О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 586. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2015 года № 12468
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 «Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Индивидуальный план по обязательствам определяет помесячные объемы обязательств, принимаемых государственным учреждением в денежном выражении в пределах годовых объемов бюджетных средств, предназначенных для реализации мероприятий бюджетных программ (подпрограмм).»;
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
«6. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ (подпрограмм);
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Администраторы бюджетных программ, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных программными документами, составляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии со стратегическим планом или бюджетной программой (подпрограммой).»;
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
«Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются уполномоченному органу по исполнению бюджета, как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные Акимом области, города республиканского значения (столицы), района (города областного значения) или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 586 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 желтоқсанда № 12468 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 82-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі - Ереже):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Міндеттемелер бойынша жеке жоспар бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іс-шараларын іске асыруға арналған бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде ақшалай түрдегі мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелердің ай сайынғы көлемдерін анықтайды.»;
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша мемлекеттік мекемелер мынадай талаптардың:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімінде (бұдан әрі - бюджеттік өтінім) ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және бағдарламалық құжаттарда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері стратегиялық жоспарына немесе мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасына (кіші бағдарламасына) сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасайды.»;
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімі, республикалық маңызы бар қаланың (астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«13. На основании закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, в течении пяти рабочих дней после их принятия, уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется прогноз годовых сумм поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, и направляются в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.»;
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
«14-1. Возврат в Национальный фонд части привлеченного гарантированного трансферта в республиканский бюджет осуществляется в случаях:
в течении финансового года - в пределах превышения ожидаемого поступления доходов над плановыми;
по итогам года - при перевыполнении доходной части республиканского бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года, не позднее 1 марта текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета.
При превышении ожидаемого поступления доходов над плановыми, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета принимается решение о сумме возврата в Национальный фонд РК части привлеченного гарантированного трансферта с последующим внесением изменений в соответствующие законодательные и подзаконные акты, и в сводный план поступлений и финансирования по платежам. После определения суммы возврата центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета готовит заключение.
Возврат в Национальный фонд РК части привлеченного гарантированного трансферта на тенговый счет Правительства в НБ РК производится уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании платежного поручения органа государственных доходов.»;
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
«16. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются на основании проекта сводного плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам, согласно приложениям 14 - 20 к настоящим Правилам.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам состоит из сводного плана поступлений, составляемого по категориям, классам, подклассам и спецификам классификации поступлений бюджета, и сводного плана финансирования по платежам, составляемого по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При этом, годовые суммы сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам соответствуют суммам поступлений и расходов утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета.

«13. Кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің жылдық болжам сомасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілген бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң және мәслихаттардың жергілікті бюджеттер туралы шешімдері негізінде, оларды қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтары бойынша түсімдер жоспарының жобасын жасау үшін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдарға жібереді.»;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармағымен толықтырылсын:
«14-1. Ұлттық қорына республикалық бюджетке тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін қайтару:
қаржы жылы көлемінде - жоспарланғаннан артық күтілетін кірістер түсімдері асып түсу шегінде;
жыл қорытындысы бойынша – жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен тиісті бюджетті түзету арқылы, ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірілмей, республикалық бюджеттің кірістер бөлігін асыра орындалған кездегі жағдайларда жүзеге асырылады.
Жоспарланғаннан артық күтілетін кірістер түсімдері асып түсу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, кейіннен тиісті заңнамалық және заңға тәуелді актілеріні, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуімен, Ұлттық қорына республикалық бюджетке тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін қайтару сомасы туралы шешім қабылданады. Қайтару сомасы айқындалғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қорытындыны дайындайды.
Тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін Ұлттық қорына қайтару ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің теңгелік шотына бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмасы негізінде жүргізіледі.»;
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары жобасының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша осы Ереженің 14-20-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша, қаржыландыру жоспарларының жобалары негізінде жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджет түсімдері сыныптамасының санаттары, сыныптары, кіші сыныптары және ерекшеліктері бойынша жасалатын түсімдердің жиынтық жоспарынан және бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының функционалдық топтары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жасалатын төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарынан тұрады. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары осы Ереженің 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Бұл ретте міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомалары бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің түсімдері мен шығыстарының сомаларына сәйкес келеді.

17. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в Соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение десяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, городов Астаны и Алматы в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение восьми рабочих дней после принятия постановления акимата области, городов Алматы и Астаны о реализации решения областного маслихата о местном бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета района (города областного значения) в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия постановления акимата района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.»;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
«22. Утверждаемый руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По местным бюджетам - руководителем соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью.
В случае отсутствия руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лица, им уполномоченного, и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности, возложенные соответствующим приказом.»;
дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
«57-1. В соответствии с подпунктом 4-1) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса администраторами бюджетных программ к 20 января текущего финансового года предоставляются в уполномоченный орган по бюджетному планированию информации о бюджетных инвестициях, по которым срок завершения соответствует периоду реализации бюджетных инвестиций согласно утвержденной документации, указанной в пунктах 1 и 2 статьи 157 и в пункте 1-1 статьи 159 Бюджетного кодекса.»;
пункт 58 изложить в следующей редакции:

17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес облыстың, Алматы және Астана қалаларының әкімдігі жергілікті бюджет туралы облыстық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін 8 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.»;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекіткен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Жергілікті бюджеттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекітеді, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы болмаған жағдайда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары тиісті бұйрықпен олардың міндеттерін атқару жүктелген тұлғалармен бекітіледі.»;
мынадай мазмұндағы 57-1-тармағымен толықтырылсын:
«57-1. Бюджет кодексінің 104-бабының 4-тармағының 4-1)-тармақшасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай аяқталу мерзімі осы Кодекстің 157-бабының 1 және 2-тармақтарына және 159-бабының 1-1-тармағында көрсетілген бекітілген құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезеңі бойынша сәйкес келетін бюджеттік инвестицияларды одан әрі қаржыландыру бойынша ақпараттар ұсынылады.»;
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«58. На основании информации, представленной в соответствии с пунктами 57 и 57-1 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносят в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных программ с предложением по финансированию их в текущем финансовом году в пределах имеющегося объема остатков бюджетных средств.»;
части первую и вторую пункта 60 изложить в следующей редакции:
«60. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами с обязательным рассмотрением в установленном порядке на Республиканской бюджетной комиссии.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами с обязательным рассмотрением в установленном порядке на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).»;
части первую, вторую и третью пункта 61 изложить в следующей редакции:
«61. Администраторы республиканских бюджетных программ не чаще одного раза в квартал до 25 числа первого месяца квартала, в четвертом квартале - не позднее 3 октября текущего финансового года, на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета вправе перераспределять средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год между областями, городом республиканского значения, столицы в объеме не более десяти процентов от суммы, предусмотренной области, городу республиканского значения, столице на текущий финансовый год по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
В случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

«58. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған, осы Ереженің 57 және 57-1-тармақтарында көрсетілген ақпараттар негізінде белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар тізбесін оларды бюджет қаражатының қолда бар қалдықтары көлемінің шегінде ағымдағы қаржы жылы қаржыландыру жөніндегі ұсыныспен бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.»;
60-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«60. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясында міндеті түрде қарай отырып, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясында міндетті түрде қарай отырып, үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асырады.»;
61-тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«61. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсанына бір реттен асырмай тоқсанның бірінші айының 25-і күніне дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 3-інші қазанынан кешіктірмей республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде қаражатты ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында ағымдағы қаржы жылына облысқа, республикалық маңызы бар қалаға, астанаға арнап көзделген соманың он пайызынан аспайтын көлемде тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және бюджетті атқару бойынша уәкілетті органның жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша қайта бөлуге құқылы.
Берілген өзгертулер аталған Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда, республикалық бюджет бағдарламасының әкімшісі республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын белгіленген тәртіппен әзірлейді.

Администраторы областных бюджетных программ не чаще одного раза в квартал до 25 числа первого месяца квартала, в четвертом квартале - не позднее 3 октября текущего финансового года, на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета вправе перераспределять средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) в объеме не более десяти процентов от суммы, предусмотренной району (городу областного значения) на текущий финансовый год по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения и соответствующим местным представительным органом.»;
дополнить пунктом 61-1 следующего содержания:
«61-1. В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов вправе перераспределять средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию или соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию в объеме не более десяти процентов от объема расходов на инвестиционный проект на текущий финансовый год без рассмотрения на бюджетной комиссии, в объеме более десяти процентов от объема расходов бюджетной подпрограммы на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением в установленном порядке на бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию или соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию в объеме не более десяти процентов от объема расходов бюджетной подпрограммы на текущий финансовый год без рассмотрения на бюджетной комиссии, в объеме более десяти процентов от объема расходов бюджетной подпрограммы на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением на бюджетной комиссии.»;
часть вторую пункта 68 исключить;
пункт 109 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсанына бір реттен кем емес тоқсанның бірінші айының 25-і күніне дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 3-і қазанынан кешіктірмей облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде қаражатты тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен және сәйкес жергілікті өкілетті органмен келісу бойынша ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген бір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) ішінде аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында ағымдағы қаржы жылына арнап ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) көзделген соманың он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлуге құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 61-1-тармағымен толықтырылсын:
«61-1. Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
ағымдағы бір бюджеттік бағдарламаның бюджеттік бағдарламасы немесе ағымдағы бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында;
бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаның бір кіші даму бағдарламасы шегінде бюджеттік инвестициялық жобалар арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз ағымдағы қаржы жылына арналған инвестициялық жобаға шығыстар көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде, бюджет комиссиясында белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарай отырып, ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік кіші бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан асатын көлемде;
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде дамудың бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз ағымдағы қаржы жылына бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде, бюджет комиссиясының міндетті түрде қарауымен ағымдағы қаржы жылына бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары көлемінің он пайызынан асатын көлемде қайта бөлуге құқылы.»;
68-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«109. Ведение кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений и счетов субъектов квазигосударственного сектора территориальными подразделениями казначейства включает проведение платежей и переводов денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде спонсорской, благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП «Суммы до выяснения в иностранной валюте» в последний рабочий день текущего финансового года.
На счетах субъекта квазигосударственного сектора, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, и на контрольный счет наличности местного самоуправления по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на 1 января текущего финансового года.
Остатки на счетах субъекта квазигосударственного сектора на конец отчетного периода являются неиспользованными средствами субъектов квазигосударственного сектора и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.»;
часть вторую пункта 139 изложить в следующей редакции:
«Реквизиты в поле «Коды бюджетной классификации» платежного документа заполняются в соответствии с ЕБК РК. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом бюджетному планированию до центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и Национального Банка Республики Казахстан (далее - НБ РК).»;
пункт 158 изложить в следующей редакции:

«109. Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің мемлекеттік мекемелердің кодтарын, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізуі тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан, шетел валютасындағы шоттардан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан төлемдер жүргізуді және ақша аударуды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыру мен ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде демеушiлiк, қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП «Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар» шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында және жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда сотқа дейінгі тергеуді жүргізу органы алған шетел валютасын есептеуге арналған, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатын есептеуге арналған шоттарда пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Квазимемлекеттік сектордың шоттарындағы есепті кезеңнің соңындағы қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектордың пайдаланылмай қалған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламаны тиімсіз атқарылуына жатады.»;
139-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Төлем құжатының «Бюджеттік сыныптама кодтары» деген ашық жолағындағы деректемелер ҚР ББС-на сәйкес толтырылады. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - ҚР ҰБ) назарына жеткізеді.»;
158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«158. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий рассчитывается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в законе о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета не позднее 25 декабря предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
На основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета определяется помесячное распределение бюджетных изъятий и доводит его до соответствующих местных исполнительных органов в течение 3-х рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам вышестоящего бюджета.»;
дополнить пунктом 161-1 следующего содержания:
«161-1. Регистрация договоров о государственных закупках, срок действия которых превышает три года, осуществляется ежегодно на скользящей основе на трехлетний период с учетом запланированных средств в бюджете на плановый период.»;
часть вторую пункта 162 изложить в следующей редакции:
«В соответствии с пунктом 4 статьи 97 Бюджетного кодекса центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательным в территориальном подразделении казначейства»;
абзац третий пункта 185 изложить в следующей редакции:
«обеспечения бесперебойной деятельности заказчика в случае продления на первый квартал следующего года действия договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности по перечню, утвержденному в соответствии Законом Республики Казахстан «О государственных закупках», в объеме, не превышающем объема таких товаров, работ, услуг, использованных в первом квартале текущего года;»;
подпункт 13) пункта 194 изложить в следующей редакции:
«13) в поле «сумма базовых расходов» указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;»;
часть пятую пункта 213 изложить в следующей редакции:

«158. Бюджеттік алып қоюларды аударудың ай сайынғы мөлшерін республикалық бюджет туралы заңда немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде көзделген, келесі қаржы жылына бекітілген төмен тұрған бюджет кірістері түсімдерінің (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін соманы қоспағанда, салық, салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер) сомасына бюджеттік алып қоюлар сомасының қатынасы ретінде пайызбен жоғары тұрған деңгейдегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган есептейді.
Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешіктірмей жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі органға келесі қаржы жылына арналған кірістердің болжамдық көлемін және түсімдердің жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлуді (ерекшеліктер деңгейіне дейін) береді.
Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган Бюджет кодексінің 45-бабына сәйкес төмен тұрған бюджеттер кірістерінің мөлшері мен ай сайынғы болжамдық көлемі негізінде бюджеттік алуларды айға сайынғы бөлуді айқындайды және жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы органдардың қаперіне жеткізеді.»;
мынадай мазмұндағы 161-1-тармағымен толықтырылсын:
«161-1. Қолданылу мерзiмi үш жылдан асатын мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу, жылжымалы негiзде үш жылдық кезеңге арналып, жоспарлы кезеңге арналған бюджетте жоспарланған қаражатты ескеріле отырып жыл сайын жүзеге асырылады.»;
162-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бюджет кодексінің 97-бабының 4-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жасасқан шарттарды аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың, оның ішінде шығыс түрлерінің экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесін айқындайды.»;
185-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекіткен тізбе бойынша күн сайынғы немесе апта сайынғы қажетті тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді, ағымдағы жылдың бірінші тоқсанында пайдаланылған осындай тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің көлемінен аспайтын көлемде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың қолданылуын келесі жылдың бірінші тоқсанына ұзартқан жағдайда тапсырыс берушінің үздіксіз қызметін қамтамасыз еткен;»;
194-тармақтың 13)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) «№ базалық шығыстар сомасы» ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;»;
213-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«Списание денег с ЕКС производится на основании электронных платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через платежные системы КЦМР, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года № 157 «Об утверждении Правил проведения операций в клиринговой системе Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 905) (далее – Постановление № 157).»;
пункт 223 изложить в следующей редакции:
«223. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения на бумажном носителе и поступившего электронным образом по ИС «Казначейство-клиент» является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15.»;
дополнить пунктом 234-1 следующего содержания:
«234-1. Возмещение расходов на командировки и служебные разъезды за пределы страны работникам государственных учреждений, не являющихся государственными органами, по найму гостиничных номеров осуществляется по классу «Стандарт», транспортных расходов - по классу «Экономический» и суточных - по нормам в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 «О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов».»;
пункт 251 изложить в следующей редакции:
«251. Получение наличных денег государственными учреждениями осуществляется по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки и допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определены согласно приложению 99-1 к настоящим Правилам.
Получение наличных денег осуществляется уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций – работник государственного учреждения, назначенный приказом руководителя, осуществляет ведение кассовых операций по деньгам, полученным как по чеку, так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки, и обеспечивает сохранность наличных денег в кассе.
Для получения наличных денег по чекам из кассы банка с последующей выплатой из кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 229 настоящих Правил, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, банком и территориальным подразделением казначейства заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 100 к настоящим Правилам.
Дополнительно государственным учреждением заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.»;

«БҚШ-дан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган «Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығы бар республикалық мемлекеттік кәсіпорынның клиринг жүйесінде операциялар жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 3 шілдедегі № 157 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 905 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 157 Қаулы) сәйкес ҚБЕО төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.»;
223-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«223. Мемлекеттік мекеменің қағаз жеткізгіштегі және «Қазынашылық – клиент» АЖ арқылы электрондық түрде түскен төлеуге берілетін шотының атқарылу күні 5-15 нысанындағы есепке бекітілген төлеуге берілетін шотты енгізген күні болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 234-1-тармағымен толықтырылсын:
«234-1. Мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің елден тысқары іссапарлары мен қызметтік жол жүрулеріне арналған, қонақ үй нөмірлерін жалдауы бойынша шығыстарын өтеу «Стандарт» сыныпы бойынша, көліктік шығыстар - «Экономикалық» сыныпы бойынша және тәуліктік «Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 қаулысының нормалары бойынша жүзеге асырылады.»;
251-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«251. Қолма-қол ақшаны алуды мемлекеттік мекемелер банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырады және осы Ереженің 99-1 сәйкес тізілімі мен мөлшерін анықталған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жол беріледі.
Қолма-қол ақшаны алу мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғамен жүзеге асырылады. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға – мемлекеттің мекеме бастығының бұйрығына сәйкес чектер бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, кассалық операцияларды жүргізуді және кассадағы қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметкер.
Осы Ереженің 229-тармағында көзделген ақшаны банк кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақша алу үшін мемлекеттік мекеме банкті өзі дербес таңдайды. Мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк кассалық қызмет көрсетуге осы Ереженің 100-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шарт жасасады.
Қосымша аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес чектерді пайдалану туралы шарт жасасады.»;

дополнить пунктами 251-1 и 251-2 следующего содержания:
«251-1. Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:
1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 99-1;
2) денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений - не более 20 месячных расчетных показателей в месяц;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
251-2. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 161 «Командировки и служебные разъезды внутри страны» и 162 «Командировки и служебные разъезды за пределы страны» в следующих пределах: до 5 миллионов тенге - 50 месячных расчетных показателей;
от 5 до 20 миллионов тенге - 150 месячных расчетных показателей;
свыше 20 миллионов тенге - 500 месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 «Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета» и 206107 «Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета».»;
пункт 254 изложить в следующей редакции:
«254. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка территориальное подразделение казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в 2-х экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном Постановлением № 266.»;
пункт 265 исключить;
пункт 272 изложить в следующей редакции:
«272. Для открытия аккредитива в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявление, которое оформляется и представляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 «Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948). Основанием для оформления заявления является договор, которым предусмотрено использование аккредитива, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Правилами.»;
пункт 297 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 251-1 және 251-2-тармақтарымен толықтырылсын:
«251-1. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:
1) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің 99-1-қосымшасына сәйкес мөлшерінде бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына 20 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.
251-2. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, 161 «Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар» және 162 «Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар» ерекшеліктері бойынша, мынадай шекте белгіленеді:
5 млн. теңгеге дейiн - 50 айлық есептік көрсеткіш;
5 млн.теңгеден 20 млн.теңгеге дейiн - 150 айлық есептік көрсеткіш;
20 млн.теңгеден жоғары - 500 айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы мемлекеттік мекеменің кодына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы бюджеттік қолма-қол ақшаның қалдығы кезекті қаржы жылында 206106 «Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару» және 206107 «Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы» кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылады.»;
254-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«254. Мемлекеттік мекемелер банк кассасынан қолма-қол ақша алуына аумақтық қазынашылық бөлімшесі банкке қойылған қолдар мен мөр бедері үлгілері бар құжатты 2 данада банкке береді. Қойылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжат № 266 Қаулысымен белгілеген нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді.»;
265-тармақ алынып тасталсын;
272-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«272. Аккредитивті шетел валютасында ашу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне «Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелді) сәйкес ресімделетін және ұсынылатын өтінімді ұсынады. Осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркелген аккредитивті пайдалану көзделген шарт өтінімді ресімдеу үшін негіз болып табылады.
297-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«297. При поступлении в территориальное подразделение казначейства распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций, подписанных первым руководителем, заверенных гербовой печатью органа государственных доходов, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении КСН, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством.
При поступлении в органы казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, за исключением расходов предусмотренных законодательством о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 296 настоящих Правил.
Возобновление проведения всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, приостановленных распоряжением уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту осуществляется на основании документа уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту об отмене распоряжения, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенного гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Документ об отмене распоряжения содержит наименование и БИН уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименование и БИН государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, номер и дату распоряжения, на основании которого приостановлены расходные операции, номер кода и счетов государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по которым необходимо возобновить расходные операции.»;
часть восьмую пункта 299 изложить в следующей редакции:
«В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, и в пределах одной области, города республиканского значения, столицы, одного района (города областного значения), местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде трехлетнего бюджета, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).»;

«297. Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы салық және кеден заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, ҚБШ өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Қазынашылық органдарына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында және осы Ереженің 296 тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімімен тоқтатылған мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдер мен ақша аударымдары, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімінің күшін жою туралы бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның елтаңбалы мөрімен куәландырылған құжаттың негізінде жаңартылады.
Өкімнің күшін жою туралы құжат, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы мен БСН, мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы мен БСН, оның негізінде шығыс операциялары тоқтатылған өкімнің нөмірі мен күні, шығыс операцияларын қайта жандандыру керек мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің код нөмірі және шоты.»;
299-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ағымдағы қаржы жылында, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қарыздары, гранттары, нысаналы трансферттері есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергiлiктi атқарушы органдарға осы тармақтың төртiншi бөлiгiн қоспағанда, аталған соманы үш жылдық бюджеттің жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.»;

дополнить пунктом 303-1 следующего содержания:
«303-1. Неиспользованные в истекшем финансовом году суммы целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского или областного бюджета, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года и сумм возврата из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, неиспользованных целевых текущих трансфертов на код классификации поступлений ЕБК РК вышестоящего бюджета.»;
пункт 309 изложить в следующей редакции:
«309. Основные моменты при составлении Соглашения:
1) при заключении Соглашения следует учитывать цели, задачи, прямые и конечные результаты, где:
в пункте 2.2 «Цели» указываются цели, направленные на достижение конечного результата в соответствии со стратегическим планом;
в пункте 2.3 «Задачи» указываются задачи, направленные на достижение цели в соответствии со стратегическим планом государственного органа;
в пункте 2.4 «Прямые результаты» указывается по целевым трансфертам на развитие поименный перечень бюджетных инвестиций, реализуемых в рамках целевых трансфертов на развитие в соответствии с бюджетной заявкой, представленной администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на текущий финансовый год. При этом, в случае реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году;
в пункте 2.5 «Конечные результаты» указывается показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа.
При определении конечного результата следует отразить решение проблемы в отрасли (сфере деятельности), связанной с реализацией бюджетной программы.
2) по заполнению приложения 1 к Соглашению:
В промежуточном отчете о достижении показателей результатов приводятся данные о фактическом достижении прямых результатов, об освоении сумм целевых трансфертов за определенный период времени с указанием причин недостижения запланированных на данный период показателей результатов.
Приложение 1 к Соглашению составляется в следующем порядке:
в строке «Наименование государственного органа» указывается местный исполнительный орган, с которым заключено Соглашение;
в строке «Наименование целевого трансферта» указывается наименование бюджетной программы (подпрограммы) вышестоящего бюджета;
в строке «Период отчета» указывается полугодие отчетного финансового года;
в строке «Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета» указывается сумма целевых трансфертов, полученная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 июля;
в строках «(наименование бюджетной программы)» и «(код бюджетной программы (подпрограммы)» заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) нижестоящего бюджета, по которым реализуются целевые трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета;
по строке «Прямой результат»:
в графе «Наименование показателей (планируемые мероприятия)» указываются планируемые (выполняемые) мероприятия по каждому бюджетному инвестиционному проекту, предусмотренные в заключенном Соглашении, выделенных из вышестоящего бюджета;
в графе «Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов» указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть на сколько процентов выполнены работы по итогам полугодия, соблюдается ли график выполнения работ, описывается стадия выполнения работ (приобретение товаров) за полугодие. Прямые результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе «Причины недостижения результатов» подробно описываются причины недостижения запланированных показателей результатов по целевым трансфертам, связанных с суммой неисполнения. В случае отставания от графика запланированных мероприятий указываются причины отставания;

