Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Шымкент
Постановление акимата города Шымкент Южно-Казахстанской области от 4 ноября 2015 года № 305. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 9 декабря 2015 года № 3450. Утратило силу постановлением акимата города Шымкент Южно-Казахстанской области от 29 апреля 2016 года № 787
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Шымкент Южно-Казахстанской области от 29.04.2016 № 787.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схемы и порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Шымкент согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Нуртай К.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Г.Абдрахимов
Приложение-1
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 49 расположенной в микрорайоне Курсай в жилой массив Айкол
Приложение-2
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 55 расположенной в микрорайоне Торлан в микрорайон Ынтымак-2
Приложение-3
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 58 расположенной в микрорайоне Кайтпас-1 в микрорайон Туран
Приложение-4
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 61 расположенной в микрорайоне Актас-1 в микрорайон Актас-2
Приложение-5
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 69 расположенной в микрорайоне Достык в школу-лицей № 89 расположенной в микрорайоне Асар
Приложение-6
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент

Шымкент қаласының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың схемалары мен тәртiбiн бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 4 қарашадағы № 305 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 9 желтоқсанда № 3450 болып тіркелді. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Шымкент қаласы әкiмдiгiнiң 2016 жылғы 29 сәуірдегі № 787 қаулысымен
Ескерту. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Шымкент қаласы әкiмдiгiнiң 29.04.2016 № 787 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабының 2-тармағына және "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 14-бабының 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шымкент қаласының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың схемалары мен тәртiбi осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14 қосымшаларына сәйкес бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Қ.Нұртайға жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Ғ.Әбдірахымов
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 1-қосымша
Айкөл тұрғын алабынан № 49 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 18 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 2-қосымша
Ынтымақ-2 шағын ауданынан Торлан шағын ауданында орналасқан № 55 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 14,1 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 3-қосымша
Тұран шағын ауданынан Қайтпас-1 шағын ауданында орналасқан № 58 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 8,25 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 4-қосымша
Ақтас-1 шағын ауданынан Ақтас-2 шағын ауданында орналасқан № 61 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 12,5 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 5-қосымша
Достық шағын ауданынындағы № 69 жалпы орта мектептен Асар шағын ауданында орналасқан № 89 лицей-мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 5,2 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің

от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 72 расположенной в микрорайоне Кайтпас-1 в микрорайон Нуртас
Приложение-7
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 73 расположенной в микрорайоне Актас-2 в микрорайон Актас-2
Приложение-8
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 88 расположенной в микрорайоне Акжайык в микрорайон Самал-3
"І направление"
Приложение-9
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 88 расположенной в микрорайоне Акжайык в микрорайон Самал-3
"ІІ направление"
Приложение-10
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 98 расположенной в жилом массиве Базар какпа в жилой массив Турды Абад
Приложение-11
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 98 расположенной в жилом массиве Базар какпа в жилой массив Абдулла Абад
Приложение-12
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 120 расположенной в жилом массиве Тогус в микрорайон Султан Рабат
Приложение-13
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
СХЕМА
перевозки учеников общей средней школы № 120 расположенной в микрорайоне Тогус в микрорайон Дробилка
Приложение-14
к Постановлению
№ 305
акимата г.Шымкент
от 4 ноября 2015 года
Порядок
перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Шымкент
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Шымкент (далее – Порядок) разработан в соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".

2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 6-қосымша
Нұртас шағын ауданынынан Қайтпас-1 шағын ауданында орналасқан № 72 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 3,5 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 7-қосымша
Ақтас-2 шағын ауданынынан Ақтас-2 шағын ауданында орналасқан № 73 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 8 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 8-қосымша
Самал-3 шағын ауданынынан Ақжайық шағын ауданында орналасқан № 88 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ "І бағыт"
Жалпы ұзындығы - 4,48 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 9-қосымша
Самал-3 шағын ауданынынан Ақжайық шағын ауданында орналасқан № 88 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ "ІІ бағыт"
Жалпы ұзындығы - 5,6 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 10-қосымша
Турды Абат тұрғын алабынан Базар қақпа тұрғын алабында орналасқан № 98 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 3,5 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 11-қосымша
Абдулла-Абат тұрғын алабынан Базар қақпа тұрғын алабында орналасқан № 98 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 7,2 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 12-қосымша
Сұлтан Рабат шағын ауданынан Тоғыс тұрғын алабында орналасқан № 120 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 7 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 13-қосымша
Дробилка шағын ауданынан Тоғыс тұрғын алабында орналасқан № 120 жалпы орта мектебіне оқушыларды тасымалдайтын автокөліктің жүру
СХЕМАСЫ
Жалпы ұзындығы - 3,1 шақырым
Шымкент қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 4 қарашадағы
№ 305
қаулысына 14-қосымша
Шымкент қаласының шалғай елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласының шалғай елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың осы тәртiбi (бұдан әрi–Тәртiп) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 31–бабының 2–тармағына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi "Автомобиль көлiгi туралы" Заңының 14–бабының 3 тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзiрленген.

