Об утверждении Единых межотраслевых нормативов численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1002. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12670.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктом 40) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Единые межотраслевые нормативы численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1002
Единые межотраслевые нормативы численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов
Сноска. Единые межотраслевые нормативы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.07.2019 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының бірыңғай салааралық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1002 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12670 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 16-бабының 40) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының бірыңғай салааралық нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1002 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының бірыңғай салааралық нормативтері
Ескерту. Нормативтер жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.07.2019 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Нормативы численности руководителей
Таблица 1. Нормативы численности руководителей по функции "Организация и обеспечение хозяйственной деятельности"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество работающих в учреждении в год, зданий и площадей, единиц
1.
1 единица заведующего хозяйством
при наличии комплекса зданий и относящихся к ним строений и территорий, при количестве работающих в учреждении в год свыше 100 человек
2.
1 единица заведующего складом
при количестве работающих в учреждении в год свыше 200 человек, а также при наличии производственных (складских) помещений с площадью свыше 250 метров квадратных
Таблица 2. Нормативы численности руководителей по функции "Организация библиотечной работы"
Норматив численности, человек
Количество книжного фонда в учреждении в год, единиц
1 единица заведующего библиотекой
при наличии оборудованной библиотеки и книжного фонда в год, содержащего не менее 3000 экземпляров в учреждении
Таблица 3. Нормативы численности руководителей по функции "Организация работы архивов"
Норматив численности, человек
Количество архивного фонда в год, единиц
1 единица заведующего архивом
при наличии архивного фонда, состоящего свыше 40 000 дел
Таблица 4. Нормативы численности руководителей по функции "Организация работы музея"
Норматив численности, человек
Количество посетителей в учреждении в год, единиц
1 единица заведующего музеем
при наличии посетителей свыше 3 тысяч человек и музейного фонда свыше 3 тысяч единиц
Таблица 5. Нормативы численности руководителей по функции "Организация работы общественной приемной"
Норматив численности, человек
Количество в учреждении общественных приемных, единиц
1 единица заведующего общественной приемной
на общественную приемную

1-тарау. Басшылар санының нормативтері 1-кесте. "Шаруашылық қызметті ұйымдастыру және қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі басшылар санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері, адам
Мекемеде жылына жұмыс істейтіндердің, ғимараттар мен аумақтардың саны, бірлік
1.
Шаруашылық меңгерушісі 1 бірлік
ғимараттар кешені және оларға қатысты құрылыстар мен аумақтар болған кезде, мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 100 адамнан артық болған кезде
2.
Қойма меңгерушісі 1 бірлік
мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 200 адамнан артық болған кезде, сондай-ақауданы 250 шаршы метрден жоғары өндірістік (қойма) орынжайлар болған кезде
2-кесте. "Кітапханалық жұмысты ұйымдастыру" функциясы жөніндегі басшылар санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Мекемеде кітап қорының саны жылына, бірлік
Кітапхана меңгерушісі 1 бірлік
мекемеде жабдықталған кітапхана мен кемінде 3000 данадан тұратын кітап қоры болған кезде
3-кесте. "Архив жұмысын ұйымдастыру" функциясы жөніндегі басшылар санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Архив қорының саны жылына, бірлік
Архив меңгерушісі 1 бірлік
40 000-нан астам ісі бар архив қоры болған кезде
4-кесте. "Музей" жұмысын ұйымдастыру" функциясы жөніндегі басшылар санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Мекемеге жылына келушілердің саны, бірлік
Музей меңгерушісі 1 бірлік
3 мың адамнан астам келушілер және 3 мың бірліктен астам музей қоры болған кезде
5-кесте. "Қоғамдық қабылдау бөлімі жұмысын ұйымдастыру" функциясы жөніндегі басшылар санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Мекемегіқоғамдық қабылдау бөлімдерінің саны, бірлік
Қабылдау бөлімі меңгерушісі 1 бірлік
қабылдау бөліміне

Глава 2. Нормативы численности работников
Таблица 1. Нормативы численности работников по функции "Ведение архивного дела"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество полученных дел в год, единиц.