мынадай мазмұндағы 303-1-тармағымен толықтырылсын:
«303-1. Өткен қаржы жылында республикалық немесе облыстық бюджеттен бөлінген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер сомалары жыл басындағы бюджет қаражаты қалдықтарының және осы трансферттерді бөлген, жоғары тұрған бюджетке төменгі тұрған бюджеттен қайтарылған сомалар, пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ҚР ББС түсiмдердiң сыныптама кодына қайтарылуға жатады.»;
309-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«309. Келісім жасасу кезіндегі негізгі сәттер:
1) Келісім жасасу кезінде мақсаттарды, міндеттерді, тікелей және соңғы нәтижелерді ескерген жөн, онда:
«Мақсаттары» деген 2.2-тармақта мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына сәйкес түпкілікті нәтижеге қол жеткізуге бағытталған мақсаттары көрсетіледі;
«Міндеттері» деген 2.3-тармақта мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына сәйкес мақсатқа қол жеткізуге бағытталған міндеттері көрсетіледі;
«Тікелей нәтижелер» 2.4-тармағында нысаналы даму трансферттері бойынша ағымдағы қаржы жылына жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған бюджеттік өтінімге сәйкес нысаналы даму трансферттері шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестициялардың атаулы тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте ұзақ сипаттағы объектілерді іске асырған жағдайда ағымдағы қаржы жылына орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал оларды аяқтаған жағдайда ағымдағы қаржы жылында аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі;
«Түпкілікті нәтижелер» деген 2.5-тармақта мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген стратегиялық жоспардың, аумақты дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші көрсетіледі.
Түпкілікті нәтижені айқындау кезінде саладағы (қызмет аясындағы) бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға байланысты проблемалардың шешілуін көрсеткен жөн.
2) Келісімнің 1-қосымшасын толтыру бойынша:
Нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізулер туралы аралық есепте тікелей нәтижелерге нақты қол жеткізу туралы, осы кезеңге жоспарланған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептерін көрсете отырып, нысаналы трансферттер сомасының белгілі бір уақыт кезеңіндегі игерілуі туралы деректер келтіріледі.
Келісімнің 1-қосымшасы мынадай тәртіппен жасалады:
«Мемлекеттік органның атауы» деген жолда Келісім жасасқан жергілікті атқарушы орган көрсетіледі;
«Нысаналы трансферттің атауы» деген жолда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атауы көрсетіледі;
«Есеп кезеңі» деген жолда есепті қаржы жылының жарты жылдығы көрсетіледі;
«Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражаттар сомасы» деген жолда 1 шілдедегі жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
«(бюджеттік бағдарламаның атауы)» және «(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды» деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттен
бөлінген нысаналы трансферттер іске асырылатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атаулары мен коды толтырылады;
«Тікелей нәтиже» деген жол бойынша:
«Көрсеткіштер атауы (жоспардағы іс-шаралар)» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген, жасалған Келісімде көзделген әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі.
«Іс-шаралардың іс жүзінде орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы» деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни жартыжылдық қорытындылары бойынша жұмыстар неше пайызға орындалғаны, жұмыстардың орындалу кестесінің сақталуы көрсетіледі, жартыжылдықтағы жұмыстардың орындалуы (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады. Тікелей нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда атқарылмау сомасына байланысты нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестеден кешіккен жағдайда кешігу себептері көрсетіледі;

в графах «План, тыс.тенге» и «Фактическое исполнение, тыс.тенге» указываются суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 июля отчетного финансового года и суммы оплаченных обязательств по состоянию на 1 июля отчетного финансового года;
в графе «Отклонение тыс.тенге» указывается разница между суммами целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета и фактического их исполнения по состоянию на 1 июля отчетного финансового года.
3) по заполнению приложения 2 к Соглашению:
В итоговом отчете о достижении показателей результатов приводятся данные о фактическом достижении прямых и конечных результатов, об освоении сумм целевых трансфертов за текущий финансовый год с указанием причин недостижения запланированных показателей результатов.
Приложение 2 к Соглашению составляется в следующем порядке:
в строке «Наименование государственного органа» указывается местный исполнительный орган, с которым заключено Соглашение;
в строке «Наименование целевого трансферта» указывается наименование бюджетной программы (подпрограммы) вышестоящего бюджета;
в строке «Период отчета» указывается отчетный финансовый год;
в строке «Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета» указывается сумма целевых трансфертов, полученная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в строках «(наименование бюджетной программы)» и «(код бюджетной программы (подпрограммы)» заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) нижестоящего бюджета, по которым реализуются целевые трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета;
по строке «Прямой результат»:
в графе «Наименование показателей (планируемые мероприятия)» указываются планируемые (выполняемые) мероприятия по каждому бюджетному инвестиционному проекту, предусмотренные в заключенном Соглашении, которые должны быть достигнуты за счет использования целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета;
в графе «Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов» указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть на сколько процентов выполнены работы по итогам года, описывается стадия выполнения работ (приобретение товаров) за отчетный год. Прямые результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе «Причины недостижения результатов» подробно описываются причины недостижения запланированных показателей прямых результатов по целевым трансфертам, связанных с суммой неисполнения. В случае отставания от графика запланированных мероприятий указываются причины отставания;

«Жоспар мың теңгемен» және «Іс жүзіндегі орындалуы мың теңгемен» деген бағандарда есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жоғарғы тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің сомасы мен олардың есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша төленген міндеттемелер сомалары көрсетіледі;
«Ауытқуы мың теңгемен» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы мен олардың есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша нақты атқарылу сомасы арасындағы айырма көрсетіледі.
3) Келісімнің 2-қосымшасын толтыру бойынша:
Нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізулер туралы қорытынды есепте тікелей нәтижелерге нақты қол жеткізу туралы, осы кезеңге жоспарланған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептерін көрсете отырып, нысаналы трансферттер сомасының ағымдағы қаржы жылы игерілуі туралы деректер келтіріледі.
Келісімнің 2-қосымшасы мынадай тәртіппен жасалады:
«Мемлекеттік органның атауы» деген жолда Келісім жасасқан жергілікті атқарушы орган көрсетіледі;
«Нысаналы трансферттің атауы» деген жолда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атауы көрсетіледі;
«Есеп кезеңі» деген жолда есепті қаржы жылы көрсетіледі;
«Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражаттар сомасы» деген жолда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
«(бюджеттік бағдарламаның атауы)» және «(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды» деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер іске асырылатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атаулары мен коды толтырылады;
«Тікелей нәтиже» деген жол бойынша:
«Көрсеткіштер атауы (жоспардағы іс-шаралар)» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуі тиіс, жасасқан Келісімде көзделген әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі;
«Іс-шаралардың іс жүзінде орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы» деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни жыл қорытындылары бойынша жұмыстар неше пайызға орындалғаны көрсетіледі, есепті жылы жұмыстардың орындалу (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады. Тікелей нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда атқарылмау сомасына байланысты нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестеден кешіккен жағдайда кешігу себептері көрсетіледі;

в графах «План, тыс.тенге» и «Фактическое исполнение, тыс.тенге» указываются суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 января текущего финансового года и суммы оплаченных обязательств по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе «Отклонение тыс.тенге» указывается разница между суммами целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета и фактического их исполнения по состоянию на 1 января текущего финансового года;
по строке «Конечный результат»:
в графе «Запланированные показатели результаты (мероприятия)» указываются конечные результаты по каждому бюджетному инвестиционному проекту, предусмотренные в заключенном Соглашении, то есть ожидаемое влияние достигнутого прямого результата на достижение цели;
в графе «Фактическое достижение результатов» указывается фактическое выполнение конечных результатов по каждому бюджетному инвестиционному проекту, то есть какой эффект показал достигнутый прямой результат на отрасль, на сколько решилась проблема в ней;
в графе «Причины недостижения результатов» подробно описываются причины недостижения запланированных показателей результатов.
4) к отчетам, указанным в подпунктах 2) и 3) прилагается аналитическая записка, заполняемая в произвольной форме, содержащая пояснения о решении проблем в отрасли (сфере деятельности) за счет целевых трансфертов, достигнутых целях, показателей результатов.
Аналитическая записка включает информацию об использовании акимом области (города республиканского значения, столицы) или акимом района (города областного значения) целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, содержит основные направления расходования их за отчетный период, анализ достигнутых целей, показателей результатов, описание освоенных или неосвоенных сумм целевых трансфертов с обоснованиями и причинами недостижения запланированных показателей результатов по целевым трансфертам.
В случае перераспределения сумм местных бюджетных инвестиционных проектов между объектами в течение финансового года, в аналитической записке указываются причины их перераспределения.
5) в Соглашении предусматриваются и другие специфичные условия (обязанности, права, ответственность, условия внесения изменений в Соглашение) в зависимости от направления целевого трансферта на развитие, не противоречащие законодательству.»;
пункт 311 изложить в следующей редакции:
«311. В случае, если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено выделение бюджетных субсидий, порядок их выделения определяется в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Бюджетного кодекса.»;

«Жоспар мың теңгемен» және «Іс жүзінде орындалуы мың теңгемен» деген бағандарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің сомасы мен ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша төленген міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
«Ауытқуы мың теңгемен» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомалары мен олардың ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақты атқарылу сомасы арасындағы айырма көрсетіледі;
«Түпкілікті нәтиже» деген жолда:
«Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)» деген бағанда әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша жасасқан Келісімде көзделген түпкілікті нәтижелер, яғни, кол жеткізілген тікелей нәтиженің мақсаттарға қол жеткізуде күтілетін әсері көрсетіледі;
«Нәтижелерге нақты қол жеткізу» деген бағанда әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша түпкілікті нәтижелердің нақты орындалуы, яғни, қол жеткізілген тікелей нәтиже салаға қандай әсер көрсеткені, ондағы проблема қаншалықты шешілгені көрсетіледі;
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады.
4) 2) және 3)-тармақшаларда көрсетілген есептерге еркін нысанда толтырылған, нысаналы трансферттер есебінен саладағы (қызмет аясындағы) проблемалардың шешілуі, қол жеткізілген мақсаттар, нәтижелердің көрсеткіштері туралы түсіндірмелерді қамтитын талдамалық жазба қоса беріледі.
Талдамалық жазба облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды, олардың есепті кезеңдегі жұмсалуының негізгі бағыттарын, қол жеткізілген мақсаттар мен нәтиже көрсеткіштерінің талдауын, нысаналы трансферттер бойынша нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу негіздемелері және себептерімен бірге нысаналы трансферттердің игерілген және игерілмеген сомаларының сипаттамасы қамтылады.
Қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын объектілер арасында қайта бөлген жағдайда талдамалық жазбада оларды қайта бөлу себептері көрсетіледі.
5) Келісімде дамуға арналған нысаналы даму трансферттерінің бағытына қарай басқа да ерекше, заңнамаға қайшы келмейтін (міндеттер, құқықтар, жауапкершілік, Келісімге өзгерістер енгізу шарттары) шарттар көзделеді.»;
311-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«311. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде бюджеттік субсидиялар бөлу көзделген болса, оларды бөлу тәртібі Бюджет кодексінің 35-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалады.»;

пункты 315 и 316 изложить в следующей редакции:
«315. Операция по конвертации иностранной валюты по видам валют на сумму, не превышающую установленный НБ РК лимит по видам валют в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 154 «Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7701) (далее – Постановление № 154), осуществляется без предоставления предварительных сведений.
316. Конвертация иностранной валюты по видам валют на сумму, превышающую установленный НБ РК лимит иностранной валюты по видам валют согласно Постановления № 154, осуществляется после представления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли - за три дня;
японские йены - за пять дней.»;
пункт 340 изложить в следующей редакции:
«340. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Национальный фонд Республики Казахстан, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня получения из Национального банка Республики Казахстан выписок по счетам в иностранной валюте с приложением платежных документов в электронном виде.
Иностранная валюта, поступившая от выпуска государственных ценных бумаг на внешнем рынке капитала реконвертируется в соответствующий бюджет до конца текущего финансового года.
Средства программных внешних займов, поступившие в иностранной валюте, реконвертируются в соответствующий бюджет центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение шести месяцев со дня поступления на банковский счет в иностранной валюте.»;
пункты 391 и 392 изложить в следующей редакции:
«391. Для размещения временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и уполномоченным органом по исполнению местного бюджета заключается Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) по форме, согласно приложению 116-1 к настоящим Правилам.
Каждая операция по размещению (переводу) временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки согласно приложению 116-2 к настоящим Правилам, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Все паспорта сделки подписываются уполномоченными должностными лицами сторон согласно приложению 116-3 к настоящим Правилам и являются неотъемлемой частью Соглашения.

