Об утверждении типовой формы публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 4-1/487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2015 года № 11596
В соответствии с подпунктом 31) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан                       С. Омаров
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
9 июня 2015 года
Утверждена
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 4-1/487
Типовая форма публичного договора
на хранение зерна между хлебоприемным
предприятием и владельцем зерна
_____________________          № ___         «____»________20___года
(населенный пункт)
_____________________ в лице ______________________, действующего
(владелец зерна)
на основании __________________, именуемый в дальнейшем «Владелец», и
_____________________________ в лице ___________________________,
(хлебоприемное предприятие)
действующего на основании __________________________, именуемое в
дальнейшем «ХПП», совместно именуемые «Стороны», заключили настоящий
договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1. Предметом настоящего договора является оказание ХПП возмездных услуг по хранению зерна в соответствии и на условиях настоящего договора.

Астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4-1/487 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 шілдеде № 11596 болып тіркелді
«Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы                          С. Омаров
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 4-1/487 бұйрығымен
бекітілген
Астық қабылдау кәсiпорны мен астық иесi арасындағы астықты сақтаудың жария шартының үлгiлік нысаны
_________________            №           20 ___ жылғы «___» _________
(елдi мекен)
Бұдан әрi «Иеленушi» деп аталатын ___________ атынан _________
(астық иесi)
негiзiнде әрекет ететiн ________________ және бұдан әрi «АҚК» деп
аталатын ________________________ атынан ________________ негiзiнде
әрекет ететiн (астық қабылдау кәсiпорны)
_______________________________, бiрлесiп «Тараптар» деп аталатындар,
төмендегiлер туралы осы шартты жасасты.
1. Шарттың нысанасы
1. Осы шарттың нысанасы АҚК-нiң осы шартқа сәйкес және оның талаптарымен астықты сақтау бойынша қайтарымды қызметтер көрсетуі болып табылады.

2. Объем и характеристики передаваемого на хранение зерна, качественные показатели, до которых доводится зерно в целях обеспечения его сохранности, определяются Сторонами в приложении к настоящему договору.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Права и обязанности сторон
3. ХПП обязуется:
1) выпустить зерновую расписку на каждую партию однородного по качеству зерна, принятого на хранение, в срок не позднее трех календарных дней со дня приема зерна от Владельца, сформировав в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок (далее – Реестр) приказ на выпуск зерновой расписки;
2) осуществлять определение качества зерна при его приемке в соответствии со стандартом, указанным в количественно-качественных показателях зерна и стоимости услуг по хранению зерна согласно приложению к настоящему договору;
3) обеспечить сохранность переданного Владельцем зерна в количестве и качестве, указанных в зерновой расписке;
4) соблюдать условия хранения, установленные национальными стандартами, техническими регламентами, техническими условиями и нормативными правовыми актами;
5) предоставить Владельцу либо его уполномоченному представителю возможность осмотра места хранения зерна, замера и отбора проб зерна;
6) исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
7) выдать зерно (за исключением случаев, предусмотренных статьей 31 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 4 настоящего договора), на основании приказа на погашение зерновой расписки, формируемого в Реестре Владельцем. Выдача (отгрузка) зерна производится согласно Правилам ведения количественно-качественного учета зерна, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11804) (далее – Правила учета зерна). После выдачи зерна зерновая расписка погашается;
8) без согласия Владельца не перемещать зерно на хранение в зернохранилища третьих лиц, за исключением случаев, когда возникла опасность утраты или повреждения хранящегося зерна. О передаче зерна на хранение третьему лицу ХПП обязано незамедлительно уведомить Владельца, для формирования Владельцем в Реестре приказа на погашение зерновой расписки. При этом ХПП полностью отвечает за действия третьего лица, которому оно передало на хранение зерно;

