О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 666 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 532 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 731 и и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 сентября 2015 года № 920. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября № 12205. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 501 и Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения РК от 12.07.2017 № 501 и Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11 статьи 10-2 и пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2013 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиаций", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 666 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 532 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8784, опубликованный в республиканской газете "Казахстанская правда" от 25 января 2014 года № 17 (27638) следующие изменения и дополнения:
в наименование приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным совместным приказом:
в наименовании Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы медициналық куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация Министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 666 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 532 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 920 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 731 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 қазанда № 12205 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 428 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 501 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 428 және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.07.2017 № 501 бірлескен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 10-2-бабының 11) тармақшасына және 54-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы медициналық куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация Министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 666 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 532 бірлескен бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылы 5 қазанда № 8784 тіркелді, 2014 жылғы 25 қаңтарда "Егемен Қазақстан" республикалық газетінде № 17 (28241) жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы медициналық куәландыру қағидаларында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2013 жылғы 15 шілде "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 54-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және 1944 жылғы 7 желтоқсанда Чикаго қаласында қол қойылған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (бұдан әрі - ИКАО) талаптарына, Еуропалық авиациялық талаптарға сәйкес авиация мамандарын міндетті медициналық куәландырудан өткізу тәртібін анықтайды және меншік нысанына қарамастан барлық заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы медициналық куәландыру қағидаларында:
2-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

1) авиационный врач - специалист, имеющий высшее медицинское образование и подготовку в области авиационной медицины, обеспечивающий профессиональное здоровье и надежность работы лиц, от которых зависит эффективность летной работы и безопасность полетов;
2) врачебно-летная экспертная комиссия (далее – ВЛЭК) - экспертный орган, определяющий и прогнозирующий трудоспособность человека для выполнения полетов на воздушных судах и обслуживания воздушного движения;
3) медицинское освидетельствование - обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной и иной пригодности;
4) врач-эксперт - авиационный врач, выносящий экспертное медицинское заключение по своей специальности о годности к работе авиационного персонала по оценке его здоровья;
5) управление по авиационной медицине – структурное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, который проводит контроль и надзор над организацией освидетельствования авиационного персонала врачебно-летными экспертными комиссиями;
6) медицинское заключение – документ, подтверждающий соответствие обладателя свидетельства авиационного персонала конкретным требованиям, предъявляемым к годности по состоянию здоровья.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сроки действия медицинских заключений сокращаются до 6 месяцев:
1) для обладателей свидетельства линейного пилота авиакомпании (самолет, вертолет), свидетельства пилота коммерческой авиации (самолет, вертолет) и свидетельства пилота многочленного экипажа (самолет), выполняющих коммерческие воздушные перевозки и которым исполнилось 60 лет;
2) для обладателей свидетельств линейного пилота авиакомпании (самолет, вертолет) и свидетельств пилота коммерческой авиации (самолет, вертолет, дирижабль), выполняющим коммерческие полеты по перевозке пассажиров на самолетах, управляемых одним пилотом старше 40 лет.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"Размещение, эксплуатация помещений для проведения медицинского освидетельствования допускается при наличии санитарно-эпидемиологическое заключения, выдаваемого в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 127 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10713 от 14 апреля 2015 года).
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"1) авиация дәрігері - ұшу жұмысы мен ұшу қауіпсіздігінің тиімділігі байланысты болатын тұлғалардың кәсіби денсаулығы мен жұмысының сенімділігін қамтамасыз ететін жоғары медициналық білімі және авиациялық медицина саласында даярлығы бар маман;
2) дәрігерлік-ұшу сараптама комиссиясы (бұдан әрі - ДҰСК) - әуе кемелерінде ұшуларды орындау және әуе қозғалысын ұйымдастыру үшін адамның еңбекке қабілеттілігін анықтайтын және болжамдайтын сараптама органы;
3) медициналық куәландыру - жеке тұлғаның ауруларын бар және жоқтығын анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын анықтау, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздығын, кәсіби және өзге жарамдылығын анықтау мақсатында жеке тұлғаны тексеру;
4) сарапшы-дәрігер - өз мамандығы бойынша авиация қызметкерлерінің денсаулығын бағалап, жұмысқа жарамдылығы туралы сараптамалық қорытынды шығарушы авиация дәрігері.
5) авиациялық медицина бойынша басқарма - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиация персоналын дәрігерлік-ұшу сарапшылық комиссияларының куәландыруын ұйымдастыруына бақылау мен қадағалау жүргізетін құрылымдық бөлімше;
6) медициналық қорытынды - авиациялық персонал куәлік иесінің денсаулық жағдайына бойынша жарамдылыққа қойылатын нақты талаптарға сәйкестігін дәлелдейтін құжат."
