Об утверждении Правил аттестации и учета объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/898. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2015 года № 12248.
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 78 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации и учета объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 7 октября 2015 года № 18-02/898
Правила
аттестации и учета объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного лесного фонда
1. Основные положения
1. Настоящие Правила аттестации и учета объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 78 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок аттестации и учета объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) плюсовое дерево – дерево, значительно превосходящее по одному или нескольким хозяйственно ценным признакам и свойствам окружающие деревья одних с ним возраста и фенологической формы, растущие с ним в тех же лесорастительных условиях;

Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/898 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 қарашада № 12248 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1065 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.12.2015 № 1065 бұйрығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман Кодексінің 78-бабының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 7 қазандағы
№ 18-02/898 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 78-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) артықшылығы бар ағаш – дәл сондай орман өсiру жағдайларында өзiмен қатар өсiп тұрған, өзiмен бiр жастағы және фенологиялық нысандағы айналасындағы ағаштардан бiр немесе бiрнеше шаруашылық жағынан құндылық белгiлері мен қасиеттерi бойынша айтарлықтай асып түсетiн ағаш;

2) архивы клонов плюсовых деревьев – насаждения, создаваемые с использованием вегетативного потомства плюсовых деревьев в целях сохранения их генофонда и изучения наследственных свойств;
3) вегетационный период – период года, в который возможны рост и развитие (вегетация) растений;
4) географические культуры – опытные культуры, создаваемые по специальным методикам семенным потомством наиболее характерных популяций нескольких экотипов (климатипов) с целью их испытания в новых условиях;
5) климатип – экотип, который сформировался под действием определенных климатических условий;
6) клон – совокупность всех потомков (рамет), полученных от одной исходной особи путем вегетативного размножения или апомиктического образования семян и имеющих идентичный генотип;
7) лесной генетический резерват – участок леса с ценной в генетико-селекционном отношении частью популяции вида, подвида растений;
8) лесосеменная плантация (далее – ЛСП) – искусственно созданное насаждение из высаженных по специальной генетической схеме растений, являющихся семенным или вегетативным потомством плюсовых деревьев, предназначенное для регулярного получения (в течение длительного времени) сортовых, элитных или гибридных семян с заданными наследственными свойствами и высокими посевными качествами;
9) уполномоченный орган в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
10) испытательные культуры – лесные культуры, создаваемые по специальным методикам семенным потомством плюсовых деревьев, плюсовых насаждений, лесосеменных плантаций первого порядка и постоянных лесосеменных участков с целью их генетической оценки.
2. Порядок аттестации объектов
селекционно-генетического назначения
3. Аттестация объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда осуществляется организациями, специализирующимися в этой области (далее – специализированные организации).
4. Приказом первого руководителя специализированной организации создается аттестационная комиссия (далее – Комиссия) в составе:
1) заместителя первого руководителя специализированной организации (председатель комиссии);
2) специалистов специализированной организации;
3) представителя территориального подразделения уполномоченного органа;
4) представителя государственного лесовладельца, на территории которого выявлены объекты селекционно-генетического назначения.

2) артықшылығы бар ағаштар клондарының мұрағаттары – артықшылығы бар ағаштардың гендік қорын сақтау және тұқым қуалау қасиеттерін зерттеу мақсатында олардың вегетативтік тұқымдарын пайдалану арқылы өсірілген екпелер;
3) вегетациялық кезең – өсімдіктердің өсу мен өрістеуі (вегетация) мүмкін болатын жылдың кезеңі;
4) географиялық дақылдар – жаңа жағдайларда сынақтан өткiзу мақсатымен бiрнеше экотиптердiң (климатиптердiң) неғұрлым тән популяцияларының тұқымдық ұрығынан арнаулы әдiстемелер бойынша өсiрiлетiн тәжiрибелiк дақылдар;
5) климатип – белгілі бір климаттық жағдайлардың әсерімен қалыптасқан экотип;
6) клон – вегетативтік көбейту жолымен бір бастапқы дарақтан немесе апомиктикалық тұқымнан алынған және бірдей генотипі бар барлық ұрпақтардың (рамет) жиынтығы;
7) орманның генетикалық резерваты – өсiмдiктер түрi, түр тармағы популяциясының генетикалық-селекциялық тұрғыдан құнды бөлiгi бар орман учаскесi;
8) орман тұқымы плантациясы (бұдан әрі – ОТП) – берілген тұқым қуалаушылық қасиеттерi және себу сапасы жоғары сорттық, элиталық немесе будан тұқымдарын жүйелі жоғары түрде (ұзақ уақыт бойы) алуға арналған артықшылығы бар ағаштардың тұқымды, немесе вегетативтік ұрпағы болып табылатын өсімдіктердің арнаулы генетикалық схема бойынша отырғызылып, қолдан өсірілген екпесі;
9) орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласында басқару, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
10) сынақ дақылдары – генетикалық бағалау мақсатында арнайы әдістемемен артықшылығы бар ағаштарының, артықшылығы бар екпелердің, бірінші реттік орман тұқымы плантациялардың және тұрақты орман тұқым учаскелерінің тұқымдық ұрпағынан құрылған орман дақылдары.
2. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді
аттестаттау тәртібі
3. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттауды осы салада мамандандырылған ұйымдар (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдар) жүзеге асырады.
4. Мамандандырылған ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен мынадай құрамда аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) құрылады:
1) мамандандырылған ұйымның бірінші басшысының орынбасары (комиссия төрағасы);
2) мамандандырылған ұйымның мамандары;
3) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілі;
4) аумағында селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілер анықталған мемлекеттік орман иеленушінің өкілі.

