өздеріне қатысты қылмыстық іс қозғалған не Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабының тәртібінде соттылығы өтелмеген немесе алынбаған, сондай-ақ наркологиялық, психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын не сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдардың қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысуына жол берілмейді.
19. Өтінішті қабылдамай тастау бас тартуға негіз болған себептер жойылған жағдайда өтініш берушінің қайта өтініш жасауына кедергі болмайды.

20. Основаниями для прекращения участия гражданина в обеспечении общественного порядка являются:
1) заявление гражданина о нежелании дальнейшего участия в обеспечении общественного порядка;
2) привлечение к уголовной ответственности;
3) неоднократное (два и более раза в течение года) совершение умышленных административных правонарушений;
4) выезд на постоянное местожительство за пределы города (района) или Республики Казахстан;
5) наступление обстоятельств, исключающих его дальнейшее участие в обеспечении общественного порядка (психическое расстройство, заболевание алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, либо заболевание, представляющее опасность для окружающих или смерть).
21. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 20 Правил, местный исполнительный орган района (города областного значения) по представлению соответствующего органа внутренних дел снимает данного гражданина с учета граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка. Подготовку материалов о прекращении участия гражданина в обеспечении общественного порядка обеспечивают подразделения административной полиции, на учете у которых он состоял.
4. Символика, отличительные знаки граждан, участвующих
в обеспечении общественного порядка
22. После регистрации в местном исполнительном органе гражданину, участвующему в обеспечении общественного порядка, руководством соответствующего территориального органа внутренних дел выдается удостоверение общественного помощника и отличительный нагрудный знак «ПОЛИЦИЯНЫН КОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ». Удостоверение общественного помощника подписывается начальником территориального органа внутренних дел.
23. Учет, регистрация и выдача удостоверений общественного помощника и нагрудных знаков граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, осуществляется подразделениями административной полиции горрайоргана внутренних дел по форме согласно приложению 3 к Правилам.
24. Граждане, участвующие в обеспечении общественного порядка, обязаны иметь при себе и предъявлять по требованию граждан удостоверение общественного помощника и отличительный нагрудный знак.
25. Гражданину, участвующему в обеспечении общественного порядка, на период дежурства по осуществлению мероприятий, указанных в пункте 7 настоящих Правил, в участковом пункте полиции сотрудником органов внутренних дел выдается нарукавная повязка.
5. Меры поощрения граждан, участвующих в обеспечении
общественного порядка
26. Подразделения административной полиции, ведущие учетные дела граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, ежемесячно подводят результаты их деятельности, оформляя аналитической справкой, которую представляют руководству органа внутренних дел с мотивированным предложением о целесообразности применения к ним мер поощрения, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

20. Құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтың қатысуын тоқтатуға негіз болатын жағдайлар мыналар:
1) азаматтың қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге одан әрі қатысуға ниетінің жоқтығы туралы өтініші;
2) қылмыстық жауапқа тартылуы;
3) бірнеше рет (бір жыл ішінде екі және одан да көп рет) қасақана әкімшілік құқық бұзушылық жасауы;
4) қаланың (ауданның) немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұру үшін кетуі;
5) қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысуын болдырмайтын мән-жайлардың туындауы (психикасының бұзылуы, маскүнемдікпен, нашақорлықпен, уытқұмарлықпен ауыру не айналасындағы адамдар үшін қауіп төндіретін ауру не өлім).
21. Ереженің 20-тармағында аталған мән-жайлар туындаған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы тиісті ішкі істер органының ұсынымы бойынша бұл азаматты қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар есебінен шығарады. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтың қатысуын тоқтату туралы материалдарды дайындауды ол есепте тұрған әкімшілік полиция бөлімшесі қамтамасыз етеді.
4. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың
рәмізі және ерекше белгілері
22. Жергілікті атқарушы органға тіркегеннен кейін қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматқа ішкі істер органының басшылығы белгіленген үлгідегі куәлік және «ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ» ерекше омырау белгісін береді. Куәлікке аумақтық ішкі істер органының бастығы қол қояды.
23. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды есепке алуды, тіркеуді және куәліктер мен омырау белгілерін беруді Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалалық, аудандық ішкі істер органының әкімшілік полиция бөлімшелері жүзеге асырады.
24. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар өздерімен бірге куәлігі мен ерекше омырау белгісін алып жүруге және азаматтар талап еткенде көрсетуге міндетті.
25. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан азаматқа осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі кезекшілік кезеңінде учаскелік полиция пунктінде ішкі істер органдарының қызметкері жеңге тағатын белгіні береді.
5. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды
көтермелеу шаралары
26. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды есепке алу істерін жүргізетін әкімшілік полиция бөлімшелері ай сайын жұмыс қорытындысын шығарады, талдау анықтамасын ресімдеп, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген көтермелеу шараларын қолдану мақсатқа сай екендігі туралы дәлелденген ұсынысты ішкі істер органдарының басшылығына ұсынады.

27. Мерами поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, являются:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выдача денежной премии;
28. Обобщенные аналитические справки рассматриваются на совещании у руководства горрайоргана внутренних дел с приглашением представителей подразделений административной полиции и граждан, представленных к поощрению. По итогам совещания принимается решение о подготовке ходатайства в местный исполнительный орган по поощрению граждан, оказавших активное содействие в охране общественного порядка, предупреждении, пресечении и раскрытии преступлений, розыске и задержании лиц, их совершивших.
В ходатайстве указываются основания для представления гражданина к поощрению. К нему прилагается табель учета результатов работы граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка по форме согласно приложению 4 к Правилам, заверенный начальником органа внутренних дел.
Приложение 1
к Правилам привлечения граждан
к мероприятиям по обеспечению
общественного порядка, их форм и
видов не связанным с
контрольными и надзорными
функциями
Форма
Журнал №_____
регистрации учетных дел граждан, участвующих
в обеспечении общественного порядка
__________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат «___» __________20___года
Окончен «___» __________20___года
Внутреннее содержание журнала регистрации учетных дел граждан,
участвующих в обеспечении общественного порядка
Первый раздел
п/п
Ф.И.О. (при его наличии), год рождение
Адрес, домашний телефон
Место работы, телефон
Образование
Основание заведения учетного дела (номер, дата регистрации в акимате (района, города))
1
2
3
4
5
6
Второй раздел
Номера удостоверения и нагрудного знака
Подпись и дата  о получении  удостоверения и нагрудного знака
Основание и дата исключения
Отметка о сдаче удостоверения и нагрудного знака
Подразделение и сотрудник, ведущий учетное дело
Примечание
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Правилам привлечения граждан
к мероприятиям по обеспечению
общественного порядка, их форм и
видов не связанным с
контрольными и надзорными
функциями
Форма
Журнал №_____
регистрации наблюдательных дел на
объединения общественной самодеятельности
_________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат «___»__________20___года
Окончен «___»__________20___года
Внутреннее содержание журнала регистрации объединений общественной
самодеятельности
Первый раздел
п/п
Наименование объединения общественной самодеятельности
Адрес, телефон
Ф.И.О. (при его наличии), домашний и служебный телефоны, адрес и место жительство руководителя
Номер, дата регистрации в акимате (района, города)
1
2
3
4
5
Первый раздел
Количество членов
Вид деятельности
Основание и дата ликвидации
Подразделение и сотрудник, ведущий учетное дело
Примечание
6
7
8
9
10
Приложение 3
к Правилам привлечения граждан
к мероприятиям по обеспечению
общественного порядка, их форм и
видов не связанным с
контрольными и надзорными
функциями
Форма
Журнал №_____
учета и выдачи нагрудных знаков и удостоверений гражданам,
участвующим в обеспечении общественного порядка
__________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат «___» __________20___года
Окончен «___» __________20___года
Внутреннее содержание журнала учета и выдачи нагрудных знаков и
удостоверений гражданам, участвующим в обеспечении общественного
порядка
Первый раздел
п/п
Ф.И.О. (при его наличии), год рождения, № учетного дела
Адрес, домашний телефон
Место работы, телефон
Номер нагрудного знака
1
2
3
4
5
Второй раздел
Дата выдачи нагрудного знака
Роспись в получении нагрудного знака
Дата сдачи нагрудного знака
Роспись в сдаче нагрудного знака
6
7
8
9
Третий раздел
Номер удостоверения общественного помощника
Дата выдачи удостоверения
Роспись в получении удостоверения
Дата сдачи удостоверения
Роспись в сдаче удостоверения
Примечание
10
11
12
13
14
15
Приложение 4
к Правилам привлечения граждан
к мероприятиям по обеспечению
общественного порядка, их форм и
видов не связанным с
контрольными и надзорными функциями
Форма
Табель
учета результатов работы граждан, участвующих в
обеспечении общественного порядка
за ____________ 20_____ года
месяц
Первый раздел
№ п/п
Ф.И.О.
