Об утверждении Правил отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 18-03/94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2015 года № 10441.
В соответствии с подпунктом 45) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 февраля 2015 года № 18-03/94
Правила
отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного
и республиканского значения
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 45) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) территориальные подразделения – территориальные подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
2) ведомство – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;

Су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 18-03/94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 наурызда № 10441 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағының 45) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидаларын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 11 ақпандағы
№ 18-03/94 бұйрығымен
бекітілген
Су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Жануарлар дүниесін қоргау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 45) тармақшасына сәйкес әзірленді және су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аумақтық бөлімшелер - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелері;
2) ведомство - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;

3) водно-болотные угодья – естественные (за исключением морских, глубина которых при отливе превышает шесть метров) и искусственные акватории, являющиеся местами массового обитания, гнездования, воспроизводства околоводных видов животных, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения;
4) Рамсарская конвенция – Конвенция о водно-болотных угодьях, имеющих международное значение, главным образом в качестве местообитания водоплавающих птиц, к которой Республика Казахстан присоединилась в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о водно-болотных угодьях, имеющих международное значение, главным образом в качестве местообитаний водоплавающих птиц (с поправками, внесенными в нее Парижским протоколом от 3 декабря 1982 года, и поправками, внесенными в Режине 28 мая 1987 года)";
5) Секретариат Рамсарской конвенции – Международный союз по охране природы и природных ресурсов выполняет обязанности постоянно действующего бюро, налагаемые Рамсарской конвенцией;
6) уполномоченный орган – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного значения
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного значения территориальные подразделения организуют обследования водоемов на соответствие следующим критериям:
1) являются примером эталонного, редкого или уникального для соответствующего биогеографического региона типа водно-болотных экосистем и находятся в естественном, или близком к естественному состоянию;
2) поддерживают существование уязвимых или находящихся под угрозой исчезновения видов или сообществ;
3) обеспечивают существование популяций растений и (или) животных, имеющих большое значение для поддержания биологического разнообразия соответствующего биогеографического региона;
4) являются местом обитания видов растений и (или) животных на критической стадии их биологического цикла, или обеспечивают убежище при неблагоприятных условиях;

3) сулы-батпақты алқаптар - жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін қоса алғанда, су төңірегін мекендейтін түрлері жаппай мекендейтін, ұя салатын, өсімін молайтатын орындар болып табылатын табиғи (су қайтқан кезде тереңдігі алты метрден асатын акваторияларды қоспағанда) және жасанды акваторийлер;
4) Рамсар конвенциясы - Ең алдымен суда жүзетін құстардың тіршілік ету орны ретінде халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар туралы конвенция, оған Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасының Ең алдымен суда жүзетін құстардың тіршілік ету орны ретінде халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар туралы конвенцияға (оған 1982 жылғы 3 желтоқсандағы Париж хаттамасымен енгізілген түзетулермен және 1987 жылғы 28 мамырда Режинде енгізілген түзетулермен) қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес қосылған болатын;
5) Рамсар конвенциясының секретариаты - Табиғат пен табиғи ресурстарды қорғау жөніндегі халықаралық одақ Рамсар конвенциясы жүктейтін тұрақты жұмыс істейтін бюроның міндеттерін орындайды;
6) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Су айдындарын халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Су айдындарын халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу үшін аумақтық бөлімшелер су айдындарын мына өлшемдерге сәйкестігіне тексеруді ұйымдастырады:
1) сулы-батпақты экожүйелердің тиісті биогеографиялық өңір үшін эталонды, сирек кездесетін немесе бірегей түрінің мысалы болып табылады және табиғи күйде немесе табиғи күйге жақын ахуалда болады;
2) осал немесе жойылып кету қаупі төнген түрлердің немесе қауымдастықтардың тіршілік етуін сақтайды;
3) тиісті биогеографиялық өңірдің биологиялық әртүрлілігін сақтау үшін маңызы зор өсімдіктер және (немесе) жануарлар таралымдарының тіршілік етуін қамтамасыз етеді;
4) өздерінің биологиялық циклының қауіпті сатысындағы өсімдіктер және (немесе) жануарлар түрлері мекендейтін орын болып табылады немесе қолайсыз ауа райы жағдайларында олардың бой тасалауын қамтамасыз етеді;

5) регулярно поддерживают существование не менее двадцати тысяч водных птиц;
6) регулярно поддерживают существование одного процента особей в популяции какого-либо вида или подвида водных птиц;
7) обеспечивают существование значительного числа представителей местных подвидов, видов или семейств рыб, отдельных стадий их биологического цикла, взаимодействия видов, и (или) популяций, которые являются индикаторами экологической и (или) экономической ценности водно-болотного угодья;
8) являются важным источником пищи для рыб, нерестилищем, рыбопитомником и (или) лежат на миграционном пути.
4. По результатам обследования территориальные подразделения вносят предложения в ведомство о включении водоемов в список водно-болотных угодий международного значения.
5. По итогам рассмотрения предложений территориальных подразделений, ведомство через дипломатические каналы направляет в Секретариат Рамсарской конвенции перечень водоемов для включения их в список водно-болотных угодий международного значения.
6. После одобрения Секретариатом Рамсарской конвенции перечня водоемов для включения их в список водно-болотных угодий международного значения, уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 9 Закона утверждает список водно-болотных угодий международного значения, либо вносит изменения и дополнения в действующий список.
Глава 3. Порядок отнесения водоемов к водно-болотным угодьям республиканского значения
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для отнесения водоемов к водно-болотным угодьям республиканского значения территориальные подразделения организуют обследования водоемов на соответствие следующим критериям:
1) регулярно поддерживают существование не менее десяти тысяч водных птиц;
2) являются местом обитания не менее одного процента биогеографической популяции водоплавающих и околоводных птиц, образующих скопления.
8. По результатам обследования территориальные подразделения вносят предложения в ведомство о включении водоемов в список водно-болотных угодий республиканского значения.
9. По итогам рассмотрения предложения территориальных подразделений, уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 9 Закона утверждает список водно-болотных угодий республиканского значения, либо вносит изменения и дополнения в действующий список.

5) кемінде жиырма мың су құстарының тіршілік етуіне ұдайы қолдау жасайды;
6) су құстарының әлдеқандай түрі немесе түршесі таралымындағы дарақтардың бір пайызы тіршілік етуіне ұдайы қолдау жасайды;
7) балықтардың жергілікті түршелері, түрлері немесе тұқымдастары өкілдерінің едәуір мөлшерінің, олардың биологиялық циклы сатыларының тіршілік етуін, сулы-батпақты алқаптың экологиялық және (немесе) экономикалық құндылығының индикаторлары болып табылатын түрлердің және (немесе) таралымдардың өзара әрекеттесуін қамтамасыз етеді;
8) балықтар үшін маңызды азық көзі, уылдырық шашатын орын, балық питомнигі болып табылады және (немесе) жылыстау жолында жатыр.
4. Тексеру нәтижелері бойынша аумақтық бөлімшелер ведомствоға су айдындарын халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға енгізу туралы ұсыныс енгізеді.
5. Аумақтық бөлімшелердің ұсыныстарын қарау қорытындылары бойынша ведомство дипломатиялық арналар арқылы Рамсар конвенциясының Секретариатына су айдындарын халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға енгізу үшін олардың тізімін жібереді.
6. Рамсар конвенциясының Хатшылығы су айдындарының тізбесін халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізіміне енгізу үшін оларды мақұлдағаннан кейін уәкілетті орган Заңның 9-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізімін бекітеді не қолданыстағы тізімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
3-тарау. Су айдындарын республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Су айдындарын республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу үшін аумақтық бөлімшелер су айдындарын мына өлшемдерге сәйкестігіне тексеру ұйымдастырады:
1) кемінде он мың су құстарының тіршілік етуіне ұдайы қолдау жасайды;
2) топтасып жиналатын суда жүзетін құстар мен су төңірегін мекендейтін құстардың биогеографиялық таралымының кемінде бір пайызы мекендейтін орын болып табылады.
8. Тексеру нәтижелері бойынша аумақтық бөлімшелер су айдындарын республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға енгізу туралы ұсыныс енгізеді.
9. Аумақтық бөлімшелердің ұсыныстарын қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган Заңның 9-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар тізімін бекітеді не қолданыстағы тізімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.