9-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"9. Келесі жағдайларда:
1) 60 жасқа толған әуекомпаниялардың желілік пилоттардың (ұшақ, тікұшақ) куәлік иелері, коммерциялық авиация пилоттарының (ұшақ, тікұшақ) куәліктері және коммерциялық әуе тасымалдауын орындайтын көпмүшелі экипаж пилоттарының куәліктері;
2) 40 жасқа толған бір пилот басқаратын әуекомпаниялардың желілік пилоттардың (ұшақ, тікұшақ) куәлік иелері, коммерциялық авиация пилоттарының (ұшақ, тікұшақ, дирижабль) куәліктері және коммерциялық жолаушылар тасымалдауын орындайтын пилоттарының куәліктері иелерінің медициналық қорытындылардың мерзімі 6 айға дейін қысқарады.";
15-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"15. Медициналық куәландыруды өткізу үшін үй-жайларды орналастыру, пайдалану Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылдың 24 ақпанында № 127 бұйрығымен бекітілген "Денсаулық сақтау нысандарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 14 сәуірінде № 10713 тіркелген) сәйкес берілген санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды болған жағдайда жол беріледі.";
29-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"29. По результатам медицинского освидетельствования авиационного персонала во ВЛЭК (ЦВЛЭК) выносится экспертное медицинское заключение:
1) годен к работе;
2) годен к работе с ограничениями;
3) нуждается в лечении (оздоровлении) с последующим медицинским освидетельствованием;
4) негоден к работе.";
дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. ВЛЭК/ЦВЛЭК по состоянию здоровья устанавливают ограничение в медицинском заключении согласно кодам ограничений, приведенных в приложении 6-1 к настоящим Правилам.
В случаях, когда решение о годности возможно только при установлении ограничения, ВЛЭК/ЦВЛЭК оценивают состояние здоровья заявителя и консультируется со специалистами по летной эксплуатации, специалистами по управлению воздушным движением или другими специалистами.
Ограничение устанавливается при неполном соответствии заявителя медицинским Требованиям, при условии, что данное состояние не ставит под угрозу безопасность полетов.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Медицинское заключение ВЛЭК (ЦВЛЭК) оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. Обладатели свидетельств авиационного персонала обращаются к председателю ВЛЭК/ЦВЛЭК, в случае наличия факторов снижающих годность, таких как:
1) проведение хирургической операции или инвазивной процедуры;
2) назначение регулярного приема какого-либо лекарственного препарата;
3) получение значительного повреждения, которое влечет за собой неспособность выполнять профессиональные обязанности соответствующего свидетельства;
4) возникновение серьезного заболевания, которое влечет за собой неспособность выполнять профессиональные обязанности соответствующего свидетельства;
5) наступление беременности и родов;
6) госпитализация;
7) впервые назначение корректирующих линз.
Обладатели медицинского заключения обращаются к председателю ВЛЭК/ЦВЛЭК, при любых сомнениях по поводу состояния здоровья, при возникновении какого-либо заболевания, вызывающего неспособность выполнять обязанности авиационного персонала в течение 21 календарного дня.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При выявлении у лиц авиационного персонала заболеваний, препятствующих продолжению работы (обучению) в соответствии с Требованиями, ВЛЭК (ЦВЛЭК) выносит экспертное медицинское заключение о негодности. В случае несогласия с экспертным медицинским заключением ВЛЭК авиационный персонал обращается в ЦВЛЭК, в случае несогласия с экспертным медицинским заключением ЦВЛЭК обращается в экспертный совет уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, в случае несогласия с заключением экспертного совета обжалует его в судебном порядке.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

29. ДҰСК-та (ОДҰСК) авиация қызметкерлерін медициналық куәландыру нәтижелері бойынша келесі медициналық қорытынды шығарылады:
1) жұмысқа жарамды;
2) жұмысқа шектеулермен жарамды;
3) кейінгі медициналық куәландырумен емделуге (сауығуға) жатады;
4) жұмысқа жарамсыз.";
Келесі мазмұндағы 29-1-тармағымен толықтырылсын:
"29-1. ДҰСК (ОДҰСК) денсаулық жағдайы бойынша осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес медициналық қорытындыда шектеулер қояды.
Жарамдылық туралы шешім тек шектеулер қойылған жағдайда ғана мүмкін болса, ДҰСК (ОДҰСК) медициналық куәландыруға талап білдірушінің денсаулық жағдайын бағалайды және ұшуды пайдалану, әуе қозғалысын басқару мамандарымен немесе өзге мамандармен кеңеседі.
Шектеулер, медициналық куәландыруға талап білдірушінің денсаулық жағдайы толық сәйкес келмеген және мұның ұшу қауіпсіздігіне қатер болмаған жағдайда қойылады.";
30-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"30. ДҰСК (ОДҰСК) медициналық қорытындысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес рәсімделеді.";
Келесі мазмұндағы 33-1-тармағымен толықтырылсын:
"33-1. Мынадай денсаулық жарамдылығын төмендетуші факторлар:
1) оған хирургиялық ота немесе инвазивтік процедура өткізілсе;
2) қандай-да бір дәрілік препаратты тұрақты қабылдау тағайындалса;
3) сәйкесінше куәлік иесінің мамандығы бойынша міндеттерін атқаруға қабілетсіздікке жағдайына алып келетін айтарлықтай жарақаттар алса;
4) сәйкесінше куәлік иесінің мамандығы бойынша міндеттерін атқаруға қабілетсіздікке жағдайына алып келетін ауруға шалдықса;
5) жүктілік жағдайында;
6) ауруханаға жатқызылса;
7) алғаш рет түзетуші линза тағайындалса, авиация қызметкері куәлік иелері ДҰСК (ОДҰСК) төрағасына жүгінеді.