315 және 316-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«315. «Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 154 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7701 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 154 Қаулы) сәйкес валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асып түспейтін сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі операция алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
316. № 154 Қаулысына сәйкес валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген шетел валютасының лимитінен артатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валюталарын қайта айырбастау аумақтық бөлімшелеріне мемлекеттік мекеме қайта айырбастау күніне дейінгі келесі мерзімде:
валюта түрі мен сомасын көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттілігі туралы хатты ұсынғаннан кейін;
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкісі, ресей рублі - үш күн ішінде;
жапония иенасы - бес күн ішінде жүзеге асырылады.»;
340-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«340. Тиісті бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен үзінді-көшірмені алған күннен бастап 3 күн ішінде жүзеге асырады.
Капиталдың сыртқы нарығында мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымынан түскен шетел валютасы тиісті бюджетке ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін қайта айырбасталады.
Шетел валютасында түскен бағдарламалық сыртқы қарыз қаражаты тиісті бюджетке бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен шетел валютасындағы банкілік шотына түскен күннен бастап алты ай ішінде қайта айырбасталады.»;
391 және 392-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«391. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган арасында уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған Бас келісім (бұдан әрі - Келісім) осы Ережеге 116-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция осы Ережеге 116-2-қосымшасына сәйкес мәміле паспортымен ресімделеді, онда салымды орналастыру бойынша барлық деректер: сомасы, орналастыру мерзімі, орналастыруды бастау және аяқтау күні, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасы болуға тиіс. Мәміленің барлық паспорттарына осы Ережеге 116-3-қосымшасына сәйкес тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қояды және Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.

При намерении перевода временно свободных бюджетных денег заполняется уведомление согласно приложению 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
При досрочном востребовании денег в полном объеме или частично, до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляется требование о возврате денег согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам.
Не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляется письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в Соглашении.
392. Каждая операция по размещению (переводу) во вклады НБ РК временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Ставка вознаграждения устанавливается НБ РК согласно статьи 31 Закона Республики Казахстан «О Национальном Банке Республики Казахстан».»;
пункты 398 и 399 изложить в следующей редакции:
«398. Принятие и регистрация обязательств и осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определенным согласно статьи 83 Бюджетного кодекса.
При этом авансовая (предварительная) оплата по заключаемым гражданско-правовым сделкам в форме договора допускается в порядке и размерах, установленных пунктами 168-181 настоящих Правил.
399. Предоставление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определенным согласно статье 83 Бюджетного кодекса.»;
пункты 403 и 404 изложить в следующей редакции:
«403. Операции по КСН платных услуг осуществляются, в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса, государственными учреждениями на основании порядка оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенного центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы), Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.
404. Коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан содержатся в Классификаторе перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - классификатор), утверждаемом в соответствии с пунктом 1 статьи 102 Бюджетного кодекса.»;
пункт 415 изложить в следующей редакции:

Уақытша бос бюджет ақшасын аудару ниеті болған кезде, осы Ережеге 116-4-қосымшаға сәйкес, уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған хабарлама толтырылады.
Ақша мерзімінен бұрын, мәміле паспортында көрсетілген ағымдағы мерзім аяқталғанға дейін толық немесе ішінара талап етілген кезде осы Ережеге 116-5-қосымшаға сәйкес берілген ақшаны қайтару туралы талап ұсынылады.
Мәміле паспортында белгіленген ағымдағы мерзім аяқталуына дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Келісімде айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ережеге 116-6-қосымшаға сәйкес жазбаша хабарлама ұсынады.
392. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция мәміле паспортымен ресімделеді, ол салымды орналастыру жөніндегі барлық деректерді: орналастыру сомасының мерзімін, орналастыруды бастау және аяқтау күнін, сыйақы ставкасын, сыйақы сомасын, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасын, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасын қамтуы тиіс. Сыйақы ставкасын «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес ҚР ҰБ белгілейді.
398 және 399-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«398. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың міндеттемелерін қабылдау мен тіркеу және төлемдерді жүзеге асыру Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.
Бұл ретте, шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге осы Ереженің 168-181-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мөлшерде жол беріледі.
399. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың ақпарат ұсынуы және бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алуы мен есеп беруі Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.»;
403 және 404-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«403. Ақылы қызмет ҚБШ-сы бойынша операцияларды, Бюджет кодексінің 102-бабының 1-тармағына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету тәртiбi негiзiнде, республикалық және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) тiзбесiнiң сыныптаушысы негiзiнде мемлекеттiк мекемелер жүзеге асырады.»;
404. Шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, пайда болу көздерi мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес рұқсат етiлген түсiмдердi пайдалану бағыттары Бюджет кодексінің 102-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілген республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын, өздерi сатудан түсетiн ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысында (бұдан әрi - сыныптауыш) қамтылады.»;
415-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«415. Уполномоченным органом по исполнению бюджета предоставленные на согласование сводные планы по государственным учреждениям проверяются на соответствие настоящим Правилам, порядку оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенному, согласно пункту 2 статьи 70 Бюджетного кодекса, центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы), классификатору, на правильность исчисления доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов, согласовываются с руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются оттиском гербовой печати.»;
пункт 432 изложить в следующей редакции:
«432. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.
Договор за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенные в перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, в соответствии с абзацем вторым пункта 162 настоящих Правил, подлежат регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и предоставленной в порядке, установленном параграфами 4-9 главы 6 настоящих Правил.»;
пункт 436 изложить в следующей редакции:
«436. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений зачисляются на 902 счет. Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на 902 счет ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства распечатывает в 2-х экземплярах платежное поручение по форме 2-38 и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения территориального подразделения казначейства и оттиском своего штампа и подписью.»;
пункт 440 изложить в следующей редакции:

«415. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келісуге ұсынған мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларға мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарлар осы Ережеге, Бюджет кодексінің 70-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті саланың (аяның) орталық мемлекеттік органы анықтаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөнінде ақылы қызмет көрсету тәртібі, Сыныптаушыға, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды дұрыс есептеу тұрғысынан сәйкес келуге тексеріледі, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысымен келісіледі және елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылады.
432-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«432. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша көзделген сома шегінде жасалады.
Бұл ретте, бекітілген ерекшеліктер тізбесіне енгізілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері, оның ішінде жасасқан азаматтық-құқық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша жасалған мемлекеттік мекемелердің шарттары осы Ереженің 162-тармағының екінші абзацына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеуге жатады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасасқан шартты тіркеу осы Ереженің 6-тарауының 4-9-параграфытарында белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.»;
436-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«436. Бекітілген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақша түскен кезде түсімдер сомасы 902 «Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома» деген шотта есептеледі. Түсімдерді 902-шотқа есептеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын 2 данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетілген мемлекеттік мекемеге аумақтық қазынашылық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесі басшысының қойылған қолы және өз мөртабанының бедері және қойылған қолы бар бір дананы жібереді.»;
440-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«440. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в порядке, форме и сроки, определенные в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Бюджетного кодекса.»;
пункт 450 изложить в следующей редакции:
«450. Государственное учреждение составляет и предоставляет отчет о поступлении и расходовании денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности по государственному, республиканскому и местным бюджетам в порядке, форме и сроки, определенные в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Бюджетного кодекса.»;
пункт 459 изложить в следующей редакции:
«459. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют и предоставляют отчеты по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, в порядке, форме и сроки, определенные в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Бюджетного кодекса.»;
пункт 473 изложить в следующей редакции:
«473. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется в сроки, установленные Постановлением № 157 и подразделениями казначейства по завершению финансового года для организации работы платежных систем КЦМР.»;
пункт 502 изложить в следующей редакции:
«502. Распределение распределяемых бюджетных программ, утверждаемых в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Администратор распределяемой бюджетной программы, до 1 ноября текущего финансового года разрабатывает порядок распределения распределяемой бюджетной программы, и направляет его на согласование заинтересованным администраторам бюджетных программ и местным исполнительным органам.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об утверждении (уточнении) республиканского бюджета, администратор распределяемой бюджетной программы направляет проект приказа об утверждении порядка распределения распределяемой бюджетной программы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.
Порядок распределения распределяемой бюджетной программы утверждается приказом руководителя администратора распределяемой бюджетной программы не позднее 31 декабря текущего финансового года в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе утвержденного бюджета, или в течение месяца со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об уточненном республиканском бюджете в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе уточненного бюджета.»;
пункты 503504505506507508509510511512513514515516517518519520521522523524525526527528529 исключить;
пункт 567 изложить в следующей редакции:

«440. Мемлекеттік мекемелер мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Бюджет кодексінің 124-бабының 4-тармағына сәйкес анықтаған тәртіппен, нысанда және мерзімде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын, өздерінің билігінде қалатын ақша түсімдері мен жұмсалу жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.»;
450-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«450. Мемлекеттік мекеме Бюджет кодексінің 124-бабының 4-тармағына сәйкес анықталған тәртіппен, нысанда және мерзімде филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ақшаның түсімі мен жұмсалуы туралы есеп жасайды және ұсынады.»;
459-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«459. Мемлекеттік мекеме, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша Бюджет кодексінің 124-бабының 4-тармағына сәйкес анықтаған тәртіппен, нысанда және мерзімде есеп жасайды және ұсынады.»;
473-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«473. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу № 157 Қаулысымен және қазынашылық бөлімшелері белгілеген мерзімде ҚБЕО төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.»;
502-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«502. Белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлуі бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін әзірлейді және оны мүдделі бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне және жергілікті атқарушы органдарға жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджетті бекіту (нақтылау) туралы заңды қабылданған күннен кейін бес жұмыс күннің ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін бекіту туралы бұйрық жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібі бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген бюджет құрамында бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген жағдайда ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей немесе бөлінетін бюджеттік бағдарлама нақтыланған бюджет құрамында бекітілетін жағдайда Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджет туралы заңды қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұйрығымен бекітіледі.»;
503504505506507508509510511512513514515516517518519520521522523524525526527528529-тармақтары алынып тасталсын;
567-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«567. Выплата вознаграждения за осуществление управления объектом концессии также применяется как дополнительный источник получения доходов концессионера, в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного НБ РК в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 «Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977) (далее - Постановление № 242), при реализации концессионного проекта особой значимости в соответствии с условиями договора концессии.»;
пункт 579 изложить в следующей редакции:
«579. Выплата платы за доступность может применяться только в отношении концессионных проектов, относимых к категории социально значимых, согласно критериям, утвержденной уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 7-9) статьи 9 Закона Республики Казахстан «О концессиях»»;
часть четвертую пункта 609 изложить в следующей редакции:
«Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита для финансовых агентств устанавливается в соответствии с пунктом 2 статьи 186 Бюджетного кодекса.»;
пункт 623 изложить в следующей редакции:
«623. Реструктуризация бюджетных кредитов в соответствии с пунктом 4 статьи 193 Бюджетного кодекса осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан или акиматов соответственно.»;
дополнить пунктом 627-1 следующего содержания:
«627-1. При применении ускоренной реабилитационной процедуры или введении реабилитационной процедуры в отношении заемщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан допускается не более одного раза повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика в соответствии с планом реабилитации.»;
часть вторую пункта 628 изложить в следующей редакции:
«Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет регистрацию, учет и мониторинг бюджетных кредитов, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками. Формы и сроки предоставления информации устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно пункту 1 статьи 198 Бюджетного кодекса.»;
подпункт 6) пункта 631 изложить в следующей редакции:
«6) оригинал справки установленной формы согласно пункта 5 статьи 588 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (далее – Налоговый кодекс) соответствующего органа государственных доходов об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;»;