5. Аттестация объектов селекционно-генетического назначения осуществляется:
1) в любое время в течение вегетационного периода по мере готовности выявленных и созданных объектов селекционно-генетического назначения к аттестации;
2) при наличии материалов по предварительному учету и отбору объектов селекционно-генетического назначения по формам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
6. Комиссия в присутствии представителей организации, выявившей объекты селекционно-генетического назначения, и представителей государственного лесовладельца с выездом на место обследует и определяет их соответствие целевому назначению. Срок проведения обследования устанавливается из расчета 3 рабочих дней на один объект селекционно-генетического назначения.
7. Заключение Комиссии по результатам обследования объектов селекционно-генетического назначения указывается в акте о результатах аттестации объектов селекционно-генетического назначения на территории государственного лесного фонда (далее – акт) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Акт составляется и подписывается сразу после завершения обследования.
При положительном заключении Комиссии по истечении 3 календарных дней со дня подписания Комиссией акта, объекты селекционно-генетического назначения считаются аттестованными.
8. При несоответствии выделенных и созданных объектов селекционно-генетического назначения их целевому назначению Комиссия дает отрицательное заключение.
9. После подписания акта в течение 5 рабочих дней на аттестованные объекты селекционно-генетического назначения Комиссией заполняются паспорта по формам согласно приложениям 4, 5, 6, 7 к настоящим Правилам. К паспортам прилагаются схематические планы размещения объектов селекционно-генетического назначения с привязкой к квартальной сети или другим постоянным ориентирам.
10. Паспорта на аттестованные объекты селекционно-генетического назначения составляются в шести экземплярах: первый – для государственного лесовладельца, второй – для государственного органа, в ведении которого находится государственный лесовладелец, третий – для территориального подразделения уполномоченного органа, четвертый – для специализированной организации, пятый – для уполномоченного органа и шестой – для организации, выявившей объекты селекционно-генетического назначения.
11. Аттестованные объекты селекционно-генетического назначения:
1) отграничиваются на местности специальными знаками, на которые наносятся лесохозяйственные обозначения, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам;

5. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау:
1) анықталған және құрылған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің аттестаттауға дайындығына қарай кез келген уақытта вегетациялық кезең ішінде;
2) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді алдын ала есепке алу және іріктеу бойынша материалдар бар болған кезде жүзеге асырылады.
6. Комиссия селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтаған ұйым өкілдерінің және мемлекеттік орман иеленуші өкілдерінің қатысуымен жергілікті жерге барып тексереді және олардың нысаналы мақсатқа сәйкес келуін айқындайды. Тексеруді жүргізу мерзімі бір селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектіге 3 жұмыс күн есебінен белгіленеді.
7. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді тексеру нәтижелері бойынша Комиссияның қорытындысы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орман қоры аумағындағы селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді аттестаттау нәтижелері туралы актісінде (бұдан әрі – акт) көрсетіледі. Акт тексеру аяқталғаннан кейін бірден жасалады және оған қол қойылады.
Комиссияның оң қорытындысы болған жағдайда Комиссия актіге қол қойғаннан кейін күнтізбелік 3 күн өткен соң селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілер аттестатталған болып есептеледі.
8. Анықталған және құрылған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілер өздерінің нысаналы мақсатына сәйкес келмеген жағдайда Комиссия теріс қорытынды береді.
9. Актіге қол қойылғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде аттестатталған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерге Комиссия осы Қағидаларға 4567-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша паспорттарды толтырады. Паспорттарға орамдық желіге немесе басқа тұрақты бағдарларға байланыстырылған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің орналасуының сызбалық жоспарлары қоса беріледі.
10. Аттестатталған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерге паспорттар алты данада: біріншісі – мемлекеттік орман иеленуші; екіншісі – мемлекеттік орман иеленуші қарауында болатын мемлекеттік орган; үшіншісі – уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі, төртіншісі – мамандандырылған ұйым, бесіншісі – уәкілетті орган және алтыншысы – селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтаған ұйым үшін жасалады.
11. Аттестатталған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілер:
1) жергілікті жерде арнайы белгілерімен шектеледі, оларға осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген орман шаруашылығы белгілері басылады;

2) заносятся в реестры по формам согласно приложениям 9, 10, 11, 12, 13 к настоящим Правилам. Сводная ведомость заполняется и ведется специализированной организацией.
3. Порядок учета объектов
селекционно-генетического назначения
12. Для ведения учета объектов селекционно-генетического назначения, анализа их состояния и степени целевого использования специализированная организация ежегодно проводит их обследование совместно с представителями территориальных подразделений уполномоченного органа и государственных лесовладельцев.
13. Обследование путем визуального осмотра в вегетационный период проводится на всех аттестованных объектах селекционно-генетического назначения.
14. Определение объемов обследования объектов селекционно-генетического назначения осуществляется согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
15. По каждому объекту селекционно-генетического назначения определяется качество его оформления в натуре (наличие граничных знаков и надписей на них), его состояние (наличие признаков повреждений деревьев вредителями и поражений болезнями, механических повреждений, характер и наличие усыхающих ветвей в кроне, развитие второго яруса, подлеска), целевое использование (заготовка шишек, плодов, семян, черенков), а также соответствие фактическим данным записей в паспорте или сводной ведомости.
16. Специализированная организация анализирует материалы обследования и ежегодно до 15 декабря текущего года представляет информацию в уполномоченный орган и его территориальные подразделения о наличии и состоянии объектов селекционно-генетического назначения по форме согласно приложению 15 и сводную ведомость объектов селекционно-генетического назначения по Республике Казахстан по итогам инвентаризации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, и вносит предложение по их дальнейшему использованию, оформлению в натуре, реконструкции (восстановлению) или списанию.
17. Уполномоченный орган в течение 30 календарных дней рассматривает представленную информацию о наличии и состоянии объектов селекционно-генетического назначения и 10 календарных дней после их рассмотрения принимает решение о мерах по дальнейшему улучшению их состояния, использованию или списанию в форме приказа уполномоченного органа.
18. На основании решения уполномоченного органа специализированная организация в течение 30 календарных дней вносит изменения в сводные ведомости, паспорта объектов селекционно-генетического назначения и 10 календарных дней доводит их до государственной лесоустроительной организации для использования их при проведении лесоустроительных работ.
Приложение 1
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Карточка
предварительного отбора плюсового дерева № ____