Медициналық қорытынды иелері ДҰСК (ОДҰСК) төрағасына 21 күнтізбелік күн ішінде авиациялық персонал куәлігі иесінің мамандығы бойынша міндеттерін атқаруға қабілетсіздікке жағдайына алып келетін кез-келген денсаулық жағдайы бойынша, қандай да бір ауру туындаған жағдайда жүгінеді.";
34-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"34. Авиация қызметкерлерінде Талаптарға сәйкес жұмысты (оқуды) жалғастыруға кедергі болатын аурулар анықталған жағдайда, ДҰСК (ОДҰСК) жұмысқа жарамсыздығы туралы сараптамалық медициналық қорытындыны шығарады. Авиация қызметкерлері ДҰСК сараптамалық медициналық қорытындысымен келіспеген жағдайда, ОДҰСК-ге жүгінеді, ОДҰСК сараптамалық медициналық қорытындысымен келіспеген жағдайда - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның сараптама кеңесіне жүгінеді, сараптама кеңесінің шешімімен келіспеген жағдайда сот тәртібімен оған шағымданады.";
38-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"38. Медицинское освидетельствование проводится в течение срока действия действующего медицинского заключения, но не более чем за 45 календарных дней до даты истечения его срока действия.
Срок действия медицинского заключения начинается с даты окончания срока действия предыдущего медицинского заключения, при предварительном медицинском освидетельствовании - с даты вынесения экспертного медицинского заключения ВЛЭК (ЦВЛЭК).";
пункт 39 исключить;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. При предварительном медицинском освидетельствовании при поступлении на учебу или работу лиц авиационного персонала заполняется медицинская карта по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Медицинская карта (сканированная копия) после заполнения в течение 2 рабочих дней направляется в Управление по авиационной медицине.
Управление по авиационной медицине в течение 3 рабочих дней рассматривает медицинскую карту на соответствие требованиям настоящих Правил. В случае выявления несоответствий временно до их устранения, приостанавливается действие медицинского заключения и замечания и предложения направляются председателю ВЛЭК/ЦВЛЭК.";
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. При не явке авиационного персонала на динамическое врачебное наблюдение авиационные врачи, врачи-эксперты ВЛЭК (ЦВЛЭК) и другие специалисты медицинских организаций ГА в течение 3 календарных дней письменно уведомляют Управление по авиационной медицине, которое временно приостанавливает действие медицинского заключения.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Предполетный (предсменный) медицинский осмотр:
1) в аэропортах и аэродромах (вертодромах) с пассажиропотоком от 30 000 (тридцати тысяч) и более человек в год проводится дежурным медицинским работником (врачом или средним медицинским работником) медицинского центра/здравпункта/медпункта организации гражданской авиации, прошедшим специальную подготовку в наркологическом диспансере (больнице);
2) в аэропортах и аэродромах (вертодромах) с пассажиропотоком менее 30 000 (тридцати тысяч) человек в год, а также в не классифицируемых аэродромах (вертодромах) допускается проводить дежурным медицинским работником (врачом или средним медицинским работником) здравпункта/медпункта организации гражданской авиации или медицинской организацией по договору с организацией гражданской авиации. При этом медицинские работники имеют специальную подготовку в наркологическом диспансере (больнице).";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Предполетный (предсменный) медицинский осмотр членов экипажа ВС проводится перед началом полетов, но не ранее, чем за 2 час до вылета, при задержке вылета на 6 часов и более члены экипажа ВС проходят медицинский осмотр повторно.";

"38. Медициналық куәландыру алдыңғы медициналық қорытындының жарамдылық мерзімі шегінде, оның мерзімі аяқталудан 45 күнтізбелік күннен артық емес уақытта өткізіледі.
Медициналық қорытындының жарамдылық мерзімі алдыңғы медициналық қорытындының жарамдылық мерзімі аяқталғаннан соң, ал алғашқы медициналық куәландыру өткенде, ДҰСК (ОДҰСК) сараптамалық шешімі шығарылған мерзімнен басталады.";
39-тармақ алынып тасталынсын;
42-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"42. Авиация қызметкерлерін алдын ала медициналық куәландыру кезінде оқуға немесе жұмысқа орналасу кезінде осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша медициналық картасы толтырылады.
Медициналық карта (сканирленген көшірме) ол толтырылғаннан соң 2 жұмыс күн ішінде Авиациялық медицина басқармасына жіберіледі.