2. Сақтауға берілетін астықтың көлемі мен сипаттамасын, астықтың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында ол жеткiзiлетiн сапа көрсеткiштерiн осы шартқа қосымшада Тараптар анықтайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3. АҚК:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) астық қолхатын шығаруға бұйрық қалыптастырып, сақтауға қабылданған, сапасы бойынша біртекті астықтың әр партиясына Иеленушiден астық қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күннен аспайтын мерзімде астық қолхатын шығаруға;
2) астықты қабылдағанда оның сапасын анықтауды осы шартқа қосымшада көрсетілген стандартқа сәйкес жүзеге асыруға;
3) Иеленушi берген астықты астық қолхатында көрсетiлген caн мен сапада сақтауды қамтамасыз етуге;
4) ұлттық стандарттарда, техникалық регламенттерде, техникалық шарттарда және нормативтiк құқықтық актілерде белгiленген сақтау шарттарын сақтауға;
5) астықтың сақталу орнын қарап-тексеруге, астықты өлшеуге және астықтың сынамаларын iрiктеп алуға Иеленушiге не оның уәкiлеттi өкiлiне мүмкiндiк беруге;
6) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) Иеленуші Тізілімде қалыптастыратын, астық қолхатын өтеуге арналған бұйрық негізінде астық беруге («Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабында және осы шарттың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда). Астықты беру (тиеп-жіберу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11804 болып тіркелген) бекітілген Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Астықты есепке алу қағидалары) сәйкес жүргізіледі. Астық берілгеннен кейін астық қолхаты өтеледі;
8) сақтаудағы астықтың жойылу немесе бүлiну қаупi туындаған жағдайларды қоспағанда, Иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғалардың астық сақтау қоймаларында сақтаудағы астықты араластырмауға. Иеленушiнің Тізілімде астық қолхатын өтеуге бұйрық қалыптастыруы үшін АҚК астықтың үшiншi тұлғаға сақтауға берілгенi туралы Иеленушiге тез арада хабарлауға мiндеттi. Бұл ретте АҚК астықты сақтауға берген үшiншi тұлғаның іс-қимылына толық жауап бередi;

9) представлять Владельцу по его заявке в течение трех рабочих дней информацию о технических возможностях ХПП;
10) уведомить Владельца о невозможности приемки и отпуска (отгрузки) зерна в связи с проведением плановых ремонтных работ не менее чем за 45 дней до остановки с указанием сроков проведения ремонта, которые не могут превышать сроки, установленные Правилами хранения зерна, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона (далее – Правила хранения зерна);
11) в случае, если ХПП не участвует в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, застраховать свою гражданско-правовую ответственность по настоящему договору;
12) в случае обнаружения зараженности зерна вредителями в процессе хранения за свой счет произвести обеззараживание;
13) письменно уведомлять Владельца о приостановлении действия, лишении лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, а также о принятии решения о реорганизации, изменении наименования, о возбуждении процедуры банкротства, добровольной ликвидации ХПП в течение трех рабочих дней с момента принятия соответствующего решения;
14) обеспечить возврат зерноотходов, полученных в результате доведения зерна до качественных показателей, установленных в приложении к настоящему договору, в соответствии с Правилами учета зерна.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. ХПП имеет право:
1) требовать оплату за фактически оказанные услуги в соответствии с разделом 3 настоящего договора;
2) при наличии у Владельца задолженности по оплате оказанных услуг отказать в отпуске (отгрузке) зерна в объеме, не превышающем размер этой задолженности, определяемой на момент отпуска (отгрузки) зерна по его биржевой цене, формируемой в ходе осуществления биржевых торгов на казахстанских товарных биржах;
3) проводить при отпуске (отгрузке) зерна совместно с Владельцем осмотр зерна на его соответствие количественно-качественным показателям, указанным в зерновой расписке, или независимую экспертную оценку с возмещением расходов за свой счет.