2) осы Қағидаларға 910111213-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тізілімдерге енгізіледі. Жиынтық ведомості мамандандырылған ұйым толтырады және жүргізеді.
3. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді
есепке алу тәртібі
12. Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді есепке алу, олардың жай-күйіне және нысаналы пайдаланылу дәрежесіне талдау жасау үшін мамандандырылған ұйым уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің және мемлекеттік орман иеленушілердің өкілдерімен бірлесіп жыл сайын оларды тексеріп отырады.
13. Вегетациялық кезеңде көзбен шолып қарау жолымен тексеру барлық аттестатталған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерде жүргізіледі.
14. Тексеру көлемі объектілердің алаңына байланысты болады және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес айқындалады.
15. Әрбір селекциялық-генетикалық мақсаттағы объект бойынша оның қаз-қалпында ресімделуінің (шекаралық белгілердің және оларда жазбалардың болуы), оның жай-күйінің (ағаштарды зиянкестердің бүлдіру және ауруға шалдығу, механикалық зақымдар белгілерінің болуы, ұшарбаста кеуіп бара жатқан бұтақтардың сипаты және болуы, екінші қабаттың өсуі, ағаш астында өсімдіктердің өсуі), нысаналы пайдаланылуының сапасы (бүрлер, жемістер, тұқымдар, қалемшелер дайындау), сондай-ақ паспорттағы немесе жиынтық ведомостағы жазбалардың нақты деректерге сәйкестігі айқындалады.
16. Мамандандырылған ұйым тексеру материалдарын талдайды және уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелеріне жыл сайын ағымдағы жылғы 15 желтоқсанға дейін селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің бар-жоғы және олардың жай-күйі туралы осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша және оларды одан әрі пайдалану, қаз-қалпында ресімдеу, реконструкциялау (қалпына келтіру) немесе есептен шығару бойынша ұсыныстар енгізеді.
17. Уәкілетті орган күнтізбелік 30 күн ішінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің бар-жоғы және олардың жай-күйі туралы ұсынылған ақпаратты қарайды және оларды қарағаннан кейін күнтізбелік 10 күн ішінде олардың жай-күйін одан әрі жақсарту, пайдалану немесе есептен шығару жөніндегі шаралар туралы уәкілетті органның бұйрық нысанында шешім қабылдайды.
18. Уәкілетті органның шешімі негізінде мамандандырылған ұйым күнтізбелік 30 күн ішінде селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің жиынтық ведомостарына, паспорттарына өзгерістер енгізеді және күнтізбелік 10 күнде орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдалану үшін оларды мемлекеттік орман орналастыру ұйымына жеткізеді.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Артықшылығы бар ағашты алдын ала іріктеу карточкасы № _____

1. Область __________________________________________________________
2. Административный район ___________________________________________
3. Государственный лесовладелец _____________________________________
4. Лесничество ______________________________________________________
5. Квартал № ________________________________________________________
6. Выдел № __________________________________________________________
Сведения о размещении плюсового дерева в квартале и выделе
(схема размещения, географические координаты)
Краткая характеристика насаждения выдела,
в котором выявлено дерево
7. Состав ___________________________________________________________
8. Класс бонитета ___________________________________________________
9. Тип леса (лесорастительные условия) ______________________________
10. Средний возраст ______________ лет
11. Средняя полнота _________________________________________________
12. Средняя высота по главной породе _________________________ метров
13. Средний диаметр по главной породе ________________________ метров
14. Крутизна, экспозиция склона _____________________________________
15. Высота над уровнем моря __________________________________ метров
16. Санитарное и лесопатологическое состояние _______________________
Основные таксационные показатели отобранного дерева
17. Возраст дерева ____________________ лет
18. Диаметр ствола (кроны) _____________ сантиметров
19. % превышения диаметра от среднего _____
20. Высота ____________________________ метров
21. % превышения высоты от средней ________
22. Показатели, характеризующие отбираемое дерево по целевому
назначению (смолопродуктивность, обильность семеношения, качество
семян, текстура древесины)
_____________________________________________________________________
Карточку составил____________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись
"____" ____________ 20__ года.
Примечание: характеристика насаждений выдела берется из материалов
лесоустройства.
Приложение 2
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Карточка №___
учета испытательных культур плюсовых деревьев
(географических, экологических культур) (нужное подчеркнуть)
Порода ______________________________________________________________
1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец _______ лесничество__________________
квартал __________________________ выдел ____________________________

1. Облысы ___________________________________________________________
2. Әкімшілік ауданы _________________________________________________
3. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
4. Орманшылық _______________________________________________________
5. Орам №____________________________________________________________
6. Телім №___________________________________________________________
Артықшылығы бар ағаштың орамда және телімде орналасуы туралы мәлімет
(орналасу схемасы, географиялық координаталары)
Ағаш табылған телімдегі екпелердің
қысқаша сипаттамасы
7. Құрамы __________________________________________________________
8. Бонитет класы ____________________________________________________
9. Орман типі (орман өсу жағдайлары)_________________________________
10. Орташа жасы ____________ жыл
11. Орташа толымдылығы_______________
12. Басты тұқым бойынша орташа биіктік _________________________ метр
13. Басты тұқым бойынша орташа диаметр _________________________ метр
14. Бөктердің тіктігі, экспозициясы _________________________________
15. Теңіз деңгейінен биіктігі___________________________________ метр
16. Санитарлық және орман патологиялық жағдайы _____________________
Іріктелген ағаштың негізгі таксациялық көрсеткіштері
17. Ағаш жасы ___________________________________________________ жыл
18. Ағаш діңінің диаметрі (ұшар басы) _____________________ сантиметр
19. Диаметрдің орташасынан асу %_____________________________________
20. Биіктігі __________________________________________________ метр
21. Биіктікті орташа биіктен арттыру % ______________________________
22. Нысаналы мақсаты бойынша іріктеп алынатын ағашты сипаттайтын
көрсеткіштер (шайыр шығымдылығы, тұқым шашуының молдығы, тұқым
сапасы, сүрек құрылымы) _____________________________________________
Карточканы толтырған ________________________________________________
лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
20 __ жылғы «___» _____________
Ескертпе: телім екпесінің сипаттамасы орман орналастыру
материалдарынан алынады.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Артықшылығы бар ағаштардың сынақ дақылдарын
(географиялық, экологиялық дақылдарды)
есепке алу карточкасы № ______________________
(керегі сызылады)
Тұқым ______________________________________________________________
1. Облысы __________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленушісі ________орманшылық___________________
орам _________________телім__________________________________________

3. Площадь участка, гектар __________________________________________
4. Тип условий местопроизрастания ___________________________________
5. Год закладки _____________________________________________________
6. Число испытываемых семей или клонов (экотип, сортов) _____________
7. Размещение деревьев (расстояния, метр) ___________________________
8. Число повторностей _______________________________________________
9. Число растений и потомства (от-до), штук _________________________
10. Наличие и характер контроля _____________________________________
11. Состояние культур _______________________________________________

3. Учаске алаңы, гектар _____________________________________________
4. Өсу орнының жағдайлар типі _______________________________________
5. Отырғызу жылы____________________________________________________
6. Сыналатын тұқымдар мен клондар саны (экотиптер, сорттар)__________
7. Ағаштардың орналасуы (арақашықтығы, метр) ________________________
8. Қайталану саны ___________________________________________________
9. Өсімдіктер мен ұрпағының саны (дан-дейін), дана___________________
10. Бақылаудың бар-жоғы және оның сипаты_____________________________
11. Дақылдардың жай-күйі_____________________________________________

12. Заключение комиссии о соответствии объекта целям закладки и
режиме дальнейшего использования ____________________________________
13. Предложения по выделению кандидатов в сорта-популяции,
сорта-гибриды, сорта-клоны (наименование и номер семей, клонов,
сортов экотипов) ____________________________________________________
14. Рекомендуемые мероприятия по содержанию и улучшению состояния
объекта _____________________________________________________________
Перечетная ведомость
деревьев на участке испытательных культур плюсовых деревьев
(географических, экологических культур и
сортоиспытательном участке) (нужное подчеркнуть)
№__ плюсового дерева (по реестру плюсовых деревьев), название и происхождение сорта
Повторность
Число деревьев, штук
Сохранность, %
Состояние деревьев
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого по семье,
сорту,
происхождению:
Всего по участку:
Контроль
1.
2.
3.
Итого по контролю:
Карточку составил ___________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись
"____" ____________ 20__ года
Приложение 3
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Акт
о результатах аттестации
объектов селекционно-генетического назначения на территории
государственного лесного фонда _____________________ (наименование государственного лесовладельца)
В соответствии с приказом _____________________________________
(наименование специализированной организации)
аттестационной комиссией в составе __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись членов
комиссии
с целью аттестации (списания, учета) обследованы объекты
селекционно-генетического назначения.
В результате обследования установлено: ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С учетом целевого назначения объектов селекционно-генетического
назначения излагаются причины, по которым они аттестуются, бракуются,
списываются. При этом указываются площадь каждого объекта
селекционно-генетического назначения или их число (для деревьев),
видовое название, лесничество, квартал, выдел.
В случае необходимости проведения определенных
лесохозяйственных и иных мероприятий с целью улучшения создания
объектов селекционно-генетического назначения или его реконструкции
приводят их перечень.
Комиссия ______________________ выявленные и созданные объекты
(аттестовывает или отклоняет)
селекционно-генетического назначения.
Аттестованные объекты селекционно-генетического назначения
Наименование объекта селекционно-генетического назначения
Количество объектов
1
2
3
Подписи членов комиссии: ______________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись
Приложение 4
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название ____________________________________________________
Паспорт
плюсового дерева № _________ (по реестру)

12. Объектінің отырғызу мақсатына сәйкестігі туралы және одан әрі
пайдалану режимі туралы комиссияның қорытындысы _____________________________________________________________________
13. Таралым-сорттарына, будан-сорттарына, клон-сорттарына
кандидаттарды бөлу жөніндегі ұсыныстар (тұқымдар, клондар, экотиптер
сорттарының атаулары мен нөмірлері) _________________________________
14. Объектіні күтіп-ұстау және жай-күйін жақсарту жөнінде ұсынылатын
іс-шаралар __________________________________________________________
Артықшылығы бар ағаштардың сынақ дақылдары учаскесіндегі
(географиялық, экологиялық дақылдар және сорт сынау
учаскесінде) ағаштарды қайта есептеу ведомосы
(керегі сызылады)
Артықшылығы бар ағаштың № __ (артықшылығы бар ағаштардың тізілімі бойынша), сорттың атауы және шығу тегі
Қайталану
Ағаштар саны, дана
Сақталуы, %
Ағаштардың жай-күйі
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
тұқымы, сорты, шығу тегі бойынша жиыны:
Учаске бойынша барлығы:
Бақылау
1.
2.
3.
Бақылау бойынша жиыны:
Карточканы толтырған _______________________________________________
лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
20 __ жылғы «___» _____________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________ мемлекеттік орман қоры аумағындағы
(мемлекеттік орман иеленушінің атауы)
селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді
аттестаттау нәтижелері туралы
акті
__________________________________________________ бұйрығына сәйкес
(мамандандырылған ұйымың атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ құрамындағы
аттестаттау комиссиясы (комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), лауазымы) аттестаттау (есептен шығару, есепке алу)
мақсатында селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді тексерді.
Тексеру нәтижесінде мыналар анықталды: ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің нысаналы
мақсаттарын ескере отырып, олар аттестатталатын, жарамсыз деп
танылатын, есептен шығарылатын себептер баяндалады. Бұл ретте әрбір
селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектінің көлемі немесе олардың
саны (ағаштар үшін), түр атауы, орманшылығы, орамы, телімі
көрсетіледі.
Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің жай-күйін
жақсарту немесе оны реконструкциялау мақсатында белгілі бір орман
шаруашылығы және өзге де іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайда
олардың тізбесін келтіреді.
Комиссия анықталған және құрылған селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді __________________________________.
(аттестаттайды немесе қабылдамайды)
Аттестатталған селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілер
Селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің атауы
Объектілердің саны
1
2
3
Комиссия мүшелерінің қолы: __________________________________________
тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
облысы _____________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленушісі _______________________________________
Түрлік атауы _______________________________________________________
Артықшылығы бар ағаштың № _____ (тізілім бойынша)
паспорты

