Об утверждении Правил размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, уровне содержания смолистых веществ, никотина и системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 мая 2015 года № 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2015 года № 11412. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-222/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-222/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 159 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, уровне содержания смолистых веществ, никотина и системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах (далее - Правила).
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 26 мая 2015 года № 387
Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке
табачного изделия сведений о составе, уровне содержания
смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и
мутагенных веществах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах (далее - Правила) определяют порядок размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, уровне содержания смолистых веществ, никотина и других вредных соединений - системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах (далее – вредные соединения).

Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 мамырдағы № 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 маусымда № 11412 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-222/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-222/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 159-бабының 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде) мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 26 мамырдағы
№ 387 бұйрығымен
бекітілген
Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы
заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және жүйелік
улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді
орналастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді орналастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және жүйелік улар және басқа зиянды қосылыстар - канцерогендік және мутагендік заттар (бұдан әрі – зиянды қосылыстар) туралы мәліметтерді орналастыру тәртібін айқындайды.

2. Порядок размещения на пачке табачного изделия,
упаковке табачного изделия сведений о составе, уровне
содержания смолистых веществ, никотина и вредных соединений
2. Сведения об уровне содержания смолистых веществ и никотина наносятся на пачку табачного изделия, упаковку табачных изделий и занимают не менее 4 (четырех) процентов одной из боковых поверхностей пачки, упаковки табачных изделий.
3. Сведения о составе вредных соединений включают информацию о:
1) системных ядах: мышьяке, ртути, ацетоне, синильной кислоте, аммонии, феноле;
2) канцерогенных веществах: полонии-210, бензоле, формальдегиде, бензпирене, кадмии, акролеине;
3) мутагенных веществах: ацетальдегиде, толуоле, свинце, акрилонитриле, монооксиде углерода, 3-аминобифениле.
4. Наименования вредных соединений наносятся на пропорционально равное количество пачек табачного изделия, упаковок табачного изделия, произведенных на территории Республики Казахстан, а также ввезенных на территорию Республики Казахстан в течении календарного года.
5. Сведения о содержании вредных соединений:
1) наносятся слева направо, параллельно левому краю пачки табачного изделия, упаковки табачного изделия;
2) занимают не менее 17 (семнадцати) процентов площади левой средней боковой поверхности.
6. Текст сведений о содержании вредных соединений соответствует следующим требованиям:
1) печатается на государственном и русском языках;
2) наименование шрифта - Helvetica kz;
3) отступ от левого края - не менее 1 мм;
4) цвет - контрастный основному фону пачки;
5) не перекрывается другой печатной информацией или акцизной маркой;
6) не располагается на отрывной части.

2. Темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымының қаптамасына
шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, олардың деңгейі және
жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы
мәліметтерді орналастыру тәртібі
2. Шайырлы заттар мен никотин құрамының деңгейі туралы мәліметтер темекі бұйымының қорабына, темекі бұйымдарының қаптамасына жазылады және темекі бұйымы қорабының, қаптамасының бір жақ бүйір бетінің кемінде 4 %-ын (төрт) алады.
3. Кемінде үш зиянды қосылыстың құрамы туралы мәліметтер:
1) жүйелік улар: күшәла, сынап, ацетон, көгерткіш қышқыл, аммоний, фенол;
2) канцерогендік заттар: полоний-210, бензол, формальдегид, бензпирен, кадмий, акролеин;
3) мутагендік заттар: ацетальдегид, толуол, қорғасын, акрилонитрил, көміртегі монооксиді, 3-аминобифенил туралы ақпаратты қамтиды.
4. Зиянды қосылыстардың атауы күнтізбелік жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген темекі бұйымы қораптарының, темекі бұйымы қаптамаларының барабар тең мөлшеріне орналастырылады.
5. Зиянды қосылыстардың құрамы туралы мәліметтер:
1) солдан оңға қарай темекі бұйымы қорабының, темекі бұйымы қаптамасының сол жақ шетіне параллель орналастырылады;
2) сол жақ бүйірінің ортаңғы беті көлемінің кемінде 17 %-ын (он жеті) алады.
6. Зиянды қосылыстардың құрамы туралы мәліметтердің мәтіні мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) мемлекеттік және орыс тілдерінде басылады;
2) қаріптің атауы - Неlvеtіса kz;
3) сол жақ шеттен бос жер - кемінде 1 мм;
4) түсі - қораптың негізгі аясының түсіне қарама-қарсы;
5) басқа баспа ақпаратымен немесе акциздік маркамен бүркелмеуі тиіс;
6) жыртылатын жерінде орналаспауы тиіс.