Об утверждении Инструкции по определению условий для исчисления выслуги лет летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсии
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 7 июля 2015 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2015 года № 11901. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 13 июня 2024 года № 612.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 13.06.2024 № 612 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра обороны РК от 12.11.2020 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 3), 4) пункта 4 Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129, в целях упорядочения исчисления выслуги лет летному составу при назначении пенсии, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по определению условий для исчисления выслуги лет летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсии.
2. Главнокомандующему Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 7 июля2015 года № 383
Инструкция по определению условий для исчисления выслуги лет
летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан
на льготных условиях при назначении пенсии
Глава 1. Общие положения

Жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамына еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін шарттарды айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 7 шілдедегі № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 тамызда № 11901 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 13 маусымдағы № 612 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.06.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 12.11.2020 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ, әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларының 4-тармағының 3), 4) тармақшаларына сәйкес, жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде ұшқыштар құрамына еңбек сіңірген жылдарын есептеуді жүргізу үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамына жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін шарттарды айқындау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын;
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И.Тасмағамбетов
Қазақстан Республикасы
Қоғаныс министрінің
2015 жылғы 7 шілде
№ 383 бұйрығымен
бекітілген
Жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамына еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін шарттарды айқындау жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 12.11.2020 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция по определению условий для исчисления выслуги лет летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсии разработана в соответствии с подпунктами 3), 4) пункта 4 Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 (далее - Инструкция).
2. Инструкция детализирует условия для исчисления выслуги лет летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан на льготных условиях при назначении пенсии.
3. Ежегодная норма налета летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан определяется организационно-методическими указаниями по планированию оперативной, мобилизационной и боевой подготовки Вооруженных Сил Республики Казахстан на соответствующий год.
4. По итогам года соответствующий руководитель (Первый заместитель Министра обороны - начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, командир войсковой части, начальник военного учебного заведения), в пределах своей компетенции, издает приказ о выполнении подчиненным летным составом установленной нормы налета, которая заносится в лист учета летной работы.
5. При выполнении нормы налета летным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан республиканское государственное учреждение, производящее исчисление выслуги лет, производит подсчет выслуги лет на льготных условиях при назначении пенсии.
Глава 2. Условия для исчисления выслуги лет летному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан на льготных условиях
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра обороны РК от 12.11.2020 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исчисление выслуги лет один месяц службы за два месяца производится при выполнении нормы налета:
на самолетах истребительной, истребительно-бомбардировочной, бомбардировочной, штурмовой, разведывательной авиации и учебных реактивных, турбореактивных самолетах;
на военно-транспортных, транспортных, специальных самолетах с реактивными и турбовинтовыми двигателями;
на вертолетах всех предназначений с турбовинтовыми (турбовальными) двигателями.

Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 12.11.2020 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамына еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін шарттарды айқындау жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ, әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларының 4-тармағының 3), 4) тармақшаларына сәйкес әзірленеді.
2. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамына жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін шрттарды нақтылайды.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамы ұшу уақытының жылдық нормасы тиісті жылға арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жедел, жұмылдыру және жауынгерлік даярлығын жоспарлау жөніндегі ұйымдық-әдістемелік нұсқаулармен айқындалады.
4. Жыл қорытындылары бойынша тиісті жетекші (Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы, әскери бөлім командирі, әскери оқу орнының бастығы) өзіне тиісті билік аумағында ұшу құрамының бекітілген ұшу нормаларын орындағаны жөнінде бұйрық шығырады, ол ұшу жұмысын есепке алу парағына жазылады.
5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ұшқыштар құрамы ұшу уақытының нормасын орындаған кезде еңбек сіңірген жылдарын есептеуді жүргізетін республикалық мемлекеттік мекеме жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдарын есептейді.
2-тарау. Жеңілдік жағдайларында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері ұшқыштар құрамының еңбек сіңірген жылдарын есептеу шарттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 12.11.2020 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қызметтің бір айын екі ай мерзімге есептеу ұшу уақытының нормасын мыналарда орындау кезінде жүргізіледі:
жойғыш, жойғыш-бомбалаушы, бомбалаушы, шабуылдаушы, барлау авиациясы ұшақтарында және оқу-жаттығу реактивті, турбореактивті ұшақтарда;
реактивті және тур бо-винттік қозғалтқыштары бар әскери-көлік, көлік, арнайы ұшақтарда;
турбо-винттік (турбобілікті) қозғалтқыштары бар барлық мақсаттағы тікұшақтарды.

7. Исчисление выслуги лет один месяц службы за полтора месяца производится при выполнении нормы налета на самолетах с поршневыми двигателями и беспилотных летательных аппаратах.
8. В случаях, когда летный состав находился на летной работе неполный календарный год, норма налета часов определяется пропорционально времени фактического нахождения на летной работе.

7. Қызметтің бір айын бір жарым ай мерзімге есептеу ұшу уақытының нормасын поршеньді қозғалтқышы бар ұшақтарда және ұшқышсыз ұшу аппараттарында орындау кезінде жүргізіледі.
8. Ұшқыштар құрамы ұшу жұмысында толық күнтізбелік жыл болмаған жағдайларда, ұшу уақытының нормасы ұшу жұмысында нақты болған уақытына үйлесімді түрде айқындалады.