«567. Концессия шартының талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше концессиялық жобаны іске асыру кезінде «Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 242 Қаулы) ҚР ҰБ белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу концессионердің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.»;
579-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«579. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеуді, «Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 7-9)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген критерийлері бойынша әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын концессиялық жобаларға ғана қатысты қолдануға болады.»;
609-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаржы агенттіктері үшін бюджеттік кредиттің негізгі борышын өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұзақтығы Бюджет кодексінің 186-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленеді.»;
623-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«623. Бюджеттік кредиттерді қайта құрылымдау Бюджет кодексінің 193-бабының 4-тармағына сәйкес тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе әкімдіктер шешімінің негізінде жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 627-1-тармағымен толықтырылсын:
«627-1. Жеделдетілген оңалту рәсімін қолданғанда немесе қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізгенде, қарыз алушының бюджеттік кредитін қайта құрылымдауға оңалту жоспарына сәйкес бір реттен көп емес рұқсат етіледі.»;
628-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттерді тіркеуді, есепке алуды және мониторингін жүзеге асырады, қарыз алушылар, сенім білдірілген өкілдер (агенттер), түпкі қарыз алушылар міндетті тәртіппен берген ақпараттың негізінде жобалардың іске асырылуын бақылайды. Ақпарат беру нысандары мен мерзімдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен Бюджет кодексінің 198-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленеді.»;
631-тармақтың 6)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) тиісті мемлекеттік кіріс органының салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоқ (бар) екендігі туралы белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі - Салық кодексі) 588-бабының 5-тармағына сәйкес;»;

подпункт 4) пункта 649 изложить в следующей редакции:
«4) оригинал справки установленной формы, в соответствии с Налоговым кодексом, соответствующего органа государственных доходов об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет.»;
пункт 670 изложить в следующей редакции:
«670. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса определяет объемы, формы и условия заимствования Правительством Республики Казахстан, объемы погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на текущий финансовый год.»;
пункт 684 изложить в следующей редакции:
«684. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по государственному планированию осуществляет мониторинг освоения средств проектов финансируемых за счет правительственных внешних займов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке исполнительными агентствами по займам (конечными заемщиками, банками, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от заимодателей или доноров. Формы и сроки предоставления информации исполнительными агентствами установлены постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года № 616 «О предоставлении отчетности по государственным внешним займам».»;
пункт 709 изложить в следующей редакции:
«709. Требования к разработке или корректировке и экономической экспертизе ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий устанавливаются центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 217 Бюджетного кодекса.
В соответствии с пунктом 3 статьи 217 Бюджетного кодекса экономическая экспертиза инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.»;
пункт 719 изложить в следующей редакции:
«719. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, в соответствии со статьей 216 Бюджетного кодекса утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.»;
подпункт 1) пункта 724 изложить в следующей редакции:
«1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) предоставлять сведения центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и Банку Развития Казахстана об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ Республики Казахстан, банках второго уровня, иностранных банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному (банку-агенту) ежегодный бизнес-план до полного использования займа;
г) ежемесячно предоставлять Банку Развития Казахстана типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние;

649-тармақтың 4)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиісті мемлекеттік кіріс органының салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоқ (бар) екендігі туралы белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы Салық кодексіне сәйкес.»;
670-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«670. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу көлемдерін, нысандарын және шарттарын, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекітілетін үкіметтік борышты өтеу және қызмет көрсету көлемдерін анықтайды.»;
684-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«684. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп қарыздар жөнiндегi атқарушы агенттердiң (түпкi қарыз алушылардың, банктердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң) мiндеттi тәртіпте ұсынған, сондай-ақ қарыз берушiлерден немесе донорлардан алынған ақпараттары негiзiнде үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар қаражатының игерілуіне мониторинг жасауды жүзеге асырады. Атқарушы агенттердiң ақпараттарды ұсыну нысаны мен мерзiмi «Мемлекеттік сыртқы заемдар бойынша есеп беру туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2000 жылғы 21 сәуірдегі № 616 қаулысымен белгiленген.»;
709-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«709. Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге және экономикалық сараптамаға талаптарды Бюджет кодексінің 217-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайды.
Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобаларға экономикалық сараптаманы Бюджет кодексінің 217-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған заңды тұлға жүзеге асырады.»;
719-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«719. Республикалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесі Бюджет кодексінің 216-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің жеке шешімімен бекітіледі және жариялануға жатады.»;
724-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«724. Мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісім мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізуді;
б) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Даму Банкіне бар, оның ішінде Қазақстан Республикасының ҰБ-дағы, екінші деңгейдегі банктердегі, шетелдік банктер мен заңнамада белгіленген тәртіппен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы банктік шоттар туралы мәліметтерді ұсынуды;
в) қарыз толық өтелгенге дейін сенім білдірілген өкілге (банк-агентке) жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
г) ай сайын қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепті) және қаржылық жай-күйді анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды Қазақстан Даму Банкіне ұсынуды;

д) иметь гарантию банка, либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с подпунктом 3) статьи 216 Бюджетного кодекса по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.»;
пункты 729 и 730 изложить в следующей редакции:
«729. Форма и содержание банковской гарантии и договора страхования определяются банком-гарантом и/или страховой организацией по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статьи 218 Бюджетного кодекса.
730. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с заимодателем определяет содержание и форму государственной гарантии согласно статье 218 Бюджетного кодекса.»;
пункт 740 изложить в следующей редакции:
«740. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемы и условия заимствования, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на очередной финансовый год, в соответствии со статьей 211 Бюджетного кодекса.»;
пункты 768 и 769 изложить в следующей редакции:
«768. Прогноз освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных внешних займов осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию исходя из графиков реализации инвестиционных проектов, прогноз поступления правительственных внутренних займов - центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета исходя из прогноза объемов финансирования дефицита республиканского бюджета в планируемом году.
769. Объем дефицита республиканского бюджета, основные макроэкономические показатели в планируемом году определяются утверждаемыми Правительством Республики Казахстан параметрами прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики согласно статьи 61 Бюджетного кодекса, курс национальной валюты - в соответствии с Постановлением № 242.»;
пункт 783 изложить в следующей редакции:
«783. На основе полученных сроков и объемов, оценки вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 1 статьи 203 Бюджетного кодекса определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на погашение и обслуживание в планируемом году гарантированных государством займов.»;
пункт 791 изложить в следующей редакции:

д) банк кепілдігінің не қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 216-бабының 3) тармақшасына сәйкес белгілейтін қарыздарды қайтаруды қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуын.»;
729 және 730-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«729. Банк кепілдігінің және сақтандыру шартының нысаны мен мазмұнын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша банк-кепілгер және/немесе сақтандыру ұйымы Бюджет кодексінің 218-бабына сәйкес анықталады.
730. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 218-бабына сәйкес қарыз берушімен келісім бойынша мемлекеттік кепілдіктің мазмұны мен нысанын анықтайды.»;
740-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«740. Бюджет комиссиясының шешімі және бекітілген жергілікті бюджеттер тапшылығы өлшемдерінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен Бюджет кодексінің 211-бабына сәйкес қарыз алудың көлемі мен шарттарын, сондай-ақ кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілетін борышты өтеу мен оған қызмет көрсетудің мөлшерін анықтайды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.»;
768 және 769-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«768. Үкіметтік сыртқы қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражатын игеру болжамын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган инвестициялық жобаларды іске асыру кестесіне, үкіметтік ішкі қарыздардың түсу болжамын - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланған жылы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемінің болжамына негіздей отырып жүзеге асырады.
769. Республикалық бюджет тапшылығының көлемі, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер жоспарланған жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың бюджеттік өлшемдерімен Бюджет кодексінің 61-бабына сәйкес, Ұлттық валюта бағамы - № 242 Қаулысына сәйкес анықталады.»;
783-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«783. Мемлекеттік кепілдіктер бойынша алынған міндеттемелерді орындаудың мерзімі мен көлемінің, ықтимал бағалаудың негізінде Бюджет кодексінің 203-бабының 1-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыздарды жоспарланып отырған жылы өтеу мен қызмет көрсетуге арналып республикалық бюджеттен жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемін анықтайды.»;
791-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«791. В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется и утверждается график обслуживания, погашения правительственного и гарантированного государством долга Республики Казахстан, долга по поручительствам государства, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета на предстоящий месяц по установленной форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам (далее - график), в соответствии с которым осуществляется расходование денег республиканского бюджета. График составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов и содержит прогноз платежей по каждому займу и сделке по хеджированию правительственных займов по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.»;
пункты 806 и 807 изложить в следующей редакции:
«806. Погашение и обслуживание гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, в том числе досрочное, из республиканского бюджета осуществляется согласно статье 220 Бюджетного кодекса при наличии решения центрального уполномоченного органа по исполнение бюджета.
807. Погашение и обслуживание за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение очередного финансового года из республиканского бюджета, на основании счетов к оплате от заимодателей в сроки и объемах, установленных договором займа, условиями размещения инфраструктурных облигаций.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии со статьей 220 Бюджетного кодекса утверждает перечень заемщиков по гарантированным государством займам, расходы на погашение и обслуживание которых предусмотрены в законе о республиканском бюджете.
Решение о выплатах из республиканского бюджета за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, не вошедших в указанный перечень, принимается в следующем порядке:
1) Банком предоставляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключение о необходимости проведения очередных платежей по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства из республиканского бюджета не позднее тридцати дней, до даты наступления таких платежей;

«791. Бюджет кодексінің 203-бабының 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы айдың жиырма бесіне дейін ай сайын үкіметтік және Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген борышын, мемлекет кепілгерлігі бойынша борышты, сондай-ақ оларға сәйкес республикалық бюджеттің ақша жұмсауы жүзеге асырылатын, республикалық бюджет қаражатынан хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеу кестесін (бұдан әрі - кесте) алдағы тұрған айға осы Ереженің 132-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды және бекітеді. Кесте үкіметтік қарыздардың, хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеудің нақтыланған мерзімдері мен көлемдеріне сүйеніп жасалады және әрбір қарыз бен хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың бойынша төлемдердің күндері бойынша төлемнің түрін, валютасын және төлемді алушыларды көрсете отырып, болжамын қамтиды.»;
806 және 807-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«806. Республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен берілген қарыздарды, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеу мен оларға қызмет көрсету Бюджет кодексінің 220-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бар болған кезде жүзеге асырылады.
807. Мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылар үшін өтеу мен қызмет көрсетуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз шартында белгіленген мерзім мен көлемде, инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру талаптарымен қарыз берушілердің төлем шоттарының негізінде республикалық бюджеттен кезекті қаржы жылының ішінде жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 220-бабына сәйкес өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстар республикалық бюджет туралы заңда көзделген мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша қарыз алушылардың тізбесін бекітеді.
Көрсетілген тізбеге енбеген, мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша қарыз алушылар үшін республикалық бюджеттен төлеу туралы шешім мынадай тәртіппен қабылданады:
1) Банк республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша кезекті төлемдерді жүргізу қажеттілігі туралы қорытындыларды осындай төлемдер басталатын күнге дейін отыз күннен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады;

2) на основе предоставленных заключений в течение пятнадцати дней центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета принимается решение, предусматривающий проведение выплат из республиканского бюджета платежей за указанных заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства;
3) между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (банком-агентом), представителем держателем инфраструктурных облигаций, заемщиками по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства заключаются соответствующие, дополнительные соглашения, в которых определяются (уточняются) условия, сроки, порядок возврата отвлеченных из республиканского бюджета денег.»;
пункт 809 изложить в следующей редакции:
«809. При наличии решения центрального уполномоченного органа по исполнение бюджета в соответствии с пунктом 806 настоящих Правил, на основании предоставленных заимодателями, представителями держателей инфраструктурных облигаций, и проверенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов к оплате, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер гарантированного государством займа, займа под поручительство государства, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, размещения инфраструктурных облигаций.»;
дополнить приложениями 99-1, 116-1, 116-2, 116-3, 116-4, 116-5 и 116-6 согласно приложениям 123456 и 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
30 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Национального
банка Республики Казахстан
________________ Д. Акишев