1. Местонахождение дерева:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № _________________________ Выдел № _________________________
Номер дерева по государственному лесовладельцу ______________________
Как отмечено дерево в натуре ________________________________________
Расположение плюсового дерева в выделе (прилагается схема)
2. Таксационная характеристика насаждения выдела (по ярусу, где
отработано дерево)
Состав
Класс возраста/лет
Средние
Класс бонитета
Полнота
Запас, кубометров/ гектар
Селекционная категория насаждения
Господствующая морфологическая или фенологическая форма
Высота (Н), метров
Диаметр (D), сантиметров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Происхождение (естественное-семенное, порослевое или культуры)
_____________________________________________________________________
Тип леса ____________________________________________________________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Подрост _____________________________________________________________
Подлесок ____________________________________________________________
Покров ______________________________________________________________
Почва и почвообразующая порода ______________________________________
Рельеф ______________________________________________________________
Крутизна, экспозиция склона _________________________________________
Высота над уровнем моря _____________________________________________
Санитарное состояние насаждения _____________________________________
3. Характеристика плюсового дерева:
Происхождение _______________________________________________________
Фенологическая, морфологическая форма _______________________________
Возраст, лет ________________________________________________________
Высота, метров ______________________________________________________
Диаметр ствола, сантиметров _________________________________________
Объем ствола, метров кубических______________________________________
Класс роста и развития (по глазомерной оценке) ______________________
Средний диаметр кроны, метров _______________________________________
Форма кроны (конусовидная, овально-цилиндрическая) и ее
симметричность ______________________________________________________
Протяженность кроны, метров _______, % от высоты (Н) ствола__________
Толщина скелетных ветвей (толстые, средние, тонкие) _________________
Протяженность бессучковой зоны ствола, метров _____, % от высоты (Н)
ствола ______________________________________________________________
Зарастание отмерших сучьев (хорошее, среднее) _______________________
Форма ствола (прямолинейность, полнодревесность) ____________________
Прирост в высоту по глазомерной оценке (хороший, средний) ___________
Развитие водяных побегов по стволу и дуба (сильное, среднее, слабое)
_____________________________________________________________________
Характеристика коры (окраска, трещиноватость и так далее) ___________
Санитарное состояние дерева и сведения о цветении и семеношении
_____________________________________________________________________
Показатели превышения плюсового дерева по сравнению со средними
показателями насаждения: по высоте, % _______, по диаметру, % _______
Показатели, характеризующие плюсовое дерево по целевому назначению
(смолопродуктивность отобранного дерева и насаждения, обильность
семеношения, качество семян, текстура древесины)
_____________________________________________________________________
Краткая характеристика окружающих деревьев в радиусе 10 метров
(порода, селекционная категория деревьев, качество деревьев),
хозяйственные распоряжения __________________________________________
Дерево отобрано и зачислено в категорию плюсовых комиссией в составе:
___________ организация, должность, фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись
___________ организация, должность, фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись
___________ организация, должность, фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись
Паспорт составлен в _____ экземплярах
"___" ______________ 20__ года

1. Ағаштың орналасқан орны:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № ___________________ Телім № __________________________________
Мемлекеттік орман иеленушісі бойынша ағаш нөмірі ____________________
Табиғи тұрысында ағаш қалай белгіленген _____________________________
Телімдегі артықшылығы бар ағаштың орналасуы (схемасы қоса беріледі)
2. Телімдегі екпелердің таксациялық сипаттамасы (қабат бойынша, ағаш
қайда өсірілген)
Құрамы
Сынып жасы/жыл
Орташа
Бонитет сыныбы
толымдылығы
Қоры кубметр/гектар
Екпелердің селекциялық санаты
Басым морфологиялық немесе фенологиялық нысаны
Биіктігі (Н), метр
Диаметр (D), сантиметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Шығу тегі (табиғи-тұқымдық, өскіндік немесе дақылдық) _______________
_____________________________________________________________________
Орман типі __________________________________________________________
Орман өсу жағдайларының типі ________________________________________
Өскіні ______________________________________________________________
Орман астары ________________________________________________________
Жамылғысы ___________________________________________________________
Топырақ және топырақ құрайтын жыныс _________________________________
Рельеф ______________________________________________________________
Көлбеулігі, бөктерінің экспозициясы _________________________________
Теңіз деңгейінен биіктігі ___________________________________________
Екпенің санитариялық жай-күйі _______________________________________
3. Артықшылығы бар ағаштың сипаттамасы:
Шығу тегі ___________________________________________________________
Фенологиялық, морфологиялық нысаны __________________________________
Жасы, жыл ___________________________________________________________
Биіктігі, метр ______________________________________________________
Дің диаметрі, сантиметр _____________________________________________
Дің көлемі, шаршы метр ______________________________________________
Өсу және даму сыныбы (көз мөлшермен) ________________________________
Ұшар басының орташа диаметрі, метр __________________________________
Ұшар басының нысаны (конус тәрізді, сопақ цилиндр-тәрізді) және оның симметриялылығы _____________________________________________________
Ұшар басының ұзындығы, метр ___________, діңнен биіктік (Н)% ________
Бұтақтардың қалыңдығы (қалың, орташа, жұқа) _________________________
Діңнің бұтақсыз аймаққа дейінгі ұзындығы, метр __, діңнен биіктік (Н)
%_____
Өлі бұтақтардың өсуі (жақсы, орташа) ________________________________
Дің нысаны (түзу, толық сүректі) ____________________________________
Биіктік өсімі көз мөлшерлік бағамен (жақсы, орташа) _________________
Емен және дің бойындағы сулы бұталардың дамуы (күшті, орташа, әлсіз) ____________________________________________________________________
Қабық сипаттамасы (бояуы, сызаттануы және тағы басқа) _______________
Ағаштың санитариялық жай-күйі, гүлдену және тұқымдану туралы
мәліметтер __________________________________________________________
Артықшылығы бар ағаштың екпелердің орташа көрсеткішімен
салыстырғандағы артықшылық көрсеткіштері:
биіктігі бойынша ________ %, диаметрі бойынша _________ %
Артықшылығы бар ағаштың мақсаты бойынша сипаттайтын көрсеткіштері
(іріктелген ағаштың және екпенің шайыр өнімділігі, мол тұқым беруі,
тұқым сапасы, сүрек текетурасы) _____________________________________
10 метр радиустағы қоршаған ағаштардың қысқаша сипаттамасы (тұқым,
ағаштардың селекциялық санаты, ағаш сапасы), шаруашылық өкімдер
____________________________________________________________________
Мына құрамдағы комиссия ағашты іріктеп, артықшылығы бар ағаштар
санатына қосты:
_____________________ ұйым, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
_____________________ ұйым, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
_____________________ ұйым, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Паспорт _______ данада жасалды
20 __ жылғы «___»_____________