Авиациялық медицина басқармасы медициналық картаны 3 жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды. Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, оларды жойғанға дейін медициналық қорытындының күші уақытша тоқтатылып, ДҰСК (ОДҰСК) төрағасына ескертулер мен ұсыныстар жолданады.";
келесі мазмұндағы 54-1 тармағымен толықтырылсын:
"54-1. Авиация қызметкері динамикалық дәрігерлік бақылауға келмеген жағдайда, авиациялық дәрігер, ДҰСК (ОДҰСК) дәрігер-сарапшылары және өзге де азаматтық авиация ұйымдарының медициналық мамандары 3 күнтізбелік күн ішінде Авиациялық медицина басқармасын хатпен хабардар етеді. Авиациялық медицина басқарма медициналық қорытынды күшін уақытша тоқтатады.";
56-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"56. Ұшу алды (ауысым алды) медициналық тексеріп-қарау:
1) жылына 30 000 (отыз мың) адамнан астам жолаушылар тасымалы бар аэродром (вертодром) мен аэропорттарда азаматтық авиация ұйымының медициналық орталығы/денсаулық сақтау/медициналық бекетінің наркологиялық диспансерде (ауруханада) арнайы дайындықтан өткен кезекші жұмыскерімен (дәрігер немесе орта медициналық қызметкер) жүргізіледі;
2) жылына 30 000 (отыз мың) адамнан кем жолаушылар тасымалы бар аэродром (вертодром) мен аэропорттарда, классифицирленбеген аэродромдарда (вертодромдарда) азаматтық авиация ұйымының денсаулық сақтау/медициналық бекетінің немесе азаматтық авиация ұйымымен шарт негізінде аймақтық медициналық ұйымдардың кезекші жұмыскерімен (дәрігер немесе орта медициналық қызметкер) медициналық қызметкерлері жүргізеді. Сонымен бірге, барлық медициналық қызметкерлер наркологиялық диспансерде (ауруханада) арнайы дайындығы бар.;
57-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"57. ӘК экипаж мүшелері ұшу алды (ауысым алды) медициналық тексеріп-қараудан ұшулар алдында, бірақ ұшып шыққанға дейін кемінде 2 сағат бұрын өтеді; ұшып шығу 6 және одан артық сағатқа кешіктірілуіне байланысты ӘК экипаж мүшелері медициналық тексеруден қайта өтеді.";

Примечание: формат бланка А7 (44 х 8 см), двусторонняя, бумага с
водяными знаками "контур карты РК". Диаметр голограммы 12 мм, размеры
BARCODE длина – 40 мм, ширина – 40 мм.
Приложение 2
к Совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 сентября 2015 года № 920
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 18 сентября 2015 года № 731
Приложение 9
к Правилам медицинского
освидетельствования
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Форма
Штамп с наименованием ВЛЭК (ЦВЛЭК)
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
Место для фотографии
с печатью ВЛЭК/ЦВЛЭК
1. Фамилия __________________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________________
3. Отчество (при наличии) ___________________________________________
4. Дата рождения (день, месяц, год) _________________________________
5. Образование ______________________________________________________
6. Основная профессия _______________________________________________
7. Место постоянного жительства, контактные телефоны ________________
_____________________________________________________________________
8. Анамнез (заболевания за межкомиссионный период) __________________
_____________________________________________________________________
Заключение ВЛЭК/ЦВЛЭК:
1. Дата и номер протокола ВЛЭК/ЦВЛЭК: ____
2. Повод для медицинского освидетельствования
_____________________________________________________________________
3. Диагноз: _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. По пункту (пунктам) _________________________________________
графы ________ Правил медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан:________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Группа диспансерного учета: ______________________________________
6. Рекомендации ВЛЭК/ЦВЛЭК:__________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Председатель ВЛЭК/ЦВЛЭК (фамилия, подпись, личная печать)_________
8. Секретарь комиссии (фамилия, подпись)_____________________________
9. Печать ВЛЭК/ЦВЛЭК
Данные офтальмологического обследования:
1. Жалобы, дата и подпись ___________________________________________
2. Цветовосприятие __________________________________________________
3. Острота зрения без коррекции: правый глаз ______, левый глаз _____
4. Острота зрения с коррекцией: правый глаз ______, левый глаз ______

Ескерту: бланк пішіні А7 (44 х 8 см), екібетті, "ҚР картасының контуры" сутаңбалары бар қағаз.
Голограмманың диаметрі 12 мм, BARCODE өлшемі: ұзындығы - 40 мм, ені - 40 мм.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар мен даму министрінің
2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 920 және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 12 қыркүйектегі № 731
Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясындағы
медициналық куәландыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
ДҰСК (ОДҰСК) атауы көрсетілген штампы
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
ДҰСК (ОДҰСК) мөрі қойылған
сурет орны
1. Тегі _______________________________________________________
2. Аты ________________________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
4. Туған күні (күні, айы, жылы) _______________________________
5. Білімі _____________________________________________________
6. Негізгі мамандығы ________________________________________
7. Тұрғылықты мекен-жайы, байланыс телефондары ________________
8. Анамнез (комиссия аралық мерзім ішіндегі аурудың) __________
_____________________________________________________________________
ДҰСК (ОДҰСК) қорытындысы:
1. ДҰСК (ОДҰСК) мәжілісі хаттамасының күні мен нөмірі: ________
2. Медициналық куәландырудың себебі ___________________________
3. Диагноз: ___________________________________________________
4. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы
медициналық куәландыру қағидаларының _________ бағаны _______________
тармағы (тармақтары) бойынша: _______________________________________
_____________________________________________________________________
5. Диспансерлік есепке алудың тобы: ___________________________
6. ДҰСК (ОДҰСК) ұсыныстары:____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. ДҰСК (ОДҰСК) төрағасы (тегі, қолы, жеке мөрі) ______________
8. Комиссия хатшысы (тегі, қолы) ______________________________
9. ДҰСК (ОДҰСК) мөрі
Офтальмологиялық тексерудің мәліметтері:
1. Шағымдар, күні және қолы ___________________________________
2. Түсті қабылдауы ____________________________________________
3. Түзетусіз көз жітілігі: оң көзі _______, сол көзі ______
4. Түзетумен көз жітілігі: оң көзі _______, сол көзі ______

5. Рефракция (скиаскопия): правый глаз ________, левый глаз _________
6. Ночное зрение ____________________________________________________
7. Зрачки: правый глаз ______________, левый глаз ___________________
8. Рефлекторная реакция зрачков: ____________________________________
9. Веки: правый глаз _______________, левый глаз ____________________
10. Конъюнктива: правый глаз __________, левый глаз _________________
11. Роговица: правый глаз ___________, левый глаз ___________________
12.. Слезный аппарат: правый глаз ________, левый глаз ______________
13. Явное косоглазие: содружественное _____, паралитическое _________
Гетерофория по Меддоксу вблизи: горизонталь ____, вертикаль _________
вдаль: горизонталь _____, вертикаль _________
Установочное движение: вблизи __________, вдаль _____________________
Подвижность глазного яблока: правый глаз ________, левый глаз _______
Совместное движение - ближняя точка конвергенции ____________________
ассоциированная ___________________________
14. Устойчивость ясного видения ________, ведущий глаз ______________
15. Поле зрения - объект 5 миллиметров:
правый глаз _________, левый глаз _________________
16. Глазное дно: правый глаз __________, левый глаз _________________
17. Бинокулярное зрение _____________________________________________
18. Глубинное зрение (восприятие пространства) ______________________
19. Анализ результатов обследований _________________________________
_____________________________________________________________________
20. Другие обследования _____________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Диагноз _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Заключение/рекомендация офтальмолога ____________________________
_____________________________________________________________________
23. Дата вынесения заключения _______________________________________
24. Подпись, фамилия, личная печать врача-эксперта ВЛЭК/ЦВЛЭК
_____________________________________________________________________
Данные терапевтического обследования:
1. Жалобы, дата и подпись ___________________________________________
2. Границы сердца ___________________________________________________
3. Тоны сердца ______________________________________________________
4. Артериальное давление ___________ 5. Частота пульса ______________
6. Характеристика пульса ____________________________________________
7. Проба с 20 приседаниями __________________________________________

5. Рефракция (скиаскопия): оң көзі _______, сол көзі ______
6. Түнгі көз көруі ____________________________________________
7. Көз қарашығы: оң көзі _______, сол көзі ______
8. Көз қарашығының рефлекторлы реакциясы: _____________________
9. Қабағы: оң көзі _______, сол көзі ______
10. Конъюнктива: оң көзі _______, сол көзі ______
11. Мөлдір қабақ: оң көзі _______, сол көзі ______
12. Көздің жасы аппараты: оң көзі _______, сол көзі ______
13. Анық қылилығы: одақты ______, паралитикалық _______
Меддокс бойынша гетерофория жақыннан: көлденең____, тігінен____
алыстан: көлденең____, тігінен____
Бекітіп тұратын қозғалыс: жақыннан ______, алыстан ______
Көз алмасының қозғалғыштығы: оң көзі _______, сол көзі ______
Бірлескен қозғалысы - конвергенцияның ең жақын нүктесі ________
ассоциацияланған ________________________
14. Айқын көрудің тұрақтылығы __________, жетекші көз _________
15. Көру өрісі - нысан 5 миллиметрде:
оң көзі _______, сол көзі ______
16. Көздің түбі: оң көзі _______, сол көзі ______
17. Бинокулярлық көру _________________________________________
18. Терең көруі (кеңістікті қабылдау) _________________________
19. Тексеру нәтижелерін талдау ________________________________
_____________________________________________________________________
20. Басқа тексерулер___________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Диагноз____________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Офтальмологтың қорытындысы ________________________________
_____________________________________________________________________
23. Қорытынды шығарылған күні _________________________________
24. ДҰСК сарапшы-дәрігерінің қолы, тегі, жеке мөрі ____________
_____________________________________________________________________
Терапиялық тексерудің мәліметтері:
1. Шағымдар, күні және қолы ___________________________________
2. Жүректің шектері ___________________________________________
3. Жүрек соғу дыбысы __________________________________________
4. Артериялық қысым ___________________________________________
5. Тамыр соғуының жиілілігі ___________________________________
6. Тамыр соғуының сипаттамасы _________________________________
7. 20 рет отырып-тұру арқылы сынау ____________________________

