О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 77 "Об утверждении Положения об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 августа 2015 года № 888. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2015 года № 12145. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 213/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 11.12.2017 № 213/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 77 "Об утверждении Положения об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9829, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 17 ноября 2014 года и в газете "Казахстанская правда" 9 апреля 2015 года № 64 (27940), следующие изменения и дополнения:
в Положении об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, утвержденного указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Функции:
1) обеспечивает в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области космической деятельности;
2) организует в пределах своей компетенции международное сотрудничество в сфере космической деятельности;
3) участвует в осуществлении международного сотрудничества в области космической деятельности и представление интересов Республики Казахстан в международных организациях и иностранных государствах;
4) организовывает и обеспечивает реализацию проектов и программ в области космической деятельности, включая проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;

"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 17 қазандағы № 77 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 тамыздағы № 888 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 7 қазанда № 12145 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 213/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.12.2017 № 213/НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 17 қазандағы № 77 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9829 болып тіркелген, 2014 жылғы 17 қарашадағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 64 (28542) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ережеде:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Функциялары:
1) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік саясаттың өз құзыреті шегінде іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты өз құзыреті шегінде ұйымдастырады;
3) ғарыш қызметi саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруға және халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiруге қатысады;
4) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді қоса алғанда, ғарыш қызметі саласындағы жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

5) осуществляет отраслевую экспертизу проектов в области космической деятельности;
6) вносит предложения в Министерство по перечню государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
7) организовывает приемку результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
8) вносит предложения в Министерство по перечню юридических лиц для определения национальных операторов космических систем, а также их задач и функций;
9) разрабатывает и согласовывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты;
10) участвует в разработке технических регламентов и национальных стандартов в области космической деятельности;
11) разрабатывает порядок согласования и принятия решений о запусках космических объектов с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами в случае их осуществления казахстанскими участниками космической деятельности;
12) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности в сфере использования космического пространства;
13) разрабатывает порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них;
14) разрабатывает порядок отбора кандидатов в космонавты и присвоения статуса кандидата в космонавты, космонавта;
15) разрабатывает положение об отряде космонавтов Республики Казахстан;
16) разрабатывает порядок выплаты единовременной компенсации кандидату в космонавты, космонавту при установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) в связи с исполнением служебных обязанностей;
17) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве;
18) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических ракетных комплексов на территории Республики Казахстан;
19) разрабатывает порядок приемки результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
20) разрабатывает порядок предоставления транспондеров космических аппаратов физическим и (или) юридическим лицам;
21) разрабатывает порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли;
22) разрабатывает порядок организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации;
23) разрабатывает порядок утилизации космических объектов и технических средств, выведенных из эксплуатации;

5) ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасы үшін жасалатын, ғарыш техникасын өндіруге арналған мемлекеттік тапсырмалардың тізбесі бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізеді;
7) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдауды ұйымдастырады;
8) ғарыш жүйелерінің ұлттық операторларын, сондай-ақ олардың міндеттері мен функцияларын айқындау үшін заңды тұлғалар тізбесі бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізеді;
9) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және келіседі;
10) ғарыш қызметi саласындағы техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзiрлеуге қатысады;
11) Қазақстан Республикасының аумағынан ғарыш объектілерін ұшыру, сондай-ақ оны одан тыс жерлерде ғарыш қызметіне қазақстандық қатысушылар жүзеге асыратын жағдайда ұшыру туралы шешімдерді қабылдайды және келісу тәртібін әзірлейді;
12) ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
13) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн әзiрлейдi;
14) ғарышкерлiкке кандидаттарды iрiктеу және ғарышкерлiкке кандидат, ғарышкер мәртебесiн беру тәртiбiн әзiрлейдi;
15) Қазақстан Республикасының ғарышкерлер жасағы туралы ереженi әзiрлейді;
16) ғарышкерлiкке кандидатқа, ғарышкерге қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақатының, мертiгуiнiң, ауруының салдарынан мүгедектiк белгiленген кезде, сондай-ақ ол қызметтiк мiндеттерiн атқаруға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда бiржолғы өтемақы төлеу тәртiбiн әзiрлейдi;
17) Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңiстiгiнде ғарыш жүйелерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;
18) Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш зымыран кешендерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;
19) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдау тәртiбiн әзірлейді;
20) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ғарыш аппараттары транспондерлерiн ұсыну тәртiбiн әзiрлейдi;
21) Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесi ұлттық операторының ғарыш түсiрiлiмдерiн жоспарлау, Жердi қашықтықтан зондтау деректерiн алу, өңдеу және тарату тәртiбiн әзiрлейдi;
22) дәлдiгi жоғары спутниктiк навигация жүйесi ұлттық операторының спутниктiк навигациялық қызметтердi ұйымдастыру және ұсыну тәртiбiн әзiрлейдi;
23) пайдаланудан шығарылған ғарыш объектiлерi мен техникалық құралдарды кәдеге жаратудың тәртiбiн әзiрлейдi;

24) участвует в работе государственных органов системы экспортного контроля по согласованию экспорта, реэкспорта, импорта, транзита и переработки продукции в пределах своей компетенции;
25) осуществляет лицензирование в сфере использования космического пространства;
26) осуществляет государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
27) осуществляет разрешительный контроль, направленный на обеспечение соблюдения лицензиатом законодательства Республики Казахстан;
28) осуществляет государственный контроль в области космической деятельности;
29) участвует в пределах своей компетенции в организации поисковых, аварийно-спасательных работ, а также в расследовании аварий при осуществлении космической деятельности;
30) ведет регистр космических объектов;
31) вносит предложения по маркировке космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство;
32) организует подготовку ежегодного заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур", осуществляемых Российской Федерацией, и проводит мониторинг их реализации;
33) участвует в осуществлении контроля за сохранностью и условиями эксплуатации объектов и имущества комплекса "Байконур", арендуемых Российской Федерацией;
34) принимает решения о допуске персонала космодрома, жителей города Байконыр, должностных лиц, делегаций, представителей средств массовой информации, туристов, лиц, прибывающих в город по частным делам - граждан Республики Казахстан и граждан Российской Федерации на объекты комплекса "Байконур", находящиеся в ведении Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
35) разрабатывает стандарты и регламенты государственных услуг;
36) обеспечивает реализацию государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
37) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды с использованием средств наблюдения космического базирования и дистанционного зондирования (космического мониторинга);
38) осуществляет координацию работ по договору аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года;
39) организует и координирует деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в космонавты, космонавтов, а также повышению квалификации и переподготовке кадров в области космической деятельности;

24) өнімнің экспортын, реэкспортын, импортын, транзитін және қайта өңделуін келісу бойынша экспорттық бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары жұмысына өз құзыреті шегінде қатысады;
25) ғарыш кеңiстiгiн пайдалану саласында лицензиялауды жүзеге асырады;
26) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеуді жүзеге асырады;
27) лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған рұқсаттық бақылауды жүзеге асырады;
28) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
29) ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде іздестіру, авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруға, сондай-ақ аварияларды тексеруге өз құзыреті шегінде қатысады;
30) ғарыш объектiлерiнiң тiркелiмiн жүргiзедi;
31) ғарыш кеңiстiгiне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектiлерiнiң таңбалануы бойынша ұсыныстарды әзірлейді;
32) Ресей Федерациясының "Байқоңыр" ғарыш айлағынан жүзеге асыратын ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша жыл сайынғы қорытынды дайындықты ұйымдастырады және оның iске асырылуына мониторинг жүргізеді;
33) Ресей Федерациясы жалға алған "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерi мен мүлкiнiң сақталу және пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыруға қатысады;
34) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Қазақстан Республикасының қарамағындағы "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiне ғарыш айлағы персоналының, Байқоңыр қаласы тұрғындарының, лауазымды тұлғалардың, делегациялардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, туристердің, қалаға жеке істері бойынша келетін азаматтардың – Қазақстан Республикасы азаматтарының және Ресей Федерациясы азаматтарының кiруiне рұқсат беру туралы шешiм қабылдайды;
35) мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлейді;
36) Қазақстан Республикасы үшiн жасалатын ғарыш техникасы өндiрiсiне арналған мемлекеттiк тапсырмалардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
37) ғарышта орналасқан және қашықтықтан зондтаудың (ғарыш мониторингінің) бақылау құралдарын пайдалана отырып, қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жүйесiнің жұмыс істеуін ұйымдастыру;
38) 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шарты бойынша жұмыстарды заңнамада белгіленген тәртіппен үйлестiрудi жүзеге асырады;
39) ғарышкерлерге үміткерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметті ұйымдастырады және үйлестіреді, сондай-ақ ғарыш қызметі саласындағы кадрлардың біліктілігін арттырады және қайта даярлайды;

40) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Полномочия Председателя Комитета:
1) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
2) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) курирует Юридическое управление Комитета;
6) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;
7) принимает меры по противодействию коррупции в Комитете и несет за это персональную ответственность;
8) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета, приведен в приложении к настоящему положению.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему приказу.
2. Аэрокосмическому комитету Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Мусабаев Т.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

40) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерінің іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
5) Комитеттің Заң басқармасына жетекшілік етеді;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
7) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және дербес жауапкершілікте болады;
8) өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шешім қабылдайды. Комитеттің төрағасы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 25-1 тармақшамен толықтырылсын:
"25-1 Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі осы ереженің қосымшасында келтірілген.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті (Т.А. Мұсабаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 августа 2015 года № 888
Приложение
к Положению Аэрокосмического
комитета Министерства
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Перечень организаций, находящихся
в ведении Аэрокосмического комитета
Республиканские государственные предприятия:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инфракос" Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский центр "Ғарыш-Экология" Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Акционерные общества:
1) акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек";
2) акционерное общество "Республиканский центр космической связи";
3) акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
4) акционерное общество "Национальный центр космических исследований и технологий" имени академика У. М. Султангазина.".

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы 27 тамыздағы
№ 888 бұйрығына қосымша
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің Аэроғарыш
комитеті" ережесіне қосымша
Аэроғарыш комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар:
1) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Инфракос" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Ғарыш-Экология" ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Акционерлік қоғамдар:
1) "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;
2) "Республикалық ғарыштық байланыс орталығы" акционерлік қоғамы;
3) "Қазақстан Ғарыш Сапары" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
4) "Академик Ө.М. Сұлтанғазин атындағы ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы" акционерлік қоғамы.