1.
1единица архивариуса
на 1157
2.
2 единицы архивариусов
на 2083
3.
3 единицы архивариусов
на 3009
4.
4 единицы архивариусов
на 3935
5.
5 единиц архивариусов
на 4861
6.
6 единиц архивариусов
на 5787
7.
7 единиц архивариусов
на 6713
8.
8 единиц архивариусов
на 7639
9.
9 единиц архивариусов
на 8565
10.
10 единиц архивариусов
свыше 8566
Таблица 2. Нормативы численности работников по функции "Делопроизводство и документационный контроль"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество входящей и исходящей корреспонденции в год, единиц
1.
1единица инспектора по контролю за исполнением поручений или делопроизводителя
на 14466
2.
2 единицы инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 26040
3.
3 единицы инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 37613
4.
4 единицы инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 49186
5.
5 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 60759
6.
6 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 72332
7.
7 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 83905
8.
8 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 95478
9.
9 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
на 107051
10.
10 единиц инспекторов по контролю за исполнением поручений или делопроизводителей
свыше 107052
Таблица 3. Нормативы численности работников по функции "Статистический учет и отчетность"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество обрабатываемых отчетов (документов) в год, единиц
1.
1 единица статистика
на 2984
2.
2 единицы статистиков
на 5372
3.
3 единицы статистиков
на 7760
4.
4 единицы статистиков
на 10147
5.
5 единиц статистиков
на 12535
6.
6 единиц статистиков
на 14922
7.
7 единиц статистиков
на 17310
8.
8 единиц статистиков
на 19697
9.
9 единиц статистиков
на 22085
10.
10 единиц статистиков
свыше 22086
Таблица 4. Нормативы численности работников по функции "Обеспечение работоспособности компьютерной техники (программ)"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество обслуживаемой компьютерной техники (программ) в год, единиц
1.
1 единица оператора компьютерной техники (программ)
на 148
2.
2 единицы операторов компьютерной техники (программ)
на 266
3.
3 единицы операторов компьютерной техники (программ)
на 385
4.
4 единицы операторов компьютерной техники (программ)
на 503
5.
5 единиц операторов компьютерной техники (программ)
на 622
6.
6 единиц операторов компьютерной техники (программ)
на 740
7.
7 единиц операторов компьютерной техники (программ)
на 858
8.
8 единиц операторов компьютерной техники (программ)
на 977
9.
9 единиц операторов компьютерной техники (программ)
на 1095
10.
10 единиц операторов компьютерной техники (программ)
свыше 1096
Таблица 5. Нормативы численности работников по функции "Обеспечение копировально-множительной работы"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество ксерокопий (лист формата А4) в год, единиц
1.
1 единица оператора копировально-множительных машин
на 85791
2.
2 единицы операторов копировально-множительных машин
на 154424
3.
3 единицы операторов копировально-множительных машин
на 223057
4.
4 единицы операторов копировально-множительных машин
на 291690
5.
5 единиц операторов копировально-множительных машин
на 360323
6.
6 единиц операторов копировально-множительных машин
на 428956
7.
7 единиц операторов копировально-множительных машин
на 497589
8.
8 единиц операторов копировально-множительных машин
на 566222
9.
9 единиц операторов копировально-множительных машин
на 634855
10.
10 единиц операторов копировально-множительных машин
свыше 634856
Таблица 6. Нормативы численности работников по функции "Методологическое обеспечение"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество обработанных документов в год, единиц
1.
1 единица методиста
на 517
2.
2 единицы методистов
на 930
3.
3 единицы методистов
на 1344
4.
4 единицы методистов
на 1757
5.
5 единиц методистов
на 2171
6.
6 единиц методистов
на 2584
7.
7 единиц методистов
на 2998
8.
8 единиц методистов
на 3411
9.
