О внесении изменений и дополнений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 22 июля 2015 года № 11-1-2/301. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2015 года № 11912
В соответствии с подпунктом 48) пункта 16 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 «Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе «Заграничные командировки» и специфики 162 программ «Услуги по координации внешнеполитической деятельности», «Делимитация и демаркация Государственной границы» и «Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом», в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8438, опубликованный 19 июня 2013 года в газете «Казахстанская правда» № 207-208 (27481-27482)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования, средств предусмотренных в республиканском бюджете по программе «Заграничные командировки» и специфики 162 программ «Услуги по координации внешнеполитической деятельности», «Делимитация и демаркация Государственной границы» и «Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом», в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан», утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Государственный орган обращается в Министерство иностранных дел не менее чем за пятнадцать рабочих дней до проведения соответствующего мероприятия, либо в более поздние сроки, но не позднее, чем за три рабочих дня, по согласованию между руководителями соответствующего государственного органа и Министерства иностранных дел.
Обращение государственного органа в адрес Министерства иностранных дел должно содержать сведения о цели, сроке заграничной командировки и командируемых лицах.
Срок командировки не должен превышать 40 календарных дней (не считая времени нахождения в пути), за исключением направления командируемого лица:
на обучение, повышение квалификации или переподготовку;
долгосрочным наблюдателем за выборами;
для участия в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах.
Срок командирования, целью которого является участие в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах, не должен превышать 180 календарных дней.
В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств в ходе командировки, срок командировки продлевается на срок форс-мажорных обстоятельств на основании письменного обращения государственного органа с обоснованием и приложением подтверждающих документов.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. При командировании за границу лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил (далее - командированные лица), в соответствии с решением Министерства иностранных дел выделяются средства на оплату следующих командировочных расходов:

"Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге уәкілетті адамдарды іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162 ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 22 шілдедегі № 11-1-2/301 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 тамызда № 11912 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 16-тармағы 48) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге уәкілетті адамдарды іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы және «Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер», «Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау» және «Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету» бағдарламаларының 162 - ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 8438 болып тіркелген, 2013 жылы 19 мауысымдағы № 151 (28090) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге уәкілетті адамдарды іссапарға жіберу мақсатында «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы және «Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер», «Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау» және «Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету» бағдарламаларының 162 ерекшелігі бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Мемлекеттік орган тиісті іс-шараны өткізуге дейін кемінде он бес жұмыс күні бұрын не анағұрлым кеш мерзімде, бірақ үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті мемлекеттік орган мен Сыртқы істер министрлігінің басшылары арасындағы келісім бойынша Сыртқы істер министрлігіне өтініш береді.
Мемлекеттік органның Сыртқы істер министрлігінің атына ұсынған өтінішінде шетелдік іссапардың мақсаты, мерзімі мен іссапарға жіберілетін адамдар туралы мәліметтер болуы тиіс. Іссапарға жіберу мерзімдері іссапарға жіберілетін адамды:
оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлыққа;
сайлаудың ұзақ мерзімді бақылаушысы ретінде жіберуді;
Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысуды қоспағанда, күнтізбелік 40 күннен аспауы тиіс (жолдағы күндерін есептемегенде).
Мақсаты Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысу болып табылатын іссапар мерзімі күнтізбелік 180 күннен аспауы тиіс.
Іссапар барысында форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, мемлекеттік органның негіздемесімен және растайтын құжаттары қоса берілген жазбаша өтініші негізінде іссапар мерзімі форс-мажорлық жағдайлар мерзіміне ұзартылады.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдарды (бұдан әрі – іссапарға жіберілген адам) шетелге іссапарға жіберу кезінде Сыртқы істер министрлігінің шешіміне сәйкес мынадай іссапар шығыстарын төлеуге:

1) суточные на срок командировки;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно (услуги такси не оплачиваются);
3) расходы по найму жилого помещения, в том числе в пунктах пребывания, предшествовавших въезду в пункт назначения;
4) штраф за возврат/обмен билета (при отмене или переносе командировки, болезни, форс-мажорных обстоятельствах);
5) комиссионные сборы за обмен валюты;
6) консульские сборы за оформление визы согласно квитанции или чеку.
В случае, если принимающая сторона оплачивает за свой счет какие-либо командировочные расходы, указанные в настоящем пункте, средства на оплату соответствующих командировочных расходов не выделяются, за исключением суточных, выделяемых в размере 30 (тридцати) процентов от установленных норм.
Командировочные расходы возмещаются согласно нормам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 «О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов». В случае превышения установленных норм лицами, в отношении которых расходы по проживанию оплачиваются по фактическим затратам, возмещение производится при условии предоставления подтверждающих документов.
В случае, если срок командирования, целью которого является участие в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах, составляет от 41 до 180 календарных дней, применяются нормы возмещения расходов по найму жилого помещения, с учетом коэффициента 0,5 к стоимости одноместного гостиничного номера по классификации - стандарт (в сутки на одного человека).»;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
«22. В случае получения средств, выделенных на оплату командировочных расходов, третьим лицом необходимо представить доверенность. Доверенность выдается на официальном бланке государственного органа за подписью первого руководителя государственного органа или ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого возложены полномочия первого руководителя, ответственного секретаря центрального исполнительного органа или иного уполномоченного на это должностного лица) и главного (старшего) бухгалтера государственного органа.
Выделение командированному лицу средств на оплату командировочных расходов производится при условии сдачи полного отчета данным командированным лицом по ранее выделенным средствам на оплату командировочных расходов.»;