5. Владелец обязуется своевременно оплачивать услуги ХПП в порядке и на условиях, установленных разделом 3 настоящего договора.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

9) Иеленушiге оның өтiнiмi бойынша үш жұмыс күнi iшiнде AҚК-нiң техникалық мүмкiндiктерi туралы ақпарат ұсынуға;
10) жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргiзуге байланысты жөндеу жүргiзуді тоқтатуға дейiн кемінде 45 күн бұрын, Заңның 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес бекітілетін Астықты сақтау қағидаларында белгiленген мерзiмнен аспауға тиiс жөндеу жүргiзу мерзiмдерiн көрсете отырып, астықты қабылдау мен босатудың (тиеп-жiберудiң) мүмкiн еместігі туралы Иеленушiнi хабардар етуге;
11) егер АҚК астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру жүйесiне қатыспаған жағдайда, осы шарт бойынша өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыруға;
12) астықты сақтау процесiнде зиянкестермен астықтың залалданғаны анықталған жағдайда, өз есебiнен зарарсыздандыруды жүргiзуге;
13) Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, қайтарып алу туралы, сондай-ақ АҚК-нi қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту, банкроттық рәсімінің қозғалғаны, өз еркімен таратылуы туралы шешімнің қабылданғаны туралы Иеленушіні тиісті шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлар етуге;
14) Астықтың есебін жүргізу қағидаларына сәйкес астықты осы шартқа қосымшада белгiленген сапалық көрсеткiштерге дейiн жеткiзу нәтижесiнде алынған астық қалдықтарын қайтаруды қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. АҚК:
1) осы шарттың 3-бөлiмiне сәйкес нақты көрсетілген қызметтер үшiн ақы төлеудi талап етуге;
2) көрсетiлген қызметтерге ақы төлеу бойынша Иеленушінің берешегi бар болған жағдайда астық босату (тиеп-жiберу) кезінде оның қазақстандық тауарлық биржаларда биржалық сауда-саттық жүргізу барысында қалыптасатын биржалық бағасы бойынша анықталатын осы берешектің мөлшерінен аспайтын көлемдегі астықты босатудан (тиеп-жiберуден) бас тартуға;
3) астықты босатуда (тиеп-жiберуде) Иеленушiмен бiрлесiп астықты оның астық қолхатында көрсетiлген сандық-сапалық көрсеткiштерге сай екенiн қарап-тексеруді немесе шығыстарды өз есебiнен өтей отырып, тәуелсiз сарапшылық бағалауды жүргiзуге құқылы.
5. Иеленушi осы шарттың 3-бөлiмiнде белгіленген тәртiппен және жағдайларда AҚК-нiң көрсетілетін қызметтеріне уақтылы ақы төлеуге мiндеттенедi.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Владелец имеет право:
1) распоряжаться хранящимся на ХПП зерном в объеме, указанном в зерновой расписке;
2) на определение качества зерна при его приемке по стандарту, указанному в приложении к настоящему договору;
3) присутствовать при взвешивании зерна при его приемке и отпуске (отгрузке);
4) осуществлять осмотр места хранения, проводить замер зерна и отбирать пробы зерна;
5) проводить при отпуске (отгрузке) ХПП зерна совместно с ХПП осмотр зерна на его соответствие количественно-качественным показателям, указанным в зерновой расписке, или независимую экспертную оценку с возмещением расходов за свой счет;
6) получать по заявке информацию о технических возможностях ХПП;
7) на возврат ему зерноотходов и распоряжение зерноотходами, полученными в результате доведения зерна до качественных показателей, установленных в приложении к настоящему договору.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Выплата вознаграждения
7. Сумма вознаграждения ХПП за услуги по хранению зерна отдельно по каждой операции (приемка, сушка, очистка, хранение, отгрузка) включает в себя все расходы ХПП, связанные с их оказанием, а также налоги и другие обязательные платежи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, и определяется в приложении к настоящему договору.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Цены (тарифы) на услуги ХПП, занимающего доминирующее положение на рынке, определяются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Оплата услуг по хранению зерна производится деньгами либо путем передачи соответствующего количества хранимого зерна по ценам, определенным соглашением Сторон.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Сроки оплаты услуг определяются по соглашению Сторон в соответствии с приложением к настоящему договору.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