(при его наличии)
Количество дней участия в охране общественного порядка
Вид участия в обеспечении общественного порядка
Результаты работы
задержано правонарушителей
раскрыто преступлений
Второй раздел
Результаты работы
Поощрения
Примечание
задержано лиц находящихся в розыске
кол-во сообщений о правонарушениях и преступлениях
сумма поощрений
иные виды поощрений
Начальник___________________________
наименование горрайоргана
____________________________________
внутренних дел, звание,
____________________________________
подпись, фамилия и инициалы
«_____» ______________ 20____года.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
от 19 июня 2015 года № 463
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
от 27 ноября 2004 года № 641
Образец удостоверения и символики эмблемы граждан участвующих в
охране общественного порядка

27. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу шаралары:
1) алғыс жариялау;
2) грамотамен марапаттау;
3) ақшалай сыйлықақы беру;
28. Қорытындыланған талдау анықтамалары әкімшілік полиция бөлімшелерінің өкілдері мен көтермелеуге ұсынылған азаматтар шақырыла отырып, қалалық, аудандық ішкі істер органы басшылығының кеңесінде қаралады. Кеңес қорытындысы бойынша жергілікті атқарушы органға қоғамдық тәртіпті сақтауда, қылмыстардың алдын алуда, жолын кесуде және ашуда, қылмыстарды жасаған адамдарды іздестіру мен ұстауда белсенді түрде көмек көрсеткені жөнінде ұсынымхат әзірлеу туралы шешім шығарылады.
Ұсынымхатта азаматты көтермелеуге ұсынудың негізі көрсетіледі. Оған ішкі істер органының бастығы куәландырған қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан азаматтардың жұмыс нәтижелерін есепке алу табелі қоса беріледі (4-қосымша).