9 единиц методистов
на 3825
10.
10 единиц методистов
свыше 3826
Таблица 7. Нормативы численности работников по функции "Диспетчерское обеспечение"
№ п/п
Норматив численности, человек
Утвержденный режим работы, час
1.

2-тарау. Жұмыскерлер санының нормативтері
1-кесте. "Архив ісін жүргізу" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері, адам
Жылына алынған істер саны, бірлік
1.
Архивариус 1 бірлік
1157 алынған
2.
архивариус 2 бірлік
2083 алынған
3.
архивариус 3 бірлік
3009 алынған
4.
архивариус 4 бірлік
3935 алынған
5.
архивариус 5 бірлік
4861 алынған
6.
архивариус 6 бірлік
5787 алынған
7.
архивариус 7 бірлік
6713 алынған
8.
архивариус 8 бірлік
7639 алынған
9.
архивариус 9 бірлік
8565 алынған
10.
архивариус 10 бірлік
8566 және жоғары
2-кесте "Іс қағаздарын жүргізу және құжаттамалық бақылау" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
саннормативтері
Жылына кіріс жән шығыс құжаттамасының саны, бірлік
1.
Тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізуші 1 бірлік
14466 алынған
2.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 2 бірлік
26040 алынған
3.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 3 бірлік
37613 алынған
4.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын 4 бірлік
49186 алынған
5.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 5 бірлік
60759 алынған
6.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 6 бірлік
72332 алынған
7.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 7 бірлік
83905 алынған
8.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 8 бірлік
95478 алынған
9.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 9 бірлік
107051 алынған
10.
тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі инспектор немесе іс қағаздарын жүргізушісі 10 бірлік
107052 және жоғары
3-кесте. "Статистикалық есепке алу және есептілік" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері
Жылына өңделетін есептердің (құжаттың) саны, бірлік
1.
Статистик 1 бірлік
2984 алынған
2.
статистик 2 бірлік
5372 алынған
3.
статистик 3 бірлік
7760 алынған
4.
статистик 4 бірлік
10147 алынған
5.
статистик 5 бірлік
12535 алынған
6.
статистик 6 бірлік
14922 алынған
7.
статистик 7 бірлік
17310 алынған
8.
статистик 8 бірлік
19697 алынған
9.
статистик 9 бірлік
22085 алынған
10.
статистик 10 бірлік
22086 және жоғары
4-кесте. "Компьютерлік техниканың (бағдарламалардың) жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері
Жылына қызмет көрсетілетін компьютерлік техниканың (бағдарламалар) саны, бірлік
1.
Компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 1 бірлік
148 алынған
2.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 2 бірлік
266 алынған
3.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 3 бірлік
385 алынған
4.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 4 бірлік
503 алынған
5.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 5 бірлік
622 алынған
6.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 6 бірлік
740 алынған
7.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 7 бірлік
858 алынған
8.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 8 бірлік
977 алынған
9.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 9 бірлік
1095 алынған
10.
компьютерлік техника (бағдарламалар) операторы 10 бірлік
1096 және жоғары
5-кесте. "Көшіру-көбейту жұмысын қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері
Жылына көшірмелердің саны, (А4 форматты парақ), бірлік
Көшіру-көбейту машиналары операторы 1 бірлік
85791 алынған
2.
көшіру-көбейту машиналары операторы 2 бірлік
154424 алынған
3.
көшіру-көбейту машиналары операторы 3 бірлік
223057 алынған
4.
көшіру-көбейту машиналары операторы 4 бірлік
291690 алынған
5.
көшіру-көбейту машиналары операторы 5 бірлік
360323 алынған
6.
көшіру-көбейту машиналары операторы 6 бірлік
428956 алынған
7.
көшіру-көбейту машиналары операторы 7 бірлік
497589 алынған
8.
көшіру-көбейту машиналары операторы 8 бірлік
566222 алынған
9.