2) ұсынылған қорытындылардың негізінде он бес күн ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша көрсетілген қарыз алушылар үшін төлемдерді республикалық бюджеттен төлемдер жүргізуді көздейтін шешім қабылдайды;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (банк-агенттің), инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдің мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылардың арасында республикалық бюджеттен оқшауландырылған ақшаны қайтару шарттары, мерзімі, тәртібі анықталған (нақтыланған) тиісті қосымша келісімдер жасалады.»;
809-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«809. Осы Ереженің 806-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі болған кезде қарыз берушілер, инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдер және ұсынған және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тексерген төлеуге берілген шоттар негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган төлем құжаттарын ресімдейді және ҚР ҰБ-ға жібереді, онда талаптарына сәйкес мемлекет кепілдік берген қарыздың сәйкестендіру нөмірі, бенефициар, төлем деректемелері, қарыз шарттарының инфрақұрылымдық облигацияларын орналастыру төлем түрі, сомасы, валютасы, күні көрсетіледі.»;
көрсетілген Ережені 99-1, 116-1, 116-2, 116-3, 116-4, 116-5 және 116-6 қосымшалармен осы бұйрыққа 12345 және 6-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                             Б. Сұлтанов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 30 қараша
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкінің төрағасы
_________________ Д. Ақышев

111
Оплата труда
Должностной оклад военнослужащим
113
Компенсационные выплаты
Единовременное пособие военнослужащим срочной военной службы при увольнении с военной службы и пособие на оздоровление военнослужащим - выпускникам военных учебных заведений зарубежных государств
140
Приобретение запасов
141
Приобретение
продуктов питания
По затратам, связанным с:
- питанием учащихся школы-интерната для
одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно- тренировочных сборах;
- выплатой денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат
142
Приобретение
медикаментов и
прочих средств
медицинского
назначения
Приобретение крови

111
Еңбекақы
Әскери қызметшiлердiң лауазымдық еңбекақысы
113
Өтемақы төлемдерi
Шұғыл қызметтегi әскери қызметшiлерге әскери қызметтен босатылған кезде төленетiн бiр жолғы жәрдемақы және әскери қызметшiлерге - шет мемлекеттердiң әскери оқу орындарының түлектерiне сауықтыруға арналған жәрдемақы
140
Сақтаулы қор сатып алу
141
Тамақ өнімдерін сатып алу
- спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының каникул және олардың оқу-жаттығу жиындарында болуы кезеңiнде тамақтануымен;
- донорларға ақысыз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн энергетикалық шығындарын толтыруға арналған тегiн тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеумен байланысты шығындар бойынша
142
Дәрi-дәрмектер және медициналық мақсаттағы өзге де құралдар сатып алу
Қанды сатып алу

144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
По затратам государственных учреждений:
- связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки воздушных судов Министерства обороны Республики Казахстан и правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках;
- связанным с оплатой стоимости ГСМ для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении ГСМ, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;

144
Жанар-жағар май, отын сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң:
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерiнде қызметтiк iссапарларда болу кезiнде жанар-жағар май (бұдан әрi - ЖЖМ) құю үшiн материалдар құнын төлеумен байланысты;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтiлген тiзбеге енгiзiлген ерекше қауiптi мал ауруларының ошақтарын жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көлiктерiне жанармай құюға арналған ЖЖМ құнын төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын төлеу кезiнде ветеринарлық бақылау посттарында көлiк құралдарын дезинфекциялау, мемлекеттiк органдардың шешiмi бойынша малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды алып қою және жою, сондай-ақ сатып алу ЖЖМ, малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатындағы шығыстары бойынша.

149
Приобретение прочих запасов
По затратам государственных учреждений:
- реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации;
- связанным с приобретением запасных частей для оборудования, транспортных средств но не более 20 МРП в месяц

149
Өзге де сақтаулы қорлар сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша:
- мемлекеттiк саясатты және тауарлар үлгiлерiнiң сатылу саласындағы сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалауды iске асыру үшiн оларды сатып алумен байланысты техникалық реттеу және метрология саласындағы бақылау–қадағалау өкiлеттiктерiн iске асыратын;
- көлiк құралдарына арналған қосалқы бөлшектер сатып алумен, байланысты шығыстары бойынша бiрақта айына 20 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес.

150
Приобретение услуг и работ
159
Оплата прочих услуг и работ
По затратам государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью

150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстар төлеу
Қазақстан Республикасының Әуе қорғанысы күштерiнiң әскери-көлiк авиациясының, құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерде iссапарларда болғанда қызмет көрсету жөнiндегi әуежай қызметтерiн төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығындары бойынша
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар

162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Оказание денежной помощи остро нуждающимся учащимся государственных общеобразовательных школ из числа малообеспеченных семей

162
Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар
163
Жалпыға бірдей міндетті орта білім қорының шығындары
Мемлекеттік жалпы білім беретін мектептердің аз қамтылған отбасынан шыққан аса мұқтаж оқушыларына ақшалай көмек көрсету

167
Особые затраты
Затраты на мероприятия, реализуемые государственными органами в соответствии с задачами и полномочиями, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, осуществление оперативно-розыскной деятельности, обеспечение обороноспособности и национальной безопасности страны
169
Прочие текущие затраты
По затратам, связанным с:
- выплатой призов, памятных подарков, денежных вознаграждений победителям и участникам культурных, спортивных и других мероприятий в соответствии с законодательными актами, других денежных выплат физическим лицам;
- приобретением проездных билетов для лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, до места жительства;
- проведением выездных мероприятий (проезд, проживание, питание), кроме командировочных расходов работников государственных учреждений;
- представительскими затратами, в части возмещения расходов по проезду участников (представители различных регионов республики, ближнего, дальнего зарубежья) мероприятий, проводимых администраторами бюджетных программ;
- оплатой нотариальных услуг;
- прохождением технического осмотра служебного автотранспорта и приобретением государственных номеров на служебный автотранспорт
320
Трансферты физическим лицам
322
Трансферты физическим лицам
По затратам, связанным с:
выплатой денежной компенсации за почтовые переводы военнослужащим срочной службы, курсантам первых и вторых курсов военных (специальных) учебных заведений, денежная компенсация взамен продовольственного пайка, выплачиваемая военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск
324
Стипендии
По затратам, связанным с выплатой стипендий учащимся профессионально-технических школ и денежного довольствия слушателей учебных заведений правоохранительных органов, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерств обороны и по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586
Приложение 116-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Генеральное соглашение
на перевод временно свободных бюджетных денег
г. Астана                      № __               «__»________20___г.
Министерство финансов Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем «Министерство», действующее на основании Положения о министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденногопостановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008года № 387, в лице ___________________________ Комитета казначейства
(наименование должности)
Министерства финансов Республики Казахстан _______________________,
(Ф.И.О.)

167
Ерекше шығындар
Мемлекеттік құпиялар, жедел- іздестіру қызметін жүзеге асыру, елдің қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген міндеттер мен өкілеттіктерге сәйкес мемлекеттік органдар іске асыратын іс-шараларға арналған шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар
- заңнамалық актілерге сәйкес мәдени, спорттық және баска да іс шаралардың жеңімпаздары мен қатысушыларына эр түрлі сыйақылар, жүлделер, естелік сыйлықтар, ақшалай сыйақылар, жеке тұлғаларға баска да ақшалай төлемдер төлеуге;
- бостандығын шектеу, қамау немесе бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеуден босатылатын тұлғалар үшін тұратын жеріне дейін жол жүру билеттерін сатып алуға;
- мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің іссапар шығыстарынан баска, сапарға шығу арқылы іс-шаралар (жол жүру, тұру, тамақтану) өткізуге;
- бюджеттік бағдарлама әкімшіліктерінің өткізетін іс-шараларына қатысушылардың (республиканың түрлі аймақтары, жақын, алыс шет ел өкілдерінің) жол жүру шығындарын өтеу бөлігіндегі өкілдік шығыстармен;
- нотариалдық қызметтерге ақы төлеуге;
- қызметтік автокөлікке техникалық тексеру жүргізуге және қызметтік автокөлікке мемлекеттік нөмірлер сатып алуға байланысты шығындар бойынша
320
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
322
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
Мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оқу орындарының бірінші және екінші курстарының курсанттарына почта аударымдары үшін ақшалай өтемақы төлеуге байланысты шығындар, мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оку орындарының курсанттарына демалысқа кетуі кезінде азық-түлік үлесінің орнына төленетін ақшалай өтемақы бойынша
324
Стипендиялар
Кәсіптік-техникалық мектептердің оқушыларына стипендиялар және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Қорғаныс және Төтенше жағдайлар министрліктері тындаушыларының ақшалай ырыздық ақысын төлеуге байланысты шығындар бойынша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-1-қосымша
Уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған
бас келісім
Астана қаласы             № ____            «___»_____________ 20__ж.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, бұдан әрі
«Министрлік» деп аталатын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008
жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі туралы ереженің негізінде әрекет ететін, Қазақстан

действующего на основании Положения о Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 199, с одной стороны, и ________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
области/города)
именуемое в дальнейшем «Вкладчик», в лице _________________________
(наименование должности)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
действующего на основании Положения о Государственном учреждении ___________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
области/города)
утвержденного постановлением Акимата от «__» ________ 20__ г. № __, с другой стороны, далее совместно именуемые «Стороны», заключили настоящее Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1.1. Предметом Соглашения является порядок осуществления перевода временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - вклад Нацбанк РК), между Сторонами в виде двухсторонней сделки.
1.2. В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Соглашением, Вкладчик передает временно свободные бюджетные деньги, а Министерство обязуется их размещать во вклады Нацбанка РК.
1.3. Каждая операция по размещению (переводу) временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки согласно приложению 116-2 к настоящим Правилам, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Все паспорта сделки подписываются уполномоченными должностными лицами Сторон согласно приложению 116-3 к настоящим Правилам и являются неотъемлемой частью Соглашения.
1.4. От имени Министерства все необходимые мероприятия, связанные с исполнением Соглашения, осуществляет Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Порядок перевода временно свободных бюджетных денег
2.1. Министерство в Интегрированной информационной системе казначейства (далее - ИИСК) открывает счет № _____________ для зачисления денег, поступивших от Вкладчика.
2.2. Вкладчик при намерении перевода временно свободных бюджетных денег направляет Министерству уведомление согласно приложению 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.

Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 199
бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін
________________________  __________________ бір тараптан, және
(лауазымының атауы)        (Т.А.Ж.)
___________________________________________________________ бұдан
(облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі органның атауы)
әрі «Салымшы» деп аталатын, Әкімдіктің 20__ж. «_» ____№ __қаулысымен
бекітілген __________________________________________________________
(облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
атауы)
Мемлекетік мекеме туралы ереже негізінде әрекет ететін ______________
(лауазымының атауы)
______________________ екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп «Тараптар»
(Т.А.Ж.)
деп аталатындар төмендегілер туралы уақытша бос бюджет ақшасын
аударуға арналған осы Бас келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасасты:
1. Келісімнің мәні
1.1. Екі жақты мәмілелер түрінде Тараптар арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін (бұдан әрі - ҚР Ұлттық банк салымы) уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруды (аударуды) жүзеге асыру тәртібі Келісімнің мәні болып табылады.
1.2. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Келісімге сәйкес Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын береді, ал Министрлік оларды ҚР Ұлттық банк салымына орналастыруға міндеттеме алады.
1.3. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция осы Ереженің 116-2-қосымшасына сәйкес мәміле паспортымен ресімделеді, онда салымды орналастыру бойынша барлық деректер: сомасы, орналастыру мерзімі, орналастыруды бастау және аяқтау күні, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасы болуға тиіс. Мәміленің барлық паспорттарына осы Ереженің 116-3-қосымшасына сәйкес Тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қояды және Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.
1.4. Келісімді орындау жөніндегі барлық қажетті шараларды Министрліктің атынан Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті жүзеге асырады.
2. Уақытша бос бюджет ақшасын аудару тәртібі
2.1. Министрлік Салымшыдан келіп түсетін ақшаны есепке алу үшін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - ҚБАЖ) № _____________ шот ашады.
2.2. Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға ниеті болған кезде осы Ереженің 116-4-қосымшасына сәйкес Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен растаған хабарлама жібереді.