8. Заключение о переводе в элиту (или выбраковке) ___________________
Дата ______________ Должность, подпись ______________________________
Примечания:
1. Записи по разделам 4-8 ведет государственный лесовладелец.
2. Записи в разделе 7 и 8 производят на основании данных
исследований научно-исследовательских организаций после проверки
свойств плюсовых деревьев по потомству.
Члены комиссии:
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы (подвид, экотип, форма) ___________
Паспорт архива клонов
Год закладки ____________________ № ___ участка _____________________
площадь участка, гектар _______________, количество клонов __________

8. Элитаға ауыстыру (немесе жарамсыз деп тану) туралы қорытынды _____
_____________________________________________________________________
Күні _____________ Қызметі, қолы ____________________________________
Ескертпелер:
1. 4-8-бөлімдер бойынша жазбаларды мемлекеттік орман иеленуші
толтырады;
2. 7 және 8-бөлімдерде жазбалар артықшылығы бар ағаштардың
қасиеттерін ұрпағы бойынша тексеріп алғаннан кейін ғылыми-зерттеу
ұйымдарының зерттеу деректерінің негізінде толтырылады.
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20 __ жылғы «___» _____________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облысы ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленушісі ________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы (түр тармағы, экотип, нысан) ____________
Клондар мұрағатының паспорты
Отырғызу жылы ________________ учаске № _____________________________
Учаске алаңы ____________ гектар, клондар саны ______________________

1. Работы по контролируемым скрещиваниям выполняют с
использованием специальной методики, а ход их проведения отражают в
соответствующей документации.
2. Определение показателей, вносимых в журнал научных
наблюдений, производят в соответствии с научными рекомендациями
закладки архивов клонов.
Члены комиссии:
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы (подвид, экотип, форма) ___________
Паспорт географических (популяционно-экологических) культур
Год закладки __________________ Площадь участка, гектар _____________
1. Местонахождение:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № __________________ Выдел № ________________________________
Географические координаты ___________________________________________
2. Общие сведения о культурах:
Число испытуемых происхождений (климатипов, эдафотипов) _____________
Число повторностей опыта ____________________________________________
Кем заложен опыт (инициатор, куратор, непосредственные исполнители)
_____________________________________________________________________
Наличие почвенной и топографической карт на участок, место их
хранения
_____________________________________________________________________
Общая оценка опыта (утратил значение или требует охраны и наблюдений)
_____________________________________________________________________
3. Физико-географическая характеристика:
Физико-географическая зона, подзона _________________________________
Лесосеменной район, подрайон ________________________________________
Высота над уровнем моря _____________________________________________
Тип лесорастительных условий ________________________________________
Тип леса ____________________________________________________________
Категория площади (лесосека, пашня, прогалина, гарь) и степень ее
однородности ________________________________________________________
Макро- и микрорельеф ________________________________________________
Экспозиция __________ Уклон __________ Уровень грунтовых вод ________
Почва, материнская порода ___________________________________________
Климатические показатели (по данным метеостанции, расположенной в ___
километрах от культур на высоте _________ метров над уровнем моря):
а) средняя годовая температура
б) осадки за год ____________ миллиметров, за вегетационный период
_______ миллиметров
в) число дней с температурой свыше 5оС _______, свыше 10оС ___________
г) сумма температур свыше 5оС _________, свыше 10оС __________________
Типичность условий для изучаемой породы в районе ____________________
Средний бонитет породы в лесхозе _________ и области ________________