8. Перкуссия легких _________________________________________________
9. Аускультация легких ______________________________________________
10. Частота и характер дыхания ______________________________________
11. Аппетит _____________ 12. Язык __________________________________
13. Стул ________________ 14. Мочеиспускание ________________________
15. Живот ___________________________________________________________
16. Печень, селезенка _______________________________________________
17. Почки ___________________________________________________________
18. Анализ результатов обследования (флюорография, кровь, моча) _____
_____________________________________________________________________
Другие обследования _________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Диагноз _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Заключение/рекомендация терапевта _______________________________
_____________________________________________________________________
21. Дата вынесения заключения _______________________________________
22. Подпись, фамилия, личная печать врача-эксперта ВЛЭК/ЦВЛЭК
_____________________________________________________________________
Данные неврологического обследования:
1. Жалобы (головные боли, головокружение, раздражительность, потливость, обмороки, судороги, расстройства сна и т.д. – подчеркнуть, описать), дата и подпись _______________________________
2. Наследственность _________________________________________________
3. Неврологический анамнез: _________________________________________
невротические явления в детстве, судороги ___________________________
травмы и психотравмы ________________________________________________
заболевания нервной системы в прошлом _______________________________
4. Вазомоторные расстройства ________________________________________
5. Дермографизм (красный, белый, меняющийся, отечный), стойкость
_____________________________________________________________________
6. Симптом Ашнера _______________ 7. Потоотделение __________________
8. Пиломоторный рефлекс _____________________________________________
9. Тремор век _______________ пальцев _______________________________
10. Конечности сухие, влажные, цианотичные __________________________
11. Зрачки __________________________________________________________
12. Черепно-мозговые нервы __________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Өкпенің перкуссиясы ________________________________________
9. Өкпенің аускультациясы _____________________________________
10. Тыныстың жиілілігі мен сипаттамасы ________________________
11. Тәбеті ____________________ 12. Тілі ____________________
13. Нәжіс _____________________ 14. Зәр шығару ______________
15. Іші _______________________________________________________
16. Бауыры, көкбауыры _________________________________________
17. Бүйрек ____________________________________________________
18. Тексеру нәтижелерін талдау (флюорография, қан, несеп) _____
_____________________________________________________________________
Басқа тексерулер ______________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Диагноз ___________________________________________________
20. Терапевтің қорытындысы ____________________________________
21. Қорытынды шығарылған күні _________________________________
22. ДҰСК сарапшы-дәрігерінің қолы, тегі, жеке мөрі ____________
Неврологиялық тексерудің мәліметтері:
1. Шағымдар (бас ауруы, бас айналуы, ашушаңдық тершеңдік,
талмалар, сіңірі тартылу, ұйқының бұзылуы және т.б. - астын сызу,
сипаттау), күні және қолы ___________________________________________
2. Тұқымқуалаушылық ___________________________________________
3. Неврологиялық анамнез: _____________________________________
Бала кезіндегі невроздық құбылыстар, сіңір тартылу ____________
Жарақаттар мен психологиялық жарақаттар _______________________
Бұрыңғы жүйке жүйесінің аурулары ______________________________
4. Вазомоторлық бұзылулар _____________________________________
5. Дермографизм (қызыл, ақ, өзгермелі, ісінген), тұрақты
6. Ашнердің симптомы ______________ 7. Тершеңдік ______________
8. Пиломоторлы рефлекс ________________________________________
9. Қабақ треморы саусақ треморы _______________________________
10. Қол-аяқ құрғақ, дымқыл, цианотикалық ______________________
11. Қарашық ___________________________________________________
12. Бассүйек-ми нервтері ______________________________________
_____________________________________________________________________

Приложение 6-1
к Правилам медицинского
освидетельствования
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Коды ограничений
Кодтар/Коды/Cods:
МСШ/ОМС/TML – медициналық қорытындының қолданылу мерзімінің шектелуі/ ограничение срока действия медицинского заключения; restriction of the period of validity of the medical certificate;
КҚТ/КДР/VDL - алыстан көргіштік пен аралық және жақыннан көргіштік секілді көру қабілеті мәселелеріндегі түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния /Correction for defective distant;
АОЖКТ/КБСДР/VML – алыс, орта және жақын қашықтықтағы көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и близкого расстояния/correction for defective distant, intermediate and near vision;
ЖКТ/КБР/VNL- жақыннан көргіштіктегі түзету/коррекция нарушения зрения для близкого расстояния /Correction for defective near vision;
ӨАКТ/КДП/VXL – өндіріс жағдайына сай алыстан көргіштік мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дали, в зависимости от производственных условий (только для 3 класса, диспетчеров УВД)/ Correction for defective distant vision depending on the working environment (for 3 class only, ATCOs);
КЛТ/КИК/CCL – контакттық линзаларды қолдану жолымен ғана түзету/коррекция зрения с использованием только контактных линз/Correction by means of contact lenses only;
КҰ/ДП/VCL – күндізгі уақытта ғана жарамды (күндізгі ұшулар)/действителен для полетов только в дневное время (дневные полеты)/ valid by day only;
ЕБЖ/ВКП/OML – екінші ұшқыш немесе білікті екінші ұшқышқа ғана жарамды (1-ші сыныпқа ғана)/действителен только как второй пилот или с квалифицированным вторым пилотом (только для 1 го класса)/Valid only as or with qualified co-pilot (class 1 only);
ЕҰЖ/ДВП/OCL – екінші ұшқышқа ғана жарамды (1-ші сыныпқа ғана)/годен только как второй пилот (только для 1го класса)/Valid only as co pilot (class 1 only);
ЖЖ/ЖБП/OPL – жолаушыларсыз ғана жарамды (Аса жеңіл авиацияның 2-ші сыныбына ғана)/действителен только без пассажиров (только для 2-го класса и пилота сверхлегкой авиации)/Valid only without passengers (class 2 & LAPL only);
ҚЕБ/БДУ/OSL – қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ұшқыштың болуы немесе екеулік басқаруы бар әуе кемесіне ғана жарамды/действителен только с безопасным пилотом и для воздушного судна с двойным управлением/Valid only with safety pilot and in aircraft with dual controls.