1) іссапар мерзіміне арналған тәуліктік;
2) баратын орнына және кері жол жүру жөніндегі шығыстарға (такси қызметі төленбейді);
3) тұрғын үй-жайды жалға алу жөніндегі шығыстарға, оның ішінде баратын пунктіне кірер алдында болатын пункттерде;
4) билетті қайтару/айырбастау айыппұлына (іссапар кейінге қалдырылған немесе ауыстырылғанда, ауырғанда, басқа да форс-мажорлық жағдайларда);
5) валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық алымдарға;
6) түбіртекке немесе чекке сәйкес визаны ресімдеу үшін консулдық алымдарға қаражат бөлінеді.
Егер қабылдаушы тарап осы тармақта көрсетілген қандай да бір іссапар шығыстарын өзінің есебінен төлейтін болса, белгіленген нормалардың 30 (отыз) пайызы мөлшерінде бөлінетін тәуліктікті қоспағанда, тиісті іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражат бөлінбейді.
Іссапар шығыстары «Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 қаулысымен бекітілген нормаларға сәйкес өтеледі. Тұрғынжай бойынша шығыстары нақты шығыстары бойынша төленетін адамдарға белгіленген нормалардан асып кеткен жағдайда растайтын құжаттар ұсыну шартымен өтеу жүргізіледі.
Мақсаты Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысу болып табылатын жағдайда іссапар мерзімі 41 күннен 180 күнді құраса, стандарт сыныптамасы бойынша қонақүйдің бір орындық нөмірінің құнына 0,5 коэффициентін есепке ала отырып, тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстарды өтеу нормалары (тәулігіне бір адамға) қолданылады.»;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты үшінші адам алған жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен расталған сенімхат ұсыну қажет. Сенімхат мемлекеттік орган басшысы орынбасарының, орталық атқарушы органның жауапты хатшысы немесе белгіленген тәртіпте орталық атқарушы органның жауапты хатшысы уәкілеттігі жүктелген лауазымды адамының немесе осыған уәкілетті өзге адам және мемлекеттік органның бас (аға) бухгалтерінің қолы қойылған мемлекеттік органның ресми бланкісінде беріледі.
Іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты іссапарға жіберілген адамдарға бөлу осы іссапарға жіберілген адамдардың іссапар шығыстарын төлеуге бұрын бөлінген қаражатқа толық есеп берген жағдайда ғана жүргізіледі.».

дополнить пунктом 24-1 в следующей редакции:
«24-1. Структурное подразделение Министерства иностранных дел, ответственное за выделение средств, после рассмотрения документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил, составляет авансовый отчет по форме согласно приложению к настоящему приказу.»;
дополнить указанные Правила приложением согласно приложению к настоящему приказу.
2. Валютно-финансовому департаменту обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» и в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Идрисов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
«____» _____________ 2015 года
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
______________ К. Келимбетов
«____» _____________ 2015 года
Приложение
к приказу Министра иностранных
дел Республики Казахстан
от 22 июля 2015 год № 11-1-2/301
Приложение
к Правилам использования средств,
предусмотренных в республиканском бюджете
по программе «Заграничные командировки»
и специфики 162 программ «Услуги по координации
внешнеполитической деятельности», Делимитация и
демаркация Государственной границы» и «Обеспечение
специальной, инженерно-технической и физической защиты
дипломатических представительств за рубежом», в целях
командирования уполномоченных лиц за пределы территории
Республики Казахстан
Форма
Авансовый отчет
В сумме ______ (Доллар США или Евро)
«Утверждаю»
Ответственный секретарь Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Целесообразность произведенных расходов подтверждаю
________________________________________________
(подпись)
Дата «___» _______20___год
Авансовый отчет № ______________ «___» ___________20____год
______________________№ ___________ от _______20____год
(основание)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) командируемого______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подотчетного лица___________
Сроки командировки___________________________________________________
Программа____________________________________________________________
Специфика____________________________________________________________
Наименование страны__________________________________________________
Наименование валюты__________________________________________________
Наименование операции   в инвалюте курс   Нацбанка тенге за 1 у.е.
Тенговый эквивалент
_____________________________________________________________________
Долг на _________________20____год
Получено по расходному кассовому ордеру №____________________________
Итого получено             __________________________________________
Расходы                    __________________________________________
Остаток по смете № __________________ от _________________20______год
В том числе за авиабилеты:
Отчитался на сумму:
Корреспондирующие субсчета
Сумма
Дебет
Кредет
1
2
3
__________________________________________________
подпись подотчетного лица
Дата               __________________________________________________
Авансовый отчет принял ______________________________________________
Авансовый отчет проверил         ____________________________________
Руководитель Управления          ____________________________________
_____________________________________________________________________
Авансовый отчет представляется не позднее трех дней после завершения
командировки
Оборотная сторона
Детальная расшифровка расходов (в инвалюте)
Командированный
Вид расхода
Примечание
Сумма
Итого
________________________________________
подпись подотчетного лица
ко всем расчетам прилагаются оправдательные документы
Представительские расходы списываются согласно акта,
заверенного гербовой печатью за подписью Начальника Канцелярии
Президента РК, Заместителя Руководителя Канцелярии Приемьер-Министра
РК, Ответственного секретаря МИД РК, Председателя Центральной
избирательной комиссии РК или лицом, им уполномоченным при
направлении должностных лиц государственных органов.
Примечание
Дополнительно оплачено:
Командированный
Вид расхода
Номер Авиабилета
Сумма
Скидка
Сумма
Итого

