Об утверждении Правил получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 4-5/575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2015 года № 12035. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
7 августа 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 4-5/575
Правила
получения гарантий фондов гарантирования исполнения
обязательств по хлопковым распискам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" (далее – Закон) и определяют порядок получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объем гарантированного хлопка – объем хлопка, устанавливаемый фондом по каждому участнику, ответственность по возврату которого гарантируется фондом;

Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-5/575 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12035 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 7 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 шілдедегі
№ 4-5/575 бұйрығымен бекітілген
Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 18) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кепілдік берілген мақта көлемі – қайтару жөніндегі жауапкершілікке қор кепілдік беретін, әрбір қорға қатысушыға қор белгілейтін мақта көлемі;

2) договор участия – договор, заключаемый между фондом и хлопкоперерабатывающей организацией, на основе которого последняя участвует в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
3) участник фонда – хлопкоперерабатывающая организация, имеющая лицензию на оказание услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, с которой фондом заключен и действует договор участия;
4) держатель хлопковой расписки – владелец хлопка, передавший хлопкоперерабатывающей организации хлопок-сырец на хранение и (или) первичную переработку; хлопок-волокно и семена хлопчатника – на хранение, в случаях совершения на хлопковой расписке индоссамента – индоссат;
5) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам – юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность в целях обеспечения защиты прав и законных интересов держателей хлопковых расписок от неисполнения хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковым распискам (далее – фонд или фонды).
2. Порядок получения гарантий фонда
3. Для получения гарантии фонда держатель хлопковой расписки представляет в фонд заявление в произвольной форме и прилагает к нему следующие документы:
1) хлопковую расписку с неразделенными залоговым и складским свидетельствами;
2) копии заключенных договоров первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно и (или) хранения хлопка-сырца, соответствующих типовым формам договоров хранения и переработки, утверждаемых уполномоченным органом, согласно подпункту 17) статьи 7 Закона;
3) сопроводительное письмо участника с ходатайством о включении данной хлопковой расписки в объем гарантированного хлопка;
4) юридические лица представляют копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
5) физические лица представляют копию документа, удостоверяющего личность держателя хлопковой расписки, либо копию свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя (в случае, если держатель хлопковой расписки является индивидуальным предпринимателем);

2) қатысу шарты – қор мен мақта өңдеу ұйымы арасында жасалатын шарт, соның негізінде соңғысы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысады;
3) қорға қатысушы – қормен жасалған және қатысу шарты қолданылатын мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі жөніндегі қызметтер көрсетуге лицензиясы бар мақта өңдеу ұйымы;
4) мақта қолхатын ұстаушы – мақта өңдеу ұйымына шитті мақтаны сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға өткізген мақта иесі, мақта қолхатында индоссамент жасаған жағдайларда – индоссат;
5) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры – мақта өңдеу ұйымдарының өздері берген мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан мақта қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – қор немесе қорлар).
2. Қордың кепілдіктерін алу тәртібі
3. Қордың кепілдігін алу үшін мақта қолхатын ұстаушы қорға еркін нысанда өтініш береді және оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кепілдік және қоймалық куәліктері бөлінбеген мақта қолхаты;
2) Заңның 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес шарттардың үлгілік нысандарына сәйкес келетін шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы өңдеу және (немесе) шитті мақтаны сақтауға жасалған шарттардың көшірмесі;
3) қатысушының осы мақта қолхатын кепілдендірілген мақта көлеміне енгізу туралы қолдаухаты бар ілеспе хаты;
4) заңды тұлғалар заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің* немесе анықтаманың көшiрмесiн ұсынады;
ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
5) жеке тұлғалар мақта қолхатын ұстаушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін не дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің көшірмесін (егер мақта қолхатын ұстаушы дара кәсіпкер болып табылған жағдайда) ұсынады;

6) доверенность на право обращения в фонд, в случае, если в фонд обратился не первый руководитель держателя хлопковой расписки юридического или физического лица.
4. Фонд отказывает держателю хлопковой расписки в выдаче гарантии, если имеет место один из нижеперечисленных случаев:
1) хлопковая расписка выдана хлопкоперерабатывающей организацией, не являющейся участником фонда, в который обратился держатель хлопковой расписки;
2) держатель хлопковой расписки не представил документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил;
3) хлопковая расписка не соответствует требованиям статьи 20 Закона, предъявляемым к хлопковым распискам.
5. Отказ фонда в получении гарантии не является препятствием для повторного обращения держателя хлопковой расписки для получения гарантии, после устранения случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
6. Выдача гарантии фонда осуществляется в пределах объема гарантированного хлопка, установленного фондом для участника фонда, в соответствии с договором участия, заключенным между фондом и участником фонда, путем совершения соответствующей надписи на хлопковой расписке с подписью уполномоченного лица и оттиском печати фонда.
7. Срок выдачи гарантий фондом не превышает трех рабочих дней с момента поступления заявлений от держателей хлопковых расписок в фонд.

6) егер қорға заңды немесе жеке тұлғаның мақта қолхатын ұстаушының бірінші емес басшысы жүгінген жағдайда, қорға жүгіну құқығына сенімхат.
4. Егер төменде көрсетілген жағдайлардың біреуі орын алса, қор мақта қолхатын ұстаушыға кепілдік беруден бас тартады:
1) мақта қолхатын ұстаушы хабарласқан қорға қатысушы болып табылмайтын мақта өңдеу ұйымы мақта қолхатын берсе;
2) мақта қолхатын ұстаушы осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаса;
3) мақта қолхаты мақта қолхаттарына қойылатын Заңның 20-бабындағы талаптарға сәйкес келмесе.
5. Қордың кепілдік алудан бас тартуы мақта қолхатын ұстаушының осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген жағдайларды жойғаннан кейін кепілдік алу үшін қайта хабарласуына кедергі болып табылмайды.
6. Қордың кепілдігін беру қор мен қорға қатысушы арасында жасалған қатысу шартына сәйкес қорға қатысушы үшін қор белгілеген кепілдік берілген мақта көлемінің шегінде мақта қолхатына уәкілетті тұлғаның қолымен және қордың мөртаңбасымен тиісті жазба жасау жолымен жүзеге асырылады.
7. Қордың кепілдік беру мерзімі қорға мақта қолхатын ұстаушылардан өтініштер келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күнінен аспайды.