Бақылау және қадағалау
функцияларына байланысты қоғамдық
тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі
іс-шараларға азаматтарды тарту ережесі,
олардың нысандары мен түрлеріне
1-қосымша
Нысан
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын
азаматтардың есепке алу істерін тіркеу журналы
№_____
__________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20__ ж. "___" __________ басталды
20__ ж. "___" __________ аяқталды
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың
есепке алу істерін тіркеу журналының ішкі мазмұны
Бірінші бөлім
р/с №
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда),
туған жылы
Мекенжайы, үй телефоны
Жұмыс орны, телефоны
Білімі
Есепке
алу ісін ашу негізі (әкімдікте ауданның, қаланың) тіркелген нөмірі, күні)
1
2
3
4
5
6
Екінші бөлім
Куәліктің және омырау белгісінің нөмірі
Куәлікті және омырау белгісін алғаны туралы қолы және күні
Шығару негізі және күні
Куәлікті және омырау белгісін тапсыру туралы белгі
Есепке алу ісін жүргізетін бөлімше және қызметкер
Ескертпе
7
8
9
10
11
12
Бақылау және қадағалау
функцияларына байланысты қоғамдық
тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі
іс-шараларға азаматтарды тарту ережесі,
олардың нысандары мен түрлеріне
2-қосымша
Нысан
Қоғамдық өзінше қызмет көрсету бірлестіктерін
қадағалау істерін тіркеу журналы
№ _____
__________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20__ ж. "___" __________ басталды
20__ ж. "___" __________ аяқталды
Қоғамдық өзінше қызмет көрсету бірлестіктерін тіркеу журналының
ішкі мазмұны
Бірінші бөлім
р/с №
Қоғамдық өзінше қызмет көрсету бірлестігінің атауы
Мекенжайы,
телефоны
Басшының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), үй және қызметтік телефондары, мекенжайымен тұрғылықты жері
Әкімдікте тіркелген нөмірі,
күні
1
2
3
4
5
Екінші бөлім
Мүшелердің саны
Қызмет түрі
Жою негізі және күні
Есепке алу ісін жүргізетін бөлімше және қызметкер
ескертпе
6
7
8
9
10
Бақылау және қадағалау
функцияларына байланысты қоғамдық
тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі
іс-шараларға азаматтарды тарту ережесі,
олардың нысандары мен түрлеріне
3-қосымша
Нысан
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан
азаматтарға куәліктер мен омырау белгілерін беру
және есепке алу журналы
№ _____
__________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20__ ж. "___" __________ басталды
20__ ж. "___" __________ аяқталды
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан азаматтарға
куәліктер мен омырау белгілерін беру және есепке алу
журналының ішкі мазмұны.
Бірінші бөлім
№ р/с
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда),
туған жылы,
іс есебінің
мекенжайы,
үй телефоны
Жұмыс орны, телефоны
Омырау белгісінің нөмірі
1
2
3
4
5
Екінші бөлім
Омырау белгісінің берілген күні
Омырау белгісін алғаны туралы қолы
Омырау белгісін тапсырған күні
Омырау белгісін тапсырғаны туралы қолы
6
7
8
9
Үшінші бөлім
№ р/с
Қоғамдық көмекші куәлігінің нөмірі
Куәліктің берілген күні
Куәлікті алғаны туралы қолы
Куәлікті тапсырған күні
Куәлікті тапсырғаны туралы қолы
10
11
12
13
14
15
Бақылау және қадағалау
функцияларына байланысты қоғамдық
тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі
іс-шараларға азаматтарды тарту ережесі,
олардың нысандары мен түрлеріне
4-қосымша
Нысан
Қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын азаматтардың
жұмыс нәтижелерін есепке алу табелі
20 __ жылғы _________ айындағы
1-бөлім
№ р/с
Тегі, аты,
әкесінің аты
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан күндер саны
Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысу түрлері
Жұмыс нәтижелері
Құқық бұзушыларды ұстау
Қылмысты ашу
2-бөлім
Жұмыс нәтижелері
Марапатталғаны
Ескертпе
Іздеуде жүрген қылмыскерлердің ұсталғаны
Қылмыс пен құқық бұзушылық бойынша түскен хабарламалар саны
Ақшалай марапатталғаны
Басқа да түрлерімен марапатталғаны
Бастық ___________________________________
ҚАІІБ(б)-нің атауы
__________________________________________
ІІО-ның атауы, шені
__________________________________________
қолы, аты-жөні
«_____»______________20__ жыл.
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 463 бұйрығына
2-қосымша
Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 27 қарашадағы
№ 641 бұйрығына
2-қосымша
Полицияның қоғамдық көмекшісінің омырау белгісі
эталонының және куәліктің үлгісінің сипаттамасы

1. Удостоверение общественного помощника полиции
Примечание: удостоверение общественного помощника (далее – Удостоверение) в развернутом виде имеет общую длину 21 сантиметров (далее – см.) и ширину - 7 см.
Обложки удостоверений изготавливаются из винилкожи синего цвета.