мынадай редакциядағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
«24.1. Сыртқы істер министрлігінің қаражаттарды бөлуге жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген құжаттарды қарағаннан кейін осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша аванстық есепті жасайды.»;
көрсетілген Қағидалар осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Валюта-қаржы департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн, оның «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Е. Ыдырысов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________Б. Сұлтанов
2015 жылғы «___» _____
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің
Төрағасы
_________Қ. Келімбетов
2015 жылғы «___» _____
Қазақстан Республикасы Сыртқы
істер министрінің
2015 жылғы 22 шілдедегі
№ 11-1-2/301 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге
уәкілетті адамдарды іссапарға жіберу мақсатында
республикалық бюджетте «Шетелдік іссапарлар»
бағдарламасы және «Сыртқы саяси қызметтерді
үйлестіру жөніндегі қызметтер», «Мемлекеттік
шекараны делимитациялау және демаркациялау» мен
«Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы,
инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын
қамтамасыз ету» бағдарламаларының 162 ерекшелігі
бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларына қосымша
Нысан
___________ сомасына (АҚШ доллары немесе еуро)
Аванстық есеп
«Бекітемін»
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің
Жауапты хатшысы
Жүргізілген шығыстардың орындылығын растаймын
________________________________________________
(қолы)
күні «___» _______20___жыл
Аванстық есеп  № ______________ «___» ___________20____жыл
20____жыл  _______№ ___________
негіздеме
Іссапарға жіберілушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_________
Есеп берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________
Іссапар мерзімі ____________________________________________________
Бағдарлама _________________________________________________________
Ерекшелік __________________________________________________________
Елдің атауы ________________________________________________________
Валютаның атауы ____________________________________________________
Валютадағы операцияның атауы 1 ш/б үшін теңгенің Ұлттық банктегі бағамы                                            теңгедегі баламасы
____________________________________________________________________
20____жыл_________________ қарызы
№  шығыс кассалық ордері бойынша ____________________________алынды.
Жиынында __________________________________________________алынды
Шығыстар _______________________________________________
20______жыл ______________ № сметасы бойынша қалдық ______________
Оның ішінде авиабилеттер:
Мынадай сомаға:                                    есеп берді.
Корреспонденттік субесеп
Сома
Дебет
Кредет
1
2
3
_________________________________________________
есеп берушінің қолы
Күні                        _________________________________________
Аванстық есепті қабылдаған  _________________________________________
Аванстық есепті тексерген   _________________________________________
Басқарма басшысы            _________________________________________
_____________________________________________________________________
Аванстық есеп іссапар аяқталғаннан кейін үш күннен кешіктірілмей                              ұсынылады
парақтың сыртқы беті
Шығындарды тәптіштеп таратып көрсету (шетелдік валютада)
Іссапарға жіберілген
Шығындар түрі
Ескерту
сома
Жиыны
Жиыны
____________________________________
есеп берушінің қолы
барлық есептерге растаушы құжаттар қоса беріледі
Өкілдік шығыстар ҚР Президенті Кеңсесі Бастығының, ҚР Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысы орынбасарының, ҚР СІМ Жауапты хатшысының, ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының немесе мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын жіберген кезде өкілеттік берілген адамның қолы елтаңбалық мөрмен расталған актіге сәйкес есептен шығарылады
Ескерту
Қосымша төленді:
Іссапарға жіберілген
Шығыстар түрі
Авиабилет нөмірі
Сома
Жеңілдік
Сома
Жиыны