6. Иеленушi:
1) астық қолхатында көрсетiлген көлемде АҚК-де сақтаудағы астыққа билiк етуге;
2) осы шартқа қосымшада көрсетiлген стандарт бойынша астықты қабылдағанда оның сапасын анықтауға;
3) астықты қабылдау және босату (тиеп-жiберу) кезiнде оны өлшеуге қатысуға;
4) астықты сақтау орнын қарап-тексеруге, астықты өлшеуге және астықтың сынамасын iрiктеп aлуғa;
5) АҚК астықты босату (тиеп-жiберу) кезiнде АҚК-мен бiрлесiп астықты оның астық қолхатында көрсетілген сандық-сапалық көрсеткiштерге сай екенiн қарап-тексеруді немесе шығыстарды өз есебiнен өтей отырып, тәуелсiз сарапшылық бағалауды жүргiзуге;
6) өтiнiм бойынша АҚК-нiң техникалық мүмкiндiктерi туралы ақпарат алуға;
7) астық қалдығын қайтаруға және астықты осы шартқа қосымшада белгіленген сапалық көрсеткіштерге дейін жеткізу нәтижесінде алынған астық қалдығына билік етуге құқылы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сыйақы төлеу
7. Әрбiр операция бойынша жеке-жеке астықты сақтау жөнiнде қызметтер көрсету (қабылдау, кептiру, тазалау, сақтау, тиеп-жiберу) үшiн АҚК-нiң сыйақы сомасы АҚК-нiң оларды көрсетумен байланысты барлық шығыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салық және басқа да мiндеттi төлемдердi қамтиды және осы шартқа қосымшада айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Нарықта үстем жағдайға ие АҚК-нің көрсетілетін қызметтерінің бағалары (тарифтерi) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен айқындалады.
9. Астықты сақтау жөнiндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу ақшамен не Тараптардың келiсiмiмен анықталған баға бойынша сақтаудағы астықтың тиiстi көлемiн беру жолымен жүргiзiледi.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу мерзiмдері Тараптардың келiсiмi бойынша осы шартқа қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Срок действия договора
11. Настоящий договор заключен на срок, определенный востребованием Владельца, не превышающий сроков хранения, установленных Правилами хранения зерна, и прекращает свое действие при условии полного исполнения Сторонами своих обязательств.
12. Расторжение договора по инициативе ХПП не допускается.
5. Ответственность Сторон
13. В случае утраты, недостачи, повреждения, порчи, ухудшения качества хранимого зерна ХПП уплачивает в пользу Владельца штраф в размере ___% от стоимости утраченного, недостающего, поврежденного, испорченного зерна либо зерна, качество которого ухудшилось, соответственно.
14. В случае необоснованного отказа от исполнения подпункта 7) пункта 3 настоящего договора, ХПП уплачивает в пользу Владельца штраф в размере ___ % от стоимости зерна, заявленного к отгрузке, за каждый день просрочки.
15. ХПП освобождается от ответственности, если докажет, что утрата, недостача, повреждение, порча, ухудшение качества зерна произошли вследствие непреодолимой силы либо умысла или грубой неосторожности Владельца.
16. Сумма штрафных санкций, возмещение стоимости зерна, а также сумма убытков, причиненных Владельцу в результате действий (бездействия) ХПП, определяются по ценам, сложившимся на момент взыскания.
17. В случае нарушения Владельцем определенного Сторонами срока оплаты вознаграждения Владелец уплачивает ХПП пеню в размере ___ % от неоплаченной суммы за каждый календарный день просрочки.
18. Убытки, причиненные одной из Сторон в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения другой Стороной принятых обязательств, возмещаются сверх неустойки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Уплата штрафных санкций не освобождает Стороны от исполнения принятых по настоящему договору обязательств.
6. Порядок рассмотрения споров
20. В случае возникновения споров по настоящему договору Стороны обязуются принять все меры для внесудебного разрешения возникших споров.
