О внесении изменений в приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о Центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 425. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2015 года № 11740. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 мая 2018 года № 214 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.05.2018 № 214 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии c подпунктом 1) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о Центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6524, опубликованный в газетах "Казахстанская правда" от 13 октября 2010 года № 270 (26331) и "Егемен Қазақстан" от 9 ноября 2010 года № 461-468 (26311) следующие изменения:
в Положении о Центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых, утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. ЦКРР является коллегиальным, консультативно-совещательным органом, целью создания которого является рассмотрение проектных документов по поиску, оценке и разработке месторождений углеводородного сырья, угля и урана.
ЦКРР осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и Положением.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Основной задачей ЦКРР является обеспечение применения наиболее эффективных методов разведки и разработки месторождений углеводородного сырья, угля и урана.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Проекты поисковых работ рассматриваются ЦКРР в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления проекта в ЦКРР и утверждаются компетентным органом в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления предложений от ЦКРР.
Проекты оценочных работ, опытно-промышленной добычи рассматриваются ЦКРР в течение одного месяца с даты поступления проекта в ЦКРР и утверждаются уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления предложений от ЦКРР.
Проект пробной эксплуатации рассматривается ЦКРР в течение трех месяцев с даты поступления проекта в ЦКРР и утверждается уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения предложений от ЦКРР.

"Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 23 маусымдағы № 425 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 шілдеде № 11740 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 мамырдағы № 214 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.05.2018 № 214 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 17-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6524 болып тіркелген, 2010 жылдың 13 қазанында № 270 (26331) "Казахстанская правда" және 2010 жылдың 9 қарашасында № 461-468 (26311) "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. БИОК көмірсутек шикізаты, уран және көмір кен орындарын іздестіру, бағалау және игеру жөніндегі жобалау құжаттарын қарау мақсатында құрылған алқалық, консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
БИОК өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және Ережеге сәйкес жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. БИОК-тың негізгі міндеті көмірсутек шикізаты, уран және көмір кен орындарын барлау және игерудiң анағұрлым тиiмдi әдiстерiн қолдануды қамтамасыз ету болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Іздестіру жұмыстарының жобаларын БИОК жобаның БИОК-қа келіп түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды және құзыретті орган БИОК-тан ұсыныстар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітеді.
Бағалау жұмыстарының, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобаларын БИОК жобаның БИОК-қа келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде қарайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган БИОК-тан ұсыныстар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітеді.
Сынамалы пайдалану жобасын БИОК жобаның БИОК-қа келіп түскен күнінен бастап үш ай ішінде қарайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган БИОК-тан ұсыныстарды алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітеді.

Проекты изменений и (или) дополнений в проекты, указанные в подпункте 1) пункта 8 настоящего Положения, рассматриваются и утверждаются в течение одного месяца с даты поступления в ЦКРР.
Недропользователю отказывается во внесении изменений и (или) дополнений в проекты, указанные в подпункте 1) пункта 8 настоящего Положения, если имеется отрицательное заключение одной из экспертиз, указанных в пунктах 2 статей 64 и 65 Закона.
Проект промышленной разработки урановых и угольных месторождений рассматривается ЦКРР в течение одного месяца с даты поступления проекта в ЦКРР и утверждается уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения предложений от ЦКРР.
Проект опытно-промышленной разработки, технологическая схема разработки, проекты промышленной разработки рассматриваются ЦКРР в течение трех месяцев с даты поступления и утверждаются уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение 15 (пятнадцати) дней с даты поступления предложений от ЦКРР.
Проекты изменений и (или) дополнений в проекты, указанные в подпункте 2) пункта 8 настоящего Положения, рассматриваются и утверждаются в течение одного месяца с даты поступления в ЦКРР.