көшіру-көбейту машиналары операторы 9 бірлік
634855 алынған
10.
көшіру-көбейту машиналары операторы 10 бірлік
634856 және жоғары
6-кесте. "Әдіснамалық қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері
1 жыл ішінде өңделген құжаттардың саны, бірлік
1.
Әдіскер 1 бірлік
517 алынған
2.
әдіскердің 2 бірлік
930 алынған
3.
әдіскердің 3 бірлік
1344 алынған
4.
әдіскердің 4 бірлік
1757 алынған
5.
әдіскердің 5 бірлік
2171 алынған
6.
әдіскердің 6 бірлік
2584 алынған
7.
әдіскердің 7 бірлік
2998 алынған
8.
әдіскер 8 бірлік
3411 алынған
9.
әдіскер 9 бірлік
3825 алынған
10.
әдіскер 10 бірлік
3826 және жоғары
7-кесте. "Диспетчерлік қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері, адам
Бекітілген жұмыс режимі, сағат
1.

1,57 единиц диспетчера
при 8 часовом графике работы
2.
2,35 единиц диспетчеров
при 12 часовом графике работы
3.
3,14 единиц диспетчеров
при 16 часовом графике работы
4.
4,7 единиц диспетчеров
при 24 часовом круглосуточном графике работы
Таблица 8. Нормативы численности работников по функции "Обеспечение доставки документов (почты)"
Норматив численности, человек
Структурное подразделение учреждения, единиц
1 единица курьера
на канцелярию
Таблица 9. Нормативы численности работников по функции "Организационно-техническое обеспечение административно- распорядительной деятельности руководителя"
Норматив численности, человек
Количество приемных в учреждении, единиц
1 единица секретаря руководителя (в приемную) в том числе смежную
на руководителя (1-й руководитель, его заместители, руководитель аппарата, руководитель структурного подразделения (департамент, самостоятельное управление* - акиматы*)
Таблица 10. Нормативы численности работников по функции "Организация библиотечного обслуживания"
№ п/п
Нормативы численности, человек
Количество читателей в учреждении в год, единиц
1.
1 единица библиотекаря
при числе читателей на 1500 и 26 тысяч книговыдач в год
2.
дополнительно 1 единица библиотекаря
на каждые 750 читателей и 13 тысяч книговыдач в год
3.
дополнительно 0,5 единиц библиотекаря
на каждые последующие 400 читателей и 8 тысяч книговыдач в год
Таблица 11. Нормативы численности работников по функции "Обеспечение редактирования полного письменного перевода документов"
Норматив численности, человек
Структурное подразделение учреждения (при отсутствии специализированной структуры), единиц
1 единица редактора по переводу
на учреждение
Таблица 12. Нормативы численности работников по функции "Обеспечение хозяйственной деятельности"
№ п/п
Нормативы численности, человек
Количество работающих в учреждении в год, единиц
1.
1 единица кладовщика
при количестве работающих в учреждении до 100 человек, а также при наличии производственных помещений с площадью на 250 метров квадратных
2.
1 единица коменданта
на одно отдельно стоящее здание при количестве работающих в учреждении в год до 200 человек, а также при наличии учебно - лабораторного или социально-бытового комплекса зданий, а также относящихся к ним строений и окружающей территории
Таблица 13. Нормативы численности персонала по функции "Организация работы пропускного режима"
№ п/п
Норматив численности, человек
Утвержденный режим работы, час
1.
1,57 единиц инспектора бюро пропусков или охранника или сторожа или оператора службы безопасности
при 8 часовом графике работы
2.
2,35 единиц инспекторов бюро пропусков или охранников или сторожей или операторов службы безопасности
при 12 часовом графике работы
3.

Диспетчер 1,57 бірлік
8 сағаттық жұмыс графигі кезінде
2.
диспетчер 2,35 бірлік
12 сағаттық жұмыс графигі кезінде
3.
диспетчер 3,14 бірлік
16 сағаттық жұмыс графигі кезінде
4.