2.3. Министерство не позднее следующего дня, после получения уведомления в адрес Вкладчика направляет посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления оттиском печати Вкладчика.
2.4. Вкладчик после получения посредством факсимильной связи паспортов сделок от Министерства, подписывает их, скрепляет печатью, затем обратно посредством факсимильной связи отправляет в адрес Министерства.
2.5. Вкладчик на основании подписанного паспорта сделки в тот же день не позднее 11 часов 30 минут астанинского времени представляет в Департамент казначейства ___________________________
факсовый вариант                         (области или города) подписанного Сторонами паспорт сделки с оригиналами подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на указанные реквизиты Министерства.
Представленный Вкладчиком паспорт сделки остается в Департаменте казначейства и является одним из оснований для перевода денег.
2.6. Министерство не позднее следующего дня после поступления денег от Вкладчика размещает деньги во вклады Нацбанка РК.
2.7. Министерство не позднее следующего дня, после получения подписанных и скрепленных оттиском печати факсовых вариантов паспортов сделок, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
2.8. Вкладчик после получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписывает их, скрепляет оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок на государственном и русском языках возвращает Министерству.
2.9. При досрочном востребовании денег в полном объеме или частично, до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, Вкладчик представляет в Министерство требование о возврате денег, переданных Министерству согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
2.10. Вкладчик не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляет в Министерство письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам с указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4. для зачисления суммы вознаграждения (интереса).
2.11. Министерство не позднее следующего дня, после получения извещения от Вкладчика согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам, направляет посредством факсимильной связи, новые подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления печатью Вкладчика, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.

2.3. Министрлік хабарлама алғаннан кейін кейінгі күннен кешіктірмей Салымшының атына факсимильдік байланыс арқылы Салымшының қол қоюы және мөр бедерімен бекіту үшін қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәміле паспортын жібереді (бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данадан).
2.4. Салымшы Министрліктен факсимильдік байланыс арқылы мәмілелер паспортын алғаннан кейін оларға қол қояды, мөрмен бекітіледі, кейін факсимильді байланыс арқылы Министрліктің атына кері жіберіледі.
2.5. Салымшы қол қойылған мәміле паспорты негізінде сол күні
астана уақытымен 11 сағат 30 минутта _____ Қазынашылық департаментіне
__________________________________ Тараптар қол қойған мәміле
(облыстық немесе қалалық)
паспортының Салымшының түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен, сондай-ақ аша аударуды төлеу шотымен Министрліктің аталған деректемесіне жібереді.
Салымшы ұсынған мәміле паспорты Қазынашылық департаментіне ұсынылады және ақша аударуға арналған негіздердің бірі болып табылады.
2.6. Министрлік Салымшыдан ақша түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей Ақшаны ҚР Ұлттық банк салымдарына орналастырады.
2.7. Министрлік қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының факстық нұсқаларын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының 4 (төрт) данасын салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін почтамен жібереді.
2.8. Салымшы Министрліктен мәмілелер паспортын алған соң оларға қол қойып және мөр бедерімен бекітіп мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данадан Министрлікке қайтарады.
2.9. Мәміле паспортында көрсетілген ағымдағы мерзім аяқталғанға дейін толық немесе ішінара талап еткен кезде Салымшы Министрлікке 3.14-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-5-қосымшасына сәйкес Министрлікке берілген ақшаны қайтару туралы Министрлікке талап ұсынуға міндетті.
2.10. Салымшы мәміле паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін 3.1.4-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес жазбаша хабарлама ұсынады.
2.11. Министрлік салымшыдан осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес хабарлама алған күннен кейінгі күннен кешіктірместен факсимильдік байланыс арқылы салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін 4 (төрт) данада түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен бекітілген мәміле паспорттарын почтамен жібереді.

3. Права и обязанности Сторон
3.1. Министерство обязуется:
3.1.1. Не позднее 11 часов астанинского времени следующего дня, после получения уведомления от Вкладчика, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания.
3.1.2. Не позднее следующего дня после отправления посредством факсимильной связи подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок, направлять почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
3.1.3. После поступления денег на счет № _______________ не позднее следующего дня размещать во вклады Нацбанка РК.
3.1.4. По окончании срока либо при досрочном востребовании в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения письменного требования о возврате денег, переданных Министерству Вкладчика согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам возвратить деньги на ИИК № ____________БИК ___________, БИН_____________Управления финансов __________области, а начисленное Нацбанком РК вознаграждение (интерес) на ИИК __________, БИК ___________, наименование и БИН бенефициара, код дохода _________.
3.2. Вкладчик обязуется:
3.2.1. При намерении перевода временно свободных бюджетных денег, не позднее 11 часов астанинского времени направлять посредством факсимильной связи Министерству уведомление согласно приложения 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
3.2.2. Не позднее 11 часов 30 минут астанинского времени, после получения от Министерства паспортов сделок, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок.
3.2.3. Обеспечить до 11 часов 30 минут астанинского времени представление в Департамент казначейства _________________________
(области или города)
факсового варианта, подписанного Сторонами паспорта сделок с оригиналом подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на счет Министерства указанный в пункте 2.1. Соглашения.
3.2.4. После получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписать их, скрепить оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок вернуть Министерству.
3.2.5. Не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представлять в Министерство письменное извещение согласно приложения 116-6 к настоящим Правилам либо при досрочном востребовании денег в полном объеме или частичном требовании о возврате денег, переданных Министерству согласно приложения 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
3.3. Министерство вправе:

3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Министрлік міндеттенеді:
3.1.1. Салымшыдан хабарлама алғаннан кейін келесі күннің астана уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын қол қою үшін жіберуге.
3.1.2. Факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын жібергеннен кейін келесі күннен кешіктірмей почтамен 4 (төрт) данада мәмілелер паспортының қол қойылған және мөртабанмен бекітілген түпнұсқаларын Салымшы қол қою және мөртабанмен бекіту үшін жіберуге.
3.1.3. Ақша № ____________ шотқа түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыруға.
3.1.4. Салымның мерзімі аяқталғаннан кейін немесе Салымшының Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы жазбаша талап етуін Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімінен бұрын талап еткен кезде салымды ______________ облысының Қаржы басқармасы БЖК _________ №_____________ ЖБК, бенефициардың БСН-і ________________, ал ҚР Ұлттық банкі есептеген сыйақыны (мүддені) ЖБК __________________, БЖК  _______________, бенефициардың атауы мен БСН-і, кіріс коды __________ қайтаруға міндеттенеді.
3.2. Салымшы міндеттенеді:
3.2.1. ҚР Ұлттық банкінің салымына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын беру ниеті болған кезде астана уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен бекітілген хабарламаны Келісімнің 3-қосымшасына сәйкес жіберуге.
3.2.2. Министрліктен мәмілелер паспортын алғаннан кейін астана уақытымен 11 сағат 30 минуттан кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәміле паспорттарды жіберуге.
3.2.3. Астана уақытымен 11 сағат 30 минутқа дейін
_____________________________________ Қазынашылық департаментіне
(облыстық немесе қалалық)
Салымшының қолының және мөртабанының түпнұсқасымен тараптар қол қойған мәмілелер паспортына, сондай-ақ ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған ақы төлеуге шоттың факстік нұсқасын беруге.
3.2.4. Министрліктен мәмілелер паспортының түпнұсқаларын алғаннан кейін оларға қол қоюға, мөртабанмен бекітуге және мәмілелер паспортының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данасын Министрлікке қайтаруға.
3.2.5. Мәмілелер паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке салым және сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін қажетті тиісті деректемелерді нақты көрсете отырып, салым сомасын толық көлемде мерзімінен бұрын талап еткен немесе ішінара талап еткен кезде Қазақстан Республикасының қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес хабарлама ұсынуға міндеттенеді.
3.3 Министрлік құқылы:

3.3.1. При продлении Вкладчиком срока действия паспорта сделки согласно пункту 2.10. Соглашения, изменить первоначально установленную ставку вознаграждения (интерес) по согласованию с Вкладчиком, на ставку, установленную Нацбанком РК.
3.4. Вкладчик вправе:
3.4.1. Продлить срок вклада.
3.4.2. Досрочно востребовать вклад в полном объеме или частично в соответствии с пунктом 2.9. Соглашения.
4. Ответственность Сторон
4.1. Стороны несут ответственность за невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по Соглашению, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
4.2. При нарушении Министерством сроков возврата денег с начисленным вознаграждением (интересом), указанного в пункте 3.1.4. Соглашения, Министерство уплачивает Вкладчику сумму фактически полученного штрафа от Нацбанка РК.
4.3. Министерство не несет ответственности за ущерб, возникший вследствие несвоевременного выполнения Вкладчиком своих обязательств.
4.4. При нарушении Вкладчиком срока представления счета к оплате на перевод денег, указанного в пункте 3.2.3. Соглашения, Вкладчик уплачивает Министерству штраф не ниже размера штрафа, предъявляемого Нацбанком РК за несвоевременное перечисление суммы за каждый календарный день просрочки перечисления.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи, и другие независящие от воли Сторон обстоятельства, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.
Стороны не несут ответственности за последствия решений органов законодательной и исполнительной власти Республики Казахстан, которые делают невозможным для одной или обеих Сторон выполнение своих обязательств по Соглашению.
Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может потребовать от Стороны, ставшей объектом непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую другую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.

3.3.1. Салымшы Келісімнің 2.10-тармағына сәйкес шарттың әрекет ету мерзімін ұзартқан кезде ҚР Ұлттық банкі ұсынатын ставкаға Салымшымен келісім бойынша сыйақының (мүдденің) бастапқы белгіленген ставкасын өзгертуге құқығы бар.
3.4. Салымшы құқылы:
3.4.1. Салымды беру мерзімін ұзартуға.
3.4.2. Келісімнің 2.9.-тармағына сәйкес салымдарды толық көлемде және ішінара мерзіміне дейін талап етуге құқығы бар.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Келісім бойынша өз міндеттемелеріне жауапкершілікте болады.
4.2. Министрлік есептелген сыйақыдан (мүддеден) салым қайтару мерзімін бұзған жағдайда, Министрлік Салымшыға Келісімнің 3.1.4-тармағында көрсетілген ҚР Ұлттық банкінен нақты алынған айыппұл сомасын төлейді.
4.3. Министрлік Салымшының өз міндеттемелерін уақтылы орындамауының салдарынан пайда болған зиянға жауапкершілікте болмайды.
4.4. Салымшы Келісімнің 3.2.3-тармағында көрсетілген ақшаны аударуға төлеуге шотты беру мерзімін бұзған кезде Салымшы Министрлікке соманы уақтылы аудармағаны үшін әрбір мерзімі өткен аудару күнтізбелік күніне ҚР Ұлттық банкі беретін айыппұл мөлшерінен төмен емес айыппұл төлейді.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар, егер орындамау күтпеген мән-жайлар, атап айтқанда: өрт, топан су, зілзала, індет, әскери іс-қимылдар, электр энергиясы мен телекоммуникациялық байланыстың уақытша болмауының және Келісім бойынша міндеттемелерін орындауға тікелей әсер ететін Тараптардың еркіне бағынбайтын басқа мән-жайлардың салдары болып табылатын болса, Келісім бойынша мiндеттемелерiн iшiнара немесе толық орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
Тараптардың біреуі немесе екеуі үшін Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының заң шығарушы және атқарушы билік органдары шешімдерінің салдары үшін тараптар жауап бермейді.
Тараптар, егер мұндай мән-жайлар болған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және байланыс болған кезде, оның әсерінен зардап шеккен Тарап болған жағдай туралы екінші Тараптың назарына жеткізсе, сондай-ақ өз тарапынан форс-мажорлық мән-жайлардың салдарын жылдам жою үшін барлық күш-жігерін жұмсаса, өздеріне алған міндеттемелерді орындаудан босатылады.
5.2. Форс-мажорлық мән-жайларға байланысты зиян шеккен Тарап тежеусіз күштің объектісі болған Тараптан болған оқиғаларға дәлелдер, сондай-ақ шеккен зиян көлемін есептеуге байланысты кез келген басқа құжаттаманы талап ете алады.