Недропользователю может быть отказано во внесении изменений и (или) дополнений в проекты, указанные в подпункте 2) пункта 8 настоящего Положения, по основаниям, указанным в статье 66 Закона.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. После получения экспертных заключений ЦКРР рассматривает представленные проектные документы. Рекомендации ЦКРР оформляются протоколом в течение 10 (десяти) календарных дней со дня рассмотрения на заседании и принимаются решением уполномоченного органа по изучению и использованию недр, за исключением проектов поисковых работ, по которым решения принимаются компетентным органом. Данные решения являются обязательными к исполнению для всех хозяйствующих субъектов независимо от формы собственности, в том числе иностранных субъектов, занимающихся проектированием и осуществлением разведки и разработки месторождений углеводородного сырья, угля и урана на территории Республики Казахстан.";
приложение к положению о Центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых, утвержденному указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Осы Ереженің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобалары БИОК-қа келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде қаралады және бекітіледі.
Егер Заңның 64 және 65-баптарының 2-тармақтарында көрсетілген сараптамалардың бірінде теріс қорытынды бар болса, жер қойнауын пайдаланушыға Ереженің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге рұқсат берілмейді.
БИОК уран және көмір кен орындарының өнеркәсіптік игеру жобасын жобаның БИОК-қа келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде қарайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган БИОК-тан ұсыныстар алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітеді.
БИОК тәжірибелік-өнеркәсіптік игеру жобасын, игерудің технологиялық схемасын, өнеркәсіптік игеру жобаларын келіп түскен күннен бастап үш ай ішінде қарайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган БИОК-тан ұсыныстар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) күн ішінде бекітеді.
Осы Ереженің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобалары БИОК-қа келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде қаралады және бекітіледі.
Заңның 66-бабында көрсетілген негіздер бойынша жер қойнауын пайдаланушыға Ереженің 8-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге рұқсат берілмеуі мүмкін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сараптамалық қорытынды алынғаннан кейін БИОК ұсынылған жобалау құжаттарын қарайды. БИОК ұсыныстары отырыста қаралған күнінен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде хаттамамен ресiмделеді және шешімдерді құзыретті орган қабылдайтын іздестіру жұмыстарының жобаларын қоспағанда, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның шешiмiмен қабылданады. Бұл шешімдер меншiк нысанына қарамастан барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, оның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында көмірсутек шикізаты, уран және көмір кен орындарын барлау және игерудi жобалау және жүзеге асырумен айналысатын шетелдiк субъектiлер үшiн орындалуы мiндеттi болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережеге қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течении десяти календарных дней со дня его получения в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. министра У. Карабалин
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 июня 2015 года № 425
Приложение
к Положению о Центральной комиссии
по разведке и разработке
полезных ископаемых
Форма
В Центральную комиссию по разведке и
разработке полезных ископаемых
Заявление
на рассмотрение проектного документа
____________________________________________________________________
(название проектного документа)
1. Недропользователь _______________________________________________
2. Контракт на пользование недрами между
____________________________________________________________________
(Компетентный орган и недропользователь)
заключен ____________________________________________________________
(дата)
Акт Государственной регистрации № _____, Дата_______________________
3. Название организации-разработчика проектного документа
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаются 3 (три) экземпляра проектного документа.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя предприятия, представляющего проектный документ
М.П.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдануын;
3) осы бұйрықты алғаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Ұ. Қарабалин
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 23 маусымдағы
№ 425 бұйрығына қосымша
Пайдалы қазбаларды барлау
және игеру жөніндегі
орталық комиссия туралы
ережеге қосымша
Нысан
Пайдалы қазбаларды
барлау және игеру жөніндегі
орталық комиссияға
Жобалау құжатын қарауға арналған өтініш
_____________________________________________________________________
(жобалау құжатының атауы)
1. Жер қойнауын пайдаланушы _________________________________________
2. Жер қойнауын пайдалануға _________________________________________
(құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы)
_________ арасында бекітілген ___________________________келісімшарт.
(күні)
Мемлекеттік тіркеу актінің № ________, Күні__________________________
3. Жобалау құжатын әзірлеуші ұйымның атауы __________________________
Өтінішке жобалау құжатының 3 (үш) данасы қоса беріледі.
Жобалау құжатын ұсынатын кәсіпорын басшысының аты-жөні, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) және қолы
М.О.