Об утверждении перечня карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, и перечня особо опасных вредных организмов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2015 года № 11739.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" и подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2021 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования ).
1. Утвердить:
1) перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень особо опасных вредных организмов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
30 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальный безопасности
Республики Казахстан
_______________ Н. Абыкаев
24 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
22 июня 2015 года
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-4/282
Перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений

Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесін және аса қауiптi зиянды организмдер тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 шілдеде № 11739 болып тіркелді.
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 03.06.2021 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аса қауiптi зиянды организмдер тiзбесi бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
___________ Н. Әбікаев
2015 жылғы 24 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 22 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-4/282 бұйрығына
1-қосымша
Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесі

Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 31.01.2020 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2021 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование на русском языке
Наименование на латинском языке

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.01.2020 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.04.2021 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с №
Мемлекеттік тілдегі атауы
Латын тіліндегі атауы

Параграф 2. Нематоды
229
Золотистая картофельная нематода
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
Параграф 3. Бактерии и фитоплазмы
230
Бактериальный ожог плодовых культур
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.
Параграф 4. Растения
231
Горчак ползучий
Acroptilon repens DC.
232
Амброзия полыннолистная
Ambrosia artemisiifolia L.
233
Амброзия многолетняя
Ambrosia psilostachya DC.
234
Повилики
Cuscuta spp.
Глава 3. Чужеродные виды отсутствующие на территории Республики Казахстан
235
Особенный кукурузный жук
Diabrotica speciosa Germer
236
Южный кукурузный жук
Diabrotica undecimpunctata howardi Barber
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-4/282
Перечень особо опасных вредных организмов
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.06.2022 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Вредители растений:
1) стадные саранчовые (азиатская, мароккская и итальянский прус);
2) вредная черепашка;
3) серая зерновая совка;
4) гессенская муха;
5) хлебные жуки;
6) хлопковая совка;
7) паутинный клещ;
8) суслики;
9) мышевидные грызуны;
10) колорадский жук;
11) капустная моль;
12) луговой мотылек.
2. Болезни зерновых культур (ржавчина, септориоз).

2-параграф. Жұмырқұрттар
229
Картоптың алтын түстес жұмырқұрты
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
3-параграф. Бактериялар мен фитоплазмалар
230
Жеміс ағаштарының бактериялық күйігі
Erwіnіa amylovora (Burrіll) Wіnslow et al.
4-параграф. Өсімдіктер
231
Жатаған у кекіре
Acroptіlon repens DC
232
Жусан жапырақты ойраншөп
Ambrosіa artemіsііfolіa L.
233
Көп жылдық ойраншөп
Ambrosіa psіlostachya DC.
234
Арам сояулар
Cuscuta spp.
3-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында жоқ бөтен текті түрлер
235
Ерекше жүгері қоңызы
Dіabrotіca specіosa Germer
236
Оңтүстік жүгері қоңызы
Dіabrotіca undecіmpunctata howardі Barber
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-4/282 бұйрығына
2-қосымша
Аса қауіпті зиянды организмдер тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.06.2022 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өсімдіктер зиянкестері:
1) үйірлі шегіртке тектестер (азиялық, мароккалық және итальяндық прус);
2) зиянды бақашық;
3) астықтың сұр көбелегі;
4) гессен шыбыны;
5) астық қоңыздары;
6) мақта көбелегі;
7) өрмекші кене;
8) саршұнақтар;
9) тышқан тәрізді кеміргіштер;
10) колорадо қоңызы;
11) қырыққабат күйесі;
12) шалғын көбелегі.
2. Дәнді дақылдардың аурулары (тат ауруы, септориоз).
11) қырыққабат күйесі.
2. Дәнді дақылдардың аурулары (тат ауруы, септориоз).