Описание ограничений:
TML
Срок действия медицинского заключения ограничивается на период, указанный в нем. Период действия начинается от даты прохождения медицинского освидетельствования. Период, оставшийся от действия предыдущего медицинского заключения более не действителен. Обладатель медицинского заключения проходит следующее медицинское освидетельствование, как предписано и следует всем медицинским рекомендациям.
VDL
Коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния: обладатель свидетельства носит очки или контактные линзы, корректирующие нарушение зрения для дальнего расстояния, подтверженные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования ВЛЭК(ЦВЛЭК). Использование контактных линз разрешается ВЛЭК/ЦВЛЭК. Контактные линзы используются при наличии запасной пары очков, прописанной ВЛЭК/ЦВЛЭК.
VML
Коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и ближнего расстояний: обладатель свидетельства носит очки или контактные линзы, корректирующие нарушение зрения для дальнего, среднего и ближнего расстояний, подтверженные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования ВЛЭК/ЦВЛЭК. Не используются контактные линзы и очки с цельной оправой, коррекирующие зрение только на ближнее расстояние.
VNL
Коррекция нарушения зрения для близкого расстояния: обладатель свидетельства в непосредственной доступности имеет запасную пару очков, корректирующие нарушение зрения для близкого расстояния, подтверженные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования ВЛЭК/ЦВЛЭК. Не используются контактные линзы и очки с цельной оправой, коррекирующие зрение только на ближнее расстояние.
VXL
Корректирующие линзы при нарушении зрения для дальнего расстояния не используются, если рабочая зона диспетчера УВД находится на расстоянии до 100 см. Заявители, не соответствующие стандартам по остроте зрения без коррекции на дальнее расстояние, но соответствующие по остроте зрения без коррекции на среднее и ближнее расстояния, работают без корректирующих линз, если рабочая зона их деятельности попадает в поле их зрения, находится на среднем и ближнем расстоянии (до 100см). Ограничение применяется только для 3 класса диспетчеров УВД.
CCL
Корректирующие нарушения зрения для всех расстояний, подтверженные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования ВЛЭК/ЦВЛЭК. В наличии имеется запасная пара очков, прописанная ВЛЭК/ЦВЛЭК. Ограничение используется только для медицинских заключений бортпроводников.
VCL
Ограничение дает разрешение частным пилотам с различной степенью нарушения цветовосприятия осуществлять право и обязанности своего свидетельства только в дневное время. Применяется только для медицинского заключения 2 класса.
OML
Применимо к членам летного экипажа, которые не соответствуют требованиям для пилотов, осуществляющих эксплуатацию воздушных судов, управляемых одночленным экипажем, но соответствуют требованиям для пилотов, осуществляющих эксплуатацию воздушных судов, управляемых многочленным экипажем. Применяется только для медицинского заключения 1-го класса.
OCL
Данное ограничение является продолжением ограничения OML и применяется в случаях, когда по определенным медицинским основаниям, оценка здоровья пилота проводится, как не представляющее угрозу безопасности полетов, при выполнении полетов, как второй пилот, но не как командир воздушного судна. Применяется только для медицинского заключения 1-го класса.
OPL
Применение данного ограничения рассматривается при наличии у пилота проблемы скелетно-мышечной системы или прочего заболевания, которое представляет определенный минимальный риск для безопасности полетов, который является приемлемым для пилота, но не приемлемым для перевозки пассажиров. Применяется только для медицинских заключений 2-го класса и сверхлегкой авиации.

6-1-қосымша
Шектеу кодтары
Кодтар/Коды/Cods:
МСШ/OMC/TML - медициналық қорытындыны қолданылу мерзімінің шектелуі/ ограничение срока действия медицинского заключения; restriction of the period of validity of the medical certificate;
ҚҚТ/КДР/VDL - алыстан көргіштік пен аралық және жақыннан көргіштік секілді көру қабілеті мәселелеріндегі түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния /Correction for defective distant;
АОЖКТ/КБСДР/VML - алыс, орта және жақын қашықтықтағы көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и близкого расстояния/correction for defective distant, intermediate and near vision
ЖКТ/КБР/VNL - жақыннан көргіштіктегі түзету/коррекция нарушения зрения для близкого расстояния /Correction for defective near vision;
ӨАКТ/КДП/VXL - өндіріс жағдайына сай алыстан көргіштік мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дали, в зависимости от производственных условий (только для 3 класса, диспетчеров УВД)/ Correction for defective distant vision depending on the working environment (for 3 class only, ATCOs);
КЛТ/КИК/CCL - контакттық линзаларды қолдану жолымен ғана түзету/коррекция зрения с использованием только контактных линз/Correction by means of contact lenses only;
КҰ/ДП/VCL - күндізгі уақытта ғана жарамды (күндізгі ұшулар)/действителен для полетов только в дневное время (дневные полеты)/ valid by day only;
ЕБЖ/ВКП/OML - екінші ұшқыш немесе білікті екінші ұшқышқа ғана жарамды (1-ші сыныпқа ғана)/действителен только как второй пилот или сквалифицированным вторым пилотом (только для 1 го raiacca)/Valid only as or with qualified co-pilot (class 1 only);
ЕҰЖ/ДВП/OCL - екінші ұшқышқа ғана жарамды (1-ші сыныпқа ғана)/годен только как второй пилот (только для Іго класса)/Valid only as со pilot (class 1 only);
ЖЖ/ЖБП/OPL - жолаушыларсыз ғана жарамды (Аса жеңіл авиацияның 2-ші сыныбына ғана)/действителен только без пассажиров (только для 2-го класса и пилота сверхлегкой aBnan,HH)/Valid only without passengers (class 2& LAPL only);
ҚЕБ/БДУ/OSL - қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ұшқыштың болуы немесе екеулік басқаруы бар әуе кемесіне ғана жарамды/действителен только с безопасным пилотом и для воздушного судна с двойным управлением/Valid only with safety pilot and in aircraft with dual controls.
