Об утверждении Правил установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 4-6/895. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2015 года № 12300. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли",ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
21 октября 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 октября 2015 года № 4-6/895
Правила установления факта утраты или ухудшения качества
хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна
1. Настоящие Правила установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" (далее – Закон) и определяют порядок установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна.
2. В настоящих Правилах используются следующие условные понятия:
1) утрата хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна – гибель или фактическое отсутствие на хлопкоперерабатывающей организации хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, принятого на хранение от владельца в соответствии с договором хранения хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна;

Шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісін анықтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы 4-6/895 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 қарашада № 12300 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісін анықтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 21 қазан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 7 қазандағы
№ 4-6/895 бұйрығымен
бекітілген
Шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының
жойылу немесе нашарлау фактісін анықтау
қағидалары
1. Осы Шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісін анықтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісін айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай шартты ұғымдар пайдаланылады:
1) шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының жоғалуы – шитті мақтаны және (немесе) мақта талшығын сақтау шартына сәйкес иесінен сақтауға қабылданған шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының жойылуы немесе мақта өңдеу ұйымында нақты болмауы;

2) гибель хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна – потеря потребительских качеств хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна до степени, когда его использование становится невозможным;
3) ухудшение качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна – ухудшение качественных показателей хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна по отношению к показателям, указанным в хлопковой расписке.
3. Определение наличия хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна на хлопкоперерабатывающей организации производится согласно Правилам ведения количественно-качественного учета хлопка, утверждаемым в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона.
4. При наличии хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна на хлопкоперерабатывающей организации производится экспертиза их качества согласно Правилам проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-5/280 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152) и Правилам проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-1/618 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12009).
5. Местный исполнительный орган не позднее пятнадцати календарных дней с момента установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна уведомляет об этом всех заинтересованных лиц путем размещения соответствующего объявления на государственном и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения хлопкоперерабатывающей организации, а также размещает информацию о наступлении факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна на своем интернет-ресурсе.
6. При наступлении факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, принятых на хранение хлопкоперерабатывающей организацией-участником системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам производит погашение обязательств данной хлопкоперерабатывающей организации перед держателями хлопковых расписок деньгами в размере не менее восьмидесяти процентов от рыночной стоимости утраченного или ухудшенного по качеству хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, сложившейся на момент возмещения.
К фонду гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, осуществившему погашение обязательств хлопкоперерабатывающей организации-участника системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам перед держателем хлопковой расписки, переходит в пределах уплаченной им суммы право требования, которое держатель хлопковой расписки имеет к данной хлопкоперерабатывающей организации.
Хлопкоперерабатывающие организации-участники системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам обязаны представлять в фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам реестр хлопковых расписок в целях гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.

2) шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының жойылуы – пайдалану мүмкін емес дәрежеге дейін шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының тұтыну сапасының жоғалуы;
3) шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының нашарлауы – шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының сапа көрсеткіштерінің мақта қолхатында көрсетілген көрсеткіштерге қарағанда нашарлауы.
3. Мақта өңдеу ұйымындағы шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының барын анықтау Заңның 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес бекітілетін Мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
4. Мақта өңдеу ұйымында шитті мақта және (немесе) мақта талшығы бар болған кезде олардың сапасын сараптау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығымен бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-1/168 бұйрығымен бекітілген Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12009 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
5. Жергілікті атқарушы орган шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісі анықталған сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей ол туралы барлық мүдделі адамдарға мақта өңдеу ұйымы орналасқан жердегі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімдік баспа басылымдарына мемлекеттік және орыс тілдерінде тиісті хабарландыруды орналастыру арқылы хабарлайды, сондай-ақ шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісі болғаны туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
6. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымы сақтауға қабылдаған шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісі басталған кезде мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры осы мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттарын ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін сапасы бойынша жойылған немесе нашарлаған шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының өтеу кезінде қалыптасқан нарықтық құнының кемінде сексен пайызы мөлшерінде ақшамен өтеуді жүргізеді.
Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымының мақта қолхатын ұстаушы алдындағы міндеттемелерін өтеуді жүзеге асырған мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына ол төлеген сома шегінде мақта қолхатын ұстаушының осы мақта өңдеу ұйымына қоятын талап ету құқығы өтеді.
Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымдары мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру мақсатында мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына мақта қолхаттарының тізілімін ұсынуға міндетті.