Снаружи на лицевой части левой стороны удостоверения по центру горизонтально один над другим располагаются слова «ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ» высота букв 6 мм.
Внутренняя часть удостоверения состоит из двух равных по размерам вкладышей, высота каждого из которых составляет 6,3 см, длина 9,5 см. Вкладыши изготавливаются типографским способом. Основа вкладыша светло-голубого цвета.
На левом вкладыше, наклеиваемом на левую часть удостоверения, располагаются:
в верхней части по центру вкладыша - наименование горрайоргана внутренних дел области, городов Астана и Алматы на государственном языке, высота букв составляет 3 мм;
под надписью от края до края вкладыша - разграничительная линия;
на левой стороне левого вкладыша располагается нанесенная типографским способом эмблема общественного помощника полиции глубиной 3,5 см. от левого края вкладыша;
под эмблемой - надпись «Кеуде белгісінін №_______»;
с правой верхней стороны эмблемы ближе к центру вкладыша располагается надпись «№_________ КУӘЛІГІ»;
ниже располагаются две строки для написания фамилии, имени и отчества (при его наличии) общественного помощника, под последней строкой наносится надпись «полициянын коғамдык комекшісі/общественный помощник полиции»;
ниже находится строка, сверху и снизу которой располагаются надписи «Дейін жарамды» и «Действительно до»;
ближе к нижней части вкладыша имеется строка с разрывом по центру, где располагается надпись «Начальник ГОРОВД»;
под правой частью строки располагается надпись «(колы) (тегі)» с разрывом между словами в 5 мм.
На вкладыше, наклеиваемом на правую часть удостоверения, располагаются:
в верхней части по центру вкладыша - наименование горрайоргана внутренних дел области, городов Астана и Алматы на русском языке, высота букв составляет 3 мм;
под надписью от края до края вкладыша - разграничительная линия;
с правой стороны вкладыша - место для фотографии, обозначенное рамкой размером 3 х 4, в центре которой располагается надпись «фото 3 х 4»;
с правой стороны рамки для фотографии, на уровне правого верхнего края, ближе к центру вкладыша, располагается надпись «УДОСТОВЕРЕНИЕ №_________»;
ниже располагаются две строки для написания фамилии, имени и отчества (при его наличии) общественного помощника, под последней строкой наносится надпись «общественный помощник полиции»;
ниже, по уровню правого нижнего края рамки для фотографии, располагается надпись «М.П.»;
под надписью имеется строка, в конце которой нанесена надпись «Қоғамдық өзінше қызмет корсету бірлестігі/Объединение общественной самодеятельности»;
в нижней части вкладыша имеется строка, с левого края которой располагается надпись «Начальник».
Под строкой наносятся надписи «ГОРОВД (подпись) (фамилия)».
Вкладыши удостоверения заполняются путем компьютерного набора, стандартными шрифтами черного цвета, без наклона с использованием лазерного принтера. В случае отсутствия данной возможности, вкладыши заполняются рукописно, четким и разборчивым почерком, без помарок чернилами черного цвета.
Вкладыш удостоверения подписывается начальником горрайоргана внутренних дел области, городов Астана и Алматы.
После подписи на правом нижнем углу фотографической карточки ставится оттиск гербовой печати горрайоргана.

1. "ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІНІҢ" куәлігі
Ескертпе: қоғамдық көмекші куәлігінің (бұда әрі – Куәлік) ашылғандағы жалпы ұзындығы 21 сантиметр (бұдан әрі – см) және ені 7 см болады.
Куәліктің мұқабасы көк түсті винилтеріден дайындалады.
Куәліктің ішкі сол жақ бетінде ортасы көлдеңенінен бірінің астына бірі жазылған әріптердің биіктігі 6 мм «ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ» деген сөздер орналасады.
Куәліктің ішкі бөлігі көлемі жағынан екі бірдей қосымша беттен тұрады, әрқайсысының биіктігі 6,3 сантиметр, ұзындығы 9,5 сантиметр. Қосымша типографиялық тәсілмен дайындалады. Қосымша беттің негізі ашық көгілдір түсті.