диспетчер 4,7 бірлік
24 сағаттық тәулік бойғы жұмыс графигі кезінде
8-кесте. "Құжаттардың (поштаның) жеткізілуін қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативі
Сан нормативтері, адам
Мекеменің құрылымдық бөлімшесі, бірлік
Курьер 1 бірлік
кеңсеге
9-кесте. "Басшының әкімшілік-өкімдік қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Сан нормативі, адам
Мекемедегі қабылдау бөлімдерінің саны, бірлік
Басшысының хатшысы (қабылдау бөліміне, оның ішінде - бiр-бiрiмен байланысты) 1 бірлік
Басшыға (1-шібасшы, оның орынбасарлары, аппарат басшысы, құрылымдық бөлімше басшысы(департамент, дербесбасқарма* – әкімдіктер*)
10-кесте "Кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері, адам
Мекемеде жылына оқырмандар саны, бірлік
1.
Кітапханашысы 1 бірлік
Жылына бір оқырманға 1500-ден 26 мыңға дейін кітап берілетін болса
2.
Қосымша кітапханашысы 1 бірлік
Жылына әрбір 750 оқырманға және 13 мың кітап беруге
3.
Қосымша кітапханашысы 0,5 бірлік
Жылына әрбір келесі 400 оқырманға және 8 мың кітап беруге
11-кесте. "Құжаттардың толық жазбаша аудармасын редакциялауды қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Сан нормативі, адам
Мекеменің құрылымдық бөлімшесі (мамандырылған құрылым болмаған кезде), бірлік
Аударма жөніндегі редакторы 1 бірлік
мекемеге
12-кесте. "Шаруашылық қызметті қамтамасыз ету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Саннормативтері, адам
Мекемеде жылына жұмыс істейтіндердің саннормативтері, бірлік
1.
Қоймашы 1 бірлік
Ауданы 250 шарты метр өндірістік орынжайлар болған кезде, мекемеде жұмыс істейтіндердің саны 100 адамға дейін болған кезде
2.
Комендант 1 бірлік
оқу-зертханалық немесе әкімшілік немесе әлеуметтік-тұрмыстық ғимараттар кешені, сондай-ақ оларға қатысты құрылыстар мен қоршаған аумағы болған кезде – мекемеде жұмыс істейтіндердің саны жылына 200 адамға дейін болған кезде жеке тұрған бір ғимаратқа
13-кесте. "Өткізу режимі жұмысын ұйымдастыру" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативі, адам
Бекітілген жұмыс режимі, сағат
1.
Өткізу бюросы инспекторы немесе күзетші немесе қарауылдың немесе қауіпсіздік қызмет операторы 1,57 бірлік
8 сағаттық жұмыс графигі кезінде
2.
өткізу бюросы инспекторы немесе күзетші немесе қарауылдың немесе қауіпсіздік қызмет операторы 2,35 бірлік
12 сағаттық жұмыс графигі кезінде
3.

3,14 единиц инспекторов бюро пропусков или охранников или сторожей или операторов службы безопасности
при 16 часовом графике работы
4.
4,7 единиц инспекторов бюро пропусков или охранников или сторожей или операторов службы безопасности
при 24 часовом круглосуточном графике работы
Таблица14. Нормативы численности работников по функции "Обслуживание механических оборудований"
Норматив численности, человек
Количество оборудования, единиц
1 единица механика по обслуживанию оборудования звуковой или трансляционной или дизельной техники
при наличии на 20 и более единиц действующего оборудования по направлению деятельности
Таблица 15. Нормативы численности работников по функции "Обслуживание систем связи"
№ п/п
Норматив численности, человек
Количество действующего оборудования по направлению деятельности, единиц
1.
0,254 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание аппаратуры радио- и радиорелейной связи
2.
0,277 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание электропитающих устройств
3.
0,460 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание аппаратуры диспетчерской связи
4.
0,602 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание аппаратуры громкоговорящей связи
5.