6. Срок действия, условия расторжения
и изменения Соглашения
6.1. Соглашение вступает в силу со дня подписания его Сторонами и действует до выполнения Сторонами своих обязательств по Соглашению. При этом Соглашение не подлежит регистрации в областном (городском) Департаменте казначейства.
6.2. Соглашение может быть изменено и дополнено по соглашению Сторон. Все изменения и дополнения оформляются письменно, подписываются уполномоченными представителями Сторон и являются неотъемлемой частью Соглашения.
6.3. Каждая из Сторон вправе расторгнуть Соглашение, предупредив об этом другую Сторону за 3 (три) рабочих дня до предполагаемой даты расторжения Соглашения и выполнив все ранее взятые на себя обязательства по Соглашению.
7. Прочие условия
7.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Соглашению, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7.2. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах, два на государственном языке, два на русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу.
7.3. В части, неурегулированной настоящим Соглашением, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
7.4. В случае реорганизации одной из Сторон либо обеих Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
7.5. В случае, если дата окончания срока вклада совпадает с нерабочим днем, вклад вместе с начисленным вознаграждением (интересом) возвращается следующим рабочим днем, при этом вознаграждения (интерес) за указанный нерабочий день не начисляется.
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Министерство финансов
Республики Казахстан
индекс 100000, г. Астана
пр. Победы, 11
ИИК ___________________
БИК ___________________
БИН ___________________
в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
от имени Министерства финансов Республики Казахстан
_____________ _____________
(подпись)        (Ф.И.О.)
М.П.
___________________________________
(Уполномоченный орган по исполнению бюджета)
индекс ___________, г._______________
ул.______________, № ____
ИИК ___________________
БИК ___________________
БИН ___________________
в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
от имени _____________________________________
(наименование уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
_______________       __________________
(подпись)               (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586

6. Келісімнің қолданылу мерзімі, бұзу және өзгерту шарттары
6.1. Келісім Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындағанға дейін әрекет етеді. Бұл ретте, Келісім облыстық (қалалық) Қазынашылық департаментінде тіркелуге жатпайды.
6.2. Келісім Тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін. Барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Келісімнің ажырамайтын бөлігі болып табылады.
6.3. Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапты келісімді бұзудың болжамдалған күніне дейін 3 (үш) жұмыс күнінде бұл туралы ескерте отырып және Келісім бойынша бұрын өзіне алынған міндеттемелерді орындай отырып, Келісімді бұзуға құқығы бар.
7. Өзге де шарттар
7.1. Тараптардың арасындағы Келісім бойынша пайда болған барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
7.2. Келісім бірдей заң күші бар екеуі мемлекеттік, екеуі орыс тілдерінде төрт түпнұсқа данада жасалған.
7.3. Осы Келісіммен реттелмеген бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
7.4. Тараптардың біреуі немесе Тараптардың екеуі қайта ұйымдастырылған жағдайда, Келісім бойынша барлық құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорына көшеді.
7.5. Егер салым мерзімінің соңғы күні жұмыс күні емес күнге сәйкес келсе, салым есептелген сыйақымен (мүддемен) бірге келесі жұмыс күніне қайтарылады, бұл ретте, көрсетілген жұмыс күні емес күнге сыйақы (мүдде) есептелмейді.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Астана қ., индексі 100000
Жеңіс даңғылы, 11 үй
ЖБК ___________________
БЖК ___________________
БСН___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Қазынашылық
комитетінде
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі атынан
_____________ _____________
(қолы)       (Т.А.Ж.)
М.О.
___________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
индексі___________, _____________қ.
______________, № ____
ЖБК ___________________
БЖК ___________________
БСН ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитетінде
______________________________атынан
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
_______________ __________________
(қолы)          (Т.А.Ж.)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 116-2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
ПАСПОРТ СДЕЛКИ № ________
от ___ __________ 20__ г.
____________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
передает, а Министерство финансов Республики Казахстан принимает
вклад в сумме _______________________ тенге.
Срок размещения: ____________________
Дата начала размещения: ______________
Дата окончания размещения: ___________
Ставка вознаграждения НБ РК: _________
Сумма вознаграждения НБ РК: _________
Сумма возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения
НБ РК: _____________
Ставка вознаграждения, применяемая при досрочном востребовании
вклада: _____________
«__» __________ 20__ г. _______________________________________ KZT
(сумма цифрами)
платить в Министерство финансов Республики Казахстан,
г. Астана, на ИИК № ___________, БИК ___________, БИН_______________
Реквизиты __________________________________________________________
(уполномоченного органа по исполнению бюджета)
ИИК № ___________, БИК ___________, БИН________________
Подписи Сторон:
от Комитета казначейства      от ____________________________________
Министерства финансов         (наименование уполномоченного органа по
Республики Казахстан                    исполнению бюджета)
_________________________             _______________________________
(наименование должности)                   (наименование должности)
____________ ______________           ____________ ________________
(подпись)        (Ф.И.О.)               (подпись)      (Ф.И.О.)
М.П.                                   М.П.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586
Приложение 116-3
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Уполномоченные должностные лица,
имеющие право подписи при оформлении паспорта сделки
От Министерства финансов Республики Казахстан:
Председатель
Комитета казначейства ___________       ____________________
(подпись)               (Ф.И.О.)
Заместитель Председателя
Комитета казначейства _________        _____________________
(подпись)                (Ф.И.О.)
Заместитель Председателя
Комитета казначейства __________       ____________________
(подпись)                 (Ф.И.О.)
От __________________________________________________________:
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
________________________        __________ ___________________
(Наименование должности)         (подпись) (Ф.И.О.)
_______________________         __________ ___________________
(Наименование должности)         (подпись) (Ф.И.О.)
ПОДПИСИ СТОРОН:
Председатель                   _________________________________
Комитета казначейства               (наименование должности)
Министерства финансов          __________________________________
Республики Казахстан        (наименование уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
_______________________                ________________________
(подпись)                                (подпись)
_______________________                 ________________________
(Ф.И.О.)                                 (Ф.И.О.)
М.П.                                    М.П.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586

116-2-қосымша
МӘМІЛЕ ПАСПОРТЫ № ____
___ _____________ 20___ж.
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
береді, ал Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі_____________теңге
сомасында салым қабылдайды.
Орналастыру мерзімі: _____________________
Орналастырудың басталу күні: _____________
Орналастырудың аяқталу күні: _____________
ҚР ҰБ сыйақы ставкасы: ___________________
ҚР ҰБ сыйақы сомасы: _____________________
ҚР ҰБ қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы: _____________
Салымды мерзімінен бұрын талап еткен кезде қолданылатын сыйақы
ставкасы: ________________________________
«__»__________20__ж. _________________________KZT
(сомасы санмен)
Министрлікке төлейді,
Астана қаласы, ЖБК № ___________, БЖК ____________  БСН-і ___________
________________________________________________________деректемелері
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның)
ЖБК № ________________, БЖК ________________, БСН-і _________________
Тараптардың қолдары:
Қазақстан Республикасы           ____________________________________
Қаржы министрлігі                (бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
Қазынашылық комитетінің                     органның атауы)
атынан                           атынан
_________________________        ____________________________________
(лауазым атауы)                         (лауазым атауы)
__________ _______________       _____________ ______________________
(қолы)      (Т.А.Ж.)               (қолы)           (Т.А.Ж.)
М.О.                              М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-3-қосымша
Мәміле паспортын ресімдеген кезде қол қоюға құқығы бар
уәкілетті лауазымды тұлғалар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен:
Қазынашылық комитетінің
Төрағасы               __________ ___________________
(қолы)        (Т.А.Ж.)
Қазынашылық комитеті
төрағасының орынбасары __________ ___________________
(қолы)        (Т.А.Ж.)
Қазынашылық комитеті
төрағасының орынбасары __________ ___________________
(қолы)        (Т.А.Ж.)
_____________________________________________________:
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
_______________________ ___________ _________________________________
(лауазымның атауы)      (қолы)                (Т.А.Ж.)
_______________________ ___________ _________________________________
(лауазымның атауы)      (қолы)                (Т.А.Ж.)
ТАРАПТАР ҚОЛЫ:
Қазақстан Республикасы           ____________________________________
Қаржы министрлігі                          (лауазымның атауы)
Қазынашылық комитетінің          ____________________________________
Төрағасы                         (бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
___________________________      ____________________________________
(қолы)                                  (қолы)
___________________________      ____________________________________
(Т.А.Ж.)                               (Т.А.Ж.)
М.О.                             М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 116-4
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Исх. № __________
«__» ____________ 20__ г.
УВЕДОМЛЕНИЕ
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
намерен передать Министерству финансов Республики Казахстан сумму
_____________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
сроком на ______ дней, для размещения во вклады (депозиты)
Национального Банка Республики Казахстан с «__» __________ по «__»
__________ 20__ года.
Уполномоченное должностное
лицо                                ______________ _________________
(подпись)     (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586
Приложение 116-5
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Исх. № __________
«___» ____________ 20__ г.
ТРЕБОВАНИЕ
о возврате денег, переданных Министерству финансов
Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
на основании пункта 2.9. Соглашения от "__" _________ 20__ г.,
просит частично/полностью вернуть "___" _____________________ 20__ г.
вклад в сумме _______________________________________________________
(цифрами и прописью)
и перечислить на ИИК ______________, БИК _____________, наименование
и БИН бенефициара _________________________________.
Начисленную сумму вознаграждения (интереса) на востребованную
сумму просим перечислить на ИИК___________, БИК____________,
наименование и БИН бенефициара _________________________________,
код дохода ________________.
Уполномоченное должностное
лицо                                ______________ _________________
(подпись)      (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 586
Приложение 116-6
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Исх. № __________
«__» ____________ 20__ г.
ИЗВЕЩЕНИЕ
___________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
в связи с окончанием срока вклада в сумме __________________ тенге
(Паспорт сделки № ___ от «__» _________ 20__ г.), просит продлить
срок вклада в соответствии с пунктом 2.10 Соглашения сроком на «__»
дней с «___» ___________ по «___» _____________ 20__ года.
Начисленную сумму вознаграждения (интереса) за фактическое
пребывание денег во вкладе (депозите) просим перечислить на
ИИК_______________, БИК______________, наименование и БИН
бенефициара________________ код дохода _________________________.
Уполномоченное должностное
лицо                               ______________ _________________
(подпись)     (Ф.И.О.)
М.П.

116-4-қосымша
Шығ. № __________
«__» ____________ 20__ж.
ХАБАРЛАМА
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
20__ жылғы «__» __________ бастап «__» ______________ дейін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкідегі салымдарға (депозиттерге) орналастыру
үшін ______ күн мерзіміне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне
_____________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
сома беруге ниеттенеді.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы)          (Т.А.Ж.)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
6-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-5-қосымша
Шығ. № __________
«__» ____________ 20__ж.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне
берілген ақшаны қайтару туралы
ТАЛАП
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
20__ж. «__» ____ Келісімнің 2.9-тармағы негізінде 20__ж. «__»________
_____________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
сомасындағы салымды ішінара/толықтай қайтаруды және ЖБК_____________,
БЖК ______________, бенецифиардың атауы және БСН-і __________________
аударуды өтінеді.
Талап етілген соманың есептелген сыйақы (мүдде) сомасын ЖБК_________,
БЖК___________, бенецифиардың атауы және БСН-і _____________________,
кіріс код ____________ аударуды сұраймыз.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы)          (Т.А.Ж.)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 586 бұйрығына
7-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-6-қосымша
Шығ. № __________
«__» ____________ 20__ж.
ХАБАРЛАМА
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
салым мерзімінің аяқталуына байланысты _______________________ теңге
соманы (мәміле паспорты №__ «__» _________ 20__ж.), Келісімнің
2.10-тармағына сәйкес 20__ жылғы «__» ____ бастап «__»_________ дейін
«__» күн мерзімге созуыңызды сұрайды.
Банк салымында нақты болған ақшаның есептелген сыйақы (мүдде)
ЖБК_____________, БЖК_____________, бенецифиардың атауы және БСН-і
___________________________ кіріс код __________ аударуды сұрайды.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы)          (Т.А.Ж.)
М.О.