21. При недостижении согласия по возникшим спорам, споры подлежат рассмотрению в суде в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. Прочие условия
22. Права и обязанности по настоящему договору передаются одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
23. При изменении тарифов на услуги, необходимости улучшения качественных показателей, до которых доводится зерно, или поступлении на ХПП новых партий зерна соответствующие изменения оформляются путем подписания дополнительного приложения к настоящему договору.

4. Шарттың қолданылу мерзiмi
11. Осы шарт Астықты сақтау қағидаларында айқындалған сақтау мерзiмдерiнен аспайтын, Иеленушiнiң талап етуiмен белгiленген мерзiмге жасалды және өзiнiң қолданысын Тараптар өздерiнiң мiндеттемелерiн толық орындаған жағдайда тоқтатады.
12. АҚК-нiң бастамасымен шартты бұзуға жол берiлмейдi.
5. Тараптардың жауапкершiлігі
13. Сақталудағы астық жоғалған, кем шыққан, бүлiнген, зақымдалған, сапасы төмендеген жағдайда, АҚК Иеленушiнiң пайдасына тиiсiнше жоғалған, кем шыққан, бүлiнген, зақымдалған астық не сапасы төмендеген астық құнының _____ %-ы мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
14. Осы шарттың 3-тармағының 7) тармақшасын орындаудан негізсіз бас тартқан жағдайда, АҚК Иеленушінің пайдасына әрбір мерзімі өткен күн үшін тиеп-жіберуге мәлімделген астық құнының _____ %-ы мөлшерінде айыппұл төлейді.
15. Егер АҚК астықтың жоғалуы, кем шығуы, бүлiнуi, зақымдалуы, сапасының төмендеуi еңсерілмейтін күштің не Иеленушi пиғылының немесе оғаш абайсыздығының салдарынан болғанын дәлелдесе, жауапкершiлiктен босатылады.
16. Айыппұл санкцияларының сомасы, астық құнының өтемi, сондай-ақ АҚК әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) нәтижесiнде Иеленушiге келген залалдар сомасы өтеу сәтiнде қалыптасқан бағалар бойынша анықталады.
17. Тараптар айқындаған сыйақы төлеу мерзiмiн Иеленушi бұзған жағдайда, Иеленушi әрбiр мерзiмi өткен күнтiзбелiк күн үшiн төленбеген соманың _____ %-ы мөлшерiнде өсiмақы төлейдi.
18. Басқа Тараптың қабылдаған мiндеттемелерiн орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы нәтижесiнде Тараптардың бiреуiне келген залалдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрақсыздық айыбынан тыс өтеледi.
19. Айыппұл санкцияларын төлеу Тараптарды осы шарт бойынша қабылданған мiндеттемелерін орындаудан босатпайды.
6. Дауларды қарау тәртiбi
20. Осы шарт бойынша даулар туындаған жағдайда, Тараптар туындаған дауларды сотсыз шешу үшiн барлық шараларды қабылдауға мiндеттенедi.
21. Туындаған даулар бойынша келiсiмге қол жетпесе, даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен сотта қаралуы тиіс.
7. Өзге де жағдайлар
22. Осы шарт бойынша құқықтар мен міндеттер астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа арналған астық қолхаты бойынша құқықтарды берумен бір уақытта беріледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер өзгергенде, астық жеткiзілетін сапалық көрсеткiштердi жақсарту қажет болғанда немесе AҚК-гe жаңа астық партиялары түскенде тиiстi өзгерiстер осы шартқа қосымша қосымшаға қол қою арқылы ресiмделедi.

Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
24. Приложение к настоящему договору является его неотъемлемой частью, должно быть оформлено в письменном виде, подписано уполномоченными представителями Сторон и скреплено печатями.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
25. В части, не урегулированной настоящим договором, применяются нормы законодательства Республики Казахстан.