2. Требования, предъявляемые к перевозчикам и автотранспортным средствам в части обеспечения безопасности перевозок
2. Перевозки детей осуществляются специальными автобусами.
3. Маршруты регулярных перевозок детей организовываются, если:
1) пропускная способность автомобильных дорог позволяет осуществлять регулярное движение автобусов, микроавтобусов по определенным маршрутам;
2) состояние автомобильных дорог и их обустройство соответствуют требованиям безопасности дорожного движения.
4. К перевозкам детей допускаются перевозчики, имеющие:
1) документы, подтверждающие их квалификацию и профессиональную пригодность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
2) автотранспортные средства, пригодные к осуществлению соответствующего вида перевозок и отвечающие требованиям нормативных правовых актов в части обеспечения безопасности перевозок.
5. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
6. В автобусах не допускается перевозка груза, в том числе багажа, вне багажного отделения.
7. Эксплуатация автотранспортных средств допускается только при условии обязательного страхования гражданско-правовой ответственности их владельцев. Обязательному страхованию также подлежит гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами за вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу при совершении поездок на автотранспортных средствах, используемых для осуществления перевозок пассажиров и багажа.
8. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями настоящего порядка и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
9. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).

2. Тасымалдаушыға және автокөлiк құралдарына тасымалдау кезiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бөлiгiнде қойылатын талаптар
2. Балаларды тасымалдау арнайы автобустармен жүргiзiледi.
3. Егер:
1) автомобиль жолдарының өткiзу қабiлетi белгiлi бiр маршруттар бойынша автобустардың тұрақты қозғалысын жүзеге асыруға мүмкiндiк берсе;
2) автомобиль жолдарының жай-күйi және оларды жайластыру жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкес келсе, балаларды тұрақты тасымалдаудың маршруттары ұйымдастырылуы мүмкiн.
4. Балаларды тасымалдауға мынандай тасымалдаушылар жiберiледi:
1) автомобиль көлiгi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бiлiктiлiгi және кәсiби жарамдылығын растайтын құжаты болғанда;
2) тасымал қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге құқықтық нормативтiк актiлер талаптарына сай келетiн және тиiстi тасымалдау түрiне жарамды көлiк құралдары бар.
5. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртiбiн және "Жол жүрiсi қағидаларын, Көлiк құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөнiндегi негiзгi ережелердi, көлiгi арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түстi-графикалық схемалар бойынша боялуға тиiс жедел және арнайы қызметтер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекiтiлген жол қозғалысының ережесiн өрескел бұзбаған.
6. Автобустарда қол жүгiн қоятын бөлiмшеден тыс орында жүктi, оның iшiнде қол жүгiн тасымалдауға рұқсат етiлмейдi.
7. Автокөлiк құралдарын пайдалану тасымалдаушының мiндеттi азаматтық-құқықтық сақтандыру шарттарындағы жауапкершiлiктi орындаған жағдайда жүргiзiледi. Сондай-ақ мiндеттi сақтандыруға тасымалдаушының жолаушылар алдында жол жүру және жүк тасуға арналған автокөлiктi пайдалану барысында, олардың өмiрiне, денсаулығына, мүлiктерiне залал келтiрмеу жөнiндегi азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi жатады.
8. Балаларды тасымалдау осы тәртiптiң талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.
9. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бiр ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкiн.

10. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с Правилами организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" и с учетом следующих условий:
по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах) водителей и пассажиров не менее 8 часов.
11. Перевозки детей автомобильным транспортом (кроме экскурсионных и туристических) осуществляются при нахождении в пути не более 4 часов и в случаях, когда невозможно организовать доставку детей другим видом транспорта.
3. Требования к автотранспортным средствам
12. К перевозкам детей допускаются автотранспортные средства, прошедшие технический осмотр в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. При этом конструкция и техническое состояние автобусов должны соответствовать требованиям соответствующих стандартов.
Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиеническим нормативам и (или) техническим регламентам объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, а также и оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один - в кабине водителя, другой - в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне – информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения.
13. Автобусы, микроавтобусы используемые для перевозок детей, должны иметь:
двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
крышу, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
прочно закрепленные поручни и сидения; чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров; ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона;
покрытие пола салона выполняется из сплошного материала без порывов;
прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них;
пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.

10. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететiн тасымалдаушы "Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-6)-тармақшасына сәйкес автомобиль көлiгi саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен бекiтiлетiн Жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары талаптарын және мынадай жағдайларды ескере отырып:
маршруттар бойынша ұзақтығы 12 сағатқа дейiн бiр жүргiзушiмен, 12 сағаттан жоғары екi жүргiзушiмен;
маршруттар бойынша ұзақтығы 16 сағаттан артық жүргiзушiлердiң және жолаушылардың кем дегенде 8 сағат толыққанды демалу үшiн (қонақ үйлерде, кемпингiлерде) жағдайларды қамтамасыз етудi ескере отырып, жүргiзушiлердiң жұмысын ұйымдастырады.
11. Автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау (экскурсиялық және туристiктен басқа) жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде және басқа көлiктермен балаларды жеткiзудi ұйымдастыру мүмкiн болмаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
3. Автокөлiк құралдарына қойылатын талаптар
12. Балаларды тасымалдауға Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес техникалық тексеруден өткен автокөлiк құралдары жiберiледi. Бұл ретте автобустардың конструкциясы мен техникалық жағдайы тиiстi стандарттардың талаптарына сай болуы қажет.
Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiктерiнiң және мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектiлерiнiң халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағғы нормативтiк құқықтық актiлерге, гигиеналық нормативтерге және (немесе) техникалық регламенттерге сәйкестiгiн (сәйкес еместiгiн) куәландыратын құжатының болуы, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi – жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) екi алғашқы көмек дәрi қобдишаларымен (автомобильдi);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен.
13. Балаларды тасымалдауға пайдаланатын автобустарда, шағын автобустарда мыналар болуы тиiс:
ешқандай кедергiсiз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есiктерi мен авариялық люктер. Есiктерде өткiр немесе олардың бетiнен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиiс;
жабық жай-күйде жүргiзушiнiң кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуiн толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
берiк бекiтiлген тұтқалар және отырғыштар;
жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
тегiс, шығыңқы жерлерi немесе бекiтiлмеген бөлшектерi жоқ баспалдақтары мен салонның еденi;
салон еденiнiң жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиiс; шаңнан, кiрден, бояудан және олар арқылы көрудi төмендететiн өзге де заттардан тазартылған терезелердiң мөлдiр шынылары;
жылдың суық мезгiлiнде жылытылатын және ыстық мезгiлiнде желдетiлетiн, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.

14. Влажная уборка салонов автобусов и микроавтобусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках детей, проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
15. Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
4. Порядок перевозок детей
16. Перевозка детей осуществляется автобусами, микроавтобусами имеющими не менее двух дверей, техническое состояние которых отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
17. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
18. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть. Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
19. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
20. Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
21. В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
22. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь) не допускается. В период суток с 22.00 до 06.00 часов в порядке исключения допускается перевозка детей к железнодорожным вокзалам и аэропортам и от них, а также при задержках в пути до ближайшего места отдыха (ночлега).
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
23. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.

14. Балаларды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластану шамасы бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргiзiледi.
15. Сыртқы кузовты жуу аусымнан кейiн өткiзiледi.
4. Балаларды тасымалдау тәртiбi
16. Балаларды тасымалдау техникалық жағдайы автомобиль көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасының талаптарына жауап беретiн, кемiнде екi есiгi бар автобустармен жүзеге асырылады.
17. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
18. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
19. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
20. Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
21. Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
22. Балалардың топтарын көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар), сондай-ақ 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейiн автобустармен тасымалдауға жол берiлмейдi. Тәулiктiң 22.00 сағатынан бастап 06.00 сағатына дейiн темiржол вокзалдарына және әуежайларға және олардан, сондай-ақ жақын арадағы демалыс орнына (қонатын жерге) дейiн жолда кiдiрiп қалған кезде балаларды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.
23. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.

24. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия, наличие посадочной площадки.
Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 метров от места стоянки автобуса.
25. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
26. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.

24. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын, отырғызу алаңшаларының болуын тексередi.
Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 метр қашықтықта орналасуы тиiс.
25. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгiлеуге жол берiледi).
26. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналарға тыйым салынады:
1) сағатына 60 километр артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.