Об утверждении Правил проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2015 года № 12542.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
10 декабря 2015 года
Утверждены приказом
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 1129
Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности

Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 желтоқсанда № 12542 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
201_ жылғы 10 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 1129 бұйрығымен
бекітілген
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
2. В настоящих Правилах под обратившимся лицом понимается физическое и (или) юридическое лицо, обратившееся для проведения энергетического аудита.
Глава 2. Порядок проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности
3. Объектом анализа является заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности представляемое субъектом Государственного энергетического реестра Национальному институту развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – НИРЭЭ) ежегодно в срок до первого апреля в соответствии со статьей 9 Закона.
4. Анализ заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности проводится НИРЭЭ ежегодно до первого сентября.
5. Проверка осуществляется на комплектность заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности (вводная часть, основная часть, заключительная часть и количество приложений к заключению по энергосбережению и повышению энергоэффективности). Заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности анализируется на предмет соответствия Правилам проведения энергоаудита, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729) (далее – Правила проведения энергоаудита).
6. При проведении анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности НИРЭЭ:
1) в вводной части анализирует:
наличие данных об обратившемся лице, энергоаудиторской организации, номере заключенного договора и об объекте энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);
2) в основной части анализирует:
информацию по потреблению обратившимся лицом энергетических ресурсов;
информацию по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по здания, строениям и сооружениям;
отчетную информацию для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к Правилам проведения энергоаудита;
отчетную информацию для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к Правилам проведения энергоаудита;
отчетную информацию для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения по форме, согласно приложению 3 к Правилам проведения энергоаудита;

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда жүгінген тұлға деп, энергетикалық аудит жүргізу үшін жүгінген жеке және (немесе) заңды тұлға түсініледі.
2-тарау. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу тәртібі
3. Талдау объектісі Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі Заңның 9-бабына сәйкес жыл сайын бірінші сәуірге дейінгі мерзімде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына (бұдан әрі – ЭЭҰДИ) ұсынатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды болып табылады.
4. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдауды ЭЭҰДИ жыл сайын бірінші қыркүйекке дейін жүргізеді.
5. Тексеру Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының толықтығына (кіріспе бөлігі, негізгі бөлігі, қорытынды бөлігі және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға қосымшалардың саны) жүзеге асырылады. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің № 400 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) Энергия аудитін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – энергия аудитін жүргізу қағидалары) сәйкестігі тұрғысынан талданады.
6. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға талдау жүргізу кезінде:
1) кіріспе бөлікте:
жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйым, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) туралы деректердің болуын талдайды;
2) негізгі бөлікте:
жүгінуші тұлғаның энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша ақпаратты;
өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлес шығысын айқындау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидалары 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін есептік ақпаратты;
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдайды;

3) в заключительной части проводит:
анализ и оценку эффективности рекомендуемых мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта, в том числе способствующих снижению потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, и сроков их выполнения;
анализ технико-экономического расчета и обоснования предлагаемых мероприятий;
анализ общей оценки деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
анализ расчета возможного потенциала энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.
7. НИРЭЭ при необходимости запрашивает у энергоаудиторской организации недостающую и (или) дополнительную информацию для проведения анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
8. По результатам анализа НИРЭЭ направляет заключение о результатах анализа энергоаудита в письменном виде энергоаудиторской организации и субъекту Государственного энергетического реестра по форме, согласно приложению к настоящим Правилам для сведения.
9. При несогласии с заключением о результатах анализа энергоаудита энергоаудиторская организация и субъект Государственного энергетического реестра в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента его получения направляют ответ с обоснованием причин несогласия.
Ответ с обоснованиями прилагается к заключению о результатах анализа энергоаудита.
10. По результатам анализа заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности НИРЭЭ ежегодно готовит заключение о результатах анализа энергоаудита и направляет его в уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Приложение
к Правилам проведения анализа
заключения по энергосбережению
и повышению энергоэффективности
Форма
Заключение о результатах анализа энергоаудита
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра: (данные субъекта
Государственного энергетического реестра) Наименование энергоаудиторской
организации: (данные энергоаудиторской организации)
Анализ заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности на
предмет соответствия Правилам проведения энергоаудита, утвержденным приказом
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 400 (зарегистрирован
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Вводная часть:
Анализ наличия данных об обратившемся лице, энергоаудиторской организации, номере заключенного договора и об объекте энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса).
Да/Нет (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса)
Основная часть:

3) қорытынды бөлікте:
объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, оның ішінде өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың төмендеуіне ықпалдасатын және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққанда энергетикалық ресурстардың төмендеуі бойынша ұсынылатын іс-шаралардың тиімділігін және оларды орындау мерзімдері және оларды орындау мерзімдерін талдау және бағалау;
ұсынылатын іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебін және негіздемесін талдау;
жүгінуші тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау;
объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністе ықтимал әлеуетінің есебіне талдау жүргізеді.
7. ЭЭҰДИ қажет болған жағдайда энергия аудиторлық ұйымнан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыға талдау жүргізу үшін жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпарат сұратады.
8. Талдау нәтижелері бойынша ЭЭҰДИ энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындыны жазбаша түрде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия-аудиторлық ұйымға және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісіне мәлімет үшін жібереді.
9. Энергия-аудиторлық ұйым мен Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындымен келіспеген жағдайда, оны алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде келіспеу себебіне негіздеме бере отырып, жауап жібереді.
Негіздемесі бар жауап энергия аудиті талдауының нәтижелері туралы қорытындыға қоса беріледі.
10. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдау нәтижелері бойынша ЭЭҰДИ жыл сайын энергия аудитін талдау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және оны энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі
қорытындыға талдау жүргізу
қағидаларына қосымша
Нысан
Энергия аудитін талдау нәтижелері туралы қорытынды
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы:
(Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің деректері)
Энергия аудиторлық ұйымның атауы:
(энергоаудиторлық ұйымның деректері)
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің № 400 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) Энергия аудитін жүргізу қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны талдау:__________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Кіріспе бөлім:
Жүгінген тұлға, энергия-аудиторлық ұйымның, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) туралы деректердің болуын талдау
Иә / Жоқ (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттамасы)
Негізгі бөлім:

1. Анализ информации по потреблению обратившимся лицом энергетических ресурсов.
2. Анализ информации по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по здания, строениям и сооружениям.
3. Анализ отчетной информации для промышленных предприятий.
4. Анализ отчетной информации для зданий, строений, сооружений.
5. Анализ отчетной информации для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения.
Заключительная часть:
1. Анализ и оценку эффективности рекомендуемых мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта, в том числе способствующих снижению потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, и сроков их выполнения.
Да/Нет
2. Анализ технико-экономического расчета и обоснования предлагаемых мероприятий.
3. Анализ общей оценки деятельности обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
4. Анализ расчета возможного потенциала энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.
Да/Нет
Вывод:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Дата составления заключения о результатах анализа энергоаудита:
______________________________________________________________
Первый руководитель Национального института развития в области
энергосбережения и повышения энергоэффективности
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

1. Жүгінуші тұлғаның энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша ақпаратты талдау.
2. Өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлес шығысын айқындау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша, үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша ақпаратты талдау
3. Өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдау.
4 Үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін есептік ақпаратты талдау.
5. Үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпаратты талдау.
Қорытынды бөлім:
1. Объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, оның ішінде өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың төмендеуіне ықпалдасатын және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққанда энергетикалық ресурстардың төмендеуі бойынша ұсынылатын іс-шаралардың тиімділігін және оларды орындау мерзімдері және оларды орындау мерзімдерін талдау және бағалау.
Иә / Жоқ
2. Жүгінуші тұлғаның (тапсырыс берушінің) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау.
3. Жүгінуші тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалауына талдау.
4. Объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністе ықтимал әлеуетінің есебіне талдау.
Иә / Жоқ
Тұжырым: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Энергия аудитін талдау нәтижелері
туралы қорытынды жасалған күн: _____________________
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ________________________________________
ұлттық даму институтының бірінші басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)