26. Настоящий договор составлен в 2 экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон, на государственном и русском языках.
8. Реквизиты и подписи Сторон
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение
к Типовой форме публичного
договора на хранение зерна между
хлебоприемным предприятием
и владельцем зерна
Сноска. Правый верхний угол приложения в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Количественно-качественные показатели зерна
и стоимость услуг по хранению зерна к договору
№ ___ от «___»_______20 ___ года
№ ___ «___» ________20 ___ года
№ п/п
Объем и характеристика передаваемого на хранение зерна
Культура
Сорт, репродукция (для семян)
Класс посевного стандарта (для семян)
Год урожая
Количество, тонн, до
(продолжение таблицы)
Стандарт
Качественные показатели, до которых доводится зерно на ХПП
По влажности, %
По сорной примеси, %
По зерновой примеси, %
До класса посевного стандарта (для семян)
Вид операции
Цена на услуги, тенге
Срок оплаты
Приемка, тенге за тонну
Сушка, тенге за тонно-процент
Очистка, тенге за тонно-процент
Хранение, тенге за тонну в месяц
Отгрузка ж/д транспортом, тенге за тонну
Отгрузка автотранспортом, тенге за тонну
В т.ч. НДС ____%.
Владелец:                      ХПП:
Руководитель: _________        Руководитель: _________
Место печати                   Место печати
Приложение 2
к Типовой форме публичного
договора на хранение зерна между
хлебоприемным предприятием
и владельцем зерна

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Осы шартқа қосымша оның ажырамас бөлігi болып табылады, ол жазбаша түрде ресiмделуi, оған Тараптардың уәкілеттi өкiлдерiнiң қолдары қойылуы және мөрлермен расталуы тиiс.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Осы шартпен реттелмеген бөлiкте Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары қолданылады.
26. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшiн бiр-бiрден, мемлекеттiк және орыс тiлiнде, бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалды.
8. Тараптардың деректемелерi мен қолдары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Астық қабылдау кәсiпорны мен астық
иесi арасындағы астықты сақтаудың жария
шартының үлгілік нысанына қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышындағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 ___ жылғы «___» _________ № _____ шартқа астықтың
сандық-сапалық көрсеткiштерi және астықты сақтау жөніндегі
көрсетілетін қызметтер құны
20 ___ жылғы «___» _________ № _________
Р/с №
Сақтауға берілетін астықтың көлемі мен сипаттамасы
Дақыл
Сорты,
репродукциясы (тұқым үшін)
Себу стандартының сыныбы (тұқым үшін)
Егін жинау жылы
Саны, тонна, дейін
(кестенің жалғасы)
Стандарты
АҚК-де астықтың жеткізілетін сапалық көрсеткіштері
Ылғалдылығы бойынша, %
Арамшөптік қоспасы бойынша, %
Дәндік қоспасы бойынша, %
Себу стандарты сыныбына дейін (тұқым үшін)
Операция түрi
Көрсетілетін қызметтер бағасы, теңге
Төлеу мерзiмi
Қабылдау, 1 тонна үшін теңге
Кептіру, 1 тонна-пайыз үшін теңге
Тазалау, 1 тонна-пайыз үшін теңге
Сақтау, айына 1 тонна үшін теңге
Т/ж көлігімен тиеп-жөнелту,
1 тонна үшін теңге
Автокөлікпен тиеп-жөнелту,
1 тонна үшін теңге
Оның iшiнде ҚҚС ___%.
Иеленушi:                  Aстық қабылдау кәсіпорны:
Басшы: ___________         Басшы: ___________
Мөр орыны                  Мөр орыны
Астық қабылдау кәсiпорны
мен астық иесi арасындағы астықты
сақтаудың жария шартының үлгiлік
нысанына 2-қосымша
20 ___ жылғы _______ ___________________ тиесілі астықтың                      (айы)  (Иеленушiнiң атауы)
бар-жоғы және қозғалысы туралы мәліметтер

Сноска. Приложение 2 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.