0,164 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание аппаратуры автоматики и сигнализации
6.
0,20 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание аппаратуры производственной связи
7.
0,730 единицы электромонтера линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
на обслуживание телевизионных промышленных установок
Таблица 16. Нормативы численности работников по функции "Обслуживание гардеробов"
№ п/п
Нормативы численности, (человек в смену на 1 гардероб)
Количество мест в гардеробе
1.

өткізу бюросы инспекторы немесе күзетші немесе қарауылдың немесе қауіпсіздік қызмет операторы 3,14 бірлік
16 сағаттық жұмыс графигі кезінде
4.
өткізу бюросы инспекторы немесе күзетші немесе қарауылдың немесе қауіпсіздік қызмет операторы 4,7 бірлік
24 сағаттық тәулік бойғы жұмыс графигі кезінде
14-кесте. "Механикалық жабдықтарға қызмет көрсету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Сан нормативі, адам
Жабдықтардың саны, бірлік
Дыбыс немесе трансляциялық, дизельдік техника жабдығына қызмет көрсету жөніндегі механигі 1 бірлік
Қызмет бағыты бойынша 20 және одан астам іске қосулы жабдыққа
15-кесте. "Байланыс жүйелеріне қызмет көрсету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
сан нормативі, адам
Қызмет бағыты бойынша іске қосулы жабдықтың саны, бірлік
1.
Телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,254 бірлік
Радио және радиорелелі байланыс аппаратурасына қызмет көрсетуге
2.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,277 бірлік
электр қоректендіруші құрылғыларға қызмет көрсетуге
3.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,460 бірлік
диспетчерлік байланыс аппаратурасына қызмет көрсетуге
4.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,602 бірлік
дауысты байланыс аппаратурасына қызмет көрсетуге
5.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,164 бірлік
автоматика және сигнализация аппаратурасына қызмет көрсетуге
6.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,20 бірлік
өндірістік байланыс аппаратурасына қызмет көрсетуге
7.
телефон байланысы және радиофикация желілік құрылыстары электромонтері 0,730 бірлік
телевизиялық өнеркәсіптік қондырғыларға қызмет көрсетуге
16-кесте. "Гардеробтарға қызмет көрсету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері (ауысымда 1 гардеробқа 1 адам)
Гардеробтағы орындардың саны
1.

2,65 единиц гардеробщиков
на 1000 мест в гардеробе
11.
2,86 единиц гардеробщиков
на 1100 мест в гардеробе
Таблица 17. Нормативы численности работников, занятых обслуживанием и ремонтом инженерного оборудования зданий
№ п/п
Нормативы численности работников, человек
Количество площади здания, единиц
1.
0,2 единицы слесаря-сантехника
на 1000 метров квадратных общей площади здания
2.
0,37 единиц электромонтера по ремонту и обслуживанию электрооборудования
на 1000 метров квадратных общей площади здания
3.
0,18 единиц слесаря по контрольно-измерительным приборам и автоматике
на 1000 метров квадратных общей площади здания
4.
0,01 единицы электрогазосварщика
на 1000 метров квадратных общей площади здания
5.
0,01 единиц слесаря - ремонтника
на 1000 метров квадратных общей площади здания
Таблица 18. Нормативы численности работников по функции "Обслуживание водогрейных и паровых котлов"
№ п/п
Нормативы численности в смену, человек
Количество обслуживаемого водогрейного (или парового) котла в котельной при средней номинальной производительности гикокаллорий в час или тонн в час
1.
1 единица машиниста (кочегара) котельной или оператора котельной
на обслуживание 1-2 водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 гикокаллорий в час
1-2 паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 тонн в час
2.
2 единицы машинистов (кочегаров) котельной или операторов котельной
3-4 водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 гикокаллорий в час
3-4 паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 10-50 тонн в час
3.
3 единицы машинистов (кочегаров) котельной или операторов котельной
5 и более водогрейных котлов в котельной при средней номинальной производительности 50 гикокаллорий в час
5 и более паровых котлов в котельной при средней номинальной производительности 50 тонн в час
Таблица 19. Нормативы численности работников по функции "Обслуживание котельных, работающих на твердом топливе"
№ п/п
Норматив численности в смену, человек
Количество обслуживаемых котлов в котельной и среднего расхода угля за отопительный период на 1 котел в смену
1.
1 единица машиниста (кочегара) котельной
1-2 котлов в котельной при среднем расходе угля 0,5-1 тонн
2.
2 единицы машинистов (кочегаров) котельной
1-3 котлов в котельной при среднем расходе угля 1 – 3 тонны
3.
3 единицы машинистов (кочегаров) котельной

гардеробшы 2,65 бірлік
гардеробтағы 1000 орынға
11.
гардеробшы 2,86 бірлік
гардеробтағы 1100 орынға
17-кесте. Ғимараттардың инженерлік жабдығына қызмет көрсетумен және оны жөндеумен айналысатын жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Жұмыскерлер санының нормативтері, адам
Ғимараттың жалпы ауданының саны, бірлік
1.
Слесарь-сантехник 0,2 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метрге
2.
Электр жабдығын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электромонтер 0,37 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метрге
3.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарь 0,18 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метрге
4.
Электр газбен пісіруші 0,01 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метрге
5.
Слесарь-жөндеуші 0,01 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метрге
18-кесте. "Су жылытатын және бу қазандықтарына қызмет көрсету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері ауысымда, адам
Қызмет көрсетілетін орташа номиналды өнімділігі сағатына 1 гикокалорий немесе тонна болған кезде қазандықтағы 1 су жылытатын (немесе бу) қазандықтың саны, бірлік
1.
Қазандық машинисі (кочегар) 1 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 1-2 су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 тонна болған кезде қазандықтағы 1-2 бу қазандығына қызмет көрсетуге
2.
қазандық машинисі (кочегар) 2 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 3-4 су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 10-50 тонна болған кезде қазандықтағы 3-4 бу қазандығына қызмет көрсетуге
3.
қазандық машинисі (кочегар) 3 бірлік
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 50 гикокалорий болған кезде қазандықтағы 5 және одан артық су жылытатын қазандыққа қызмет көрсетуге
Орташа номиналды өнімділігі сағатына 50 тонна болған кезде қазандықтағы 5 және одан артық бу қазандығына қызмет көрсетуге
19-кесте. "Қатты отынмен жұмыс істейтін қазандықтарға қызмет көрсету" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Сан нормативтері ауысымда, адам
Қызмет көрсетілетін қазандықтың және жылыту кезеңінде ауысымда 1 қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысының саны
1.
Қазандық машинисі (кочегар) 1 бірлік
1-2 қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 0,5-1 тонна болған кезде қазандықтағы 1 қазандыққа қызмет көрсетуге
2.
қазандық машинисі (кочегар) 2 бірлік
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 1-3 тонна болған кезде қазандықтағы 1-3 қазандыққа қызмет көрсетуге
3.
қазандық машинисі (кочегар) 3 бірлік

3-4 котлов в котельной при среднем расходе угля 2-3 тонны
4.
4 единицы машинистов (кочегаров) котельной
3-4 котлов в котельной при среднем расходе угля 3-4 тонн
5.
5 единиц машинистов (кочегаров) котельной
4 котлов в котельной при среднем расходе угля 4 и выше тонн
Таблица 20. Нормативы численности работников, занятых ремонтом конструктивных элементов зданий
№ п/п
Нормативы численности работников, человек
Количество обслуживаемой кровли
1.
0,06 единиц кровельщика по металлическим кровлям
на обслуживание 1000 метров квадратных кровли из кровельной стали
2.
0,07 единиц кровельщика по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
на обслуживание 1000 метров квадратных кровли из рубероида толя и иных рулонных
0,05 единиц кровельщика по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
на обслуживание 1000 метров квадратных кровли из шифера асбоцемента, черепицы и прочих материалов
3.
0,01 единиц маляра
на обслуживание 1000 метров квадратных общей площади здания
4.
0,02 единиц плотника
на обслуживание 1000 метров квадратных общей площади здания
5.
0,01 единиц стекольщика
на обслуживание 1000 метров квадратных общей площади здания
6.
0,01 единиц штукатура
на обслуживание 1000 метров квадратных общей площади здания
7.
0,08 единиц столяра
на обслуживание 100 единиц мебели
8.
0,03 единиц подсобного рабочего
на обслуживание 1000 метров квадратных общей площади чердаков, подвалов, технических этажей
Таблица 21. Нормативы численности водителей
Норматив численности, человек
Количество транспорта, находящегося на балансе в учреждении, единиц
1 единица водителя автомобиля
на технически исправный транспорт
Таблица 22. Нормативы численности работников по функции "Благоустройство территории"
Норматив численности, человек
Государственное учреждение, единиц
1 единица дворника
на учреждение
Таблица 23. Нормативы численности работников по функции "Уборка служебных помещений"
Норматив численности, человек
Количество убираемой площади
1 единица уборщика служебных помещений
на 480 метров квадратных

қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 2-3 тонна болған кезде қазандықтағы 3-4 қазандыққа қызмет көрсетуге
4.
қазандық машинисі (кочегар) 4 бірлік
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 3-4 тонна болған кезде қазандықтағы 3-4 қазандыққа қызмет көрсетуге
5.
қазандық машинисі (кочегар) 5 бірлік
қазандыққа жұмсалатын көмірдің орташа шығысы 4 және одан артықтонна болған кезде қазандықтағы 4 қазандыққа қызмет көрсетуге
20-кесте. Ғимараттардың конструктивтік элементтерін жөндеумен айналысатын жұмыскерлер санының нормативтері
Р/с №
Жұмыскерлер санының нормативтері, адам
Қызмет көрсетілетін шатырдың саны
1.
Металды шатырды шатырлаушы 0,06 бірлік
Шатырлы болаттан жасалған 1000 шаршы метр шатырға қызмет көрсетуге
2.
Орамашатырды және даналы материалдардан жасалған шатырды шатырлаушы 0,07 бірлік
Қарақағаз, рубероидынан жасалған және басқа да рулонды 1000 шаршы метр шатырға қызмет көрсетуге
Орамашатырды және даналы материалдардан жасалған шатырды шатырлаушы 0,05 бірлік
Асбоцемент, шиферінен, черепица мен басқа да материалдан жасалған 1000 шаршы метр шатырға қызмет көрсетуге
3.
Сырлаушы 0,01 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метр қызмет көрсетуге
4.
Ағашшебері 0,02 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метр қызмет көрсетуге
5.
Әйнекші 0,01 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метр қызмет көрсетуге
6.
Сылақшы 0,01 бірлік
Ғимараттың жалпы ауданының 1000 шаршы метр қызмет көрсетуге
7.
Ағаш ұстасы 0,08 бірлік
100 жиһаз бірлігіне қызмет көрсетуге
8.
Көмекші жұмысшы 0,03 бірлік
Шатырлар, жертөлелер, техникалық қабаттардыңжалпы ауданының 1000 шаршы метр қызмет көрсетуге
21-кесте. Жүргізушілер санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Мекеме балансында тұрған көліктің саны, бірлік
Автомобиль жүргізуші 1 бірлік
техникалық жарамды автомобильге
22-кесте. "Аумақты абаттандыру" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Сан нормативтері
Мемлекеттік мекеме, бірлік
Аула сыпырушы 1 бірлік
мекемеге
23-кесте. "Қызметтік орын жайларды тазалау" функциясы жөніндегі жұмыскерлер санының нормативтері
Сан нормативтері, адам
Тазаланатын ауданның саны
Қызметтік орын жайларды тазалаушы 1 бірлік
480 шаршы метрге