1. Бақылаудағы будандастыру жұмыстарын арнайы әдістемені
пайдаланып орындайды, ал оларды жүргізу барысын тиісті құжаттамада
көрсетеді.
2. Ғылыми бақылау журналына енгізілетін көрсеткіштерді айқындау
клондар мұрағаттарын құрудың ғылыми ұсыныстарына сәйкес жүргізіледі.
Комиссия мүшелері:
___________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20 __ жылғы «___» _____________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелеріндегі селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облысы ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленушісі ________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы (түр тармағы, экотип, нысаны) ___________
Географиялық (таралымдық-экологиялық) дақылдардың паспорты
Отырғызылған жылы _____________ Учаске алаңы ______________ гектар
1. Орналасқан орны:
Орманшылық _________________________________________________________
Орам № ________________ Телім № ____________________________________
Географиялық координаталары ________________________________________
2. Дақылдар туралы жалпы мәліметтер:
Сыналатын түрлерінің саны (климат типтері, эдафотиптері)_____________
Тәжірибенің қайталану саны __________________________________________
Тәжірибе жүргізуші (бастамашы, кураторы, тікелей орындаушылар)
____________________________________________________________________
Учаскенің топырақтық және топографиялық картасының бар-жоғы, олардың
сақталу орны _______________________________________________________
Тәжірибенің жалпы бағасы (маңызы жойылған немесе күзету мен бақылауды
талап етеді) ________________________________________________________
3. Физикалық-географиялық сипаттамасы:
Физикалық-географиялық аймағы, кіші аймақ __________________________
Орман тұқым ауданы, кіші ауданы _____________________________________
Теңіз деңгейінен биіктігі ___________________________________________
Орман өсу жағдайының типі ___________________________________________
Орман типі __________________________________________________________
Алқап санаты (кеспеағаш, егістік, алаңқай, өртең ) және оның
біркелкілігінің дәрежесі ____________________________________________
Макро және микро бедері _____________________________________________
Экспозиция _______ Еңістігі _______ Жерасты суларының деңгейі _______
Топырақ, аналық тұқымдығы ___________________________________________
Климат көрсеткіштері (екпелерден ______ км қашықтықта және теңіз
деңгейінен ___________ метр биіктікте орналасқан метеостанцияның
мәліметтері бойынша)
а) орташа жылдық температура ________________________________________
б) жылдық жауын-шашын _____ миллиметр, вегетациялық кезеңде _________
миллиметр
в) температурасы 50 С жоғары ___________, 100 С жоғары ___________
болған күндердің саны
г) 50С жоғары ______, 100С жоғары ______ температуралардың қосындысы
Аудандағы зерттелетін тұқымның өсу жағдайларының бірдейлігі
____________________________________________________________________
Орман шаруашылығындағы ________ және облыстағы ___________ тұқымның
орташа бонитеті _____________________________________________________

4. Технология создания культур:
Способ подготовки почвы (сплошная, частичная) _______________________
Способ создания культур (посев, посадка, механизированная, ручная) __
Возраст посадочного материала _______________________________________
Метод создания (рядовой, строчно-луночный, гнездовой) _______________
Сопутствующие породы и схемы смешения _______________________________
Размещение и число посадочных (посевных) мест в блоке _______________
Размер блоков и характер их размещения ______________________________
Дополнения (год, возраст) ___________________________________________
Натурное обозначение границ между блоками ___________________________

4. Дақылдар өсіру технологиясы:
Топырақты дайындау әдісі (тұтас, ішінара) ___________________________
Дақылдарды өсіру тәсілі (себу, отырғызу, механикаландырылған, қолмен)
________
Отырғызу материалының жасы __________________________________________
Алу әдісі (қатарлы, аттамалы-қатарлы, ұялы) _________________________
Ілеспелі тұқымдар және орын алмастыру схемалары _____________________
Блокта көшет отырғызу (себу) орындарын орналастыру және саны ________
Блоктардың көлемі және оларды орналастыру сипаты ____________________
Толықтырулар (жылы, жасы) ___________________________________________
Блоктар арасындағы шекараларды қаз-қалпында белгілеу ________________

9. Охрана и оформление культур:
Огораживание (необходимость и вид изгороди) ________________________
Противопожарные мероприятия ________________________________________
Этикетирование блоков, повторностей, аншлаги _______________________
Прочие (очистка разрывов, просек, удаление стен леса)
____________________________________________________________________
10. Литературные источники, отчеты, содержащие материалы исследований
географических (популяционно-экологических) культур:
№ п.п.
Автор
Год исследований
Библиографические сведения
Аннотация (что исследовано)
Члены Комиссии:
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
_______________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 7
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область _____________________________________________________________
Государственный лесовладелец ________________________________________
Видовое название древесной породы (подвид, экотип, форма) ___________
Паспорт испытательных культур
Год закладки ____________________ № участка _________________________
Площадь участка, гектар _____________________________________________
Количество испытываемых плюсовых деревьев ___________________________
1. Местонахождение:
Лесничество _________________________________________________________
Квартал № ____________ Выдел № ______________________________________
Расположение участка испытательных культур в квартале (прилагается
схема).
Расположение повторностей и делянок - опытных, контрольных, буферных
(прилагается схема).
2. Лесорастительная и почвенно-гидрологическая характеристика
участка:
Местоположение ______________________________________________________
Тип леса и класс бонитета ___________________________________________
Тип почвы, мехсостав ________________________________________________
Содержание основных элементов питания и pHbсол
Гумус _______________ % К2О _________________ миллиграмм/100 грамм почвы
рН (сол.) ________________ Р2О5 _____________ миллиграмм 100 грамм почвы
Плотный остаток водорастворимых солей ______________________________%
Степень обеспеченности почвы основными элементами питания и реакция
почвенного раствора _________________________________________________
Глубина залегания грунтовых вод ________________________________ метр
Заключение о лесопригодности и уровне плодородия почвы
_____________________________________________________________________

9. Дақылдарды қорғау және ресімдеу:
Қоршау (қоршау қажеттілігі және түрі) _______________________________
Өртке қарсы іс-шаралар ______________________________________________
Блоктарды, қайталанатын жерлерді таңбалау, аншлагтар ________________
Басқалары (үзілімдерді тазалау, соқпақтарды, орман қабырғасын алыстату) ___________________________________________________________
10. Географиялық (таралымдық-экологиялық) дақылдарды зерттеу материалдарын қамтитын әдебиет көздері, есептері:
Автор
Зерттеу жылы
Библиографиялық мәліметтер
Аннотациялар (не зерттелді)
1
2
3
4
5
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_____________________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20 __ жылғы «___» _____________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облысы ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленушісі ________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы (түр тармағы, экотип, нысан)
Сынақ дақылдарының паспорты
Отырғызылған жылы _________________ учаске № ________________________
Учаске алаңы, гектар ________________________________________________
Сыналатын артықшылығы бар ағаштардың саны ___________________________
1. Орналасқан жері:
Орманшылық __________________________________________________________
Орам № ____________ Телім № _________________________________________ Орамдағы сынақ екпелері учаскесінің орналасуы (схемасы қоса беріліп
отыр)
Тәжірибелік, бақылау, аралық қайталанулар мен бөлінген орындардың
орналасуы (схемасы қоса беріліп отыр)
2. Учаскенің орман өсу және топырақ-гидрогеологиялық сипаттамасы:
Орналасу орны _______________________________________________________
Орман типі және бонитет сыныбы ______________________________________
Топырақ типі, механикалық құрамы ____________________________________
Негізгі қоректену элементтерінің құрамы және рН тұз
Қарашірік ________ % К2О __________ миллиграмм/100 грамм топырақ
рН(тұз) __________ Р2О5  __________ миллиграмм /100 грамм топырақ
Суда еритін тұздардың тығыз қалдығы ________________________________%
Топырақтың қоректену элементтерімен қамтамасыз етілу дәрежесі және
топырақ ерітіндісінің реакциясы______________________________________
_____________________________________________________________________
Жерасты суларының тереңдігі ____________________________________ метр
Топырақтың орман өсіруге жарамдылығы және құнарлылығының деңгейі
туралы қорытынды ____________________________________________________