Куәліктің сол бөлігіне жапсырылған қосымша беттің сол жағында:
қосымша беттің жоғарғы бөлігінің ортасында - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, қалалық, аудандық, ішкі істер органдарының, мемлекеттік тілдегі атауы, әріптердің биіктігі 3 мм құрайды;
жазудың астында қосымша беттің бір шетінен келесі шетіне дейін шектеу сызығы орналасады;
сол жақ қосымша беттің сол жағында қосымша беттің сол жақ шетінен тереңдігі 3,5 см типографиялық тәсілмен жасалған полицияның қоғамдық көмекшісінің эмблемасы орналасады;
эмблеманың астында – «Кеуде белгісінің № ____» деген жазу;
эмблеманың жоғарғы оң жағында қосымша беттің ортасына жақын
«№ __________ КУӘЛІК» деген жазу орналасады;
төменгі жағында қоғамдық көмекшінің тегі, аты және әкесінің атын жазу (ол болған жағдайда) үшін екі жол орналасады, соңғы жолдың астына «полицияның қоғамдық көмекшісі/общественный помощник полиции» деген жазу орналасады;
төменде жоғарғы және төменгі жағында «Дейін жарамды» және «Действительно до» деген жазулар бар;
қосымша беттің төменгі бөлігіне жақын ортасында алшақтықпен «ҚАІІБ бастығы/ Начальник ГОРОВД» деген жолдар болады;
жолдың оң жақ бөлігінің астында арасы 5 мм алшақтықпен «(қолы) (тегі)» деген сөздер орналасады.
Куәліктің оң бөлігіне жапсырылатын қосымша бетте:
қосымша беттің жоғарғы бөлігінің ортасына - облыстың Астана және Алматы қалаларының қалалық, аудандық, ішкі істер органдарының атауы орыс тілінде, әріптердің биіктігі 3 мм;
қосымша беттің бір шетінен келесі шетіне дейінгі жазудың астында - шектеу сызығы;
қосымша беттің оң жағында - ортасында «фото 3 х 4» деген жазу орналасқан өлшемі белгіленген рамкалы 3 х 4 фотосуретке орын;
фотосуретке арналған рамканың оң жағында жоғарғы оң шетінің деңгейінде, қосымша беттің ортасына жақын «КУӘЛІК № ________» деген жазу орналасады;
полицияның қоғамдық көмекшісінің тегін, атын және әкесінің атын жазу үшін төменде екі жол орналасады, соңғы тармақтың астына «полицияның қоғамдық көмекшісі - общественный помощник полиции» деген жазу жазылады;
фотосуретке арналған рамканың төменгі оң жағының шеті деңгейінен төмен «М.О.» деген жазу орналасады;
жазу астында «Қоғамдық өзінше қызмет көрсету бірлестігі /Объединение общественной самодеятельности» деген жазу жазылған жол болады;
қосымша беттің төменгі бөлігіндегі сол жақ шетінде "бастық - начальник" деген жазу орналасқан жол болады.
Жолдың астына «ҚАІІБ – ГОРОВД», «қолы, тегі» деген жазулар жазылады.
Куәліктің қосымша беті компьютермен терілген түзу жазылған қара түсті біркелкі шрифтермен лазерлік принтерді пайдалана отырып толтырылады. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қосымша беттер қолмен, анық және түсінікті жазумен, қара түсті сиямен толтырылады.
Куәліктің қосымша бетіне облыстың, Астана және Алматы қалаларының қалалық, аудандық, ішкі істер органдарының бастығы қол қояды.
Қол қойылған соң фотосуреттік карточканың оң жақ төменгі бұрышына қалалық, аудандық ішкі істер органының елтаңбалы мөр бедері қойылады.

2. Символика эмблема «ПОЛИЦИЯНЫҢ КОFАМДЫК КОМЕКШІСІ»
Примечание: символика эмблема (далее – Знак) «ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ» имеет округлую форму восьмиконечной звезды диаметром 80 миллиметров (далее – мм.).