Шектеулер түсіндірмесі:
TML
Медициналық қорытынды мерзімі онда көрсетілген мерзіммен шектеледі. Оның мерзімі медициналық куәландыруды өткен күннен басталады. Алдыңғы медициналық қорытындыдан қалған мерзім енді жарамсыз. Медициналық қорытындының иесі осында көрсетілген мерзімде келесі медициналық куәландыруды өтеді және барлық ұсынымдарды орындайды.
VDL
Алыстан көргіштік көру қабілеті мәселелеріндегі түзету: куәлік иесі алыстан көргіштікті түзететін, ДҰСК/ОДҰСК қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған көзілдірік немесе контактілі линза киеді. Контактілі линзаны қолдану ДҰСК/ОДҰСК рұқсат етіледі. Контактілік линзалар ДҰСК/ОДҰСК жазып берген запаста көзілдірік болғанда ғана қолданылады.
VML
Алыс, орта және жақын қашықтықтағы көру қабілетінің мәселелерін түзету: куәлік иесі ДҰСК/ОДҰСК қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған көзілдірік немесе контактілі линза киеді. Көру қабілетін тек жақын қашықтыққа түзетуші тұтас оправалы көзілдірік пен контактілі линза қоладылмайды.
VNL
Жақыннан көргіштіктегі түзету: куәлік иесі алыстан көргіштікті түзететін, ДҰСК/ОДҰСК қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған өзіне жақын жерде запаста көзілдірігі болады. Көру қабілетін тек жақын қашықтыққа түзетуші тұтас оправалы көзілдірік пен контактілі линза қоладылмайды.
VXL
Алыстан көргіштікті түзететін линзалар ӘҚБ диспетчерінің жұмыс істеу аймағы (көру ұзақтығы) 100 см-ден аспаса қолданылмайды.
Көру қабілетінің алыстан көргіштікті түзетусіз стандартқа сәйкес келмейтін, бірақ көру қабілеті орта және жақын қашықтықта түзетусіз жұмыс істейтін стандарттарға сәйкес келетіндер егер олардың жұмыс аймағы орта және жақын қашықтықта болса (100 см-ге дейін) түзетуші линзаларсыз жұмыс істейді. Шектеу тек ӘҚБ диспетчерінің 3 сыныпқа ғана қолданылады.
CCL
ДҰСК/ОДҰСК қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған барлық қашықтықтарға арналған түзету. ДҰСК/ОДҰСК жазып берген запаста көзілдірік болады. Шектеу тек бортсеріктер үшін қолданылады.
VCL
Шектеу тек әртүрлі деңгейдегі түсті ажыратуда бұзылулары бар жеке пилоттарға ғана рұқсат етіледі және оларға тек күндізгі уақытта ғана өз міндеттерін атқаруға құқық береді. Медициналық қорытындының 2 сыныбында ғана қолданылады.
OML
Шектеу тек көпқұрамды экипажбен басқарылатын әуе кемесі кұрамында ғана пилоттарға ғана қолданылады, бір пилотпен басқарылатын әуе кемелерінің пилоттарына қойылатын талаптарға сәйкес келмейді. Медициналық қорытындының 1 сыныбында ғана қолданылады.
OCL
Аталған шектеу OML шектеуінің жалғасы болып саналады және тек пилоттардың денсаулығы белгілі бір анықталған медициналық негіздермен бағаланып, ұшулар қауіпсіздігіне қатер келмейтін, сондай-ақ әуе кемесінің командирі емес, тек екінші ұшқыш жағдайларында қолданылады. Медициналық қорытындының 1 сыныбында ғана қолданылады.
OPL
Аталған шектеу пилотта жолаушыларды тасымалдауға мүмкіндік бермейтін, бірақ ұшу қауіпсіздігіне белгілі минималды қатері және қаңқа-бұлшықет жүйесінің, өзге де аурлары бар пилотқа қолданылады. Аса жеңіл авиацияда медициналық қорытындының 2 сыныбында ғана қолданылады.