3. Способ закладки испытательных культур: посадкой сеянцев
(саженцев), выращенных из семян плюсовых деревьев (указать возраст
растений); посевом (дуб, орех) ______________________________________
Агротехника подготовки участка и обработки почвы ____________________
_____________________________________________________________________
Схема посадки (посева): расстояние в ряду и между рядами, число
посадочных мест на 1 гектар
_____________________________________________________________________
4. Продолжительность испытаний для окончательного достижения цели
опыта (указать возраст культур) _____________________________________

3. Сынақ екпелерін отырғызу тәсілі: артықшылығы бар ағаштардың
тұқымынан өсірілген екпелерді (көшеттерді) отырғызу (өсімдік жасын
көрсету); себу арқылы (емен, жаңғақ) ________________________________
Учаскені дайындау агротехникасы және топырақты өңдеу ________________
Отырғызу (себу) схемасы: қатардағы және қатар араларындағы
арақашықтық, 1 гектар шаққанда отырғызу орнының саны ________________
4. Тәжірибе мақсатына түпкілікті қол жеткізу үшін сынақтар ұзақтығы
(дақылдар жасы көрсетілсін) _________________________________________

от 6 до 50 гектар
20 % от общей площади
3.
от 50 до 100 гектар
15 % от обшей площади
4.
от 100 гектар и более
5 % от общей площади
Примечание: если площадь объекта пройдена лесным пожаром,
обследованию подлежит вся его площадь.
Приложение 15
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Наличие и состояние объектов
селекционно-генетического назначения
по _____________ области по состоянию на 20 ___ год
Государственный лесовладелец, наименование объекта
Данные предыдущего учета, гектар/ штук
Данные 20 года, гектар/штук
Наименование породы
Местонахождение объектов
Примечание (рекомендованные мероприятия на оставшихся объектах), причины списания объектов и их использования по целевому назначению
лесничество
квартал
выдел
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
3.
Итого по области:
в том числе:
по породам:
1.
ель
2.
сосна
3.
Саксаул, далее по породам
Руководитель специализированной организации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Место печати
Приложение 16
к Правилам аттестации и учета
объектов селекционно-генетического
назначения на участках государственного
лесного фонда
Форма
Сводная ведомость
объектов селекционно-генетического назначения по Республике
Казахстан по итогам инвентаризации 20___ года
Порода
Плюсовые деревья, штук
Лесные генетические резерваты, гектар
Географические культуры, гектар
Архивы клонов плюсовых деревьев, гектар
Испытательные культуры популяций, гектар
Испытательные культуры плюсовых деревьев, гектар
Испытательные культуры гибридов, гектар
Другие объекты, гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
область
Всего
в том числе:
ель
сосна
Саксаул, далее по породам
далее по всем областям
Всего по республике
в том числе:
ель
сосна
Саксаул, далее по породам
Руководитель специализированной организации _________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Место печати

6-дан 50 гектарға дейін
жалпы алаңнан 20 %
3.
50-ден 100 гектарға дейін
жалпы алаңнан 15 %
4.
100 гектардан және одан көп
жалпы алаңнан 5 %
Ескертпе: егер объект алаңында орман өрті болса, оның бүкіл алаңы тексерілуге жатады.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
20__ жылғы жағдай бойынша _______________________ облысында
селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің
бар-жоғы және олардың жай-күйі
Мемлекеттік орман иеленуші, объектінің атауы
Өткен түгендеудің деректері гектар/дана
20__жылы деректері гектар/дана
Тұқым атауы
Объектінің орналасу орны
Ескертпе (қалған объектілерге ұсынылған іс-шаралар), объектілерді есептен шығару және оларды нысаналы мақсат бойынша пайдалану себептері
Орманшылық
Орам
Телім
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Облыс бойынша жиыны:
оның ішінде:
тұқымдар бойынша:
1.
шырша
2.
қарағай
3.
Сексеуіл, бұдан әрі тұқымдар бойынша
Мамандандырылған ұйымның басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
М.О.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде селекциялық-генетикалық
мақсаттағы объектілерді аттестаттау мен
есепке алу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
20 __ жылғы түгендеудің қорытындылары бойынша Қазақстан
Республикасындағы селекциялық-генетикалық мақсаттағы
объектілердің жиынтық ведомосы
Тұқым
Артықшылығы бар ағаштар, дана
Генетикалық орман резерваттары, гектар
Географиялық дақылдар, гектар
Артықшылығы бар ағаштар клондарының мұрағаттары, гектар
Таралымдардың сынақ дақылдары, гектар
Артықшылығы бар ағаштардың сынақ дақылдары, гектар
Будандардың сынақ дақылдары, гектар
Басқа объектілер, гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
облыс
Барлығы
оның ішінде:
шырша
қарағай
Сексеуіл, бұдан әрі тұқымдар бойынша
бұдан әрі барлық облыстар бойынша
Республика бойынша барлығы
оның ішінде:
шырша
қарағай
Сексеуіл, бұдан әрі тұқымдар бойынша
Мамандандырылған ұйымның басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)