Край знака окаймлен полосой желтого цвета шириной 5 мм., внутренний край полосы красного цвета.
В верхней части знака на голубом фоне располагаются слова на государственном языке «ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ».
Каждое слово располагается по горизонтали отдельно, по высоте составляет 10 мм. Расстояние между строками 1 мм.
Ниже располагается рамка длинной 30,8 мм., высотой 14 мм.
В рамке располагается аббревиатура: код области латинскими буквами в соответствии с утвержденным перечнем и пятиразрядный порядковый номер. Все детали аббревиатуры выполнены красным цветом высотой букв 7 мм. Цвет рамки светло желтый.
Знак изготовлен из алюминиевого сплава с анодированием и окрашиванием органическими красителями в синий, золотистый и красный цвета.
На оборотной стороне знака имеется булавка с двойным замком для крепления к одежде.
Требование к внешнему виду.
На лицевой поверхности изделий не должно быть трещин, раковин, заусенцев, вмятин, царапин, деформаций, облоя, пятен, следов эмали на неэмалирующей поверхности.
Лакокрасочное покрытие должно быть гладким, блестящим, без сколов, на нем не должно быть царапин, пор, включений, наплывов на канты и перегородки.
На нелицевых (невидимых) поверхностях изделий допускается незначительные пористость, вмятины, волнистость, темные пятна, полосы и цвета побежалости.
Качество анодированного покрытия должно соответствовать ГОСТ 9.301-86.
Цвет окрашенного анодированного покрытия - от золотистого до темно-желтого.

2. "ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ" омырау белгісі
Ескертпе: "ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ" омырау белгісі (бұдан әрі – Белгі) диаметрі 80 миллиметрлі (бұдан әрі – мм) сегіз жұлдызды дөңгелек пішінді.
Белгінің жиегінің ені 5 мм. сары түсті жолақпен, жолақтың ішкі жиегіі қызыл түспен көмкерілген.
Белгінің жоғарғы бөлігіндегі көгілдір түстің аясында мемлекеттік тілде жазылған "ПОЛИЦИЯНЫҢ ҚОҒАМДЫҚ КӨМЕКШІСІ" деген жазу орналасады.
Әрбір сөз көлденеңі жеке орналасады, ал биіктігі бойынша тиісінше - 10 мм. Жазулардың арасындағы қашықтық 1 мм.
Төмендегі рамканың ұзындығы 30,8 мм., биіктігі 14 мм.
Бекітілген кестеге және бес таңбалы реттік нөмеріне сәйкес, облыстың коды латын әріптерімен жазылған рамкада аббревиатура орналасады. Аббревиатураның барлық бөлшектерінің әріптері биіктігі 7 мм. қызыл түсте орындалған. Рамканың түсі ашық сары.
Белгі көк, алтын және қызыл түсті органикалық бояғыштармен боялған және анодталған алюминий қорытпасынан дайындалған.
Белгінің келесі бетінде киімге бекіту үшін, тағатын екі тиекті түйреуіш болады.
Сыртқы түріне қойылатын талаптар.
Заттың үстіңгі бетінде эмальданбайтын бетінде эмаль жарықтары, қаяулар, қабыршақтар, жапырылулар, сызаттар, пішінінің өзгерулерге, дақтар, іздер болмау керек.
Үсті лакпен боялған тегіс, жылтыр, сынбаған болу керек, оның жиегіне және тасасына сызат, саңылау, қосу, шор болмау керек.
Заттың артқы (көрінбейтін) бетінде байқалмайтын уақ тесіктерге, жапырылуларға, қара дақтарға, жолақтарға және түсін өзгертулерге жол беріледі.
Анодталған қабатының сапасы 9.301-86 МСТ-ға сәйкес келуі керек.
Үстіңгі боялған анодталған қабатының түсі - алтын түстен қоңыр сарыға дейін болады.