О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 ноября 2015 года № 639. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2015 года № 12424. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19.07.2021 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135, опубликованном в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года № 43 (1443)) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в Правилах признания и нострификации документов об образовании, утвержденным указанным приказом:
в заголовок 1 раздел 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Прием и выдача документов об образовании на процедуру признания и нострификации осуществляется через Центр, а также через республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центры обслуживания населения" Комитета связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - ЦОН) на альтернативной основе.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При подаче заявления о признании документов об образовании прилагаются следующие документы:
в центр/ЦОН:
1) заявление о признании документов об образовании;
2) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык) с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема (часов/кредитов), пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии).
Услугополучатель представляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпункте 2) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;

"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 11 қарашадағы № 639 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 желтоқсанда № 12424 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 19.07.2021 № 352 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 5135 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау ережесінің атауын мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау кағидалары";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы Қағидалар басқа мемлекеттерде, Қазақстан Республикасында құрылған халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, клиникалық ординатура, резидентура, адъюнктура) туралы құжаттарын тану және нострификациялау тәртібін айқындайды.";
5-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Тану және нострификациялау рәсімін жүргізу үшін білім туралы құжаттарды қабылдау және беру Орталық, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитетінің "Халыққа қызмет көрсету орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - ХҚО) арқылы жүзеге асырылады.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
орталыққа/ХҚО:
1) білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оған мынадай ақпараттары бар қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған қосымшаның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын немесе оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады;

3) документ удостоверяющий личность, владельца документа об образовании (для идентификации личности):
для нерезидентов Республики Казахстан нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский языки):
если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить нотариально завереннию копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества, фамилии (при наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;
4) копия лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения представить информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
5) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации) и документ, удостоверяющий полномочия на представительство - при обращении представителя услугополучателя;
6) квитанция об оплате.
в пункты 14, 15, 16 внесены изменения на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункты 18 и 19 внесены изменеия на государственном языке, текст на русском не меняется;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При подаче заявления о нострификации документов об образовании прилагаются следующие документы:
в центр/ЦОН:
1) заявление о нострификации документов об образовании;
2) нотариально заверенные копии документа об образовании и приложения к нему (с переводом документа об образовании и приложения к нему на государственный или русский язык) с наличием следующей информации: перечня учебных дисциплин, объема часов/кредитов, пройденных учебных дисциплин и практик, полученных итоговых оценок, курсовых и выпускных квалификационных работ, других составляющих учебного процесса (при наличии).
Услугополучатель представляет апостилированные либо легализованные документы об образовании, указанные в подпункте 2) настоящего пункта, либо представляет архивную справку с учебного заведения, подтверждающую факт обучения и получения документа об образовании;
3) документ удостоверяющий личность, владельца документа об образовании (для идентификации личности):
для нерезидентов Республики Казахстан нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский языки):
если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены имени, отчества, фамилии (при наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;
4) копия лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения, выдавшего документ об образовании, (за исключением документов государственного образца об основном среднем, общем среднем образовании), заверенные печатью учебного заведения (с переводом на государственный или русский язык). При отсутствии копии лицензии и/или свидетельства об аккредитации учебного заведения представить информацию об организации образования, выдавшей документ об образовании (со ссылкой на сайт или другие источники);
5) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя (для идентификации) и документ, удостоверяющий полномочия на представительство - при обращении представителя услугополучателя;

3) білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін):
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге):
егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса (бар болған жағдайда), тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа салыстырған соң қайтаруға жатады);
4) оқу орнының мөрімен расталған білім туралы құжатты (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясының және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға немесе басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну кажет;
5) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (сәйкестендіру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжат - көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде;
6) төлем туралы түбіртек.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"14. Өтініш осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы өтініштерді тіркейтін арнайы журналда немесе Халыққа қызмет көрсету орталықтарының ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ХҚО ЫАЖ) базасына тіркеледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"15. Білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған уақыттан бастап төрт айды құрайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"16. Еуропа өңірінде жоғары білімге жататын біліктілікті тану туралы Конвенцияға (Лиссабон Конвенциясы) қатысушы елдердің білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасында осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен куәлік беру арқылы танылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"18. Орталық білім туралы құжатты тану туралы шешімнің негізінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша куәлік ресімдейді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"19. Уәкілетті органның білім туралы құжатты тану туралы шешімі негізінде Орталық осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімдейді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
орталыққа/ХҚО:
1) білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оған мынадай ақпараттары бар қосымшаның нотариалды куәландырылған көшірмесі (білім туралы құжаттың және оған қосымшаның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге): оқу пәндерінің тізбесі, өтілген оқу пәндері мен практикаларының сағат/кредит көлемі, алған қорытынды бағалары, курстық және оқу бітіргендегі біліктілік жұмыстары, басқа да оқу процесін құрайтын қосымша (бар болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген білім туралы апостильденген не заңдастырылған құжаттарын не оқығанын және білім туралы құжат алғанын растайтын оқу орнынан мұрағаттық анықтама ұсынады;
3) білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін):
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге):
егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын ауыстырса (бар болған жағдайда), тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқа салыстырған соң қайтаруға жатады);
4) оқу орнының мөрімен расталған білім туралы құжатты (негізгі орта, жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды қоспағанда) берген оқу орнын аккредиттеу туралы куәліктің және/немесе лицензияның көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге). Оқу орнының лицензиясының және/немесе аккредиттеу туралы куәлігінің көшірмесі болмаған жағдайда, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы туралы ақпаратты (сайттарға немесе басқа да дереккөздерге сілтеме жасай отырып) ұсыну қажет;
5) уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты (сәйкестендіру үшін) және өкілдікке өкілеттілікті куәландыратын құжат - көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде;

4. Настоящий приказ водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр образования
и науки Республики Казахстан
А. Саринжипов

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов