Об утверждении порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Южно-Казахстанской области
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 8 апреля 2015 года № 93. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 4 мая 2015 года № 3169
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении, самоуправлении в Республике Казахстан», с подпунктом 6-2) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» и распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 143-р «О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления», акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Южно-Казахстанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению «Аппарат акима Южно-Казахстанской области» в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Южно-Казахстанской области и информационно-правовой системе «Әділет»;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Южно-Казахстанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Оспанова Б.
Аким области                               А. Мырзахметов
Оспанов Б.
Жилкишиев Б.
Айтаханов Е.
Каныбеков С.
Садыр Е.
Туякбаев С.
Абдуллаев А.
Исаева Р.
Приложение
к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от «08» апреля 2015 года
№ 93
Порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Южно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Порядок и условия классификации автомобильных дорог Южно-Казахстанской области разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах».
2. В настоящем Порядке используются следующие понятия:
1) автомобильная дорога - комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения автомобилей, обеспечивающий непрерывное, безопасное движение автомобилей и других транспортных средств с установленными скоростями, нагрузками, габаритами, а также участки земель, предоставленные для размещения этого комплекса (земли транспорта), и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита;

Оңтүстік Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 93 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 4 мамырда № 3169 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабының 2-тармағына, «Автомобиль жолдары туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңының 13-бабының 1-1-тармағының 6-2)-тармақшасына және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 143-ө өкіміне сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Оңтүстік Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. «Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің аппараты» мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Оңтүстік Қазақстан облысының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы қаулының Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Б.Оспановқа жүктелсін.
Облыс әкімі                                А.Мырзахметов
Б.Оспанов
Б.Жылқышиев
Е.Айтаханов
С.Қаныбеков
Е.Садыр
С.Тұяқбаев
А.Абдуллаев
Р.Исаева
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің «08» сәуірдегі 2015
жылғы № 93 қаулысына қосымша
Оңтүстік Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Оңтүстік Қазақстан облысының автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары «Автомобиль жолдары туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегi Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Осы Тәртіпте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолы – автомобильдердiң және басқа да көлiк құралдарының белгiленген жылдамдықпен, жүктемелермен, габаритпен үздiксiз, қауiпсiз жүрiсiн қамтамасыз ететiн, автомобильдер жүрiсiне арналған инженерлiк құрылыстар кешенi, сондай-ақ осы кешендi орналастыру үшiн берiлген жер учаскелерi (көлiк жерлерi) және олардың үстiндегi белгiленген габарит шегiндегi әуе кеңiстiгi;

2) дорожный орган – уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам, осуществляющий управление государственными автомобильными дорогами общего пользования.
2. Порядок и условия классификации
3. Классификация автомобильных дорог общего пользования местного значения осуществляется в соответствии с национальными стандартами в зависимости от геометрических параметров и расчетной интенсивности дорожного движения.
Классификации хозяйственных автомобильных дорог, улиц населенных пунктов осуществляются в аналогичном порядке, с учетом требований к указанным видам дорог.
4. В течение двадцати дней со дня приемки в эксплуатацию в установленном законодательством порядке автомобильной дороги общего пользования местного значения, местный исполнительный орган направляет на согласование в уполномоченный государственный орган материалы о включении автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
Направляемые материалы должны содержать документы, подтверждающие приемку автомобильной дороги в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, сведения о наименовании и индексе автомобильной дороги, а также соответствующий перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
Уполномоченный государственный орган рассматривает представленные документы в течение двадцати дней. Местному исполнительному органу направляется письменное согласование для последующего включения автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения. В случае представления материалов на согласование местным исполнительным органом на включение автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения с неполными сведениями и/или без документов, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченным государственным органом заявление возвращается для устранения всех недостатков.
3. Наименования и индексы автомобильных дорог
5. Автомобильные дороги общего пользования Республики Казахстан должны иметь наименование и индекс.
В наименование автомобильной дороги общего пользования входит название начального и конечного населенных пунктов, при необходимости - промежуточных пунктов. Индекс автомобильной дороги состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Цифры в индексе автомобильных дорог присваиваются через дефис после букв индекса.
6. Индекс автомобильной дороги общего пользования местного значения состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Первая буква индекса автомобильной дороги общего пользования местного значения устанавливается – «К».
Последующие буквы в индексе автомобильных дорог общего пользования местного значения устанавливаются по принадлежности дороги к административно-территориальным единицам, в соответствии с таблицей: в данном случае Южно-Казахстанская область «Х»
Таблица присвоения последующей буквы индекса после буквы «КХ»
Наименование районов Южно-Казахстанской области
Буквы в индексе
1
2
3
1.
Арысь
AR
2.
Байдибекский
BK
3.
Казыгуртский
KZ
4.
Кентау
KT
5.
Махтараальский
MR
6.
Ордабасинский
OR
7.
Отырарский
OT
8.
Сайрамский
SR
9.
Сарыагашский
SG
10.
Сузакский
SZ
11.
Толебийский
TL
12.
Тюлькубасский
TK
13.
Туркестан
TR
14.
Шардаринский
SH
В случае прохождения автомобильной дороги в двух и более административно-территориальных единицах, после первой буквы индекса последующие буквы присваиваются в алфавитном порядке, по принадлежности автомобильной дороги общего пользования местного значения к соответствующим административно-территориальным единицам.

2) жол органы – жалпыға ортақ пайдаланылатын мемлекеттiк автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган.
2. Сыныптау тәртiбi және шарттары
3. Жалпы пайдаланымдағы облыстық және жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарын жiктеу жол қозғалысының геометриялық параметрлерi мен есептiк қарқындылығына байланысты ұлттық стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Шаруашылық автомобиль жолдарын, елдi мекендердiң көшелерiн жiктеу жолдың көрсетiлген түрлерiне талаптарды ескере отырып, ұқсас тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолын пайдалануға қабылдаған күннен бастап жиырма күннiң iшiнде жергiлiктi атқарушы орган мемлекеттiк уәкiлеттi органға жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне автомобиль жолын енгiзудi келiсуге материалдар жiберуге мiндеттi.
Жiберiлетiн материалдар автомобиль жолы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен пайдалануға қабылдағанын растайтын құжаттарды, автомобиль жолының атауы мен индексi туралы мәлiметтердi, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тиiстi тiзбесiн қамтуы тиiс.
Мемлекеттiк уәкiлеттi орган ұсынылған құжаттарды жиырма күннiң iшiнде қарайды. Автомобиль жолын кейiннен жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне енгiзу үшiн жергiлiктi атқару органына жазбаша келiсiм жiберiледi.
Автомобиль жолын жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне енгiзу үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға келiсуге материалдар толық мәлiметтерсiз және/немесе осы тармақта көзделген құжаттарсыз ұсынылған жағдайда мемлекеттiк уәкiлеттi орган барлық кемшiлiктердi жою үшiн өтiнiштi қайтарады.
3. Автомобиль жолдарының атаулары және индекстерi
5. Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының атаулары және индекстерi болуы тиiс.
Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының атауына елдi мекендердiң бастапқы және соңғы, қажет болғанда аралық мекендердің атаулары кiредi.
Автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Автомобиль жолдарының индексiндегi сандар индекс әрiптерiнен кейiн дефис арқылы берiледi.
6. Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолы индексiнiң бiрiншi әрпi «К»-мен белгiленедi.
Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының индексiндегi келесi әрiптерi жолдың әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерiне тиесiлiгі бойынша, кестеге сәйкес белгiленедi: бұл жағдайда Оңтүстік Қазақстан облысы «Х» әрпімен белгіленеді.
«КХ» әрпiнен кейiн индекстiң келесi әрпiн меншiктеу кестесi
_______________________________________________________________
р/с |  Оңтүстік Қазақстан облысы            |     Индекстегi
N   | аудандарының атаулары                 |   әріптің атауы
_______________________________________________________________
1               2                                   3
_______________________________________________________________
1. Арыс                                             AR
2. Бәйдібек                                         BK
3. Қазығұрт                                         KZ
4. Кентау                                        KT КТ
5. Мақтарал                                         MR
6. Ордабасы                                         OR
7. Отырар                                           OТ
8. Сайрам                                           SR
9. Сарыағаш                                         SG
10.Созақ                                            SZ
11.Төлеби                                           TL
12.Түлкібас                                         TK
13.Түркістан                                        TR
14.Шардара                                          SH
________________________________________________________________
Автомобиль жолы екi және одан да көп әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер арқылы өткен жағдайда жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге тиесiлiгi бойынша индекстiң бiрiншi әрпiнен кейiн әрiптер әлiпбилiк тәртiппен меншiктеледi.